PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με e-shop.gr



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

Terry Meynolds
28-02-08, 16:34
Κάπου κάποιος έγραψε μερικές σελίδες παραπίσω ότι δεν είχε πρόβλημα ποτέ στο πλαίσιο με το service εκτός από έναν σπασίκλα τεχνικό που την πούλεψε ή τον πουλέψανε. Μήπως θυμάσαι ποιός ήταν; Αν θες στείλε pm για λεπτομέρειες. για να μην θίγουμε δημοσίως πρόσωπα και καταστάσεις

manoulamou
28-02-08, 16:42
Κάπου κάποιος έγραψε μερικές σελίδες παραπίσω ότι δεν είχε πρόβλημα ποτέ στο πλαίσιο
με το service εκτός από έναν σπασίκλα τεχνικό που την πούλεψε ή τον πουλέψανε.
Μήπως θυμάσαι ποιός ήταν; Αν θες στείλε pm για λεπτομέρειες. για να μην θίγουμε
δημοσίως πρόσωπα και καταστάσεις

μπορει και να τον απολυσανε απο τότε..:rolleyes:

JohnDodger
29-02-08, 15:44
Εγώ το μεγαλύτερο μου πρόβλημα με τα ε σοπ είναι ότι πρέπει να περιμένω 1 ώρα για να μιλήσω στο τηλέφωνο...δηλαδή καλύτερα να πηγαίνεις στο κατάστημα παρά να τους πάρεις τηλέφωνο..

Δεν μπορούν να πάρουν 5-6 άτομα ακόμα να βοηθήσουν λιγάκι και εμάς..

manoulamou
29-02-08, 15:54
Απ όπου μπορουν πετσοκοβουν το κοστος
αλλά τεινουν να γινουν παραδειγμα προς αποφυγην
του "ο,τι πληρωνεις παιρνεις" και να ξεμεινουν απο πελατες!

teorid
29-02-08, 16:01
Εγώ το μεγαλύτερο μου πρόβλημα με τα ε σοπ είναι ότι πρέπει να περιμένω 1 ώρα για να μιλήσω στο τηλέφωνο...δηλαδή καλύτερα να πηγαίνεις στο κατάστημα παρά να τους πάρεις τηλέφωνο..

Δεν μπορούν να πάρουν 5-6 άτομα ακόμα να βοηθήσουν λιγάκι και εμάς..


:rofl::rofl::rofl: Οντως και εγω το ιδιο προβλημα εχω, εχουν καταντησει σαν τους τηλεπικοινωνιακους παροχους

kalicatzaros
29-02-08, 18:58
Καλησπέρα,
Στης 17/10/07 αγόρασα έναν σκληρό δίσκο από το ηλεκτρονικό κατάστημα e-shop. Ο σκληρός δίσκος παρουσίασε πρόβλημα και σταμάτησε να λειτουργεί καθώς καλυπτόταν από εγγύηση 3 χρόνων τον παρέδωσα στης 4/02/08 στο κατάστημα του e-shop στην Θεσσαλονίκη. Από τότε δεν είχα καμία ενημέρωση ούτε για επισκευή ούτε για αντικατάσταση. Έχοντας περάσει 3 εβδομάδες την Δευτέρα 25/02/08 επικοινώνησα εγώ με τα κεντρικά για να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει με τον σκληρό δίσκο. Από εκεί με ενημέρωσαν ότι έχει εξεταστεί από τεχνικούς, ότι θα αντικατασταθεί και ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα σε 2 μέρες. Την τετάρτη 27/8 επικοινώνησα ξανά και πείρα την ίδια απάντηση ότι εντός 2 ημερών θα μου τηλεφωνήσουν για την αντικατάσταση. Φτάνουμε σήμερα 29/02/08 δεν έχει επικοινωνήσει κανένας μαζί μου και έχουν περάσει 25 ημέρες από τότε που τον παρέδωσα.

Σε ποίον μπορώ να απευθυνθώ για την καταγγελία μου; Πραγματικά έχω απελπιστεί.. δεν φτάνει που ο σκληρός δίσκος χάλασε μέσα σε 3 μήνες και έχασα όλα τα δεδομένα μου, αλλά εδώ και έναν μήνα το e-shop αδιαφορεί για την αντικατάσταση..

gkandir
29-02-08, 19:15
Συνήγορος του Καταναλωτή
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή
Νέο ΙΝΚΑ

Αυτά θυμάμαι τώρα. Με τους δυο πρώτους έχω βρει την άκρη σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις. Η ΓΓ αργεί λίγο περισσότερο.

Πάντως, ενημέρωσέ τους πριν κάνεις την καταγγελία μπας και φιλοτιμηθούν και στον αντικαταστήσουν άμεσα.

kalicatzaros
29-02-08, 19:27
Έχω πάρει δύο φορές τηλέφωνο.. δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο έλεος δηλαδή.. έτυχε να είναι ο δεύτερος σκληρός μου δηλαδή αν είχα μόνο έναν θα έμενα έναν μήνα χωρίς υπολογιστή;

2704
29-02-08, 20:03
καλός ήρθες στο κλαμπ εγώ τους έκανα καταγγελία έγινα φίλος με μια τηλεφωνήτρια , έσπασα τα νεύρα στον προϊστάμενο επιστροφών και ανακάτωσα 2 e shop point για να καταφέρω απλά να πάρω πίστωση χρημάτων

δεν ειναι πως δεν θελουν να βοηθήσουν απλα είμαστε πολλοι πελάτες κ ανακατεύετε κ η αντιπροσωπία του προϊόντος

kalicatzaros
29-02-08, 20:52
Μάλιστα στις 6:39 έστειλα την καταγγελία στις 7:49 μου ήρθε μήνυμα ότι το προϊόν αντικαταστάθηκε και ότι θα επικοινωνήσει το κατάστημα στο οποίο το παρέδωσα μαζί μου για την παραλαβή.. τα σχόλια δικά σας..

Ορίστε και ένα ScreenShot:

http://www.imageshack.gr/files/c597o33gjyo6xeuijvud_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=c597o33gjyo6xeuijvud.jpg)

myob
29-02-08, 21:56
Κάπου κάποιος έγραψε μερικές σελίδες παραπίσω ότι δεν είχε πρόβλημα ποτέ στο πλαίσιο με το service εκτός από έναν σπασίκλα τεχνικό που την πούλεψε ή τον πουλέψανε. Μήπως θυμάσαι ποιός ήταν; Αν θες στείλε pm για λεπτομέρειες. για να μην θίγουμε δημοσίως πρόσωπα και καταστάσεις
Ωπ. Ενω το πλαισιο ειναι σχετικα καλο καταστημα, τυχαινει να γνωριζω προσωπικα εναν υπαλληλο ο οποιος ειναι πραγματι ελεεινος και τους χαλαει την γενικη εικονα. Δεν ειμαι σιγουρος για το αν δουλεβει ακομα εκει.
Αν θελεις, terry ή το αλλο παιδι, στειλτε μου ενα pm να δουμε αν λεμε για το ιδιο ατομο.

chocorellos
08-03-08, 04:04
εγω παντως παιδια οσες φορες ψωνισα απο το e-shop,και προσφατος ενα pc που εστησα ο ιδιος δεν αντιμετοπισα κανενα απολυτος προβλημα.οσον αφορα τον χρονο παραδοσης εκαναν 2-3 μερες,εκτος του pc που εκαναν 1,5εβδομαδα λογω χριστουγεννων κ πρωτοχρονιας.τωρα ομως σκεφτομαι να παρω laptop με τα 500 ευρω επιδοτηση αλλα εχω προβληματιστει,οσον αφορα το ποιο μαγαζι να διαλεξω

manoulamou
08-03-08, 08:53
Παρ ολο που δεν ειχα σοβαρα προβληματα το με e-shop
επειδη εχω ακουσει πολλα παραπονα για το after sales service
θα εδινα προτεραιοτητα στο Πλαισιο ειδικα για custom-made ή τα δικα τους Turbo-X...
Για τα επωνυμα ειναι θεμα πολιτικης της αντιπροσωπειας συνηθως!

petasis
09-03-08, 01:15
εγω παντως παιδια οσες φορες ψωνισα απο το e-shop,και προσφατος ενα pc που εστησα ο ιδιος δεν αντιμετοπισα κανενα απολυτος προβλημα.οσον αφορα τον χρονο παραδοσης εκαναν 2-3 μερες,εκτος του pc που εκαναν 1,5εβδομαδα λογω χριστουγεννων κ πρωτοχρονιας.τωρα ομως σκεφτομαι να παρω laptop με τα 500 ευρω επιδοτηση αλλα εχω προβληματιστει,οσον αφορα το ποιο μαγαζι να διαλεξω

Εμένα πάλι μου φαίνεται προφανές πιο μαγαζί πρέπει να επιλέξεις. Αυτό που αν σου συμβεί κάτι μετά την αγορά, δεν θα σου πει δεν σε είδα, δεν σε ξέρω...

taotao
16-09-09, 22:17
παντως και στο eshop μουφα ειναι,τιμες στο εξωτερικο ειναι πολυ φθηνοτερες και πιο εγκυρες απο οτι στις τιμες στο eshop.εδω τα 100 δολλαρια τα καταστηματα που εισαγουν ενα προιον τα μετατρεπουν σε 100 ευρω τα λαμογια,το δολλαριο εχει φτασει 1,35 με το ευρω διαφορα ,αλλα ολα τα εισαγωμενα σε δολλαρια ειαι ακριβοτερα στην ελλαδα σε ολα τα προιοντα.Προτειμηστε αγορες απο εξωτερικο ,πολυ καλυτερα και με καλυτερη εξυπηρετηση.Στην ελλαδαρα ολοι λαμογια ειμαστε ακομη και οι πελατες της.

anodizer
17-09-09, 00:51
παντως και στο eshop μουφα ειναι,τιμες στο εξωτερικο ειναι πολυ φθηνοτερες και πιο εγκυρες απο οτι στις τιμες στο eshop.εδω τα 100 δολλαρια τα καταστηματα που εισαγουν ενα προιον τα μετατρεπουν σε 100 ευρω τα λαμογια,το δολλαριο εχει φτασει 1,35 με το ευρω διαφορα ,αλλα ολα τα εισαγωμενα σε δολλαρια ειαι ακριβοτερα στην ελλαδα σε ολα τα προιοντα.Προτειμηστε αγορες απο εξωτερικο ,πολυ καλυτερα και με καλυτερη εξυπηρετηση.Στην ελλαδαρα ολοι λαμογια ειμαστε ακομη και οι πελατες της.

