PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγγύηση Multirama Γερμανός!



Sofos
10-06-05, 13:37
Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να σας πέριγράψω μια κατάσταση στην οποία βρέθηκα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας! Πριν 1.5 σχεδόν χρόνο αγόρασα ένα φορητό υπολογιστή Multirama, ξέρετε... φτιάξτο μόνο σου, που όπως είναι φυσικό του έβαλα ότι καλύτερο υπήρχε στην αγορά! Πέρα από τα καλύτερα μηχανήματα, μετά την...κατάλληλη παρότρινση από τον πωλήτη έκανα και ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗς ΕΓΓΥΗΣΗΣ στα 2 χρόνια! Τους τελευταίους 4 μήνες όμως το φορητό άρχισε να κάνει τα δικά του κόλπα! Η οθώνη έσβηνε μόνη της ή τρεμόσβηνε, το dvd μια έγραφε μια δεν... και το βασικότερο ..ο υπολογιστής έκλεινε μόνος του στα καλά καθούμενα! Το πρόβλημα ήταν η μνήμη (η δεύτερη) και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το χαρτί "εγγύηση"! Το πήγα λοιπόν στο κοντινότερο κατάστημα Multirama, χωρίς να τους πώς περί μνήμης, και μετά από 7 μέρες (αφού μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι η μνήμη) το επισκέυασαν! Με πήραν λοιπόν τηλέφωνο να πάω να το πάρω! Και λοιπόν πήγα, το πέρνω στα χέρια μου και ετοιμάζομαι να φύγω ώσπου ο πωλητής μου λέει....ότι χρωστάω 15 ευρώ για τον τεχνικό έλεγχο! Του λέω όπως είναι φυσικό ότι το μηχάνημα είναι στην εγγύηση και αυτός μου απάντησε ότι η εγγύηση καλύπτει τα μηχανήματα και όχι τους τεχνικούς! Έτσι λοιπόν τους είπα να το πάρουν πίσω να βάλουν την παλιά μνήμη και να μου το φέρουν (με την λογική ότι η μνήμη έχει εφόλου ζωής εγγύηση οπότε θα την άλλαζα με τα χεράκια μου!


Πώς σας φαίνεται το όλο θέμα; Η εγγύηση δεν καλύπτει όλα τα τεχνικά έξοδα; Έχετε ακούσει τίποτα παρόμοιο; Ξέρω ότι πολλοί θα πείτε κοίτα τον φραγκοkiller για 15 ευρώ, το θέμα όμως δεν είναι τα 15 ευρώ αλλά το γαμώτο! Αν όντως ήταν όρος της εγγύησης γιατί δεν μου το είπαν εξαρχής;

ΥΣ. Υπάρχουν και πολλά μικροενδιάμεσα περιστατικά τα οποία δεν τα ανέφερα λόγω συντομίας, τα οποία αν χρειαστεί θα περιγράψω στην συνέχεια!

asikamin
10-06-05, 13:44
Σε καλύπτει η εγγύηση αν βγάλεις τη μνήμη και τους την πας για αλλαγή?'Εχω την εντύπωση ότι στα συναρμολογούμενα Multirama & Σια, πρέπει να πάει όλο το μηχάνημα.
Όσον αφορά τη χρέωση ,ρίξε μια ματιά στους όρους της εγγύησης, να δεις αν υπάρχει χρέωση για τεχνικό έλεγχο.
Τραγελαφικό πάντως το γεγονός ,αλλά σιτ χαπενς!

Sofos
10-06-05, 15:44
H μνήμη έχει από εφόλου ζωής εγγύηση από το ίδιο το εργοστάσιο και όχι μόνο από τα multirama!

yiapap
10-06-05, 16:43
Ελπίζω όταν σου το επιστρέψουν με την παλιά μνήμη να μη σου πουν 15+15=30€ !!!
Δες τους όρους εγγύησης όπως αναφέρει ο asikamin και αν δεν αναφέρεται ρητά το θέμα της χρέωσης, κατευθείαν καταγγελία στο INKA.

octap
10-06-05, 17:02
Πω ρε γέλια!!!
Όχι για το προβλημά σου φίλε μου...
Και εσυ ΔΕΝ είσαι φραγκοφωνιάς...ΑΥΤΟΙ είναι!!!
Τα συγχαρητήρια μου για την άμεση αντίδραση να ζητήσεις την μνήμη στο χέρι...

