PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με e-shop.gr



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

arkoudos_apsu
01-02-08, 10:55
Καταρχάς σημεγκεκριμένο post θα το κάνω σε όλα τα μεγάλα site καθώς και καταγγελία στο ΙΝΚΑ. Τώρα αν δικαιωθώ, θα δείξει.

31 Δεκεμβρίου 2007 παραγγέλνω υπολογιστή από το e-shop. 8 Ιανουαρίου έρχεται το pc στο σπίτι. Όλα ωραία, όλα καλά, μόνο που η SAMSUNG 2032BW που είχα παραγγείλει είναι χαλασμένη. Δεν κλείδωνε στην σύνδεση. Δηλαδή, μετά από 5 λεπτά η οθόνη άσπριζε, προσπαθούσε να καταλάβει αν είναι με αναλογική ή ψηφιακή σύνδεση, το έβρισκε, ξανα άνοιγε και μετά από 5 λεπτά τα ίδια.

Γυρνάω την οθόνη στο e-shop. Από το τεχνικό τμήμα μου είπαν (μετά από 1 εβδομάδα) ότι οι τεχνικοί τους δοκίμασαν την οθόνη και αυτή παίζει μία χαρά (δηλαδή την είχαν ανοιχτή 2 ώρες συνεχόμενες και δεν έσβησε). Πάλι πίσω η οθόνη σε μένα, πάλι την ανοίγω, πάλι μετά από 1,5 ώρα τα ίδια. Analog, digital και έχει ο Θεός. Πάλι πίσω η οθόνη στο e-shop Θεσσαλονίκης, όπου μου λένε ότι... θα την στείλουν πίσω. Με τα πολλά, τους πείθω να την δοκιμάσουν και αυτοί, γιατί στο τέλος θα τρελλαινόμουν. Το ίδιο απόγευμα με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε: "Κύριε, η οθόνη σας είναι χαλασμένη (Oh, yes!!!!)."

Εκείνη την μέρα, και ορμώμενος από το tagline του e-shop
"Επικοινωνία Πελατών.

Το e-shop.gr δίνει μεγάλη σημασία στις παρατηρήσεις των πελατών του. Δεχόμαστε ευχαρίστως κάθε κριτική από τους πελάτες ακούμε πάντα με προσοχή και απαντάμε σε όλους.

στέλνω το ακόλουθο mail στο e-shop.

"Αγαπητοί κύριοι,

Στις 31/12/07 παρήγγειλα έναν πλήρη υπολογιστή από εσάς. Ο υπολογιστής μου ήρθε στις 08/01/08.

Από την πρώτη στιγμή που τον σύνθεσα, η οθόνη, μία SAMSUNG SYNCMASTER 2032BW, παρουσίαζε πρόβλημα. Δυσκολευόταν να κλειδώσει στο αν η σύνδεση ήταν αναλογική ή ψηφιακή. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα κάθε 5 λεπτά να σβήνει, να ασπρίζει, να προσπαθεί να κλειδώσει κάπου και τελικά να κλειδώνει στην ψηφιακή (ή στην αναλογική, ανάλογα ποιό καλώδιο είχα συνδέσει).

Αυτό συνέβαινε και από την αρχή, δηλαδή κατά την διαδικασία της εγκατάστασης των Windows από εμένα.

Μετά από συνενόηση, η οθόνη πήγε στο e-shop Θεσσαλονίκης στις 12/01/08, όπου και εστάλει στα κεντρικά σας πίσω.

Την Τετάρτη 16/01/08 σε συνομιλία μου με το τεχνικό τμήμα σας, μου ανέφεραν ότι η οθόνη είχε μείνει 2 ώρες ανοιχτή, χωρίς να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα και ότι θα την έστελναν πίσω.

Την Δευτέρα 21/01/08 από το τεχνικό σας τμήμα με ενημέρωσαν ξανά ότι η οθόνη δεν είχε σταλεί ακόμα και ότι θα την έστελναν εκείνη την μέρα.

Χθες, 22/01/08, παρέλαβα την οθόνη από το κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Αφού την επανασύνδεσα, μετά από 1.5 ώρα, ξαναεμφάνισε το πρόβλημα του κλειδώματος και έκανε ακριβώς τα ίδια. Την δοκίμασα και σε έναν 2ο υπολογιστή, με αναλογική σύνδεση και άλλη κάρτα γραφικών και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Πήγα στην δουλειά μου και την δοκίμασα και σε τρίτο υπολογιστή και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον αντιπρόσωπο της Samsung στην Ελλάδα, το τεχνικό τους τμήμα μέσα σε 45 δευτερόλεπτα μου είπε ότι η οθόνη έχει πρόβλημα. Σήμερα, 23/01/08 η οθόνη ξαναπήγε στο κατάστημα σας της Θεσσαλονίκης, όπου με ενημέρωσαν ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι.... να την ξαναστείλουν πίσω σε σας!!!!!

Κύριοι, εργάζομαι για την ΕΡΤ (μετάφραση και υποτιτλισμός). Έχω στην άκρη μία σειρά 26 επεισοδίων, την οποία έπρεπε να είχα παραδώσει εδώ και 1 εβδομάδα και ακόμα δεν έχω τελειώσει. Έχω παραγγείλει τον υπολογιστή από 31/12/07 και ακόμα δεν έχω υπολογιστή. Θέλω να μου πείτε άμεσα αν γίνεται, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω είτε για να μου αντικαταστήσετε την οθόνη είτε για να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Σας θυμίζω ότι ΗΔΗ σας έχω πληρώσει για τον υπολογιστή, ο οποίος κατά τα άλλα λειτουργεί θαυμάσια.

ΜΦΧ "

Φυσικά, απάντηση καμία. Όταν μάλιστα μίλησα μετά τηλεφωνικά μαζί τους και τους ζήτησα να μου δώσουν κάτι γραπτό για να μπορώ να παρουσιάσω στην δουλειά μου, μου είπαν ότι αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Δεν πάει στα κομμάτια λέω. Υιώνω ότι το συπομονή. Χθες λοιπόν, ήρθε η καινούρια οθόνη. Το κουτί της ήταν σκισμένο και κολλημένο με σελοτέιπ. Ανοίγω την οθόνη, η οποία παίζει κανονικά, αλλά ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ έχει 3 καμμένα pixels. Σημειώνω εδώ ότι η Samsung προχωράει σε αντικατάσταση οθόνης μόνο από 7 pixels και πάνω.

Και ρωτάω τώρα... Πώς να μην πιστέψω ότι αυτή η οθόνη ήταν κάποια επιστροφή? Και πώς θα πιστέψω ότι το e-shop.gr δεν παίζει με τα νεύρα μας και τα λεφτά μας?

