PDA

Επιστροφή στο Forum : Budget Καρτοκινητη Τηλεφωνία: γιατί να σε γδύνουν οι εταιρίες (και το κράτος);



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

Cacofonix
20-02-08, 21:47
Εγώ είμαι σε ένα πρόγραμμα της VF με 600' προς VF, μόνο με 10€ + τέλος συνδρομητών. Οπότε, ψήνω τους γνωστούς μου να μεταφερθούν στη VF και έχουμε όλοι κέρδος. Αυτοί δεν πληρώνουν όταν μιλάνε με μένα, καθώς τους πέρνω εγώ, και εγώ δεν αγχώνομαι στο "πόσο θα ρθει ο λογαριασμός αυτό το μηνα".

hel
20-02-08, 23:52
WATCHUP All 600, με ένα ταληράκι για την κάθε συσκευή 600 λεπτά free αμφίδρομα, plus, 4 ανανεώσεις μηνιαίως. (20άκι/2400 λεπτά x 2 )
Θα βαρεθείτε να μιλάτε :worthy:

Kι εγώ το βάζω αλλά είναι μόνο για whatupήτες.

Cacofonix
21-02-08, 00:36
Kι εγώ το βάζω αλλά είναι μόνο για whatupήτες.
Ενώ με 10€ μιλάς προς όλους στο δίκτυό σου. ;)

thakaran
21-02-08, 00:53
Για φορητότητα πληρώνουμε τίποτα;
@Ariadgr Είχα ρωτήσει στην Mo mad επειδή ήθελα να πάω σ' αυτούς με φορητότητα από το wind free2go κ μου είπαν ότι "η διαδικασία κοστίζει 35 ευρώ"...

Cacofonix
21-02-08, 01:29
@Ariadgr Είχα ρωτήσει στην Mo mad επειδή ήθελα να πάω σ' αυτούς με φορητότητα από το wind free2go κ μου είπαν ότι "η διαδικασία κοστίζει 35 ευρώ"...
Δεν μπορούν να σου ζητήσουν λεφτά για φορητότητα.

alexnir
21-02-08, 12:05
η φορητοτητα σαν διαδικασια ειναι δωρεαν. αυτο που πληρωνεις (οπως πληρωσα και εγω) ειναι η νεα καρτα sim. στην cosmote ειναι 14€.

MD1032
21-02-08, 15:26
Πάντως φορητότητα από cosmote -> Q-card [πριν ~1 1/2 χρόνο] μου είχαν πει ότι θα πληρώσω ~15€ και τελικά δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα.
Ούτε για τον courrier της ACS.
Ούτε καν για το πακέτο της Q.
:p :rofl:

RyDeR
21-02-08, 20:21
Συνονόματε, τι συμφέρει για να αγοράσει η παρέα μου ώστε να μιλάμε μεταξύ μας φθηνά;

Ψήνομαι για το What's up της Cosmote, που με 5€/μήνα έχεις 10 ώρες να μιλάς με όλους τους "whatsupers", η βλακειάρα είναι οτι έχει ελάχιστη διάρκεια κλήσεων στα 3'. :down:

lewton
22-02-08, 03:08
Συνονόματε, τι συμφέρει για να αγοράσει η παρέα μου ώστε να μιλάμε μεταξύ μας φθηνά;

Ψήνομαι για το What's up της Cosmote, που με 5€/μήνα έχεις 10 ώρες να μιλάς με όλους τους "whatsupers", η βλακειάρα είναι οτι έχει ελάχιστη διάρκεια κλήσεων στα 3'. :down:
Κοίταξε, κάτι τόσο φθηνό δε θα βρεις αλλού.
Χρειάζεστε όντως 10 ώρες το μήνα; Αν ναι, βουρ στο What's Up.
Αλλιώς το συζητάμε.

thakaran
22-02-08, 18:23
Συνονόματε, τι συμφέρει για να αγοράσει η παρέα μου ώστε να μιλάμε μεταξύ μας φθηνά;

Ψήνομαι για το What's up της Cosmote, που με 5€/μήνα έχεις 10 ώρες να μιλάς με όλους τους "whatsupers", η βλακειάρα είναι οτι έχει ελάχιστη διάρκεια κλήσεων στα 3'.
:down:


Κοίταξε, κάτι τόσο φθηνό δε θα βρεις αλλού.
Χρειάζεστε όντως 10 ώρες το μήνα; Αν ναι, βουρ στο What's Up.
Αλλιώς το συζητάμε.

Και η mo mad έχει 250 λεπτά=4 ώρες και 10 λεπτά προς mo mad με 2,5 ευρώ τον μήνα... http://www.momad.gr/?folder=money&page=basicprices (λέει 5 ευρώ αλλα με τις διπλές κάρτες για πάντα http://www.momad.gr/index.php?folder=money&page=double_airtime γίνεται 2,5 ευρώ/μήνα...)

KwstasV
23-02-08, 19:00
Για να ρωτήσω εσάς που μάλλον ξέρετε...

Είμαι σε ένα παλιό πρόγραμμα της vodafone το οποίο μου έχει:
Πάγιο: 20,111 Ε (τελικό με ΦΠΑ)
60' λεπτά κλήσεων (με 30'' ελάχιστη χρέωση)
50 δωρεάν SMS.

Χρεώνει: 0,0033/sec για όλους τους προορισμούς εντός Ελλάδας
και τα SMS δε ξέρω γιατί σπάνια στέλνω πάνω από 50 το μήνα οπότε δε χρεώνονται...

Επίσης σπάνια μιλάω πάνω από μια ώρα. Και όποτε συνέβει αυτό δενλήρωσα παρά 5-6 Ε παραπάνω από το πάγιο το πολύ. Συνολικά δηλαδή ο λογαριασμός μου δεν ανεβαίνει πάνω από 29 με 30 Ε το μήνα το πολύ με πάγια, επιπλέον κλήσεις (προς όλα τα δίκτυα), τέλη κινητών και όλα μέσα...

Και με ενδιαφέρει να παίρνω προς όλα τα δίκτυα απροβλημάτιστα...

Με συμβουλεύετε κάτι για λιγότερο; Γίνεται; Ποιο είναι καλύτερο για τη συμπεριφορά μου ως χρήστη κινητής τηλεφωνίας;

gaiorama
23-02-08, 23:14
Kι εγώ το βάζω αλλά είναι μόνο για whatupήτες.


