PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μισθό παίρνετε το μήνα;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

georgef1
17-04-08, 15:23
Και πάλι είναι πολλά τα λεφτά Αρη............

opener
17-04-08, 15:44
Tα έξοδα ειναι λιγότερα στην επαρχία, αλλά και οι μισθοί είναι σημαντικά μικρότεροι, όπως επίσης και μεγαλύτερα τα ποσοστά ανεργίας. Με τον φρενήρη καλπασμό σε τρόφιμα και ενέργεια πλέον φαίνεται καλύτερο να ζεις σε κάποιο χωριό ώστε να μπορείς να έχεις τα δικά σου τρόφιμα και ενέργεια σε σημαντικό ποσοστό. Αυτό ναι, θα κατέβαζε σημαντικά το κόστος. Αρκεί να μπορούμε και να θέλουμε να πάμε.

Μηπως μπορεις να το αναλυσεις αυτο?
Εχω την εντυπωση οτι στην επαρχια τα εξοδα ειναι περισσοτερα (ποιο ακριβη βενζινη-πετρελαιο θερμανσης-ρουχα-τροφιμα) δεν αναφερομαι στο δευτερο που γραφεις.

anon
17-04-08, 16:02
Απο την δική μου εμπειρία μιλώ, όπου έχω πολλούς συγγενείς σε χωριό, σε χωριό και μάλιστα υπο πολύ "ειδυλιακές" συνθήκες μεγάλωσα και εγω (χωρίς πόσιμο νερό ως το 76). Για ενέργεια (θέρμανση αλλά και μαγείρεμα), χρησιμοποιείται ξυλεία. μπακτσέδες περιβόλια φροντίζουν για ζαρζαβατικά και φρούτα σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Κότες και άλλα ζωντανά καλύπτουν ανάγκες κρέατος, αυγών, γάλακτος. Σε κάποιο καλό ποσοστό. Σε χωριά βέβαια όλα αυτά.... Η βενζίνη/πετρέλαιο κίνησης μπορεί ναναι ακριβότερη, αλλά δεν υπάρχει τόση κατανάλωση σε καθημερινή βάση, γιατί πρώτα απο όλα οι αποστάσεις ειναι μικρότερες. Δεν χρειάζεται να κάνεις μια ώρα δρόμο με το αυτοκίνητο να πας στην δουλειά σου, και εννοίοτε να πληρώνεις και διόδια.

nickd
17-04-08, 16:08
Πάντως σίγουρα η διασκέδαση είναι φθηνότερα

Ποτό -Φαγητό -Καφέ δεν συγκρίνοται με την Αθήνα. Στην Πελοπόννησο σου λένε 2,30 τον καφέ και θεωρούν ότι σε πιάνουν κορόιδο όταν ο freddos έχει 4,50.

21century
17-04-08, 19:32
Κακά τα ψέμματα, η ακρίβεια χτυπάει παντού. όσοι παίρνουν 2 μισθούς -άρα μιλάμε για ζευγάρι- δηλαδή μια οικογένεια 3-4 ατόμων με τα έξοδα που έχουν τα παιδιά τα χρήματα είναι όντως οριακά το μήνα ιδίως να πληρώνεις και νοίκι, δάνεια και άλλα τινά. Άραγε όμως εμείς τι να πούμε για τους υπόλοιπους, την γενιά των 700 ευρώ, εδώ κα΄νουμε 2 δουλειές και με το ζόρι να φτάσουμε 800-900 να ζήσουμε μόνοι μας. Και πάλι να κάνουμε οικογένεια το σεκφτόμαστε. Επομένως το πρόβλημα μας αγγίζει όλους και οι ευθύνες παντού.
Λέω ευθύνες γιατί κάποτε η τυρόπιτα- το πιο απλό- είχε 100 δρχ., με το ευρώ πήγε στο 1 ευρώ και τώρα 1,20! Αρα περιορίζουμε τα έξοδά μας. Στη Πελοπόννησο που αναφέρθηκε ο καφές έχει απο 2 εως 2,50 ευρώ και αν πάς σε τουριστικά μέρη σε νησιά τον πληρώνεις μέχρι και 5. Αφήστε που έμαθα απο φίλο ότι στα village ο καφές έχει...6 ευρώ. Καλά λένε ότι παντού πιάνουν κώ....

anon
17-04-08, 19:40
Eπίσης τέρμα μάλλον στην πυρηνική οικογένεια. Επιστροφή στις συγκατοικίσεις για τους ελεύθερους, και γιαγιάδες, παπούδες αλά Καχραμάν όλοι μαζί, για να περιορίσουμε τα έξοδα.

opener
17-04-08, 23:26
Απο την δική μου εμπειρία μιλώ, όπου έχω πολλούς συγγενείς σε χωριό, σε χωριό και μάλιστα υπο πολύ "ειδυλιακές" συνθήκες μεγάλωσα και εγω (χωρίς πόσιμο νερό ως το 76). Για ενέργεια (θέρμανση αλλά και μαγείρεμα), χρησιμοποιείται ξυλεία. μπακτσέδες περιβόλια φροντίζουν για ζαρζαβατικά και φρούτα σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Κότες και άλλα ζωντανά καλύπτουν ανάγκες κρέατος, αυγών, γάλακτος. Σε κάποιο καλό ποσοστό. Σε χωριά βέβαια όλα αυτά.... Η βενζίνη/πετρέλαιο κίνησης μπορεί ναναι ακριβότερη, αλλά δεν υπάρχει τόση κατανάλωση σε καθημερινή βάση, γιατί πρώτα απο όλα οι αποστάσεις ειναι μικρότερες. Δεν χρειάζεται να κάνεις μια ώρα δρόμο με το αυτοκίνητο να πας στην δουλειά σου, και εννοίοτε να πληρώνεις και διόδια.

