PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδια ηχειων για ενισχυτη 5.1



haHa
12-02-08, 14:50
Καλημερα παιδια!

Λοιπον αγορασα εναν ραδιοενισχυτη yamaha 5.1 και 5 ηχεια (χωρις subwoofer).

Ο ενισχυτης θα συνδεθει με το pc μεσω spdif.


Αυτο που μου λειπει και πρεπει να αγορασω ειναι τα καλωδια για να συνδεσω τα ηχεια με τον ενισχυτη.
Επειδη ειμαι τελειως ασχετος απο αυτα τα θεματα,δωστε μου οποιαδηποτε συμβουλη θεωρειται χρησιμη.(πχ ακομα και για το μηκος των καλωδιων!)

Πειτε μου τι καλωδιο χρειαζεται να παρω και σε τι κατηγορια τιμης να κινηθω.Δε θελω να πληρωσω πολυ ακριβα τα καλωδια,αν δεν προκειται να δω διαφορα στον ηχο.



Ευχαριστω!

........Auto merged post: haHa added 68 Minutes and 13 Seconds later........

Διαβαζω και εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=134036

και εβγαλα ακρη..


Ζηταω λοιπον στρογγυλης διατομης 4mm, καθαρου χαλκου, με λεπτα/πολλα συρματα, πυκνη ειδικη πλεξη, αν γινεται 11-14AWG.
Σωστα?

Patentman
12-02-08, 19:41
Αν ακους Dolby Digital και οχι DTS τοτε τα πισω ηχεια δεν απαιτουν τοσο χοντρο καλωδιο. Και αυτο γιατι στο DD τα πισω δεν δεχονται φασμα χαμηλων συχνοτητων (οπου εκει ειναι αναγκαια η μεγαλη διατομη).

Αν ομως τα χρησιμοποιησεις και με dsp σαν περιβαλλοντος χωρου (π.χ disco) για να ακους μουσικη τοτε θελεις και στα πισω χοντρο καλωδιο. Ή αν χρησιμοποιεις το DTS.

Παμε τωρα στα μπροστινα. Αν ειναι κοντο το μηκος καλωδιου μπορεις να βαλεις και 2.5mm, αρκει να ειναι κατω απο 3 μετρα το καλωδιο. Για πανω απο 3 μετρα βαλε 4mm.

Μην κουλουριασεις το καλωδιο. Αν περισσεψει τοτε κοψε το.
Η κουλουρα δημιουργει πηνιο και χανονται συχνοτητες αλλά εχεις και αλλαγες φασης λογω της κουλουρας με συνεπεια χαλια ηχο.

Παρε κατι σε φθηνο. Σε καταστηματα ηλεκτρονικων θα βρεις "oxygen free, pure copper, 4mm" με διαφανη ή smoked ή κοκκινοπη μονωση.
Τιμες γυρω στα 1.5 με 3 ευρω το μετρο, εκει περιπου.
Να φανταστεις οτι και των 3 ευρω το ιδιο καλωδιο ειναι, απλα αλλαζει η μαρκα/προμηθευτης.

Ολα τα αλλα ειναι φιγουρα και για να σου ρουφηξουν το πορτοφολι.


ΥΓ. και 2.5mm να εβαζες ακομα και σε 6 μετρα μια χαρα θα ηταν. Απλα σου δινω οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις μια και καλη και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Μιας και ο χαλκος διαβρωνεται ακομα και "oxygen free" να ειναι.
Και αυτο επειδη δεν ειναι στην ουσια oxygen free σε μερικα καλώδια (και ναι μου εχει τυχει και σε επωνυμα να "πρασινισουν").

haHa
12-02-08, 19:53
Ευχαριστω παρα παρα πολυ!! :respekt: :respekt: :respekt:


Για να ειμαι καλυμμενος,παω να παρω 4mm μιας και φανταζομαι δε θα ειναι μεγαλη η διαφορα στην τιμη.


Παω να αγορασω!

Patentman
12-02-08, 20:18
Απλα ειναι λιγο πιο δυσκαμπτα τα 4αρια.
Αυτο το αρνητικο εχουν.

Τα επωνυμα ειναι συνηθως 16AWG ή 18AWG, που σημαινει πολυ λεπτα. ;)
Λεπτο, λεπτο και του πανακριβου χωρις να εχουν τιποτα αλλο πλην απλου *χαλκου οπως ολα...

*ετσι και αλλιως μονο ο χαλκος ειναι το καλυτερο, ακομα και απο το ασημι στην περιπτωση.

haHa
13-02-08, 12:53
Αγοραστηκε τελικως oxygen free 4mm καλωδιο προς 1,9 ευρω το μετρο.

Συνεδεσα και τα ηχεια και ειναι ολα μια χαρα!

Ευχαριστω για την βοηθεια..

Patentman
13-02-08, 20:09
Πολυ καλα εκανες.