Αυτό ακριβώς σημαίνει η λέξη αμφίδρομα.

thakaran
24-02-08, 02:33
Αξίζει να σημειωθεί σχετικά με το σήμα της wind κ των Qcard, mo'mad και ΑΒ ότι ισχύει εθνική περιαγωγή μεταξύ των wind και vodafone (http://www.inout.gr/showthread.php?t=13688) που σημαίνει ότι όταν ένας συνδρομητής της wind ή κάποιας από τις θυγατρικές τις δεν έχει σήμα, αυτόματα περνάει στο δίκτυο της vodafone και το αντίστροφο, χωρίς ο ίδιος να το αντιληφθεί (εκτός από το γεγονός ότι ξαφνικά έχει σήμα) - {στην οθόνη του κινητού αναγράφεται πάλι το όνομα της εταιρίας στην οποία ανήκει ο χρήστης, όχι αυτηνής από την οποία καλύπτεται εκείνη την στιγμή}

kle500
24-02-08, 02:43
Πάρα πολύ ωραίο θέμα Lewton.
Ίσως είμαι από τους λίγους που η χρήση του κινητού, μου είναι σχεδόν μηδενική.
Έχω ένα πρόγραμμα από εποχής Telestet (Μάλιστα, και το έχει σαν Logo ακόμα το κινητό μου), το Everyday το οποίο είναι απίστευτα ακριβό.
Δεν προλαβαίνω να καλέσω κάποιον και έχει πέσει 1 ευρώ κάτω.
Το παρήγορο είναι ότι καταναλώνω κάρτα των 20 ευρώ γύρω στους 4-5 μήνες, καθώς πάντα σχεδόν μου έρχεται μύνημα ότι εαν πάρω μέχρι την τάδε του μηνός ανανέωση, μου διπλασιάζουν την αξία της κάρτας, με αποτέλεσμα να έχω θεωρητικά 40 ευρώ.

Το πρόβλημα μου δεν είναι το ποσό που δίνω, καθώς είναι μικρό (αφού δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου), αλλά τι θα με συνέφερε να κάνω, μιας και θα ήθελα να έχω χαμηλότερες χρεώσεις, και αν είναι δυνατό να δηλώσω έναν αριθμό που θέλω να μιλάω και να μιλάω με χαμηλή χρέωση.
Είμαι σε Wind, τι λέτε αξίζει να πάω Q, ή κάτι σε Free2Go ?

Ευχαριστώ θερμά!

Xguru
24-02-08, 04:05
Wow! Μόλις ανακάλυψα ότι με το χωρίς πάγιο μου πιάνουν ολίγον τι τον πισινό. Πέρα από το ότι είναι 0.00044 ακριβότερο ανά δεπτερόλεπτο, μου κρατάνε και κερατιάτικα φόρους κινητής τηλεφωνίας κάπου στα 2 ευρώ μηνιαίως.

Αν ξεπεράσω και το ότι κάποιες φορές χρειάζομαι να έχω άφθονο χρόνο να μιλάω χωρίς να ψάχνω για κάρτα σε περίπτερο πάω κατευθείαν για φορητότητα.

lewton
24-02-08, 23:00
Έχω ένα πρόγραμμα από εποχής Telestet (Μάλιστα, και το έχει σαν Logo ακόμα το κινητό μου), το Everyday το οποίο είναι απίστευτα ακριβό.
Δεν προλαβαίνω να καλέσω κάποιον και έχει πέσει 1 ευρώ κάτω.
Το παρήγορο είναι ότι καταναλώνω κάρτα των 20 ευρώ γύρω στους 4-5 μήνες, καθώς πάντα σχεδόν μου έρχεται μύνημα ότι εαν πάρω μέχρι την τάδε του μηνός ανανέωση, μου διπλασιάζουν την αξία της κάρτας, με αποτέλεσμα να έχω θεωρητικά 40 ευρώ.

Το πρόβλημα μου δεν είναι το ποσό που δίνω, καθώς είναι μικρό (αφού δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου), αλλά τι θα με συνέφερε να κάνω, μιας και θα ήθελα να έχω χαμηλότερες χρεώσεις, και αν είναι δυνατό να δηλώσω έναν αριθμό που θέλω να μιλάω και να μιλάω με χαμηλή χρέωση.
Είμαι σε Wind, τι λέτε αξίζει να πάω Q, ή κάτι σε Free2Go ?

Ευχαριστώ θερμά!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (σαν παρουσιαστής :p).

Λοιπόν, το μόνο σίγουρο είναι ότι επιβάλλεται και επείγει να φύγεις από το πρόγραμμα στο οποίο είσαι.
Τι προτείνω; Να παραμείνεις στη Wind, αλλά να περάσεις στο Wind F2G, και στη συνέχεια να δεις αν σε συμφέρει να αλλάξεις πακέτο με τη δέσμευση τιμής (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageID=1399) της Wind.
Πώς θα γίνει αυτό; Καταρχάς θα πρέπει να μεταβείς στο F2G. Αυτό κοστίζει περίπου 7 ευρώ εφάπαξ, και νομίζω ότι γίνεται καλώντας το 1342. Δοκίμασέ το και πες μου αν έγινε.
Αφού μεταβείς στο F2G, στη συνέχεια μπορείς να αλλάξεις πακέτο δωρεάν, ανάλογα με το τι είναι σημαντικότερο για εσένα:
-να απαλλαγείς από το βραχνά της ελάχιστης χρέωσης και να στέλενεις πολύ φθηνό μήνυμα (0,04 €)
-να καλείς πάμφθηνα ένα ή δύο νούμερα της επιλογής σου με αντάλλαγμα να έχεις ακόμα ελάχιστη χρέωση και σχετικά ακριβό μήνυμα.

lewton
24-02-08, 23:07
Για να ρωτήσω εσάς που μάλλον ξέρετε...

Είμαι σε ένα παλιό πρόγραμμα της vodafone το οποίο μου έχει:
Πάγιο: 20,111 Ε (τελικό με ΦΠΑ)
60' λεπτά κλήσεων (με 30'' ελάχιστη χρέωση)
50 δωρεάν SMS.

Χρεώνει: 0,0033/sec για όλους τους προορισμούς εντός Ελλάδας
και τα SMS δε ξέρω γιατί σπάνια στέλνω πάνω από 50 το μήνα οπότε δε χρεώνονται...

Επίσης σπάνια μιλάω πάνω από μια ώρα. Και όποτε συνέβει αυτό δενλήρωσα παρά 5-6 Ε παραπάνω από το πάγιο το πολύ. Συνολικά δηλαδή ο λογαριασμός μου δεν ανεβαίνει πάνω από 29 με 30 Ε το μήνα το πολύ με πάγια, επιπλέον κλήσεις (προς όλα τα δίκτυα), τέλη κινητών και όλα μέσα...

Και με ενδιαφέρει να παίρνω προς όλα τα δίκτυα απροβλημάτιστα...