Μα στο ξεκαθαρισα ηδη απο το προηγουμενο μυνημα μου οτι δεν αναφερομαι στα χωρια που σιγουρα ισχυουν αυτα που λες, αλλα στις πολιτειες της επαρχιας.

georgef1
18-04-08, 07:50
Απορία.Αφού όλοι παραδεχόμαστε το πρόβλημα μπορείτε να μου πείτε πότε ξεκίνησε αυτό, και
γιατί ψηφίζουμε όλο τους ίδιους και τους ίδιους για να μας το λύσουν;
Η ερώτηση μπορεί να λειφθεί και ως ρητορική.;)

Gr_Soul
19-04-08, 08:45
Απορία.Αφού όλοι παραδεχόμαστε το πρόβλημα μπορείτε να μου πείτε πότε ξεκίνησε αυτό, και
γιατί ψηφίζουμε όλο τους ίδιους και τους ίδιους για να μας το λύσουν;
Η ερώτηση μπορεί να λειφθεί και ως ρητορική.;)

Τους ψηφίζεις γιατί δε βλέπεις να μπορεί και κανένας άλλος. Δεν υπάρχουν εναλλακτικές !!!!!
Άσε που τώρα με τηνν Ε.Ε. δεν παίρνει αποφάσεις κανείς από δω.

anon
19-04-08, 08:59
Διαφωνώ. Αυτό θέλουν να πιστεύουμε. Ειναι όπως στο εμπόριο. Οταν υπάρχει ένας αποκλειστικός προμηθευτής, έχει μονοπώλιο, τότε κάνει ότι θέλει. Και δυσαρεστημένος νασαι, ανεπισήμως σε έχουν γραμμένο. Σε συνθήκες ανταγνωνισμού όμως δεν συμβαίνει αυτό. Ετσι και στην πολιτική. Με τον δικομματισμό ουσιαστικά δεν έχουμε ανταγωνισμό. Αυτοί οι δύο δεν ανταγωνίζονται μεταξύ τους παρα μόνο για το θεαθήναι. Παίρνουν την εξουσία εκ περιπτροπής, και αυτό τους καλύπτει. Γιαυτό δεν βλέπεις ουσιαστικά τιποτε. Δεν χρειάζεται τίποτα ουσιαστικό να γίνει. Γιαυτό επι σχεδόν 20 χρόνια ακούω για λιτότητα, αλλά φως στο τουνελ πουθενα. ΟΙ τιμές όχι απλά έχουν συγκλίνει με την υπόλοιπη ΕΕ, αλλά όπως πλέον το δείχνουν και στα κανάλια, τους ξεπερνάμε, αλλά σε μισθούς είμαστε στον πάτο της ΕΕ. Τους έσωσε η είσοδος των νέων μελών απο τις πρώην ανατολικές χώρες. Σε λιγα χρόνια θα μας έχουν ξεπεράσει και αυτές έτσι όπως πάει... Μήπως να φωνάξουμε την Νικολούλη; :p

opener
19-04-08, 14:30
.... Παίρνουν την εξουσία εκ περιπτροπής, και αυτό τους καλύπτει. Γιαυτό δεν βλέπεις ουσιαστικά τιποτε. Δεν χρειάζεται τίποτα ουσιαστικό να γίνει. Γιαυτό επι σχεδόν 20 χρόνια ακούω για λιτότητα, αλλά φως στο τουνελ πουθενα....

Μονο επι 20 χρονια?
Επι 30 χρονια, επι Χ χρονια ... και εις τους αιωνας των αιωνων, αμην!!!

Tiberius
19-04-08, 18:38
Τους ψηφίζεις γιατί δε βλέπεις να μπορεί και κανένας άλλος. Δεν υπάρχουν εναλλακτικές !!!!!
Άσε που τώρα με τηνν Ε.Ε. δεν παίρνει αποφάσεις κανείς από δω.


Για την Ε.Ε. είναι βέβαιο οτι κρύβεται πίσω απο όλα τα αυταρχικά μέτρα αλλά οι δικοί μας είναι αυτοί που γίνονται γίνονται οι κακοί χωρίς να τολμάνε να το ομολογήσουν.

anon
19-04-08, 19:23
E όχι και να τους δικαιολογήσω, ότι δήθεν τους τα επιβάλει η ΕΕ.... Ημαρτον. Το γεγονός ότι συνηγορούν - προσπαθούν να κρατήσουν τους μισθούς χαμηλά, χωρίς καμμια ουσιαστική προσπάθεια σύγκλισης με τον κοινοτικό μέσο όρο τι είναι; Κοινοτική ντιρεκτίβα; Η' μήπως ΣΕΒική ντιρεκτίβα; Η΄μήπως φοβούνται ότι θα ξεπαραδιαστεί το κράτος με την πληθώρα ΔΥ που επίσης θα πρέπει να αυξήσει τους μισθούς;

Darth_Sidius
19-04-08, 20:04
Εξάλλου αν όλα αυτά τα μέτρα τα επιβάλει η E. E. τότε πώς γίνεται και πάνε μόνο εμάς απο το κακό στο χειρότερο?

Οι συνθήκες εργασιακά (και μή...) είναι σε πολύ καλύτερα επίπεδα στις υπόλειπες χώρες της E. E. :hmm:

Gr_Soul
19-04-08, 21:57
Σε όλους τα ίδια μέτρα ισχύουν. Απλά (θα συμφωνήσω με τον anon), δεν γίνεται καμία προσπάθεια σύγκλισης μισθών. Τι παίζεται πάνω σε αυτό το θέμα δε θα μάθουμε ποτέ.