Και να εχεις υποψη σου πως ακομα και η επιλογη να εγινε με οικονομικα κριτηρια πως δεν εχεις κανενα απολυτως λογο να αισθανεσε οτι κατι δεν εβαλες σωστο στο συστημα ή οτιδηποτε αλλο.
Δεν υπαρχει καλυτερο, ολα απλο (καθαρο ομως) χαλκο εχουν.
Δεν υπαρχει τιποτα το διαστημικο αλλά ουτε και τεχνολογια.

Αν υπαρχει κατι σε ενα καλωδιο τοτε ειναι το κουλουριασμα, το περασμα διπλα σε τροφοδοτικα υψηλης συχνοτητας, το παραλληλο περασμα καλωδιων και "πλεξη" των δυο ή περισσοτερων καλωδιων, το μηκος και πολλά πολλά άλλα που επηρεαζουν αρνητικα την αποδοση οποιουδηποτε καλωδιου ηχειων.

Ολα τα αλλα ειναι πραγματικα μυθοι και φαντασιωσεις που εχουν βγει προς την τερψη των καβαλημενων και των φραγκατων.

Στο πως ενα μαγαζι ή κατασκευαστης θα βγαλει 15000% κερδος απο ενα απλο καλωδιακι.

Αν εχεις καποια απορια σχετικα με ηχο πιστευω πως μπορω να βοηθησω.

Προσεξε αυτα που σου ειπα περι αρνητικης συμπεριφοράς ενος (οποιασδηποτε μαρκας) καλωδιου ηχειων. Αυτα παιζουν σημαντικο ρολο.

Επισης μην χρησιμοποιησεις μπανανες.
Θα βαλεις γυμνο καλωδιο το οποιο δεν θα πιασεις με τα χερια σου τον χαλκο (συρματα) και αφου στριψεις τα συρματακια προς μια φορά ωστε να συμπιεστουν και να ενοποιηθουν τοτε θα τα σφιξεις στις μπορνες του ενισχυτη ή των ηχειων.
Απο την συνδεση χανεται ενα οποιοδηποτε καλο καλωδιο (καθαρος χαλκος, μεγαλη διατομη).

haHa
13-02-08, 21:29
Εχω φροντισει και προσεξα και δεν τα κουλουριασα ουτε τα τσακισα και ουτε ειναι κοντα σε παρεμβολες..




Θα βαλεις γυμνο καλωδιο το οποιο δεν θα πιασεις με τα χερια σου τον χαλκο (συρματα) και αφου στριψεις τα συρματακια προς μια φορά ωστε να συμπιεστουν και να ενοποιηθουν τοτε θα τα σφιξεις στις μπορνες του ενισχυτη ή των ηχειων.


Αυτο ακριβως εκανα..


Γυμνωσα το καλωδιο και τα στριφογυρισα για να συμπιεστουν και μετα τα εβαλα στα ηχεια και στον ενισχυτη..

Ομως τα συρματακια τα επιασα με τα χερια μου..Φανταζομαι μικρο το κακο ε?




Ακομα ανακαλυπτω.
Αργοτερα θα χρειαστω ξανα τη βοηθεια σου περι spdif,πολυκαναλου ηχου κλπ.
Γενικοτερα ενισχυτης ειναι αυτος:
Yamaha RX-V350 (http://www.yamaha.co.jp/english/product/av/products/ht/rxv350.html)

και εχω 4 ηχεια τετοια:
Mega Sound KC480 ξυλινα, 8 Ohm, 150W rated power (http://www.imageshack.gr/view.php?file=sh75sq9sw6m50jw3ijq5.jpg) (να λειπουν τα σχολια! :p τα πηρα σχεδον τσαμπα)

και ενα κεντρικο (διαλογων) Koda MS320C. 8 Ohm, 10-80W rated power:
http://www.imageshack.gr/view.php?file=znnx2az6x19kadm92uwr.jpg




Υ.Γ.: Το οτι το κεντρικο δεν παιζει σε ακροαση μουσικης απο το ραδιοφωνο φανταζομαι ειναι λογικο ε?

Ioanna123
13-02-08, 23:40
Γεια...

Να ρωτησω κατι και εγω? Προσφατα αγορασα καλωδια απο ενα μαγαζι ηχου. Γραφει πανω το εξης:

HFL OFC 2 χ 2,50 LOUDSPEAKER CABLE.

Τιποτα αλλο δεν ειδα να γραφει. Πηρα συνολικα 12 μετρα διοτι το rack δεν ειναι μεταξυ των ηχειων αλλα αλλου. Οποτε χρειαστηκα 6 μετρα καλωδιο για το καθε ηχειο. Επισης τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα με επιχρυσες μπανανες τοσο με τον ενισχυτη οσο και με τα ηχεια. Παντου εχει μπανανες δηλαδη.

Κακο ειναι? Να αλλαξω κατι? (γιατι ρε συ Πατεντμαν οχι μπανανες>?)...

