PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μισθό παίρνετε το μήνα;



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7

lazar
30-03-08, 15:53
Αλήθεια, έτσι απο περιέργεια, προφανώς είσαι πιο νέος απο μένα, πόσο κατα μέσο όρο χαρτζιλίκι είχατε στην εφηβεία; Πήγες πανεπιστήμιο ή κάποιο άλλο ΑΕΙ; Εαν ναι, κατα πόσο ήτανε/είναι η μέση οικογενειακή επιβάρυνση (χαρτζιλίκι, βιβλία, όργανα/υπολογιστής κλπ κλπ). Δεν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις προς τα πάνω ή κάτω. Μέσο όρο.

Κι ομως δεν είμαι πιο νέος από εσένα. Τα πάντα είναι θέμα νοοτροπίας και προφανώς έχουμε διαφορετική σε αυτό το θέμα. Τι νόμιζες ότι μιλάω ως άσχετος ή ίσως ως πλούσιος; Κάθε άλλο.

Ναι, σπούδασα, αλλά δεν θυμάμαι τα έξοδα τότε γιατί πάει πολύς καιρός και ποτέ μου δεν ασχολήθηκα με αυτά στην εφηβική ηλικία. Ούτε τι μού έδιναν θυμάμαι.


@lazar Νοικιάζω της Θεσ/νίκης και πληρώνω την δόση του νέου σπιτιού στην Αθήνα Και στην Αθήνα θα κατέβω εαν βγάζω περισσότερα, ήδη έχουμε πλαφονάρει Θεσ/νίκη. Τεσπα, θα έρθει και η σειρά σου, και θα δείς και την άλλη όψη... Κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά, και σε κάθε περίπτωση είναι μην πέσεις στην περίπτωση (πχ να αναγκάζεσαι να ξεσπιτώνεσαι κάθε 3-4 χρόνια, ένα παράδειγμα λέμε). Οσο για το Πλαγιάρι, ειναι εκτός Θεσ/νίκης (σχεδόν, όπως και το Ρετζίκι που μένω επίσης, αλλά όλα πλέον ουσιαστικά ειναι μέσα στην ευρύτερη Θεσ/νίκη).
Οπότε αν έρθεις Αθήνα, πάει περίπατο ολη η επιχειρηματολογία σου περί ιδιόκτητου σπιτιού. Εκτός και αν σκοπεύεις να βάλεις και δεύτερο Αθηναϊκό δάνειο.

........Auto merged post: lazar added 4 Minutes and 13 Seconds later........


Διαβασα με προσοχη τα γραφομενα ολων, γι αυτα που παραθετω εχω να πω τα εξης:

Σχετικα με τις κοινωνικες υποχρεωσεις, εχω να πω οτι μας εχουν βαλει στο λουκι των δωρων.
Δεν πας δωρο? = κοινωνικός απόβλητος.
Και τα οικονομανε οι εμποροι στην υγεια ολων μας (δειτε ποσες εορτες εχουν "εφευρεθει" και θα καταλαβετε τι εννοω).
Παλαιοτερα πχ σε μια ονομαστικη εορτη ως δωρο πηγαινε καποιος ενα λουλουδι απ την γλαστρας του η ενα γλυκο που ειχε κανει στο σπιτι μονος του.
Θα μου πειτε οτι τωρα δεν εχουμε γλαστρες με λουλουδια η οτι δεν εχουμε τον χρονο/γνωση για χειροποιητα γλυκισματα.
Η λυση ειναι απλη. Δεν παμε και δεν δεχομαστε δωρα.
Θεωρειτε οτι θα σας κακοχαρακτηρισουν? Αν ομως γι αυτους εχει πρωταρχικη σημασια το δωρο και οχι η παρουσια σας πως θα τους χαρακτηριζατε?
Και δεν αναφερομαι στα μικρα παιδακια που ειναι τα μονα που το αξιζουν.

anon, αν τα μετρησουμε ολα τα δωρα σιγουρα ειναι πολυ περισσοτερα απο τα 570 ευρω τον χρονο, απλα νομιζω οτι δεν το παρατηρουμε γιατι δεν δινουμε σημασια.
Μια πληρης καταγραφη των εξοδων για δωρα σε ετησια βαση θα ηταν μια μεγαλη εκπληξη για παρα πολλους.

Κι εδώ έχουμε κακιστη εκτίμηση του κόστους. Το "ευτελές ποσό των 30 ευρώ" που διάβασα παραπάνω για δώρο με σόκαρε. Πότε πηγαίναμε επί δρχ. δώρο αξίας 10.000; Σε γάμο ίσως και μόνον εκεί!

opener
30-03-08, 15:57
@ anon,
Οπως δεν ειναι τυχαιο που δεν υπαρχει σχολιο για αυτο το εξοδο απο καμμια φιλη του Φορουμ!

Εγω επειδη εχω τον χρονο και το "βιτσιο" να καταγραφω εσοδα/εξοδα με το Χ προγραμμα οικογενειακου προγραμματισμου/προυπολογισμου ξερω πολυ καλα το "που πανε τα χρηματα μου?"

lazar
30-03-08, 16:03
Οχι. Γιατί το κεφάλαιο πληρώνει σημαντικά λιγότερο, και χωρίς άλλες παροχές ή ποιότητα ζωής (ωράριο, ασφάλεια εργασίας = μονιμότητα όπως στο δημόσιο, καλές παροχές υγείας κλπ κλπ). Χώρια η φορολόγηση (του εργαζομένου όχι του εργοδότη), με ΦΜΥ και εισφορές κλπ. Οπότε στην Ελλάδα έχουμε περισσότερους μικροεπιχειρηματίες, καταστηματάρχες, ελεύθερους επαγγελματίες κλπ. Τοχω πει το παράδειγμα, Πχ στην Γερμανία ένας ιδιοκτήτης πχ ενός συνεργείου αυτοκινήτου θα βγάζει 120,000 ευρώ τον χρόνο, ο αρχιμηχανικός θα βγάζει 80-100Κ, οι βοηθοί απο 60-80Κ, και ο μαθητευόμενος θα βγάζει 30-40Κ . Στην ελλάδα σε αντίστοιχη περίπτωση ο ιδιοκτήτης θα βγάζει 250Κ+ , ο αρχιμηχανικός με το ζόρι κανα 30-40Κ οι βοηθοί στα 15Κ και ο μαθητευόμενος θα δουλεύει τσάμπα και θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ που δεν του ζητάνε και λεφτά απο πάνω!

Στη Γερμανία ζουν πολλοί με 1.100 καθαρά, το ξέρεις; Οδηγοί λεωφορείων π.χ. και τέτοια επαγγέλματα. Γκρινιάζουν βεβαιως γιατι τελευταία έχουν μεγάλο πληθωρισμό αλλά άλλο 1.100 και άλλο 3.500. Τα 3.500 καθαρά ελάχιστοι τα βλέπουν στη Γερμανία, πίστεψέ με.

........Auto merged post: lazar added 1 Minutes and 10 Seconds later........


@ anon,
Οπως δεν ειναι τυχαιο που δεν υπαρχει σχολιο για αυτο το εξοδο απο καμμια φιλη του Φορουμ!

Εγω επειδη εχω τον χρονο και το "βιτσιο" να καταγραφω εσοδα/εξοδα με το Χ προγραμμα οικογενειακου προγραμματισμου/προυπολογισμου ξερω πολυ καλα το "που πανε τα χρηματα μου?"

Εγώ το κάνω μερικούς μήνες τώρα στο Excel. Μέχρι δεκάρας. Επαθα πλάκα με ψιλοέξοδα τα οποία δεν φαινόντουσαν και το σύνολο τους βγάζει κατοστάρικα το μηνα.

........Auto merged post: lazar added 4 Minutes and 55 Seconds later........


Επίσης δεν παίρνω εφημερίδες, δεν έχω συδρομές σε περιοδικά ενω παλιά είχα και πάει λέγοντας). Κάντε επίσης έναν κόπο εσείς που δεν έχετε οικογένεια, και ζητήστε απο την μάνα σας μια εκτίμηση του κόστους σούπερ μάρκετ/λαικής/κρεωπολείου κλπ, για τα έξοδα διατροφής και απορρυπαντικά και άλλα που χρειάζεται ένα σπίτι, για μια τετραμελή οικογένεια. Και ποστάρετε τι βρίκατε, για να μην λέω εγώ τα δικά μου.

Είχες και συνδρομές σε περιοδικά; Καταναλωτάκια σε βρίσκω... :p

Ο,τι και να λες τα 3.300 δεν τα φτάνεις σε πάγια έξοδα. Αν βεβαια πάρεις και κανα κάστρο, όλο με δάνειο, δίνεις και 2 χιλιαρικα δοση σε τράπεζα, αλλάζει. Δεν λέμε όμως αυτό. Για όριο φτώχειας μιλήσαμε.

opener
30-03-08, 16:07
...
Κι εδώ έχουμε κακιστη εκτίμηση του κόστους. Το "ευτελές ποσό των 30 ευρώ" που διάβασα παραπάνω για δώρο με σόκαρε. Πότε πηγαίναμε επί δρχ. δώρο αξίας 10.000; Σε γάμο ίσως και μόνον εκεί!

Φιλε lazar, που ακριβως εγω εχω "κακιστη εκτίμηση του κόστους"?

lazar
30-03-08, 16:09
Φιλε lazar, που ακριβως εγω εχω "κακιστη εκτίμηση του κόστους"?

