PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μισθό παίρνετε το μήνα;



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

anon
29-03-08, 18:36
Προσωπικά θεωρώ ότι το 3300 ευρώ το μήνα πολύ, αλλά σίγουρα μια 4μελής οικογένεια τα βγάζει ίσα - ίσα με 2000+ ευρώ το μήνα. Δεν ξέρω εαν έχεις οικογένεια lazar και τι ηλικίας είσαι για να καταλάβεις. Μόνο να σου πώ ότι μια φορά πήγα με την οικογένεια σινεμά, 3 παιδιά (το βρέφος δεν μετράει), μαζί με αναψυκτικό & ποπ κορν, συν και ένα Goodies μετά, όχι κανα εστιατόριο περιοπής, και βενζίνες, σύνολο 80 ευρώ. Και σε ρωτώ, μπορείς να βγάζεις έστω και μια φορά το μήνα την οικογένεια έξω, όταν αυτό κοστίζει κοντά στα 100 ευρώ; Η' μήπως πρέπει να θεωρήσουμε ότι πρέπει η ζωή μας να είναι ικανοποιητική, σήμερα εν έτοι 2008, ότι θα φοράει το μωρό τα ρούχα του θειού του (για να κάνει οικονομία), να μην βγαίνει καθόλου η οικογένεια έξω, να τρώει όσπρια όλη την εβδομάδα και κρέας μια φορά τον μήνα (άσχετα εαν ειναι καλύτερο απο άποψη υγείας), τα παιδιά να μην έχουν ποτέ χαρτιζιλίκι, ούτε να πάνε ποτέ φροντιστήριο (ότι και ναναι αυτό, για μαθήματα ή ξένες γλώσσες), κλπ κλπ κλπ, δηλαδή μια ζωή που θα θυμίζει ταινία του Β. Καίλα... Ναι εαν κάνουμε όλα τούτε μπορεί και να την βγάλουμε και με 1000 ευρώ, όπως επίσης φυσικά σε περίπτωση αρρώστειας θα κάνουμε προσευχές για να γίνουμε καλά, άντε να πάρουμε και κάνα ματζούνι. Εμβόλια πλην όσων χορηγεί το ΙΚΑ δεν έχει. Και πάει λέγοντας. Α, μπορεί και να βγάλουμε και τα παιδιά μετά το σχολείο στο δρόμο να δουλεύουν στα φανάρια ή να κάνουν τους λούστρους (αλά Β. Καίλας που λέγαμε), για να φαίρνουν κάνα φράγκο σπίτι... Οσο δε για θέρμανση, δεν χρειάζεται, ρίξε πέντε παπλώματα το βράδυ απο πάνω και είσαι εντάξει. Ναι, εαν έχουμε ρίξει εκει τον πήχη, μπορείς όντως να τα βγάλεις και με λιγότερο απο 1500 ευρώ το μήνα.... Για να ξέρουμε, πόσο θεωρείται εσείς το κατώτερο όριο για μια οικογένεια;

Επιγραμματικά να αναφέρω στην δική μου περίπτωση μερικές ανελαστικές δαπάνες τον μήνα
1) Παιδικός σταθμός 75 ευρώ (είμαι απο τους τυχερούς, έχω 50% έκπτωση λόγω τρίτεκνου σε δημοτικο παιδικό σταθμό)
2) Βόθρος 50 ευρώ το μήνα
3) Δύο κινητά, μόνο πάγιο, 40 ευρώ
4) Δάνειο, 650 ευρώ
5) Βενζίνη αυτοκινήτου μόνο για σπίτι-δουλειά, 150 ευρώ
6) Λοιπά έξοδα αυτοκινήτου, υπολογισμένα ανα μήνα 100+ ευρώ (ασφάλεια, σερβις, τέλη)
7) ΔΕΗ, τουλάχιστον 150 / μήνα
8) ΟΤΕ, περίπου 30 Ε / μήνα
Μέχρι τώρα λοιπόν έχουμε φτάσει στα 1245 ευρώ τον μήνα, και ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε τρόφιμα, ένδυση/υπόδηση, κάποιες οικονομίες για να κάνουμε έστω και 10 μέρες διακοπές, κάποια υποτυπώδης διασκέδαση εστω μια φορά τον μήνα, έξοδα μωρού (πάνες, κρέμες κλπ), ιατρικές δαπάνες (δεν μπορείς να τα πάς όλα στο ΙΚΑ), έξοδα εκπαίδευσης (προσωπικά κάνω μάστερ στο ΕΑΠ που σημαίνει 850 ευρώ η θεματική ενότητα=έτος), δεύτερο αυτοκίνητο, καποια δώρα που πρέπει να κάνεις στις γιορτές για τα παιδιά σου, για τους γονείς / κουμπάρους τις λεγόμενες κοινωνικές υποχρεώσεις, έστω και εαν είναι στο ευτελές ποσό για σήμερα των 20-30 ευρώ ανα δώρο, εαν τα μαζέψεις βγαίνουν συνολικά ένα αξιόλογο ποσό και πάει λέγοντας.

Και ρωτώ λοιπόν, τι να μαζέψω; Να μην πάω πουθενά, ως οικογένεια να γίνω ένας κοινωνικός απόβλητος, για να γλυτώσω τα δώρα; (ενα παράδειγμα λέω). Αντε πες ότι δεν έχω δεύτερο αυτοκίνητο. Να μην κάνω μάστερ (δωρεάν παιδεία τρομάρα μας), ούτε να στείλω ποτέ τα παιδιά φροντιστήριο ή κάτι άλλο πέρα απο το δημόσιο σχολείο... Και υπόψη ότι ανέφερα τα 1250 ευρώ που ειναι το ελάχιστο όριο δαπανών, βρέξει χιονίσει στάνταρ, συνήθως ξεφεύγουν, πχ τον χειμώνα έχω και τα έξοδα θέρμανσης και με τις τωρινές τιμές πετρελαίου, χτυπάμε το ελάχιστον 150 ευρώ το μήνα (ευτυχώς φέτος είχαμε καλό καιρό). Αρα για την χειμερινή περίοδο θα πρέπει να βάλουμε στα 1250 + 150 = 1400 ευρώ. Α, και στα παμπερς έχουμε 50+ ευρώ / μήνα. (αρχίζω να πιστεύω ότι το όριο φτώχειας για τετραμελή οικογένεια τα 2000 ευρώ που είπα είναι τελικά λίγο)

ΥΓ. Και για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως, οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί δεν είναι δωρεάν. Μάλιστα κάποιοι συναγωνίζονται σε τιμές επάξια και τους ιδιωτικούς (πχ οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί του δήμου Θεσσαλονίκης έχουν μηνιάτικο πάνω απο 200 ευρώ, τουλάχιστον πριν 2 χρόνια, σήμερα δεν ξέρω που έχει πάει). Α, και για να δείς τις αδικίες του συστήματος, υπάρχει η δυνατότητα να πας το παιδί σου με πολύ μικρό κόστος, κάπου στα 50 ευρώ, εαν έχεις φορολογική δήλωση πολύ μικρή, κάτω απο 12 000 ευρώ, που ένας φυσικά μισθωτός δεν έχει, αλλά ο ελεύθερος επαγγελματίας που δεν κόβει αποδείξεις έχει. Ετσι ο πορσάκιας με την Cayenne μπορεί να πάει το παιδί του με 50 ευρώ, αλλά εσύ με το τσινκουσουέντο δεν μπορείς....

lazar
29-03-08, 18:57
anon, με αυτά που περιγράφεις φτωχός δεν είσαι. Και δεν νομίζω να διαφωνούμε, μόνος σου έγραψες 2.000. Αλλο τα 3.300 που αναφέρθηκαν. Εκτός και αν σού μοιαζουν περιπου ίδια, "έλα μωρε, ένα χιλιαρικάκι πάνω κατω..." οποτε επαληθεύεται αυτό που ανεφερα παραπάνω.

Παντως, μια που μπήκες στον κοπο να κανεις γραφική την περιγραφή, φτώχεια σημαινει όντως να φοράς το μπλου-τζην του θειου και να σκέφτεσαι να βγαλεις τα παιδιά σου έξω. Εσυ λοιπόν με 3 παιδια δηλώνεις ότι γύρω στα 2χιλιαρικα ειναι αυτό το οριο. Με κάλυψες. Που στην περίπτωση που έχεις δικο σου σπίτι (πολλές οικογένειες έχουν στην Ελλάδα) αυτό κατεβαίνει στα 1300 σύμφωνα πάντα με τα δικά σου λογια. Και έχεις και 1 παιδι παραπάνω, δηλ. 5μελής οικογένεια. Και ανέσεις, οπως δύο κινητά και αυτοκινητο για να πηγαινω στη δουλειά μου. Παλι δηλ. οχι και τοσο φτωχος.

Νομίζω συμφωνούμε.


Υ.Γ. Τι αυτοκινητο έχεις που θελει 1200 το χρόνο ασφάλεια και σέρβις; Εκτός αν κάνεις πάρα πολλά χλμ.

sdikr, παλιοτερα ηταν οι δημοτικοι σταθμοι στην Αθηνα εντελώς free of charge. Ισως να αλλαξε, δεν το γνωρίζω

........Auto merged post: lazar added 2 Minutes and 5 Seconds later........


έστω και εαν είναι στο ευτελές ποσό για σήμερα των 20-30 ευρώ ανα δώρο

Ε, ρε, κουβαρντάδες οι Ελληνες...

Ευτελές ποσό το 30άρι για δώρο; Τι λες;

sdikr
29-03-08, 19:03
anon, με αυτά που περιγράφεις φτωχός δεν είσαι. Και δεν νομίζω να διαφωνούμε, μόνος σου έγραψες 2.000. Αλλο τα 3.300 που αναφέρθηκαν. Εκτός και αν σού μοιαζουν περιπου ίδια, "έλα μωρε, ένα χιλιαρικάκι πάνω κατω..." οποτε επαληθεύεται αυτό που ανεφερα παραπάνω.

Παντως, μια που μπήκες στον κοπο να κανεις γραφική την περιγραφή, φτώχεια σημαινει όντως να φοράς το μπλου-τζην του θειου και να σκέφτεσαι να βγαλεις τα παιδιά σου έξω. Εσυ λοιπόν με 3 παιδια δηλώνεις ότι γύρω στα 2χιλιαρικα ειναι αυτό το οριο. Με κάλυψες. Που στην περίπτωση που έχεις δικο σου σπίτι (πολλές οικογένειες έχουν στην Ελλάδα) αυτό κατεβαίνει στα 1300 σύμφωνα πάντα με τα δικά σου λογια. Και έχεις και 1 παιδι παραπάνω, δηλ. 5μελής οικογένεια.

Νομίζω συμφωνούμε.


Υ.Γ. Τι αυτοκινητο έχεις που θελει 1200 το χρόνο ασφάλεια και σέρβις; Εκτός αν κάνεις πάρα πολλά χλμ.

sdikr, παλιοτερα ηταν οι δημοτικοι σταθμοι στην Αθηνα εντελώς free of charge. Ισως να αλλαξε, δεν το γνωρίζω

........Auto merged post: lazar added 2 Minutes and 5 Seconds later........



Ε, ρε, κουβαρντάδες οι Ελληνες...

Ευτελές ποσό το 30άρι για δώρο; Τι λες;

Μιλάμε για όρια φτώχειας, όχι για να είμαστε φτωχοί, και ναι δυστήχως στην θεσσαλονική ο παιδικός σταθμός ο δημοτικος θέλει λεφτά,
βασικά όλα θέλουν λεφτά!!! :p

ίσως απλά να έχουμε διαφορετική απόψη για το τι είναι φτωχός, πχ μπορεί να είναι κάποιος χωρίς στέγη στο κεφάλι του ή κάποιος που προσπαθεί να την κρατήσει στο κεφάλι του.

