PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλέστερος browser



Σελίδες : [1] 2

torix
24-02-08, 13:06
Ποίος είναι το ασφαλέστερο πρόγραμμα περιήγησης ιστοσελίδων;

xolloth
24-02-08, 13:09
firefox για μενα.

torix
24-02-08, 13:12
Ρωτάω ιδιαίτερα για χρήση σε τραπεζικές συναλλαγές, φορολογική δήλωση κτλ.

xolloth
24-02-08, 13:40
δεν εχω χρησιμοποιησει τον browser για τετοιεs δουλειεs,αλλα πιστευω και παλι οτι με μερικα extession ,ειναι ο ασφαλεστεροs.

loukoumaki
24-02-08, 15:01
αν και είμαι τόσο καιρό με firefox πολλοί λένε internet explorer

Linus
24-02-08, 15:17
αν και είμαι τόσο καιρό με firefox πολλοί λένε internet explorer

Μπα δε νομίζω :)

sonic
24-02-08, 15:21
Firefox, αλλά θέλει προσοχή στα plug ins, περίεργα και γενικός dodgyκά plug ins μπορεί να κάνουν μεγαλύτερο κακό από τον ΙΕ.

flamelab
27-02-08, 02:39
Firefox ασυζητητι . Δεν το συζηταω .

duende
27-02-08, 19:09
Opera,Firefox.....Opera..:p

alexisazen
27-02-08, 19:27
ειδικά για τραπεζικές συναλλαγές θα πρέπει η τράπεζα να υποστηρίζει τους άλλους browsers. Όλες όμως οι τράπεζες υποστηρίζουν internet explorer.

Α είμαι χρήστης firefox.

gkandir
27-02-08, 19:34
...
Όλες όμως οι τράπεζες υποστηρίζουν internet explorer.
...
Η Πειραιώς, που ξέρω, υποστηρίζει και Firefox. Για να το θέσω πιο σωστά: Μπαίνω με Firefox χωρίς κανένα πρόβλημα. :)

vikhr
03-03-08, 12:34
Δεν βάζετε και μία επιλογή "Όλοι το ίδιο";

ZackNV
03-03-08, 12:56
Παρόλο που και στα win που δούλευα αλλά και στο Λίνουξ χρησιμοποιώ την Πύρινη Αλεπού :-) οφείλω να παραδεκτώ ότι η Όπερα είναι σταθερότερος φυλλομετρητής. Τον έχω δουλέψει αρκετές φορές και ποτέ δεν θυμάμαι να μου κράσαρε. Δυστυχώς στην φορητή του έκδοση (για pda και κινητά) δεν είναι τζαμπέ, γι' αυτό και δεν τον έχω βάλει στον Η/Υ χειρός μου.

teorid
03-03-08, 13:19
Opera φοβερος browser

no_logo
03-03-08, 13:22
δεν χρειάζεται δημοσκόπηση ;)

:arrow: www.secunia.com

dimitrak
03-03-08, 22:29
Και εγώ την αλεπού θα πω.
Χωρίς πολλά πρόσθετα. Μια χαρά την κάνει την δουλειά... ;)

zafx
03-03-08, 22:37
Opera και μετα Firefox.

xolloth
04-03-08, 13:53
απο τοτε που εβαλα τον firefox,εκει και κολησα και δεν σκοπευω να ξεκολησω.

hellenicsun
05-03-08, 14:06
Firefox και απο εμένα :)

Hunter 85
27-05-08, 03:05
Καλησπέρα.Θέλω τα σχολια,αποψεις,επιχειρήματα σας.Εχω τον Internet Explorer 7 και πριν 2 μέρες κατέβασα και απο την επισημσ σελιδα τον Mozilla Firefox 2.0.0.14.Παραρτηρω όμως το εξης : σε ορισμένες σελίδες οταν τις ανοιγω με tον ie το Panda IS 2008 που εχω μπλοκαρει τα spyware που εχουν(εμφανίζεται κ το σχετικο μνμ) ενω με τον firefox δεν συμβαίνει αυτο. Και εδω θέλω να θέσω το ερωτημα αγαπητοι.. Ποιος ειναι πιο αφαλεις κατα την γνώμη σας? Ο IE 7 ή o FIREFOX? Αν θα μπορύσαμε να λάβουμε ως σύγκριση ασφάλειας των 2 το παραπάνω συμβάν!!

