PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμενη πιστωτικη



Σελίδες : 1 [2] 3

cool11
26-07-08, 00:19
Aπλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δινεις στον αλλο μια 'δεξαμενη' οπου θεωρητικα, μπορει να τραβα λεφτα.
Ok, δεν ειναι αυτο ακριβως το θεμα μας εδω, αλλα ειναι ενας συναφης υπαρκτος προβληματισμος.
Θελω να αγορασω κατι απο εξωτερικο.
Εγω σου λεω οτι η εταιρια ειναι καθολα ενταξει.
Λιγα περιστατικα ομως εχουν γινει που σπανε κωδικους και κλεβουν αριθμους πιστωτικων καρτων? Καθε λιγο διαβαζουμε νεα περιστατικα.
Αν μεσα στις χιλιαδες αριθμους καρτων που θα κλεψουν ειναι και η δικη μου?

Γι αυτο και ειναι συνειδητη επιλογη η προπληρωμενη πιστωτική, ή περίπτωση σαν την alpha, visa enter-χρεωστικη, οπου το πολυ να σου παρουν οτι εχεις μεσα κι οχι να σε φεσωσουν με απροσδιοτιστο ποσο.
Αλλα και παλι, και 500ευρω να εχω μεσα και να μου τα παρουν, για μενα ειναι πρόβλημα.
Αν στα παρουν, λεμε τωρα πεσεις θυμα μαζι με αλλους, η τραπεζα στα ξαναβαζει τα χρηματα?

gkimonas
26-07-08, 00:48
Να πω πως άλλαξε η διαδικασία έκδοσης προπληρωμένης στην eurobank και ζητάνε πολλά δικαιολογητικά τώρα.

etsouk2000
26-07-08, 01:18
Aπλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δινεις στον αλλο μια 'δεξαμενη' οπου θεωρητικα, μπορει να τραβα λεφτα.
Ok, δεν ειναι αυτο ακριβως το θεμα μας εδω, αλλα ειναι ενας συναφης υπαρκτος προβληματισμος.
Θελω να αγορασω κατι απο εξωτερικο.
Εγω σου λεω οτι η εταιρια ειναι καθολα ενταξει.
Λιγα περιστατικα ομως εχουν γινει που σπανε κωδικους και κλεβουν αριθμους πιστωτικων καρτων? Καθε λιγο διαβαζουμε νεα περιστατικα.
Αν μεσα στις χιλιαδες αριθμους καρτων που θα κλεψουν ειναι και η δικη μου?

Γι αυτο και ειναι συνειδητη επιλογη η προπληρωμενη πιστωτική, ή περίπτωση σαν την alpha, visa enter-χρεωστικη, οπου το πολυ να σου παρουν οτι εχεις μεσα κι οχι να σε φεσωσουν με απροσδιοτιστο ποσο.
Αλλα και παλι, και 500ευρω να εχω μεσα και να μου τα παρουν, για μενα ειναι πρόβλημα.
Αν στα παρουν, λεμε τωρα πεσεις θυμα μαζι με αλλους, η τραπεζα στα ξαναβαζει τα χρηματα?

Ολοι αυτοι οι προβληματισμοι ειναι βασιμοι. Ολοι τους εχουμε περασει κατα καιρους, ειδικα οταν πρωτοξεκινησαμε να εχουμε επαφη με καρτες, ιντερνετ, αγορες απο το ιντερνετ κλπ. Ομως τελικα το συστημα προφανως δουλευει (αφου εξακολουθει και υπαρχει ακομα) γιατι απλα τα οφελη ειναι πολυ περισσοτερα απο τα ρισκα. Αρα δεν χρειαζεται να ανησυχεις τοσο.

Οι τραπεζες εχουν μηχανισμους προστασιας, οριζεις μεγιστο ημερησιο ποσο χρεωσεων στην πιστωτικη καρτα, μεγιστο ποσο αναληψης, κλπ, επισης οι τρπαεζες κλειδωνουν την καρτα σου αν δουν περιεργες και ασυνηθιστα υψηλες χρεωσεις κλπ κλπ. Τροποι προστασιας υπαρχουν. Βεβαια τιποτε δεν προσφερει 100% ασφαλεια, ομως τι ειναι 100% ασφαλες σε αυτη τη ζωη; Απο την αλλη και ο καταναλωτης πρεπει να ειναι προσεκτικος. Δεν δινουμε την καρτα μας σε καθε υποπτο site στο ιντερνετ, ψωνιζουμε προσεκτικα.

Τελος, γενικα, ναι, οι τραπεζες αποζημιωνουν τους πελατες που πεφτουν θυματα απατης και ενημερωνουν την τραπεζα εγκαιρα, δεν πληρωνει τελικα ο πελατης την χρεωση-απατη.

sdikr
26-07-08, 13:41
Στην πιστωτική, συνήθως το πρόβλημα το έχει η εταιρία που θα δεχτεί την χρέωση, αυτοί πρέπει να προσπαθήσουν έτσι ώστε να είναι σίγουροι οτι τα λεφτά που θα πάρουν είναι απο τον νόμιμο χρήστη της κάρτα αλλιώς αυτοί θα χάσουν τα λεφτά τους και ίσως και την δυνατότητα να δέχονται πιστωτική.

Φυσικά βέβαια προσέχεις που δίνεις νούμερα και κωδικούς.