Οχι εσύ. Εννοούσα ότι το να μας φαινεται "τζαμπατζίδικο" ένα δώρο των 30 ευρώ ειναι λαθος χρηματική εκτιμηση. Πρόκειται για 10.000 δρχ., δεν είναι 3.000 δρχ. ή κάτι τετοιο. Αυτό εννοούσα και δεν αφορούσε σ αυτό που εγραψες.

giwrgosth
30-03-08, 16:10
Εγώ το κάνω μερικούς μήνες τώρα στο Excel. Μέχρι δεκάρας. Επαθα πλάκα με ψιλοέξοδα τα οποία δεν φαινόντουσαν και το σύνολο τους βγάζει κατοστάρικα το μηνα.
Να σου πω μερικά κατοστάρικα? Ο καφές στη δουλειά 1,5 ευρώ, θέλω 50 καφέδες το μήνα σύνολο 75 ευρώ. Φτιάχνω όμως μόνος μου και έτσι πάνω από 10 ευρώ δεν πάνε σε καφέδες. Τυρόπιτα ή κέικ ή κάτι τέλος πάντων για κολατσιό έχει κάπου 2 ευρώ. Άλλα 60 το μήνα δηλαδή. Από το σπίτι έτοιμα και όπως τα θέλω. Καλά για φαγητό στη δουλειά δε μιλάμε, γιατί εκεί πάμε στα 150-200 ευρώ το μήνα. Το ταπεράκι είναι σίγουρα πολύ πιο φτηνό και φυσικά πιο νόστιμο! Πολύ πιο φτηνή φυσικά και η κάρτα απεριορίστων διαδρομών των 38 ευρώ από τα 300-350 που κοστίζει το αυτοκίνητο το μήνα. Τσίχλες, σοκολάτες, χαρτομάντηλα κλπ από το περίπτερο αν τα βάλεις κάτω είναι κάποια χρήματα, ενώ τα ίδια αν τα πάρεις από super market σε ποσότητες είναι πολύ πιο φτηνά. Αν βάλουμε και σωστή χρήση τηλεφώνων, ρεύματος κλπ και τα προσθέσουμε όλα αυτά που από μόνα τους δείχνουν μικροποσά μαζεύουμε κανένα πεντακοσάρικο το μήνα για πλάκα! Και φυσικά δεν μιλάω για καφέδες και ποτά έξω, γιατί αυτά αν τα περιορίσουμε στα απαραίτητα βγάλαμε 20 μέρες διακοπών στην Ευρώπη το καλοκαίρι.

opener
30-03-08, 16:22
Εγώ το κάνω μερικούς μήνες τώρα στο Excel. Μέχρι δεκάρας. Επαθα πλάκα με ψιλοέξοδα τα οποία δεν φαινόντουσαν και το σύνολο τους βγάζει κατοστάρικα το μηνα..

Οπως προανεφερα εγω λογω "βιτσιου" εχω data απο το 1999.


Οχι εσύ. Εννοούσα ότι το να μας φαινεται "τζαμπατζίδικο" ένα δώρο των 30 ευρώ ειναι λαθος χρηματική εκτιμηση. Πρόκειται για 10.000 δρχ., δεν είναι 3.000 δρχ. ή κάτι τετοιο. Αυτό εννοούσα και δεν αφορούσε σ αυτό που εγραψες.

Ενταξει για την ερωτηση προηγουμενως.
Για το ευρω/δραχμη που λες, νομιζω οτι οι περισσοτεροι Ελληνες εχουν (κακως) την εξης ισοτιμια =
1 ευρω = 100 δρχ
10 ε = 1.000 δρχ
50 ε = 5.000 δρχ
100 ε = 10.000 δρχ

anon
30-03-08, 17:05
Νομίζω ότι στην σημερινή εποχή έχει μεγάλη διαφορά τι μπορούσες να πάρεις μια εποχή (για κάποιο δώρο μιλώντας πάντα) με 10,000 δραχμές και τι παίρνεις σήμερα με 30 ευρώ. Εαν είσαι μεγαλύτερος, και έχεις οικογένεια, εννοώ παιδιά, λογικά και πάλι μπορείς να μου απαντήσεις ρωτώντας πολύ απλά τα παιδιά σου. Συμφωνώ ότι λεπτομερής καταγραφή βγάζει πολλά μικροέξοδα, που όμως επειδή επαναλαμβάνοται πολλάκις τελικά καταλήγουν σε ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσό. Συνδρομές είχα πριν παντρευτώ. Μετά όλα κόπηκαν (λόγω κόστους). Κάρτα απεριορίστων διαδρομών κλπ σίγουρα βοηθάει, εαν σε καλύπτουν τα ΜΜΜ. Εμένα δεν με καλυπτουν δυστυχώς. Λες στην Γερμανία ζουν με 1100 ευρώ, θα πρέπει να σου τονίσω, ότι εκεί ο βασικός ειναι 1100 ευρώ (όταν εδώ ειναι στα 700 περίπου), και δεν μιλάμε για ατομικό εισόδημα, αλλά για οικογενειακό, για οικογένεια με παιδιά. Αρα στην Γερμανία ένα ζευγάρι με βασικό, παίρνει πάνω απο 2200 ευρώ, ενώ εδώ με βασικό παίρνει 1400 ευρώ... Και εδώ υπάρχουν οικογένειες που την βγάζουν με σημαντικά λιγότερα. Δεν μιλάμε για αυτό, μιλάμε πόσο λογικά πρέπει να έχει μια οικογένεια ως εισόδημα. Σίγουρα πολλές παίρνουν και πολυ λιγότερα. Και το πως ζουν είναι ένα θέμα. Επειτα στην Ελλάδα κυριαρχεί και η παραοικονομία. Το ότι κάποιος μπορεί να βγάζει να δουλεύουν τα παιδιά του στα φανάρια, δεν σημαίνει ότι δεν βγάζει, το αντίθετο μάλιστα, μπορεί να βγάζει περισσότερα απο σένα και μενα μαζί. Δεν ξέρουμε, και τα απόλυτα νούμερα πχ φορολογικής δήλωσης ανταποκρίνονται στην αλήθεια, ειδικα στους αναξιοπαθούντες.


Στην Αθήνα θα έρθω (αν έρθω), για περισσότερα, όχι για τα ίδια. Οπότε βάζω σε ενοίκιο της Θεσσαλονίκης, και με τα επιπλέον πληρώνω το δάνειο για το σπίτι Αθήνας (μπορεί να με περισσεύουν και μερικά ακόμη). Στην τελική αντί για ένα σπίτι, θα έχω δύο μετά απο 20 χρόνια. Δεν είναι κακό σενάριο....

gravis
30-03-08, 17:37
Να σου πω μερικά κατοστάρικα? Ο καφές στη δουλειά 1,5 ευρώ, θέλω 50 καφέδες το μήνα σύνολο 75 ευρώ. Φτιάχνω όμως μόνος μου και έτσι πάνω από 10 ευρώ δεν πάνε σε καφέδες. Τυρόπιτα ή κέικ ή κάτι τέλος πάντων για κολατσιό έχει κάπου 2 ευρώ. Άλλα 60 το μήνα δηλαδή. Από το σπίτι έτοιμα και όπως τα θέλω. Καλά για φαγητό στη δουλειά δε μιλάμε, γιατί εκεί πάμε στα 150-200 ευρώ το μήνα. Το ταπεράκι είναι σίγουρα πολύ πιο φτηνό και φυσικά πιο νόστιμο! Πολύ πιο φτηνή φυσικά και η κάρτα απεριορίστων διαδρομών των 38 ευρώ από τα 300-350 που κοστίζει το αυτοκίνητο το μήνα. Τσίχλες, σοκολάτες, χαρτομάντηλα κλπ από το περίπτερο αν τα βάλεις κάτω είναι κάποια χρήματα, ενώ τα ίδια αν τα πάρεις από super market σε ποσότητες είναι πολύ πιο φτηνά. Αν βάλουμε και σωστή χρήση τηλεφώνων, ρεύματος κλπ και τα προσθέσουμε όλα αυτά που από μόνα τους δείχνουν μικροποσά μαζεύουμε κανένα πεντακοσάρικο το μήνα για πλάκα! Και φυσικά δεν μιλάω για καφέδες και ποτά έξω, γιατί αυτά αν τα περιορίσουμε στα απαραίτητα βγάλαμε 20 μέρες διακοπών στην Ευρώπη το καλοκαίρι.


Oταν αρχιζεις να μετρας ετσι το χρημα ,περα απο φτωχος πεφτει και η ποιοτητα ζωης σου.

lazar
30-03-08, 17:43
Νομίζω ότι στην σημερινή εποχή έχει μεγάλη διαφορά τι μπορούσες να πάρεις μια εποχή (για κάποιο δώρο μιλώντας πάντα) με 10,000 δραχμές και τι παίρνεις σήμερα με 30 ευρώ. Εαν είσαι μεγαλύτερος, και έχεις οικογένεια, εννοώ παιδιά, λογικά και πάλι μπορείς να μου απαντήσεις ρωτώντας πολύ απλά τα παιδιά σου. Συμφωνώ ότι λεπτομερής καταγραφή βγάζει πολλά μικροέξοδα, που όμως επειδή επαναλαμβάνοται πολλάκις τελικά καταλήγουν σε ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσό. Συνδρομές είχα πριν παντρευτώ. Μετά όλα κόπηκαν (λόγω κόστους). Κάρτα απεριορίστων διαδρομών κλπ σίγουρα βοηθάει, εαν σε καλύπτουν τα ΜΜΜ. Εμένα δεν με καλυπτουν δυστυχώς. Λες στην Γερμανία ζουν με 1100 ευρώ, θα πρέπει να σου τονίσω, ότι εκεί ο βασικός ειναι 1100 ευρώ (όταν εδώ ειναι στα 700 περίπου), και δεν μιλάμε για ατομικό εισόδημα, αλλά για οικογενειακό, για οικογένεια με παιδιά. Αρα στην Γερμανία ένα ζευγάρι με βασικό, παίρνει πάνω απο 2200 ευρώ, ενώ εδώ με βασικό παίρνει 1400 ευρώ... Και εδώ υπάρχουν οικογένειες που την βγάζουν με σημαντικά λιγότερα. Δεν μιλάμε για αυτό, μιλάμε πόσο λογικά πρέπει να έχει μια οικογένεια ως εισόδημα. Σίγουρα πολλές παίρνουν και πολυ λιγότερα. Και το πως ζουν είναι ένα θέμα. Επειτα στην Ελλάδα κυριαρχεί και η παραοικονομία. Το ότι κάποιος μπορεί να βγάζει να δουλεύουν τα παιδιά του στα φανάρια, δεν σημαίνει ότι δεν βγάζει, το αντίθετο μάλιστα, μπορεί να βγάζει περισσότερα απο σένα και μενα μαζί. Δεν ξέρουμε, και τα απόλυτα νούμερα πχ φορολογικής δήλωσης ανταποκρίνονται στην αλήθεια, ειδικα στους αναξιοπαθούντες.


Στην Αθήνα θα έρθω (αν έρθω), για περισσότερα, όχι για τα ίδια. Οπότε βάζω σε ενοίκιο της Θεσσαλονίκης, και με τα επιπλέον πληρώνω το δάνειο για το σπίτι Αθήνας (μπορεί να με περισσεύουν και μερικά ακόμη). Στην τελική αντί για ένα σπίτι, θα έχω δύο μετά απο 20 χρόνια. Δεν είναι κακό σενάριο....

