PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μισθό παίρνετε το μήνα;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

lazar
09-05-08, 20:21
Μα τουρίστας θα είμαι. ΄Τα λεφτά θα τα έχω στην τράπεζα και από τους τόκους θα ζω!! Με 300.000 πχ έχεις 14000 το χρόνο. Βασιλιάς θα είσαι!!! Άμα έχεις παραπάνω άστο. ΚΑι μη μου πεις, αν πουλήσεις εξοχικό και ΄πατρικό τα έχεις τα λεφτά αυτά και περισσότερα!!!

Εάν ξέρεις να επενδύεις μπορείς να το κάνεις. Αλλά κι αυτό δουλειά είναι και μάλιστα για πολύ γερά νεύρα. Αν περιμένεις από τον τόκο... θα στα φάει ο πληθωρισμός.

sdikr
09-05-08, 21:04
Τα respect μου.
Πάντως ένα λάθος που κάνουμε στην Ελλάδα είναι ότι κανείς μας δεν θέλει να συγκατοικίσει. Θεωρείται κάτι σαν κοινωνικά κατακριτέο.
Η λέξη συγκατοικώ δεν υπάρχει για άνδρα με γυναίκα, αλλά μόνο συζώ. Οκ είναι το ίδιο αλλά καταλαβαίνεται αυτό που λέω.
Και αν συγκατοικήσουν του ίδιου φύλλου σίγουρα είναι συγγενής

Αν είναι να φύγω απο το να μένω με τους δικούς μου συγκάτοικους να πάω να μείνω με κάποιον που ίσως να μην τα πάμε και τόσο καλά, τότε καλύτερα με τους δικούς μου.

Το έχω σκεφτεί σοβαρά, βλέποντας πχ που είναι τα νοίκια και τα πάγια ενος σπιτιού, για μόνος είναι αρκετά δύσκολα (αλλά όχι αδύνατο ) με συγκάτοικο πάς στα μισά αλλά ο σκόπος του να φύγω είναι να έχω αυτό το παραπάνω privacy και ελευθέρια αλλά με εναν συγκάτοικο κατά 99% θα έχεις το privacy (my room, your room out of limits) αλλά στο υπολοιπο του διαμερίσματος θα πρέπει να είσαι ποιο "σωστός" άσε δε το να φέρεις φίλους κλπ

lazar
09-05-08, 21:17
Ασε που γνωριζεις και καμμια γκομενα απο τις παρεες του συγκατοικου... λεμε τώρα...

sdikr
09-05-08, 21:27
Ασε που γνωριζεις και καμμια γκομενα απο τις παρεες του συγκατοικου... λεμε τώρα...

Ναι αλλά μετά που θα την πάς; :p

jimarass
09-05-08, 22:00
Εάν ξέρεις να επενδύεις μπορείς να το κάνεις. Αλλά κι αυτό δουλειά είναι και μάλιστα για πολύ γερά νεύρα. Αν περιμένεις από τον τόκο... θα στα φάει ο πληθωρισμός.
Πρόσφατα πήγα σε μια χώρα και με 10 ευρώ ζούσα βασιλιάς , την ημέρα. ΚΑι με ποιότητα άλφα άλφα!!!!

sdikr
09-05-08, 22:02
Πρόσφατα πήγα σε μια χώρα και με 10 ευρώ ζούσα βασιλιάς , την ημέρα. ΚΑι με ποιότητα άλφα άλφα!!!!

Δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση το μέρος που πήγες διακοπές με το μέρος που ζείς την ζωή σου

Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες

manoulamou
09-05-08, 22:12
Εμ βεβαια αλλο να εισαι τουριστας στην Ελλαδα πχ
κι αλλο να μενεις μονιμα και να παιρνεις το μισθο των ιθαγενων...:evil:

Christos123
09-05-08, 22:26
Το 34,63% του συνόλου (μέχρι αυτή τη στιγμή) ψήφισε ότι ο μισθός του ξεκινά από τα 1500 ευρώ !!!
Πολύ πλουτοκρατία έχει πέσει στο φόρουμ αυτό ........... :lol:

joeyGR
09-05-08, 23:07
μου φαινεται ο,τι ολοι πρεπει να ανεβουμε βορεια... Νορβηγία,Φιλανδία,Σουηδία και ετσι... ενας φιλος μου που ηταν Σουηδια μου ειπε οτι ο βασικος μισθος τους ειναι 1000 κατι ευρο...:whistle:

opener
09-05-08, 23:28
Εγώ το έχω ήδη αποφασίσει . Όταν μαζέψω κάποια λεφτά, θα πουλήσω τα πάντα από ακίνητα που θα έχω και θα φύγω είτε για Νότια Αμερική, είτε για Κίνα είτε για κάποια άλλη χώρα. Περιοχές με κλίμα σαν την Ελλάδα υπάρχουν , τις έχω δει και έχω πάει. Ο λόγος που μένω ακόμα είναι οι γονείς μου που δε μπορώ να τους εγκαταλήψω.
Εννοείται ότι θα εκμεταλευτώ το ευρώ για μια χώρα φθηνότερη. Α υπάρχει και η Αφρική!!
ΜΗ μασάτε και κολάτε με το Ελλάda.

Το σπουδαιοτερο ειναι να σπασεις την (οποια) αλυσιδα που σε κρατα εδω, η αλλη επιλογη παλι ειναι να την παρεις μαζι σου οπου πας.

Καποτε στην Αργεντινη, σε ενα σπιτι Ελληνων, ρωτησα την γιαγια της οικογενειας αν νοσταλγει την Ελλαδα και η απαντηση της ηταν "ειμαι ευτυχισμενη εδω μαζι με τα παιδια μου και τα εγγονια μου, τι να παω να κανω στην Ελλαδα, να δω ποιον?"

Οσον αφορα σε αυτο που εγραψα αρχικα:
"Την παρακατω επιλογη την ειχα σκεφτει πολλες φορες στο παρελθον, αλλα δεν το αποφασισα και δεν ξερω αν αυτο ηταν το μεγαλυτερο σφαλμα μου τελικα",
μαλλον θα ηταν πιο σωστο αν εγραφα:
"Την παρακατω επιλογη την ειχα σκεφτει πολλες φορες στο παρελθον, αλλα δεν το αποφασισα και αυτο ηταν το μεγαλυτερο σφαλμα μου τελικα".

jimarass
09-05-08, 23:29
Εγώ ψήφισα στην κατηγορία 1000-1250 αλλά για μικτά!!

john dubi
10-05-08, 09:29
Με το ευρώ όλος ο κόσμος μιλάει για μικτά! Για καθαρά μιλάγαμε όταν είχαμε δραχμές :)

iNorganic
11-05-08, 02:50
Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι πιο πολλοι με τον πρωτο μισθο τους τρεχουν να πανε να αγορασουν αμαξι το οποιο θα το εξοφλισουν μετα απο 5-6 χρονια με 400 ευρω δοση τον μηνα. Δυστηχως μας εχουν δημιουργηθει 'περιττες αναγκες' οι οποιες μας κανουν κ πεφτουμε θυματα καταναλωτισμου.

Ακομα, ο Ελληνας(ενα μεγαλο ποσοστο) διαθετει κ ενα Α εγωισμο κ θελει το ''πιο ακριβο'' το πιο 'καλο' , δλδ δεν μπορει να περιοριστει στην λιτοτητα κατι το οποιο κανει τα πραγματα ακομα χειροτερο.(ολοι εχουμε ενα πολο ή lacoste πουκαμισακι)

Εχουμε αναρωτηθει ποτε αν καποιες αναγκες/αγαθα τα οποια φαινονται must ισως στην τελικη δεν ειναι?Ωραια πειτε πως βρισκουμε τον τροπο κ ζουμε απλα χωρις αυτες τις 'περιττες αναγκες' αλλα ειναι αυτος αποδεκτος απο την κοινωνια μας κ γενικα απο το περιβαλλον μας? Θα αντεξουμε να ειμαστε οι 'γυφτοι' στα ματια των αλλων?
some things just get too complicated -_-

arrow
11-05-08, 03:30
ξεκίνησα από πολύ χαμηλά αλλά με πολλά χρόνια υπηρεσίας ο μισθός μου ανέβηκε αρκετά... αν έμενα μόνη ίσως να περνούσα μια χαρά αλλά έχω δύο εξαρτώμενα που δυσκόλεψαν λίγο τα πράγματα... χαλάλι όμως... :)