πάντως προσωπικά δεν μου έτυχε ποτέ να έχω πρόβλημα

jimarass
27-07-08, 01:10
Ναι τα 10 ευρω που μου κρατησαν ειναι οντως χουφτωμα αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος εφοσον ηθελα οπωςδηποτε προπληρωμενη και ειμαι και ηδη πελατης στην eurobank..Να βγαλω κανονικη πιστωτικη για να γλυτωσω τα 10 ευρω δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο..οι πιστωτικες οι κανονικες ειναι λουκι...εχουν κλεισει σπιτια...δεν λεω..δεν προκειτα να ψωνισω κανα τρελο ποσο με πιστωτικη αλλα και παλι δεν θελω να μπλεξω με τιποτα....
Αν έχεις 15 πιστωτικές χάνεις το παιχνίδι. Με 2-3 όμως είσαι άρχοντας. Εγώ έχω την citibank visa για γενικές αγορές που μου δίνει πίσω 2%, την bonus visa για να έχω μαζεμένες τις δόσεις μου, και την dynamic amex για να παίρνω επιστροφή 3% από σούπερ μάρκετ. Το χρόνο δε μου στοιχίζει τίποτα και παίρνω και κάποια μετρητάπίσω, συνολικά τουλάχιστον 300-500 ευρώ. Δεν είναι και άσχημα να σε πληρώνουν!!!
ΑΠό ασφάλεια θέλει προσοχή, αλλά σίγουρα είσαι πιο ασφλής με paypal παρά με τον κάθε υπάλληλο που βλέπει αριθμό και 3ψήφιο ασφαλείας!!!

cool11
29-07-08, 17:46
sorry gia ta greeklish, postaro meso kinhto kai eida oti postarei kinezika

Mporo na paraggeilo apo site ths amerikhs (sygkekrimena to apple.com) kati pou me endiaferei (kai einai se dolaria) h as poume apo site ths agglias (kai exei timh se lires), me thn karta ths alpha?
Giati mesa exo xrima se euro. Ypopteyomai pos mporo, alla den ksero ti tha xreosoun me tis isotimies nomismaton kai poso tha paei telika to malli.

etsouk2000
30-07-08, 00:34
sorry gia ta greeklish, postaro meso kinhto kai eida oti postarei kinezika

Mporo na paraggeilo apo site ths amerikhs (sygkekrimena to apple.com) kati pou me endiaferei (kai einai se dolaria) h as poume apo site ths agglias (kai exei timh se lires), me thn karta ths alpha?
Giati mesa exo xrima se euro. Ypopteyomai pos mporo, alla den ksero ti tha xreosoun me tis isotimies nomismaton kai poso tha paei telika to malli.

Και βεβαια μπορεις και μαλιστα θα παρεις και πολυ καλη ισοτιμια. Θα ειναι μια πολυ συμφερουσα συναλλαγη, οσον αφορα το θεμα της ισοτιμιας και της προμηθειας για την μετατροπη του νομισματος. Συμφερει να χρησιμοποιεις την καρτα.

Γενικα, περα απο την χρηση της καρτας στο ιντερνετ για αγορες σε ξενο νομισμα, να ξερεις οτι η χρηση της πιστωτικης καρτας για συναλλαγες σε ξενες χωρες με διαφορετικο νομισμα συμφερει περισσοτερο απ' ο,τι αν πηγαινες σε ενα ανταλλακτηριο για να ανταλλαξεις μετρητα. Στο ανταλλακτηριο σε χρεωνουν μεγαλυτερη προμηθεια, αλλαζεις μονο ενα συγκεκριμενο ποσο και μετα αν θες κι αλλα λεφτα πρεπει να ξαναπας στο ανταλλακτηριο και στο τελος αν σου περισσεψουν λεφτα απο το ξενο νομισμα δεν μπορεις να τα ξεφορτωθεις. Αντιθετα με την πιστωτικη καρτα δεν χρειαζεται να τρεχεις σε ανταλλακτηρια, ξοδευεις οποτε θες, ξοδευεις ακριβως οσα λεφτα θες, ουτε περισσοτερα ουτε λιγοτερα απο οσα χρειαζεσαι και στο τελος δεν σου μενει στην τσεπη συναλλαγμα που δεν ξερεις πού θα το ξαναχρησιμοποιησεις.

customer
30-07-08, 08:26
Aπο Αμερική παντως, οτι καρτα και να εχεις μπορει να χρεωθεις απροσδιοριστο ποσο απο το τελωνειο.
Οσο για τις καρτες, φαίνεται οτι η προπληρωμενη Κυπρου ειναι μια χαρα.
Φορτωνεις οτι ποσο θελεις μονο με ενα ευρω και κανεις οσες συναλλαγες θελεις ασφαλεστατα και δωρεάν.

etsouk2000
30-07-08, 11:02
Aπο Αμερική παντως, οτι καρτα και να εχεις μπορει να χρεωθεις απροσδιοριστο ποσο απο το τελωνειο.
Οσο για τις καρτες, φαίνεται οτι η προπληρωμενη Κυπρου ειναι μια χαρα.
Φορτωνεις οτι ποσο θελεις μονο με ενα ευρω και κανεις οσες συναλλαγες θελεις ασφαλεστατα και δωρεάν.

Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει το τελωνειο με την πιστωτικη καρτα. Την καρτα την δινεις στο online καταστημα και σου την χρεωνει. Γι αυτο το θεμα συζηταμε. Το τελωνειο δεν εχει την καρτα σου για να σου χρεωσει σε αυτην τους οποιους δασμους. Αρα τι ακριβως λες για τελωνεια και καρτες;

Manolis_karas
30-07-08, 14:24
Πληροφορείες για αγορές από το εξωτερικό μπορείς να βρεις στο φόρουμ αυτο στο τμήμα: software, internet, web surfing και on line υπηρεσίες. Εκεί γράφονται πληροφορείες για τελωνεία, αποστολές, ταχυδρομεία κλπ

jimarass
30-07-08, 18:40
Aπλα με προβληματιζει το γεγονος οτι δινεις στον αλλο μια 'δεξαμενη' οπου θεωρητικα, μπορει να τραβα λεφτα.
Ok, δεν ειναι αυτο ακριβως το θεμα μας εδω, αλλα ειναι ενας συναφης υπαρκτος προβληματισμος.
Θελω να αγορασω κατι απο εξωτερικο.
Εγω σου λεω οτι η εταιρια ειναι καθολα ενταξει.
Λιγα περιστατικα ομως εχουν γινει που σπανε κωδικους και κλεβουν αριθμους πιστωτικων καρτων? Καθε λιγο διαβαζουμε νεα περιστατικα.
Αν μεσα στις χιλιαδες αριθμους καρτων που θα κλεψουν ειναι και η δικη μου?

