PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μισθό παίρνετε το μήνα;



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

neofitosgr
01-04-08, 00:28
Ελλάδα
Το έθνος της πείνας για τους πολλούς...
για τους λίγους...
άστο...

Minas1000
01-04-08, 20:58
Ισως ο πιο σωστος τιτλος ειναι τι μισθο σας δινουν το μηνα.
Το παιρνω σημαινει διαπραγματευτηκα και αμοιβομαι συμφωνα με αυτα που προσφερω/αξιζω.Επειδη αυτο ομως σπανια συμβαινει...
Ο σκυλος σας μπορει να πει παιρνω 1 κοκκαλο τη μερα?
1 κοκκαλο του δινετε και αν μπορει ας κανει αλλιως...

gravis
03-04-08, 00:17
για την ωρα η διαπραγματευση γινεται μεταξυ ΓΣΕΕ και τον Εργοδοτικών Οργανώσεων
(ΣΕΒ - ΓΣΕΒΕΕ – ΕΣΕΕ). Με πολυ μεγαλη επιτυχια :p

Συνεταιράκος
03-04-08, 13:34
Από προσωπική εμπειρία να σας πω ότι προ τριετείας στο Nancy της Γαλλίας ξόδευα στο super market περί τα 35 Ευρώ όταν στην Αθήνα χρειαζόμουν για τα ίδια αγαθά τουλάχιστον 80.:cry:

Σήμερα οι τιμές των αγαθών κι εκεί έχουν εξισωθεί με τις εδώ τιμές και ειδικά στα cafe που την είδαν κι εκεί Παραλιακή, Κολωνάκι και Υμηττού :down:

anon
03-04-08, 20:20
Μπορεί οι τιμές να έχουν εξισωθεί, αλλά εκείνοι βγάζουν τουλάχιστον τα διπλάσια. Βασικός στα 1200. Και μην ακούω για ενοίκια, ναι στο Παρίσι, είναι πανάκριβα, μην ξεχνάμε είναι σούπερ τουριστική περιοχή, σαν να θες να μείνεις πχ Πλάκα. Αλλού ειναι φθηνότερα.

vasper
04-04-08, 22:20
Μπορεί οι τιμές να έχουν εξισωθεί, αλλά εκείνοι βγάζουν τουλάχιστον τα διπλάσια. Βασικός στα 1200. Και μην ακούω για ενοίκια, ναι στο Παρίσι, είναι πανάκριβα, μην ξεχνάμε είναι σούπερ τουριστική περιοχή, σαν να θες να μείνεις πχ Πλάκα. Αλλού ειναι φθηνότερα.

Μα και εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης που έχουν τον Παρθενώνα και τον Λευκό Πύργο αντίστοιχα... φτηνά είναι τα ενοίκια (τα μισά και λιγότερο από την Αθήνα). Αν είναι να συγκρίνεις όμοια πράγματα.. όχι το Παρίσι με την... Πλάκα...!!!

sdikr
04-04-08, 22:22
Μα και εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης που έχουν τον Παρθενώνα και τον Λευκό Πύργο αντίστοιχα... φτηνά είναι τα ενοίκια (τα μισά και λιγότερο από την Αθήνα). Αν είναι να συγκρίνεις όμοια πράγματα.. όχι το Παρίσι με την... Πλάκα...!!!


τι θα επρέπε μα βάλουμε στην σύγκριση;

vasper
06-04-08, 14:32
τι θα επρέπε μα βάλουμε στην σύγκριση;

Όταν συγκρίνεις με πόλη, να βάλεις πόλη. Το Παρίσι είναι πόλη. Δεν θα το συγκρίνεις με την Πλάκα (εκτός αν πεις το κέντρο γύρω από τον πύργο του Άιφελ.). Σύγκρινε το με την Αθήνα. Εγώ πχ που μένω Μοσχάτο (σαν να λέμε στα προάστια του Παρισιού :p ) έχω φτηνό ενοίκιο... μόλις 300 ευρώ για 80τμ σπίτι και 75τμ βεράντα. Στην Αθήνα ή σε "καλές περιοχές" θα έδινα για ίδιο σπίτι περίπου 1000... Αντίθετα σε ένα χωριό θα έδινα κάνα 200άρι...

skyliner34
08-04-08, 01:50
Εδώ μέσα δεν είμαστε τυχαίο δείγμα ούτε αντιπροσωπεύουμε το μέσο Έλληνα... Δείξαμε τις απόψεις μας στο poll για τη θητεία, δείξαμε και την οικονομική μας επιφάνεια... :cool:

Εγώ φοιτητής είμαι από του χρόνου ψηφίζω!

Dr.CHaNaS
08-04-08, 23:12
Να γραφαμε και σε ποσες ωρες τα βγαζουμε αυτα που βγαζουμε? Η να κανω αναγωγη στο 8ωρο? 1600/12ωρο αρα 1000/8ωρο.
Και εαν εξαιρεσω 400 νοικι/100 ΔΕΗ/40 ΝΕΤΟΝΕ δεν εχω περιττα εξοδα...γυρναω σπιτι και κοιμαμαι μετα απο το 12ωρο...

gravis
08-04-08, 23:16
Dr.Chanas αυτο που περιγραφεις δεν ειναι ζωη, αλλα δουλευεις για να ζει καποιος αλλος καλυτερα (το αφεντικο δηλαδη) . Να ξεκαθαρισουμε κατι, αν ειναι να περνουμε 1600 το 12ωρο, αλλα να γυρναω σπιτι μονο για υπνο και το πρωι ξανα στην δουλεια τοτε δεν μου χρειαζεται, γιατι μετα γινετε δουλία.
Εξω στην ζωη υπαρχουν ποιο ενδιαφερονται πραματα απο την δουλειά. :)

anon
09-04-08, 04:46
Ετσι είναι συνήθως. Εγώ απο μια είμαι τυχερός που είμαι ολιγόυπνος (δές τι ώρα ποστάρω). Κοιμάμαι περίπου 5 ώρες την ημέρα, και καμμια 10αριά το πολύ την κυριακή. Και δουλειά, το λιγότερο 50 ώρες την εβδομάδα. Βάλε και 1μιση ώρα πήγενε έλα το λιγότερο, μιλάμε ότι η εργασία τρώει κάπου 60 ώρες την εβδομάδα. το λιγότερο. Και έχει ο δίκιο ο φίλος που λέει ότι πρέπει να βλέπουμε τις αποδοχές και ως συνάρτηση του χρόνου εργασίας.

GOUMOU
09-04-08, 04:56
Και έχει ο δίκιο ο φίλος που λέει ότι πρέπει να βλέπουμε τις αποδοχές και ως συνάρτηση του χρόνου εργασίας.

Μαζι και το ειδος αυτης ...

chat1978
09-04-08, 18:40
Μαζι και το ειδος αυτης ...
:evil:

tseritse
10-04-08, 01:20
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση παιδιά . Να πω κ γω τη γνωμη μου σαν παντρεμενος με 2 παιδια και οικογειακο εισόδημα 2600 € περιπου...
Πριν αποκτήσουμε παιδιά όσα βγάζαμε τα τρώγαμε , ζητημα να αφήναμε κανά κατοστάρι στην άκρη . Από τότε όμως που αποκτήσαμε τα παιδιά άλλαξα τρόπο σκέψης . Δηλ άρχισα να σκέφτομαι το μέλλον των παιδιών (ξέρετε το "ελληνικό " συνήθειο να αφήνουν οι γονείς "κάτι" στα παιδιά , τα μελλόντικα έξοδα των παιδιών για φροντιστήρια - δραστηριότητες κλπ) και να κάνουμε οικονομία . Με απότελεσμα περισσότερα να έχω αποταμιεύσει τα 3 τελευταία χρόνια παρά τα 7 προηγούμενα .
Βέβαια εχω σπίτι δικό μου αλλά πληρώνω δάνειο για οικόπεδο 170 € το μήνα , παιδικό λογω δουλειας και γονιων δεν χρειάστηκε να πανε τα παιδια και η δουλεια είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου οπότε έξοδα μετακινησης μηδεν.
Για τα παιδιά ποτε δεν εχω "τσιγκουνευτεί" αντιθέτως πιστεύω ότι, σαν χαζομπαμπας , τους πάιρνω περισσοτερα από ότι έχουν αναγκη. Επειδη μαλιστα ειναι διδυμα τα έξοδα ειναι εις δπλούν
Φυσικά και η αποταμιευση δεν είναι σταθερή αλλά εξαρτάται από τις αναγκες που προκύπτουν όμως προσπαθουμε να κουμανταρουμε τα εξοδα . Δηλ αν ένα μηνα θελησω να πάρω το παντελόνι των 130€ και μου προκύψει π.χ. αλλαγή στα τακάκια το παντελόνι θα παει ενα μηνα πισω .