Η γνώμη μου είναι οτι η Ελλάδα είναι σε τέτοιο τέλμα που οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν για να δούμε άσπρη μέρα πρέπει να είναι τελείως επαναστατικές για τα σημερινά δεδομένα.


Μακάρι να βρεθούν δυο τρεις που θα αφήσουν στην άκρη τις καριέρες τους και να πάρουν αποφάσεις.

giannhs1984
19-04-08, 22:32
οταν η εκκλησια και ο στρατος εχεις τα πιο πολλα χρηματα τι περιμενεις απο μια τετοια χωρα?

τραβατα λαμια να δειτε τι πληρωνουν οι αξιωματικοι εκει στα γνωστα καταστηματα..

chat1978
20-04-08, 01:43
Εγώ πιστεύω ότι ψηφίζουμε τους ίδιους και τους ίδιους γιατί παρόλη την γκρίνια μας περιμένουμε να βολευτούμε από αυτούς. Κοιτάζουμε πάλι μόνο την πάρτυ μας.

Tiberius
20-04-08, 16:45
Η Ε.Ε. απλά βλέποντας την τραγική κατάσταση στην Ελληνική οικονομία ζητάει μέτρα το πώς θα τα πάρει άν θα τα πάρει χτυπώντας τον φτωχό ή χτυπώντας τους Κοκκαλαίους δέν την ενδιαφέρει καθόλου. Γιατί άλλωστε μας υποστήριξαν νομίζετε στο Σκοπιανό?
Η Ελληνική κυβέρνηση με την σειρά της τα παίρνει χτυπώντας τον φτωχό και μάλιστα στον πιό προκλητικό βαθμό εδώ είναι η ουσία της υπόθεσης.

Gr_Soul
21-04-08, 11:49
Μου έστειλαν το παρακάτω email σήμερα. Τα συμπεράσματα δικά σας:

Οταν ο κ. Σημίτης ανέλαβε την πρωθυπουργία, οπότε και τέθηκε μεγαλοπρεπώς ο «εθνικός στόχος» της ένταξης στην ΟΝΕ, τα χρέη των ελληνικών νοικοκυριών προς τις τράπεζες λόγω δανείων ήταν 3,6 δισ. ευρώ (τέλη 1995). -- Οταν το ΠΑΣΟΚ παρέδωσε την κυβερνητική εξουσία στη ΝΔ, και αφού είχε ήδη επιτευχθεί το ...ΟΝΕδίτικο «ιδεώδες», τα χρέη λόγω δανεισμού (τέλη 2003) των ελληνικών νοικοκυριών προς τις τράπεζες είχαν εκτιναχτεί στα 37,2 δισ. ευρώ. Δηλαδή στην οκταετία διακυβέρνησης Σημίτη τα «φέσια» των λαϊκών νοικοκυριών προς τους τραπεζίτες υπερδεκαπλασιάστηκαν! Μετά το ΠΑΣΟΚ ήρθε η «σεμνότητα και η ταπεινότητα». Που σημαίνει ότι τώρα οι δερβεναγάδες της Κομισιόν δεν έχουν να χαίρονται το χαμόγελο του κ. Παπαντωνίου, αλλά το χαμόγελο του κ. Αλογοσκούφη. Οσο για το χαμόγελο των Ελλήνων πολιτών, αυτό συνεχίζει να παραμένει παγωμένο στα χείλη τους: Σύμφωνα με τα πρόσφατα στοιχεία για το 2007, τα χρέη των ελληνικών νοικοκυριών προς τους τραπεζίτες έχουν απογειωθεί στα 104 δισ. ευρώ. Δηλαδή απ' όταν ανέλαβε την κυβέρνηση ο Κ. Καραμανλής τα «φέσια» υπερτριπλασιάστηκαν! Αυτή είναι η οικονομική κατάσταση των Ελλήνων. Με άλλα λόγια: Οι πολιτικοί απόγονοι εκείνων που στο καθεστώς του πρωτόγονου αντικομμουνισμού έλεγαν στα λαϊκά στρώματα ότι «θα έρθουν οι κομμουνιστές και θα σας πάρουν τα σπίτια», είναι αυτοί που τελικά παρέδωσαν τα σπίτια, το βιος και τους ανθρώπους μαζί στις τράπεζες! Για να μπορούν οι κ.κ. Λάτσης, Κωστόπουλος Σάλας, Βγενόπουλος κλπ. να ζουν το «μύθο» τους σε μια Ελλάδα υποθηκευμένη (μαζί με το λαό της) στους τραπεζίτες...

opener
22-04-08, 13:06
:offtopic:
Την παρακατω επιλογη την ειχα σκεφτει πολλες φορες στο παρελθον, αλλα δεν το αποφασισα και δεν ξερω αν αυτο ηταν το μεγαλυτερο σφαλμα μου τελικα.


Που να γίνετε πλούσιοι μεταναστεύοντας

Όλα στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία που ζούμε είναι σχετικά. Ενας μσθός 1.000 ευρώ το μήνα στην Ελλάδα φτάνει ίσα ίσα για να περνά κάποιος αξιοπρεπώς, αλλά στον Μαυρίκιο ή την Αίγυπτο θα ζούσε σαν πλούσιος. Στην Ελλάδα το ποσό των 300.000 ευρώ δεν είναι αρκετό για την αγορά μίας μονοκατοικίας σε καλή περιοχή. Φτάνουν, όμως, για να αγοράσει ένας Ελληνας διαμέρισμα τριών δωματίων με δύο μπάνια στο Μανχάταν! Ετσι, ένας Ελληνας δεν μπορεί να θεωρηθεί πιο πλούσιος μόνο έναντι ενός άλλου που ζει και εργάζεται σε μία αναπτυσσόμενη χώρα, αλλά και έναντι κάποιου σε ανεπτυγμένη. Και αυτό, μολονότι η αγοραστική δύναμη του μέσου Ελληνα είναι χαμηλότερη του μέσου Ευρωπαίου και του μέσου Αμερικανού.

