PDA

Επιστροφή στο Forum : Budget Καρτοκινητη Τηλεφωνία: γιατί να σε γδύνουν οι εταιρίες (και το κράτος);



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

JimBss
01-07-08, 16:29
Ερώτηση, με τον αποθηκευμένο κατάλογο τηλεφώνων μας τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί στη νέα SIM;

lewton
01-07-08, 16:30
Ερώτηση, με τον αποθηκευμένο κατάλογο τηλεφώνων μας τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί στη νέα SIM;
Ακόμα στη SIM κρατάς τον κατάλογο; :blink:

gkimonas
01-07-08, 16:31
Ερώτηση, με τον αποθηκευμένο κατάλογο τηλεφώνων μας τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί στη νέα SIM;

εγώ έχω ένα usb stick που βάζεις την sim μέσα και μεταφέρεις τις επαφές στον υπολογιστή σου και μετά στην άλλη κάρτα.

Μπορείς επίσης να κάνεις αντιγραφή στο τηλέφωνο και μετά στην νέα sim.

Art2007
01-07-08, 16:31
:oneup: f2go2 αντίστοιχο του frog, επιλογή 6.

Για να δούμε τώρα.


Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :oneup:

Επίσης για την φορητότητα του αριθμού μου θα απευθυνθώ σε κατάστημα vodafone ή σε κατάστημα Wind

Θα πάω καμιά 10 μέρες πριν την λήξη του συμβολαίου μου σωστά;

Σε κατάστημα WIND...

Lewton τελικά αυτό το άρθρο εξελίσσεται σε εργαλείο κοινωνικής πρόνοιας....(!)
Είναι εξαιρετικά χρησιμο, για όσους ειδικα ήταν θυματα των ληστρικών χρεώσεων των εταιριών, αφού με μια μικρή αναζήτηση κάποιος μπορεί να βρει λύσεις πληρώνοντας αρκετά ευρώ λιγότερα...

ααα, τελικά μήπως ξερει κανείς κάτι γι αυτό που ρώτησα παραπάνω, αν στα καρτοκινητα παρέχεται με κάποιο τρόπο ανάλυση κλήσεων/ χρεώσεων;

lewton
01-07-08, 16:34
εγώ έχω ένα usb stick που βάζεις την sim μέσα και μεταφέρεις τις επαφές στον υπολογιστή σου και μετά στην άλλη κάρτα.

Μπορείς επίσης να κάνεις αντιγραφή στο τηλέφωνο και μετά στην νέα sim.
Εγώ πάλι έχω τις επαφές μου μόνο στο κινητό, και τακτικά το συγχρονίζω με το PC μου, έτσι ώστε να τις έχω αποθηκευμένες.
Όταν αλλάζω κινητό απλά συγχρονίζω τη νέα συσκευή με το PC.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ααα, τελικά μήπως ξέρει κανείς κάτι γι αυτό που ρώτησα παραπάνω, αν στα καρτοκινητά παρέχεται με κάποιο τρόπο ανάλυση κλήσεων/ χρεώσεων;
Νομίζω ότι γίνεται, αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις την εξυπηρέτηση πελατών του καρτοκινητού που σε ενδιαφέρει.

gkimonas
01-07-08, 16:38
Εγώ πάλι έχω τις επαφές μου μόνο στο κινητό, και τακτικά το συγχρονίζω με το PC μου, έτσι ώστε να τις έχω αποθηκευμένες.
Όταν αλλάζω κινητό απλά συγχρονίζω τη νέα συσκευή με το PC.



