PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με e-shop.gr



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

manoulamou
20-10-09, 09:33
Μεχρι και ο Κολοκοτρωνης σε θεμα για το E-Shopping ;;;:p:
.................................................................................................
Δεν παμε καλα, καταντησε πολυ φιλοσοφικη η συζητηση...:closed:



:ontopic:

Kitsos77
20-10-09, 10:58
Επειδή πολλή κουβέντα γίνεται για το e-shop Καλλιθέας θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Τα 3 παληκάρια που εξυπηρετούν είναι πολύ εντάξει. Κάνουν τη δουλειά τους με υπομονή και ηρεμία αν και ακουν εκεί μέσα καθημερινά απίστευτα πράγματα! (έχει τύχει να είμαι μάρτυρας αρκετές φορές). Τώρα αν η πολιτική του e-shop στο after sale είναι κακή γι' αυτό φταίει μόνο η εταιρία.

hemlock
20-10-09, 11:09
Εδω καναν μποικοταζ,τα Σκοπια ,γιατι δεν αναγροφοντουσαν σε διαφορα προιοντα η γλωσσα τους,οι σκοπιανοι εμποροι δεν τα αγοραζαν,και που φτασανε?Να βλεπεις σε προιοντα την σκοπιανη γλωσσα και να μην υπαρχει η ελληνικη.Τι δειχνει αυτο?οτι ο καθενας στην ελλαδα κοιταει την παρτι του και μονο και τιποτα παραπανω,τα routerboard της mikrotik ειναι πρωτα σε πωλησεις στην ελλαδα για ασυρματα δικτυα και δεν αναγραφουν ελληνικες οδηγιες,αλλα στα σκοπιανα τα γραφουν,λες και οι σκοπιανοι ξερουν τα mikrotik!!!!!!
Ειμαστε η μοναδικη χωρα με τις μεγαλυτερες επενδυσεις στα βαλκανια,και ειναι το μοναδικο φαινομενο παγκοσμιος,το οτι μια χωρα που επενδυει σε μια αλλη υποδεεστερη χωρα,τοτε μπορει να ασκησει εξωτερικη πολιτικη και να πιεσει πολιτικες ανακαταταξεις στο εσωτερικο αυτης της χωρας,πραγμα που η ελλαδα ποτε δε μπορεσε να το κανει μεσο των επιχειρηματιων ,γιατι πολυ απλα υπαρχει μονο ενδιαφερον προσωπικο του επιχειρηματια για το ποσα θα βαλει στην τσεπη.Ενω σου ερχετε η γερμανια και σου λεει ,αν δεν παρεις τα υποβρυχια που μας παραγγηλες,θα σου κλεισω τα ναυπηγια σκαραμαγκα(οπως και γινετε τωρα),και θα μεινουν 1500ανεργοι.Και ενα ολοκληρο κρατος ελληνικο δε μπορει να κανει τιποτα για αυτο!!!!!!!!!!!παρα μονο θα σου αυξησει την ανεργια και τις απεργιες(οπως και θα γινει αν κλεισουν τα ναυπηγεια).
Ειμαστε ο λαος που φυλακισε τον μεγαλυτερο Ηρωα της επαναστασεως του 1821,τον Κολοκοτρωνη,και για να τον ευχαριστησουμε περισσοτερο του σκοτωσαμε και τον γιο του ,επειδη ο ανθρωπος αυτος εδωσε τα παντα για την ελευθερια μας(μιας και πλησιαζει η 28η)Αδυνατω να σε νοιωσω...


Με τα ιδια μας τα χερια ,βγαλαμε,βγαζουμε και θα βγαζουμε ,τα ιδια μας τα ματια!
οσο για τα πλαισιο,eshop κλπ. οσο υπαρχουν οι αφελης πελατες τους,θα συνεχιζουν να κανουν τα ιδια,ειναι η νοοτροπια μας να ''κλεβουμε '' τον διπλα μας.
Λεω και ξαναλεω ,Ευτηχως που ηρθε αυτη η οικονομικη κριση να κλεισουν οι επιτιδειοι του ευκολου χρηματος,και θα γινει!!!
Αν εννοεις τα μικρομαγαζα, ναι....Την τελευταια φορα που κοιταξα στο ντερνετ πχ το eshop ανοιγε και το 64 μαγαζι του ,στο Αιγαλεω...:rofl::rofl:

[DSL]MANOS
20-10-09, 12:24
εχουν τρελαθει στο πλαισιο?
63€ το καλοκαιρι,το πηραν αρκετοι απο εδω μεσα,τωρα αυξηση 50%
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-Epr525Awt-Pro82-525W-EPR525AWT-525W-PRO-82.htm......στο μαστορα και αυτο
http://www.amazon.de/exec/obidos/tg/detail/offer-listing/-/B0014JKYNE/new

amoyda
20-10-09, 12:37
MANOS;3110708']http://www.amazon.de/exec/obidos/tg/detail/offer-listing/-/B0014JKYNE/new

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-550W-CMPSU-550VXEU.htm

http://geizhals.at/eu/a271405.html

http://geizhals.at/eu/a312982.html

29gk
20-10-09, 16:26
Μεχρι και ο Κολοκοτρωνης σε θεμα για το E-Shopping ;;;:p:
.................................................................................................
Δεν παμε καλα, καταντησε πολυ φιλοσοφικη η συζητηση...:closed:



:ontopic:

Δεν σε βρισκω αρκετα μεσα ΣΤΟ πνευμα.

Για δες μηπως βοηθαει το παρακατω :

http://www.youtube.com/watch?v=tf_8L72rgRw&feature=related

[DSL]MANOS
20-10-09, 20:42
εχουν τρελαθει στο πλαισιο?
63€ το καλοκαιρι,το πηραν αρκετοι απο εδω μεσα,τωρα αυξηση 50%
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-Epr525Awt-Pro82-525W-EPR525AWT-525W-PRO-82.htm......στο μαστορα και αυτο
Δικό σου link:
http://geizhals.at/eu/a312982.html

amoyda
20-10-09, 21:04
MANOS;3111563']Δικό σου link:
http://geizhals.at/eu/a312982.html


φυσικαι ειναι δικο μου γιατι δεν εψαξα να βρω τιμη που να ταιριαζει στη τιμη του πλαισιου,ουτε ξερω ποσο το ειχαν πριν.

αρχιζω να υποπτευομαι αλλα πραγματα τελικα.......

sdikr
20-10-09, 21:10
φυσικαι ειναι δικο μου γιατι δεν εψαξα να βρω τιμη που να ταιριαζει στη τιμη του πλαισιου.

αρχιζω να υποπτευομαι αλλα πραγματα τελικα.......


Ξέρεις οι μισθοί, όποτε αναλογικά και τα κόστη στην παραγωγή αλλάζουν.

Διαβάζω ποιο πάνω λέει οτι αγοράζουν με 1 ευρώ, και πραγματικά θέλω να ρώτησω τι καπνίζει ο χρήστης.


Αν είναι τόσο απλά τα πράγματα τι καθόμαστε και δεν κάνουμε το δικό μας eshop ή ότι άλλο θέλουμε;

Προσωπικά σε μικρό μαγαζάκι δουλεύω, αν έρθεις όμως και μου αρχίσεις ιστόριες για το ενα ευρώ κλπ θα σου πώ αντέ γειά.


ΥΓ ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο, εφόσον έχει.

Ξέρεις η μνήμες πριν 12 μνήμες ήταν φθηνότερες, (ddr2), ξέρεις οι μνήμες sdram πριν 5 χρόνια ήταν φθηνότερες, σήμερα αν τις βρείς είναι ποιο ακριβές απο ECC DDR2.

[DSL]MANOS
20-10-09, 22:55
φυσικαι ειναι δικο μου γιατι δεν εψαξα να βρω τιμη που να ταιριαζει στη τιμη του πλαισιου,ουτε ξερω ποσο το ειχαν πριν.