Με συμβουλεύετε κάτι για λιγότερο; Γίνεται; Ποιο είναι καλύτερο για τη συμπεριφορά μου ως χρήστη κινητής τηλεφωνίας;

Θα στο θέσω απλά.
Με ένα budget καρτοκινητό θα πληρώνεις το πολύ 17,12 ευρώ μηνιαίως για μια ώρα ομιλίας και 50 μηνύματα, και μάλιστα η μια ώρα θα είναι ακριβώς μια ώρα (επειδή δεν έχει ελάχιστη χρέωση). Και δε θα έχεις και τέλος συνδρομητών κινητής.
Επομένως επιβάλλεται να αλλάξεις.
Τι θα κάνεις; Προτείνω φορητότητα σε κάποιο από τα:
- Frog (μείον: δεν έχει τηλεφωνητή)
- Q-Card (μειον: δεν έχει roaming)
- Wind Free2Go με δέσμευση τιμής (μείον: ακριβότερες χρεώσεις για κλήσεις προς εξωτερικό)

KwstasV
25-02-08, 00:00
Θα στο θέσω απλά.
Με ένα budget καρτοκινητό θα πληρώνεις το πολύ 17,12 ευρώ μηνιαίως για μια ώρα ομιλίας και 50 μηνύματα, και μάλιστα η μια ώρα θα είναι ακριβώς μια ώρα (επειδή δεν έχει ελάχιστη χρέωση). Και δε θα έχεις και τέλος συνδρομητών κινητής.
Επομένως επιβάλλεται να αλλάξεις.
Τι θα κάνεις; Προτείνω φορητότητα σε κάποιο από τα:
- Frog (μείον: δεν έχει τηλεφωνητή)
- Q-Card (μειον: δεν έχει roaming)
- Wind Free2Go με δέσμευση τιμής (μείον: ακριβότερες χρεώσεις για κλήσεις προς εξωτερικό)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το σκέφτομαι...
Η φορητότητα ας πούμε σε frog πως μπορεί να γίνει;
Μήπως είναι μπέρδεμα;

lewton
25-02-08, 00:10
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το σκέφτομαι...
Η φορητότητα ας πούμε σε frog πως μπορεί να γίνει;
Μήπως είναι μπέρδεμα;
Παίρνεις τηλέφωνο την cosmote, στο 13897 (χωρίς χρέωση από κινητό Wind ή Vodafone) και σου λένε.
Μπορείς να την κάνεις ή τηλεφωνικά και να λάβεις την κάρτα SIM με κούριερ, ή πηγαίνοντας σε κατάστημα Cosmote.
ΠΡΟΣΟΧΗ να μην σου πασάρουν Cosmocarta ή What's Up.

kle500
25-02-08, 00:21
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (σαν παρουσιαστής :p).

Λοιπόν, το μόνο σίγουρο είναι ότι επιβάλλεται και επείγει να φύγεις από το πρόγραμμα στο οποίο είσαι.
Τι προτείνω; Να παραμείνεις στη Wind, αλλά να περάσεις στο Wind F2G, και στη συνέχεια να δεις αν σε συμφέρει να αλλάξεις πακέτο με τη δέσμευση τιμής (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageID=1399) της Wind.
Πώς θα γίνει αυτό; Καταρχάς θα πρέπει να μεταβείς στο F2G. Αυτό κοστίζει περίπου 7 ευρώ εφάπαξ, και νομίζω ότι γίνεται καλώντας το 1342. Δοκίμασέ το και πες μου αν έγινε.
Αφού μεταβείς στο F2G, στη συνέχεια μπορείς να αλλάξεις πακέτο δωρεάν, ανάλογα με το τι είναι σημαντικότερο για εσένα:
-να απαλλαγείς από το βραχνά της ελάχιστης χρέωσης και να στέλενεις πολύ φθηνό μήνυμα (0,04 €)
-να καλείς πάμφθηνα ένα ή δύο νούμερα της επιλογής σου με αντάλλαγμα να έχεις ακόμα ελάχιστη χρέωση και σχετικά ακριβό μήνυμα.
Είμαι υπόχρεος αγαπητε Lewton, αλλά εδώ θα ήθελα μια βοήθεια:
Τα SMS μου είναι σχεδόν αδιάφορα, οπότε δεν με απασχολεί η τιμή, αλλά πηγαίνοντας σε Free2Go, ποιό πακέτο εννοείς?
Όταν λες στην πρώτη περίπτωση να απαλλαγώ από το βραχνά της ελάχιστης χρέωσης, εννοείς ότι στην άλλη περίπτωση θα χρεώνομαι με min. τα 30" ?
Για ποιό πρόγραμμα μου λες?

Υπάρχει κανένα πακέτο να μιλάω με την γυναίκα μου (1 μόνο αριθμό) δωρεάν ή πολύ φθηνά, αλλά η γυναίκα μου, δεν είναι σε Wind. Θα πρέπει να την φέρω και αυτή στο ίδιο πακέτο?
Δεν με πειράζει αν είναι να κερδίσουμε και οι δύο.
Εν ολίγης, είναι καλύτερο να κάνω αίτηση για Free2Go εγώ και να ζητήσω φορητότητα και για της γυναίκας μου (Vodafone) πάλι σε Free2Go?
Sorry για την ερώτηση -> Σε αυτού του είδους τις Budget καρτοκινητές, έρχεται λογ/σμός κάθε μήνα, ή παίρνω κάρτα?

Σε ευχαριστώ και πάλι! :oneup:

Φιλικά

lewton
25-02-08, 00:40
Είμαι υπόχρεος αγαπητε Lewton, αλλά εδώ θα ήθελα μια βοήθεια:
Τα SMS μου είναι σχεδόν αδιάφορα, οπότε δεν με απασχολεί η τιμή, αλλά πηγαίνοντας σε Free2Go, ποιό πακέτο εννοείς?
Όταν λες στην πρώτη περίπτωση να απαλλαγώ από το βραχνά της ελάχιστης χρέωσης, εννοείς ότι στην άλλη περίπτωση θα χρεώνομαι με min. τα 30" ?
Για ποιό πρόγραμμα μου λες?
Λοιπόν, το Free2Go εκτός από το βασικό του πρόγραμμα έχει και 8 υποπρογράμματα στο πλαίσιο της δέσμευσης τιμής.
Με βάση όσα έχεις γράψει, δε σε συμφέρει το βασικό Free2Go, αλλά σας συμφέρει μια εκ των 2 ακόλουθων λύσεων:
1. Πάτε και οι δύο στο Free2Go, και στη συνέχεια στο F2G 1 ή F2G 2 (ίδια είναι). Θα χρεώνεστε 0,0042 €/δευτ. όλες τις κλήσεις, εκτός από τις κλήσεις προς άλλα Free2Go που θα τις χρεώνεστε 0,002 €/δευτ. (άρα και τις μεταξύ σας θα τις χρεώνεστε τόσο). Δε θα έχετε ελάχιστη χρεώση, και θα πληρώνετε τα SMS μόλις 0,04 €.
2. Ναι, σε αυτήν την περίπτωση δυστυχώς δε γλιτώνετε την ελάχιστη χρέωση των 30". Anyway, υπάρχουν 2 προσεγγίσεις. Ή θα πάτε και οι δύο σε Vodafone A la Carte, ή θα πάτε και οι δύο σε Free2Go και στη συνέχεια στο F2G 5 (αντιγραφή του A la Carte). Θα χρεώνεστε μόλις 0,01 €/λεπτό τις μεταξύ σας κλήσεις, αλλά θα χρεώνεστε 0,0065 €/δευτ. τις υπόλοιπες κλήσεις (προσωρινά τρέχει μια προσφορά και είναι 0,0042).
Αν επιλέξετε το δεύτερο, έχετε υπόψη ότι στην Vodafone θα έχετε δώρο χρόνο ομιλίας έως και 40% αν κάνετε ανανέωση on-line (https://eservices1.vodafone.gr/clm/etopup/homePage.do). Στην Wind πάλι δεν παίζει κάτι τόσο καλό (απλά δίνει δώρο 10% αν βάλεις κάρτα άνω των 20€ από κατάστημα), αλλά αν αισθάνεσαι τυχερός μπορείς να ελπίζεις ότι θα συνεχίσει να σου χαρίζει διπλασιασμούς.