Πάντως πραγματικά είναι παντελως διαφορετικά, μικρός όταν ήμουνα θυμάμαι δούλευε μόνο ο πατέρας και είχαμε και ρούχα, και δώρα κλπ κλπ, τώρα δουλέυουν και οι δυο και λες ωχ αμάν,


μήπως θα πρέπει να δούμε το τι ακριβώς είναι την σήμερον ημέρα απαραίτητο;
πχ παλιότερα θυμάμαι επείδη ο πατέρας είχε καλά λεφτά είχαμε απο τις πρώτες τηλεοράσεις, τότε ήταν πολυτέλεια, σήμερα;

vasper
29-03-08, 19:11
Και εγώ στην τελευταία κατηγορία είμαι (και βάλε). Παίρνω παραπάνω από όσα χρειάζομαι, αλλά όχι πάνω από όσα χρειάζεται η οικογένειά μου... Πάντως αποφεύγω σαν τον διάολο "πολυτέλειες" όπως αυτοκίνητο (δεν έχω ούτε δίπλωμα για παπάκι) και γενικά περιουσιακά στοιχεία (οπότε δεν έχω δάνεια).

sdikr, και σήμερα πολυτέλεια είναι η τηλεόραση. Εγώ πήρα πριν από δύο χρόνια και το έχω μετανοιώσει... Εκτός του ότι δεν έχει τίποτα να δεις, εκτός του ότι σε νευριάζουν τα μονοθεματικά δελτία ειδήσεων, μετά θέλεις μεγαλύτερη, επίπεδη, LCD, HDTV, HDMI και με... αερόσακο..!!

lazar
29-03-08, 19:15
Μιλάμε για όρια φτώχειας, όχι για να είμαστε φτωχοί, και ναι δυστήχως στην θεσσαλονική ο παιδικός σταθμός ο δημοτικος θέλει λεφτά,
βασικά όλα θέλουν λεφτά!!! :p

ίσως απλά να έχουμε διαφορετική απόψη για το τι είναι φτωχός, πχ μπορεί να είναι κάποιος χωρίς στέγη στο κεφάλι του ή κάποιος που προσπαθεί να την κρατήσει στο κεφάλι του.

Πάντως πραγματικά είναι παντελως διαφορετικά, μικρός όταν ήμουνα θυμάμαι δούλευε μόνο ο πατέρας και είχαμε και ρούχα, και δώρα κλπ κλπ, τώρα δουλέυουν και οι δυο και λες ωχ αμάν,


μήπως θα πρέπει να δούμε το τι ακριβώς είναι την σήμερον ημέρα απαραίτητο;
πχ παλιότερα θυμάμαι επείδη ο πατέρας είχε καλά λεφτά είχαμε απο τις πρώτες τηλεοράσεις, τότε ήταν πολυτέλεια, σήμερα;

Κάτω από το όριο φτώχεις δεν θεωρείσαι φτωχός;

Σαφως ειναι διαφορετικά σήμερα και κυρίως με το Ευρώ πήγε η κατάσταση κατά διαόλου. Επί δρχ. με 300.000 μισθό ήσουν άρχοντας, ειδικά μονος σου, ενώ τώρα που είναι κάτω του χιλιαρικου σου φαίνονται τιποτε.


ίσως απλά να έχουμε διαφορετική απόψη για το τι είναι φτωχός, πχ μπορεί να είναι κάποιος χωρίς στέγη στο κεφάλι του ή κάποιος που προσπαθεί να την κρατήσει στο κεφάλι του.
Γιατί το λες αυτό; Εσύ έγραψες ότι τη βγάζεις με 900, από τα 3.300 απέχεις πάρα πολλά χιλιόμετρα...




μετά θέλεις μεγαλύτερη, επίπεδη, LCD, HDTV, HDMI και με... αερόσακο..!!
Χαχα, όντως... Αυτό ειναι ο καταναλωτισμός που λεμε.

sdikr
29-03-08, 19:20
Και εγώ στην τελευταία κατηγορία είμαι (και βάλε). Παίρνω παραπάνω από όσα χρειάζομαι, αλλά όχι πάνω από όσα χρειάζεται η οικογένειά μου... Πάντως αποφεύγω σαν τον διάολο "πολυτέλειες" όπως αυτοκίνητο (δεν έχω ούτε δίπλωμα για παπάκι) και γενικά περιουσιακά στοιχεία (οπότε δεν έχω δάνεια).

sdikr, και σήμερα πολυτέλεια είναι η τηλεόραση. Εγώ πήρα πριν από δύο χρόνια και το έχω μετανοιώσει... Εκτός του ότι δεν έχει τίποτα να δεις, εκτός του ότι σε νευριάζουν τα μονοθεματικά δελτία ειδήσεων, μετά θέλεις μεγαλύτερη, επίπεδη, LCD, HDTV, HDMI και με... αερόσακο..!!


σήμερα η τελεοράση όχι δεν είναι πολυτέλεια.

Αλλό το δεν έχεις κάτι να δείς, και άλλο το είναι απαραίτητο ή όχι

vasper
29-03-08, 19:24
σήμερα η τελεοράση όχι δεν είναι πολυτέλεια.

Αλλό το δεν έχεις κάτι να δείς, και άλλο το είναι απαραίτητο ή όχι

Μα αν δεν έχει κάτι να δεις γιατί είναι απαραίτητο; Για να μαθαίνουμε σε 30 λεπτά το μέγεθος ενός σεισμού και γιατί δεν το μάθαμε σε 5; Μα αν ο σεισμός είναι μεγάλος και αρκετά σημαντικός, δεν θα έχουμε πλέον τηλεόραση για να το μάθουμε!!! Πότε ήταν η τελευταία φορά που έμαθες κάτι σημαντικό από την τηλεόραση; Τώρα να μου πεις απαραίτητο το διαδίκτυο ναι. Αλλά όχι και η τηλεόραση...!!!

chat1978
29-03-08, 19:25
Εγώ το αντιμετωπίζω ως εξής.
Παίρνω 1700 καθαρά στα 29 γεμάτα μου και κατα γενική ομολογία άλλων είμαι πάρα μα πάρα πολώ καλός στον χώρο μου. Και δουλεύω από το2002 και ασχολούμαι με το αντικείμενο από τα 11 μου.

Όταν ένα μέτριος για μένα προγραμματιστής παίρνει και 1300-1400 καθαρά να σας πω το θεωρώ προσβολή. Όταν ο άχρηστος που τα ξίνει στον ιδιωτικό παίρνει 1100-1300 καθαρά με όλα τα παρελκόμενα το θεωρώ πάλι προσβολή.
Όταν οι καθηγητές ζητούσαν 1400 καθαρά το θεωρούσα προσβολή όταν δεν κάνουν την δουλειά τους στο σχολείο.

Καλά κάνουν και θέλουν τόσα και λίγα είναι για να ζήσεις σε αυτή τη χώρα. Αλλά 1700-2000 που λέτε ορισμένοι που έχουν και ένα τρελά δημιουργικό επάγγελμα αν είναι προγραμματιστές είναι λίγα ειδικά όταν αυτοί δουλεύουν χρόνια στον χώρο, ξέρουν τον κώλο τους και είναι και καλοί στο επάγγελμά τους.
Δλδ αν ο άχρηστος-μέτριος παίρνει 1100 τότε εμείς τι θα έπρεπε να παίρνουμε και πόσο μάλλον αυτός που σκίζεται με 700-900 . Αυτός θα έπρεπε να βγει από τα ρούχα του.

Για τους τελευταίους όμως εγώ έχω παρατηρήσει ότι δεν το ψάχνουν. Στον χώρο μας υπάρχει εργασία και πληρώνει σχετικά καλά με άλλους κλάδους. Όμως άτομα με 700-800 που τα θεωρούν χαρτζιλίκι δεν το ψάχνουν πάντα και ποτέ δεν έχουν αυτό το στοιχείο του να διακριθούν και παραμένουν σε ένα επαγγελματικό χώρο απλά γκρινιάζοντας. Π΄ρωην συνάδερφοι μου στην εταιρεία που δούλευα με 1000 πριν 2 χρόνια ακόμα γκρινιάζουν αλλά όταν τους ρωτώ αν έχουν ανεβάσει βιογραφικά μου λένε όχι.

lazar
29-03-08, 19:29
σήμερα η τελεοράση όχι δεν είναι πολυτέλεια.

Αλλό το δεν έχεις κάτι να δείς, και άλλο το είναι απαραίτητο ή όχι

Θεωρεις απαραίτητη την τηλεόραση; Ισως μονον για να σε καθοδηγει η εξουσία, άλλο λογο δεν βρισκω.

sdikr
29-03-08, 19:31
Μα αν δεν έχει κάτι να δεις γιατί είναι απαραίτητο; Για να μαθαίνουμε σε 30 λεπτά το μέγεθος ενός σεισμού και γιατί δεν το μάθαμε σε 5; Μα αν ο σεισμός είναι μεγάλος και αρκετά σημαντικός, δεν θα έχουμε πλέον τηλεόραση για να το μάθουμε!!! Πότε ήταν η τελευταία φορά που έμαθες κάτι σημαντικό από την τηλεόραση; Τώρα να μου πεις απαραίτητο το διαδίκτυο ναι. Αλλά όχι και η τηλεόραση...!!!

το ότι δεν έχει να δείς κάτι είναι ασχετό με το θέμα, πάλι τηλέοραση θα έχεις, μαζί με ενα dvd player (το πρώτο βιντεο στο σπίτι το αγόρασα εγώ μετά απο αρκετά χρόνια)


Θεωρεις απαραίτητη την τηλεόραση; Ισως μονον για να σε καθοδηγει η εξουσία, άλλο λογο δεν βρισκω.

Κάνω σύγκριση τότε με τώρα, απλά, τα υπόλοιπα τα αφήνω απ έξω

lazar
29-03-08, 19:37
Κάνω σύγκριση τότε με τώρα, απλά, τα υπόλοιπα τα αφήνω απ έξω

Τοτε ειχαν ελάχιστοι τηλεόραση, τώρα εχουν ολοι. Ποιος ειναι πιο φτωχος, οι τώρα νομιζεις; Για δες το κι ετσι.

sdikr
29-03-08, 19:38
Τοτε ειχαν ελάχιστοι τηλεόραση, τώρα εχουν ολοι. Ποιος ειναι πιο φτωχος, οι τώρα νομιζεις; Για δες το κι ετσι.


Οπότε πας στα λόγια του κακόγερακα,
ποιος είναι ποιο φτωχός ;

lazar
29-03-08, 19:51
Οπότε πας στα λόγια του κακόγερακα,
ποιος είναι ποιο φτωχός ;

Οι τοτε προφανώς. Αφού ούτε τηλεόραση δεν είχαν.

chat1978
29-03-08, 21:22
Μπλέκεται το αν θέλετε να βλέπεται τηλεόραση με το αν είναι απαραίτητη.
Προσωπικά δεν την ανοίγω ποτέ αλλά η τηλεόραση για μένα είναι μια απαραίτητη οικοσυσκευή. Απλά δεν χρειάζεται να είναι τέρας. Και μια 14 πχ κάνει την δουλειά της.

kapodistrias
29-03-08, 22:42
Εγώ το αντιμετωπίζω ως εξής.
Παίρνω 1700 καθαρά στα 29 γεμάτα μου και κατα γενική ομολογία άλλων είμαι πάρα μα πάρα πολώ καλός στον χώρο μου. Και δουλεύω από το2002 και ασχολούμαι με το αντικείμενο από τα 11 μου.

Όταν ένα μέτριος για μένα προγραμματιστής παίρνει και 1300-1400 καθαρά να σας πω το θεωρώ προσβολή. Όταν ο άχρηστος που τα ξίνει στον ιδιωτικό παίρνει 1100-1300 καθαρά με όλα τα παρελκόμενα το θεωρώ πάλι προσβολή.
Όταν οι καθηγητές ζητούσαν 1400 καθαρά το θεωρούσα προσβολή όταν δεν κάνουν την δουλειά τους στο σχολείο.

Καλά κάνουν και θέλουν τόσα και λίγα είναι για να ζήσεις σε αυτή τη χώρα. Αλλά 1700-2000 που λέτε ορισμένοι που έχουν και ένα τρελά δημιουργικό επάγγελμα αν είναι προγραμματιστές είναι λίγα ειδικά όταν αυτοί δουλεύουν χρόνια στον χώρο, ξέρουν τον κώλο τους και είναι και καλοί στο επάγγελμά τους.
Δλδ αν ο άχρηστος-μέτριος παίρνει 1100 τότε εμείς τι θα έπρεπε να παίρνουμε και πόσο μάλλον αυτός που σκίζεται με 700-900 . Αυτός θα έπρεπε να βγει από τα ρούχα του.

Για τους τελευταίους όμως εγώ έχω παρατηρήσει ότι δεν το ψάχνουν. Στον χώρο μας υπάρχει εργασία και πληρώνει σχετικά καλά με άλλους κλάδους. Όμως άτομα με 700-800 που τα θεωρούν χαρτζιλίκι δεν το ψάχνουν πάντα και ποτέ δεν έχουν αυτό το στοιχείο του να διακριθούν και παραμένουν σε ένα επαγγελματικό χώρο απλά γκρινιάζοντας. Π΄ρωην συνάδερφοι μου στην εταιρεία που δούλευα με 1000 πριν 2 χρόνια ακόμα γκρινιάζουν αλλά όταν τους ρωτώ αν έχουν ανεβάσει βιογραφικά μου λένε όχι.