αρχιζω να υποπτευομαι αλλα πραγματα τελικα.......
Άρα τι φωνάζεις που το Πλαίσιο από 63 ευρώ, τώρα το πουλάει 95???

taotao
21-10-09, 00:25
Καλα!!!!!!
ορισμενοι εδω μεσα σε λιγο οπως το πατε,θα μας πειτε οτι το φαγητο στα goody's ειναι το ποιο υγειηνο φαγητο,επειδη ειναι επιχειρηση!!
Τελικα καλα κρατει το λομπυ των εχων μαγαζια εδω μεσα,ολοι μια συντεχνια ειστε μεταξυ σας,καλο αυτο,βλεπω οτι υπαρχει συμπονια αλλα μονο μεταξυ σας,για τον περισσοτερο κοσμο ειστε αναξιοπιστοι πλεον.Αρκει να βγεις μια βολτα στα μαγαζια να δεις τις μυγοσκοτωστρες καθε μερα που κρατανε!!!
Οσο για το eshop που εγραψε καποιος παραπανω οτι ανοιξε το 64 μαγαζι,το ξαναλεω,εχεις ψαξει κανεις αν το eshop ειναι αγορασμενο απο offshore εταιρια Κυπριακη?και αμα το βρεις ,ελα να σου εξηγησω πως ανοιξε το 64 μαγαζακι του!Και ο αλλος φιλος που μας λεει για τις sdram οτι ειναι ακριβες τωρα,μαλλον εχασε το τρενο πολλα χρονια πριν και κανει ανακαλυψεις τωρα το 2009 σε πραγματα που εχουν ειπωθει χρονια πριν,ισως προτου γεννηθει.
Οσο για το ενα ευρω που αγοραζουν ,πρεπει να ειναι καποιοι αφελεις να νομιζουν οτι μιλαω για τηλεορασεις και ηχοσυστηματα,αλλα για μνημες ραμ.Απο εκει και περα αν νομιζει κανεις στην κινα οτι φτιαχνουν μνημες ραμ,με μεροκαματα των 5δολλαριων το μηνα ,και οι μνημες αυτες εχουν τελικο κοστος λιγο πανω απο 15?20?30?......και ?ευρω.Τοτε μαλλον ζει σε συνεφακια και χαιρετε που την αγοραζει με 60?10?160?ευρω,καποιος παραπανω μας μιλησε για κοστος παραγωγης,φιλε στην κινα τα φταιχνουν με μισθους που δε προκειται εσυ ποτε να παρεις,τωρα ποιοι μισθοι ανεβηκανε στην κινα και ποιο κοστος παραγωγης,μαλλον θα μιλας για την καθαριστρια στην πολυκατοικια σου.
Οσο για το αν καπνιζουμε χορτο που καποιοι προειπαν,θελω να του πω οτι αλλοι καπνιζουν και ζουν σε κοσμους παραλληλους με την πραγματηκοτητα,και το καπνιζουν και χαμπαρι δεν παιρνουν την κοροιδια γυρω τους.Μαλλον φιλε μου πρεπει να το κοψεις γιατι σε χαλαει,και στο μυαλο και στα ματια!!!!!
Μου αρεσει που εχετε βαλει και διαφημιση στο adslgr.com για τον υποσιτισμο των παιδιων στην αφρικη και σε ολο τον κοσμο,κατι τετοια παιδια σας φτιαχνουν τα περισσοτερα προιοντα που εχετε σπιτι σας και τολματε να μιλατε περι αυξηση κοστους της παραγωγης?ισως αυξηση ξυλου στα παιδια αυτα για να σου παραγουν περισσοτερα ειδη καθημερινης αναγκης!!!!!!!!!!ολα τα αλλα που λετε εδω μεσα καποιοι ειναι φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Υ.Γ Admin,να εισαι καλα που μου εχετε σβυσει 2 δημοσιευσεις ,γιατι καποιοι μαλλον πιεσανε να τις σβυσετε ,επειδη δεν συμφερανε,το οτι προσβαλα καποιον προσωπικα,δεν ειδα να εσβυσες αλλων που προσβαλανε και αυτοι.

manoulamou
21-10-09, 08:57
@tatao
χωρις να θελω να σε προσβαλλω (λιγο "πατριωτικα" το πηρες περι E-shop)
ομως τετοια σεντονια / μηνυματα στο τελος μονο οι mods κι
αυτοι αναγκαστικα θα τα διαβαζουν, πολυ κουραστικα ειναι...
Γιατι δεν ανοιγεις ενα ξεχωριστο ΝΕΟ θεμα σχετικα με τα χαλια του ηλεκτρονικου εμποριου και
τη σχεση κοστους τελικης τιμης;;;:what:

[DSL]MANOS
21-10-09, 09:13
Sorry, αλλά που κολλάει το eshop και το κάθε eshop στις ακριβές τιμές των προϊόντων??? Οι εταιρίες έχουν μια προτεινόμενη τιμή λιανικής (msrp). Το eshop φταίει δλδ αν τα πουλάει στις αναφερόμενες τιμές??? Πχ το Πλαίσιο πουλάει εξωτερική θήκη turbo-x για σκληρό με esata 18 ευρώ. Made in China φυσικά. Αντίστοιχο κουτί Raidsonic (γνωστή γερμανική εταιρία) στο Πλαίσιο κάνει 35 ευρώ. Made in China πάλι. Δλδ το Πλαίσιο είναι κλέφτης που πουλάει 35 ευρώ το raidsonic, ενώ πχ σε ένα άλλο μαγαζί μπορείς να το βρεις και με -20% φτηνότερα, ενώ συνεχίζουν να είναι κλέφτες γιατί πουλάνε ένα κινέζικο κουτί 18 ευρώ, ενώ το φτηνότερο κουτί με esata στην Γερμανία κάνει 14 ευρώ (http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/607485_-tmr-600es-techsolo.html)??? Για την ιστορία, το Πλαίσιο πουλάει 9 ευρώ φτηνότερο το κoυτί raidsonic από το φτηνότερο Γερμανικό κατάστημα (http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/1369064_-icy-box-ib-351stues2-b-raidsonic.html). Μην σας φαίνετε παράξενο. Και κάτι θήκες που είχα αγοράσει από το eshop της raidsonic, πάλι φτηνότερες ήταν από το φτηνότερο Γερμανικό κατάστημα.
Τέσπα. Έτσι και για την ιστορία να πω ότι το ΜΜ πούλαγε τις λάμπες color της Philips με 89 ευρώ το καλοκαίρι, ενώ πιο πριν, αλλά και τώρα τις πουλάει σε τιμή λιανικής 129 ευρώ. Δλδ κοντά στο 50% πάνω. Όπως έκανε πχ και το Πλαίσιο με το PSU. Εγώ μια φορά κλέφτες δεν θα τους πω. Με 89 ευρώ δεν το έβρισκα πουθενά τότε και τα 129 ευρώ τώρα, είναι τιμή λιανικής της Philips.

amoyda
21-10-09, 10:27
MANOS;3111807']Άρα τι φωνάζεις που το Πλαίσιο από 63 ευρώ, τώρα το πουλάει 95???

εσυ εψαξες και βρηκες τιμη που δηθεν δικαιολογει την αυξηση του πλαισιου αλλα δεν απαντας στην ουσια που ειναι οτι οσο θελουν πουλανε.
μυριστηκαν και τα κουπονια των μαθητων...μαυρο στο πλαισιο :down:

αλλα ξαναλεω αλλα υποψιαζομαι...

[DSL]MANOS
21-10-09, 11:04
εσυ εψαξες και βρηκες τιμη που δηθεν δικαιολογει την αυξηση του πλαισιου αλλα δεν απαντας στην ουσια που ειναι οτι οσο θελουν πουλανε.
μυριστηκαν και τα κουπονια των μαθητων...μαυρο στο πλαισιο :down:

αλλα ξαναλεω αλλα υποψιαζομαι...
???? Μα το Πλαίσιο πουλάει σε κανονική τιμή. 95 ευρώ είναι κανονική τιμή. http://geizhals.at/eu/a312982.html
Οπότε εσύ να μας πεις γιατί τους λες κλέφτες από την στιγμή που με βάση τα λεγόμενά σoυ το πούλαγαν 63 ευρώ, ενώ βλέπεις ότι τώρα το φτηνότερο μαγαζί στην Γερμανία το πουλάει πάνω από 10 ευρώ ακριβότερα. Και το MM πούλαγε τις λάμπες 89 ευρώ και ήταν φτηνότερο από όλα τα μαγαζιά που είδα στο net. Τώρα το πουλάει 129 ευρώ, η οποία είναι και η τιμή λιανικής της Philips. Το φτηνότερο μαγαζί με βάση το site που μας έδωσες το πουλάει 10 ευρώ ακριβότερα από ότι το πωλούσε το ΜΜ. http://geizhals.at/eu/a368129.html Δλδ πρέπει το ΜΜ να σου δικαιολογήσει την αύξηση της τιμής του Philips σε τιμή λιανικής???!!! Ή για να μην αλλάζουμε και μαγαζί, το silverstone tundra το αγόρασα από το Πλαίσιο 200 ευρώ. Ήταν το φτηνότερο μαγαζί που βρήκα. Τώρα το φτηνότερο μαγαζί με βάση το link που μας έδωσες το πουλάει 324 ευρώ (http://geizhals.at/eu/a317647.html)!!! Δλδ κατά 2/3 ακριβότερα!!! Δεν λέω ότι το Πλαίσιο είναι το φτηνότερο. Συνήθως πουλάει σε τιμές λιανικής ή πολύ κοντά σε τιμές λιανικής. Αλλά υπάρχουν και προϊόντα τα οποία τα πουλάει σε πολύ χαμηλές τιμές. Χαμηλότερα από όλους. Και σε Ελλάδα, αλλά και σε Ευρώπη. Οπότε δεν είναι κλέφτες σε ότι αφορά τις τιμές των προϊόντων.

hemlock
21-10-09, 11:23
φυσικαι ειναι δικο μου γιατι δεν εψαξα να βρω τιμη που να ταιριαζει στη τιμη του πλαισιου,ουτε ξερω ποσο το ειχαν πριν.