Sorry για την ερώτηση -> Σε αυτού του είδους τις Budget καρτοκινητές, έρχεται λογ/σμός κάθε μήνα, ή παίρνω κάρτα?Κάρτα βάζεις, κανονικά. ;)

Να 'σαι καλά για τα καλά σου λόγια. Για ό,τι άλλο θέλεις ρώτα.

thakaran
25-02-08, 00:53
Λοιπόν, το Free2Go εκτός από το βασικό του πρόγραμμα έχει και 8 υποπρογράμματα στο πλαίσιο της δέσμευσης τιμής.
Με βάση όσα έχεις γράψει, δε σε συμφέρει το βασικό Free2Go, αλλά σας συμφέρει μια εκ των 2 ακόλουθων λύσεων:
1. Πάτε και οι δύο στο Free2Go, και στη συνέχεια στο F2G 1 ή F2G 2 (ίδια είναι). Θα χρεώνεστε 0,0042 €/δευτ. όλες τις κλήσεις, εκτός από τις κλήσεις προς άλλα Free2Go που θα τις χρεώνεστε 0,002 €/δευτ. (άρα και τις μεταξύ σας θα τις χρεώνεστε τόσο). Δε θα έχετε ελάχιστη χρεώση, και θα πληρώνετε τα SMS μόλις 0,04 €.
2. Ναι, σε αυτήν την περίπτωση δυστυχώς δε γλιτώνετε την ελάχιστη χρέωση των 30". Anyway, υπάρχουν 2 προσεγγίσεις. Ή θα πάτε και οι δύο σε Vodafone A la Carte, ή θα πάτε και οι δύο σε Free2Go και στη συνέχεια στο F2G 5 (αντιγραφή του A la Carte). Θα χρεώνεστε μόλις 0,01 €/λεπτό τις μεταξύ σας κλήσεις, αλλά θα χρεώνεστε 0,0065 €/δευτ. τις υπόλοιπες κλήσεις (προσωρινά τρέχει μια προσφορά και είναι 0,0042).
Αν επιλέξετε το δεύτερο, έχετε υπόψη ότι στην Vodafone θα έχετε δώρο χρόνο ομιλίας έως και 40% αν κάνετε ανανέωση on-line (https://eservices1.vodafone.gr/clm/etopup/homePage.do). Στην Wind πάλι δεν παίζει κάτι τόσο καλό (απλά δίνει δώρο 10% αν βάλεις κάρτα άνω των 20€ από κατάστημα), αλλά αν αισθάνεσαι τυχερός μπορείς να ελπίζεις ότι θα συνεχίσει να σου χαρίζει διπλασιασμούς.


Από την στιγμή που καταναλώνει μόλις 20 ευρώ σε 4 μήνες δεν αξίζει και το momad? με τις διπλές κάρτες για πάντα έχεις 250 λεπτά ομιλία με όλα τα momad με 2,50 ευρώ και 0,003/δευτ. προς όλους...

lewton
25-02-08, 00:55
Από την στιγμή που καταναλώνει μόλις 20 ευρώ σε 4 μήνες δεν αξίζει και το momad? με τις διπλές κάρτες για πάντα έχεις 250 λεπτά ομιλία με όλα τα momad με 2,50 ευρώ και 0,003/δευτ. προς όλους...
Μπορεί και να αξίζει.
Απλά δεν γνωρίζω καλά τα του Momad. Γράψ'τα και η επιλογή είναι δική του. ;)

kle500
25-02-08, 01:07
1. Πάτε και οι δύο στο Free2Go, και στη συνέχεια στο F2G 1 ή F2G 2 (ίδια είναι). Θα χρεώνεστε 0,0042 €/δευτ. όλες τις κλήσεις, εκτός από τις κλήσεις προς άλλα Free2Go που θα τις χρεώνεστε 0,002 €/δευτ. (άρα και τις μεταξύ σας θα τις χρεώνεστε τόσο). Δε θα έχετε ελάχιστη χρεώση, και θα πληρώνετε τα SMS μόλις 0,04 €.

Μάλλον για εδώ με βλέπω.
Κοίταγα για το Free2Go Non Stop for 2 (500λεπτά)με 4,17e/30ημέρες, αλλά δεν ξέρω τι διαφορά έχει με αυτό που προτείνεις.
Στο κανονικό F2G έρχεται λογ/σμός?

Σαν σήμα (άσχετος με το άθλημα), καλύτερη η Wind ή η Voda ?
Μήπως και άλλαζα εγώ σε Voda, μιας και θέλω να κάνω μαζί με την γυναίκα μου την αλλαγή προς συμφέρον μας.

Thank's again :oneup:

thakaran
25-02-08, 01:08
Λοιπόν, η Momad προσφέρει διπλές κάρτες για πάντα (http://www.momad.gr/index.php?folder=money&page=double_airtime). Αυτό σημαίνει ότι όταν θα πας στο περίπτερο και θα πάρεις μια κάρτα των 10 ευρώ, όταν θα την περάσεις στο κινητό σου θα μετρήσει για 20. Αυτό ισχύει για τις 2 πρώτες κάρτες που θα βάλεις κάθε μήνα, αλλά απ' την στιγμή που κάνεις τόσο λίγη κατανάλωση δεν θα χρειαστεί να βάλεις ούτε καν την δεύτερη... :p Αυτό σημαίνει ότι όλες οι χρεώσεις ουσιαστικά ισχύουν διά 2. Π.χ. το μήνυμα έχει 0,068 ευρώ που σημαίνει ουσιαστικά 0,034 από την τσέπη σου... Επίσης, σημαίνει ότι το πακέτο που σου προσφέρει 250 λεπτά ομιλίας προς όλα τα momad (http://www.momad.gr/?folder=money&page=basicprices) κοστίζει 2,50 ευρώ ανά μήνα, αντί για 5... Αν όλα αυτά σου φαίνονται μπερδεμένα, μια δοκιμή θα σε πείσει.... Συμφέρει πολύ, πίστεψε με.... (Κ εγώ Momad έχω, για αυτό το παινεύω...) Οπότε (κατά την άποψή μου) βάζετε κ οι 2 mo mad κ είστε μια χαρά με 2,5 ευρώ/μήνα...

ariadgr
25-02-08, 01:12
Στο κανονικό F2G έρχεται λογ/σμός?

