PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαθηματικα και Προγραμματισμος



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

Πύρρος
10-04-08, 18:32
Όμως, πριν αρχίσεις τις γενικεύσεις φίλε μου, καλύτερα θα ήταν να μιλάς με βάση την πραγματικότητα.

Same Here (Μαθηματικό ΕΚΠΑ). Είναι εφικτότατο να πάρεις πτυχίο χωρίς Fourier.

Βασικά είναι εφικτότατο να πάρεις πτυχίο χωρίς Χ, για καμιά εκατοστή τιμές του Χ. Εχουμε 16 Υποχρεωτικά και γύρω στα 100 επιλογής σε διάφορες κατηγορίες. Τελειώνείς στα 36 (με κάποιους επιπλέον περιορισμούς), οπότε από τα περίπου 100, εσύ έχεις πάρει το πολύ 25 (βάζω 5 έξτρα για βελτίωση βαθμολογίας, ή για να πάρεις έξτρα κατεύθυνση ή ειδίκευση). Άρα έχεις χάσει 75.

turboirc
10-04-08, 18:42
Ρε παιδιά το παρατραβήξατε. Το γεγονός ότι χωρίς το Χ μπορείς να πάρεις πτυχίο για πολλές τιμές του Χ ισχύει σε οποιαδήποτε σχολή.

Το θέμα είναι ότι κατα βάθος όλοι συμφωνούμε, και επιστρέφω στην αρχική μου νύξη - πολλές κουβέντες δεν έχουν νόημα, στρώσιμο στο διάβασμα χρειάζεται.

KLG
10-04-08, 18:52
E;
Μαθηματικά Ι,ΙΙ,ΙΙΙ. Μέθοδοι Αριθμιητικής Ανάλυσης. Στατιστική, Παραστατική Γεωμετρία.
Έξι από τα 64 μαθήματα! (και δεν έχω βάλει παρεμφερή μαθήματα όπως π.χ. Αριθμητικές Μέθοδοι Ανάλυσης των Κατασκευών)
Όσο για τα SOS που λες και το ένα θέμα ανά αντικείμενο το μάθημα με το οποίο πήρα πτυχίο ήταν τα Μαθηματικά ΙΙ. Όχι απλά δεν υπήρχαν SOS αλλά οι εξετάσεις ήταν με κλειστά βιβλία και τα θέματα που έμπαιναν ήταν π.χ. λύσεις διαφορικών εξισώσεων όπου έπρεπε να ξέρεις απ' έξω όλους τους μετασχηματισμούς ώστε να εφαρμόσεις τον κατάλληλο.
Αυτό ήταν και το πρόβλημά μου αφού ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα μαθηματικά, το αντίθετο μάλιστα! Από μικρό μου άρεσαν, είχα πάρει μέρος σε διαγωνισμούς της Μαθηματικής Εταιρείας και στις Πανελλαδικές ο υψηλότερος βαθμός μου (18.875/20) ήταν στα Μαθηματικά.

Εκτός κι αν άλλαξαν τα πράγματα και στο ΑΠΘ ή αν μιλάς για άλλες σχολές (π.χ. Αρχιτέκτονες).
Aυτά είναι 6 μαθήματα, γιαπαπ, και επαληθεύουν τα γραφόμενα μου. 6 μαθήματα δεν μπορούν να αντιστοιχηθούν σε 45 ;) Εσύ μπορεί να μην το κάνεις, αλλά έχω μιλήσει με κάμποσους μηχανικούς που δηλώνουν ευθαρσως οτι "μαθαίνουν τα ίδια μαθηματικά", ε τοτε χαραμίζονται, να τους δίναμε 2 πτυχία, και επειδή είμαι σίγουρος οτι κάνουνε και 5 γλώσσες προγραμματισμού σε ισάριθμα μαθήματα, να τους δώσουμε και ένα τρίτο πτυχίο Πληροφορικής ;)

Tώρα μου λες οτι έπρεπε να έχετε κλειστά τα βιβλία στις εξετάσεις των μαθηματικών, ζούσες και εσύ το δράμα σου :p :p ... Τι να σου πω, τα μόνα βιβλία που μπορούσαμε εμείς να έχουμε ανοιχτά ήταν αυτά που είχαμε κάτω απο το θρανίο :p

Πύρρος
10-04-08, 18:57
Ρε παιδιά το παρατραβήξατε. Το γεγονός ότι χωρίς το Χ μπορείς να πάρεις πτυχίο για πολλές τιμές του Χ ισχύει σε οποιαδήποτε σχολή.

Το θέμα είναι ότι κατα βάθος όλοι συμφωνούμε, και επιστρέφω στην αρχική μου νύξη - πολλές κουβέντες δεν έχουν νόημα, στρώσιμο στο διάβασμα χρειάζεται.


Δεν είπα ότι ισχύει μόνο σε μας. Απλά, αυτό το πρόγραμμα σπουδών ξέρω από κοντά, αυτό φέρνω σαν παράδειγμα.

Από εκεί και πέρα, νομίζω δώσαμε μια καλή εικόνα στο Γιώργο, για τη σχέση μαθηματικών-προγραμματισμού-πληροφορικής, και από διαφορετικές οπτικές. Από τα μισά της 2ης σελίδας και μετά, απλά κουβέντα κάνουμε.

yiapap
10-04-08, 19:00
Aυτά είναι 6 μαθήματα, γιαπαπ, και επαληθεύουν τα γραφόμενα μου. 6 μαθήματα δεν μπορούν να αντιστοιχηθούν σε 45 ;) Εσύ μπορεί να μην το κάνεις, αλλά έχω μιλήσει με κάμποσους μηχανικούς που δηλώνουν ευθαρσως οτι "μαθαίνουν τα ίδια μαθηματικά", ε τοτε χαραμίζονται, να τους δίναμε 2 πτυχία, και επειδή είμαι σίγουρος οτι κάνουνε και 5 γλώσσες προγραμματισμού σε ισάριθμα μαθήματα, να τους δώσουμε και ένα τρίτο πτυχίο Πληροφορικής ;)

Tώρα μου λες οτι έπρεπε να έχετε κλειστά τα βιβλία στις εξετάσεις των μαθηματικών, ζούσες και εσύ το δράμα σου :p :p ... Τι να σου πω, τα μόνα βιβλία που μπορούσαμε εμείς να έχουμε ανοιχτά ήταν αυτά που είχαμε κάτω απο το θρανίο :pΕσύ δεν μίλησες με μηχανικούς. Με παπαρολόγους μίλησες!
6 από τα 64 είναι ήδη υπερβολικός αριθμός σε μια εποχή που το μόνο πράγμα που κάναμε με υπολογιστή ήταν... BASIC και το βιβλίο μας είχε κεφάλαιο για τις διάτρητες κάρτες! Το μόνο σημείο που μπορώ να καταλάβω τους παπαρολόγους σου είναι ότι κάναμε υπερβολικά πολλά θεωρητικά μαθήματα και ελάχιστα πρακτικά. Βέβαια με όλα τα προβλήματα που τα πρακτικά θα δημιουργούσαν όπως είπες παραπάνω.