Patentman
14-02-08, 00:06
haHa

Κοινο ομοαξονικο καλωδιο (θελεις μονο ενα, οχι ζευγος) και επιχρυσα βισματα RCA.
Οχι βιδωτα (προς θεου) αλλά κολλητα. Με καλο καλαϊ που εχει λιγη αλοιφη και πολυ ασημι.
Αν και στο SPDIF επειδη η συνδεση ειναι ψηφιακη (0-1) και μαπα καλωδιο να βαλεις παλι το σημα θα φτανει σωστο ακομα και παρεμβολες να πιανει το καλωδιο.
Παλι 0-1 θα πηγαινει με ελαχιστη ταση αναμεσα στο 0-1 την οποια και δεν διαβαζει το D/A.

Υα εν λογω ηχεια δεν ξερω το μπορουν να βγαλουν.
Εξαρταται απο τα μεγαφωνα, το κροσοβερ και την καμπινα (αν ειναι πολυ μεγαλη αναλογα βεβαια με τον τυπο woofer που φοραει -και κατα βαση ποσο xmax εχει το woofer αλλά και τι VAS).
Μπορεις αν ειναι πλαδαρο το μπασο και μπερδευει να το κανεις πιο καθαρο, αν και οχι μεγαλη βελτιωση στο να ειναι στακατο, βαζοντας λιγη ποσοτητα υαλοβαμβακα σε αραιο απλωμα μεσα στην καμπινα.
Αυτο κοβει τα στασιμα κυμματα αλλά πιο πολυ κοβει τις αντανακλασεις κυμματων που "χτυπουν" (ή ρουφουν) το woofer προς στην αντιθετη διευθυνση στην οποια προσπαθει να παει.
Ομως παραλληλα ο υαλοβαμβακας "μεγαλωνει" το κουτι, δηλαδη εκει που το woofer "εβλεπε" 20 λιτρα χωρις υαλοβαμβακα τοτε με την προσθηκη υαλοβαμβακα θα βλεπει 27 λιτρα.
Αυτο μειωνει την αντοχη του woofer λιγακι αλλά και χαμηλωνει τον συντονισμο του κουτιου ο οποιος δεν πρεπει να ειναι χαμηλοτερος του FS του μεγαφωνου.

Γενικα το θεμα "στηνω" ηχεια ειναι ενα πολυ μεγαλο ζητημα και ποτε δεν υπηρξε αλλά ουτε και θα υπαρξει τελειο/αψογο. Μονο παρα πολυ καλο μπορεις να φτιαξεις ειτε εισαι ερασιτεχνης ειτε εταιρια κολοσσος ηχειων.

Το κεντρικο σωστα δεν παιζει σε μουσικη.

Ioanna123

OFC ειναι ο καθαρος χαλκος χωρις οξυγονο.
2x2.5mm ειναι το παχος συρματων. Καλο ειναι.
6 μετρα για πισω ηχεια ειναι πολυ καλα.
Ακομα και για μπροστινα ειναι καλα, αν και καλυτερα να ηταν 4αρι.
Παντως προβλημα δεν θα εχεις. Το πολυ να σου κοβει ελαχιστα watt, τριχες.

Γιατι οχι μπανανες. Μονο οι πανακριβες που σφηνωνουν σαν πραγματικες σφηνες ειναι καλες. Οι αλλες δημιουργουν κακη επαφη.
Με τον καιρο οξειδωνονται (μην νομιζεις οτι ειναι χρυσος).
Ασε που προσθετεις αλλο ενα σημειο επαφης, το καλωδιο με την μπανανα και μετα η μπανανα με τον ενισχυτη, αντι για κατευθειαν το καλωδιο στον ενισχυτη.
Επισης δεν εχει νοημα χρησιμοτητας η μπανανα. Απαξ και συνδεσες τοτε παραμενει εκει. Δεν το μπαινοβγαζεις (και αν το κανεις χαλαρωνει ακομα περισσοτερο η μπανανα).

Μονο για οπτικους λογους υπαρχει και για αυτους που νομιζουν πως οσο περισσοτερο "φαινεται" "επαγγελματικο"/"περιποιημενο" τοσο καλυτερα.
Αμ χειροτερα ειναι, μονο η αισθηση οτι ειναι καλυτερο υπαρχει.
Ο ψυχολογικος παραγοντας και ποσο εχεις σε εκτιμηση το συστημα σου σε κανει να αισθανεσε οτι παιζει ωραια κατα βαση, οχι το πως στην πραξη παιζει.

Την μουσικη την αισθανεσε και την καταλαβαινεις, δεν την ακους.
Ακους μονο τον θορυβο και την φασαρια, η μουσικη ειναι ενα ποιημα για τα αυτια και δεν πρεπει να γινεται αντιληπτο οτι "υπαρχουν" ηχεια.

midnightsun
14-02-08, 00:21
Το κεντρικό καλό είναι να είναι ίδιο με τα 2 άλλα μπροστινά ηχεία ώστε να έχει ίδιο ήχο. Αν και δεν είναι πάντα απαραίτητο το κεντρικό (για ένα θεατή η στερεοφωνική εικόνα των 2 μπροστινών μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να τον καλύπτει.)

Ioanna123
14-02-08, 00:33
Patentman ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση!