Σε κανένα καρτοκινητό δεν έρχεται λογαριασμός, αλλιώς δεν θα ήταν καρτοκινητό.

thakaran
25-02-08, 01:13
Σαν σήμα (άσχετος με το άθλημα), καλύτερη η Wind ή η Voda ?


Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1832704#post1832704)

lewton
25-02-08, 01:15
Μάλλον για εδώ με βλέπω.
Κοίταγα για το Free2Go Non Stop for 2 (500λεπτά)με 4,17e/30ημέρες, αλλά δεν ξέρω τι διαφορά έχει με αυτό που προτείνεις.
Στο κανονικό F2G έρχεται λογ/σμός?

Σαν σήμα (άσχετος με το άθλημα), καλύτερη η Wind ή η Voda ?
Μήπως και άλλαζα εγώ σε Voda, μιας και θέλω να κάνω μαζί με την γυναίκα μου την αλλαγή προς συμφέρον μας.

Thank's again :oneup:

1. Σε κανένα καρτοκινητό δεν έρχεται λογαριασμός. Σε όλα κάρτα βάζεις.

2. Το Non Stop αξίζει αν έχεις σκοπό να μιλήσεις 300+ λεπτά το μήνα. Αλλιώς είναι καλύτερο το 0,01€ / λεπτό προς 2 Vodafone (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001020200&vars=0000000000), στο οποίο έχεις πολύ χαμηλή χρέωση χωρίς να προπληρώνεις (μιλάς 417 λεπτά με 4,17 ευρώ).

3. Για να καταλήξουμε, έχεις σκοπό να μιλάς πάνω από μισή ώρα το μήνα με τη γυναίκα σου; Αν ναι, τότε πηγαίνετε και οι δύο στη Vodafone (ή στο αντίστοιχο Free2Go). Αν όχι, πηγαίνετε σε αυτό που γράφεις ότι για εκεί σε βλέπεις.

4. Η γυναίκα σου στη Vodafone είναι με καρτοκινητό ή συμβόλαιο;

5. Όσον αφορά το σήμα, δεν υπάρχει γενική απάντηση. Ο κάθε άνθρωπος κινείται σε διαφορετικά μέρη, και άρα έχει άλλη εικόνα. Στο σπίτι σας και στους χώρους εργασίας σας πιάνουν και οι δύο εξίσου καλά; Αυτό σας νοιάζει.


------------------


Αξίζει να σημειωθεί σχετικά με το σήμα της wind κ των Qcard, mo'mad και ΑΒ ότι ισχύει εθνική περιαγωγή μεταξύ των wind και vodafone (http://www.inout.gr/showthread.php?t=13688) που σημαίνει ότι όταν ένας συνδρομητής της wind ή κάποιας από τις θυγατρικές τις δεν έχει σήμα, αυτόματα περνάει στο δίκτυο της vodafone και το αντίστροφο, χωρίς ο ίδιος να το αντιληφθεί (εκτός από το γεγονός ότι ξαφνικά έχει σήμα) - {στην οθόνη του κινητού αναγράφεται πάλι το όνομα της εταιρίας στην οποία ανήκει ο χρήστης, όχι αυτηνής από την οποία καλύπτεται εκείνη την στιγμή}

Αυτό ισχύει σε συγκεκριμένες επαρχιακές περιοχές μόνο, σύμφωνα με όσα ξέρω.

thakaran
25-02-08, 01:20
Αυτό ισχύει σε συγκεκριμένες επαρχιακές περιοχές μόνο, σύμφωνα με όσα ξέρω.

Από πέρυσι το καλοκαίρι (Ιούλιο νομίζω) άλλαξε και ισχύει για όλη την Ελλάδα (το κατάλαβα και στην πράξη γιατί στο σπίτι μου η wind δεν είχε σήμα ούτε για πλάκα ενώ η vodafone 5/5. φαίνεται γτ ξαφνικά από εκεί που το σήμα είναι 1/5 περνάει στα 5/5)

kle500
25-02-08, 01:22
Λοιπόν, η Momad προσφέρει διπλές κάρτες για πάντα (http://www.momad.gr/index.php?folder=money&page=double_airtime). Αυτό σημαίνει ότι όταν θα πας στο περίπτερο και θα πάρεις μια κάρτα των 10 ευρώ, όταν θα την περάσεις στο κινητό σου θα μετρήσει για 20. Αυτό ισχύει για τις 2 πρώτες κάρτες που θα βάλεις κάθε μήνα, αλλά απ' την στιγμή που κάνεις τόσο λίγη κατανάλωση δεν θα χρειαστεί να βάλεις ούτε καν την δεύτερη... :p Αυτό σημαίνει ότι όλες οι χρεώσεις ουσιαστικά ισχύουν διά 2. Π.χ. το μήνυμα έχει 0,068 ευρώ που σημαίνει ουσιαστικά 0,034 από την τσέπη σου... Επίσης, σημαίνει ότι το πακέτο που σου προσφέρει 250 λεπτά ομιλίας προς όλα τα momad (http://www.momad.gr/?folder=money&page=basicprices) κοστίζει 2,50 ευρώ ανά μήνα, αντί για 5... Αν όλα αυτά σου φαίνονται μπερδεμένα, μια δοκιμή θα σε πείσει.... Συμφέρει πολύ, πίστεψε με.... (Κ εγώ Momad έχω, για αυτό το παινεύω...) Οπότε (κατά την άποψή μου) βάζετε κ οι 2 mo mad κ είστε μια χαρά με 2,5 ευρώ/μήνα...
Πω πω μπέρδεμα!!!!!!! :hmm::hmm::hmm:
Δηλαδή, παίρνοντας μια κάρτα των 10 εγώ και μια των 10 η γυναίκα μου, τι θα χρεωνόμαστε και για πόσο καιρό θα κρατάνε οι χρεώσεις?
Δηλαδή τι εννοεί 2,5 το μήνα? Αν δεν καταναλώνουμε τα 250 λεπτά το μήνα?
Για μια κάρτα των 10 που γίνεται 20, θα έχουμε για μήνες 250 λετπά τον μήνα?
Θεέ μου μπέρδεμα!
Στο δίκτυο της Wind είναι το MoMad? :)
Σας ευχαριστώ παιδιά πολύ.

Καλό ξεμπλέξιμο. :whistle:

thakaran
25-02-08, 01:28
Διόρθωση: μάλλον ισχύει για σχεδόν όλα την Ελλάδα εκτός από νομό αττικής. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω... (http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=2462)

........Auto merged post: thakaran added 5 Minutes and 10 Seconds later........


Πω πω μπέρδεμα!!!!!!! :hmm::hmm::hmm:
Δηλαδή, παίρνοντας μια κάρτα των 10 εγώ και μια των 10 η γυναίκα μου, τι θα χρεωνόμαστε και για πόσο καιρό θα κρατάνε οι χρεώσεις?
Δηλαδή τι εννοεί 2,5 το μήνα? Αν δεν καταναλώνουμε τα 250 λεπτά το μήνα?
Για μια κάρτα των 10 που γίνεται 20, θα έχουμε για μήνες 250 λετπά τον μήνα?
Θεέ μου μπέρδεμα!
Στο δίκτυο της Wind είναι το MoMad? :)
Σας ευχαριστώ παιδιά πολύ.