Αυτά. Κάθε σχόλιο εννοείται καλοδεχούμενο.

apok
01-02-08, 10:58
Εσυ την παρέλαβες την οθόνη;;

arkoudos_apsu
01-02-08, 10:59
Εγώ την παρέλαβα σε όλες τις περιπτώσεις από το e-shop.gr Θεσσαλονίκης.

B3rny
01-02-08, 11:05
Απο οτι φαινεται, οι κυριοι στο συγκεκριμενο καταστημα δεν βαζουν μυαλο..Αντι να διορθωνουν τα χαλια που εχουνε στο after sales support,συνεχιζουν τις λαμογιες τους...
Τα εχω και εγω περασει και δεν θελω καν να ακουω για αυτους.Απλα μακρια....

Απο την αλλη και εγω ειχα κανει καταγγελεια στο NΕΟ ΙΝΚΑ,αλλα ακομα δεν εχω παρει καμια απαντηση,Πως λειτουργει το συστημα οσο αναφορα τις καταγγελειες που κανουμε σε τετοιους Οργανισμους???

momo
01-02-08, 11:34
Το service στο e-shop απλα ειναι ανυπαρκτο.
Και ποτε μα ποτε δεν εχω βιωσει στο e-shop την εμπειρια που ειχα στο πλαισιο δηλαδη σε 2 ωρες service και αντικατασταση. Ουτε καν για προιοντα δικιας τους εισαγωγης. Ειναι κριμα Τοαη ταλαιπωρια για το τιποτα.
Το λαθος σου φιλε μου ξερεις πιο ειναι ? Ειναι οτι οταν πηρες την οθονη με το σκισμενο και ανοιγμενο κουτι την δεχτικες επρεπε να αρνηθεις να την παρεις .Τελος μπορεις καληστα να κανεις κατι αλλο να πας πισω την οθονη την καινουργια και απλα να τους πεις οτι εκανες λαθος στην παραγγελια και να παρει αλλη . αλλο μοντελο-μαρκα.
Υπαρχει νομοθεσια η οποια εαν δεν κανω λαθος οριζει οτι μεχρι και 14 μερες μετα την αγορα του προιοντος εχεις δικαιομα επιστροφης του και η θα παρεις τα λεφτα σου πισω η θα το αντικαταστησεις με οτι θες εσει .

arkoudos_apsu
01-02-08, 11:37
Δυστυχώς, η συνάρτηση "μου τελείωσε η υπομονή/πρέπει να τελειώσω την δουλειά μου" δεν μου δίνει και πολλά περιθώρια για νέες επιστροφές και καθυστερήσεις.

Είχα την φαεινή ιδέα να πουλήσω τον παλιό μου υπολογιστή και να είναι καλά το παληκάρι που χαριστικά μου τον άφησε 2 εβδομάδες παραπάνω να τον κρατήσω, για να τελειώσω την δουλειά μου.

Τώρα του τον έχω δώσει και η δουλειά μου τρέχει. Επίσης, σε πολλά φόρουμ που κοίταξα, αυτό με τις 14 μέρες περιθώριο επιστροφής είναι κάτι σαν αστικός μύθος. Όλοι έχουν ακούσει γι' αυτό αλλά κανείς δεν το έχει δει!!!!!

andreasp
01-02-08, 11:47
http://www.e-shop.gr/how_return.phtml

Πολιτική Επιστροφών Μη Ελαττωματικών Προϊόντων

Λόγω της φύσης των ηλεκτρονικών αγορών είναι συχνό το φαινόμενο να μην καλύπτονται οι προσδοκίες του τελικού αποδέκτη από το προϊόν της επιλογής του, εξαιτίας της έλλειψης της φυσικής επαφής αυτού με το προς αγορά είδος.

Η E-Shop.gr A.E. στηρίζοντας το Ηλεκτρονικό Εμπόριο σας δίνει τη δυνατότητα, μέσω της πληρότητας των περιγραφών των οποίων αναρτά στις σελίδες της, να απολαμβάνετε το προνόμιο της άμεσης επαφής με τα προϊόντα που διαθέτει από την οθόνη του υπολογιστή σας, γρήγορα και εύκολα.

Θέλοντας όμως να καλύψουμε ακόμη περισσότερο τους πελάτες μας, ώστε να αναδείξουμε τα οφέλη της χρήσης του διαδικτύου στις καθημερινές μας αγορές, προσφέρουμε τη δυνατότητα επιστροφής των προϊόντων. Παρακάτω σας παραθέτουμε τους όρους και τους τρόπους επιστροφής μη ελαττωματικών προϊόντων.

Όροι Επιστροφής

Η ημερομηνία παραλαβής της παραγγελίας σας με την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για επιστροφή να μη ξεπερνάει τις 14 ημερολογιακές ημέρες.
Η συσκευασία να μην έχει παραβιαστεί και να βρίσκεται στην αρχική της (εργοστασιακή) κατάσταση.
Διαδικασία επιστροφής

1. Αν βρίσκεστε κοντά σε κάποιo e-shop point

Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να επισκεφθείτε το κατάστημα της περιοχής σας και, αφότου ελεγχθεί η κατάσταση του προϊόντος από τον αρμόδιο υπάλληλο, να σας καθοδηγήσει ο ίδιος για τα περαιτέρω.

2. Αν παραλαμβάνετε μέσω courier

Σε αυτήν την περίπτωση:

Συσκευάζετε το προϊόν, σε ένα μεγαλύτερο κουτί ώστε να είναι προστατευμένο κατά την αποστολή.
Τοποθετείτε μέσα στη συσκευασία την οποία έχετε φτιάξει ένα έγγραφο στο οποίο μας παραθέτετε τον τρόπο με τον οποίο επιθυμείτε να επιλύσουμε την οικονομική εκκρεμότητα, εφόσον το προϊόν κριθεί ικανό προς επιστροφή.
Αποστέλλετε το δέμα, μέσω του πρακτορείου ταχυμεταφορών από το οποίο παραλάβατε την παραγγελία σας, υπόψιν Τμήματος Επιστροφών. Παρακαλούμε σημειώστε ότι τα έξοδα επιστροφής επιβαρύνουν τον πελάτη.
Θα θέλαμε να σας επισημάνουμε πως σε περίπτωση την οποία το προϊόν δεν πληρεί τους προαναφερθέντες όρους, θα επιστρέφεται στον αποστολέα του με χρέωση του ιδίου.

Για περισσότερες πληροφορίες είμαστε πάντα στη διάθεση σας είτε μέσω τηλεφώνου στο 211 500 0 500, είτε μέσω e-mail στο returns@e-shop.gr.

arkoudos_apsu
01-02-08, 11:55
Πώς γίνεται η συσκευασία να βρίσκεται στην αρχική εργοστασιακή της κατάσταση? Η συσκευασία έτσι; Όχι το προϊόν.