με πολλά ή με λίγα όλοι πρέπει να προσπαθούμε να περνάμε καλά γιατί απλά η ζωή είναι μικρή για να την σπαταλάμε μόνο με σκέψεις και σχέδια χωρίς να κάνουμε κανένα βήμα...

opener
11-05-08, 10:42
....
(1) Εχουμε αναρωτηθει ποτε αν καποιες αναγκες/αγαθα τα οποια φαινονται must ισως στην τελικη δεν ειναι? (2) Ωραια πειτε πως βρισκουμε τον τροπο κ ζουμε απλα χωρις αυτες τις 'περιττες αναγκες' αλλα ειναι αυτος αποδεκτος απο την κοινωνια μας κ γενικα απο το περιβαλλον μας? (3) Θα αντεξουμε να ειμαστε οι 'γυφτοι' στα ματια των αλλων?
(4) some things just get too complicated -_-

Παντοτε κατα την δικη μου αποψη:
(1) Τα περισσοτερα απ αυτα δεν ειναι απαραιτητα.
(2) Οχι, τις περισσοτερες φορες δεν ειναι αποδεκτος.
(3) Ναι, υπο την προυποθεση οτι διαθετεις οικονομικη ευχερεια, γιατι τοτε απλα δεν υπολογιζεις
καν το τι σκεπτονται οι αλλοι για εσενα!
(4) Τα πραγματα απο μονα τους ειναι απλα, εμεις τα κανουμε περιπλοκα.

arrow
11-05-08, 16:13
λένε save for a rainy day αλλά μια ωραία μέρα σου συμβαίνει κάτι αναπάντεχο και "εκτοξεύεσαι" στους ουρανούς και αυτά που εξοικονομούσες τόσο καιρό με τόσο κόπο μένουν για να τα χαρούν άλλοι και τα οποία στο τέλος θα γίνουν μήλο της έριδος μεταξύ τους καταλήγοντας στα δικαστήρια...

ή

απλά προσπαθώ να δικαιολογηθώ που είμαι κάπως σπάταλη... :crazy:

manoulamou
12-05-08, 10:50
Εαν καθιερωναμε στη ζωη μας το ρητο των αρχαιων ημων: "μηδεν αγαν"
και απλα ποτε-ποτε καναμε μερικες παρασπονδιες σαν αλατοπιπερο
ολα θα ηταν πολυ καλυτερα και τα 600-700 Ε θα μας φαινονταν υπεραρκετα!
Αλλα μην ... ανησυχειτε εχουνε γνωσιν οι καθε ειδους "φυλακες"
εχουν βρει τροπο κι αυτα τα 600-700 Ε σε λιγο, να μην μας φτανουν ουτε για νερο::viking

ermis333
12-05-08, 11:21
Εγώ αμοίβομαι με 883.59Ε το μήνα (καθαρά).......τρελά λεφτά έτσι;;;;


Περιττό να σας πώ πως ένας φίλος μου βρήκε Ισπανίδα Κοπέλα μέσω του Internet και τώρα έχει πάει στην Ισπανία σε μια δουλειά στην οποία μιλάει ελληνικά και αγγλικά(!!!) και αμοίβεται με 1800Ε από την πρώτη μέρα και με λιγότερα πράγματα να κάνει από αυτά που κάναμε στη δουλειά μας.


Ήδη μου έχει πεί να πάω και εγώ, αλλά χωρίς κοπέλα δε λέει γιατί μπορεί να είναι ΠΟΛΥ φτηνότερη η ζωή στην Ισπανία αλλά τα νοίκια έχουν καμιά 700αρα Ευρώ. Με πρόσωπο λέει χωρίς πρόσωπο δεν νομίζω να λέει.


ΥΓ. Έχω μπεί σε σκέψεις :)

manoulamou
12-05-08, 12:02
Ξερει ο γιος μου *** κατι κοριτσια απο Ισπανια,
ειχαν ερθει περυσι και κοιμηθηκαν στρωματσαδα στην βεραντα μας...
Μονο προσεξτε μην σας μεινει η ... προφορα!:rofl:









*** και ο τυφλοςΓ επισης!

KLG
12-05-08, 16:34
Εγώ αμοίβομαι με 883.59Ε το μήνα (καθαρά).......τρελά λεφτά έτσι;;;;


Περιττό να σας πώ πως ένας φίλος μου βρήκε Ισπανίδα Κοπέλα μέσω του Internet και τώρα έχει πάει στην Ισπανία σε μια δουλειά στην οποία μιλάει ελληνικά και αγγλικά(!!!) και αμοίβεται με 1800Ε από την πρώτη μέρα και με λιγότερα πράγματα να κάνει από αυτά που κάναμε στη δουλειά μας.