Σωστός lewton απλώς με το usb που λέω δεν έχεις πρόβλημα ασυμβατότητας σε linux πχ και εγώ το κινητό που έχω είναι ακόμα ασπρόμαυρο. :rofl:

ΥΓ Τα είδαμε και τα έγχρωμα, 6310i αθάνατο.:cool: και bluetooth παρακαλώ.:cool:

lewton
01-07-08, 16:39
Σωστός lewton απλώς με το usb που λέω δεν έχεις πρόβλημα ασυμβατότητας σε linux πχ και εγώ το κινητό που έχω είναι ακόμα ασπρόμαυρο. :rofl:

ΥΓ Τα είδαμε και τα έγχρωμα, 6310i αθάνατο.:cool: και bluetooth παρακαλώ.:cool:

Αφού έχει bluetooth θα σου στείλω αστεία video στην επόμενη συνάντηση. :innocent:

gkimonas
01-07-08, 16:41
Αφού έχει bluetooth θα σου στείλω αστεία video στην επόμενη συνάντηση. :innocent:

:rofl::rofl:

Μόνο ακουστικό δυστυχώς.:p

Μαζεύουμε για iphone :sneer:

ΥΓ Θα προτιμούσα σημειώσεις ψηφιακή σχεδίαση μήπως και το περάσω επιτέλους.:p

JimBss
01-07-08, 16:56
Ακόμα στη SIM κρατάς τον κατάλογο; :blink:

Δεν είναι για μένα, το δικό μου το συνδέω με το PC, αλλά για μια συγγενή που έχει ένα παλιότερο κινητό

JimBss
02-07-08, 09:41
εγώ έχω ένα usb stick που βάζεις την sim μέσα και μεταφέρεις τις επαφές στον υπολογιστή σου και μετά στην άλλη κάρτα.
.

Πόσο κοστίζει αυτό και απο πού;

manoulamou
02-07-08, 09:54
:hmm:http://shopping.pathfinder.gr/?q=stick++USB&cat=678&sort=1:hmm:
ειναι και αδιαβροχα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=213071) ... :rolleyes:

JimBss
02-07-08, 10:02
:hmm:http://shopping.pathfinder.gr/?q=stick++USB&cat=678&sort=1:hmm:
ειναι και αδιαβροχα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=213071) ... :rolleyes:

Πρόσεξε λίγο τι λέμε πρίν ποστάρεις...

manoulamou
02-07-08, 10:38
Επειδη δεν ξερω/ειμαι σιγουρη γι αυτο εβαλα το ... thinking smiley...
Mπορειτε να διορθωνετε για να μαθαινουμε κι εμεις οι ασχετοι.
Βρειτε το σωστο και γραψτε το ή δώστε ενα παραδειγμα!
Εγω εκανα ενα κοπο να ψαξω αλλά στο λαθος μερος... Εσεις ;;;
:twisted:

gkimonas
02-07-08, 12:13
εγώ το είχα πάρει από κατάστημα vodafone με το λογότυπο τους επάνω στα 12€

gkandir
02-07-08, 12:16
Μάλλον κάτι τέτοιο (http://shopping.pathfinder.gr/?q=USB+sim) ψάχνετε. ;)

yyy
06-07-08, 16:46
Να κάνω και γω μια ερώτηση:
Σε όλες αυτές τις φτηνές καρτοκινητές, οι χρεώσεις για όσους σε καλούν πχ από σταθερό ΟΤΕ είναι οι ίδιες με αυτές των αντίστοιχων εταιριών; Πχ από σταθερό ΟΤΕ σε frog είναι το ίδιο σαν να καλείς σε Κοσμοκάρτα ή what's up?? Γιατί παλιότερα, ένας φίλος που είχε Q μας είχε "τσακίσει" :)

thakaran
06-07-08, 16:53
Να κάνω και γω μια ερώτηση:
Σε όλες αυτές τις φτηνές καρτοκινητές, οι χρεώσεις για όσους σε καλούν πχ από σταθερό ΟΤΕ είναι οι ίδιες με αυτές των αντίστοιχων εταιριών; Πχ από σταθερό ΟΤΕ σε frog είναι το ίδιο σαν να καλείς σε Κοσμοκάρτα ή what's up?? Γιατί παλιότερα, ένας φίλος που είχε Q μας είχε "τσακίσει" :)


Oταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει η Q με δίκτυο vodafone τότε, υπήρχε το πρόβλημα πως αν σε έπαιρνε κάποιος χρεωνόταν περισσότερο απ' ότι να έπαιρνε κάποιον σε ένα από τα 3 δίκτυα τότε.