Επίσης, από το τηλέφωνο (και έχω καταγράψει την συνομιλία, για την δική τους πάντα ασφάλεια) μου είπαν ότι ΔΕΝ γίνεται να επιστραφεί η οθόνη. Το ίδιο μου είπαν και από το e-shop στην Θεσσαλονίκη.

Urban Legend.

andreasp
01-02-08, 11:58
Τα γραπτά μένουν!
Τυπωσε την σελίδα τους, πάρε την οθόνη παραμάσχαλα, συσκευασμένη κανονικά στο κουτί της, με όλα τα παρελκόμενα, και ξαναπήγαινε στο κατάστημα.

momo
01-02-08, 12:00
Μονο ατικος μυθος δεν ειναι φιλε μου .

Αυτο που σου ειπα παντως ισχυει . Μεγα λαθος που δεχτηκες ανοιγμενο προιον. Επρεπε να τους πεις οτι θες σφραγισμενη συσκευασια . Τωρα μπορει να σου πουν απο οτι δεν το δεχονται λογο του οτι ανοιχτικε και αυτο φενεται απο το οτι ειναι ανοιγμενη-σκησμενη η συσκευασια μεχρι οτι σου επεσε κατω και σκιστικε και οτι δεν το δεχονται πισω χαλασμενο. Με αλλα λογια οτι κατεβει στην κρανα τους . Μια προσπαθεια ομως ποτε δεν εβλαψε απλα πες τους οτι ετσι το παρελαβες . Αλλα και παλι κρεμετε απο μια λεπτη κλωστη για το που θα σε βγαλει.

Να σου δωσω να καταλαβεις καποτε πειρα μια μητρικη απο e-shop που μεσα δεν ειχε καλωδια και το βιβλιαρακι της ηταν γραμμενο. Η μητρικη δουλευε αλλα σαφως την πηγα πισω γιατι ενας θεος ξερει τη ειχε συμβει.
Κατα κακη μου τυχη ηταν εκει το αφεντικο-προισταμενος του καταστηματος (στουρναρη) μου λεει λοιπον με θρασος οτι εγω εγραψα το βιβλιαρακι και οτι πρωτα θα δουν οτι η μιτρικη δουλεβει και μετα εαν θελω να παρω κατι αλλο αλλα θα χρεωθω περι τα 10Ε(!!!) το βιβλιαρακι. Εκεινη την στιγμη ενιωσα τοση οργη που κραταγα το κουτι στο ενα και το κιν στο αλλο χερι. Η θα του εφερνα το κουτι στο κεφαλι η θα επερνα το ΙΝΚΑ εκεινη την στιγμη . Τελικα πειγα να του φερω το κουτι στο κεφαλι αλλα ηρθε ενα παχουλο παλικαρι (τωρα ειναι προισταμενος στην καλιθεα) και μου λεει ηρεμησε και δωσε μου την μιτρικη να να δω κατι. Περνει την μητρα βλεπει το barcode και μου λεει η μητρα ειναι απο RMA!!! μου εδωσε πισω τα 150 Ε και ενω τασ πηρα εκατσα μπροστα απο τον προισταμενο και περιμενα. Απορημενος μου λεει τη θες? Του εξηγω οτι απαιτω μια συγνωμη γιατι μου συμπερηφερθικε σαν να ειμουν κλεφτης (για 150ε ελεος δλδ) . Δεν μου την λεει και απλα φευγοντας του λεω οτι θα επρεπε να ντρεπετε.
Απλα δεν ξαναψονησα απο το e-shop και εληξε. Τη ηθελα να πω μεσα απο ολο αυτο φιλε μου ειναι μην το αφησεις να περασει ετσι . Κανενας δεν στα χαρισε τα λεφτα και κανεις δεν μπορει να στα παρει με ετσι θελω.
Κυνηγατο μπορει να σου κατσει καλα

psolord
01-02-08, 12:14
Όλα τα καταστήματα έχουν και απο μια (τουλάχιστον) ιστορία τρέλλας να πούνε. Πρέπει να καταλάβουνε όλοι οι καταστηματάρχες ότι δεν είμαστε μακάκες και ότι έχουμε απαιτήσεις. Απλά ο καθένας θα πάει στο πάγκο του με το καιρό γιατί θα τους αποβάλει το ανοσοποιητκό σύστημα της κοινωνίας. Εγώ έχω επιστρέψει δύο προιόντα στο pcstore και κάνανε 5 μήνες να μου επιστρέψουν το ένα και δύο μήνες το άλλο!!!! Στη πρώτη περίπτωση ήταν μια κάρτα γραφικών που όταν επέστρεψε (άσε που ήταν άλλο μοντέλο) είχε χάσει τη μισή της αξία! Ενώ βλέπεις μαγαζιά όπως το ΠΛΑΙΣΙΟ και τα καμαρώνεις. Πας κάτι χαλασμένο το πρωί και το απόγευμα πας και το παίρνεις φτιαγμένο/αλλαγμένο. Όσα έχουνε εγγύση πλαίσιο. Στα υπόλοιπα λέει εγγύση αντιπροσωπείας. Πρέπει λοιπόν επιτέλους να πάψουν τα καταστήματα να φέρνουν τον πελάτη αντιμέτωπο με τις αντιπροσωπείες. Πόσο μάλλον όταν κάνουν εισαγωγές κατευθείαν απο το εξωτερικό και πρέπει εσύ να περιμένεις σα μακάκας πότε θα γυρίσει το κουραφέξαλο.:down::evil:

Papados
01-02-08, 14:34
Με το e-shop Καλλιθέας είχα κι εγώ μια χαριτωμένη περιπέτεια. Πέρνω RMA από το τηλ κέντρο τους και μου λένε αφού είσαι Καλλιθέα πηγαινε στο κατάστημα Καλλιθέας και πάρε τα λεφτά σου.
Πάω κι εγώ ο καλός σου δίνω το RMA Κια το προϊόν και λέω θέλω τα λεφτά μου.
Αααα μου λέει ο υπάλληλος θα πρέπει να δουμε τι έχει πρώτα και μετά να σας βγάλουμε άλλο RMA για επιστροφή. Τι να έχει Χριστιανέ μου. Σφραγισμένη εργοστασιακή συσκευασία είναι. Πως το εβγαλα από μέσα ο Χουντίνι είμαι!!!
Τέλως πάντων, μου έφαγαν δύο μέρες από την Ζωή μου για να πάρω πίσω τα λεφτά μου.
Σε επικοινωνία με το Τηλ. Κεντρο τους μου είπαν ότι κακώς έγινε όλο αυτό και έπρεπε να γίνει αμέσως η επιστροφή και σε τελική ανάλυση εάν είχαν πρόβλημα στο κατάστημα Καλλιθέας να τους έπερναν ένα τηλεφωνο

isurfer
01-02-08, 14:38
Πόσο μάλλον όταν κάνουν εισαγωγές κατευθείαν απο το εξωτερικό και πρέπει εσύ να περιμένεις σα μακάκας πότε θα γυρίσει το κουραφέξαλο.:down::evil:

Αν κάποιο κατάστημα κάνει απ' ευθείας εισαγωγή από το εξωτερικό, τότε η εδώ
αντιπροσωπεία δεν είναι υποχρεωμένη να σεβαστεί οποιαδήποτε εγγύηση, εκτός
αν σαφώς αναφέρεται ότι το προϊόν συνοδεύεται από global/european κλπ εγγύηση.
Στην αντίθετη περίπτωση επαφίεται στην καλή θέληση/πολιτική/customer service του
καταστήματος να σε εξυπηρετήσει.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αναφέρεται τι γίνεται σε περίπτωση βλαβών (επιστροφή
στο κατάστημα? επιστροφή απ' ευθείας στον κατασκευαστή?).