Γιατί είναι λαμόγια ρε φίλε, κάνε τις πράξεις, βάλε τα έξοδα μεταφοράς και το ΦΠΑ.
Ορίστε για παράδειγμα πόσο πωλείται ένα προϊόν των $100 στην Ελλάδα: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559574
(πρώτη μέρα κυκλοφορίας ε, μόλις τον ανεβάσει και το πλαίσιο η τιμή θα πέσει στα 90 ευρώ).

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο δηλαδή.

manoulamou
17-09-09, 08:33
Δεν ξερω για τις τιμες τωρα στο e-shop.gr (καποτε ηταν ΤΟ φθηνοτερο) ομως εαν ψαχνεις το απολυτα φθηνοτερο μεσα απο skroutz (http://www.skroutz.gr/c/76/Skroutz.html) και pathfinder (http://shopping.pathfinder.gr/categories) αλλά ιδιως μονος σου, μπορει να καταληξεις να πληρωσεις πολυ παραπανω, να μην εχεις καν την επισημη εγγυηση ή το προϊον να ειναι μαϊμου...
Οσο γενικα για την διαμορφωση υψηλοτερων τιμων αλλού ειναι το προβλημα και οχι στη λαμογια τους!

trd64
17-09-09, 09:16
Γιατί είναι λαμόγια ρε φίλε, κάνε τις πράξεις, βάλε τα έξοδα μεταφοράς και το ΦΠΑ.
Ορίστε για παράδειγμα πόσο πωλείται ένα προϊόν των $100 στην Ελλάδα: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559574
(πρώτη μέρα κυκλοφορίας ε, μόλις τον ανεβάσει και το πλαίσιο η τιμή θα πέσει στα 90 ευρώ).

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο δηλαδή.

Δηλαδή πιστεύεις ότι 35% της τιμής του προϊόντος είναι μεταφορικά???
Πριν από λίγο καιρό η ισοτιμία ήταν στο 45%.

Και μη βγάζεις συμπεράσματα από ένα προϊόν... Αν δεις γενικά τις τιμές θα δεις ότι είναι αρχι-κλέφτες (όχι μόνο αυτοί του e-shop).

Αγορές από έξω έως να συνέλθουν...

Δεν μπορεί να έχουμε όλα τα αγγούρια της παγκοσμιοποίησης και στα καλά να μας επαναφέρουν στο Ελλαδιστάν...

amoyda
17-09-09, 10:03
δεν θελω να σκεφτω τι θα γινει εαν γυρισει η ισοτιμια δολαριου με ευρω στο 1.45 υπερ του.:mad:
μπακαληδες ειναι ολοι τους

κοιτατε εδω τι εγινε με το αγαπημενο πλαισιο


Λοιπον...
Σημερα μου ηρθε η καρτα απο το πλαισιο....
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειναι ΑΙΣΧΟΣ....
Ακουστε για να παθετε πλακα...
1)Το κουτι δεν ηταν σφραγισμενο....
2)Η καρτα ηταν χιμα μεσα στο κουτι ουτε σε αντιστατικο σακουλακι ουτε σε σακουλακι με φουσκαλιτσες ουτε πουθενα....
3)Η καρτα στο πισω μερος του PCB ειχε κολλημενη μια χαρτοταινια κ πανω στην χαρτοταινια ειχε ενα αυτοκολλητο του πλαισιου με στοιχεια κ serial number k τετοια....
4)Το κουτι ειναι της Powercolor αλλα δεν ειναι του συγκεκριμενου μοντελου με την extra ψυξη....
5)Ο αριθμος του serial number που εχει πανω το κουτι ειναι διαφορετικος απο τον αριθμο που γραφει πανω η καρτα....
Κατα τα αλλα η καρτα μεχρι στιγμης δουλευει κανονικα αν κ το ανεμιστηρακι μια δουλευει κ μια δεν δουλευει....
Μολις μπορεσω θα βγαλω photo κ θα τις ανεβασω για να δειτε το μεγαλειο του "καλου" αυτου μαγαζιου....
Απλα ΕΛΕΟΣ....
Προσοχη στους απατεωνες....
Αυριο αν προλαβω θα τους παρω κ τηλεφωνο να δουμε τι θα μου πουν....
εχετε την εντυπωση οτι τις ελατωματικες καρτες που γυριζουμε στο πλαισιο τις βαζουν στην ακρη?
κανονικα ξαναμπαινουν στο ραφι και πουλιουνται σαν καινουριες με το κολπο του πιστωτικου.
τι ειχε ...τι εχασε? τα λεφτα μας τα εχει το πλαισιο στο συρταρι του και εμεις τρεχουμε σαν τους μ@λ@κες
προσοχη λοιπον στους μπακαληδες που λεγονται e-shop η πλαισιο.
ελατωματικα προιοντα που εχω επιστρεψει στο carrefour μου επιστρεφονται τα χρηματα αμεσως αλλα δεν ξερω εαν ισχυει για ολα τα προιοντα του.:hmm:
===================================================
επισης palit gts στα 129€ χθες στο πλαισιο,χθες αργα την εβαλε το e-shop στα 111€ που δεν την ειχε πριν,σημερα και το πλαισιο στα 111€.
γνωστα πραγματα απο παλια αλλα καποτε αυτο πρεπει να σταματησει.
εαν δεν υπηρχε το e-shop...ποιες θα ηταν οι τιμες του πλαισιου?

manoulamou
17-09-09, 11:43
Αρχι-κλεφτες, απατεωνες, λαμογια κλπ χαρακτηρισμοι στα ορια της δυσφημισης...Ειστε σιγουροι πως οι τιμες ειναι τοσο ψηλες (εαν ειναι οντως) γιατι ολους αυτους το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μας εκμεταλλευτουν; Μεσολαβουν ενα σωρο πριν καποιο προϊον καταληξει απ το εξωτερικο στην Ελλαδα με προ-τελευταιο τον εδω αντιπροσωπο της εταιριας που μας καλυπτει με την εγγυηση.
Με την ιδια λογικη να κλεισουν ολες οι επιχειρησεις να μην μιλησω για τους αγροτες γιατι οι αντιστοιχοι της Ευρωπης ή της Ασιας μας τα πουλανε κοψοχρονια... Να μην υπαρχουν φυσικα καταστηματα με υπαλληλους, μονο αποθηκες με κομπιουτερς!
Οπωσδηποτε βεβαια χρειαζεται ΚΑΙ εντατικοτερος ελεγχος τιμων, υγιης ανταγωνισμος και εγρηγορση ημων ως καταναλωτων!!!

anodizer
17-09-09, 13:22
Δηλαδή πιστεύεις ότι 35% της τιμής του προϊόντος είναι μεταφορικά???
Πριν από λίγο καιρό η ισοτιμία ήταν στο 45%.

Και μη βγάζεις συμπεράσματα από ένα προϊόν... Αν δεις γενικά τις τιμές θα δεις ότι είναι αρχι-κλέφτες (όχι μόνο αυτοί του e-shop).

Αγορές από έξω έως να συνέλθουν...

Δεν μπορεί να έχουμε όλα τα αγγούρια της παγκοσμιοποίησης και στα καλά να μας επαναφέρουν στο Ελλαδιστάν...

Που το είδες το 35%; $100 = 68 euro + 13 ευρώ ΦΠΑ = 81 ευρώ. Τα 14 παραπάνω ευρώ είναι λιγότερο από 20% και σου ξαναλέω η τιμή δεν έχει σταθεροποιηθεί επείδη είναι ολοκαίνουριο προϊόν. Δεν παράγουμε εμείς σαν Ε.Ε. για να τα παίρνουμε φτηνά, από Αμερική έρχονται τα περισσότερα.
Στα περισσότερα προϊόντα η ίδια φόρμουλα ισχύει. Ναι υπάρχει κάποιο καπέλο, αλλά δεν είναι και κλεψιά. Βρες μου εσύ τώρα έναν τρόπο να αγοράσω το προϊόν αυτό από το εξωτερικό φθηνότερα (όχι 2-3 ευρώ κάτω ε).

mrsaccess
17-09-09, 13:27
Αν και αρκετά offtopic, το θέμα των διαφορών στις τιμές με τις ΗΠΑ συχνά δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο αλλά Ευρωπαϊκό και οφείλεται στις εταιρείες παραγωγής των διάφορων συσκευών που αποφασίζουν για την τιμολόγηση ανά γεωγραφικό διαμέρισμα.

anodizer
17-09-09, 13:28
δεν θελω να σκεφτω τι θα γινει εαν γυρισει η ισοτιμια δολαριου με ευρω στο 1.45 υπερ του.:mad:

Μα έτσι ήταν παλιά. Και τότε έναν αξιοπρεπέστατο αλλά όχι high end cpu όπως αυτόν που πόσταρα παραπάνω δεν τον έπαιρνες 95 ευρώ αλλά 200, όσα δηλαδή δίνεις σήμερα για έναν high end.
Και αντί να είμαστε ικανοποιημένοι πάλι γκρίνια! Δεν λέω ότι οι τιμές δεν θα μπορούσαν να είναι ακόμη καλύτερες, ή ότι δεν υπάρχουν και πωλήσεις-απάτες, αλλά μην είμαστε και αχάριστοι.

