PDA

Επιστροφή στο Forum : Budget Καρτοκινητη Τηλεφωνία: γιατί να σε γδύνουν οι εταιρίες (και το κράτος);



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

frenty
02-02-09, 18:49
Ουσιαστικά η μείωση της Q και Frog είναι η μετακύλιση στην λιανική από την μείωση στην χονδρική (τέλος τερματισμού) που επεβλήθη από την ΕΕΤΤ με εφαρμογή από την 1/1/09

manoulamou
02-02-09, 20:15
Τι δηλαδη δεν μας κανουν δωρο τις μειωσεις
απ την καλη τους την καρδια;:sneer:
Ειναι σαν τα super markets που τους κανουν εκπτωση 40% οι βιομηχανιες και
μετα τις εμφανιζουν σαν φοβερες προσφορες με 20%!

frenty
03-02-09, 02:19
Τι δηλαδη δεν μας κανουν δωρο τις μειωσεις
απ την καλη τους την καρδια;:sneer:
Ειναι σαν τα super markets που τους κανουν εκπτωση 40% οι βιομηχανιες και
μετα τις εμφανιζουν σαν φοβερες προσφορες με 20%!

Το ξέρω manoulamou ότι το γνωρίζεις (καθώς και άλλοι εδώ στο forum) πως προήλθε η μείωση.:respekt:
Το παραπάνω το έγραψα για κάποιους που δεν παρακαλουθούν τα πράγματα από κοντά και δεν έχουν κάνει τον συσχετισμό και το ερμηνεύουν όπως το 'πες ότι το κάνουν απ την καλη τους την καρδια...
Ειναι σαν τα super markets που τους κανουν εκπτωση 40% οι βιομηχανιες και
μετα τις εμφανιζουν σαν φοβερες προσφορες με 20%!
Δεν λες και το άλλο; Τις πλασματικές εκπτώσεις ή δώρα.
Ανεβάζουν τις τιμές των προϊόντων αλματωδώς και μετά λένε παίρνεις ένα προϊόν και δίνουμε 20% επιπλέον δώρο, ή παίρνεις 3 και 1 δώρο......:hmm::lol:

faethie
03-02-09, 17:17
Ακούγεται καλή προσφορά και δεν αντιλέγω, αλλά αν αναλύσουμε το θέμα περισσότερο θα δούμε ότι:
Οι εταιρείες κινητής γνωρίζουν ότι αυτά τα λεφτά (34-40 ευρώ) ο κόσμος θα τα χρησιμοποιήσει σε υπηρεσίες κανονικής χρέωσης (δηλ. σε κλήσεις που δεν ανήκουν στην ομάδα των 1000' ή άλλες υπηρεσίες). Αυτά αφήνουν πολλά κέρδη.
Οι τηλ. αριθμοί του "κράχτη" ανήκουν στο ίδιο δίκτυο με αποτέλεσμα οι εταιρείες ουσιαστικά δεν πληρώνουν το τέλος τερματισμού (ή τυπικά το πληρώνουν στον εαυτό τους, άρα μηδέν) άρα χαμηλό κόστος κλήσεων δηλ. λίγα έξοδα.
Γνωρίζοντας την καταναλωτική συμπεριφορά ότι οι περισσότεροι πελάτες τους όσο η κάρτα τους έχει λεφτά τα ξοδεύουν, θα βγάλουν κέρδη με το λγότερο 34-40 ευρώ. Δηλ. προτρέπουν τους πελάτες τους να ξοδέψουν κατ' ελάχιστο 34-40 ευρώ τον χρόνο.
Ίσως αναρωτηθείτε ότι όλοι ξοδεύουν παραπάνω από €40 τον χρόνο. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Υπάρχει και μια μερίδα πελατών (ίσως λίγοι, δεν γνωρίζω το μέγεθος) με τηλ. έξοδα λιγότερα από €40 ετησίως. Ε, αυτούς θέλουν να τους κάνουν να ξοδέψουν περισσότερα. Όταν αυτοί τηλεφωνούν περισσότερο, θα τους το αναταποδώσουν οι καλούμενοι και θα τους τηλεφωνήσουν και αυτοί με την σειρά τους περισσότερο. Διπλό όφελος, διπλό κέρδος!
Τέτοιου τύπου προσφορά από τις εταιρείες πιστεύω ότι θα είναι μόνο για φέτος. Επειδή όσοι πελάτες αποδεχθούν αυτήν την προσφορά, θα κάνουν μεγαλύτερη τηλ. κίνηση και του χρόνου αν δεν επαναληφθεί η ίδια ή καλύτερη προσφορά, οι πελάτες αυτοί δεν θα μπορούν να "κόψουν με μαχαίρι" και να μειώσουν την τηλ. κίνησή τους στα επίπεδα προ της προσφοράς και θα συνεχίσουν να χρεώνονται με υψηλότερες χρεώσεις και υψηλότερα έσοδα για τα επόμενα χρόνια οι κινητές. Και μην ξεχνάμε ότι θα ανταποδίδουν τις κλήσεις και οι καλούμενοι. Επιπλέον κέρδος στις κινητές.
Και η δε διατύπωση της διαφήμησης, παίζει σοβαρό ρόλο στους πόσους δυνητικούς πελάτες θα πείσει.
Αυτό που εξήγγειλαν είναι σαν να έλεγαν πληρώστε 34 ή 39 ή 40 ευρώ (αναλόγως της εταιρείας) για ένα έτος και σας κάνουμε δώρο 1000' ομιλίας και 1000' sms μηνιαίως!
Με αυτή την διατύπωση κάποιοι δεν θα "τσιμπούσαν", γιατί θα αντιδρούσαν ότι θα πρέπει να πληρώσουν "κερατιάτικα" 34-40 ευρώ.
Αλλάζοντας την διατύπωση, όπως την έχουν εξαγγείλει πληρώνεις μόνο 1-10 ευρώ για 1000' + 1000 sms και βάζοντας ως απαραίτητη προϋπόθεση τα 3 ευρώ, μειώνουν την καταναλαλωτική αντίσταση (σε όσους τους έχει απομείνει έστω λίγη) και τσιμπάνε σχεδόν όλοι!