Ήδη μου έχει πεί να πάω και εγώ, αλλά χωρίς κοπέλα δε λέει γιατί μπορεί να είναι ΠΟΛΥ φτηνότερη η ζωή στην Ισπανία αλλά τα νοίκια έχουν καμιά 700αρα Ευρώ. Με πρόσωπο λέει χωρίς πρόσωπο δεν νομίζω να λέει.


ΥΓ. Έχω μπεί σε σκέψεις :)

Moυ την θπάνε οι Ιθπανίδεθ... θουθουθου :p :p

arrow
12-05-08, 17:47
Moυ την θπάνε οι Ιθπανίδεθ... θουθουθου :p :p


επειδή έχουν συνέχεια την γλώσσα τους έξω?... θθθθθ και θθθθ.... :lol:

manoulamou
12-05-08, 18:21
μερικοι ακομη ψαχνουν link περι της αρχεγονης ισπανικης προφορας
και γιατι ... μασανε τη γλωσσα τους...:lol:

dsl_nioufis
23-05-08, 12:12
καλημέρα και απο εμένα,

διαβασα με ενδιαφέρον όλες τις σελίδες και θα σας πώ για την δική μου περίπτωση:
Πέρνω καθαρά μετα απο 7 χρόνια εργασίας 1160 ευρώ και η γυναίκα μου άλλα 1000. Πριν απο 2 χρόνια περίπου παντρευτηκαμε οπότε ότι οικονομίες είχαμε τς δώσαμε για σπίτι.
Σήμερα λοιπον με τον τρόπο ζωής που έχουμε (αυτοκίνιτα, καποιες εξόδους, οικογενειακές υποχρεώσεις) ... προσπαθούμε να βάλουμε κάτι στην άκρη και βλέπω ότι είναι πολύ δύσκολο.

Σκεφτόμαστε να κάνουμε παιδί αλλα η ολη γέννα+παιδικό δωμάτιο στοιχίζει πάνω απο 5000 ευρώ ... παρόλα αυτά όμως πρέπει να δημιουργήσουμε και να προσπαθούμε για το καλύτερο ...
θα δώσω λοιπον μία συμβουλή που κάποτε μου είπανε και άργησα πολύ να πράξω

όσα χρήματα και να πέρνετε να βάζετε στην άκτη τουλάχιστον 10% ... ειτε είναι 80 ευρώ είτε 120 ευρώ ... μονάχα έτσι σε μια ώρα δύσκολη (ειτε δική σας η για κάποιον δικό σας) , αλλα και για να έχετε στην άκρη κάτι για τα παιδιά σας και για εσάς μπορεί να γίνει κάτι .

Ξενίνησα απο 700 ευρώ και τα έτρωγα όλα , πήγα στα 1000 και πάλι τα έτρωγα όλα ... παντρευτικα και τους πρώτους μήνες τα έτρωγα όλα ... αλλάζει η ηλικία, μεγαλώνουν οι εύθύνες και αλλάζουμε και εμείς τις ανάγκες μας ... τώρα εδώ και μερικούς μήνες βάζω στην άκρη την μία 300 την άλλη 400 ευρώ ... θέλει πρόγραμμα γιατι πολύ εύκολα χαλάς τα λεφτά ... αλλα δύσκολα τα μαζεύεις

chat1978
23-05-08, 14:09
Ξενίνησα απο 700 ευρώ και τα έτρωγα όλα , πήγα στα 1000 και πάλι τα έτρωγα όλα ... παντρευτικα και τους πρώτους μήνες τα έτρωγα όλα ... αλλάζει η ηλικία, μεγαλώνουν οι εύθύνες και αλλάζουμε και εμείς τις ανάγκες μας ... τώρα εδώ και μερικούς μήνες βάζω στην άκρη την μία 300 την άλλη 400 ευρώ ... θέλει πρόγραμμα γιατι πολύ εύκολα χαλάς τα λεφτά ... αλλα δύσκολα τα μαζεύεις
Όταν σπούδαζα και στην αρχή του επαγγέλματος μου δεν παίζαν φράγκα. Πολύ δύσκολα.
Όταν αποφάσισα, νωρρίς ευτυχώς από φοιτητής να καταγράφω τα έξοδα ίσως σε ένα υπερβολικό excel τότε