Ομως, το γεγονός ότι υπολειπόμαστε οικονομικά, δεν σημαίνει ότι κάποιος σχετικά ευκατάστατος Έλληνας δεν έχει τη δυνατότητα να ζήσει σαν μεγαλοεπιχειρηματίας. Το μόνο κόστος που πρέπει επωμιστεί είναι να αποχωριστεί τον «ελληνικό ήλιο».....

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_1_21/04/2008_230221

StathisRidis
29-04-08, 12:44
Απο οτι βλεπω ολοι 1500€ και βαλε περνουν μπραβο ! !

anon
29-04-08, 13:30
Οταν γίνεις 40, και θαχεις τετραμελη και βάλες οικογένεια, θα δείς ότι και πολύ λίγα είναι. Μόλις πάψεις να ζείς με τους γονείς και αναλάβεις να τα πληρώνεις όλα, τα 1000 θα σου φεύγουν σαν νερό. Εκτός εαν συγκατοικίσεις με κανα δυο - τρείς ακόμη και μοιράζεσται τα έξοδα του σπιτιού.

joeyGR
29-04-08, 15:01
Nαι πλεων κατω απο 800 ευρο ειναι ελαχιστα για μια οικογενεια να ζηζει, αλλα και να φυγεις απο το σπιτι ας πουμε για φοιτητης τα πιο πολλα χρεη τα πληρωνει η οικογενεια μεχρι να τελιωσει το παιδι σαν φοιτητης.

anon
29-04-08, 15:19
800 ευρώ δεν μπορεί πλέον να ζήσει κάποιος ως συνταξιούχος, τι μου λές τώρα. Ο πατέρας μου παίρνει 550 ευρώ σύνταξη, και εαν δεν παίρνανε και ένα νοίκι, και δεν έκανε και μερικές μερεμετοδουλειές δεν θα ταβγαζε πέρα, που οι ανάγκες των γονιών μου ειναι εξαιρετικά μετρημένες, και κάνουν οικονομία ως εκεί που δεν παίρνει.

chat1978
29-04-08, 22:10
550 χαχαχαχαχα

tseritse
30-04-08, 02:27
Ρε παιδια ποιοι πολιτικοί και ποια Ε.Ε. λέτε ότι φταίει για την ακρίβεια και κατά συνέπεια την φτώχια στην Ελλάδα ??
Πρώτοι από όλους φταίμε εμείς οι ίδιοι που ότι μας ζητήσουν τους το σκάμε . Ο φίλος παραπάνω πηρε μήλα 2.5 € το κιλό ο΄πως φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι από μας . Αν του μέναν του μανάβη τα ωραία του τα μήλα και τα πετούσε θα τα ξαναέφερνε ???
Όταν έχουμε πανω από το 80% των Ελλήνων έχει δικο του σπίτι ( και πολλοί από αυτούς χρεώνονται για να αποκτήσουν ένα άλλο σε πιο σικ γειτονιά ή για τα παιδιά τους ) ενώ η υπόλοιπη Ευρώπη μένει στο ενοίκιο (μόνο η Ισπανία μου φαίνεται μας συναγωνίζεται ) θεωρούμαστε φτωχοί ?
Όταν τα τελευταία χρόνια με ΟΛΗ αυτήν την έξαρση της ακρίβειας οι πωλήσεις αυτοκινήτων και ακινήτων σημειώνουν συνεχή άνοδο ποιοι φτωχοί κ άποροι τα παίρνουν ??
Όταν δίνουμε φακελάκι (πολλές φορές χωρίς να μας ζητηθεί ) από τον γιατρό ως τον παπά της ενορίας για να μην φανούμε και γύφτοι ενώ στην Γερμανία θεωρείσαι γύφτος ΑΝ δώσεις ποιος μας φταίει ?
Παραδειγματα παρομοια μπορω να αναφερω εκατονταδες και ολα καταληγουν σε ενα κοινο συμπερασμα :
Ο καταναλωτισμός και το πουλ μουρ είναι πια η ύψιστη αξία για τον Ελληνα

anon
30-04-08, 05:07
Δεν υπάρχει καταναλωτική συνείδηση. Πουλάνε τα λεμόνια σχεδόν 3 ευρώ το κιλό, πιο ακριβά και απο μάνγκο, εαν ειναι δυνατόν. Δεν μπορεί όμως να γίνει όλοι μαζί να μην αγοράζουμε λεμόνια για κανα μήνα (*)... Οποτε έγινε κίνηση για κάτι παρόμοιο, απέτυχε. Ο καθένας κοιτά την πάρτη του, αλλά στην τελική όλοι χάνουμε, απλά κανείς δεν το καταλαβαίνει, ότι πρέπει να δρούμε συλλογικά.