Κάνεις λάθος, καθώς αν κάποιος ξοδεύει λιγότερα απο 30-40 ευρώ το χρόνο, αυτό σημαίνει οτι ΔΕΝ θελει να μιλά "τζάμπα" με αριθμούς WIND. Αν ήθελε, τότε θα είχε βάλει ήδη τη προσφορά με 6ευρώ το μήνα, οπότε θα έδινε ήδη μια 70άρα το χρόνο για το Non Stop...

Ε, αν καποιος μιλά με 30-40 ευρώ το χρόνο, και χωρίς να το χρειάστηκε ως τώρα είδε ξαφνικά τη διαφήμιση και σκέφτηκε "Μα, ΠΡΕΠΕΙ να μιλώ κι εγώ τζάμπα σε κινητά WIND, παρόλο που κάνω 5 τηλέφωνα σύνολικά το μήνα", ε τότε... καλά να πάθει.

Gordito
23-02-09, 16:13
Λοιπον, εχει ερθει ο καιρος μου για να παρω συσκευη.

Eδω και εναμιση χρονο εχω 100 λεπτα ομιλιας το μηνα με 20€ απο τη Vodafone, με το μεσο λογαριασμο να ειναι στα 25€. Οπως καταλαβατε δεν κανω συχνη χρηση του κινητου και δε με πολυενδιαφερουν χρεωσεις κτλ κτλ

Απλα τωρα κυνυγαω τη μεγαλυτερη επιδοτηση για συσκευη, λετε να με συμφερει να μεταπηδησω σε αλλη εταιρια;

hellenicsun
04-11-09, 00:53
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Έχω φτιάξει ένα μικρό πίνακα ώστε να βοηθηθώ στην επιλογή του καλύτερου πακέτου. Ιδού με τις νέες τιμές:
63790

polv
04-11-09, 01:19
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Έχω φτιάξει ένα μικρό πίνακα ώστε να βοηθηθώ στην επιλογή του καλύτερου πακέτου. Ιδού με τις νέες τιμές:
63790

Φίλε μου δεν ανοιγει η επισύναψη

hellenicsun
04-11-09, 01:21
Φίλε μου δεν ανοιγει η επισύναψη

Σε μένα λειτουργεί κανονικά :hmm:

Sovjohn
04-11-09, 12:25
Έχει μερικά λαθάκια ο τιμοκατάλογος,

Στην Qcard υπάρχουν ουσιαστικά 2 τιμοκατάλογοι:

Αυτός που ισχύει με την ενεργοποίηση και για παλιούς πελάτες (http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=21&tablePageID=17&langID=1) και

Αυτός που ισχύει για όλους δωρεάν αν στείλουν SMS στο 12260 (http://www.myq.gr/default.asp?siteID=1&pageID=260&langID=1)

Ο δεύτερος είναι χαμηλότερος (και πρακτικά τον έχουν όλοι οι συνδρομητές που θέλουν...)

swind
12-12-09, 14:25
Το αρθράκι αυτό είναι πολύ χρήσιμο, αλλά δυστυχώς είναι παρατημένο από το αρθρογράφο του...έχει τιμές ενός χρόνου πίσω και βάλε...

manoulamou
12-12-09, 21:30
Ο αρθρογραφος του τωρα τριγυριζει μακρυα "σ αλλη γης σ αλλα μερη" στα ξενα!!!;)

voithostyrempora2
12-12-09, 21:44
Ελβετία είναι βασικά:p:p:p.

swind
14-12-09, 01:22
Ε και? Στην Ελβετία δεν έχουνε Internet? Εγώ πάντως τον βλέπω και postάρει, άρα ασχολείται ακόμα με το φόρουμ...

frenty
14-12-09, 17:47
Μπορεί να μην έχει τον χρόνο, για να ψάξει και να το ανανεώσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.