PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικα ηταν ντοπε...???



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

Zer0c00L
22-05-08, 12:42
για μενα η ντοπα ειναι διεθνη μαστιγα (εχει κερδος για τους εμπορους) και (ζημια για τους αθλητες)

δεν κρινω ουτε ονοματα ουτε χωρες απλα εχω τις επιφυλαξεις μου σε αυτο διοτι απο οσα εχω δει παει πακετο ο πρωταθλητισμος -> ρεκορ -> μεταλλια με την ντοπα.

ενω οσοι γυμναζονται απλα δεν διεκδικουν τιποτα αυτα εχω δει μεχρι τωρα (ισως ειμαι λαθος) θα δειξει.

Hengeo
22-05-08, 19:23
Οταν αλλοι καταξιωνονται, απολαμβανουν προβολη και δοξα και σαν ατομα και σαν χωρα διαχρονικα, ενω αλλοι συλλαμβανονται επιλεκτικα ντοπε και στιγματιζονται σαν ατομα και σαν χωρα, αυτο το θεωρεις δικαιο και σωστο?

Ενώ το να ντοπάρονται είναι δίκαιο και σωστό; Εκεί έχουμε καταντήσει, να διαφωνούμε για το πιο από τα άδικα είναι πιο άδικο..

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι κυρίως θέμα 'καλού' αναβολικου, δηλαδή που να σου δίνει όσο το δυνατόν καλύτερες επιδόσεις, και να μην ανιχνεύεται. Για να το πάρεις αυτό, χρειάζεσαι καλό χορηγό και καλές διασυνδέσεις. It's all bussiness..


Δεν ειπα οτι "ηρωες ειναι οσοι καταφεραν να μην πιαστουν", προφανως δεν καταλαβες.
Συμφωνω οτι δεν πρεπει να κανουμε καμμια εξαιρεση, αρα προτεινεις να καταργηθουν οι Αγωνες...Μαζι σου. Και στα υπολοιπα που ειπες συμφωνω.
Απ τη στιγμη ομως που υπαρχουν οι Αγωνες και οι διακρισεις προσφερουν παγκοσμια καταξιωση και δοξα διαχρονικα για τη καθε χωρα, ειμαστε υποχρεωμενοι να αγωνιζομαστε με τα ιδια πυγμαχικα γαντια και οχι να μας πιανουν κοροϊδα. Εγω δεν δεχομαι να γινομαι χλευη των ξενων επειδη καποιοι αλητες θελησαν να μας ξεφτιλισουν χωρις να κοιταξουν πρωτα τη καμπουρα τους.

Προσωπικά και εγώ θεωρώ άδικο να 'ξεσπάμε' μόνο σε όσους τυχαίνει να πιαστούν, αλλά στην Ελλάδα, κυριαρχούν οι λαϊκισμοί και τα εξιλαστήρια θύματα. Όσο αναφορά την τελευταία σου παράγραφο, όλη η ουσία είναι αυτό το 'υποχρεωμένοι'. Δηλαδή είμαστε υποχρεωμενοι να νικήσουμε, και να δείξουμε ότι κάποιοι είμαστε, θυσιάζοντας ακόμα και την αξιοπρέπειά μας; Ε, λοιπόν όχι, δεν γίνεσαι μάγκας έτσι, απλώς είσαι άλλος ένας που κοιτάζει πως θα πατήσει τον άλλο, όπως και οι περισσότεροι, για αυτό έχει τα χάλια που έχει η ανθρωπότητα. Εγώ προτιμώ να κρατήσω την αξιοπρέπειά μου παντως..

manoulamou
22-05-08, 19:42
.......... Όσο αναφορά την τελευταία σου παράγραφο, όλη η ουσία είναι αυτό το 'υποχρεωμένοι'. Δηλαδή είμαστε υποχρεωμενοι να νικήσουμε, και να δείξουμε ότι κάποιοι είμαστε, θυσιάζοντας ακόμα και την αξιοπρέπειά μας; Ε, λοιπόν όχι, δεν γίνεσαι μάγκας έτσι, απλώς είσαι άλλος ένας που κοιτάζει πως θα πατήσει τον άλλο, όπως και οι περισσότεροι, για αυτό έχει τα χάλια που έχει η ανθρωπότητα. Εγώ προτιμώ να κρατήσω την αξιοπρέπειά μου παντως..

+1...:oneup: Αντι να το παιζουμε μαγκες και εθνικα υπερηφανοι (με κυριολεκτικα ξενα κολυβα)
μηπως να καναμε την υπερβαση και να συμμετειχαμε εντελως "καθαροι" στις διεθνεις διοργανωσεις
οπως εχουν ξεκινησει ηδη καποιες αλλες χωρες και γι αυτο δεν τις βλεπουμε
να κανουν πια παγκοσμια ρεκορ και να σαρωνουν τα μεταλλια;
Δεν μας αρκει να ειμαστε πρωτοι στο χωριο, πρεπει να γινουμε δευτεροι και στην πολη;
Με τι φοντα ακριβως περαν του αδεξιου και παλιομοδιτικου ντοπαρισματος κακεκτυπου ανατολικων χωρων;:twisted:

giwrgosth
22-05-08, 20:02
ΕΕΕ οχι και ηρωες οσοι καταφεραν να μην πιαστουν,
ειτε στην Ελλαδα ειτε διεθνως καμια εξαιρεση δεν κανουμε!
Ε πως μανούλα μας? Μιλάμε για Έλληνες, ανώτερη φυλή, που επιτρέπετε να κάνει και καμιά παρανομία! Εξάλου πως θα βγούμε στους δρόμους να πανυγυρίσουμε αν δεν τους τραβήξουν καμιά ενεσούλα? Πως θα βγουν οι πολιτικοί μας να πανυγυρίσουν μαζί με τον ελληνικό λαό τις τεράστες επιτυχίες του αθλητισμού μας? Μη μας το χαλάς...

manoulamou
22-05-08, 20:06
Τωρα εαν επαναλαβω πως αισθανομαι εθνικα υπερηφανη
για το ελαχιστο μεριδιο NOBEL Ειρηνης (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=902199&lngDtrID=252) και
οχι για τα δεκαδες επι-χρυσωμενα παιδία μας θα ειμαι OFF TOPIC;;;

giwrgosth
22-05-08, 20:08
Τωρα εαν επαναλαβω πως αισθανομαι εθνικα υπερηφανη
για το ελαχιστο μεριδιο NOBEL Ειρηνης (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=902199&lngDtrID=252) και
οχι για τα δεκαδες επι-χρυσωμενα παιδία μας θα ειμαι OFF TOPIC;;;
Σιγά μωρέ την επιτυχία τους, ούτε η Καλομοίρα δεν τους ξέρει...

gonzo26
23-05-08, 11:22
Παντως ξερει τον Σαββοπουλο, γιατι ειχε βγει απ' τη τουρτα του.

Μεγαλη επιτυχια για το Νιόνιο να τον γνωριζει ολοκληρη Καλομοίρα.

shaq141a
23-05-08, 11:54
Έχω αηδιάσει με τη λογική κάποιων που δικαιολογούν το ντοπάρισμα των Ελλήνων γιατί και στην Αμερική ντοπάρονται.

1) Απλά πρέπει κάποιος να κοιτάξει τι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια στην Αμερική με Jones, τους πρωην της (μπουλούκο και Montgomery) και με τον Gatlin. Κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι τα αναβολικά μπορείς να τα φτιαξει ένα εργαστήριο μόνο του κλπ. Από όσο ξέρω το μοναδικό αναβολικό το οποίο φτιαχτηκε σε εργαστηριο και οχι απο φαρμακοβιομηχανια ήταν αυτό που έφτιαχνε η Balco. Ε αποδείχτηκε ότι πάρα πολύ αθλητές έπερναν αυτό. Προσωπικά πιστεύω και με βάσει τα emails της Balco ότι ο Τζέκος είχε πρόσβαση σε αυτό και φισικά το φιλαράκι του ο Ιακωβου. Όταν τελικά το ανακάλυψαν και άρχισαν να το ανιχνεύουν επίλθε πανικός (non shows Θάνου Κεντέρη και ατυχήματα).

2) Οι βλάβες που προκαλούν τα δύσκολα ανιχνεύσιμα αναβολικά είναι άγνωστες. Κύρωση ήπατος, καταστροφή των ορχεων και φυσικά καταστροφή του εγκεφάλου στις μικρές ηλικίες. Οι αθλητές είναι σε χειρότερη μοίρα από τα πειραματοζωα.

3) Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι όταν πιάνουν έναν αθλητή για χρήση Μ3 δεν τον τιμωρούν, αλλά τον σωζουν.

manoulamou
23-05-08, 12:02
(3) Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι όταν πιάνουν έναν αθλητή για χρήση Μ3 δεν τον τιμωρούν, αλλά τον σωζουν.
Ελα μου ντε, αυτο καμια φορα και οι ιδιοι οι αθλητες επιμενουν να το αντιπαρερχονται,
ειναι πολλα τα λεφτα αλλά και η βλακεια ανικητη!!!:::down:

Curious Adventurer
23-05-08, 12:38
Το αποτέλεσμα είναι όμως οτι οι περισσότεροι ντοπάρονται γιατι έχουμε φτάσει στα όρια των ανθρώπινων δυνατοτήτων. Η χημεία έχει πάρει την σκυτάλη και πάει πετόντας, βιομηχανία έχουν γίνει οι αρχαίες ελληνικές τελετές. Όταν παίζονται λεφτά θα έχουμε τέτοια φαινόμενα όλο και πιο συχνά.

Mόνον ΈΝΑΣ ! δεν ντοπάρετε αλλά ήταν επαγγελματίας και όχι "ερασιτέχνης" όπως οι Ολυμπιονίκες

Και το όνομα αυτού; Κούρος!

ο υπέραμαραθωνοδρόμος πού έχει διαλύσει όλα τα ρεκόρ στους δρόμους μεγάλων αποστάσεων για τα επόμενα 100 χρόνια! Άφηναν τους άλλους να προπορευτούν 20 ώρες και ο 2ος τερμάτιζε 20 ώρες πίσω απ τον Κούρο!

Και αυτό όπως λέει ο ίδιος για έναν και μόνον λόγο:

"Δεν τρέχω με το σώμα αλλά με το πνεύμα.! Το σώμα αντέχει κάποιες ώρες και μετά δεν υπάρχει!"
"Και η χημεία με τους ντοπαρισμένους δεν θα με περάσει ποτέ επειδή ασχολείται με το σώμα" είχε πεί σε συνέντευξη

"Όταν τρέχω έλεγε δεν τρέχω εγώ αλλά ο Φειδιππίδης, ο Κολοκοτρώνης και όλη η Ελλάδα απ την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Γι αυτό και κανένας δεν μπορεί ποτέ να με ξεπεράσει επειδή τρέχει μόνος του"

"Ξεπερνάω την φυσική αντοχή του σώματος και μετά τρέχω εγώ και το σώμα ακολουθεί"

Κοιμάται μόνο 3 ώρες το 24ωρο εδώ και 25 χρόνια.... !

Καταπληκτική περίπτωση ανθρώπου! Να βράσω τους Ολυμπιονίκες μπροστά του

Και η διατροφή του; ότι ο κάθε άνθρωπος. Επειδή "το πνεύμα τρέχει όχι το σώμα"

Υπολογίζεται πράγματι πως τα ρεκόρ του Κούρου είναι ανθρωπίνως αδύνατον να καταρριφθούν απο άνθρωπο με τα σημερινά δεδομένα της επιστήμης για τα επόμενα 100 χρόνια.

"Μόνο οι ανατολίτες (Κινέζοι, Κορεάτες και Γιαπωνέζοι) είναι πιθανόν κάαααποτε να σπάσουν τα ρεκόρ μου και ο λόγος είναι ότι η φιλοσοφία της ζωής τους μοιάζει με την δική μου" λέει.

gonzo26
23-05-08, 12:50
Aφου ειναι τοσο καλος αυτος ο Κουρος γιατι δεν τον βαζουμε να τρεχει στις αναγνωρισμενες διοργανωσεις να μας φερνει μεταλλια?
Τι τυχη θα ειχε απεναντι του ο Γκεμπρεσελασιε ε...