(*) Και να φανταστείς ότι ειδικά για τα λεμόνια υπάρχει και εναλλακτική. Εγώ αυτό το διάστημα που τα πουλάνε χρυσάφι, αγοράζω χυμό λεμονιού. Για ένα δυο μήνες με χυμό λεμονιού δεν θα πάθεις τίποτα. Αλλά παρόλα αυτά, δεν βλέπω να το κάνουν. Και τώρα που οι κερδοσκόποι ποντάρουν εκτός απο το πετρέλαιο και στα προιόντα, σε λίγο θα δούμε τα τρόφιμα με τις γελοίες δικαιολογίες ότι δεν υπάρχουν αρκετά λόγω Κίνας και βιοκαυσίμων, θα τιναχτούν σε δυσθεώρατα ύψη, ενώ οι παραγωγοί θα συνεχίσουν να πετάνε στις χωματερές ή να τα δίνουν για ένα κομμάτι ψωμί στους μεσάζοντες.

chat1978
30-04-08, 11:58
Ο καθένας κοιτά την πάρτη του, αλλά στην τελική όλοι χάνουμε, απλά κανείς δεν το καταλαβαίνει, ότι πρέπει να δρούμε συλλογικά.

Κράζω και φωνάζω για αυτό το θέμα αλλά με λένε υπερβολικό.
το ΤΕΡΑΣΤΙΟ μας ΕΓΩ θα μας φάει.

Christos123
30-04-08, 12:05
Θελω να ειστε αντικειμενικοι, να λετε ποσα παιρνετε και οχι ποσα θα θελατε να περνατε :p

Αντικειμενικοί ? Σε ένα δημοψήφισμα ανωνύμων ? :whistle::whistle::whistle::p

sonic
30-04-08, 12:15
Αντικειμενικοί ? Σε ένα δημοψήφισμα ανωνύμων ? :whistle::whistle::whistle::p

Η ανωνυμία σε κάνει πιο ειλικρινή ΙΜΟ

delfp7
30-04-08, 12:28
Εγώ που δεν παίρνω μισθό αλλά έχω επιχείρηση σε ποια δημοσκόπηση να απαντήσω;;;

flatrate
30-04-08, 16:40
3 χρονια - στην τελευταια κατηγορια.

(αν κατσω αλλα 2 εχω αρκετα μορια για δημοσιο :ppPPp)

giannhs1984
30-04-08, 20:36
Δεν υπάρχει καταναλωτική συνείδηση. Πουλάνε τα λεμόνια σχεδόν 3 ευρώ το κιλό, πιο ακριβά και απο μάνγκο, εαν ειναι δυνατόν. Δεν μπορεί όμως να γίνει όλοι μαζί να μην αγοράζουμε λεμόνια για κανα μήνα (*)... Οποτε έγινε κίνηση για κάτι παρόμοιο, απέτυχε. Ο καθένας κοιτά την πάρτη του, αλλά στην τελική όλοι χάνουμε, απλά κανείς δεν το καταλαβαίνει, ότι πρέπει να δρούμε συλλογικά.


(*) Και να φανταστείς ότι ειδικά για τα λεμόνια υπάρχει και εναλλακτική. Εγώ αυτό το διάστημα που τα πουλάνε χρυσάφι, αγοράζω χυμό λεμονιού. Για ένα δυο μήνες με χυμό λεμονιού δεν θα πάθεις τίποτα. Αλλά παρόλα αυτά, δεν βλέπω να το κάνουν. Και τώρα που οι κερδοσκόποι ποντάρουν εκτός απο το πετρέλαιο και στα προιόντα, σε λίγο θα δούμε τα τρόφιμα με τις γελοίες δικαιολογίες ότι δεν υπάρχουν αρκετά λόγω Κίνας και βιοκαυσίμων, θα τιναχτούν σε δυσθεώρατα ύψη, ενώ οι παραγωγοί θα συνεχίσουν να πετάνε στις χωματερές ή να τα δίνουν για ένα κομμάτι ψωμί στους μεσάζοντες.
δεν ειναι καθολου γελοιο
ειδικα η βραζιλια το εχει ξεφτυλισει τελειως το θεμα
εχει αγορασει τα κερατα της απο ζαχαρη ρυζι και κατι αλλα βασικα που ειναι πρωτες υλες για βιοκαυσιμα ειναι πολυ κακο για ολο τον κοσμο να γινεται αυτο και φυσικα το χειροτερο ειναι οτι οι μεγαλες εταιρειες το γυριζουν σε βιοκαυσιμα

petannouda
02-05-08, 14:32
Οταν γίνεις 40, και θαχεις τετραμελη και βάλες οικογένεια, θα δείς ότι και πολύ λίγα είναι. Μόλις πάψεις να ζείς με τους γονείς και αναλάβεις να τα πληρώνεις όλα, τα 1000 θα σου φεύγουν σαν νερό. Εκτός εαν συγκατοικίσεις με κανα δυο - τρείς ακόμη και μοιράζεσται τα έξοδα του σπιτιού.



Και γω δλδ που παιρνω κατω απο 1000 και μενω μονη μου τι ειμαι? μαλλον ηρωας ε??:)

anon
02-05-08, 15:31
Μόνη σου και χίλια ευρώ; Μια χαρά σε κόβω. Ηρωας θασουν εαν θαπρεπε με τα 1000 να συντηρήσεις οικογένεια, αν μπορούσες να το κάνεις. Πίστεψέ με, κάθε παιδί έχει περισσότερα έξοδα απο έναν ενήλικα και μιλάμε πάντα για μη-σπάταλες περιπτώσεις. Οπότε κάνε έναν υπολογισμό με τα έξοδα του εαυτού σου επι τέσσερα.

petannouda
02-05-08, 15:46
"κατω απο 1000 ευρω" ειπα.;)
τεσπα, οπως και να χει δεν ειναι να κλαιγομαστε..εδω αλλοι δεν εχουν να φανε, κυριολεκτικα...