Πιστεύω πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο σήμερα. :hmm:


Όντως δεν ισχύει, όλοι οι παροχείς υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας χρεώνουν τις κλήσεις προς Qcard όσο και αυτές προς wind, μιας και η Q χρησιμοποιεί το δίκτυο της wind. (Εξαιρείται η vivodi που εξακολουθεί να τις χρεώνει ακριβότερα, γύρω στο 0,22ευρώ/λεπτό νομίζω... :down:)

:) ;)

yyy
06-07-08, 17:04
Oπότε προφανώς και οι κλήσεις από σταθερό προς frog είναι οι ίδιες όπως από σταθερό προς οποιονδήποτε αριθμό cosmote! Σωστά;

Ευχαριστώ πολύ! :oneup:

thakaran
06-07-08, 17:06
Oπότε προφανώς και οι κλήσεις από σταθερό προς frog είναι οι ίδιες όπως από σταθερό προς οποιονδήποτε αριθμό cosmote! Σωστά;

Ευχαριστώ πολύ! :oneup:

Σωστά!

thakaran
16-07-08, 19:48
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν γίνεται φορητότητα από cosmote σε frog?

JimBss
16-07-08, 21:27
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν γίνεται φορητότητα από cosmote σε frog?

Σίγουρα; Προφανώς γιατί έτσι τους βολεύει :mad:

thakaran
16-07-08, 23:39
Σίγουρα; Προφανώς γιατί έτσι τους βολεύει :mad:

Πήρα τηλ λίγο πριν το προηγούμενο post και μίλησα με μία ευγενέστατη κυρία πλην όμως (επειδή έπαιρνα από άλλο κινητό το οποίο είναι wind) δεν μπορούσα να την πείσω ότι το κινητό που θέλω να κάνω την φορητότητα είναι cosmoκαρτα...! Για Q το βλέπω και μετά το πολύ πολύ το ξαναλλάζω κ το κάνω frog... Ε Λ Ε Ο Σ ! ! ! ! !

windybob73
17-07-08, 10:14
Μια ερωτηση:
Εχω ενα συμβολαιο Cosmote το οποιο εχει ληξει.
Γινεται να κρατησω το ιδιο νουμερο και να το κανω frog καρτοκινητο;
Αυτο γινεται απο την Cosmote;Αν οχι τι πρεπει να κανω;
Ευχαριστω εκ των προτερων.

thakaran
17-07-08, 17:34
Πάρε στο 13897 από το κινητό σου χωρίς χρέωση και ρώτα αν και μάλλον θα λάβεις την ίδια απάντηση με μένα... (ότι δεν γίνεται από cosmote να πας σε frog) οπότε πήγαινε σε Q και έπειτα αν δεν σ αρέσει σε frog... (Εγώ τoυλάχιστον αυτό θα κάνω)

lewton
18-07-08, 00:21
Πάρε στο 13897 από το κινητό σου χωρίς χρέωση και ρώτα αν και μάλλον θα λάβεις την ίδια απάντηση με μένα... (ότι δεν γίνεται από cosmote να πας σε frog) οπότε πήγαινε σε Q και έπειτα αν δεν σ αρέσει σε frog... (Εγώ τoυλάχιστον αυτό θα κάνω)

Έτσι ακριβώς.
Δε σε αφήνουν να πας στο budget πρόγραμμά τους, αλλά αν φύγεις και επιστρέψεις θα σου πουν και ευχαριστώ. :p