Σε σχέση με άλλους ξέρω που μου φεύγουν ακριβώς τα λεφτά. Εχω δλδ επίγνωση του ποια ειναι ακριβώς τα στάνταρ έξοδα
Κατάλαβα τις σπατάλες, και μπόρεσα να κάνω πιο αποτελεσματική οικονομία. Γιατί μην τρελάθουμε κιόλας στην υπερβολή όπως κάνουν πχ οι γονείς μου.

dsl_nioufis
23-05-08, 14:30
Σωστά αγαπητέ Demelene , τώρα που έχω και εγώ το excelaki μου ξέρω που πάει τι και τι μου μένει και τι μπορώ να αγοράσω και τι όχι

anon
23-05-08, 15:22
Aυτο ειναι αλήθεια. Μια ακριβής καταγραφή των εξόδων, ακόμη και σε τσίχλες, μπορεί να δείξει που μπορούν να γίνουν περιορισμοί, που γίνονται σπατάλες. Πάντως χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία της οικονομίας, αν στα 2000 ευρώ το μήνα εξοικονομείς 100 ευρώ, τότε είσαι οριακά.


φίλε dsl_nioufis. Ως πατέρας τριών παιδιών και απο την δική μου εμπειρία, ένα κόστος είναι το παιδικό δωμάτιο που λές, αλλά πολύ μεγαλύτερο ειναι το καθημερινό έξοδο του παιδιού. Θα χρειαστεις οπωσδήποτε παιδικό κρεβατάκι (μέχρι 3 ετών, μετά θα πρέπει να πάρεις παιδικό / εφηβικό), και παρκοκρέβατο μεγάλο που ειναι πολύ βολικό. προεραιτικά καρότσι, εαν βγαίνετε βόλτα με το παιδί, διαφορετικά άστο. ειναι για μέχρι 2 με 3 το πολύ. καλαθούνες και άλλα τέτοια τινά είναι σπατάλη, ειναι για μερικούς μήνες το πολύ. Μάρσιπος ειναι καλη εναλλακτική αντι καρότσι. και ποιό φθηνος. Θα χρειαστεις καρεκλάκι αυτοκινήτου. και ρουχαλάκια, αποστειρωτήρα, μπιμπερό, πιπίλες, παιχνίδια, τσάντα για το μωρό κλπ κλπ. μπορείς να την βγάλεις με λιγότερο απο 5000 ευρώ. ειναι πολλά που στην τελική είναι τελείως άχρηστα.

Ομως στον υπολογισμό των καθημερινών θα έχεις έξοδα τροφής, παμπερς, γιατρού (εαν θες κάποιον συγκεκριμένον ιδιώτη και δεν σε καλύπτει το ταμείο σου), πιθανόν φάρμακα / εμβόλια (ανάλογα με ποιόν γιατρό εισαι). Παιδικοί σταθμοί απο 150+ οι δημοτικοί, 250+ οι ιδιωτικοί τον μήνα. Βρεφονηπιακοί σχεδόν μόνο ιδιωτικοί. με απλά λόγια με ιδιωτικο βρεφονηπιακό ή παιδικό (γιατί δουλεύετε και οι δύο), θα σου βγαίνει τακα τάκα χωρίς τα έκτακτα πάνω απο 500 ευρώ το μήνα.
Σε απογοήτευσα; Ετσι είναι. Προχώρα εαν έχεις βοήθεια να το κρατάνε, διαφορετικά θα τα βρείς όχι απλά μπαστούνια, αλλά θα νοιώθεις σαν τον Σίσυφο.

vagskarm
23-05-08, 15:44
dsl_nioufis μένεται στο ενοίκιο ή σε δικό σας σπίτι (χωρίς δάνειο, όμως γιατί και το δάνειο δεν είναι αστείο) ?

