PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με e-shop.gr



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

mrsaccess
21-09-09, 01:14
Στα ξένα καταστήματα δείχνεις την 512ΜΒ ενώ στο skroutz την 1GB. Επίσης το eshop έχει δωρεάν μεταφορικά σε αντίθεση με τα περισσότερα γερμανικά καταστήματα από όσο καταλαβαίνω.

amoyda
21-09-09, 09:44
του e-shop δεν ειναι η XLR8
http://www3.pny.com/GTS-250-512MB-PCIe-P2794C402.aspx
http://www3.pny.com/GTS-250-1024MB-PCIe-P2793C402.aspx
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519370

άλλα το θεμα ειναι ποσο την αγοραζει ο Αγγλος για παραδειγμα σε συγκριση με το αγαπημενο ..........αισιακι μου.

αλλα εγω σταθηκα τυχερος,να τα λεμε ολα καθαρα και ξαστερα, και πηρα την

αυτη στα 109€ (http://geizhals.at/eu/a410628.html) αντι 117€ (http://geizhals.at/eu/a410628.html) και αυτο γιατι εριξε το e-shop την τιμη αλλα την πατησα στο

http://geizhals.at/eu/a271405.html
οτι και να εκανα παλι........ χαμενος βγηκα:p

mrsaccess
21-09-09, 11:41
Κοίτα να δεις όμως, η PNY όπως λέει έχει γραφεία σε όλες τις μεγάλες Ευρωπαϊκές χώρες, Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία κλπ.

Επομένως ο Γερμανός έμπορος αγοράζει από το παράρτημα της PNY στη Γερμανία ενώ ο Έλληνας... αγοράζει και αυτός από το παράρτημα της PNY στη Γερμανία ή την Ιταλία. Επίσης σε τι κοινό απευθύνεται ο ένας και σε τι ο άλλος, με πληθυσμιακούς όρους αλλά και με ποσοστά διείσδυσης των Η/Υ.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης θα ήταν ενδιαφέρων να μην έχουμε τιμές μόνο από Γερμανία αλλά από όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες. Ευρώπη δεν είναι μόνο η Γερμανία.

amoyda
21-09-09, 12:27
αυτα θα τα σκεφτομουνα εαν ηθελα να ανοιξω παρομοιο μαγαζι,προς το παρων σαν καταναλωτη αυτα μου ειναι παντελως αδιαφορα.
εχω ηδη κανει αγορες απο γερμανικο μαγαζι πραγματα και θα το επεκτεινω και σε hardware pc,μολις βρω το καταλληλο.
το οποιοδηποτε μαγαζι κοιταζει το ταμειο του και εγω θα κοιταξω την τσεπη μου,εαν με συμφερει απο ντοπια μαγαζια εχει καλως,αλλοιως παμε σε πιο μακρυνα.

ialysos
21-09-09, 23:29
Παιδια η αγορα ειναι ελευθερη αυτοι κοιτανε το συμφερον τους κι εμεις το δικο μας

taotao
22-09-09, 00:17
ολοι το συμφερον τους κοιτανε,αλλα ΟΧΙ και και στα φορουμ οταν τη λες για τους εμπορους να βγαινουν και να λενε τα δικα τους!!!!!!σαν τους ταξιτζηδες ειναι και αυτοι.Ολοι ειναι σωστοι πλην καποιον εξαιρεσεων!!!!!! λες και ζουμε στην ουγκαντα εμεις και δε βλεπουμε τι κανουν καθε μερα.Ολοι τους το γρηγορο κερδος κοιτανε και τα περι εγγυησεων προιοντων απο το εξωτερικο και κατι τετοιες ιστοριες που σκαρφιζονται,τα λενε για να σε κανουν να ψωνιζεις απο τα μαγαζακια τους.Ποσες φορες εχουμε αγορασει απο εγχωρια καταστηματα και στην βλαβη σας εχουν γραψει κανονικα?ποια εγγυηση μιλαμε?που κοιταζουν να βρουν την καθε δικαιολογια για να σε βγαλουν απο την εγγυηση!!!!!!!!που ειναι ο εμπορος που εχει 2 μαγαζια ,που μου εγραφε στα παραπανω......να μας πει ποσα αμαξια εχει?και τι μαρκες?απο εκει να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε!!!Οποιος μενει στο σχιστο κορυδαλου,ισως θα γνωριζει το βενζιναδικο που εχει απο εξω παρκαρισμενες 2 φεραρι,ειναι του ιδιοκτητη!!!Αυτο ειναι το εμποριο,ολα στην πλατη του κοροιδου καταναλωτη.

29gk
22-09-09, 10:16
ολοι το συμφερον τους κοιτανε,αλλα ΟΧΙ και και στα φορουμ οταν τη λες για τους εμπορους να βγαινουν και να λενε τα δικα τους!!!!!!σαν τους ταξιτζηδες ειναι και αυτοι.Ολοι ειναι σωστοι πλην καποιον εξαιρεσεων!!!!!! λες και ζουμε στην ουγκαντα εμεις και δε βλεπουμε τι κανουν καθε μερα.Ολοι τους το γρηγορο κερδος κοιτανε και τα περι εγγυησεων προιοντων απο το εξωτερικο και κατι τετοιες ιστοριες που σκαρφιζονται,τα λενε για να σε κανουν να ψωνιζεις απο τα μαγαζακια τους.Ποσες φορες εχουμε αγορασει απο εγχωρια καταστηματα και στην βλαβη σας εχουν γραψει κανονικα?ποια εγγυηση μιλαμε?που κοιταζουν να βρουν την καθε δικαιολογια για να σε βγαλουν απο την εγγυηση!!!!!!!!που ειναι ο εμπορος που εχει 2 μαγαζια ,που μου εγραφε στα παραπανω......να μας πει ποσα αμαξια εχει?και τι μαρκες?απο εκει να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε!!!Οποιος μενει στο σχιστο κορυδαλου,ισως θα γνωριζει το βενζιναδικο που εχει απο εξω παρκαρισμενες 2 φεραρι,ειναι του ιδιοκτητη!!!Αυτο ειναι το εμποριο,ολα στην πλατη του κοροιδου καταναλωτη.

Kατα πρωτον εχεις σοβαροτατα προβληματα και δεν ειμαι αρμοδιος για να στα λυσω.

Στη συνεχεια, επειδη πολυ σωστα επεσημανες το ρητο που λεει πως " στο ιντερνετ κανεις δεν ξερει οτι εισαι σκυλος", αλλα ταυτοχρονα με τα συνεχομενα μηνυματα σου εδωσες καποια σημεια του ποιος εισαι και πως σκεφτεσαι, θα εκτιμησω πως ειτε εισαι 10χρονος ειτε οντως δουλευεις σε εταιρεια αλλα στο..... ΚΨΜ !! Εξου και οι εξαιρετικα ευστοχες παρατηρησεις σου. :whistle:

Τελος, εαν θελεις να συνεχισεις στον ιδιο τονο αλλα επι προσωπικου, δεν εχω καμια απολυτως αντιρηση, να παιξω και εγω μονο που αυτη τη φορα δεν θα σου χαριστω τοσο ευκολα.

Εκτος κι αν εισαι οντως ανηλικος, οποτε θα παω πασο. :hmm:

Επι του θεματος, γιατι δεν δινεις στους ανθρωπους που στο ζητησαν, μερικα link εξυπνων και φτηνων αγορων, οπως του επεξεργαστη που αγορασες προσφατα κοψοχρονια ? Γιατι δεν θες να βοηθησεις τους συνανθρωπους σου καταναλωτες ?

Doxaios
23-09-09, 10:19
Κατα τη γνώμη μου πάντως ,όντως σχεδόν το 100% των μικρών μαγαζιών προσπαθεί να αισχροκερδίσει σε βάρους του πελάτη ,που συνήθως είναι περιστασιακός και μάλλον δεν θα ξαναγοράσει από κάποιο τέτοιο μαγαζί. Γιαυτό τον λόγο προτιμώ εγώ μεγάλη αλυσίδα. Τώρα αν δεν συμφωνείτε με κάτι τέτοιο και επειδή γνωρίζω οτι αρκετοί από τα μέλη του φόρουμ έχουν καταστήματα υπολογιστών ,πειτε μου ρε παιδιά που είστε και οτι τα δίνετε πιό φθηνά από τους μεγάλους και με τις ίδιες εγγυήσεις και θα έρχομαι να αγοράζω από εσάς. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

esquellot
23-09-09, 15:03
Να πω κι εγώ το πρόβλημά μου.
Μία παραγγελία η οποία ήταν συσκευασμένη σε δύο δέματα εστάλη με speedex και από λάθος έβαλαν από ένα έντυπο αντικαταβολής σε κάθε κουτί με αποτέλεσμα να μου ζητά ο courier να πληρώσω εις διπλούν το ποσό.
Αρνήθηκα φυσικά και δεν μου τα παρέδωσε αλλά τα πηρε πίσω στο μαγαζί του.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με e-shop και με αφού τους εξήγησα το πρόβλημα μου είπαν ότι θα μιλούσαν με τα κεντρικά της speedex και ότι θα βρισκόταν λύση.

Ακόμα περιμένω να μου παραδοθούν...:down: Αύριο πια και ίδωμεν.