taotao
19-09-09, 09:28
γιατι φιλε μου κολλας με ενα συγκεκριμενο προιον στο eshop?με τον amd εννοω!!!!!!!!κοιτα γενικα ολα τα προιοντα σε γενικο πλανο,τι φπα ,ενοικια και οτι αλλο σκαρφιζονται για να μας κανουν να πιστεψουμε οτι οι τιμες ειναι λογικες!!!!!!ολα τα μεγαλοκαταστηματα φοροδιαφευγουν και δεν αποδιδουν το φπα κανενας κανονικα!!!!μην πιανεσε με εναν επεξεργαστη.Δηλαδη το οτι σχεδον ολα ειναι κινεζικης κατασκευης και προελευσης δεν το κοιτας?π.χ. μνημες ραμ,,,,η μουφα του αιωνα οπου το κοστος πραγματικα ανερχεται σε κατι λεπτα του ευρω και σε εσενα ερχεται με τιμες της ταξης 60-160 ευρω,,,η αισχροκερδεια σε ολο το μεγαλειο του,και οταν παει το πλαισιο και το eshop και κανει παραγγελειες τετοιου προιοντος,κανει μεγαλες ποσοτητες και οι τιμες ειναι ακομη πιο χαμηλες,εσυ λοιπον γιατι να πληρωνεις 2000% παραπανω ?αυτο δε το κοιτας?οταν εγω βλεπω motherboard της asus οπου πωλειται στην ελλαδα περι τις 240 ευρω και στο εξωτερικο εχει 156 ευρω ,το ιδιο μοντελο παρακαλω,για πες μου ?ποσο θα πληρωσεις για να το φερεις ελλαδα?86 ευρω παραπανω?θα τρελαθουμε?86 ευρω παραπανω για φπα,μεταφορες και εξοδα?καλα να παθουν με την οικονομικη κριση και μακαρι να γινουν χειροτερα για να βαλουν μυαλο τα λαμογια.Κινεζικα προιοντα σου φτανουν στο σπιτι με τιμες υπερχρεωμενες και επειδη σου βαζουν μια ετικετα χαιρεσε που ειναι και μαρκα.Και οχι μονο το eshop αλλα και σε πολλαα αλλα προιοντα ασχετα με τα ηλεκτρονικα......το κοστος κατασκευης εχει μειωθει υπερβολικα σε προιντα υπολογιστων λογο κατασκευης τους σε τριτες φτωχες χωρες,τα μεταφορικα ειναι πλεον λιγα σε σχεση πριν καποια χρονια,το δολλαριο εχει φτασει στο 1,37(χθεσινη τιμη),,,,,και εμεις πληρωνουμε το προιον αυτο 100 φορες πανω γιατι το καταστημα ειναι στην Ερμου,το μαγαζι ειναι ονομα,εχει υπαλληλους,φπα(οπου φοροδιαφευγουν ολοι τους),φως νερο τηλεφωνο,,,κ.λ.π. Αμα ειναι ετσι τοτε να ΚΛΕΙΣΟΥΝ να ησυχασουν απο τα προβληματα που τους τρωνε και να αφησουν τις φανφαρολογιες.οι αφελεις ειμαστε εμεις......και εγω τουλαχιστον ετσι για το χαβαλε μολις σημερα εφτασε στα χερια μου απο παραγγελια που εκανα απο το ιντερνετ ενας Amd 4x quad phenom ii 965 μολις 178 ευρω,με ολα πληρωμενα μεχρι την πορτα του σπιτιου μου.......αντε λοιπον και πηγαινε παρτον απο την ελλαδα τοσο φθηνα(εννοειτε σφραγισμενο κουτι με ολα μεσα και παγκοσμια εγγυηση προιοντος),και πληρωσε το ρευμα νερο τηλεφωνο υπαλληλους φπα φοροδιαφυγες του ελληνα καταστηματαρχη για να πηγαινει και να πινει και ενα κρασακι ταπεινο και φθηνο στην παραλλιακη σε καποιο μπουζουκαδικο και να πεταει λουλουδια στην υγεια σου.

andreasp
19-09-09, 10:11
Δυστηχώς ή ευτυχώς, μερικοί θεωρούν, ότι οι επιχειρηματίες στην Ελλάδα θα έπρεπε να είναι σκλάβοι του φτωχού και ταπεινού πολίτη!
Θα έπρεπε το eshop και το Πλαισιο, να έχει επενδύσει δις! για την φουκαριάρα την μάνα τους!
Κάθε χέρι που περνάει , απο τον κατασκευαστή μέχρι τον τελικό καταναλωτή, πρεπει να βγάζει κέρδος.
Απλά σήμερα λόγο την έυκολης πρόσβασης σε προηγούμενα "χέρια" απο το κατάστημα λιανικής, είναι έυκολο να βγάζουμε έυκολα συμπεράσματα, και να βρίσκουμε μεγάλες διαφορές τιμών.
Οι υπάλληλοι που πληρώνονται , είναι ο αδερφός σου, η αδερφή σου, ο φίλος σου!
Και τι συζητάμε?
Οταν μιλάμε για 150.000.000 κύκλο εργασιών, και λογιστικά τουλάχιστον για 500 και 1.000.000κέρδη (αντε στη πραγματικότητα να είναι 5.000.000), τότε το μαγαζί είναι σχεδόν για φούντο!
Απλά το πρόβλημα είναι ότι μεσολαβούν πολλά χέρια, μέχρι να φτάσει το προιόν στον τελικό καταναλωτή.

29gk
19-09-09, 10:20
@taotao

Αυτο που εχω παρατηρησει εγω, ειναι πως εχεις μολις 2 μηνυματα σε αυτο εδω το φορουμ, οπου και στα δυο αναφερεσαι με πολυ ασχημους χαρακτηρισμους και με ενα εξαιρετικα προκλητικο υφος "ξερολα μαγκα", αδιαφορωντας για το εαν προσβαλεις συναθρωπους σου αλλα και αυτους που αναγνωσκουν τα μηνυματα σου. Στο αλλο σου μηνυμα σου επισημανθηκε πως δεν εισαι μακρια απο τα ορια της δυσφημισης αλλα απο οτι φαινεται δεν το ....διαβασες.

Καλο θα ηταν πιστευω, να ακολουθησεις εναν απο τους 2 παρακατω δρομους. Ειτε να φροντισεις να μαθεις πως λειτουργει η αγορα, η ντοπια αλλα και η παγκοσμια, ειτε να κατεβεις στις εκλογες για πρωθυπουργος μπας και δουμε ασπρη μερα.

Μεγαλε !! :worthy:

taotao
19-09-09, 11:27
μηπως φιλε μου εχεις μαγαζι και σε προσβαλα?αν εχεις τοτε μαλλον συγκρουονται τα συμφεροντα μας.Οσο για του 2 δρομους,,,,,πρωθυπουργος δε μπορω να κατεβω γιατι ουτε τα φραγκα διαθετω ,ουτε και τις γνωριμιες,,,οσο για τον δευτερο δρομο γνωριζω πως λειτουργει η παγκοσμια αγορα και η εγχωρια για αυτο και αγορασα τον amd 178 ευρω,,,,αν εσυ γνωριζεις καλυτερα απο μενα!!!!!!!! τοτε αγορασε τον και εσυ με τοσα......

Μεγαλε !!:worthy:


Το οτι εχω γραψει 2 καυστικα μυνηματα δε σημαινει οτι ειμαι νεος στον στρατο και πρεπει να ζητησω αδεια να γραψω αυτο που πιστευω.

Στον φιλο andreasp,παραπανω, εχω να πω.....
Κανεις δεν επενδυει χρημα για την ψυχη της μανας του,αλλα και κανεις δεν δινει χρημα για την ψυχη της μανας του να αγορασει ενα προιον.Οταν μιλας για 150εκ ευρω κυκλο εργασιων και εχει κερδος μολις 5εκ ,οπως εγραψες,μαλλον εισαι false.
Τα προιντα ο πελατης τα αγοραζει απο το εργοστασιο αφου παει και τα δει οπτικα και οχι απο φωτογραφιες.Ρωτα λοιπον να σου πουν σε πια ζουγλα εχουν παει και δει το εργοστασιο φαντασμα που ανοιγει για μια μερα και κλεινει την επομενη και δες ποσα ευρω δωσανε για να τα αγορασουν και να σου φτασουν εσενα στο σπιτι συν 2000%,ποσα απο αυτα δωθηκανε χωρις αποδειξη σε εμας και πληρωσες το φπα απο πανω,και δες ποσα δηλωσανε συμφωνα με την αποθηκη στο τελος του χρονου.
Ετσι μονο θα καταλαβεις ποσα θα βγαλει η εταιρεια(οχι μονο 5εκ ευρω κερδος,πολυ παραπανω που δεν το περιμενεις),και ποσα θα πληρωθει ο αδερφος σου ,ο φιλος ,κ.λ.π. σε μισθο.Ας ειναι καλα τα σακακια των υπαλληλων της ΣΔΟΕ που κρεμανε εξω απο κρεμαστρες επιχειρηματιων και περιμενουν να τα δουν με γεματες τσεπες,αφου συμφερει να τα δωσει και ο επιχειρηματιας-μετοχος της εταιρειας ,και ολα αυτα στο κεφαλι του ελληνα αφελη καταναλωτη.Και απο πανω λενε οτι πληρωνουν και φορους................ για αυτο λοιπον καθομαστε ολοι εδω μεσα και ψαχνουμε να βρουμε μια ατελειωτη ακρη στον μιτο της αριαδνης,αλλιως ολοι θα ειμασταν ευχαριστημενοι και κανεις δε θα εκανε κουβεντα και δε θα συγκρουονταν τα συμφεροντα μας(επιχειρηματιες Vs πελατες).Απλα τα φορουμ ειναι μηπως και ακουσουμε κατι καλυτερο μπας και ξεστραβωθουμε εστω και λιγοι απο εμας.Και οταν μιλαμε εστω για 5εκ ευρω κερδος,μιλαμε για 1,5 δις παλιες καλες δραχμουλες.,αν το θεωρεις εσυ για φουντο ενα τετοιο μαγαζι με τετοια κερδη (τα οποια εμφανιζει) ,τοτε μαλλον εχουμε αλλη αντιληψη ο καθενας μας για το κοστος ζωης των 5εκ ευρω,για αλλους ειναι λιγα και για αλλους απιαστο ονειρο για 10 ζωες να ζησουν ,τοσα δε θα δουν ποτε μπροστα τους.