Όσο για τα ανοιχτά βιβλία... Ε... Θεωρητικός δεν ήθελες να γίνεις; Αποστήθιζε τώρα! (τότε) :twisted:

μη σου πω ότι στα Μαθηματικά ΙΙΙ με είχαν πιάσει με βιβλίο κάτω από το θρανίο και έχασα το μάθημα για άλλες 2 εξεταστικές ε; :whistle:


Από εκεί και πέρα, νομίζω δώσαμε μια καλή εικόνα στο Γιώργο, για τη σχέση μαθηματικών-προγραμματισμού-πληροφορικής, και από διαφορετικές οπτικές. Από τα μισά της 2ης σελίδας και μετά, απλά κουβέντα κάνουμε.
Σαφώς.
Απλά να προσθέσω για τον Γιώργο ότι το σχολείο ή η Σχολή που θα περάσει δεν είναι ούτε μονόδρομος ούτε το τέλος των πάντων!
Ειδικά στο πανεπιστήμιο, όρεξη και μεράκι να έχει μπορεί να ασχοληθεί παραπάνω με πράγματα που του αρέσουν (και να κάνει σκονάκια στα υπόλοιπα)!
Μέχρι να φτάσει να ψάξει που θα κάνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό.... έχει καιρό :)

giori
10-04-08, 19:49
Εκτός κι αν άλλαξαν τα πράγματα και στο ΑΠΘ ή αν μιλάς για άλλες σχολές (π.χ. Αρχιτέκτονες).

οχι δεν άλλαξαν και πολυ αν κρίνω από μένα που τα ζω τώρα.Ενδεικτικά να αναφέρω οτι τα Μαθηματικά ΙΙ που λέει ο yiapap έχουν ύλη 1000 σελ. στις μέρες μας...
δεν νομίζω οτι πάντως πρέπει να μπαίνουμε στην διαδικασία να συγκρίνουμε ποιος ξέρει περισότερα μαθηματικά, αλλώστε για τους μαθηματικούς αποτελούν το αντικείμενο τους, ενώ για τους μηχανικούς απλά ένα από τα εργαλεία που χρησιμοποιούν στο αντικείμενό τους

yiapap
10-04-08, 19:55
αλλώστε για τους μαθηματικούς αποτελούν το αντικείμενο τους, ενώ για τους μηχανικούς απλά ένα από τα εργαλεία που χρησιμοποιούν στο αντικείμενό τους
Ακριβώς!
Το ίδιο ισχύει και για τους Προγραμματιστές λοιπόν!
Αυτό που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ είναι ο τρόπος οργάνωσης της σκέψης τον οποίον διδάσκουν τα μαθηματικά.
Αυτό είναι απαραίτητο... Το να ξέρεις από μνήμης τον μετασχηματισμό Laplace είναι εντελώς μα εντελώς άχρηστο!

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ κάποια πράγματα επιπέδου προπαίδειας (π.χ. τι είναι η ένωση και η τομή συνόλων, πως πολλαπλασιάζουμε πίνακες) εννοείται ότι πρέπει να τα ξέρεις χωρίς να ανοίγεις πηγές κάθε φορά!

giori
10-04-08, 20:12
Ακριβώς!
Το ίδιο ισχύει και για τους Προγραμματιστές λοιπόν!
Αυτό που ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ είναι ο τρόπος οργάνωσης της σκέψης τον οποίον διδάσκουν τα μαθηματικά.
Αυτό είναι απαραίτητο... Το να ξέρεις από μνήμης τον μετασχηματισμό Laplace είναι εντελώς μα εντελώς άχρηστο!

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ κάποια πράγματα επιπέδου προπαίδειας (π.χ. τι είναι η ένωση και η τομή συνόλων, πως πολλαπλασιάζουμε πίνακες) εννοείται ότι πρέπει να τα ξέρεις χωρίς να ανοίγεις πηγές κάθε φορά!


+1:oneup::oneup:

KLG
10-04-08, 23:55
Bλέπω οτι ηρεμήσαμε, δεν πειράζει εγώ θα συνεχίσω :p

Εσύ δεν μίλησες με μηχανικούς. Με παπαρολόγους μίλησες!

Και εγώ που νόμιζα οτι δεν υπήρχαν άλλοι .... :p :p

ring0
11-04-08, 23:53
ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΠ????

Fuzzy
12-04-08, 11:51
Εγω...

ring0
14-04-08, 22:34
ειναι αληθεια οτι στο εμπ σεν κανετε πολυ προγγραματισμο σε σχεση με μασ του πανεπιστημιου και ασχολεισται περισσοτερο με hardware:hmm:

........Auto merged post: billy dev added 0 Minutes and 59 Seconds later........

πολυ λιγοτερο εννοω sorry

Fuzzy
15-04-08, 02:20
Κατα βαση ναι, βεβαια εξαρτατε και τη κατευθυνση θα παρεις. Εγω προσωπικα εχω ασχοληθει 70% με HW και 30% με SW.:)

ermis333
15-04-08, 07:18
Πάντως να ξέρεις ότι γενικά οι Software engineers πουλάνε καλά και βρίσκουν δουλειές (τουλάχιστον στο εξωτερικό), όπου και αν περάσεις διαβάζεις και μαθαίνεις.......εγώ δεν ήξερα γρί από λογιστικά και νά σου τώρα είμαι ένας χαρούμενος πονηρός λογιστάκος :)

Η σχολή σου θα σου δώσει τα κατάλληλα εφόδια μη σου πώ και αρκετά άχρηστα......λίγο διάβασμα και όλα θα έρθουν.

ΥΓ. Πάντως στα οικονομικά χρειάζονται λιγότερα μαθηματικά απότι στον προγραμματισμό!!!! :p

ring0
16-04-08, 15:58
αν μπορεις πες μου με λιγα λογια τι κατευθυνσεις εχετε...εσυ εχεις τελειωσει?

........Auto merged post: billy dev added 0 Minutes and 43 Seconds later........

εννοω αν σπουδαζεισ ακομα

Fuzzy
16-04-08, 20:55
αν μπορεις πες μου με λιγα λογια τι κατευθυνσεις εχετε...εσυ εχεις τελειωσει?

........Auto merged post: billy dev added 0 Minutes and 43 Seconds later........

εννοω αν σπουδαζεισ ακομα

Ηλεκτρονικης, Αυτοματισμου, Τηλεπικοινωνιων, Πληροφορικης, Ενεργειας, κλπ.

Εχω τελειωσει Διδακτορικο στο Πολυτεχνειο...Οχι δυστυχως δεν σπουδαζω ακομα, παραμενω ομως στο εργαστηριο ως ερευνητης.:)

turboirc
16-04-08, 21:22
Δυστυχώς ? Κάποτε πρέπει και να φάμε αυτά που σπουδάσαμε ρε φίλε.

Fuzzy
16-04-08, 22:58
Δυστυχώς ? Κάποτε πρέπει και να φάμε αυτά που σπουδάσαμε ρε φίλε.