Πωωωω....

Eλπίζω να μην παίρνω τόσα μετα το Master...

anon
29-03-08, 22:52
Lazar, σίγουρα το τι ειναι φτώχεια είναι υποκειμενικό εν μέρει. Και στο ξανάπα, πες μου τι θεωρείς ότι πρέπει να έχει μια σύγχρονη οικογένεια, τι θα πρέπει να έχει. Δεν μιλάμε λοιπόν για κότερα, ιδιωτικά αεροπλάνα, εβδομαδιαίες επισκέψεις σε σπα ή salon de beaute, δεν μιλάμε για μπουζούκια, λουλούδια και άλλα τινα, δεν μιλάμε για αυτοκίνητα Porsche Cayenne ούτε καν επίπέδου Ford Mondeo ή VW Passat (*). Σου έβαλα δαπάνες που ειναι πέρα απο την θεώρηση όμως του υποκειμενικού, το ένα αυτοκίνητο με τα κόστη, μπορεί να θεωρείται πλέον στάνταρντ για μια μέση οικογένεια. Και δεν μπορείς να θεωρείς δεδομένο ότι μια οικογένεια θα έχει σπίτι, με το που θα παντρευτεί, εκτός εαν συνηγορείς στον Μπερλουσκόνι, ότι οι γυναίκες πρέπει να παντρευονται γιούς πλουσίων, και οι άντρες μόνο γυναίκες με όχι ευκαταφρόνητη προίκα (πάντως είναι καλό σενάριο αναδιανομής του πλούτου). Αρα μιλάμε ότι πλέον γίνεται πλέον όλο και πιο συνηθισμένο, ότι ένα νέο ζευγάρι θα έχει σπίτι με στεγαστικό δάνειο, που απλά σημαίνει ότι για παααάρααα πολλααααά χρόνια θα πληρώνουν δάνειο. Aρα ειναι δεδομένο ότι απο 500 και βάλε θα πηγαίνουν σε κάποιο δάνειο...

Α. και να προσθέσω στον λογαριασμό, 70-80 ευρώ το μήνα για γάλα.

Αρα λοιπόν σύμφωνα με την θεωρία σου είμαστε σπάταλοι, ας δούμε τι μπορούμε να περιορίσουμε. Λοιπόν, όχι αυτοκίνητο, αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κινούμε με λεωφορείο. Μπορεί για κάποιους να εξυπηρετεί αλλά δυστυχώς είναι μειοψηφία. Οποτε χρειάστηκε να κινηθώ με λεωφορείο, αντί για 1μιση ωρά σπίτι-δουλειά-σπίτι, έκανα 2μιση με τρείς ώρες. Εαν λοιπόν δουλεύεις 9-10 ώρες, φας και τρείς ώρες στον δρόμο, πότε θα δείς παιδιά, πότε θα βοηθήσεις σε μαθήματα, θα μπορέσεις ίσως να κάνεις κάτι στο σπίτι, και να ξεκουραστείς βρε αδερφέ!

Τι άλλο να περιορίσεις; Να μην πληρώνεις βοθρο; Μμμμ, θα μπορούσαμε να παμε στο διπλανό οικόπεδο :lol: Θα γλυτώναμε 50 ευρώ το μήνα! Α, και να ντυνόμαστε μες στο σπίτι σαν εσκιμώοι, θα γλυτώναμε την θέρμανση, 150 ολόκληρα ευρώπουλα. Επειτα τι την θέλουμε την επικοινωνία, ούτε τηλέφωνο και κινητά. Θα γλυτώναμε συνολικά 70 ευρώ τον μήνα!!! Οπως καταλαβαίνεις, μάλλον μιλάμε για αστείο... Εκτός και εαν μετακομίσουμε στην Σιέρα Λεόνα, και ζούμε όπως οι εκεί ιθαγενείς, οπότε ναι τότε θα μας φτάνουν και θα μας περισσεύουν...

(*) Παρεπιμπτόντως για τα 1200 ευρώ που είπα, λογάριασε, ασφάλεια σε 1 έτος, 500 ευρώ, τέλη κυκλοφορίας 160 ευρώ, δύο σερβις (φίλτρα, πλακάκια, μπουζί, λάδια) 2 Χ 160 = 320, λάστιχα κάθε 5 χρόνια τουλάχιστον 500 ευρώ => 100 ευρώ το έτος, αμορτισέρ κάθε 6 χρόνια, 600 ευρώ => 100 ευρώ το έτος, που βγαίνει πια στα 1180 ευρώ έτσι απλά.
Χώρια άλλες βλάβες (πχ 600 ευρώ κλιματιστικό καπούτ, 500 καμμένη φλάντζα μηχανής, 180 ευρώ αντλία νερού / δυναμός ).

EvilHawk
29-03-08, 22:58
Άσε Σάββα όποιος είναι έξω απο τον χορό πολλά λέει, δεν μπορεί να βρεί έστω και μια δαπάνη καταναλωτισμού ή πλουτισμού σε αυτά που έχεις γράψει παραπάνω, αλλά το προσπέρασε στα γρήγορα, έτσι για να έχει κάτι να λέει ...

lazar
29-03-08, 23:18
Άσε Σάββα όποιος είναι έξω απο τον χορό πολλά λέει, δεν μπορεί να βρεί έστω και μια δαπάνη καταναλωτισμού ή πλουτισμού σε αυτά που έχεις γράψει παραπάνω, αλλά το προσπέρασε στα γρήγορα, έτσι για να έχει κάτι να λέει ...

Καλά κρασά. Είσαι και σαιτ οουνερ, έπρεπε να δινεις το καλό παράδειγμα.

Ο Σαββας δεν σε δικαίωσε, έγραψε 2.000 ευρώ. Εσύ 3.300. Πόσο πιο απλά να το πούμε, αν δεν βλέπεις την διαφορά


Οσο για τον χορό δεν κατάλαβα; Χορεύουμε παρέα και δεν το 'ξερα;

........Auto merged post: lazar added 2 Minutes and 20 Seconds later........



Χώρια άλλες βλάβες (πχ 600 ευρώ κλιματιστικό καπούτ, 500 καμμένη φλάντζα μηχανής, 180 ευρώ αντλία νερού / δυναμός ).

Κάθε πότε καις φλάτζα μηχανής, να ξερω να μην σου δώσω το αυτοκινητο μου δηλαδή...

Δεν διαφωνούμε να ξέρεις, αλλά δεν σε κατατάσσω και στους φτωχούς. Εσύ θεωρεις φτωχό τον εαυτό σου;

Το μόνο φτωχικο απ οσα ανεφερες ειναι ο ...βόθρος. Αυτό ειναι το σπίτι για το οποίο πληρώνεις το δάνειο που προανέφερες;

Lord_British
29-03-08, 23:31
Ειχα την τυχη να παει παρα πολυ καλα μια δουλεια που ξεκινησα απο το μηδεν και αυτη τη στιγμη μπορω και ζω πολυ ανετα , χωρις να εχω αναγκη κανενα(οικογενεια,γυναικα,κλπ). Πιστευω οτι στην Ελλαδα υπαρχει παρα πολυς χωρος για εξυπνες επιχειρηματικες ιδεες. Δυστυχως (ή ευτυχως για μερικους) , ο περισσοτερος κοσμος εχει τη νοοτροπια υπαλληλου και δυσκολα προσπαθει το κατι παραπανω.

Φιλικα

anon
29-03-08, 23:41
Σπύρο, το φαινόμενο ότι τώρα δεν μας φτάνουν και ας δουλεύουν και οι δύο, δεν έχει να κάνει μόνο με το γεγονός ότι σήμερα έχουμε περισσότερη κατανάλωση, αλλά με την εκμετάλλευση απο το κεφάλαιο του εργατικού δυναμικού των γυναικών. Δεν ειναι τυχαίο που υποστηρίχθηκε και συνεχίζει να υποστηρίζεται ενεργά η γυναικεία εργασία. Ετσι το κεφάλαιο δίνει τα ίδια σχεδόν στην οικογένεια, αλλά εχει δυο εργαζόμενους αντί για έναν. Και η δική μου πεποίθηση είναι ότι φεμινίστριες ηθελημένα ή χωρίς να το έχουν καταλάβει έχουν πέσει στην λούμπα αυτή, με θύμα φυσικά την οικογένεια. Οπου δεν γίνεται εαν δεν δουλεύουν και οι δυο, σε αντίθεση με παλαιότερα που αρκούσε να δουλεύει ο άντρας μόνο για να συντηρήσει την οικογένεια του.

pakitis
29-03-08, 23:46
Μακριά από οικογένειες δλδ...

anon
29-03-08, 23:58
Λαζαρ, ο κακογέρακας έγραψε για οικογενειακό εισόδημα. Θεωρούμε ότι μια μέση οικογένεια, χωρίς σπατάλες, θέλει 150 ευρώ την εβδομάδα σε σούπερ μάρκετ (τρόφιμα, απορυπαντικά κλπ) => 600 ευρώ το μηνα το λιγότερο. Ψωμι, γάλα, άλλα 100. Καταλαβαίνεις ότι όταν τα μετράς τόσο πολύ, μιλάμε για μιζέρια. Μιζέρια. Ενδυση /υπόδηση; Θα βάλει το παιδί τα μεταχειρισμένα του μπαμπά ή του θείου; Θα πρέπει να πάμε εκεί; Η' θα έχουμε μια κάποια αξιοπρέπεια; Αρα βάλε κάποια έξοδα, να μην βάλεις άλλα 100 ευρώ το μήνα το λιγότερο, σε ένδυση / υπόδηση για όλη την οικογένεια; Ενα μπουφάν πας να πάρεις για το παιδί, το λιγότερο 50 ευρώ! ΚΑι δεν μιλάμε για κάτι μάρκες επώνυμες, έτσι; Ακόμη και τα παπούτσια στο LIDL τα πιο φθηνά της πλάκας πάνε 10-15 ευρώ... Δεν θα πάς διακοπές κάπου; Δεν θα πάρεις κάποια δώρα; Μπορεί ακόμη να ζείς με τους γονείς σου, και να μην το αντιλαμβάνεσαι αυτό, ότι υπάρχουν και κοινωνικές υποχρεώσεις, πως να το κάνουμε. Λοιπόν τρείς κουμπαριές, 3Χ2=6 Χ 30 = 180 ευρώ τον χρόνο, συν των γονιών 4 Χ 30 = 120 του κερατά βοηθάνε οι γονείς, δεν μπορείς να μην τους πάρεις και κάτι. Και στα παιδιά σου τρείς φορές τον χρόνο (γιορτή, γενέθλια, Χριστούγεννα), 3 Χ 3 Χ 30 = 270 ευρώ. Το λιγότερο! Και δεν βάλαμε αδέλφια κλπ. Η΄θα αφήσεις το παιδί σου, να κοιτά τα άλλα και αυτό να μην πάρει τίποτα; Και με 30 ευρώ δεν είναι και πολλά πλέον για κάποιο παιχνίδι. Ετσι έχουμε τον χρόνο συνολικά ενα ελάχιστο σε δώρα 570 ευρώ! Αν κάτσεις, συνέχεια βγαίνουν, εαν μπορείς τα ξοδεύεις, εαν δεν μπορείς όχι, αλλά πίστεψέ με, τα παιδιά, όλα τα παιδιά, περιμένουν να πάρουν κάποιο δώρο, και πληγώνονται άλλα να παίρνουν και όχι αυτά.

Δεν περιμένω να σε πείσω. Τα 3300 ευρώ που λέει ο κακογέρακας, ή έστω 3000 ευρώ το μήνα, οικογενειακό εισόδημα, ειναι το όριο που πιο κάτω νοιώθεις ότι πρέπει να στερείσαι, πρέπει να μετράς και το σέντσι, να κάνεις περικοπές, γενικά να ζείς με μια μιζέρια, και πιο πάνω αρχίζεις να είσαι πιο άνετος, να μην είσαι μίζερος, να μπορείς να βάλεις και κάτι στην μπάντα για μια δύσκολη στιγμή (αλήθεια, πλέον μπορεί κάποιος να βγάλει κάτι στην μπάντα όπως κάνανε παλιά; όλοι βερεσέ με κάρτες είμαστε! )

ΥΓ. Οι βλάβες που ανέφερα είναι μέσα σε 8 χρόνια και σε 150 χιλ χλμ. Το δε κάψιμο φλάντζας το παθαίνουν όλα σχεδόν τα Οπελ Αστρα σε ποσοστό πολύ μεγάλο - όταν τοπαθα μου τόπανε, δεν μου τόπανε νωρίτερα να μην τοπαιρνα - μόλις περάσουν τα 100 χιλ χλμ.

lazar
30-03-08, 00:46
anon, δεν ειναι ζήτημα να με πείσεις, αλλοίμονο αν εγώ ξέρω τα έξοδα σου καλύτερα. Εκείνο που προσπαθώ να πω είναι οτι υπάρχει μια άμβλυνση στην αίσθηση των αριθμών και των οικονομικών μεγεθών και σε αυτό φταίει το ευρώ και η ανυπαρξία καταναλωτικής συνείδησης των Ελλήνων.