Εμπειρία δική μου1: χαλασμένο plextor, εντός εγγύησης (αγορά ΠΛΑΙΣΙΟ).
Επαφή με Plextor Βελγίου (email, αποστολή των διαγνωστικών κλπ), σε 10
μέρες μου είχαν στείλει καινούριο drive, εννοείται χωρίς χρέωση, με την σημείωση ότι
μέσα σε 15 μέρες είχαν το δικαίωμα να μου ζητήσουν να τους στείλω το χαλασμένο.
Φυσικά δεν το ζήτησαν (τι να το κάνουν???)

Εμπειρία 2: αγορά creative mp3 player από Αμερική, βλάβη εντός κάποιων μηνών,
αποστολή για έλεγχο στην Creative Europe (Ιρλανδία - δικά μου έξοδα), αντικατάσταση.
Δεν θυμάμαι αν είχε καν global warranty.

koprodogis
01-02-08, 14:45
θα πω κατι και ενω ξερω οτι ειναι βρισια ελπιζω να μην σβηστει γιατι πραγματικα παρολο που εγω ειμαι ευχαριστημενος με οτι προβλημα ειχα μεχρι σημερα απο το e-shop Και συνεχιζω να ειμαι πελατης του διαπιστωνω και απο τα λεγομενα πολλων αλλα και απο προσωπικη εμπειρια οτι το μαγαζακι-πρωτη επιλογη πολλων απο το κακο στο χειροτερο παει,αργει παραγγελιες,πολλα ελατττωματικα και κακιστη εξηπηρετηση μετα. και αυτο που κανονικα επρεπε να βαλω μπιπ ειναι το
ΓΑΜΩ ΤΗ ΓΥΦΤΙΑ ΜΑΣ
(συμπεριλαμβανοντας και τον εαυτο μου πρωτο παντα)
για 20 ευρο το επιλεγουμε και λεμε απο μεσα μας σε μενα θα τυχει? μια ψηφο στο πλαισιο και στα παιδια του service του που πραγματικα προσπαθουν να σε βοηθησουν.
συγνωμη απο οσους νιωθουν οτι τους προσβαλει η δευτερη εθνικη μας λεξη μετα τον μαλ...

blugosi
01-02-08, 15:12
Και γω είχα καλή άποψη για το eshop και ψώνιζα συχνά.
Κάποια στιγμή παραγγέλνω ένα πολυμηχάνημα HP και μου φέρνουν ένα σφραγισμένο κουτί , με μηχάνημα επισκευασμένο από το Ελληνικό σέρβις!!
Επικοινώνησα μαζί τους ζητώντας εξηγήσεις και με πλακώνουν στα "...συγνώμη, και έγινε κάποιο λάθος, και το παιδί πήρε κατα λάθος άλλο κουτί από άλλο ράφι..." και άλλα τέτοια.
ΟΚ, τους είπα , φέρτε μου ένα άλλο. Έλα μου ντε που δεν είχαν άλλο (άλλο καινούργιο υποθέτω δεν είχανε, μπορεί να είχαν κι άλλα refurbished.). Μετά από νέα κασέτα συγνώμης, μου βρήκαν ένα καινούργιο σε λίγες μέρες. Άντε, λέω , μπορεί και να είναι τυχαίο το συμβάν ,ας μην τους θάψω.

Το Σεπτέμβριο, πήγα το PC μου στο υποκατάστημα Καλλιθέας , κατόπιν ραντεβού για Upgrade. Αφού κάναμε την παραγγελία, τους ρώτησα πότε θα είναι έτοιμο και μου είπαν σε δύο μέρες. Τους εξήγησα ότι τον υπολογιστή τον χρειάζομαι και άμα είναι να τον πιάσουνε σε δύο - τρεις μέρες να τον κρατήσω να βγάλω τη δουλειά μου και τους τον πάω τότε, αλλά με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα καθυστερήσουν.
Όπως φαντάζεστε, ο υπολογιστής μετά από πέντε μέρες δεν είχε καν ακουμπηθεί. Πήγα να τον πάρω όπως ήτανε και αφού με βάλανε να περιμένω κανένα μισάωρο, μου τον έφεραν και ζητάγανε 15 -20 ευρώ αν θυμάμαι καλά για τον τεχνικό έλεγχο!!! Τότε τα πήρα τελείως και άνοιξα το PC μπροστά τους, όπου είδαμε μαζί με τον προϊστάμενό τους ότι το PC ήταν μέσα στη σκόνη και προφανέστατα δεν είχε καν ανοιχθεί!!!
Καινούργια συγνώμη, και δεν πλήρωσα τίποτε φυσικά.
Το πήγα Παρασκευή απόγευμα στις επτάμισυ στο Πλαίσιο και ήταν έτοιμο Σάββατο μεσημέρι στις μία!!!

Καταλήγω στο ότι δεν ξαναδίνω ούτε ένα Ευρώ στο eshop, ας κάνει και αρνητικές τιμές στα προϊόντα του. Τέτοιες επιχειρήσεις πρέπει να διορθώνονται (δύσκολο) ή να κλέινουνε (εύκολο!!)

Κρίμα....:down:

antio zoh
01-02-08, 15:35
Παιδια e-shop.gr σημαινει Multirama οπως και το αντιθετο...

Papados
01-02-08, 15:45
Παιδια e-shop.gr σημαινει Multirama οπως και το αντιθετο...

Δεν με ενδιαφέρει ποιος είναι από πίσω από ένα μαγαζί αλλα η εξυπηρέτηση που απολαμβάνω από αυτό.;)

Doxaios
01-02-08, 15:49
Να ρωτήσω τι δεν έχω καταλάβει?Αγοράζω εγώ μια οθόνη, λέω οτι έχει πρόβλημα και την πάω πίσω στο μαγαζί ζητώντας αντικατάσταση με μία ίδια...Για ποιόν λόγο να μην με πιστεύει το μαγαζί αφού ζητάω αλλαγή με ίδιο προιόν?Έχει κανείς λόξα να τρέχει στα μαγαζιά και να χάνει τον καιρό του?e-shop ε??Βρε ούυυυστ!

isurfer
01-02-08, 15:52
Πολλές φορές εξαρτάται από το τι επιβάλλουν οι αντιπροσωπείες/εισαγωγείς στα καταστήματα.