Το δυστυχως πηγαινε στο οτι αναπολω τα φοιτητικα μου χρονια...Εγω προσωπικα δουλευα σχεδον σε ολη την διαρκεια των σπουδων μου (εταιριες), τωρα πλεων δουλευω ως καθηγητης.:)

ring0
16-04-08, 23:03
θα γινεις καθηγητησ??;) ποια κατευθυνση τελειωσες?δουλευεις ?sorrry που σε ρωταω τοσα πραγματα απλως θελω να δω με τι θα ασχοληθω.σε 2 χρονια επιλεγω κατευθυνση και δεν ξερω που να παω

turboirc
16-04-08, 23:15
Το δυστυχως πηγαινε στο οτι αναπολω τα φοιτητικα μου χρονια...Εγω προσωπικα δουλευα σχεδον σε ολη την διαρκεια των σπουδων μου (εταιριες), τωρα πλεων δουλευω ως καθηγητης.:)

Και εγώ το ίδιο έκανα και κάνω και τώρα χρειάζομαι διακοπές διαρκείας :P

Fuzzy
16-04-08, 23:35
θα γινεις καθηγητησ??;) ποια κατευθυνση τελειωσες?δουλευεις ?sorrry που σε ρωταω τοσα πραγματα απλως θελω να δω με τι θα ασχοληθω.σε 2 χρονια επιλεγω κατευθυνση και δεν ξερω που να παω

Δεν θα γινω, ειμαι! Κατευθυνση Ηλεκτρονικης, ή Ηλεκτρονικος Μηχανικος ηταν το πρωτο μου πτυχιο.

Κατευθυνση θα επιλεξεις με βαση αυτο που σου αρεσει περισσοτερο. Εμενα ας πουμε μου αρεσαν παντα τα ηλεκτρονικα (ή το Hardware, οι κατασκευες, σχηματικα, πλακετες, μπλα, μπλα), η φυσικη και τα μαθηματικα (απο το γυμνασιο για να καταλαβεις) να στο πω απλα. Οποτε διαλεξα κατι που να τα συνδιαζει ολα. Προφανως στην πορεια εχω ασχοληθει και με αρκετα αλλα αντικειμενα. Θελω να σου πω...Βρες αυτο που που πραγματικα σου αρεσει, και τα υπολοιπα θα ερθουν!:)

@turboirc

Αστα να πανε...:)

gkimonas
16-04-08, 23:45
Δεν θα γινω, ειμαι! Κατευθυνση Ηλεκτρονικης, ή Ηλεκτρονικος Μηχανικος ηταν το πρωτο μου πτυχιο.

Κατευθυνση θα επιλεξεις με βαση αυτο που σου αρεσει περισσοτερο. Εμενα ας πουμε μου αρεσαν παντα τα ηλεκτρονικα (ή το Hardware, οι κατασκευες, σχηματικα, πλακετες, μπλα, μπλα), η φυσικη και τα μαθηματικα (απο το γυμνασιο για να καταλαβεις) να στο πω απλα. Οποτε διαλεξα κατι που να τα συνδιαζει ολα. Προφανως στην πορεια εχω ασχοληθει και με αρκετα αλλα αντικειμενα. Θελω να σου πω...Βρες αυτο που που πραγματικα σου αρεσει, και τα υπολοιπα θα ερθουν!:)

@turboirc

Αστα να πανε...:)

Εγώ φίλε μου που είμαι αναγκασμένος να γράφω ηλίθιο και άχρηστο κώδικα από το πρωί μέχρι το βράδυ φίλε μου τι να κάνω.

Ας ήταν να γράφω κάτι που μου αρέσει και ίσως φανεί και χρήσιμο και όχι ηλίθιες εργασίες σε C ,C++ & Java

Δεν είπα πως δεν κάνουν οι παραπάνω γλώσσες αλλά αυτά που μας βάζουν να γράφουμε είναι κάτι αηδίες και μισές.

Προτιμώ να κάθομαι μόνος να γράφω σε Php παρά χαζομαθηματικές ασκήσεις με απαρχαιομένες κρυπτογραφίσεις κλπ

Υ.Γ Τελευταίο έτος στο τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας.

KLG
17-04-08, 00:16
Εγώ φίλε μου που είμαι αναγκασμένος να γράφω ηλίθιο και άχρηστο κώδικα από το πρωί μέχρι το βράδυ φίλε μου τι να κάνω.

Ας ήταν να γράφω κάτι που μου αρέσει και ίσως φανεί και χρήσιμο και όχι ηλίθιες εργασίες σε C ,C++ & Java

Δεν είπα πως δεν κάνουν οι παραπάνω γλώσσες αλλά αυτά που μας βάζουν να γράφουμε είναι κάτι αηδίες και μισές.

Προτιμώ να κάθομαι μόνος να γράφω σε Php παρά χαζομαθηματικές ασκήσεις με απαρχαιομένες κρυπτογραφίσεις κλπ

Υ.Γ Τελευταίο έτος στο τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας.

Mην σε παίρνει απο κάτω, κάνε οτι πρέπει για να τελειώσεις και μετά χαιρέτα τους. Έτσι έκανα και εγώ.

Το πανεπιστήμιο, και ειδικότερα τα ΤΕΙ που εκ των πραγμάτων είχαν λίγο πιο περιορισμένο γνωστικό αντικείμενο, δημιουργούν κάποια αρχικά ερεθίσματα και βάζουν μερικά θεμέλια. Μετά όποιος έχει ενδιαφέρον καλλιεργεί την κλίση του, οι άλλοι απλα εγκλωβίζονται σε μια δουλειά που θα την μισούν μόνο και μόνο επειδή μπηκάν σε ένα "καλό" τμήμα, για να βρούν μια "καλή" δουλειά.

Αγνόησαν την κλίση τους και άκουσαν τους γονείς/φροντιστές/καθηγητές αφου τους άφησαν να πάρουν αποφάσεις για αυτούς.

gkimonas
17-04-08, 00:33
Mην σε παίρνει απο κάτω, κάνε οτι πρέπει για να τελειώσεις και μετά χαιρέτα τους. Έτσι έκανα και εγώ.

Το πανεπιστήμιο, και ειδικότερα τα ΤΕΙ που εκ των πραγμάτων είχαν λίγο πιο περιορισμένο γνωστικό αντικείμενο, δημιουργούν κάποια αρχικά ερεθίσματα και βάζουν μερικά θεμέλια. Μετά όποιος έχει ενδιαφέρον καλλιεργεί την κλίση του, οι άλλοι απλα εγκλωβίζονται σε μια δουλειά που θα την μισούν μόνο και μόνο επειδή μπηκάν σε ένα "καλό" τμήμα, για να βρούν μια "καλή" δουλειά.

Αγνόησαν την κλίση τους και άκουσαν τους γονείς/φροντιστές/καθηγητές αφου τους άφησαν να πάρουν αποφάσεις για αυτούς.