Ξεχασα να πω οτι εγω προσωπικα αναφερομουνα σε στερεοφωνικο συγκροτημα, οχι σε home theater κλπ. Δυο ηχεια και ενα ενισχυτη εχω εγω...

Patentman πες μου κατι τελευταιο (για να μαθαινω) : εμενα δηλαδη το καλωδιο μου ειναι 2,5mm ή 5mm? Διοτι λεει 2 Χ 2,5mm... Εσυ οταν λες 4mm εννοεις την μια πλεξουδιτσα 4 ή το συνολικο παχος του καλωδιου να ειναι 4mm?

Ρε συ Patentman θα μου πεις και μια γνωμη για τον ενισχυτη μου (νταξει του αδερφου μου):

Magnum IA 120 SE

Εμενα μ'αρεσει παντως!

Υσ: οι μπανανες εφαρμοζουν αψογα...Παντως οκ...αμα ειναι θα τις βγαλω :( οταν λες να μην ακουμπησει χερι στο στριψιμο εννοεις με ενα πενσακι να το κανουμε?? αν κατα λαθος κοπει κανενα νημα απο την πλεξουδιτσα πειραζει?

midnightsun
14-02-08, 00:39
Patentman πες μου κατι τελευταιο (για να μαθαινω) : εμενα δηλαδη το καλωδιο μου ειναι 2,5mm ή 5mm? Διοτι λεει 2 Χ 2,5mm... Εσυ οταν λες 4mm εννοεις την μια πλεξουδιτσα 4 ή το συνολικο παχος του καλωδιου να ειναι 4mm?

Αν και δεν είμαι ο Patentman, δύο «πλεξούδες» (πως να το πω ; ) δεν έχει το καλώδιο ; μία για το θετικό και μία για το αρνητικό, γι'αυτό λεει 2 Χ 2,5mm.

Patentman
14-02-08, 00:40
2xταδε mm εννοει οτι ειναι διπλο καλωδιο (θετικο + αρνητικο) των ταδε χιλιοστων.
Και εννοει το παχος συρματων, οχι και της μονωσης.

Τα δακτυλα εχουν οξεα, λιπαροτητα και οτι αλλο πλην καθαρου χαλκου.
Τα στριβεις με μια χαρτοπετσετα ή πανακι χωρις χνουδι.
Αν θελεις καθαριζεις τα συρματα ψεκαζοντας με καθαριστικο επαφων με λαδι και μετα σκουπιζεις. Οχι απαραιτητο, απλα σε παλια καλωδια τα οποια ομως μπορουν να ξεγυμνωθουν εκ νεου αντι να τα καθαρισεις.

Αν εχεις καλες μπανανες αστες. Αν ποτε δεν ειχες χριτς-χρατς και απωλεια σηματος σε καποιο ηχειο τοτε μην ασχοληθεις.
Απλα το σωστο ειναι αλλιως, διχως να σημαινει οτι ολα τα αλλα δεν δουλευουν.

Τον εχισχυτη δεν τον ξερω (δεν τον εχω ακουσει), δεν εχω καμια αποψη.

midnightsun
14-02-08, 00:51
Ο Magnum IA 120 SE 100watt το κανάλι (στα 8ohm ; ) δεν είναι ;
Η χροιά του ενισχυτή είναι ασήμαντη μπρος στην ακουστική του χώρου και τα ηχεία, αλλά είναι σημαντικό να έχει αρκετά βαττ, μικρή παραμόρφωση, και καλό λόγο σήματος προς θόρυβο.

Patentman
14-02-08, 01:06
Πολυ σωστα.
Αν και το νημα δεν ειναι μονο για καλωδια πιστευω.
Ασχετα με τον τιτλο εδω εχουμε ενα στησιμο καλωδιων/ηχειων/οτιδηποτε παιζει ρολο στο τι θα εχουμε σαν τελικο αποτελεσμα.
Ασε που τα καλωδια τα ειπαμε.

"Χροια" εχει ενας κακος ενισχυτης, ο οποιος σε καποια (χαμηλοτερα watt απο αυτα που μπορει να βγαλει) δεν θα εχει χροια ετσι και αλλιως.

midnightsun
14-02-08, 01:14
Κανονικά θα πρέπει να πει κανείς την σχέση ανάμεσα στα watt και τα decibel που βγάζουν τα ηχεία, καθώς και τι είναι η ευαισθησία των ηχείων, κ.τ.λ για να μην είναι πολύ αόριστα αυτά που λέμε για τους ενισχυτές και πως πρέπει να τους διαλέγουμε , αλλά δεν ξέρω αν έχει κανείς όρεξη να διαβάζει τέτοια post.

haHa
14-02-08, 01:22
Κανονικά θα πρέπει να πει κανείς την σχέση ανάμεσα στα watt και τα decibel που βγάζουν τα ηχεία, καθώς και τι είναι η ευαισθησία των ηχείων, κ.τ.λ για να μην είναι πολύ αόριστα αυτά που λέμε για τους ενισχυτές και πως πρέπει να τους διαλέγουμε , αλλά δεν ξέρω αν έχει κανείς όρεξη να διαβάζει τέτοια post.

