PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας. Κίνδυνος?



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

sdikr
30-03-08, 04:13
Δυστυχως δεν τις εχουν ολα τα super markets
ουτε καν σε καποια υποφερτη ποικιλια...
Ευτυχως δεν χαλανε τοσο γρηγορα οσο οι πυρακτωσεως:oneup:

Για λάμπες συνήθως δεν πάς σε σουπερ μαρκετ, πας σε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό κλπ

imperialdemon
31-03-08, 12:36
Απο οτι ξερω για τις λαμπες φθορισμου το χρωμα που βγαζουν εχει να κανει με το ποσα εχει Κ εχουν τωρα θα μου πεις πως το εμαθα επειδη αγορασα μια λαμπα με 6500Κ που βγαζει χρωμα που μπλεδιζει με αποτελεσμα να μην την αναβω ακομα περισσοτερη οικονομια δηλαδη,και λογικα οσο πιο πολλα Κ πχ 8000Κ πρεπει να βγαζει πιο μωβ χρωμα ενω με πιο λιγα πχ 3500Κ πιο κιτρινο.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος αν κανω λαθος και δεν εχει σχεση με αυτο τοτε πειτε το η μαλλον γραφτετω.

hayzel
31-03-08, 13:07
Η καλύτερη ατάκα που έχω ακούσει για τις οικονομικές λυχνίες φθορισμού, ήταν από ταρίφα:

"Καλά αυτά που λές ρε φιλαράκι για το περιβάλλον και την κατανάλωση ρεύματος, αλλά έλα αν μπορείς σπίτι να πείσεις την γυναίκα μου ότι εκείνα τα μαρκούτσια πάνε μούρλια με τον πολυέλαιο... θα τον φας στο κεφάλι.."

opener
01-04-08, 00:03
Απο οτι ξερω για τις λαμπες φθορισμου το χρωμα που βγαζουν εχει να κανει με το ποσα εχει Κ εχουν τωρα θα μου πεις πως το εμαθα επειδη αγορασα μια λαμπα με 6500Κ που βγαζει χρωμα που μπλεδιζει με αποτελεσμα να μην την αναβω ακομα περισσοτερη οικονομια δηλαδη,και λογικα οσο πιο πολλα Κ πχ 8000Κ πρεπει να βγαζει πιο μωβ χρωμα ενω με πιο λιγα πχ 3500Κ πιο κιτρινο.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος αν κανω λαθος και δεν εχει σχεση με αυτο τοτε πειτε το η μαλλον γραφτετω.


...CCT Color temperature is a measure of the whiteness of a light source.
Typical incandescent lighting is 2700K which is yellowish-white.
Halogen lighting is 3000K.
Fluorescent lamps are manufactured to a chosen CCT by altering the mixture of phosphors inside the tube.
Warm-white fluorescents have CCT of 2700K and are popular for residential lighting.
Neutral-white fluorescents have a CCT of 3000K or 3500K.
Cool-white fluorescents have a CCT of 4100K and are popular for office lighting.
Daylight fluorescents have a CCT of 5000K to 6500K, which is bluish-white....

http://en.wikipedia.org/wiki/Fluorescent_lamps#Color_rendition

iceman
01-04-08, 00:56
@imperialdemon
Πολύ σωστά.
Η θερμοκρασία Kelvin του λευκού καθορίζει πόσο κίτρινο ή μπλε θα είναι το άσπρο μας, αλλά αυτα πάντα παίζουν.

@hayzel
:respekt:
Ευτυχώς τελευταία έχουν βγει σε πιο συμβατικά σχήματα, γιατί και η δικιά μου γυναίκα μου γκρίνιαζε.

del_ahmettt
01-04-08, 01:46
Μου ήρθε αυτό, ως chain mail και να σου που το βρηκα και εδώ!:)
Αν και το αρθρο εχει στοιχεια αληθείας, ο συντακτης του χανει το οποιο δικιο εχει γιατι κοιταει το δεντρο και οχι το δασος...


Το ότι τα οφελη ειναι υπερ-πολλαπλάσια από τη ζημια για το περιβάλλον, δε σημαίνει ότι δεν πρεπει να ληφθει μεριμνα για ανακυκλωση, μεχρι να βρεθει Hg-free τεχνολογία και για τις λαμπες.
Αλήθεια γιατί να μην υποχρεώνεται όποιος πουλάει τετοιες λάμπες, να διαθέτει κάδο ανακύκλωσης; (Μονο στα IKEA, νομίζω υπάρχουν)

Από τη μία η ΕΕ βγάζει RοΗS (http://www.ecosmes.net/cm/viewDoc?id=2871&l=EL) οδηγία για τα ηλεκτρονικά απόβλητα και καταστρωνει στρατηγική εναντίον του υδραργύρου (http://ec.europa.eu/environment/chemicals/mercury/index.htm) και απο την αλλη συνεχιζουν και διατιθεται χωρις μεριμνα ανακυκλωσης ενα σωρο επιβλαβή προϊοντα...


Παραθετω δυο ενδιαφεροντα αρθρα, που αντικατοπτριζουν την πραγματικότητα.

knc
02-04-08, 13:57
Αυτό που αναφέρθηκε για τον υδράργυρο έχει βάση ,πράγματι περιέχουν υδράργυρο .
Με την αποδιέγερση των ατόμων υδραργύρου παράγεται υπεριώδης ακτινοβολία η οποία
μετατρέπεται σε ορατή από το φθορίζον υλικό που καλύπτει το σωλήνα της λάμπας
φθορισμού (το άσπρο υλικό το οποίο δεν είναι απλό χρώμα) .
Όμως η ποσότητα είναι μικρή και θα γίνει μηδέν στο μέλλον.

Στο κάτω κάτω ο κίνδυνος είναι μικρότερος μπροστά στο βενζόλιο που εκπέμπουν οι εξατμίσεις
και το αναπνέουμε όλη μέρα στις πόλεις .
Και βέβαια μείωση 80% του διοξειδίου δεν είναι λίγο.

Το άλλο που αναφέρθηκε για UV ακτινοβολία είναι εντελώς λάθος . Το αντίθετο συμβαίνει .
Οι λάμπες πυράκτωσης εκπέμπουν περισσότερη UV ακτινοβολία .

Όποιος θέλει ας πάει εδώ (http://www.gelighting.com/na/business_lighting/education_resources/learn_about_light/distribution_curves.htm)

και ας διαλέξει να συγκρίνει τα φάσματα λαμπτήρα πυρακτώσεως (incandescent) και λαμπτήρα
φθορισμού ( Cool White ή Warm White ).

Η σύγκριση δείχνει ότι η UV ακτινοβολία είναι σαφώς μεγαλύτερη στους πυρακτώσεως .

Υπενθυμίζω ότι το ορατό μέρος του φάσματος είναι από 400 εως 700 nm χονδρικά και το
υπεριώδες είναι πάνω από τα 700 nm .