αρχιζω να υποπτευομαι αλλα πραγματα τελικα.......
Καλημερα...Τα οποια "πραματα" σε οδηγουν σε λεξεις οπως καρτελ και κλεψιες?:whistle:


Καλα!!!!!!
ορισμενοι εδω μεσα σε λιγο οπως το πατε,θα μας πειτε οτι το φαγητο στα goody's ειναι το ποιο υγειηνο φαγητο,επειδη ειναι επιχειρηση!!
Τελικα καλα κρατει το λομπυ των εχων μαγαζια εδω μεσα,ολοι μια συντεχνια ειστε μεταξυ σας,καλο αυτο,βλεπω οτι υπαρχει συμπονια αλλα μονο μεταξυ σας,για τον περισσοτερο κοσμο ειστε αναξιοπιστοι πλεον.Αρκει να βγεις μια βολτα στα μαγαζια να δεις τις μυγοσκοτωστρες καθε μερα που κρατανε!!!
Οσο για το eshop που εγραψε καποιος παραπανω οτι ανοιξε το 64 μαγαζι,το ξαναλεω,εχεις ψαξει κανεις αν το eshop ειναι αγορασμενο απο offshore εταιρια Κυπριακη?και αμα το βρεις ,ελα να σου εξηγησω πως ανοιξε το 64 μαγαζακι του!Και ο αλλος φιλος που μας λεει για τις sdram οτι ειναι ακριβες τωρα,μαλλον εχασε το τρενο πολλα χρονια πριν και κανει ανακαλυψεις τωρα το 2009 σε πραγματα που εχουν ειπωθει χρονια πριν,ισως προτου γεννηθει.
Οσο για το ενα ευρω που αγοραζουν ,πρεπει να ειναι καποιοι αφελεις να νομιζουν οτι μιλαω για τηλεορασεις και ηχοσυστηματα,αλλα για μνημες ραμ.Απο εκει και περα αν νομιζει κανεις στην κινα οτι φτιαχνουν μνημες ραμ,με μεροκαματα των 5δολλαριων το μηνα ,και οι μνημες αυτες εχουν τελικο κοστος λιγο πανω απο 15?20?30?......και ?ευρω.Τοτε μαλλον ζει σε συνεφακια και χαιρετε που την αγοραζει με 60?10?160?ευρω,καποιος παραπανω μας μιλησε για κοστος παραγωγης,φιλε στην κινα τα φταιχνουν με μισθους που δε προκειται εσυ ποτε να παρεις,τωρα ποιοι μισθοι ανεβηκανε στην κινα και ποιο κοστος παραγωγης,μαλλον θα μιλας για την καθαριστρια στην πολυκατοικια σου.
Οσο για το αν καπνιζουμε χορτο που καποιοι προειπαν,θελω να του πω οτι αλλοι καπνιζουν και ζουν σε κοσμους παραλληλους με την πραγματηκοτητα,και το καπνιζουν και χαμπαρι δεν παιρνουν την κοροιδια γυρω τους.Μαλλον φιλε μου πρεπει να το κοψεις γιατι σε χαλαει,και στο μυαλο και στα ματια!!!!!
Μου αρεσει που εχετε βαλει και διαφημιση στο adslgr.com για τον υποσιτισμο των παιδιων στην αφρικη και σε ολο τον κοσμο,κατι τετοια παιδια σας φτιαχνουν τα περισσοτερα προιοντα που εχετε σπιτι σας και τολματε να μιλατε περι αυξηση κοστους της παραγωγης?ισως αυξηση ξυλου στα παιδια αυτα για να σου παραγουν περισσοτερα ειδη καθημερινης αναγκης!!!!!!!!!!ολα τα αλλα που λετε εδω μεσα καποιοι ειναι φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Υ.Γ Admin,να εισαι καλα που μου εχετε σβυσει 2 δημοσιευσεις ,γιατι καποιοι μαλλον πιεσανε να τις σβυσετε ,επειδη δεν συμφερανε,το οτι προσβαλα καποιον προσωπικα,δεν ειδα να εσβυσες αλλων που προσβαλανε και αυτοι.
Το τι κανουν στο eshop λιγο με κοφτει...Το αν το εχει παρει/θελει να το παρει Κυπραιος το ιδιο...Νωρις επεσα για υπνο χθες το ιδιο θα κανω και σημερα...;)


εσυ εψαξες και βρηκες τιμη που δηθεν δικαιολογει την αυξηση του πλαισιου αλλα δεν απαντας στην ουσια που ειναι οτι οσο θελουν πουλανε.
μυριστηκαν και τα κουπονια των μαθητων...μαυρο στο πλαισιο :down:

αλλα ξαναλεω αλλα υποψιαζομαι...
Επεδη κανεις οτι δεν καταλαβαινεις, θα στο εξηγησω εγω...Οι συγκεκριμενες Muskin ηταν σε προσφορα (και στο υποργαμμισα και στο εκανα Bold)...Τα Χριστουγεννα παλι τετοιες τιμες (αν με νοιωθεις)...;)

amoyda
21-10-09, 15:30
Επεδη κανεις οτι δεν καταλαβαινεις, θα στο εξηγησω εγω...Οι συγκεκριμενες Muskin ηταν σε προσφορα (και στο υποργαμμισα και στο εκανα Bold)...Τα Χριστουγεννα παλι τετοιες τιμες (αν με νοιωθεις)...;)

μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις ...για ποιες μνημες μιλας?
μαλλον με μπερδεψες με αλλον γιατι δεν ενδιαφερθηκα ποτε για μνημες.
εγω μλαω γενικα για την ακριβεια του πλαισιου και γενικα των ηλεκτονικων μαγαζιων και το μπαχαλο που επικρατει τελευταια εκει,και κατ'επεκταση της Ελληνικης αγορας.
εαν σας βολευει ψωνιζεται απο εκει,τι προβλημα εχετε?