Πως δεν εχουμε ορεξη για τετοια ποστ!

Οσο για το offtopic ,μην αγχωνεσαι, θα αλλαξουμε και τιτλο στο thread!

midnightsun
14-02-08, 01:32
"Χροια" εχει ενας κακος ενισχυτης, ο οποιος σε καποια (χαμηλοτερα watt απο αυτα που μπορει να βγαλει) δεν θα εχει χροια ετσι και αλλιως.

Έβλεπα πριν από καμιά εβδομάδα στις προδιαγραφές ενός yamaha να έχει +- 0.1db μέσα στις συχνότητες που ακούμε (20-20.000Ηz) άρα έχει έναν ανεπέσθητο δικό του «ήχο», καμία σχέση με τα περισσότερα ηχεία που έχουν στην καλύτερη περίπτωση +-3db απόκριση (χώρια παραμόρφωση και χίλια δύο άλλα που υπάρχουν.

........Auto merged post: midnightsun added 9 Minutes and 25 Seconds later........


Πως δεν εχουμε ορεξη για τετοια ποστ!

Οσο για το offtopic ,μην αγχωνεσαι, θα αλλαξουμε και τιτλο στο thread!

Υπάρχει κανένα άλλο σχετικό νήμα ή οδηγός ;

best71
14-02-08, 01:33
Patentman ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση!

Ξεχασα να πω οτι εγω προσωπικα αναφερομουνα σε στερεοφωνικο συγκροτημα, οχι σε home theater κλπ. Δυο ηχεια και ενα ενισχυτη εχω εγω...

Patentman πες μου κατι τελευταιο (για να μαθαινω) : εμενα δηλαδη το καλωδιο μου ειναι 2,5mm ή 5mm? Διοτι λεει 2 Χ 2,5mm... Εσυ οταν λες 4mm εννοεις την μια πλεξουδιτσα 4 ή το συνολικο παχος του καλωδιου να ειναι 4mm?

Ρε συ Patentman θα μου πεις και μια γνωμη για τον ενισχυτη μου (νταξει του αδερφου μου):

Magnum IA 120 SE

Εμενα μ'αρεσει παντως!

Υσ: οι μπανανες εφαρμοζουν αψογα...Παντως οκ...αμα ειναι θα τις βγαλω :( οταν λες να μην ακουμπησει χερι στο στριψιμο εννοεις με ενα πενσακι να το κανουμε?? αν κατα λαθος κοπει κανενα νημα απο την πλεξουδιτσα πειραζει?

Παλια που διαβαζα μετα μανιας περιοδικα ηχου και εικονας, οι ενισχυτες magnum παντα κερδιζαν στα συγκριτικα τεστ στο θεμα του ηχου, στην κατηγορια τιμης τους παντα:oneup: (απο οτι θυμαμαι ηταν εντελως μινιμαλ και χωρις τηλεχειρισμο και νικελ );)

Patentman
14-02-08, 01:38
αλλά δεν ξέρω αν έχει κανείς όρεξη να διαβάζει τέτοια post.

Μαλλον αυτο ειναι το θεμα.
Μπαινεις σε ενα μαγαζι και βλεπεις τα ηχεια, δεν ακους, βλεπεις.
Οξεια, καρυδια (στην καλυτερη καλος καπλαμας) και σε τι χρωμα ειναι.
Μετα βλεπεις τιμη και παιρνεις αυτα που κοστιζουν λιγο παραπανω απο αυτα που ησουν διατεθιμενος να δωσεις.
Ετσι μενεις "σιγουρος" πως πηρες καλυτερο πραμα και κατι που σου "αξιζει".
Πας τα συνδεεις και "πραγματικα" πιστευεις πως παιζουν παπαδες.
Η ψυχολογια ειναι κατα βαση, εφοσον δεν εχεις και μετρο συγκρισης αλλά και δεν ξερεις να "ακους".


Παμε τωρα στην ευαισθησια και ποσο δυσκολοδηγητο ειναι ενα μεγαφωνο και κατα επεκταση το συνολο που ονομαζουμε ηχειο.
Οσο πιο μικρη καμπινα τοτε τοσο μικροτερο VAS και μεγαλυτερο Xmax εχει το μεγαφωνο μεσα.
Αυτα τα δυο ειναι αναγκαια για να αποδωσει τις χαμηλες συχνοτητες (μην φανταστειτε χαμηλες οσο ενα υπογουρφερ) αλλά μεσοχαμηλες.
Κοντα στα 100Hz δηλαδη να μην εχει πτωση αποκρισης και ετσι τα φωνητικα δεν εχουν "βαθος" και το μπασο ακουγεται σαν πιατινι.
Ετσι το μεγαφωνο (ηχειο οπως το ξερουμε ή συνηθιζουμε να λεμε) ειναι πολυ δυσκολοδηγητο.
Ακομα και 50Wrms να αναγραφει πως αντεχει (δεν εχει καμια σχεση με το ποσο δυνατα θα παιζει) τοτε σαν ελαχιστη ισχυ θα απαιτει 30WRMS για να παιξει σε ικανοποιητικες σταθμες.
Αλλά ακομα και 50WRMS να αναγραφει πως αντεχει, στην πραξη αντεχει πολυ περισσοτερο αρκει η ισχυς να ειναι "καθαρη".