Για παιδια δε, δεν το συζητω! χαχχααχ και απ'ό,τι βλεπω κανω πολυ καλα!

anon
02-05-08, 15:50
Οχι δεν μιλάμε για πείνα. Τουλάχιστον για μένα, αλλά και αλλού, άλλο ειναι το όριο επιβίωσης δηλαδή να αρκεί και μόνο να ζήσεις (τρόφιμα, ένδυση και κάποιας μορφής ιατροφαρμακευτική περίθαλψη), άλλο το όριο διαβίωσης (τα προηγούμενα + στέγη + αναγκαία στέγης κλπ) δηλαδή τα απολύτως απαραίτητα για να διαβιώσεις, και άλλο το όριο φτώχειας, που καλύπτει τα προηγούμενα ίσως και κάτι παραπάνω και φυσικά το όριο φτώχειας ειναι πάντα σχετικό με το τρέχων κοινονικό περιβάλλον. Αλλο το όριο φτώχειας στην Σιέρα Λεόνε, άλλο στην Σουηδία.

petannouda
02-05-08, 15:54
Σωστα, απλα ειμαι της αποψης οτι προς το παρον (πρεπει να) ειμαστε ευγνωμονες για τα οσα εχουμε και οχι να κακομοιριαζουμε...αν εχουμε την υγεια μας, τη δουλεια μας και τους αγαπημενους μας ανθρωπους, ολα ειναι τελεια.

chat1978
02-05-08, 16:25
petannouda και εγώ το 2004 έμενα μόνος στην Πάτρα βέβαια με 750 ευρώ.
Βέβαια έκανα και άλλες δουλιές, αλλά επειδή κράταγα σκορ αυτές ήταν μπόνους και μου έβγαλαν την θητεία.

Πάντως και για σημερινά δεδομένα σε ένα νορμάλ σπίτι, χωρίς αυτοκίνητο και σπατάλες του τύπου κατεβάζω 5-6 ποτά στην έξοδα ή παραγγέλνω απέξω αντί να φτοιάξω μια ομελέτα όταν χρειάζεται, πιστεύω ότι ζεις.

Απλά δεν θα έπρεπε να είναι έτσι, και για μένα παρόλο που δεν ξέρω τις συνθήκες που σε έχουν οδηγήσει σε αυτή την απόφαση, αλλά ΜΠΡΑΒΟ γιατί αυτό που κάνεις είναι πολύ σπάνιο στην σημερινή κοινωνία που όλοι θέλουν να περάσουν με τον πρώτο μισθό τους βασιλικά.

petannouda
02-05-08, 16:41
Μια χαρα σε βρισκω..
σιγουρα δεν θα πρεπε να ηταν ετσι. Ουτε ειναι ο πρωτος μου μισθος αυτος!:) Απλα κανω ιεραρχηση στο τι θελω...και επειδη ΔΕΝ θελω στα 30 να ζω με τους γονεις (οπως βολευονται οι περισσοτεροι) μου αρκει να μαι στο σπιτι μου και να χω την ανεξαρτησια μου;)...αυτο λοιπον, πληρωνεται!
Οσο γι αυτους που θελουν με τον πρωτο μισθο να παρουν πανω απο 1000 αστους να ..προσγειωθουν αποτομα!:p

anon
02-05-08, 19:09
Αφού δειχνει στις ειδήσεις να έχουν αρχίσει να παραμιλάνε για την ακρίβεια πχ Γάλλοι και Γερμανοί, που τα προιόντα έχουν εφάμιλλες τιμές αλλά οι μισθοί είναι στο διπλάσιο+ (βασικός απο 1200), τότε καταλαβαίνετε τι μας περιμένει. Και όσοι ελεύθεροι μένουν μόνοι τους, θα πρέπει να κοιτούν την συγκατοίκηση για να περιορίσουν τα έξοδα.

KIT-XDestroyerGR
02-05-08, 21:51
Οι περισσοτεροι φανταζομαι με τα λεφτα του μπαμπα :rofl:

chat1978
03-05-08, 16:34
Μια χαρα σε βρισκω..
σιγουρα δεν θα πρεπε να ηταν ετσι. Ουτε ειναι ο πρωτος μου μισθος αυτος!:) Απλα κανω ιεραρχηση στο τι θελω...και επειδη ΔΕΝ θελω στα 30 να ζω με τους γονεις (οπως βολευονται οι περισσοτεροι) μου αρκει να μαι στο σπιτι μου και να χω την ανεξαρτησια μου;)...αυτο λοιπον, πληρωνεται!
Οσο γι αυτους που θελουν με τον πρωτο μισθο να παρουν πανω απο 1000 αστους να ..προσγειωθουν αποτομα!:p
Τα respect μου.
Πάντως ένα λάθος που κάνουμε στην Ελλάδα είναι ότι κανείς μας δεν θέλει να συγκατοικίσει. Θεωρείται κάτι σαν κοινωνικά κατακριτέο.
Η λέξη συγκατοικώ δεν υπάρχει για άνδρα με γυναίκα, αλλά μόνο συζώ. Οκ είναι το ίδιο αλλά καταλαβαίνεται αυτό που λέω.
Και αν συγκατοικήσουν του ίδιου φύλλου σίγουρα είναι συγγενής

ngtr
04-05-08, 03:30
Ρε παιδια το διαγραμμα παει σωστα ?
Συγκατοικιση δυσκολο για τους ελλληνες, εχουμε πολλες παραξενιες στα θελω, και πολλες ασχημες συνηθειες

chat1978
04-05-08, 10:56
Ρε παιδια το διαγραμμα παει σωστα ?
Συγκατοικιση δυσκολο για τους ελλληνες, εχουμε πολλες παραξενιες στα θελω, και πολλες ασχημες συνηθειες
Όχι φίλε ή αν θες ναι δίκιο έχεις έχουμε μια τεράστια παραξενιά.
Το τεράστιο ΕΓΩ μας με αποτέλεσμα να μην θέλουμε να στριμωχτεί στο ελάχιστο ο κώλος μας.