andreasp
21-10-09, 21:07
Καλα!!!!!!
ορισμενοι εδω μεσα σε λιγο οπως το πατε,θα μας πειτε οτι το φαγητο στα goody's ειναι το ποιο υγειηνο φαγητο,επειδη ειναι επιχειρηση!!
Τελικα καλα κρατει το λομπυ των εχων μαγαζια εδω μεσα,ολοι μια συντεχνια ειστε μεταξυ σας,καλο αυτο,βλεπω οτι υπαρχει συμπονια αλλα μονο μεταξυ σας,για τον περισσοτερο κοσμο ειστε αναξιοπιστοι πλεον.Αρκει να βγεις μια βολτα στα μαγαζια να δεις τις μυγοσκοτωστρες καθε μερα που κρατανε!!!
Οσο για το eshop που εγραψε καποιος παραπανω οτι ανοιξε το 64 μαγαζι,το ξαναλεω,εχεις ψαξει κανεις αν το eshop ειναι αγορασμενο απο offshore εταιρια Κυπριακη?και αμα το βρεις ,ελα να σου εξηγησω πως ανοιξε το 64 μαγαζακι του!Και ο αλλος φιλος που μας λεει για τις sdram οτι ειναι ακριβες τωρα,μαλλον εχασε το τρενο πολλα χρονια πριν και κανει ανακαλυψεις τωρα το 2009 σε πραγματα που εχουν ειπωθει χρονια πριν,ισως προτου γεννηθει.
Οσο για το ενα ευρω που αγοραζουν ,πρεπει να ειναι καποιοι αφελεις να νομιζουν οτι μιλαω για τηλεορασεις και ηχοσυστηματα,αλλα για μνημες ραμ.Απο εκει και περα αν νομιζει κανεις στην κινα οτι φτιαχνουν μνημες ραμ,με μεροκαματα των 5δολλαριων το μηνα ,και οι μνημες αυτες εχουν τελικο κοστος λιγο πανω απο 15?20?30?......και ?ευρω.Τοτε μαλλον ζει σε συνεφακια και χαιρετε που την αγοραζει με 60?10?160?ευρω,καποιος παραπανω μας μιλησε για κοστος παραγωγης,φιλε στην κινα τα φταιχνουν με μισθους που δε προκειται εσυ ποτε να παρεις,τωρα ποιοι μισθοι ανεβηκανε στην κινα και ποιο κοστος παραγωγης,μαλλον θα μιλας για την καθαριστρια στην πολυκατοικια σου.
Οσο για το αν καπνιζουμε χορτο που καποιοι προειπαν,θελω να του πω οτι αλλοι καπνιζουν και ζουν σε κοσμους παραλληλους με την πραγματηκοτητα,και το καπνιζουν και χαμπαρι δεν παιρνουν την κοροιδια γυρω τους.Μαλλον φιλε μου πρεπει να το κοψεις γιατι σε χαλαει,και στο μυαλο και στα ματια!!!!!
Μου αρεσει που εχετε βαλει και διαφημιση στο adslgr.com για τον υποσιτισμο των παιδιων στην αφρικη και σε ολο τον κοσμο,κατι τετοια παιδια σας φτιαχνουν τα περισσοτερα προιοντα που εχετε σπιτι σας και τολματε να μιλατε περι αυξηση κοστους της παραγωγης?ισως αυξηση ξυλου στα παιδια αυτα για να σου παραγουν περισσοτερα ειδη καθημερινης αναγκης!!!!!!!!!!ολα τα αλλα που λετε εδω μεσα καποιοι ειναι φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Υ.Γ Admin,να εισαι καλα που μου εχετε σβυσει 2 δημοσιευσεις ,γιατι καποιοι μαλλον πιεσανε να τις σβυσετε ,επειδη δεν συμφερανε,το οτι προσβαλα καποιον προσωπικα,δεν ειδα να εσβυσες αλλων που προσβαλανε και αυτοι.

Δεν σου φαίνεται εξαιρετικά παράξενο, να έχουν μαζευτεί όλοι οι computerομαγαζάτορες εδω μέσα για να υποστηρίξουν την αγορά τους?
Γιατί κολλάς στο κόστος παραγωγής στο εργοστάσιο της κίνας?
Το κόστος ενός προιόντος, είναι πολύ πιο σύνθετο, απο το πόσα πήρε ο κινέζος για να το κατασκευάσει.
Αδυνατείς να το καταλάβεις αυτό το πράγμα?

taotao
21-10-09, 23:40
τι να καταλαβω φιλε μου?οτι πουλανε με απο 100% εως 1000% κερδος?δηλαδη για εξηγησε μου το κοστος κατασκευης ενος mousepad που πωλειται στα καταστηματα ας πουμε 10ευρω?σου δινω παραδειγμα κατι που οι περισσοτεροι το θεωρουν φθηνο και το εχουν σχεδον ολοι,για να μη σε παω σε κατι mousepad των 40ευρω!!!!στο ΠΛΑΙΣΙΟ!!!ποσο δηλαδη κοστος εχει για να στο δωσει 10 ευρω που ειναι και φθηνιαρικο?να το αγορασε 1?1,5?2?ποσο τελος παντων το αγορασε για να στο δωσει 10?μηπως 9,99ευρω?δε ξερω τι αλλο παραδειγμα να σου πω ,σου λεω ενα πολυ φθηνο προιον,ειναι τοσο φθηνο που ο χονδρεμπορας τον συμφερει να το εισαγει απο κινα ,παρα να το κατασκευασει!στο τιμολογιο πανω απο 1-1,5 ευρω το τεμαχιο δυσκολα θα το βρεις να παιζει ως χονδρικη!αντε 3ευρω για να στο δωσει 10ευρω,για τι κερδος μιλαμε?350%μηπως?Υπαρχουν βεβαια και τα προιοντα που ειναι φιξαρισμενα απο τις εταιριες,Π.χ. xbox360,Ps3 etc. θες σε καποιο αλο προιον που ολοι το εχουν με καθε υπολογιστη?Mouse ,το ποιο φθηνο να εχει 4-5 ευρω?κατι inovator,ενα noname mouse που βαλανε και μια φιρμα απο πανω και καλα επωνυμη και στο σερβιρανε με 4 ευρω ,οπου αγορα στο τιμολογιο δεν στοιχησε ουτε 1 ευρω.
Εγω αδυνατω να το καταλαβω λοιπον?Ας μας πει λοιπον καποιος ειλικρινα απο εδω μεσα ,που διαθετει καταστημα και να μας πει ποσο το αγοραζει πραγματικα και ποσο το πουλαει,και δε μιλαω για αλυσιδα,καποιος που εχει ενα απλο μαγαζακι με υπολογιστες στην γειτονια του!!(και σιγα μη βρεθει να το πει κανεις).Παιδια στο εμποριο καθε μερα ειμαι και τα βλεπω,Μποτα γυναικεια στον μπουρναζο να στην πουλαει με 145ευρω στις εκπτωσεις ,και να πηγαινεις στο περιστερι που ειναι τα κεντρικα ραφεια του και απο κατω να στην δινει με 60 ευρω το κομματι!!!!!!!!!Περιεργο ε?και ελληνικης κατασκευης ετσιιιιι?φερνει και τις εισαγωγες που ειναι ακομη πιο φθηνες.Οσο για τα ηλεκτρονικαδικα,δε περιμενουν να βγαλουν κερδος απο το xbox360 αλλα απο εναν pc superduper extreme game,με παπαδες επανω και καλα με κοστος 1299,9999999ευρω ,που αν κατσεις και τον φτιαξεις μονος σου με τα ιδια ακριβως κομματια που εχει ,θα γλυτωσεις μεχρι και 200-300ευρω.Κανω λαθος????????οσοι φιξαρουν μηχανηματα ξερουν πολυ καλα,(και εγω μονος τα συρναμολογω).το κερδος ερχεται με τις μνημες παντως φυσεως,τροφοδοτικα,mouse,ηχεια κλπ.και οχι απ τους επεξεργαστες,intel-amd (που τα φιξαρουν οι εταιρειες),για να μην επεκταθω και σε αλλα.
''Το κόστος ενός προιόντος, είναι πολύ πιο σύνθετο, απο το πόσα πήρε ο κινέζος για να το κατασκευάσει.''
Που ειναι το συνθετο?Ναι δε το καταλαβαινω,ας μας δωσει να το καταλαβουμε ενας εμπορος λοιπον,που αντι να ''κραζει'' ,να κατσει να μας εξηγησει για να το καταλαβουμε απο ενα ειδικο του εμποριου!!!
Εχουμε φτασει σε εποχες πλεον φθηνιας ,που ενα πληρες σετ μελανια της HP ,κοστιζουν πιο ακριβα απο τον ιδιο τον εκτυπωτη της!!!!!Που ειναι το συνθετο στα μελανια και που στο εκτυπωτη,ελα ντε?ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ?για να προσδιορισουμε και το κοστος λοιπον!!!

[DSL]MANOS
22-10-09, 00:00
Sorry, αλλά πόσο θέλεις να πουλήσει το mouse pad της steel series??? Αν η steel series του λέει προτεινόμενη τιμή λιανικής 40 ευρώ, το Πλαίσιο θα πει όχι, θα το πουλήσω 1 ευρώ???!!! Θα μπει και μέσα δλδ?? Έλεος δλδ. Τι άλλο κουφό θα ακούσουμε???

29gk
22-10-09, 00:23
Επειδη εισαι οντως ασχετος και επειδη επιμενεις - θα φταινε μαλλον οι πολλες πτησεις με το ελικοπτερο - να τι λες :

Αγορα του χ προιοντος απο τον κινεζο = 1 €
Πωληση του χ προιοντος συν την υπεραξια του ( κερδος στην γλωσσα του Αυτια ) = 5€

Συνολο τσεπατο του εμπορου, 5 - 1 = 4€ ητοι ποσοστον 400%

Ωιμε !!! Αισχροκερδεια !! Κλεφτες κι απατεωνες !!