Αυτό που βλέπω παντως είναι ότι έχουμε γίνει ο πιο καταναλωτικός λαός της Ευρώπης . Γνωστος με 800€ το μηνα αγορασε το Γκολφ 1600 (25000€) με δάνειο εννοειται , και για κινητο το θεωρεί ντροπη να δώσει κάτω από 300€ . Το κινητο εγώ το έχω 3 χρόνια κ ουτε που με κόφτει να το αλλάξω (ακομα θυμαμαι πως κοροιδεύαμε τους τυπους με τα πρώτα κινητα ) . Ο καθένας βεβαια βάζει τις προτεραιότητες του αλλά προφανώς κάποιος άγνωστος , που θα έβλεπε εμενα και τον φιλο μου , εμένα θα θεωρούσε "φτωχό" κ τον φιλο μου "πλούσιο" .
Η εποχη που ζουμε (και ο ελληνικος τροπος σκεψης ) μας ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ αναγκες , πολλες φορές περιττες . Οι μπαμπαδες ξερουν καλα τι μαχη γινεται την περιοδο πριν το Πασχα (καλη ώρα) και τα Χριστουγεννα για το δώρο του/της μικρου/ης . Τετοιες συμπεριφορες δεν τις ζήσαμε εμεις (τουλαχιστον οι ανω των 30 )

GOUMOU
10-04-08, 02:28
:evil:


:evil::lock:

anon
10-04-08, 14:29
@tseritse. Βάλε στον λογαριασμό σου, των 2600 ευρώ μηνιαίως, πχ 200 ευρώ για παιδικό σταθμό, και άλλα 600 για δάνειο. Επίσης βάλε και άλλα 100 ευρώ τουλάχιστον για βενζίνες. Που νομίζεις ότι θα βρίσκεσαι; Σωστά επεσήμανες που είσαι τυχερός και δέν έχεις έξοδα δανείου, μετακίνησης, παιδικού, αλλά νομίζω ότι είσαι εξαίρεση και όχι ο κανόνας... Ευτυχώς για σενα. Γιατί τα 2600 θα γινόντουσαν τουλάχιστον 1700! (ειναι μια κάποια διαφορά). Εσύ κατα την γνώμη σου, και με την οικονομία που κάνεις, θα έβγαινες με 1700? Γιατί σε κάποιους άλλους λέμε ότι μια τετραμελής οικογένεια πλέον χρειάζεται 2500+ και νομίζουν ότι μιλάμε για ζωή Ωνάσηδων.

Darkman_
10-04-08, 16:35
Εγώ είμαι στα 800-1000 (κλείνω πιο πολύ προς τα 800 βέβαια..) και με το ζόρι φτάνουν...

tseritse
10-04-08, 21:58
anon , το σίγουρο είναι ότι θα στριμωχνόμουν ΠΑΡΑ πολυ . Από την αλλη ομως αν με αυτο το μισθό πηγαινα να πάρω ενα δάνειο 770 € (κ μαλιστα για 20 με 30 χρόνια που ΞΕΡΩ ότι τα εξοδα θα αυξηθουν λογω παιδιών ) δεν θα ήμουνα μ@λ@κ@ς ?
Αυτος είναι άλλωστε ο λόγος που ο κοσμος πλεον στρεφεται σε λιγότερων τ.μ. σπίτι το τελέυταίο διάστημα όπου οι τιμες των ακινητων έχουν αυξηθεί . Βέβαια υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις κ γι αυτό υπάρχουν κ τόσες κατασχέσεις .
Ο καθένας απλώνεται μεχρι εκεί που φτάνει αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να... σκίσει το καλσόν ...
Για αυτό λοιπόν εγώ με τα 2600 κ βγαίνω πέρα κ κάνω κάποια αποταμίευση χωρίς να στερούμαι κάτι ...
Εκτός αν θεωρείται "στερηση" κ "φτώχεια" το ότι δεν έχω 2 αυτοκίνητα 2000κ.εκ , πλάσμα tv με bluray , και μεζονέτα στα Β.Π. ... Τότε ναι , είμαι πάμπτωχος :(

anon
10-04-08, 22:12
Aρα και εσυ συμφωνείς, ότι εαν θεωρήσουμε ότι μια οικογένεια εχει στεγαστικό δάνειο, κάτι που πλέον είναι σύνηθες, τότε απαιτείται οικογενειακό εισόδημα στα 3000 περίπου, όσα είπε ο Κακογέρακας.

tseritse
11-04-08, 12:55
Συμφωνώ διαφωνώντας lol ... Τι θέλω να πω ; Και 4000 € να παίρνει κάποιος αν έχει δάνεια κ κάρτες 2500 το μήνα και δεν βγαίνει πέρα τι θα πούμε ; Α! τον καημένο τον φτωχό ? Στην προκειμένη περίπτωση το όριο φτώχειας θα είναι τα 5000 € ώστε να επιβιώνει ο κακομοίρης αυτός ? Δεν νομίζω .
Χρειάζεται στοιχειώσης λογική και προγραμματισμό ώστε κάποιος να μην χρεώνεται με δάνεια ή αγορές τα οποία μετά δεν μπορεί θα τα ξεπρηρώσει .
Ωνάσης δεν είναι φυσικά , ούτε καν θεωρείται πλούσιος κάποιος με εισόδημα 2500 κ 3000 αλλά πιστεύω ότι δεν είναι κ το όριο φτώχειας αυτό (με την προυπόθεση όπως είπα να μην κάνεις "ανοίγματα)

anon
11-04-08, 14:18
Λογικά μιλώντας πάντα, ενα ζευγάρι, μια οικογένεια, που πρέπει να τα βγάλει μόνη της πέρα, θεωρώντας ότι δεν υπάρχουν γιαγιάδες - παπούδες εθελοντές (και γιατί άλλωστε θα πρέπει; ) ούτε θα είναι συμπαραστάτες οικονομικά, και πάντα έτσι μιλώντας, η νέα οικογένεια θα πάρει σπίτι με δάνειο. Τελεία και παύλα. Οι εποχες που δούλευε ο πατέρας, η μάνα φρόντιζε τα παιδιά και το σπίτι, και συνάμα ο πατέρας μπορούσε να πάρει με οικονομίες ένα διαμέρισμα ακόμη, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Η σημερινή μέση οικογένεια υπαλλήλων δεν μπορεί να εξοικονομήσει αρκετά για να πάρει ένα επιπλέον ίσως σπίτι. Αρα και τα παιδιά της μέσης οικογένειας θα πρέπει επίσης είτε να μένουν στο ενοίκιο, ή στο δάνειο.

Επίσης για όσους κατοικούν Αθήνα και Θεσσαλονίκη, οι μεγάλες αποστάσεις δεν ειναι παράλογο φαινόμενο. Μεγάλη μερίδα των εργαζομένων χρειάζεται να μετακινηθεί είτε με ΜΜΜ (όσοι είναι τυχεροί και τους καλύπτει ικανοποιητικά) ή με ΙΧ (με συνέπεια αυξημένα έξοδα). Δεν μιλάμε ούτε για ξεχειλωμένο πάπλωμα, ούτε για διακοποδάνεια, ούτε για άτομα που θέλουν να στέλνουν τα παιδιά τους σε χλιδάτο ιδιωτικό σχολείο ούτε για γκλαμουράτα αυτοκίνητα, βίλες, κότερα, περλες, salon de baute και άλλα τέτοια λούστρινα.