Είναι κρίμα όμως που το 95% των ανθρωπάκων που έχουν PC δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά, σχετικά με το τι βρίσκεται μέσα στο μηχάνημά τους...και αυτό ακριβώς εκμεταλευονται οι "κύριοι" των multirama και λοιποί...

ibari
10-06-05, 17:15
Φίλε μου το multirama δίνει τον πρώτο χρόνο εγγύηση ανταλλακτικά και εργατικά και το 2ο χρόνο μόνο ανταλλακτικά. Το αναφέρει ακόμα και στα διαφημηστικά φυλλάδια.

π.χ. http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MultiramaNotebooks&cp_id=59807


Οπότε ούτε ΙΝΚΑ ούτε τίποτα. Αν δεχτούν να σου αλλάξουν τη μνήμη άμα τη βγάλεις μόνος σου έχει καλώς, αλλιώς δε τα γλυτώνεις τα 15€

yiapap
10-06-05, 17:23
Άρα Sofos, τσάμπα φωνάζεις!

Sofos
10-06-05, 17:54
Oκ το δέχομαι αυτό που λές, όμως τα 99 ευρώ που έδωσα αναφέρονται στην απόδειξη ώς επέκταση της εγγύησης στα 2 χρόνια και όχι νέα εγγύση με νέους όρους για τον 2ο χρόνο! Δεν ώφειλε να το διευκρινίσει αυτό ο ίδιος ο πωλητής;

dantouan
10-06-05, 18:45
Σε γνωστο μου παντως, αλλαξανε TFT οθονη που καηκε απο κεραυνο, χωρις πολλες ερωτησεις μεσα σε 5 λεπτα...

Sofos
10-06-05, 19:58
Και ιβαρι που το είδες αυτό περι εγγύησης στα διαφημιστικά φυλάδια;

mrsaccess
10-06-05, 21:16
Σε άλλο thread, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει αναφερθεί πως από τον Αύγουστου του 2002 η Ελληνική νομοθεσία συμβαδίζει με την Ευρωπαϊκή και κάθε προϊόν ωφείλει να έχει τουλάχιστον δύο χρόνια εγγύηση;

Άρα το multirama έχει παρανομήσει πολύ πιο πριν. Το ότι λέει κάτι στα φυλλάδιά του δεν το κάνει αυτόματα και σωστό!

Τι λογική είναι αυτό; Εγγύηση στα ανταλλακτικά και όχι στην εργασία;
Δηλαδή στο δικό σας μυαλό αυτά τα δύο διαχωρίζονται;
Προσωπικά πάντα θεωρούσα ως εγγύηση πας το ελλατωματικό προϊόν και αν επισκευάζεται στο επισκευάζουν αλλιώς στο αντικαταστούν. Τι εργασία και ανταλλακτικά μας λένε;

Βέβαια σε αυτό το κατάστημα μου έχουν συμβεί και εμένα τα άπειρα αλλά είναι καιρός να πάψει!

Προσωπικά έχω πάψει να πηγαίνω προ πολλού παρά μόνο όταν θέλω να γελάσω!

ibari
10-06-05, 21:56
Και ιβαρι που το είδες αυτό περι εγγύησης στα διαφημιστικά φυλάδια;

Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κανένα, αλλά το έχω δει στα διαφημιστικά που δίνουν με τις κυριακάτικες εφημερίδες γι'αυτό και το ήξερα. Με αυτό το μαγαζί δεν θέλω να έχω καμία επαφή και το θεωρώ ότι πιο αναξιόπιστο υπάρχει στο χώρο των υπολογιστών. Το λινκ που σου έδωσε ήταν το πρώτο laptop που βρήκα στην αρχική σελίδα του site. Πάντως και εκεί το αναφέρει οπότε δεν μπορείς να χρεώσεις δόλο στο κατάστημα, μπορείς όμως στον πωλητή.

Πάντως το να διαβάσεις την εγγύηση είναι δική σου υποχρέωση, γιατί και αυτό είναι ένα κομμάτι του hardware που αγοράζεις. Όπως έψαξες και βρήκες τον καλύτερο επεξεργαστή έτσι έπρεπε να κοιτάξεις και τους όρους της εγγύησης.