Γι αυτο και ειναι συνειδητη επιλογη η προπληρωμενη πιστωτική, ή περίπτωση σαν την alpha, visa enter-χρεωστικη, οπου το πολυ να σου παρουν οτι εχεις μεσα κι οχι να σε φεσωσουν με απροσδιοτιστο ποσο.
Αλλα και παλι, και 500ευρω να εχω μεσα και να μου τα παρουν, για μενα ειναι πρόβλημα.
Αν στα παρουν, λεμε τωρα πεσεις θυμα μαζι με αλλους, η τραπεζα στα ξαναβαζει τα χρηματα?
Αν σου κλέψουν τον κωδικό, τότε θα δεις πληρωμή στο λογαριασμό σου. Απλά αμφισβητέις με ένα τηλέφωνο την πληρωμή, και εφόσον δεν έχεις παραλάβει προιόν αποδεδειγμένα (πχ ταχυδρομίο), τότε παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Απλά πράγματα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχει μια προπληρωμένη με μια πιστωτική που έχει πχ 500 ευρώ όριο.
Τώρα αν φοβάσαι για τα 500 ευρώ, δυστυχώς είσαι λίγο εκτός εποχής και μελλοντικά κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς και αγράμματος!!
Δεν αναφέρομαι προσωπικά, ούτε λέω ότι αυτό είναι σωστό, αλλά αυτό είναι το μέλλον.Αλλά τουλάχιστον μη πληρώνεται προμήθειες στις τράπεζες επειδή νοιώθετε ανασφαλείς. Πάρτε μια electron visa.

Doxaios
15-09-08, 11:19
Μια ερώτηση για την προπληρωμένη της eurobank. Στέλνεται κάποιο χαρτί που δείχνει τις κινήσεις του λογαριασμού στο μέρος κατοικίας ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων?

DSLaManiaC
15-09-08, 11:20
Μια ερώτηση για την προπληρωμένη της eurobank. Στέλνεται κάποιο χαρτί που δείχνει τις κινήσεις του λογαριασμού στο μέρος κατοικίας ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων?

Όχι :cool:

Doxaios
15-09-08, 11:25
Κάτι που διάβασα για το 10ε/γέμισμα ισχύει ανεξαρτήτως ποσού που βάζεις?Δηλαδή είτε βάλω 50ε είτε 1000ε θα πληρώσω 10ε?

DSLaManiaC
15-09-08, 11:33
Κάτι που διάβασα για το 10ε/γέμισμα ισχύει ανεξαρτήτως ποσού που βάζεις?Δηλαδή είτε βάλω 50ε είτε 1000ε θα πληρώσω 10ε?

Απ όσο γνωρίζω ναι..

Αν τώρα ψάχνεσαι να βγάλεις μπορείς να δείς και της Κύπρου και της Attica.

Tiven
15-09-08, 11:37
Κάτι που διάβασα για το 10ε/γέμισμα ισχύει ανεξαρτήτως ποσού που βάζεις?Δηλαδή είτε βάλω 50ε είτε 1000ε θα πληρώσω 10ε?

Ανάλογα την τράπεζα , έχει και τις ανάλογες προμήθειες.

Για παράδειγμα έως τα 100 μπορεί να είναι 5 , έως τα 500 να είναι 20 κλπ.



Όπως είπε ο φίλος παραπάνω , Electron Visa είναι η καλύτερη εκτός αν είστε κορόιδα και θέλετε να σας τα παίρνουν οι τράπεζες :evil:

Δεν βλέπω τον λόγο κανείς να προτιμήσει χρεωστική από electron.

hellenicsun
15-09-08, 12:28
Κάτι που διάβασα για το 10ε/γέμισμα ισχύει ανεξαρτήτως ποσού που βάζεις?Δηλαδή είτε βάλω 50ε είτε 1000ε θα πληρώσω 10ε?


Η χρέωση που δίνει η Eurobank για φόρτιση με ποσό έως 100 Ευρώ, είναι 2 Ευρώ τη πρώτη φορά και 1 Ευρώ σε κάθε άλλη φόρτιση. Για ποσά από 101 Ευρώ έως 500 υπάρχει χρέωση 5 Ευρώ τη πρώτη φορά και 2 Ευρώ τις επόμενες. Για ποσά από 501 και πάνω υπάρχει χρέωση 10 Ευρώ τη πρώτη φορά και 5 Ευρώ για τις επόμενες.

Νομίζω είναι μια χαρά.

Doxaios
15-09-08, 12:32
Για 100-500 τι συμβαίνει?Αυτά γιατί δεν τα εξηγούν αναλυτικά στο site άραγε?

hellenicsun
15-09-08, 12:35
Για 100-500 τι συμβαίνει?Αυτά γιατί δεν τα εξηγούν αναλυτικά στο site άραγε?

Σου γράφω παραπάνω. Έκανα Edit το μήνυμα μου.

Tiven
15-09-08, 12:35
Η χρέωση που δίνει η Eurobank για φόρτιση με ποσό έως 100 Ευρώ, είναι 2 Ευρώ τη πρώτη φορά και 1 Ευρώ σε κάθε άλλη φόρτιση. Για ποσά από 101 Ευρώ έως 500 υπάρχει χρέωση 5 Ευρώ τη πρώτη φορά και 2 Ευρώ τις επόμενες. Για ποσά από 501 και πάνω υπάρχει χρέωση 10 Ευρώ τη πρώτη φορά και 5 Ευρώ για τις επόμενες.

Νομίζω είναι μια χαρά.

Ναι μια χαρά είναι αν θέλεις να στα παίρνουν οι απατεώνες ενώ μπορείς να το κάνεις και τσάμπα.

hellenicsun
15-09-08, 12:36
Ναι μια χαρά είναι αν θέλεις να στα παίρνουν οι απατεώνες ενώ μπορείς να το κάνεις και τσάμπα.

Που μπορώ να το κάνω τσάμπα;

Doxaios
15-09-08, 12:40
Ισχύει αυτό που κάποιος είπε οτι μπορεί με κάποιον τρόπο να μετατραπεί σε πιστωτική χωρίς να το καταλάβεις?

hellenicsun
15-09-08, 12:43
Ισχύει αυτό που κάποιος είπε οτι μπορεί με κάποιον τρόπο να μετατραπεί σε πιστωτική χωρίς να το καταλάβεις?

