PDA

Επιστροφή στο Forum : Budget Καρτοκινητη Τηλεφωνία: γιατί να σε γδύνουν οι εταιρίες (και το κράτος);



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

gkimonas
01-05-08, 15:36
Eγώ έχω το vodafone 100 και πληρώνω όλα μαζί περίπου 23 Ε το μήνα.
Αν από αυτά αφαιρέσω τα 60+ Ε που θα μου δώσει για επιδότηση συσκευής, δηλ. κάθε μήνα 5 Ε, πληρώνω 18 Ε το μήνα για 100 λεπτά προς όλα τα δίκτυα.
Με καρτοκινητή CU με 18 Ε μπορώ να κάνω μόνο 18 / 0,35 = 51 λεπτά κλήσεις προς τους αριθμούς εκτός vodafone και 18 / 0.29 = 62 λεπτά προς CU αριθμούς.
Το a la carte με το πρόγραμμα για 5 Ε την εβδομάδα (20 το μήνα) μου δίνει 120 λεπτά το μήνα και 120 μηνύματα, αλλά δεν θα έχω επιδότηση.
Γιατί να βάλω καρτοκινητή;

Αν όμως για τον οποιονδήποτε λόγο τα ξεπεράσεις αυτά τα 100 λεπτά πόσο θα πληρώσεις όμως;

Βάλε και το ΦΠΑ επιπλέον για το παραπάνω.:hmm:

lewton
01-05-08, 19:25
Eγώ έχω το vodafone 100 και πληρώνω όλα μαζί περίπου 23 Ε το μήνα.
Αν από αυτά αφαιρέσω τα 60+ Ε που θα μου δώσει για επιδότηση συσκευής, δηλ. κάθε μήνα 5 Ε, πληρώνω 18 Ε το μήνα για 100 λεπτά προς όλα τα δίκτυα.
Με καρτοκινητή CU με 18 Ε μπορώ να κάνω μόνο 18 / 0,35 = 51 λεπτά κλήσεις προς τους αριθμούς εκτός vodafone και 18 / 0.29 = 62 λεπτά προς CU αριθμούς.
Το a la carte με το πρόγραμμα για 5 Ε την εβδομάδα (20 το μήνα) μου δίνει 120 λεπτά το μήνα και 120 μηνύματα, αλλά δεν θα έχω επιδότηση.
Γιατί να βάλω καρτοκινητή;

Γιατί δεν έχεις διαβάσει την αρχή του thread, όπου δεν αναφέρομαι ούτε στο CU, ούτε στο A la Carte.
To CU και το A la Carte ανήκουν στα ληστρικά προγράμματα καρτοκινητής, ενώ εγώ σε αυτό το thread προσπαθώ να σας ανημερώσω για τα budget προγράμματα καρτοκινητής.

gtl
01-05-08, 19:53
Καλή πρωτομαγιά, και μια μικρή διόρθωση lewton. Στην τρίτη σελίδα αναφέρεις ότι η ΤΙΜ/Wind προσφέρει κάρτες ανανέωσης που ξεκινούν από τα 3 ευρώ. Δυστυχώς, εδώ και περίπου έναν μήνα, η ΤΙΜ κατάργησε τις κάρτες των 3 ευρώ, και πλέον η φθηνότερη κάρτα ανανέωσης ξεκινά από τα 10 ευρώ (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageID=1056)!

Μπορεί ακόμα κανείς να προσθέσει 3 ευρώ χρόνου ομιλίας μέσω των καταστημάτων ΤΙΜ (τα οποία δεν είναι ανοιχτά όλο το 24ωρο, ούτε διάσπαρτα όπως τα περίπτερα), αλλά αν χρειάζεται να αγοράσει μονάδες από το περίπτερο, θα πληρώσει 10 ευρώ το λιγότερο. Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να το αναφέρεις στον οδηγό.

hel
01-05-08, 23:31
Γιατί δεν έχεις διαβάσει την αρχή του thread, όπου δεν αναφέρομαι ούτε στο CU, ούτε στο A la Carte.
To CU και το A la Carte ανήκουν στα ληστρικά προγράμματα καρτοκινητής, ενώ εγώ σε αυτό το thread προσπαθώ να σας ανημερώσω για τα budget προγράμματα καρτοκινητής.

ΟΚ. Την πρώτη σελίδα την είχα διαβάσει όταν βγήκε το θέμα.
Και πάλι με 18 Ε έχω 18/0,25 = 72 λεπτά.
Εννοώ ότι δεν συμφέρει αυτούς που μιλούν για 100 λεπτά και δεν στέλνουν μηνύματα (έχω και whats up για τα μηνύματα και για call600).
Ίσως να συμφέρει αυτούς που κάνουν πολλές κλήσεις <30 sec , που δεν νομίζω ότι είναι και πολλοί.
Ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται στους υπολογισμούς που έκανα πιο πάνω.

lewton
02-05-08, 00:21
Καλή πρωτομαγιά, και μια μικρή διόρθωση lewton. Στην τρίτη σελίδα αναφέρεις ότι η ΤΙΜ/Wind προσφέρει κάρτες ανανέωσης που ξεκινούν από τα 3 ευρώ. Δυστυχώς, εδώ και περίπου έναν μήνα, η ΤΙΜ κατάργησε τις κάρτες των 3 ευρώ, και πλέον η φθηνότερη κάρτα ανανέωσης ξεκινά από τα 10 ευρώ (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageID=1056)!

