PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μισθό παίρνετε το μήνα;



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

wi fi thief
27-03-08, 22:01
το εισοδημα μου εξαρταται αμεσα απο εσας :worthy::respekt:

γι' αυτο αφηστε τα κλειδια και τις μ@λακιες στα ρουτερ λεμε, εχω γυναικα και παιδι...:p

sdikr
27-03-08, 22:07
Δεν απαντάω γιατί ζω στο εξωτερικό και ο μισθός μου θα ακουστεί αστρονομικός, αλλά η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα!

Πες το ρε συ, έτσι για να ξέρουμε και εμείς :p

tsigarid
27-03-08, 22:44
1500+ :p

Λίγο κάτω από τις 3000 για μία απλή θέση ερευνητή, η οποία θεωρείται πολύ κακοπληρωμένη σε σχέση με τις "real jobs" όπως λέμε, που είναι ο ιδιωτικός τομέας

wi fi thief
27-03-08, 22:47
1500+ :p

Λίγο κάτω από τις 3000 για μία απλή θέση ερευνητή, η οποία θεωρείται πολύ κακοπληρωμένη σε σχέση με τις "real jobs" όπως λέμε, που είναι ο ιδιωτικός τομέας

πες μας τωρα ποσο κοστιζει το εισιτηριο για δυο στασεις με το λεωφορειο, να ξαναχαρουμε...:p

μην μας πεις για τα ταξι, αστο :rofl:

sonic
27-03-08, 22:51
Τα ταξι στην ΝΥ είναι φτηνά(νομίζω), στο Λονδίνο είναι φωτιά.

wi fi thief
27-03-08, 22:54
στην ολλανδια αμα μπεις σε ταξι, την αλλη μερα στην πεφτει το σδοε για ελεγχο ξεπλυματος μαυρου χρηματος.

και το λεωφορειο (ζωνη τριω στασεων) το αφησα πριν δυο χρονια στο εναμισι ευρω...;)

sdikr
27-03-08, 23:02
στην ολλανδια αμα μπεις σε ταξι, την αλλη μερα στην πεφτει το σδοε για ελεγχο ξεπλυματος μαυρου χρηματος.

και το λεωφορειο (ζωνη τριω στασεων) το αφησα πριν δυο χρονια στο εναμισι ευρω...;)


Εδώ δηλάδη πόσο είναι;

Σκέψου απόσταση που καλύπτει το ένα με το αλλό,

Το ταξί γενικά είναι ακριβό στο εξωτερικό αλλά όχι τρόμερα


Να μην ξεχάσω το βασικό, πχ εδώ αν θέλω να πάω 3 στάσεις θα πληρώσω κανονικό εισιτήριο εξώ πληρώνω για μέχρι εκεί που θέλω να πάω

gravis
27-03-08, 23:23
Ποια ειναι η πιο ακριβοπληρωμενη δουλεια στην Ελλαδα? αν αντικειμενικα υπαρχει αυτη η δουλεια πειτε μου να την κανω και εγω

lazar
27-03-08, 23:27
1500+ :p

Λίγο κάτω από τις 3000 για μία απλή θέση ερευνητή, η οποία θεωρείται πολύ κακοπληρωμένη σε σχέση με τις "real jobs" όπως λέμε, που είναι ο ιδιωτικός τομέας

Καθαρά ή μικτά;

wi fi thief
27-03-08, 23:32
@ sdikr: oι μισθοι ειναι καλοι εξω, αλλα εμενα μια η αλλη μου φαινονται (ειναι ακριβοτερη γενικα η ζωη, αν και τωρα τελευταια τους φτανουμε και σε πολλα τους ξεπερναμε) ;)

αυτο εχω διαπιστωσει αν και δεν ειμαι μισθωτος και δεν εχω εδω και πολλα χρονια οικονομικα ζορια :) (ας ειναι καλα τα ξεκλειδωτα δικτυα!!!) :twisted:

αποστασεις παντως μεταξυ των στασεων δεν ειναι μεγαλες. γενικα εχω παρατηρησει πως οι υπηρεσιες ειναι πολυ ακριβοτερες απο οτι εδω.

Φυσικα το ποσο αρκετος ειναι ο μισθος καποιου ειναι και υποκειμενικος παραγοντας :hmm:

sdikr
27-03-08, 23:32
Ποια ειναι η πιο ακριβοπληρωμενη δουλεια στην Ελλαδα? αν αντικειμενικα υπαρχει αυτη η δουλεια πειτε μου να την κανω και εγω

Υπάρχει πρόβλημα με το φύλο :p

wi fi thief
27-03-08, 23:35
Υπάρχει πρόβλημα με το φύλο :p

:worthy::respekt::rofl:

προικοθηρας: πληρωνει καλα, κανεις και μπρατσα!!! :twisted:

Terry Meynolds
27-03-08, 23:36
Ποια ειναι η πιο ακριβοπληρωμενη δουλεια στην Ελλαδα? αν αντικειμενικα υπαρχει αυτη η δουλεια πειτε μου να την κανω και εγω

Αν εννοείς τίμια δουλειά τότε τα περισσότερα λεφτά τα βγάζουν οι λιμενεργάτες στα τελωνεία του ΟΛΠ αλλα οι άνθρωποι δουλεουν πάνω στον γερανό από 16-20ώρες την μέρα.
Ο μισθός τους είναι λίγο παραπάνω από τον μισθό υπουργού.