Φίλε KLG ξέρεις πόσες φορές έχω μετανιώσει που μπήκα σε αυτό το μην το χαρακτιρίσω και δημόσια, είναι όλοι τους για τον χαμό μην πω τίποτε χειρότερο, Ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα και ξεκινάς να κάνεις βλακείες σε pascal και σου λένε κιόλας :nono: gotoxy
Και αν δεν κάνεις όλες αυτές τις μπαρούφες πολύ απλά δεν περνάς το μάθημα ή το εργαστήριο.

Να κάτσω να φτιάξω σε C για παράδειγμα 7 αρχαιότατους αλγόριθμους κρυπτογράφησης-αποκρυπτογράφησης όπως Affine, Καίσαρας και τέτοιες βλακείες

Και από την άλλη μαθήμα που κάνεις php είναι μάθημα επιλογής που απλά κάνεις τα βασικά γιατί πολύ απλά δεν σε παίρνει ο χρόνος του εξαμήνου.:down:

Κάθε μέρα λέω άντε να τελειώνω και να ρίξω μαύρη σε όλους αυτούς που το μόνο που κάνουν είναι να παίζουν με την ψυχολογία και την υπομονή του κάθε σπουδαστή.

Υ.Γ Άτομο που κράζει από την ώρα που θα μπει στο εργαστήριο, τους φοιτητές που χρησιμοποιούν windows, δεν ήξερε πως αντί να κάνουμε

cd /etc/rc.d/
./rc.nessusd stop

Γίνεται κ έτσι

/etc/rc.d/rc.nessusd stop

Δεν τον κρίνω αλλά να μην κρίνει όμως και του υπόλοιπους.:down:

jkommas
17-04-08, 16:50
Καλησπέρα βλέπω πως επικρατεί ένας πανικός απόψεων και αύτό γιατί το θέμα ξεκίνησε γενικά για τον προγραμματισμό (Λογικό)

Απευθύνομαι στο παλικαράκι που φέτος τελειώνει το Λύκειο.

Τα μαθηματικά είναι το εργαλείο για να προγραμματίσεις.

Σου παραθέτω κάποια παραδείγματα για να καταλάβεις:

Γλώσσα προγραμματισμού C++:

Διάλεξα ένα προγραμματάκι απλό το οποίο θα βρίσκαι όλους τους πιθανούς συνδιασμούς δηλαδή
Αν θέλεις να βρείς απο το 0 εώς το 1 για τρείς θέσεις το πρόγραμμα θα σου απαντήσει..
000
001
010
011
100
101
110
111

Με αυτό το πρόγραμμα και με κάποιες άλλες παραλλαγές που θα μου επιτρέψεις να μην τις γράψω..

Μπορείς να σπάσεις έναν σειριακό αριθμό προκειμένου να ενεργοποιήσεις μια υπηρεσία όπως για παράδειγμα

να ανανεώσεις την κάρτα του κινητού σου.


#include <cstdlib>
#include <iostream>
using namespace std;

main()
{
int x,z,j,s,i,n,a,k,q,p,m,t[]={0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0};
n=0; s=0; a=0; x=1;
printf(" You are in a safe area \n give me the password:");
scanf("%d",&z);
while (z!=30181)
{
printf("\n error try again \n");
scanf("%d",&z);
}
printf("Auto to programa tha sou bri olous tous dinatous sindiasmous\n\n");
printf ("Mexri pion arithmo thelis na kaneis sindiasmous ");
scanf("%d",&m);
printf ("\n Poses thesis thelis na exis ");
scanf("%d",&p);
printf("\n");
for (i=1; i<=p; i++)
x*=(m+1);
while (s!=x)
{
for(i=a; i<=m; i++)
{
t[n]=i;
if (n<p)
{
n=n+1;
i=-1;
}
else if (n>=p)
{

for (k=1; k<=p; k++)
printf("%d",t[k]);
printf("\n");
s+=1;
}
}
for (j=1; j<=p; j++)
{
if (t[j]==m)
{
n=n-1;
a=t[n]+1;
j=p+1;
}
}
}
printf("\n%d",x);
system("pause");
printf("\n Programmer ****** IOANNIS KOMMAS ********\n");
printf("The program terminated\n");
system("pause");

}


Γλώσσα προγραμματισμού Java:

Σε αυτό το παράδειγμα παρθέτω μια παραγγελία σε ένα εστιτόριο, ένα απλό προγραμματάκι (μέρος προγράμματος)



Restaurant.java


public class Restaurant {


public static void main(String[] args) {
VisualClass vc = new VisualClass();
vc.setVisible(true);

}//end of main

}//end of class




Waiter.java



public class Waiter {
//idiotites
private String food;
private String drink;
private Cook cook = new Cook(food, drink);








//kataskeuatis
public Waiter (String food, String drink){
this.food= food;
this.drink=drink;





}//end of kataskeuastis
//me8odous

public void placeorder(String food, String drink){
this.food=food;
this.drink=drink;
cook.prepare(food, drink);



}//end of placeorder

public void doneorder (String food, String drink, int price){
System.out.println(" The client was served the "+food+" together with "+drink+" and paid "+price+" Euros");
}//end of doneorder
} //end of class








Cook.java



public class Cook {
//idiotites
private String food;
private String drink;
private Barman barman= new Barman(drink);



//kataskeuatis
public Cook (String food, String drink ){
this.food= food;
this.drink=drink;
}//end of kataskeyastis


//me8odous
public void prepare(String food, String drink){
System.out.println("The "+food+" is Cooked");
barman.prepare(drink);


}//end of prepare
}//end of class






















Barman.java

public class Barman {

//idiotites

private String drink;



//kataskeuatis
public Barman (String drink ){
this.drink=drink;
}//end of kataskeyastis

//me8odous
public void prepare( String drink){
System.out.println("The "+drink+" is Served");
}//end of prepare

}//end of class





























Cashier.java



public class Cashier {

//idiotites
private String food;
private String drink;
private int price;
private Waiter waiter = new Waiter(food,drink);



// kataskeuatis
public Cashier (String food, String drink){
this.food= food;
this.drink=drink;

}//end of kataskeyastis

// me8othous
public int charge(String food, String drink){
price=57;
System.out.println("Charghing 50 Euros for "+food+" and 7 Euros for "+drink+" a total of 57 Euros");
waiter.doneorder(food, drink, price);

return price;



}//end of charge
}//end of class

















VisualClass.java


import java.awt.BorderLayout;
import javax.swing.JPanel;
import javax.swing.JFrame;
import javax.swing.JButton;
import java.awt.Rectangle;
import java.awt.Dimension;
import javax.swing.JTextField;
import javax.swing.JTextArea;

public class VisualClass extends JFrame {

private static final long serialVersionUID = 1L;

private JPanel jContentPane = null;

private JButton jButton = null;

private JTextField jTextField = null;

private JTextField jTextField1 = null;

private JTextArea jTextArea = null;

private JTextArea jTextArea1 = null;

/**
* This is the default constructor
*/
public VisualClass() {
super();
initialize();
}

/**
* This method initializes this
*
* @return void
*/
private void initialize() {
this.setSize(670, 200);
this.setContentPane(getJContentPane());
this.setTitle("JFrame");
}