sdikr
19-09-09, 11:36
μηπως φιλε μου εχεις μαγαζι και σε προσβαλα?αν εχεις τοτε μαλλον συγκρουονται τα συμφεροντα μας.Οσο για του 2 δρομους,,,,,πρωθυπουργος δε μπορω να κατεβω γιατι ουτε τα φραγκα διαθετω ,ουτε και τις γνωριμιες,,,οσο για τον δευτερο δρομο γνωριζω πως λειτουργει η παγκοσμια αγορα και η εγχωρια για αυτο και αγορασα τον amd 178 ευρω,,,,αν εσυ γνωριζεις καλυτερα απο μενα!!!!!!!! τοτε αγορασε τον και εσυ με τοσα......

Μεγαλε !!:worthy:

Αν χαλάσει που θα το στείλεις;
τι μεταφορικά θα έχεις;

29gk
19-09-09, 11:46
Kαταρχην ναι εχω μαγαζι, δυο για την ακριβεια, και ναι με προσβαλες. Αν ειχες παραμεινει επι του θεματος (Πρόβλημα με e-shop.gr ) χωρις να δυσφημιζεις ουτε το συγκεκριμενο μαγαζι αλλα απαντωντας στο προβλημα του ανθρωπου που ανοιξε το θεμα, εγω τουλαχιστον δεν θα ειχα προβλημα. Ομως, αντι για αυτο, και στα 2 ( !!!! ) μηνυματα σου σε αυτην εδω την κοινοτητα το μονο το οποιο δηλωνεις ειναι μαγκια, το οτι ολοι οι αλλοι που σου πουλανε τα ραπανακια ειναι λαμογια και κλεφτες ( δικοι σου χαρακτηρισμοι ) και τις ευχες σου προς αυτους.

Και επαναλαμβανω.

Δεν γνωριζεις το πως λειτουργει η αγορα, ουτε η παγκοσμια ουτε και η εγχωρια. Ουτε στα φυσικα ουτε και στα ηλεκτρονικα μαγαζια. Εχεις ομως ζηλια και "ξεροολισμο". Ο andreasp, εκανε μια προσπαθεια να σου πει 2 πραγματα και ειμαι σιγουρος πως εαν αναζητουσες, εδω στο adslgr, παρομοια θεματα ισως και να μαθαινες κατι. Δυστηχως ομως.

Ο κυριως βεβαια λογος ειναι που μπαινω στον κοπο να ασχοληθω με τα μηνυματα σου, εκτος απο την προσωπικη μου ενοχληση, ειναι πως δεν λειτουργεις με γνωμονα το συμφερον σου ως καταναλωτη αλλα καθαρα αντιθετα προς αυτο. Αποψη μου, την ειπα και το κλεινω εδω. Δεν θα μπω στον κοπο να σου εξηγησω περισσοτερα. Μπορεις καλλιστα να ανοιξεις κανα βιβλιο ή να πας για δουλεια. ;)

Προλαβαινεις παντως να πας για ......κυβερνητης.

taotao
19-09-09, 12:58
δυστηχως για σενα που εχεις 2 μαγαζια ,ειναι περιττο να αναφερω οτι ειμαι διαφημιστης σε μια εκ 2 μεγαλυτερων εταιρειων στην ελλαδα,παιρνω εναν παρα πολυ καλο μισθο,αλλα ειμαι συνειδητοποιημενος για το τι κανω και πολλες φορες αντιθετα με αυτα που πιστευω,αλλα δυστηχως ειναι ειναι δουλεια μου και την κανω πολυ καλα,αυτα βεβαια τα αναφερω για να σου δειξω μεσα απο ποια πλευρα μιλαω και γινομαι καυστικος.Την αγορα την ξερω οσο δε φανταζεσε,και οσο δε φανταζεσε το τι λενε οι πελατες μας οταν ερχονται να διαφημισουν ενα προιον τους για εσας τους καταναλωτες,δεν ειναι τοπος εδω για να μιλησω και θα οργισει ακομα και εσενα που αν και μαγαζατορας ,εισαι και εσυ σε κατι αλλο καταναλωτης.Στα ανεφερα τα παραπανω για να σου απαντησω στο ερωτημα σου πλαγιος οτι εσυ εχεις 2 μαγαζια ,ενω εγω τι κανω στην ζωη μου,πιστευω να το καταλαβες αυτο,οπως και πιστευω οτι μπορει καποια προιοντα που πουλας να στα εχουμε διαφημισει και εμεις για να μπορεσεις να τα πουλησεις.Λοιπον πιστεψε με οτι κατι ξερω απο αγορα μιας και ολοι βασιζεστε στην διαφημιση για να πουλησετε!!!!!!!και μας πληρωνετε για αυτο!!!!!!οπως προανεφερα,ουτε ζηλευω ουτε εχω κατι μαζι σου προσωπικα,μιας και ο μισθος μου παιζει με ποσοστα καλα και αναγκη δεν εχω κατι παραπανω,αλλα δεν ξεχναω οτι ειμαι και εγω καταναλωτης και εγω ζω εδω περα και εγω τα τρωω ολα(ακριβεια,κριση,συνταξη,κ.λ.π.),λογο της δουλειας μου δεν μπορω να λεω το τι πιστευω μπροστα στον πελατη μου και ποια ειναι η αληθεια,γιατι αυτη ειναι η δουλεια μου,Π.χ. αφου δε τα παω τα οπλα δε σημαινει οτι δε θα τα διαφημισω κιολας,δουλεια μου ειναι και θα το κανω εφοσον με πληρωνει ο πελατης.Για μενα τα φορουμ ειναι μια διεξοδος για να εκφρασω κατι που το ξερω πολυ καλα και το γνωριζω αλλα εφοσον δε μπορω να το πω ευθεως ,μπορω να το γραψω σε ενα φορουμ.περισυ το πλαισιο σπαταλησε ενα πολυ παχυλο ποσον για διαφημισεις,επειδη λοιπον γνωριζω ποσο κοστιζει πραγαμτικα ενα προιον ,πρεπει να το πλασαρω με τετοιο τροπο ετσι ωστε να γινει επωνυμο και με τιμες παραπανω οσο δε φανταζεσε,ενα αντικειμενο που κοστιζει στο πλαισιο 2 ευρω ,σε εσενα θα φτασει 45-50 ευρω και δεν ειναι παραδειγμα αυτο,ειναι αληθεια.Τωρα αν σε ανοχλει που ξεμπροστιαζω καποια θεματα που δε σε συμφερουν δε σημαινει οτι πρεπει να με απορριψεις η να μου απαντησεις,αυτα γνωριζω ,τα λιγα εγω ,μεσα απο την εμπειρια μου και αυτα γραφω!!!!!!!!!!!!!!


Οσο για τον φιλο που μου εγραψε για τον amd ,αν χαλασει που θα τον παω,πιστευω οτι μιλαμε για cpu,αν χαλασει (πραγμα λιγο δυσκολο) ,εχω κανει εγγραφη το S/N στην amd-ati και εστειλα με φαξ την αποδειξη αγορας απο το καταστημα στην αγγλια που το αγορασα,αν και το καταστημα μετα απο email ,με καλυπτει με εξοδα αποστολης σε τυχον βλαβη,εδω στην ελλαδα αραγε σε βλαβη cpu τι θα πουν ?μηπως οτι τον πειραξα?να παω στην δεη να με αποζημιωσει?να τον πεταξω?δε μου εχει τυχει ποτε να παθω βλαβη σε cpu προσωπικα και δεν ξερω,αλλα απο εκει που τον αγορασα αν δεν τον πειραξω με ρευματα υπερχρονισμου και αποδειχτει,με καλυπτουν εξοδα μεταφορας δικα τους,το ειχα παθει με bluray και ετσι εγινε,δεν πληρωσα ενα ευρω ,το μονο προβλημα ηταν οτι πηρε 15 μερες να παει αγγλια και να ερθει καινουριο πισω,μικρο το κακο!!!!!!!Στο φορουμ εχω διαβασει απιστευτες καθυστερησεις για προβληματα σε mp3 players σε καταστηματα μεγαλα στην ελλαδα.π.χ. eshop (για να επανελθω στο θεμα μας)



Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία

Ισοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ

Ελπιζω να κατανοησεις το παραπανω κειμενο του Ισοκρατη,κατι παραπανω ηξερε και απο ολους μας σημερα.