Τωρα ολα αυτα ειναι ανουσια για καποιον που δεν θα φτιαξει ηχεια αλλά και βαρετα.
Εγκυκλοπαιδικα λοιπον τα watt των ηχειων δεν εχουν καμια σχεση με το ποσο δυνατα θα παιζουν αλλά και τα watt του ενισχυτη οτι ειναι παραπλανητικα.
Λιγες ειναι οι σωστες (που δεν μεγαλοποιουν) μετρησεις που αναγραφουν οι κατασκευαστες ενισχυτων.
Μιας και να το υπερτιμησουν σαν ισχυ και παλι σωστοι ειναι, απλα το μετρησανε διαφορετικα, με χαμηλοτερα στανταρ αποτελεσματος ποιοτητας ηχου και με παραμορφωση που μπορει να καψει τα ηχεια.

Ενα καλο ποσοστο παραμορφωσης (κλιπαρισμα) μπορει να καψει ενα ηχειο (μεγαφωνο στην ουσια) των 100WRMS ακομα και αν το κλιπαρισμα ηρθε στα 60W.
Γιατι το κλιπαρισμα ειναι τετραγωνικης κυματομορφης εναλλασσομενο που λειτουργει σαν συνεχες ρευμα.
Τα μεγαφωνα δεν αντεχουν για πολυ ωρα στα αναγραφομενα watt, στο εναλλασσομενο εχουν μονο κορυφες ισχυος, στο συνεχες εχουν σταθερη αποροφομενη ισχυ.
Επισης με το κλιπαρισμα δεν ψυχεται το πηνιο (εφοσον ο κωνος δεν κανει την σωστη κινηση μπρος πισω).
Επισης το μεγαφωνο αναγκαζεται να φαει "κλωτσια".
Επιπλεον εκει που θα αναγκαζοταν να παει προς τα πισω ξαφνικα αναγκαζεται να παει προς τα μπρος αποτομα μιας και το κλιπαρισμα δεν ειναι σταθερο αλλα εμφανιζεται τυχαια (αναλογα την μουσικη αλλά και την δυναμικη συνθετη αντισταση του συνδιασμου μεγαφωνου/καμπινας) ή το αντιθετο, να αναγκαστει να φαει επιπροσθετη κλωτσια προς την ιδια κατευθυνση αντι να γυρισει προς τα πισω και ετσι να ξεπερασει το xmax, να φυγει απο τον ελεγχο του μαγνητικου πεδιου αλλά και να ξεπερασει ενδεχομενως την μηχανικη αντοχη ανοχης σε κινηση μπρος πισω ή μονομερους κινησης).

Κουραστικο παντως ειναι.
Αναλυεις κατι που δυστυχς μπορεις να κανεις λιγα πραγματα για να τα αποφυγεις ολα αυτα.
Αλλά αυτα τα λιγα ισως ειναι και σωτηρια καμια φορά αφου ολα ειναι θεμα συνδιασμου του συστηματος και οχι απλα ενας ενισχυτης + ηχεια.

Η καλη επιλογη με βαση τις απαιτησεις μας αλλά και το οτι θα πρεπει να μοιρασεις σωστα τα χρηματα ειναι και η σωστη.
Δεν παιζουν τα ηχεια, ουτε ο ενισχυτης. Παιζει ο συνδιασμος τους.
Ετσι και να παρεις τα καλυτερα ηχεια σε εναν μαπα ενισχυτη (μικρο κατα βαση σε πραγματικη καθαρη ισχυ) τοτε δεν θα παιξουν καλα.
Αν παρεις τον καλυτερο ενισχυτη και του βαλεις μαπα ηχεια παλι δεν θα παιζει καλα. Παντως καλυτερα απο την προηγουμενη κατασταση, οπου ο ενισχυτης θα στελνει οτι θελει στα ηχεια.

midnightsun
14-02-08, 01:57
Παρατήρηση : το κλιπάρισμα καίει το τουίτερ σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, γιατί δίνει μεγάλη ισχύ σε ευαίσθητη μονάδα.

Οι μετρήσεις που μπορεί να δώσουν οι σοβαροί κατασκευαστές ηχείων είναι :
Η απόκριση, η ευαισθησία του ηχείου, και η αντίσταση (συνήθως η τυπική που σημαίνει ότι η ελάχιστη αντίσταση δεν πρέπει να είναι παραπάνω από 20% κάτω από την τυπική, το κρατά κανείς άραγε ; )
(για τα ηλεκτροδυναμικά ηχεία συνήθως αυτά αναφέρονται)
Μερικοί δίνουν και διασπορά, ή σε τι συχνότητα είναι το/τα κροσοβερ και άλλα πολλά.
Πάντα μιλάω για το σύνολο όχι για τις μονάδες που μπορεί να έχει ένα ηχείο.