Εγώ για μένα δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Ο μισθός κυμαίνεται σε μια από τις κατηγορίες που αναγράφονται αλλά με τις υπερωρίες που κάνω κάθε μέρα, ξεφευγει και πάει στην παραπάνω κλίμακα.

Τι να ψηφισω;; Αυτά που παίρνω με τις υπερωρίες ή αυτά που παίρνω χωρίς αυτές; επίσης μιλάμε για καθαρά η για μικτά;

duende
27-03-08, 23:57
Ποια ειναι η πιο ακριβοπληρωμενη δουλεια στην Ελλαδα? αν αντικειμενικα υπαρχει αυτη η δουλεια πειτε μου να την κανω και εγω

πολιτικος
διευθυντης τραπεζας της Ελλαδος
:p

leros2004
28-03-08, 00:01
Πρόσφατα ταξίδεψα στο Μιλάνο στη Βενετία Μαρανέλο Μπέργκαμο και σε άλλες πόλεις της Ιταλίας.
Περισσότερο έκατσα στο Μιλάνο, σχεδόν καμία διαφορά με Ελλάδα στο θέμα ακρίβεια. Ειδικά καφές πάμφθηνος, 1 με 1.5 ευρώ καπουτσίνο Α κατηγορίας.
Εκτός από τη βενζίνη και πολλά διόδια τα υπόλοιπα είναι ίδια με εδώ μη πω και φθηνότερα (ειδικά στα βασικά είδη διαβίωσης).
Βασικός μισθός 800-900 ξεκινάει.
Μετρό 1€, σε ταξί δεν μπήκα αν και το χρησιμοποιούν μόνο σε έκτακτη ανάγκη.
Πλέον θεωρώ ότι είμαστε αναλογικά με τους μισθούς μας η ακριβότερη χώρα στην Ευρώπη .
Ο δικός μου μισθός χωρίς τα extra και τα τυχερά 900 και κάτι, 6ήμερο πάντα

Xguru
28-03-08, 00:09
:worthy::respekt::rofl:

προικοθηρας: πληρωνει καλα, κανεις και μπρατσα!!! :twisted:

:rofl::rofl::rofl::respekt::respekt:

tsigarid
28-03-08, 00:42
Τα ταξι στην ΝΥ είναι φτηνά(νομίζω), στο Λονδίνο είναι φωτιά.

Τα ταξί παλεύονται, τα λεωφορεία είναι $2.


Καθαρά ή μικτά;

Για καθαρά δεν μιλάμε; Τα μικτά σε όλους είναι σχεδον τα διπλά, ότι δουλειά και να κάνουν, φοροι, εισφορες, ταμεία, κλπ κλπ κλπ......

UnFaiR
28-03-08, 02:29
Βάλε τα κάτω Τάσο και μετά μου λες αν τα λέω καλά ή όχι ... :whistle:

σύμφωνα με έρευνα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=885124&lngDtrID=251).

dhmk
28-03-08, 08:38
tsigarid, και από ενοίκιο τι πληρώνεις; Από όσο ακούμε για Νέα Υόρκη, αυτό σε "γονατίζει".

demollyon
28-03-08, 08:50
Που είναι η επιλογή "είμαι φοιτητής"?:p

iloxos
28-03-08, 10:42
Σχετικά με δουλειές με πολλά λεφτά:

Πρόσφατα δεν δέχτηκα δουλειά στην ολλανδία σε πολυεθνική γιατί μου έδινε μόνο 2200 (500Ε λιγότερα απο αυτά που περίμενα...). Το νοίκι είναι στα 600-800 για γκασονιέρα στα χωριά...άμστενταμ μπορεί να ξεπεράσει το χιλιάρικο. Με φόρους, αμάξι, φαγητό δεν μένει φράγκο...Οπότε εξωτερικό και μισθωτός ξανα δεν λέει..

Λεφτά καλά παίζουν σε ελληνικές εταιρίες στη Μ.Α. Οι πολύ γνωστές δίνουν γύρω στα 2600-3200 για 2-3 χρόνια προυπηρεσίας. Όποιος αντέχει φτάνει αρκετά ψηλά. Πρόβλημα: το απίστευτα χάλια κλίμα, οι λίγες άδειες και η έλειψη γυναικών...

Λεφτά καλά δίνουν επίσης βαλκάνια με 1700-2500. Καλή φάση αν σκεφτούμε οτι βουλγαρία ο μισθός είναι στα 250...Η μοναδική λαλακία που ακούω συνεχεια είναι οι διαρκείς μετακινήσεις πχ 1 μηνά σκόπια, 2 βουκουρέστι, 1 ελλάδα, 3 σλοβενία κτλ...Έχω πει οχι σε 2 μέχρι τώρα γι' αυτό το λόγο. Ναυτικός ξανά δεν ξαναπάω.

Τέσπα αυτό που θέλω να καταλείξω είναι οτι υπάρχουν πολλές δουλειές με λεφτά αλλά κανένας δεν τα δίνει τζάπα. Αν ακούτε 2-3000 κάτι άσχημο θα υπάρχει απο πίσω...Εξωτερικό θα πήγαινα ξανά ΜΟΝΟ για να μαζέψω λεφτά αλλά να ξενιτευτώ για να τα πληρώνω νοίκια και φόρους ΔΕΝ λέει...

tsigarid
28-03-08, 16:32
tsigarid, και από ενοίκιο τι πληρώνεις; Από όσο ακούμε για Νέα Υόρκη, αυτό σε "γονατίζει".