/**
* This method initializes jContentPane
*
* @return javax.swing.JPanel
*/
private JPanel getJContentPane() {
if (jContentPane == null) {
jContentPane = new JPanel();
jContentPane.setLayout(null);
jContentPane.add(getJButton(), null);
jContentPane.add(getJTextField(), null);
jContentPane.add(getJTextField1(), null);
jContentPane.add(getJTextArea(), null);
jContentPane.add(getJTextArea1(), null);
}
return jContentPane;
}

/**
* This method initializes jButton
*
* @return javax.swing.JButton
*/
private JButton getJButton() {
if (jButton == null) {
jButton = new JButton();
jButton.setBounds(new Rectangle(220, 121, 200, 33));
jButton.setText("ΟΚ");
jButton.addActionListener(new java.awt.event.ActionListener() {
public void actionPerformed(java.awt.event.ActionEvent e) {
String food = jTextField.getText();
String drink = jTextField1.getText();
int price=0;
Waiter c =new Waiter(food,drink);
c.placeorder(food, drink);
Cashier cash = new Cashier(food,drink);
cash.charge(food, drink);
}
});
}
return jButton;
}

/**
* This method initializes jTextField
*
* @return javax.swing.JTextField
*/
private JTextField getJTextField() {
if (jTextField == null) {
jTextField = new JTextField();
jTextField.setBounds(new Rectangle(128, 6, 100, 27));
jTextField.setText("");
}
return jTextField;
}

/**
* This method initializes jTextField1
*
* @return javax.swing.JTextField
*/
private JTextField getJTextField1() {
if (jTextField1 == null) {
jTextField1 = new JTextField();
jTextField1.setBounds(new Rectangle(129, 40, 97, 25));
jTextField1.setText("");
}
return jTextField1;
}

/**
* This method initializes jTextArea
*
* @return javax.swing.JTextArea
*/
private JTextArea getJTextArea() {
if (jTextArea == null) {
jTextArea = new JTextArea();
jTextArea.setBounds(new Rectangle(3, 37, 109, 26));
jTextArea.setText("Όνομα ποτού");
}
return jTextArea;
}

/**
* This method initializes jTextArea1
*
* @return javax.swing.JTextArea
*/
private JTextArea getJTextArea1() {
if (jTextArea1 == null) {
jTextArea1 = new JTextArea();
jTextArea1.setBounds(new Rectangle(2, 6, 109, 25));
jTextArea1.setText("Όνομα Φαγητού");
}
return jTextArea1;
}

} // @jve:decl-index=0:visual-constraint="10,10"


Προγραμματισμό σε Matlab:

Εδώ σου παραθέτω ένα Gui ...

function aliasgui(mode,ele_loc)
% ALIASGUI Concepts in aliasing.

% Author: Craig Borghesani <cborg@terasoft.com>
% Date: 2/2/96 11:32AM
% Copyright (c) 1997 by Prentice-Hall, Inc.

% Modified AA, Sep 20,96

if nargin == 0, mode = 0; end

if mode ~= 0,
f = gcf;
ui = get(f,'userdata');
stat_bar = ui(61);
ele_axs = get(ui(12),'userdata');
ele_mat = get(ui(1),'userdata');
last_mode = get(stat_bar,'userdata');
last_mode2 = get(ui(17),'userdata');
strs = ui(14:3:20);
edts = ui(15:3:21);
slds = ui(16:3:22);
top_axs = ui(29);
end

if mode == 0,

spabout('aliasgui');

grey = [0.5,0.5,0.5];
ltgrey = grey*1.5;
dkgrey = grey*0.5;
scrn_size = get(0,'screensize');
fig_w = 620; fig_h = 450;
flft = (scrn_size(3) - fig_w)/2;
fbtm = (scrn_size(4) - fig_h)/2;

ver_str = version;
ver4 = length(findstr('4.',ver_str));
if ver4,
int_str = 'yes';
f = figure('pos',[flft,fbtm,fig_w,fig_h],'menubar','none',...
'name','Aliasing','numbertitle','off',...
'resize','off','vis','off','interruptible',int_str,...
'color',dkgrey,'defaultaxesfontsize',10,...
'defaulttextfontsize',10);
edt_ht = 17;

else
int_str = 'on';
eval('f = colordef(''new'',''none'');');
set(f,'pos',[flft,fbtm,fig_w,fig_h],'menubar','none',...
'name','Aliasing','numbertitle','off',...
'resize','off','vis','off','interruptible',int_str,...
'color',dkgrey,'defaultaxesfontsize',10,...
'defaultuicontrolback',[0.5,0.5,0.5],...
'defaulttextfontsize',10);
edt_ht = 20;

end

lft = 10; btm = fig_h - 15 - 102;
ui(1) = uicontrol('style','text','pos',[lft,btm+83,156,17],'back',grey,...
'fore','c','string','CT Signal','horiz',...
'left','callback','aliasgui(6)','value',1);
ui(2) = axes('units','pixel','pos',[6,btm,175,102],'box','on',...
'xtick',[],'ytick',[],'color',grey,'xcolor',ltgrey,...
'ycolor',ltgrey');

uit = uicontrol('style','slider','pos',[166,btm-2,15,103],'min',-1,...
'max',0,'callback','aliasedt(4)','vis','off');
set(ui(2),'userdata',uit);

ui(3) = uicontrol('style','frame','pos',[5,btm-131,175,126],...
'back',grey,'fore',ltgrey);

btm = btm - 30;
ui(11) = uicontrol('style','text','pos',[lft,btm,160,17],...
'horiz','center','fore','g','string','m * cos(2*pi*f*t + phi)');

btm = btm - 22;
ui(6) = uicontrol('style','push','pos',[lft+17,btm,60,20],...
'string','Add','callback','aliasgui(2)');
ui(7) = uicontrol('style','push','pos',[lft+87,btm,60,20],...
'string','Del','callback','aliasedt(7)','enable','off');

btm = btm - 25;
ui(14) = uicontrol('style','text','pos',[lft,btm,100,17],...
'horiz','left','string','Magnitude (m)');
ui(15) = uicontrol('style','edit','pos',[lft+105,btm,50,edt_ht],...
'back','w','userdata',0,'string','1','horiz','right');
ui(16) = uicontrol('style','slider','pos',[lft+155,btm,10,edt_ht],...
'userdata',ui(15));
set(ui(15),'userdata',ui(16));

btm = btm - 25;
ui(17) = uicontrol('style','text','pos',[lft,btm,100,17],...
'horiz','left','string','Freq f (Hz)');
ui(18) = uicontrol('style','edit','pos',[lft+105,btm,50,edt_ht],...
'back','w','string','1','horiz','right');
ui(19) = uicontrol('style','slider','pos',[lft+155,btm,10,edt_ht],...
'userdata',ui(18));
set(ui(18),'userdata',ui(19));

