PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλέστερος browser



Σελίδες : 1 [2]

Curious Adventurer
18-06-08, 11:06
Firefox με cookies disabled+ noscript

cookies disabled = yes
noscript = yes αλλά το εμπιστεύεσαι; Εγώ λίγο το φοβάμαι αν και το τρέχω

........Auto merged post: Curious Adventurer πρόσθεσε 5 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κανενας!

:respekt:

Mέχρι στιγμής ακούω μόνο ονόματα browsers
Κανένας δεν μπήκε στον κόπο να μας πληροφορήσει γιατί είναι ασφαλέστερος ο "x" browser.

Προσωπικά και επειδή με ενδιαφέρει το θέμα περίμενα να διαβάσω τεκμηριωμένες απόψεις
Το μόνο που διαβάζω είναι ονόματα browsers μέχρι στιγμής τουλάχιστον
Αν κάποιος πιστεύει πως ο "x" browser είναι ασφαλέστερος ας μας ποστάρει το πως αποδεικνύεται αυτό... και όχι με links αλλά με ελληνικά και κατά προτίμηση καλογραμμένα:)

Και επίσης όταν αναφέρεται η λέξη ασφαλέστερος από ποιά άποψη;
Ως προς την προστασία του συστήματος;
Ως προς την προστασία προσωπικών δεδομένων; :hmm:
Και πως ειδικά προστατεύει τα προσωπικά μου δεδομένα ο opera για παράδειγμα;
Ή ο firefox που ισχυρίζεστε ότι είναι ασφαλέστερος.. αν το εννοείται απ αυτή την άποψη βέβαια

Νομίζω πως ένας open source browser ίσως είναι ασφαλέστερος αλλά δεν έχω τρόπο να το αποδείξω
Δεν ξέρω γιατί μπορεί να είναι περισσότερο ασφαλέστερος π.χ. ο ff απ τον opera

........Auto merged post: Curious Adventurer πρόσθεσε 17 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορεί να χρησιμοποιώ τον FF 3 ώρες σερί και να μπαίνω σε εκατοντάδες σελίδες. Μέχρι να τον κλείσω, μπορεί να έχουν γίνει πράματα και θαύματα. Δεν είμαι καλυμμένος, γιατί το θέμα δεν είναι πόση ώρα θα κρατήσω τα cookies. Επίσης, αν έχω συνδεθεί π.χ. στο ADSLgr, την επόμενη φορά που θα ανοίξω τον FF θα πρέπει να ξανασυνδεθώ γιατί θα έχει χαθεί το cookie. Με το add-on που ανέφερα, τα άχρηστα και τα πονηρά δεν τα παίρνω καν, αλλά κρατάω για όσο θέλω αυτά που θέλω.

Υπάρχει και η ρύθμιση "ask me every time" ...
Αν έχεις το κουράγιο και την υπομονή να κάνεις το ίδιο συνέχεια

Προσωπικά εφαρμόζω μία άλλη πολιτική στο θέμα της ασφάλειας
Έχω ένα χρήστη για χρήση καθημερινή όπου επιτρέπω όλα τα session cookies
Και αν μένω για πολύ ώρα μέ ανοιχτό browser σβήνω τακτικά τα private data
Και έχω έναν χρήστη όπου μπαίνω αποκλειστικά και μόνο για σοβαρές δουλειές
Σε αυτόν τον χρήστη μπαίνω μόνο σε 4 -5 σελίδες και τέλος

Βέβαια ο seamonkey / iceape έχει μερικές ακόμα πολύ πιο λεπτομερείς ρυθμίσεις σχετικά ...
Όποιος τον έχει τρέξει γνωρίζει τι εννοώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.