Έχω αηδιάσει με τη λογική κάποιων που δικαιολογούν το ντοπάρισμα των Ελλήνων γιατί και στην Αμερική ντοπάρονται.
Αν εννοεις εμενα, πρεπει να σου πω οτι,
πρωτα απ ολα τοποθετεις το θεμα σε λαθος βαση.
Δεν προκειται για καποια λογικη που εχουν καποιοι (με τους οποιους αηδιαζεις κιολας). Ειναι το συστημα που δουλευει ετσι. Οποτε ή εθελοτυφλεις ή εχεις αγνοια επι του θεματος.
Δεν παω να δικαιολογησω κατι, δεν υπαρχει κατι για να το δικαιολογησω.
Οι Ελληνες δεν ντοπαρονται επειδη ντοπαρονται και στην Αμερικη.
Τωρα που εγινε αποκαταστασταση της βασης,
να σου πω οτι ΟΛΟΙ οι πρωταθλητες του στιβου ντοπαρονται. Δεν γινεται αλλιως. Αν δε ντοπαριστεις δεν θα κανεις καλη επιδοση, δεν θα εχουν θεαση οι αγωνες, δεν θα θα ενδιαφερθουν οι σπονσορες. Οποτε ή απορριπτεις τους Αγωνες ή τους δεχεσαι οπως ειναι.
Αηδιασε με την ΙΑΑF και τις λοιπες ομοσπονδιες που κονομανε και στηριζουν τη ντοπα, παντως οχι με τους κοινους θνητους που απλα αναφερουν τα δεδομενα. Και δεν υπαρχει λογος να τα βαζεις με τους Ελληνες αθλητες και να βριζεις τη πατριδα σου.

shaq141a
23-05-08, 13:37
να σου πω οτι ΟΛΟΙ οι πρωταθλητες του στιβου ντοπαρονται. Δεν γινεται αλλιως. Αν δε ντοπαριστεις δεν θα κανεις καλη επιδοση, δεν θα εχουν θεαση οι αγωνες, δεν θα θα ενδιαφερθουν οι σπονσορες. Οποτε ή απορριπτεις τους Αγωνες ή τους δεχεσαι οπως ειναι.

Δεν ντοπάρονται όλοι. Σε καμία περίπτωση. Δεν είναι τυχαίο ότι αθλητές οι οποίοι έχουν μέτριες επιδόσεις σχετικά δεν βρίσκονται συχνά ντοπέ. Το ντοπάρισμα δίνει μεγάλο πλεονέκτημα. Ένας λευκός το να τρέχει 19.80 το 200άρι ΔΕΝ γίνεται να το κάνει χωρίς ντοπα. Αλλά να το κάνει 21.00 γίνεται και παραγίνεται. Τοσο έκανε ο Κεντέρης προ-Τζεκου.



Αηδιασε με την ΙΑΑF και τις λοιπες ομοσπονδιες που κονομανε και στηριζουν τη ντοπα, παντως οχι με τους κοινους θνητους που απλα αναφερουν τα δεδομενα. Και δεν υπαρχει λογος να τα βαζεις με τους Ελληνες αθλητες και να βριζεις τη πατριδα σου.

Φυσικά και θα βρίζω μία πατρίδα που ΕΥΝΟΕΙ και όχι αποτρέπει το ντοπάρισμα. Θα βρίζω μία πατρίδα που προκρίνει το πρωραθλιτισμό και χαντακώνει τον αθλητισμό. Θα βρίζω μία πατρίδα που χαίρεται με χρυσά μετάλλια και Euro γιατί πια δεν έχει τίποτα άλλο να επιδείξει στον κόσμο, ούτε επιστημη ούτε πολιτισμό. Και ναι θα τα βάλλω με τον Έλληνα αθλητή που θέλει να παίξει unfair, να διακινδυνεύσει την υγεία του με στόχο να αποκτήσει θέσει στρατηγού στον Ελληνικό στρατό.

gonzo26
23-05-08, 13:53
Δεν ντοπάρονται όλοι. Σε καμία περίπτωση. Δεν είναι τυχαίο ότι αθλητές οι οποίοι έχουν μέτριες επιδόσεις σχετικά δεν βρίσκονται συχνά ντοπέ. Το ντοπάρισμα δίνει μεγάλο πλεονέκτημα. Ένας λευκός το να τρέχει 19.80 το 200άρι ΔΕΝ γίνεται να το κάνει χωρίς ντοπα. Αλλά να το κάνει 21.00 γίνεται και παραγίνεται. Τοσο έκανε ο Κεντέρης προ-Τζεκου.
Ολοι ντοπαρονται ανεξαιρετως, να εισαι σιγουρος.
Eκφρασεις οπως "αθλητές οι οποίοι έχουν μέτριες επιδόσεις σχετικά δεν βρίσκονται συχνά ντοπέ" ακουγονται μαλλον αφελεις. Αν θελαν θα επιαναν το Κεντερη απ τη πρωτη στιγμη που εκανε την super επιδοση, δεν θα περιμεναν παραμονες των Ολ/κων 2004.
Δε σημαινει οτι οποιος παρει ντοπα θα γινει αυτοματως πρωταθλητης.

Φυσικά και θα βρίζω μία πατρίδα που ΕΥΝΟΕΙ και όχι αποτρέπει το ντοπάρισμα. Θα βρίζω μία πατρίδα που προκρίνει το πρωραθλιτισμό και χαντακώνει τον αθλητισμό. Θα βρίζω μία πατρίδα που χαίρεται με χρυσά μετάλλια και Euro γιατί πια δεν έχει τίποτα άλλο να επιδείξει στον κόσμο, ούτε επιστημη ούτε πολιτισμό. Και ναι θα τα βάλλω με τον Έλληνα αθλητή που θέλει να παίξει unfair, να διακινδυνεύσει την υγεία του με στόχο να αποκτήσει θέσει στρατηγού στον Ελληνικό στρατό
Τωρα μου θυμιζεις τους ελληνες κομμουνιστες που βριζουν τη πατριδα τους επειδη δεν ειναι κομμουνιστικη...
Ειπαμε, αυτο ειναι το πνευμα σημερα σε ολο το κοσμο. Ομως γιατι να βριζεις μόνο την Ελλαδα? Για να δινεις λαβη στους ανθελληνες? Οχι, τετοια κοροϊδα δεν θα γινουμε. Το EURO δηλ. το ποδοσφαιρο δεν εχει σχεση, για στιβο μιλαμε(αναφερθηκε και σε αλλα posts το euro, ελπιζω οχι σκοπιμα).
Ειναι κουτο να βριζεις μόνο τη πατριδα σου.
Γενικα σου ξαναλεω οτι θετεις το θεμα σε λαθος βαση, το βλεπεις απο στραβη γωνια.

shaq141a
23-05-08, 14:16
Ολοι ντοπαρονται ανεξαιρετως, να εισαι σιγουρος.
Eκφρασεις οπως "αθλητές οι οποίοι έχουν μέτριες επιδόσεις σχετικά δεν βρίσκονται συχνά ντοπέ" ακουγονται μαλλον αφελεις. Αν θελαν θα επιαναν το Κεντερη απ τη πρωτη στιγμη που εκανε την super επιδοση, δεν θα περιμεναν παραμονες των Ολ/κων 2004.
Δε σημαινει οτι οποιος παρει ντοπα θα γινει αυτοματως πρωταθλητης.

To THG δεν ανιχνευοταν έως το 2003 οπότε δεν θα τον έπιαναν. Ήξεραν ότι ντοπάρεται λόγω της ραγδαίας μεταβολής της επίδοσης καθώς και την αλλαγή στο σωματότυπό του, αλλά δεν μπορούσαν να τον πιάσουν γιατί το THG ηταν μη ανιχνεύσιμο.



Τωρα μου θυμιζεις τους ελληνες κομμουνιστες που βριζουν τη πατριδα τους επειδη δεν ειναι κομμουνιστικη...
Ειπαμε, αυτο ειναι το πνευμα σημερα σε ολο το κοσμο. Ομως γιατι να βριζεις μόνο την Ελλαδα? Για να δινεις λαβη στους ανθελληνες? Οχι, τετοια κοροϊδα δεν θα γινουμε. Το EURO δηλ. το ποδοσφαιρο δεν εχει σχεση, για στιβο μιλαμε(αναφερθηκε και σε αλλα posts το euro, ελπιζω οχι σκοπιμα).
Ειναι κουτο να βριζεις μόνο τη πατριδα σου.
Γενικα σου ξαναλεω οτι θετεις το θεμα σε λαθος βαση, το βλεπεις απο στραβη γωνια.

Το αν θα βρίζω τη χώρα μου και για ποιους λόγους άφησε με να το κρίνω εγώ. :nono:

aroutis
23-05-08, 14:27
Aφου ειναι τοσο καλος αυτος ο Κουρος γιατι δεν τον βαζουμε να τρεχει στις αναγνωρισμενες διοργανωσεις να μας φερνει μεταλλια?
Τι τυχη θα ειχε απεναντι του ο Γκεμπρεσελασιε ε...Γιατί ο Κούρος τρέχει αποστάσεις στυλ Μαραθωνιος Βοστώνης πχ.. διαφορετική κατάσταση από Μαραθωνίους Ολυμπιακών προδιαγραφών. Εξού και υπερμαραθωνοδρόμος. Επίσης ο Κούρος απλά δεν νομίζω να ενδιαφέρεται.

Περισσότερα εδώ (http://www.yianniskouros.com/);)

gonzo26
23-05-08, 22:46
Ενταξει τον ξερω τον Κουρο αλλα μου κανει εντυπωση, αφου ειναι τοσο καλος και κανει 200χλμ στη καθισιά του, τι θα ηταν γιαυτον τα 42 χλμ του Ολυμπιακου Μαραθωνιου?
Γιατι να μην ενδιαφερεται ο Κουρος να δωσει μεταλια και αναγνωριση στη πατριδα του? Τι αλλο μπορει να τον ενδιαφερει τοτε? Η προσωπικη και μόνο ικανοποιηση του?
Δε ξερω, κουφη μου φαινεται η ολη αυτη περιπτωση.

To THG δεν ανιχνευοταν έως το 2003 οπότε δεν θα τον έπιαναν. Ήξεραν ότι ντοπάρεται λόγω της ραγδαίας μεταβολής της επίδοσης καθώς και την αλλαγή στο σωματότυπό του, αλλά δεν μπορούσαν να τον πιάσουν γιατί το THG ηταν μη ανιχνεύσιμο.Mόνο το THG υπαρχει?
Τι αλλαγη ειχε στο σωματοτυπο του ο Κεντερης? Ετσι ηταν παντα.
Εγω ξερω οτι μη ανιχνευσιμες ηταν οι ουσιες που επαιρναν οι χωρες του λεγομενου υπαρκτου σοσιαλισμου ως το 1990. Γιαυτο και σαρωναν τα μεταλια Ανατολικη Γερμανια, ΕΣΣΔ κλπ. Οταν γιναν ανιχνευσιμες οι επιτυχιες τους εξαφανιστηκαν.
Τελος να σου πω οτι φυσικα εισαι ελευθερος να βριζεις οσο θες τη χωρα σου και για οποιοδηποτε λογο. Ευτυχως η συντριπτικη πλειοψηφια δε συμμεριζεται τετοιες φωνες και τις περιθωριοποιει.
Δεν δινουμε λαβη στους ξενους να μας επιτιθενται ειδικα ενω δε φταιμε, ουτε θα αποτελεσουμε τα εξιλαστηρια θυματα κανενος παγαποντη. Τιμη και δοξα στους Ολυμπιονικες μας:oneup:

shaq141a
23-05-08, 23:05
Ενταξει τον ξερω τον Κουρο αλλα μου κανει εντυπωση, αφου ειναι τοσο καλος και κανει 200χλμ στη καθισιά του, τι θα ηταν γιαυτον τα 42 χλμ του Ολυμπιακου Μαραθωνιου?
Γιατι να μην ενδιαφερεται ο Κουρος να δωσει μεταλια και αναγνωριση στη πατριδα του? Τι αλλο μπορει να τον ενδιαφερει τοτε? Η προσωπικη και μόνο ικανοποιηση του?
Δε ξερω, κουφη μου φαινεται η ολη αυτη περιπτωση.

Με τα λόγια σου αποδεικνύεις τι στενόμυαλο σε έχει κάνει το σύστημα. Ήμαρτον πια με τον άκρατο εθνικσιμό.


Mόνο το THG υπαρχει?

Για τότε ναι, ήταν το μόνο 100% μη ανιχνεύσιμο


Τι αλλαγη ειχε στο σωματοτυπο του ο Κεντερης? Ετσι ηταν παντα.