btm = btm - 25;
ui(20) = uicontrol('style','text','pos',[lft,btm,100,17],...
'horiz','left','string','Phi (degrees)');
ui(21) = uicontrol('style','edit','pos',[lft+105,btm,50,edt_ht],...
'back','w','string','0','horiz','right');
ui(22) = uicontrol('style','slider','pos',[lft+155,btm,10,edt_ht],...
'userdata',ui(21));
set(ui(21),'userdata',ui(22));

btm = btm - 5;
uicontrol('style','frame','pos',[5,btm-59,175,54],...
'back',grey,'fore',ltgrey);

btm = btm - 30;
ui(23) = uicontrol('style','text','pos',[lft,btm,100,17],...
'string','Samp Rate (Hz)','horiz','left','userdata',ui(2));
ui(24) = uicontrol('style','edit','pos',[lft+105,btm,50,edt_ht],...
'back','w','string','10','callback','aliasgui(3)',...
'horiz','right');
ui(25) = uicontrol('style','slider','pos',[lft+155,btm,10,edt_ht],...
'userdata',ui(24),'callback','aliasgui(4)',...
'max',20,'min',5,'value',10);
set(ui(24),'userdata',ui(25));

btm = btm - 25;
ui(26) = uicontrol('style','text','pos',[lft,btm,100,17],...
'string','Duration (sec)','horiz','left');
ui(27) = uicontrol('style','edit','pos',[lft+105,btm,50,edt_ht],...
'back','w','string','1','callback','aliasgui(3)',...
'horiz','right');
ui(28) = uicontrol('style','slider','pos',[lft+155,btm,10,edt_ht],...
'userdata',ui(27),'callback','aliasgui(4)',...
'max',10,'min',0.01,'value',1);
set(ui(27),'userdata',ui(28));

ui(29) = axes('units','pixel','pos',[210,260,390,150],'box','on',...
'xlim',[-inf,inf],'ylim',[-inf,inf],'color','k',...
'xcolor','w','ycolor','w');
title('CT Signal (-), Samples (o), and Aliased Signal (--)');
xlabel('Time [sec]');
ui(30) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','y');
ui(31) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','g');
if ver4,
ui(32) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','g','linestyle','o');
else
ui(32) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','g','linestyle','none',...
'marker','o');
end
ui(33) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','m','linestyle','--');

ui(34) = axes('units','pixel','pos',[210,60,175,130],'box','on',...
'xlim',[-inf,inf],'ylim',[-inf,inf],'color','k',...
'xcolor','w','ycolor','w');
title('Magnitude');
xlabel('Analog frequency [Hz]')
ui(35) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','c');
if ver4,
ui(36) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','c','linestyle','o');
else
ui(36) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','c','linestyle','none',...
'marker','none');
end

ui(37) = axes('units','pixel','pos',[425,60,175,130],'box','on',...
'xlim',[-inf,inf],'ylim',[-inf,inf],'color','k',...
'xcolor','w','ycolor','w');
title('Phase (Degrees)');
xlabel('Analog frequency [Hz]')
ui(38) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','c');
if ver4,
ui(39) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','c','linestyle','o');
else
ui(39) = line('xdata',0,'ydata',0,'color','c','linestyle','none',...
'marker','none');
end

ui(61) = uicontrol('style','text','pos',[0,0,620,15],'horiz','left',...
'userdata',0,'fore','y');
set(f,'userdata',ui);

set(ui(61),'string','Mode: ADD. Change values and press Add.');
drawnow;

aliasplt;
set(f,'vis','on');

elseif mode == 2, % adding

val1 = str2num(get(edts(1),'string'));
val2 = str2num(get(edts(2),'string'));
val3 = str2num(get(edts(3),'string'));

if ~length(val2), val2 = 0; end
if ~length(val3), val3 = 0; end

val_vec = [val1, val2, val3];
ele_mat = [ele_mat;val_vec];
set(ui(1),'userdata',ele_mat);
set(stat_bar,'string','Adding new signal...');
aliasplt;
aliasedt(1);

%FOR ADD MODE
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% NEW ADDITION %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
set(stat_bar,'string','Add new signal or click on a signal to edit/delete');
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%



% set(stat_bar,'string','Now use edit boxes or sliders to change values.');
% set(edts,'callback','aliasedt(6)');
% set(slds,'callback','aliasedt(10)');
% set(ui(7),'enable','on');

for k = 1:3,
set(slds(k),'value',val_vec(k),'min',val_vec(k)-5,'max',val_vec(k)+5);
end

elseif mode == 3, % edit for sample freq and duration

edt = gco;
sld = get(edt,'userdata');
edt_val = str2num(get(edt,'string'));
sld_val = get(sld,'value');
if ~length(edt_val),
errordlg('You must enter a VALID number.','Input Error');
set(edt,'string',int2str(get(sld,'value')));
return;
elseif edt_val <= 0,
edt_val = 0.01;
end
set(edt,'string',num2str(edt_val,3));
set(sld,'value',edt_val,'min',edt_val-5,'max',edt_val+5);

aliasplt;

elseif mode == 4, % sliders for sample freq and duration

sld = gco;
edt = get(sld,'userdata');
edt_val = str2num(get(edt,'string'));
sld_val = get(sld,'value');
sld_min = get(sld,'min');
sld_max = get(sld,'max');

if sld_val <= 0,
sld_val = 0.01;
end

set(sld,'value',sld_val);
set(edt,'string',num2str(sld_val,3));
drawnow;

if sld_val >= sld_max,
set(sld,'min',sld_min+5,'max',sld_max+5);
elseif sld_val <= sld_min,
set(sld,'min',sld_min-5,'max',sld_max-5);
end

aliasplt;

end


Γενικότερα ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις αφιερώνεις χρόνο και το πραγματοποιείς
Να έχιες δυύο πράγματα στο μυαλό σου ΧΡΟΝΟ & Καλά Δομημένη Σκέψη.
TRY AND FAIL υπομονή ....Σκέψη ......Χρόνος.....Γνώση.....SUCCESS!!

yiapap
17-04-08, 16:53
Να έχιες δυύο πράγματα στο μυαλό σου ΧΡΟΝΟ & Καλά Δομημένη Σκέψη.
TRY AND FAIL υπομονή ....Σκέψη ......Χρόνος.....Γνώση.....SUCCESS!!Τα παραπάνω ισχύουν παντού.. ακόμη και όταν ποστάρεις σεντόνια χωρίς να γνωρίζεις τα tags :whistle::whistle:

jkommas
17-04-08, 19:12
Τα παραπάνω ισχύουν παντού.. ακόμη και όταν ποστάρεις σεντόνια χωρίς να γνωρίζεις τα tags :whistle::whistle:

Καλό και αυτό !!!

Η αλγοριθμική σκέψη και ο τρόπος ανάλυσης και δόμησης ενός προβλήματος (οποιοδήποτε πρόβλημα όπως τι έχω να κάνω για αύριο ) θέλει δουλίτσα κανείς δεν γεννήθηκε να γνωρίζει.
Προπόνηση και εποπτεία....Αναθεώρηση & Βελτίωση.......Try and Fail...

anon
17-04-08, 19:48
Θελει και λίγο ταλέντο. Γιαυτό πολύ σωστά ονομάστηκε the art and science of computer programming.

kapodistrias
24-04-08, 04:16
Είμαι σε ΑΕΙ πληροφορικής.Όπως ειπώθηκε σωστά θέλει ταλέντο και μεράκι ο προγραμματισμός.Δεν σημαίνει οτι επειδή είμαι καλός στα Μαθηματικά θα γίνω και καλός προγραμματιστής.Αν και έχω αρκετές πιθανότητες.

