PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμενη πιστωτικη



Σελίδες : 1 2 [3]

Rm.Geko
05-01-09, 21:06
Για ποιόν λόγο επιμένεις
Κοιταω και σε ποια εχω ευκολοτερη προσβαση και ειναι και ποιο κοντα μου!
Θελω να σχηματισω μια ποιο ολοκληρωμενη αποψη για να μην ξαναλλαζω;;)

Της πειραιώς πάντως δεν είναι προπληρωμένη είναι χρεωστική.
Δε καταλαβα τη εννοεις χρεωστικη για προπληρωμενες μιλαμε..

noname85
05-01-09, 21:18
η webuy ειναι προπληρωμενη mastercard και μονο για ηλεκτρονικη χρηση!

Rm.Geko
05-01-09, 21:42
η webuy ειναι προπληρωμενη mastercard και μονο για ηλεκτρονικη χρηση!
Δηλαδη μου λες πως η προπληρωμενη της Πειραιως ειναι μονο για χρηση στο ιντερνετ;

Kαι κατι αλλο:
H prepaid card της Kυπρου θεωρειται VISA, ενω
η prepaid card της Πειραιως MasterCard;

Sorry αν ρωταω καμια βλακια δεν εχω ξαναασχολειθει, εχει σχεσει με το ποσο αποδεκτες ειναι απο τα ξενα site η ειναι το ιδιο(VISA-MasterCard)

noname85
05-01-09, 21:48
ναι!ακριβως αυτο πειραιως=μονο internet.εξω ολοι υποστηριζουν και master και visa.δεν σου δινουν πλαστικη καρτα.

Doxaios
05-01-09, 22:18
Λοιπόν ας τα ξαναπούμε. Στην πειραιώς θα ανοίξεις έναν απλό λογαριασμό, οπού θα μπορείς να βάζεις όσα λεφτά θές χωρίς να σου κρατάνε τίποτα και θα σου δώσουν μια κάρτα ΑΤΜ. Αυτή η κάρτα ΑΤΜ είναι που θα χρησιμοποιείς για τις αγορές σου "σαν πιστωτική VISA". Η διαφορά με την πιστωτική είναι οτι όταν κάνεις μια αγορά παίρνει κατευθείαν από εκεί τα λεφτά.Άρα αν έχεις μέσα 200ευρώ και θές να αγοράσεις κάτι 300ευρώ απλά δεν θα πραγματοποιηθεί. Πρέπει να έχεις μέσα λεφτά. Αυτό λέγεται χρεωστική. Μην μπερδεύεσαι με prepaid και τέτοια πράγματα. Εγώ ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με αυτή είτε είναι ελληνικά e shops, είτε ξένα ,είτε ebay, είτε amazon είτε οτιδήποτε.

cool11
20-01-09, 09:57
Επανερχομαι, για να ρωτησω τους πιο ψαγμενους:

ποσο 'εξασφαλισμενοι' ειμαστε τελικα οταν δινουμε τον αριθμο χρεωστικης-πιστωτικης στο internet?
Πολυσυζητημενο θεμα θα μου πειτε. Παρα τα οσα εχω διαβασει ομως ακομη αναρωτιεμαι.

Λενε μερικοι, υπαρχει τοση ασφαλεια, οση και σε ενα παραδοσιακο μαγαζι.
Δεν νομιζω ειναι ετσι ομως.
Γιατι στο καταστημα, θα δωσεις την πλαστικη καρτα.
Εφυγες απο το καταστημα, τελος, δεν εχει πλαστικη καρτα, σε οποιαδηποτε περιπτωση ειναι δυσκολο να ξαναχρεωσει.

Στο internet ομως; Δινεις ενα νουμερο.
Πολυ πιο ευκολο να χρησιμοποιηθει ξανα. Ειναι απλα ενα και μονο νουμερο, χωρις πλαστικη καρτα.
Αν κλαπει, αν καποιος τον αντιγραψει κλπ?

Βεβαια, η προπληρωμενη ή χρεωστικη, ειναι μια δικλειδα ασφαλειας, οπως συζητηθηκε εδω.
Αλλα και παλι, στο internet, δεν μπορει να σε κλεψουν πολυ πιο ευκολα απο την χρηση σε κανονικο καταστημα;

etsouk2000
21-01-09, 00:48
ποσο 'εξασφαλισμενοι' ειμαστε τελικα οταν δινουμε τον αριθμο χρεωστικης-πιστωτικης στο internet?


Πολυ. Το κανω συνεχεια. Δεν ειχα ποτέ προβλημα.



Λενε μερικοι, υπαρχει τοση ασφαλεια, οση και σε ενα παραδοσιακο μαγαζι.
Δεν νομιζω ειναι ετσι ομως.
Γιατι στο καταστημα, θα δωσεις την πλαστικη καρτα.
Εφυγες απο το καταστημα, τελος, δεν εχει πλαστικη καρτα, σε οποιαδηποτε περιπτωση ειναι δυσκολο να ξαναχρεωσει.