ΥΓ. Εγώ θα απέφευγα την Q επειδή δεν έχει roaming. Προτείνω φορητότητα στο Free2Go, που σου δίνει τις χρεώσεις των Q/Frog με τη δέσμευση τιμής και όλες τις επιλογές non-stop (αν σε ενδιαφέρουν).

thakaran
18-07-08, 01:46
Η φορητότητα προς F2G όμως χρεώνεται?

lewton
18-07-08, 01:48
Η φορητότητα προς F2G όμως χρεώνεται?
Όχι.
Κάθε φορητότητα είναι πλέον δωρεάν.

thakaran
18-07-08, 01:51
Όχι.
Κάθε φορητότητα είναι πλέον δωρεάν.

Απλώς επειδή πριν μερικούς μήνες (ίσως ακριβώς για αυτό) είχα ρωτήσει για φορητότητα από F2G σε momad (το αναφέρω μιας κ είναι κ αυτό wind) και μου είχαν πει ότι υπάρχει χρέωση 36 ευρώ

kle500
19-07-08, 12:03
Αγαπητοί φίλοι, το παρόν νήμα με βοήθησε πάρα πολύ (thank's Lewton) στην έρευνα και κατάληξη 2 κινητών (δικό μου και της γυναίκας μου) στο A La Cart με χρέωση 1 λεπτό το λεπτό, ΧΩΡΙΣ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΧΡΗΣΗΣ.
Το αναγράφω με κεφαλαία καθώς έμαθα το απίστευτο προ 15 λεπτών:
Με παίρνει η γυναίκα μου και μου λέει: Έλαβα SMS που λέει ότι για να συνεχίστετε να μιλάμε με 1' το λεπτό πρέπει να κάνετε ανανέωση εντός 2 ημερών.
Έμεινα κάγκελο.
Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε: ΞΕΡΕΤΕ..... άλλαξε το πρόγραμμα προ 2 ημερών και πλέον για να συνεχίσετε να μιλάτε με αυτή τη χρέωση, θα πρέπει να κάνετε ανανέωση τουλάχιστον 10 ευρώ το μήνα.
Λέω, είσαστε καλά?
Επέλεξα την Voda και το συγκεκριμένο πρόγραμμα, μόνο και μόνο για το λόγο του ότι δεν χρειάζεται να πληρώνω κάθε μήνα για ανανέωση.
Μου λέει: Μάλιστα σας καταλαβαίνω, αλλά είναι η νέα πολιτική της Εταιρίας.

Οπότε αγαπητοί μου φίλοι, για που να στραφώ?
Η Wind εξακολουθεί να έχει το πρόγραμμα το αντίστοιχο της Voda (1' το λεπτό)?
Ή θα το αλλάξει και αυτή όπου να' ναι ?

Τι να πω πια.
Ακούω προτάσεις παιδιά.

Φιλικά

lewton
19-07-08, 13:30
Εντελώς απροσδόκητη αυτή η αλλαγή. :eek:

Τώρα μπορείς να δεις το αντίστοιχο της Cosmote και της Wind, αλλά δεν αποκλείεται μέσα σε λίγες μέρες να ακολουθήσουν και αυτές την Vodafone.
Η δεύτερη επιλογή είναι κάποιο πακέτο με εξίσου φθηνή (ή και φθηνότερη) τιμή ανά λεπτό αλλά στο οποίο πρέπει να προαγοράζεις ένα ποσό για ένα μήνα, οπότε αν βγει ο μήνας χάνεις όσο δε μίλησες.
Η τρίτη επιλογή είναι κάποιο εκ των Frog, Q-Card, F2G που έχουν χρέωση 0,12 ευρώ ανά λεπτό (0,002 ευρώ ανά δευτερόλεπτο με χρέωση ανά δευτερόλεπτο) προς όλους τους χρήστες του ίδιου πακέτου. Έτσι θα πληρώνετε περίπου τα δωδεκαπλάσια, αλλά και πάλι είναι σχετικά λίγα.