Όχι βέβαια.

Doxaios
15-09-08, 12:55
Να ρωτήσω κάτι τώρα γιατί αυτές οι χρεώσεις δεν βγάζουν νόημα και πολύ. Αν εγώ πάω να βγάλω μια κάρτα και την ανοίξω με 100ε θα δώσω +2ευρώ.Αν στο καπάκι πώοτι βάζω άλλα 150 θα μου πάρουν άλλα 2ε δλδ σύνολο 4 ευρώ αντί για 7ευρώαν το έκανα αρχικά έτσι??

hellenicsun
15-09-08, 12:58
Να ρωτήσω κάτι τώρα γιατί αυτές οι χρεώσεις δεν βγάζουν νόημα και πολύ. Αν εγώ πάω να βγάλω μια κάρτα και την ανοίξω με 100ε θα δώσω +2ευρώ.Αν στο καπάκι πώοτι βάζω άλλα 150 θα μου πάρουν άλλα 2ε δλδ σύνολο 4 ευρώ αντί για 7ευρώαν το έκανα αρχικά έτσι??

Οι συναλλαγές χρεώνονται από το σύστημα. Αν λοιπόν εσύ ολοκληρώσεις τη ΠΡΩΤΗ συναλλαγή και ΑΜΕΣΩΣ προχωρήσεις σε δεύτερη, θα χρεωθείς κανονικά. Δηλαδή, 2 Ευρώ τη πρώτη φορά και 2 Ευρώ τη δεύτερη που είναι και η χρέωση για κάθε φόρτιση με ποσό άνω των 101 Ευρώ.

Tiven
15-09-08, 13:02
Που μπορώ να το κάνω τσάμπα;

Visa Electron που έχω στην Πειραιώς , μπορεί να χρεώσει όσα χρήματα έχει μέσα ο λογαριασμός (σαν χρεωστική) και επίσης κάθε φορά που κάνεις κατάθεση στον λογαριασμό για να είναι διαθέσιμα στην κάρτα , δεν δίνεις καμία απολύτως προμήθεια.

Ένας φίλος μου που πήρε από την Alpha , τον έχει ταράξει στις προμήθειες.. :down:


Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την Πειραιώς , ειδικά στο θέμα συνεργασίας με το paypal.

baldrick
15-09-08, 19:32
Παιδιά εγώ έχω pre paid από την Eurobank αλλά δεν ξέρω τι παίζει επειδή δεν αναγράφει όνομα. Το 99% από τα site ζητούν και ονοματεπώνυμο καρτάς και αυτές οι ρημάδες δεν αναγράφουν. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν η κάρτα τι παίζει. Ρώτησα στην τράπεζα μια μέρα αλλά κι αυτοί δεν ξέρανε τι παίζει ακριβώς, αν δηλαδή είναι τυπικό το ότι δεν αναγράφεται στην κάρτα και αρκεί να δώσεις το όνομα που εκδόθηκε η κάρτα. Και εγώ δεν θέλω να το ρισκάρω βάζοντας χρήματα μέσα και στην περιπτωση που δεν την δεχτεί να μην ξέρω τι να τα κάνω...!

RyDeR
15-09-08, 19:34
Παιδιά εγώ έχω pre paid από την Eurobank αλλά δεν ξέρω τι παίζει επειδή δεν αναγράφει όνομα. Το 99% από τα site ζητούν και ονοματεπώνυμο καρτάς και αυτές οι ρημάδες δεν αναγράφουν. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν η κάρτα τι παίζει. Ρώτησα στην τράπεζα μια μέρα αλλά κι αυτοί δεν ξέρανε τι παίζει ακριβώς, αν δηλαδή είναι τυπικό το ότι δεν αναγράφεται στην κάρτα και αρκεί να δώσεις το όνομα που εκδόθηκε η κάρτα. Και εγώ δεν θέλω να το ρισκάρω βάζοντας χρήματα μέσα και στην περιπτωση που δεν την δεχτεί να μην ξέρω τι να τα κάνω...!

Ούτε η δική μου prepaid αναγράφει όνομα. ;)


Γράψε κανονικά το δικό σου με λατινικούς χαρακτήρες και θα κάνεις αγορές χωρίς πρόβλημα. :)

etsouk2000
16-09-08, 00:18
Δεν βλέπω τον λόγο κανείς να προτιμήσει χρεωστική από electron.

Προφανως εννοεις "Δεν βλέπω τον λόγο κανείς να προτιμήσει προπληρωμενη από electron."

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 5 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ισχύει αυτό που κάποιος είπε οτι μπορεί με κάποιον τρόπο να μετατραπεί σε πιστωτική χωρίς να το καταλάβεις?

Ισχυει και παραισχυει με την electron της eurobank (και μονο της eurobank). Πολυ ασχρη τακτικη της eurobank. Με απλη visa electron ατμ καρτα, συναδελφος εκανε πριν 2 χρονια και αγορες απο μαγαζια, δηλαδη την χρησιμοποιησε ως χρεωστικη, δηλαδη περιμενε πως ο,τι αγορες εκανε θα αφαιρουνταν απλα απο τον λογαριασμο του, οπως συμβαινει με τις χρεωστικες καρτες τοσων αλλων τραπεζων. Κι ομως η eurobank εχει κατι ψιλα γραμματα που λενε οτι οταν την χρησιμοποιησεις για αγορες μετατρεπεται αυτοματα σε πιστωτικη. Πρεπει εσυ ο ιδιος ξεκαθαρα να πεις οτι δεν θελεις ποτέ να γινει πιστωτικη οταν παραλαμβανεις την χρεωστικη καρτα visa electron. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να τον χρεωσουν περιπου 50€ ετησια συνδρομη πιστωτικης καρτας αμεσως μετα την πρωτη αγορα. Εννεοιται οτι ειναι εντελως παρανομη και καταχρηστικη αυτη η τακτικη, ομως την εφαρμοζουν γιατι κοροιδα υπαρχουν πολλα. Χρειαστηκε απειρη αλληλογραφια και απειρος αγωνας σε συνηγορο καταναλωτη κλπ για να παρει πισω ο συναδελφος μου τα λεφτα της συνδρομης και να μετατραπει η καρτα του σε απλη χρεωστικη, οπως παντα ηθελε να την εχει. Προσοχη λοιπον με τις χρεωστικες της eurobank.