Πρώτη φορά μου τυχαίνει τέτοιο πράγμα.:(

taotao
24-09-09, 00:21
φαντασου οτι ολοι λειτουργουν οπως τα σουπερμαρκετ εναντιων των χασαπηδων τη γειτονιας.....
Στο σουπερμαρκετ κατω απο το αρνακι σου γραφει μια ταμπελιτσα οτι ειναι απο σκοπια,βουλγαρια,κλπ.
και το αντιστοιχο αν ειναι ντοπια,το να κλεψει το σουπερμαρκετ και να τα βαφτισει ολα ντοπια ειναι αδυνατο ,λογο οτι καθε πασχα τους σκιζουν στους ελεγχους μιας και υπαρχει τεραστιο πελατολογιο καθημερα και φυσικα μια καταγγελια πελατη αρκει να κλεισει το καταστημα στο δευτερολεπτο.Γιατι ομως κατα περιεργο τροπο σχεδον σε ολα τα συνοικιακα χασαπικα ,ολα τα κρεατα το πασχα ειναι ντοπια?μα ολα?αφου ο ελληνας και σκοπιανο να παρει ,και θα το φαει μια χαρα και θα εχει δωσει και λιγοτερα ευρω για να το αγορασει!!!!!!!!!!περιεργο εεεε?μηπως ολα ειναι απο σκοπια και τα βαφτιζουν ελληνικα για να δικαιολογισουν την παραπανω τιμη σε σχεση με τα σουπερμαρκετ?αν λεω παλι λαθος ,τοτε δε ζω στην ελλαδα εγω ,αλλα σε αλλον πλανητη γενικα!!!!!!!!τα ιδια γινονται σε ολα τα προιοντα στην ελλαδα ακομη και στα ηλεκτρονικα.Ποσοι πελατες παλια πληρωνανε τα ιδια χρηματα για μια sony τηλεοραση απο την ισπανια με μια ιδια απο την ιαπωνια????ποσοι??????ποιος ηξερε τι γινοταν πριν 20 χρονια?δεν υπηρχε ιντερνετ και γενικα πληροφορηση που υπαρχει σημερα.Παντως ολοι την πατησανε τοτε,και ακομα την παταμε και σημερα.Παπουτσια χειροποιητα απο αγγλια made in china ,κοσμουν καταστηματα επωνυμα στην ερμου,η δικαιολογια που λενε?στην Αγγλια κυριε τα φτιαχνουν αλλα τα πανε Κινα και απο εκει τα εκτελωνουν ελλαδα γιατι ετσι μας ερχετε πιο φθηνα στα τελωνεια ,,,,,οι αθεοφοβοι!!!!!και για να φαινονται οτι ειναι απο Κινα,τους αλλαζουν ταμπελιτσα.....ποσος κοσμακης εχει πληρωσει ιταλικο παπουτσι 120ευρω και ειναι κινεζικο,απο εργοστασιο εξω απο το πεκινο με εργατες παιδακια των 5 δολλαριων τον μηνα μισθο.Τωρα να δουμε τα καταστηματα στις γιορτες που θα ερθουν ,την ηττα που θα παθουν.........οι εποχες αλλαξαν πλεον.Οποιος δεν μπορει να αντεξει τον ανταγωνισμο,,,τοτε να το κλεισει και ας παει σπιτι να αχοληθει με κατι αλλο!!!!!!!

taotao
10-10-09, 18:27
καλησπερα,μολις αγορασα απο eshop εναν epson sx415 πολυμηχανημα με σκανερ,η οθονουλα ειναι σπασμενη,αυτη που εχει στα πλαγια για να βλεπεις τις φοτο και τα μενου του εκτυπωτη.Και ενω εχω πει του οδηγου να ανοιξει να δω οτι ειναι ολα καλα για να παραλαβω,ΑΥΤΟΣ το κανει θεμα ολοκληρο οτι και καλα απαγορευεται και πρεπει να το παραλαβω ουτος η αλλος!!!!!!!!! Βεβαια και σιγα μην το εκανα αυτο.Μετα απο ανεπαλληλα τηλεφωνα του οδηγου στην εταιρεια για αρνηθηκα να παραλαβω επειδη θελω να μου το ανοιξουν για να δω οτι ειναι ολα καλα,του δινουν το οκ!!!!!!!Και βλεπουμε με εκπληξη και οι 2 οτι η οθονουλα ειχε παει περιπατο(προφανως κατω απο κανα καθισμα,χαχαχαχα).Με τα πολλα μου ειπαν στο τηλεφωνο απο τα κεντρικα οτι πρεπει να το παραλαβω(γιατι ετσι πρεπει να καλα να γινει,και να ΠΛΗΡΩΣΩ ,τα λαμογια) γιατι η οθονη ειναι εξτρα(οι ασχετοι).Τους εξηγω και δεν ηθελαν να καταλαβουν οτι το μισο πλαστικο απο την οθονουλα ειναι πανω στον εκτυπωτη ενσωματωμενο και φενεται με γυμνο ματι οτι ειναι σπασμενο,τους εξηγω οτι αυτο το μοντελο(οι ασχετοι) εχει πανω την οθονη ακομη και απο το επισημο site της epson.Ουτε αυτο καταλαβαιναν και τελικα πηραν μια μαντρα απο τα @@@@@@@ @@@.Πηγα τελικα και το πηρα απο το πλαισιο με ολα μεσα στην ιδια τιμη,οπου βεβαια και παλι το ανοιξαν για να δω οτι ολα ειναι καλα.Οποτε παιδια προσεχετε στο eshop,οτι μπορει να ελεγθει με γυμνο ματι καλυτερα ειναι να το κανετε και ας ειναι και σκληρος δισκος(μπορει να εχει κανα βουλιαγμα),οι ανθρωποι εκει ειναι εκτος απο ασχετοι,ειναι και αγραμματοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

manoulamou
10-10-09, 19:09
Δυο στις τρεις φορες που δεν εχω ελεγξει κατα την παραλαβη
τι περιεχει η συσκευασια που φερνει το courier την εχω πατησει αγριως!
Δεν ηταν απ το E-shop αλλά απο Ε-DIRECT (εκλεισε) και apothema...
Και στις δυο περιπτωσεις περιεργως βιαζονταν κι ας μην ειχαν προβλημα στο παρκιν.
Ποτέ μην υπογραφετε εαν δεν δειτε οτι ολα ειναι ΟΚ!!!
Μετα αντε να αποδειξεις σε καθε ανευθυνο-υπευθυνο πως δεν εισαι ελεφαντας...

mogsub
10-10-09, 21:19
καλά δεν είναι και όλοι τους άσχετοι και αγράμματοι αλλά επειδή στην Ελλάδα ζούμε έλεγχε και εσύ πιο πριν

aleex
11-10-09, 22:49
http://geizhals.at/eu/a412285.html

http://www.skroutz.gr/s/80238/PNY-GeForce-GTS250-1GB.html

τι να πουμε τωρα:whistle:

αλλα η δικια μας εχει και 1GB ram,για αυτο και το καπελο

Λοιπόν, η μισή μνήμη, κ πόσα πληρώνουμε μεταφορικά? Κανά 20άρικο? Κ από τη λίστα καταστημάτων που λέει παρακάτω, οι περισσότεροι στέλνουν μόνο Γερμανία - Αυστρία. Βάλε κάτι καθυστερήσεις, κ μη σου τύχει να πρέπει να την επιστρέψεις κ να σου στείλουν άλλη ... κανά δύμηνο ...

........Auto merged post: aleex added 7 minutes and 54 seconds later ........



Επίσης θα ήταν ενδιαφέρων να μην έχουμε τιμές μόνο από Γερμανία αλλά από όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες. Ευρώπη δεν είναι μόνο η Γερμανία.

Ε ... σ' αυτό κάνεις λάθος. Ευρώπη κ ιδίως όσον αφορά την αγορά πληροφορικής είναι η Γερμανία με τζίρο από μόνη της όσο όλες οι υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.

Κ αυτό το ξέρω από πανευρωπαϊκό marketing research που έκανα ως υπάλληλος σε πολυεθνική πριν κάποια χρόνια στο Μόναχο για μόνιτορ, κ.α. προϊόντα πληροφορικής.

........Auto merged post: aleex added 5 minutes and 27 seconds later ........



εχω ηδη κανει αγορες απο γερμανικο μαγαζι πραγματα και θα το επεκτεινω και σε hardware pc,μολις βρω το καταλληλο.

... κάποτε που τόψαχνα το θέμα είχα καταλήξει κυρίως ως πολύ μεγάλη ποικιλία κ επαγγελματική σοβαρότητα στο computeruniverse (http://www2.computeruniverse.net/)

mrsaccess
11-10-09, 23:03
Ε ... σ' αυτό κάνεις λάθος. Ευρώπη κ ιδίως όσον αφορά την αγορά πληροφορικής είναι η Γερμανία με τζίρο από μόνη της όσο όλες οι υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.

Κ αυτό το ξέρω από πανευρωπαϊκό marketing research που έκανα ως υπάλληλος σε πολυεθνική πριν κάποια χρόνια στο Μόναχο για μόνιτορ, κ.α. προϊόντα πληροφορικής.
Καθόλου λάθος δεν κάνω και το λες και μόνος σου: η Γερμανία έχει τζίρο σε προϊόντα πληροφορικής όσο όλες οι υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες μαζί. Επομένως ΔΕΝ γίνεται να συγκρίνεις τις τιμές στην Ελλάδα με τις τιμές στην Γερμανία και γενικότερα τις τιμές των υπόλοιπων Ευρωπαϊκών χωρών με τις τιμές της Γερμανίας.

aleex
11-10-09, 23:28
Καθόλου λάθος δεν κάνω και το λες και μόνος σου: η Γερμανία έχει τζίρο σε προϊόντα πληροφορικής όσο όλες οι υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες μαζί. Επομένως ΔΕΝ γίνεται να συγκρίνεις τις τιμές στην Ελλάδα με τις τιμές στην Γερμανία και γενικότερα τις τιμές των υπόλοιπων Ευρωπαϊκών χωρών με τις τιμές της Γερμανίας.