Το ζήτημα είναι να πέσουν οι τιμές .Μήπως θα έπρεπε να μην έχουν τουλάχιστον ΦΠΑ ,αφού
το κέρδος για το κράτος θα είναι πολλαπλάσιο από την αλλαγή ;



Tο
υπεριώδες είναι κάτω από τα 400 nm .

kyrnikos
02-04-08, 14:26
Γιατί με πληγώνεις βρε :sorry::sorry: ;;;

Την παραδέχτηκα την πατάτα μου να μπλέξω συχνότητα με μήκος κύματος
μερικές απαντήσεις πριν και είπα ότι

:oops::oops::oops::oops: ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ :oops::oops::oops::oops:

τι να κάνω πια ; να το γράψω τιμωρία 1000 φορές ;

lewton
02-04-08, 15:00
Γιατί με πληγώνεις βρε :sorry::sorry: ;;;

Την παραδέχτηκα την πατάτα μου να μπλέξω συχνότητα με μήκος κύματος
μερικές απαντήσεις πριν και είπα ότι

:oops::oops::oops::oops: ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ :oops::oops::oops::oops:

τι να κάνω πια ; να το γράψω τιμωρία 1000 φορές ;
10.000! :twisted:

knc
02-04-08, 18:21
Γιατί με πληγώνεις βρε :sorry::sorry: ;;;

Την παραδέχτηκα την πατάτα μου να μπλέξω συχνότητα με μήκος κύματος
μερικές απαντήσεις πριν και είπα ότι

:oops::oops::oops::oops: ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ :oops::oops::oops::oops:

τι να κάνω πια ; να το γράψω τιμωρία 1000 φορές ;



Συγνώμη, απάντησα μόλις είδα το λάθος.... Δεν είχα διαβάσει τα επόμενα μηνύματα... :whistle:

svm25
01-05-09, 18:20
παρακαλώ τα σχόλια σας σχετικά με αυτό το άρθρο που διάβασα πρόσφατα
-αλήθεια η υπερβολή-:hmm:

<<ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ>>
Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!
Η ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΥΣΙΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ.
Ενόψει της ημερίδας που διοργανώνουν οι Ενεργοί Πολίτες στις 20/2 , σας εφιστώ την προσοχή για τις λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας που τόσο επίμονα πλασάρει ο Σκάι και σας λέω ότι:
*Έχει αποδειχτεί ότι οι λάμπες αυτές είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνες για τον άνθρωπο και το περιβάλλον!*
*Περιέχουν υδράργυρο και μόλυβδο και εκπέμπουν ακτινοβολία!*
*Έχουν ήδη σημειωθεί τα πρώτα κρούσματα υγείας ( ζαλάδες, πονοκέφαλοι) σε άτομα που στο χώρο τους υπάρχουν τέτοιες λάμπες!*
Το επίσης σημαντικό είναι ότι αυτές οι λάμπες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ διά ροπάλου να πετιούνται στα σκουπίδια και πρέπει να ανακυκλώνονται.
Δεν υπάρχει όμως έως αυτή τη στιγμή η ανάλογη υποδομή.
Σας ερωτώ:
- Γιατί αφού το θέμα των παρενεργειών είναι γνωστό από πέρυσι, οι δικοί μας συνεχίζουν να τις προωθούν ως πανάκεια?
- Ποιοί -εκτός από την εταιρία που τις παράγει- και πόσα χρήματα καρπώνεται για να τις προωθήσει?
- Το γνωρίζουν το θέμα οι ενεργοί πολίτες και τι σκοπεύουν να κάνουν γι'αυτό στην ημερίδα τους?
Η καμπάνια της εταιρίας PHILIPS που κατασκευάζει λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας σε συνεργασία με τον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΙ, καλά κρατεί. Ήδη βλέπουμε στα δελτία ειδήσεων του σταθμού πόσο ανταποκρίνονται οι Δήμοι- ή καλύτερα οι δήμιοι - της χώρας και αντικαθιστούν τις παλιές «ενεργειοβόρες» λάμπες με αυτές της PHILIPS. Οι πολίτες στην πλειοψηφία τους είναι πλέον αρκετά ευαισθητοποιημένοι σε θέματα περιβάλλοντος κι κάνουν ότι μπορούν για να βοηθήσουν στη «διάσωση του πλανήτη».
Οι διάφορες εταιρίες από τη μεριά τους επίσης πολύ ευαισθητοποιημένες για το περιβάλλον (? ) και φυσικά για την τσέπη τους, δημιούργησαν ένα προϊόν το οποίο πλασάρουν ως πανάκεια και ως ακόμη μια 'μοναδική' λύση η οποία θα σώσει τον πλανήτη.
Πολύ συγκινητικά όλα αυτά αλλά στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει ένα 'αλλά'.
Πόσοι από εμάς γνωρίζουμε – ή καλύτερα μας επιτρέπουν να γνωρίζουμε- από τι υλικά είναι φτιαγμένοι αυτοί οι λαμπτήρες?
Προς τα παρόν, η καμπάνια είναι βασισμένη στην φοβερή ιδιότητα της εξοικονόμησης ενέργειας.
Οι λαμπτήρες έχουν διπλάσια μεν τιμή ΑΛΛΑ , έχουν 80% λιγότερη κατανάλωση ρεύματος και διπλάσιο χρόνο ζωής. Πραγματικά προκλητικά τα κίνητρα!
Δείτε τώρα μερικά στοιχεία που αφορούν στους λαμπτήρες αυτούς και για τα οποία κανείς δεν κάνει λόγο και ακόμη περισσότερο , κανείς δεν ενημερώνει τους πολίτες…
- Είναι φτιαγμένοι από γυαλί ανθεκτικό στη θερμότητα.
- Ο σωλήνας χαλαζία του λαμπτήρα, όταν λειτουργεί δημιουργεί φως παράγοντας ένα σεβαστό ποσό υπεριώδους ακτινοβολίας!
Πόση υπεριώδης ακτινοβολία περνάει από το γυαλί του λαμπτήρα και ποια είναι τα προβλήματα υγείας που δημιουργούνται σε όσους εκτίθενται σε αυτή?
- Εάν ο λαμπτήρας σπάσει, μπορεί να προκληθεί σοβαρή φλεγμονή στα μάτια και στο δέρμα λόγω της υπεριώδους ακτινοβολίας.
- Οι λαμπτήρες περιέχουν επικίνδυνα ποσοστά Υδράργυρου και Μόλυβδου. Γι αυτόν το λόγο απαγορεύεται να πετιούνται αυτοί οι λαμπτήρες στα σκουπίδια αλλά επιβάλλεται να πηγαίνουν στην ανακύκλωση. Τέτοια υποδομή όμως όπως ξέρουμε δεν υπάρχει! Στα κουτιά του προϊόντος, δυστυχώς δεν αναφέρεται το ποσοστό των τοξικών που περιέχονται. Στην πραγματικότητα, η αντικατάσταση των παλαιών λαμπτήρων με τους νέους λαμπτήρες και το όφελος που έχουν στο περιβάλλον, είναι υπό αμφισβήτηση.
Η έλλειψη ανακύκλωσης έχει σαν αποτέλεσμα την μόλυνση νερού και εδάφους από αυτό το ΤΟΞΙΚΟ τελικά προϊόν.
Δεν υπάρχουν πουθενά οδηγίες καθαρισμού του χώρου σε περίπτωση που ο Υδράργυρος απελευθερωθεί εάν μια λάμπα σπάσει. Πως λοιπόν μπορούν οι καταναλωτές να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν όταν εκτεθούν σε τέτοιο κίνδυνο και πως θα μάθουν πόσο επικίνδυνη είναι η έκθεσή τους σε περίπτωση απελευθέρωσης του Υδράργυρου? Προσέξτε λοιπόν τα εξής σημαντικά αν είστε από αυτούς που έχουν ήδη πειστεί και έχετε στο σπίτι σας ή στη δουλειά σας τέτοιους λαμπτήρες:
- Ποτέ μη χρησιμοποιείτε ηλεκτρική σκούπα για να καθαρίσετε τον Υδράργυρο, διότι με αυτόν τον τρόπο θα αυξηθεί η έκθεση του Υδράργυρου στον αέρα!
Η ηλεκτρική σκούπα θα μολυνθεί και θα πρέπει να πεταχτεί σε χώρο ειδικό για επικίνδυνα απόβλητα.
- Ποτέ μη χρησιμοποιείτε σκούπα για να καθαρίσετε τον Υδράργυρο.
- Ποτέ μην πλένετε σκεύη που έχουν μολυνθεί από Υδράργυρο, στο πλυντήριο πιάτων. Το αποτέλεσμα θα είναι να μολυνθεί η συσκευή καθώς και ο υπόνομος στον οποίο θα καταλήξει το νερό της συσκευής.
- Όλοι- συμπεριλαμβανομένων και των ζώων- πρέπει να μετακινηθούν από το σημείο που έχει υπάρξει διαρροή Υδραργύρου, να σφραγιστεί ο χώρος και να κλείσουν όλα τα συστήματα εξαερισμού.
- Σε περίπτωση τέτοιου ατυχήματος, μολύνονται αυτομάτως τα παπούτσια και τα ρούχα μας με αποτέλεσμα την εξάπλωση του Υδράργυρου σε όλο το χώρο του σπιτιού! Έχουν ήδη παρουσιαστεί οι παρενέργειες σε σχέση με τη χρήση αυτών των λαμπτήρων. Πολλά άτομα υπέφεραν από ζαλάδες και πονοκεφάλους μέχρι τη στιγμή που τους κατήργησαν και τοποθέτησαν και πάλι συμβατικούς λαμπτήρες. Πόσοι καταναλωτές τα γνωρίζουν αυτά? Τα κουτιά των λαμπτήρων δεν αναγράφουν καμία από τις επικίνδυνες 'δράσεις' τους , δεν προφυλάσσουν τον καταναλωτή και δεν γράφουν καν ότι οι χαλασμένοι λαμπτήρες πρέπει απαραιτήτως να τοποθετούνται σε κιβώτια ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να σπάσουν πριν την απόρριψή τους στην ανακύκλωση. Κατά τα άλλα, με πρωτοστάτη τον Νομπελίστα πλέον Al Gore, η εξάπλωση της προώθησης αυτών των λαμπτήρων γίνεται όλο και πιο έντονη. Στην Ελλάδα για ακόμη μια φορά η ανεπάρκεια των ειδημόνων μας εκθέτει σε κινδύνους οι οποίοι ενώ δεν είναι άγνωστοι, παραμένουν κρυμμένοι!
Οι αρμόδιο ετοιμάζονται να απαγορεύσουν οριστικά τη χρήση των συμβατικών λαμπτήρων και να επιβάλλουν σταδιακά τη χρήση των καινούριων. Το ερώτημα είναι: ΓΙΑΤΙ?
- Γιατί ενώ γνωρίζουν, ειδικά οι κατασκευάστριες εταιρίες, δεν ανακοινώνουν στους πολίτες όλες τις πληροφορίες ώστε να προφυλαχτούμε?
- Γιατί για ακόμη μια φορά γινόμαστε εμείς πειραματόζωα για να κερδίσουν κάποιοι άλλοι?