Επισημαίνω οτι ισως τα παραπάνω φανουν αστεια σε κάποιους.Ομως.. δεν εχω ιδιαιτερες γνώσεις και το παραμικρό με ανησυχει. Τελος σε καμια περιτωση δεν θελω να πω οτι ο ενας browser ειναι καλος και ο άλλος αχρηστος.

Περιμένω τις απόψεις σας! Ευχαριστω!! :cool:

flamelab
27-05-08, 03:13
Firefox ασυζητητί πιο ασφαλής.

Ο ΙΕ αφήνει το σύμπαν να περναει στο PC και γι'αυτό το αντιικό αναγκάζεται να σταματήσει το Malware.

Μην ανοίγεις τον ΙΕ παρα μόνο για να δεις κανα Mail στο Hotmail της MS, αντε για να κατεβασεις κανα update αν έχεις Windows XP.

Απο εκεί και πέρα, απαγορεύται ρητά.

Hunter 85
27-05-08, 03:22
Firefox ασυζητητί πιο ασφαλής.

Ο ΙΕ αφήνει το σύμπαν να περναει στο PC και γι'αυτό το αντιικό αναγκάζεται να σταματήσει το Malware.

Μην ανοίγεις τον ΙΕ παρα μόνο για να δεις κανα Mail στο Hotmail της MS, αντε για να κατεβασεις κανα update αν έχεις Windows XP.

Απο εκεί και πέρα, απαγορεύται ρητά.

Απορίες ασχετοσυνης συνεχεια...
Δηλαδη συμφωνα με αυτα φιλε μου ο Mozilla πραγματοποιει ο ίδιος μπλοκαρισμα στα spyware?Και για τα μαιλ και το προβλημα που λεγεται spam??Παντως ευχαριστω για την απαντηση :cool:

flamelab
27-05-08, 03:24
Απορίες ασχετοσυνης συνεχεια...
Δηλαδη συμφωνα με αυτα φιλε μου ο Mozilla πραγματοποιει ο ίδιος μπλοκαρισμα στα spyware?

Πρόσεξε. Δεν περνάνε καν για να τα κανει block. Aυτό θα πει ασφάλεια.


Και για τα μαιλ και το προβλημα που λεγεται spam??Παντως ευχαριστω για την απαντηση :cool:

Καμία σχεση με τον Firefox, τον ΙΕ ή οποιονδήποτε browser. Εκεί πρέπει να έχεις spamfilter εάν χρησιμοποιείς το κάκιστο, αντίστοιχο με τον Internet Explorer Outlook ή απλά να έχεις τον Thunderbird πού επίσης δεν αφήνει τίποτα.

Hunter 85
27-05-08, 03:32
Πρόσεξε. Δεν περνάνε καν για να τα κανει block. Aυτό θα πει ασφάλεια.



Καμία σχεση με τον Firefox, τον ΙΕ ή οποιονδήποτε browser. Εκεί πρέπει να έχεις spamfilter εάν χρησιμοποιείς το κάκιστο, αντίστοιχο με τον Internet Explorer Outlook ή απλά να έχεις τον Thunderbird πού επίσης δεν αφήνει τίποτα.

Οχι μονο σε Gmail και σε Yahoo προς το παρων κινούμαι. Παντως οι απαντήσεις σου ειναι τεκμηριωμένες Να σαι καλα γιατι κάποιοι αλλοι εδω μέσα σε τετοιες ερωτήσεις δεν απαντάνε. :cool:

21century
27-05-08, 10:58
Αν έχεις κανονικά ενημερωμένο το αντιικό σου εισαι μια χαρά, σε ότι αφορά την αλεπού πραγματικά κάνει δουλειά και στην φορητή της έκδοση αλλά κυρίως έχω τον ΙΕ7 για απλές ιστοσελίδες..

hellenicsun
27-05-08, 13:40
Ασφαλέστερος Browser (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=178563&highlight=firefox+internet+explorer)
Ποιος είναι ο αγαπημένος σας Browser (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=163988&highlight=firefox+internet+explorer) που σίγουρα περιέχει επιχειρήματα να σε ενδιαφέρουν.