anodizer
19-09-09, 13:24
γιατι φιλε μου κολλας με ενα συγκεκριμενο προιον στο eshop?με τον amd εννοω!!!!!!!!κοιτα γενικα ολα τα προιοντα σε γενικο πλανο,τι φπα ,ενοικια και οτι αλλο σκαρφιζονται για να μας κανουν να πιστεψουμε οτι οι τιμες ειναι λογικες!!!!!!ολα τα μεγαλοκαταστηματα φοροδιαφευγουν και δεν αποδιδουν το φπα κανενας κανονικα!!!!μην πιανεσε με εναν επεξεργαστη.Δηλαδη το οτι σχεδον ολα ειναι κινεζικης κατασκευης και προελευσης δεν το κοιτας?π.χ. μνημες ραμ,,,,η μουφα του αιωνα οπου το κοστος πραγματικα ανερχεται σε κατι λεπτα του ευρω και σε εσενα ερχεται με τιμες της ταξης 60-160 ευρω,,,η αισχροκερδεια σε ολο το μεγαλειο του,και οταν παει το πλαισιο και το eshop και κανει παραγγελειες τετοιου προιοντος,κανει μεγαλες ποσοτητες και οι τιμες ειναι ακομη πιο χαμηλες,εσυ λοιπον γιατι να πληρωνεις 2000% παραπανω ?αυτο δε το κοιτας?οταν εγω βλεπω motherboard της asus οπου πωλειται στην ελλαδα περι τις 240 ευρω και στο εξωτερικο εχει 156 ευρω ,το ιδιο μοντελο παρακαλω,για πες μου ?ποσο θα πληρωσεις για να το φερεις ελλαδα?86 ευρω παραπανω?θα τρελαθουμε?86 ευρω παραπανω για φπα,μεταφορες και εξοδα?καλα να παθουν με την οικονομικη κριση και μακαρι να γινουν χειροτερα για να βαλουν μυαλο τα λαμογια.Κινεζικα προιοντα σου φτανουν στο σπιτι με τιμες υπερχρεωμενες και επειδη σου βαζουν μια ετικετα χαιρεσε που ειναι και μαρκα.Και οχι μονο το eshop αλλα και σε πολλαα αλλα προιοντα ασχετα με τα ηλεκτρονικα......το κοστος κατασκευης εχει μειωθει υπερβολικα σε προιντα υπολογιστων λογο κατασκευης τους σε τριτες φτωχες χωρες,τα μεταφορικα ειναι πλεον λιγα σε σχεση πριν καποια χρονια,το δολλαριο εχει φτασει στο 1,37(χθεσινη τιμη),,,,,και εμεις πληρωνουμε το προιον αυτο 100 φορες πανω γιατι το καταστημα ειναι στην Ερμου,το μαγαζι ειναι ονομα,εχει υπαλληλους,φπα(οπου φοροδιαφευγουν ολοι τους),φως νερο τηλεφωνο,,,κ.λ.π. Αμα ειναι ετσι τοτε να ΚΛΕΙΣΟΥΝ να ησυχασουν απο τα προβληματα που τους τρωνε και να αφησουν τις φανφαρολογιες.οι αφελεις ειμαστε εμεις......και εγω τουλαχιστον ετσι για το χαβαλε μολις σημερα εφτασε στα χερια μου απο παραγγελια που εκανα απο το ιντερνετ ενας Amd 4x quad phenom ii 965 μολις 178 ευρω,με ολα πληρωμενα μεχρι την πορτα του σπιτιου μου.......αντε λοιπον και πηγαινε παρτον απο την ελλαδα τοσο φθηνα(εννοειτε σφραγισμενο κουτι με ολα μεσα και παγκοσμια εγγυηση προιοντος),και πληρωσε το ρευμα νερο τηλεφωνο υπαλληλους φπα φοροδιαφυγες του ελληνα καταστηματαρχη για να πηγαινει και να πινει και ενα κρασακι ταπεινο και φθηνο στην παραλλιακη σε καποιο μπουζουκαδικο και να πεταει λουλουδια στην υγεια σου.

Δεν κολλάω σε έναν cpu, απλά είναι νέος και έχει τιμολογηθεί με την σημερινή ισοτιμία. Κάθε φορά που κοιτάω κάτι, βλέπω και αντίστοιχες τιμές στο εξωτερικό. Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές, όχι σε σημείο να τους λες κλέφτες (αν φοροδιαφεύγουν είναι άλλη συζήτηση).

29gk
19-09-09, 13:30
To λαθος, το τραγικα μεγαλο λαθος το οποιο κανεις, και εσυ αλλα και αρκετοι αλλοι, ειναι πως θεωρεις πως η αγορα αποτελειται απο τους 2-3 μεγαλους Ελληνες συν τις 2-3 πολυεθνικες. Αγνοεις δηλαδη καθε εναν που δεν ειναι πελατης σου, το 98-99% της αγορας δηλαδη ως μη-υπαρκτου !!!

Το τι κανει η Χ και "επωνυμη" εταιρεια και σουπερμαρκετ ειναι γνωστο. Αν θες κοστολογια, ποιοτητες, αποδοση φορολογησης, καθεστως ΄λειτουργιας και οτιδηποτε αλλο να στα πω "απομεσα". Να συζητησουμε για την λιανικη ή μηπως την χονδρικη ? ?Οτι θες. Και ξερεις και κατι ? Για να σε πληρωσει εσενα με τον πολυ καλο μισθο, πουλαει 1-10 !!! Δηλαδη αγοραζει 1€ και χρεωνει στο ραφι 10€.

Αυτα κανουν οι πελατες σου. Εσυ ομως τι κανεις ? Δεν ψωνιζεις απο αυτους, αλλα απο τους "ανωνυμους" και μικρους του....εξωτερικου ομως !! Για δες λοιπον ενα παραξενο φαινομενο. Εχω πολλους πελατες, που εχουν ψωνισει σε "φυσικο" μαγαζι του εξωτερικου, τα ιδια προιοντα που εχω εγω στο δικο μου "φυσικο" μαγαζι αλλα 3 και 4 φορες παραπανω. Οι ιδιοι πελατες που εδω το σνομπαρουν ως "φτηνιαρικο" και "ελληνικουρα" το πληρωσαν πανακριβα και εμειναν και κατευχαριστημενοι στο μαγαζι της Γερμανιας. Αντιστοιχα εχω πολλα παραδειγματα, ανθρωπων που λυπηθηκαν τα 2-3€ παραπανω αγοραζοντας απο σουπερμαρκετ αντι για ενα μη-διαφημιζομενο μικροτερο, για να λαβουν ενα "δεν γνωριζω" οταν θελησαν υποστηριξη. Και φυσικα, αρκετοι αγοραν κατα πολυ φτηνοτερα απο ξενο ηλεκτρονικο καταστημα αντι για ελληνικο και εμπλεξαν οταν κατι ( και υπαρχουν πολλα ) πηγε στραβα. Αυτα που επεσημανε ο sdikr, ειναι τα κυριοτερα. Το χειροτερο ειναι πως εαν κατι παει πολυ στραβα, αρμοδια θα ειναι τα δικαστηρια της ..... Αλαμπαμα !!

Και επειδη εγω πιστευω πως εσυ ( οχι προσωπικα αλλα ο κλαδος σου ) εισαι υπευθυνος για μεγαλο μερος της στρεβλωσης της αγορας, θα σου αναφερω πως εγω που δεν παω τα οπλα, ουτε θα τα προωθησω, ουτε θα τα αγορασω, ουτε θα τα πουλησω, αλλα ουτε και θα επιδιωξω να τα κανω μοδα. ;)

Και φιλε λυπαμαι, αλλα ειλικρινα πιστευω και με αυτο θα καταληξω, πως εχεις στα χερια σου ενα ....κατσαβιδι και βλεπεις τα παντα ως βιδες. Δεν ειναι ετσι. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες. Για παραδειγμα η αντιδραση του αγγλου στο ελλατωματικο κομματι ειναι και η τυπικη αντιδραση του Ελληνα εμπορου. Οχι του σουπερμαρκετ, οχι του αεριτζη, οχι του "σε 5 χρονια θελω Ferrari" απατεωνα, αλλα του επαγγελματια.

taotao
19-09-09, 13:38
Δεν κολλάω σε έναν cpu, απλά είναι νέος και έχει τιμολογηθεί με την σημερινή ισοτιμία. Κάθε φορά που κοιτάω κάτι, βλέπω και αντίστοιχες τιμές στο εξωτερικό. Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές, όχι σε σημείο να τους λες κλέφτες (αν φοροδιαφεύγουν είναι άλλη συζήτηση).

http://www.skroutz.gr/s/87869/AMD-Phenom-II-X4-965-Box.html

δες λιγο στο παραπανω site καποιες διαφορες σε ενα παραδειγμα ενος επεξεργαστη,προσθεσε και τα μεταφορικα(χαχαχα μεσα στην ελλαδα εεε?) και δες τις διαφορες στις τιμες της εγχωριας αγορας.
Ειπα εγω για Κλεφτες τιποτα?οι διαφορες μιλανε μονες τους.Μαγαζακι το ενα ,μαγαζακι και το αλλο.......και μαλιστα δημοσια

platanos
19-09-09, 14:03
http://www.skroutz.gr/s/87869/AMD-Phenom-II-X4-965-Box.html

δες λιγο στο παραπανω site καποιες διαφορες σε ενα παραδειγμα ενος επεξεργαστη,προσθεσε και τα μεταφορικα(χαχαχα μεσα στην ελλαδα εεε?) και δες τις διαφορες στις τιμες της εγχωριας αγορας.
Ειπα εγω για Κλεφτες τιποτα?οι διαφορες μιλανε μονες τους.Μαγαζακι το ενα ,μαγαζακι και το αλλο.......και μαλιστα δημοσια
Και τι εγινε που υπαρχουν αυτες οι διαφορες. Αυτες υπαρχουν και σε καταστηματα του εξωτερικου. Δεν ειναι φαινομενο μονο Ελληνικο.
Αφου θεωρεις οτι καποιοι κλεβουν τοτε μην αγοραζεις απο αυτους αλλα απο τον πιο φτηνο (που θεωρητικα δεν κλεβει).
Απο την αλλη αν δεις τιμες εξωτερικου θα διαπιστωσεις οτι ακομα και αν βρεις καποιο προιον να εχει (σε ευρο) μια μικρη διαφορα ισως να μην συμφερει η αγορα γιατι δεν θα εχεις υποστηριξη εδω. Το οτι καποιες εταιριες υποστηριζουν worlwide υποστηριξη μεσω ιντερνετ δεν σημαινει κατι. Αλλες δεν το κανουν και πρεπει να τρεχεις στις εδω αντιπροσωπειες ή μαγαζια.
Τρανο παραδειγμα η Pioneer που αν ειχες car-radio/cd απο εξωτερικο και χαλαγε το πεταγες μιας και η εδω αντιπροσωπεια δεν το υποστηριζε.
Αν θες τωρα να πληρωνεις τους κλεφτες του εξωτερικου (γιατι και αυτοι για τη χωρα τους κλεφτες ειναι) για να γλυτωνεις μερικα ευρο, τοτε παρε απο εκει. Αλλα αν χαλασει κατι να δω σε ποιον θα φωναξεις ή αν τα δικαστηρια της Αλαμπαμα (οπως πολυ ευστοχα ειπε αλλος) σε δικαιωσουν.

taotao
19-09-09, 14:12
To λαθος, το τραγικα μεγαλο λαθος το οποιο κανεις, και εσυ αλλα και αρκετοι αλλοι, ειναι πως θεωρεις πως η αγορα αποτελειται απο τους 2-3 μεγαλους Ελληνες συν τις 2-3 πολυεθνικες. Αγνοεις δηλαδη καθε εναν που δεν ειναι πελατης σου, το 98-99% της αγορας δηλαδη ως μη-υπαρκτου !!!