Επίσης θα πρέπει για όλους μας να πρέπει να προσδιορίσουμε τι εννοούμε όριο φτώχειας. Για μένα όριο φτώχειας δεν είναι ότι πρέπει να πεινάω, να μην έχω καν να φάω. Αυτό το σημείο που να μην μπορείς να επιβιώνεις, δεν είναι όριο φτώχειας, είναι όριο επιβίωσης. Αρα γιατί πράγμα μιλάμε όταν λέμε όριο φτώχειας; Σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα (γιατί διαφορετικά μπορούμε να πάμε και στην εποχή των σπηλαίων, και να ζούμε στις σπηλιές για οικονομία), για μένα φτωχός σήμερα είσαι:
1) εαν δεν μπορείς να έχεις την δυνατότητα να έχεις δικό σου σπίτι έστω μέχρι πχ τα 50 (με δάνειο).
2) εαν δεν μπορείς να έχεις κάποιες - αρκετές - οικονομίες στην μπαντα για μια δύσκολη στιγμή, ένα φακελάκι που θα χρειαστείς να δώσεις. καλώς ή κακώς αυτό ειναι άλλο θέμα.
3) εαν δεν μπορείς να προσφέρεις στα παιδιά σου μια αξιοπρεπή διαβίωση, παιδεία και υγεία. Γιατί πέραν απο τις δωρεάν παροχές παιδείας και υγείας, χρειάζονται και να πληρώνεις κάποια πράγματα, ακόμη και σε δημόσιο σχολείο ή δημόσιο νοσοκομείο. (πχ βρεφονηπιακοί δεν είναι δωρεάν, ή μπορεί να ζείς Κοζάνη, και το παιδί σου περάσει Νομική Θεσσαλονίκης. Δεν θα το στείλεις γιατί το όριο φτώχειας κατα κάποιους είναι αυτό που να σου φτάνει ίσα να ζείς, άρα τόσα πρέπει να παίρνεις και νασαι ευχαριστημένος).
4) εαν δεν μπορείς να έχεις μια καλή διατροφή, και πρέπει να ζείς με ευτελούς και ύποπτης ποιότητας τροφές. Πχ ναι μπορείς να την βγάλεις πολύ φθηνα την διατροφή. Εχει κάτι κονσέρβες με 60 - 90 λεπτά, φασόλια και άλλα τινα, οπότε με 2-3 ευρώ έχεις κάνει ένα γεύμα. ΣΟύπερ!
5) εαν δεν μπορείς να καλύψεις βασικές βιοτικές ανάγκες, ένδυσης, υποδησης, θέρμανσης κλπ
6) εαν δεν μπορείς να εξασφαλίσεις κάποιας μορφή ψυχαγωγία πέρα απο το χαζοκούτι, μέσα σε λογικά πλαίσια, μια άδεια (διακοπές), αλλά και μια-δυο φορές το μήνα, για την οικογένεια. (κάποιο θέατρο, ταβερνα, σινεμά).
7) Εαν δεν μπορείς να εξασφαλίσεις το κόστος κτήσης και λειτοτυργίας (και αντικατάστασης οταν χρειαστεί) ενός μικρου οικογενειακού αυτοκινήτου.
8) εαν δεν μπορείς να εξασφαλίσεις το κόστος εξοπλισμού μιας κατοικίας, της συντήρησης του εξοπλισμου και της ίδιας της κατοικίας όταν αυτό χρειαστεί.
9) εαν δεν μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες επιμόρφωσης, μια επιπλέον σχολή, φροντιστήριο ή κάτι άλλο. Δυστυχως δεν είναι όλα δωρεάν. Ακόμη και μάστερ αν θες να κάνεις σε δημόσιο πανεπιστήμιο (πχ ΕΑΠ), πληρώνεις, και μάλιστα πολλά. Εκτός εαν πιστεύεται ότι κάποιος πρέπει να είναι καταδικασμένος και να μην έχει την δυνατότητα εξέλιξης.
10) Στην περίπτωση που μπορείς ναι μεν να κάνεις όλα τα παραπάνω, αλλά με στυγνή οικονομία/μιζέρια. Πρέπει κατα την γνώμη μου να έχεις ένα περιθώριο, πχ +10% του κόστους των παραπάνω, ώστε εαν κάποια στιγμή θες να πάρεις ένα βιβλίο, ή να δώσεις κατι τις παραπάνω για κάτι, να μην σε καίει ο υπολογισμός των σεντς. Δεν μιλάω για μεγάλες διαφορές, όπως είπα ένα +10% τουλάχιστον, για να μην είσαι με την μιζέρια και το άγχος του μετρήματος.


Ενα παράδειγμα. Χρειάστηκε πέρυσι να κάνω αρκετά σφραγίσματα και μια απονεύρωση στα δόντια. Τα είχα παρατήσει τα δόντια μου αρκετό καιρό. Πήγα σε ιδιώτη οδοντίατρο, συνολικο κόστος 1200 ευρώ. Γνωστή μου με οικονομικο πρόβλημα (αυτό που λέω κάτω ορίου φτώχειας), πήγε στην πανεπιστημιακη κλινική όπου δωρεάν (νομιζω), οι μέλλοντες οδοντίατροι ασκούνται στα "πειραματόζωα". Το λέω έτσι, γιατί η γυναίκα έχασε τα δόντια της, ενώ εαν μπορούσε να πληρώσει τα 800 ευρώ που της είχαν ζητησει ιδιωτικά, θα τα είχε γλυτώσει. Και μην ακούσω για τους οδοντίατρους του ΙΚΑ.... Τι να πούμε, ότι στην δική μου περίπτωση ήταν μεγάλο το πάπλωμα;

Gr_Soul
14-04-08, 15:23
Συμφωνώ διαφωνώντας lol ... Τι θέλω να πω ; Και 4000 € να παίρνει κάποιος αν έχει δάνεια κ κάρτες 2500 το μήνα και δεν βγαίνει πέρα τι θα πούμε ; Α! τον καημένο τον φτωχό ? Στην προκειμένη περίπτωση το όριο φτώχειας θα είναι τα 5000 € ώστε να επιβιώνει ο κακομοίρης αυτός ? Δεν νομίζω .
Χρειάζεται στοιχειώσης λογική και προγραμματισμό ώστε κάποιος να μην χρεώνεται με δάνεια ή αγορές τα οποία μετά δεν μπορεί θα τα ξεπρηρώσει .
Ωνάσης δεν είναι φυσικά , ούτε καν θεωρείται πλούσιος κάποιος με εισόδημα 2500 κ 3000 αλλά πιστεύω ότι δεν είναι κ το όριο φτώχειας αυτό (με την προυπόθεση όπως είπα να μην κάνεις "ανοίγματα)

Εδώ μιλάμε για κακοδιαχείριση όμως.

Πριν 2 χρόνια έπαιρνα 1600 € και πλήρωνα 800 € για δάνεια και 400 € για διάφορους λογαριασμούς. Τα υπόλοιπα 400 € ήταν για φαγητό και εξόδους 2 ατόμων.

Ξέρεις τι άγχος έχω τραβήξει ;;;

Τα ανοίγματα θέλουν πολύ καλό προγραμματισμό και τεράστια προσοχή !!!

vasper
14-04-08, 22:01
Η διαφορά του φτωχού σήμερα με του φτωχού στο παρελθόν, είναι ότι σήμερα τα θέλουμε όλα δικά μας. Και σπίτι, και δύο αυτοκίνητα και όλα τα παιδιά σπουδαγμένα στα πανεπιστήμια με τα φροντιστήριά τους και τις μάρκες Τζιν... με τα κινητά τους (όλοι στην οικογένεια), τις 4 τηλεοράσεις (1 στο σαλόνι, μία στην κρεβατοκάμαρα των γονιών, μία στην κουζίνα και μία στο δωμάτιο των παιδιών), τις διακοπές μας, το εξοχικό μας, το κλάμπινγκ μας....

ΕΕεεε με συγχωρείτε, αλλά ούτε 2000 ούτε 3000 αλλά ούτε 10000 ευρώ δεν φτάνουν έτσι... Γιατί άλλο φτωχός που δεν έχει να φάει και άλλο δεν έχω να πάρω καινούριο υπολογιστή για να αλλάξω των 2 ετών μου... hyperthread!!!!

raspoutiv
14-04-08, 22:18
εμένα η σύνταξή μου είναι 350 ευρώ. με το ΕΚΑΣ προσπαθώ να τα φέρω βόλτα.

να ναι καλά και το ebay που αγοράζω τουλάχιστον φτηνά γιαούρτια. είναι ο λόγος που βαλα dsl βασικά

anon
14-04-08, 22:21
Well done vasper, σου χαρίζω την ειδυλιακή ζωή της ελληνικής φτωχής αγροτιάς του 50 για παράδειγμα, όπου το ηλεκτρικό είναι για μια λάμπα μοναχά, τηλέφωνο στο κέντρο του χωριού (καφενείο ή κοινότητα), όπου για πάσαν νόσον υπήρχε ως γιατρικό η προσευχή, το τσάι και το πετρέλαιο (ενίοτε και το κάτουρο), και θα μπορούσα να παραθέσω και άλλα γιατί εγώ έχω ζήσει σε τέτοιες συνθήκες ως παιδί. Παρόλο που μπορεί να σας φαντάζουν ειδυλλιακές, μόνο τέτοιες δεν ήταν. Να πηγαίνεις τουλάχιστον δυο φορές την μερα στην κρύα βρύση με το παγούρι για νερό. ΑΣε φίλε, κάνε μου εσύ ένα προσδιορισμό, όχι της κατάχρησης, αλλά τι θεωρείς ότι πρέπει να έχει μια σύγχρονη ελληνική τετραμελής οικογένεια, στην Ελλάδα, σήμερα, όχι το 50, ούτε στην Σιέρα Λεόνε.