Μπορεί ακόμα κανείς να προσθέσει 3 ευρώ χρόνου ομιλίας μέσω των καταστημάτων ΤΙΜ (τα οποία δεν είναι ανοιχτά όλο το 24ωρο, ούτε διάσπαρτα όπως τα περίπτερα), αλλά αν χρειάζεται να αγοράσει μονάδες από το περίπτερο, θα πληρώσει 10 ευρώ το λιγότερο. Νομίζω θα ήταν χρήσιμο να το αναφέρεις στον οδηγό.

Ευχαριστώ, θα το αλλάξω μεσα στο Σ/Κ και με την ευκαιρία θα ελέγξω γενικότερα για πράγματα που δεν ισχύουν πια.

........Auto merged post: lewton added 6 Minutes and 39 Seconds later........


ΟΚ. Την πρώτη σελίδα την είχα διαβάσει όταν βγήκε το θέμα.
Και πάλι με 18 Ε έχω 18/0,25 = 72 λεπτά.
Εννοώ ότι δεν συμφέρει αυτούς που μιλούν για 100 λεπτά και δεν στέλνουν μηνύματα (έχω και whats up για τα μηνύματα και για call600).
Ίσως να συμφέρει αυτούς που κάνουν πολλές κλήσεις <30 sec , που δεν νομίζω ότι είναι και πολλοί.
Ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται στους υπολογισμούς που έκανα πιο πάνω.


Αν δε στέλνεις κανένα απολύτως μήνυμα, τότε ΟΚ.
Πάντως κάνοντας το κινητό σου F2G1, θα ξοδεύεις τα ίδια και γλιτώνεις την ανάγκη να έχεις ένα νούμερο για κλήσεις και ένα για μηνύματα.

StathisRidis
02-05-08, 01:26
Πολυ ωραια Posts μπραβο ! !

tas67
02-05-08, 03:39
Κανένα πρόγραμμα συμβολαίου κάτω των 120 λεπτών δε σε συμφέρει.
Μπορείς με καποιο από τα καρτοκινητά που προτείνω να πληρώνεις 10 ευρώ το μήνα για τα 40 λεπτά που μιλάς.

Ευχαριστώ lewton ,

αλλά αν έχεις την καλοσύνη μπορείς να μου πεις τι να κάνω ?

Ξέρεις ,τα διάβασα όλα μαζεμένα , και έχω χάσει την μπάλα .

Τι ακριβώς μου προτείνεις ,

και αν γίνετε να συνδυάσω να κρατίσω τον αριθμό της cosmote που έχω .

Ευχαριστω

lewton
02-05-08, 16:53
Ευχαριστώ lewton ,

αλλά αν έχεις την καλοσύνη μπορείς να μου πεις τι να κάνω ?

Ξέρεις ,τα διάβασα όλα μαζεμένα , και έχω χάσει την μπάλα .

Τι ακριβώς μου προτείνεις ,

και αν γίνετε να συνδυάσω να κρατίσω τον αριθμό της cosmote που έχω .

Ευχαριστω

Αν το σήμα της Wind είναι ΟΚ εκεί που κινείσαι, συνιστώ φορητότητα στο Wind Free2Go, και με το που θα ενεργοποιηθεί να το βάλεις στο πρόγραμμα Free2Go1, το οποίο είναι το αντίστοιχο της Q-Card.
Θα ρίξεις τα μηνιαία σου έξοδα περίπου στο 60%.

ΥΓ. Κι αν σου στείλει και κανένα μήνυμα για διπλασιασμό, εκεί θα γλιτώσεις κι άλλα λεφτά. ;)

tas67
03-05-08, 07:56
Αν το σήμα της Wind είναι ΟΚ εκεί που κινείσαι, συνιστώ φορητότητα στο Wind Free2Go, και με το που θα ενεργοποιηθεί να το βάλεις στο πρόγραμμα Free2Go1, το οποίο είναι το αντίστοιχο της Q-Card.
Θα ρίξεις τα μηνιαία σου έξοδα περίπου στο 60%.

ΥΓ. Κι αν σου στείλει και κανένα μήνυμα για διπλασιασμό, εκεί θα γλιτώσεις κι άλλα λεφτά. ;)
Ok.....
Θα κοιτάξω για το σήμα , και αν οκ , το χτυπάω ...... :oneup:


Τι να πω...................είσαι Αρχοντας :worthy: :worthy: :worthy:


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

D4emon
03-05-08, 13:01
Γιατί δεν έχεις διαβάσει την αρχή του thread, όπου δεν αναφέρομαι ούτε στο CU, ούτε στο A la Carte.
To CU και το A la Carte ανήκουν στα ληστρικά προγράμματα καρτοκινητής, ενώ εγώ σε αυτό το thread προσπαθώ να σας ανημερώσω για τα budget προγράμματα καρτοκινητής.