Ioanna123
14-02-08, 02:08
Εμενα παντως αυτα που ελεγε ο Patentman στην αρχη μου ηταν κατανοητα (και μου αρεσαν) ενω τα τελευταια (περι VAS και xmax) δεν τα καταλαβαινω.

Να πω για οσους προσπαθησαν να μαντεψουν τον ενισχυτη μου οτι στα χαρτια του (μια σελιδα), λεει:

Maximum Output :
23 Volts RMS into 8 ohm loads (65 watts RMS)
19 Volts RMS into 8 ohm loads (90 watts RMS)

Τωρα πως γινεται να εχει δυο διαφορετικα volts στα ιδια ohm δεν ξερω. Ισως ειναι τυπογραφικο λαθος. Επισης λεει:

Signal to Noise (aux inputs) : better than -80dbs.

Τα ηχεια μου (οπως και ο ενισχυτης αλλωστε) ειναι δεκαετιας '90 τα Audio Spectrum art II (sensitivity : 87 db SPL / 2.83V 1m), 8Ω, 100W RMS.

Απο ολα τα παραπανω (τα εγραψα μπας και πειτε κατι:p) ενα εχω να πω:

Ποτε δεν ακουσα με το knob του ενισχυτη πανω απο το 50%... (Ψεματα! ΜΙΑ φορα το εβαλα "στη μεση" , οταν ειμαι στο τσακιρ κεφι παιζει το 25%, ενω οταν κανω κατι αλλο ή απλα ακουω μολις που ανοιγει λιγο...) Ειναι αδυνατο για το χωρο μου (και για τους γειτονες). Εγω προσωπικα και με 15 Watt κανω παρτυ...

Χρειαζονται αληθεια παραπανω για ενα δωματιο 15 τμ ??

Patentman
14-02-08, 02:08
Για τα τουιτερ και συγκεκριμενα για να προλαμβανουν την βλακεια των κατοχων (δωσε "ενταση" μεχρι να ακουγεται βαβουρα=πονος για τα αυτια="αντιλαμβανομαι"/νομιζω οτι παιζει "δυνατα") εχουν βγαλει την προστασια τουιτερ με λαμπες οπου οταν κλιπαρει ο ενισχυτης να αναψουν οι λαμπες και ετσι να αυξηθει κατακορυφα η αντισταση και το τουιτερ να γινει αποδεκτης πολυ μικρης ισχυος.

Ετσι προνοησαν για την βλακεια του κατοχου.
Για τα midbass, midwoofer, woofer, subwoofer δεν εχουν κανει κατι (τουλαχιστον απο οσο ξερω).

Βεβαια, στα λοιπα εκτος των τουιτερ, οντως καιγονται πιο δυσκολα (τα πηνια) αλλά χαλανε εξισου ευκολα (ξεκεντραρονται, μαλακωνει πολυ η αναρτηση και αλλα).
Απλα "παιζουν" (οπως μπορουν ετσι μισοχαλασμενα, αλλοιωμενα για την ακριβεια) μεχρι να ολοκληρωθει η καταστροφη τους.

midnightsun
14-02-08, 02:29
Εμενα παντως αυτα που ελεγε ο Patentman στην αρχη μου ηταν κατανοητα (και μου αρεσαν) ενω τα τελευταια (περι VAS και xmax) δεν τα καταλαβαινω.

Να πω για οσους προσπαθησαν να μαντεψουν τον ενισχυτη μου οτι στα χαρτια του (μια σελιδα), λεει:

Maximum Output :
23 Volts RMS into 8 ohm loads (65 watts RMS)
19 Volts RMS into 8 ohm loads (90 watts RMS)

Τωρα πως γινεται να εχει δυο διαφορετικα loads στα ιδια ohm δεν ξερω. Ισως ειναι τυπογραφικο λαθος. Επισης λεει:

Signal to Noise (aux inputs) : better than -80dbs.

Τα ηχεια μου (οπως και ο ενισχυτης αλλωστε) ειναι δεκαετιας '90 τα Audio Spectrum art II (sensitivity : 87 db SPL / 2.83V 1m), 8Ω, 100W RMS.

Απο ολα τα παραπανω (τα εγραψα μπας και πειτε κατι:p) ενα εχω να πω:

Ποτε δεν ακουσα με το knob του ενισχυτη πανω απο το 50%... (Ψεματα! ΜΙΑ φορα το εβαλα "στη μεση" , οταν ειμαι στο τσακιρ κεφι παιζει το 25%, ενω οταν κανω κατι αλλο ή απλα ακουω μολις που ανοιγει λιγο...) Ειναι αδυνατο για το χωρο μου (και για τους γειτονες). Εγω προσωπικα και με 15 Watt κανω παρτυ...

Χρειαζονται αληθεια παραπανω για ενα δωματιο 15 τμ ??