Εάν θες να μείνεις στο Manhattan (όπως εγώ λόγω δουλειάς) το ενοίκιο είναι πανάκριβο. Προσωπικά δίνω $1600 το μήνα, αλλά μένω σε university housing το οποίο σημαίνει ότι είναι κανονικό σπίτι (μη σκεφτείτε τίποτα εστίες, μιλάμε για κανονικότατο σπίτι ανεξάρτητο) το οποίο ανήκει σε πανεπιστήμιο και το νοικιάζει στους εργαζόμενους του. Στην ελεύθερη αγορά για ένα σπίτι γύρω στα 50 τ.μ. η τιμή είναι στο 3χίλιαρο κατά μέσο όρο.

ZackNV
28-03-08, 16:34
Πω ρε χρήμα που έχουν τα μέλη του adslgr. Έτσι εξηγείται πως έχουν 2 και 3 Η/Υ οι περισσότεροι! :-p

giwrgosth
28-03-08, 16:42
Εκτός από τη βενζίνη και πολλά διόδια...
Η Βενζίνη έχει ίδια τιμή με την Ελλάδα στην ουσία, γιατί είναι πάρα πολύ καλή ποιότητα και με την ίδια ποσότητα κάνεις πιο πολλά χιλιόμετρα, οπότε σε κόστος ανά χιλιόμετρο έρχετε μια η άλλη, άσε και το τι τραβάει ο κινητήρας με τη δική μας... Τα διόδια ναι είναι πολλά και ακριβά, αλλά πέρα από το ότι είναι τίμια γιατί πληρώνεις για όσο ταξιδέψεις, είναι και η ποιότητα των δρόμων...

Gr_Soul
28-03-08, 17:06
Εγώ τι να πω, που δουλεύω στον πατέρα μου για 1000 ευρώ και ξεσκίζομαι
και από τη δεύτερη δουλειά παίρνω 2000 και κάθομαι.

"Άτιμη οικογένεια" και εσύ "Καταρραμένη φτώχεια", φύγεται από πάνω μουυυυυυυυυυυ

Σας ξορκίζω !!!!!!!!!!!!!!

Papados
28-03-08, 17:21
Εγώ τι να πω, που δουλεύω στον πατέρα μου για 1000 ευρώ και ξεσκίζομαι
και από τη δεύτερη δουλειά παίρνω 2000 και κάθομαι.



Σε νιώθω απόλυτα:dots:

duende
28-03-08, 17:56
ναι,ειναι μεγαλο προβλημα να καθαριζεις 3 χιλιαρικα το μηνα ενω οι πιο πολλοι φυτοζωουν με 600-700 ευρω...πλακα μας κανετε?

παντως γενικα ισχυει οτι οπου παιζει πολυ εκτος εδρας (εξωτερικο) παιζουν και πολλα φραγκα..απο την αλλη αμα ειναι να εισαι 10 μερες το μηνα σπιτι σου και 20 να γυρνας απο χωρα σε χωρα..

StavrosDog
28-03-08, 18:15
Αφρικη 1 μηνα -Ελλαδα 3-4 μερες
2700 μεικτα με πληρωμενο σπιτι (χωρις το μπονους)
απο την μικρη μου εμπειρια μονο αν η εταιρεια σου πληρωνει σπιτι-ηλεκτρικο+αμαξι αξιζει να δουλευεις εξω αλλιως το κοστος ζωης σε γονατιζει και αισθανεσαι :rtfm:
γενικα το ''εξω'' εκτος αν υπαρχει αναγκη χρηματων πρεπει να αντιμετωπιζεται σαν career investment imho!

sonic
28-03-08, 18:44
Αφρικη 1 μηνα -Ελλαδα 3-4 μερες
2700 μεικτα με πληρωμενο σπιτι (χωρις το μπονους)
απο την μικρη μου εμπειρια μονο αν η εταιρεια σου πληρωνει σπιτι-ηλεκτρικο+αμαξι αξιζει να δουλευεις εξω αλλιως το κοστος ζωης σε γονατιζει και αισθανεσαι :rtfm:
γενικα το ''εξω'' εκτος αν υπαρχει αναγκη χρηματων πρεπει να αντιμετωπιζεται σαν career investment imho!

Μηχανικός;

StavrosDog
28-03-08, 18:58
μπααα...
=IF(StavrosDog=engineer," θα ημουν Middle East σαν ολον το καλο τον κοσμο","")
;)

gravis
28-03-08, 19:40
Τι γινετε ρε παιδια? τι διχιλιαρα και τριχιλιαρα ειναι αυτα που διαβαζω? που ειναι τα 600 ευρω που παιρνει ο μεσος ελληνας? απο ολα αυτα που λετε κατι κρυβεται απο πισω!, κανονικα δεν θα επρεπε να κανουμε απεργιες! τελικα αυτο που λεει το ΚΚΕ για 1300 ευρω βασικος μισθος δεν ειναι ουτοπικο, αφου οι περισσοτεροι adslgr-φορουμιτες βγαζουν δι-χιλιαρο και πανω!:whistle:

sdikr
28-03-08, 19:50
Τι γινετε ρε παιδια? τι διχιλιαρα και τριχιλιαρα ειναι αυτα που διαβαζω? που ειναι τα 600 ευρω που παιρνει ο μεσος ελληνας? απο ολα αυτα που λετε κατι κρυβεται απο πισω!, κανονικα δεν θα επρεπε να κανουμε απεργιες! τελικα αυτο που λεει το ΚΚΕ για 1300 ευρω βασικος μισθος δεν ειναι ουτοπικο, αφου οι περισσοτεροι adslgr-φορουμιτες βγαζουν δι-χιλιαρο και πανω!:whistle:

Παίζουν ρόλο τα χρόνια προυπηρεσίας κλπ
Αλλά θα πάρεις με 1 χρόνο και αλλα με 10 χρόνια κλπ

Το μεγάλο πρόβλημα είναι το ότι για να γράψεις χρόνια προυπηρεσίας πρέπει να έχεις και ένσυμα και να μην σε έχουν μάυρα

dvm
28-03-08, 20:12
Προφανώς στο φόρουμ οι μισθοί είναι αυξημένοι γιατί το χρησιμοποιούν περισσότερο μηχανικοί, προγραμματιστές κλπ, παρά οικοδόμοι, οδοκαθαριστές κλπ.

gravis
28-03-08, 20:59
Παίζουν ρόλο τα χρόνια προυπηρεσίας κλπ
Αλλά θα πάρεις με 1 χρόνο και αλλα με 10 χρόνια κλπ

Το μεγάλο πρόβλημα είναι το ότι για να γράψεις χρόνια προυπηρεσίας πρέπει να έχεις και ένσυμα και να μην σε έχουν μάυρα


Για να γραψω χρονια προυπηρεσιας πρεπει να ειμαι αν οχι στην ιδια δουλεια αλλα στην ιδια ειδικοτητα για οσα χρονια δουλευω και οπως καλα ειπες με ενσημο για να φαινετε η προυπηρεσια.
Κατι τετοιο στην σημερον ημερα δεν γινεται, πρωτον γιατι δεν κολανε ολοι ενσημα, δευτερον κανεις δεν κανει την ιδια δουλεια ,γιατι τελειωσανε οι εποχες που οι πατεραδες μας κανανε τιν ιδια δουλεια μεχρι να συνταξιοδοτηθουν.
Πιο παλια θυμαμαι μια ομιλια του καραμανλη που ελεγε οτι εχει ο σκοπο ο Ελληνας να μην κανει την ιδια δουλεια, αλλα στην διαρκεια του εργασιμου βιου του να αλλαξει 3-4 δουλειες για το καλο τις ανεργιας και τις ανταγωνιστικοτητας :p

sdikr
28-03-08, 21:35
Για να γραψω χρονια προυπηρεσιας πρεπει να ειμαι αν οχι στην ιδια δουλεια αλλα στην ιδια ειδικοτητα για οσα χρονια δουλευω και οπως καλα ειπες με ενσημο για να φαινετε η προυπηρεσια.
Κατι τετοιο στην σημερον ημερα δεν γινεται, πρωτον γιατι δεν κολανε ολοι ενσημα, δευτερον κανεις δεν κανει την ιδια δουλεια ,γιατι τελειωσανε οι εποχες που οι πατεραδες μας κανανε τιν ιδια δουλεια μεχρι να συνταξιοδοτηθουν.
Πιο παλια θυμαμαι μια ομιλια του καραμανλη που ελεγε οτι εχει ο σκοπο ο Ελληνας να μην κανει την ιδια δουλεια, αλλα στην διαρκεια του εργασιμου βιου του να αλλαξει 3-4 δουλειες για το καλο τις ανεργιας και τις ανταγωνιστικοτητας :p


Χωρίς να είμαι σίγουρος, τα χρόνια εργασίας μετράνε άσχετα αν ήταν διαφορετικές εργασίες
Ξαναλέω χωρίς να είμαι σίγουρος

Απο εκεί και πέρα, ο κάθε ενας κάνει και τις επιλογές του,

tsigarid
28-03-08, 22:10
Χωρίς να είμαι σίγουρος, τα χρόνια εργασίας μετράνε άσχετα αν ήταν διαφορετικές εργασίες
Ξαναλέω χωρίς να είμαι σίγουρος

Απο εκεί και πέρα, ο κάθε ενας κάνει και τις επιλογές του,

Στο δημόσιο σίγουρα έτσι είναι, στον ιδιωτικό τομέα δεν έχω ιδέα.

gravis
28-03-08, 22:10
Οχι δεν μετρανε αν ειναι διαφορετικες εργασιες, αν αλλαξεις ειδικοτητα ξεικινας αποο το μηδεν, αυτο αναφερει η ΕΓΣΣΕ, αυτο συμφερει και τους εργοδοτες.

Και ας πουμε δεν αλλαξεις ειδικοτητα, θα πρεπει να περιμενεις 10 χρονια για να φτασεις στα 1000 ευρω? και ως τοτε τι θα κανεις? ουτε μονος θα μπορεις να ζησεις, ουτε οικογενεια να κανεις, ουτε τιποτα.

Jazzer
28-03-08, 22:14
ναι,ειναι μεγαλο προβλημα να καθαριζεις 3 χιλιαρικα το μηνα ενω οι πιο πολλοι φυτοζωουν με 600-700 ευρω...πλακα μας κανετε?