kle500
19-07-08, 13:41
Εντελώς απροσδόκητη αυτή η αλλαγή. :eek:

Τώρα μπορείς να δεις το αντίστοιχο της Cosmote και της Wind, αλλά δεν αποκλείεται μέσα σε λίγες μέρες να ακολουθήσουν και αυτές την Vodafone.
Η δεύτερη επιλογή είναι κάποιο πακέτο με εξίσου φθηνή (ή και φθηνότερη) τιμή ανά λεπτό αλλά στο οποίο πρέπει να προαγοράζεις ένα ποσό για ένα μήνα, οπότε αν βγει ο μήνας χάνεις όσο δε μίλησες.
Η τρίτη επιλογή είναι κάποιο εκ των Frog, Q-Card, F2G που έχουν χρέωση 0,12 ευρώ ανά λεπτό (0,002 ευρώ ανά δευτερόλεπτο με χρέωση ανά δευτερόλεπτο) προς όλους τους χρήστες του ίδιου πακέτου. Έτσι θα πληρώνετε περίπου τα δωδεκαπλάσια, αλλά και πάλι είναι σχετικά λίγα.
Τι να πω, είναι απαράδεκτοι.
Και εγώ πιστεύω πως θα ακολουθήσουν και οι άλλοι, εκτός και αν δεν το κάνουν και αναγκαστεί να το επαναφέρει ώς ήταν η Voda.
Τα αφήνω ως έχουν προς το παρόν.
;) Και μετά λένε στα POLL πως δεν τους ενδιαφέρει ο δωρεάν χρόνος ομιλίας να δώσουν συγκεκριμένοι πάροχοι ADSL. Αμ δε, εμένα με ενδιαφέρει και πολύ.
Ακούς NetOne ??

furious99
19-07-08, 15:25
Μάλιστα! Αντί να βελτιώνουν τα πακέτα τα χειροτερεύουν! Έχουν βρει τις παχιές αγελάδες και τις αρμέγουν! Μπείτε και στο vodafone.gr και χώστε τα, πάρτε και στην εξυπηρέτηση πελατών αν έχετε όρεξη... Και ο λόγος είναι, αν δε φωνάξει κανείς, θα τους ακολουθήσουν και οι άλλοι - αν όχι άμεσα, για να μη θεωρηθεί εναρμονισμένη πρακτική, σε λίγους μήνες θα το δείτε...

lewton
19-07-08, 15:27
Τι να πω, είναι απαράδεκτοι.
Και εγώ πιστεύω πως θα ακολουθήσουν και οι άλλοι, εκτός και αν δεν το κάνουν και αναγκαστεί να το επαναφέρει ώς ήταν η Voda.
Τα αφήνω ως έχουν προς το παρόν.
;) Και μετά λένε στα POLL πως δεν τους ενδιαφέρει ο δωρεάν χρόνος ομιλίας να δώσουν συγκεκριμένοι πάροχοι ADSL. Αμ δε, εμένα με ενδιαφέρει και πολύ.
Ακούς NetOne ??

Πάντως η φορητότητα σε Cosmote ή Wind είναι μια εντελώς δωρεάν και πλήρως απλουστευμένη διαδικασία.
Επομένως αν δεν βάζεις 10 ευρώ το μήνα και δε βλέπεις το λόγο να αυξήσεις την κατανάλωσή σου μόνο και μόνο για αυτό, δεν έχεις κανένα λόγο να μη μεταφέρεις τα νούμερα σε μια από τις δύο.
Στη χειρότερη περίπτωση θα κάνουν ότι και η Vodafone και θα είσαι εδώ που είσαι και τώρα.
Στην καλύτερη δε θα το κάνουν, οπότε θα είσαι όπως παλιά.