Γράφεις π.χ.

Ενδυση /υπόδηση; Θα βάλει το παιδί τα μεταχειρισμένα του μπαμπά ή του θείου; Θα πρέπει να πάμε εκεί; Η' θα έχουμε μια κάποια αξιοπρέπεια; Αρα βάλε κάποια έξοδα, να μην βάλεις άλλα 100 ευρώ το μήνα το λιγότερο, σε ένδυση / υπόδηση για όλη την οικογένεια;

Άλλο όμως 100 ευρώ το μήνα και άλλο 260 που υποστηρίζει ο Εβιλ σε προηγούμενο μήνυμα και μάλιστα μόνο για παπούτσια!

Εχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν σέβονται το χρήμα. Εάν τους πέσει 5ευρο κάτω δεν θα σκύψουν να το πιάσουν, το θεωρούν τίποτε. Γνωρίζω ανθρώπους που μπαίνουν 3 φορές τη μερα στην Αττική οδό και η απάντηση είναι "σιγά 3 ευρώ έχει". Δεν λέει καν 2.70 που είναι το πραγματικό κόστος! Προφανώς αν αύριο το πάει 3 ευρώ κανείς δεν θα διαμαρτυρηθεί. Φυσικά υπάρχουν εναλλακτικές, δεν είναι αναγκη να βγεις γιατι ξέχασες να αγοράσεις τσιγάρα ας πούμε. Από την άλλη διαμαρτύρονται για την βενζίνη, οπου τελικά πληρώνουν 5 ευρώ τη μέρα παραπάνω. Παραλογισμός.

Πάνε στις λαϊκές και αγοράζουν κεράσια με 15 ευρώ το κιλό και μετά γκρινιάζουν. Επόμενο δεν ειναι να βάλω τα κεράσια 15 ευρώ αφού μου τα πληρώνουν τα κορόιδα; Μπαίνουν στο σούπερ μάρκετ, κατεβάζουν τα ράφια χωρίς να κοιτάνε τις τιμές, στο ταμείο τους λεει 140.00 και τότε βάζουν τις φωνές. Τι να πεις μετά;

Τελος πάντων, πιάστηκα από το 3.300, εξακολουθώ να το βρίσκω υπερβολικό και προσβλητικό προς ανθρώπους που πραγματικά δεν έχουν. Εάν είναι φτωχός κάποιος με 2.500 και 3.000, τι να πει τότε η Ρουμάνα μητέρα που δουλέυει καθαρίστρια για 3 ευρώ την ώρα, πληρώνει νοίκι και στέλνει και στους δικούς της τα μισά! Αυτοί πώς διαολο βγαίνουν; Θαύμα!

Γνωρίζω επίσης κοσμο που παραπονιέται ότι δεν βγαίνει. Μιλάω για κάποιους που από τα 7 έπεσαν στα 6..., χωρίς πλάκα. Οντως δεν βγαινουν, γιατι είχαν μάθει να τα ξοδεύουν ολα. Δάνεια για αυτό και για εκείνο, ιδιαίτερα στα παιδιά, στα καλύτερα σχολεια (τριχες, του κ***ου σχολεία είναι, έτσι νομίζουν επειδή πληρώνουν) αυτοκινητα για ολες τις χρήσεις, διακοπές κλπ., και τώρα τους κακοφαίνεται.

Επίσης ένας κολλητός μου, καθολου φαντασμένος σαν τους παραπάνω, καθαρίζει με τη γυναικα του πάνω από 4 χιλιάρικα και κάθε τοσο δεν έχει και μού ζητάει! Με 3 παιδιά, τα δύο ομως δουλεύουν, θα φέρνουν κανα διχίλιαρο κι αυτά στο σπίτι. Πώς δεν βγαινει και καμμιά φορά μού ζητάει δανεικά (εμένα που βγάζω πολύ λιγότερα); Η απάντηση ειναι ότι τους τα παίρνουν οι τράπεζες. Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα δω την προτομή αυτών των ανθρώπων έξω από καποια τράπεζα. Δεν υπάρχει πράγμα που να έχουν κάνει χωρίς δάνειο. Τι να πεις μετά, ότι το είχαν ανάγκη; Με συγχωρείς, αυτό δεν το πιστεύω με τίποτε!

........Auto merged post: lazar added 12 Minutes and 51 Seconds later........



Τα 3300 ευρώ που λέει ο κακογέρακας, ή έστω 3000 ευρώ το μήνα

Κι αυτό που λες ξανά δείχνει το πρόβλημα.

300 ευρώ είναι ένα σπουδαίο ποσό, δεν μπορείς να λες τι 3000 τι 3300.

Το καταλαβαίνεις;

john dubi
30-03-08, 02:38
Σωστος ο lazar! Τι να κανουμε! Ελληναρες ειμαστε. Ελπιζω η μοδα των δανειων για ασημαντους λογους να αλλαξει γρηγορα.

anon
30-03-08, 03:25
Τα 3000 ή 3300 έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Το μόνο σίγουρο είναι κατα την δική μου γνώμη, ότι μια οικογένεια, όπως το βλέπω εγω, τα βγάζει ίσα ίσα με περίπου 2400-2500 ευρώ το μηνα. Στην Αθήνα μπορεί τα κόστη ναναι διαφορετικά, σίγουρα υψηλότερα, όπως επίσης χαμηλότερα σε κάποια επαρχιακή πόλη ή χωριό. Δεν ειναι ντε φάκτο ένα νούμερο σταθερό παντού για τα πάντα. Σίγουρα ο αρθρογράφος του in.gr που έγραψε 3300 είχε ίσως και κάποια άλλα έξοδα που εγώ δεν βάζω ή κόστη μεγαλύτερα. Οσο για καθαρίστρια με 3 ευρώ, άστο καλύτερα. Εγώ ξέρω ότι εδώ οι αλλοδαπές παίρνουν μαύρα 40-50 ευρώ την μέρα, με περίπου 6-7 ώρες το πολύ (ούτε καν οκτώ). Με ένσημα ζητάνε 30+ ευρώ την ημέρα, και εαν δεν δίνεις, δεν παρακαλάνε, το αντίθετο δεν προλαβαίνουν!

Οπως και νάχει το πράγμα, ακόμη και να φαντάζει το νούμερο 3300 για σένα πάρα πολύ, και να το δεχτώ, ωστόσο όπως έχω ήδη παραθέσει, μια τυπική ελληνική νέα οικογένεια χρειάζεται αρκετά πάνω απο 2000, τουλάχιστον 2500 ευρώ για να τα βγάζει πέρα, και δεν ξέρω ίσως πόσα θα χρειάζεται εαν τα παιδιά μεγαλώσουν και είναι στην εφηβεία (πχ χαρτζιλίκι κλπ) ή ακόμα χειρότερα πανεπιστήμιο.

ΚΑι τι στο διάλο, δεν έχουμε φτάσει στο 2008 για να ζούμε στην μιζέρια, αλλά σίγουρα καλύτερα απο ότι ζούσανε οι γονείς μας και οι παπούδες μας. Αρα όσοι είστε νέοι ακόμα, και δεν έχετε κάνει οικογένεια, δείτε τα, και ξανασκεφτείτο. Ισως ο Μπερλουσκόνι ναχε δίκιο..... Οπως και νάχει, εαν σε χαλάει το 3300, ας πούμε 2500. Και πάλι ειναι νούμερο, που πολλοί εδώ μέσα το ακούσανε και μιλήσανε για διευθυντάδες, πακέτα κλπ. Σιγά παιδια. Θα μεγαλώσετε και εσείς, και θα δείτε την γλύκα, και θα παρακαλάτε να ξαναπάτε στην γενιά των 700 που ζούν με τους γονείς τους.....

Οσο για τα δάνεια, θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι δεν πρόκειται να αλλάξει. Τουλάχιστον στο θέμα στέγη. Εχει περάσει η εποχή, που οι γονείς μπορούσαν να δώσουν στα παιδιά τους ένα σπίτι, τουλάχιστον απο μισό σε άλλες περιπτώσεις με τον πεθερό. Οι σημερινές οικογένειες δεν περισσεύουν για να έχουν για σπίτι, εκτός εαν παίρναμε 3300+. Οπότε όσο περνά ο καιρός, όλο και πιο μεγάλο ποσοστό ζευγαριών θα ξεκινά την ζωή με ένα δίλλημα, νοίκιο ή δάνειο. Και φυσικά θα προτιμά το δάνειο. Τουλάχιστον μετά 20+ χρόνια θα είναι δικό τους σπίτι. Αρα μιλάμε ότι ξεκινάνε με 600-1000 ευρώ / μήνα σε δόση δανείου τον μήνα.

asmatiop
30-03-08, 09:48
700-800 αλλα δεν παίρνω σταθερό μισθό για να πω με σιγουριά.

no_logo
30-03-08, 10:47
τα επιπλέον ένσημα (>25) είναι υπεράριθμα άρα άχρηστα
εξεφτελιστική αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης

700-800 αλλα δεν παίρνω σταθερό μισθό για να πω με σιγουριά.

είσαι με ημερομισθιο δηλαδή;
Αν ναι πολλαπλασιάζεις το ημερομίσθιο με το 25 (μέρες εργασίας ανα μήνα) για να δεις πόσο θα έπαιρνες

lazar
30-03-08, 10:57
Οσο για τα δάνεια, θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι δεν πρόκειται να αλλάξει. Τουλάχιστον στο θέμα στέγη. Εχει περάσει η εποχή, που οι γονείς μπορούσαν να δώσουν στα παιδιά τους ένα σπίτι, τουλάχιστον απο μισό σε άλλες περιπτώσεις με τον πεθερό. Οι σημερινές οικογένειες δεν περισσεύουν για να έχουν για σπίτι, εκτός εαν παίρναμε 3300+. Οπότε όσο περνά ο καιρός, όλο και πιο μεγάλο ποσοστό ζευγαριών θα ξεκινά την ζωή με ένα δίλλημα, νοίκιο ή δάνειο. Και φυσικά θα προτιμά το δάνειο. Τουλάχιστον μετά 20+ χρόνια θα είναι δικό τους σπίτι. Αρα μιλάμε ότι ξεκινάνε με 600-1000 ευρώ / μήνα σε δόση δανείου τον μήνα.

Διαφωνώ στη λέξη που έβαλα με κόκκινο. Με 700 ευρώ νοίκι μένεις στην Αθήνα σε παλάτι. Πόσο μάλλον με 1.000 και πόσο μάλλον στη Θεσ/νίκη, όπου είναι σαφώς χαμηλότερες οι τιμές.

Θεωρείς λοιπόν φυσιολογικό να προτιμήσει κάποιος να δώσει 900 ευρώ δάνειο και να φεσωθεί για μια ζωή από το να δίνει τα μισά για ενοίκιο; Ξανά έχουμε το φαινόμενο "3, 4 κατοστάρικα παραπάνω είναι, ε ,δεν είναι τόσα πολλά". Όμως, 3 από δω, 3 από κει τελικά δεν μας φτανουν όχι 3 αλλά 13.000 ευρώ το μήνα.

Δεν είμαι σίγουρος παρεμπιπτόντως ότι αν είχες 4.000 το μήνα θα έβαζες κάποια στην άκρη. Πάλι κάπου θα τα έδινες για να καλύψεις μιαν "ανάγκη". Ας ήταν ένα ταξίδι στις Άλπεις τα Χριστούγεννα "ε, να μην δούν τα παιδιά το εξωτερικό..." (δεν το λέω για σένα, δεν ξέρω τα γούστα σου, γενικώς μιλάω).


Οπως και νάχει, εαν σε χαλάει το 3300, ας πούμε 2500.
Τι εύκολα που τα λες τα χιλιάρικα... Το ίδιο είναι βρε ανον 2.500 και 3.300; Για την ακρίβεια είναι 272.000 διαφορά σε δραχμές. Μήπως έτσι σού λέει κάτι περισσότερο; Είσαι και μαθηματικός!