Γιατί σε πληροφορώ ότι για να βγάλεις μια τετραμελή οικογένεια έξω για ένα σινεμά και Goodys, σιγά την διασκέδαση, κοστίζει περισσότερο απο ότι ένα ζευγάρι να κάνει clubbing. (πάνω απο 80 ευρώ). Εκτός εαν εννοείς ότι θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι και ευτυχισμένοι και να νοιώθουμε πετυχημένοι να μπορούμε να βγάλουμε την οικογένεια μια φορά τον χρόνο, και τις υπόλοιπες φορές να την βγάζουμε με πασατέμπο. Και ίσως δεν έχεις οικογένεια γιαυτό μιλάς. Για πες μας εσυ μέγα οικονομολόγε, να πας διακοπές μια τετραμελή οικογένεια κάπου στην Ελλάδα για μια βδομάδα μοναχά πόσο θα κοστίσει. Μήπως θεωρείς ότι και αυτό ειναι πολυτέλεια; Η' μήπως πρέπει να πάει η οικογένεια διακοπές με ωτοστόπ και να μένει σε σκηνή παράνομα κάπου, για να μην χαλάσει το ξαφριλίκι των μεγαλοεπιχειρηματιών κλεφταράδων που υπερασπίζεσαι... Αντε γιατί πολλές βλακείες έχω ακούσει εδώ μέσα.

Και εαν θές να να ξέρεις, είναι πλέον πολύ φθηνό να έχεις 4 τηλεοράσεις. Η κάθε μια στοιχίζει πλέον λιγότερο απο τα εβδομαδιαία ψώνια μιας οικογένειας. Πλέον το κόστος ζωής έχει μετατοπισθεί στα τρόφιμα και στην ενέργεια και στις υπηρεσίες. Αγοράζεις πλέον καλό οικογενειακό αυτοκίνητο με λιγότερο απο 15000 ευρώ, όταν είχα πληρώσει τα ίδια λεφτά το 93. ΔΗλαδή στα αυτοκίνητα οι τιμές είναι στάσιμες σχεδόν. Αρα ψάξε για άλλα επιχειρήματα για το που πάνε τα λεφτά και δεν μας φτάνουν.

Και στο ξαναλέω. Κάνε ένα προσδιορισμό τι εννοείς όριο επιβίωσης, διαβίωσης, φτωχειας. Ειναι διαφορετικά πράγματα. Επιβίωσης είναι να μπορώ να ζώ. Εστω και στο παγκάκι. Διαβίωσης να μπορώ να ζώ, επαρκώς με τα απολύτως απαραίτητα στον ελάχιστον βαθμό. Φαγητό, ένδυση, στέγη. Φτώχειας, να ζώ περιορισμένα, χωρίς αυτά που θεωρούμε στην δική μας κοινωνία ότι πρέπει να έχει ένας άνθρωπος, μια οικογένεια. Κάνε μας λοιπόν την χάρη, και αντί για αρνητικά φούμαρα για clubbing, πες μας , όπως έκανα και εγώ, τι θεωρείς ότι πρέπει να έχει μια μέση ελληνική τετραμελής οικογένεια, με εργαζόμενους και τους δυο γονείς, και χωρίς απαραίτητα την συνδρομή των γονέων τους, είτε οικονομική είτε ως baby sitter. Μόνοι τους. Να δούμε εαν ξέρεις τι εστί βερύκοκο.

gravis
15-04-08, 00:45
Τα πηρες αγρια anon και με το δικιο σου!

neofitosgr
15-04-08, 01:10
ζουμε στην χωρα της φτωχιας
κατι πρεπει να κανουμε
ολοι μας...

Gr_Soul
15-04-08, 12:40
Η αλήθεια είναι οτι εικάζουμε όλοι ενώ είμαστε 25 χρονών πιτσιρικάδες (πάνω κάτω) ενώ ο anon που από οτι κατάλαβα τα ζει από μέσα, ακούει τι λέμε και τρελαίνεται.

anon :respekt:

vasper
15-04-08, 13:36
Well done vasper, σου χαρίζω την ειδυλιακή ζωή της ελληνικής φτωχής αγροτιάς του 50 για παράδειγμα, όπου το ηλεκτρικό είναι για μια λάμπα μοναχά, τηλέφωνο στο κέντρο του χωριού (καφενείο ή κοινότητα), όπου για πάσαν νόσον υπήρχε ως γιατρικό η προσευχή, το τσάι και το πετρέλαιο (ενίοτε και το κάτουρο), και θα μπορούσα να παραθέσω και άλλα γιατί εγώ έχω ζήσει σε τέτοιες συνθήκες ως παιδί. Παρόλο που μπορεί να σας φαντάζουν ειδυλλιακές, μόνο τέτοιες δεν ήταν. Να πηγαίνεις τουλάχιστον δυο φορές την μερα στην κρύα βρύση με το παγούρι για νερό. ΑΣε φίλε, κάνε μου εσύ ένα προσδιορισμό, όχι της κατάχρησης, αλλά τι θεωρείς ότι πρέπει να έχει μια σύγχρονη ελληνική τετραμελής οικογένεια, στην Ελλάδα, σήμερα, όχι το 50, ούτε στην Σιέρα Λεόνε.

Γιατί σε πληροφορώ ότι για να βγάλεις μια τετραμελή οικογένεια έξω για ένα σινεμά και Goodys, σιγά την διασκέδαση, κοστίζει περισσότερο απο ότι ένα ζευγάρι να κάνει clubbing. (πάνω απο 80 ευρώ). Εκτός εαν εννοείς ότι θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι και ευτυχισμένοι και να νοιώθουμε πετυχημένοι να μπορούμε να βγάλουμε την οικογένεια μια φορά τον χρόνο, και τις υπόλοιπες φορές να την βγάζουμε με πασατέμπο. Και ίσως δεν έχεις οικογένεια γιαυτό μιλάς. Για πες μας εσυ μέγα οικονομολόγε, να πας διακοπές μια τετραμελή οικογένεια κάπου στην Ελλάδα για μια βδομάδα μοναχά πόσο θα κοστίσει. Μήπως θεωρείς ότι και αυτό ειναι πολυτέλεια; Η' μήπως πρέπει να πάει η οικογένεια διακοπές με ωτοστόπ και να μένει σε σκηνή παράνομα κάπου, για να μην χαλάσει το ξαφριλίκι των μεγαλοεπιχειρηματιών κλεφταράδων που υπερασπίζεσαι... Αντε γιατί πολλές βλακείες έχω ακούσει εδώ μέσα.

Και εαν θές να να ξέρεις, είναι πλέον πολύ φθηνό να έχεις 4 τηλεοράσεις. Η κάθε μια στοιχίζει πλέον λιγότερο απο τα εβδομαδιαία ψώνια μιας οικογένειας. Πλέον το κόστος ζωής έχει μετατοπισθεί στα τρόφιμα και στην ενέργεια και στις υπηρεσίες. Αγοράζεις πλέον καλό οικογενειακό αυτοκίνητο με λιγότερο απο 15000 ευρώ, όταν είχα πληρώσει τα ίδια λεφτά το 93. ΔΗλαδή στα αυτοκίνητα οι τιμές είναι στάσιμες σχεδόν. Αρα ψάξε για άλλα επιχειρήματα για το που πάνε τα λεφτά και δεν μας φτάνουν.

Και στο ξαναλέω. Κάνε ένα προσδιορισμό τι εννοείς όριο επιβίωσης, διαβίωσης, φτωχειας. Ειναι διαφορετικά πράγματα. Επιβίωσης είναι να μπορώ να ζώ. Εστω και στο παγκάκι. Διαβίωσης να μπορώ να ζώ, επαρκώς με τα απολύτως απαραίτητα στον ελάχιστον βαθμό. Φαγητό, ένδυση, στέγη. Φτώχειας, να ζώ περιορισμένα, χωρίς αυτά που θεωρούμε στην δική μας κοινωνία ότι πρέπει να έχει ένας άνθρωπος, μια οικογένεια. Κάνε μας λοιπόν την χάρη, και αντί για αρνητικά φούμαρα για clubbing, πες μας , όπως έκανα και εγώ, τι θεωρείς ότι πρέπει να έχει μια μέση ελληνική τετραμελής οικογένεια, με εργαζόμενους και τους δυο γονείς, και χωρίς απαραίτητα την συνδρομή των γονέων τους, είτε οικονομική είτε ως baby sitter. Μόνοι τους. Να δούμε εαν ξέρεις τι εστί βερύκοκο.