Τελικά όμως ανον την ζωή σου την καθορίζει το "πόσα χρήματα θα παρω". Θεωρείς το νοίκι "χτικιό" για να χρησιμοποιήσω μια λεξη που σπάνια ακούγεται, πληρώνεις τοσα για το καταδικό σου σπίτι και τελικά θα ξαναπάς στο νοίκι στην άχαρη και δύσβατη Αθήνα. Εάν μού επιτρέπεις, δεν βρίσκω πολύ λογικές τις επιλογές σου. Μήπως έχεις ανάγκη από χρηματοοικονομικό σύμβουλο; Πάντως, αν πάρεις κι αλλο δάνειο σε βλέπω να ψάχνεις και για αλλού μετά. Είναι ...μαθηματικώς βέβαιο!

Δεν ξέρω από πού έχεις τις πληροφορίες σου για την Γερμανία αλλά είναι λανθασμένες. Δεν υπάρχει παντού κατώτερος μισθός, είναι μάλιστα ένα από τα αιτήματα των αριστερών. Οπου υπάρχει είναι περιπου σαν τον ελληνικό (κι οταν εγώ λεω περιπου δεν εννοώ 400 ευρώ διαφορά, αλλά κάποιες δεκάδες).

To γράφει και η Βικι αν δεν με πιστεύεις

Germany (http://en.wikipedia.org/wiki/Germany) none, administratively or by law; collective bargaining agreements set minimum pay rates

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country

Μην ακούς τις αρβύλες από δω κι από 'κεί. Αυτό που σίγουρα αληθεύει είναι ότι οι Γερμανοί δεν θα δώσουν σεντ παραπάνω χωρίς λόγο. Σε όλα τα μήκη και πλάτη των οικονομικών δραστηριοτήτων τους, ανεξαρτήτως μεγέθους τσέπης. Άλλωστε την μεγαλύτερη κατανάλωση την κάνουν οι μετανάστες. Ευτυχώς δηλ. αλλιώς θα είχε η χώρα το αντίθετο πρόβλημα.

........Auto merged post: lazar added 2 Minutes and 7 Seconds later........


Oταν αρχιζεις να μετρας ετσι το χρημα ,περα απο φτωχος πεφτει και η ποιοτητα ζωης σου.

Ενώ όταν τρεχεις και δεν έχεις χρόνο ούτε για ύπνο δεν πέφτει η ποιότητα της ζωής σου; Γιατί, για να μην κουβαλήσεις σεικερ στη δουλειά; Αυτή ακριβώς είναι η διαφορά νοοτροπίας που λέμε. Και καλά να τα χεις, αν δεν τά 'χεις; Τότε γκρινιάζεις ότι φταίει το ...κεφάλαιο. Που σου δίνει μόνον 3000 αντί για 4000. Μαλιστα.


και edit, για τον φιλο μου τον anon

Οπότε βάζω σε ενοίκιο της Θεσσαλονίκης, και με τα επιπλέον πληρώνω το δάνειο για το σπίτι Αθήνας (μπορεί να με περισσεύουν και μερικά ακόμη).
Θα σού περισσεύουν κι ολας; Και το δάνειο του σπιτιού στη Θεσ/νίκη ποιος θα το πληρώνει, ...εγώ;


Ακόμη και εαν δεν είχα τα 640 αυτά , και πλήρωνα νοίκι, πχ 400 ευρώ, η διαφορά είναι μόλις 240 ευρώ,
Λίγα σού φαίνονται 240 ευρώ; Βλέπεις οτι έχω δικιο; Ξέρεις πόσα τέτοια 200άρια έχεις αναφέρει σε αυτές τις λίγες γραμμές που έχουμε ανταλλάξει;

gravis
30-03-08, 18:09
Αν επερνα προσωπικα 3000 /μηνα δεν θα επερνα σεικερ στην δουλεια, θα επερνα τηλεφωνο να μου τον φερουν ετοιμο στην δουλεια και οπως ακριβως τον θελω.
Και πανω σε αυτο θελω να αναφερω το εξης, αν βγαζει καποιος 3000 ευρω το μηνα ατομικα και χωρις αλλες υποχρεωσεις αλλα δεν ξερει παλι πως να τα διαχειριστει και μετραει παλι το χρημα ,τοτε ειναι παλι φτωχος και αυτην την φορα στην νοοτροπια.
δεν αναφερομαι σε σενα lazar γιατι σιγουρα δεν βγαζεις 3000 €/μηνα

hemlock
30-03-08, 18:12
και edit, για τον φιλο μου τον anon

Θα σού περισσεύουν κι ολας; Και το δάνειο του σπιτιού στη Θεσ/νίκη ποιος θα το πληρώνει, ...εγώ;
Κοντρα δανειο...Αυτο το τελευταιο ,ελπιζω να ειναι απο την eurobank...

lazar
30-03-08, 18:17
Αν επερνα προσωπικα 3000 /μηνα δεν θα επερνα σεικερ στην δουλεια, θα επερνα τηλεφωνο να μου τον φερουν ετοιμο στην δουλεια και οπως ακριβως τον θελω.
Και πανω σε αυτο θελω να αναφερω το εξης, αν βγαζει καποιος 3000 ευρω το μηνα ατομικα και χωρις αλλες υποχρεωσεις αλλα δεν ξερει παλι πως να τα διαχειριστει και μετραει παλι το χρημα ,τοτε ειναι παλι φτωχος και αυτην την φορα στην νοοτροπια.
δεν αναφερομαι σε σενα lazar γιατι σιγουρα δεν βγαζεις 3000 €/μηνα

Βλέπω έχεις ανάγκη από υπηρέτες. Και Location: Cuba

Ενδιαφέρον...


Κοντρα δανειο...Αυτο το τελευταιο ,ελπιζω να ειναι απο την eurobank...

Και τι αλλάζει με αυτό;

gravis
30-03-08, 18:23
Η ανθρωπος στο συνολο στην καθημερινοτητα του παραγει πολλα πραματα τα οποια ομως δεν μπορει να "γευτει" λογω χ,ψ παραγοντων ,και ο σημαντικοτερος ειναι ο μισθος . Ειναι λοιπον λογικο λαζαρ οταν καποιος βγαζει παρα πολλα χρηματα να μπορει να απολαυσει καποιες υπηρεσιες (να μου φερουν τον καφε) η να αγορασει καποια αγαθα ,κατι που εσυ δεν μπορεις να κανεις η αν μπορεσεις δεν θα το κανεις τοσο ευκολα και με στερησεις.
Ο καφες ηταν το παραδειγμα..
Η κουβα ειναι ενα ονειρικο μερος που θα ηθελα να παω αν θα ειχα τα λεφτα ;)

hemlock
30-03-08, 18:24
Και τι αλλάζει με αυτό;
Απλα σε μια τετοια περιπτωση,τα κοντρα δανεια, ο ανονας θα νοιωσει "ανθρωπος" που προσπαθει να αγορασει/φτιαξει σπιτι και τα παιδια του απλα δεν θα το βρουν ετοιμο...Θα τους το παρει καποια τραπεζα...

lazar
30-03-08, 18:48
Η ανθρωπος στο συνολο στην καθημερινοτητα του παραγει πολλα πραματα τα οποια ομως δεν μπορει να "γευτει" λογω χ,ψ παραγοντων ,και ο σημαντικοτερος ειναι ο μισθος . Ειναι λοιπον λογικο λαζαρ οταν καποιος βγαζει παρα πολλα χρηματα να μπορει να απολαυσει καποιες υπηρεσιες (να μου φερουν τον καφε) η να αγορασει καποια αγαθα ,κατι που εσυ δεν μπορεις να κανεις η αν μπορεσεις δεν θα το κανεις τοσο ευκολα και με στερησεις.
Ο καφες ηταν το παραδειγμα.

Σού διαφεύγει η περίπτωση να μην θέλει κάποιος να κάνει κάποια πράγματα που εσύ θεωρείς απολαύσεις ίσως επειδή νοιώθεις οτι δεν μπορεις να τις εχεις. Ειδικά τον καφέ, δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση από το να τον ετοιμάσεις μόνος σου.

Τι διαολο, στην εφορία μπήκα; Ο ένας ξέρει πόσα βγάζω, ο άλλος αν έχω οικογένεια.. για να προσέχουμε τι λέμε...

........Auto merged post: lazar added 8 Minutes and 22 Seconds later........


Απλα σε μια τετοια περιπτωση,τα κοντρα δανεια, ο ανονας θα νοιωσει "ανθρωπος" που προσπαθει να αγορασει/φτιαξει σπιτι και τα παιδια του απλα δεν θα το βρουν ετοιμο...Θα τους το παρει καποια τραπεζα...

Θα τους το παρει εννοεις θα τους το αγοράσει ή θα τους το βουτήξει;

hemlock
30-03-08, 18:49
Σού διαφεύγει η περίπτωση να μην θέλει κάποιος να κάνει κάποια πράγματα που εσύ θεωρείς απολαύσεις ίσως επειδή νοιώθεις οτι δεν μπορεις να τις εχεις. Ειδικά τον καφέ, δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση από το να τον ετοιμάσεις μόνος σου.

Τι διαολο, στην εφορία μπήκα; Ο ένας ξέρει πόσα βγάζω, ο άλλος αν έχω οικογένεια.. για να προσέχουμε τι λέμε...

........Auto merged post: lazar added 8 Minutes and 22 Seconds later........



Θα τους το παρει εννοεις θα τους το αγοράσει ή θα τους το βουτήξει;
Δεν θα;) ξεχρεωσει ο μπαμπας ανονας...

vasper
30-03-08, 18:54
Οχι. Γιατί το κεφάλαιο πληρώνει σημαντικά λιγότερο, και χωρίς άλλες παροχές ή ποιότητα ζωής (ωράριο, ασφάλεια εργασίας = μονιμότητα όπως στο δημόσιο, καλές παροχές υγείας κλπ κλπ). Χώρια η φορολόγηση (του εργαζομένου όχι του εργοδότη), με ΦΜΥ και εισφορές κλπ. Οπότε στην Ελλάδα έχουμε περισσότερους μικροεπιχειρηματίες, καταστηματάρχες, ελεύθερους επαγγελματίες κλπ. Τοχω πει το παράδειγμα, Πχ στην Γερμανία ένας ιδιοκτήτης πχ ενός συνεργείου αυτοκινήτου θα βγάζει 120,000 ευρώ τον χρόνο, ο αρχιμηχανικός θα βγάζει 80-100Κ, οι βοηθοί απο 60-80Κ, και ο μαθητευόμενος θα βγάζει 30-40Κ . Στην ελλάδα σε αντίστοιχη περίπτωση ο ιδιοκτήτης θα βγάζει 250Κ+ , ο αρχιμηχανικός με το ζόρι κανα 30-40Κ οι βοηθοί στα 15Κ και ο μαθητευόμενος θα δουλεύει τσάμπα και θα πρέπει να λέει και ευχαριστώ που δεν του ζητάνε και λεφτά απο πάνω!