Αρα μιλάμε ότι ξεκινάνε με 600-1000 ευρώ / μήνα σε δόση δανείου τον μήνα.
Κι αυτοί που παίρνουν 700-800, όπως ο παραπάνω;



Σωστος ο lazar! Τι να κανουμε! Ελληναρες ειμαστε. Ελπιζω η μοδα των δανειων για ασημαντους λογους να αλλαξει γρηγορα.
Εσύ ως σβίτσερος κατάλαβες.... έχεις εκπαιδευτεί με αυτούς εκεί βλέπω. Τα δάνεια δεν θα σταματήσουν γιατί πολλοί έχουν μπει στο φαύλο κύκλο του δανείου που αποπληρώνει το προηγούμενο. Μόνο που πάντα υπολλείπονται οι τόκοι... άστα.

anon
30-03-08, 11:14
Νομίζω με τα γραφόμενά σου, ότι μάλλον δεν ανήκεις στην κατηγορία των οικογενειαρχών.

1) Τα νοίκια έχουν πέσει σημαντικά τα τελευταία δύο χρόνια, και αυτό λόγω ότι οι περισσότεροι προτιμούν δάνειο, αλλά οι τιμές που λές δεν ισχύουν εκτός ίσως απο περιοχές που όμως δεν θαθελαν να ζουν οικογενειάρχες, όχι λόγω νεοπλουτισμού αλλά λόγω παιδιών. Μπορεί ενας φοιτητής να μπορεί να μείνει οπουδήποτε, ένας οικογενειάρχης όμως θα δει και άλλους παράγοντες που έχουν να κάνουν βασικά με τα παιδιά. Για μια τετραμελή οικογένεια χρειάζεσαι ένα σπίτι το λιγότερο 80 τμ, δεν μιλάμε για παλάτι. Και εαν είναι να πληρώνεις μια ζωή 500 ευρώ (με τις προσαυξήσεις κάθε χρόνο που θα βάζει ο ιδιοκτήτης, με το φόβο ότι μπορεί να σου πεί φύγε για ιδιοκατοίκιση, με το γεγονός ότι θα γίνει ερείπιο γιατί ο ιδιοκτήτης δεν θα θέλει να πληρώνει ζημιές που θαναι φυσικό στο πέρας του χρόνου αλλά ούτε και εσύ γιατί ειναι δική του υποχρέωση), δεν θέλει και πολύ ρώτημα να δείς ότι μακροπρόθεσμα συμφέρει να πάρεις δάνειο και να σου μείνει το σπίτι. Τρείς - τέσσερις μετακομοίσεις να κάνεις στα 20 χρόνια, θα σου κοστίσει και χρηματικά και ταλαιπωρία και ψυχολογικά. Απο εδώ φαίνεται, και συγνώμη που το λέω, ότι βλέπεις το θέμα πολύ επιφανειακά.

2) Δεν ειναι για μια ζωή, αλλά ειναι για 20 - 30 χρόνια ( το δάνειο). Και είμαι σίγουρος ότι και συ όταν θα έρθεις σε αυτό το σημείο το ίδιο θα κάνεις. Γιατί εαν είσαι στο ενοίκιο, θα είσαι μια ζωή, μέχρι και την σύνταξή σου, που θα βγάζεις σημαντικά λιγότερα, και μέχρι να πεθάνεις, και ο άλλος που έχει πάρει δάνειο δεν θα πληρώνει νοίκι, ενώ εσύ θα πληρώνεις. Αληθεια το έχεις σκεφτεί αυτό; Μπορεί σήμερα πχ να παίρνεις 1500 ευρώ και να πείς δίνω 300 ευρώ για ένα σπίτι 60 τμ. Με σημερινές τιμές, εαν είσαι σύνταξη, θα παίρνεις 1000 ευρώ, και θα συνεχίζεις να δίνεις 300 ευρώ για νοίκι, άντε 250 αν πας σε σημαντικά μικρότερο σπίτι... Κατανοείς λοιπόν τι σημαίνει βλέπω σε βάθος χρόνου; Μόνο όποιος σκέφτεται πως θα περνά καλύτερα σήμερα κάνει τέτοιες επιλογές... Η' αυτός που ούτως ή άλλως δεν μπορεί διαφορετικά. Χώρια που όταν έρθει η ώρα να αποδημήσεις εσύ και η σύζυγος εις κύριον, μπορείς να αφήσεις κάτι στα παιδιά σου, έστω και αργότερα απο όταν θα το είχαν μεγάλη ανάγκη. Με το ενοίκιο δεν αφήνεις τίποτα...

ΥΓ. Οσο για τις τιμές, εδώ που μένω, Ρετζίκι, που ειναι καλή περιοχή αλλά όχι όπως τις ακριβές (Πανόραμα, Βυζάντιο, Κωνσταντινοπολίτικα, κλπ), ένα σπίτι 100 τμ κοστίζει 600-700 ευρώ το μήνα. 100 τμ δεν ειναι παλάτι. Ο πατέρας μου νοικιάζει σε άλλους σπίτι 40 ετών, 80 τμ, 300 ευρώ, που ειναι χαμηλή τιμή, αλλά δεν θέλει να αλλάζει νοικάριδες, και έχει ένα καλό ζευγάρι μέσα. 300 ευρώ για 80 τμ για σπίτι 40 ετών, επίσης δεν είναι λίγα. Πιστεύω ότι στην Αθήνα, γιατί χθές είχα την ίδια κουβέντα, οι τιμές ειναι πιο πάνω.


Και όσο εαν έβγαζα 4000 ευρώ το μήνα, προσωπικα την αμαρτία μου να την πω, ε ναι, θα τα πήγαινα στις Αλπεις. :lol: Ειναι θέμα προτεραιοτήτων. Αλλά τουλάχιστον έχεις την δυνατότητα να έχεις επιλογές. Κατω απο τα 3000 περίπου (είτε είναι 3300 είτε είναι 2700 ανα περίπτωση, περιοχή κλπ), δεν έχεις επιλογές. Αυτό αποκαλώ μιζέρια. Και δεν το συγκρίνω με αλλού, και στην Αφρική πεθαίνουν απο την πείνα, δεν νομίζω να θέλουμε να βάλουμε εκεί τον πήχυ και να λέμε, δεν πειράζει, κατεβάστε και άλλο την αγοραστική μας δύναμη, είμαστε καλύτερα απο τα παιδιά που πεθαίνουν απο την πείνα στην Αφρική, δεν πειράζει...

no_logo
30-03-08, 11:24
Πιστεύω ότι στην Αθήνα, γιατί χθές είχα την ίδια κουβέντα, οι τιμές ειναι πιο πάνω.

80 τετραγωνικά 300 ευρώ :worthy:

δεν έχει κανα σπιτι στην Αθήνα ο πατέρας σου :respekt:

anon
30-03-08, 11:31
Πες τον lazar να σου πεί.:whistle: Απο ότι λέει με τα διπλά νοικιάζεις παλάτι. Θα τον έχω υπόψη μου, μιας και το έχω σαν σκέψη στο μυαλό μου να κατέβω αθήνα, γιατί εδώ απο δουλειά/καριέρα ειναι άστα να πάνε.

hemlock
30-03-08, 11:40
Πες τον lazar να σου πεί.:whistle: Απο ότι λέει με τα διπλά νοικιάζεις παλάτι. Θα τον έχω υπόψη μου, μιας και το έχω σαν σκέψη στο μυαλό μου να κατέβω αθήνα, γιατί εδώ απο δουλειά/καριέρα ειναι άστα να πάνε.
Εμ βλεπεις anon ο Lazar εχει δικιο...Αλλο Κολωνακι και αλλο πχ Μενιδι..Εδω να σου δηλωσω οτι με 700 ευρω ευκολα νοικιαζεις οροφοδιαμερισμα 3-4 οροφου σε νεοδμητη οικοδομη ανω των 100τμ με θεα την Παρνηθα (με παρκινγκ και με αποθηκη)...;)

lazar
30-03-08, 12:50
Νομίζω με τα γραφόμενά σου, ότι μάλλον δεν ανήκεις στην κατηγορία των οικογενειαρχών.

1) Τα νοίκια έχουν πέσει σημαντικά τα τελευταία δύο χρόνια, και αυτό λόγω ότι οι περισσότεροι προτιμούν δάνειο, αλλά οι τιμές που λές δεν ισχύουν εκτός ίσως απο περιοχές που όμως δεν θαθελαν να ζουν οικογενειάρχες, όχι λόγω νεοπλουτισμού αλλά λόγω παιδιών. Μπορεί ενας φοιτητής να μπορεί να μείνει οπουδήποτε, ένας οικογενειάρχης όμως θα δει και άλλους παράγοντες που έχουν να κάνουν βασικά με τα παιδιά. Για μια τετραμελή οικογένεια χρειάζεσαι ένα σπίτι το λιγότερο 80 τμ, δεν μιλάμε για παλάτι. Και εαν είναι να πληρώνεις μια ζωή 500 ευρώ (με τις προσαυξήσεις κάθε χρόνο που θα βάζει ο ιδιοκτήτης, με το φόβο ότι μπορεί να σου πεί φύγε για ιδιοκατοίκιση, με το γεγονός ότι θα γίνει ερείπιο γιατί ο ιδιοκτήτης δεν θα θέλει να πληρώνει ζημιές που θαναι φυσικό στο πέρας του χρόνου αλλά ούτε και εσύ γιατί ειναι δική του υποχρέωση), δεν θέλει και πολύ ρώτημα να δείς ότι μακροπρόθεσμα συμφέρει να πάρεις δάνειο και να σου μείνει το σπίτι. Τρείς - τέσσερις μετακομοίσεις να κάνεις στα 20 χρόνια, θα σου κοστίσει και χρηματικά και ταλαιπωρία και ψυχολογικά. Απο εδώ φαίνεται, και συγνώμη που το λέω, ότι βλέπεις το θέμα πολύ επιφανειακά.

2) Δεν ειναι για μια ζωή, αλλά ειναι για 20 - 30 χρόνια ( το δάνειο). Και είμαι σίγουρος ότι και συ όταν θα έρθεις σε αυτό το σημείο το ίδιο θα κάνεις. Γιατί εαν είσαι στο ενοίκιο, θα είσαι μια ζωή, μέχρι και την σύνταξή σου, που θα βγάζεις σημαντικά λιγότερα, και μέχρι να πεθάνεις, και ο άλλος που έχει πάρει δάνειο δεν θα πληρώνει νοίκι, ενώ εσύ θα πληρώνεις. Αληθεια το έχεις σκεφτεί αυτό; Μπορεί σήμερα πχ να παίρνεις 1500 ευρώ και να πείς δίνω 300 ευρώ για ένα σπίτι 60 τμ. Με σημερινές τιμές, εαν είσαι σύνταξη, θα παίρνεις 1000 ευρώ, και θα συνεχίζεις να δίνεις 300 ευρώ για νοίκι, άντε 250 αν πας σε σημαντικά μικρότερο σπίτι... Κατανοείς λοιπόν τι σημαίνει βλέπω σε βάθος χρόνου; Μόνο όποιος σκέφτεται πως θα περνά καλύτερα σήμερα κάνει τέτοιες επιλογές... Η' αυτός που ούτως ή άλλως δεν μπορεί διαφορετικά. Χώρια που όταν έρθει η ώρα να αποδημήσεις εσύ και η σύζυγος εις κύριον, μπορείς να αφήσεις κάτι στα παιδιά σου, έστω και αργότερα απο όταν θα το είχαν μεγάλη ανάγκη. Με το ενοίκιο δεν αφήνεις τίποτα...

ΥΓ. Οσο για τις τιμές, εδώ που μένω, Ρετζίκι, που ειναι καλή περιοχή αλλά όχι όπως τις ακριβές (Πανόραμα, Βυζάντιο, Κωνσταντινοπολίτικα, κλπ), ένα σπίτι 100 τμ κοστίζει 600-700 ευρώ το μήνα. 100 τμ δεν ειναι παλάτι. Ο πατέρας μου νοικιάζει σε άλλους σπίτι 40 ετών, 80 τμ, 300 ευρώ, που ειναι χαμηλή τιμή, αλλά δεν θέλει να αλλάζει νοικάριδες, και έχει ένα καλό ζευγάρι μέσα. 300 ευρώ για 80 τμ για σπίτι 40 ετών, επίσης δεν είναι λίγα. Πιστεύω ότι στην Αθήνα, γιατί χθές είχα την ίδια κουβέντα, οι τιμές ειναι πιο πάνω.