Για να εξηγούμαι: δεν συμφωνώ με τη λογική του μαγαζιού και τη θεωρώ κουτοπονηριά για να αρπάξουνε ότι μπορούνε, αλλά θεωρώ ότι έχεις άδικο που διαμαρτήρεσαι από τη στιγμή που δεν το έχουν κρυμμένο και γραμμένο με μικρά γράμματα.

Sofos
11-06-05, 11:47
Λοιπόν η εγγύηση δεν μιλάει ξεκάθαρα για τον δεύτερο χρόνο! Έκανα καταγγελία στο ΙΝΚΑ και θα το τραβήξω όσο πάει....!

Sofos
11-06-05, 11:52
Για την ακρίβεια λέει: "είναι απαλλαγμένη από ελαττώματα εξαρτημάτων και συναρμολόγησης και ότι θα παραμείνει ελεύθερη από τέτοια ελαττώματα για διάστημα δύο ετών από την ημερομηνία αγοράς της. Η εγγύηση αυτή καλύπτει πλήρως ανταλλακτικά και εργασία για έναν ολόκληρο χρόνο από την ημερομηνία αγοράς που αναγράφεται στο παραστατικό αγοράς, για την επαναφορά της συσκευής σε κατάσταση καλής λειτουργίας. Η Multirama κατ'εκλογή της θα επισκευάσει ή θα αντικαταστήσει την συσκευή ή εξάρτηματα της χωρίς καμία πρόσθετη επιβάρυνση εκτός από τις περιπτώσεις που αναφέρονται παρακάτω"


Δεν ακολουθεί τίποτα συγκεκριμένο για τον 2ο χρόνο!

BeholderX
04-12-05, 07:50
Θα αναφέρω μια σύντομη περιπέτεια από τα Multirama.

Πήρα την προηγούμενη εβδομάδα (27-11-05) ένα DVD Crypto 320 από υποκατάστημα στην Στουρνάρη. Ρώτησα στο κατάστημα πριν την αγορά αν γίνεται επιστροφή προϊόντος αν για οποιοδήποτε λόγο δεν με καλύπτει το προϊόν. Απάντησαν σε 10 μέρες κατά προτίμηση, και αφού το ελέγξει τεχνικός πρώτα. Επίσης αν χρειάζεται να το επιστρέψω στο συγκεκριμένο υποκατάστημα, ή σε όποιο της αλυσίδας με βολεύει, και μου είπαν σε όποιοδήποτε θέλω (το οποίο το επιβεβαίωσα και με τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης προ της επιστροφής.

Στις 2-12-05 πήγα στο υποκατάστημα στην Αγία Παρασκευή να επιστρέψω το προϊόν (γιατί σε σχέση με το Philips 3010 (το οποίο σημειωτέον είχα πάρει πάλι από τα Multirama Χαλανδρίου προ μηνός) ήταν πιο ευαίσθητο όσον αφορά τα γρατζουνισμένα DVD. Εκεί λοιπόν μου είπαν τα κορυφαία:

1) για αλλαγή προϊόντος έπρεπε λέει να το επιστρέψω την ίδια μέρα της αγοράς
2) αλλιώς λέει μέσα σε ένα 5ημερό από την αγορά, και αυτό θα έπρεπε να το ελέγξει τεχνικός πριν την αλλαγή/έκδοση πιστωτικού, για τον οποίο έλεγχο υπάρχει χρέωση 15 ευρώ !!!
3) ο δε εκεί υπάλληλος επέμενε να του πω τι βλάβη έχει το DVD για να το αλλάξω, ενώ προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι δεν καλύπτει τις ανάγκες μου, συγκριτικά με το Philips. Του εξήγησα ότι δεν έχει βλάβη, αλλά ευαισθησία σε σχέση με το Philips, αλλά μάλλον εις μάτην, ήθελε να γράψει βλάβη, λέει πρέπει να έχει βλάβη για να το επιστρέψετε, δεν γίνεται αλλαγή προϊόντος χωρίς λόγο!!!