• Υδράργυρος και Φωτισμός:
• http://www.ecosmes.net/cm/navContents?l=EL...ID=2&flag=1
• Στο μπλακ λιστ ο υδράργυρος
Με οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης: http://www.simerini.com/nqcontent.cfm?a_id=211197
• O YΔΡAΡΓΥΡΟΣ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ KΕΝΤΡΙΚΗΣ XΙΟΥ :
http://www.chios-medical.gr/ydrargyros.htm


Λοιπόν για να ενημερώσω λίγο την κατάσταση, θα πω μερικά πράγματα τα οποία δεν τα γνωρίζεις καθόλου, και για να μαι ειλικρινής, οτι δεν κάνεις σωστή έρευνα, δεν θα πρέπε να σου επιτρέπουν να γράφεις καθόλου και προκαλείς εντελώς άσκοπες συγχύσεις και διαστρέβλωση των γεγονότων.
1) Οι λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας περιέχουν αμελητέα ποσότητα υδραργύρου (το 1/1000 που περιέχεται σε ένα θερμόμετρο, σαν αντιστοιχία) και είναι μια μια σκληρή μπίλια, και όχι υγρός υδράργυρος.

2)Αναφέρεις για την ακτινοβολία...Η ακτινοβολία που παράγεται απο 30 πόντους και περισσότερο είναι ανύπαρκτη. στους 30 πόντους ναι, υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ακτινοβολίας που αν το έχεις πολύ κοντά σου για κάποια ώρα μπορεί να σου προκαλέσει πονοκέφαλο. Αυτό όμως σημαίνει να πάρεις την λάμπα αναμμένη και να την βάλεις ακριβώς μπροστά στο προσωπό σου. Το χεις κάνει ποτέ? Δεν νομίζω...

3) Πάλι στο θέμα της ακτινοβολίας. Το ξέρεις οτι μέσα στο ίδιο σου το σπίτι ''βομβαρδίζεσαι'' από χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια ακτινοβολίες? όλες οι ηλεκτρικές σου συσκευές παράγουν πόλυ περισσότερη ακτινοβολία απ οτι μια οικονομική λάμπα. Οποιοδήποτε αντικείμενο το οποίο παράγει Φωτόνια (φωτεινή ακτινοβολία ) δηλάδη οποιοδήποτε αντικείμενο το οποίο μπορεί να δει το μάτι σου, έχει ακτινοβολία. Απο εγγεκριμμένο ινστιτούτο και εκατοντάδες άλλους πιστοποιημένους φορείς και ερευνητικά κέντρα, ακόμη και γιατρούς, έχει αποδειχτεί οτι απο την στιγμή που ξυπνάς, πηγαίνεις στη δουλειά σου, περνάς γενικά την μέρα σου κ.α. μέχρι την στιγμή που θα ξανακοιμηθείς, έχεις βομβαρδιστεί απο περίπου 2.000.000 διαφορετικές ακτινοβολίες και ο οργανισμός σου έχει υποστεί περίπου 150.000 μεταλλάξεις οι οποίες σε ένα κανονικό οργανισμό με ένα Α αμυντικό σύστημα, διορθώνονται σε δέκατα του δευτερολέπτου. Σε προκαλώ να το ψάξεις.

4) Λες οτι με την σκούπα εξαπλώνεται ο υδράργυρος. Αυτό είναι που με έστειλε κανονικά και κατάλαβα οτι δεν πρέπει να χεις πάει ούτε καν Γυμνάσιο, γιατί αυτό είναι στοιχειώδεις γνώσεις φυσικής. Ο υδράργυρος είναι είτε υγρός, είτε στερεός, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΙΟ για να εξαπλωθεί, όπως είπα και πριν ο υδράργυρος στην οικονομική λάμπα είναι μια μπίλια. αυτό που μπορεί να εξαπλωθεί είναι το φθόριο μέσα του, γι αυτό και αυτές οι λάμπες ονομάζονται ΛΑΜΠΕΣ ΦΘΟΡΙΟΥ. Το οποίο παρεπιπτώντως είναι ακίνδυνο. Σκέψου πως η οδοντοκρεμά σου και το στοματικό σου διάλυμα έχουν φθόριο...Στο μόνο που είχες δίκιο σε αυτό είναι οτι η σκούπα αχρηστεύεται γιατί γίνεται επικίνδυνη πια η χρήση της.

5) Πάλι στον υδράργυρο. Το γνωρίζεις ότι ΟΛΕΣ οι ηλεκτρικές συσκευές μέσα στο σπίτι σου έχουν υδράργυρο? Το ψυγείο, το πλυντήριο πιάτων, το πλυντήριο ρούχων. Και όχι τον υδράργυρο που έχουν οι λάμπες οικονομίας, αλλά ΥΓΡΟ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ που αυτό είναι πραγματικά επικίνδυνος. Δεν σε απασχολεί αυτό, μόνο στις λάμπες σε ενδιαφέρει?

6) Ναι, στο ότι όλες αυτά πρέπει να ανακυκλώνονται είναι αλήθεια γιατί ο υδράργυρος είτε υγρός είτε στερεός μολύνει το περιβάλλον. Λοιπόν , η OSRAM η PHILIPS η MEGAMAN και άλλη μια εταιρία που δεν θυμάμαι το ονομά της έχουν ιδρύσει εδώ και 1.5 χρόνο μια εταιρία βιολογικού καθαρισμού για ανακύκλωση των λαμπτήρων εξοικονόμησης ενέργειας αποκλειστικά, και θα προμυθεύσουν τέτοιους κάδους ανακύκλωσης στα καταστήματα φωτιστικών και ηλεκτρολογικού υλικού αλλά.....η κυβερνησή μας δεν έδωσε ακόμη άδεια για να λειτουργήσει αυτή η εταιρία. Αν θέλεις να κατηγορήσεις κάποιον για την έλλειψη τέτοιας υποδομής, κατηγόρησε την κυβέρνηση, όχι της εταιρίες παραγωγής αυτών των προϊόντων, αυτή την καλή τους θέληση την έκαναν.