Ανον, είσαι σίγουρα μαθηματικός; Ή μήπως είσαι αθάνατος; Εγώ να σου πω την αμαρτία μου, σκοπεύω να πεθάνω κάποια στιγμή... Πότε έβαλες το δάνειο, στα 35; Και 25, μέσο όρο, μας κάνει 60. Νέος άνθρωπος ακόμη δεν λέω, αλλά όπως και να το κάνεις ...60άρης και βάλε, κατά πάσα πιθανότητα. Διότι μπορεί να το άρχισες στα 38 και να πάει 30 χρόνια (ή ακόμη και 35, αφού όπως λες 100τμ δεν είναι παλάτι..., άρα θα τελειώσεις στα 68 ή και παραπάνω). Δεν είναι μια ζωή λες; Για σκέψου το, έτσι ...πιο σφαιρικά.

Το νοίκι και η ιδιοκτησία έχουν συν και πλην το καθενα. Εσύ παρέθεσες μόνον τα θετικά της ιδιοκτησίας. Υπάρχουν και αρνητικά, όπως είναι η δέσμευση (χωρίς καν να ειναι ακόμη δικό σου, αφού το ξεχρεώνεις), τα έξοδα επισκευών του σπιτιού αλλά και των κοινοχρήστων χώρων τα οποία πλέον αναλαμβάνεις εσύ, ενώ από το νοίκι φεύγεις, ίσως όχι εύκολα, πάντως φεύγεις. Αυτά είναι και προσωπικές επιλογές σε τελική ανάλυση, αντικειμενικο ομως είναι το γεγονός ότι το δάνειο στοιχίζει συνήθως διπλάσια από το νοίκι. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί παραμένουν στο ενοίκιο. Από την πείρα μου σου λέω ότι μονον όσοι μετρούν σε χιλιάρικα τα ευρώ προχώρησαν σε δάνειο. Οχι όσοι μετρούν σε κατοστάρικα (εαν καταλαβαινεις τι εννοώ).

Στην Αθήνα πάντως νοικιάζεις σε Χαλάνδρι, Βριλήσσια, Μελίσσια (που μάλιστα τίς έχουν για πολύ χαι περιοχες - μεταξύ μας, χάλια έχουν γίνει πλεόν) με 600 ευρώ μπορει και 100 τμ. Δεν εχεις παρά να κοιτάξεις στο xe.gr.
Την Θεσ/νικη δεν την ξερω αλλά από μια ματιά που έριξα στο xe.gr



ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Ανθέων, διαμέρισμα 130 τ.μ., 3 υ/δ, 5ος όροφος, πάρκιν, αυτόνομη θέρμανση, φρεσκοβαμμένο, φωτεινό, σαλόνι, κουζίνα, χολ, μπάνιο, αποθήκη, τζάκι, a/c, τιμή 770 ευρώ info
Πρώτη δημοσίευση: 14/3/2008 Τελευταία δημοσίευση: 19/3/2008
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Εύοσμος, διαμέρισμα 105 τ.μ., 3 υ/δ, 1ος όροφος, πάρκιν, αυτόνομη θέρμανση, αποθήκη, τιμή 350 ευρώ info
Πρώτη δημοσίευση: 14/3/2008 Τελευταία δημοσίευση: 19/3/2008
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Καλαμαριά, διαμέρισμα 115 τ.μ., 3ος όροφος, αυτόνομη θέρμανση, τριάρι, διαμπερές, ασανσέρ, παρκέ, μπαλκόνι περιμετρικά, κατάλληλο και για επαγγελματική χρήση, τιμή 500 ευρώ info
Πρώτη δημοσίευση: 27/2/2008 Τελευταία δημοσίευση: 19/3/2008
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Πλαγιαρι κέντρο, μονοκατοικία 140 τ.μ., κατασκευή '00, 4 υ/δ, τζάκι, boiler, συναγερμός, ησυχία, αυτονομία, μεγάλος κήπος, μεγάλη αποθήκη, δίπλα σε αγορά, σχολεία, συγκοινωνίες, τιμή 750 ευρώ info
Πρώτη δημοσίευση: 23/3/2008 Τελευταία δημοσίευση: 28/3/2008
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Χαριλάου, ρετιρέ 100 τ.μ., 4ος όροφος, αυτόνομη θέρμανση, φυσικό αέριο, κατάλληλο και για φοιτητές, οδός Ευμένους, τιμή 450 ευρώ info
Πρώτη δημοσίευση: 21/3/2008 Τελευταία δημοσίευση: 26/3/2008


Δεν φαντάζομαι να θεωρείς τζάκια κλπ. πρώτη ανάγκη; Ακόμη και έτσι ομως, με 750 ευρώ 140 τμ. Ούτε αυτό σού κάνει; Μα τι θελεις πια βρε αδερφέ! Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω το Πλαγιάρι ως περιοχή.

Οπως και να χει, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι καποιος που δεν έχει τα 1.000 ευρώ του δανείου δεν σημαίνει ότι αυτόματα κατατάσσεται στους φτωχούς. Στο κάτω κατω μιλάμε και ζηλεύουμε πολλές φορες τον ευρωπαϊκό τρόπο ζωής (κι εσυ το κάνεις νομίζω) αλλά δεν σκεφτόμαστε οτι αυτοί μένουν κατά πλειοψηφία στο νοίκι. Αυτό δεν μας αρέσει, θελουμε μονον τα καλά τους. Μάλλον τα θελουμε όλα δικά μας. Κι οπως έλεγαν οι παλαιοί, όποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα. Αυτή είναι η δική μου άποψη και μάλλον επιβεβαιώνεται σιγά σιγά, δυστυχώς.





Υ.Γ. τελικά ποια είναι η προτεραιότητά σου, το τώρα ή το αύριο; Όλα, μήπως...;


Και όσο εαν έβγαζα 4000 ευρώ το μήνα, προσωπικα την αμαρτία μου να την πω, ε ναι, θα τα πήγαινα στις Αλπεις. Ειναι θέμα προτεραιοτήτων.

Με σημερινές τιμές, εαν είσαι σύνταξη, θα παίρνεις 1000 ευρώ, και θα συνεχίζεις να δίνεις 300 ευρώ για νοίκι, άντε 250 αν πας σε σημαντικά μικρότερο σπίτι... Κατανοείς λοιπόν τι σημαίνει βλέπω σε βάθος χρόνου;



Οσο γι αυτό τι να πω; Από τα 10 ευρώ της Αφρικής πήγες στα 3500 που είναι "αναγκαια" στην Ελλάδα. Common sense βρε! Το χάσατε πια;

Κατω απο τα 3000 περίπου (είτε είναι 3300 είτε είναι 2700 ανα περίπτωση, περιοχή κλπ), δεν έχεις επιλογές. Αυτό αποκαλώ μιζέρια. Και δεν το συγκρίνω με αλλού, και στην Αφρική πεθαίνουν απο την πείνα, δεν νομίζω να θέλουμε να βάλουμε εκεί τον πήχυ και να λέμε, δεν πειράζει, κατεβάστε και άλλο την αγοραστική μας δύναμη, είμαστε καλύτερα απο τα παιδιά που πεθαίνουν απο την πείνα στην Αφρική, δεν πειράζει...

anon
30-03-08, 13:06
Στο είπα και πιο πριν, αλλά δεν το κατάλαβες, βλέπεις τα πράγματα πολύ βραχυπρόθεσμα. Τι θα κάνεις ότνα βγείς στην σύνταξη, και θα πρέπει να πληρώνεις ακόμη νοίκι; (μέχρι να αποβιώσεις όπως όλοι οι άνθρωποι). Με σημαντικά λιγότερες αποδοχές; ΚΑι στο τέλος αντι να πληρώνεις μια ζωή στο δάνειο, πληρώνεις μια ζωή νοίκι, και δεν σου μένει και τίποτα στην τελική. Οσο δε για τα νοίκια, τα τελευταία δυο χρόνια είναι σε ύφεση, αλλά όπως ξέρεις πολύ καλά, τα νοίκια δεν ειναι και τόσο σταθερά. Μπορεί να βρίσκονται στο ναδίρ σήμερα, τίποτα δεν αποκλείει αύριο να πάνε στο ζενίθ. Και ναι είμαι μαθηματικός, τουλάχιστον αυτό σπούδασα :p Oσο για έξοδα επισκευών, δεν είναι πολλες φορές που ειναι σημείο αντιπαράθεσης, και τελικά τα πληρώνει ο νοικάρης. Επίσης δεν έβαλες υπόψη σου τις μετακομοίσης. Κατα μέσο όρο όταν είσαι στο νοίκιο, μετακομίζεις κατα μέσο όρο στα 6-8 χρόνια. Για βάλε και αυτό υπόψη σου. Σαν φοιτητής πχ η μετακομοιση δεν ειναι σπουδαίο πράγμα. Για δές τι σημαίνει σε οικογενειάρχη. Τι πρέπει να κουβαλήσει...Ειδικά εαν αλλάξει περιοχή, τι πρόβλημα μπορει να δημιουργήσει στα παιδιά.. Ασε δε που δεν μπορείς να έχεις έπιπλα, αυτά που ταιριάζουν, απο θέμα διαστάσεων καθαρά, μπορεί να μην ταιριάζουν σε άλλο. Οτι δεν παίρνεις τίποτα καλό, γιατί είσαι πάντα υπο καθεστώς προσωρινής διαβίωσης, εαν παντρευτείς θα δείς ότι ειναι σημείο τριβής με τις περισσότερες τουλάχιστον γυναίκες. Τεσπα, δεν χρειάζεται να σε πείσω. Θαρθεις στην θέση μου πιστεύω, και όταν με το καλό κάνεις κανα δυο παιδάκια, θα δείς. Και εαν είσαι στο νοίκι, και χρειαστεί να κάνεις έστω και μια μετακομοιση. Εχω γνωστούς μου, και ξέρω τι άγχος και πρόβλημα δημιουργεί η αβεβαιότητα του ενοικιοστασίου.

Οσο για τις αγγελίες, καλά έκανες και έψαξες, αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.. Εαν δεν το δείς δεν μπορείς να ξέρεις. Σε κάθε περίπτωση, οι ευκαιρίες κάτι κρύβουν κατα κανόνα απο πίσω. Απο σοβαρές τεχνικές ατέλειες, προβληματικούς γείτονες κλπ κλπ κλπ...

chat1978
30-03-08, 13:14
Πωωωω....

Eλπίζω να μην παίρνω τόσα μετα το Master...
Δεν σε κατάλαβα αλλά κατά την δική μου γνώμη στο χώρο των προγραμματιστών ελάχιστη σημασία έχουν τα πτυχία. Οι αυτοδίδακτοι είτε το κάναν σε μια σχολή μέσα, είτε στο σπίτι τους είναι οι καλύτεροι και κάθε έξυπνος εργοδότης που ξέρει και λίγο από τον χώρο αυτό προτιμάει.

lazar
30-03-08, 13:17
anon, καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου, άλλωστε αντιπροσωπεύει το σκεπτικό των περισσοτέρων Ελλήνων τα τελευταία χρόνια.

Οταν όμως γράφεις αυτό

ΚΑι στο τέλος αντι να πληρώνεις μια ζωή στο δάνειο, πληρώνεις μια ζωή νοίκι, και δεν σου μένει και τίποτα στην τελική.
αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπολογίζεις καθόλου το γεγονός ότι το δάνειο έχει διπλάσιο κόστος από το ενοίκιο. Και γενικώς αυτό σού λέω όλη την ώρα. Οταν μετράμε σε χιλιάρικα, προφανώς τα 3 είναι ελάχιστα.

Το ότι θέλεις να κάνεις επένδυση σε ένα ακινητο είναι δικαίωμα σου και καλά κάνεις, αλλά έχω την αίσθηση ότι για σένα 300 ή 400 ευρώ παραπάνω δεν είναι τιποτε. Πώς γίνεται να συμβαίνει αυτό;

EvilHawk
30-03-08, 13:19
Άλλο όμως 100 ευρώ το μήνα και άλλο 260 που υποστηρίζει ο Εβιλ σε προηγούμενο μήνυμα και μάλιστα μόνο για παπούτσια!