Πάντως, πέρα από το οικονομικό, όταν σου χαμογελάει το παιδί σου (μωρό γιατί όταν μεγαλώσει θα σου λέει "ούστ παλιόγερε") είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει. Anon, άντε, θα σε καλύψω πλέον στα 2/3 από αρχές 2009, έρχεται το δεύτερο. Ε, μετά θα σε φτάσω που θα μου πας! :whistle:

psolord
23-05-08, 16:19
Ανήκω στην τέταρτη κατηγορία, μετά απο 14 χρόνια δουλειάς σε επιχειρήσεις θείου (ουσιαστικά ίδιος εργοδότης), ευελπιστώντας οτι τον ερχόμενο χειμώνα θα περάσω στην πέμπτη κατηγορία, αλλά μπορεί και να περάσω στην 0-0 αν δεν πιάσουν οι νέες στρατηγικές τις εταιρείας. :whistle:

dsl_nioufis
23-05-08, 16:43
dsl_nioufis μένεται στο ενοίκιο ή σε δικό σας σπίτι (χωρίς δάνειο, όμως γιατί και το δάνειο δεν είναι αστείο) ?


Το σπίτι το πήραμε με δάνειο και έχουμε μία δόση στα 580 ευρώ. Βάλε όμως κοινόχρηστα (καλοκαίρι 60, τον χειμώνα όμως 180) βάλε και βενίζη+διοδια για την δουλειά ...

vagskarm
23-05-08, 16:53
Αρα, σαν ενοίκιο. Δυσκολεύει την κατάσταση. Πρέπει να τα βάλετε κάτω να δείτε από που θα κόψετε. Εχε υπόψη σου ότι ειδικά τα πρώτα χρόνια, το παιδί κάθε τόσο πρέπει να έχει καινούργια φανελάκια, ρουχαλάκια κλπ γιατί αναπτύσσεται γρήγορα. Εμείς έχουμε τώρα γύρω στα 150 ευρώ μέσο όρο το μήνα γι' αυτή τη δουλειά, + 100 πάνες, +, +, +, δεν σταματάνε.

Να σου πω όμως, επειδή τώρα προσέχουμε με τη γυναίκα μου, γιατί είμαστε στην αρχή δεύτερης εγκυμοσύνης, σηκώνομαι εγώ στις 5.50 το πρωί να τον ετοιμάσω, και το βράδυ εγώ τον κάνω μπάνιο, να δεις μου κάνει κάτι σκηνικά του τύπου: "μπαμπούλη μου" και κάτι γλύκες που με αποζημιώνει με το παραπάνω.

Να ξέρεις ότι έτσι και το αποφασίσεις να το κάνεις, αυτόματα ο εαυτός σου πάει σε δεύτερη και τρίτη μοίρα. Αν δεν είσαι προετοιμασμένος γι' αυτό μην το κάνεις.

dsl_nioufis
23-05-08, 23:00
vagskarm σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Το γνωρίζω ότι τα πράγματα και η ζωή μας σαν ζευγάρι θα αλλάξει αλλά η δημιουργία της οικογένειας είναι ότι πιο όμορφο. Φυσικά ο εαυτός μου πάει σε τρίτη μοίρα και δεν θα με ενοχλήσει καθόλου αυτό.

vagskarm
24-05-08, 20:13
Φυσικά ο εαυτός μου πάει σε τρίτη μοίρα και δεν θα με ενοχλήσει καθόλου αυτό.

Φίλε μου, αυτή σου η κουβέντα, δείχνει ότι είσαι έτοιμος για να μπεις στην διαδικασία. Σας εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά.

manoulamou
24-05-08, 20:28
Ολα καλα αλλά οταν βλεπω ποσο ανεβαινουν οι ηλικιες
και μειωνονται τα παιδια που αποκταμε
τρελαινομαι!!!
:wall:

sdikr
24-05-08, 23:24
Ολα καλα αλλά οταν βλεπω ποσο ανεβαινουν οι ηλικιες
και μειωνονται τα παιδια που αποκταμε
τρελαινομαι!!!
:wall:

Οι παπούδες μου κάνανε 12 απο αυτά 2 ζούνε σήμερα,
αυτό γιατί τότε ήταν το γνωμικό κάντε παιδια, αλλά δεν σκεφτήκανε το οτι θέλουν φροντίδα - υγεία

οι γονείς μου κάνανε 4 τα 3 ζούνε σήμερα, αλλά τότε σε ένα σπίτι που είχε τα 3 παιδιά, γονείς - παπούδες, ζούσαμε όλοι με μόνο τον πατέρα να δουλεύει.

Πλέον δεν γίνεται.