Οσο γιαυτά που λές, είναι κατάφορα ψεύδη, μιας και στις στατιστικές ήδη βγαίνει ότι οι Ελληνες στον ιδιωτικό τομέα εργάζονται περισσότερο απο τους περισσότερους Ευρωπαίους. Μηπως μπερδεύεις δημόσιο με ιδιωτικό τομέα; Τώρα εαν μιλάμε απο άποψη παραγωγικότητας, αυτό είναι άλλο μεγαλύτερο θέμα, και το σημαντικότερο λόγο για την χαμηλότερη παραγωγικότητα τον έχει το κεφάλαιο, που δεν εκπαιδεύει, προτιμά να παίρνει όσο πιο φθηνό εργατικό δυναμικό απαξιώνοντας γνώσεις και εμπειρία κατα κανόνα. Δεν αξιολογεί, δεν επιβραβεύει (κατα κανόνα). Αυτό δεν είναι ευθύνη των εργαζομένων, αλλά του κεφαλαίου.


Ο ιδιωτικός τομέας δουλεύει ΜΟΝΟ (άντε με ελάχιστες εξαιρέσεις στον Δημόσιο). Αλλά όταν πάνω από το 1/4 των εργαζόμενων στην Ελλάδα είναι Δημόσιοι τεμπέληδες και από τους υπόλοιπους οι μισοί θέλουν να γίνουν δημόσιοι τεμπέληδες... όχι μόνο δεν λέω ψέματα αλλά επιβεβαιώνω το ότι οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό δουλεύουν περισσότερο. Αν δεν δούλευαν η οικονομία θα είχε ήδη καταρρεύσει...

Όσο για το πόσα βγάζουν οι... ιδιοκτήτες, μάλλον εσύ ψεύδεσαι. Γιατί απλά δεν υπάρχουν τόσα αφεντικά ώστε να δικαιολογούν αυτά που λες. Ειδικά όταν πάνω από το 60% των εργαζόμενων δουλεύουν σε μικρές ή μεσαίες επιχειρήσεις... ή είναι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Επίσης θα ήθελα να μου πεις σε ποια άλλη χώρα της Ευρώπης οι δημόσιοι υπάλληλοι απολαμβάνουν τόσα πολλά προνόμια ή είναι τόσο πολλοί στον αριθμό, και ταυτόχρονα πόσοι ιδιωτικοί υπάλληλοι στην Ευρώπη έχουν... μονιμότητα; Δεν είναι προσωπικό, αλλά τα νούμερα απλά δεν βγαίνουν... Καμία χώρα δεν έχει μηχάνημα που να βγάζει περισσότερα χρήματα από όσα παράγει...

lazar
30-03-08, 18:59
Δεν θα;) ξεχρεωσει ο μπαμπας ανονας...

Αλλά, ποιός, τα παιδιά του; Μην λες μισολογα βρε Μενιδιάτη(*), πέστα ολα

* είδες για να μην μένεις στο Κολωνάκι...

hemlock
30-03-08, 19:00
Αλλά, ποιός, τα παιδιά του; Μην λες μισολογα βρε Μενιδιάτη(*), πέστα ολα

* είδες για να μην μένεις στο Κολωνάκι...
Αντε να στο πω...Θα τα παρει η τραπεζα...

lazar
30-03-08, 19:02
Ο ιδιωτικός τομέας δουλεύει ΜΟΝΟ (άντε με ελάχιστες εξαιρέσεις στον Δημόσιο). Αλλά όταν πάνω από το 1/4 των εργαζόμενων στην Ελλάδα είναι Δημόσιοι τεμπέληδες και από τους υπόλοιπους οι μισοί θέλουν να γίνουν δημόσιοι τεμπέληδες... όχι μόνο δεν λέω ψέματα αλλά επιβεβαιώνω το ότι οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό δουλεύουν περισσότερο. Αν δεν δούλευαν η οικονομία θα είχε ήδη καταρρεύσει...

Όσο για το πόσα βγάζουν οι... ιδιοκτήτες, μάλλον εσύ ψεύδεσαι. Γιατί απλά δεν υπάρχουν τόσα αφεντικά ώστε να δικαιολογούν αυτά που λες. Ειδικά όταν πάνω από το 60% των εργαζόμενων δουλεύουν σε μικρές ή μεσαίες επιχειρήσεις... ή είναι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Επίσης θα ήθελα να μου πεις σε ποια άλλη χώρα της Ευρώπης οι δημόσιοι υπάλληλοι απολαμβάνουν τόσα πολλά προνόμια ή είναι τόσο πολλοί στον αριθμό, και ταυτόχρονα πόσοι ιδιωτικοί υπάλληλοι στην Ευρώπη έχουν... μονιμότητα;

Σιγά τα φοβερά προϊόντα του ιδιωτικού τομέα. Ολη η χώρα πάσχει, αστα να πάνε.

Οσο για τα αφεντικά και τα μικρομεσαία βγάζουν Βασπερ, τα χιλιαρικάκια τους τα καταπίνουν. Εκεί να δεις τι λένε, 10 χιλιάρικα δεν τους φτάνουν, μετρημένα και δικαιολογημένα φυσικά, Φιλιππινέζες υπηρέτριες κλπ. "Ε, τι , να διώξουμε την υπηρέτρια;" Κάτι τετοια ακούς...

........Auto merged post: lazar added 1 Minutes and 0 Seconds later........


Αντε να στο πω...Θα τα παρει η τραπεζα...

LOL :lol::lol::lol:

anon
30-03-08, 21:54
Για να το καταλάβετε γιατί μάλλον δεν.... Νοικιάζεις το ένα σπίτι στην Θεσσαλονίκη, και αυτό πληρώνει το δάνειο (το μεγαλύτερο μέρος αν όχι όλο, εξαρτάται με την διάρκεια) του δέυτερου σπιτιού στην Αθήνα. Αρα δεν μιλάμε για δύο δάνεια (για την αποπληρωμή). Ειναι μια τακτική που την έχουν κάνει αρκετοί που ξέρω.

Οσο για την Γερμανία, άσε να ξέρω απο πρώτο χέρι, οι γονείς μου και οι περισσότεροι θείοι μου πήγαν εκεί, και οι περισσότεροι συνεχίζουν να μένουν. Εχω μεγάλο σόι εκεί, και τα συζητάμε κάθε καλοκαίρι που έρχονται Ελλάδα για διακοπές. Σίγουρα τα πράγματα χειροτέρεψαν με το σπάσιμο του τείχους και την είσοδο στην ΕΕ των ανατολικών χωρών, εξάλλου γιαυτό το λόγο έγινε η όλη ιστορία, για να συμπιεσθούν οι μισθοί, βάσει ανταγωνιστικότητας (όχι επιχειρήσεων, μισθών).

@vasper ασε να ξέρω πολύ καλά ότι δεν ψεύδομαι. ΟΙ μικροεπιχειρηματίες και ελεύθεροι επαγγελματίες εν Ελλάδι, βγάζουν πολύ περισσότερα απο ότι αντίστοιχοί τους στο εξωτερικό, επειδή πληρώνουν σημαντικά λιγότερο σε μισθούς (βολεύει επιχειρηματίες, μικρούς και μεγάλους, εκτός εαν είσαι στην μικρή άτυχη συνομοταξία των μισθωτών όπου ένα μικρό μέρος μόνο απολαμβάνει καλές αποδοχές με τα ελληνικά δεδομένα), και επειδή φοροδιαφεύγουν ασύστολα και εισφοροδιαφεύγουν.

3000 ευρώ το μήνα ατομικό εισόδημα χωρίς υποχρεώσεις είναι σούπερ. Με οικογένεια με παιδιά και δάνειο, είσαι ίσα - ίσα. Και ναι είναι σπατάλη να παραγγέλνεις καφέ ή και φαγητό στην δουλειά, εκτός απο ίσως κάποιες σπάνιες περιπτώσεις. Εαν είναι καθημερινότητα, είναι μια άσκοπη σπατάλη. Οπως επίσης και το τσιγάρο, πέρα απο θέμα υγείας (αυτό για όσους βαυκαλίζονται περι οικονομικών), ειναι και μια κατάφορη σπατάλη, που ισοδυναμεί συνήθως 70-100 ευρώ το μήνα.

opener
30-03-08, 22:25
Αν επερνα προσωπικα 3000 /μηνα δεν θα επερνα σεικερ στην δουλεια, θα επερνα τηλεφωνο να μου τον φερουν ετοιμο στην δουλεια και οπως ακριβως τον θελω.
Και πανω σε αυτο θελω να αναφερω το εξης, αν βγαζει καποιος 3000 ευρω το μηνα ατομικα και χωρις αλλες υποχρεωσεις αλλα δεν ξερει παλι πως να τα διαχειριστει και μετραει παλι το χρημα ,τοτε ειναι παλι φτωχος και αυτην την φορα στην νοοτροπια.
δεν αναφερομαι σε σενα lazar γιατι σιγουρα δεν βγαζεις 3000 /μηνα

Θα αναφερθω τοτε εγω για τον εαυτο μου.
Μεχρις το 2006 που εργαζομουν, εβγαζα 8.000/μηνα και δεν θα ειχα προβλημα να παρω σεικερ στην δουλεια. Γιατι? Πολυ απλα γιατι δεν με ενδιαφερει το τι θα πουν οι αλλοι για εμενα, αλλα το τι θεωρω εγω σωστο. Ακουγεται εγωιστικο αυτο? Ισως.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα:

Καποιος με οικονομικη στενοτητα βγαινει εξω με "δευτερα ρουχα" και συλλογιζεται οτι ολοι που τον βλεπουν το σχολιαζουν (μπορει πραγματι να το σχολιαζουν,μπορει ομως και οχι) = νοιωθει ασχημα.
Αν μεινει σε αυτη την οικονομικη κατασταση, παει ολη του η ζωη σε αυτο το μοτιβο.
Τωρα ας υποθεσουμε οτι το ιδιο ατομο εχει αποκτησει πλεον πολλα χρηματα, εχει 10 ντουλαπες με τα πιο ακριβα ρουχα αλλα παλι βγαινει εξω με "δευτερα ρουχα" γιατι με αυτα νοιωθει ανετα/γιατι ετσι του αρεσει.
Να εισαι σιγουρος οτι σε αυτη την περιπτωση συλλογιζεται οτι ΑΥΤΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ γνωριζει οτι εχει πολλα χρηματα και = νοιωθει ανετος.
Και στι δυο περιπτωσεις τα ιδια ρουχα φορουσε, αλλα η ψυχολογια του ειναι τελειως αντιθετη.
Νομιζω οτι καταλαβαινεις τι θελω να πω.