Εγώ μπορεί να είπα παπαριά οκ, κάνε ένα υπολογισμό εσύ για 2 παιδιά στην ανάπτυξη, υπολόγισε για 5 (επειδή θα λίωσουν στο πλύσιμο) φορές τον χρόνο ένα ζευγάρι παπούτσια, ένα παντελόνι, μία μπλούζα, ένα μπουφάν ή κάτι άλλο εποχικό, 2-3 εσώρουχα και 2-3 ζευγάρια κάλτσες, βάλε και κάτιτις για τους γονείς για να μην κυκλοφορούν γυμνοί και σοκάρουν τα χρηστά ήθη, διαίρεσε με το 12 ... :whistle::whistle:

Είσαι εκτός πραγματικότητας απλά και ξεκάθαρα.

chat1978
30-03-08, 13:20
Τα νοίκια έχουν πέσει σημαντικά τα τελευταία δύο χρόνια, και αυτό λόγω ότι οι περισσότεροι προτιμούν δάνειο
Όχι πάντως για τα μικρά σπίτια που κοιτάζω εγώ που τα νοικιάζουν 450 τα 45-50 τμ.
Εγώ πάντως σκεφτόμουν να αγοράσω σπίτι αλλά απογοητεύτηκα. Για ένα αντίστοιχο σπίτι χρειάζομαι 150000 ευρώ που στο πιο αισιόδοξο θέλει 800 ευρώ τον μήνα για 25 χρόνια. Και λέω αισιόδοξο καθώς αυτό υπολογίστικε με 2.5 ετήσιο σταθερό επιτόκιο που τελικά βγάζει κοντά στις 1.8 φορές πάνω το αρχικό κεφάλαιο.

Μου φαίνεται τραγικό για 25 χρόνια από τα 30 μου χωρίς να έχω καταλήξει σε κάτι σχετικά με τα οικογενειακά να δίνω 800 ευρώ το μήνα ενώ μπορώ να δίνω 450. Υπολόγισα την διαφορά και σκεφτόμουν ότι προτιμώ να μαζέψω το κεφάλαιο και να ρισκάρω τμηματικά σε μια επένδυση και μετά αγοράζω το σπίτι με ένα μεγάλο μέρο αποπληρωμένο.

lazar
30-03-08, 13:24
Εγώ μπορεί να είπα παπαριά οκ, κάνε ένα υπολογισμό εσύ για 2 παιδιά στην ανάπτυξη, υπολόγισε για 5 (επειδή θα λίωσουν στο πλύσιμο) φορές τον χρόνο ένα ζευγάρι παπούτσια, ένα παντελόνι, μία μπλούζα, ένα μπουφάν ή κάτι άλλο εποχικό, 2-3 εσώρουχα και 2-3 ζευγάρια κάλτσες, βάλε και κάτιτις για τους γονείς για να μην κυκλοφορούν γυμνοί και σοκάρουν τα χρηστά ήθη, διαίρεσε με το 12 ... :whistle::whistle:

Είσαι εκτός πραγματικότητας απλά και ξεκάθαρα.

Εσύ είπες την παπαριά, εγώ είμαι εκτός πραγματικότητας. Ωραία τα λες!

Γράψε κανα επιχείρημα καλύτερα κι ασε τα σφυρίγματα...

Δεν είναι ολα τα παιδιά στις ίδιες ηλικίες, όσο για τους μεγάλους εγώ έχω κάμποσα ζευγάρια κι έχω χρονια να πάρω. Θα μπορούσα αλλά δεν έχω ανάγκη, όταν έχεις πολλά ζευγάρια δεν λιώνουν. Ξέρεις πόσοι μήνες έχουν περάσει χωρίς να ξοδέψω για παπούτσια; Γιατί μιλάμε σε μήνες, όχι σε χρόνια.

Ε, αν τελικά λετε 3,5 χιλιάρικα και εννοείτε 2,5 ή αν λετε μήνες και εννοείτε χρόνια, δεν φταίω εγώ!

giwrgosth
30-03-08, 13:31
Έχουμε ξεφύγει λιγάκι (πέρα από το offtopic) με τις τιμές? 1000-1200 ευρώ το τετραγωνικό έχει ένα καινούριο σπίτι στο Ρέντη, 700 το είχα πάρει εγώ πριν 6 χρόνια και πληρώνω 300 ευρώ το μήνα δάνειο για 65 τμ, 300 ευρώ νοικιάζει φίλος νεόδμητο 80 τμ στα Άνω Λιόσια, 400 ευρώ βρήκα να νοικιάσω 85 τμ στη Λυκόβρυση, γιατί πρέπει να μετακομίσω μέσα στο χρόνο. Αν ψάξει κάποιος βρίσκει καλές τιμές.

lazar
30-03-08, 13:35
Έχουμε ξεφύγει λιγάκι (πέρα από το offtopic) με τις τιμές? 1000-1200 ευρώ το τετραγωνικό έχει ένα καινούριο σπίτι στο Ρέντη, 700 το είχα πάρει εγώ πριν 6 χρόνια και πληρώνω 300 ευρώ το μήνα δάνειο για 65 τμ, 300 ευρώ νοικιάζει φίλος νεόδμητο 80 τμ στα Άνω Λιόσια, 400 ευρώ βρήκα να νοικιάσω 85 τμ στη Λυκόβρυση, γιατί πρέπει να μετακομίσω μέσα στο χρόνο. Αν ψάξει κάποιος βρίσκει καλές τιμές.

Και τι ειναι 1200 ευρώ; Τς...

Πέρα από την πλάκα, έχουμε ξεφύγει γιατι αγοράζουν ολοι με δανεικά. Οι τράπεζες έχουν λεφτά και τα δίνουν, δηλ. τα δανείζουν, οπότε η ζήτηση ανεβαίνει πάρα πολύ. Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι τι θα τα κάνουν όταν τα μαζέψουν (τα σπίτια) από οσους δεν μπορούν να αποπληρώσουν τα δάνεια. Ξέρουν τι τους γινεται ή θα έχουμε περιπτώσεις Northern Rock;

anon
30-03-08, 13:51
Αυτό ειναι ένα άλλο θέμα, και ήδη συμπτώματα εμφανίζονται στην ΑΜερική και αλλού. Γεγονός είναι ότι ενας νέος ανύπαντρος τα βλέπει αλλιώς και ένας παντρεμένος(η), ζευγάρι αλλιώς. Οσους παντρεμένους μένουν σε νοίκιο έχω γνωρίσει με ή χωρίς παιδιά, θέλουν να πάρουν δάνειο για σπίτι. Οσοι δεν το κάνουν, είναι βασικά γιατί δεν μπορούν, δεν βγαινει (γιατί τα 300-600 επιπλέον δεν είναι αμελητέο ποσό).

Αρα έχουμε δυο κατηγορίες. Αυτοί που μπορούν να στριμωχτούν για σπίτι και να τους φτάνουν ίσα-ίσα, και αυτούς που δεν μπορούν γιατί με το νοίκιο που είναι ήδη τους φτάνουν ίσα-ίσα... Μια η άλλη είμαστε στον ίδιο παρανομαστή, ως ποιότητα ζωής, απλά κάποιοι πριν πεθάνουν θα έχουν ένα σπίτι, και οι άλλοι όχι.

lazar
30-03-08, 13:58
Αρα έχουμε δυο κατηγορίες. Αυτοί που μπορούν να στριμωχτούν για σπίτι και να τους φτάνουν ίσα-ίσα, και αυτούς που δεν μπορούν γιατί με το νοίκιο που είναι ήδη τους φτάνουν ίσα-ίσα... Μια η άλλη είμαστε στον ίδιο παρανομαστή, ως ποιότητα ζωής, απλά κάποιοι πριν πεθάνουν θα έχουν ένα σπίτι, και οι άλλοι όχι.

Δεν ξέρουμε πότε θα πεθάνουμε Σαββα, μην το ξεχνάς...

Και δεν είναι έτσι όπως τα λες βέβαια, απλώς σε διευκολύνει να βλέπεις την δική σου θέση ως πλεονεκτική, μια που αυτήν επέλεξες. Μπορεί όμως και να μην είναι τελικα...

Εάν ας πούμε είχες αυτά τα 400 παραπάνω τον μήνα τώρα θα ήταν 4800 το χρόνο. Κάνεις το ταξιδάκι σου και σού περισσεύουν κι ολας. Πόσα χρόνια πληρώνεις για δάνειο, 6 π.χ.; Πόσο μας κάνει 6 Χ 4.800; Περίπου 30 χιλιάρικα. Ασχημα είναι; Γκαρσονιέρα έπαιρνες. Νατο το σπίτι αμέσως αμέσως όχι για να μεινεις, αλλά για το ένα παιδι σε 6 χρόνια μεσα. Ενώ τώρα τα εδωσες στους τοκογλύφους. Θα χες και εισόδημα αντιθέτως.

Είναι μεγάλο χαράτσι το δάνειο, μην το συζητάς.

vasper
30-03-08, 14:53
Μου αρέσει που για όλα φταίει το... κεφάλαιο!!! Ενώ η αλήθεια είναι ότι το... κεφάλαιο στην Ελλάδα έχει πολύ λιγότερους υπαλλήλους από ότι σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες που τα πάνε πολύ καλύτερα από εμάς. Γιατί άραγε; Μήπως γιατί η νοοτροπία του Έλληνα έχει αλλάξει και θέλει απλά να βολευτεί κάπου που εργάζεται όσο το δυνατόν λιγότερο, παράγει όσο το δυνατόν λιγότερο και κουράζετε όσο το δυνατόν λιγότερο με αποτέλεσμα το βάρος της οικονομίας να πέφτει στους λίγους που εργάζονται πραγματικά;

lazar
30-03-08, 15:04
Πες τον lazar να σου πεί. Απο ότι λέει με τα διπλά νοικιάζεις παλάτι. Θα τον έχω υπόψη μου, μιας και το έχω σαν σκέψη στο μυαλό μου να κατέβω αθήνα, γιατί εδώ απο δουλειά/καριέρα ειναι άστα να πάνε.

Και τι θα το κάνεις το σπίτι στη Θεσ/νίκη αν μετακομίσεις Αθήνα; Βλεπεις, ακομη και με ιδιόκτητο σπίτι δεν ησυχάζεις.




Οσο για τις αγγελίες, καλά έκανες και έψαξες, αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.. Εαν δεν το δείς δεν μπορείς να ξέρεις. Σε κάθε περίπτωση, οι ευκαιρίες κάτι κρύβουν κατα κανόνα απο πίσω. Απο σοβαρές τεχνικές ατέλειες, προβληματικούς γείτονες κλπ κλπ κλπ...

Μα ποια ευκαιρία, το ακριβότερο σού εγραψα και είχε 750 (και με τζάκι...).

Τι είναι αυτό το Πλαγιάρι αλήθεια; Μακριά από το κέντρο, ακριβό, φτηνό;

sdikr
30-03-08, 15:18
Και τι θα το κάνεις το σπίτι στη Θεσ/νίκη αν μετακομίσεις Αθήνα; Βλεπεις, ακομη και με ιδιόκτητο σπίτι δεν ησυχάζεις.




Μα ποια ευκαιρία, το ακριβότερο σού εγραψα και είχε 750 (και με τζάκι...).

Τι είναι αυτό το Πλαγιάρι αλήθεια; Μακριά από το κέντρο, ακριβό, φτηνό;

Με συνθήκες Θεσσαλονίκης ναι είναι μακριά (20 χιλιομετρά περίπου) με συνθήκες Αθήνας όχι, χωρίο ήτανε βάσικα :p

giwrgosth
30-03-08, 15:30
Με συνθήκες Θεσσαλονίκης ναι είναι μακριά (20 χιλιομετρά περίπου) με συνθήκες Αθήνας όχι, χωρίο ήτανε βάσικα :p
Χωριό ήταν πριν κάτι δεκαετίες και η πιο πυκνοκατοικιμένη πόλη της Ευρώπης, η Καλλιθέα :p

anon
30-03-08, 15:30
@lazar Νοικιάζω της Θεσ/νίκης και πληρώνω την δόση του νέου σπιτιού στην Αθήνα :p Και στην Αθήνα θα κατέβω εαν βγάζω περισσότερα, ήδη έχουμε πλαφονάρει Θεσ/νίκη. Τεσπα, θα έρθει και η σειρά σου, και θα δείς και την άλλη όψη... Κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά, και σε κάθε περίπτωση είναι μην πέσεις στην περίπτωση (πχ να αναγκάζεσαι να ξεσπιτώνεσαι κάθε 3-4 χρόνια, ένα παράδειγμα λέμε). Οσο για το Πλαγιάρι, ειναι εκτός Θεσ/νίκης (σχεδόν, όπως και το Ρετζίκι που μένω επίσης, αλλά όλα πλέον ουσιαστικά ειναι μέσα στην ευρύτερη Θεσ/νίκη).