Οπότε την επόμενη φορά που θα σκεφτείς να γράψεις κάτι , χρησιμοποίησε το μυαλό σου πρώτα , κάνε καλή έρευνα και μετά γράψτο.

Sovjohn
01-05-09, 21:42
Πάντως, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει:

Έχουν βγει κατάλληλες για ταβάνι λάμπες με "warm white" που να είναι energy saving?

Αγόρασα μια cool white OSRAM από κατάστημα με ηλεκτρολογικά, και είναι ΟΚ, αλλά έχει άσπρο φωτισμό ενώ το υπόλοιπο σπίτι έχει warm white. Θέλω να βάλω σε όλο το σπίτι τέτοιες, αλλά ο άσπρος φωτισμός μας ξενίζει λίγο και θα προτιμούσαμε τον "κλασσικό". Εννοείται ότι σχήμα κτλ δεν με ενδιαφέρει (σωλήνες, ή στρογγυλό).

Στη σελίδα της OSRAM για τις λάμπες αυτές αναφέρονται εκατοντάδες χρήσιμες πληροφορίες, και εκεί λέει ότι υπάρχουν και σε πολλά, πολλά σχήματα πια (μέχρι και μικρό στρογγυλό για πορτατίφ) και σε πολλές αποχρώσεις φωτός, από "ζεστό λευκό" μέχρι και "ημέρας". Αλλά, bayonette βγαίνουν?

Ξέρετε κανένα κατάστημα στο οποίο να βρω μήπως? Ευχαριστώ!

crypter
01-05-09, 21:49
Αλλά, bayonette βγαίνουν?

Ξέρετε κανένα κατάστημα στο οποίο να βρω μήπως? Ευχαριστώ!

Υπαρχουν σιγουρα http://www.ethicalsuperstore.com/products/digiflux/switch-lightbulb-bayonet/
Εχω ειχα παρει προσφατα απο τον παπασωτηριου που ειναι στην ακαδημιας, απεναντι απο το μετρο ακριβως. Αν και δεν περιμενα βρω λαμπες σε βιβλιοπωλειο ετυχε να τα δω και πηρα αμεσα 2 για το σπιτι με 12,5 ευρω η μια και γυρω στις 1.000.000 ωρες χρησης. :p
http://www.papasotiriou.gr/results.asp?field=Author&ty=8&aid=110&av=ECOZONE
Αψογες και με πολυ καλο φως (μου φανηκε κι ολας οτι μετα απο καμια 10αρια ωρες χρησης φωτιζαν περισσοτερο). :oneup:

frenty
02-05-09, 04:11
γυρω στις 1.000.000 ωρες χρησης.

Σίγουρος;:hmm:

trd64
02-05-09, 05:25
Υπαρχουν σιγουρα http://www.ethicalsuperstore.com/products/digiflux/switch-lightbulb-bayonet/
Εχω ειχα παρει προσφατα απο τον παπασωτηριου που ειναι στην ακαδημιας, απεναντι απο το μετρο ακριβως. Αν και δεν περιμενα βρω λαμπες σε βιβλιοπωλειο ετυχε να τα δω και πηρα αμεσα 2 για το σπιτι με 12,5 ευρω η μια και γυρω στις 1.000.000 ωρες χρησης. :p
http://www.papasotiriou.gr/results.asp?field=Author&ty=8&aid=110&av=ECOZONE
Αψογες και με πολυ καλο φως (μου φανηκε κι ολας οτι μετα απο καμια 10αρια ωρες χρησης φωτιζαν περισσοτερο). :oneup:

Μη γελάς με τις ώρες χρήσης. Στο σπίτι μου καιγόντουσαν οι λάμπες με καταιγιστικό ρυθμό :)

Έχω βάλει εδώ και 6 (ίσος και περισσότερο) οικολογικές και έχω ξεχάσει πως γίνεται η αλλαγή. Πέρα από το οικολογικό στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι τις έχω αποσβέσει :)

crypter
02-05-09, 11:32
Σίγουρος;:hmm:

Yep, το εγραφε και στο κουτι. :p

BlindG
02-05-09, 11:49
svm25 θα σου πρότεινα να διαβάζεις καλύτερα τα γραφόμενα των άλλων πρωτού αρχίσεις τις προσωπικές επιθέσεις. Μην κατηγορούμε τους άλλους για πράγματα που κάνουμε, έτσι?
Ο 2704 έγραψε πολύ απλά οτι διάβασε ένα άρθρο και μας έκανε παράθεση για να το σχολιάσουμε.

Από εκεί και πέρα, στο θέμα μας. Το μόνο πρόβλημα που έχουν αυτοί οι λαμπτήρες είναι οτι *ΠΡΕΠΕΙ* να ανακυκλώνονται γιατί εκτός του υδραργύρου που περιέχουν, είναι εφοδιασμένες με το απαραίτητο κύκλωμα, τόσο για το άναμά τους, όσο και για την διατήρηση του φωτισμού. Αυτό το κύκλωμα, καθώς και τα στοιχεία που περιέχει πάνω (αντιστάσεις, πυκνωτές, διόδους, πηνία), είναι πολύ τοξικά προς το περιβάλλον (μην πάρετε πάλι τη λέξη "τοξικά" και αρχίσει η τρομολαγνεία, γιατί αν είναι έτσι, πετάχτε ΤΩΡΑ όμως τους υπολογιστές σας καθώς περιέχουν απείρως περισσότερα "τοξικά" υλικά από τις εν λόγω λάμπες) και δεν μπορούν να πεταχτούν όπως οι κοινοί λαμπτήρες :(

Δυστυχώς και πάλι αποδεικνύεται οτι είμαστε ανεπαρκείς σαν χώρα αφού ακόμα δεν υπάρχει κάποιο οργανωμένο σύστημα ανακύκλωσης αυτών των λαμπτήρων...όπως άλλωστε και για τις άλλες ηλεκτρονικές συσκευές :(

frenty
02-05-09, 16:19
Υπαρχουν σιγουρα http://www.ethicalsuperstore.com/products/digiflux/switch-lightbulb-bayonet/
Εχω ειχα παρει προσφατα απο τον παπασωτηριου που ειναι στην ακαδημιας, απεναντι απο το μετρο ακριβως. Αν και δεν περιμενα βρω λαμπες σε βιβλιοπωλειο ετυχε να τα δω και πηρα αμεσα 2 για το σπιτι με 12,5 ευρω η μια και γυρω στις 1.000.000 ωρες χρησης. :p
http://www.papasotiriou.gr/results.asp?field=Author&ty=8&aid=110&av=ECOZONE
Αψογες και με πολυ καλο φως (μου φανηκε κι ολας οτι μετα απο καμια 10αρια ωρες χρησης φωτιζαν περισσοτερο). :oneup:


Σίγουρος;:hmm:


Yep, το εγραφε και στο κουτι. :p




A BioBulb daylight bulb also radiates less heat than a standard bulb and lasts around 10,000 hours, or seven years.

http://www.biggreensmile.com/products/biobulb-100w-daylight-bulb/biobulb.aspx?productid=biobulb


These bulbs can be fixed to any standard fittings and radiate less heat then standard bulbs - impressively, they can last for up to 10,000 hours (5-7 years).

http://www.greenfingers.com/superstore/product.asp?dept_id=200536&pf_id=LS4326D


Our BioBulb® also radiates less heat than a standard bulb and lasts around 10,000 hours

http://www.greenrewards.co.uk/Item/Biobulb---100w-Bayonet-Fitting---New-Lower-Price__TAN70.aspx