:respekt: ε ... ναι, υπό αυτό το πρίσμα όπως τα λες είναι ... κ να προσθέσουμε βέβαια ότι βάσει της θεμελιώδους οικονομικής θεωρίας:

... μια αγορά 10 εκ/μυρίων, ήτοι λίγοι ανταγωνιστές (Ελλάδα), κατατάσσεται σχεδόν στα ολιγοπώλεια, ενώ αγορά 70 εκ/μυρίων ήτοι πολλοί περισσότεροι ανταγωνιστές (Γερμανία) κατατάσσεται στον τέλειο ανταγωνισμό, με επακόλουθο τις φτηνότερες τιμές. :)

mrsaccess
11-10-09, 23:38
Μα αυτή ήταν η συζήτησή μας! Επειδή κάποια παιδιά είπαν πως η Ελλάδα είναι πολύ ακριβή (αλλά το έγραψαν λιγότερο κόσμια :p) σε σχέση με την Γερμανία, αφενός είναι λογικό η Γερμανία να έχει πιο καλές τιμές, αφετέρου οι διαφορές δεν είναι τραγικές και όταν βάλεις στην εξίσωση τα μεταφορικά και την υποστήριξη σε πιθανότητα που εμφανίσει πρόβλημα η συσκευή σου οι διαφορές εξανεμίζονται.

trd64
12-10-09, 01:04
Καθόλου λάθος δεν κάνω και το λες και μόνος σου: η Γερμανία έχει τζίρο σε προϊόντα πληροφορικής όσο όλες οι υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες μαζί. Επομένως ΔΕΝ γίνεται να συγκρίνεις τις τιμές στην Ελλάδα με τις τιμές στην Γερμανία και γενικότερα τις τιμές των υπόλοιπων Ευρωπαϊκών χωρών με τις τιμές της Γερμανίας.


Ακριβός αυτό είναι το πρόβλημα με τις περισσότερες Ελληνικές εταιρείες πληροφορικής.

Πάνε να βγάλουν τα κέρδη που έχουν οι γερμανικές εταιρείες με το 1/100 του τζίρου.

........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μα αυτή ήταν η συζήτησή μας! Επειδή κάποια παιδιά είπαν πως η Ελλάδα είναι πολύ ακριβή (αλλά το έγραψαν λιγότερο κόσμια :p) σε σχέση με την Γερμανία, αφενός είναι λογικό η Γερμανία να έχει πιο καλές τιμές, αφετέρου οι διαφορές δεν είναι τραγικές και όταν βάλεις στην εξίσωση τα μεταφορικά και την υποστήριξη σε πιθανότητα που εμφανίσει πρόβλημα η συσκευή σου οι διαφορές εξανεμίζονται.

Απλός αγοράζεις προϊόντα με πανευρωπαϊκή εγγύηση. Βλέπε πχ τα θέματα με τις DELL οθόνες.
Στο θέμα που συζητάμε αν σου χαλάσει κάτι και έχεις αγοράσει από το e-shop σώθηκες.

sdikr
12-10-09, 01:24
Ακριβός αυτό είναι το πρόβλημα με τις περισσότερες Ελληνικές εταιρείες πληροφορικής.

Πάνε να βγάλουν τα κέρδη που έχουν οι γερμανικές εταιρείες με το 1/100 του τζίρου.

........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Απλός αγοράζεις προϊόντα με πανευρωπαϊκή εγγύηση. Βλέπε πχ τα θέματα με τις DELL οθόνες.
Στο θέμα που συζητάμε αν σου χαλάσει κάτι και έχεις αγοράσει από το e-shop σώθηκες.


οπότε αν είναι να ψάχνεις μόνο για πανευρωπαϊκή εγγύηση έχεις πρόβλημα.

aleex
12-10-09, 06:51
Μα αυτή ήταν η συζήτησή μας! Επειδή κάποια παιδιά είπαν πως η Ελλάδα είναι πολύ ακριβή (αλλά το έγραψαν λιγότερο κόσμια :p) σε σχέση με την Γερμανία, αφενός είναι λογικό η Γερμανία να έχει πιο καλές τιμές, αφετέρου οι διαφορές δεν είναι τραγικές και όταν βάλεις στην εξίσωση τα μεταφορικά και την υποστήριξη σε πιθανότητα που εμφανίσει πρόβλημα η συσκευή σου οι διαφορές εξανεμίζονται.

Αυτά ακριβώς σκέπτομαι κ γω ... κ το μόνο που αγόρασα κάποια στιγμή ήταν ένα kvm switch, που δεν το έβρισκα στην Ελλάδα, κ που το βρήκα σε καλή τιμή μόνο στο γερμανικό amazon που δεν έστελνε καν Ελλάδα, κ αναγκάστηκα να το στείλω το πακέτο σε συγγενείς στη Γερμανία που μετά εκείνοι μου το ξαναταχυδρόμισαν στην Ελλάδα.

Συμπέρασμα ... ταλαιπωρία ... :down:

manoulamou
12-10-09, 11:03
:hmm:Επισης μην ξεχναμε πως εδω μιλαμε ειδκα για το www.e-shop.gr ενω παραλληλα υπαρχει
γιγαντο-Θεμα για Online αγορές & εκτελωνισμός (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=64014)
:ontopic:

aleex
12-10-09, 23:29
:hmm:Επισης μην ξεχναμε πως εδω μιλαμε ειδκα για το www.e-shop.gr ενω παραλληλα υπαρχει
γιγαντο-Θεμα για Online αγορές & εκτελωνισμός (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=64014)
:ontopic:

:oops::sorry:

andreasp
13-10-09, 09:27
Στον φιλο andreasp,παραπανω, εχω να πω.....
Κανεις δεν επενδυει χρημα για την ψυχη της μανας του,αλλα και κανεις δεν δινει χρημα για την ψυχη της μανας του να αγορασει ενα προιον.Οταν μιλας για 150εκ ευρω κυκλο εργασιων και εχει κερδος μολις 5εκ ,οπως εγραψες,μαλλον εισαι false.
Τα προιντα ο πελατης τα αγοραζει απο το εργοστασιο αφου παει και τα δει οπτικα και οχι απο φωτογραφιες.Ρωτα λοιπον να σου πουν σε πια ζουγλα εχουν παει και δει το εργοστασιο φαντασμα που ανοιγει για μια μερα και κλεινει την επομενη και δες ποσα ευρω δωσανε για να τα αγορασουν και να σου φτασουν εσενα στο σπιτι συν 2000%,ποσα απο αυτα δωθηκανε χωρις αποδειξη σε εμας και πληρωσες το φπα απο πανω,και δες ποσα δηλωσανε συμφωνα με την αποθηκη στο τελος του χρονου.
Ετσι μονο θα καταλαβεις ποσα θα βγαλει η εταιρεια(οχι μονο 5εκ ευρω κερδος,πολυ παραπανω που δεν το περιμενεις),και ποσα θα πληρωθει ο αδερφος σου ,ο φιλος ,κ.λ.π. σε μισθο.Ας ειναι καλα τα σακακια των υπαλληλων της ΣΔΟΕ που κρεμανε εξω απο κρεμαστρες επιχειρηματιων και περιμενουν να τα δουν με γεματες τσεπες,αφου συμφερει να τα δωσει και ο επιχειρηματιας-μετοχος της εταιρειας ,και ολα αυτα στο κεφαλι του ελληνα αφελη καταναλωτη.Και απο πανω λενε οτι πληρωνουν και φορους................ για αυτο λοιπον καθομαστε ολοι εδω μεσα και ψαχνουμε να βρουμε μια ατελειωτη ακρη στον μιτο της αριαδνης,αλλιως ολοι θα ειμασταν ευχαριστημενοι και κανεις δε θα εκανε κουβεντα και δε θα συγκρουονταν τα συμφεροντα μας(επιχειρηματιες Vs πελατες).Απλα τα φορουμ ειναι μηπως και ακουσουμε κατι καλυτερο μπας και ξεστραβωθουμε εστω και λιγοι απο εμας.Και οταν μιλαμε εστω για 5εκ ευρω κερδος,μιλαμε για 1,5 δις παλιες καλες δραχμουλες.,αν το θεωρεις εσυ για φουντο ενα τετοιο μαγαζι με τετοια κερδη (τα οποια εμφανιζει) ,τοτε μαλλον εχουμε αλλη αντιληψη ο καθενας μας για το κοστος ζωης των 5εκ ευρω,για αλλους ειναι λιγα και για αλλους απιαστο ονειρο για 10 ζωες να ζησουν ,τοσα δε θα δουν ποτε μπροστα τους.