Κοιμασαι τον υπνο του δικαιου. Εχει τα νουμερα της καρτας σου απο την προηγουμενη χρεωση. Κοιταει τα 3 ψηφια ccv2 στην πισω πλευρα της καρτας και τα απομνημονευει. Πλαστογραφει και μια κουτση-στραβη υπογραφη και τελος. Ολοι μας υπογραφουμε το αποκομμα βιαστικα και βαζουμε μια υπογραφη πολυ τσαπατσουλικη, αρα ευκολα πλαστογραφησιμη.
Ο μονος λογος που δεν το κανουν ειναι γιατι εσυ μετα θα αμφισβητησεις τη χρεωση και τελικα δεν θα παρουν αυτοι τα λεφτα απο την τραπεζα. Και αν το κανουν και αρκετες φορες θα τους παρει χαμπαρι η τραπεζα.



Στο internet ομως; Δινεις ενα νουμερο.
Πολυ πιο ευκολο να χρησιμοποιηθει ξανα. Ειναι απλα ενα και μονο νουμερο, χωρις πλαστικη καρτα.
Αν κλαπει, αν καποιος τον αντιγραψει κλπ?


Μονο αν εχεις trοjans, spyware κλπ. Σε μια https συνδεση ειναι πιο ασφαλες.



Αλλα και παλι, στο internet, δεν μπορει να σε κλεψουν πολυ πιο ευκολα απο την χρηση σε κανονικο καταστημα;

Σιγα...

cool11
21-01-09, 09:37
Οπως καταλαβα, η 'αμφισβητηση' ειναι η δικλειδα ασφαλειας μας.

kennyyy
21-01-09, 09:51
Οπως καταλαβα, η 'αμφισβητηση' ειναι η δικλειδα ασφαλειας μας.
Βασικά ναι. Το σύστημα δουλεύει γιατί οι κανόνες αμφισβήτησης είναι συντριπτικά υπέρ του καταναλωτή. Αν αμφισβητήσεις μια χρέωση ο έμπορος πρέπει να αποδείξει ότι είσουνα εσύ, όχι εσύ ότι *δεν* αγόρασες το αντικείμενο.
Επίσης αν έχεις καλή πιστωτική (amex :whistle:) η χρέωση απαλείφεται αυτόματα μόλις καταθέσεις την αίτηση αμφισβήτησης και *αν* και *όταν* ο έμπορος αποδείξει ότι όντως είσουνα εσύ, τότε και μόνον τότε μπορεί να χρεωθείς.
Ακόμα και τράπεζες τύπου citigroup το έχουν κάνει αυτό από καλή πίστη.
Αυτά + όσα λέει ο etsouk περί του "ανέντιμου σερβιτόρου" που κλέβει αριθμούς πιστωτικών καρτών....Ο λόγος που δεν υπάρχει αυτό είναι γιατί δε μπορεί να πάει μακριά ο σερβιτόρος, είτε είναι πραγματικός είτε διαδικτυακός.

cool11
21-01-09, 11:00
Αιτηση αμφισβητησης γινεται και μεσω internet ή μονο με παρουσια σε τραπεζικο καταστημα?

themis_neo77
22-01-09, 11:44
Millennium ;)
Παντα αξιοπιστη.
Εγω δεν ειχα ποτε μου κανενα προβλημα με την πιστωτικη.. Ουτε κρυφες χρεωσεις , ουτε καν ενοχλητικα τηλεφωνηματα για ενημερωση-προωθηση πακετων κλπ..
Μια χαρα ! :oneup:

ipo
26-04-09, 19:50
Για προπληρωμένη κάρτα μπορείτε να συμβουλευτείτε το ακόλουθο συγκριτικό προπληρωμένων καρτών:
Προπληρωμένες Κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803)

john_who
26-04-09, 20:31
Βασικά ναι. Το σύστημα δουλεύει γιατί οι κανόνες αμφισβήτησης είναι συντριπτικά υπέρ του καταναλωτή. Αν αμφισβητήσεις μια χρέωση ο έμπορος πρέπει να αποδείξει ότι είσουνα εσύ, όχι εσύ ότι *δεν* αγόρασες το αντικείμενο.
Επίσης αν έχεις καλή πιστωτική (amex :whistle:) η χρέωση απαλείφεται αυτόματα μόλις καταθέσεις την αίτηση αμφισβήτησης και *αν* και *όταν* ο έμπορος αποδείξει ότι όντως είσουνα εσύ, τότε και μόνον τότε μπορεί να χρεωθείς.
Ακόμα και τράπεζες τύπου citigroup το έχουν κάνει αυτό από καλή πίστη.
Αυτά + όσα λέει ο etsouk περί του "ανέντιμου σερβιτόρου" που κλέβει αριθμούς πιστωτικών καρτών....Ο λόγος που δεν υπάρχει αυτό είναι γιατί δε μπορεί να πάει μακριά ο σερβιτόρος, είτε είναι πραγματικός είτε διαδικτυακός.