Η ανθρωπος στο συνολο στην καθημερινοτητα του παραγει πολλα πραματα τα οποια ομως δεν μπορει να "γευτει" λογω χ,ψ παραγοντων ,και ο σημαντικοτερος ειναι ο μισθος . Ειναι λοιπον λογικο λαζαρ οταν καποιος βγαζει παρα πολλα χρηματα να μπορει να απολαυσει καποιες υπηρεσιες (να μου φερουν τον καφε) η να αγορασει καποια αγαθα ,κατι που εσυ δεν μπορεις να κανεις η αν μπορεσεις δεν θα το κανεις τοσο ευκολα και με στερησεις.
Ο καφες ηταν το παραδειγμα..
Η κουβα ειναι ενα ονειρικο μερος που θα ηθελα να παω αν θα ειχα τα λεφτα ;)

Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες προτεραιοτητες η το τι θεωρουν ως απολαυση.
Πιστεψε με, απο την στιγμη που εχεις τα χρηματα για κατι, το εχεις αποκτησει ηδη χωρις να το εχεις αγορασει, γιατι γνωριζεις οτι "οτι ωρα θελω, το αγοραζω".



Σού διαφεύγει η περίπτωση να μην θέλει κάποιος να κάνει κάποια πράγματα που εσύ θεωρείς απολαύσεις ίσως επειδή νοιώθεις οτι δεν μπορεις να τις εχεις....

Συμφωνω απολυτως.

lazar
30-03-08, 22:33
Για να το καταλάβετε γιατί μάλλον δεν.... Νοικιάζεις το ένα σπίτι στην Θεσσαλονίκη, και αυτό πληρώνει το δάνειο (το μεγαλύτερο μέρος αν όχι όλο, εξαρτάται με την διάρκεια) του δέυτερου σπιτιού στην Αθήνα. Αρα δεν μιλάμε για δύο δάνεια (για την αποπληρωμή). Ειναι μια τακτική που την έχουν κάνει αρκετοί που ξέρω.
Αυτό θα σημαίνει ότι το σπίτι στην Αθήνα θα είναι χαμηλότερης ποιότητας από της Θεσσαλονίκης. Οπότε θα πληρώνεις δάνειο για πολύ καλύτερο σπίτι από αυτό που θα μένεις. Διαφορετικά θα πρέπει να τσοντάρεις από την τσέπη σου, δηλ. από την εργασία σου. Αυτό θα κάνεις τελικα και αυτό κάνουν ολοι αυτοί που αναφέρεις. Το αποτέλεσμα θα είναι να αυξήσεις τα έξοδα σου και να λες αργότερα ότι η οικογένεια θέλει 4 χιλιάρικα το μηνα.

Αν ήταν έτσι ανον θα το καναμε όλοι επάγγελμα, θα παίρναμε δάνεια και θα νοικιάζαμε τα σπίτια. Υπολογισες να σού φύγει ο ενοικιαστής κι εσύ να τρέχεις στο Ρατζικι ή πως το λεν από την Αθήνα, για να ψάχνεις ενώ θα είσαι πηγμένος στις δουλειές; Κι αν δεν βρεις για 6 ή 12 μήνες, θα πληρώνεις δύο δάνεια; Πολύ απλά τα λες.

Συμβουλή μου, μην κατέβεις Αθήνα, πιστεύω οτι θα το μετανοιώσεις.

john dubi
30-03-08, 23:25
Στην Ελλαδα ανετος ειναι αυτος που δεν χρωσταει σε πιστωτικες και δανεια σημερα.

GZahos
30-03-08, 23:41
Ετσι ακριβως. Ποσοι ειναι αυτοι ομως? Τελευταια πolls που διαβαζα για Ελλαδισταν γραφαν για 7 στα 10 νοικοκυρια χρεωμενα σε δανεια και καρτες.

gravis
30-03-08, 23:45
Κολησες στον καφε λαζαρ, και ακολουθησαν και αλλοι, στην θεση του καφε βαλτε οποιαδηποτε αλλη υπηρεσια θελετε.
επισης δεν αντιλεγω στο τι αισθανετε ο καθενας , αν καποιος εχει λεφτα και θελει να φτιαχνει τον καφε μονος του ,δικαιωματα του, επισης εχω γνωρισει πλουσιους που φευγανε στο εξωτερικο για δουλειες και κοιμοντουσαν σε φορτηγο και τρωγανε τις πιττες που εφτιαχνε η γυναικα τους στο σπιτι για να μην ξοδεψουν δραχμη.. δικαιωματα τους..
Αλλα αυτοι εχουν την επιλογη! η φτιαχνουν τον καφε στο γραφειο, η τον παραγγελνουν, η κοιμουνται σε ξενοδοχειο η κοιμουνται μεσα στο φορτηγο.
Ο φτωχος δεν εχει την επιλογη!, μετραει τα λεφτα οπως ελεγες σε καποιο προηγουμενο ποστ σου λαζαρ. σκεφτετε οτι ο καφες σε σεικερ θα βγει φθηνοτερα απο το να παραγγειλει. σε ενα διαρκες αγχος. θα τα βγαλω αυτον τον μηνα η οχι?

lazar
31-03-08, 00:31
gravis, δεν είπα ακριβώς αυτό. Την στιγμή που οι περισσότεροι "θνητοί" κυμαίνονται σε αποδοχές απο 1000 μέχρι 3000, βρισκω μεγάλη βλακεια να πληρώνεις 100 ευρώ από αυτά μόνο και μόνο για να σού φέρνουν τον καφέ στο γραφειο, εφ' όσον γίνεται διαφορετικά. Εάν εσύ όμως αισθάνεσαι άρχοντας με αυτό, τότε επιλέγεις να τα δίνεις, αλλά από κάπου αλλού θα τα αφαιρέσεις.

Σού φαίνεται μιζέρια να υπολογίζεις τα έξοδα γενικώς; Τότε μάλλον δεν θα ευτυχήσεις ποτέ σου, διότι αυτός ο χορός του χρήματος δεν σταματά πουθενά. Ακομη και στο παράδειγμα του καφέ, δεν θα 'ταν ωραία όποια στιγμή γουστάρουμε να τον πίνουμε στην Ν. Υόρκη; Γιατί λοιπόν να μήν επιθυμώ ένα ιδιωτικό αεροπλάνο, όπως έχουν οι πλούσιοι;

Προσωπικώς δεν ζηλεύω τους πλουσίους για 1002 λόγους, αλλά δεν περιμένω να με ακολουθήσουν άλλοι στα πιστεύω μου. αυτά. Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι υπέρ των υλικών αγαθών και ευδαιμονιών είναι συχνά άνθρωποι που ευαγγελίζονται τον σοσιαλισμό. Ισως κάπου να είναι και φυσιολογικό βέβαια, επειδή πιστευπυν ότι έτσι θα τα αποκτήσουν.



anon, η Γερμανία έχει 350.000 έλληνες μονίμους μετανάστες. Δεν είναι δυνατόν να περιμένεις να την ξέρεις καλύτερα από ολους, όταν μάλιστα δεν έχεις ζήσει ποτέ εκεί. Εκτός του ότι δεν έχω οικογένεια, εκτός του ότι βγάζω λιγα, ξέρετε τώρα ότι δεν έχω και σχέση με την Γερμανία; Μα πού έπεσα, στην KGB;

gravis
31-03-08, 00:49
λαζαρ πρωτων οι κοινη "θνητοι" δεν βγαζουν 3000 ευρω για να το ξεκαθαρισουμε. Η εννοια πολυτελεια ειναι σχετικη, οποιος δεν εχει ειναι πολυτελεια ,και οποιος εχει , δεν ειναι.
Επισης ο υπολογισμος των εξοδων δεν ειναι μιζερια, αλλα η φτωχια σε φερνει στην μιζερια.
Υπαρχει και αυτη η κατηγορια των ανθρωπων που πεταγονται στην Ν.Υ για καφε με ιδιωτικο αεροπλανο χωρις να υπολογιζουν τα εξοδα γιατι πολυ απλα γι αυτους δεν υπαρχει εξοδα, αλλα αυτοι ανηκουν στο 5% του παγκοσμιου πληθυσμου και δεν μας ενδιαφερουν στο παρον νημα .και ουτε τους χειροκροτω.

SAPACO
31-03-08, 09:25
Μετά απο 3 χρόνια και επιτέλους 7% αύξηση πιάσαμε τα 1000. Αντε και του χρόνου τωρα. Τι θα τα κάνω τόσα χρηματα ρεεεεεεεεε?

giwrgosth
31-03-08, 10:25
Oταν αρχιζεις να μετρας ετσι το χρημα ,περα απο φτωχος πεφτει και η ποιοτητα ζωης σου.
Αν το μετρούσα θα ήμουν πλούσιος...;)
Άλλο η τσιγγουνιά και η μιζέρια και άλλο το να μην πετάς τα χρήματα σα χαρτοπόλεμο. Και να σου το πω και διαφορετικά στα περί ποιότητας πάνω σε αυτά που έγραψα? Ο καφές έξω είναι άθλιος, ποτέ δεν τον έχω ευχαριστηθεί, το φαγητό δεν τρώγετε, 100% κατεψυγμένα κρέατα, τα ποτά κυρίως μπόμπες και η μετακίνηση με το αυτοκίνητο κόλαση! Άρα με αυτά που κάνω δεν έχω μόνο οικονομία, αλλά και καλύτερη ποιότητα ζωής. Εκτός αν κάποιος θεωρεί ποιότητα ζωής το να του τα έχουν όλα σερβιρισμένα, τότε οκ, είμαι μίζερος!
Αυτό όμως, το ότι θεωρούμε ποιότητα ζωής να είμαστε κάθε μέρα έξω, το να πηγαίνουμε στο περίπτερο με το αυτοκίνητο, να κάνουμε ακριβά δώρα κλπ έχει κάνει τις τράπεζες πλούσιες και εμάς να διαμαρτυρόμαστε για τους χαμηλούς μισθούς που δεν τα βγάζουμε πέρα.

babality
31-03-08, 11:06
@sdikr
ναι ετσι ειναι οπως τα ειπες εκτος του οτι θα χτυπησει τηλ. η μαμα. Πλεον ειναι δικο μου σπιτι και ερχοντε κατοπιν συννενοησης...Το χειροτερο απολα πιστεψε με ειναι οτι δε σου δινουν το σκυλο. :p Σοβαρα.

lazar
31-03-08, 11:49
Αν το μετρούσα θα ήμουν πλούσιος...;)
Άλλο η τσιγγουνιά και η μιζέρια και άλλο το να μην πετάς τα χρήματα σα χαρτοπόλεμο. Και να σου το πω και διαφορετικά στα περί ποιότητας πάνω σε αυτά που έγραψα? Ο καφές έξω είναι άθλιος, ποτέ δεν τον έχω ευχαριστηθεί, το φαγητό δεν τρώγετε, 100% κατεψυγμένα κρέατα, τα ποτά κυρίως μπόμπες και η μετακίνηση με το αυτοκίνητο κόλαση! Άρα με αυτά που κάνω δεν έχω μόνο οικονομία, αλλά και καλύτερη ποιότητα ζωής. Εκτός αν κάποιος θεωρεί ποιότητα ζωής το να του τα έχουν όλα σερβιρισμένα, τότε οκ, είμαι μίζερος!
Αυτό όμως, το ότι θεωρούμε ποιότητα ζωής να είμαστε κάθε μέρα έξω, το να πηγαίνουμε στο περίπτερο με το αυτοκίνητο, να κάνουμε ακριβά δώρα κλπ έχει κάνει τις τράπεζες πλούσιες και εμάς να διαμαρτυρόμαστε για τους χαμηλούς μισθούς που δεν τα βγάζουμε πέρα.