Προσωπικά προτιμώ να μην κάνω παιδί, παρά να κάνω και να μην μπορώ να το ζήσω

opener
25-05-08, 07:12
...
θα δώσω λοιπον μία συμβουλή που κάποτε μου είπανε και άργησα πολύ να πράξω

όσα χρήματα και να πέρνετε να βάζετε στην άκτη τουλάχιστον 10% ... ειτε είναι 80 ευρώ είτε 120 ευρώ ...

Απο την δικη μου πειρα θεωρω οτι το 10% δεν ειναι αρκετο, χρειαζεται περισσοτερο.
Και μιας και το διαβασα τωρα προσφατα ριξε μια ματια στο παρακατω αρθρο,
αυτος αναφερει για 40% το οποιο ειναι ισως δυσκολο, αλλα σιγουρα πρεπει να ειναι πανω απο 10%=

A simpler way to save: The 60% Solution
Twenty years of complicated budget calculations have led me to this one simple conclusion: By limiting all essential spending to 60% of total income, savings will soar.
How many of you have tried budgeting and think it's a waste of time? Come on, let's see those hands.......
http://articles.moneycentral.msn.com/SavingandDebt/LearnToBudget/ASimplerWayToSaveThe60Solution.aspx



Aυτο ειναι αλήθεια. Μια ακριβής καταγραφή των εξόδων, ακόμη και σε τσίχλες, μπορεί να δείξει που μπορούν να γίνουν περιορισμοί, που γίνονται σπατάλες. Πάντως χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία της οικονομίας, αν στα 2000 ευρώ το μήνα εξοικονομείς 100 ευρώ, τότε είσαι οριακά....

Οριακα, χωρις μεγαλες εκτακτες δαπανες, αυτες δεν καλυπτονται με μονον 10%.


Οι παπούδες μου κάνανε 12 απο αυτά 2 ζούνε σήμερα,
αυτό γιατί τότε ήταν το γνωμικό κάντε παιδια, αλλά δεν σκεφτήκανε το οτι θέλουν φροντίδα - υγεία ....
...
Πλέον δεν γίνεται.
...

Θεωρω οτι αυτο, σε μεγαλο βαθμο γινοταν σκοπιμα:
Τα αγορια ηταν εργατικα χερια για τα κτηματα, γι' αυτο δεν ηθελαν κορες που ηταν γι' αυτους εξοδο=βλεπε προικα.
Επισης λογω του οτι δεν υπηρχαν συνταξεις, υπηρχε η λογικη του "κανω πολλα παιδια αρα αυξανω την πιθανοτητα καποιο απ' αυτα να παει καλα στην ζωη του και θα εχει την δυνατοτητα να με γηροκομησει".
Περισσοτερα παιδια = περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης των γονεων.
Την σημερινη εποχη θεωρω οτι ισχυει η λογικη του "κανω λιγοτερα παιδια αρα τους δινω περισσοτερα εφοδια για να μπορεσουν να επιβιωσουν".

edit:


Η αποταμίευση, μακρινό παρελθόν για τον Ελληνα
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100009_25/05/2008_271294


Πώς και πότε «κόπηκαν» οι καταθέσεις των νοικοκυριών...
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100010_25/05/2008_271293

chat1978
25-05-08, 10:45
Αφήστε τα παιδιά σχετικά με το κόστος ενός παιδιού!
Δεν είμαι πατέρας αλλά είμαι σε μια ηλικία που ένα μεγάλο τμήμα του κοινωνικού συνόλου μου είναι ή θα γίνει.
Πως περιμένει αυτή η χώρα να αυξήσει την γενιτικότητα της όταν το ένα είναι οικονομικός γολγοθάς και το κράτος δεν παρέχει καμιά πρόνοια στην οικογένεια???
Το μέλλον αυτής της χώρας είναι εξαιρετικά αβέβαιο.

kapodistrias
25-05-08, 14:19
Κάπου διάβασα οτι στο μέλλον οι Έλληνες θα φεύγουν μετανάστες όπως παλιά με στην Γερμανία...

sonic
25-05-08, 18:58
Κάπου διάβασα οτι στο μέλλον οι Έλληνες θα φεύγουν μετανάστες όπως παλιά με στην Γερμανία...