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά εγώ έχω pre paid από την Eurobank αλλά δεν ξέρω τι παίζει επειδή δεν αναγράφει όνομα. Το 99% από τα site ζητούν και ονοματεπώνυμο καρτάς και αυτές οι ρημάδες δεν αναγράφουν. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν η κάρτα τι παίζει. Ρώτησα στην τράπεζα μια μέρα αλλά κι αυτοί δεν ξέρανε τι παίζει ακριβώς, αν δηλαδή είναι τυπικό το ότι δεν αναγράφεται στην κάρτα και αρκεί να δώσεις το όνομα που εκδόθηκε η κάρτα. Και εγώ δεν θέλω να το ρισκάρω βάζοντας χρήματα μέσα και στην περιπτωση που δεν την δεχτεί να μην ξέρω τι να τα κάνω...!

Ελα τωρα που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις. Στην σπανια περιπτωση που σου μεινει η προπληρωμενη καρτα αμανατι, πας στο σουπερμαρκετ και ψωνιζεις φαγωσιμα για ενα μηνα και την χρησιμοποιεις εκει. Ελεος, σιγα το προβλημα...

........Auto merged post: etsouk2000 πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την Πειραιώς , ειδικά στο θέμα συνεργασίας με το paypal.

Εχεις φορτωσει λεφτα απο το λογαριασμο σου στην πειραιως στο paypal; Μεχρι πριν απο λιγα χρονια δεν γινοταν. Τωρα γινεται; Απο καμια ελληνικη τραπεζα δεν μπορουσες να φορτωσεις λεφτα στο paypal.
Προσεχε τι ρωταω: δεν μιλαω να εχεις προπληρωμενη ή χρεωστικη καρτα της πειραιως και να πληρωνεις με αυτην μεσω paypal. Εννοω να εχεις συνδεσει το paypal με τον λογαριασμο σου στην οποιαδηποτε ελληνικη τραπεζα (πχ πειραιως, που λες οτι εχεις εσυ) και να μεταφερεις απο τον λογαριασμο της πειραιως λεφτα στο λογαριασμο του paypal.

Tiven
16-09-08, 01:33
Εχεις φορτωσει λεφτα απο το λογαριασμο σου στην πειραιως στο paypal; Μεχρι πριν απο λιγα χρονια δεν γινοταν. Τωρα γινεται; Απο καμια ελληνικη τραπεζα δεν μπορουσες να φορτωσεις λεφτα στο paypal.
Προσεχε τι ρωταω: δεν μιλαω να εχεις προπληρωμενη ή χρεωστικη καρτα της πειραιως και να πληρωνεις με αυτην μεσω paypal. Εννοω να εχεις συνδεσει το paypal με τον λογαριασμο σου στην οποιαδηποτε ελληνικη τραπεζα (πχ πειραιως, που λες οτι εχεις εσυ) και να μεταφερεις απο τον λογαριασμο της πειραιως λεφτα στο λογαριασμο του paypal.

Δεν έχω δοκιμάσει να πάρω χρήματα από την τράπεζα στο paypal , δεν μου χρειάστηκε ποτέ.

Για αγορές , απευθείας αποστολή χρημάτων και οτιδήποτε την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ , δούλεψε μια χαρά χωρίς να φορτώσω χρήματα πρώτα.

etsouk2000
16-09-08, 01:54
Δεν έχω δοκιμάσει να πάρω χρήματα από την τράπεζα στο paypal , δεν μου χρειάστηκε ποτέ.


Ε σου χρειαστηκε, απλα το εκανες μεσω της χρεωστικης σου καρτας electron. Σου χρειαστηκαν λεφτα για να τα στειλεις μεσω paypal, απλα εσυ δεν τα φορτωσες απο τραπεζικο λογαριασμο, αλλα τα "φορτωσες" μεσω της καρτας σου. Το μονο κακο αυτης της μεθοδου ειναι οτι ο παραληπτης των χρηματων πρεπει να μην εχει personal λογαριασμο στο paypal (πρεπει να εχει premium ή business account) ωστε να μπορει να δεχεται λεφτα (πληρωμες) μεσω paypal με πιστωτικη καρτα. Στο εξωτερικο, ο απλος κοσμος χρησιμοποει το paypal ακομα και για να δωσει σε ενα φιλο του 15 ευρω που του χρωστα απο την χθεσινοβραδινη εξοδο σε μπαρ ή σε σινεμα. Τετοιος κοσμος θελει να μπορει να φορτωνει δωρεαν λεφτα στο paypal απο τον τραπεζικο του λογαριασμο και να τα στελνει παλι δωρεαν στον οποιο φιλο του. Αυτο γινεται στο εξωτερικο. Στην Ελλαδα, μεχρι πριν αρκετο καιρο που ειχα κοιταξει, το paypal δεν συνεργαζοταν με τις ελληνικες τραπεζες ωστε να μπορεις να φορτωνεις λεφτα. Στις πληρωμες που στελνεις εσυ οταν πληρωνεις μεσω paypal με καρτα, το paypal κρατα μια μικρη προμηθεια απο τον ληπτη της πληρωμης. Ετσι βγαζει τα λεφτα του. Αρα το χρημα δεν μεταφερεται δωρεαν οταν φορτωνεται μεσω καρτας. Εσενα βεβαια αυτο δεν σε νοιαζει ιδιαιτερα. Ομως συνειδητοποιεις την χρησιμοτητα του να φορτωνεις λεφτα τσαμπα και αβερτα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο και να τα στελνεις σε οποιον θελεις τσαμπα και να τα λαμβανει χωρις παρακρατηση προμηθειας. Αμεσως-αμεσως θα ειχες παρακαμψει ολες τις καταχρηστικες χρεωσεις των ελληνικων τραπεζων για εμβασματα, μεταφορες, πληρωμες κλπ... Ειδες τι σου ειναι το paypal στην κανονικη του μορφη κι οχι στην ελληνικη κουτσουρεμενη εκδοση του;;;