Gordito
01-02-08, 15:58
θα πω κατι και ενω ξερω οτι ειναι βρισια ελπιζω να μην σβηστει γιατι πραγματικα παρολο που εγω ειμαι ευχαριστημενος με οτι προβλημα ειχα μεχρι σημερα απο το e-shop Και συνεχιζω να ειμαι πελατης του διαπιστωνω και απο τα λεγομενα πολλων αλλα και απο προσωπικη εμπειρια οτι το μαγαζακι-πρωτη επιλογη πολλων απο το κακο στο χειροτερο παει,αργει παραγγελιες,πολλα ελατττωματικα και κακιστη εξηπηρετηση μετα. και αυτο που κανονικα επρεπε να βαλω μπιπ ειναι το
ΓΑΜΩ ΤΗ ΓΥΦΤΙΑ ΜΑΣ
(συμπεριλαμβανοντας και τον εαυτο μου πρωτο παντα)
για 20 ευρο το επιλεγουμε και λεμε απο μεσα μας σε μενα θα τυχει? μια ψηφο στο πλαισιο και στα παιδια του service του που πραγματικα προσπαθουν να σε βοηθησουν.
συγνωμη απο οσους νιωθουν οτι τους προσβαλει η δευτερη εθνικη μας λεξη μετα τον μαλ...

Eχει χαλασει το Πλαισιο. Εχει παρα πολυ ψηλες τιμες και πουλαει ανοιγμενα προιοντα.

darklord10
01-02-08, 16:09
Μονο ατικος μυθος δεν ειναι φιλε μου .

Αυτο που σου ειπα παντως ισχυει . Μεγα λαθος που δεχτηκες ανοιγμενο προιον. Επρεπε να τους πεις οτι θες σφραγισμενη συσκευασια . Τωρα μπορει να σου πουν απο οτι δεν το δεχονται λογο του οτι ανοιχτικε και αυτο φενεται απο το οτι ειναι ανοιγμενη-σκησμενη η συσκευασια μεχρι οτι σου επεσε κατω και σκιστικε και οτι δεν το δεχονται πισω χαλασμενο. Με αλλα λογια οτι κατεβει στην κρανα τους . Μια προσπαθεια ομως ποτε δεν εβλαψε απλα πες τους οτι ετσι το παρελαβες . Αλλα και παλι κρεμετε απο μια λεπτη κλωστη για το που θα σε βγαλει.

Να σου δωσω να καταλαβεις καποτε πειρα μια μητρικη απο e-shop που μεσα δεν ειχε καλωδια και το βιβλιαρακι της ηταν γραμμενο. Η μητρικη δουλευε αλλα σαφως την πηγα πισω γιατι ενας θεος ξερει τη ειχε συμβει.
Κατα κακη μου τυχη ηταν εκει το αφεντικο-προισταμενος του καταστηματος (στουρναρη) μου λεει λοιπον με θρασος οτι εγω εγραψα το βιβλιαρακι και οτι πρωτα θα δουν οτι η μιτρικη δουλεβει και μετα εαν θελω να παρω κατι αλλο αλλα θα χρεωθω περι τα 10Ε(!!!) το βιβλιαρακι. Εκεινη την στιγμη ενιωσα τοση οργη που κραταγα το κουτι στο ενα και το κιν στο αλλο χερι. Η θα του εφερνα το κουτι στο κεφαλι η θα επερνα το ΙΝΚΑ εκεινη την στιγμη . Τελικα πειγα να του φερω το κουτι στο κεφαλι αλλα ηρθε ενα παχουλο παλικαρι (τωρα ειναι προισταμενος στην καλιθεα) και μου λεει ηρεμησε και δωσε μου την μιτρικη να να δω κατι. Περνει την μητρα βλεπει το barcode και μου λεει η μητρα ειναι απο RMA!!! μου εδωσε πισω τα 150 Ε και ενω τασ πηρα εκατσα μπροστα απο τον προισταμενο και περιμενα. Απορημενος μου λεει τη θες? Του εξηγω οτι απαιτω μια συγνωμη γιατι μου συμπερηφερθικε σαν να ειμουν κλεφτης (για 150ε ελεος δλδ) . Δεν μου την λεει και απλα φευγοντας του λεω οτι θα επρεπε να ντρεπετε.
Απλα δεν ξαναψονησα απο το e-shop και εληξε. Τη ηθελα να πω μεσα απο ολο αυτο φιλε μου ειναι μην το αφησεις να περασει ετσι . Κανενας δεν στα χαρισε τα λεφτα και κανεις δεν μπορει να στα παρει με ετσι θελω.
Κυνηγατο μπορει να σου κατσει καλα

Φιλε μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο?Δηλαδη μπορουν να δουν αν ηταν χρησιμοποιημενο?

Chris_Nik
01-02-08, 16:20
Μακρια απο το e-shop.......

Γνωμη μου.....:cool:

arkoudos_apsu
01-02-08, 16:30
Τι να πω... Δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι. Μέχρι και blog άνοιξα για να τους τα χώσω.

Δυστυχώς, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τα λεφτά δεν τρέχουν από τα μπατζάκια μας. Ότι για να πάρω μία οθόνη 250€, πρέπει να δώσω το 1/4 του μισθού μου, δηλαδή να δουλέψω 6 μέρες.... Ε, λοιπόν, ΑΠΑΙΤΩ αυτό που θα πάρω να λειτουργεί σωστά. Το καταλαβαίνουν; Καλώς. Δεν το καταλαβαίνουν. Ε, θα τα ακούσουν.

nickaraxnos
01-02-08, 16:33
Να προσθέσω οτι σε ένα μέιλ διαμαρτυρίας που τους έστειλα πριν απο αρκετό καιρό επειδή εδώ στη Λάρισα ο υπεύθυνος καταστήματος είναι και αγενής και ερασιτέχνης (είπε σε πελάτη που τον ρώτησε πληροφορίες για μηχάνημα 150ευρώ να πάει σπίτι του και να δει τις πληροφορίες στο σαίτ) δεν μου απάντησαν ποτέ. Απλά αστείοι.