Είσαι υπερβολικός,όχι και ληστρικά.Δοκίμασε να κάνεις ανανέωση χρόνου ομιλίας σε α λα καρτ μέσω του site της voda.Αν βάλεις 50 ευρώ σου κάνει δώρο άλλα 20 ευρώ,40% δηλαδή έξτρα χρόνο ομιλίας.Επιπλέον με 5 ευρώ/βδομάδα μιλάς 30 λεπτά προς όλους αριθμούς&στέλνεις και 30 μην.Το μήνα δλδ 120λεπτά&120 μην.Αν στο σπίτι έχουν όλοι voda ή το έταιρον ήμισυ έχει voda βάζεις το πακέτο 1 σεντ ανά λεπτό προς δυο αριθμούς voda& δεν περιορίζεσαι στα 500 ή 600 λεπτά το μήνα.Μιλάς πχ 700 λεπτα προς τους δυο αυτούς αριθμούς(έχεις καρκινιάσει δε το συζητώ) και πληρώνεις 7 ευρώ.Δεν πληρώνεις "ληστρικά" τέλη συνδρομητών κιν.τηλεφωνίας συμβολαίων ή τα φπα και αν κάνεις 4-5 ανανεώσεις μέσω vodafone.gr κερδίζεις πόντους στο pointmania τους οποίους εξαργυρώνεις με χρόνο ομιλίας πχ 300 πόντοι από ανανεώσεις 14 ευρώ χρόνο ομιλίας δώρο.Αν η κατανάλωση σου είναι 20-30 ευρώ μήνα με τηλ&μην. με σωστούς συνδυασμούς α λα καρτ είναι budget καρτοκινητή.Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε cosmote επειδή είναι πανάκριβη,δε κάνει πολλές προσφορές,έχει όμως άψογο δίκτυο.Η wind έχει κάλυψη για τα μπάζα παρόλο που έχει βελτιωθεί τελευταιά,κάνει πολλές προσφορές,οδηγεί την αγορά αλλά καρτοκινητά της είναι άθλια.Δε μπορείς να καλέσεις για να ανανεώσεις χρόνο σου με τις κωλουπηρεσίες τους.Οταν έκανα φορητότητα από καρτοκινητό wind σε α λα κάρτ με πήραν τηλ για να ρωτήσουν λόγο...δεν έχετε σήμα στη περιοχή μου κύριοι,τι να σας κάνω.

lewton
04-05-08, 14:56
Δε μπορώ να λάβω θέση για την κάλυψη των εταιριών, πάντως στατιστικά οι πιο πολλοί πλέον έχουν καλύτερο σήμα με τη Wind παρά με τη Vodafone. Η Vodafone το έχει παρατήσει το δίκτυο... Εφόσον σε εσένα ισχύει το αντίθετο, καλά κάνεις και είσαι στην Vodafone. ;)

Όσον αφορά αυτά που γράφεις για το κόστος, πρόσεξε πόσα αν πρέπει να ισχύουν για να μην χάνεις με το A la Carte ή το CU. Τα προγράμματα που προτείνω εγώ έχουν μια χαμηλότατη χρέωση, δεν έχουν ελάχιστη χρέωση, και έχουν πολύ φθηνά SMS. Βγαίνεις κερδισμένος χωρίς όλα αυτά τα αν.

Και αν ισχύουν αυτά τα αν, το Free2Go1 σου δίνει όλες τις επιλογές non-stop χωρίς να σε αναγκάζει να χρεώνεσαι με ελάχιστη χρέωση, να πληρώνεις τα μηνύματα τόσο ακριβά και να μιλάς μισή ώρα την εβδομάδα για να έχεις κέρδος.
Και τέλος, αν η Vodafone δίνει δωρεάν χρόνο για ανανέωση από το site της, η Wind κάνει το ίδιο για ανανέωση στα καταστήματά της.

Γενικά μιλώντας, ο καθένας κρίνει με βάση τις ανάγκες του.

manoulamou
04-05-08, 16:18
Εγω δεν διαθετω καθολου κινητο και θελω βασικων προδιαγραφων συσκευη (αντε ναχει καμερα)
με τα λιγοτερα λεφτα, για να μιλαω περιστασιακα εντελως και δεν μ ενδιαφερουν τα SMS.
Σημειωστε πως εχω καρτες συνδεσης για FrogMobile, What'sUP και QtelecomCard...
που μας περισσεψαν απ το καταστημα ψιλικων...
Εχετε καποιο συγκεκριμενο πακετακι ή συμβολαιο να μου προτεινετε;

cuper
04-05-08, 17:51
Εγω δεν διαθετω καθολου κινητο και θελω βασικων προδιαγραφων συσκευη (αντε ναχει καμερα)
με τα λιγοτερα λεφτα, για να μιλαω περιστασιακα εντελως και δεν μ ενδιαφερουν τα SMS.
Σημειωστε πως εχω καρτες συνδεσης για FrogMobile, What'sUP και QtelecomCard...
που μας περισσεψαν απ το καταστημα ψιλικων...
Εχετε καποιο συγκεκριμενο πακετακι ή συμβολαιο να μου προτεινετε;

Frog ή Q-card.
Δεν έχουν ελάχιστο χρόνο ομιλίας, 3€ κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας και αφού μιλάς λίγα λεπτά το μήνα είναι ότι πρέπει.