Τα λεφτά που δίνεις για δάνεια είναι για τρόφιμα; Γιατί οι περισσότεροι που ξέρω πληρώνουν δάνεια τα οποία κατεβάζουν το εισόδημά τους, όχι για τρόφιμα αλλά για καταναλωτικά αγαθά. Παλαιότερα, αν δεν είχες τα λεφτά να πάρεις ένα αυτοκίνητο δεν το έπαιρνες. Σίγουρα σήμερα υπάρχουν περισσότερες ευκολίες... πληρωμής. Αλλά εκεί είναι και η παγίδα.

Τα υπόλοιπα που λες ότι υπερασπίζομαι είναι απλά "αριστερές" και "προοδευτικές" ανοησίες. Αν υπερασπιζόμουν τα εισοδήματα των πλουσίων θα σου έλεγα να πάρεις ακόμα 2 αυτοκίνητα και 5 τηλεοράσεις για να σου κάνουν πλύση εγκεφάλου.

Πόσο φθηνό είναι να έχεις 2 αυτοκίνητα; Βάζεις μόνο το αρχικό κόστος; Το κόστος βενζίνης, ασφαλίστρων, επισκευών και η προσθήκη του βάρους στην κίνηση ενός ακόμα οχήματος δεν μετράνε;

Πόσο είναι μωρέ το κόστος του φαγητού που δεν φτάνουν τα 2000 ευρώ; Δεν φτάνουν αν έχεις 1000 ευρώ έξοδα σε δάνεια (για το "φθηνό" αμάξι των 15000 ευρώ) και λογαριασμούς ηλεκτρικού (γιατί οι τηλεοράσεις δουλεύουν με ρεύμα και όχι με κάρβουνο) και κάρτες 4 κινητών.

Την ποιότητα ζωής την ορίζεις εσύ. Αν εσύ θες να ζεις φτωχικά ή με πολυτέλειες ορίζει και το ποσό των χρημάτων που θα χρειαστείς εσύ και η οικογένειά σου.

Με 2000 ευρώ μια τετραμελής οικογένεια δεν είναι στο όριο της φτώχειας εκτός αν επαναπροσδιορίσουμε το όριο της φτώχειας. Οπότε πες μου εσύ τι εννοείς όριο φτώχειας... Το να μην έχεις αυτοκίνητο; Το να μην έχεις δικό σου σπίτι για το οποίο πληρώνεις 800 ευρώ το μήνα δάνειο για 45 χρόνια;

Οπότε κάνε μου την χάρη εσύ και μην παίρνεις προσωπικά την διαφορά γνώμης που έχουμε.

Το βασικό πρόβλημα σήμερα είναι ότι δεν θέλουμε να κάνουμε συμβιβασμούς. Θεωρούμε ότι όταν έχουμε οικογένεια πρέπει να συνεχίσουμε να ζούμε όπως όταν δεν είχαμε υποχρεώσεις. Και όταν αναγκαζόμαστε να κάνουμε συμβιβασμούς μας βγαίνει το... επαναστατικό μας.

Η κάθε περίπτωση πάντως είναι ξεχωριστή. Εδώ μιλάμε γενικά. Αν θες να μιλήσουμε ειδικά μπορούμε.

kx5
15-04-08, 15:55
Με 2000 ευρώ μια τετραμελής οικογένεια δεν είναι στο όριο της φτώχειας εκτός αν επαναπροσδιορίσουμε το όριο της φτώχειας.
Vasper έχεις πάει τελευταία supermarket να ψωνίσεις?

anon
15-04-08, 16:17
συνεχίζεις να τρολλάρεις ενώ σου μιλώ με επιχειρήματα. Κατα αρχήν για να δούμε που βρισκόμαστε, θάθελα να προσδιορίσεις το τι πρέπει να έχεις για να μην θεωρείσαι φτωχός, να μην θεωρούμε ότι βρίσκεσαι κάτω απο το σημείο φτώχειας. Και στο ξανάπα, μην μπερδεύεις το όριο φτώχειας με το όριο επιβίωσης, ή ακόμα διαβίωσης (και αυτό άλλο είναι), και ακόμα και στα κανάλια το ξεχωρίζουν. Πες μας λοιπόν, χωρίς βοήθεια γονέων, είτε να σε τσοντάρουν οικονομικά, είτε με εργασία (babysitting , οικιακές εργασίες κλπ), τι πρέπει να έχει μια τετραμελής τυπική οικογένεια, ελληνική, σήμερα. Και μετά θα σου κάνω τον υπολογισμό. Εαν λοιπόν δεν έχεις οικογένεια, κάνε μια εικασία, θα σου συμπληρώσω τα υπόλοιπα.... Ετσι για να μαθαίνεις. Γιατί είναι πολύ εύκολο να πετάμε πυροτεχνήματα...


Vasper έχεις πάει τελευταία supermarket να ψωνίσεις?

Μάλλον ρητορική η ερώτησή σου... Μόνο απο τα γραφόμενα του, καταλαβαίνεις ότι δεν έχει ιδέα απο το κόστος μιας οικογένειας.... Η' εαν έχει (γιατί κάπου αλλού έγραψε κάτι για μέρες του μήνα αφού τελειώσουν τα λεφτά) το κάνει ως γνήσιος υπερασπιστής του κεφαλαίου.

kx5
15-04-08, 16:34
Μάλλον ρητορική η ερώτησή σου... Μόνο απο τα γραφόμενα του, καταλαβαίνεις ότι δεν έχει ιδέα απο το κόστος μιας οικογένειας.... Η' εαν έχει (γιατί κάπου αλλού έγραψε κάτι για μέρες του μήνα αφού τελειώσουν τα λεφτά) το κάνει ως γνήσιος υπερασπιστής του κεφαλαίου.
:lol: σίγουρα είναι.
Μάλλον δεν έχει ιδέα... ή μας δουλεύει :p

Gr_Soul
15-04-08, 17:25
VASPER Εδώ είσαι λάθος.

Μήπως εσύ προτιμάς τις μάρκες και τα ακριβά αυτοκίνητα;

Κατ'αρχάς για μια χαρά σπίτι στη Θεσσαλονίκη πληρώνω 500€ για 20 χρόνια και όχι 800 για 45, εκτός και αν εσύ χτίζεις βίλα με πισίνα.

2 άτομα για σούπερ μάρκετ δίνουμε για τα βασικά προιόντα 300€ το μήνα. Οπότε η τετραμελής οικογένεια δίνει 600€.

ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΝΕΡΟ, ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ = 500€ το μήνα

Βενζίνες μόνο για να πάω δουλειά και να έρθω σπίτι 160€ το μήνα.

ΣΥΝΟΛΟ: 1760€




Από τα 2000 η διαφορά είναι 240€ !!!! Δηλαδή 60 την εβδομάδα. Βγάλε εσύ τη γυναίκα σου έξω με 60 την εβδομάδα. Αν βέβαια επιλέξεις να βγαίνετε μια φορά την εβδομάδα έχει καλώς. Μόνο που θα γυρνάτε με τα πόδια σπίτι αφού τα λεφτά για βενζίνες είναι μόνο για να πας στη δουλειά. :rofl:

apok
15-04-08, 17:53
Τα λεφτά που δίνεις για δάνεια είναι για τρόφιμα; Γιατί οι περισσότεροι που ξέρω πληρώνουν δάνεια τα οποία κατεβάζουν το εισόδημά τους, όχι για τρόφιμα αλλά για καταναλωτικά αγαθά. Παλαιότερα, αν δεν είχες τα λεφτά να πάρεις ένα αυτοκίνητο δεν το έπαιρνες. Σίγουρα σήμερα υπάρχουν περισσότερες ευκολίες... πληρωμής. Αλλά εκεί είναι και η παγίδα.

Τα υπόλοιπα που λες ότι υπερασπίζομαι είναι απλά "αριστερές" και "προοδευτικές" ανοησίες. Αν υπερασπιζόμουν τα εισοδήματα των πλουσίων θα σου έλεγα να πάρεις ακόμα 2 αυτοκίνητα και 5 τηλεοράσεις για να σου κάνουν πλύση εγκεφάλου.

Πόσο φθηνό είναι να έχεις 2 αυτοκίνητα; Βάζεις μόνο το αρχικό κόστος; Το κόστος βενζίνης, ασφαλίστρων, επισκευών και η προσθήκη του βάρους στην κίνηση ενός ακόμα οχήματος δεν μετράνε;

Πόσο είναι μωρέ το κόστος του φαγητού που δεν φτάνουν τα 2000 ευρώ; Δεν φτάνουν αν έχεις 1000 ευρώ έξοδα σε δάνεια (για το "φθηνό" αμάξι των 15000 ευρώ) και λογαριασμούς ηλεκτρικού (γιατί οι τηλεοράσεις δουλεύουν με ρεύμα και όχι με κάρβουνο) και κάρτες 4 κινητών.