Tiven
16-09-08, 02:00
Ε σου χρειαστηκε, απλα το εκανες μεσω της χρεωστικης σου καρτας electron. Σου χρειαστηκαν λεφτα για να τα στειλεις μεσω paypal, απλα εσυ δεν τα φορτωσες απο τραπεζικο λογαριασμο, αλλα τα "φορτωσες" μεσω της καρτας σου. Το μονο κακο αυτης της μεθοδου ειναι οτι ο παραληπτης των χρηματων πρεπει να μην εχει personal λογαριασμο στο paypal (πρεπει να εχει premium ή business account) ωστε να μπορει να δεχεται λεφτα (πληρωμες) μεσω paypal με πιστωτικη καρτα. Στο εξωτερικο, ο απλος κοσμος χρησιμοποει το paypal ακομα και για να δωσει σε ενα φιλο του 15 ευρω που του χρωστα απο την χθεσινοβραδινη εξοδο σε μπαρ ή σε σινεμα. Τετοιος κοσμος θελει να μπορει να φορτωνει δωρεαν λεφτα στο paypal απο τον τραπεζικο του λογαριασμο και να τα στελνει παλι δωρεαν στον οποιο φιλο του. Αυτο γινεται στο εξωτερικο. Στην Ελλαδα, μεχρι πριν αρκετο καιρο που ειχα κοιταξει, το paypal δεν συνεργαζοταν με τις ελληνικες τραπεζες ωστε να μπορεις να φορτωνεις λεφτα. Στις πληρωμες που στελνεις εσυ οταν πληρωνεις μεσω paypal με καρτα, το paypal κρατα μια μικρη προμηθεια απο τον ληπτη της πληρωμης. Ετσι βγαζει τα λεφτα του. Αρα το χρημα δεν μεταφερεται δωρεαν οταν φορτωνεται μεσω καρτας. Εσενα βεβαια αυτο δεν σε νοιαζει ιδιαιτερα. Ομως συνειδητοποιεις την χρησιμοτητα του να φορτωνεις λεφτα τσαμπα και αβερτα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο και να τα στελνεις σε οποιον θελεις τσαμπα και να τα λαμβανει χωρις παρακρατηση προμηθειας. Αμεσως-αμεσως θα ειχες παρακαμψει ολες τις καταχρηστικες χρεωσεις των ελληνικων τραπεζων για εμβασματα, μεταφορες, πληρωμες κλπ... Ειδες τι σου ειναι το paypal στην κανονικη του μορφη κι οχι στην ελληνικη κουτσουρεμενη εκδοση του;;;

Όντως πολύ καλό ;)

Θα προσπαθήσω αύριο να πεταχτώ στην τράπεζα να βάλω λίγα χρήματα να δοκιμάσω αυτό που λες να δούμε αν γίνετε τώρα.

Χρήματα είχα στείλει όπως είπες σε business/premium account. Αλλά θυμάμαι που ένας φίλος μου είχε στείλει επίσης σε Έλληνα που είχε απλό paypal , με την ίδια κάρτα που έχω και εγώ , γύρω στα 40-50 ευρώ. Δεν είμαι 100% σίγουρος , αλλά θυμάμαι κάτι τέτοιο οπότε μάλλον το έχουν αλλάξει. Στην Πειραιώς τουλάχιστον.

etsouk2000
16-09-08, 02:49
Όντως πολύ καλό ;)

Θα προσπαθήσω αύριο να πεταχτώ στην τράπεζα να βάλω λίγα χρήματα να δοκιμάσω αυτό που λες να δούμε αν γίνετε τώρα.


Μηπως δεν εχεις καταλαβει τι εννοω;; Δεν χρειαζεται να πεταχτεις σε καμια τραπεζα. Απλα δες αν το paypal σου σε αφηνει να κανεις add account λογαριασμο ελληνικης τραπεζας και μετα δες αν σε αφηνει να κανεις add funds απο αυτον τον λογαριασμο, οχι withdraw funds (αυτο γινεται). Εκει το ελεγε παλια οτι "λυπουμαστε, δυστυχως, προς το παρον αυτο δεν ειναι εφικτο με ελληνικες τραπεζες κλπ κλπ". Δεν χρειαζεται να εχεις λεφτα στον λογαριασμο, δεν χρειαζεται να το κανεις μεχρι τελους την διαδικασια. Δες απλα τι μηνυμα σου βγαζει οταν πας να κανει add funds. Πιθανοτατα δεν θα γινεται ακομα και θα σου βγαλει το μηνυμα οτι "λυπαμαι". Αλλιως, αν τελικα γινεται, τοτε σταματα το λιγο πριν το confirmation της φορτωσης, ωστε να μην σου παρει οντως τ λεφτα απο την τραπεζα.



Χρήματα είχα στείλει όπως είπες σε business/premium account. Αλλά θυμάμαι που ένας φίλος μου είχε στείλει επίσης σε Έλληνα που είχε απλό paypal , με την ίδια κάρτα που έχω και εγώ , γύρω στα 40-50 ευρώ. Δεν είμαι 100% σίγουρος , αλλά θυμάμαι κάτι τέτοιο οπότε μάλλον το έχουν αλλάξει. Στην Πειραιώς τουλάχιστον.

Ο φιλος Α με personal paypal account αποκλειεται να εστειλε λεφτα μεσω καρτας στον αλλο φιλο Β με επισης personal paypal account. Μολις ο Α το προσπαθουσε, το paypal θα ελεγε στον Α οτι ο Β δεν μπορει να δεχτει πληρωμες μεσω καρτας γιατι ο Β εχει personal paypal account, αντι για premium ή business.

Manolis_karas
16-09-08, 08:25
Γράψε κανονικά το δικό σου με λατινικούς χαρακτήρες και θα κάνεις αγορές χωρίς πρόβλημα.

Είχα προπληρωμένη της Eurobank. Δεν γράφεις το όνομα σου, γράφεις ένα γενικό όνομα π.χ. Όνομα, Πελάτης, Ιδιοκτήτης, στα λατινικά, δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω αυτό που γράφει η κάρτα επάνω.

etsouk2000
16-09-08, 09:07
Είχα προπληρωμένη της Eurobank. Δεν γράφεις το όνομα σου, γράφεις ένα γενικό όνομα π.χ. Όνομα, Πελάτης, Ιδιοκτήτης, στα λατινικά, δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω αυτό που γράφει η κάρτα επάνω.