Ταδε εφη taotao και παρασυρονται και αρκετοι να το πιστεψουν, καθως εχει "πληροφοριες απο μεσα" καθοτι της αγορας !! Και φυσικα το δηλωνει συνεχως, αλλα συνεχιζει να ψωνιζει απο αυτους που αποκαλει κλεφτες, το Πλαισιο δηλαδη και το Eshop, ενω στην παροτρυνση μου ( στα pm που ανταλλαξαμε οπου και μου ανεφερε και τα 3 πτυχια του οπως και το πιλοταρισμα του ελικοπτερου ) να δωσει κανενα link φτηνων κι εξυπνων αγορων στο ποπολο, για να βοηθησει βρε αδελφε οπως ο ιδιος εδω και τοσες σελιδες προτρεπει τους ανιδεους αφελεις που δεν ξερουν να ψωνιζουν, μου αναφερε επι λεξει τα εξης :

Οσο για το λινκ αυτο δε παιζει,μητερα τερεζα εγω δε θα γινω να κανω μαγκες καποιους,καποιοι περιμενουν να δωσω λινκ μηπως και τσιμπησουν κανα cpu φθηνο και να τον μεταπωλησουν σε κανα αφελη ανθρωπο.Δυστηχως σε αυτη την ζωη ηρθαμε γυμνοι και γυμνοι θα φυγουμε!!Οποτε ο καθενας ειναι μονος του να ανακαλυψει τις ευκαιριες,τα ετοιμα εγω τα εκοψα να τα προσφερω στον καθε τυχοδιωχτη

Αυτα γιατι παρακολουθω το νημα και γιατι επιτελους δεν αντεξα.

Στις παραπανω πραξεις λοιπον, που ειναι και η ουσια, εχουμε και λεμε.

Η αγορα του κινεζικου προιοντος χ δεν ειναι 1€ μονον. Θα πρεπει να προστεθουν και τα μεταφορικα, το τελωνειο, διαφοροι ελεγχοι κτλ. Ας πουμε πως ειναι 2 € για συντομια, η τελικη του τιμη.

Η πωληση ειναι 5€, μειον το ΦΠΑ, ισον 4,20€ φορολογισημα.

Αρα εχουμε 4,20 - 2,00 = 2,20€. Με αυτα, θα πρεπει να πληρωθουν τα εξοδα του οποιου καταστηματος, το προσωπικο, το ΙΚΑ και το ΤΕΒΕ, θα φορολογηθουν με εναν συντελεστη και θα ξαναφορολογηθουν στην πενταετια με τις συναφειες.

Επιπλεον, υποθετουμε πως ολα θα πανε καλα, γιατι θα πρεπει ο ελληνας εισαγωγεας να καλυψει τυχον εξοδα εγγυησης και φυσικα θα πρεπει και να πουλησει κι ολο το στοκ για να βγει κερδος αλλα και για να μαζεψει τα 30 -50 - 100 χιλιαρικα που απαιτουνται για να αγορασει το χ στην τιμη του 1 € καθως ο κινεζος δινει αυτην την τιμη για αγορες πανω απο 5000 τεμαχια. Και φυσικα, μπορει και να χασει και ολο το ποσο σε μια στραβη, πχ με μια απεργια στα λιμανια ( επικαιρο taotao το ειπε κι η Μενεγακη ) μπορει να μην προλαβει την αγορα των Χριστουγεννων και να εκτελωνισει τον Φλεβαρη, τουτεστιν αυτος τρωει τα χ του ενω ο κινεζος εχει ηδη πληρωθει.

Και ολα αυτα, για να μπορεσει το κερδος που θα αφησει το χ , αν ολα πανε καλα, να εξισορροπησει τα μηδενικα κερδη των 5% μικτα που θα εχει απο καποια αλλα προιοντα οπως πχ οι cpu. Καθως ειθισται ( δυσκολη λεξη, ψαξτην γιατι δεν την λεει συχνα ο Παπαδακης ) μια επιχειρηση να πουλαει πανω απο 2-3 κωδικους - οδηγους - προιοντα.

ΥΓ
Ανοιξε ενα δικο σου θεμα, στο προτεινε επανειλλημενα η manoulamou, ισως στο fun section, και εκει γραψε οτι θες. δεν ειναι αναγκη να σπαμαρεις σε ενα θεμα που λεγεται "Πρόβλημα με e-shop.gr"

FSHOPAXD
22-10-09, 00:55
τι να καταλαβω....κοστος λοιπον!!!

Ρε φιλαράκο δεν παρατάς την δουλειά σου , οτι και να κάνεις και να πας στην Κίνα να φέρεις το φθηνό πραγμα και να σωθούν όλοι οι χρήστες που τους έχουν κατακλέψει εδώ στην Ελλάδα , αυτοί οι παλιομαγαζάτορες με τα 100% κέρδος.
Ξυπνήστε το εμπόριο πληροφορικής έχει πεθάνει στην Ελλάδα, τα κέρδη είναι πενιχρά, τα κόστη τεράστια και η εφορία πάνω από το κεφάλι της κάθε επιχείρησης...
Καντε μου την χάρη όσοι θέλετε εκπτωση και 1€ φθηνότερα βρειτε το φθηνότερο από το Skroutz και ψωνίστε το , όσο ποιο φθηνότερα μπορειτε, ακομη και από το ebay ή το εξωτερικό. Μην στηρίξετε τις τοπικές αγορές πληροφορικής, μην δίνετε καμία αξία στους κλέφτες πληροφορικάριους είναι ελλεεινοί και τρισάθλιοι....
Αυτοί καταδίκασαν και τον Κολοκοτρώνη!

Υ.Γ. Ανοιξε εσυ το μαγαζί και απέδειξε ότι είσαι καλύτερος :) Θα σε χρηματοδοτήσω και το ταξίδι στην Κινα
Διορθωσε λιγο την ορθογραφία και την σύνταξή σου ή τουλάχιστον πες μας ότι είσαι κινέζος τελικά!!!

taotao
22-10-09, 08:41
δεν εχω αναγκη ουτε μαγαζι να ανοιξω,ουτε εχω αναγκη να παω στην κινα και να φερω πραγματα να τα πουλησω!!!Οσο για τον φιλο που μιλησαμε παραπανω με pm ,καλο θα ηταν να μην λεει φανφαρες για το τι ειμαι και τι κανω,μεταξυ μας μιλησαμε και δεν την ειδα καπως ουτε με τα πτυχια μου ουτε με κατι αλλο,ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ,αλοι γυρισανε εδω μεσα να μου το παιξουν ''εχω 2-3-4 μαγαζια και ειμαι ο σουπερ εμπορος''!!!Εδω εδωσα λινκ για ηχοσυστηματα ,μαλλον θα τυφλωθηκες και θα διαβαζεις επιλεκτικα μονο οτι σε συμφερει.
Οπου σας πιασουμε εισαστε,αυτο λενε ολοι οι εμποροι στην ελλαδα!!!!
το ξαναλεω,οσοι εχετε μαγαζια ,δε σας συμφερει αυτα που λεω,τωρα κατσε και ασχολησου με καμια αποχη εξω απο το μαγαζι.Στη φθηνια αγοραζετε και στην υπερχρεωση το πατε ,οτι και να λετε τωρα,το κανετε για να υπερασπιζεστε τα μαγαζια σας εις βαρος των καταναλωτων.Ολοι οι μαγαζατορες μια αερολογια που πλανιεται στον αερα ειστε,με ψεματα και κομπινες επιβιωνετε συνεχως,ικα,τεβε,εφοριες,ασφαλειες,μισθοι υπαλληλων,κλπ.μεσα σε ολα αυτα ,ειστε ακυροι καθημερινα.Οποτε ασε εμενα τι κανω και τι εχω σπουδασει και κοιτα να ασχολησε με τα δικα σου χ@λι@.

manoulamou
22-10-09, 09:03
Παντως εξακολουθω να απορω φιλε μου γιατι απο τοτε που γραφτηκες στο forum
ασχολεισαι μονο με αυτο το θεμα περι E-shop και οχι με τοσα αλλα ενδιαφεροντα και χρησιμα
λες και εχεις φοβερα απωθημενα με το ηλεκτρονικο (και οχι μονον) εμποριο εν Ελλαδι!!!
:what:

[DSL]MANOS
22-10-09, 09:19
Εγώ δεν έχω μαγαζί και ούτε δουλεύω σε μαγαζί. Αλλά δεν χρειάζεται να έχω για να καταλάβω απλά πράγματα.
http://www.plaisio.gr/Furntiture/Computer-Accessories/Mouse-Pads/Steel-Series-Gaming-5L-63013.htm
http://www.steelseries.com/int/products/surfaces/5l/information
Πλαίσιο: 39.90
Steel Series (τιμή λιανικής): 39.99

Αν μπορείς να το πουλήσεις 1 ευρώ ή και 10 σου λέω εγώ ή και γενικά προϊόντα στο 1/4 και βγάλε της τιμής λιανικής τους, σε παρακαλώ άνοιξε ένα μαγαζί στην Αθήνα. Θα ήθελα πάρα πολύ να αγοράσω από εσένα. Και ας μην έχεις after sale ή ετοιμοπαράδοτα προϊόντα. Και όχι, δεν κάνω πλάκα. Σοβαρά μιλάω.

taotao
22-10-09, 17:27
Παντως εξακολουθω να απορω φιλε μου γιατι απο τοτε που γραφτηκες στο forum
ασχολεισαι μονο με αυτο το θεμα περι E-shop και οχι με τοσα αλλα ενδιαφεροντα και χρησιμα
λες και εχεις φοβερα απωθημενα με το ηλεκτρονικο (και οχι μονον) εμποριο εν Ελλαδι!!!
:what:


Γιατι φιλε μου ,την ειδαν καποιοι εδω μεσα να με "πεισουν",οτι πεινανε και δε τα βγαζουν περα με τα καταστηματα λιανικης που εχουν ανοιξει.
Μαλιστα με προτρεπουν να ανοιξω καταστημα και εγω να τα φερνω πιο φθηνα,λες και η δουλεια που κανω δε μου αφηνει κερδη εμενα,οποτε θα παω να ανοιξω μαγαζι.Αν ηθελα θα το εκανα,δε με ενδιαφερει να κοροιδευω κοσμο και δεν το κανω,ουτε το να ανοιξω μαγαζι ηταν το απωθημενο μου.Ο καθενας κανει,οτι επαγγελμα τον εκφραζει!!!!!!!!!
Αλλα να μου λενε οτι πεινανε,δε το δεχομαι.Απο τοτε που εμφανιστηκε το psone μεχρι τις κονσολες που εχουμε φτασει να βλεπουμε να πωλουνται,ας ειναι καλα οι αντιγραφες και τα τσιπαρισματα που κρατανε τα μαγαζια τους,οταν σβυσουν αυτα τοτε θα κλεισουν,ηδη με το ps3 φαγανε τη φολα,αλλα βλεπεις κρατα το xbox360 και το wii!!!οποτε καποιοι εδω μεσα μαγαζατορες που το παιζουν επιχειρηματιες,ας σταματησουν να μιλανε και να κρινουν ,και ας κοιταξουν να δωσουν καμια αντιγραφη και κανα τσιπαρισμα 30 ευρω να ξελασπωσουν!!!!Και μη τολμησετε να πειτε οτι δε κανετε copies dvd και τσιπαρισματα,γιατι αν......τοτε μαλλον θα υπαρχει διανοητικη καθυστερηση.
Και παρα πολλα αλλα παραδειγματα ηλεκτρονικου εμποριου λιανικης.
Μεχρι και το PLAISIO προτεινει xbox360 και μια ''μικρη επιβαρυνση'' για να αγοραζουν ΦΘΗΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.Αντε τωρα που θα μιλησουν και απο εδω περα να μου πουν το ασπρο μαυρο οι ασυνειδητοι!!!!!!!!!Ετσι ανοιγουν μαγαζια και 1 και 2 και 3 και 64.Ενα dvd dl verbatin εχει 2 ευρω αγορα,και με την αντιγραφη που τους κοστισε πολλα φραγκα απο το ιντερνετ ,την πουλανε την κοπια 10ευρω μεσο ορο,ακομα και στην παρανομια αισχροκερδουν,τι θελουν να μας πουν οι ποιητες εδω μεσα?οτι δε το κανουν ετσι?για να μην αρχισω να λεω και αλλα πολλα περισσοτερα που παιζουν.το ενα ευρω τους πειραξε που ειπα ,οτι αγοραζουν λιανικη.να δω τι βγουν να πουν οι ενδιαφερομενοι για αυτο,ισως τσουξει και αρχισουν να λενε για χαπια που παιρνω,μυαλα που πηραν αερα απο ελικοπτερα κλπ.και γενικα οτι μπορουν να πουν γι ανα με προσβαλλουν.Αντιγραφες κανουν μεχρι και τα videoclub,οι ανταγωνιστες της κοπιας εναντια στα καταστηματα του ηλεκτρονικου εμποριου!!!!!!!!!
Αμα δε γουσταρουν να γραφω εδω ,τοτε ελευθερα ας διαγραψουν τον λογαριασμο μου,κανενα προβλημα,απλα θα δειξει καποια αλλα πραγματα!!αλλων εποχων.Ελευθερα παντως ας το κανουν,οκ απο μενα.

Ακομα να τσουξουν τα περι κοπιας τους ''επιχειρηματιες'' εδω μεσα?ή ειναι too much για να απαντησετε?

amoyda
22-10-09, 17:54
http://www.thelab.gr/showthread.php?t=59085
το οποιο δεν εχει σχεση με τιμες αλλα την προχειροτητα του κορυφαιου μαγαζιου στην Ελλαδα
φανταζομαι τα αλλα τι ειναι η κατα λαθος πηρε τον τιτλο μαζι με το e-shop?
γνωστα πραγματα αλλα υπαρχουν και αλλου παραπονα.

επειδη δεν προκειται να αλλαξει κατι σταματαω εδω οπως θα σταματησω και τις αγορες απο ντοπια μαγαζια,εστω και εαν ειναι 0,5€ ακριβοτερα.

FSHOPAXD
22-10-09, 18:23
[QUOTE=taotao;3115159]....,λες και η δουλεια που κανω δε μου αφηνει κερδη εμενα,οποτε θα παω να ανοιξω μαγαζι. ...QUOTE]

Θα μας πεις και τι δουλειά κάνεις για να μας φύγει η απορία...

hemlock
22-10-09, 18:24
τι να καταλαβω φιλε μου?οτι πουλανε με απο 100% εως 1000% κερδος?δηλαδη για εξηγησε μου το κοστος κατασκευης ενος mousepad που πωλειται στα καταστηματα ας πουμε 10ευρω?σου δινω παραδειγμα κατι που οι περισσοτεροι το θεωρουν φθηνο και το εχουν σχεδον ολοι,για να μη σε παω σε κατι mousepad των 40ευρω!!!!στο ΠΛΑΙΣΙΟ!!!ποσο δηλαδη κοστος εχει για να στο δωσει 10 ευρω που ειναι και φθηνιαρικο?να το αγορασε 1?1,5?2?ποσο τελος παντων το αγορασε για να στο δωσει 10?μηπως 9,99ευρω?δε ξερω τι αλλο παραδειγμα να σου πω ,σου λεω ενα πολυ φθηνο προιον,ειναι τοσο φθηνο που ο χονδρεμπορας τον συμφερει να το εισαγει απο κινα ,παρα να το κατασκευασει!στο τιμολογιο πανω απο 1-1,5 ευρω το τεμαχιο δυσκολα θα το βρεις να παιζει ως χονδρικη!αντε 3ευρω για να στο δωσει 10ευρω,για τι κερδος μιλαμε?350%μηπως?
Αχμμμ ασε τα αστεια και πες μας στα σοβαρα....Το eshop πουλοντας mouse pad εχει θησαυρισει σε βαθμο να εχει 64 μαγαζια?:rofl::rofl::rofl:



Εγω αδυνατω να το καταλαβω λοιπον?Ας μας πει λοιπον καποιος ειλικρινα απο εδω μεσα ,που διαθετει καταστημα και να μας πει ποσο το αγοραζει πραγματικα και ποσο το πουλαει,και δε μιλαω για αλυσιδα,καποιος που εχει ενα απλο μαγαζακι με υπολογιστες στην γειτονια του!!(και σιγα μη βρεθει να το πει κανεις).
Σιγουρα περισσοτερα απο 10 ευρω...