παντως γενικα ισχυει οτι οπου παιζει πολυ εκτος εδρας (εξωτερικο) παιζουν και πολλα φραγκα..απο την αλλη αμα ειναι να εισαι 10 μερες το μηνα σπιτι σου και 20 να γυρνας απο χωρα σε χωρα..
Μόλις πριν 2 εβδομάδες πέρασα επιτυχώς από 2 συνεντεύξεις και μου προσφέρθηκε εργασία από πολύ μεγάλη εταιρία, που προέβλεπε πάρα πολλά ταξίδια στα Βαλκάνια, σχεδόν 2 με 3 εβδομάδες το μήνα εκτός χώρας.

Όλα αυτά για 500 ευρώ παραπάνω καθαρά στο μισθό μου σε σχέση με τα χρήματα που παίρνω τώρα.

Είδαν πάρα πολλά άτομα, για 3 θέσεις (από εσωτερική πληροφόρηση μου), εννοείται ότι είπα "Όχι, σας ευχαριστώ πολύ για την πρόταση", μιας και είμαι σύζυγος και πατέρας.
Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων άλλωστε και με βάση αυτό πήρα την απόφασή μου. ;)

Terry Meynolds
28-03-08, 22:24
Εγώ στη θέση σου θα καθόμουνα και θα έπαιρνα τα δυο χιλιάρικα. Σιγά να μην ξεσκιζόμουν για ένα χιλιάρικο.

sdikr
28-03-08, 22:24
sdikr εθεσες θεμα τραγικο...
εμενα μονος μου 4 χρονια και τωρα μενω με γονεις 7 μηνες για οικονομικους λογους και σε κανα μηνα ξαναφευγω. Ειναι στον ανθρωπο και τι θελει να κανει. Ναι σιγουρα αν μενεις με γονεις εξοικονομεις λεφτα. Αλλα ομως εχεις τετοιους περιορισμους που δεν τιθεται θεμα καν. Προσωπικα μιλαω ε...
Πχ, εγω παιζω μουσικη και οταν γυρναω απο τη δουλεια θελω να βαλω τιγκα τον ενισχυτη και να μελετησω και τα λοιπα...
Επισης οταν γυρναω απο τη δουλεια και γενικα οταν ειμαι σπιτι ειναι καποιες στιγμες που θελω την ησυχια μου...
Επισης εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να παιζει καμια γυναικα? Και οκ αν ειναι μια. Αν ειναι 3 ας πουμε?:p
Επισης εχεις σκεφτει οτι παιζει και να σου τη βαρεσει και να θες κοσμο σπιτι σου? Γιατι ας πουμε εγω 2-4 φορες εχω κοσμο σπιτι και περναμε φινα.

Σε μια τετοια περιπτωση λοιπον η συγκατοικηση με γονεις φανταζει κατι που σιγουρα δε θα σε κανει να περνας καλα και μελλοντικα θα χαλαστει η διαθεση και η ψυχολογια σου.

Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση

Νομίζεις δεν τα έχω σκεφτεί;
πάρα πολύ μάλιστα, αλλά οι λύσεις είναι βρες μια τρύπα με 250 ευρώ, + καμια 200 ευρώ πάγια (και αντέ δεν έχω πρόβλημα με το να μαγειρέψω, αντέ με το να ράψω, να πλύνω κλπ) μου μένουν 500 ευρώ ας πούμε (φαί, ποτό, τσιγάρα, Hoby, Κλπ) και είμαι σε μια τρύπα, μετά λες θα πάω με συγκάτοικο, όσες φορές δοκίμασα, καλύτερα είναι στο πατρικό, *(εκτός αν είναι συγκάτοικος, και δεν έχει πρόβλημα με άλλους :p )

Ακόμα, ενα μεγάλο πρόβλημα είναι οτι αν θα πείς οτι θα μείνω μόνος μου, οι ελληνικές μανάδες τρώνε κώλυμα μόνο μετά απο τα 15000 χιλιομετρά, για ότι ποιο κάτω ξαφνικά:p χτύπα τηλέφωνο και σου λένε "ναι είμαι στον σταθμό θα έρθεις να με πάρεις"


Απο την άλλη μπορώ να πω οτι δεν έχω βρεί τον σωστό συγκάτοικο, που να ταιριάζουμε κλπ,
Πάντως με τα 1000 ευρώ το να ζείς μόνος είναι πρόβλημα, όχι αδύνατο αλλά πρόβλημα

ααα και δεν μου δίνουν τον σκύλο :p



Οχι δεν μετρανε αν ειναι διαφορετικες εργασιες, αν αλλαξεις ειδικοτητα ξεικινας αποο το μηδεν, αυτο αναφερει η ΕΓΣΣΕ, αυτο συμφερει και τους εργοδοτες.



Και ας πουμε δεν αλλαξεις ειδικοτητα, θα πρεπει να περιμενεις 10 χρονια για να φτασεις στα 1000 ευρω? και ως τοτε τι θα κανεις? ουτε μονος θα μπορεις να ζησεις, ουτε οικογενεια να κανεις, ουτε τιποτα.