Την ποιότητα ζωής την ορίζεις εσύ. Αν εσύ θες να ζεις φτωχικά ή με πολυτέλειες ορίζει και το ποσό των χρημάτων που θα χρειαστείς εσύ και η οικογένειά σου.

Με 2000 ευρώ μια τετραμελής οικογένεια δεν είναι στο όριο της φτώχειας εκτός αν επαναπροσδιορίσουμε το όριο της φτώχειας. Οπότε πες μου εσύ τι εννοείς όριο φτώχειας... Το να μην έχεις αυτοκίνητο; Το να μην έχεις δικό σου σπίτι για το οποίο πληρώνεις 800 ευρώ το μήνα δάνειο για 45 χρόνια;

Οπότε κάνε μου την χάρη εσύ και μην παίρνεις προσωπικά την διαφορά γνώμης που έχουμε.

Το βασικό πρόβλημα σήμερα είναι ότι δεν θέλουμε να κάνουμε συμβιβασμούς. Θεωρούμε ότι όταν έχουμε οικογένεια πρέπει να συνεχίσουμε να ζούμε όπως όταν δεν είχαμε υποχρεώσεις. Και όταν αναγκαζόμαστε να κάνουμε συμβιβασμούς μας βγαίνει το... επαναστατικό μας.

Η κάθε περίπτωση πάντως είναι ξεχωριστή. Εδώ μιλάμε γενικά. Αν θες να μιλήσουμε ειδικά μπορούμε.


Ας πάρουμε τα πράγματα με βάση αριθμούς και μονο

Μια 4μελής οικογένεια θέλει το λιγότερο ένα 3άρι σπιτι για να ειναι βιώσιμο.
Ας θέσουμε οτι είναι με ενοίκιο ( όχι αγορά που πάει πολύ παραπάνω ) και σε low περιοχή οπότε λέμε ένα ενοίκιο 500€

Βάζουμε άλλα 300€ το λιγότερο σαν έξοδα Supermarket.
ΔΕΚΟ το λιγότερο 150€

Ας υποθέσουμε οτι τα 2 παιδιά ( είτε ειναι μικρά είτε ειναι μεγάλα ) θέλουν γυρω στα 700€/μηνα ( είτε αυτό λεγεται βρεφονηπιακός σταθμός, είτε λέγεται αγγλικά - γαλλικά, είτε λέγεται φροντηστήρια κοκ ).

Σούμα έχουμε: 500+300+150+700= € 1.650

Βάλε και άλλα 50 € ( δυο κάρτες απεριορίστων, γιατί αυτοκίνητο δεν υπάρχει ) πάμε στα 1.700

Εγώ πιστεύω οτι ούτε μονος σου δεν περνάς με 300€/μηνα πόσο μάλλον να διαιρεθεί δια δύο, άρα 150€/μηνα.

α) Βλέπεις κάποιο απο τα παραπάνω παράλογο σαν ποσο; Αν ναι πες μου
β) Συνεχίζεις να πιστεύεις οτι με 2000€ περνά μια οικογένεια, χωρίς λούσα και μεγαλεία;

anon
16-04-08, 10:52
300 ευρώ το μήνα για σούπερ μάρκετ; Καλά με δουλεύετε; Που ζείτε, στο Αφρικα με τρόφιμα απο την Unicef?

Γάλα για 4μελής οικογένεια. 1,5 λίτρο την μέρα (πίνουν και τα δυο παιδιά, πρωί βράδυ, και ο μπαμπάς anon το πρωί) => 2 ευρώ Χ 30 = 60 ευρώ το μήνα.
1 ευρώ την μέρα για ψωμί, => άλλα 30 ευρώ το μήνα. Εχουμε πάει μόνο για ψωμί γάλα σχεδόν 100 ευρώ το μήνα. Μόνο. Τέλεια. Περισσεύουν άλλα 200 για να πάρουμε φρούτα, ζρζαβατικά, κάνα κρεατικό (ή μήπως ειναι τρομερή πολυτέλεια αυτό και θα θεωρηθω ένας νεόπλουτος;;;;; ) απορρυπαντικά, χαρτιά υγείας (ή μήπως είναι και αυτό σπατάλη, δεν ξέρω λέω μήπως.... Μήπως να παίρνω εφημερίδες για τον σκοπό αυτό; ) Και ένα σωρό άλλα. Επειδή έχω και μωρό παιδί, νήπιο, έχω 50 περίπου ευρώ το μήνα σε πάμπερς, άλλα 30 ευρώ στο γάλα του, και κανα 30 σε κρέμες και ότι τρώει ένα μωρό. Δηλαδή άλλα 110 ευρώ για φαγώσιμο στο μωρό. Μου περισσεύουν 90 ευρώ τον μήνα για όλα τα υπόλοιπα με την λογική ΒΑΣΠΕΡ.
Χθές πήρα λεμόνια, 2,5 ευρώ το κιλό, στο θεό σου!

Εγώ έχω υπολογίσει ότι τα απολυτως απαραίτητα σε σούπερ μάρκετ, ψωμί κλπ, δηλαδή τρόφιμα, απορρυπαντικά, και συναφή, έχουν ένα κοστολόγιο περίπου 200 ευρώ την εβδομάδα, 800 ευρώ το μήνα. Ακομα και με την πιο μεγάλη οικονομία που θα μπορούσα να κάνω, δεν μπορώ σε καμμιά περίπτωση το κόστος αυτό να το κατεβάσω παρακάτω απο 650-700 ευρώ το μήνα. Με τίποτα. Και φυσικα απέχει πολύ απο τα 300 ευρώ το μήνα. Που ειναι μια χαρά για έναν εργένη(εργένισα). Ο οποίος τρώει πολλές φορές έξω ή στην μάνα του/της ή στης γκόμενας (γκόμενου).


Και σαν υστερόγραφο επειδή κάνουμε πολύ συζητηση για το θέμα. Πρέπει να προσδιορίσει ο ΒΑΣΠΕΡ και ο κάθε ΒΑΣΠΕΡ τι εννοεί ότι πρέπει να έχει κάποιος για να είναι ακριβώς πάνω απο το όριο φτώχεις, ακριβώς πάνω, όχι κάτω. Τι πρέπει να έχει ωστε να μην θεωρείται φτωχός, όχι για να θεωρείται πλούσιος. Εγω έχω γράψει σχετικά τι πρέπει για να μην είσαι φτωχός, δες σχετικα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1956061&postcount=222), και πρόσεξε μην μπερδεύεις φτώχεια με επιβίωση ή διαβίωση. Ειναι ξεχωριστά όρια, το όριο επιβίωσης, το όριο διαβίωσης, και το όριο φτώχειας.

Και για να συμπληρώσω σε σχετικά μυνήματα περι ενοικίου. Θεωρώ εξαιρετικά ηλίθια, έως πανηλίθια, την πρακτική να πληρώνεις ενοίκιο 300+ ευρώ, εαν μπορείς έστω και με κάποιο σφίξιμο να πληρώσεις 500 και να σου μείνει το σπίτι δικό σου μέσα σε 20-25 χρόνια. Με το ενοίκιο, τα λεφτά σου ειναι πεταμένα λεφτά. Εκτός και εαν πραγματικά δεν μπορείς να πληρώσεις τα 150-200 ευρώ παραπάνω, με κανένα τρόπο, ή εαν έχεις το σχετικό κεφάλαιο για αγορα κατοικίας, αλλά προτιμάς να το επενδύσεις πχ στην δουλειά σου στο μαγαζί σου (οπότε προσδοκάς περισσότερο αποτέλεσμα σε σχέση μετο ενοίκιο ή/και δάνειο) ή λόγω επαγγέλματος υπάρχουν συχνές μεταθέσεις (πχ στρατιωτικός). Μόνο τότε (*). Σε όλες τις άλλες περιπτωσεις, θεωρώ εξαιρετική βλακεία να μένεις στο ενοίκιο.

(*) Μπορεί να μου έχουν ξεφύγει και κάνα δυο εξαιρέσεις ακόμα. αμελητέο ποσοστό.

apok
16-04-08, 10:57
300 ευρώ το μήνα για σούπερ μάρκετ; Καλά με δουλεύετε; Που ζείτε, στο Αφρικα με τρόφιμα απο την Unicef?