Οσο για τα ηλεκτρονικαδικα,δε περιμενουν να βγαλουν κερδος απο το xbox360 αλλα απο εναν pc superduper extreme game,με παπαδες επανω και καλα με κοστος 1299,9999999ευρω ,που αν κατσεις και τον φτιαξεις μονος σου με τα ιδια ακριβως κομματια που εχει ,θα γλυτωσεις μεχρι και 200-300ευρω.Κανω λαθος????????οσοι φιξαρουν μηχανηματα ξερουν πολυ καλα,(και εγω μονος τα συρναμολογω).το κερδος ερχεται με τις μνημες παντως φυσεως,τροφοδοτικα,mouse,ηχεια κλπ.και οχι απ τους επεξεργαστες,intel-amd (που τα φιξαρουν οι εταιρειες),για να μην επεκταθω και σε αλλα.
Εισαι απολυτως λαθος...
πχ χωρις να κρινει ποιοτητα συνθεσης κλπ δες αυτο το Link (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912806) Και μετα παρτα ενα και βαλτα στο καλαθι...;)

29gk
22-10-09, 18:43
[QUOTE=taotao;3115159]....,λες και η δουλεια που κανω δε μου αφηνει κερδη εμενα,οποτε θα παω να ανοιξω μαγαζι. ...QUOTE]

Θα μας πεις και τι δουλειά κάνεις για να μας φύγει η απορία...



Να σου πω που εχω "απομεσα" πληροφοριες. 3 φορες πτυχιουχος , πιλοτος ελικοπτερων και πολυ καλα αμειβομενο μεγαλοστελεχος διαφημιστικης.

Μικρε πτωχε καταστηματαρχα FSHOPAXD, ετσι ειναι η ζωη !! Αλλους τους ανεβαζει κι αλλους τους ριχνει στα ταρταρα !! :lol:

taotao
22-10-09, 21:09
Μεχρι και το PLAISIO προτεινει xbox360 και μια ''μικρη επιβαρυνση'' για να αγοραζουν ΦΘΗΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.Αντε τωρα που θα μιλησουν και απο εδω περα να μου πουν το ασπρο μαυρο οι ασυνειδητοι!!!!!!!!!Ετσι ανοιγουν μαγαζια και 1 και 2 και 3 και 64.Ενα dvd dl verbatin εχει 2 ευρω αγορα,και με την αντιγραφη που τους κοστισε πολλα φραγκα απο το ιντερνετ ,την πουλανε την κοπια 10ευρω μεσο ορο,ακομα και στην παρανομια αισχροκερδουν,τι θελουν να μας πουν οι ποιητες εδω μεσα?οτι δε το κανουν ετσι?για να μην αρχισω να λεω και αλλα πολλα περισσοτερα που παιζουν.το ενα ευρω τους πειραξε που ειπα ,οτι αγοραζουν λιανικη.να δω τι βγουν να πουν οι ενδιαφερομενοι για αυτο,ισως τσουξει και αρχισουν να λενε για χαπια που παιρνω,μυαλα που πηραν αερα απο ελικοπτερα κλπ.και γενικα οτι μπορουν να πουν γι ανα με προσβαλλουν.Αντιγραφες κανουν μεχρι και τα videoclub,οι ανταγωνιστες της κοπιας εναντια στα καταστηματα του ηλεκτρονικου εμποριου!!!!!!!!!




τελικα ρε εσεις φωστηρες,εδω τι απαντατε?σας επεσε βαρυ και δε μπορειτε να το χωνεψετε?Και οτι γουσταρω κανω στην ζωη μου ,λογαριασμο δε δινω σε κανεναν.
Τελικα ''επιχειρηματιες'' θα απαντησετε στις κοπιες?εκει τι λετε?τα παγωνια κανετε τωρα?
οσο για τα 64 καταστηματα που εχει το eshop,απο τις πλατες τις δικες σας τα εκανε!!ελα κλειστε τα στοματακια σας τωρα γιατι σας πεσανε τα σαγονια και τα αυτια στο πατωμα.Να δω τους επιχειρηματιες εδω μεσα τι εχουν να πουν περι κοπιας και τι οικονομανε παρανομα,τι ικα τεβε και π@π@..ες λετε?μαυρο χρημα παιρνετε και μιλατε και απο πανω?Ποσο γραφικοι θα γινετε τελικα?

........Auto merged post: taotao πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


[QUOTE=FSHOPAXD;3115253]

Να σου πω που εχω "απομεσα" πληροφοριες. 3 φορες πτυχιουχος , πιλοτος ελικοπτερων και πολυ καλα αμειβομενο μεγαλοστελεχος διαφημιστικης.

Μικρε πτωχε καταστηματαρχα FSHOPAXD, ετσι ειναι η ζωη !! Αλλους τους ανεβαζει κι αλλους τους ριχνει στα ταρταρα !! :lol:


Αμα μπορεις και εσυ καντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!πτωχε οχι στο καταστημα ,αλλα αλλου......:oneup: το'πιασες?

hemlock
22-10-09, 21:15
τελικα ρε εσεις φωστηρες,εδω τι απαντατε?σας επεσε βαρυ και δε μπορειτε να το χωνεψετε?Και οτι γουσταρω κανω στην ζωη μου ,λογαριασμο δε δινω σε κανεναν.
Τελικα ''επιχειρηματιες'' θα απαντησετε στις κοπιες?εκει τι λετε?τα παγωνια κανετε τωρα?
οσο για τα 64 καταστηματα που εχει το eshop,απο τις πλατες τις δικες σας τα εκανε!!ελα κλειστε τα στοματακια σας τωρα γιατι σας πεσανε τα σαγονια και τα αυτια στο πατωμα.Να δω τους επιχειρηματιες εδω μεσα τι εχουν να πουν περι κοπιας και τι οικονομανε παρανομα,τι ικα τεβε και π@π@..ες λετε?μαυρο χρημα παιρνετε και μιλατε και απο πανω?Ποσο γραφικοι θα γινετε τελικα?


Κοπια? Τα παιχνιδια? Το Πλαισιο? ....:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

daywalker06
22-10-09, 21:22
.......................Και οτι γουσταρω κανω στην ζωη μου ,λογαριασμο δε δινω σε κανεναν.




Τότε να μην ζητάς λογαριασμό από τους άλλους :lol:

FSHOPAXD
22-10-09, 21:32
Ανοιξε καινούργιο Topic με τα κέρδη των εταιριών πληροφορικής, ή να μεταφερθεί και ολοκληρο στο Απόψεις , εδω ειμαστε πολλές σελίδες εκτός του eshop και τα προβλήματά του.
Ασε που με τα πολλά διπλώματα εχω χάσει και τον λογαριασμό

Whiteyez
22-10-09, 21:34
Αγοράζω πράγματα από το e-shop από το 2005, και ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα, φαίνεται είμαι από τους πολύ τυχερούς. :p

taotao
22-10-09, 21:39
Ανοιξε καινούργιο Topic με τα κέρδη των εταιριών πληροφορικής, ή να μεταφερθεί και ολοκληρο στο Απόψεις , εδω ειμαστε πολλές σελίδες εκτός του eshop και τα προβλήματά του.
Ασε που με τα πολλά διπλώματα εχω χάσει και τον λογαριασμό

τελικα κανεις κοπιες?ΝΑΙ?ή ΟΧΙ?

29gk
22-10-09, 21:50
τελικα κανεις κοπιες?ΝΑΙ?ή ΟΧΙ?

Εγω παντως κανω !!! Μπηκα ενας - ατιμος καταστηματαρχης- και βγηκα ...... πολλοι!

:crazy::bot::blabla::superman::1eye:

manoulamou
22-10-09, 21:52
Μηπως καποιος να μας θυμισει για ποιο θεμα ακριβως συζηταμε εδω;
:what:


@29gk
τελικα κανεις κοπιες?ΝΑΙ?ή ΟΧΙ?

ολο αποφεύγεις να δωσεις μια σαφη απαντηση!:p

29gk
22-10-09, 21:59
Μηπως καποιος να μας θυμισει για ποιο θεμα ακριβως συζηταμε εδω;
:what:


@29gk
τελικα κανεις κοπιες?ΝΑΙ?ή ΟΧΙ?

ολο αποφεύγεις να δωσεις μια σαφη απαντηση!:p

Να προσπαθησω να σε βοηθησω......