Το τι κανει η Χ και "επωνυμη" εταιρεια και σουπερμαρκετ ειναι γνωστο. Αν θες κοστολογια, ποιοτητες, αποδοση φορολογησης, καθεστως ΄λειτουργιας και οτιδηποτε αλλο να στα πω "απομεσα". Να συζητησουμε για την λιανικη ή μηπως την χονδρικη ? ?Οτι θες. Και ξερεις και κατι ? Για να σε πληρωσει εσενα με τον πολυ καλο μισθο, πουλαει 1-10 !!! Δηλαδη αγοραζει 1€ και χρεωνει στο ραφι 10€.

Αυτα κανουν οι πελατες σου. Εσυ ομως τι κανεις ? Δεν ψωνιζεις απο αυτους, αλλα απο τους "ανωνυμους" και μικρους του....εξωτερικου ομως !! Για δες λοιπον ενα παραξενο φαινομενο. Εχω πολλους πελατες, που εχουν ψωνισει σε "φυσικο" μαγαζι του εξωτερικου, τα ιδια προιοντα που εχω εγω στο δικο μου "φυσικο" μαγαζι αλλα 3 και 4 φορες παραπανω. Οι ιδιοι πελατες που εδω το σνομπαρουν ως "φτηνιαρικο" και "ελληνικουρα" το πληρωσαν πανακριβα και εμειναν και κατευχαριστημενοι στο μαγαζι της Γερμανιας. Αντιστοιχα εχω πολλα παραδειγματα, ανθρωπων που λυπηθηκαν τα 2-3€ παραπανω αγοραζοντας απο σουπερμαρκετ αντι για ενα μη-διαφημιζομενο μικροτερο, για να λαβουν ενα "δεν γνωριζω" οταν θελησαν υποστηριξη. Και φυσικα, αρκετοι αγοραν κατα πολυ φτηνοτερα απο ξενο ηλεκτρονικο καταστημα αντι για ελληνικο και εμπλεξαν οταν κατι ( και υπαρχουν πολλα ) πηγε στραβα. Αυτα που επεσημανε ο sdikr, ειναι τα κυριοτερα. Το χειροτερο ειναι πως εαν κατι παει πολυ στραβα, αρμοδια θα ειναι τα δικαστηρια της ..... Αλαμπαμα !!

Και επειδη εγω πιστευω πως εσυ ( οχι προσωπικα αλλα ο κλαδος σου ) εισαι υπευθυνος για μεγαλο μερος της στρεβλωσης της αγορας, θα σου αναφερω πως εγω που δεν παω τα οπλα, ουτε θα τα προωθησω, ουτε θα τα αγορασω, ουτε θα τα πουλησω, αλλα ουτε και θα επιδιωξω να τα κανω μοδα. ;)

Και φιλε λυπαμαι, αλλα ειλικρινα πιστευω και με αυτο θα καταληξω, πως εχεις στα χερια σου ενα ....κατσαβιδι και βλεπεις τα παντα ως βιδες. Δεν ειναι ετσι. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες. Για παραδειγμα η αντιδραση του αγγλου στο ελλατωματικο κομματι ειναι και η τυπικη αντιδραση του Ελληνα εμπορου. Οχι του σουπερμαρκετ, οχι του αεριτζη, οχι του "σε 5 χρονια θελω Ferrari" απατεωνα, αλλα του επαγγελματια.



Κατσε τωρα,εγω μιλαω οχι σε προσωπικο επιπεδο το τι κανεις εσυ στην δουλεια σου,αλλα σε γενικο επιπεδο ,το τι γινετε ,το οτι υπαρχουν καποιοι λιγοι καταστηματαρχες σωστοι δε σημαινει οτι οι υπολοιποι και οι περισσοτεροι ειναι σωστοι.Αν αγορασεις ενα παπουτσι και σου τρυπησει η σπασει το τακουνι στην δευτερη μερα,θα πας και θα κανεις δικαστηριο γιατι σου εσπασε και δεν στο αλλαζει ο μαγαζατορας?Στην Αλαμπαμα αν ζουσες,θα το εκανες,στην ελλαδα αυτα δε γινοται(ειναι ακριβοι και οι δικηγοροι ).Θα σκαρφιστεις την οποια δικαιολογια για να στειλεις τον πελατη σπιτι του και ας μην ξαναψωνισει απο σενα,αρκει να φυγει μην τον ακουσουν οι αλλοι πελατες.Ειναι ετσι ?η μαλλον εγω ζω σε αλλο κρατος?και τα βλεπω ολα βιδες?Κακα τα αστεια,αλλα after sale υποστηριξη στην Ελλαδα δεν υπαρχει,σου λενε ολοι,πηγαινε στον αντιπροσωπο με την αποδειξη,και εκει αν το προιον κοστιζει αρκετα ,θα το πας γιατι κοστιζει,αλλα ακρη μπορει και να μην βγαλεις.Αν ειναι φθηνο τοτε οι περισσοτεροι θα πουν,,,,δε βαριεσε?που να τρεχω στο κεντρο τωρα ,βενζινες,μποτιλιαρισμα κ.λ.π. για 20 ευρω?αστο καλυτερα,θα παρω αλλο.Ειναι ετσι?η εχω παλι λαθος?Για να μην επεκταθω σε ακριβα προιοντα,π.χ. αμαξια ,που δουλευεις χρονια για να το αποκτησεις με δοσεις,στην πρωτη στραβη σε στελνουν οι αντιπροσωποι να βρεις ακρη μονος σου,και δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα με εκθεσεις απο πελατες σε περιοδικα αυτοκινητων.Και για να μιλαμε στα ισια και ολα να τα λεμε εξω ,ποσες φορες παιρνεις τηλεφωνο τον λογιστη σου να σου πει ποσες αποδειξεις πρεπει να κοψεις μεσα στον μηνα για να μην πληρωσεις πολυ ΦΠΑ?οι υπολοιποι που δε θα παρουν αποδειξη χαρην της φθηνοτερης τιμης(δελεασμος λεγετε αυτο),αν τους χαλασει και το αγορασανε ακριβα?θα τους καλυψεις?ΟΟΟΟΟΕΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ?η θα του πεις οτι δε το πηρανε απο σενα?(οι περισσοτεροι αυτο θα πουν).Στην Αλαμπαμα ΟΜως θα εκανες δικαστηριο και για τα 20 ευρω και για τα 2εκ. ευρω. και για την αποδειξη που δεν πηρες απο το καταστημα.Και δεν μιλαω για 2-3 ελληνες επιχειρηματιες ουτε 2-3 μεγαλες εταιρειες.....ολοι μεσα στο παιχνιδι ειναι ,μικροι και μεγαλοι πλεον.Το οτι θα διαφημισω εγω ενα προιον που κοστιζει 1 ευρω ,αυτοματα θα παει το κοστος στο 1,80 ευρω σε καθε μοναδα,το αν φτασει στο ραφι 10 ευρω και παραπανω?ειναι λογο της διαφημισης?πουλαω ακριβα γιατι ειναι και επωνυμο?ή πουλαω ακριβα γιατι θελω φερραρι?μαλλον το δευτερο παιζει σε ολες τις κλιμακες της αγορας σε εισαγωγικα παντα και ας το λεω ωμα!!!Πολλα προιντα που αγοραζεις ,το κοστος ειναι τοσο χαμηλο αλλα σε εσενα φτανει ακριβα ,οχι λογο διαφημισης ,μεταφορας,μεσαζοντα,ραφι,τοποθεσια μαγαζιου κ.λ.π.αλλα γιατι ειναι το γρηγορο κερδος για ολους ετσι.!!!!!!!!!!!!



Τελος παντων,σταματω εδω την κουβεντα,ακρη δε βγαινει και ανοιγουμε ασχετα θεματα με το αρχικο.Ολοι ξερουμε τι γινετε με το εμποριο,εχει ευρωπουλα η δουλεια πολλα του εμπορου και δεν κανει πισω πουθενα,αλλα η οικονομικη κριση τωρα θα ερθει περισσοτερο και θα το αισθανθουν ολοι και πρωτοι απο ολους τα λαμογια του γρηγορου κερδους.