1) Πήγα στο τοπικό μαγαζί 20.50 να παραλάβω έναν εξωτερικό σκληρό, δίνω τα στοιχεία μου, ελέγχουν οτι το προϊόν είχε έρθει και μετά μου λένε το κορυφαίο "να έρθεις αύριο γιατί μετά τις 20.45 πέφτει η σύνδεση με τα κεντρικά στην Αθήνα και δεν δίνουμε παραλαβές".
2) Σε δεύτερη επίσκεψη με είχαν να περιμένω 5 λεπτά όρθιος γιατί 2 άτομα προσπαθούσαν να κόψουν τιμολόγιο στον πελάτη που ανέφερα πιο πάνω. Το απίστευτο είναι οτι ο ένας ήξερε και αντί να ασχοληθεί αυτό ς με το τιμολόγιο και ο άλλος που δεν γνώριζε να με εξυπηρετήσει, του έλεγε πως να διορθώσει το λάθος που έκανε και μετά πως να το εκδώσει.

Υ.Γ. Δεν έχω αγοράσει ποτέ απο το Πλαίσιο για να ξέρω την ποιότητα των υπηρεσιών τους αλλά απο τιμές είναι φαρμακείο

........Auto merged post: nickaraxnos added 1 Minutes and 59 Seconds later........


Τι να πω... Δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι. Μέχρι και blog άνοιξα για να τους τα χώσω.

Δυστυχώς, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τα λεφτά δεν τρέχουν από τα μπατζάκια μας. Ότι για να πάρω μία οθόνη 250€, πρέπει να δώσω το 1/4 του μισθού μου, δηλαδή να δουλέψω 6 μέρες.... Ε, λοιπόν, ΑΠΑΙΤΩ αυτό που θα πάρω να λειτουργεί σωστά. Το καταλαβαίνουν; Καλώς. Δεν το καταλαβαίνουν. Ε, θα τα ακούσουν.

Αυτά είναι. Μισθοί δημοσίου :p

arkoudos_apsu
01-02-08, 17:19
Αυτά είναι. Μισθοί δημοσίου :p

Μπα... Καλά θα ήταν... Μισθός υπαλλήλου ναυτιλιακής εταιρείας.

Cosmonaut
01-02-08, 18:48
Το φταίξιμο όπως κάποιος πολύ σωστά είπε είναι και το οτι ψάχνουμε να αγοράσουμε από το φθηνότερο μαγαζί στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο και δεν εξετάζουμε κα άλλα πράγματα όπως η εξυπηρέτηση. Προσωπικά θα δώσω και κάτι παραπάνω για να ξέρω οτι δεν θα ταλαιπωρηθώ αργότερα για μια στραβή. Καλύτερα αυτοί παρά οι τρελογιατροί. :p

andreasp
01-02-08, 19:00
2) Σε δεύτερη επίσκεψη με είχαν να περιμένω 5 λεπτά όρθιος γιατί 2 άτομα προσπαθούσαν να κόψουν τιμολόγιο στον πελάτη που ανέφερα πιο πάνω.

Καλα... 5 λεπτά ήσουν όρθιος και εσύ, όχι 5 ώρες!
Μην είμαστε υπερβολικοί!

arkoudos_apsu
01-02-08, 19:20
Δεν είναι το θέμα το πεντάλεπτο. Το θέμα είναι ότι αυτά τα franchise τα παίρνουν άτομα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ τι ακριβώς τους γίνεται. Απλά τυχαίνει να έχουν λεφτά και να είναι στην κατάλληλη στιγμή. Από κει και πέρα, τις μεγάλες εταιρείες δεν τις νοιάζει που θα δώσουν το franchise, αρκεί να πέφτει το παραδάκι. Τα ξέρω από πρώτο χέρι αυτά, με μεγάλη αλυσίδα Video Club

nickaraxnos
01-02-08, 19:26
Καλα... 5 λεπτά ήσουν όρθιος και εσύ, όχι 5 ώρες!
Μην είμαστε υπερβολικοί!

Και 3 να ήταν πολλά θα μου φαινόντουσαν. Η νοοτροπία 5 πόντιοι για μια λάμπα δε σου λέει κάτι; Απο τη στιγμή που μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν και δεν το έκαναν είναι απαράδεκτοι. Σκέψου τι θα γινότανε αν στο μαγαζί υπήρχαν 10 άτομα. Θα θέλαμε χαρτάκι προτεραιότητας όπως στις τράπεζες

SilentEnigma
01-02-08, 19:45
θα πω κατι και ενω ξερω οτι ειναι βρισια ελπιζω να μην σβηστει γιατι πραγματικα παρολο που εγω ειμαι ευχαριστημενος με οτι προβλημα ειχα μεχρι σημερα απο το e-shop Και συνεχιζω να ειμαι πελατης του διαπιστωνω και απο τα λεγομενα πολλων αλλα και απο προσωπικη εμπειρια οτι το μαγαζακι-πρωτη επιλογη πολλων απο το κακο στο χειροτερο παει,αργει παραγγελιες,πολλα ελατττωματικα και κακιστη εξηπηρετηση μετα. και αυτο που κανονικα επρεπε να βαλω μπιπ ειναι το
ΓΑΜΩ ΤΗ ΓΥΦΤΙΑ ΜΑΣ
(συμπεριλαμβανοντας και τον εαυτο μου πρωτο παντα)
για 20 ευρο το επιλεγουμε και λεμε απο μεσα μας σε μενα θα τυχει? μια ψηφο στο πλαισιο και στα παιδια του service του που πραγματικα προσπαθουν να σε βοηθησουν.
συγνωμη απο οσους νιωθουν οτι τους προσβαλει η δευτερη εθνικη μας λεξη μετα τον μαλ...

Συμφωνώ απολύτως..και λίγα είπες! :oneup:

Doxaios
01-02-08, 20:08
Υ.Γ. Δεν έχω αγοράσει ποτέ απο το Πλαίσιο για να ξέρω την ποιότητα των υπηρεσιών τους αλλά απο τιμές είναι φαρμακείο
Δεν νομίζω να είναι έτσι αλλά προσωπικά δεν έχω πλέον το κέφι να παίζω με e-shop και συνοικιακά μαγαζιά οπότε και τιμές νοσοκομείου να είχε θα έκανα οικονομία και πάλι από εκεί θα αγόραζα.Η ψυχική ηρεμία δεν ξεπληρώνεται με τίποτα.

pzogr
01-02-08, 21:05
Νομίζω ότι πλέον δεν υπάρχουν οι μεγάλες διαφορές μεταξύ e-shop και των άλλων. Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν έριξαν τις τιμές οι άλλοι ...απλά τις ανέβασε το e-shop ( ο ανταγωνισμός σε όλο του μεγαλείο) :lol: Τώρα οι διαφορές περιορίζονται σε ορισμένα είδη σε αντίθεση με το πρόσφατο παρελθόν όπου το e-shop ήταν το φθηνότερο σε όλα...

momo
01-02-08, 21:09
Φιλε μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο?Δηλαδη μπορουν να δουν αν ηταν χρησιμοποιημενο?