Τώρα για συσκευή. Μπορείς να πάρεις καινούρια (σκέτη, χωρίς συμβόλαιο ή πακέτο-κάρτα) από 30€, αλλά αν θες και κάμερα το ελάχιστο νομίζω είναι κοντά στα 70€.

manoulamou
04-05-08, 20:41
Ευχαριστω, εξ αρχης για Frog σκεπτομουν...
Αλλά δεν ξερω ποσο ευκολα την βρισκω πχ σε περιπτερα και αυτο με φοβιζει στα καρτοκινητα:
μην τελειωσει ο υπολοιπομενος χρονος
οταν ακριβως θα μου ειναι απαραιτητο να μιλησω...

lewton
04-05-08, 22:36
Όλα σχεδόν τα καρτοκινητά έχουν μια υπηρεσία επέκτασης του χρόνου ομιλίας (δες το «Υπηρεσίες Ανανέωσης και Δικτύου» του οδηγού).
Της Q είναι δωρεάν: http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=123&langID=1.
Του Frog κοστίζει 20 λεπτά: http://www.frogmobile.gr/el/content.aspx?style=styles&ns=-10004&cid=18027.
Αρκεί να θυμάσαι τον αριθμό στον οποίο πρέπει να στείλεις μήνυμα.

ΥΓ. Και εγώ το Frogy προτείνω πάντως, επειδή αν έχεις Q-Card όσοι έχουν παλιό συμβόλαιο Wind και σε καλούνε, θα χρεώνονται τα μαλλιά της κεφαλής τους... Το είχε κάνει αυτό η TIM για να κάνει πόλεμο στην Q που της έκλεβε τεράστιο μερίδιο αγοράς, και τώρα παρόλο που η Q της ανήκει δεν το έχει αλλάξει από τα παλιά της προγράμματα. :down:

Art2007
05-05-08, 02:54
ΥΓ. Και εγώ το Frogy προτείνω πάντως, επειδή αν έχεις Q-Card όσοι έχουν παλιό συμβόλαιο Wind και σε καλούνε, θα χρεώνονται τα μαλλιά της κεφαλής τους... Το είχε κάνει αυτό η TIM για να κάνει πόλεμο στην Q που της έκλεβε τεράστιο μερίδιο αγοράς, και τώρα παρόλο που η Q της ανήκει δεν το έχει αλλάξει από τα παλιά της προγράμματα. :down:


Ποπο απαράδεκτο!!! :down:

Αγαπητή manoulamou τα πακετάκια frog και Q είναι εξίσου ταιριαστά στην περίπτωσή σου πάντως, καθώς το παραπάνω απαράδεκτο γεγονός, δε σε αφορά, τουλάχιστον άμεσα.

Η Q εχει το θετικό οτι με ανανέωση από το site της, κερδίζεις +50% αλλά και το αρνητικό οτι δεν υποστηρίζει καθόλου περιαγωγή. (αντιθέτως νομίζω η frog εχει roaming, αν κάνω λάθος διορθώστε με...)

faethie
17-05-08, 19:54
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για το θέμα, πολύ χρήσιμο!

Πήρα κι εγώ μια κάρτα και άλλαξα σε F2G1 , να τδεκάρω τις χρεώσεις!

xskevis
19-05-08, 15:47
ΓΙΑ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΑ Η VODAFONE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 1,ΙΔΙΩΣ ΤΟ 30+30 ΑΞΙΖΕΙ 1000%
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ,ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ ΕΣΩ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΚΑΙ ΑΡΤΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.
ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΦΡΕΣΚΟΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ FORUM ΣΑΣ....

ΤΑ ΛΕΜΕ ΠΑΙΔΙΑ..........

manoulamou
19-05-08, 19:40
Μα το συγκεκριμενο νημα/Αρθρο ανοιχτηκε
για την πραγματικα BUDGET καρτοκινητη, οχι ημιμετρα...
(και οχι κεφαλαια (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?s=&do=search&q=%EA%E5%F6%E1%EB%E1%E9%E1&match=all&titlesonly=0) next time:) )

:welcome:

lewton
19-05-08, 23:41
ΓΙΑ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΑ Η VODAFONE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 1,ΙΔΙΩΣ ΤΟ 30+30 ΑΞΙΖΕΙ 1000%
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ,ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ
ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ ΕΣΩ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΚΑΙ ΑΡΤΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.
ΧΑΡΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΦΡΕΣΚΟΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ FORUM ΣΑΣ....