1 2 4 8 16 32 64 128 watt
87 90 93 96 99 102 105 108 decibel

Λογικά αφού τα ηχεία έχουν ευαισθησία 87db SPL / 2.83V 1m και 100 watt και ο ενισχυτής είναι 90 watt το σύνολο θα παίζει γύρω στα 106 decibel στο ένα μέτρο που είναι αρκετά κοντά σε αυτό που θα άκουγες σε μια ροκ συναυλία από πλευρά έντασης. Ο ενισχυτής από πλευρά ισχύος είναι μια χαρά και μπορεί να τα πάει σχεδόν τέρμα σε ένταση τα ηχεία.
Signal to Noise που αναφέρεις είναι επίσης καλό, το cd είναι γύρω στα 90-95db.
Το ρυθμιστικό της έντασης στην μέση για cd είναι στην ουσία τέρμα, για κασέτες, βινύλια ίσως όχι γιατί ηχογραφούνται σε χαμηλότερες εντάσεις.
Για ένα δωμάτιο 15τ.μ. με αυτά που έχεις καθάρισες, σοβαρά το λέω.

Ioanna123
14-02-08, 02:54
midnightsun...

Εχω καποιες ερωτησεις για να μαθουμε ολοι κατι (αν ξερεις ετσι?) :

1) Πως υπολογιζεις τα 106 decibel στο ένα μέτρο που μου λες? :) Πως βγαινει αυτο, με καποιο τυπο?

2) Τα 106 db που λες τα εννοεις με το ρυθμιστικο εντασης στο τερμα ή στο 50% ?

Εγω ακουω cd ή mp3 (στα 320 απο soundblaster X-Fi συνδεδεμενη με τον ενισχυτη).

Το δωματιο ειναι μαλλον μικροτερο... lol... 12 τμ το κοβω και τετραγωνο (σχεδον). Παντως οπως ειπα δεν μπορεις να σταθεις σχεδον καθολου με το knob πανω απο το 50%... Ο ηχος ειναι πεντακαθαρος και μπασσο και ολα απλα ειναι πολυ δυνατα... Επισης ακομα και οταν παιζει (πολυ) χαμηλοτερα δεν μπορεις να συγκεντρωθεις (πχ διαβασμα) διοτι ειναι πολυ ζωντανο...
Δηλαδη εγω ετσι το βιωνω...

midnightsun
14-02-08, 03:30
Τηλεγραφικά (εάν δείτε λάθος πείτε το)
Για να παίξει ένα ηχείο 3db παραπάνω θέλει διπλάσια ισχύ, και ακούμε 30% παραπάνω ένταση.
Εάν 2 ηχεία παίζουν στα ίδια decibel π.χ. 90db τότε αυτό που ακούμε σαν σύnoλο είναι 93db.
Η ευαισθησία που ανέφερες είναι 87 decibel για ένα watt στο ένα μέτρο (για το ένα ηχείο ή για ζευγάρι ; )
Το πινακάκι που έγραψα είναι ο τρόπος που έβγαλα το νούμερο.

1 2 4 8 16 32 64 128 watt
87 90 93 96 99 102 105 108 decibel
1 watt -> 87decibel
2 watt -> 90decibel
4 watt -> 93decibel
...
128 watt -> 108decibel
θεωρητικά πάντα


Που μπορεί να έκανα λάθος.
Η ευαισθησία να είναι για ένα ηχείο και όχι για ζευγάρι, οπότε +3db στο τελικό αποτέλεσμα.
Η ευαισθησία να είναι για ένα ηχείο σε ανοχοικό θάλαμο (με πολλά ηχοαπορροφητικά υλικά) και όχι σε δωμάτιο, οπότε +3db στο τελικό αποτέλεσμα.
Τα ηχεία κερδίζουν debibel εαν είναι κολλημένα σε τοίχο, γωνία ανάλογα.
Το τελευταίο decibel δηλαδή το 106 στα 90 αντί για το 105decibel στα 64 watt είναι κομμάτι αυθαίρετο, αλλά ο ενισχυτής είναι 90watt rms.
Δεν ξέρω σε ποια ένταση παραμορφώνουν τα ηχεία είναι π.χ στα 104decibel ή στα 107decibel
Ο υπολογισμός είναι καθαρά θεωρητικός λοιπόν, Υπάρχουν και decibelομέτρα για να κάνεις έλεγχο. :p
Δεν ξέρω εάν σε κάλυψα.

Maximum Output :
23 Volts RMS into 8 ohm loads (65 watts RMS)
19 Volts RMS into 8 ohm loads (90 watts RMS)
τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεί να είναι 105debibel στα 64watts

........Auto merged post: midnightsun added 13 Minutes and 9 Seconds later........



Επισης ακομα και οταν παιζει (πολυ) χαμηλοτερα δεν μπορεις να συγκεντρωθεις (πχ διαβασμα) διοτι ειναι πολυ ζωντανο...
Δηλαδη εγω ετσι το βιωνω...

Πολύ αντήχηση ; Εάν χτυπήσεις για παράδειγμα τα χέρια ακούς κάτι σαν ηχώ μετά ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.