Χαχα, πολύ καλό. Και πολύ σωστή η πρώτη φράση.



Εκείνο που νομίζω ότι είναι σημαντικό να ξέρουμε είναι ότι ο δανεισμός, εκτός των άλλων δεινών, φέρνει και πληθωρισμό. Όταν δανείζεσαι από την τράπεζα, ουσιαστικά ρίχνεις χρήμα στην αγορά το οποίο αντιστοιχεί σε μελλοντική εργασία. Αυτό είναι η πίστωση, που δεν σημαίνει τίποτε περισσότερο από το ότι η Τράπεζα πιστεύει ότι θα εργαστείς και θα το αποπληρώσεις.

Πληρώνοντας με αυτά τα χρήματα τον εργολάβο για το σπίτι π.χ., αυτός θα το επενδύσει σε νέες δραστηριότητες, πληρώνοντας εργάτες οι οποίοι τελικά θα καταναλώσουν αυτά τα ποσά, ανεβάζοντας τις τιμές των αγαθών στην αγορά.

Το ίδιο ισχύει και όταν ψωνίζεις με κάρτα και δεν εξοφλείς ολόκληρο το ποσό με τον πρώτο λογαριασμό. Χρεώνεσαι τον υπέρογκο τόκο 16% περίπου και η τράπεζα πληρώνει αυτόν που σου πούλησε το προϊόν με κανονικότατο χρήμα το οποίο κάποια στιγμή θα πάρει το δρόμο του προς την κατανάλωση.

Αυτό δεν ισχύει όταν πληρώνεις από χρήμα που έχεις ήδη εισπράξει, δηλ. από εργασία που έχει ήδη γίνει. Έτσι εξηγείται ένα μέρος τού γιατί στην Ελλάδα έχουμε υψηλό πληθωρισμό.

Xguru
31-03-08, 12:27
Εκείνο που νομίζω ότι είναι σημαντικό να ξέρουμε είναι ότι ο δανεισμός, εκτός των άλλων δεινών, φέρνει και πληθωρισμό. Όταν δανείζεσαι από την τράπεζα, ουσιαστικά ρίχνεις χρήμα στην αγορά το οποίο αντιστοιχεί σε μελλοντική εργασία. Αυτό είναι η πίστωση, που δεν σημαίνει τίποτε περισσότερο από το ότι η Τράπεζα πιστεύει ότι θα εργαστείς και θα το αποπληρώσεις.

Αφού κάθε μήνα πρέπει να πληρώνεται η δόση του δανείου, η οποία λόγω του τόκου προκαλεί μεγαλύτερη μείωση του διαθεσίμου εισοδήματος απ΄ότι αν γινόταν αγορά με μετρητά, τότε πώς δημιουργεί πληθωρισμό; Το "αντίθετο" κάνει. Busted :p



Πληρώνοντας με αυτά τα χρήματα τον εργολάβο για το σπίτι π.χ., αυτός θα το επενδύσει σε νέες δραστηριότητες, πληρώνοντας εργάτες οι οποίοι τελικά θα καταναλώσουν αυτά τα ποσά, ανεβάζοντας τις τιμές των αγαθών στην αγορά.
Ο εργολάβος θα βγάλει, ο αγοραστής θα χάσει λόγω του δανείου. Άρα η κατάσταση δημιουργεί ανισοκατανομή εισοδήματος και όχι πληθωρισμό (reminder: ο πληθωρισμός αναφέρεται όχι σε ένα είδος (π.χ. σπίτι) αλλά στο γενικό επίπεδο τιμών). Btw, οι αυξήσεις τιμών στην οικοδομή πάνε στην τσέπη του εργολάβου απευθείας χωρίς να περνάνε από την τσέπη των εργατών.



Το ίδιο ισχύει και όταν ψωνίζεις με κάρτα και δεν εξοφλείς ολόκληρο το ποσό με τον πρώτο λογαριασμό. Χρεώνεσαι τον υπέρογκο τόκο 16% περίπου και η τράπεζα πληρώνει αυτόν που σου πούλησε το προϊόν με κανονικότατο χρήμα το οποίο κάποια στιγμή θα πάρει το δρόμο του προς την κατανάλωση.
Οι περισσότερες κάρτες πλέον δίνουν από 12 έως 24 άτοκες δόσεις. Μια χαρά είναι οι κάρτες και αν ξέρει κανείς να τις χρησιμοποιεί είναι προς όφελός του (χρονική αξία του χρήματος). Με αυτήν την έννοια θα μπορούσες να τις πεις πληθωριστικές-free lunch κατάσταση.

lazar
31-03-08, 12:51
xguru,

Ακόμη και με τον υπολογισμό σου, με το δάνειο ρίχνω στην αγορά 100.000 και επιστρέφω 1.000 τον επόμενο μήνα. Μένουν άλλα 99.000. Αλλά και αυτά τα 1.000 η τράπεζα θα τα ξαναδανεισει.

Ο αγοραστής χάνει αλλά συμπληρώνει με την εργασία του. Αλλο η ανισοκατανομη και άλλο ο πληθωρισμος. Το ένα δεν αντικρούει το άλλο, γιατί τα μπλέκεις;

Για τις άτοκες δόσεις των καρτών συμφωνώ εν μερει, αφού δεν αντιστοιχούν σε πραγματική εργασία την χρονική στιγμή που πληρώνουν τον πωλητη. Και βέβαια, υπό την προϋπόθεση που ανέφερες.



Btw, οι αυξήσεις τιμών στην οικοδομή πάνε στην τσέπη του εργολάβου απευθείας χωρίς να περνάνε από την τσέπη των εργατών.
Tι σχεση έχει αυτό; Μάλλον δεν κατάλαβες τι λεω.

Thuglife
31-03-08, 14:12
1635€ καθαρά, χρωστάω πτυχιακή ακόμα :rolleyes:

Xguru
31-03-08, 15:03
xguru,

Ακόμη και με τον υπολογισμό σου, με το δάνειο ρίχνω στην αγορά 100.000 και επιστρέφω 1.000 τον επόμενο μήνα. Μένουν άλλα 99.000. Αλλά και αυτά τα 1.000 η τράπεζα θα τα ξαναδανεισει.


Πώς το βλέπω εγώ: Τα νοικοκυριά που παίρνουν το δάνειο θα έχουν χαμηλή κατανάλωση για τα υπόλοιπα 10-20-30 χρόνια, ανάλογα με τη χρονική διάρκεια του δανείου. Ο εργολάβος θα βγάλει υπερκέρδος κυρίως σε αυτόν θα πάνε τα χρήματα και κλασσικά δε θα κάνει αύξηση στους μισθούς των εργατών (συνήθης πρακτική) ίσως χτίσει ακόμα μία πολυκατοικία για να υποθηκεύσει την κατανάλωση κι άλλων. Καθαρό αποτέλεσμα: Έχεις εξασφαλίσει ότι όσοι αγοράζουν σπίτια δε θα καταναλώνουν για τις επόμενες δεκατετίες, έχει γίνει πλούσιος κάποιος εργολάβος-πόσο να φάει ένας όμως, έχουν δημιουργηθεί κάποιες προσωρινές θέσεις εργασίας εργατών οι οποίοι καταναλώνουν. On the long run πιο πιθανή μου φαίνεται ύφεση και αντιπληθωρισμός παρά πληθωρισμός.



Ο αγοραστής χάνει αλλά συμπληρώνει με την εργασία του. Αλλο η ανισοκατανομη και άλλο ο πληθωρισμος. Το ένα δεν αντικρούει το άλλο, γιατί τα μπλέκεις;

Συνδέονται κατά την άποψή μου. Δώσε 100 εκ. ευρώ σε ένα άτομο και δώσε 100 εκ. ευρώ σε 1000 άτομα. Το δεύτερο είναι πολύ πιο πληθωριστικό. Στην περίπτωση των στεγαστικών φαίνεται να υποθηκεύουν οι πολλοί την κατανάλωσή (αντιπληθωριστικό) τους για να βγάζουν χρήματα λίγοι (λιγότερο πληθωριστικό).

vasper
31-03-08, 15:43
λαζαρ πρωτων οι κοινη "θνητοι" δεν βγαζουν 3000 ευρω για να το ξεκαθαρισουμε. Η εννοια πολυτελεια ειναι σχετικη, οποιος δεν εχει ειναι πολυτελεια ,και οποιος εχει , δεν ειναι.
Επισης ο υπολογισμος των εξοδων δεν ειναι μιζερια, αλλα η φτωχια σε φερνει στην μιζερια.
Υπαρχει και αυτη η κατηγορια των ανθρωπων που πεταγονται στην Ν.Υ για καφε με ιδιωτικο αεροπλανο χωρις να υπολογιζουν τα εξοδα γιατι πολυ απλα γι αυτους δεν υπαρχει εξοδα, αλλα αυτοι ανηκουν στο 5% του παγκοσμιου πληθυσμου και δεν μας ενδιαφερουν στο παρον νημα .και ουτε τους χειροκροτω.