Ωστόσο,τα Μαθηματικά σε βοηθούν στην λογική και στον τρόπο σκέψης για τα προγράμματα.

gkimonas
24-04-08, 21:21
Είμαι σε ΑΕΙ πληροφορικής.Όπως ειπώθηκε σωστά θέλει ταλέντο και μεράκι ο προγραμματισμός.Δεν σημαίνει οτι επειδή είμαι καλός στα Μαθηματικά θα γίνω και καλός προγραμματιστής.Αν και έχω αρκετές πιθανότητες.

Ωστόσο,τα Μαθηματικά σε βοηθούν στην λογική και στον τρόπο σκέψης για τα προγράμματα.

Θα συμφωνήσω φίλε μου μαζί σου, αν και είμαι σε ΤΕΙ Πληροφορικής.

Δεν είναι ανάγκη όμως να ξέρεις τα κέρατα σου στα Μαθηματικά, ούτε θα χρειαστεί να αποδείξεις κάτι.
Το όλο κόλπο είναι να πατάς σε σίγουρα πράγματα και από εκεί και πέρα σιγά σιγά να χτίζεις επάνω σ'αυτά φυσικά.:oneup:

lami
08-05-08, 01:33
με μία γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι απλά κανείς σε αυτό το thread δεν είναι μαθηματικός .

gkimonas
08-05-08, 01:35
με μία γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι απλά κανείς σε αυτό το thread δεν είναι μαθηματικός .

Και τι θέλεις να πεις με αυτό;

Uberalles
08-05-08, 09:46
Καλημέρα παιδιά..

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο post από την αρχή αλλά ποτέ δεν είπα την γνώμη μου..

Σπουδάζω στο ΤΕΙ πληροφορικής Αθήνα..και αυτή την στιγμη που μιλάμε κάνω την πρακτική μου..

Ασχολούμαι με το να φτιάχνω site στο Internet..Μέχρι στιγμής τα μαθηματικά δεν μου έχουν χρησιμεύσει πουθενά (εκτός από ένα project που πήρα που είναι καθαρά με απεικόνιση συναρτήσεων)..
Δεν χρειάζεται τρελά μαθηματικά για να κάνεις μία loop σωστά..
Χρειάζεται πιστεύω εμπερία και εξυπνάδα.. Κώδικα που μπορείς να γράψεις σε 100 γραμμές να μην τον γράψεις σε 300 όπως επίσης ίσως και το πιο βασικό ο χρόνος..
Δεν είναι το ίδιο κάποιος να τελιώνει ένα project σε 7 μέρες και ένας άλλος σε 10 μέρες...

Αυτά από εμένα.....

gkimonas
08-05-08, 12:32
Καλημέρα παιδιά..

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο post από την αρχή αλλά ποτέ δεν είπα την γνώμη μου..

Σπουδάζω στο ΤΕΙ πληροφορικής Αθήνα..και αυτή την στιγμη που μιλάμε κάνω την πρακτική μου..

Ασχολούμαι με το να φτιάχνω site στο Internet..Μέχρι στιγμής τα μαθηματικά δεν μου έχουν χρησιμεύσει πουθενά (εκτός από ένα project που πήρα που είναι καθαρά με απεικόνιση συναρτήσεων)..
Δεν χρειάζεται τρελά μαθηματικά για να κάνεις μία loop σωστά..
Χρειάζεται πιστεύω εμπερία και εξυπνάδα.. Κώδικα που μπορείς να γράψεις σε 100 γραμμές να μην τον γράψεις σε 300 όπως επίσης ίσως και το πιο βασικό ο χρόνος..
Δεν είναι το ίδιο κάποιος να τελιώνει ένα project σε 7 μέρες και ένας άλλος σε 10 μέρες...

Αυτά από εμένα.....



Έλα ρε συνάδελφε;)

anon
08-05-08, 16:14
με μία γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι απλά κανείς σε αυτό το thread δεν είναι μαθηματικός .


Και εγ'ω ειμαι μαθηματικός, και ο Νικαετός και ο KLG....

yiapap
08-05-08, 16:30
Κοντά έπεσε! :D

Πύρρος
08-05-08, 20:05
Και εγ'ω ειμαι μαθηματικός, και ο Νικαετός και ο KLG....

*Σηκώνει το χέρι του*

gkimonas
08-05-08, 20:07
Και εγ'ω ειμαι μαθηματικός, και ο Νικαετός και ο KLG....

Ωραία, ποιός θα με βοηθήσει να περάσω κάτι Μαθηματικοειδή που μου έχουν μείνει στο ΤΕΙ;:whistle::whistle::whistle:

anon
08-05-08, 20:09
Ωραία, ποιός θα με βοηθήσει να περάσω κάτι Μαθηματικοειδή που μου έχουν μείνει στο ΤΕΙ;:whistle::whistle::whistle:

Να κάτσεις να διαβάσεις!!!! :hammered::hammered::hammered::chair::chair:

gkimonas
08-05-08, 20:11
Να κάτσεις να διαβάσεις!!!! :hammered::hammered::hammered::chair::chair:


Δεν είναι θέμα διαβάσματος,
αν με το τότε σύστημα ήταν κάποιος από Τεχνικό λύκειο, που τα μαθηματικά είναι είδος πολυτελείας, πολύ απλά έχεις πρόβλημα μετά.

Και όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι συνάδελφοι μου.

Βλέπεις ολοκληρώματα και λες αφού δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, πως να καταλάβω και να συνεχίσω.

KLG
08-05-08, 20:57
με μία γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι απλά κανείς σε αυτό το thread δεν είναι μαθηματικός .



Και εγ'ω ειμαι μαθηματικός, και ο Νικαετός και ο KLG....




*Σηκώνει το χέρι του*



Κοντά έπεσε! :D

:lol: :lol:

:respekt:



Βλέπεις ολοκληρώματα και λες αφού δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο, πως να καταλάβω και να συνεχίσω.

Το ίδιο λέγανε και 2 πρώτα έτη στο Μαθηματικό που μπήκαν με το καινούριο σύστημα όπου τα ολοκληρώματα ήταν διδακτέα αλλά οχι εξεταστέα... άντε βγάλε άκρη...

Το ίδιο λέγαμε και οι παλιότερες γενειές που νομίζαμε οτι η Ανάλυση, είναι παραγωγιση και ολοκλήρωση απο τις δέσμες (πήγα να περάσω μάθημα 2 χρονιές, με διάβασμα απο το πράσινο βιβλίο της δέσμης).