Αλήθεια, έτσι απο περιέργεια, προφανώς είσαι πιο νέος απο μένα, πόσο κατα μέσο όρο χαρτζιλίκι είχατε στην εφηβεία; Πήγες πανεπιστήμιο ή κάποιο άλλο ΑΕΙ; Εαν ναι, κατα πόσο ήτανε/είναι η μέση οικογενειακή επιβάρυνση (χαρτζιλίκι, βιβλία, όργανα/υπολογιστής κλπ κλπ). Δεν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις προς τα πάνω ή κάτω. Μέσο όρο.

opener
30-03-08, 15:33
....
Επιγραμματικά να αναφέρω στην δική μου περίπτωση μερικές ανελαστικές δαπάνες τον μήνα
.... δώρα που πρέπει να κάνεις στις γιορτές για τα παιδιά σου, για τους γονείς / κουμπάρους τις λεγόμενες κοινωνικές υποχρεώσεις, έστω και εαν είναι στο ευτελές ποσό για σήμερα των 20-30 ευρώ ανα δώρο, εαν τα μαζέψεις βγαίνουν συνολικά ένα αξιόλογο ποσό και πάει λέγοντας.

Και ρωτώ λοιπόν, τι να μαζέψω; Να μην πάω πουθενά, ως οικογένεια να γίνω ένας κοινωνικός απόβλητος, για να γλυτώσω τα δώρα; (ενα παράδειγμα λέω).....



...
Αρα λοιπόν σύμφωνα με την θεωρία σου είμαστε σπάταλοι, ας δούμε τι μπορούμε να περιορίσουμε....


Άσε Σάββα όποιος είναι έξω απο τον χορό πολλά λέει, δεν μπορεί να βρεί έστω και μια δαπάνη καταναλωτισμού ή πλουτισμού σε αυτά που έχεις γράψει παραπάνω, αλλά το προσπέρασε στα γρήγορα, έτσι για να έχει κάτι να λέει ...


... υπάρχουν και κοινωνικές υποχρεώσεις, πως να το κάνουμε. Λοιπόν τρείς κουμπαριές, 3Χ2=6 Χ 30 = 180 ευρώ τον χρόνο, συν των γονιών 4 Χ 30 = 120 του κερατά βοηθάνε οι γονείς, δεν μπορείς να μην τους πάρεις και κάτι. Και στα παιδιά σου τρείς φορές τον χρόνο (γιορτή, γενέθλια, Χριστούγεννα), 3 Χ 3 Χ 30 = 270 ευρώ. Το λιγότερο! Και δεν βάλαμε αδέλφια κλπ. Η΄θα αφήσεις το παιδί σου, να κοιτά τα άλλα και αυτό να μην πάρει τίποτα; Και με 30 ευρώ δεν είναι και πολλά πλέον για κάποιο παιχνίδι. Ετσι έχουμε τον χρόνο συνολικά ενα ελάχιστο σε δώρα 570 ευρώ!...

Διαβασα με προσοχη τα γραφομενα ολων, γι αυτα που παραθετω εχω να πω τα εξης:

Σχετικα με τις κοινωνικες υποχρεωσεις, εχω να πω οτι μας εχουν βαλει στο λουκι των δωρων.
Δεν πας δωρο? = κοινωνικός απόβλητος.
Και τα οικονομανε οι εμποροι στην υγεια ολων μας (δειτε ποσες εορτες εχουν "εφευρεθει" και θα καταλαβετε τι εννοω).
Παλαιοτερα πχ σε μια ονομαστικη εορτη ως δωρο πηγαινε καποιος ενα λουλουδι απ την γλαστρας του η ενα γλυκο που ειχε κανει στο σπιτι μονος του.
Θα μου πειτε οτι τωρα δεν εχουμε γλαστρες με λουλουδια η οτι δεν εχουμε τον χρονο/γνωση για χειροποιητα γλυκισματα.
Η λυση ειναι απλη. Δεν παμε και δεν δεχομαστε δωρα.
Θεωρειτε οτι θα σας κακοχαρακτηρισουν? Αν ομως γι αυτους εχει πρωταρχικη σημασια το δωρο και οχι η παρουσια σας πως θα τους χαρακτηριζατε?
Και δεν αναφερομαι στα μικρα παιδακια που ειναι τα μονα που το αξιζουν.

anon, αν τα μετρησουμε ολα τα δωρα σιγουρα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα 570 ευρω τον χρονο, απλα νομιζω οτι δεν το παρατηρουμε γιατι δεν δινουμε σημασια.
Μια πληρης καταγραφη των εξοδων για δωρα σε ετησια βαση θα ηταν μια μεγαλη εκπληξη για παρα πολλους.

anon
30-03-08, 15:39
Μου αρέσει που για όλα φταίει το... κεφάλαιο!!! Ενώ η αλήθεια είναι ότι το... κεφάλαιο στην Ελλάδα έχει πολύ λιγότερους υπαλλήλους από ότι σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες που τα πάνε πολύ καλύτερα από εμάς. Γιατί άραγε; Μήπως γιατί η νοοτροπία του Έλληνα έχει αλλάξει και θέλει απλά να βολευτεί κάπου που εργάζεται όσο το δυνατόν λιγότερο, παράγει όσο το δυνατόν λιγότερο και κουράζετε όσο το δυνατόν λιγότερο με αποτέλεσμα το βάρος της οικονομίας να πέφτει στους λίγους που εργάζονται πραγματικά;

Οχι. Γιατί το κεφάλαιο πληρώνει σημαντικά λιγότερο, και χωρίς άλλες παροχές ή ποιότητα ζωής (ωράριο, ασφάλεια εργασίας = μονιμότητα όπως στο δημόσιο, καλές παροχές υγείας κλπ κλπ). Χώρια η φορολόγηση (του εργαζομένου όχι του εργοδότη), με ΦΜΥ και εισφορές κλπ. Οπότε στην Ελλάδα έχουμε περισσότερους μικροεπιχειρηματίες, καταστηματάρχες, ελεύθερους επαγγελματίες κλπ. Τοχω πει το παράδειγμα, Πχ στην Γερμανία ένας ιδιοκτήτης πχ ενός συνεργείου αυτοκινήτου θα βγάζει 120,000 ευρώ τον χρόνο, ο αρχιμηχανικός θα βγάζει 80-100Κ, οι βοηθοί απο 60-80Κ, και ο μαθητευόμενος θα βγάζει 30-40Κ . Στην ελλάδα σε αντίστοιχη περίπτωση ο ιδιοκτήτης θα βγάζει 250Κ+ , ο αρχιμηχανικός με το ζόρι κανα 30-40Κ οι βοηθοί στα 15Κ και ο μαθητευόμενος θα δουλεύει τσάμπα και θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ που δεν του ζητάνε και λεφτά απο πάνω!

Οσο γιαυτά που λές, είναι κατάφορα ψεύδη, μιας και στις στατιστικές ήδη βγαίνει ότι οι Ελληνες στον ιδιωτικό τομέα εργάζονται περισσότερο απο τους περισσότερους Ευρωπαίους. Μηπως μπερδεύεις δημόσιο με ιδιωτικό τομέα; Τώρα εαν μιλάμε απο άποψη παραγωγικότητας, αυτό είναι άλλο μεγαλύτερο θέμα, και το σημαντικότερο λόγο για την χαμηλότερη παραγωγικότητα τον έχει το κεφάλαιο, που δεν εκπαιδεύει, προτιμά να παίρνει όσο πιο φθηνό εργατικό δυναμικό απαξιώνοντας γνώσεις και εμπειρία κατα κανόνα. Δεν αξιολογεί, δεν επιβραβεύει (κατα κανόνα). Αυτό δεν είναι ευθύνη των εργαζομένων, αλλά του κεφαλαίου.

@οπελ5 Σΰμφωνώ απόλυτα φίλε μου. Ξεκινώντας απο την κοπέλα που θα σε στραβοκοιτάξει (το λιγότερο) εαν στις 14/2 δεν πάρεις το λιγότερο μια πλούσια ανθοδέσμη (και κατα προτίμηση με συνοδεία πέτρας, όχι του δρόμου αλλά κάτι άλλες κοτρώνες σε μαγαζιά :lol:) , ξανά μανά στις 8/3 γιορτή γυναίκας, τον Μάη γιορτή μάνας, (δεν είναι τυχαίο που τις κάνουν τις γιορτές να πρέπει να δίνουμε δώρα στις γυναίκες, δεν υπάρχει περίπτωση να μην θέλουν, μην πω απαιτούν). Επειτα όπως είπες έχουμε γιορτές ονομαστικές, γενέθλια, χριστούγεννα και πάσχα που τρελλένουν τα παιδιά με τις διαφημίσεις παιδικών (αλήθεια αυτό ειναι τόσο σοβαρό που θάλεγα κανονικά θα έπρεπε να απαγορευθούν απο την τηλεόραση). Προσωπικά προσπαθώ να "καταργήσουμε" όσα περισσότερα μπορούμε, γιατί όντως 600 ευρώ τον χρόνο δεν φτάνουν. Και τα παιδιά, όταν είναι μικρά δεν καταλαβαίνουν, όταν μεγαλώσουν θέλουν άλλα, υπολογιστή, adsl, wow και άλλα τινά απο ότι ακούω απο συναδέλφους. Πακέτο μιλάμε.

Και πάλι εαν περιορίσεις τις κλασσικές κοινωνικές υποχρεώσεις, υπάρχουν άλλες πχ εχεις σε γάμους που εκεί δεν μπορείς πρέπει κάτι να πάς, και μάλιστα κάτι καλύτερο απο 30 ευρώ. ΔΗλαδή να παρακαλάς ναχεις μικρό σόι :lol: Η΄ να μην έχεις κάποιο μεγάλο κύκλο, να είσαι ένας μονόχνωτος, κοινωνικα απόβλητος... Οσο κάποιος ζεί με τους γονείς του, αυτό δεν το καταλαβαίνει, γιατί βασικά αποτελεί κοινωνική υποχρέωση της οικογένειας, οπότε αυτά καλύπτονται απο τους γονείς του. Οταν κάνει δική του οικογένεια, αυτομάτως και αυτά μπαίνουν στον λογαριασμό. Απλά ειναι τόσα πολλά, που κάποιος που ακόμη δεν έχει κάνει οικογένεια δεν μπορεί να τα αντιληφθεί, ούτε καν να τα χωνέψει. Για παράδειγμα έδωσα ένα κοστολόγιο βασικών ανελαστικών δαπανών περίπου 1250 ευρώ, όπου τα 640 ευρώ είναι δάνειο. Ακόμη και εαν δεν είχα τα 640 αυτά , και πλήρωνα νοίκι, πχ 400 ευρώ, η διαφορά είναι μόλις 240 ευρώ, δηλαδή 1000 ευρώ το μήνα ανελαστικές δαπάνες. Χωρίς θέρμανση, χωρίς τρόφιμα, χωρίς πάμπερς, ένδυση/ υπόδηση, συνδρομή ADSL :lol: δόσεις κάρτας γιατί πήρες μια τηλεόραση ή ένα ψυγείο (όχι μετρητοίς γιατί δεν περισσεύουν είπαμε). Παιδιά όσοι δεν έχετε οικογένεια, δεν μπορείτε να το καταλάβετε, τελεία και παύλα, απλά κάντε έναν κόπο μόλις κάνετε και πείτε μας εαν συνεχίζετε να έχετε τις ίδιες απόψεις (ειδικά εαν κάνετε ένα - δυο παιδιά). Θα δείτε ότι θα αναθεωρήσετε πολλά, το ίδιο και εγώ, άλλα πίστευα πριν και αλλιώς τώρα, δυστυχώς. (α υπόψη δεν καπνίζω, ούτε πίνω, κάποιος καπνιστής ένα πακέτο την ημέρα, θα πρέπει να συνυπολογίσει και καμμιά 70 ευρώ στο "χόμπυ" του. Επίσης δεν παίρνω εφημερίδες, δεν έχω συδρομές σε περιοδικά ενω παλιά είχα και πάει λέγοντας). Κάντε επίσης έναν κόπο εσείς που δεν έχετε οικογένεια, και ζητήστε απο την μάνα σας μια εκτίμηση του κόστους σούπερ μάρκετ/λαικής/κρεωπολείου κλπ, για τα έξοδα διατροφής και απορρυπαντικά και άλλα που χρειάζεται ένα σπίτι, για μια τετραμελή οικογένεια. Και ποστάρετε τι βρίκατε, για να μην λέω εγώ τα δικά μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.