Απλά έβαλε καμια 15αρια κιλά μούσκουλα.



Εγω ξερω οτι μη ανιχνευσιμες ηταν οι ουσιες που επαιρναν οι χωρες του λεγομενου υπαρκτου σοσιαλισμου ως το 1990. Γιαυτο και σαρωναν τα μεταλια Ανατολικη Γερμανια, ΕΣΣΔ κλπ. Οταν γιναν ανιχνευσιμες οι επιτυχιες τους εξαφανιστηκαν.

Οι έλεγχοι ήταν για τα μπάζα τότε. Έπερνες ένα διουρητικό και άντε γεια ουσία. Δεν ήταν μη ανιχνεύσιμες ουσίες, απλά οι τακτικοί έλεγχοι δεν τις εντόπιζαν.



Τελος να σου πω οτι φυσικα εισαι ελευθερος να βριζεις οσο θες τη χωρα σου και για οποιοδηποτε λογο. Ευτυχως η συντριπτικη πλειοψηφια δε συμμεριζεται τετοιες φωνες και τις περιθωριοποιει.

Το τι κάνει η συντριπτική πλειοψηφία με αφήνει παγερά αδιάφορο.



Δεν δινουμε λαβη στους ξενους να μας επιτιθενται ειδικα ενω δε φταιμε, ουτε θα αποτελεσουμε τα εξιλαστηρια θυματα κανενος παγαποντη. Τιμη και δοξα στους Ολυμπιονικες μας

Δεν φταίμε που γέμισε η Ελλάδα M3. Η Τσου Λι φταίει.

aroutis
24-05-08, 02:19
Ενταξει τον ξερω τον Κουρο αλλα μου κανει εντυπωση, αφου ειναι τοσο καλος και κανει 200χλμ στη καθισιά του, τι θα ηταν γιαυτον τα 42 χλμ του Ολυμπιακου Μαραθωνιου?
Γιατι να μην ενδιαφερεται ο Κουρος να δωσει μεταλια και αναγνωριση στη πατριδα του? Τι αλλο μπορει να τον ενδιαφερει τοτε? Η προσωπικη και μόνο ικανοποιηση του?
Δε ξερω, κουφη μου φαινεται η ολη αυτη περιπτωση. Μαλλον δεν αντιλαμβάνεσαι βασικά πράγματα.

Αλλο πράγμα το να τρέχεις μαραθώνιο, άλλο το να τρέχεις (πχ) 48 ώρες non-stop (αυτό κάνει ο Κούρος). Ειναι τεράστεια η διαφορά, τελείως διαφορετικό sport στη τελική, και με διαφορετικές απαιτήσεις.

Επίσης το άθλημά του ΔΕΝ ειναι ολυμπιακό στη τελική.. (κακιστα), αν ήταν θεωρώ οτι πιθανό να αγωνιζόταν.

Ομως για το αν θα αγωνιζόταν, μονος αρμόδιος να απαντήσει ειναι ο Κούρος..

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω ξερω οτι μη ανιχνευσιμες ηταν οι ουσιες που επαιρναν οι χωρες του λεγομενου υπαρκτου σοσιαλισμου ως το 1990. Γιαυτο και σαρωναν τα μεταλια Ανατολικη Γερμανια, ΕΣΣΔ κλπ. Οταν γιναν ανιχνευσιμες οι επιτυχιες τους εξαφανιστηκαν.Ben Johnson, Marion Jones , να υποθέσω ειναι κομμουνιστές από το ανατολικό block..
Να υποθέσω επίσης οτι επειδή τα τωρινά τσακάλια εκ δύσης επειδή δεν ανιχ.. συγνώμη δεν τους πιάνουν ειναι αθώοι..

Απλά, it's all bout technology.. ;)

gonzo26
24-05-08, 16:22
Ben Johnson, Marion Jones , να υποθέσω ειναι κομμουνιστές από το ανατολικό block..
Να υποθέσω επίσης οτι επειδή τα τωρινά τσακάλια εκ δύσης επειδή δεν ανιχ.. συγνώμη δεν τους πιάνουν ειναι αθώοι..
Λογω του οτι δεν εχεις διαβασει τα προηγουμενα μυνηματα μου, δεν καταλαβες τι λεω.
Οχι μόνο δεν ειναι αθωοι ειπα αλλα ειναι ολοι ντοπαρισμενοι. Αυτο ειναι defacto. Που και που το κυκλωμα βγαζει καποιους αστερες ντοπε οπως τη Τζοουνς ή τον Κεντερη για το "θεαθηναι".
Αυτο που ειπα για τις πρωην χωρες του ανατολικου μπλοκ ισχυει και ειναι γνωστο. Οι παλαιοτεροι θα θυμουνται πχ. τις ανατολικογερμανιδες που επαιρναν σωρηδον ολα τα μεταλια στη κολυμβηση.

Δεν υπαρχει ανθρωπος που να τρεχει συνεχως 48 ωρες non-stop, που το ακουσες αυτο? cyborg ειναι? :)
Αν ο παππους Κουρος μπορει να καλυψει τοσο μεγαλες αποστασεις στη καθισια του, τοτε γιατι οχι και τα 42 χλμ του Μαραθωνιου??
Αν ο Κουρος δεν θελει να αγωνιζεται για την πατριδα του, τοτε για ποιο λογο αγωνιζεται? για να σκοτωνει την ωρα του? (αληθεια πληρωνεται απο πουθενα? εχει σπονσορες?) Τι εχει να χασει στο κατω κατω? Δεν υπαρχει μεγαλυτερη τιμη απο εναν αθλητη το να αγωνιζεται για την πατριδα του.

Με τα λόγια σου αποδεικνύεις τι στενόμυαλο σε έχει κάνει το σύστημα. Ήμαρτον πια με τον άκρατο εθνικσιμό.
Αντιθετα, απεχθανομαι και ειμαι πολεμιος του συστηματος. Δεν εχω καμμια σχεση με τον ακρατο ή τον συγκρατημενο εθνικισμο. Κορόιδο δεν θελω να πιανομαι ουτε να με προσβαλλουν αυτοι που πραγματικα φταινε. Αν εσυ αισθανεσαι και θελεις να εισαι κοροιδο και χλευη των ξενων και σε αφηνει παγερα αδιαφορο οπως ειπες, με γεια σου με χαρα σου. Αλλα ζουμε σε μια κοινωνια και δεν μπορουμε ουτε να απομονωνόμαστε ουτε να κανουμε τους ηρωες. Αν πας σε αγωνα μποξ και ξερεις οτι ο αντιπαλο σου εχει βαλει σιδερο στα γαντια του, θα κατσεις να σε λιανισει για να κρατησεις ηθικη και ακαιρεοτητα ? Ποιος θα το εκτιμησει στο κατω-κατω?

Οι έλεγχοι ήταν για τα μπάζα τότε. Έπερνες ένα διουρητικό και άντε γεια ουσία. Δεν ήταν μη ανιχνεύσιμες ουσίες, απλά οι τακτικοί έλεγχοι δεν τις εντόπιζαν.Oxι Γιαννης, Γιαννακης:p

manoulamou
24-05-08, 16:29
Τι ειν η πατριδα μας, μην ειν η Αυστραλια;:p
Μαλλον χασαμε την επαφη με την πραγματικοτητα... τελειως ομως!!!
Οι επαγγελματιες αθλητες δεν αγωνιζονται για την σημαια
εκτος εαν μιλαμε για/εννοουμε την εταιρια που ειναι ο κυριος χορηγος τους
ή σ εμας το ελληνικο δημοσιο που τους διοριζει αβερτα μονιμους.

Οσο για το ποια θεωρει ο καθεις πατριδα του και τι θα ηταν διατεθειμενος
να θυσιασει γι αυτην, ειναι τεραστιο θεμα εντελως ΟΦΦΤΟΠΙΚ

οπως και ο ομογενης Κουρος και ιδιως η δημιουργια απανθρωπων αθληματων
στ ονομα του Ολυμπισμου δηθεν οπως ο Μαραθωνιος δρομος των 42χλμ..:down:

gonzo26
25-05-08, 02:12
Mπορει μεν οι "επαγγελματιες αθλητες" να αγωνιζονται για την τσεπη τους οπως λες, αλλα αν κανουν επιτυχια αυτη θα πιστωθει στη χωρα που αντιπροσωπευουν. Ποιος λοιπον εχει χασει επαφη με την πραγματικοτητα? Το αν θα διοριστουν 10 ατομα στο δημοσιο ως αμοιβη για την επιτυχια τους ειναι τιποτα μπροστα στις δεκαδες χιλιαδες που διοριζουν τα κομματα για να εξασφαλιζουν εκλογικη πελατεια. Τα Ολυμπιακα μεταλλια μενουν για παντα στην Ιστορια και δοξαζουν τη χωρα.
"Απανθρωπο" αθλημα ο Μαραθωνιος?! (τι αλλο θα ακουσουμε...) Το μποξ τι ειναι, ανθρωπινο?
Πρεπει να μαθεις τι συμβολιζει ο Μαραθωνιος και τη σημασια που εχει γιατι προφανως δεν εχεις ιδεα.

Hengeo
25-05-08, 02:38
Αν ο Κουρος δεν θελει να αγωνιζεται για την πατριδα του, τοτε για ποιο λογο αγωνιζεται? για να σκοτωνει την ωρα του? (αληθεια πληρωνεται απο πουθενα? εχει σπονσορες?) Τι εχει να χασει στο κατω κατω? Δεν υπαρχει μεγαλυτερη τιμη απο εναν αθλητη το να αγωνιζεται για την πατριδα του.

Καλά σοβαρά μιλάς, ο μόνος λόγος για να αγωνίζεται κάποιος είναι η πατρίδα; Τι να πώ αν το πιστεύεις πραγματικά αυτό. Ο καθένας πάντως έχει το δικαίωμά να αγνωνίζεται για ότι, όποιον, και όπως θέλει. Το αν κάποιος νιώθει τιμή-θέλει να αγωνίζεται για την πατρίδα του, ή για οποιοδήποτε άλλο σύμβολο, δεν θα το κρίνεις εσύ. :down:

gonzo26
25-05-08, 15:32
Καλά σοβαρά μιλάς, ο μόνος λόγος για να αγωνίζεται κάποιος είναι η πατρίδα; Τι να πώ αν το πιστεύεις πραγματικά αυτό. Ο καθένας πάντως έχει το δικαίωμά να αγνωνίζεται για ότι, όποιον, και όπως θέλει. Το αν κάποιος νιώθει τιμή-θέλει να αγωνίζεται για την πατρίδα του, ή για οποιοδήποτε άλλο σύμβολο, δεν θα το κρίνεις εσύ. :down:
Kαι ποιος θα το κρινει, εσυ? :down:

Αυτα ειναι θεωριες περιθωριακων (αναρχικοι,κουκουεδες) και δεν θα επρεπε να σε παρασυρουν.
Σε βεβαιωνω οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητς αγωνιζονται για την Πατριδα τους (αντε και λιγο για τη τσεπη τους, οπως ειπε καποιος). Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, η Ολυμπιακη Ιδεα ειναι ιερο πραγμα.

manoulamou
25-05-08, 21:39
Καλυτερα να διαβαζουμε και λιγο την Ιστορια των Ολυμπιακων Αγωνων
απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα, για να βλεπουμε τι σχεση
εχουν τοσο τα τοτε ματζουνια με τα σημερινα, οσο και τα αθληματα στα οποια πλεον κυριο λογο
δεν εχουν ουτε καν οι αθλητες αλλα τα διεθνη καναλια που τους προβαλλουν και οι εταιριες σχετικων ειδων...
Ολο και κατι νεο και αξιοπεριεργο θα βρουν για να εξαψουν το ενδιαφερον των θεατων.
Οχι οτι οι αρχαιοι ηταν το ιδανικο αλλά σαφως καμια σχεση με τους σημερινους Ολυμπιακους...
Εαν δεν υπηρχαν μερικοι ... περιθωριακοι πχ Συριγος να κανουν φασαρια
ακομη θα κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου πανω στις εθνικες δαφνες παρομοιες με
της Βερουλη, του Χειμωνετου, του Σαμπανη και βεβαια των ατυχησαντων Τζεκο-παιδων!
Οσο για τα ρουσφετια δεν συγκρινονται οι συμβασιουχοι των 600ευρω
με τους μονιμαδες στις ενοπλες δυναμεις και τα σωματα ασφαλειας....
Προτιμω να πανηγυριζω για τις διακρισεις συμπατριωτων μας στα πολιτιστικα και τα επιστημονικα
κι ας ειναι πολυ λιγοτερες και ισχνα αμοιβομενες συνηθως αναλογα τα προσοντα ...

