PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρωπαικο e-shop ?



shadowmoon
30-05-05, 17:38
Ξερει κανεις κανενα ευρωπαικο e-shop για υλικα υπολογιστων που να στελνει και Ελλαδα ????????????

Ευχαριστω

alexis2044
30-05-05, 17:59
amazon???

fanela
30-05-05, 18:02
pixmania.com

Cafeeine
30-05-05, 18:06
Δεν είμαι σιγουρος αλλά υπάρχουν κάποια γερμανικά και γαλλικα e-shop που περιλαμβάνονται στην μηχανή του www.skroutz.gr Λογικά αυτά θα στέλνουν Ελλάντα

megahead13
30-05-05, 18:08
pixmania.com
Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι είναι το καλύτερο. Επίσης υπάρχει και το technikdirekt.de και το nomatica.gr To amazon δε στέλνει τέτοιου είδους προϊόντα σε άλλες χώρες, παρά μόνο βιβλία και cd/dvd. Για παράδεειγμα το γερμανικό amazon στέλνει κομπιουτεροπροϊόντα/καταναλωτικά ηλεκτρονικά μόνο εντός Γερμανίας. Αν δηλώσεις πως βρίσκεσαι σε άλλη χώρα σου λέει πως η αποστολή είναι αδύνατη...

giwrgosth
30-05-05, 18:25
Αγοράζω τα πάντα (εκτός από τρόφιμα!) από eshop, κυρίως Γερμανικά, αλλά πιστεύω ότι οι τιμές του δικού μας e-shop.gr σε υλικά υπολογιστών είναι πολύ καλές, δεν έχω βρει ποτέ λόγο να αγοράσω κάτι από Γερμανία.
Μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές πάντως έχει και το www.computerunivers.com, αλλά είναι λίγο ακριβό στα ταχυδρομικά του!
Το technikdirekt που είπε ό φίλος είναι επίσης πολύ καλό και με καλες τιμές και στέλνει Ελλάδα.
Ψάξε και για το media markt, Γερμανικό και αυτό με τεράστια ποικιλία, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι στέλνει Ελλάδα. Από Σεπτέμβρη όμως θα έχει υποκατάστημα και εδώ.

ranger
30-05-05, 19:40
Στο skroutz.gr, στην πρώτη σελίδα, μπορείς να πατήσεις Archive.

Θα σου βγάλει πληροφορίες για όλα τα eshops που έχει στη λίστα του (που είναι το καθένα, με τι προϊόντα ασχολείται κτλ). Η σελίδα βρίσκεται εδώ (http://www.skroutz.gr/skr/).

cassidy
30-05-05, 20:10
www.overclockers.co.uk

Να ρίχνεις καμιά ματιά και στις προσφορές του, συχνά πυκνά βγάζει πολύ καλό πράμα στο σφυρί.

XTCgr
30-05-05, 20:54
www.overclock.co.uk
www.chillblast.co.uk
www.watercooling.de

shadowmoon
30-05-05, 22:06
Το www.pixmania.gr εχει εδρα στην Ελλαδα η στελνουν τα πραγματα απ'εξω ?
Και απ'οτι βλεπω δεν εχουν αντικαταβολη και δεχονται μονο πιστωτικες , πραγμα που με κανει επιφυλακτικο.

lamesaint
30-05-05, 22:26
Το www.pixmania.gr εχει εδρα στην Ελλαδα η στελνουν τα πραγματα απ'εξω ?
Και απ'οτι βλεπω δεν εχουν αντικαταβολη και δεχονται μονο πιστωτικες , πραγμα που με κανει επιφυλακτικο.

Έχει αγοράσεις κανείς απο αυτό ποτε; Αν ναι και χρειάστηκε να το αλλάξει γιατί δεν ήταν αυτό που παρήγγειλε πόσες μέρες χρειάστηκε να περάσουν;
Αν είναι να στέλνουν απ'έξω τότε ζήτω που καήκαμε αν χρειάζεται και αλλαγή..