ΤΑ ΛΕΜΕ ΠΑΙΔΙΑ..........
Το 30+30 θέλει να ξοδεύεις 5 ευρώ την εβδομάδα. Τότε ναι, όντως συμφέρει (και πάλι, υπό μερικές μικρές αλλά μη αμελητέες προϋποθέσεις).
Οι πιο πολλοί που παρακολουθούν αυτό το thread δεν ενδιαφέρονται να χαλάνε τόσο πολλά λεφτά.

deneimastekala
20-05-08, 15:16
καλησπέρα! θέλω να ξέρω από κάποιον κάτοχο αν ισχύει όντως το 50% από Q easy recharge και ο διπλασιασμός στην mo’mad… και τι παράπονα έχουν

thakaran
20-05-08, 15:36
θέλω να ξέρω από κάποιον κάτοχο αν ισχύει όντως το 50% από Q easy recharge και ο διπλασιασμός στην mo’mad… και τι παράπονα έχουν

Στην momad ο διπλασιασμός ισχύει. Παράπονα δεν έχω, το αντίθετο μάλιστα... Ειδικά τα πακέτα 500 sms για momad και 250 λεπτά για Momad με έχουν βολέψει πάρα πολύ... (Να σκεφτείς ότι βάζοντας μια κάρτα των 10 ευρώ έχω 1000 sms και 500 λεπτά για momad χωρίς ελάχιστη χρέωση)

2arcoudi
20-06-08, 03:53
Παιδια θελω τα <<φωτα σας>>!

Εχω Vodafone alacart με το ζορι χαλαω μια καρτα τον 10€ ανα 1,5 μηνα

1.Θελω ομως να μπαινω στο web φθηνα για να βλεπω κανα email , καμια ειδησουλα (και σκεφτομε για το windplus 3,49 τον μηνα)

2. SMS στελνω ελαχιστα

3. Συνηθως καλω σε κινητα Cosmote - Vodafone - σταθερα

4. Επισης με ενδιαφερουν οι καλες προσφορες τυπου διπλασιασμος καρτας κλπ

5.Τελος με ενδιαφερει να επιλεξω κατι που να καλυπτει τις αναγκες μου και να ειναι οικονομικο

Η λυση Free2go ειναι στα μετρα μου?

Η λυση Wind 1 χωρις πάγιο?

Υπαρχει καποια αλλη επιλογη που να καλυπτει τις ανάγκες μου?

**Σας ευχαριστω! και περιμενω τις απαντησεις σας.

lewton
20-06-08, 11:45
Παιδια θελω τα <<φωτα σας>>!

Εχω Vodafone alacart με το ζορι χαλαω μια καρτα τον 10€ ανα 1,5 μηνα

1.Θελω ομως να μπαινω στο web φθηνα για να βλεπω κανα email , καμια ειδησουλα (και σκεφτομε για το windplus 3,49 τον μηνα)

2. SMS στελνω ελαχιστα

3. Συνηθως καλω σε κινητα Cosmote - Vodafone - σταθερα

4. Επισης με ενδιαφερουν οι καλες προσφορες τυπου διπλασιασμος καρτας κλπ

5.Τελος με ενδιαφερει να επιλεξω κατι που να καλυπτει τις αναγκες μου και να ειναι οικονομικο

Η λυση Free2go ειναι στα μετρα μου?

Η λυση Wind 1 χωρις πάγιο?

Υπαρχει καποια αλλη επιλογη που να καλυπτει τις ανάγκες μου?

**Σας ευχαριστω! και περιμενω τις απαντησεις σας.
Αυτά τα δύο που λες είναι που σε καλύπτουν απόλυτα.
Ή θα κάνεις φορητότητα στο Wind 1 (προσοχή, θα πληρώνεις και τέλη συνδρομητών σχεδόν 2,5 ευρώ το μήνα), ή στο Free2Go και μετά θα κάνεις μετάβαση στο F2G1 (αυτό που έχει χρεώσεις Q-Card). Και με τις δύο επιλογές γλιτώνεις την ελάχιστη χρέωση που έχεις τώρα, και μπορείς να βάλεις και το Plus Non Stop.

Anmas
23-06-08, 21:15
Παιδιά kαλώς σας βρήκα :) ...να κάνω και το πρώτο μου ποστ...
αυτοί οι κατάλογοι ισχύουν και σήμερα;
Έχω wind flexy zero και βλέπω στο site της wind χρέωση sms για ελλάδα 0,1071/sms
Εδώ βλέπω 0,04 /sms για όλες τις εταιρείες
επειδή χρησιμοποιώ ελάχιστα το wind flexy zero και καθε φορα που έρχεται λογαριασμός είναι
περισσότερα τα τέλη συνδρομητών κινητής (2,38 / λογαριασμό) παρά οι κλήσεις μηπως
με συμφερει να καταργησω εντελώς τη σύνδεση και να χρησιμοποιήσω μονο το καρτοκινητό μου vodafone
που ετσι και αλλοιώς αυτό ξέρουν οι περισσότεροι για να με καλούν?