Hengeo
25-05-08, 22:49
Kαι ποιος θα το κρινει, εσυ? :down:

Κανείς. Το για ποιούς λόγους-αξίες θα αγωνιστείς, είναι καθαρά προσωπικό θέμα..


Αυτα ειναι θεωριες περιθωριακων (αναρχικοι,κουκουεδες) και δεν θα επρεπε να σε παρασυρουν.
Σε βεβαιωνω οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητς αγωνιζονται για την Πατριδα τους (αντε και λιγο για τη τσεπη τους, οπως ειπε καποιος). Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, η Ολυμπιακη Ιδεα ειναι ιερο πραγμα.

Κανένας δεν με παρασύρει, είμαι ενήλικας και έχω την δική μου γνώμη. Αντιθέτως, βάζωντας τον χαρακτηρισμό 'περιθωριακοί', φαίνεται ότι εσύ παρασύρεσαι..

Τώρα η ολυμπιακή ιδέα τη σχέση έχει δεν καταλαβά..

gonzo26
26-05-08, 11:46
Εαν δεν υπηρχαν μερικοι ... περιθωριακοι πχ Συριγος να κανουν φασαρια
ακομη θα κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου πανω στις εθνικες δαφνες παρομοιες με
της Βερουλη, του Χειμωνετου, του Σαμπανη και βεβαια των ατυχησαντων Τζεκο-παιδων!
Οσο για τα ρουσφετια δεν συγκρινονται οι συμβασιουχοι των 600ευρω
με τους μονιμαδες στις ενοπλες δυναμεις και τα σωματα ασφαλειας....
Προτιμω να πανηγυριζω για τις διακρισεις συμπατριωτων μας στα πολιτιστικα και τα επιστημονικα
κι ας ειναι πολυ λιγοτερες και ισχνα αμοιβομενες συνηθως αναλογα τα προσοντα ...
Τον Συριγο περιμεναμε να μαθουμε για τα ντοπαρισματα?
Ειπαμε. Ολοι ντοπαρονται γιατι δε γινεται αλλιως. Ποιος βλακας παει να αγωνιστει με ανισους ορους? Ποιος ξοδευει 10 ωρες την ημερα προπονηση για να χασει με κατεβασμενα χερια? Γιατι να προπονουμε και να πληρωνουμε ένα ταλεντο όταν είναι χαμενο από χερι αφου θα παει να σγωνιστει με μειονεκτημα?
Εκτος απ τους συμβασιουχους υπαρχουν και οι μόνιμοι δημοσιοι υπαλληλοι που διοριζουν αφειδως τα κομματα και μπροστα τους οι ελαχιστοι Ολυμπιονικες αξιωματικοι είναι σταγονα στον Ωκεανο. Βλεπεις κοντοφθαλμα το δεντρο και χανεις το δασος. Τοσο πολύ σε ενοχλει που οι ελαχιστοι Ολυμπιονικες μας γινονται αξιωματικοι? Καλα τοτε, όταν ερθει ο δικος σου Υπουργος στα πραγματα να του πεις να τους αποταξει.
Και εγω πανυγηριζω περισσοτερο τις διακρισεις των συμπατριωτων μας στα πολιτιστικα και επιστημονικα(που δεν είναι ισχνα αμοιβομενες). Ο Κουρος ή ο Δημας ερχονται σε δευτερη μοιρα, μη ξεχναμε ότι ο αθλητισμος είναι χομπυ/παιχνιδι και μονο.

Κανείς. Το για ποιούς λόγους-αξίες θα αγωνιστείς, είναι καθαρά προσωπικό θέμα..

Κανένας δεν με παρασύρει, είμαι ενήλικας και έχω την δική μου γνώμη. Αντιθέτως, βάζωντας τον χαρακτηρισμό 'περιθωριακοί', φαίνεται ότι εσύ παρασύρεσαι..

Τώρα η ολυμπιακή ιδέα τη σχέση έχει δεν καταλαβά..
Όχι παιδι μου, σου ειπα ότι ολοι οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται γιας την πατριδα και το εθνοσημο που φερουν. Αν δε με πιστευεις πηγαινε ρωτα τους. Aκουσες ποτέ αθλητη που αντιπροσωπευει τη χωρα του και να δηλωνει "δεν αγωνιζομαι για την πατριδα μου αλλά για τους δικους μου λογους"?.... Εξαλλου τετοιους ανθρωπους καμμια χωρα δεν τους χρειαζεται, ειναι φυρα.

Όταν καποιος περιφρονει πατριδα, οικογενεια, παραδοσεις ή ξερω γω τι αλλο τοτε τι είναι, περιθωριακος δεν είναι? Εσυ πως ονομαζεις τος ανθρωπους που δε σεβονται τιποτα?

Η Ολυμπιακη Ιδεα εχει να κανει με αμιλλα, φιλια των λαων και ευ αγωνιζεσθαι.

manoulamou
26-05-08, 12:05
Βλακας ειναι οποιος ντοπαρεται ΚΑΙ ο αθλητης αποβλεποντας σε χρημα+δοξα
ΚΑΙ αυτοι που χαιρονται και γιορταζουν τετοιου ειδους θριαμβους!!!
Που ακουστηκε να θεωρουμε φυσικο και ευγενες αθλημα
αυτο που βασιζεται σε αρρωστημενες πρακτικες...
Οσο για την Ολυμπιακη ιδεα ας διαχωρισουμε επιτελους
το Αρχαιο Πνευμα Αθανατο απο τους βαρωνους Κουμπερτεν
και τους παναθλιους συνεχειστες τους!!!
Επαναλαμβανω διαβαστε καμια Ιστορια των Ολυμπιακων Αγωνων
δικων μας και δικων τους και συγκρινετε τους...:twisted:

dvm
26-05-08, 12:54
1) Όχι παιδι μου, σου ειπα ότι ολοι οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται γιας την πατριδα και το εθνοσημο που φερουν. Αν δε με πιστευεις πηγαινε ρωτα τους. Aκουσες ποτέ αθλητη που αντιπροσωπευει τη χωρα του και να δηλωνει "δεν αγωνιζομαι για την πατριδα μου αλλά για τους δικους μου λογους"?.... Εξαλλου τετοιους ανθρωπους καμμια χωρα δεν τους χρειαζεται, ειναι φυρα.

2) Όταν καποιος περιφρονει πατριδα, οικογενεια, παραδοσεις ή ξερω γω τι αλλο τοτε τι είναι, περιθωριακος δεν είναι? Εσυ πως ονομαζεις τος ανθρωπους που δε σεβονται τιποτα?


1) Τι θες να σου πουν; Ότι αγωνίζομαι για το ψώνιο μου; Για να βγάλω τρελά φράγκα; Έτσι δεν πρόκειται να βρουν χορηγό, ούτε θα τους συμπαθήσει κανένας γιατί δεν αντιπροσωπεύουν τα «ιδεώδη». Προφανώς και δεν είναι όλοι οι αθλητές το ίδιο, αλλά δεν νομίζω ότι και όλοι το κάνουν για την πατρίδα τους. Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι το κάνουν για να βγούνε από μια ζωή που δεν τους ικανοποιεί και αυτό είναι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν (τρανταχτό παράδειγμα: Βραζιλιάνοι ποδοσφαιριστές, μεγαλωμένοι στην φτώχεια, θεωρούν την μπάλα το εισητήριό τους για μια καλύτερη ζωή)

2) Εγώ προτιμώ να τους λέω πολιτικούς :)

gonzo26
26-05-08, 13:06
Βλακας ειναι οποιος ντοπαρεται ΚΑΙ ο αθλητης αποβλεποντας σε χρημα+δοξα
ΚΑΙ αυτοι που χαιρονται και γιορταζουν τετοιου ειδους θριαμβους!!!
Που ακουστηκε να θεωρουμε φυσικο και ευγενες αθλημα
αυτο που βασιζεται σε αρρωστημενες πρακτικες...
Οσο για την Ολυμπιακη ιδεα ας διαχωρισουμε επιτελους
το Αρχαιο Πνευμα Αθανατο απο τους βαρωνους Κουμπερτεν
και τους παναθλιους συνεχειστες τους!!!
Επαναλαμβανω διαβαστε καμια Ιστορια των Ολυμπιακων Αγωνων
δικων μας και δικων τους και συγκρινετε τους...:twisted:
Βλακας ειναι οποιος θυσιαζει τη ζωη του στη προπονηση και παει να αγωνιστει υπο ανισες συνθηκες γιατι δεν εχει καμμια ελπιδα.
Απ τη στιγμη που το ντοπινγκ εχει καθιερωθει ή αποδεχεσαι τους Αγωνες οπως ειναι ή τους απορριπτεις.
Εσυ αν καταλαβα μανουλα, τους απορριπτεις. Τι το κουραζεις λοιπον?

Η δοξα πιστωνεται στη Χωρα ειπαμε. Και μενει στην Ιστορια επ απειρον. Ποιος εισαι εσυ μανουλα που θα τα απαξιωσεις ολα?

manoulamou
26-05-08, 17:49
Για ν απαξιωσεις κατι, πρεπει να εχει μονο του απο πριν καποια αξια! Οσο για το ποιοι ειναι περιθωριακοι μαλλον κατα τη γνωμη μερικων, ειναι αυτοι που δεν αποδεχονται το αιωνιο τριπτυχο ΠατριςΘρησκειαΟικογενεια. Δηλαδη αυτοι που συνηθως σκοτωνονται πρωτοι στους πολεμους, που ξεκινανε απ τους ριψασπεις σημαιοφορους πχ Αιβαλιωτης... Και οι παραδοσεις της φυλης πανε περιπατο, οταν προκειται να τα κονομησουν.

Σιγα μην αγωνιζονται για το ψωνιο τους ολοι αυτοι που παιρνουν τα χρυσα: απλα αφου μπηκαν στο χορο
δεν θελουν να πιαστουν κορόιδα και να πανε χαμενοι τοσοι κοποι και ωρες προπονησης...
Κανεις δεν γινεται πρωταθλητης χωρις να εχει χυσει τονους ιδρωτα, απλα για να κανει τα απανθρωπα ρεκορ και
να ξεπερασει τους "αλλους", χρειαζεται το κατι τις παραπανω κι αυτο δεν ειναι βιταμινες και αμινοξεα.

ΝΑΙ δεν μας αρεσει αυτος ο αθλητισμος και δεν τον προβαλλουμε σαν επιβραβευσιμο προτυπο στα παιδια μας, αυτο ειναι ολο... Ας διαχωρισουμε επιτελους τον σημερινο επαγγελματικο πρωταθλητισμο της αγριας χημικης ντοπας, απ την ευγενη αμιλλα και το πραγματικο ευ αγωνιζεσθαι που προϋποθετει ο μαζικος ερασιτεχνικος αθλητισμος.
Οι εποχες που ο Lutz Lang βοηθησε τον Jesse Owens να (τον) κερδισει περασαν ανεπιστρεπτι
οχι ομως και η περιρεουσα ζοφερη ατμοσφαιρα και οι διαδικασιες εκεινης της Ολυμπιαδας...

gonzo26
27-05-08, 10:04
Για ν απαξιωσεις κατι, πρεπει να εχει μονο του απο πριν καποια αξια!Ακριβως. Και οπως σου ειπα τα μεταλια μενουν για πσντα και δοξαζουν για δεκαετιες τη χωρα που τα κερδισε. Αρα υπαρχει η "αξια απο πριν" ασχετως αν καποιοι ελαχιστοι δεν το δεχονται. Τι εχει αξια δηλαδη, η νικη στη Εurovision?...

Οσο για το ποιοι ειναι περιθωριακοι μαλλον κατα τη γνωμη μερικων, ειναι αυτοι που δεν αποδεχονται το αιωνιο τριπτυχο ΠατριςΘρησκειαΟικογενεια. Oυτε εγω αποδεχομαι αυτο το τριπτυχο που μου θυμιζει τις ελληνικες χουντες και τους βασιλιαδες.