Τα λογιστικά μιλάνε για 500.000ευρω κέρδος!
Εγώ θα στο δεκαπλασιάσω, και θα σου πώ ότι είναι 5.000.000ευρω.
Μπροστά στα 150.000.000κύκλο εργασιών, μιλάμε για 3%και κάτι κέρδος.
εεε αυτό το μαγαζί είναι σχεδόν για φούντο!
Το πολλα ή λίγα για σένα και για μένα δεν έχει καμία σημασία.
Εχει σημασία αν είναι πολλά ή λίγα για το ύψος της επένδυσης, για τον τζίρο της επιχείρησης και για το ρίσκο του επιχειρηματία.
Αλλα για άλλη μια φορά, βλέπω την μικροαστή αντίληψη, του.... για μένα 5.000.000 δεν θα τα βγάλω ούτε σε 5 ζωές, σαν πωλήτης παππουτσιών που είμαι, δημ υπάλληλος, ή οτιδηποτε άλλο είναι ο κάθε ένας απο εμάς.
Ούτε εγώ θα τα βγάλω! Αλλά με αυτή την λογική, και 100.000ευρω να έβγαζε το μαγαζί, θα έπρεπε ο επιχειρηματίας να κάνει πάρτυ! γιατί αν ήταν κοπτοραπτού δεν θα τα έβγαζε ποτέ!

taotao
17-10-09, 13:09
θες να τα βαλουμε ολα κατω?κανενα προβλημα,eshop:
τα καταστηματα ειναι σχεδον σε στενακια διαφορων συνοικιων,τα ενοικια ειναι χαμηλα,διοτι δε ψαχνουν βιτρινα να νοικιασουν,γιατι δεν πανε να ανοιξουν σε κανα εμπορικο δρομο βαρβατο?οι υπαλληλοι ειναι σχεδον πιτσιρικαδες στο γενικο συνολο απο οτι εχω δει εγω ο ιδιος ,με μισθους σε εποχες τετοιες σημερα της ταξεως 700 ευρω και προς τα κατω.....δηλαδη φοιτητοδουλεια,και αλλαζουν γρηγορα τους υπαλληλους διοτι και οι εργαζομενοι θελουν κατι πιο σταθερο και πιο σοβαρο στη ζωη τους(κοπτοραπτες να ηταν θα βγαζανε 100φορες περισσοτερα).Να σε παω σε ενα προιον που κατα γενικο κανονα πουλανε πιο πολυ?μνημες ram?κοστος αγορα στις ποσοτητες που κανουν ειναι κατι σε μονοψηφιο του ευρω και πολυ παρακατω,πως δικαιολογεις μια μνημη ραμ 2gb π.χ. 60ευρω σε εσενα,αλλα με κοστος αγορας απο το μαγαζι 4-5 ευρω?τι την ανεβαζει τοσο ψηλα?τα ενοικια?οι μισθοι?τι αλλο?βιτρινα?,διαφημιση(σε μεγαλα καναλια πασχα,χριστουγεννα,αντε μια φορα)?οταν μιλαμε για επιχειρηση με κυκλο εργασιων 150 εκ ευρω τζιρο,δε μιλαμε για κερδος 5εκ ευρω,ειναι σαφως πολυ παραπανω,το οτι αυτο δηλωσανε δε σημαινει και οτι πρεπει να το πιστεψεις(οτι δηλωνει ο καθενας ειμαστε,τα ξερουμε και μονοι μας).Θελω να πω οτι οταν επενδυεις πολλα χρηματα φυσικο ειναι να περιμενεις να κερδος αναλογο,και συμφωνω με αυτο κανενα προβλημα,αλλα οταν προσπαθεις για μονοπωλειο και με τις ποσοτητες που αγοραζεις ως εταιρεια πετυχαινοντας καλυτερες τιμες στην μοναδα,γιατι το δινεις με αισχοκερδεια στον πελατη?γιατι μετα παραπονιουνται οτι φευγει πολυ χρημα εκτος ελλαδος στο εξωτερικο απο αγορες στο ιντερνετ?και να υποστιρηξουμε μετα μια ελληνικη εταιρεια?Για αυτα ολα φιλε μου πρεπι να υπαρξει εμπιστοσυνη πρωτα,και στην ελλαδα δεν ειμαστε ακομη σε τετοια επιπεδα,πελατες που εχεις και τους κανεις μια στραβη δε σε ενδιαφερει πλεον αν σου ξαναψωνισουν,εσυ να τους γδυσεις τωρα και μετα καποιος αλλος θα βρεθει να γδυσεις!!!κοσμος ειναι και τριγυρναει(αυτα λενε οι εμποροι μεταξυ τους στην γλωσσα τους).εχεις ψαξε πισω απο το eshop αν πλεον εχει αγοραστει απο καμια κυπριακη εταιρεια offshore(πλεον ειναι η μοδα στην ελλαδα να αγοραζονται ξαφνικα εταιρειες ελληνικες απο κυπριακες),γιατι αν,,,λεω εγω αν..... εχει γινει και αυτο ,τοτε θα σου πω οτι δε θα πληρωνει ουτε φορους στο ελληνικο δημοσιο λογω Κυπρου,το πηγαμε μακρια τωρα ,αλλα για ψαξε για το eshop και αλλες εταιριουλες και θα απογοητευτεις με το τι γινετε στην αγορα.Αμα ειχε κυκλο εργασιων 150εκ.ευρω και ενα κερδος καθαρο 500.000 ευρω,τοτε ειναι ασχετοι στα οικονομικα και θα το ειχαν κλεισει,αλλα συμβαινει το αλλο παραδοξο,μπορει και να ειναι 20-40 εκατομυρια ευρω.Μιλαμε οτι τα περισσοτερα προιοντα ηλεκτρονικα π.χ. mp3 με αγορα για τον πελατη 40ευρω,μαρκας sweex(made in giang su gi from RPC(china)),εχει αγοραστει ουτε ενα ευρω σε τιμη μοναδας!!!!!!!!!!!!!!Μαθε λοιπον οτι το αγοραστικο κοινο ειναι αυτο που διαμορφωνει την τιμη προιοντος και οχι ο καταστηματαρχης,δεν αγοραζει(ο πελατης) και δε φευγει το εμπορευμα?τοτε ριχνεις τιμες ή κλεινεις.Και το eshop και μαζι και κατι αλλες εταιρειες εχουν παρει καλο μαθημα τον τελευταιο χρονο σε αυτο και οσο παει θα χειροτερευει η κατασταση τους.τα 150εκ.ευρω ειναι πλασματικος διαφημιστος αριθμος.Θα σου δωσω ενα site με υχοσυστηματα απο γερμανια ,με ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη ως ανωτερη ,μια μαρκας που μπορει ο ελληνας να μη γνωριζει στην ελλαδα,απο εκει παραγγελνεις και σου κανουν παραδοση οπουδοιποτε θελεις στον κοσμο με τιμες παρα παρα πολυ καλες για την ποιοτητα που σου δινουν και σε περιπτωσεις οπου γονατιζουν τρανταχτες μαρκες στον χωρο του ηχου,δειτε το και κρινετε,μια εταιρεια γερμανικη με τζιρο πολυ χαμηλοτερο απο του eshop στη γερμανια,100% made in germany και οχι made in RPC,αλλα με καποια αξιοπρεπεια στον πελατη που θα του επιλεξει,οπου υπαρχουν πολλα πορτοκαλια ,πεφτει η τιμη τους δραματικα και ας ειναι απο γερμανικη ποιοτητα,ειναι μια αποδειξη το τι κανει ενας πειθαρχημενος λαος.Εδω στην ελλαδα οσοι μπορουν να τα εισαγουνε θα κολλησουν μια ταμπελα οτι ειναι made in germany,(ποιοτητα,γερμανικα και φρου φρου και αρωματα) και θα μας τα δωσουν σε διπλασιες τιμες!!!!!!!!αυτο ειναι το εμποριο του χωριατη και ετσι θα μεινουμε μια ζωη.

www.teufel.eu (οσοι ασχολουνται με ηχο και τους αρεσει,μπειτε και δειτε,πραγματικα ειναι πολυ ποιοτηκα αυτα που προσφερουν και σε τιμες πολυ ποιο καλες απο οτι τα επωνυμα(με ταμπελακι ,αλλα απο singapore) τυπου Turbo-x και οτι αλλο πλασαρουν.

andreasp
17-10-09, 13:59
θες να τα βαλουμε ολα κατω?κανενα προβλημα,eshop:
τα καταστηματα ειναι σχεδον σε στενακια διαφορων συνοικιων,τα ενοικια ειναι χαμηλα,διοτι δε ψαχνουν βιτρινα να νοικιασουν,......................................
τοτε ριχνεις τιμες ή κλεινεις.Και το eshop και μαζι και κατι αλλες ..........................
www.teufel.eu (http://www.teufel.eu) (οσοι ασχολουνται με ηχο και τους αρεσει,μπειτε και δειτε,πραγματικα ειναι πολυ ποιοτηκα αυτα που προσφερουν και σε τιμες πολυ ποιο καλες απο οτι τα επωνυμα(με ταμπελακι ,αλλα απο singapore) τυπου Turbo-x και οτι αλλο πλασαρουν.

Συγχωραμε αλλα δεν θα σχολιάσω.
Οι προβληματισμοί σου, οσο κατάφερα να διαβάσω, γιατί πραγματικά κουράστικα, θα τολμουσα να τους χαρακτηρισω... μπακαλίστικους!
Δεν έχεις ιδέα ούτε απο επιχειρήσεις, ούτε απο οικονομικά.