kle500
19-07-08, 15:38
Μα τους αλήτες, παρατηρήστε πότε το άλλαξαν.
Μέσα στο κατακαλόκαιρο, ώστε οι περισσότεροι είτε δεν θα ασχοληθούν μιας και είναι η μόνο περίοδος χαλάρωσης, είτε δεν θα το πάρουν χαμπάρι, με συνέπεια τεράστια οφέλη για την εταιρία.
Ένα μπράβο στο τμήμα Marketing της εταιρίας, αξίζουν πράγματι τους παχυλούς μισθούς τους.
Ακούς εκεί, πριν 2 ημέρες το άλλαξαν και ήταν απόφαση του τμήματος marketing.!!

Αλλά φίλε Lewton, τα περί φορητότης τα γνωρίζα καλά, μέσα στον χώρο εργάζομαι, αλλά ήμαρτον, δεν είναι δυνατόν να κάτσω να κάνω αίτηση Φορητότητας πάνω που φέυγω για διακοπές! You see?
Στην λούμπα και εγώ!

swind
19-07-08, 18:44
Πρέπει να προστεθεί και η καρτοκινητή ciao στη λίστα

furious99
19-07-08, 18:50
Πάντως η φορητότητα σε Cosmote ή Wind είναι μια εντελώς δωρεάν και πλήρως απλουστευμένη διαδικασία.
Επομένως αν δεν βάζεις 10 ευρώ το μήνα και δε βλέπεις το λόγο να αυξήσεις την κατανάλωσή σου μόνο και μόνο για αυτό, δεν έχεις κανένα λόγο να μη μεταφέρεις τα νούμερα σε μια από τις δύο.
Στη χειρότερη περίπτωση θα κάνουν ότι και η Vodafone και θα είσαι εδώ που είσαι και τώρα.
Στην καλύτερη δε θα το κάνουν, οπότε θα είσαι όπως παλιά.

Το θέμα δεν είναι μόνο τι θα κάνεις εσύ, αν θα πας σε Wind ή Cosmote, αλλά ότι θα πρέπει να σε ακολουθήσουν και αυτοί που καλείς, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο ειδικά αν αυτοί είναι με σύνδεση... Χώρια που αν αρχίσει η Voda, θα ακολουθήσουν και οι άλλοι και θα μείνουν μόνο τα προπληρωμένα non-stop κλπ. που λήγουν, και χρεώνεσαι προκαταβολικά χωρίς πολλές φορές να τα μιλήσεις όλα τα λεπτά... Με λίγα λόγια σε σπρώχνουν κιόλας να πάρεις σύνδεση...
Αυτοί στις εταιρείες τηλεφωνιούνται μεταξύ τους και συνεννοούνται όταν είναι να ακριβήνουν τα προγράμματα, όπως είχε γίνει τότε που είχαν και οι 3 μαζί ακριβήνει τα SMS, και φάγανε την καμπάνα για εναρμονισμένες πρακτικές...

lewton
20-07-08, 14:40
Το θέμα δεν είναι μόνο τι θα κάνεις εσύ, αν θα πας σε Wind ή Cosmote, αλλά ότι θα πρέπει να σε ακολουθήσουν και αυτοί που καλείς, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο ειδικά αν αυτοί είναι με σύνδεση... Χώρια που αν αρχίσει η Voda, θα ακολουθήσουν και οι άλλοι και θα μείνουν μόνο τα προπληρωμένα non-stop κλπ. που λήγουν, και χρεώνεσαι προκαταβολικά χωρίς πολλές φορές να τα μιλήσεις όλα τα λεπτά... Με λίγα λόγια σε σπρώχνουν κιόλας να πάρεις σύνδεση...
Αυτοί στις εταιρείες τηλεφωνιούνται μεταξύ τους και συνεννοούνται όταν είναι να ακριβήνουν τα προγράμματα, όπως είχε γίνει τότε που είχαν και οι 3 μαζί ακριβήνει τα SMS, και φάγανε την καμπάνα για εναρμονισμένες πρακτικές...