Ας διαχωρισουμε επιτελους τον σημερινο επαγγελματικο πρωταθλητισμο της αγριας χημικης ντοπας, απ την ευγενη αμιλλα και το πραγματικο ευ αγωνιζεσθαι που προϋποθετει ο μαζικος ερασιτεχνικος αθλητισμος.+1

manoulamou
27-05-08, 12:05
Για να καταλαβουμε για ποιες αξιες και θριαμβους υπερηφανευομαστε (???) θα πρεπει να διαβασουμε αυτο :

"Νομίζεις πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, ακόμη και τα πρόστυχα μέσα.
Πόσο λάθος κάνεις Ανθρωπάκο!
Ο σκοπός βρίσκεται στην πορεία που ακολουθείς για να τον φτάσεις.
Κάθε σημερινό σου βήμα είναι η αυριανή σου ζωή."

" Άκου Ανθρωπάκο (http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=65973&mscssid=BU04G743UEHC8GH4RM8F8LLXFHJ2BM37)" ΒΙΛΧΕΜ ΡΑΪΧ (http://en.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Reich)

Δεν ειναι δυνατον να αποδεχομαστε τα προϊοντα εγκληματος, δηλαδη του ντοπαρισματος
με χημικες ουσιες που βαζουν σε κινδυνο τη ζωη και μαλιστα αλλων, που ειναι οι ιδιοι οι αθλητες
και να θεωρουμε δοξα για την οποια χωρα, αυτα τα ρεκορ και αυτα τα μεταλλια!

gonzo26
27-05-08, 12:39
Aν το παρουμε ετσι θα πρεπει να καταργησουμε πααααρα πολλα απ αυτα οπου θεωρουνται αξιες για τον κοσμο.
πχ. να καταργησουμε τον Κοινοβουλευτισμο γιατι και οι 300 ειναι (ως γνωστο και κανεις δε αμφιβαλλει) φαυλοι και κλεφτες.

manoulamou
27-05-08, 17:39
Aν το παρουμε ετσι θα πρεπει να καταργησουμε πααααρα πολλα απ αυτα οπου θεωρουνται αξιες για τον κοσμο.
πχ. να καταργησουμε τον Κοινοβουλευτισμο γιατι και οι 300 ειναι (ως γνωστο και κανεις δε αμφιβαλλει) φαυλοι και κλεφτες.
:what: τωρα αυτο πού και πώς κολλαει ακριβως; :hmm:
Μηπως το θεωρουμε πιο ευκολο ή ειναι καποιος ευσεβης ενδομυχος πόθος;
Οπως ελεγε και ο γκαντεμης "στην Δημοκρατια δεν υπαρχουν αδιεξοδα"...
Θεματα επιλογων ειναι ολα, εαν προτιμαμε να χαλαρωνουμε και
ν αφηνουμε ασυδοτους τους αλλους να αποφασιζουν για εμας,
αντι να συμμετεχουμε ενεργα σ αυτα που μας αφορουν αμεσα, εχουμε προβλημα...

gonzo26
27-05-08, 17:42
Ευσεβης και ενδομυχος ποθος ποιανου, δικος σου? Εγω παντως ειμαι υπερ της δημοκρατιας και της ελευθεριας και αυτο θα το δεις και στο θεμα του Κουλογλου.

Αφου δεν καταλαβες που κολλαει θα στο εξηγησω: Εσυ λες οτι επειδη υπαρχει μια σαπιλα σε καποιον οργανισμο, κοβουμε τον οργανισμο: Υπαρχει ντοπα στο στιβο, κοβουμε το στιβο, αρα υπαρχει διαφθορα στο Κοινοβουλιο, κοβουμε το Κοινοβουλιο. Δεν ειναι ετσι ομως.

haHa
27-05-08, 18:13
Kαι ποιος θα το κρινει, εσυ? :down:

Αυτα ειναι θεωριες περιθωριακων (αναρχικοι,κουκουεδες) και δεν θα επρεπε να σε παρασυρουν.
Σε βεβαιωνω οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητς αγωνιζονται για την Πατριδα τους (αντε και λιγο για τη τσεπη τους, οπως ειπε καποιος). Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, η Ολυμπιακη Ιδεα ειναι ιερο πραγμα.


Μαλλον εχεις βαθια μεσανυχτα αν πιστευεις οτι οι ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται για την Πατριδα τους.
Ξερω πολλους αθλητες που ουτε καν πιστευουν στην εννοια της πατριδας(οπως την εννοεις σαν κατι ιδεωδες κλπ).
Αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν θελουν να αγωνιζονται,να βγαινουν πρωτοι ουτε οτι τους χαλαει οτι κυματιζει η ελληνικη σημαια οταν βγαινουν πρωτοι.
Μερικους τους αφηνει αδιαφορο.

Αυτο που νοιαζει τους περισσοτερους αθλητες ειναι η προσωπικη καταξιωση και οτι ολοι ο κοποι τους ανταμοιφθηκαν..
Μετα ερχονται τα λεφτα..

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 8 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Όχι παιδι μου, σου ειπα ότι ολοι οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται γιας την πατριδα και το εθνοσημο που φερουν. Αν δε με πιστευεις πηγαινε ρωτα τους. Aκουσες ποτέ αθλητη που αντιπροσωπευει τη χωρα του και να δηλωνει "δεν αγωνιζομαι για την πατριδα μου αλλά για τους δικους μου λογους"?....

Προσωπικα ξερω αρκετους που δεν αγωνιζονται για την πατριδα και το εθνοσημο...



Εξαλλου τετοιους ανθρωπους καμμια χωρα δεν τους χρειαζεται, ειναι φυρα.

Ανθρωπους με τις αποψεις σαν τις δικες σου,ισως να μην τους χρειαζεται καμμια χωρα..




Όταν καποιος περιφρονει πατριδα, οικογενεια, παραδοσεις ή ξερω γω τι αλλο τοτε τι είναι, περιθωριακος δεν είναι? Εσυ πως ονομαζεις τος ανθρωπους που δε σεβονται τιποτα?
Μπορεις να ξεχωρισεις 2 πραγματα:
αλλα δε σεβομαι και αλλο με αφηνει αδιαφορο...

Υπαρχουν πολλοι αθλητες (στην Ελλαδα και στο εξωτερικο) που δεν νοιαζονται αν αγωνιζονται για την πατριδα τους. Φυσικα αυτο ποτε δεν προκειται να το πουν δημοσια, γιατι τοτε θα πεσει κατακραυγη, αφαιρεση προνομιων κλπ.


Αλλα πολλες φορες οι πραξεις τους το δειχνουν.
Αλλαζουν υπηκοοτητα για να εχουν καλυτερες συνθηκες προπονησης, καλυτερες διασυνδεσεις, περισσοτερα προνομια αν καταφερουν τους στοχους τους κλπ.
Υπαρχουν αθλητες που εχουν αλλαξει πανω απο 2 φορες υπηκοοτητα για αυτους τους λογους.

Υπαρχουν και αλλοι που αρνουνται να συμμετασχουν στις εθνικες ομαδες γιατι πολυ απλα τους τρωει χρονο απο το συλλογο τους και την προτετοιμασια τους, ενω εχουν τον κινδυνο να τραυματιστουν .

........Auto merged post: haHa πρόσθεσε 18 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Όταν καποιος περιφρονει πατριδα, οικογενεια, παραδοσεις ή ξερω γω τι αλλο τοτε τι είναι, περιθωριακος δεν είναι? Εσυ πως ονομαζεις τος ανθρωπους που δε σεβονται τιποτα?


Αυτους που τους αφηνουν αδιαφορους η πατριδα, η οικογενεια και οι παραδοσεις τους λεω αδιαφορους και οχι περιθωριακους.

Ομως αυτους που λενε περιθωριακους τους αδιαφορους με τα παραπανω θεματα, απλα επειδη δεν συμφωνουν με τις δικες τους αποψεις, τους λεω κατι χειροτερο απο περιθωριακους..

Αλλωστε οι αδιαφοροι ("περιθωριακοι" για εσενα) ουδεποτε προσεβαλαν εσενα ή τους υπολοιπους υποστηριχτες της πατριδας ,οικογενειας κλπ.

Αντιθετα, εσυ προσεβαλες τους αδιαφορους αποκαλωντας τους "περιθωριακους".


Ο καθενας δειχνει αλλωστε το επιπεδο του βασει και του πως αντιμετωπιζει αυτους που δεν συμφωνουν με τις αποψεις τους και πως τους αποκαλει (οχι απλα υποστηριζοντας την πατριδα και την οικογενια κλπ )...




Και κλεινοντας να επαναλαβω , πως υπαρχουν αρκετοι αθλητες που δεν αγωνιζονται για την πατριδα και το εθνοσημο.. Αν και κανενας σχεδον δεν το λεει δημοσια.
Καμμια φορα ομως το βλεπουμε και με τις πραξεις τους οπως ειπαμε παραπανω...

manoulamou
27-05-08, 19:01
Ευσεβης και ενδομυχος ποθος ποιανου, δικος σου? Εγω παντως ειμαι υπερ της δημοκρατιας και της ελευθεριας και αυτο θα το δεις και στο θεμα του Κουλογλου.

Αφου δεν καταλαβες που κολλαει θα στο εξηγησω: Εσυ λες οτι επειδη υπαρχει μια σαπιλα σε καποιον οργανισμο, κοβουμε τον οργανισμο: Υπαρχει ντοπα στο στιβο, κοβουμε το στιβο, αρα υπαρχει διαφθορα στο Κοινοβουλιο, κοβουμε το Κοινοβουλιο. Δεν ειναι ετσι ομως.
Φαινεται οντως πως μιλαω αλλη γλωσσα ...
Εαν αυτο καταλαβες λυπαμαι!
Κι εγω το ιδιο ειπα σε αλλο νημα περι Αναδιαρθρωσης της Παιδειας:
Ποναει μυτη, κοβουμε χερι?
Ας δωσουν τα κονδυλια στον ερασιτεχνικο μαζικο αθλητισμο: αυτος τ αξιζει.
Και εαν θελουν να φωτογραφιζονται με τους υπερ-ανθρωπους καποιοι ας βαζουν τα λεφτα απ την δικη τους τσεπη,
οχι την δικη μας και των παιδιων μας που ξεσκονησαν τα θρανια δεκαετιες
και δουλεια ουτε με τον βασικο δεν βρισκουν!
Ενω οι αλλοι με την ντοπα εξασφαλιζουν (για οσο ζησουν) δημοσιες θεσεις μονιμες...

gonzo26
27-05-08, 23:09
Aφου εσυ ρε μανουλα απορριπτεις κατηγορηματικα τον στιβο λογω του ντοπινγκ, πως λεμε το ιδιο?
Και τι ειναι καποιες ελαχιστες θεσεις στο Δημοσιο που δινουμε στους ολυμπιονικες μας μπροστα στις 100δες χιλιαδες που διοριζουν τα κομματα για να εξασφαλιζουν εκλογικη πελατεια?? Συνεπως δεν ειναι αυτο το προβλημα μας, εξαλλου το να διορισεις στο στρατο εναν Ολυμπιονικη ειναι το ελάχιστο που μπορει να κανει η πατριδα για να τον ευχαριστησει γα την επιτυχια που μας εδωσε.

Μαλλον εχεις βαθια μεσανυχτα αν πιστευεις οτι οι ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται για την Πατριδα τους.
Ξερω πολλους αθλητες που ουτε καν πιστευουν στην εννοια της πατριδας(οπως την εννοεις σαν κατι ιδεωδες κλπ).
Αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν θελουν να αγωνιζονται,να βγαινουν πρωτοι ουτε οτι τους χαλαει οτι κυματιζει η ελληνικη σημαια οταν βγαινουν πρωτοι.
Μερικους τους αφηνει αδιαφορο.
Αυτο που νοιαζει τους περισσοτερους αθλητες ειναι η προσωπικη καταξιωση και οτι ολοι ο κοποι τους ανταμοιφθηκαν..
Μετα ερχονται τα λεφτα..Εγω δεν ακουσα κανεναν να λεει οτι δεν αγωνιζεται για την πατριδα, αν εσυ ακουσεις καποιον να μας τον αναφερεις. Μεχρι τοτε θα κανεις υποθεσεις μόνο. Φυσικα και η προσωπικη καταξιωση και τα λεφτα ειναι θεμιτοι στοχοι και οχι κατηγοριες.

Ανθρωπους με τις αποψεις σαν τις δικες σου,ισως να μην τους χρειαζεται καμμια χωρα..
Tις δικες μου ή τις δικες σου?? Εγω εχω φυσιολογικες αποψεις που εκφραζουν το περισσοτερο κοσμο, εσυ εχεις ακραιες αποψεις(που προφανως πηγαζουν απ τη πολιτικη σου ιδεολογια).