Art2007
23-06-08, 22:52
Παιδιά kαλώς σας βρήκα :) ...να κάνω και το πρώτο μου ποστ...
αυτοί οι κατάλογοι ισχύουν και σήμερα;
Έχω wind flexy zero και βλέπω στο site της wind χρέωση sms για ελλάδα 0,1071/sms
Εδώ βλέπω 0,04 /sms για όλες τις εταιρείες
επειδή χρησιμοποιώ ελάχιστα το wind flexy zero και καθε φορα που έρχεται λογαριασμός είναι
περισσότερα τα τέλη συνδρομητών κινητής (2,38 / λογαριασμό) παρά οι κλήσεις μηπως
με συμφερει να καταργησω εντελώς τη σύνδεση και να χρησιμοποιήσω μονο το καρτοκινητό μου vodafone
που ετσι και αλλοιώς αυτό ξέρουν οι περισσότεροι για να με καλούν?

Καλώς ήλθες φίλε...

Αν και δεν μπορώ να ξέρω απόλυτα τις ανάγκες σου, μπορώ να πώ με σιγουριά ότι για χρήστες με μικρή κατανάλωση σε χρόνο ομιλίας, είναι οικονομικότερη η λύση κάποιας καρτοκινητής (εξαιρουμένων των cosmocarta και a la carte που είναι πανάκριβες). Κατ' εμέ οι Q και Frog είναι οι καλύτερες, εξέτασε αν μπορείς να κάνεις φορητότητα προς κάποιο από τα 2 πακέτα, ή δες τα προγράμματα καρτοκινητής στην εταιρία που ήδη είσαι...

Anmas
24-06-08, 12:21
Καλώς ήλθες φίλε...

Αν και δεν μπορώ να ξέρω απόλυτα τις ανάγκες σου, μπορώ να πώ με σιγουριά ότι για χρήστες με μικρή κατανάλωση σε χρόνο ομιλίας, είναι οικονομικότερη η λύση κάποιας καρτοκινητής (εξαιρουμένων των cosmocarta και a la carte που είναι πανάκριβες). Κατ' εμέ οι Q και Frog είναι οι καλύτερες, εξέτασε αν μπορείς να κάνεις φορητότητα προς κάποιο από τα 2 πακέτα, ή δες τα προγράμματα καρτοκινητής στην εταιρία που ήδη είσαι...

To καρτοκινητο που έχω ήταν απο μετατροπη σύνδεσης
Αλλά δεν ξέρω αν είναι στο a la carte ή σε κάποιο άλλο πακέτο
Θα ρωτήσω .. στη vodafone ποιό είναι το φτηνότερο αν έχεις υπόψη σου;

thakaran
24-06-08, 17:31
To καρτοκινητο που έχω ήταν απο μετατροπη σύνδεσης
Αλλά δεν ξέρω αν είναι στο a la carte ή σε κάποιο άλλο πακέτο
Θα ρωτήσω .. στη vodafone ποιό είναι το φτηνότερο αν έχεις υπόψη σου;

Vodafone International (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2401)
Καρτοκινητή Carrefour (http://www.carrefour.gr/mobile_carrefour/pages.asp?page=14&lang=gr)
Καρτοκινητή Champion (http://www.carrefour.gr/mobile_champion/pages.asp?page=14&lang=gr)

Σε όλα ισχυει χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο ομιλίας.

Αυτά από Vodafone. Αν όμως θέλεις, υπάρχουν κ άλλα πακέτα ίδια ή ίσως κ καλυτέρα απο Wind και Cosmote

manoulamou
24-06-08, 18:51
Διαβαστε πρωτα τις Βασικες χρεωσεις (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175328&garpg=2#content_start) και μετα
το υπολοιπο Tutorial (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=175328#content_start)...;)

Anmas
24-06-08, 19:30
Τις διαβασα αλλα ισχυουν ακομα;

Art2007
25-06-08, 01:18
Από ο,τι είδα πρέπει να ισχύουν ακόμα.
Το μόνο που παρατηρησα δηλαδη (και που θα πρεπει μάλλον να το προσθέσει ο lewton στον πίνακα) είναι ότι πλέον η καρτοκινητή carrefour/champion έχει ειδική χαμηλή χρέωση για κλήσεις προς το ίδιο πακέτο.... (0,12 Ε/λεπτο), όπως και η Q και η frog.

Φίλε Anmas, αν δε θέλεις να αλλάζεις εταιρία θα σου πρότεινα να ζητήσεις να σου μετατρέψουν το καρτοκινητό σου σε Vodafone international (δεν ξέρω εαν γίνεται, αλλά ρώτα), έχει μια χαρά χρεώσεις, ίδιες με των υπολοίπων budjet (q, frog κλπ)

Anmas
25-06-08, 01:21
Φίλε Anmas, αν δε θέλεις να αλλάζεις εταιρία θα σου πρότεινα να ζητήσεις να σου μετατρέψουν το καρτοκινητό σου σε Vodafone international (δεν ξέρω εαν γίνεται, αλλά ρώτα), έχει μια χαρά χρεώσεις, ίδιες με των υπολοίπων budjet (q, frog κλπ)