Καλό ξεμπλέξιμο. :whistle:

Ας πούμε ότι βάζετε αύριο και οι 2 mo mad και παίρνετε ο καθένας από μια κάρτα των 10 ευρώ. Θα πιστωθούν στο λογαριασμό του καθενός από 20 ευρώ τα οποία είναι διαθέσιμα μέχρι του χρόνου ίδια μέρα (και για παραπάνω βασικά αλλά ας μην μπλεχτόυμε κ άλλο...). Ενεργοποιείτε και οι 2 το πακέτο για τα 250 λεπτά ομιλίας οπότε μένουν 15 ευρώ στον καθένα. Τον επόμενο μήνα, με την λήξη του πακέτου, ενεργοποείτε εκ νέου και μένουν 10 ευρώ στον καθένα.... Με τον τρόπο αυτο, θεωρώντας ότι μιλάτε μόνο με την γυναίκα σας, με 10 ευρώ ο καθένας, έχετε 4 μηνές δωρεάν κλήσεων....

kle500
25-02-08, 01:34
3. Για να καταλήξουμε, έχεις σκοπό να μιλάς πάνω από μισή ώρα το μήνα με τη γυναίκα σου; Αν ναι, τότε πηγαίνετε και οι δύο στη Vodafone (ή στο αντίστοιχο Free2Go). Αν όχι, πηγαίνετε σε αυτό που γράφεις ότι για εκεί σε βλέπεις.

4. Η γυναίκα σου στη Vodafone είναι με καρτοκινητό ή συμβόλαιο;
Σίγουρα πάνω από μισή ώρα, αναμφισβήτητα.
Είναι σε καρτοκινητό της Vodafone, αλλά δεν είμαι σίγουρος σε ποιό πακέτο, νομίζω το απλό A la Cart.
Για να δούμε, θα καταλήξω κάπου? ;)

Εκτιμώ αφάνταστα τον χρόνο σας παιδιά!:worthy:

........Auto merged post: kle500 added 5 Minutes and 39 Seconds later........


Διόρθωση: μάλλον ισχύει για σχεδόν όλα την Ελλάδα εκτός από νομό αττικής. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω... (http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=2462)

........Auto merged post: thakaran added 5 Minutes and 10 Seconds later........



Ας πούμε ότι βάζετε αύριο και οι 2 mo mad και παίρνετε ο καθένας από μια κάρτα των 10 ευρώ. Θα πιστωθούν στο λογαριασμό του καθενός από 20 ευρώ τα οποία είναι διαθέσιμα μέχρι του χρόνου ίδια μέρα (και για παραπάνω βασικά αλλά ας μην μπλεχτόυμε κ άλλο...). Ενεργοποιείτε και οι 2 το πακέτο για τα 250 λεπτά ομιλίας οπότε μένουν 15 ευρώ στον καθένα. Τον επόμενο μήνα, με την λήξη του πακέτου, ενεργοποείτε εκ νέου και μένουν 10 ευρώ στον καθένα.... Με τον τρόπο αυτο, θεωρώντας ότι μιλάτε μόνο με την γυναίκα σας, με 10 ευρώ ο καθένας, έχετε 4 μηνές δωρεάν κλήσεων....
Απίθανο!
Θύμησέ μου αν μπορείς σε παρακαλώ και τις χρεώσεις στα άλλα δίκτυα?
Είναι με ελάχιστη χρέωση το συγκεκριμένο της MoMad?
Γαι την αλλαγή σε MoMad ας πούμε, παίρνω την Wind τηλέφωνο?
Σας έχω πάρει μονότερμα παιδιά :oneup::oneup:

Εαν οι χρεώσεις στην MoMad είναι αξίσου χαμηλές και για τα άλλα δίκτυα, δεν θα λέγατε ότι είναι το πιο συμφέρον για την δική μου περίπτωση?

Φιλικά.

thakaran
25-02-08, 01:58
Απίθανο!
Θύμησέ μου αν μπορείς σε παρακαλώ και τις χρεώσεις στα άλλα δίκτυα?
Είναι με ελάχιστη χρέωση το συγκεκριμένο της MoMad?
Γαι την αλλαγή σε MoMad ας πούμε, παίρνω την Wind τηλέφωνο?
Σας έχω πάρει μονότερμα παιδιά :oneup::oneup:

Εαν οι χρεώσεις στην MoMad είναι αξίσου χαμηλές και για τα άλλα δίκτυα, δεν θα λέγατε ότι είναι το πιο συμφέρον για την δική μου περίπτωση?

Φιλικά.

Εθνικές κλήσεις προς κινητά και σταθερά 0,0061€/δευτ.=0,00305 €/δευτ.
Σύντομα Γραπτά Μηνύματα (SMS) προς εθνικά δίκτυα κ σταθερά ΟΤΕ 0,068€/SMS=0,034€/SMS
Σύντομα Γραπτά Μηνύματα (SMS) προς ξένα δίκτυα 0,1428€/SMS=0.0714€/SMS
Μηνύματα Πολυμέσων (MMS) 0,40 €/MMS=0,20€/ΜMS
Εθνικές video κλήσεις 0,0119€/δευτ.=0,00595€/δευτ.


Τα 250 λεπτά για Momad δεν έχουν ελάχιστη χρέωση (http://www.fileden.com/files/2008/2/6/1743831/ScreenShot001.jpg)

Για φορητότητα (http://www.momad.gr/?folder=support&page=mobility) πάρε στο 13846 από κινητό ή στο 6935601250 από σταθερό.

Σημειωτεό ότι με τις διπλές κάρτες και τα μηνύματα εξτρά χρεώσης (δλδ προς αριθμούς 4xxx και 5xxx) έχουν την μισή χρέωση! Δηλαδή όπου βλέπεις (π.χ. ραδιοφωνικοί σταθμοί ή διαγωνισμοί) ότι το μήνυμα έχει ειδική χρέωση π.χ. 1,20 ευρώ εσύ θα χρεωθείς μόνο 60 λεπτά!!!;):p

manoulamou
25-02-08, 12:14
Σκεπτομουν αυτες τις πολυ δυσκολες μερες που περναμε σαν οικογενεια
να παρω ενα καρτοκινητο με συσκευή...
Το θεμα ειναι πως καρτες συνδεσης εχω ενα σωρο για Q, Frog και whatsUP:
οπότε με βαση τις αναγκες και τα γραφομενα εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175328) με συμφερει η FROG, ομως απο συσκευη τι κανω;
θελω την φθηνοτερη, ευχρηστη με μεγαλη οθονη, ξυπνητηρι και καμερα...
Μηπως να παρω ενα ετοιμο πακετο πχ cosmokarta και να προχωρησω μετα σε φορητοτητα;:hmm:

manosdoc
02-03-08, 22:27
Η Wind Μείωσε στο F2G 34% στους εθνικούς προορισμούς. Συμφέρει ακόμη περισσότερο.
A, λάθος μου, τώρα που πήγα στην σελίδα να επιβεβαιώσω ισχύει για το απλό F2G