Εκνευρίστηκα βεβαίως, γιατί δεν είναι δυνατόν να μας εμπαίζουν, να σου λένε άλλα στο ένα υποκατάστημα και άλλα στο άλλο. Προφανώς τα Multirama μάλλον με franchising δουλεύουν γιατί δεν είναι δυνατόν ο κάθε υπεύθυνος να λέει ότι θέλει, αν υπάρχει μια πολιτική της εταιρίας (που μάλλον δεν υπάρχει).

Παρέδωσα το μηχάνημα και επικοινώνησα άμεσα με το τηλεφωνικό κέντο των Multirama, εξήγησα την κατάσταση, με ρώτησαν αν μπορούσα να το επιστρέψω στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα, και τους εξήγησα ότι ήδη το είχα παραδώσει στο υποκατάστημα της Αγίας Παρασκευής. Λίγο αργότερα μου τηλεφώνησαν ότι όλα ΟΚ, να πάω να πάρω το πιστωτικό χωρίς κάποια χρέωση.

Αν δεν με είχαν εξυπηρετήσει ως όφειλαν σύμφωνα με τα όσα μου είχαν πει τη στιγμή της αρχικής αγοράς, θα ήταν και η τελευταία αγορά από τα Multirama, από τα οποία ουκ ολίγα έχω αγοράσει.

charly13
04-12-05, 10:13
Τα multirama είναι γνωστό ότι είναι franchise, οπότε άμα συμβεί κάτι μιλάς πάντα με το κατάστημα της αγοράς, γιατί στα άλλα θα σου λένε ότι θέλουν αφού δεν νομίζω να υπάρχει ενιαία πολιτική στυλ πλαισίου.

savdown
04-12-05, 13:06
ΟΚ, να πάω να πάρω το πιστωτικό χωρίς κάποια χρέωση.
Και αυτό παράνομο πρέπει να είναι, αν θυμάμαι καλά η ΕΕ έχει περάσει νόμο πως εντός 15 ημερών ο καταναλωτής μπορεί να επιστρέψει το προϊόν για οποιωνδήποτε λόγο και να πάρει τα λεφτά του πίσω και όχι πιστωτικό όριο.

Tem
04-12-05, 13:10
Και αυτό παράνομο πρέπει να είναι, αν θυμάμαι καλά η ΕΕ έχει περάσει νόμο πως εντός 15 ημερών ο καταναλωτής μπορεί να επιστρέψει το προϊόν για οποιωνδήποτε λόγο και να πάρει τα λεφτά του πίσω και όχι πιστωτικό όριο.
κάτι που πρακτικά δεν εφαρμόζεται ακόμα στην Ελλάδα

Sofos
04-12-05, 22:21
εμένα η επιλογή multirama, απλά δεν υπάρχει στις αγορές μου!

NiKapa
04-12-05, 22:36
Εγω ηθελα να κανω αναβαθμιση ..να παρω ολα τα parts απ'αυτους στις τσιμπημενες τιμες τους και μετα θελανε και και 30 ευρω για να στησουν το μηχανημα.....:haha..μπουχαχχαχαχαχα...

golity
04-12-05, 22:59
Και αυτό παράνομο πρέπει να είναι, αν θυμάμαι καλά η ΕΕ έχει περάσει νόμο πως εντός 15 ημερών ο καταναλωτής μπορεί να επιστρέψει το προϊόν για οποιωνδήποτε λόγο και να πάρει τα λεφτά του πίσω και όχι πιστωτικό όριο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο μόνος λόγος που θα σου επιτρέψουν οι εταιρίες να επιστρέψεις ένα προϊόν, είναι να τους πείς ότι "ξέρω ότι υπάρχει ο τάδε νόμος που σας υποχρεώνει να δεχτείτε την επιστροφή" η να τους απειλήσεις ότι θα πας στο ΙΝΚΑ και θα τους καταγγείλεις!!!

wizardakis
05-12-05, 03:05
εχω παρει ενα mp3 player Packard Bell και παιρνει δυο μικρες μπαταριες εδω και 2,5 μηνες .Της αλκαλικες τις καταναλωνει μεσα σε μιαμιση ωρα .Λετε να μπορεσω να το επιστρεψω?Δεν θεωρειται προβλημα αυτο?:cry:

golity
05-12-05, 05:28
εχω παρει ενα mp3 player Packard Bell και παιρνει δυο μικρες μπαταριες εδω και 2,5 μηνες .Της αλκαλικες τις καταναλωνει μεσα σε μιαμιση ωρα .Λετε να μπορεσω να το επιστρεψω?Δεν θεωρειται προβλημα αυτο?:cry:

Νομίζω ότι η επιστροφή βάσει νόμου είναι 2 βδομάδες από την αγορά. Στην προκειμένη περίπτωση εφόσον το έχεις τόσο καιρό, θα πρέπει να πας στο κάτάστημα που το αγόρασες μιας και σε καλύπτει η εγγύηση (μαζί με την απόδειξη αγοράς) και να σου το επισκευάσουν η να σου το αλλάξουν ανάλογα!