Μιλάμε για κάποιον που χρησιμοποιεί/χρησιμοποιούσε το «1 λεπτό το λεπτό», το οποίο είναι για έως 2 κινητά της επιλογής σου και όχι για κάθε κινητό Vodafone.
Προφανώς ο φίλος που το χρησιμοποιούσε για να μιλάει με τη γυναίκα του μπορεί να μεταφέρει και τα δύο νούμερα. ;)

furious99
20-07-08, 15:09
Μιλάμε για κάποιον που χρησιμοποιεί/χρησιμοποιούσε το «1 λεπτό το λεπτό», το οποίο είναι για έως 2 κινητά της επιλογής σου και όχι για κάθε κινητό Vodafone.
Προφανώς ο φίλος που το χρησιμοποιούσε για να μιλάει με τη γυναίκα του μπορεί να μεταφέρει και τα δύο νούμερα. ;)

Μα γι΄αυτό μιλάω και εγώ, αλλά δεν το 'πιασες... Ακόμα και της γυναίκας του να είναι και πάλι δεν είναι τόσο εύκολο (π.χ. μπορεί αυτή να είναι με συμβόλαιο)... Εγώ π.χ. όπως και πολλοί άλλοι, έχω 2 φίλους με συμβόλαιο Vodafone και χρησιμοποιούσα την προσφορά για να μιλάω φτηνά με αυτούς... τώρα παύει να με συμφέρει και δε θα τους καλώ (φυσικά δε μπορώ να τους ζητήσω να σπάσουν το συμβόλαιο για να μιλάνε μαζί μου!) οπότε η κάρτα αυτή θα πάει στο συρτάρι..

panther21
20-07-08, 18:43
Διαβασα το πολυ ενδιαφερον tutorial του lewton τον οποιο και ευχαριστω πολυ. Ενδιαφερομαι για καρτοκινητο αποκλειστικα για κλησεις και μηνυματα προς Κυπρο. Με βαση αυτα που ειδα η ΑΒ καρτα ειναι η φτηνοτερη σε μηνυματα και κλησεις, σωστα? Υπαρχει καποια αλλαγη ή καποια αλλη προταση απο καποιον ή να προχωρησω με αυτην?

lewton
20-07-08, 18:55
Διαβασα το πολυ ενδιαφερον tutorial του lewton τον οποιο και ευχαριστω πολυ. Ενδιαφερομαι για καρτοκινητο αποκλειστικα για κλησεις και μηνυματα προς Κυπρο. Με βαση αυτα που ειδα η ΑΒ καρτα ειναι η φτηνοτερη σε μηνυματα και κλησεις, σωστα? Υπαρχει καποια αλλαγη ή καποια αλλη προταση απο καποιον ή να προχωρησω με αυτην?
Πολύ σωστά κατέληξες στην κινητή του Βασιλόπουλου.
Ενώ τα άλλα budget πακέτα έχουν τη φθηνότερη χρέωση προς τις ανατολικές χώρες, το πακέτο αυτό έχει τη φθηνότερη χρέωση προς τις δυτικές χώρες μεταξύ των οποίων θεωρείται και η Κύπρος.

thakaran
21-07-08, 15:49
Και άλλη καρτοκινητή της Cosmote - για διεθνή αυτή τη φορά κυρίως:

http://www.ciaomobile.gr/el/default.aspx


Πρέπει να προστεθεί και η καρτοκινητή ciao στη λίστα

:oneup:

lewton
21-07-08, 17:51
Θα μπει, αλλά υπομονή.
Διακοπές λέμε. Δε λέτε καλά που μου έδωσε άδεια ο Νεκτάριος. :lol:

Lagman
23-07-08, 15:29
δε ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post αλλά ανανέωση χρόνου ομιλίας στο site της vodafone κερδίζεις έως και 40% .

gkimonas
23-07-08, 18:00
Σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα Wind κ έκανα την αίτηση φορητότητας. :)

Σας ευχαριστώ όλους.