Κοινώς, θα πείξετε :p :p

gkimonas
08-05-08, 21:01
Όσο και να σας φανεί απλό σε μερικούς, χρωστάω Αριθμητική Ανάλυση I,
μέθοδος Bolzano, Fixed Point κλπ

Τι θα κάνω με αυτό άραγε;:hmm:

έχω περάσει τα κέρ@τ@ μου, μαθήματα ειδικότητας και μου έχουν μείνει αυτές οι αήδιες.:whip:

Το καλοκαίρι σκέφτομαι να βάλω κανά φράγκο στην άκρη και να κάνω φροντιστήριο να πάω τον Σεπτέμβρη να τα δώσω, διαφορετικά δεν βλέπω πτυχίο.:mad::cry:

turboirc
08-05-08, 21:20
Ερε το πράσινο βιβλίο τι μου θύμισες.

simeon.mattes
12-05-08, 00:11
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου μιας και τη βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αυτή τη συζήτηση.

Γενικότερα τα μαθηματικά σε διδάσκουν να έχεις μεθοδικό τρόπο σκέψεις και να φτάνεις στο στόχο με συγκεκριμένα βήματα. Βέβαια το ένστικο είναι κάτι που βοηθάει. Ακριβώς τον ίδιο είναι και ο προγραμματισμός.

Με το να γνωρίζεις μαθηματικά απλά θα έχεις κάνει μια προετοιμασία για να μπορείς να κάνει κάποια πράγματα πιο εύκολα. Εξάλλου όλοι οι άνθρωποι έχουν μαθηματικό τρόπο σκέψεις...

Ανάλογα τώρα με το επίπεδο που θα μπορέσει ή που θα θελει να φτάσει κανείς θα συναντήσει λιγότερο ή περισσότερο μαθηματικά.

Όπως είπαν και πολλοί πριν από εμένα, τα μαθηματικά είναι το Α-Ω για θεωρητική πληροφορική και όχι μόνο.

Αν θες να γνωρίσεις τη σημαίνει πραγματικά προγραμματίζω, καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη στο site της Haskell.

www.haskell.org

Είναι μια καλή γλώσσα προγραμματισμού για να ξεκινήσεις, μιας και έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα, αλλά και μια γλώσσα για να τελειώσεις επειδή συνδιάζει πάρα πολλά καλούδια των γλωσσών προγραμματισμού. (http://en.wikibooks.org/wiki/Haskell) . Σίγουρα στην ηλικία που είσαι δε θα σου φανεί παράξενο το προστακτικό ύφος που έχουν γενικότερα οι πιο συνηθισμένες γλώσσες προγραμματισμού όπως η java, C, C++ κλπ

Με αυτή τη γλώσσα θα συνειδητοποιήσεις που χρειάζονται τα μαθηματικά, κυρίως λογική, και που όχι...Ακόμα και όταν γνωρίζεις τη πραγματικά σημαίνει ολοκλήρωμα, και όχι απλά να εφαρμόζεις τύπους που σου έχουν πει, θα συνειδητοποιήσεις ότι τα μαθηματικά είναι άρρηκτα δεμένα με τον προγραμματισμό.

Δε χρειάζεται να διαβάσεις πολλά πράγματα. Το βιβλίο για αρχάριους αρκεί για να συνειδητοποιοήσεις αυτά που σου λέω

http://en.wikibooks.org/wiki/Haskell

turboirc
12-05-08, 00:42
Αν και σέβομαι την άποψή σου, είμαι αντίθετος με αυτήν την λογική - σε πετάω στα βαθια για να μάθεις να κολυμπας.

Αλλα αυτό το όλοι οι άνθρωποι έχουν μαθηματικό τρόπο σκέψεως, μου άρεσε :)

simeon.mattes
12-05-08, 00:54
Η αλήθεια είναι ότι τον συναρτησιακό προγραμματισμό τον φοβούνται πολύ αλλά αν ξεκινήσει μόνο με βασικά πράγματα θα δει ότι ακολουθεί πάρα πολύ τον καθημερινό τρόπο σκέψης...Εξάλλου είπα για αρχάριους και όχι να μπεις στα βαθυά νερά της haskell...


Ένας από τους στόχους της Haskell ήταν να απευθύνεται στην εκπαίδευση, κάτι που καμία άλλη γλώσσα προγραμματισμού δεν έχει.

rockstar
12-05-08, 03:32
To thread αυτο με κανει και αισθανομαι χαλια... ανακατευομαι...
ισως γιατι εγω πρεπει να μαθω αυτο το πακετο
http://www.r-project.org/

simeon.mattes
12-05-08, 08:40
To thread αυτο με κανει και αισθανομαι χαλια... ανακατευομαι...
ισως γιατι εγω πρεπει να μαθω αυτο το πακετο
http://www.r-project.org/

Φαντάζομαι ότι δεν έχει να κάνει με αυτό που ανέφερα για Haskell. Εξάλλου δε μίλησα για γλώσσες που εστιάζουν σε εξιδεικευμένες εφαρμογές αλλά γενικού σκοπού

dvm
12-05-08, 10:50
Νομίζω κάνεις λάθος, και η BASIC αλλά και η Pascal είχαν δημιουργηθεί και με εκπαιδευτικούς σκοπούς.

simeon.mattes
12-05-08, 11:29
Νομίζω κάνεις λάθος, και η BASIC αλλά και η Pascal είχαν δημιουργηθεί και με εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Ναι, όντως έχεις δίκιο...τις είχα ξεχάσει μιας και δεν χρησιμοποιούνται τόσο πολύ πια. Όπως και να έχει η Haskell είναι ζωντανή γλώσσα. Απευθύνεται τόσο σε αρχάριους όσο σε πολύ προχωρημένους. Σίγουρα με μια τέτοια γλώσσα μαθαίνει κανείς να έχει δομή στο πρόγραμμά του και να σκέφτεται με τον πιο αποδοτικό τρόπο, κάτι που η Basic και η Pascal δεν κάνουν διότι είναι προστακτικές γλώσσες.

Κάποιος που ξεκίνάει να μαθαίνει γλώσσες, κατά αντιστοιχία όταν έχειι μια πρώτη γνωριμία με έναν άλλον, προτιμάει να συζητάει μαζί του και να του περιγράφει το πρόβλημά του (σκέψεις του) και να του απαντάει (προτείνει λύσεις - descriptive languages - η Haskell είναι μια τέτοια αλλά και κάτι παραπάνω) παρά να πρέπει να του πει ακριβώς πως θα του λύσει το πρόβλημα (θα πρέπει να του απαντήσει).

Όλες οι γλώσσες προγραμματισμού, εκτός απο αυτές που είναι αγνές συναρτησιακές, χρησιμοποιούν λανθασμένα όρους απο τα μαθηματικά για να λύσουν ένα πρόβλημά.

Εξάλλου μίλησα ότι η Haskell είναι γλώσσα με την οποία μπορεί κάποιος να μάθει προγραμματισμό με τον πιο φυσιολογικό, σύμφωνα με την καθημερινότητα του κάθε ανθρώπου, τρόπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.