megahead13
31-05-05, 00:31
από pixmania.com παρέλαβα ένα πολυμηχάνημα της Canon (το MP-780) σε περίπου 24 ώρες! Και επίσης γλύτωσα περίπου 150 ευρώπουλα, αν το αγόραζα από Ελλάδα. Και το technikdirekt.de είναι καλό, αλλά καθυστέρησε πάρα πολύ στην παράδοση (γύρω στο μήνα για ένα DVD/Video Combo) και επιπλέον το δέμα έφτασε μέχρι το ταχυδρομείο, ενώ το pixmania παραδίδει στην πόρτα του σπιτιού σου με DHL (γύρω στα 15 ευρώ για μικρά δέματα, πχ φωτογραφικές, κτλ). Για καθυστερήσεις απο το tecknikdirekt έχω διαβάσει και στο dpgr.gr, αλλά δεν ξέρω αν αυτός είναι ο γενικός κανόνας. Πάντως όλοι λένε για την ταχύτητα του pixmania. Τέλος pixmania, nomatica είναι γαλλικά, αλλά έχουν σχεδόν όλες τις ευρωπαϊκές γλώσσες και αντίστοιχη τηλεφωνική εξυπηρέτηση, πχ εμένα με πήρε η τηλεφωνήτρια του pixmania και μου μίλησε στα ελληνικά για επιβεβαίωση της παραγγελίας!!!

megahead13
31-05-05, 00:32
Α! Μπορείς να πληρώσεις και μέσω τραπέζης, αλλά καλύτερα για αυτά τα θέματα συμβουλευτείτε τους αναλυτικούς οδηγούς που έχουν στα site τους...

gcf
31-05-05, 00:50
Σχόλια και προσωπικές απόψεις μελών για το pixmania (http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=10;action=display;threadid=11153)
Σχόλια και προσωπικές απόψεις μελών για το technikdirekt (http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=10;action=display;threadid=3459)
Σχόλια και προσωπικές απόψεις μελών για το nomatica (http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=10;action=display;threadid=10066)
Απόψεις μελών του www.dpgr.gr για τρία μεγάλα ευρωπαϊκά e-shops.

lacie
31-05-05, 02:26
No 1 ####

http://www.cyberport.de

ψωνίζω εδώ και 4 χρόνια από αυτούς χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα.
Μέχρι στιγμής έχω πάρει πράγματα αξίας 19.000 ευρώ ( στα 4 χρόνια για τους πελάτες μου.)
κάθε βδομαδα βγαζουν καλες προσφορες για διαφορα ( TFT, Office PC πχ SiemensNixdorf Scenic X102 P4 512 MB με Linux 380 ευρώ η XP-PRO με 440 ευρώ.- πήρα 4 πριν ενα μήνα )

ποτέ δεν γύρισα τίποτα πίσω , ποτέ δεν ήταν κάτι λάθος , κανένα παράπονο από πελάτη.

Σας τους συνιστώ ανεπιφύλακτα ( βαζω 10 στα 10 ) !!!

No 2 ####

http://www.computeruniverse.net/

Και αυτοί είναι πολύ καλοί αλλά για μένα είναι σε δεύτερη θέση γιατί για μικρές παραγγελίες τα μεταφορικά τους είναι ακριβά. Σε διαφορετική περίπτωση αν θες κάνα βαρβάτο workstation θα το βρεις κάνα 500-700
πιο φτηνό από Ελλάδα.

Άψογοι για μαζικές παραγγελίες !!!

έχω ατελείωτες λίστες με shop από τη Γερμανία για κάθε περίπτωση .... ( εκεί μεγάλωσα βλέπεις ).

αν ενδιαφέρεσαι PM – prive. Να μην λένε ότι κάνουμε και διαφημίσεις !!!

αυτά ....

## Και οι μεν και οι δε στέλνουν σε 5-7 μέρες με UPS (οπότε έχεις το tracking Nr. και παρακολουθεις το πακέτο on-line ανά πάσα στιγμή.

Ρεκόρ έχει η cyberport όταν πριν 2 χρόνια πήρα δυο 19αρες Lacie
και η παραγγελία έγινε δευτέρα πρωί ήταν στην αθήνα ΤΕΤΑΡΤΗ !! Τρέλα ....

Δημήτρης

/ΝΝΝΝ

wolfman
31-05-05, 02:38
Πήρα μια φωτογραφική μηχανή από Pixmania. Ηρθε σε 2 περίπου μέρες και πλήρωσα κάπου 15 Ευρώ μεταφορικά. Χώρια που γλύτωσα κάπου 150τόσα Ευρώ από το να την αγόραζα από Ελλάδα. Κανένα παράπονο (υπ' όψιν ότι δίνουν κι ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση).