Θα ρώτησω τον λογιστή τότε, νομίζω πως μετράνε, βέβαια απο την αλλή δεν αλλάζει εργασία κάθε 3 χρόνια,

για τα υπόλοιπα συμφώνω, είναι πολλά τα 10 χρόνια ώστε να πείς θα πάρω καλά λεφτά, αλλά εγώ πλέον είμαι εκτός της γενιας των 620, λόγο ηλικίας :p

gitane
28-03-08, 23:57
Όσον αφορά τη προϋπηρεσία σαφέστατα παίζει ρόλο η ειδικότητα για το πόσα λεφτά θα πάρεις.
Παράδειγμα:
Πέρσι έπαιρνα συνεντεύξεις για μια θέση με βασικό προσόν βάσεις δεδομένων και δευτερεύον προγραμματισμό.
Μου ήρθαν υποψήφιοι διαφόρων επιπέδων εμπειρίας,ανάμεσα σε αυτούς και κάποιος που είχε δουλέψει σε τομέα υποστήριξης (στήσιμο & συντήρηση υπολογιστών, εγκαταστάσειις λογισμικού, κλπ)
Μπορεί να ήταν ικανός να στήσει υπολογιστή με κλειστά μάτια, αλλά δεν ήταν αυτό που χρειαζόμουν για την συγκεκριμένη θέση.
Προφανώς τον θεώρησα άπειρο γιατί:
1. Η εταρία θα έπρεπε να πληρώσει σεμινάρια για να του μάθει το νέο αντικείμενο
2. θα έπρεπε να του αφιερώσω έξτρα χρόνο για να τον βοηθήσω να μάθει τα εργαλεία της δουλειάς
3. θα έπρεπε να του δίνω στην εργασίες ανάλογες των γνώσεων του, εύκολες στην αρχή, πιο δύσκολες μετά, ... άρα θα αργούσε να γίνει παραγωγικός.

iloxos
29-03-08, 00:33
Μόλις πριν 2 εβδομάδες πέρασα επιτυχώς από 2 συνεντεύξεις και μου προσφέρθηκε εργασία από πολύ μεγάλη εταιρία, που προέβλεπε πάρα πολλά ταξίδια στα Βαλκάνια, σχεδόν 2 με 3 εβδομάδες το μήνα εκτός χώρας.

Όλα αυτά για 500 ευρώ παραπάνω καθαρά στο μισθό μου σε σχέση με τα χρήματα που παίρνω τώρα.

Είδαν πάρα πολλά άτομα, για 3 θέσεις (από εσωτερική πληροφόρηση μου), εννοείται ότι είπα "Όχι, σας ευχαριστώ πολύ για την πρόταση", μιας και είμαι σύζυγος και πατέρας.
Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων άλλωστε και με βάση αυτό πήρα την απόφασή μου. ;)

Μου βρομάει ινδία ;):whistle:

leros2004
29-03-08, 01:05
Οχι δεν μετρανε αν ειναι διαφορετικες εργασιες, αν αλλαξεις ειδικοτητα ξεικινας αποο το μηδεν, αυτο αναφερει η ΕΓΣΣΕ, αυτο συμφερει και τους εργοδοτες.

Και ας πουμε δεν αλλαξεις ειδικοτητα, θα πρεπει να περιμενεις 10 χρονια για να φτασεις στα 1000 ευρω? και ως τοτε τι θα κανεις? ουτε μονος θα μπορεις να ζησεις, ουτε οικογενεια να κανεις, ουτε τιποτα.

Δυστυχώς ούτε τα 1000 ευρώ δεν φτάνεις ως απλός υπάλληλος στη δεκαετία.
Συνάδελφος έκλεισε δεκαετία στην ίδια δουλειά και εργοδότη, αποτέλεσμα 950 6μερο παντρεμένος με 1 παιδί.

pakitis
29-03-08, 01:08
ματσό οι χρήστες του φόρουμ βλέπω.αυτά είναι..

lazar
29-03-08, 05:09
Βάλε τα κάτω Τάσο και μετά μου λες αν τα λέω καλά ή όχι ... :whistle:

3.300 ευρώ το μήνα εξακολουθούν να ειναι πολλά λεφτά. Τωρα αν δεν φτάνουν να στείλεις τα δυο παιδιά σου στο ιδιωτικό σχολείο ή να σπουδάσουν στο εξωτερικό ή να κάνουν ιδιαίτερα στο σπίτι δεν σημαίνει ότι είσαι φτωχός.

anon
29-03-08, 12:10
Eξαρτάται. Εαν πχ πληρώνεις και ένα στεγαστικό, με 700-800 ευρώ το μήνα, αυτομάτως τα 3300 γίνονται 2500 ευρώ το μήνα. Εαν δε, δεν εργάζεται η σύζηγος, τότε αυτό το ποσό ειναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα. Πχ εαν έχεις δύο μικρά παιδιά (κάτω των 5 ετών), και τα πηγαίνεις παιδικό σταθμό, αυτό σημαίνει ότι για δύο παιδιά θέλεις 400 περίπου ευρώ το μήνα. Για παράδειγμα, προσωπικά χρειάζομαι 150 ευρώ το μήνα, αποκλειστικά και μόνο για να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά μου. Χώρια πόσο αναλογικά αυτό κοστίζει σε σέρβις και επιβάρυνση γενικώς του αυτοκινήτου.