Kατά κει με βλέπω .. λογικά πρέπει να γίνεται ευχαριστώ :)

con
25-06-08, 10:04
Για τη γυναίκα μου που μιλάει 800'/μήνα με κινητά όλων των εταιρειών υπάρχειι καμιά λύση ή θα με καταστρέψει?

manoulamou
25-06-08, 10:07
(1)Φραγη εξερχομενων κλησεων εφ οσον ειναι στ ονομα σου ο λογαριασμος...:
(2)Carrefour/champion όπως Τατιανα Εισαγγελατου:p

Anmas
25-06-08, 10:43
(1)Φραγη εξερχομενων κλησεων εφ οσον ειναι στ ονομα σου ο λογαριασμος...:

...διαφορετικά εύχομαι να μην έχεις περιουσιακά στοιχεία στο όνομά σου ή της γυναίκας σου :lol:

con
25-06-08, 12:11
Ευχαριστώ για τα συμπονετικά λόγια αλλά βλέπω οτι το συμβόλαιο είναι μονόδρομος για τέτοια λεπτά ομιλίας κάθε μήνα... Το μόνο καλό που έχω βρει είναι 0,1€/min αν πάρω ala carte με πακέτο 5€/εβδομάδα και bonus -40% από το site. Βέβαια είναι μόνο για 120 λεπτά/μήνα. Μετά πρέπει να ενεργοποιώ άλλα πακέτα π.χ. για 120' ή για Σαββατοκύριακα. Any other ideas?

manoulamou
25-06-08, 16:08
Εξαρταται προς τα πού γινονται τα περισσοτερα τηλεφωνηματα
γιατι υπαρχουν και τα οικογενειακα πακετα
υπαρχουν εξτρα πακετα για SMS κλπ
Αυτο το καινουργιο με το flexy /αναπροσαρμοζομενο της Wind (http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1122&langID=1)
λεει τιποτε, το εχει μελετησει κανεις?








το θεωρω οφφ τοπικ γιατι εδω μιλαμε
για low-cost καρτοκινητη και οχι συμβολαια...

thakaran
25-06-08, 16:16
Εξαρταται προς τα πού γινονται τα περισσοτερα τηλεφωνηματα
γιατι υπαρχουν και τα οικογενειακα πακετα
υπαρχουν εξτρα πακετα για SMS κλπ
Αυτο το καινουργιο με το flexy /αναπροσαρμοζομενο της Wind (http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1122&langID=1)
λεει τιποτε, το εχει μελετησει κανεις?








το θεωρω οφφ τοπικ γιατι εδω μιλαμε
για low-cost καρτοκινητη και οχι συμβολαια...

Νομιζω πως, αν καταναλώνεται όλος ο χρόνος ομιλίας που δίνεται, συμφέρουν τα πακέτα αυτά εκτός απο τα wind flexy 20 & 25 τα οποία δεν συμφέρουν σε καμία περίπτωση...

sakis7777
25-06-08, 18:02
καλησπερα.Να πω και το καλωs σαs βρηκα μια kai ειναι το πρωτο μου ποστ..
Ξεκιναμε..1)Εχω χασει τη μπαλα μ αυτα τα ψιλα γραμματα(ασε που με αυτη ζεστη αντε να τα διαβασειs) και τιs χρεωσειs προs ιδιο, προs διαφορετικο,ανα 30'', ανα 3' ,ανα 1'', ανα ,ανα ,ανατροπη κ πεναλτυ στη γκομενα απεναντι
2)Εiχa 2 αριθμουs(καρτοφαν -αντισυμβολαιακιαs!!)ενα vodafone k ενα Frog...To vodafone ομωs δεν το χρησιμοποιουσα κ το αφησα επιτηδεs να ληξει η ισχυs του
Οι αναγκεs μου..Χρονοs ομιλιαs περιπου 120' και 50-70 μηνυματα..Θα με βολευε καποιο πακετο vodafone για να μπορω να χρησιμοποιω και τα εξτρα του(3G)αλλα χωριs να μου πιανουν το..

thakaran
25-06-08, 18:05
καλησπερα.Να πω και το καλωs σαs βρηκα μια kai ειναι το πρωτο μου ποστ..
Ξεκιναμε..1)Εχω χασει τη μπαλα μ αυτα τα ψιλα γραμματα(ασε που με αυτη ζεστη αντε να τα διαβασειs) και τιs χρεωσειs προs ιδιο, προs διαφορετικο,ανα 30'', ανα 3' ,ανα 1'', ανα ,ανα ,ανατροπη κ πεναλτυ στη γκομενα απεναντι
2)Εiχa 2 αριθμουs(καρτοφαν -αντισυμβολαιακιαs!!)ενα vodafone k ενα Frog...To vodafone ομωs δεν το χρησιμοποιουσα κ το αφησα επιτηδεs να ληξει η ισχυs του
Οι αναγκεs μου..Χρονοs ομιλιαs περιπου 120' και 50-70 μηνυματα..Θα με βολευε καποιο πακετο vodafone για να μπορω να χρησιμοποιω και τα εξτρα του(3G)αλλα χωριs να μου πιανουν το..