Μπορεις να ξεχωρισεις 2 πραγματα:
αλλο δε σεβομαι και αλλο με αφηνει αδιαφορο...Δεν υπαρχουν μεσοβεζικες καταστασεις εδω. Οταν αδιαφορεις σε κατι ιερο(πχ. σου ζηταει η κατακοιτη μανα σου ενα ποτηρι νερο και εσυ αδιαφορεις και δεν της δινεις) σημαινει οτι δεν σεβεσαι. Εξαλλου η πιο ευκολη λυση ειναι να αδιαφορεις για ολα και να μην παιρνεις πουθενα θεση.


1. Yπαρχουν πολλοι αθλητες (στην Ελλαδα και στο εξωτερικο) που δεν νοιαζονται αν αγωνιζονται για την πατριδα τους. Φυσικα αυτο ποτε δεν προκειται να το πουν δημοσια, γιατι τοτε θα πεσει κατακραυγη, αφαιρεση προνομιων κλπ.
2. Αλλα πολλες φορες οι πραξεις τους το δειχνουν.
Αλλαζουν υπηκοοτητα για να εχουν καλυτερες συνθηκες προπονησης, καλυτερες διασυνδεσεις, περισσοτερα προνομια αν καταφερουν τους στοχους τους κλπ.
Υπαρχουν αθλητες που εχουν αλλαξει πανω απο 2 φορες υπηκοοτητα για αυτους τους λογους.
3. Υπαρχουν και αλλοι που αρνουνται να συμμετασχουν στις εθνικες ομαδες γιατι πολυ απλα τους τρωει χρονο απο το συλλογο τους και την προτετοιμασια τους, ενω εχουν τον κινδυνο να τραυματιστουν .
1. Oταν κανεις τετοιες υποθεσεις ειναι σα να τους βριζεις ολους.
2. Συνηθως ο αθλήτης αλλαζει υπηκοοτητα οταν δεν ειναι ικανοποιημενος ή δεν του εχει φερθει καλα η πατριδα του. Ειδικα οι ελληνες αθλητες θα επρεπε να το ειχαν κανει συχνα αφου συνηθως τους αντιμετωπιζουν πολυ ασχημα.
3. Δικαιωμα τους, εμεις θα τους κρινουμε? Αλλα σου θυμιζω οτι μιλαμε μόνο για το στιβο, οχι για ολα τα αθληματα, οπως πονηρα προσπαθεις να εμπλεξεις.

Ομως αυτους που λενε περιθωριακους τους αδιαφορους με τα παραπανω θεματα, απλα επειδη δεν συμφωνουν με τις δικες τους αποψεις, τους λεω κατι χειροτερο απο περιθωριακους..Για τη διακριση αδιαφορων/περιθωριακων αναφερθηκα. Αρα εσυ αποκαλεις "χειροτερους απο περιθωριακους" τη συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου, αφου δυσκολα θα φανταστω καποιον να αδιαφορει οταν η κατακοιτη μανα του τού ζηταει ενα ποτηρι νερο.

Ο καθενας δειχνει αλλωστε το επιπεδο του βασει και του πως αντιμετωπιζει αυτους που δεν συμφωνουν με τις αποψεις τους και πως τους αποκαλει (οχι απλα υποστηριζοντας την πατριδα και την οικογενια κλπ )...Tωρα ειναι σα να φωτογραφηθηκες:)

ΕDIT
Ξερω πολλους αθλητες που ουτε καν πιστευουν στην εννοια της πατριδας(οπως την εννοεις σαν κατι ιδεωδες κλπ). Προς αποφυγην παρεξηγησεων, εγω δεν εννοω τη Πατριδα ως κατι ιδεωδες με την εννοια που το λες εσυ, σαν εθνικιστης δηλαδη. Στη Πατριδα δινω την φυσιλολογικη εννοια που δινει ολος ο κοσμος. Οι ακραιοι(ακροδεξιοι, ακροαριστεροι, αναρχικοι) της δινουν μια διεστραμμενη εννοια.

haHa
28-05-08, 00:43
Εγω δεν ακουσα κανεναν να λεει οτι δεν αγωνιζεται για την πατριδα, αν εσυ ακουσεις καποιον να μας τον αναφερεις. Μεχρι τοτε θα κανεις υποθεσεις μόνο.

Οπως σου ειπα δεν προκειται δημοσια να το πει λογω κατακραυγης. Επισης ρουφιανος δεν θελω να γινω και να δωσω αθλητες-φιλους μου που δεν αγωνιζονται για την πατριδα, παρολο που δεν το δηλωνουν..

Ομως δεν ειναι υποθεσεις γιατι πολυ απλα το βλεπεις και απο τις πραξεις τους, που αλλαζουν υπηκοοτητες...

Οποτε επαναλαμβανω ειναι γεγονος οτι μερικοι αθλητες δεν νοιαζονται για την πατριδα, και αυτο φαινεται απο το γεγονος οτι αλλαζουν υπηκοοτητα.



Tις δικες μου ή τις δικες σου?? Εγω εχω φυσιολογικες αποψεις που εκφραζουν το περισσοτερο κοσμο, εσυ εχεις ακραιες αποψεις(που προφανως πηγαζουν απ τη πολιτικη σου ιδεολογια).

Δεν εξεφρεσα τις δικες μου αποψεις,απλα υπερασπιστηκα αυτους που αποκαλεσες περιθωριακους,απλα επειδη δεν συμφωνουν με τις δικες σου αποψεις..




Δεν υπαρχουν μεσοβεζικες καταστασεις εδω. Οταν αδιαφορεις σε κατι ιερο(πχ. σου ζηταει η κατακοιτη μανα σου ενα ποτηρι νερο και εσυ αδιαφορεις και δεν της δινεις) σημαινει οτι δεν σεβεσαι. Εξαλλου η πιο ευκολη λυση ειναι να αδιαφορεις για ολα και να μην παιρνεις πουθενα θεση.

Πως εμπλεξες την οικογενεια και την αρνηση προσφορας νερου στην κατακοιτη μανα σου με τους αθλητες που αλλαζουν υπηκοοτητα επειδη δεν ενδιαφερονται για την πατριδα, κανενας δεν καταλαβε.

Μαλλον το εκανες σε μια απελπιδα προσπαθεια για να υποστηριξεις την ακυρη παραδοχη που εκανες οτι "ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται για την Πατριδα τους." (κατι που φυσικα δεν ισχυει, μιλωντας και προσωπικα επειδη ξερω αρκετους αθλητες και επειδη βλεπουμε πως αλλαζουν υπηκοοτητα κατα το δοκουν.)



1. Oταν κανεις τετοιες υποθεσεις ειναι σα να τους βριζεις ολους.
2. Συνηθως ο αθλήτης αλλαζει υπηκοοτητα οταν δεν ειναι ικανοποιημενος ή δεν του εχει φερθει καλα η πατριδα του. Ειδικα οι ελληνες αθλητες θα επρεπε να το ειχαν κανει συχνα αφου συνηθως τους αντιμετωπιζουν πολυ ασχημα.
3. Δικαιωμα τους, εμεις θα τους κρινουμε? Αλλα σου θυμιζω οτι μιλαμε μόνο για το στιβο, οχι για ολα τα αθληματα, οπως πονηρα προσπαθεις να εμπλεξεις.

1. ?? Κανενας δεν καταλαβε τι ειπες και πως συμπερανες οτι εγω βριζω ολους ,επειδη απλα αναφερω οτι υπαρχουν μερικοι αθλητες που δεν αγωνιζονται για την πατριδα.(γεγονος αναμφισβητητο,δες πχ και αλλαγες υπηκοοτητας)
Aπο ποτε η αληθεια και τα γεγονοτα ειναι βρισια και μας ενοχλουν?
2. Οι Ελληνες αθλητες σπανιως αλλαζουν υπηκοοτητα, γιατι η Ελλαδα φροντιζει να τους πληρωνει αδρα(ιδιαιτερα στα ατομικα αθληματα).
Για αυτο αλλωστε εχουμε πολλες περιπτωσεις ξενων αθλητων που γινονται Ελληνες για να αγωνιστουν με τα χρωματα της Ελλαδας, ενω η κανονικη τους πατριδα ειναι αλλη.
Το 2004 ειχαμε αθλητη που πηρε χρυσο και δεν μιλαγε σχεδον καθολου Ελληνικα.(ζητημα να ηταν 1-2 χρονια στην Ελλαδα)
Βεβαια εχουμε και λιγους εως ελαχιστους Ελληνες που επειδη η Ελλαδα δεν μπορεις να τους προσφερει αυτο που θελουν (καλο προπονητη,καλες συνθηκες προπονησης,καλες διασυνδεσεις) αγωνιζονται με τα χρωματα αλλης χωρας.

Υπαρχουν λοιπον οπως βλεπεις αθλητες, που δεν αγωνιζονται για την πατριδα και το εθνοσημο, αλλα για αλλους λογους.
Το βλεπουμε αυτο (επαναλαμβανω για πολλοστη φορα) και απο τις αλλαγες υπηκοοτητας .
3.Εννοειται πως ειναι δικαιωμα τους και αποδεικνυει φυσικα οτι πολλοι αθλητες δεν αγωνιζονται για την πατριδα τους και το εθνοσημο ,αλλα για το προσωπικο τους συμφερον.




Για τη διακριση αδιαφορων/περιθωριακων αναφερθηκα. Αρα εσυ αποκαλεις "χειροτερους απο περιθωριακους" τη συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου, αφου δυσκολα θα φανταστω καποιον να αδιαφορει οταν η κατακοιτη μανα του τού ζηταει ενα ποτηρι νερο.

Παλι κανενας δεν καταλαβε πως πηγαμε στην κατακοιτη μανα και πως συμπερανες πως οτι εγω ειπα οτι αυτοι που βοηθανε τη μανα τους ειναι χειροτεροι απο περιθωριακοι.

Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι χειροτεροι απο περιθωριακοι ειναι αυτοι που αποκαλουν-βριζουν καποιους αδιαφορους ως "περιθωριακους" (απλα επειδη δεν συμφωνουν με τις αποψεις τους) ,
δεν ειπα χειροτερους απο περιθωριακους αυτους που βοηθανε τη κατακοιτη μανα τους(που κανουν κατι θεμιτο και σωστο). (που ειναι και τελειως ασχετο με την θεμα μας)

Αφου λοιπον δεν μπορεσες να καταλαβεις αυτες τις δυο διαφορετικες καταστασεις (χωρια τις υπολοιπες ανακριβεις, ακυρες παραδοχες και κατηγοριες που ειπες), δεν εχω και πολλα αλλα να πω.


Θα σε αφησω στον ιδανικο σου κοσμο (ψευτικο ομως) οπου "ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται για την Πατριδα τους".
Μην στον χαλασω..

gonzo26
28-05-08, 03:22
Οποτε επαναλαμβανω ειναι γεγονος οτι μερικοι αθλητες δεν νοιαζονται για την πατριδα, και αυτο φαινεται απο το γεγονος οτι αλλαζουν υπηκοοτητα.
Eιπαμε, η αλλαγη υπηκοοτητας μπορει να γινει για πολλους λογους. Κι εγω ετσι οπως εχει καταντησει η Ελλαδα σημερα μου ερχεται ν αλλαξω υπηκοοτητα.
Μην κολλας τωρα εκει γιατι χανεις την ουσια.

Δεν εξεφρεσα τις δικες μου αποψεις,απλα υπερασπιστηκα αυτους που αποκαλεσες περιθωριακους,απλα επειδη δεν συμφωνουν με τις δικες σου αποψεις..
Oχι οχι, δεν καταλάβες. Ποτέ δεν αποκαλω περιθωριακους αυτους που δεν συμφωνουν με τις αποψεις μου. Τοτε θα ημουν βλακας ή φασιστας. Περιθωριακοι ειναι αυτοι που τιθενται στο περιθωριο της κοινωνιας επειδη καλως ή κακως δε συμφωνουν με τις επιταγες της.

Πως εμπλεξες την οικογενεια και την αρνηση προσφορας νερου στην κατακοιτη μανα σου με τους αθλητες που αλλαζουν υπηκοοτητα επειδη δεν ενδιαφερονται για την πατριδα, κανενας δεν καταλαβε.Oχι "κανενας δεν καταλάβε", εσυ δεν καταλαβες. Ή για να το πουμε σωστοτερα: εκανες πως δεν καταλαβες:) Και μη μπλεκεις τους αθλητες που αλλαζουν υπηκοοτητα.