Γάλα για 4μελής οικογένεια. 1,5 λίτρο την μέρα (πίνουν και τα δυο παιδιά, πρωί βράδυ, και ο μπαμπάς anon το πρωί) => 2 ευρώ Χ 30 = 60 ευρώ το μήνα.
1 ευρώ την μέρα για ψωμί, => άλλα 30 ευρώ το μήνα. Εχουμε πάει μόνο για ψωμί γάλα σχεδόν 100 ευρώ το μήνα. Μόνο. Τέλεια. Περισσεύουν άλλα 200 για να πάρουμε φρούτα, ζρζαβατικά, κάνα κρεατικό (ή μήπως ειναι τρομερή πολυτέλεια αυτό και θα θεωρηθω ένας νεόπλουτος;;;;; ) απορρυπαντικά, χαρτιά υγείας (ή μήπως είναι και αυτό σπατάλη, δεν ξέρω λέω μήπως.... Μήπως να παίρνω εφημερίδες για τον σκοπό αυτό; ) Και ένα σωρό άλλα. Επειδή έχω και μωρό παιδί, νήπιο, έχω 50 περίπου ευρώ το μήνα σε πάμπερς, άλλα 30 ευρώ στο γάλα του, και κανα 30 σε κρέμες και ότι τρώει ένα μωρό. Δηλαδή άλλα 110 ευρώ για φαγώσιμο στο μωρό. Μου περισσεύουν 90 ευρώ τον μήνα για όλα τα υπόλοιπα με την λογική ΒΑΣΠΕΡ.


Χθές πήρα λεμόνια, 2,5 ευρώ το κιλό, στο θεό σου!

Anon εγώ τα έβαλα με το μινιμουμ των εξόδων;)

Εννοείται πως 300€/μήνα δεν φτάνουν ουτε για δυο άτομα. Αλλά πες οτι με σπαρτιάτικη διατροφή φτάνουν :p

Και πάλι ομως... βλέπουμε οτι με € 2000/μηνα ΔΕΝ μπορείς να ζήσεις!

vasper
16-04-08, 15:26
συνεχίζεις να τρολλάρεις ενώ σου μιλώ με επιχειρήματα.


Το ότι δεν συμφωνείς το βλέπω. Τα επιχειρήματά σου είναι η... ακρίβεια στο Σούπερ Μάρκετ;!!!



Κατα αρχήν για να δούμε που βρισκόμαστε, θάθελα να προσδιορίσεις το τι πρέπει να έχεις για να μην θεωρείσαι φτωχός, να μην θεωρούμε ότι βρίσκεσαι κάτω απο το σημείο φτώχειας. Και στο ξανάπα, μην μπερδεύεις το όριο φτώχειας με το όριο επιβίωσης, ή ακόμα διαβίωσης (και αυτό άλλο είναι), και ακόμα και στα κανάλια το ξεχωρίζουν. Πες μας λοιπόν, χωρίς βοήθεια γονέων, είτε να σε τσοντάρουν οικονομικά, είτε με εργασία (babysitting , οικιακές εργασίες κλπ), τι πρέπει να έχει μια τετραμελής τυπική οικογένεια, ελληνική, σήμερα. Και μετά θα σου κάνω τον υπολογισμό. Εαν λοιπόν δεν έχεις οικογένεια, κάνε μια εικασία, θα σου συμπληρώσω τα υπόλοιπα.... Ετσι για να μαθαίνεις. Γιατί είναι πολύ εύκολο να πετάμε πυροτεχνήματα...


Φτωχός είναι αυτός που είναι στο όριο της επιβίωσης. Ο φτωχός δεν πάει μέρα διακοπές (όχι μία εβδομάδα αντί για δύο μήνες). Τους γονείς μου τους βοηθάω εγώ οικονομικά με ποσό αντίστοιχο με αυτό που δίνεις εσύ σε δάνεια... Μάλιστα μπορώ να σου πω ότι έχω βάρη αντίστοιχα με μιας τετραμελής οικογένειας, τα οποία δεν είναι όμως από επιλογή μου.

Αν δεν ξέρεις την κατάσταση του άλλου δεν του λες ότι δεν μπορεί να κρίνει. Ρώτα τον πρώτα. Εγώ θεωρώ ότι μπορείς να κρίνεις, αλλά κρίνεις με κριτήρια τα οποία δεν αντιστοιχούν στην πραγματική φτώχεια.



Μάλλον ρητορική η ερώτησή σου... Μόνο απο τα γραφόμενα του, καταλαβαίνεις ότι δεν έχει ιδέα απο το κόστος μιας οικογένειας.... Η' εαν έχει (γιατί κάπου αλλού έγραψε κάτι για μέρες του μήνα αφού τελειώσουν τα λεφτά) το κάνει ως γνήσιος υπερασπιστής του κεφαλαίου.

Ως γνήσιος υπερασπιστής του κεφαλαίου (180 χρόνια πίσω είστε ακόμα ρε γκαμώτο...:whistle: ) περιμένω απάντηση στο "ρητορικό" μου ερώτημα. Από αυταπόδεικτες αυθεντίες έχουμε χορτάσει...

Όσο για τα τρόφιμα ναι πράγματι είναι ακριβότερα. Έχουν ανέβει 300% από το 2002 ενώ οι μισθοί μόνο 150% (σε σχεδόν απόλυτα νούμερα). Αλλά αυτή και μόνη η διαφορά δεν δικαιολογεί την φτώχεια των... 3000 ευρώ σε τετραμελή οικογένεια. Γιατί και 1500 ευρώ το μήνα να θες για την σίτιση (πάνω από 800 δεν χρειάζονται ακόμα και για τετραμελή οικογένεια - ακριβώς τόσα δίνω για τέσσερα άτομα εγώ στο μέγιστο) σου μένουν άλλα τόσα. Βγάλε βέβαια τα δάνεια και τις λοιπές αναγκαίες λες εσύ, πολυτέλειες λέω εγώ και έχεις την απάντησή σου.

2000 χρειάζονται για τετραμελή οικογένεια σίγουρα. Αλλά 3000 δεν είναι όριο φτώχειας...!! Έλεος δηλαδή. Αν ήταν έτσι οι περισσότεροι θα ψωμολυσσούσαν!!!

anon
16-04-08, 15:44
1. Εχω δίκιο ότι δεν έχεις οικογένεια, άρα δεν μπορείς να ξέρεις. Οταν με το καλό κάνεις και παιδάκια, έλα να μιλήσουμε.
2. Το κόστος του σούπερ μάρκετ, που συνεχώς αυξάνει, και μάλιστα χθές άκουσα και το τρελλό, ότι οι αυξήσεις οφείλονται στα βιοκαύσιμα (απλά άλλη σπέκουλα, αντι του πετρελαίου, θα παιχτεί στις πλάτες των απλών ανθρώπων), είναι ένα σημαντικότατο ποσοστό για έναν μη - πλούσιο.
3. Το όριο επιβίωσης είναι άλλο, το όριο διαβίωσης είναι άλλο, το όριο φτώχειας είναι άλλο. Μάθε να τα ξεχωρίζεις. Aλλο φτώχεια, άλλο πείνα, άλλο λοιμός. Στο εξωτερικό το ονομάζουνε απολυτη και σχετική φτώχεια. Οπου η απόλυτη είναι το όριο επιβίωσης / διαβίωσης. Φυσικά εγώ μιλώ για σχετική φτώχεια, όχι απόλυτη. Και ναι, για μένα φτωχός ειναι αυτός που δεν μπορεί να πάει διακοπές, δεν μπορεί να πάει έστω δυο φορές τον μήνα κάπου για διασκέδαση (δεν μιλάμε μπουζούκια και τάβλες με γαρύφαλλα και πιατα), που δεν μπορεί να αποταμιεύσει κάποια λίγα κάθε μήνα, για κάποια δύσκολη στιγμή, που δεν μπορεί να τρέφεται και ντύνεται αξιοπρεπώς, που δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στην εκπαίδευση ή εξαιρετικά περιορισμένη (πες μου πόσα θένε να κάνεις ένα μαστερ ή να μάθεις μια ξένη γλώσσα, ή κάποια ειδικότητα άλλη πχ πληροφορική και δεν είσαι άνεργος κλπ κλπ), πόσα για υπηρεσίες υγείας που πολιτεία / κράτος δεν προσφέρει καθόλου ή σε άθλια επίπεδα (πχ οδοντογιατρός) . Και ένα σωρό άλλα.

vasper
16-04-08, 16:03
Την οικογένεια δηλαδή εσύ την ορίζεις από το αν έχει μικρά παιδάκια; Χρειάζονται οπωσδήποτε 2; Ο αδελφός μου πχ που είναι 38 ετών, έχει διανοητική καθυστέρηση (εγκεφαλικός πυρετός από χαλασμένο εμβόλιο) και αυτισμό και κοστίζει μόνο για τα πάγιά του πάνω από 400 ευρώ το μήνα μετράει ή όχι; Σου είπα. Αν δεν ξέρεις την κατάσταση του άλλου μην τον κατηγορείς... Εσύ επιμένεις. Έχω πολύ καλύτερη γνώση από αυτή που νομίζεις. Πράγματι αν έχεις πάγια έξοδα σε δάνεια και άλλα καταναλωτικά αγαθά έστω και 1001 ευρώ με τα 3000 πέφτεις κάτω από τα 2000, αλλά για αυτό δεν φταίει το κεφάλαιο που τόσο ωραία αναφέρεις ως δικαιολογία για τα πάντα..!!!