Μια διόρθωση. Στο 0.000001% ανήκουν αυτοί που μπορούν να πάνε στην Ν.Υ. για καφέ με Ιδιωτικό Τζετ. Διαφορετικά εγώ θα ήξερα προσωπικά ήδη καμιά 50αριά ανθρώπους που μπορούν να το κάνουν αυτό, καθώς 1000 ανθρώπους γενικά γνωρίζω σίγουρα.

lazar
31-03-08, 15:51
Θεωρούμε ότι μια μέση οικογένεια, χωρίς σπατάλες, θέλει 150 ευρώ την εβδομάδα σε σούπερ μάρκετ (τρόφιμα, απορυπαντικά κλπ) => 600 ευρώ το μηνα το λιγότερο. Ψωμι, γάλα, άλλα 100.
100 ευρώ τη βδομάδα για ψωμί και γάλα 4 άτομα; Συμφέρει να αγοράσετε αγελάδες... Μ' αρεσει που γράφεις και χωρίς σπατάλες. Πολύ large σε βρίσκω αδερφέ


Όσο γι αυτό,

Τοχω πει το παράδειγμα, Πχ στην Γερμανία ένας ιδιοκτήτης πχ ενός συνεργείου αυτοκινήτου θα βγάζει 120,000 ευρώ τον χρόνο, ο αρχιμηχανικός θα βγάζει 80-100Κ, οι βοηθοί απο 60-80Κ, και ο μαθητευόμενος θα βγάζει 30-40Κ .
Στείλε δ/ση, έφυγα αύριο για μαθητευόμενος σε συνεργείο στη Γερμανία. Τι ανέκδοτα είναι αυτά;



Πώς το βλέπω εγώ: Τα νοικοκυριά που παίρνουν το δάνειο θα έχουν χαμηλή κατανάλωση για τα υπόλοιπα 10-20-30 χρόνια, ανάλογα με τη χρονική διάρκεια του δανείου. Ο εργολάβος θα βγάλει υπερκέρδος κυρίως σε αυτόν θα πάνε τα χρήματα και κλασσικά δε θα κάνει αύξηση στους μισθούς των εργατών (συνήθης πρακτική) ίσως χτίσει ακόμα μία πολυκατοικία για να υποθηκεύσει την κατανάλωση κι άλλων. Καθαρό αποτέλεσμα: Έχεις εξασφαλίσει ότι όσοι αγοράζουν σπίτια δε θα καταναλώνουν για τις επόμενες δεκατετίες, έχει γίνει πλούσιος κάποιος εργολάβος-πόσο να φάει ένας όμως, έχουν δημιουργηθεί κάποιες προσωρινές θέσεις εργασίας εργατών οι οποίοι καταναλώνουν. On the long run πιο πιθανή μου φαίνεται ύφεση και αντιπληθωρισμός παρά πληθωρισμός.
Δεν ισχύει. Δανείζονται κι άλλο και κοιτάν να βγάλουν περισσότερα και με δεύτερη ή και τρίτη δουλειά. Δεν λένε, "οκ δανειστήκαμε, τα κεφάλια μέσα ώστε να ξεχρεώσουμε". Αυτό που λες εσύ ότι κάνουν δηλαδή.
In the long-long run μπορεί να συμβεί αυτό που λες εάν φτάσει στα όρια, αλλά τότε θα καταρρεύσει το σύστημα. Μην ξεχνάς ότι χρήμα δημιουργείται συνεχώς, τα μηχανάκια στην ΕΚΤ δουλεύουν και μάλιστα τελευταία με την κρίση στις τράπεζες λογω subprime, τυπώνουν πυρετωδώς.



Συνδέονται κατά την άποψή μου. Δώσε 100 εκ. ευρώ σε ένα άτομο και δώσε 100 εκ. ευρώ σε 1000 άτομα. Το δεύτερο είναι πολύ πιο πληθωριστικό. Στην περίπτωση των στεγαστικών φαίνεται να υποθηκεύουν οι πολλοί την κατανάλωσή (αντιπληθωριστικό) τους για να βγάζουν χρήματα λίγοι (λιγότερο πληθωριστικό).
Δεν υπολογίζεις το εξής: ο κερδισμένος εργολάβος αφού καταναλώσει ένα μέρος της εισπράξεως για πάρτη του (το κέρδος του) το υπόλοιπο θα το επενδύσει σε νέα δουλειά. Αυτό σημαινει ότι οι εργάτες θα εισπράξουν χρήματα τα οποία φυσικά θα καταναλώσουν. Με αλλα λογια, ο δανεισμος αυξάνει την κατανάλωση, ή οποία με τη σειρά της ανεβάζει τον πληθωρισμό. Σωστό αυτό με τα 100 ή 1000 άτομα. Αλλά και στα 100 πάλι έχεις πληθωρισμό, έστω χαμηλότερο.



Μια διόρθωση. Στο 0.000001% ανήκουν αυτοί που μπορούν να πάνε στην Ν.Υ. για καφέ με Ιδιωτικό Τζετ. Διαφορετικά εγώ θα ήξερα προσωπικά ήδη καμιά 50αριά ανθρώπους που μπορούν να το κάνουν αυτό, καθώς 1000 ανθρώπους γενικά γνωρίζω σίγουρα.
Ολο και κάποιον θα ξέρεις εκεί στην Ρηγίλλης, δεν μπορεί.

vasper
31-03-08, 16:01
Ολο και κάποιον θα ξέρεις εκεί στην Ρηγίλλης, δεν μπορεί.
Στην Ελλάδα άντε να υπάρχουν 5-10 άνθρωποι που έχουν τέτοια δυνατότητα και πίστεψέ με η πολιτική δεν βγάζει τόσα λεφτά για υπάρχουν τέτοιοι σε αυτήν. Άντε το πολύ πολύ για κάνα γάμο στο... Παρίσι...!!! :whistle: :rofl:

ZackNV
31-03-08, 16:04
Ω ρε φίλε χρήμα! Βλέπω να βάζουν είσοδο στο Φόρουμ στο εξής! 5 Ευρώ το login και 0.50 Ε για το κάθε ποστ!:p

anon
31-03-08, 16:07
Lazar, ότι σε βολεύει γράφεις. Γράφω 600 το μήνα και σε συνέχεια αυτού λέω 100 για ψωμί γάλα, φυσικά στον μήνα.

Και εαν πρέπει να παίρνω ότι πιο φθηνό υπάρχει στην αγορά, γάλα no-name 0.6 ευρώ το λίτρο, ψωμί απο το σούπερ μάρκετ προκαταψευγμένο (όχι ότι ειναι και τίποτα σοβαρά φθηνότερο απο το αρτοποιείο της γειτονιάς μου), και πάλι τα 100 θα μειωθούν αλλά ούτε στο μισό. Και απλά το αναφέρω, γιατί κάποιος που ζεί μόνος του, έχιε άλλα έξοδα, και άλλα όταν έχει να συντηρήσει μια 4μελη ή 5μελή οικογένεια.

Και στο τέλος τσιγγουνιά είναι η ηθελλημένη μιζέρια. Η αναγκαστική μιζέρια είναι να πρέπει να μετράς και τον καφέ που θα πιείς έξω, και τα χιλιόμετρα που θα κάνεις, και νασαι μια ζωή στο μέτρημα. Συγνώμη εαν πρόκειται να ζώ με το άγχος εαν θα μου ξεφύγουν τρία σεντσ απο δώ και πέντε απο εκεί, γιατί τα 3 ευρώ την ημέρα ειναι 90 ευρώ το μήνα, ειναι 1080 ευρώ τον χρόνο και ειναι 10,800 ευρώ στην δεκαετία, αυτό για μένα είναι μιζέρια. Δεν μιλάω για το άλλο άκρο, να μην σε νοιάζει τίποτα και να σου φεύγουν τα λεφτά χωρίς να ξέρεις που πάνε, αλλά και το πρώτο και με το άγχος που φαίρνει μαζί του, συγνώμη, αλλά αυτό είναι μιζέρια, είναι αγχωτική ζωή, δεν είναι ποιότητα ζωής.

Οσο για τα ανέκδοτα περι Γερμανίας, στείλε μου βιογραφικό να το προωθήσω. Πχ η μια ξαδέρφη μου κομμώτρια, που τελείωσε το αντίστοιχο τεχνικό λύκειο εκεί, απλή υπάλληλος, και βγάζει περίπου 2000 ευρώ το μήνα καθαρά (*), η άλλη τελείωσε σχολή γραμματέων, με γνώσεις αντίστοιχές ECDL και τα αγγλικά/γαλλικά του γερμανικού δημόσιου σχολείου, δηλαδή χάλια, (αλλά και συν Ελληνικά), ξεκίνησε με πρώτο μισθό μαθητευόμενης 1700 ευρώ, καθαρίζει σήμερα πάνω απο 2700 (αλλά δεν μας λέει πόσα ακριβώς...) Ξέρεις πολλές γραμματείς, δεν μιλάμε για ιδιαιτέρες ΔΣ, να καθαρίζουν τόσα ή έστω τα μισά;

(*) Δεν δουλεύει πλήρες ωράριο.

lazar
31-03-08, 16:31
ok,μπερδεύτηκα με τα γάλατα σας, σορρυ. Ωστόσο, 600 το μήνα για σούπερ δεν βρήκα κανεναν οικογενειάρχη που να δινει. Χωρίς να παίρνει αυτά που περισσεύουν ή έχουν λήξει.

Αλλά μια ερώτηση. Γράφεις


καθαρίζει σήμερα πάνω απο 2700 (αλλά δεν μας λέει πόσα ακριβώς...)

πώς γνωρίζεις πόσα βγάζει, αφού δεν το λέει;


Οι δικές μου οι κομμώτριες πάντως ή οι γραμματείς, οι γερμανίδες, δεν βγάζουν τόσα. Πληροφορικάριοι με 15 χρόνια στη δουλεια και προυπηρεσία σε SAP βγάζουν. Γνωρίζεις φυσικά ότι οι κρατήσεις στη Γερμανια ειναι περιπου τα μισά. Οπότε για καθαρά 3.000 θελεις κάπου 6.000 ονομαστικό μισθό.
Ιδού και ο σχετικός μπούσουλας http://www.nettolohn.de/index.php

Υπάρχουν στο νετ όλα, δεν χρειάζεται να διαφωνούμε.

........Auto merged post: lazar added 4 Minutes and 19 Seconds later........