3 διαφορετικές ιστοσελίδες, δεν νομίζω να έχουν γράψει λάθος τον χρόνο ζωής.:whistle:

sv2evs
09-02-11, 15:31
έσπασε ένας τέτοιος λαμπτήρας (5w) και χρησιμοποιήθηκε σκούπα, πριν προλάβω να κάνω κάτι. Τι γίνεται τώρα ? :mad:

alekan
09-02-11, 16:05
Τίποτα δεν γίνεται. Βάλε τη σκούπα στη θέση της.

manoulamou
09-02-11, 20:16
Don't panic and don't cry over spilled milk...:p
Μια φιλη μου καπνιστρια οταν της ελεγαν τι κακο κανει το τσιγαρο στην υγεια της απαντουσε:
"Φαγαμε τις δοκιμες πυρηνικων την δεκαετια του 50, καταναλωσαμε DDT και χημικα λιπασματα, ηπιαμε το Τσερνομπιλ και τις διοξινες... Στο πακετο τα τσιγαρα κολλησατε εσεις;":rolleyes:

sv2evs
10-02-11, 11:05
Τίποτα δεν γίνεται. Βάλε τη σκούπα στη θέση της.

Με αυτά που διαβάζω, δεν ξέρω...πάντως μάλλον θα αλλάξω τουλάχιστον την σακούλα.

Basilhs23_
10-02-11, 17:19
Άμα ο υδράργυρος είναι σε στερεά μορφή όπως είπε και κάποιος πριν δεν υπάρχει θέμα εξάπλωσης, άμα είναι σε υγρή όπως στα θερμόμετρα και ειδικά αυτά του πυρετού τότε υπάρχει πιθανότητα.

NT1G
10-02-11, 20:33
O υδράργυρος σε μια φυσιολογική θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πάντα σε υγρή μορφή.
Για την ακρίβεια γίνεται στερεός στους -39 *C.
:)

gousia
10-02-11, 20:50
τωρα που σφιγγει ο κλοιος η πολυυυυαγαπημενη ΔΕΗ ψαχνει κοροιδα!σε λιγο θα μας λενε να αντικαταστησουμε τον ηλιακο θερμοσιφωνα με τον ηλεκτρικο!:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::whistle::whistle::whistle:

john dubi
10-02-11, 21:38
Τίποτα δεν γίνεται. Βάλε τη σκούπα στη θέση της.

Καλο! Σε ενα αρθρο που ειχα διαβασει παλια στη ζουγκλα ελεγε να παρουμε τηλεφωνο την πυροσβεστικη! Αν ειναι δυνατον!

sv2evs
11-02-11, 12:07
Το διάβασα και αυτό, είπα να πάρω μια άποψη ακόμα πριν κάνω οτιδήποτε. Αέρισα το σπίτι, πήρα με υγρό πανάκι μιας χρήσης το σημείο που έπεσε η λάμπα. Η σκούπα, μάλλον θα παραμείνει.

anon
11-02-11, 12:52
Σπάσε έναν για να δεις για τι ποσότητες μιλάμε!
Μην ξεχνάς ότι τόσα χρόνια τα σφραγίσματα στα δόντια γινόταν με χρήση υδράργυρου!


Aπο οδοντίατρους που ρώτησα. Ο υδραργυρος είναι επικίνδυνος σε αερια μορφή εαν αναπνευσθεί. Για αυτό και είναι πιο επικίνδυνες οι λάμπες, απο ότι εαν σπάσει ένα θερμόμετρο υδραργύρου. Το επικίνδυνο με τα θερμόμετρα υδραργύρου είναι οι συνήθεις πρακτικές (πχ ηλεκτρική σκούπα) που δημιουργεί πάρα πολύ μικρά σταγονίδια, ή να μείνει στον χώρο υδράργυρος (πχ κάποιο χαλί), και να αναπνέεις συχνά , σε μικρή ποσότητα μεν, απειροελάχιστη, αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα δε.

Τα αμαγάλγμα υδραργύρου των οδοντίατρων δεν δημιουργεί αέρια σε θερμοκρασία δωματίου και έτσι δεν είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_%28element%29

bxenos
11-02-11, 17:35
Να βάλουμε και λάμπες πυρακτώσεως στις οθόνες των laptop και στις οθόνες μας (tft), γιατί και οι ccfl του backlight τους, υδράργυρο έχουν.:hmm:

Ο υδράργυρος στις λάμπες εξοικονόμησης (για τις φθορισμού γιατί δεν γίνεται συζήτηση άραγε; ) συνεχίζει να είναι σε αέρια μορφή όταν βρεθεί σε ατμοσφαιρική πίεση; :whistle:

........Auto merged post: bxenos πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλο! Σε ενα αρθρο που ειχα διαβασει παλια στη ζουγκλα ελεγε να παρουμε τηλεφωνο την πυροσβεστικη! Αν ειναι δυνατον!

Βασικά τη NASA πρέπει!:lol:

manoulamou
11-02-11, 20:34
ωι ωι μανουλα μ' :p Δηλαδη αυτη την στιγμη που μας διαβαζω απ το laptop κινδυνευω
να παθω κι αλλο καρκινο; :twisted:
Οι γονεις μου ελεγαν μια παροιμια:"όπου του μελλει να πνιγει, ποτέ του δεν πεθαινει"
και δεν καταλαβαινα τι εννοουσαν! Το ιδιο και με ολες αυτες τις πικρες μικρες ιστοριες για πραγματα
που ετσι κι αλλιως δεν τα κατεχουμε, γιατι δεν ειμαστε δα ολοι ειδικοι επιστημονες.
Ας κανουμε πιο μεσογειακη την διατροφη μας, ας γυμναζομαστε τακτικα οχι εντατικα, ας αποφευγουμε τις καθε ειδους υπερβολες ***αλλά κυριως ας διατηρουμε την αισιοδοξια μας.
:):):)Χαμογελο το καλυτερο φαρμακο για τις χειροτερες αρρωστιες!:):):)




***και βεβαια ετησιες αντε ανα 2ετια γενικες εξετασεις-τσεκαπ σωζουν ζωες!!!:nurse:

cool11
16-09-12, 14:57
Αντιγραφω απο αλλου, μιας και ειναι σχετικο με το θεμα:

"
Θα ήθελα να σας επισημάνω μερικά πράγματα τα οποία είναι πολύ σημαντικά και θα ήθελα να τα διαβάσουν όλοι οι γιατροί(δύσκολο), οι γονείς (επίσης δύσκολο) και προέρχονται μετά από πολύ ψάξιμο και σύνθεση στοιχείων με επιστήμονες.

Απλά δεν ήρθε η ώρα ώστε να αποδοθεί δικαιοσύνη ακόμα.

-Αυτά που λέει ο επιστήμονας είναι απολύτως ακριβή όμως θα επισημάνω ότι η ηλεκτρική ενέργεια προϋπήρχε της ύπαρξης του ανθρώπου όπως και η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Αυτή καθ’ αυτή η ενέργεια δεν δημιουργεί από μόνη της πρόβλημα υγείας .

-Ο επιστήμονας έχει όμως δίκιο ότι οι λάμπες οικονομίας (φθορισμού) ενεργοποιούν τον υδράργυρο που βρίσκεται στο σώμα μας.

-Ο υδράργυρος όμως για να μπει στο σώμα μας πρέπει να εισέλθει είτε μέσω των εμβολίων, είτε μέσω μεταλλαγμένων τροφών, είτε μέσω τοξικών τροφών.

- Τι κάνει τώρα ο υδράργυρος ξέρετε;

1. ΣΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΟΥ.

2. ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ (ΒΑΣΕΟΦΙΛΑ, ΙΟΣΙΝΟΦΙΛΑ ΚΛΠ,ΚΛΠ) . ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΡΥΘΡΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΕΨΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ. ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΥΞΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΞΑΣΘΕΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΛΛΩΤΟΣ ΣΕ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ.
Η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ, ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΛΠ ΚΛΠ.

ΜΑΣ ΕΙΣΑΓΑΝΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΙΒΛΑΒΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ (ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΕΣΗ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ) ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΛΑΜΠΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΥΣΤΗΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ Η ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΟΥ DNA TOY ΚΥΤΤΑΡΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΛΕΝΚΤΗ ΜΙΤΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΤΕΛΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ Η ΚΥΣΤΗ ΘΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΔΙΫΘΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΙΣΤΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ ,ΣΚΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΡΟΥΜΕ ΚΕΡΔΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

"

Υπαρχει κανενας χημικος, βιολογος, ή ειδικος περι ηλεκτρομαγνητικα θεματα, να μας πει εν τελει, αν με απλη χρηση των λαμπτηρων (προσοχη, χωρις να σπασει), τελικα επιβαρυνεται ο οργανισμος μας?

jose_ee1985
16-09-12, 15:41
Υπαρχει κανενας χημικος, βιολογος, ή ειδικος περι ηλεκτρομαγνητικα θεματα, να μας πει εν τελει, αν με απλη χρηση των λαμπτηρων (προσοχη, χωρις να σπασει), τελικα επιβαρυνεται ο οργανισμος μας?

1. Κορυφαίο το κείμενο που πόσταρες! Σαν να ακούω την Λουκά να μιλά για τον Ρουβά όταν φόρεσε φούστα!!!

2. Όποιος και να σου απαντήσει στο ερώτημα, κάνοντας τον ειδικό λόγω επαγγέλματος, προφανώς θα κάνει εικασίες. Δεν γίνεται να γνωρίζεις την απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα, χωρίς πολυδάπανες έρευνες σε μεγάλη κλίμακα. Το αν έχω δουλέψει σε κάνα βιολογικό εργαστήριο ή σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός, δεν βοηθάει.

Xouzouris
17-09-12, 16:10
Αντιγραφω απο αλλου, μιας και ειναι σχετικο με το θεμα:

"
Θα ήθελα να σας επισημάνω μερικά πράγματα τα οποία είναι πολύ σημαντικά και θα ήθελα να τα διαβάσουν όλοι οι γιατροί(δύσκολο), οι γονείς (επίσης δύσκολο) και προέρχονται μετά από πολύ ψάξιμο και σύνθεση στοιχείων με επιστήμονες.

Απλά δεν ήρθε η ώρα ώστε να αποδοθεί δικαιοσύνη ακόμα.

-Αυτά που λέει ο επιστήμονας είναι απολύτως ακριβή όμως θα επισημάνω ότι η ηλεκτρική ενέργεια προϋπήρχε της ύπαρξης του ανθρώπου όπως και η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Αυτή καθ’ αυτή η ενέργεια δεν δημιουργεί από μόνη της πρόβλημα υγείας .

-Ο επιστήμονας έχει όμως δίκιο ότι οι λάμπες οικονομίας (φθορισμού) ενεργοποιούν τον υδράργυρο που βρίσκεται στο σώμα μας.

-Ο υδράργυρος όμως για να μπει στο σώμα μας πρέπει να εισέλθει είτε μέσω των εμβολίων, είτε μέσω μεταλλαγμένων τροφών, είτε μέσω τοξικών τροφών.

- Τι κάνει τώρα ο υδράργυρος ξέρετε;

1. ΣΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΣΟΥ.

2. ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ (ΒΑΣΕΟΦΙΛΑ, ΙΟΣΙΝΟΦΙΛΑ ΚΛΠ,ΚΛΠ) . ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΡΥΘΡΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΕΨΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ. ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΥΞΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΞΑΣΘΕΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΛΛΩΤΟΣ ΣΕ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ.
Η ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΡΚΙΝΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ, ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΛΠ ΚΛΠ.

ΜΑΣ ΕΙΣΑΓΑΝΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΙΒΛΑΒΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ (ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΕΣΗ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ) ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΛΑΜΠΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΥΣΤΗΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ Η ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΟΥ DNA TOY ΚΥΤΤΑΡΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΞΕΛΕΝΚΤΗ ΜΙΤΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΤΕΛΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ Η ΚΥΣΤΗ ΘΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΔΙΫΘΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΙΣΤΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ ,ΣΚΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΡΟΥΜΕ ΚΕΡΔΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.

"

Υπαρχει κανενας χημικος, βιολογος, ή ειδικος περι ηλεκτρομαγνητικα θεματα, να μας πει εν τελει, αν με απλη χρηση των λαμπτηρων (προσοχη, χωρις να σπασει), τελικα επιβαρυνεται ο οργανισμος μας?

ΑΠο που ν'αρχισεις και που να τελειωσεις... κοντολογις, παπαρολογια-αχταρμας διχως προηγούμενο.

BlindG
17-09-12, 16:20
Υπομονή. Έρχεται ο Δεκέμβρης και ΟΛΑ θα τελειώσουν....

tzelen
17-09-12, 16:26
Υπομονή. Έρχεται ο Δεκέμβρης και ΟΛΑ θα τελειώσουν....

Όλα; Ακόμη και οι Scorpions? :hmm:

BlindG
17-09-12, 16:28
Ε, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Η καράφλα του Meine θα δημιουργήσει έναν θόλο προστασίας για όλους τους υπόλοιπους και θα συνεχίσουν να παίζουν μια νότα την ώρα...