Ευχαριστώ πολύ.

sinclair_ql
17-10-09, 17:13
Αφου πάντα το μόνο που σας νοιάζει ειναι η τιμή, αυτό έκανε και το eshop μεγάλο και τρανό και περιμένετε και δωρεάν υπηρεσίες,.... απο πού? απο αυτά που δεν βγάζει ρίχοντας τις τιμές. Η τιμή θα έχεις ή υπηρεσίες... είναι θέμα επιλογής

taotao
17-10-09, 19:02
συγχωραμε και εσυ!!!αλλα απο οτι καταλαβα,μαλλον εδω αρκετοι εχετε μαγαζια και δε θελετε να μιλανε αλλοι για το εμποριο,και πρεπει να καταλαβετε καποια στιγμη οτι ο κοσμος εχει ξυπνησει ακομη και οι ανθρωποι της τριτης ηλικιας,Ολοι πλεον κοιτανε και το ενα ευρω στην τσεπη τους και δε προκειται να χαριστουν σε κανεναν εμπορο και σε καμια εταιρεια.Η οικονομικη κριση δεν αγγιζει τους πραγματικους επαγγελματιες ,απλα ενα ξεκαθαρισμα στην αγορα γινεται γιατι μπηκανε πολλοι στο εμποριο για το ευκολο χρημα,ολοι αυτοι να εισαι σιγουρος το πολυ σε 2 χρονια δε θα υπαρχουν και θα μεινουν αυτοι που προσφερουν στην φθηνοτερη ,ποιοτικοτερη,και με τους ορους που θα θετει ο πελατης.Ηδη εχει ξεκινησει αυτο και στην ελλαδα και θα κορυφωθει το πολυ σε 2 χρονια.Εδω θα ειμαστε καπιοι απο εμας και θυμησου!!!!!!Το οτι χαρακτηρισες τους προβληματισμους μου μπακαλιστικους αυτο δε σημαινει οτι εσυ τα λες καλυτερα,και εχει σταματησει ο κοσμος να μιλαει "ΩΜΑ" ,γιατι ετσι του ειπαν να κανει καποτε.Τωρα πλεον θα πρεπει να μαθετε οι εμποροι την θεση που σας αρμοζει( ο πελατης εχει παντα δικιο),μηπως το ξεχασατε και τωρα το ξαναθυμαστε?????????

........Auto merged post: taotao πρόσθεσε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αφου πάντα το μόνο που σας νοιάζει ειναι η τιμή, αυτό έκανε και το eshop μεγάλο και τρανό και περιμένετε και δωρεάν υπηρεσίες,.... απο πού? απο αυτά που δεν βγάζει ρίχοντας τις τιμές. Η τιμή θα έχεις ή υπηρεσίες... είναι θέμα επιλογής

Οκ,τοτε πηγαινε και αγορασε sweex mp3 player με 50 ευρω,κινεζικο.Τωρα αν αυτο προσβαλλει την νοημοσυνη μας και δεν το καταλαβαινουμε ,τοτε καλα σας κανουν και σας βαρανε οπου σας βρισκουν!!!!Τωρα που την ειδες εσυ την υπηρεσια στο eshop και που τις καλυτερες τιμες,μαλλον εγω εχω τυφλωθει.Η θα εισαι ο πελατης που θα βαζει ορους στην αγορα και στο καταστημα ή θα εισαι το ''προβατο'',δεν υπαρχει κατι αλλο,διαλεγεις και περνεις.τι θες απο τα δυο?

hemlock
17-10-09, 20:18
Οκ,τοτε πηγαινε και αγορασε sweex mp3 player με 50 ευρω,κινεζικο.Τωρα αν αυτο προσβαλλει την νοημοσυνη μας και δεν το καταλαβαινουμε ,τοτε καλα σας κανουν και σας βαρανε οπου σας βρισκουν!!!!Τωρα που την ειδες εσυ την υπηρεσια στο eshop και που τις καλυτερες τιμες,μαλλον εγω εχω τυφλωθει.Η θα εισαι ο πελατης που θα βαζει ορους στην αγορα και στο καταστημα ή θα εισαι το ''προβατο'',δεν υπαρχει κατι αλλο,διαλεγεις και περνεις.τι θες απο τα δυο?
Κινα διαβαζω....Εισαι απο αυτους τους "τυχαιους αγοραστες" (γι ανα μην πω τιποτα αλλο ποιο γαργαλιστικο) που πιστευουν ακομα οτι υπαρχουν/αγοραζουν TV Και καθε λογης εξαρτημα απο Ιαπωνια ή Γερμανια?:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

taotao
18-10-09, 03:52
δεν ειπα εγω αυτο,ουτε κατηγορω αυτον που αγοραζει κινεζικο!Εγω μιλαω ,τουλαχιστον ειναι απο κινα?μη το πουλας για ρωσικο μαυρο χαβιαρι!!1 ευρω σου κοστισε με ολα μεσα,γιατι το δινεις 40ευρω?Αυτο δηλαδη δε το βλεπεις?Οσο για τις μεγαλες εταιριες Sony,mitsubishi,pioneer κλπ.εκει υπαρχει προστασια ονοματος και ποιοτητας.Και τα passat,golf κλπ. στην κινα κατασκευαζονται δε σημαινει οτι δεν ειναι ποιοτικα,μπορει να τα συναρμολογει ο κινεζος ,αλλα εχει προισταμενο γερμανο,ιαπωνα ,ιταλο,αμερικανο, κλπ.
Και μπορει να μην υπαρχουν πλεον made in germany/america/japan για TV ,αλλα υπαρχουν LG,samsung made in korea,και σε ποιοτητα και τιμες που αλλες εταιριες δεν βγαζουν(για οσους δε γνωριζουν τα πανελ LCD για τις TFT τηλεορασεις σε ολες σχεδον τις εταιριες,αυτες οι δυο τα κατασκευαζουν και τα διαθετουν στις υπολοιπες)!!!!!!!Οσο για made in germany ,εδωσα παραπανω ενα λινκ με ηχοσυστηματα made in germany.
Και μαλλον απο οτι βλεπω ,δεν ψαχνεις καλα οταν αγοραζεις! """""πιστευουν ακομα οτι υπαρχουν/αγοραζουν TV Και καθε λογης εξαρτημα απο Ιαπωνια ή Γερμανια?""""".Και ομως σου απαντησα και εσυ δε θελεις να το καταλαβεις.Φτιαξε ενα λογαριασμο paypal,και θα βρεις να αγορασεις οτι προιον θελεις made in.............(οπου.....,βαλε οτι κρατος θες).

andreasp
18-10-09, 08:18
δεν ειπα εγω αυτο,ουτε κατηγορω αυτον που αγοραζει κινεζικο!Εγω μιλαω ,τουλαχιστον ειναι απο κινα?μη το πουλας για ρωσικο μαυρο χαβιαρι!!1 ευρω σου κοστισε με ολα μεσα,γιατι το δινεις 40ευρω?


Γιατί απλά δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις, ότι δεν του κόστισε αυτό το υποτιθέμενο 1ευρω που παρουσιάζεις, ή αν του κόστισε τελικά όπως το παρουσιάζεις, πολύ λιγότερο απο την τιμή λιανικής, υπάρχουν δεκάδες άλλα προιόντα που εμπορέυετε, που είτε βγάζει ψίχουλα, είτε μπαίνει μέσα. Μεσοσταθμικά, το μαγαζί δεν βγάζει σε καμία περίπτωση, αυτά που θα έπρεπε να βγάζει , σύμφωνα με το μέγεθος της επένδυσης.

Οσο για την πιο πάνω απάντηση σου, θα σχολιάσω το εξής :
Κάποια στιγμή, θα πρέπει να μάθουμε να ακούμε, πέρα απο το να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας.
Να σκέφτεσε το ενδεχομένο, αυτός που έχεις απέναντι σου, δεν ειναι ντε και καλά εγκάθετως, μαγαζάτορας, μέτοχος του eshop , ή οποιοσδήποτε βαλτός σε οποιαδήποτε συζήτηση. (Λές καλό λόγο για την Forthnet? Εισαι εργαζόμενος στη Forthnet! Καλό λόγο για το eshop, είσαι μέτοχος του eshop. Καλό λόγο για το ΠΑΣΟΚ, είσαι λαμόγιο που τα τρώς! κλπ...)

Ισως είναι απλά ένας πελάτης λιανικής, που ξέρει κάτι παραπάνω, ή φυσικά μπορεί να λεει και μπούρδες!
Σε καμία περίπτωση ομως, δεν πρέπει με τέτοια ευκολία να απορρίπτεις την αποψη του, με το έυκολο σκεπτικό του στύλ "δικό του είναι το eshop", και τον απλοικό σου τρόπο σκέψης.
Πολύ πιθανόν να έχεις να κερδίσεις κάτι απο αυτά που σου λέει.