Lord_British
31-05-05, 02:57
H Γερμανια γενικα ειναι ο παραδεισος τον καλων τιμων καθως και τις ποικιλιας των ηλεκτρονικων προϊοντων.Ψωνιζω εδω και χρονια απο γερμανικα e-shops ,εμπιστευομαι 100% τα γερμανικα serach engines και ποτε δεν απογοητευτηκα.Για μενα οποιος εχει τη δυνατοτητα και δεν αγοραζει ηλεκτρονικα απο Γερμανια ειναι κοροιδο.


Φιλικα

kubiak
22-12-05, 17:54
.

Το handit.de πως το αξιολογείτε;

.

ReverseR
22-12-05, 18:06
Παιδιά μήπώς έχει κανείς καμιά παλια σελιδα του σκρουτζ σωσμένη???
Τώτε που είχε και ξένα μαγαζια και ξένους ευρωπαικους price aggregators??

Είχα αλλά το έχασα μαζί με σκληρό, και τώρα έχουν κάνει τη σελίδα τους αμερικάνικη...


@lacie,
κάνε ένα συνημμένο τη λίστα σου δεν νομίζω οτι ενοχλεί...
Ενδιαφερομαι εγω και φαντάζομαι πολλοί άλλοι

chrand
27-12-05, 14:58
Επειδή θέλω να πάρω από το www.Pixmania.com μα φωτογραφική μηχανή , έχει πάρει κανείς και αν ναι, έχετε πληρώσει το Συμβόλαιο Εγγυημένης Αγοράς κάθε φορά που παραγγέλνετε ένα προϊόν !

Αυτό το συμβόλαιο σας εξασφαλίζει :

- την επιστροφή του 100% της αξίας αγοράς της συσκευής σας
- την παραλαβή της αποζημίωσης υπό τη μορφή ενός κουπονιού αγοράς με ισχύ 3 μηνών
- τη δυνατότητα χρησιμοποίησης του κουπονιού αγοράς για να αποκτήσετε οποιοδήποτε προϊόν του site PIXmania.com
Όλα αυτά τα πλεονεκτήματα σας προσφέρονται από το 5,9% της τιμής με ΦΠΑ του προϊόντος της επιλογής σας !

Χρειάζεται αυτό ή να μην το πάρω (11,90 )

megahead13
27-12-05, 15:01
Προσωπικά δεν έχω πληρώσει για το Συμβόλαιο Εγγυημένης Αγοράς. Νομίζω είναι στην κρίση του καθενός αν νομίζει ότι είναι χρήσιμο και αν τον συμφέρει ή όχι να το πληρώσει...

chrand
27-12-05, 15:06
Προσωπικά δεν έχω πληρώσει για το Συμβόλαιο Εγγυημένης Αγοράς. Νομίζω είναι στην κρίση του καθενός αν νομίζει ότι είναι χρήσιμο και αν τον συμφέρει ή όχι να το πληρώσει...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,
έχεις αγοράσει από Pixmania με πιστωτική κάρτα;
¨Ολα εντάξει;

megahead13
27-12-05, 15:36
Mια χαρά είναι! Δες και τα προηγούμενα ποστ μου στο παρών νήμα...

chrand
27-12-05, 16:03
Εντάξει την έστειλα την παραγγελία.

PENTAX (http://www.pixmania.com/gr/gr/pentax/38/marque.html) Optio 50 + Κάρτα μνήμης Secure Digital 512MΒ + Φορτιστής LR6 (AA) V900 PC22 + 4 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες NiMH LR6(AA) 2500 mAh

http://www.pixmania.com/gr/gr/171520/art/pentax/optio-50-eunoa-ii-ico-sec.html?itag=5892

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Θα σας ενημερώσω για την όλη διαδικασία.
Χρόνια Πολλά σε όλους

viron
27-12-05, 16:38
Πολύ πρόσφατα αγόρασα από pixmania φοτογραφική μηχανή και ήρθε σε 3 μέρες.
Μια τσάντα που αγόρασα είχε λάθος διαστάσεις στο site.

Πάντως αν ψάξετε στο internet υπάρχουν αρκετά παράπονα από αγοραστές που τους στάλθηκαν λάθος προιόντα ή είχαν βλάβες.