29gk
19-09-09, 14:27
Φιλε, απλη διαπιστωση κανω και οχι κατηγορια, εισαι , ζεις δηλαδη μεσα σε γυαλα ή δεν γνωριζεις πραγματικα την αγορα. Το οτι εχεις πελατες μεγαλοεταιριες και που και που μαθαινεις κανα μυστικο δεν παει να πει πως εχεις συνολικη εικονα. Δυστηχως απαντηση σε κλισε, αυτα χρησιμοποιεις, δεν υπαρχει. Για να σου δωσω απαντηση θα πρεπει να σου αναλυσω το ελληνικο νομικο πλαισιο, το νομικο πλαισιο της Αλαμπαμα ( οχι δεν ειναι αυτο που φαινεται στις ταινιες ), τον εμπορικο κωδικα ( και τον γραπτο και τον αγραφο ο οποιος ισχυει για το 98% της αγορας, ΟΛΗΣ της αγορας ), για την υπαρκτη στρεβλωση της αγορας που προκαλειται απο τους διαφημιστες και συνεχιζεται απο την ελληνικη πολιτεια, το κρατος δηλαδη και τελος αφου σου πω οοολα αυτα, να σου εξηγησω πως δουλευει και προπαντως επιβιωνει η .... πιατσα.

Μετα, μετααααα θα παμε και στα νουμερα. Στο ποσο δηλαδη κοστιζει η καθε πωληση, η καθε μη πωληση, το στοκ, προ φορων, μετα φορων και με τον .... φορο. :whistle:

Και ολα τα παραπανω, δυο φορες !! Μια φορα για τα "φυσικα" μαγαζια και αλλη μια για τα ηλεκτρονικα.

Μετα παλι, θα παμε στους πελατες σου, στην ευρωπη και στα υπερατλαντικα.

ΥΓ

Τον Ισοκρατη τον ειδα, μη νομιζεις, αλλα κανε ενα κοπο να τον ξαναδιαβασεις και εσυ. Να παρτον παλι αλλα με τις επισημανσεις μου που εξηγουν καπως τα παραπανω :

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία

Ισοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ

tombras
19-09-09, 14:32
και το multirama καλο ειναι . 3 χρονια εγγυηση..

taotao
19-09-09, 16:12
και εγω εγραψα για το ισοκρατη αλλα με αλλην αναλυση,αυτο παει για τους εμπορους,,,,

με το εμποριο και την διακινηση του χρηματος αυτοματα καθοριζεις το μεγεθος της τσεπης σου,τοτε μπαινει στην μεση ο κατεχων πολλα ειναι ελευθερος και ισοτιμος με τον αλλον που κατεχει πολλα ,οι υπολοιποι βεβαια να κοψουν το λαιμο τους(σκλαβοι),οσο για την αυθαδεια,πρεπει να εισαι αυθαδεις για να εισαι εμπορος και να εμπορευσε με συνανθρωπους σου,στην παρανομια?χαχαχαχα εκει φιλε μου εχετε παρασημα στρατηγου ολοι σας χωρις διακρισεις ,πρωτοι εσεις και μετα ολοι οι αλλοι,για την αναιδεια?εκει το βλεπουμε καθε φορα που σας επιστρεφουμε προιοντα με αστοχια υλικου(τι να σου κανω ρε φιλε,παρτο και πηγαινε το στην αντιπροσωπεια,και εμενα ετσι μου δωσανε να στο πουλησω,ή το αλλο...οταν πηρατε το σακακι ηταν μια χαρα,εσεις σκισατε την φοδρα με το ρολοι σας στο σπιτισας ,το εχω ακουσει και αυτο,χαχαχαχα),οσο για την αναρχια εκει ειστε οντως αναρχικοι ,ο καθενας χρεωνει ασυστολα οτι του κατεβει,απλα τον περασμενο δεκεμβριο στην αθηνα οι αναρχικοι σας φτιαξανε ατιμουληδες,δουλεια δεν ειχατε λογο κρισης και φωναζατε αλλα μετα πηγαινατε να εισπραξετε τις ασφαλειες ,το αλλο?αν σου καιγανε και το μαγαζι ακομα καλυτερα,καιγοντουσαν και τα βιβλια της εφορειας και ξεκιναγατε φτου και απο την αρχη.Τελικα το να εισαι εμπορος ,πρεπει να ειναι και εξυπνος,αλλα δυστηχως φιλε μου ειμαστε και καποιοι πολυ πιο εξυπνοι απο εσας που σας βλεπουμε απο ψηλα και γελαμε με τα καμωματα σας.Πως με βλεπετε κυριε εμπορε των 2 μαγαζιων?μηπως σε τσαντιζω και αλλο με αυτα που κανετε στον αθωω κοσμο?τελικα πρεπει να ειμαι και εγω εμπορος για να σας καταλαβω την λαμογια που παιζεται?η μηπως οταν σου καινε τα βιβλια της εφορειας δεν πληρωνεις μια και στα κλεινει η εφορια ολα?μηπως και εδω αδικο εχω?μορφωμενος δε νομιζω παραπανω να εισαι ,οσο για τον εμπορικο κωδικα και τον νομικο τον γνωριζω οπως σου αποδειξα,πολυ καλυτερα απο οσο νομιζεις.ποτε δεν ξερεις στο ιντερνετ ποιος ειναι αυτος που ειναι πισω απο ενα πληκτρολογιο μπορει να σε ξεμπροστιασι στο λεπτο και εδω φιλε μου επεσες σε καποιον που γνωριζει την πιατσα σου πολυ καλα.Για να μην επεκταθω στις επιταγες που δουλευετε με τις τραπεζες,ακαλυπτες και μη,περι σπασιματων επιταγων σε τραπεζες,περι πτωχευσεων και μεταβιβασεων περουσιων προ πενταετιας σε συγγενεις με σκοπο την πτωχευση!!!!!!!!!!! πως με βλεπεις?τον γνωριζω καλα τον εμπορικο και νομικο κωδικα?κανονισε ,γιατι θα πω και αλλα πολλα και θα με σουταρουν απο εδω.Δεν ειμαστε ολοι αφελεις οπως νομιζεις εσυ και η "πιατσα σου".

29gk
19-09-09, 17:06
Πρωτα απο ολα η μορφωση σου μπορει να φανει και απο την ερμηνεια ( !!! ) του Ισοκρατη που δεν νομιζω πως αναφεροταν στους εμπορους, αλλα και απο την ορθογραφια, το συντακτικο αλλα και την συνταξη. Στη συνεχεια ερχονται τα επιχειρηματα και η ιδεολογια ( !!!! ) που κρυβεται πισω απο αυτα πισω απο αυτα.

Εαν λοιπον δουλευεις οντως στον διαφημιστικο τομεα, λυπαμαι αυτους που σε πληρωνουν οχι για κατι αλλο αλλα για την ποιοτητα που αγοραζουν.

Φυσικα, εδω ειναι ενα δημοσιο μερος, μια γωνια οπου ο καθενας μας μπορει να πει την μπαρουφα του, αλλα αυτο εχει και σαν συνεπεια να μπορουν να κριθουν και τα γραφομενα και τα επιχειρηματα και οι γνωσεις και οι "γνωσεις" ( διαφορετικο απο το προηγουμενο) αλλα ακομα και το ποιος λεει τι. ;)

Επι του θεματος, δεν εχω να πω κατι παραπανω. Ευχομαι μονον να μην ταξιδεψεις ποτε στην .....Αλαμπαμα. Δεν ειναι κι ιδιαιτερα φιλοξενοι οι Αλαμπαμιανοι......

taotao
19-09-09, 18:02
ενω εσυ γνωριζες περι Ισοκρατη εεεεε?πλακα μας κανεις?πιστευω οτι πρωτη φορα το ακουσες απο εμενα που το εγραψα,καντο copy paste για να το δειχνεις στους φιλους και γνωστους οτι γνωριζεις εστω και αρχαια ελληικη ιστορια.Οπως κανεις πνευμα εσυ ,εχω το δικαιωμα να κανω και εγω πνευμα ,δεν ειναι μονο δικο σου προσον αυτο,οσο για το συντακτικο και την ορθογραφια που ανεφερες ,λαθη θα γινονται παντα,αλλωστε παντα λαθη γινονται και στις καλυτερες εφημεριδες.Και οντως δουλευω σε διαφημιστηκη εταιρεια και οντως αξιζει απου με εχουν ,αραγε βαζω και στοιχημα οτι πολλα προιοντα που αγοραζεις οφειλονται σε κατι ανθρωπους σαν εμενα.Αρα εχω επιτυχια στον τομεα εφοσον μπορω να πειθω να αγοραζει ενας εμπορος.Την επομενη φορα θα σου γραψω με καθαρευουσα και θα κοιταξω να σου βαλω περισπωμενες ,οξεια και δασεια.Sorry αν σε πειραξε που τα ειπα χυμα,νομιζα οτι ειχα να κανω με εμπορο για αυτο μιλησα την δημοτικη,στην επομενη θα το εχω στο μυαλο μου οτι θα μιλησω σε καθηγητη πανεπιστημειου με εδρα εγκυρη,sorry και παλι!!!!!!!!!!!!
Απλα νομιζα οτι θα ελεγες την αληθεια στον κλαδο που εργαζεσε και αλλη μια φορα παλι ενας εμπορος κοιταζει να λεει φανφαρολογιες,χωρις να εχει αποδειξεις και επιχειρηματα για αυτα που ξεστομιζει,εγω ειχα ομως ,αλλα σε ειδα και αποφυγες τα παντα θιγοντας ορθογραφιες και συντακτικα,sorry my LORD.next time i will be gentle with you.Ελπιζω να καταλαβες και στην γλώσσα των Λορδων.

hemlock
19-09-09, 19:47
................
...................
......................
..................

taotao...Μεριμνησε ωρε να φερεις 2000-3000 κομματια intel postville 80Gbs.

trd64
19-09-09, 20:23
Που το είδες το 35%; $100 = 68 euro + 13 ευρώ ΦΠΑ = 81 ευρώ. Τα 14 παραπάνω ευρώ είναι λιγότερο από 20% και σου ξαναλέω η τιμή δεν έχει σταθεροποιηθεί επείδη είναι ολοκαίνουριο προϊόν. Δεν παράγουμε εμείς σαν Ε.Ε. για να τα παίρνουμε φτηνά, από Αμερική έρχονται τα περισσότερα.
Στα περισσότερα προϊόντα η ίδια φόρμουλα ισχύει. Ναι υπάρχει κάποιο καπέλο, αλλά δεν είναι και κλεψιά. Βρες μου εσύ τώρα έναν τρόπο να αγοράσω το προϊόν αυτό από το εξωτερικό φθηνότερα (όχι 2-3 ευρώ κάτω ε).