hemlock
18-10-09, 11:04
δεν ειπα εγω αυτο,ουτε κατηγορω αυτον που αγοραζει κινεζικο!Εγω μιλαω ,τουλαχιστον ειναι απο κινα?μη το πουλας για ρωσικο μαυρο χαβιαρι!!1 ευρω σου κοστισε με ολα μεσα,γιατι το δινεις 40ευρω?Αυτο δηλαδη δε το βλεπεις?Οσο για τις μεγαλες εταιριες Sony,mitsubishi,pioneer κλπ.εκει υπαρχει προστασια ονοματος και ποιοτητας.Και τα passat,golf κλπ. στην κινα κατασκευαζονται δε σημαινει οτι δεν ειναι ποιοτικα,μπορει να τα συναρμολογει ο κινεζος ,αλλα εχει προισταμενο γερμανο,ιαπωνα ,ιταλο,αμερικανο, κλπ.
Και μπορει να μην υπαρχουν πλεον made in germany/america/japan για TV ,αλλα υπαρχουν LG,samsung made in korea,και σε ποιοτητα και τιμες που αλλες εταιριες δεν βγαζουν(για οσους δε γνωριζουν τα πανελ LCD για τις TFT τηλεορασεις σε ολες σχεδον τις εταιριες,αυτες οι δυο τα κατασκευαζουν και τα διαθετουν στις υπολοιπες)!!!!!!!Οσο για made in germany ,εδωσα παραπανω ενα λινκ με ηχοσυστηματα made in germany.
Και μαλλον απο οτι βλεπω ,δεν ψαχνεις καλα οταν αγοραζεις! """""πιστευουν ακομα οτι υπαρχουν/αγοραζουν TV Και καθε λογης εξαρτημα απο Ιαπωνια ή Γερμανια?""""".Και ομως σου απαντησα και εσυ δε θελεις να το καταλαβεις.Φτιαξε ενα λογαριασμο paypal,και θα βρεις να αγορασεις οτι προιον θελεις made in.............(οπου.....,βαλε οτι κρατος θες).
Καλημερα σου taotao....Το λαθος που κανεις ειναι το εξης.
Πιστευεις οτι ο πωλητης πρεπει να εχει μικρο κερδος (δηλαδη να αγοραζει 1-2 ευρω και να πουλαει πχ 7 αντι για 40)...Αυτο ειναι λαθος.
Οσο θελει θα πουλησει (αν ειναι τοοοσο χαζος να πουλησεις στο χ100 δικο του προβλημα),αλλα αν βρει "φλεβα" πχ κει που τα sony etc εχουν μοναχα 2GBs χωρητικοτητα χωρις FM και κανουν 100 ευρω ,ελεω design, ναι τα sweex με 4GB και touch screen ειναι φλεβα χρυσου ακομα και να εκαναν 70.;)
Περα του παραπανω και εγω μπορω να σου φερω πραματακια (απο τηλεορασεις μεχρι ιατρικα μηχανηματα απο Κινα και να γραφουν οτι θελω εγω πανω μεχρι και Made in greece) και να εγγυουμε εγω για αυτα...(οπως κανει το eshop ,Μιας και για αυτο μιλαμε εδω, με τις οθονες κλπ που το πανε βαση σειριακου αριθμου)...

amoyda
18-10-09, 12:28
Καλημερα σου taotao....Το λαθος που κανεις ειναι το εξης.
Πιστευεις οτι ο πωλητης πρεπει να εχει μικρο κερδος (δηλαδη να αγοραζει 1-2 ευρω και να πουλαει πχ 7 αντι για 40)...Αυτο ειναι λαθος.
Οσο θελει θα πουλησει (αν ειναι τοοοσο χαζος να πουλησεις στο χ100 δικο του προβλημα),αλλα αν βρει "φλεβα" πχ κει που τα sony etc εχουν μοναχα 2GBs χωρητικοτητα χωρις FM και κανουν 100 ευρω ,ελεω design, ναι τα sweex με 4GB και touch screen ειναι φλεβα χρυσου ακομα και να εκαναν 70.;)


καλημερα απο μενα
θα απαντησω εγω

μα αυτο δεν λεμε τοση ωρα εδω...για την αισχροκερδια μερικων.
ονομα βαζεις οτι θελεις,π.χ sony,plaisio,e-shop,κτλ.
να τους καταδικαζουμε ολοι για αυτο αντι να τους δικαιολογουμε.

εαν αυτος ειναι χαζος...τοτε δεν ειμαι εγω και το αναποδο?
στην ουσια οπου μας πιασουν κοροιδο-χαζος και οπου τους πιασουμε ειναι.
ετσι δουλευει η αγορα?να την χαιρομαστε τοτε!!!
οι εποχες αλλαξαν και οι λαδεμποροι θα βρουν τον μαστορα τους(λεγε τον για π.χ amazon.co.uk πλεον..οι γνωριζοντες ξερουν οτι κατι αλλαξε εκει)
υ.γ δεν ηξερα οτι η αγορα προιοντων ειναι θεμα χαζομαρας η οποια μαλιστα διαμορφωνει και τιμες!!!!
αλλα ξεχασα οτι την γνωστη ερωτηση:τι αυτοκινητο εχεις? και μην μου πεις κανενα fiat...την εβαψες:lol:
αυτο (http://www.skroutz.gr/s/57434/Far-Cry-2.html?keyphrase=far+cry+2+pc) η αυτο (http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_ss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=far+cry+2+pc&x=0&y=0)
εγω θα παρω το multi παντως.:respekt:

hemlock
18-10-09, 12:35
καλημερα απο μενα
θα απαντησω εγω

μα αυτο δεν λεμε τοση ωρα εδω...για την αισχροκερδια μερικων.
ονομα βαζεις οτι θελεις,π.χ sony,plaisio,e-shop,κτλ.
να τους καταδικαζουμε ολοι για αυτο αντι να τους δικαιολογουμε.

εαν αυτος ειναι χαζος...τοτε δεν ειμαι εγω και το αναποδο?
στην ουσια οπου μας πιασουν κοροιδο-χαζος και οπου τους πιασουμε ειναι.
ετσι δουλευει η αγορα?να την χαιρομαστε τοτε!!!
οι εποχες αλλαξαν και οι λαδεμποροι θα βρουν τον μαστορα τους(λεγε τον για π.χ amazon.co.uk πλεον..οι γνωριζοντες ξερουν οτι κατι αλλαξε εκει)
υ.γ δεν ηξερα οτι η αγορα προιοντων ειναι θεμα χαζομαρας η οποια μαλιστα διαμορφωνει και τιμες!!!!
αλλα ξεχασα οτι την γνωστη ερωτηση:τι αυτοκινητο εχεις? και μην μου πεις κανενα fiat...την εβαψες:lol:
αυτο (http://www.skroutz.gr/s/57434/Far-Cry-2.html?keyphrase=far+cry+2+pc) η αυτο (http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_ss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=far+cry+2+pc&x=0&y=0)
εγω θα παρω το multi παντως.:respekt:
Αν εχεις την αναγκη να αγορασεις πχ φορητο με σασι μαγνησιου ,οθονη Led και βαρος 900gr να το παρεις...Οι τιμες ενος τετοιου μηχανηματος ξεκινουν απο τα 2000 ευρω....:whistle:
Αν τωρα πιστευεις οτι σε ενα τετοιο μηχανακι σε κλεβουν,οι λαδεμποροι, πανε αγορασε ενα emachine...:rofl:

gcf
18-10-09, 12:39
off topic:
Επιχείρησα από πραγματικό ενδιαφέρον να παρακολουθήσω τις απόψεις σου φίλε taotao αλλά ειλικρινά δεν μπόρεσα λόγω του τρόπου που γράφεις.
Χωρίς παραγράφους, χωρίς κενό μετά από κόμματα και τελείες. Δεν βοηθάς καθόλου τις απόψεις σου γράφοντάς τις έτσι.

amoyda
18-10-09, 12:56
Αν εχεις την αναγκη να αγορασεις πχ φορητο με σασι μαγνησιου ,οθονη Led και βαρος 900gr να το παρεις...Οι τιμες ενος τετοιου μηχανηματος ξεκινουν απο τα 2000 ευρω....:whistle:
Αν τωρα πιστευεις οτι σε ενα τετοιο μηχανακι σε κλεβουν,οι λαδεμποροι, πανε αγορασε ενα emachine...:rofl:

φυσικα και θα το παρω αλλα οχι απο λαδεμπορα-μεσαζοντα-διακινητη φπα-αεριτζη και ο οποιος καυχιεται στους φιλους του καθε βραδυ ποσα κοροιδια επιασε και ποσα εβγαλε σε βαρος μου.
τωρα εαν ο κατασκευαστης το πουλαει ακριβα για χ,ψ λογους ειναι αλλο θεμα.
αλλα φταιμε εμεις κατα κυριο λογο γιατι εχουμε σχεδον ολοι ηλεκτρονικα μεσα,καρτες,ιντερνετ,κτλ και δεν τα χρησιμοποιουμε σωστα.

hemlock
18-10-09, 13:02
φυσικα και θα το παρω αλλα οχι απο λαδεμπορα-μεσαζοντα-διακινητη φπα-αεριτζη και ο οποιος καυχιεται στους φιλους του καθε βραδυ ποσα κοροιδια επιασε και ποσα εβγαλε σε βαρος μου.
τωρα εαν ο κατασκευαστης το πουλαει ακριβα για χ,ψ λογους ειναι αλλο θεμα.
To εχω ξαναρωτησει....Πιστευεις οτι προϊοντα τυπου htc pro 2 θα επρεπε να μας τα προσφερουν οι κατασκευαστες (απο την πρωτη μερα) 50 ευρω?
Αν το πιστευεις,απλα θα σταματησω να σου απαντω.