Το δυστήχημα στην ελληνική πραγματικότητα ειναι ότι η ελληνική πολιτεία θεωρεί δεδομένο ότι η μέση ελληνική οικογένεια έχει την εθελοντική συνδρομή παπούδων - γιαγιάδων, ώστε να απαλλαχθεί απο το βάρος της υποστήριξης της οικογένειας (οικογένεια θεωρω τουλάχιστον εγώ ένα ζευγάρια με παιδι(ά) - διαφορετικά είναι απλά ζευγάρι, βλ οίκος & γένος). Ετσι για όσες οικογένειες δεν έχουν την στήριξη παπούδων / γιαγιάδων, για οποιοδήποτε λόγο (εχουν πεθανει, βρίσκονται μακριά, δεν μπορούν λόγω υγείας ή μπορεί απλά να μην θέλου κλπ), τα χρήματα που χρειάζονται ειναι πέρα απο κάθε φαντασία. Μια φορά να βγεί το ζευγάρι, σαν ζευγάρι έξω που ειναι απαραίτητο που και πού, θα πρέπει να πάρει κάποια νταντά να προσέχει τα παιδιά (σίγουρα θα είστε εξοικειωμένοι με το αμερικανικό μοντέλο που προσέχει τα παιδιά κάποια έφηβη της γειτονιάς έναντι χαρτζιλικιού). Κάτι που σε άλλες χώρες (πχ Γαλλία) έχει προβλεφθεί με κρατική μέριμνα, δηλαδή να παρέχει οικιακή βοήθεια για πχ 2 4ωρα την εβδομάδα στην εργαζόμενη μητέρα, όπως τουλάχιστον είδα στο ντοκυμαντέρ Sicko του Μουρ.

Οπότε, σε ορισμένους, ειδικά που δεν είναι γονείς και να έχουν και παιδιά, μπορεί ένα ποσό πχ των 2000 ή και 2500 ευρώ να φαντάζει πολυ, αλλά πιστέψτε με, ο νέος που ζεί με τους γονείς του με μισθό 700+ ευρώ του περισσεύουν περισσότερα. Σίγουρα υπάρχουν και περιπτώσεις πιο δραματικές, πχ ένα ζευγάρι, να παίρνουν και οι δυο βασικό, δηλαδή ένα συνολο στον μήνα 1500 - 1700 ευρώ το πολυ και να πρέπει να συντηρήσουν οικογένεια. Θα δείτε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, πολύ απλά δεν βγαίνει, και είτε το ζευγάρι θα πρέπει να κάνει υπερωρίες, δεύτερη δουλειά κλπ, ή να έχει και την συνδρομή γονέων (που μπορεί και να συμβιώνουν στο ίδιο σπίτι, αλά Καχραμάν ) διαφορετικά πολύ απλά δεν βγαίνει. Δεν βγαίνει παιδιά. Οσο για τα ιδιωτικά σχολεία, δεν ξέρετε γιατί ποσό μιλάμε. Πριν 4 χρόνια ρώτησα για ιδιωτικό, για προνήπεια. Μου ζητήσαν 3000 ευρώ.. Ούτε καν θέλω να σκεφτώ πόσο μπορεί να θέλουν πχ για δημοτικό. Ενα είναι βέβαιο, ότι ακόμη και με 3000 καθαρά το μήνα, εαν έχεις και κάποιο δάνειο, ιδιωτικό σχολείο είναι πολύ δύσκολο να στείλεις το παιδί σου.

lazar
29-03-08, 16:35
Δηλαδή, ο φτωχός είναι αυτός που έχει αγοράσει σπίτι, έστω με δάνειο, το οποίο όμως έχει την δυνατότητα να ξεπληρώνει από τα 3.200 που βγάζει το μήνα και μπορεί να στέλνει τα παιδιά του σε παιδικό σταθμό ενώ η γυναίκα του δεν εργάζεται; Ή αυτός που δεν έχει τα 3 χιλιάρικα που τού ζητά το ιδιωτικό σχολείο; Σε λίγο θα πούμε ότι δεν μπορεί να τα στείλει και για ιππασία ο φτωχούλης, κάτι που του ζητάνε τα παιδάκια του και σπαράζει η καρδιά του να τους το αρνείται.

Έχετε παρεξηγήσει την έννοια του φτωχού. Ο φτωχός δεν έχει καν αυτοκίνητο για να φτάσει να υπολογίσει τα έξοδά του... Ρωτήστε έναν πραγματικό φτωχό να σας πει. Υπάρχουν τέτοιοι στην Ελλαδα....

Υπενθυμίζω ότι τοποθετούμαι σε αυτό που γραφτηκε παραπάνω, ότι δηλ. το όριο φτώχειας ειναι τα 3.300 για 4μελή οικογένεια. Κάποιος παρέθεσε επί τούτου και λινκ από το in.gr που το αναπαράγει. Εάν προσέξεις θα δεις ότι στα έξοδα αναφέρει 260 ευρώ για ένδυση. Κάθε μήνα δηλ. χρειάζονται 260 ευρώ για ρούχα; Μα, κάθε μήνα;


Η άποψή μου είναι ότι ο Έλληνας δεν υπολογίζει το χρήμα και γενικώς καταναλώνει εύκολα. Γι' αυτό μετράει σε ...χιλιάρικα. Σε αυτό εδώ το φόρουμ, σε συζήτηση για σπίτια, διάβασα τη φραση "άσε που θέλεις 20 με 30 χιλιάρικα για να το επιπλώσεις", μιλώντας γενικώς για καινούριο διαμέρισμα. Πρωτον 20 με 30 είναι τεράστια διαφορά, 10 χιλιάδες ευρώ θα άλλαζαν την ζωή πολλών ανθρωπων που δεν τα έχουν σήμερα (και δεν μιλώ για την Ζιμπάμπουε) και δεύτερον σιγά μην θέλεις 20 χιλ. ευρώ για να επιπλώσεις ένα διαμέρισμα 80 ή 100 τετραγωνικών. Και με 1 κάνεις τη δουλειά σου, άντε 1,5 με τα ηλεκτρικά είδη. Αυτό δείχνει μία πολύ κακή νοοτροπία, διάχυτη στην ελληνική κοινωνία.