Χαχαχαχαχα, και τώρα τι κάνουν νομίζεις;)

manoulamou
25-05-08, 22:01
Δεν ειπαμε να γεννοβολαμε σαν τις γιαγιαδες μας 6 και 10 (αστε ποσα επιβιωναν τελικα)
αλλά πια οχι μονο δεν κανουμε τα 2-3 εις αναπληρωσιν μας:p
σκεφτομαστε ακομη και να παντρευτουμε...
Οπωσδηποτε δεν ειναι και η καλυτερη οικονομικη συγκυρια
ομως μηπως οι αναγκες που νομιζουμε πως πρεπει να (τους) ικανοποιησουμε
ειναι τεχνηεντως αυξημενες να μην πω υπερβολικες;:hmm:

anon
26-05-08, 11:12
Το ελληνικό κράτος, η ελληνική πολιτεία, σκοπίμως για να μειώσει το κόστος, δεν στηρίζει την οικογένεια. Αφήνει αυτό το καθήκον, σε γιαγιάδες - παπούδες. Οταν τα παιδιά ειναι μικρά, δεν υπάρχουν αρκετοί παιδικοί ή/και βρεφονηπιακοί σταθμοί. Πληρώνεις και μάλιστα σημαντικα ποσα (δημοτικός παιδικός σταθμός ειναι απο 150 και πάνω, ιδιωτικοί 250-300 μινιμουμ). Και δεν μπαινουν και στην φορολογική δήλωση όπως πχ τα φροντιστήρια. Σου λέει, ναχεις παπούδες/γιαγιάδες να τα φροντίζουν τα σκασμένα. Επειτα ας πάρουμε πχ στα νοσοκομεία. Λόγω εμπειρίας, εαν ένα μικρό παιδί, βρέφος ή νήπιο ή και παιδί ακόμη νοσηλευτεί, πρέπει να έχει συνοδο, τον έναν γονέα. Ο οποίος κάνει τα χρέη νοσοκόμας, τα πιο ελαφρά. Να το ταίζει, να το κοιμίζει, να το κρατά κάπως ήσυχο γιατί ένα περιβάλλον νοσοκομείου δεν είναι ότι καλύτερο, να του αλλάζει πάνες, να κρατά θερμοκρασίες και να παίζει τον ρόλο εντατικής ώστε να ειδοποιεί αμέσως στην παραμικρή αλλαγή της υγείας του γιατρούς και νοσοκόμες. Και όμως, ο συνοδός αυτός δεν έχει παρα μια καρέκλα για να βρίσκετε νυχθημερόν μαζί του (ποιά μάνα το αφήνει μόνο του να πάει να ξεκουραστεί), δεν έχει δικαίωμα φαηγτού παρα μόνο όταν θηλάζει κλπ κλπ.... Αυτό όχι μόνο στα παιδιά, απλά εκεί ειναι κραυγαλέο, γιατί η παρουσία συνοδού για το παιδί είναι σχεδόν υποχρεωτική. Σε όλα τα νοσοκομεία. Το κράτος δηλαδή με κάθε τρόπο λειτουργεί αρνητικά στην οικογένεια, θεωρώντας πάρεργο οτιδήποτε χρειάζεται να πληρώσει για να την στηρίξει. Συστήματα όπως πχ στην Γαλλία που δίνουν κοπέλα να βοηθήσει με την φροντίδα του παιδιού δυο φορές την εβδομάδα σε εργαζόμενες μητέρες για τους πρώτους μήνες φαντάζουν εξωπραγματικά, σαν απο άλλο πλανήτη.

Και επιδόματα πχ στήριξης για τρίτο παιδί κλπ, που ναι μεν βοηθάνε απο το τίποτε, αλλά είναι τίποτε σε σύγκριση με αυτά που θα έπρεπε να κάνει η ελληνική πολιτεία στο σύνολο των οικογενειών, και ειναι απλά για το θεαθείναι, ότι δείτε στηρίζουμε την γεννητικότητα στην ελλάδα. Γιατί κοστίζει σημαντικά λιγότερο το να δώσει επιδοματα, μιας και πλέον πολλοί λίγοι προχωράνε πέρα απο ένα / δυο παιδιά, παρα να στηρίξει στο σύνολο την ελληνική οικογένεια (που σημειωτέον μπορεί να έδινε έναυσμα σε περισσότερα παιδιά ανα οικογένεια)....

@ ADSLgr.com All rights reserved.