Hunter 85
27-05-08, 16:57
Παιδια ευχαριστω όλυς για τις απαντήσεις σας μεχρι στιγμής
:)

t4ur1n3
28-05-08, 10:25
Firefox και ξερό ψωμί..

D_J_V
28-05-08, 12:05
sorry αλλά υπάρχει ΑΚΟΜΑ αυτό το ερώτημα?
FIREFOX ασυζητητί!!!

Hunter 85
28-05-08, 21:00
Για τον Avant browser έχει ακούσει κανείς τιποτά? Σχόλια, παρατηρήσεις

Simpleton
28-05-08, 21:03
Για τον Avant browser έχει ακούσει κανείς τιποτά? Σχόλια, παρατηρήσεις

Αυτός δεν χρησιμοποιεί τη μηχανή του IE για να δουλέψει (με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό);

kuja
28-05-08, 21:24
Firefox.Γρηγορο και πηραζεται ευκολα.

Xguru
28-05-08, 21:26
Firefox με cookies disabled+ noscript

razorblade1100
28-05-08, 21:29
εγω παλι εχω ακουσει οτι ο maxthon ειναι πολυ ασφαλης και γρηγορος, ενω δεν χρησιμοποιει την μηχανη του IE7.
http://www.maxthon.com/

ronie
28-05-08, 21:32
Firefox.Γρηγορο και πηραζεται ευκολα.

+1 και απο μένα!

Simpleton
28-05-08, 22:18
Firefox με cookies disabled+ noscript

+ CS Lite για να επιλέγεις εύκολα σε ποιες σελίδες θα επιτρέπεις τα cookies.

sunrise
28-05-08, 22:30
Κανενας!

Simpleton
28-05-08, 22:40
εγω παλι εχω ακουσει οτι ο maxthon ειναι πολυ ασφαλης και γρηγορος, ενω δεν χρησιμοποιει την μηχανη του IE7.
http://www.maxthon.com/

Απ' ό,τι βλέπω, μια από τα ίδια με τον Avant:
http://en.wikipedia.org/wiki/Trident_(layout_engine)

Και οι δύο με την τσίχλα δουλεύουν.

Hunter 85
28-05-08, 22:41
+ CS Lite για να επιλέγεις εύκολα σε ποιες σελίδες θα επιτρέπεις τα cookies.
Εαν επιλέξεις στα εργαλεια διατηρηση των cookies ,και προσέχεις που μπαίνεις, μέχρι να κλείσει o firefox δεν εισαι καλυμένος??


Κανενας!

Αυτο μου άρεσε.Μηπως ειναι η ωμή πραγματικότητα τελικά??:confused::shifty:

Simpleton
28-05-08, 22:44
Εαν επιλέξεις στα εργαλεια διατηρηση των cookies ,και προσέχεις που μπαίνεις, μέχρι να κλείσει o firefox δεν εισαι καλυμένος??
(...)


Μπορεί να χρησιμοποιώ τον FF 3 ώρες σερί και να μπαίνω σε εκατοντάδες σελίδες. Μέχρι να τον κλείσω, μπορεί να έχουν γίνει πράματα και θαύματα. Δεν είμαι καλυμμένος, γιατί το θέμα δεν είναι πόση ώρα θα κρατήσω τα cookies. Επίσης, αν έχω συνδεθεί π.χ. στο ADSLgr, την επόμενη φορά που θα ανοίξω τον FF θα πρέπει να ξανασυνδεθώ γιατί θα έχει χαθεί το cookie. Με το add-on που ανέφερα, τα άχρηστα και τα πονηρά δεν τα παίρνω καν, αλλά κρατάω για όσο θέλω αυτά που θέλω.

Hunter 85
28-05-08, 22:53
Μπορεί να χρησιμοποιώ τον FF 3 ώρες σερί και να μπαίνω σε εκατοντάδες σελίδες. Μέχρι να τον κλείσω, μπορεί να έχουν γίνει πράματα και θαύματα. Δεν είμαι καλυμμένος, γιατί το θέμα δεν είναι πόση ώρα θα κρατήσω τα cookies. Επίσης, αν έχω συνδεθεί π.χ. στο ADSLgr, την επόμενη φορά που θα ανοίξω τον FF θα πρέπει να ξανασυνδεθώ γιατί θα έχει χαθεί το cookie. Με το add-on που ανέφερα, τα άχρηστα και τα πονηρά δεν τα παίρνω καν, αλλά κρατάω για όσο θέλω αυτά που θέλω.