Και πάλι μιλάς για ένα προϊόν. Μπορώ να σου βρω περιπτώσεις που στην Ελλάδα είναι μέχρι και 150% πιο ακριβά.

Πήρα την γενική περίπτωση που πουλάνε σε € ότι οι άλλοι πουλάνε σε $. Με την ισοτιμία στο 1.35 καταλαβαίνεις ότι το 35% είναι αισχροκέρδεια μιας και αυτοί που πουλάνε σε $ κερδίζουν (έμποροι είναι).
Τα μεταφορικά δεν δικαιολογούν την διαφορά γιατί κάνουν μαζικές παραγγελίες και δεν έρχονται με DHL.

Δεδομένου δε ότι τα περισσότερα προϊόντα κατασκευάζονται σε 3τες χώρες καταλαβαίνεις ότι και οι άλλοι έμποροι έχουν το κόστος μεταφοράς, ασφάλισης κλπ.

Άρα τη μένει? ότι μας πιάνουν τον κο@@ο. Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.

mrsaccess
19-09-09, 20:46
Ωστόσο το €=$ δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο αλλά Ευρωπαϊκό πολλές φορές και ξαναλέω, δεν είναι πάντα θέμα εισαγωγέων αλλά συχνά πολιτικής των παραγωγών.

ialysos
19-09-09, 21:23
Κι εγω ειχα τραγικη εμπειρια με DVD-R αγορασμενο απο e-shop. Τελικα δε μου καλυψαν την εγγυηση και αγορασα αλλο απο αλλου

anodizer
19-09-09, 21:33
Και πάλι μιλάς για ένα προϊόν. Μπορώ να σου βρω περιπτώσεις που στην Ελλάδα είναι μέχρι και 150% πιο ακριβά.

Πήρα την γενική περίπτωση που πουλάνε σε € ότι οι άλλοι πουλάνε σε $. Με την ισοτιμία στο 1.35 καταλαβαίνεις ότι το 35% είναι αισχροκέρδεια μιας και αυτοί που πουλάνε σε $ κερδίζουν (έμποροι είναι).
Τα μεταφορικά δεν δικαιολογούν την διαφορά γιατί κάνουν μαζικές παραγγελίες και δεν έρχονται με DHL.

Δεδομένου δε ότι τα περισσότερα προϊόντα κατασκευάζονται σε 3τες χώρες καταλαβαίνεις ότι και οι άλλοι έμποροι έχουν το κόστος μεταφοράς, ασφάλισης κλπ.

Άρα τη μένει? ότι μας πιάνουν τον κο@@ο. Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.

Βρε φίλε μου τι να καταλάβω. Εγώ τουλάχιστον έδωσα ένα παράδειγμα ενώ εσύ όχι. Αν θες να αγοράσεις κάτι και το βρεις φθηνότερα απ' έξω, φυσικά να το πάρεις από εκεί. Εγώ όσα έχω κοιτάξει έχουν τιμές παραπλήσιες και η αγορά από εξωτερικό δεν αξίζει τον κόπο, ποιόν κώλο μου πιάνουν; Εσύ προσπαθείς να φτιάξεις κανόνα, όχι εγώ.

taotao
20-09-09, 01:32
Βρε φίλε μου τι να καταλάβω. Εγώ τουλάχιστον έδωσα ένα παράδειγμα ενώ εσύ όχι. Αν θες να αγοράσεις κάτι και το βρεις φθηνότερα απ' έξω, φυσικά να το πάρεις από εκεί. Εγώ όσα έχω κοιτάξει έχουν τιμές παραπλήσιες και η αγορά από εξωτερικό δεν αξίζει τον κόπο, ποιόν κώλο μου πιάνουν; Εσύ προσπαθείς να φτιάξεις κανόνα, όχι εγώ.


To παληκαρι σου λεει κατι με διαφορα τιμης απο δολλαριο σε ευρω,οτι στην ελλαδα οι εμποροι το μεταφραζουν σε 1$=1euro +μεταφορικα+φπα+νοικια +ικα,μικα,τεβε,τσα,νατ και δε ξερω τι αλλο χρεωνουν και σου ερχετε στο σπιτι σου με τιμες παραπανω απο οτι στο εξωτερικο ,και δε μιλαμε για γερμανια με μισθους των 2000 ευρο βασικο ,μιλαμε για ελλαδα με μισθους των 650 ευρω βασικο και βλεπουμε για παραπανω,αυτο φωναζουμε τοση ωρα στο θεμα αυτο.Ειμαστε μια χωρα στην ευρωπη με τους πιο χαμηλους μισθους,ενω αγοραζουν ολοι με δολλαριο που ειναι φθηνοτερο απο το ευρω,στην γερμανια ,αγγλια ,γαλλια κ.λ.π οι καταναλωτες τα αγοραζουν φθηνοτερα μιας και οι μισθοι ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο της ελλαδος,και στην ελλαδα μας πιανουν τον κ@λο
οταν μιλαμε για μισθους 650 ευρω βασικο.Οσο για τα site στο εξωτερικο ,μαλλον δεν κοιτας καλα εκει που πρεπει και οσο πρεπει,ξαναλεω,πηρα amd 965 σημερα στην πορτα μου με 178ευρω απο αγγλια,αν εψαχνες εκει που πρεπει ,θα το εβρισκες και εσυ τοσο,στην ελλαδα ο συγκεκριμενος cpu παιζει ο φθηνοτερος 219 ευρω και σου χρεωνει ο εμπορακος και μεταφορικα αμα λαχει.Αυτο αν δεν λεγεται κλεψια ,τοτε πως λεγεται?Ατυχη στιγμη?μου θυμιζει το βαρελι με το πετρελαιο,ενω εχει πεσει η τιμη του ,ολοι πουλανε 1 ευρω και παραπανω το λιτρο,αν το πετρελαιο ανεβει αυριο τοτε ολοι οι βενζιναδες θα ανεβασουν ολοι τους,αλλα για να το κατεβασουν ,κανεις δε το κανει.η τιμη του πετρελαιου αν ανεβει η κατεβει ,ερχετε κατα μεσο ορο σε εμας μετα απο 6 μηνες,γιατι λοιπον οταν ανεβει σημερα ,ολοι οι βενζιναδες ανεβαζουν τιμη εφοσον την αυξηση θα την φανε μετα απο 6 μηνες?το παραδοξο ειναι οτι οταν πεσει η τιμη,τοτε θα την ριξυν κανονικα μετα απο 6 μηνες τα λαμογια.Ετσι δουλευουν και τα μαγαζια τυπου πλαισιο ,eshop κ.λ.π., παιζουν με το δολλαριο συνεχως καθε μερα,μονο που αυτοι παιρνουν την διαφορα απο το ευρω συν το αισχροκερδες ,κερδος στην τσεπη τους,και ολα αυτα με υπαλληλους των 450ευρω που δουλευουν σε αυτα τα λαμογιοκαταστηματα με ημιαπασχοληση και χωρις πολλες φορες ικα.

creye
20-09-09, 19:32
μιας και αγοραζετε ολοι οικονομικοτερα απο το εξωτερικο δεν μου λέτε και μενα κανενα site, που ψάχνω και δεν βρισκω;;;; χωρις να πληρώνω τελωνεία κλπ :p:p

να μην θεωρηθεί διαφημιση δεχομαι και πμ

manoulamou
20-09-09, 21:04
Συνηθως αυτα που αναφερονται εδω, σπανια ειναι απο sites καταστηματων, πιο πολυ μεσω ebay κλπ
Καλο θα ειναι να ειμαστε πολυ προσεκτικοι σ αυτες τις αγορες γιατι μπορει ο,τι γλυτωνουμε απο τιμη να το πληρωνουμε μετα (περαν των απατεωνων) ειτε σε μεταφορικα/εκτελωνισμους
ειτε λογω μη καλυψης απο εγγυηση κλπ


Τωρα εαν θες καποιο συγκεκριμενο ειδος πες το και ισως κατι θα βρεθει απο αξιοπιστα sites...:hmm:

creye
20-09-09, 23:18
Συνηθως αυτα που αναφερονται εδω, σπανια ειναι απο sites καταστηματων, πιο πολυ μεσω ebay κλπ
Καλο θα ειναι να ειμαστε πολυ προσεκτικοι σ αυτες τις αγορες γιατι μπορει ο,τι γλυτωνουμε απο τιμη να το πληρωνουμε μετα (περαν των απατεωνων) ειτε σε μεταφορικα/εκτελωνισμους
ειτε λογω μη καλυψης απο εγγυηση κλπ


Τωρα εαν θες καποιο συγκεκριμενο ειδος πες το και ισως κατι θα βρεθει απο αξιοπιστα sites...:hmm:


αν και fan του ebay για ηλεκτρονικα το αποφευγω,site για υπολογιστες κτλ θα με ενδιεφεραν :)

amoyda
21-09-09, 01:08
http://geizhals.at/eu/a412285.html

http://www.skroutz.gr/s/80238/PNY-GeForce-GTS250-1GB.html

τι να πουμε τωρα:whistle:

αλλα η δικια μας εχει και 1GB ram,για αυτο και το καπελο

@ ADSLgr.com All rights reserved.