Δεν εχω δει προπληρωμενη καρτα να ξερω πώς ειναι, αλλα θεωρω αυτονοητο οτι αν γραφει κατι η προπληρωμενη καρτα πανω αντι για ονομα, πχ "κατοχος", "ονομα", "πελατης", τοτε αυτονοητως γραφετε αυτο στις online αγορες σας. Το ονομα μαζι με τον αριθμο διασταυρωνονται για επαληθευση. Αν εσεις γραψετε ο,τι να'ναι τοτε μπορει να υπαρξει προβλημα. Αυτονοητο δεν ειναι;

baldrick
16-09-08, 12:54
Η Euroline που έχω βγάλει δεν αναγράφει απολύτως τίποτε πάνω. Μόνο τον αριθμό κάρτας και το Expiry Date

21century
16-09-08, 13:28
Ετσι είναι και δεν πρόκειται ποτέ να μετατραπεί σε πιστωτική. Πρόσφατα μάλιστα έληξε η δική μου και πήρα καινουργια απο ένα υποκατάστημα της τράπεζας χωρίς χρέωση ή πολλές διαδικασίες και έλεγξα το υπόλοιπό μου. Είναι σωτήρια λύση και ελεγχεις τι σπαταλιέται...

jimke1
17-09-08, 00:08
Πειραιως και παλι Πειραιως κανενα προβλημα.Την εχω κοντα 1 χρονο βαζω το ποσο που θελω
και κανω την αγορα μου.

Tiven
17-09-08, 00:23
Μηπως δεν εχεις καταλαβει τι εννοω;; Δεν χρειαζεται να πεταχτεις σε καμια τραπεζα. Απλα δες αν το paypal σου σε αφηνει να κανεις add account λογαριασμο ελληνικης τραπεζας και μετα δες αν σε αφηνει να κανεις add funds απο αυτον τον λογαριασμο, οχι withdraw funds (αυτο γινεται). Εκει το ελεγε παλια οτι "λυπουμαστε, δυστυχως, προς το παρον αυτο δεν ειναι εφικτο με ελληνικες τραπεζες κλπ κλπ". Δεν χρειαζεται να εχεις λεφτα στον λογαριασμο, δεν χρειαζεται να το κανεις μεχρι τελους την διαδικασια. Δες απλα τι μηνυμα σου βγαζει οταν πας να κανει add funds. Πιθανοτατα δεν θα γινεται ακομα και θα σου βγαλει το μηνυμα οτι "λυπαμαι". Αλλιως, αν τελικα γινεται, τοτε σταματα το λιγο πριν το confirmation της φορτωσης, ωστε να μην σου παρει οντως τ λεφτα απο την τραπεζα.



Ουπς σόρρυ , τώρα κατάλαβα τι θες να πεις :oops:

cool11
23-12-08, 22:47
Παιδια, επειδη εχω ηδη ενα λογαριασμο στην Πειραιως, και την αντιστοιχη καρτα ΑΤΜ, μπορειτε να μου πειτε:

1. τι πρεπει να κανω για τον κανω ebanking? Πρεπει να παω σε καταστημα, ή μπορω να τον κανω ebanking απευθειας απο το internet?

2. Η καρτα ΑΤΜ της Πειραιως, είναι χρεωστικη, ωστε να μπορω να την χρησιμοποιω ως προπληρωμενη πιστωτικη?

ariadgr
24-12-08, 02:56
Παιδια, επειδη εχω ηδη ενα λογαριασμο στην Πειραιως, και την αντιστοιχη καρτα ΑΤΜ, μπορειτε να μου πειτε:

1. τι πρεπει να κανω για τον κανω ebanking? Πρεπει να παω σε καταστημα, ή μπορω να τον κανω ebanking απευθειας απο το internet?

Τηλεφώνησε στην Πειραιώς να μάθεις τι απαιτείται για εγγραφή στο ebanking.


2. Η καρτα ΑΤΜ της Πειραιως, είναι χρεωστικη, ωστε να μπορω να την χρησιμοποιω ως προπληρωμενη πιστωτικη?

Aν γράφει Visa (electron) πάνω, ναι, είναι χρεωστική.

Doxaios
24-12-08, 19:11
Νομίζω δίνεις 5 ευρώ στην Πειραιώς για την ενεργοποίηση του.Κατα τα άλλα δουλεύει σαν κανονική πιστωτική.

Rm.Geko
04-01-09, 01:30
Δεν εχω καμια εμπειρια παλαιοτερα με προπληρωμενη καρτα..
Θελω να μου πειτε πια θεωρειτε ως τη καλυτερη γιατι απο οσα διαβασα μαλλον περισσοτερο μπερδευτικα!

π.χ :
1)Θελω να μπορω να κανω αγορες μεσω ιντερνετ και απο το εξωρερικο(να τι δεχονται ξενα site)
2)Nα κανω αναληψη και να τη γεμιζω απο ΑΤΜ
3)Να μπορω να βλεπω τις κινησεις που εχουν γινει στα χρηματα μου και ποσα μου εμειναν μεσω ιντερνετ η εστω ΑΤΜ!
4)Ποσο θα μου κοστισει και ποια θα μου κραταει λιγοτερα λεφτα οταν βαζω καποιο ποσο;(γιατι πολλα διαβασα..:down:)
5)Αν χρειαστει να μπορω να τη χρησιμοποιω και εκτος internet(δε με απασχολει και τοσο!)

Ακομη:
1)Αν δε με βολεψει και θελω να αλλαξω τραπεζα μπορω να παρω οσα λεφτα εχω μεσα και να τη πεταξω χωρις να με πριζουν και χωρις επιβαρυνσεις;
2)Μπορω να βαλω οσα χρηματα θελω π.χ 100-200 τι φορα η με υποχρεωνουν με καποιο οριο; και

Οποιος εχει και γνωριζει, ας αφιερωσει λιγο χρονο να με βοηθησει ;)
Ευχαριστω εκ των προτερων..