Οφείλω να πω οτι με έπισες.Επειδη δεν ξερω στην έκδοση 2,0,0,14 που έχω κατεβάσει απο την επίσημη σελίδα υπάρχει αυτό που λες?η το κατεβαζώ? απο που?

Simpleton
28-05-08, 22:58
Οφείλω να πω οτι με έπισες.Επειδη δεν ξερω στην έκδοση 2,0,0,14 που έχω κατεβάσει απο την επίσημη σελίδα υπάρχει αυτό που λες?η το κατεβαζώ? απο που?

Το κατεβάζεις από εδώ: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5207

kuja
28-05-08, 23:01
Αυτο μου άρεσε.Μηπως ειναι η ωμή πραγματικότητα τελικά??

Και δηλαδη πως πρεπει να ναι ενας καλος browser?

Gordito
28-05-08, 23:07
Aλλο τι χρησιμοποιειτε οι περισσοτεροι αλλο τι ειναι ασφαλεστερο.

Εδω και χρονια ο Opera ειναι απλα κορυφη στον τομεα.

Hunter 85
28-05-08, 23:39
Και δηλαδη πως πρεπει να ναι ενας καλος browser?

Δεν γνωρίζω. Οπως θα δεις και 2 μηνύματα πιο πάνω την ψαχνω :cool:

........Auto merged post: nixori πρόσθεσε 6 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το κατεβάζεις από εδώ: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5207

Στα ελληνικα φαντάζομαι οτι θα υπάρχει αντιστοιχή?Απλα 2 μέρες τον έχω και ολο ψάχνω τα στοιχεία του

........Auto merged post: nixori πρόσθεσε 25 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδια παω να το κατεβάσω κ βγάζει ενα μυνημα οτι μπορει να προκληθούν βλάβες στο σύστημα και οτι δεν εχει υπογραφη. μηπως ξερει κανεις γιατι?

Simpleton
28-05-08, 23:50
(...)
Στα ελληνικα φαντάζομαι οτι θα υπάρχει αντιστοιχή?Απλα 2 μέρες τον έχω και ολο ψάχνω τα στοιχεία του

........Auto merged post: nixori πρόσθεσε 25 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδια παω να το κατεβάσω κ βγάζει ενα μυνημα οτι μπορει να προκληθούν βλάβες στο σύστημα και οτι δεν εχει υπογραφη. μηπως ξερει κανεις γιατι?

Όχι, μέχρι τώρα δυστυχώς υπάρχει μόνο στα Αγγλικά.

Το μήνυμα που σου εμφανίζεται είναι επειδή δεν έχει ψηφιακή υπογραφή. Δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό. Μπορείς άφοβα να συνεχίσεις.

razorblade1100
29-05-08, 07:00
ηθελα να ρωτησω κατι εσεις οταν κλεινετε τον firefox τον εχετε ρυθμισει να σβηνει αυτοματα cookies, history κτλ?
εγω εχω βαλει να κανει κανονικα clear private data καθε φορα που κλεινει και ως αποτελεσμα πρεπει να κανω login σε 4-5 σελιδες καθε φορα που τον ανοιγω.:p

xolloth
29-05-08, 10:21
καλο ειναι αυτο,αλλα ειναι φασαρια να κανειs συνεχεια login εαν σερφαρειs συχνα.

Simpleton
29-05-08, 14:22
ηθελα να ρωτησω κατι εσεις οταν κλεινετε τον firefox τον εχετε ρυθμισει να σβηνει αυτοματα cookies, history κτλ?
εγω εχω βαλει να κανει κανονικα clear private data καθε φορα που κλεινει και ως αποτελεσμα πρεπει να κανω login σε 4-5 σελιδες καθε φορα που τον ανοιγω.:p

Σε υπολογιστές στη σχολή, αυτό είναι το πρώτο πράγμα που ρυθμίζω.

zartman
29-05-08, 15:11
firefox +1!

@ ADSLgr.com All rights reserved.