Μαλλον το εκανες σε μια απελπιδα προσπαθεια για να υποστηριξεις την ακυρη παραδοχη που εκανες οτι "ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται για την Πατριδα τους." Aκυρη παραδοχη?! Συνεχιζεις να βριζεις τους ελληνες αθλητες... Ποιος εισαι εσυ που θα μιλησεις για λογ/σμο τους και θα τους προσβαλεις ετσι? :nono: σα να λες δηλαδη οτι οταν ακουν το Εθνικο Υμνο και δακρυζουν, προσποιουνται!

. Οι Ελληνες αθλητες σπανιως αλλαζουν υπηκοοτητα, γιατι η Ελλαδα φροντιζει να τους πληρωνει αδρα(ιδιαιτερα στα ατομικα αθληματα).
Για αυτο αλλωστε εχουμε πολλες περιπτωσεις ξενων αθλητων που γινονται Ελληνες για να αγωνιστουν με τα χρωματα της Ελλαδας, ενω η κανονικη τους πατριδα ειναι αλλη.
Oι Ελληνες αθλητες δεν αλλαζουν υπηκοοτητα γιατι δεν συνηθιζεται ενα πιο ευρρωστο οικονομικα κρατος να μας ζητησει αθλητη. Το αντιθετο γινεται, γιαυτο κι εμεις μεταγραφουμε ομογενεις ή μη αθλητες απο φτωχες χωρες, οπως αυτες του πρωην ανατολικου μπλοκ.

Το 2004 ειχαμε αθλητη που πηρε χρυσο και δεν μιλαγε σχεδον καθολου Ελληνικα.(ζητημα να ηταν 1-2 χρονια στην Ελλαδα)Kαι τι εγινε? Θα μαθει. Δε το πιστευω οτι το ειπες αυτο, δηλ. εσυ θες "καθαρους Ελληνες" οπως θα ελεγε και ο Καρατζαφερης? Ασφαλως θα ελαβε την ελληνικη υπηκοοτητα. Γιατι το μεταλλιο πρεπει να επηρεαζεται απ τη γλωσσα που μιλαει ο αθλητης? Εξαλλου ολες οι χωρες κανουν μεταγραφες. Τιμη μας να προσελκυουμε ξενους παιχτες και να τους κανουμε Ελληνες.
Τελος θα σου πω οτι οι ελληνες αθλητες δεν πληρωνονται αδρα οπως ειπες(μονο τα μεγαλα ονοματα), συνηθως συμβαινει το ακριβως αντιθετο και βαζουν λεφτα οι ιδιοι απ τη τσεπη τους!

Θα σε αφησω στον ιδανικο σου κοσμο (ψευτικο ομως) οπου "ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται για την Πατριδα τους".
Μην στον χαλασω.. Αν και δεν ειναι αυτο το θεμα μας, να σου πω οτι απ τη στιγμη που ο αθλητης εχει το εθνοσημο στη φανελα του, αγωνιζεται γιαυτο ειτε το πιστευει ειτε οχι. Αν δε θελει απλα δεν αγωνιζεται, κανεις δε καλειται στη εθνικη ομαδα με το ζορι. Ειδες τι απλο που ειναι? ;) Το τι λεει τωρα ο ενας κι αλλος...

Αληθεια, γιατι εσυ εχεις τετοια μανια να μας πεις οτι οι Ελληνες αθλητες δεν ενδιαφερονται και δεν αγωνιζονται για τη πατριδα τους? Γιατι τοση απαξιωση σε πραγματα που στο κοσμο θεωρουνται στανταρ? Μηπως εισαι κανας Διεθνιστης? Τελοσπαντων, σου προτεινω να αφαιρεσεις αυτο το μισος και τα απωθημενα που οπως φαινεται κουβαλας μεσα σου γιατι δεν θα βγαλεις κατι καλο εντελει απ αυτα.

manoulamou
28-05-08, 12:32
Παντελως εκτος θεματος αλλά ... @ gonzo26
Μηπως θα μπορουσες οταν κανεις παραθεση / Quoting
να χρησιμοποιεις τα καταλληλα εργαλεια, για να ξερουν ποιος εγραψε αυτα στα οποια απαντας?
Στο πιο προηγουμενο απευθυνεσαι κατ αρχην σ εμενα
ομως μετα δεν βαζεις τα δικα μου γραφομενα...
Επιμενεις παντως επιδεικτικα να ξεπερνας τα περι ερασιτεχνικου αθλητισμου: εκει δεν υπαρχει στιβος ή
μονο οσοι ακολουθουν πρακτικες Τζεκου για να διακριθουν
όπως το διδυμο Κεντερης - Θανου αποτελουν την ελιτ ???
:rolleyes:

gonzo26
28-05-08, 12:38
Μα αυτος που εγραψε κατι γνωριζει οτι ειναι δικο του αρα και οτι απαντω σε αυτον. Οποτε τι σημασια εχει αν ειναι quote σκετο ή quote με ονομα?
Απευθυνθηκα πρωτα σε σενα(χωρις παραθεση του κειμενου σου) γιατι το post σου υπηρχε ακριβως απο πανω. Τα υπολοιπα quotes ειναι ολα για τον φιλο haHa.

μονο οσοι ακολουθουν πρακτικες Τζεκου για να διακριθουν
όπως το διδυμο Κεντερης - Θανου αποτελουν την ελιτ ???
Εσυ λες οτι μόνο το διδυμο Κεντερης-Θανου ακολουθει "πρακτικες Τζεκου"?
Νομιζεις οτι οποιοσδηποτε ο οποιος θα ακολουθησει τις "πρακτικες Τζεκου" θα γινει Παγκοσμιος Πρωταθλητης και Χρυσος Ολουμπιονικης?...

manoulamou
28-05-08, 19:39
Καλα η πολιτικη αγωγη αποσυρεται κυριε Προεδρε, δεν υπαρχει λογος περαιτερω διευκρινησεων!:twisted:
Ολοι ξερουν πως μεγαλος αθλητης γινεσαι μονο εαν εχεις το ταλεντο και ορεξη για δουλεια
αλλά χωρις πρακτικες Τζεκου ουτε παγκοσμια ρεκορ ουτε διεθνη χρυσα μεταλλια
μπορεις να παρεις, τουλαχιστον ΟΧΙ στα περισσοτερα αθληματα!!!
ΤΕΛΟΣ

Hengeo
29-05-08, 01:35
Τον Συριγο περιμεναμε να μαθουμε για τα ντοπαρισματα?
Ειπαμε. Ολοι ντοπαρονται γιατι δε γινεται αλλιως. Ποιος βλακας παει να αγωνιστει με ανισους ορους? Ποιος ξοδευει 10 ωρες την ημερα προπονηση για να χασει με κατεβασμενα χερια? Γιατι να προπονουμε και να πληρωνουμε ένα ταλεντο όταν είναι χαμενο από χερι αφου θα παει να σγωνιστει με μειονεκτημα?

Το θέμα είναι τη ιεραρχία βάζεις στις αξίες. Θεωρείς σημαντικότερα το χρήμα και την δόξα (προσωπική-πατριωτική) ή την τιμιότητα, την ακεραιότητα του χαρακτήρα, την ευγενή άμιλα; Εσύ μίλαγες για τα ολυπιακά ιδεώδη (με τα οποία προφανώς συμφωνώ), αλλά ταυτόχρονα λες ότι είναι 'βλάκας' όποιος δεν ντοπαριστεί, αφού αγωνίζεται άνισα, φάσκεις και αντιφάσκεις! Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, δυστυχώς έτσι έχει καταντήσει η ανθρωπότητα, όσα περισσότερα ξεπουλήσεις, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να μην αγωνίζεσαι μια ζωή για τα προς το ζην. Είναι μεγάλος πειρασμός λοιπόν να διαλέξεις την 'άτιμη' εύκολη λύση. Όπως έγραψαν και παραπάνω όμως, ο σκοπός δεν αγιάζει πάντα τα μέσα..


Εκτος απ τους συμβασιουχους υπαρχουν και οι μόνιμοι δημοσιοι υπαλληλοι που διοριζουν αφειδως τα κομματα και μπροστα τους οι ελαχιστοι Ολυμπιονικες αξιωματικοι είναι σταγονα στον Ωκεανο. Βλεπεις κοντοφθαλμα το δεντρο και χανεις το δασος. Τοσο πολύ σε ενοχλει που οι ελαχιστοι Ολυμπιονικες μας γινονται αξιωματικοι? Καλα τοτε, όταν ερθει ο δικος σου Υπουργος στα πραγματα να του πεις να τους αποταξει.
Και εγω πανυγηριζω περισσοτερο τις διακρισεις των συμπατριωτων μας στα πολιτιστικα και επιστημονικα(που δεν είναι ισχνα αμοιβομενες). Ο Κουρος ή ο Δημας ερχονται σε δευτερη μοιρα, μη ξεχναμε ότι ο αθλητισμος είναι χομπυ/παιχνιδι και μονο.

Στη συγκεριμένη περίπτωση, δεν είναι θέμα δέντρου και δάσους. Είναι δύο ξεχωριστά προβλήματα αυτά τα δύο, οπότε δεν είναι λογικό να λέμε ότι αυτό το πρόβλημα είναι χειρότερο, γιατί να λύσουμε το άλλο! Από το να μην λυθεί κανένα, καλύτερα να λυθεί έστω το μικρότερο ;)


Όχι παιδι μου, σου ειπα ότι ολοι οι Ελληνες αθλητες αγωνιζονται γιας την πατριδα και το εθνοσημο που φερουν. Αν δε με πιστευεις πηγαινε ρωτα τους. Aκουσες ποτέ αθλητη που αντιπροσωπευει τη χωρα του και να δηλωνει "δεν αγωνιζομαι για την πατριδα μου αλλά για τους δικους μου λογους"?.... Εξαλλου τετοιους ανθρωπους καμμια χωρα δεν τους χρειαζεται, ειναι φυρα.

Όταν καποιος περιφρονει πατριδα, οικογενεια, παραδοσεις ή ξερω γω τι αλλο τοτε τι είναι, περιθωριακος δεν είναι? Εσυ πως ονομαζεις τος ανθρωπους που δε σεβονται τιποτα?

Δεν θα σταθώ στο αν όλοι οι αθλητές αγωνίζονται πραγματικά για τα εθνόσημα που φοράνε, διότι, παρ'ότι έχω τις αμφιβολίες που έθεσε και ο Haha, δεν θέλω να μιλάω με υποθέσεις και αν. Αυτό που ήθελα κυρίως να πω, είναι ότι δεν είναι σωστό να ανάγουμε τον αθλητισμό σε εθνικό θέμα, αφού, όπως έγραψες εσύ, είναι ένα παιχνίδι-χόμπυ! Εθνικά θέματα, είναι η ευημερία των πολιτών, η υγεία, η παιδεία, το περιβάλλον κ.λ.π. Μία αθλητική νίκη, πέρα από την εφήμερη δόξα στο όνομα του αθλητή και της χώρας, τι μπορεί να προσφέρει σε αυτή την κατεύθυνση; Το θεωρώ υπερβολικό να πανηγυρίζουμε σαν τρελοί μία αθλητική επιτυχία, να την ονομάζουμε και εθνική, την ίδια ώρα που ένα μεγάλο ποσοστό δουλεύει πάνω από το 8ωρο, και δεν του φτάνουν για να ζήσει αξιοπρεπώς, η υγεία-παιδεία μας είναι για κλάμματα κ.λ.π. Αντιθέτως, ένα επιστημονικό επίτευγμα, μπορεί να συμβάλλει π.χ. ανακάλυψη ενός νέου φαρμάκου. Όσο αναφορά το 'δεν αγωνίζομαι για την πατρίδα', ήταν απλώς ένα ακραίο παράδειγμα που έδωσα. Αυτό που ήθελα να πώ, είναι ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει, ακόμα και να διαφωνεί με την ύπαρξει κρατών, αρκεί να σέβεται τους άλλους ανθρώπους (όπως στο παράδειγμα με το νερό που έθεσες), και το κράτος στο οποίο ζει και εργάζεται, ακολουθώντας τους νόμους και σεβόμενος τις συνήθειες και τα έθιμα. Για μένα 'φυρά' είναι όποιος δεν σέβεται τα παραπάνω..