Επειδή επεξεργάζονται χιλιάδες αγορές κάθε μέρα δεν πολυασχολούνται με τα λάθη. Αλλά το ποσοστό είναι μικρό , αν είσαι άτυχος όμως μπορεί να περάσουν μηνες να ξεμπλέξεις.

Αν δεν αγοράσεις το επιπλέον συμβόλαιο η εγγύηση είναι της τοπικής αντιπροσωπείας μόνο και στην Ελλάδα πολλές αντιπροσωπείες δεν αναγνωρίζουν αγορές από το εξωτερικό. Άλλο μπλέξιμο δηλαδή αν χαλάσει η συσκευή και πέσεις σε στραβή αντιπροσωπεία.

Αλλά και με το επιπλέον συμβόλαιο πληρώνεις τα έξοδα αποστολής και επιστροφής, και η υπόσχεση για πίστωση με το αρχικό ποσό αγοράς δεν είναι αυτόματη αλλά πρέπει να περιμένεις να επαληθεύσουν την βλάβη. Και πάλι υπάρχουν πολλά σχετικά παράπονα για καθυστερήσεις μηνών ακόμα και με συμβόλαια.

Τελικά αν η διαφορά τιμής ειναι μικρή δεν συμφέρει να παραγγέλεις από εξω, αλλά αν μιλάμε για πάνω από 100-200 ευρώ τότε αξίζει το σχετικό ρίσκο.

Άλλωστε δυστυχώς ιστορίες τρέλλας με αντιπροσωπείες και προβλήματα βλαβών και εγγυήσεις έχουμε και στην εγχώρια αγορά.

Πρόσφατα πολλές εταιρίες φωτογραφικών μηχανών ανακάλεσαν παλιά μοντέλα τους που όλα χρησιμοποιούσαν ελατωματικό αισθητήρα. Στην Ελλάδα οι αντιπροσωπείες δεν ενημέρωσαν κανένα και γνωστός μου που ζήτησε την άλλαγη για την μηχανή του έπρεπε να επιμέινει πολύ για να το παραδεχτούν και τελικά να το αλλάξουν.

Βύρων.

chrand
27-12-05, 16:46
Σ' ευχαριστώ φίλε viron για τις πληροφορίες.

chrand
29-12-05, 15:28
Καλησπέρα,σήμερα παρέλαβα την

PENTAX Optio 50 + Κάρτα μνήμης Secure Digital 512MΒ + Φορτιστής LR6 (AA) V900 PC22 + 4 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες NiMH LR6(AA) 2500 mAh

από Pixmania.

Date Time Location Service Area Checkpoint Details

--------------------------------------------------------------------------------


December 28, 2005 10:54 Paris - France Shipment picked up
December 28, 2005 14:29 Paris - France Departing origin
December 28, 2005 17:02 Paris - France Departed from DHL facility in Paris - France
December 28, 2005 19:49 Paris - France Arrived at DHL facility in Paris - France
December 28, 2005 20:42 Paris - France Departed from DHL facility in Paris - France
December 29, 2005 01:15 Brussels - Belgium Arrived at DHL facility in Brussels - Belgium
December 29, 2005 03:14 Brussels - Belgium Departed from DHL facility in Brussels - Belgium
December 29, 2005 08:48 Athens - Greece Arrived at DHL facility
December 29, 2005 10:35 Athens - Greece With delivery courier
December 29, 2005 12:02 Athens - Greece Shipment delivered


Από εξυπηρέτηση είναι πολύ καλοί να τσεκάρουνε και το εμπόρευμα να δούμε και τα άλλα.

megahead13
29-12-05, 15:33
Έγω είχα βάλει σαν τηλ επικοινωνίας το κινητό μου. Με πήραν 9 το πρωί (την παραγγελία την είχα κάμει κατά τις 2 τα ξημερώματα) με τηλεφωνήτρια που μιλούσε Ελληνικά καθαρότατα (ίσως να ήταν και Ελληνίδα) για να επιβεβαιώσουν την παραγγελία! Την επόμενη 12 το μεσημέρι είχα παραλάβει! Συνιστώ pixmania ανεπιφύλακτα. Πάντως όπως είπε και ο Βύρων, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να γίνει η στραβή, όπως άλλωστε και με τους εδώ απατεω.... εεεε, εμπόρους :-k

ikaros
29-12-05, 22:12
Εγω εχω παραγγειλει μια μνημη απο Pixmania απο τις 9/12 και ακομα δεν εχει ερθει. Σε emails δε μου εχουν απαντησει και ψαχνω ενα τηλ. να τους παρω να δω τι γινεται. Εχει κανεις τον αριθμο τους?