ngtr
09-05-08, 17:34
Χρηστη denselene για παρε και το αντιθετο...
Τι γινεται στην Ελλαδα αν καποιος αναλαμβανει μια ευθυνη να δημιουργησει οτιδηπωτε ?
Μηπως αν εισαι υπευθυνος ολοι αρχιζουν και του φορτωνουν ολα τα προβληματα και τις υποχρεωσεις πανω του και τον ισοπεδωνουμε ?
Σχεδων ολοι οι Έλληνες ειναι ανευθυνοι και συνηθως γκρινιαζουν χωρις να κανουν τιποτα, τα υπευθυνα ατομα δε λιγοστευον, γιατι σαν μειοψηφια εξαλειφονται επειδη τους ξεσκιζουν οι αλλοι.
Αν βρουν καποιον οπως λες υπευθυνο που στριμωχνεται κλπ, αλοιμονο του !! του φορτωνονται ολοι λες και ειναι η Μανα τους, σου λεει εσυ καλα θα περνας στη ζωη σου για να μπορεις να εχεις πειθαρχεια, μη πεις κουβεντα ουτε μην εχεις παραπονο για τιποτα απο οσα σου λενε, σου τα φορτωνουν ολα πανω σου λες και τους χρωστας και αμα πεις και τιποτα θα σε μειωσουν θα σε πατησουν κατω με καθε μεσω γιατι το παιζεις εξυπνος που πας να βγεις καλυτερος απο εκεινους.
Καπως ετσι ειναι η ελληνικη νοοτροπια. Θρασυδειλη και ανευθυνη, που μονο με συναισθηματικα τρυκ και τσαμπουκα μπορεις να καλουπωσεις τον αλλο, γιατι αν εισαι οντως σπουδαιος δεν χρειαζεται να εχεις ευθυνες. Σπουδαιος στην Ελλαδα σημαινει εχω δουλακια, με χρειαζονται-δεν χρειαζομαι κανεναν, ο ιδιος απαγορευεται να ειναι υπευθυνος σε τιποτενια πραγματα, παρα μονο σε σπουδαια πραγματα οπως πχ να διατηρει την εικονα του -σας φτυνω ολους ειμαι ΤΟ πρωτυπο του ηγετη που αναζητατε !-
Το προβλημα με μας Ελληνες ειναι οτι νιωθουμε οτι αξιζουμε πολλα, οτι ειμαστε καλα ατομα, αλλα στην ουσια ειμαστε σκ@τα.
και Δυστυχως την παιδια και την εκπαιδευση την παιρνεις οταν εισαι μικρο που τα μαθαινεις ολα ευκολα γιατι στα 20 και 30 το μυαλο εχει μουλαρωσει.
ΑΛλα ποιος την εχασε την εκπαιδευση για να την βρουμε εμεις ? Κληρονομικη η βλακεια πάντως !

chat1978
09-05-08, 19:13
Χρηστη denselene για παρε και το αντιθετο...
Τι γινεται στην Ελλαδα αν καποιος αναλαμβανει μια ευθυνη να δημιουργησει οτιδηπωτε ?
Μηπως αν εισαι υπευθυνος ολοι αρχιζουν και του φορτωνουν ολα τα προβληματα και τις υποχρεωσεις πανω του και τον ισοπεδωνουμε ?
Σχεδων ολοι οι Έλληνες ειναι ανευθυνοι και συνηθως γκρινιαζουν χωρις να κανουν τιποτα, τα υπευθυνα ατομα δε λιγοστευον, γιατι σαν μειοψηφια εξαλειφονται επειδη τους ξεσκιζουν οι αλλοι.
Αν βρουν καποιον οπως λες υπευθυνο που στριμωχνεται κλπ, αλοιμονο του !! του φορτωνονται ολοι λες και ειναι η Μανα τους, σου λεει εσυ καλα θα περνας στη ζωη σου για να μπορεις να εχεις πειθαρχεια, μη πεις κουβεντα ουτε μην εχεις παραπονο για τιποτα απο οσα σου λενε, σου τα φορτωνουν ολα πανω σου λες και τους χρωστας και αμα πεις και τιποτα θα σε μειωσουν θα σε πατησουν κατω με καθε μεσω γιατι το παιζεις εξυπνος που πας να βγεις καλυτερος απο εκεινους.
Καπως ετσι ειναι η ελληνικη νοοτροπια. Θρασυδειλη και ανευθυνη, που μονο με συναισθηματικα τρυκ και τσαμπουκα μπορεις να καλουπωσεις τον αλλο, γιατι αν εισαι οντως σπουδαιος δεν χρειαζεται να εχεις ευθυνες. Σπουδαιος στην Ελλαδα σημαινει εχω δουλακια, με χρειαζονται-δεν χρειαζομαι κανεναν, ο ιδιος απαγορευεται να ειναι υπευθυνος σε τιποτενια πραγματα, παρα μονο σε σπουδαια πραγματα οπως πχ να διατηρει την εικονα του -σας φτυνω ολους ειμαι ΤΟ πρωτυπο του ηγετη που αναζητατε !-
Το προβλημα με μας Ελληνες ειναι οτι νιωθουμε οτι αξιζουμε πολλα, οτι ειμαστε καλα ατομα, αλλα στην ουσια ειμαστε σκ@τα.
και Δυστυχως την παιδια και την εκπαιδευση την παιρνεις οταν εισαι μικρο που τα μαθαινεις ολα ευκολα γιατι στα 20 και 30 το μυαλο εχει μουλαρωσει.
ΑΛλα ποιος την εχασε την εκπαιδευση για να την βρουμε εμεις ? Κληρονομικη η βλακεια πάντως !
Θα σου απαντήσω προσωπικά. Έχεις ένα σοβαρό δίκιο μόνο έχω μια σημαντική παρατήρηση. Μίλησα για υπευθυνότητα. Δεν μίλησα για θύμα.
Όπως περιγράφεις έτσι κινούμαι και εγώ στην προσωπική μου ζωή με τους φίλους, συνεργάτες, παρέες και κάθε άλλο νέο άνθρωπο που συναντάω. Θα κινηθώ θα κάνω θα ράνω, αλλά σύντομα αν ανακαλύψω ότι απλά με εκμεταλεύεται και πάλι θα πράξω μόνο που αυτή τη φορά δεν θα του αρέσει.