Mister X
06-12-12, 03:16
Επειδή τα τελευταία χρόνια έχω ασχοληθεί αρκετά με το ζήτημα αυτό και δυστυχώς η παραπληροφόρηση καλά κρατεί αποφάσισα να παραθέσω αυτά που δεδομένα ισχύουν πάνω στο θέμα
καθ' ότι η αλήθεια βρίσκεται όπως συνήθως κάπου στη μέση:
Τα πιθανά προβλήματα που αφορούν τους λαμπτήρες φθορισμού είναι δύο και εντοπίζονται αφ' ενός στην υπεριώδη ακτινοβολία που εκπέμπουν,αφ' ετέρου στον αέριο υδράργυρο που περιέχουν και στα ζητήματα που προκύπτουν εξ' αιτίας του σε περίπτωση θραύσης του λαμπτήρα καθώς και σε ότι αφορά την ανακύκλωσή τους.
Είναι αλήθεια ότι οι λαμπτήρες φθορισμού κατά τη διάρκεια της λειτουργίας τους εκπέμπουν εκτός από το ορατό σε όλους μας φως και ποσοστό ακτινοβολίας που βρίσκεται στο υπεριώδες φάσμα.Το ερώτημα λοιπόν είναι:Κατά πόσον είναι αυτό το ποσοστό επικίνδυνο για τον ανθρώπινο οργανισμό;Η απάντηση είναι ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι ακίνδυνο.Το ποσοστό εκπομπής υπεριώδους ακτινοβολίας αυτών των λαμπτήρων είναι κατά πολύ μικρότερο από την ποσότητα υπεριώδους ακτινοβολίας που προσλαμβάνουμε μέσω της έκθεσής μας στο ηλιακό φως στο ίδιο χρονικό διάστημα.Για την ακρίβεια αρκετές ώρες έκθεσης στο φως ενός τέτοιου λαμπτήρα ισοδυναμεί μόλις σε ελάχιστα λεπτά κάτω από το φως του ηλίου.Επιπλέον υπεριώδη ακτινοβολία δεν εκπέμπουν μόνο αυτού του τύπου οι λαμπτήρες κι όχι μόνον αυτό αλλά δεν διαθέτουν ούτε καν τα μεγαλύτερα ποσοστά εκπομπής,καθώς την ''πρωτιά'' στο συγκεκριμένο τομέα κατέχουν οι λαμπτήρες αλογόνου..
Οι μόνες περιπτώσεις που οι λαμπτήρες φθορισμού έχουν αρνητικές επιπτώσεις εξαιτίας της ακτινοβολίας αφορούν άτομα με συγκεκριμένες παθήσεις,κυρίως των οφθαλμών ή του δέρματος,ειδικά όταν οι λαμπτήρες βρίσκονται σε πολύ μικρές αποστάσεις από το εκάστοτε πάσχων άτομο(20-30εκ. και κάτω).Σε αυτές τις περιπτώσεις η χρήση αυτών των λαμπτήρων αντενδείκνυται.
Τώρα όσον αφορά τον Υδράργυρο..Ο Υδράργυρος ανήκει στα βαρέα μέταλλα και μπορεί να έχει σοβαρότατες συνέπειες για τον ανθρώπινο οργανισμό σε μεγάλες ποσότητες.Οι λαμπτήρες φθορισμού περιέχουν υδράργυρο σε μορφή υδρατμών αλλά σε ποσότητες πολύ μικρότητες από τις αντίστοιχες του υγρού υδραργύρου στα παλιά θερμόμετρα.Όταν λοιπόν μιά λάμπα φθορισμού σπάσει τότε ο υδράργυρος αυτός απελευθερώνεται και γι' αυτό θα πρέπει να ακολουθηθούν συγκεκριμένα βήματα για τον καθαρισμό και απομάκρυνση των θραυσμάτων του λαμπτήρα σε περίπτωση που αυτό συμβεί.Κατ' αρχάς εάν η λάμπα έσπασε σε χώρο που μπορεί να απομονωθεί από το υπόλοιπο σπίτι μέσω κάποιας πόρτας τότε το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να ανοίξουμε ότι παράθυρο ή μπαλκονόπορτα υπάρχει στο δωμάτιο και να βγόύμε από αυτό κλεινοντας την πόρτα.Εάν δεν υπάρχει πόρτα τότε ανοίγουμε όσα περισσότερα παράθυρα μπορούμε και αφήνουμε το χώρο να αεριστεί για τουλάχιστον ένα τέταρτο.Κατόπιν αυτών φοράμε ένα ζευγάρι(πλαστικά) γάντια και με προσοχή μαζεύουμε τα θραύσματα από κάτω τα οποία στη συνέχεια τοποθετούμε κατά προτίμηση σε κάποιο βαζάκι που κλείνει.Έπειτα με ένα πανάκι ή κάποιο σκουπάκι καθαρίζουμε το σημείο στο οποίο έπεσε η λάμπα το οποίο φυσικά στη συνέχεια πετάμε μαζί με τα γάντια που χρησιμοποιήσαμε.Τα κομμάτια του λαμπτήρα που έχουμε τοποθετήσει στο βαζάκι όπως και κάθε τέτοιο λαμπτήρα εξοικονόμησης ενέργειας όταν ''καίγεται'',δεν τα πετάμε στα σκουπίδια αλλά μπορούμε να τα πάμε είτε σε εξειδικευμένα καταστήματα πώλησης λαμπτήρων και ηλεκτρολογικού εξοπλισμού είτε σε δημοτικούς χώρους όπου υπάρχουν ειδικοί κάδοι απόρριψης λαμπτήρων.
Βεβαίως ακόμα κι αν δεν γίνουν τα παραπάνω μην νομίζει κανείς ότι η έκθεση στον υδράργυρο που περιείχε ο λαμπτήρας είναι κάτι το καταστροφικό καθώς όπως έγραψα και πιο πάνω η περιεχόμενη στους λαμπτήρες ποσότητα υδραργύρου είναι ελάχιστη...Απλώς εάν είναι δυνατό θα πρέπει να αποφθευχθεί.
Για περισσότερες λεπτομέρειες πάνω στο ζήτημα των πιθανών επιπτώσεων των κάθε τύπου λαμπτήρων στον ανθρώπινο οργανισμό διαβάστε αυτό:http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/docs/scenihr_o_035.pdf

aroutis
06-12-12, 10:36
ΑΠο που ν'αρχισεις και που να τελειωσεις... κοντολογις, παπαρολογια-αχταρμας διχως προηγούμενο.

Μιλάμε χρειαζόμουν ένα τέτοιο reading, ειναι και Πέμπτη, μη ξεχνιόμαστε.

Πενταπόσταγμα cool11 να μαντέψω ε; :lol:

- - - Updated - - -


Όλα; Ακόμη και οι Scorpions? :hmm:
Οι Scorpions ειναι Αθάνατοι.
116557

- - - Updated - - -


Ε, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Η καράφλα του Meine θα δημιουργήσει έναν θόλο προστασίας για όλους τους υπόλοιπους και θα συνεχίσουν να παίζουν μια νότα την ώρα...
Ιερόσυλε! :p

manoulamou
06-12-12, 12:49
Υπομονή. Έρχεται ο Δεκέμβρης και ΟΛΑ θα τελειώσουν....

Και δεν ειμαστε καν το μοναχικο Γαλατικο χωριο...
απωλεσατε πασαν ελπιδα
λοιπον!:rolleyes:

anon
10-12-12, 12:31
Τέλος το πιθανό πρόβλημα υδραργύρου. Θα πέρνετε λαμπτήρες LED, που καίνε ακόμη λιγότερο, και δεν κάνω πλάκα. Επίσης σχεδόν ποτέ δεν μου άρεσε το φως των λαμπτήρων οικονομίας με βίδωμα μπαγιονέτ. Ενώ στα PL θεωρώ ότι έχουν καλό φως, ίσως λόγω ότι συμπιέζετε τόσο πολύ ο σωλήνας φθορισμού, δεν ξέρω, το φως τους δεν μου αρέσει, και έχω δοκιμάσει ουκ ολίγους, μια περιουσία ξόδεψα. Οι πρώτοι LED επίσης ήταν απελπιστικοί, αλλά τώρα αυτούς που πήρα είναι άψογοι, και καίνε ελάχιστα.

cool11
10-12-12, 14:11
Τέλος το πιθανό πρόβλημα υδραργύρου. Θα πέρνετε λαμπτήρες LED, που καίνε ακόμη λιγότερο, και δεν κάνω πλάκα. Επίσης σχεδόν ποτέ δεν μου άρεσε το φως των λαμπτήρων οικονομίας με βίδωμα μπαγιονέτ. Ενώ στα PL θεωρώ ότι έχουν καλό φως, ίσως λόγω ότι συμπιέζετε τόσο πολύ ο σωλήνας φθορισμού, δεν ξέρω, το φως τους δεν μου αρέσει, και έχω δοκιμάσει ουκ ολίγους, μια περιουσία ξόδεψα. Οι πρώτοι LED επίσης ήταν απελπιστικοί, αλλά τώρα αυτούς που πήρα είναι άψογοι, και καίνε ελάχιστα.

Για δωσε κανενα λινκ να δουμε πως ειναι αυτοι οι λαμπτηρες led.
Θελω να βγαζει 'λευκο' φως, και μαλιστα ισοδυναμο με 100αρας παλαιας λαμπας πυρακτωσεως. Εχεις καμια προταση? Να δω τιμες, λαμπτηρες, κι ετσι οπως τον θελω?
Γιατι το μονο που χω δει με led, ειναι κατι...φακοι!

anon
10-12-12, 14:18
εγώ αγόρασα απο την ergo-tel.
δες εδώ http://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=677
Είναι πιο αντιαισθητικοί όταν είναι σβηστοί. Αλλαξα σποτάκια, που είναι ενεργοβόρα, με ανάλογα με LED. Το κανονικά μπορείς να το κοιτάξεις κατυθείαν, το LED όχι, σε τυφλώνει. Μην μπερδευτείς με τα βατ, εαν μιλάς για φωτισμό, να κοιτάς τα lumen

sdikr
10-12-12, 14:22
Τέλος το πιθανό πρόβλημα υδραργύρου. Θα πέρνετε λαμπτήρες LED, που καίνε ακόμη λιγότερο, και δεν κάνω πλάκα. Επίσης σχεδόν ποτέ δεν μου άρεσε το φως των λαμπτήρων οικονομίας με βίδωμα μπαγιονέτ. Ενώ στα PL θεωρώ ότι έχουν καλό φως, ίσως λόγω ότι συμπιέζετε τόσο πολύ ο σωλήνας φθορισμού, δεν ξέρω, το φως τους δεν μου αρέσει, και έχω δοκιμάσει ουκ ολίγους, μια περιουσία ξόδεψα. Οι πρώτοι LED επίσης ήταν απελπιστικοί, αλλά τώρα αυτούς που πήρα είναι άψογοι, και καίνε ελάχιστα.