pinkcameloy
13-03-08, 02:26
Καλημερα παιδια

Εχω συμβολαιο Vodafone 120 εδω και πολλα χρονια οποτε τους τα εχω δωσει καλα.
Προσφατα αποφασισα να βαλω καρτοκινητη και ενας κολλητος μου ειπε να διαβασω αυτο το thread γιατι εχει πολυτιμες πληροφοριες.Παρολα αυτα καποια ερωτηματα μου μεινανε αναπαντητα:
1)η λεξη "Budget" που χρησιμοποιειται ειναι καποιος συγκεκριμενος ορος?τι σημαινει?(π.χ. εγω εχω και ενα δευτερο κινητο το οποιο ειναι καρτοκινητο Q. αυτο θεωρειται Budget η οχι?)
2)οι τιμες που εγραψε ο editor στις 18.02 εξακολουθουν να ισχυουν και τωρα η θα πρεπει να το ψαξω απο την αρχη?
3)Τελικα μπορω να κανω φορητοτητα απο συμβολαιο Vodafone σε καρτοκινητο Q? Αν ναι, πρεπει να πληρωσω? Σε καθε περιπτωση, πως μπορω να κανω φορητοτητα?Πρεπει πρωτα να παω σε ενα καταστημα Vodafone να κοψω την υπαρχουσα συνδεση πρωτα?Μπορει καποιος να μου περιγραψει τη διαδικασια γιατι ειμαι ψιλοασχετος?
4)Αφου θα μεταφερω τη γραμμη μου στην καινουρια εταιρεια (εδω Q), υπαρχει κανενας τροπος να επωφεληθω απο κανενος ειδους δωρακι (π.χ. συσκευη ή οτιδηποτε αλλο) απο την εταιρεια που παω?

Αυτά προς το παρον
Ευχαριστω παιδια
pinkcameloy

........Auto merged post: pinkcameloy added 1 Minutes and 7 Seconds later........

Α...Επισης, ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο παιρνει η διαδικασια μεταφορας της γραμμης και μπλα μπλα

lewton
13-03-08, 02:41
Καλημερα παιδια

Εχω συμβολαιο Vodafone 120 εδω και πολλα χρονια οποτε τους τα εχω δωσει καλα.
Προσφατα αποφασισα να βαλω καρτοκινητη και ενας κολλητος μου ειπε να διαβασω αυτο το thread γιατι εχει πολυτιμες πληροφοριες.Παρολα αυτα καποια ερωτηματα μου μεινανε αναπαντητα:
1)η λεξη "Budget" που χρησιμοποιειται ειναι καποιος συγκεκριμενος ορος?τι σημαινει?(π.χ. εγω εχω και ενα δευτερο κινητο το οποιο ειναι καρτοκινητο Q. αυτο θεωρειται Budget η οχι?)
2)οι τιμες που εγραψε ο editor στις 18.02 εξακολουθουν να ισχυουν και τωρα η θα πρεπει να το ψαξω απο την αρχη?
3)Τελικα μπορω να κανω φορητοτητα απο συμβολαιο Vodafone σε καρτοκινητο Q? Αν ναι, πρεπει να πληρωσω? Σε καθε περιπτωση, πως μπορω να κανω φορητοτητα?Πρεπει πρωτα να παω σε ενα καταστημα Vodafone να κοψω την υπαρχουσα συνδεση πρωτα?Μπορει καποιος να μου περιγραψει τη διαδικασια γιατι ειμαι ψιλοασχετος?
4)Αφου θα μεταφερω τη γραμμη μου στην καινουρια εταιρεια (εδω Q), υπαρχει κανενας τροπος να επωφεληθω απο κανενος ειδους δωρακι (π.χ. συσκευη ή οτιδηποτε αλλο) απο την εταιρεια που παω?

Αυτά προς το παρον
Ευχαριστω παιδια
pinkcameloy

........Auto merged post: pinkcameloy added 1 Minutes and 7 Seconds later........

Α...Επισης, ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο παιρνει η διαδικασια μεταφορας της γραμμης και μπλα μπλα
1. To budget αναφέρεται στα συγκεκριμένα πακέτα, τα οποία δεν έχουν ελάχιστη χρέωση, δε χρεώνουν το μήνυμα χρυσό, και γενικά συμφέρουν σε σχέση με τα κλασικά καρτοκινητά που έχουν και οι 3 εταιρίες.
2. Ισχύουν από όσο ξέρω.
3. Τελικά; Τι εννοείς τελικά; Ποιός είπε ότι δε μπορείς;
4. Όχι, δωράκι δεν παίζει σε αυτά τα καρτοκινητά. Πληρώνεις για αυτό που παίρνεις.

pinkcameloy
13-03-08, 02:47
3. Τελικά; Τι εννοείς τελικά; Ποιός είπε ότι δε μπορείς;

Ενταξει, μεσα στο thread καποιος ειπε οτι μπορει και να μη γινεται αναλογα με τις εταιρειες.

Ευχαριστω Lewton
pinkcameloz

jap
13-03-08, 15:09
Ενταξει, μεσα στο thread καποιος ειπε οτι μπορει και να μη γινεται αναλογα με τις εταιρειες.

Ευχαριστω Lewton
pinkcameloz

Εγώ το είχα πει γιατί νόμιζα ότι δεν γίνεται για frog-momad-qcard (δεν το διαφημίζουν), αλλά αφού το λέει ο lewton είναι εγγύηση :oneup:

kle500
19-03-08, 01:53
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!
Ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποια από τις επιλογές που μου αναφέρατε, αλλά τίθεται το εξής ερώτημα:
Η Γυναίκα μου έχασε το κινητό της (vodafone a la cart), και θα πρέπει προφανώς να πάει σε κάποιο κατάστημα voda να πάρει καινούργια SIM κάρτα.
Στο κατάστημα ο πωλητής προσπαθούσε να την πείσει να πάρει το πακέτο "ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΟ" λέγοντας τα διάφορα ΩΡΑΙΑ......
Φυσικά μόλις μου το είπε έψαξα όσο μπορούσα και είδα διάφορα.
Δεν πιστεύω να αξίζει?

Να αναφέρω ξανά ότι εγώ έιμαι σε WIND αλλά σε παλιό πακέτο το οποίο θέλω να αλλάξω.
Επιπλέον άκουσα σπό κάποιον ότι η VODA δεν δέχεται φορητότητα από άλλο δίκτυο για να περάσω στο A la cart της, αυτό αληθεύει?
Αν ΝΑΙ δεν είναι παράνομο?
Anyway, η διαδικασία που θα πρέπει να κάνουμε ποιά είναι για να ανακτήσουμε τον αριθμό της γυναίκας μου?
Να πάμε σε κατάστημα VODA και απλά να ζητήσουμε την ΚΑΡΤΑ?
Δεν θα πρέπει να ενεργοποιηθεί σε κάποιο πακέτο?
Αν ναι, προτιμότερο λοιπόν δεν είναι να περάσουμε στο 0,001 πακέτο εαν δεχθούν την φορητότητα από WIND?