jimarass
09-05-08, 19:14
:offtopic:
Την παρακατω επιλογη την ειχα σκεφτει πολλες φορες στο παρελθον, αλλα δεν το αποφασισα και δεν ξερω αν αυτο ηταν το μεγαλυτερο σφαλμα μου τελικα.

Που να γίνετε πλούσιοι μεταναστεύοντας

Όλα στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία που ζούμε είναι σχετικά. Ενας μσθός 1.000 ευρώ το μήνα στην Ελλάδα φτάνει ίσα ίσα για να περνά κάποιος αξιοπρεπώς, αλλά στον Μαυρίκιο ή την Αίγυπτο θα ζούσε σαν πλούσιος. Στην Ελλάδα το ποσό των 300.000 ευρώ δεν είναι αρκετό για την αγορά μίας μονοκατοικίας σε καλή περιοχή. Φτάνουν, όμως, για να αγοράσει ένας Ελληνας διαμέρισμα τριών δωματίων με δύο μπάνια στο Μανχάταν! Ετσι, ένας Ελληνας δεν μπορεί να θεωρηθεί πιο πλούσιος μόνο έναντι ενός άλλου που ζει και εργάζεται σε μία αναπτυσσόμενη χώρα, αλλά και έναντι κάποιου σε ανεπτυγμένη. Και αυτό, μολονότι η αγοραστική δύναμη του μέσου Ελληνα είναι χαμηλότερη του μέσου Ευρωπαίου και του μέσου Αμερικανού.

Ομως, το γεγονός ότι υπολειπόμαστε οικονομικά, δεν σημαίνει ότι κάποιος σχετικά ευκατάστατος Έλληνας δεν έχει τη δυνατότητα να ζήσει σαν μεγαλοεπιχειρηματίας. Το μόνο κόστος που πρέπει επωμιστεί είναι να αποχωριστεί τον «ελληνικό ήλιο».....

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_...04/2008_230221 (http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_1_21/04/2008_230221)

Εγώ το έχω ήδη αποφασίσει . Όταν μαζέψω κάποια λεφτά, θα πουλήσω τα πάντα από ακίνητα που θα έχω και θα φύγω είτε για Νότια Αμερική, είτε για Κίνα είτε για κάποια άλλη χώρα. Περιοχές με κλίμα σαν την Ελλάδα υπάρχουν , τις έχω δει και έχω πάει. Ο λόγος που μένω ακόμα είναι οι γονείς μου που δε μπορώ να τους εγκαταλήψω.
Εννοείται ότι θα εκμεταλευτώ το ευρώ για μια χώρα φθηνότερη. Α υπάρχει και η Αφρική!!
ΜΗ μασάτε και κολάτε με το Ελλάda.

john dubi
09-05-08, 19:25
Εγώ το έχω ήδη αποφασίσει . Όταν μαζέψω κάποια λεφτά, θα πουλήσω τα πάντα από ακίνητα που θα έχω και θα φύγω είτε για Νότια Αμερική, είτε για Κίνα είτε για κάποια άλλη χώρα. Περιοχές με κλίμα σαν την Ελλάδα υπάρχουν , τις έχω δει και έχω πάει. Ο λόγος που μένω ακόμα είναι οι γονείς μου που δε μπορώ να τους εγκαταλήψω.
Εννοείται ότι θα εκμεταλευτώ το ευρώ για μια χώρα φθηνότερη. Α υπάρχει και η Αφρική!!
ΜΗ μασάτε και κολάτε με το Ελλάda.

Δεν είναι και τόσο εύκολο αυτό. Σαν τουρίστας τα βλέπεις όλα αλλιώς! Πάντως αμα το σκέφτεσαι σοβαρά ξεκίνα να μάθεις τη γλώσσα της χώρας που θέλεις να πας. Αυτό είναι το Α και το Ω πιστεύω!

jimarass
09-05-08, 19:53
Δεν είναι και τόσο εύκολο αυτό. Σαν τουρίστας τα βλέπεις όλα αλλιώς! Πάντως αμα το σκέφτεσαι σοβαρά ξεκίνα να μάθεις τη γλώσσα της χώρας που θέλεις να πας. Αυτό είναι το Α και το Ω πιστεύω!
Μα τουρίστας θα είμαι. ΄Τα λεφτά θα τα έχω στην τράπεζα και από τους τόκους θα ζω!! Με 300.000 πχ έχεις 14000 το χρόνο. Βασιλιάς θα είσαι!!! Άμα έχεις παραπάνω άστο. ΚΑι μη μου πεις, αν πουλήσεις εξοχικό και ΄πατρικό τα έχεις τα λεφτά αυτά και περισσότερα!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.