Η Ολυμπιακη Ιδεα εχει να κανει με αμιλλα, φιλια των λαων και ευ αγωνιζεσθαι.

Ξέρω τι είναι, και όπως έγραψα και πιο πάνω συμφωνώ, απλώς δεν κατάλαβα πως το 'κόλλησες' στην απάντησή σου, σε αυτά που έγραψα.


Αφου δεν καταλαβες που κολλαει θα στο εξηγησω: Εσυ λες οτι επειδη υπαρχει μια σαπιλα σε καποιον οργανισμο, κοβουμε τον οργανισμο: Υπαρχει ντοπα στο στιβο, κοβουμε το στιβο, αρα υπαρχει διαφθορα στο Κοινοβουλιο, κοβουμε το Κοινοβουλιο. Δεν ειναι ετσι ομως.

Η manoulamou δεν είπε αυτό, αλλά το εξής απόλυτα σωστό. Να μην ενθαρρύνουμε την ύπαρξη αυτής της σαπίλας! Τον αθλήτισμό και την βουλή δεν μπορείς να τα καταργήσεις, αλλά μπορείς να μην προβάλλεις σαν πρότυπα και ινδάλματα τους παραφουσκωμένους πρωταθλητές, μιλώντας για εθνική επιτυχία, βραβεύοντάς τους, δίνοντάς τους θέσεις στο δημόσιο κ.λ.π., και επίσης μπορείς να μην ψηφίζεις, και να βάζεις στην βουλή, τους σάπιους-διεφθαρμένους-ανίκανους.. ;)

ciaoant1
29-05-08, 15:54
Kαι ποιος θα το κρινει, εσυ? :down:

Αυτα ειναι θεωριες περιθωριακων (αναρχικοι,κουκουεδες) και δεν θα επρεπε να σε παρασυρουν.
Σε βεβαιωνω οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες αθλητς αγωνιζονται για την Πατριδα τους (αντε και λιγο για τη τσεπη τους, οπως ειπε καποιος). Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, η Ολυμπιακη Ιδεα ειναι ιερο πραγμα.
Ευτυχώς, πολλοί βρέθηκαν και σου απάντησαν ήδη.
Απλά, ως "περιθωριακός" -σύμφωνα πάντα με τη δική σου θεώρηση των πραγματων- θα ήθελα
να διευκρινήσω ότι ΔΕΝ προβλέπει αυτά η θεωρία μας.
Ίσα ίσα που βάση της θεωρίας μας, σε όλόκληρο τον πληθυσμό γίνεται εγχάραξη διάφορων ιδεολογημάτων (πχ το κλασσικό πλέον "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια"), με σκοπό τον καλυτερο έλεγχο του πληθυσμού από την άρχουσα τάξη. Η εγχάραξη αυτή γίνεται με πολλούς τρόπους/μηχανισμούς (πχ σχολείο, εκκλησιασμος, ΜΜΕ, κτλ, κτλ, κτλ).

Άρα και οι αθλητές θα έχουν εγχαραγμένα αυτά τα ιδεολογήματα - και πράγματι πολλοί απ' αυτους αγωνίζονται "για την πατρίδα" (που βέβαια άλλο πράγμα σημαίνει για τον καθένα - πχ ο Τσε ειπε "πατρίδα ή θάνατος", αλλά πολέμησε την άρχουσα τάξη σε μια σειρά από χώρες, δείχνοντας το δρόμο της απελευθέρωσης και της έννοιεας της πατρίδας από τους πατριδοκάπηλους που, στο όνομα της πατρίδας, κάνουν μια σειρά από αντιλαικές πράξεις. Κλείνω την παρένθεση, που απλά την άνοιξα για να δείξω και μια αριστερή άποψη για την έννοια της πατρίδας)
Στην εποχή μας βέβαια, παρατηρείται το φαινόμενο η άρχουσα τάξη να απομακρύνεται κάπως από τα κλασσικά ιδεολογήματα που χρησιμοποιούσε (πατρίς-θρησκεία-οικογένεια), και να προθεί περισσότερο καποια άλλα (πχ το κυνήγι του χρήματος, την επιχειρηματική κουλτούρα του ότι όλοι και όλα αγοράζονται και πουλιούνται, όλα είναι business, κτλ).
Όχι βέβαια ότι τα κλασσικά ιδεολογήματα έχουν εξαφανιστεί (αν γίνει αυτό, θα καταρρεύσει ο καπιταλισμός), ούτε ότι τα "νέα" δεν υπήρχαν και παλιότερα (υπήρχαν και είναι και αυτά 100% απαραίτητα στον καπιταλισμό).
Με τις αλλαγές αυτές όμως, είχαμε και τις ανάλογες αλλαγές στη συμπεριφορα -και- των αθλητών, με αποτέλεσμα αυτά που ήδη έχουν περιγραφεί από άλλους (πχ πολλοί παίχτες του μπάσκετ ή του ποδοσφαίρου δεν πάνε να αγωνιστούν με τις ομάδες τις χώρας τους, προτιμώντας να ξεκουραστούν για να τα πάνε καλύτερα με το σύλλογο τους, που τους πληρώνει, πολλοί ντοπάρονται για να κερδίσουν χρήματα από χορηγούς, πολλοί αθλητές του στίβου αλλάζουν υπηκοότητα αν τους πληρώσουν αρκετά χρήματα κτλ).

Όπως σωστά αναφέρθηκε, λύση είναι

"ΝΑΙ δεν μας αρεσει αυτος ο αθλητισμος και δεν τον προβαλλουμε σαν επιβραβευσιμο προτυπο στα παιδια μας, αυτο ειναι ολο... Ας διαχωρισουμε επιτελους τον σημερινο επαγγελματικο πρωταθλητισμο της αγριας χημικης ντοπας, απ την ευγενη αμιλλα και το πραγματικο ευ αγωνιζεσθαι που προϋποθετει ο μαζικος ερασιτεχνικος αθλητισμος."


Όσο για το διαχωρισμό της διαφθοράς του επαγγλεματικού αθλητισμού, με τη διαφθορά του κοινοβουλίου, στην πραγματικότητα δε διαφέρουν και πολύ:
Όπως δηλαδή ο "σημερινος επαγγελματικος πρωταθλητισμος της αγριας χημικης ντοπας" είναι εκ φύσεως διαφθαρμενος, έτσι και η άσκηση εξουσίας από 300 άτομα είναι αναμενόμενο να τα διαφθείρει.
Τέλος παντων όμως, αυτό ξεφεύγει από τα όρια αυτού του thread, γι' αυτό και δεν το συνεχίζω...

........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 8 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η Ολυμπιακη Ιδεα εχει να κανει με αμιλλα, φιλια των λαων και ευ αγωνιζεσθαι.
...
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, η Ολυμπιακη Ιδεα ειναι ιερο πραγμα
ίσως έτσι να πιστεύεις εσύ, και ωραία θα ήταν, αλλά η ντόπα υπήρχε από τα αρχαία χρόνια (ιστορικά αποδεδειγμένο) όπως και οι πολιτικοί ανταγωνισμοί ανάμεσα στα κράτη...
Απλά το λέω για να δείξω ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται (ή, για την ακρίβεια, όπως προσπαθούν οι "από πάνω" να μας τα παρουσιάσουν).
Σαφώς και θα πρέπει να υπερασπιζόμαστε την "αμιλλα, φιλια των λαων και ευ αγωνιζεσθαι".
Αυτό όμως προυποθέτει, εκτός των άλλων, και το να μην ανεχόμαστε και τις προσπάθειες καπήλευσης των αξιών αυτών από κάποιους που καμία σχέση δεν έχουν με το τρίπτυχο που ανέφερες.

gonzo26
30-05-08, 00:54
Το θέμα είναι τη ιεραρχία βάζεις στις αξίες. Θεωρείς σημαντικότερα το χρήμα και την δόξα (προσωπική-πατριωτική) ή την τιμιότητα, την ακεραιότητα του χαρακτήρα, την ευγενή άμιλα; Εσύ μίλαγες για τα ολυπιακά ιδεώδη (με τα οποία προφανώς συμφωνώ), αλλά ταυτόχρονα λες ότι είναι 'βλάκας' όποιος δεν ντοπαριστεί, αφού αγωνίζεται άνισα, φάσκεις και αντιφάσκεις......Εσυ αν ο συναδελφος σου παιρνει μαϊμού υπερωριες ενω εσυ τις δουλευεις κανονικα ως το βραδυ και εχεις την ευκαιρια να τον μιμηθεις, τι θα κανεις? τον ηρωα? Δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελων οποτε οι ηθικολογιες δεν εχουν θεση.
Η τελευταια αυτη φραση απανταει σε ολα τα θεματα που αναφερθηκαν στα 2 πρoηγουμε posts.
Ή για να το πω αλλιως, απ τη στιγμη που κανενας μας δεν ειναι "σωστος" πως περιμενουμε να ειναι "σωστοι" οι Ολυμπιακοι Αγωνες? Αρα απλως εχουμε μια αφορμη να βγαζουν τα απωθημενα τους οι πολεμιοι του Αθλητισμου και οσοι αντιπαθουν(για τους δικους τους λογους) τις διεθνεις επιτυχιες της Χωρας. Ευτυχως αυτοι ειναι πολυ λιγοι και αποτελουν μη υπολογισιμη ομαδα.

haHa
30-05-08, 02:31
Οπως σωστα εχει πει η manoulamou, στην Ελλαδα δινουμε(το κρατος αλλα και οι πολιτες της) βαση στον επαγγελματικο αθλητισμο (δειτε και τα κινητρα που δινει στους Ολυμπιονικες ),
ενω τον μαζικο, ερασιτεχνικο αθλητισμο τον εχουμε γραμμενο.

Αλλες χωρες, ακομα και μερικες γειτονικες, πχ Βουλγαρια ή αλλες θεωρητικα οχι τοσο ανεπτυγμενες οσο εμεις, πχ Ουκρανια και γενικοτερα οι ανατολικες,
δινουν πολυ μεγαλη βαση στον μαζικο,ερασιτεχνικο αθλητισμο.
Το μαθημα της γυμναστικης πχ στα σχολεια σε αυτες τις χωρες ειναι κατι σημαντικο και οχι σαν την παιδικη χαρα που ειναι σε εμας...

emeliss
30-05-08, 09:57
Όλα οδηγούν στο χρήμα. Δες την Γιουγκοσλαβία. Οι άνθρωποι ήταν έτη φωτός μπροστά στον μαζικό αθλητισμό. Αναπτύχθηκε ο επαγγελματικός και μετατράπηκε σε εθνικό πλούτο με εξαγωγές στο εξωτερικό. Με τον πόλεμο την κοπάνησαν όλοι για μια τελευταία ευκαιρία και τώρα υπάρχουν οι σπόροι αλλά το χωράφι είναι βομβαρδισμένο. Ο επαγγελματικός αθλητισμός δεν είναι και δεν πρέπει να παρουσιάζεται σαν πληγή.

Στην Ελλάδα υποδομές υπάρχουν (έστω και αν είναι ελλιπείς). Είναι όμως άδειες από κόσμο. Και μην μου πείτε ότι φταίνε οι ντόπες. Τα 10χρονα δεν ενδιαφέρονται για αυτά. Φταίνε οι λάθος για εμένα προτεραιότητες των γονιών και οι ψευτοφοβίες τους.

manoulamou
30-05-08, 19:45
Δυστυχως οι περισσοτεροι γονεις καλλιεργουν στα παιδακια τους
απο πολυ μικρα την νοοτροπια του πρωταθλητη
και του να καλυτερα να το παιζεις ξυπνιος
παρα να σε περνανε για πρωτης ταξης κορόιδο.
Μετα ομως βγαινουν και γκρινιαζουν για την ανισοτητα ευκαιριων και τα λαμογια!
:twisted:

gonzo26
31-05-08, 15:56
Δηλαδη εσενα σου αρεσει να σε πιανουν κοροϊδο? Αν σου τραβηξω ενα χαστουκι θα γυρισεις και το αλλο μαγουλο να σου τραβηξω αλλο ενα?

Αν οι γονεις καλλιεργουσαν στα παιδια τους τη νοοτροπια του πρωταθλήτη τοτε η κοινωνια μας δεν θα ηταν στα χάλια που ειναι σημερα. Η ελλειψη παιδειας ειναι κατι παραπανω απο εμφανης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.