Στην Ελλάδα άντε να υπάρχουν 5-10 άνθρωποι που έχουν τέτοια δυνατότητα και πίστεψέ με η πολιτική δεν βγάζει τόσα λεφτά για υπάρχουν τέτοιοι σε αυτήν. Άντε το πολύ πολύ για κάνα γάμο στο... Παρίσι...!!! :whistle: :rofl:

Γεια σου ρε Βάσπερ! Τα των άλλων τα θυμάσαι τα ημέτερα ποτέ. Μην ξεχνάς ότι πολλοί πολιτικοί είναι και επαγγελματίες και βγάζουν από εκεί μπόλικα.. ας πούμε... δικηγόροι, πώς τον έλεγαν αυτόν τον ψηλό τον ..Αλέξανδρο; Παράδειγμα ειναι αυτό... Υπάρχουν πολλά.

anon
31-03-08, 16:39
χε χε είναι όπως την ηλικία στις γυναίκες. Μετά απο τα 2700, σταμάτησε να μας λέει πόσα παίρνει...

Και δεν ξέρω για τα δικά σου τα στοιχεία, αλλά μιλώ για πληροφορίες απο πρώτο χέρι. Πχ και οι δυο θείοι μου, βέβαια πολλά χρόνια εκεί, πριν βγούν στην σύνταξη, απλοί εργάτες ηταν στις φάμπρικες και καθάριζαν κάτι λιγότερο απο 3000.

Ολα τα νούμερα είναι σε καθαρά.

Mήπως οι αγγελίες που κοιτάς είναι καθαρά και όχι μικτά; Γερμανικά δεν ξέρω, δεν μπορώ να σου πώ. Αλλά εαν είναι έτσι όπως τα λές εσύ, τότε οι Γερμανοί βγάζουν λιγότερα και απο τους Ελληνες, πράγμα που δεν ισχύει, και ειναι γνωστό σε όλους. Γαλλία - Γερμανία παίζουν με βασικό 1200 ευρώ περίπου, όταν εμείς είμαστε στα 650-700.

Gr_Soul
31-03-08, 17:01
ok,μπερδεύτηκα με τα γάλατα σας, σορρυ. Ωστόσο, 600 το μήνα για σούπερ δεν βρήκα κανεναν οικογενειάρχη που να δινει. Χωρίς να παίρνει αυτά που περισσεύουν ή έχουν λήξει.

Πολύς λόγος για τα γάλατα ρε παιδιά. Πάντως για να σας βοηθήσω, δίνω 15 € τη μέρα για το σπίτι που ζούμε δύο άτομα. Οπότε 450 €. Χωρίς σπατάλες ! Το ελάχιστο που δίνω.

Απορώ αυτοί οι παππούδες πώς ζούνε ρε γ@μώτο;;;:worthy:




Όσο για τις συγκρίσεις με άλλες χώρες, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Αυτή η χώρα από τότε που ιδρύθηκε (μετά το '21 εννοώ) ζει με δάνεια. Στην αρχή μας έδιναν οι λεγόμενες "μεγάλες δυνάμεις" για να υποστηρίξουμε την πολιτική τους και κατά τον Β' Παγκόσμιο, ευχαριστούμε τον κύριο Χίτλερ για το δάνειο των 1,5 δις δολαρίων που πήρε από το ελληνικό κράτος για να συντηρήσει τα στρατεύματά του στην Ελλάδα, χρέη τα οποία το σημερινό κράτος της Γερμανίας δεν αναγνωρίζει.


Τσαντίστηκα πάλι. ΑΑΑααααααααααααιντε. :cool:

vasper
31-03-08, 17:57
Γεια σου ρε Βάσπερ! Τα των άλλων τα θυμάσαι τα ημέτερα ποτέ. Μην ξεχνάς ότι πολλοί πολιτικοί είναι και επαγγελματίες και βγάζουν από εκεί μπόλικα.. ας πούμε... δικηγόροι, πώς τον έλεγαν αυτόν τον ψηλό τον ..Αλέξανδρο; Παράδειγμα ειναι αυτό... Υπάρχουν πολλά.

Ο δικηγόρος αυτός ήταν 40 χρόνια δικηγόρος και λίγους μήνες πολιτικός. Αν θυμάσαι παραιτήθηκε όταν ψηφίστηκε το ασυμβίβαστο. Ο άλλος με τον γάμο στο Παρίσι είναι επαγγελματίας πολιτικός...και φυσικά δεν ανέφερα κόμμα ή... πολιτική τοποθέτηση. Εσύ το έκανες. Είναι σαν να λες ότι επειδή εγώ είμαι δεξιός, έχω βγάλει λεφτά από την.. πολιτική. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε πολλοί εδώ μέσα με τα εισοδήματα των 3000 και ευρώ να βγάζουν... 600 με 700 επειδή είναι αριστεροί!!!

Πάντως οι μισθολογικές απολαβές των συμφορουμιτών, απλά δείχνουν το επίπεδο επαγγελματικής καταξίωσης ή... τύχης (για να μην παρεξηγηθούμε) εδώ. Αν ήταν έτσι και έξω... μάλλον θα ήταν παράδεισος, γιατί ο μέσος όρος μισθών να ήταν πολύ κοντύτερα στον Ευρωπαϊκό.

........Auto merged post: vasper added 8 Minutes and 31 Seconds later........


Mήπως οι αγγελίες που κοιτάς είναι καθαρά και όχι μικτά; Γερμανικά δεν ξέρω, δεν μπορώ να σου πώ. Αλλά εαν είναι έτσι όπως τα λές εσύ, τότε οι Γερμανοί βγάζουν λιγότερα και απο τους Ελληνες, πράγμα που δεν ισχύει, και ειναι γνωστό σε όλους. Γαλλία - Γερμανία παίζουν με βασικό 1200 ευρώ περίπου, όταν εμείς είμαστε στα 650-700.

Νομίζεις ότι Γαλλία και Γερμανία είναι καλύτερα ένας με μισθό 1200 ευρώ; Δεν νομίζω. Γιατί εμείς έχουμε την γενιά των 700 ευρώ, ενώ αυτοί έχουν την γενιά των... 1000 ευρώ.

Όταν εδώ η βενζίνη είχε 90 λεπτά το λίτρο στην Γερμανία είχε 1.45!!! (αντίστοιχα και το πετρέλαιο). Ενοίκια; Δεν το συζητάω. Πηγαίνετε να νοικιάσετε σπίτι στο... Παρίσι ή στο Βερολίνο ως νέος με 1200 ευρώ πρώτο μισθό και θα σας πω τι τρύπα και που θα νοικιάσετε και ΑΝ μπορείτε. Ρώμη (για να πάμε σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα) έχεις δει πως διασκεδάζουν οι νέοι; Όταν εδώ είναι γεμάτα τα clubs και οι καφετέριες κάθε βράδυ (άντε αν όχι κάθε βράδυ από Πέμπτη μέχρι και Σάββατο) εκεί οι περισσότεροι την βγάζουν με μια μπύρα στις πλατείες...

Τα απόλυτα νούμερα μόνα τους δεν λένε και πολλά πράγματα...

anon
31-03-08, 18:33
Υπάρχουν πράγματα ακριβότερα και φθηνότερα Βασίλη, και φροντίζουν τα κανάλια να μας ενημερώνουν γιαυτό. Δεν διαφωνώ ότι ορισμένα πράγματα ειναι ακριβότερα, αλλά αποτελεί κραυγαλέο αντεπιχείρημα, όταν διαρκή καταναλωτικά αγαθά ειναι φθηνότερα εκεί. Οπως τρόφιμα πχ, ακόμη και οι καφέδες στις καφετέριες, όχι αυτές που σας πάνε τα πρακτορεία ως τουρίστες όταν επισκέπτεστε τις πόλεις αυτές. Εχω πάει πολλές φορές παρίσι , όχι με πρακτορείο, ευτυχώς με βοηθάνε τα γαλλικούλια που ξέρω, και σε πληροφορώ όταν κινείσαι ως ντόπιος, τα περισσότερα πράγματα ειναι φθηνότερα!

vasper
31-03-08, 19:04
Ακριβώς όπως κάποια πράγματα είναι ακριβότερα εδώ και φθηνότερα εκεί ισχύει και το αντίθετο. ΑΛΛΑ ο μέσος όρος του κόστους ζωής σε σχέση με τις αποδοχές δεν διαφέρει τόσο. Όσες δυσκολίες έχουν εδώ οι νέοι των 700 ευρώ, έχουν εκεί οι νέοι των 1200 ευρώ. Η διαφορά είναι ότι ο μέσος Ευρωπαίος νέος δεν περιμένει να του λύσουν το πρόβλημα με μαγικό τρόπο... ή να του βρουν δουλειά γιατί έβγαλε πανεπιστήμιο (που επ' ευκαιρίας εκεί ΔΕΝ βγάζει το 60% και βάλε των νέων...)

pakitis
31-03-08, 23:16
Ω ρε φίλε χρήμα! Βλέπω να βάζουν είσοδο στο Φόρουμ στο εξής! 5 Ευρώ το login και 0.50 Ε για το κάθε ποστ!:p

αχαχαχαχαχχαχαχαχα :D

chat1978
31-03-08, 23:44
Ακριβώς όπως κάποια πράγματα είναι ακριβότερα εδώ και φθηνότερα εκεί ισχύει και το αντίθετο. ΑΛΛΑ ο μέσος όρος του κόστους ζωής σε σχέση με τις αποδοχές δεν διαφέρει τόσο. Όσες δυσκολίες έχουν εδώ οι νέοι των 700 ευρώ, έχουν εκεί οι νέοι των 1200 ευρώ. Η διαφορά είναι ότι ο μέσος Ευρωπαίος νέος δεν περιμένει να του λύσουν το πρόβλημα με μαγικό τρόπο... ή να του βρουν δουλειά γιατί έβγαλε πανεπιστήμιο (που επ' ευκαιρίας εκεί ΔΕΝ βγάζει το 60% και βάλε των νέων...)
Πάντως στην Ελλάδα τα βασικά ήδη διαβίωσης είναι πανάκριβα. Έχουν δίκιο που λένε για τον πληθωρισμό ότι διαφέρει ανάλλογα με το εισόδημα σου.

Επίσης συγνώμη αλλά την πλειοψηφία των χρεωμένων σε πιστωτικές δεν τους λυπάμε καθόλου.ΟΙ περισσότεροι απλά είναι @@ με περικεφαλαίο. Έχω ποια πολύ οικείο πρόσωπο που εδώ και 3 χρόνια αποδεικνύει πόσο μεγαλοζωή και η βλακεία πρυτανεύει της λογικής. Και το κακό είναι αυτή είναι και μεταδοτική σε μέλος της οικογενειάς μου. Να είναι καλά βέβαια τα έτοιμα λεφτά που τους ξελασπώνουν αλλά μέχρι πότε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.