αλλα φταιμε εμεις κατα κυριο λογο γιατι εχουμε σχεδον ολοι ηλεκτρονικα μεσα,καρτες,ιντερνετ,κτλ και δεν τα χρησιμοποιουμε σωστα.
Αλλη ιστορια αυτο...Οσοι ξερουν το κανουν (πχ εγω εχω αγορασει οτιδηποτε μεταλ cd απο το αμαζον)..:p

reyad
18-10-09, 13:32
Μιας και μιλαμε για το e-shop,να πω κατι που αφορα την εγγυηση των 2 χρονων που διαφημιζουν στα λαπτοπ.
Αγορασα ενα hp λαπτοπ περιπου 1 μηνα πριν,οπως ειχα αναφερει και στο αντιστοιχο θρεντ,ειχανε γραψει λαθος οτι συμπεριλαμβανει εξωτερικο dvd,τους το επισημανα και μου δωσανε ενα καινουργιο εξωτερικο της ασους.
Πριν 2 βδομαδες περιπου,ο σκληρος αρχισε να κανει σαν γραφομηχανη,το μηχανημα δουλευε,αλλα με πολυ ενοχλητικο θορυβο.Το πηγα στο καταστημα,μετα απο 2 μερες με ενημερωσανε οτι το ελεγξανε και οντως εχει προβλημα και μετα απο αλλες 2 μερες,με ενημερωσανε να παραλαβω το καινουργιο.
Οποτε σε γενικες γραμμες ολα καλα,θα ηθελα λιγο πιο γρηγορη την ολη διαδικασια,αλλα οπως και να εχει,το λαπτοπ αντικατασταθηκε με καινουργιο οπως λενε στις διαφημισεις τους.

amoyda
18-10-09, 15:35
To εχω ξαναρωτησει....Πιστευεις οτι προϊοντα τυπου htc pro 2 θα επρεπε να μας τα προσφερουν οι κατασκευαστες (απο την πρωτη μερα) 50 ευρω?
Αν το πιστευεις,απλα θα σταματησω να σου απαντω.



δεν καταλαβαινω την ερωτηση...τι σχεση εχει το τι πιστευω για την τιμη καποιου προιοντος στο ραφι?

το θεμα ειναι αλλο
εαν το πληρωσω 200€ παραπανω..θα παρω αλλο προιον ...καλυτερο?
οχι βεβαια,ακριβως το ιδιο και απαραλαχτο
δες τιμες σε e-shop και αμαζονας,που εαν το ψαξεις καλυτερα ισως το βρεις σε ακομα καλυτερες τιμες απο e-bay.
βεβαια δικαιολογιες παντα υπαρχουν στην δικια μας αγορα,ειναι μικρη, χαρη σας κανουμε που τα φερνουμε,εαν σας αρεσει αλλοιως να πατε αλλου,εχουμε εγγυηση αντιπροσωποιας,κτλ....οτι μπορουν κανουν για να φουσκωνουν τις τιμες.

taotao
18-10-09, 16:13
Ποιος θυματε το περιστατικο ,οπου στο πλαισιο σου πουλαγανε ελαφρα μεταχειρισμενους σκληρους?με την χρηση καποιων software εχεις πλεον την δυνατοτητα να δεις αν ενας σκληρος εχει γραψει δεδομενα (μεχρι και ποσα gb),τους πηρανε χαμπαρι,εγινε κατι?ενημερωσε μια σοβαρη εταιρια σαν το πλαισιο τους πελατες της να κανουν τις αλλαγες?Δε μπορουσανε?Αφου ειναι καταχωρημενα τα s/n ,και μαλιστα γνωριζουν και αν πουληθηκαν.Εβγαλαν μια ανακοινωση?Και φυσικα οχι,τα χρηματα τα πηρανε,οσοι το μαθανε τους πηγανε πισω,οι περισσοτεροι που δε γνωριζουν την φαγανε και χαμπαρι δε πηρανε,ακομη και σημερα.
Λοιπον ,εχουμε φτασει σε εποχη οπου ο μεσος ελληνας πιστευει οτι ο αστρολογος ειναι αστρονομος,αυτο μας λεει καθε πρωι η Λιτσα Πατερα,και αυτο πιστευει ο κοσμος ο αφελης!ο ουρανιος χαρτης που χρησιμοποιουν οι αστρολογοι ειναι των εποχων Π.Χ.,μετα απο χιλιαδες χρονια εχει αλλαξει η θεση των πλανητων και αστεριων κ.λ.π.,Οταν βγαινει ο αστρονομος και λεει οτι ολα αυτα δεν στεκουν περι ζωδιακων κυκλων κ.λ.π. διοτι εχουν αλλαξει ολα,ως πραγματικος επιστημονας που ειναι,Βγαινει αυτη η κυρια να μας πει οτι ισχυουν αλλα πραγματα στο διαστημα.Και φυσικα υπαρχουν οι πελατες που θα την πιστεψουν.καπως ετσι ειναι και το εμποριο οπου ανθει στην ελλαδα,πληρωνανε στο Κολονακι για χρυσαφι τα ντολμαδακια της κυρα μαριας οπου τα φτιαχνει με τα χερακια της,παρολα αυτα καποιες πελατισσες του εν λογο μαγαζιου ακομα πιστευουν οτι ειναι χειροποιητα,και οχι κονσερβα απο τα LIDL!!
Γιατι να πληρωνω 0,80 το μισο κιλο ψωμι ενω στην πραγματικοτητα ειναι 350γρ?Εγω δε το γουσταρω αυτο ,και ψαχνοντας βρηκα την ακρη να παιρνω πραγματικα 500γρ με 0,80 ,και μαλιστα ο τυπος ειναι φισκα απο πελατεια καθε πρωι!οποτε λοιπον ο πραγματικος επαγγελματιας θα εχει παντα δουλεια,οι υπολοιποι θα κλεισουν αργα ή γρηγορα.
Και φυσικα προτειμω να ακουω αυτα που εχει να μου πει ο αστρονομος και φυσικα προτειμω να παω να παρω τα ιδια ντολαμαδακια της Κυρα μαριας οχι απο το κολονακι ,αλλα απο τα LIDL,και οχι να με κοροιδευουν καθε μερα βγαινοντας και δικαιολογοντας τα αδικαιολογητα καποιοι υπερασπιστες του ευκολου κερδους.Αν δεν γινουν τα πραγματα πιο χαλαρα για τον καταναλωτη,τοτε μετα τα χριστουγεννα θα βαρεσουν πολλοι κανονια,περισσοτερα απο οτι περσυ στην αρχη της κρισης.
Η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα της ευρωπαικης ενωσης οπου ειμαστε τελευταιοι σε μποικοταζ προιοντων και εταιριων,αμα μαθουμε να κανουμε ποτε και εμεις,θα πληρωνουμε το γαλα 0,80 ευρω το λιτρο και οχι 1,80 που πληρωνουμε τωρα.Και ακομη ειναι αρχη ,οταν σφιξουν τα ζωναρια φετος το 2010,να δουμε ποιοι θα μεινουν στο εμποριο ορθιοι,παντως οι περισσοτεροι ηδη αρχισανε............να πεφτουν!

Υ.Γ. εψαξε τελικα κανεις να δει αν το eshop εχει αγοραστει απο offshore εταιρια κυπριακη?γιατι καποιοι υποστηριζουν οτι το eshop ειναι σοβαρη εταιρια,αυτοι οι οποιοι παρακολουθουν με ενδιαφερον τα οικονομικα στην ελλαδα και ασχολουνται καλυτερα απο μενα στο θεμα του εμποριου ,γιατι εγω ειμαι ''ασχετος" οπως ειπωθηκε παραπανω.οποιος το βρει θα του κανω δωρο ενα sweex mp3 των 15ευρω οχi απο το απο το eshop,θα εχει και touch screen,αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω,των 70 ευρω που το πουλανε στο eshop.

hemlock
18-10-09, 16:38
δεν καταλαβαινω την ερωτηση...τι σχεση εχει το τι πιστευω για την τιμη καποιου προιοντος στο ραφι?

το θεμα ειναι αλλο
εαν το πληρωσω 200€ παραπανω..θα παρω αλλο προιον ...καλυτερο?
οχι βεβαια,ακριβως το ιδιο και απαραλαχτο
δες τιμες σε e-shop και αμαζονας,που εαν το ψαξεις καλυτερα ισως το βρεις σε ακομα καλυτερες τιμες απο e-bay.
βεβαια δικαιολογιες παντα υπαρχουν στην δικια μας αγορα,ειναι μικρη, χαρη σας κανουμε που τα φερνουμε,εαν σας αρεσει αλλοιως να πατε αλλου,εχουμε εγγυηση αντιπροσωποιας,κτλ....οτι μπορουν κανουν για να φουσκωνουν τις τιμες.
Το ποσο θα κοστολογηση ενα προϊον πχ το eshop.gr σε νοιαζει πραγματικα?

manoulamou
18-10-09, 18:00
:hmm:
Το προβλημα με το (συγκεκριμενο) www.E-Shop.gr ειναι οι τιμες;
Γιατι απ ο,τι θυμαμαι για αυτες ελαχιστα παραπονα εχουν γινει!
Στο after sales service υπαρχει ΤΟ προβλημα, δηλαδη εαν βγει ελαττωματικο ενα προϊον
ποσο συνεπες + εξυπηρετικο ειναι το καταστημα στο ζητημα εγγυηση => επιδιορθωση => αντικατασταση κλπ...
:what:

kalabortsos
18-10-09, 18:20
:hmm:
Το προβλημα με το (συγκεκριμενο) www.E-Shop.gr ειναι οι τιμες;
Γιατι απ ο,τι θυμαμαι για αυτες ελαχιστα παραπονα εχουν γινει!
Στο after sales service υπαρχει ΤΟ προβλημα, δηλαδη εαν βγει ελαττωματικο ενα προϊον
ποσο συνεπες + εξυπηρετικο ειναι το καταστημα στο ζητημα εγγυηση => επιδιορθωση => αντικατασταση κλπ...
:what:
να προσθεσω πως οι εκαστοτε ιδιοκτητες διακρινονται απο ενα "τουπε"(μια σοβαροτητα)?,δεν τολμας να τους πεις λεξη βρε παιδι μου...η μονο σε αυτο που παω εγω συμβαινει?:whistle:

taotao
18-10-09, 19:12
να προσθεσω πως οι εκαστοτε ιδιοκτητες διακρινονται απο ενα "τουπε"(μια σοβαροτητα)?,δεν τολμας να τους πεις λεξη βρε παιδι μου...η μονο σε αυτο που παω εγω συμβαινει?:whistle:


Ας μην ψωνισει ο κοσμος μια βδομαδα,και θα δεις που θα παει αυτο το τουπε!ετσι τους χρειαζετε,ενα μεγαλο Χ και οταν συνελθουν να δουμε τι τιμες θα εχουν μετα.Μηπως τοτε θα πληρωσεις την πραγματικη τιμη?Μποικοταζ μια βδομαδα θελουν να στρωσουν ολα!Εχω ακουσει το τελευταιο διαστημα τα απιστευτα κουφα σε αυτο το θεμα,με τους υπερασπιστες του λιανικου εμποριου απο αυτο το site.Μου φαινετε ,ειτε εγω ζω στην ελλαδα και αυτοι στην Σουηδια ,ή ολοι τους μενουν στα βορεια προαστεια ή εχουν τα μαγαζια τους στα βορεια προαστεια.

hemlock
18-10-09, 19:16
Ας μην ψωνισει ο κοσμος μια βδομαδα,και θα δεις που θα παει αυτο το τουπε!ετσι τους χρειαζετε,ενα μεγαλο Χ και οταν συνελθουν να δουμε τι τιμες θα εχουν μετα.Μηπως τοτε θα πληρωσεις την πραγματικη τιμη?Μποικοταζ μια βδομαδα θελουν να στρωσουν ολα!Εχω ακουσει το τελευταιο διαστημα τα απιστευτα κουφα σε αυτο το θεμα,με τους υπερασπιστες του λιανικου εμποριου απο αυτο το site.Μου φαινετε ,ειτε εγω ζω στην ελλαδα και αυτοι στην Σουηδια ,ή ολοι τους μενουν στα βορεια προαστεια ή εχουν τα μαγαζια τους στα βορεια προαστεια.
Ναι ενταξει εγω μενω ΒΠ....Μενιδι αν εχεις ακουστα...
Ασε τις μπυρες κατω...:rofl:

FSHOPAXD
18-10-09, 19:27
Στην Ελληνική Αγορά Πληροφορικής ξεχάσαμε το Εμπόριο και ασχολούμαστε με το ηλεκτρονικό!
Δεν υπάρχει εμπόριο πληροφορικής και τα γράφω αυτά και για τα νέα παιδιά που ενδεχόμενα θέλουν να ασχοληθούν με αυτό, αλλά και για αυτούς που νομίζουν ότι τα καταστήματα πληροφορικής έχουν υπερκέρδη. Εαν είχατε και την παραμικρή ιδέα πως είναι το πραγματικό εμπόριο τότε θα καταλαβαίνατε για τι συζητάμε.
Το μόνο που έχει μείνει στην αγορά είναι οι αλυσίδες, τα ηλεκτρονικά καταστήματα (...) και οι υπηρεσίες για τις οποίες όλοι μιλάνε αλλά και κανείς δεν είναι πρόθυμος να πληρώσει (ακους εκει να πληρώσω 60€ για να μου κάνει ενα κλικ! :evil: )

manoulamou
18-10-09, 19:33
Δεν ξερω ειδικα για τα ηλεκτρονικα αλλου, ομως στο Μαρουσι περαν της εγκαταστασης των καθε ειδους υπερκαταστηματων, στην απαξιωση των τοπικων εμπορικων καταστηματων ακομη και παλιων με εγκατεστημενη πελατεια, συνεβαλε τα μεγιστα και η προηγουμενη τοπικη αρχη, δημιουργωντας καθε ειδους αντικινητρα, ωστε να μην παταει ψυχη στους δρομους του ιστορικου κεντρου της πολης...

Και δεν υπηρχε κανενα προβλημα εξυπηρετησης και υποστηριξης, ακομη και στις τιμες γινονταν γενναιες εκπτωσεις, ΟΜΩΣ πχ αμα δεν μπορεις να περπατησεις καν απ τα εργα, οσο και να αγαπας ενα μαγαζι πώς να φτασεις μεχρι εκει, για παρκιν δεν το συζητω!

Ευτυχως μεχρι τωρα με το E-shop δεν ειχα ποτε σοβαρο προβλημα!
Ουτε πριν ουτε μετα την αγορα.

amoyda
19-10-09, 00:32
εχουν τρελαθει στο πλαισιο?
63€ το καλοκαιρι,το πηραν αρκετοι απο εδω μεσα,τωρα αυξηση 50%
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-Epr525Awt-Pro82-525W-EPR525AWT-525W-PRO-82.htm......στο μαστορα και αυτο

taotao
19-10-09, 08:18
εχουν τρελαθει στο πλαισιο?
63€ το καλοκαιρι,το πηραν αρκετοι απο εδω μεσα,τωρα αυξηση 50%
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-Epr525Awt-Pro82-525W-EPR525AWT-525W-PRO-82.htm......στο μαστορα και αυτο

Γιατι offtopic?μια χαρα τους δινεις!αυτα να τα βλεπουν καποιοι που λεγανε κατι μερες τα αντιθετα περι αισχροκερδιας.Καποια σπασμενα θελει να βγαλει και το πλαισιο,ποιος ξερει????

amoyda
19-10-09, 11:30
γιατι τι thread ειναι για το e-shop και εγω τα εχω γενικα με την Ελληνικη αγορα και τους απατεωνες της στους μαλιστα ειμαι πελατης.
δυστυχως τα πραγματα χειροτερευουν καθε μερα,με οδηγο το αχρηστο κρατος να πρωτοπορει με τους μεσαζοντες,φακελακια,μιζες και παλι μιζες και ξανα μιζες,ψευτικα τιμολογια,τα οποια επιβαρυνουν οποιαδηποτε δραστηριοητα σε αυτην την χωρα.
και ενα απλο παραδειγμα ειναι η δηθεν δωρεαν "παιδια",'υγεια",υπερτιμολογηση προιοντων και τοσα αλλα.
ετσι λοιπον και τα μαγαζια ειναι ο καθρεπτης της κοινωνιας που εμεις χτισαμε...ας την χαιρομαστε λοιπον.
καλη μας ορεξη.

taotao
20-10-09, 00:20
Εδω καναν μποικοταζ,τα Σκοπια ,γιατι δεν αναγροφοντουσαν σε διαφορα προιοντα η γλωσσα τους,οι σκοπιανοι εμποροι δεν τα αγοραζαν,και που φτασανε?Να βλεπεις σε προιοντα την σκοπιανη γλωσσα και να μην υπαρχει η ελληνικη.Τι δειχνει αυτο?οτι ο καθενας στην ελλαδα κοιταει την παρτι του και μονο και τιποτα παραπανω,τα routerboard της mikrotik ειναι πρωτα σε πωλησεις στην ελλαδα για ασυρματα δικτυα και δεν αναγραφουν ελληνικες οδηγιες,αλλα στα σκοπιανα τα γραφουν,λες και οι σκοπιανοι ξερουν τα mikrotik!!!!!!
Ειμαστε η μοναδικη χωρα με τις μεγαλυτερες επενδυσεις στα βαλκανια,και ειναι το μοναδικο φαινομενο παγκοσμιος,το οτι μια χωρα που επενδυει σε μια αλλη υποδεεστερη χωρα,τοτε μπορει να ασκησει εξωτερικη πολιτικη και να πιεσει πολιτικες ανακαταταξεις στο εσωτερικο αυτης της χωρας,πραγμα που η ελλαδα ποτε δε μπορεσε να το κανει μεσο των επιχειρηματιων ,γιατι πολυ απλα υπαρχει μονο ενδιαφερον προσωπικο του επιχειρηματια για το ποσα θα βαλει στην τσεπη.Ενω σου ερχετε η γερμανια και σου λεει ,αν δεν παρεις τα υποβρυχια που μας παραγγηλες,θα σου κλεισω τα ναυπηγια σκαραμαγκα(οπως και γινετε τωρα),και θα μεινουν 1500ανεργοι.Και ενα ολοκληρο κρατος ελληνικο δε μπορει να κανει τιποτα για αυτο!!!!!!!!!!!παρα μονο θα σου αυξησει την ανεργια και τις απεργιες(οπως και θα γινει αν κλεισουν τα ναυπηγεια).
Ειμαστε ο λαος που φυλακισε τον μεγαλυτερο Ηρωα της επαναστασεως του 1821,τον Κολοκοτρωνη,και για να τον ευχαριστησουμε περισσοτερο του σκοτωσαμε και τον γιο του ,επειδη ο ανθρωπος αυτος εδωσε τα παντα για την ελευθερια μας(μιας και πλησιαζει η 28η)
Με τα ιδια μας τα χερια ,βγαλαμε,βγαζουμε και θα βγαζουμε ,τα ιδια μας τα ματια!
οσο για τα πλαισιο,eshop κλπ. οσο υπαρχουν οι αφελης πελατες τους,θα συνεχιζουν να κανουν τα ιδια,ειναι η νοοτροπια μας να ''κλεβουμε '' τον διπλα μας.
Λεω και ξαναλεω ,Ευτηχως που ηρθε αυτη η οικονομικη κριση να κλεισουν οι επιτιδειοι του ευκολου χρηματος,και θα γινει!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.