Ούτε απόλυτη ούτε σχετική φτώχεια υπάρχει με 3000 ευρώ σε τετραμελή οικογένεια. Στο όριο μπορεί να είσαι με τα 2000 της σχετικής φτώχειας, γιατί για την απόλυτη κάνε μια βόλτα από τις φτωχογειτονιές στο Πέραμα και θα δεις... Καταλαβαίνεις ή όχι τι γράφω; Θα επαναλάβω ένα χαριτωμένο αξίωμα του προοδευτισμού και της αριστεράς "ο καθένας προσφέρει σύμφωνα με τις δυνατότητές του και λαμβάνει σύμφωνα με τις ανάγκες του". Τελείως λάθος και φυσικά μάλλον είναι ο τρόπος που ορίζετε την φτώχεια. Εεε μα έτσι και ο Μπιλ Γκέϊτς μπορεί να το παίξει φτωχός γιατί δεν μπορεί να αγοράσει... την Κίνα.

chat1978
16-04-08, 21:22
Να ξανα ρωτήσω πως προσδιορίζεται το όριο φτώχειας?
Πάντως 2000 για οικογένεια μου φαίνονται φτώχεια. 3000 πιστεύω δεν την βγάζεις άνετα αλλά όχι και φτώχεια.
Όμως εγώ είμαι έξω από τον χορό, αλλά συνάδερφος στην δουλειά με νεογέννητό και πολύ μετρημένος άνθρωπος με 3000 βγαίνει οριακά αλλά δεν υποστηρίζει ότι είναι και φτωχός.

Gr_Soul
16-04-08, 23:51
Να ξανα ρωτήσω πως προσδιορίζεται το όριο φτώχειας?
Πάντως 2000 για οικογένεια μου φαίνονται φτώχεια. 3000 πιστεύω δεν την βγάζεις άνετα αλλά όχι και φτώχεια.
Όμως εγώ είμαι έξω από τον χορό, αλλά συνάδερφος στην δουλειά με νεογέννητό και πολύ μετρημένος άνθρωπος με 3000 βγαίνει οριακά αλλά δεν υποστηρίζει ότι είναι και φτωχός.

Σωστός φίλε.

georgef1
17-04-08, 08:32
3000€ το μήνα (δηλαδή 1.000.000 δρχ για να ξέρουμε τι λέμε) και την βγάζει δύσκολα.....
Ρε σείς για συνέρθετε μην τρελαθούμε πρωί πρωί.....

giannhs1984
17-04-08, 09:38
με 1000 ευρω εγω περναω τελεια

iloxos
17-04-08, 09:40
Τα 3-4000 για οικογένεια 3-4 ατόμων φαίνονται πολλά σ' αυτούς που τα λεφτά αυτά και άρα τα ανοίγματα που μπορείς να κάνεις δεν τα έχουν δει ποτε. Δυστυχώς όμως το 3χίλιαρο για 2 άτομα είναι οριακό πια, όχι για θέμα επιβίωσης ή φτώχιας αλλά αποφυγής της μιζέριας και της κακοπέρασης.

Αν κάποιος δεν μπορεί να πάρει αρκετά χρηματα καλύτερα να μείνει στην επαρχία. Τα έξοδα είναι μισά απο την αθήνα...

anon
17-04-08, 10:34
Tα έξοδα ειναι λιγότερα στην επαρχία, αλλά και οι μισθοί είναι σημαντικά μικρότεροι, όπως επίσης και μεγαλύτερα τα ποσοστά ανεργίας. Με τον φρενήρη καλπασμό σε τρόφιμα και ενέργεια πλέον φαίνεται καλύτερο να ζεις σε κάποιο χωριό ώστε να μπορείς να έχεις τα δικά σου τρόφιμα και ενέργεια σε σημαντικό ποσοστό. Αυτό ναι, θα κατέβαζε σημαντικά το κόστος. Αρκεί να μπορούμε και να θέλουμε να πάμε.

apok
17-04-08, 10:43
Για κάποιους απο εμάς η " επαρχία " ειναι ( και μάλλον θα παραμείνει ) όνειρο.

Άρα θα πρέπει να συμβιβαστούμε στην ιδέα οτι θα περάσουμε τη ζωή μας σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο.

Για το θέμα των μισθών, ο καθένας μας προσπαθεί να βγάλει οσα περισσοτερα μπορεί. Όχι για να κάνει κάτι στη ζωή του ( σπιτια, αυτοκίνητα και τετοια ) αλλά για να μπορεί να διαβιώσει άνετα και να μπορεί να ζήσει την οικογένειά του.

Παίδες κακά τα ψέματα. Αν δεν έχεις ένα σπιτι τουλάχιστον να μείνεις και να γλυτώσεις δόσεις για στεγαστικά ή ενοίκια τοτε ΔΕΝ μπορείς να τα βγάλεις πέρα ουτε με 3.000/μήνα ( για μια 4μελή οικογένεια ).

Τα ποσά που πρέπει να πληρώνεις κάθε μήνα ( γιατί θα χρειαστείς να έχεις και ένα αυτοκίνητο για να μετακινείσαι σαν οικογένεια.. δεν μπορείς να βάζεις τα παιδιάκια στο λεωφορείο ) ειναι πολύ μεγάλα.
Άρα οι 3.000 ισα που θα σε αφήνουν να περνάς τον μήνα ( να εισαι δηλαδή τυπικός στις υποχρεώσεις σου - δόσεις, λογαριασμοί - έξοδα παιδιών κτλ ) χωρίς όμως να κάνεις σχέδια για το μέλλον.

anon
17-04-08, 11:09
Μπορει το ποσό πχ 3000 ευρώ να φαντάζει τεράστιο ειδικά εαν το ανάγουμε σε δραχμές. Απο την άλλη η βενζίνη έχει φτάσει πλέον τις 400 περίπου δραχμές το λίτρο. Φρούτα, πχ μήλα, πορτοκάλια που υποτίθεται είναι και εδώδιμα, πιάνουν ακομη και στις καλές εποχές το 1 με 1.5 ευρώ, δηλαδή σχεδόν 500 δρχ το κιλό. Πήγα να πάρω λεμόνια, και μου λένε δεν υπάρχουν, μόνο εισαγωγής, 2.5 ευρώ το κιλό (μιλάμε για απλά, όχι βιολογικά κλπ κλπ), δηλαδή λίγο ακόμη και χιλιάρικο.

Και ακούω χθές ειδήσεις για τεράστιες αυξήσεις σε ρύζι, σιτάρι και λοιπά τρόφιμα, την στιγμή που εδώ έξω οι παραγωγοί προσπαθούν να πουλήσουν το ρύζι τους στα 0,30 το κιλό. Να το θυμάστε, έχει αρχίσει η σπέκουλα και το χρηματιστηριακό παιχνίδι πάνω στα τρόφιμα, και ότι έχουμε δεί στο πετρέλαιο, θα το δούμε και στα τρόφιμα. Ηδη στις ειδήσεις μας προετοιμάζουν, ότι δήθεν δεν υπάρχουν τρόφιμα, γιατί οι καλλιεργητές βάζουν καλλιέργειες για βιοντίζελ!!! Ετοιμαστείτε και έρχεται.

georgef1
17-04-08, 13:18
Πόσες οικογένειες στην Ελλάδα δηλαδή βγάζουν 36000 το χρόνο με τον φόρο πληρωμένο ξέρει
κανείς;Δηλαδή ρε αδέρφια κατά που οδεύουμε;
Θα με πιάσει μαύρη απελπισία.....

Οταν λέτε επαρχία θα εννοείτε χωριό φαντάζομαι.......

anon
17-04-08, 15:09
Οταν μιλάμε για οικογενειακό εισόδημα, δεν λέμε μονο για μισθό, αλλά το σύνολο των εισοδημάτων, μισθοί, επιδόματα, μαύρο χρήμα απο δεύτερες εργασίες ή οτιδήποτε άλλο... , ενοίκια, επιστροφή φόρου, τσοντάρισμα απο γονείς-συγγενείς και πάει λέγοντας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.