Αν πάλι δεν δεχονται την φορητότητα, τι να κάνω για να πάω και την γυναίκα μου σε κάποιο F2GO (1 or 2 or 5).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

manoulamou
19-03-08, 15:52
Ειδικα για την καρτα SIM ξεκινας απο το site της Vodafone:
http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0012020000&vars=0000000000

13. Σε περίπτωση κλοπής του κινητού μου ποιες ενέργειες πρέπει να ακολουθήσω;
Μπορώ σε αυτήν την περίπτωση να κρατήσω το ίδιο νούμερο και
τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω για να συμβεί αυτό;

Σε περίπτωση κλοπής του κινητού σας Vodafone a la Carte / Vodafone CU,
πρώτα απ' όλα θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον αριθμό 13830 από κινητό Vodafone ή
με τον αριθμό 13830 από σταθερό τηλέφωνο για να δηλώσετε την κλοπή
ώστε να πραγματοποιηθεί φραγή στη σύνδεση.
Μπορείτε φυσικά να κρατήσετε το ίδιο νούμερο παίρνοντας μία νέα κάρτα SIM
έτσι όπως θα σας συμβουλεύσουν από τον αριθμό 13830.
Αυτό που χρειάζεται για να πάρετε μία νέα κάρτα SIM,
είναι να απευθυνθείτε σε οποιοδήποτε κατάστημα Vodafone έχοντας την αστυνομική σας ταυτότητα,
τον αριθμό κινητού, τον κωδικό χρήστη ή τον κωδικό PUK,
να συμπληρώσετε και να υπογράψετε την ειδική αίτηση αντικατάστασης κάρτας SIM.


Γενικως για τα κινητα, εαν δεν βρεις στο δικο μας Forum (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=15) ικανοποιητικες τις απαντησεις,
υπαρχει παντα το απολυτα σχετικο Forum (http://www.myphone.gr/forum) με τα sub-fora (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=27) του...;)

pinkcameloy
01-04-08, 03:14
Το εκανα το βημα...

Απο συμβολαιο vodafone πηγα σε καρτοκινητο Q. Μου ειπαν οτι παιρνει 15 εργασιμες...απο εμπειρια μηπως ξερει κανεις αν αυτο αληθευει?και πως γινεται η διαδικασια?ξαφνικα δεν εχεις καθολου σημα στη μια sim και βαζεις την αλλη?

Art2007
01-04-08, 15:23
Περίπου στις 12 το μεσημερι της ημερας που σου ειπαν- ή θα σου πουν- οτι εκτελειται η φορητότητα, μπλοκάρεται η παλια ΣΙΜ και την αντικαθιστάς με την νέα...
Υπόψιν, εάν έχεις επαφές αποθηκευμένες στη ΣΙΜ, καλό ειναι να τις μεταφερεις στη συσκευη, γιατι αλλιως χανονται....

tas67
01-05-08, 04:44
Γεια χαρά σε όλους ,
και μπράβο για το πολύ ωραίο θέμα Lewton . :oneup:

Ενα φιλαράκι μου είπε για το forum , και είπα να δω τι γίνετε .
Φιλαράκι ,που παρόλο ψιλοασχολείται με αυτά........ , έχει χάσει την μπάλα .

Να ξέρετε όμως οτι όσο απλά φαίνονται για σας ,τόσο μπέρδεμα ειναι για πολλούς ,
και το λέω αυτό διότι διαβάζοντας τα προηγούμενα post ,θέλω να σας ρωτήσω και εγώ κάτι .

Εχω εδώ και κάτι χρόνια της Cosmote το ( 60 προνομιακο ) !!!! δηλ.1 ωρα δωρεάν ,
με πάγιο 13 ε όπου με το φπα γίνετε 15,47 + τα τέλη 2,380 πάμε στα 17,85 .
Δηλ.με λίγα λόγια 20 ε περίπου το μήνα , αφού προσπαθώ να ειμαι κοντα στη 1 ωρα .
Κατα μέσο όρο ο χρόνος που χρειάζομαι είναι περί τα 30 με 40 λεπτά το μήνα .

Αν έχετε λοιπόν την καλοσύνη βρε παιδιά πέστε με τι να κάνω ,
γιατί όταν βλέπω κάθε μήνα τα μπιλιέτα (λογαριασμούς) να μαζεύονται σαλτέρνω .


σας ευχαριστώ εκ των προτέρων......

lewton
01-05-08, 09:53
Κανένα πρόγραμμα συμβολαίου κάτω των 120 λεπτών δε σε συμφέρει.
Μπορείς με καποιο από τα καρτοκινητά που προτείνω να πληρώνεις 10 ευρώ το μήνα για τα 40 λεπτά που μιλάς.

Ronin
01-05-08, 12:31
Από vodafone.gr (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1046), η χρέωση του SMS στο Vodafone international είναι 0,063 € / SMS

MD1032
01-05-08, 12:47
Η Q έφτιαξε το easy-recharge (http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=146&langID=1) και δίνει 50% bonus στις ενεργοποιήσεις [άσχετα εάν δεν το γράφει]. :oneup:

lewton
01-05-08, 13:00
Η Q έφτιαξε το easy-recharge (http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=146&langID=1) και δίνει 50% bonus στις ενεργοποιήσεις [άσχετα εάν δεν το γράφει]. :oneup:
Στις ενεργοποιήσεις ή στις ανανεώσεις;

MD1032
01-05-08, 14:35
ανανέωση. my mistake :p
Και τελικά το γράφει στο site απλά είδα κατευθείαν την σελίδα της ανανέωσης. my mistake again :p

hel
01-05-08, 14:50
Κανένα πρόγραμμα συμβολαίου κάτω των 120 λεπτών δε σε συμφέρει.
Μπορείς με καποιο από τα καρτοκινητά που προτείνω να πληρώνεις 10 ευρώ το μήνα για τα 40 λεπτά που μιλάς.

Eγώ έχω το vodafone 100 και πληρώνω όλα μαζί περίπου 23 Ε το μήνα.
Αν από αυτά αφαιρέσω τα 60+ Ε που θα μου δώσει για επιδότηση συσκευής, δηλ. κάθε μήνα 5 Ε, πληρώνω 18 Ε το μήνα για 100 λεπτά προς όλα τα δίκτυα.
Με καρτοκινητή CU με 18 Ε μπορώ να κάνω μόνο 18 / 0,35 = 51 λεπτά κλήσεις προς τους αριθμούς εκτός vodafone και 18 / 0.29 = 62 λεπτά προς CU αριθμούς.
Το a la carte με το πρόγραμμα για 5 Ε την εβδομάδα (20 το μήνα) μου δίνει 120 λεπτά το μήνα και 120 μηνύματα, αλλά δεν θα έχω επιδότηση.
Γιατί να βάλω καρτοκινητή;

@ ADSLgr.com All rights reserved.