BARKOULETOS
23-07-08, 20:34
Παντως για ανθρωπους που μιλανε πανω απο 7-8 ωρες το μηνα χωρις να καλουν τους ιδιους και τους ιδιους αριθμους , η καρτοκινητη δεν αποτελει λυση.

Προσωπικα επελεξα το καλοκαιρι την προσφορα της Wind στα προγραμματα Flexy. Με 75 ευρω παγιο επαιρνες 12 ωρες ομιλιας προς ολους με τη χρεωση για τον εξτρα χρονο να ειναι στα 0,0039.Οχι και ασχημα αν αναλογιστεις οτι ΠΟΤΕ δεν μου μενει χρονος ή οτι μου εδωσαν και μια συσκευη των 300 ευρω δωρεαν.


Φιλικα

Σιγουρα?

Εγω δεν πολυμιλαω οποτε ειμαι οκ με την φρογκ μου.

ειχα Wind εκανα φορητοτητα Q και τωρα Frog. Ολα τζαμπα ειναι:oneup:

lewton
23-07-08, 20:41
Παντως για ανθρωπους που μιλανε πανω απο 7-8 ωρες το μηνα χωρις να καλουν τους ιδιους και τους ιδιους αριθμους , η καρτοκινητη δεν αποτελει λυση.



Σιγουρα?


Σιγουρότατα.
Ούτε καν 7-8 δεν χρειάζεται να είναι οι ώρες.
Από δύο ώρες και πάνω (αν δεν είναι προς συγκεκριμένους αριθμούς) συμφέρουν αναμφίβολα τα συμβόλαια.

con
24-07-08, 23:06
δε ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post αλλά ανανέωση χρόνου ομιλίας στο site της vodafone κερδίζεις έως και 40% .Δυστυχώς το άλλαξαν και πλέον είναι μέχρι 25%. Όπως άλλαξαν και την πολιτική τους για τα 2 νούμερα με 0,001E/min του ala carte. Θέλει ανανέωση 10Ε/μήνα... Μάλλον δεν τους ενδιαφέρουν πια οι καρτοκινητοί πελάτες...

Gordito
22-08-08, 02:08
Στις καρτοκινητες ισχυουν τα data plans των εταιριων, οπως και στα συμβολαια;

gkimonas
23-08-08, 02:25
Η αλλαγή δικτύου μετά την φορητότητα, για εμένα ξεκίνησε με προβλήματα δυστυχώς. :vava:

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω την διαδικασία ειδοποίησης κλήσεων με αποτέλεσμα να προωθήσουν το πρόβλημα μου στο σύστημα.

Θα πάρει κάποιες εργάσιμες ημέρες.

Τι γκίνια είναι αυτή που με δέρνει.

lewton
23-08-08, 09:32
Στις καρτοκινητες ισχυουν τα data plans των εταιριων, οπως και στα συμβολαια;
Όχι, έχουν ειδικά προγράμματα για data, και πάντως σίγουρα δεν θα βρεις προγράμματα για data σε Q-Card/Frog/Carrefour κλπ.
Μόνο στο Wind Free2Go από τα πακέτα που συζητάμε εδώ.


Η αλλαγή δικτύου μετά την φορητότητα, για εμένα ξεκίνησε με προβλήματα δυστυχώς. :vava:

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω την διαδικασία ειδοποίησης κλήσεων με αποτέλεσμα να προωθήσουν το πρόβλημα μου στο σύστημα.

Θα πάρει κάποιες εργάσιμες ημέρες.

Τι γκίνια είναι αυτή που με δέρνει.
Τι νούμερο μετέφερες;
Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα όταν έκανα φορητότητα το πρώτο νούμερο 698 στη Wind.

@ ADSLgr.com All rights reserved.