Βασικα ειδαν οτι ειναι διπλο-χτηπιμενο το ιδιο προιον δηλαδη οτι το ιδιο ακριβος το ειχε αγορασει και καποιος αλλος πριν απο εμενα (κανα μηνα πριν) και οτι ειχε παει στο e-shop την μητρικη για RMA

miltosk
01-02-08, 21:21
Χαμηλου κοστους καταστηματα = Υψηλου ρισκου αγορες (ΝΟΜΟΣ) :closed:

gkandir
01-02-08, 21:40
Ωχ! Τη Δευτέρα που μας πέρασε πήρα ένα router από eShop του Χαλανδρίου το οποίο αποδείχθηκε χαλασμένο. Αναρωτιέμαι τι θα αντιμετωπίσω... :hmm:

Τι να τους πω, ότι είναι χαλασμένο και θέλω αλλαγή ή ότι απλώς άλλαξα γνώμη και θέλω τα χρήματά μου πίσω (ή άλλο προϊόν); :hmm: :hmm:

hemlock
01-02-08, 21:42
Ωχ! Τη Δευτέρα που μας πέρασε πήρα ένα router από eShop του Χαλανδρίου το οποίο αποδείχθηκε χαλασμένο. Αναρωτιέμαι τι θα αντιμετωπίσω... :hmm:

Τι να τους πω, ότι είναι χαλασμένο και θέλω αλλαγή ή ότι απλώς άλλαξα γνώμη και θέλω τα χρήματά μου πίσω (ή άλλο προϊόν); :hmm: :hmm:
Να τους πεις την αληθεια και αν θες να εισαι καικαλυμενος,να τους πεις και πως το διαπιστωσες...;)
Οχι οτι θα τα καταλαβουν ολα ,αλλα να σκεφτουν τουλαχιστον οτι απεναντι τους δεν εχουν κανεναν κουβα...;)

gkandir
01-02-08, 21:46
Να τους πεις την αληθεια και αν θες να εισαι καικαλυμενος,να τους πεις και πως το διαπιστωσες...;)
Οχι οτι θα τα καταλαβουν ολα ,αλλα να σκεφτουν τουλαχιστον οτι απεναντι τους δεν εχουν κανεναν κουβα...;)
Ναι, σίγουρα, αυτό είναι και το σωστό. Απλώς το φοβάμαι...

Anyway, στη γραμμή που χρησιμοποιώ δεν παίζει, ενώ παίζουν δυο άλλα routers (Microcom και Fritz), και επίσης δεν παίζει και σε άλλη γραμμή που το δοκίμασα. Δεν ανάβει καν το λαμπάκι DSL.

Θα ενημερώσω.

hemlock
01-02-08, 21:52
Ναι, σίγουρα, αυτό είναι και το σωστό. Απλώς το φοβάμαι...

Anyway, στη γραμμή που χρησιμοποιώ δεν παίζει, ενώ παίζουν δυο άλλα routers (Microcom και Fritz), και επίσης δεν παίζει και σε άλλη γραμμή που το δοκίμασα. Δεν ανάβει καν το λαμπάκι DSL.

Θα ενημερώσω.
Ρε πανε μεσα στο μαγαζι και δειξτους οτι δεν σκαμπαζουν πραμα...Ειναι αποδεδειγμενο αυτο που σου λεω...Αν σε αρχισουν στα μου -σου -του, ελα αυριο κλπ καντους ρομπα μπροστα στους υπολοιπους πελατες...Την πατησα και εγω τωρα κοντα και πηγα σπιτι-eshop δυο φορες με τις σαχλαμαρες που μου ελεγαν και την τριτη φορα οταν με ξαναειδαν οτι μπηκα φουριοζος μεσα ουτε που μου ειπαν "κατσε στον καναπε και περιμενε μια στιγμη", ηρθε ο τεχνικος απο "πανω" και πηρε την μητρικη με το προβλημα, απο τα χερια μου...

manoulamou
01-02-08, 22:01
Μερικες φορες μονο με αγριαδα καταλαβαινουν στα καταστηματα, οχι βεβαια βρισιδι και απειλες!
Να διεκδικουμε με επιμονη αυτα για τα οποια τους σκαμε τα πολυτιμα ευρουδακια μας...
Οντως δεν ειναι πλεον το e-shop το φθηνοτερο της αγορας, αλλά και το Πλαισιο περαν των υψηλων τιμων
πουλαει ενα σωρο "βανδαλισμενα" πολυκαιρισμενα , ανοιγμενα, βιτρινας κλπ
Στο μονο που ειναι καλυτεροι ειναι το after sales service
όπου γενικα σου αλλαζουν χωρις πολλα σουμουτου τα ελαττωματικα προϊοντα!

koprodogis
01-02-08, 22:45
εξακολουθω να μην βρισκω το πλαισιο ακριβο,μιλωντας παντα για παραγγελιες μεσω ιντερνετ.
αυτε περι συσκευασιων δεν τα εχω αντιληφθει ειναι η αληθεια αλλα φαινεται και πολυ σοβαρο και κατι που κανουν στανταρ τα μικρομαγαζα,ξερω γιατι εχει τυχει να επιστρεψω και γω προιν.
οπως καταλαβαινω τελκα εχει να κανει με την καλη μας την τυχη το θεμα "καλο" προιον

gboy
01-02-08, 23:20
Το eshop στις αρχες ηταν καλυτερο τωρα μπαζουν λιγο νερα:)οι υπηρεσιες του ειχα παραγγειλει ενα προιον για δωρο χριστουγεννων και με πηραν τηλεφωνο 17 ιανουαριου να το παρω και φυσικα τους το αφησα στο ραφι:nono:

darklord10
02-02-08, 03:29
Βασικα ειδαν οτι ειναι διπλο-χτηπιμενο το ιδιο προιον δηλαδη οτι το ιδιο ακριβος το ειχε αγορασει και καποιος αλλος πριν απο εμενα (κανα μηνα πριν) και οτι ειχε παει στο e-shop την μητρικη για RMA
Δηλαδη αν ενα προιον που πηρα καταλαβω οτι ειναι μεταχειρισμενο μπορω να τους πω να κοιταξουν τον κωδικο για να μην λενε μα μου ετσι?Το RMA τι σημαινει?

andreasp
02-02-08, 05:40
εξακολουθω να μην βρισκω το πλαισιο ακριβο,μιλωντας παντα για παραγγελιες μεσω ιντερνετ.