Doxaios
04-01-09, 10:54
Απλά και με μία λέξη. Θα κάνεις έναν απλό λογαριασμό στην Πειραιώς. Δεν χρειάζεται να πώ κάτι παραπάνω καλύπτει ΟΛΑ τα παραπάνω.

Rm.Geko
05-01-09, 01:57
Κανενας αλλος να πει τη γνωμη του..

alxandros
05-01-09, 14:20
Δεν εχω καμια εμπειρια παλαιοτερα με προπληρωμενη καρτα..
Θελω να μου πειτε πια θεωρειτε ως τη καλυτερη γιατι απο οσα διαβασα μαλλον περισσοτερο μπερδευτικα!

π.χ :
1)Θελω να μπορω να κανω αγορες μεσω ιντερνετ και απο το εξωρερικο(να τι δεχονται ξενα site)
Συμφωνώ κι εγώ για την Πειραιώς όπως σου πρότεινε και ο Doxaios.
Μπορείς να αγοράζεις μέσω internet και απο το εξωτερικό.



2)Nα κανω αναληψη και να τη γεμιζω απο ΑΤΜ
Μπορείς να κάνεις ανάληψη απο οποιοδήποτε ΑΤΜ. Δεν γεμίζεις την κάρτα αλλά καταθέτεις λεφτά στο λογαριασμό. Αυτό μπορεί να γίνει και με ebanking έχοντας 2 λογαριασμους στην τράπεζα οπου θα μεταφέρεις χωρίς χρέωση χρηματα απο τον ένα στο άλλο που θα έχεις για τις αγορές.



3)Να μπορω να βλεπω τις κινησεις που εχουν γινει στα χρηματα μου και ποσα μου εμειναν μεσω ιντερνετ η εστω ΑΤΜ!
Μπορείς να βλέπεις τις κινήσεις που έχουν γίνει και να ενημερώνεσαι και με email,sms στο κινητό ή με τηλ. επικοινωνία κάθε φορά που γίνετε κάποια κίνηση στο λογαριασμό σου. Η ενημέρωση με email είναι δωρεάν, τα άλλα δύο είναι με χρέωση.



4)Ποσο θα μου κοστισει και ποια θα μου κραταει λιγοτερα λεφτα οταν βαζω καποιο ποσο;(γιατι πολλα διαβασα..:down:)
Δεν κοστίζει κάτι όταν κάνεις κατάθεση χρημάτων.



5)Αν χρειαστει να μπορω να τη χρησιμοποιω και εκτος internet(δε με απασχολει και τοσο!)
Μπορείς να τη χρησιμοποιείς κανονικά στα καταστήματα αρκεί να υπάρχει αρκετό υπόλοιπο στον λογαριασμό σου.



Ακομη:
1)Αν δε με βολεψει και θελω να αλλαξω τραπεζα μπορω να παρω οσα λεφτα εχω μεσα και να τη πεταξω χωρις να με πριζουν και χωρις επιβαρυνσεις;
2)Μπορω να βαλω οσα χρηματα θελω π.χ 100-200 τι φορα η με υποχρεωνουν με καποιο οριο;

Οποιος εχει και γνωριζει, ας αφιερωσει λιγο χρονο να με βοηθησει ;)
Ευχαριστω εκ των προτερων..
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα σε αυτό. Απλώς παίρνεις τα λεφτά που έχεις μέσα. Για ποιο σίγουρα ρωτάς την τράπεζα. Δεν υπάρχει κάποιο όριο που θα βάλεις στον λογαριασμό. Βάζεις το ποσό που χρειάζεσαι κάθε φορά που θες να αγοράσεις κάτι.

Το μόνο αρνητικό στην Πειραιώς για μένα είναι οτι άμα ξεχάσεις το password για το ebanking για να στο αλλάξουν θα σε χρεώσουν 2 ευρώ και θα πρέπει να το παραλάβεις και απο κάποιο κατάστημα ύστερα απο μερικές μέρες.

Tiven
05-01-09, 14:33
Άλλο ένα αρνητικό στην Πειραιώς είναι το ότι όταν καταθέτεις χρήματα στον λογαριασμό αυτά γίνονται διαθέσιμα για αγορές μέσω internet την επόμενη εργάσιμη. :down:

Θυμάμαι που πηγαίναμε με τον φίλο μου και βάζαμε λεφτά για να πληρώσουμε την συνδρομή στο EVE (αυτός στην Alpha) και μόλις γυρνάει σπίτι αγοράζει απευθείας ενώ εγώ έπρεπε να περιμένω 1 μέρα εκτός αν ήταν Παρασκευή που έπρεπε να περιμένω ως την Δευτέρα. :down:

noname85
05-01-09, 16:18
χρησιμοποιω το winbank και τη webuy.ολα οκ.το μονο προλημα ειναι με την εργασιμη για την καταθεση!

Rm.Geko
05-01-09, 20:32
Συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα ειμαι αναμεσα στις προπληρωμενες τις Πειραιως-Κυπρου-Εurobank(οι οποια εχω ακουσει οτι σου κραταει αρκετα λεφτα οταν κατθετεις καποιο χρηματικο ποσο)

Συμφωνα με αυτα που ζηταω παραπανω ποια να αποφυγω;(γιατι θελω αυριο μεθαυριο να τη βγαλω..)

PS:Η Κυπρου δεν υστερει λιγο σε καταστηματα εσεις που εχετε βρισκετε ευκολα;:hmm:

Doxaios
05-01-09, 20:44
Πάνω έθεσες κάποιους όρους που ήθελες να υπάρχουν στην κάρτα σου. Με το πλέον κατηγορηματικό τρόπο σου λέω Πειραιώς(πχ η eurobank κρατάει ποσά ανάλογα του πόσα λεφτά την φορτώνεις). Για ποιόν λόγο επιμένεις?Της πειραιώς πάντως δεν είναι προπληρωμένη είναι χρεωστική.Ο λόγος που στο λέω είναι επειδή έχω πειραιώς εδώ και 4 χρόνια και πέρασε και eurobank από τα χέρια μου όχι επειδή είμαι μέτοχος στην πειραιώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.