Ενδιαφέρον θέμα, αν και κάπως οφ-τοπικ, θα προσθέσω μόνον ότι η πρώτη αιτία πληθωρισμού είναι η κατανάλωση.

EvilHawk
29-03-08, 18:02
3.300 ευρώ το μήνα εξακολουθούν να ειναι πολλά λεφτά. Τωρα αν δεν φτάνουν να στείλεις τα δυο παιδιά σου στο ιδιωτικό σχολείο ή να σπουδάσουν στο εξωτερικό ή να κάνουν ιδιαίτερα στο σπίτι δεν σημαίνει ότι είσαι φτωχός.

Τα παιδιά μου πάνε σε δημόσιο σχολείο, αν έχεις χάσει την αίσθηση με την πραγματικότητα κάνε μια επίσκεψη σε ένα σούπερ μάρκετ, επανέλαβε το ίδιο με διαφορά μιας εβδομάδας, έλα μετά να το συζητήσουμε αν θες ...


Εάν προσέξεις θα δεις ότι στα έξοδα αναφέρει 260 ευρώ για ένδυση. Κάθε μήνα δηλ. χρειάζονται 260 ευρώ για ρούχα; Μα, κάθε μήνα;

Κάνε ένα πρόχειρο υπολογισμό του πόσα χρειάζονται σε ένδυση υπόδηση 2 παιδιά στο δημοτικό ή στην εφηβεία (μην βάλεις καθόλου τους ενήλικες, την βγάζουν και με τα παλιά) διαίρεσε δια 12 ....

lazar
29-03-08, 18:21
Τα παιδιά μου πάνε σε δημόσιο σχολείο, αν έχεις χάσει την αίσθηση με την πραγματικότητα κάνε μια επίσκεψη σε ένα σούπερ

Καλά δεν θα το κάνουμε προσωπικο. Αν αρχίσει ο καθένας να λέει πόσα θελει δεν θα βγάλουμε άκρη.

Ξερω ανθρώπους που περνάνε με πολύ λιγώτερα από 3.300 το μήνα. Εάν για σένα αυτό το ποσο θεωρείται φτώχεια, τότε αυτοί δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

Βεβαιως πάνε με το λεωφορείο στη δουλειά και τα παιδια τους στον δημοτικο παιδικο σταθμο που είναι δωρεάν.

Μου θύμισες πάντως το "η φτώχεια θέλει καλοπέραση".

........Auto merged post: lazar added 9 Minutes and 15 Seconds later........



Κάνε ένα πρόχειρο υπολογισμό του πόσα χρειάζονται σε ένδυση υπόδηση 2 παιδιά στο δημοτικό ή στην εφηβεία (μην βάλεις καθόλου τους ενήλικες, την βγάζουν και με τα παλιά) διαίρεσε δια 12 ....

Λες οτι ένα παιδι στην εφηβεια έχει ανάγκη από ρούχα αξίας 1.560 ευρω σε ένα χρόνο;

Πρόσεξε, όχι τι θελει. Φυσικά, αν ειναι κορίτσι όλο ρούχα θα θέλει στην εφηβεία.

Δικαίωμά σου να του τα πάρεις επειδή το αγαπάς, αλλά δεν θεωρείσαι φτωχός.

Εκεί διαφωνούμε.

sdikr
29-03-08, 18:35
Καλά δεν θα το κάνουμε προσωπικο. Αν αρχίσει ο καθένας να λέει πόσα θελει δεν θα βγάλουμε άκρη.

Ξερω ανθρώπους που περνάνε με πολύ λιγώτερα από 3.300 το μήνα. Εάν για σένα αυτό το ποσο θεωρείται φτώχεια, τότε αυτοί δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

Βεβαιως πάνε με το λεωφορείο στη δουλειά και τα παιδια τους στον δημοτικο παιδικο σταθμο που είναι δωρεάν.

Μου θύμισες πάντως το "η φτώχεια θέλει καλοπέραση".

........Auto merged post: lazar added 9 Minutes and 15 Seconds later........



Λες οτι ένα παιδι στην εφηβεια έχει ανάγκη από ρούχα αξίας 1.560 ευρω σε ένα χρόνο;

Πρόσεξε, όχι τι θελει. Φυσικά, αν ειναι κορίτσι όλο ρούχα θα θέλει στην εφηβεία.

Δικαίωμά σου να του τα πάρεις επειδή το αγαπάς, αλλά δεν θεωρείσαι φτωχός.

Εκεί διαφωνούμε.

ο δημοτικός δεν είναι δωρεάν, είναι αρκετά φθηνότερος αλλά όχι δωρεάν

@ ADSLgr.com All rights reserved.