Τα 120 λεπτά και τα μηνύματα είναι προς κάποιο συγκεκριμένο δίκτυο? Αν όχι, με ποιο είναι περισσοτερο?

sakis7777
25-06-08, 18:11
Οχι καπου συγκεκριμενα..Τουρλου!

thakaran
25-06-08, 18:19
Οχι καπου συγκεκριμενα..Τουρλου!

Με Frog, Q, καρτοκινητή champion/carrefour και vodafone international έχεις γύρω στα 33 ευρώ/μήνα δηλαδή. Όλα αυτά τα πακέτα ΔΕΝ έχουν ελάχιστο χρόνο χρέωσης ενώ οι κλήσεις προς το ίδιο πακέτο είναι ακόμα φθηνότερες (0,252 ευρώ/λεπτό προς όλα τα δίκτυα και 0,12 ευρώ/λεπτό προς το ίδιο πακέτο) Τώρα πόσα ξοδεύεις?

sakis7777
25-06-08, 19:15
thnx αδερφε.
Οι χρεωσειs τηs vodafone για το vodafone live ξερουμε ποιεs ειναι?Υπαρχει καποιο πινακακι?

manoulamou
26-06-08, 12:07
Εξαρταται τι υπηρεσιες χρησιμοποιεις και εαν ειναι καρτοκινητο!
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1082
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=3481

swind
26-06-08, 12:40
Τελικά αυτό το άρθρο είναι μια καλή πρόταση ! Ειδικά από τότε που το μοναδικό πρόγραμμα συμβολαίου στην αγορά χωρίς ελάχιστη χρέωση (WIND 1) καταργήθηκε !!

........Auto merged post: swind πρόσθεσε 21 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτά τα δύο που λες είναι που σε καλύπτουν απόλυτα.
Ή θα κάνεις φορητότητα στο Wind 1 (προσοχή, θα πληρώνεις και τέλη συνδρομητών σχεδόν 2,5 ευρώ το μήνα), ή στο Free2Go και μετά θα κάνεις μετάβαση στο F2G1 (αυτό που έχει χρεώσεις Q-Card). Και με τις δύο επιλογές γλιτώνεις την ελάχιστη χρέωση που έχεις τώρα, και μπορείς να βάλεις και το Plus Non Stop.

Wind 1...καταργήθηκε είπαμε!

Art2007
26-06-08, 13:50
Σίγουρα καταργήθηκε;;;

Για δες εδώ (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1290)

swind
26-06-08, 13:58
Σίγουρα καταργήθηκε;;;

Για δες εδώ (http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1290)

Παιδιά, επειδή ενδιαφέρομαι να το βάλω, έκανα κλικ στο link που σε οδηγεί στις χρεώσεις του και με έκανε redirection στο link με τα παλιά μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα. πήρα τηλ. στο cc και μου το επιβεβαίωσαν...τώρα τι να σας πω! wind ειναι αυτή!

μπες εδώ και κάνε κλικ στο wind 1 να δεις που σε πάει...
http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1121

lewton
26-06-08, 14:02
Από ο,τι είδα πρέπει να ισχύουν ακόμα.
Το μόνο που παρατηρησα δηλαδη (και που θα πρεπει μάλλον να το προσθέσει ο lewton στον πίνακα) είναι ότι πλέον η καρτοκινητή carrefour/champion έχει ειδική χαμηλή χρέωση για κλήσεις προς το ίδιο πακέτο.... (0,12 Ε/λεπτο), όπως και η Q και η frog.

Φίλε Anmas, αν δε θέλεις να αλλάζεις εταιρία θα σου πρότεινα να ζητήσεις να σου μετατρέψουν το καρτοκινητό σου σε Vodafone international (δεν ξέρω εαν γίνεται, αλλά ρώτα), έχει μια χαρά χρεώσεις, ίδιες με των υπολοίπων budjet (q, frog κλπ)

Ευχαριστώ, ανανεώθηκε και ο τιμοκατάλογος του champion/carrefour.

swind
26-06-08, 15:23
Παιδιά, επειδή ενδιαφέρομαι να το βάλω, έκανα κλικ στο link που σε οδηγεί στις χρεώσεις του και με έκανε redirection στο link με τα παλιά μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα. πήρα τηλ. στο cc και μου το επιβεβαίωσαν...τώρα τι να σας πω! wind ειναι αυτή!

μπες εδώ και κάνε κλικ στο wind 1 να δεις που σε πάει...
http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1121

θα μιλήσω και με κατάστημα, γιατί το cc δε φημίζεται για συνέπεια στις απαντήσεις του...

swind
26-06-08, 18:45
Λοιπόν, λύθηκε το θέμα! Μόλις έκανα αίτηση φορητότητας για το wind 1, άρα διατίθεται εμπορικά και η άλλη cc μου έλεγε π@π@ριές! πάντως αν το έκοβαν ήμουν σε φάση μέχρι και να οργανώσω group διαμαρτυρίας στο facebook!

Εσύ lewton τι έχεις από κινητή?

@ ADSLgr.com All rights reserved.