Η πραγματικότητα είναι , οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.
Πολλές φορές , εκτός πραγματικότητας. Εχω διαφορες τιμής, έυκολα στο 100% !!!!!!!
Παρόλα αυτά, τελικά μάλλον, με τέτοια ποσοστά , πρέπει να δουλεύει ένα κατάστημα, για να μπορεί να παρέχει support.

skyliner34
02-02-08, 06:00
Εγώ από την εμπειρία μου είμαι φανατικός του E-shop γιατί έχει να διαλέξω ΤΑ ΠΑΝΤΑ (όχι "έχουμε έναν 400άρι seagate και έναν 320άρη maxtor και άλλες μάρκες δεν φέρνουμε"), στις καλύτερες τιμές και σχεδόν την επόμενη μέρα τα έχεις στα χέρια σου.

Ο Καθένας με τις εμπειρίες του, εγώ πάντως δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος.

andreasermones
02-02-08, 06:26
και γω απο προσωπικη εμπειρια με ενα mp3 creative λεω οτι δεν προκειτε να ξαναπατησω το ποδι μου εκει....

manoulamou
02-02-08, 11:35
Δηλαδη αν ενα προιον που πηρα καταλαβω οτι ειναι μεταχειρισμενο
μπορω να τους πω να κοιταξουν τον κωδικο για να μην λενε μα μου ετσι?
Το RMA τι σημαινει?

Επιστροφη ελαττωματικου προϊοντος εντος εγγυησης για επισκευη ή αντικατασταση με αλλο ιδιο!

http://en.wikipedia.org/wiki/Return_merchandise_authorization

Return Merchandise Authorization or Return Material Authorization (RMA)
is a transaction whereby the recipient (http://en.wikipedia.org/wiki/Recipient) of a product arranges to return defective (http://en.wikipedia.org/wiki/Defect) goods (http://en.wikipedia.org/wiki/Good_%28accounting%29) to the supplier (http://en.wikipedia.org/wiki/Supplier)
to have the product repaired or replaced or in order to receive a refund or credit for another product
from the same retailer or corporation. In practice, an RMA is only issued after a series of tests.

PetApollo
03-02-08, 04:51
Και γω είχα καλή άποψη για το eshop και ψώνιζα συχνά.
Κάποια στιγμή παραγγέλνω ένα πολυμηχάνημα HP και μου φέρνουν ένα σφραγισμένο κουτί , με μηχάνημα επισκευασμένο από το Ελληνικό σέρβις!!
Επικοινώνησα μαζί τους ζητώντας εξηγήσεις και με πλακώνουν στα "...συγνώμη, και έγινε κάποιο λάθος, και το παιδί πήρε κατα λάθος άλλο κουτί από άλλο ράφι..." και άλλα τέτοια.
ΟΚ, τους είπα , φέρτε μου ένα άλλο. Έλα μου ντε που δεν είχαν άλλο (άλλο καινούργιο υποθέτω δεν είχανε, μπορεί να είχαν κι άλλα refurbished.). Μετά από νέα κασέτα συγνώμης, μου βρήκαν ένα καινούργιο σε λίγες μέρες. Άντε, λέω , μπορεί και να είναι τυχαίο το συμβάν ,ας μην τους θάψω.

Το Σεπτέμβριο, πήγα το PC μου στο υποκατάστημα Καλλιθέας , κατόπιν ραντεβού για Upgrade. Αφού κάναμε την παραγγελία, τους ρώτησα πότε θα είναι έτοιμο και μου είπαν σε δύο μέρες. Τους εξήγησα ότι τον υπολογιστή τον χρειάζομαι και άμα είναι να τον πιάσουνε σε δύο - τρεις μέρες να τον κρατήσω να βγάλω τη δουλειά μου και τους τον πάω τότε, αλλά με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα καθυστερήσουν.
Όπως φαντάζεστε, ο υπολογιστής μετά από πέντε μέρες δεν είχε καν ακουμπηθεί. Πήγα να τον πάρω όπως ήτανε και αφού με βάλανε να περιμένω κανένα μισάωρο, μου τον έφεραν και ζητάγανε 15 -20 ευρώ αν θυμάμαι καλά για τον τεχνικό έλεγχο!!! Τότε τα πήρα τελείως και άνοιξα το PC μπροστά τους, όπου είδαμε μαζί με τον προϊστάμενό τους ότι το PC ήταν μέσα στη σκόνη και προφανέστατα δεν είχε καν ανοιχθεί!!!
Καινούργια συγνώμη, και δεν πλήρωσα τίποτε φυσικά.
Το πήγα Παρασκευή απόγευμα στις επτάμισυ στο Πλαίσιο και ήταν έτοιμο Σάββατο μεσημέρι στις μία!!!

Καταλήγω στο ότι δεν ξαναδίνω ούτε ένα Ευρώ στο eshop, ας κάνει και αρνητικές τιμές στα προϊόντα του. Τέτοιες επιχειρήσεις πρέπει να διορθώνονται (δύσκολο) ή να κλέινουνε (εύκολο!!)

Κρίμα....:down:

Για αυτό εγώ γουστάρω τα παραδοσιακά κομπιουτεράδικα της γειτονιάς όπου δεν θα έχεις τέτοια μπλεξίματα. e-shop = απρόσωπη εταιρεία. ΤΕΛΟΣ

arkoudos_apsu
04-02-08, 13:38
Πλέον κι εγώ δηλώνω ότι δνε με ενδιαφέρουν οι τιμές-φαρμακείο, αρκεί να υπάρχει καλό after-sales service και κατανόηση. Η ψυχική ηρεμία δεν εξαγοράζεται.

Όσο για τον φίλο που λέει ότι μέχρι στιγμής έχει παραγγείλει πολλά πράγματα από το e-shop και δεν είχε κανένα πρόβλημα, δεν μας λέει και 5+1 αριθμούς μπας και βγει τίποτα?

blugosi
04-02-08, 14:03
Πλέον κι εγώ δηλώνω ότι δνε με ενδιαφέρουν οι τιμές-φαρμακείο, αρκεί να υπάρχει καλό after-sales service και κατανόηση. Η ψυχική ηρεμία δεν εξαγοράζεται.

Όσο για τον φίλο που λέει ότι μέχρι στιγμής έχει παραγγήλει πολλά πράγματα από το e-shop και δεν είχε κανένα πρόβλημα, δεν μας λέει και 5+1 αριθμούς μπας και βγει τίποτα?
:lol: Ωραίος!!!! :lol:

Jazzer
04-02-08, 14:20
Προβληματίστηκα με όλα αυτά που διάβασα για το e-shop κι ας έχω αγοράσει πολλές φορές "ψιλοπράγματα" από αυτούς χωρίς πρόβλημα.
Το λέω διότι πρόκειται γύρω στον Απρίλιο να αγοράσω power υπολογιστή (περιμένω τους τετραπύρινους) και είμαι επιφυλακτικός αν πρέπει να δώσω σε αυτούς ή στο Πλαίσιο τα 2 περίπου χιλιαρικάκια, που με τόσο κόπο έχω μαζέψει.:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.