α) Οχι δεν κανω κοπιες γιατι στη δουλεια μου και να ηθελα δεν θα μπορουσα.

β) Να ενας, που η σαφηνεια του λογου του θυμιζει τον taotao, που τα εξηγει ολα περιφημα

http://www.youtube.com/watch?v=Xhbxrwwfp48&hl=el

taotao
22-10-09, 22:00
Μηπως καποιος να μας θυμισει για ποιο θεμα ακριβως συζηταμε εδω;
:what:


@29gk
τελικα κανεις κοπιες?ΝΑΙ?ή ΟΧΙ?

ολο αποφεύγεις να δωσεις μια σαφη απαντηση!:p



φυσικα,παντα ετσι κανουν τα κουνελια!!!! φευγουν με ελαφρα πηδηματακια!!!!!!

manoulamou
22-10-09, 23:19
ΑΑΑ καλα που ειχα βαλει και smiley μηπως και καταλαβαινατε πως κανω πλακα, πού τετοια τυχη ομως!
:ontopic:

andreasp
23-10-09, 07:37
Παιδια στο εμποριο καθε μερα ειμαι και τα βλεπω,Μποτα γυναικεια στον μπουρναζο να στην πουλαει με 145ευρω στις εκπτωσεις ,και να πηγαινεις στο περιστερι που ειναι τα κεντρικα ραφεια του και απο κατω να στην δινει με 60 ευρω το κομματι!!!!!!!!!Περιεργο ε?και ελληνικης κατασκευης ετσιιιιι?φερνει και τις εισαγωγες που ειναι ακομη πιο φθηνες.

Πόσο χρονών είσα?
Στη Μπότα που σου φαίνεται τόσο ακριβή, υπολογίζεις τους παρακάτω παράγοντες?

Πόσο ενοίκιο έχει , και τι συνολικά έξοδα?
Τι ποσοστό απο το εμπόρευμα πουλάει στην κανονική σεζόν , με τα ποσοστα κέρδους που αναφέρεις, και τι στις εκπτώσεις?
Τι ποσστό του εμπορεύματος του μένει stock και απο το stock τι ποσοστό το πουλάει ώς προσφορά στην επόμενη σεζόν, και τι ποσοστό το πετάει ή το πουλάει στον stockatzh με 2-3ευρω το ζευγάρι?

Οταν θα σκεφτείς τα παραπάνω, εγώ θα σου πω την πραγματική απάντηση που αφορά το κέρδος ενός μαγαζιού με γυναικία παππούτσια! :)

........Auto merged post: andreasp πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ?για να προσδιορισουμε και το κοστος λοιπον!!!

Γιατί δεν σκέφτεσε ότι η HP ευκολα μπορεί να σου πουλάει τον εκτυπωτή κάτο απο το κόστος, με την προοπτική ότι θα βγάλει λεφτά απο τα μελάνια.
Και σε παρακαλώ... μην αρχίσεις να μου μιλάς για το πόσο έχει το κιλό το πλαστικό!

taotao
23-10-09, 08:30
Ελα ρε συ φιλε?τι ρωτας και εσυ τωρα?Παλι φτου και απο την αρχη ,θα λεμε τα ιδια?
ρουχα,παπουτσια ειναι η μεγαλυτερη πληγη στο εμποριο,πουλανε με 800% και..... ,στην κανονικη σεζον.
Με δουλευεις?και μετα φωναζουν οι 517.000 εμποροι δεν εχουν λεφτα να πληρωσουν τα ασφαλιστικα ταμεια τους για τους αλλους μισους που παιρνουν ηδη συνταξη?
Σε παρακαλω τωρα,μη χοντρενεις τωρα τα πραγματα.517.000 ειναι ο αριθμος,δε τα λεω εγω,ο προεδρος τους βγηκε και τα ειπε στην tv."κλεβουν ασυστολα",συνταξεις δε θελουν να πληρωνουν,ικα,τεβε,ΦΠΑ κλπ,
και πουλανε ακριβα!
Πως πληρωνει ενοικια σε ακριβους εμπορικους δρομους ,πως αγοραζει την τζιπαρα,και δεν εχει λεφτα να πληρωσει το ΤΕΒΕ του ,δε σε καταλαβαινω που το πατε ορισμενοι εδω μεσα.....Που οι περισσοτεροι ανοιξανε μαγαζακια απο κατι επιδοτησεις απο τον ΟΑΕΔ της ταξης 10.000-30.000 ευρω και το παιζουν μαγκες τωρα?και επειχειρηματιες?ή μηπως παλι λαθος τα λεω ρε μεγαλε?ας μην επαιρνε το eshop και το καθε μαγαζι της ιδιας εμβελειας το βοηθημα των 28δις ευρω,και θα σου ελεγα που θα ηταν τωρα το eshop.....στο πατο.Με τα δικα σας φραγκα μεινανε στην αγορα αυτη την στιγμη,αλλιως θα ειχαν βαρεσει κανονι εδω και καιρο τα ''λαμογια''.
Αντε κανε μας την χαρη τωρα,πηγαιντε ρε σεις ''λεφταδες'' και ''κουβαρνταδες'' στην κανονικη σεζον και αγοραστε γενικα.
Οι κλαψιαριδες οι εμποροι που αισχροκερδουν ειναι οι πρωτοι που το παιζουν large στην τσεπη,αλλα στον δρομο θα σκυψουν να παρουν τα 0,50 λεπτα του ευρω!!!που ουτε ενας συνταξιουχος δε το κανει αυτο !!
Για τετοια τεμαχια μιλαω εγω που το παιζουν επιχειρηματιες,,,,''οι πειναλες''.Γινανε πολλοι ,και πρεπει να ξεκαθαρησει η αγορα απο δαυτους γενικα.
Τωρα αμα θες να παρεις HP,προβλημα σου,προτειμω τους epson.

kerneld
23-10-09, 09:04
................ Πως πληρωνει ενοικια σε ακριβους εμπορικους δρομους ,πως αγοραζει την τζιπαρα,και δεν εχει λεφτα να πληρωσει το ΤΕΒΕ του ,δε σε καταλαβαινω που το πατε ορισμενοι εδω μεσα.....Που οι περισσοτεροι ανοιξανε μαγαζακια απο κατι επιδοτησεις απο τον ΟΑΕΔ της ταξης 10.000-30.000 ευρω και το παιζουν μαγκες τωρα?και επειχειρηματιες?ή μηπως παλι λαθος τα λεω ρε μεγαλε?ας μην επαιρνε το eshop και το καθε μαγαζι της ιδιας εμβελειας το βοηθημα των 28δις ευρω,και θα σου ελεγα που θα ηταν τωρα το eshop.....στο πατο.Με τα δικα σας φραγκα μεινανε στην αγορα αυτη την στιγμη,αλλιως θα ειχαν βαρεσει κανονι εδω και καιρο τα ''λαμογια''.............

Μάλλον έχει μπερδέψει κάποια πραγματάκια.......τα 28δις δεν δώθηκαν στα καταστήματα.....

Και κάποιος mod ας κάνει split το topic.

taotao
23-10-09, 12:47
σωωωωπα!!!!δεν πηρε το eshop e?μαλλον δε σε ενημερωσανε καλα,οπως δε γνωριζεις και ποιες αλλες εταιρειες τα τσιμπησανε απο τον χωρο,Θα εκπλαγεις αμα το ψαξεις !!!!!Στην τραπεζα σε καταθεση τα εχει ,οπως κανανε ολοι που τα τσιμπησανε!
Γνωστη η τακτικη!Αντε πηγαινε και φωναξε να στα δωσουν πισω τωρα αν μπορεις,με τα δικα σου φραγκα κανανε τις δουλειες τους,τωρα αν αυτο δε σε ενοχλει,εμενα μου περισσευει, εμενα παντως με ενοχλεισε!!!!!Αμα θελετε να σας γδυνουν και να λετε ευχαριστω ,τοτε ειστε αξιοι της μοιρας σας.ετσι οπως τα κανατε ,μη πηγαινετε να παραπιονιεστε τοτε για τα καταστηματα που σας κοροιδευουν,απλα ΦΑΤΕ ΤΑ!!!!!

Σορρυ κιολας που ειπα παραπανω για κοπιες και αντιγραφες,
Οι επαγγελματιες εδω μεσα τα λενε ''backup ασφαλειας'' και κοστιζουν 10ευρω το τεμαχιο!!!!

mrsaccess
23-10-09, 13:05
Για ευνόητους λόγους... :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.