megahead13
29-12-05, 23:03
Εδώ έχει το τηλ τους: http://www.pixmania.com/gr/gr/contacts.html

ikaros
30-12-05, 13:46
thanx megahead. πηρα τηλ. και ακυρωσα την παραγγελια (δεν το ειχαν σε αποθεμα και δεν ξερανε ποτε θα το εχουν). αψογη εξυπηρέτηση πάντως...

το www.greek-shops.de τι λεει?

chrand
30-12-05, 15:54
Εγω εχω παραγγειλει μια μνημη απο Pixmania απο τις 9/12 και ακομα δεν εχει ερθει. Σε emails δε μου εχουν απαντησει και ψαχνω ενα τηλ. να τους παρω να δω τι γινεται. Εχει κανεις τον αριθμο τους?

Εμένα μου ήρθε η ψηφιακή χθές , στο report όμως που βλέπεις που βρίσκεται αυτό που έχεις παραγγείλει, φαινόταν ότι η μνήμη που είχα ζητήσει μαζί ,βρισκόταν ακόμα Brussels - Belgium, ενώ μου είχε φτάσει κανονικά μαζί με την μηχανή και τον φορτιστή.

Εσένα που δείχνει ότι βρίσκεται το πακέτο με την DHL;

Υ.Γ. Συγνώμη δεν είχα δει το τελευταίο μύνημα , ότι ακύρωσες την παραγγελία

kubiak
30-12-05, 16:25
.

Από το handit.de (ή handit.com) έχει αγοράσει κανείς τίποτα;

.

lamesaint
31-12-05, 16:53
No 1 ####

http://www.cyberport.de

ψωνίζω εδώ και 4 χρόνια από αυτούς χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα.
Μέχρι στιγμής έχω πάρει πράγματα αξίας 19.000 ευρώ ( στα 4 χρόνια για τους πελάτες μου.)
κάθε βδομαδα βγαζουν καλες προσφορες για διαφορα ( TFT, Office PC πχ SiemensNixdorf Scenic X102 P4 512 MB με Linux 380 ευρώ η XP-PRO με 440 ευρώ.- πήρα 4 πριν ενα μήνα )

ποτέ δεν γύρισα τίποτα πίσω , ποτέ δεν ήταν κάτι λάθος , κανένα παράπονο από πελάτη.

Σας τους συνιστώ ανεπιφύλακτα ( βαζω 10 στα 10 ) !!!


αυτό το site είναι μόνο στα γερμανικά?

l3ft3r1s
20-01-06, 02:09
μήπως έχει αγοράσει ποτέ κανείς από το maplin?
εαν ναι, ας μας πει τα γνωστά... ταχύτητα αποστολής σε Ελλάδα, πόσο καλά πακεταρισμένα ήταν, ευχαριστημένος/δυσαρεστημένος συνολικά,κτλ...

viper2004
25-01-06, 15:33
μιας που μιλατε για μαγαζια του εξωτερικου.......ας κανω και εγω μερικες ερωτησεις!

θελω να αγορασω καποια πραγματα απο αμερικη
αλλα δεν ξερω πως παει το ζητημα με postal & zip code
και επισης δεν ξερω τι γινεται με το θεμα των κιλων στο τελωνιο, αν και αυτα που θελω ειναι ανταλλακτικα για τον η/υ......

[DSL]MANOS
25-01-06, 15:59
Αν θυμάμαι καλά, αν το προϊόν που σου έστειλαν είναι μέχρι 50 (ή 60 -δεν είμαι σίγουρος-) ευρώ δεν πληρώνεις τπτ στο τελωνείο και το δέμα έρχεται σπίτι σου κανονικά.
Φυσικά αν συνεννοηθείς με τον πωλητή και του πεις να στο στείλουν δηλωμένο ως δώρο (gift), τότε δεν πληρώνεις μία, ανεξάρτητα απ' την αξία του προϊόντος. :p

Καλύτερα όμως για να μην έχεις απρόοπτα, να πάρεις τηλ το τελωνείο. :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.