Δεν πιστεύω από την αρχή που το πήρες να κρατούσαν οι μπαταρίες μιάμιση ώρα;

wizardakis
05-12-05, 07:59
Δεν πιστεύω από την αρχή που το πήρες να κρατούσαν οι μπαταρίες μιάμιση ώρα;

Κi'ομως !!!Στην αρχη μονο το χρησιμοποιησα με τρεις διαφορετικες μαρκες αλκαλικων και στην καλυτερη περιπτωση κρατησε μιαμιση ωρα :cry: χωρις να παταω τα πληκτρα forward rewind και οχι τερμα το volume!Μετα δεν ξανασχοληθηκα :thumbdown και υστερα απο 5 μερες εσκασα 100 ευρω και πηρα ενα αξιοπρεπες :thumbsup1 απο τα radioshack.

Αυτο παντως δεν θεωρειται δικαιολογια ωστε να το επιστρεψω?Το προιον ειναι ετσι κατασκευασμενο για να τρωει τα κερατα του απο μπαταρια!

golity
05-12-05, 13:51
Κi'ομως !!!Στην αρχη μονο το χρησιμοποιησα με τρεις διαφορετικες μαρκες αλκαλικων και στην καλυτερη περιπτωση κρατησε μιαμιση ωρα :cry: χωρις να παταω τα πληκτρα forward rewind και οχι τερμα το volume!Μετα δεν ξανασχοληθηκα :thumbdown και υστερα απο 5 μερες εσκασα 100 ευρω και πηρα ενα αξιοπρεπες :thumbsup1 απο τα radioshack.

Αυτο παντως δεν θεωρειται δικαιολογια ωστε να το επιστρεψω?Το προιον ειναι ετσι κατασκευασμενο για να τρωει τα κερατα του απο μπαταρια!

Κοίταξε το εγχειρίδιο του και δες πόσος είναι ο μέγιστος χρόνος που μπορεί να παίζει η αν δεν το βρίσκεις τσέκαρε στο internet για το μοντέλο που έχεις, σίγουρα κάπου θα το λέει!

Αν λέει μιάμιση ώρα η εκεί γύρω, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αν από την άλλη λέει παραπάνω, τότε λογικά θα έχει κάποιο πρόβλημα και θα πρέπει να το επιστρέψεις.

chrand
05-12-05, 14:51
Λοιπόν η εγγύηση δεν μιλάει ξεκάθαρα για τον δεύτερο χρόνο! Έκανα καταγγελία στο ΙΝΚΑ και θα το τραβήξω όσο πάει....!

Στείλτο και γραπτώς στην Γ.Γ.Καταναλωτή www.efpolis.gr (http://www.efpolis.gr) και κοινοποίηση στο multirama ώστε να το δούνε ότι το έστειλες.
Το πιθανότερο είναι μέτα να σε πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο.

wizardakis
06-12-05, 03:54
Κοίταξε το εγχειρίδιο του και δες πόσος είναι ο μέγιστος χρόνος που μπορεί να παίζει η αν δεν το βρίσκεις τσέκαρε στο internet για το μοντέλο που έχεις, σίγουρα κάπου θα το λέει!

Αν λέει μιάμιση ώρα η εκεί γύρω, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αν από την άλλη λέει παραπάνω, τότε λογικά θα έχει κάποιο πρόβλημα και θα πρέπει να το επιστρέψεις.

Θα το ψαξω αλλα δεν νομιζω να το λεει καπου !Ειναι σου λεω πολυ προχειρη κατασκευη!!Σωστο ομως το σκεπτικο σου:thumbsup1
Αυτο θα κανω:thumb_dup

@ ADSLgr.com All rights reserved.