Απο διάχυση φώτος πως τα πάνε;

anon
10-12-12, 14:29
Απο διάχυση φώτος πως τα πάνε;

Απο αυτούς που πήρα είμαι πολύ ικανοποιημένος όσον αφορά το φώς. Απόλυτα. Και στο θέμα κατανάλωσης, καίνε τα μισά απο φθορισμού. Μένει να δουμε πώς πάνε απο διάρκεια ζωής, γιατί δεν είναι και φθηνοί. Αναφέρει 25000 ώρες... Με 2-3 ωρες κάψιμο την μέρα, ισοδυναμεί με 10000 μέρες ή 27 χρόνια!!!! Εντάξει, και 10 χρόνια να κρατήσουν θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Εαν όμως χρειαστεί να τους αλλάξω σε λιγότερο απο 6-7, δεν θα είμαι ικανοποιημένος (πάντα μιλώντας για 2-3 ώρες την ημέρα μέσο όρο λειτουργίας).

mezger
10-12-12, 15:06
εγώ αγόρασα απο την ergo-tel.
δες εδώ http://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=677
Είναι πιο αντιαισθητικοί όταν είναι σβηστοί. Αλλαξα σποτάκια, που είναι ενεργοβόρα, με ανάλογα με LED. Το κανονικά μπορείς να το κοιτάξεις κατυθείαν, το LED όχι, σε τυφλώνει. Μην μπερδευτείς με τα βατ, εαν μιλάς για φωτισμό, να κοιτάς τα lumen

Μοιάζουν πολύ με αυτούς εδώ που έχω πάρει http://www.ebay.co.uk/itm/5W-GU10-White-20-SMD-5050-LED-Light-Bulb-Lamp-220V-/390317558689?pt=US_Light_Bulbs&hash=item5ae0bd4ba1 αν και απ'ότι βλέπω στο site που έδωσες έχει και με 24-27 led = πιο δυνατούς. Απλά να πω ότι παρήγγειλα 50 και δουλεύουν όλοι, και το φως είναι πολύ ικανοποιητικό. Επίσης αυτου του τύπου με τα SMD led έχουν γωνία δέσμης 120 μοίρες, δηλαδή ρίχνουν παντού. Για πιο δυνατό και πιο εστιασμένο φως (αυτό που έχουμε συνδυάσει με το spot δηλαδή) θες αλλου τύπου (http://www.ebay.co.uk/itm/6W-White-GU10-High-Power-LED-Light-Bulb-Lamp-K-/390331079100?pt=UK_Light_Bulbs&hash=item5ae18b99bc)

manoulamou
10-12-12, 16:45
Θα πέρνετε λαμπτήρες LED, που καίνε ακόμη λιγότερο, και δεν κάνω πλάκα. Επίσης σχεδόν ποτέ δεν μου άρεσε το φως των λαμπτήρων οικονομίας με βίδωμα μπαγιονέτ.
:oops:... Απο τοτε που αγορασα τους πρωτους μας οικονομικους λαμπτηρες, δεν ειχα δει πουθενα ΜΠΑΓΙΟΝΕΤ. Νομιζα πως μονο καθαρα βιδωτοι υπηρχαν...
Οι τυπου LED εχουν επιλογη;:hmm:

anon
10-12-12, 16:51
Μοιάζουν πολύ με αυτούς εδώ που έχω πάρει http://www.ebay.co.uk/itm/5W-GU10-White-20-SMD-5050-LED-Light-Bulb-Lamp-220V-/390317558689?pt=US_Light_Bulbs&hash=item5ae0bd4ba1 αν και απ'ότι βλέπω στο site που έδωσες έχει και με 24-27 led = πιο δυνατούς. Απλά να πω ότι παρήγγειλα 50 και δουλεύουν όλοι, και το φως είναι πολύ ικανοποιητικό. Επίσης αυτου του τύπου με τα SMD led έχουν γωνία δέσμης 120 μοίρες, δηλαδή ρίχνουν παντού. Για πιο δυνατό και πιο εστιασμένο φως (αυτό που έχουμε συνδυάσει με το spot δηλαδή) θες αλλου τύπου (http://www.ebay.co.uk/itm/6W-White-GU10-High-Power-LED-Light-Bulb-Lamp-K-/390331079100?pt=UK_Light_Bulbs&hash=item5ae18b99bc)

Εγω ήθελα σε μορφή σποτάκι (ο λαμπτήρας) αλλα να ρίχνει παντού.

- - - Updated - - -

Σορρυ, βιδωτοί έπρεπε να πώ. Οχι, τύπου μπαγιονέτ δεν νομίζω να κυκλοφορούν πλέον.

potis21
10-12-12, 17:33
Πήρα με 16 ευρώ μια λάμπα Philips CorePro LEDBulb.

Χαρακτηριστικά:

9,5W κατανάλωση, non-dimmable,

2700Κ

Ε27 βιδωτη

Ισοδυναμη ισχύς (λέει) 48W αλλά για εφαρμογές οροφής πλησιάζει την 60ρα (600λουμεν).

Σκληρό φώς σαν της πυράκτωσης, αντικαθιστά άνετα εναν 60ρι πυράκτωσης, περίπου 120 μοιρες κάλυψη (φεγγει μέχρι και λίγο πάνω απο το ντουί αν την βάλεις χωρις φωτιστικό, απο κει και πέρα μαυρίλα.

Μηδενικό υπεριώδες φως, υπέρυθρο μόνο απο την ακτινοβολία μέλανος σώματος της αλουμινένιας ψύκτρας.

Ιδανική για φωτιστικό γραφείου/σχεδιαστηρίου.

Πολυ καλή συνολικά σχέση τιμής / απόδοσης.

cool11
10-12-12, 18:23
Ρε παιδια, επειδη μπερδευτηκα, μπορει καποιος να μου δωσει κανενα λινκ, απο ebay/amazon ή εστω στο τελος τελος και ελληνικο καταστημα(χτυπανε τις τιμες..), με λαμπες led?
Θελω λαμπα να μου δινει φως, ισοδυναμο με 120w κλασικης λαμπας πυρακτωσεως, σε βιδωτη.
Υπαρχει, ή ζητω κατι που δεν υπαρχει?
Δεν εχω τιποτε ψευδοροφες να βαλω καμια δεκαρια led, δεν ξερω αν κατι τετοιο εχετε εσεις, ωστε να υπαρχει ικανοποιητικος φωτισμος στο χωρο σας.
Ενα ντουι βιδωτο εχω στην οροφη, και αν ειναι θελω να αντικαταστησω την 'οικονομικη' λαμπα, με μια αντιστοιχη με led.
Λευκο φως, βιδωτη, ισοδυναμο 120w φως λαμπας πυρακτωσεως.
Μπορει καποιος να μου αν υπαρχει , και να μου δωσει και λινκ?

potis21
10-12-12, 20:21
υπαρχει και προς το παρον κάνει γυρω στο 40ρι μια φιλιπς
http://www.kafkas.gr/

παλιο site παρε τηλ. αλλα εχει μαγαζιά σε όλη την Ελλάδα. Απο αυτόν την πήρα εγώ.

http://www.philips.gr/c/-/led-17-w-75-w-normal-cap-warm-white-8718291192947/prd/

@ ADSLgr.com All rights reserved.