Σωστός! Έχω κάνει μέχρι τώρα 6 αμφισβητήσεις. Στην αρχή πανικοβλήθηκα, αλλά στη συνέχεια έχω τυποποιήσει και την διαδικασία με τις δύο πιστωτικές κάρτες που χρησιμοποιώ στο Ίντερνετ (όχι προπληρωμένες, δεν θέλω νταβατζή του 1 και 2% των αγορών μου).


Αιτηση αμφισβητησης γινεται και μεσω internet ή μονο με παρουσια σε τραπεζικο καταστημα?

Με φαξ γίνεται η αίτηση αμφισβήτησης συνήθως. Την κάνεις και την στέλνεις από τον υπολογιστή. Παίρνεις μετά δυο τρεις μέρες να ρωτήσεις μήπως δεν πήρανε το φαξ να το ξαναστείλεις και μετά σε παίρνουν αυτοί.

tupolev
26-04-09, 23:44
Σωστός! Έχω κάνει μέχρι τώρα 6 αμφισβητήσεις. Στην αρχή πανικοβλήθηκα, αλλά στη συνέχεια έχω τυποποιήσει και την διαδικασία με τις δύο πιστωτικές κάρτες που χρησιμοποιώ στο Ίντερνετ (όχι προπληρωμένες, δεν θέλω νταβατζή του 1 και 2% των αγορών μου).


Καλά, πως κατάφερες να έχεις 6 αμφισβητήσεις? Πως είχαν γίνει οι παράνομες αυτές συναλλαγές και από ποιους? Πως διέρρευσαν τα στοιχεία της κάρτας σου?

Τελικά είχαν αίσιο τέλος στις διαδικασίες αυτές?

Ελπίζω να μην σε ζάλισα!!!!!:)

dkm
27-04-09, 00:04
Έχω 6 χρόνια από Alpha Bank και ούτε πάγια δίνω ούτε τίποτε... Και την έχω ως πιστωτική και για αγορές μέσω internet...

john_who
27-04-09, 00:52
Καλά, πως κατάφερες να έχεις 6 αμφισβητήσεις? Πως είχαν γίνει οι παράνομες αυτές συναλλαγές και από ποιους? Πως διέρρευσαν τα στοιχεία της κάρτας σου?
Τελικά είχαν αίσιο τέλος στις διαδικασίες αυτές?

Κατ΄αρχήν, αμφισβήτηση κάνεις και όταν πας να παραγγείλεις από κάπου, και ενώ το κατάστημα σε χρεώσει, εσύ δεν παραλαμβάνεις ποτέ την παραγγελία, ή την παίρνεις λειψή.
Στα μισά e-shop που στέλνεις μέιλ, δεν απαντάνε... στην αρχή τρομάζεις αλλά μετά μαθαίνεις να παίρνεις την πιστωτική και ησυχάζεις.

Όλες πήγαν καλά, με τις δύο πρώτες με τη μπουτίκ της Τσέλσι δυσκολεύτηκα στην αρχή, και τώρα έχω μια που εκκρεμεί με τον Κοτσόβολο.

ΠΟΤΕ δεν είδα στην κάρτα μου συναλλαγή που δεν έχω κάνει. Αγοράζω από το ίντερνετ 1-2 φορές την εβδομάδα.

Rebel Scum
27-04-09, 01:12
Μου είχε τύχει με μια καρτα citibank να υποκλαπούν τα στοιχεία και να γίνουν χρεώσεις χιλιάδων σε κάτι ταξιδιωτικά γραφεία και ξενοδοχεία στην Αγγλία...μετά τη διαδικασία των αμφισβητήσεων όλα τα χρήματα επιστράφηκαν.

Σε καθε περίπτωση προς αποφυγην καρδιακών επεισοδίων όταν δεις τις χρεώσεις καλή είναι η χρήση προπληρωμένων καρτών. Πλέον χρησιμοποιώ την webuy της Πειραιως. Αν και κάποιες φορες δεν γίνετια δεκτή και χρειάζονται κανονική κάρτα... εκεί δεν ξέρω τι παιζει

tupolev
27-04-09, 13:53
Κατ΄αρχήν, αμφισβήτηση κάνεις και όταν πας να παραγγείλεις από κάπου, και ενώ το κατάστημα σε χρεώσει, εσύ δεν παραλαμβάνεις ποτέ την παραγγελία, ή την παίρνεις λειψή.
Στα μισά e-shop που στέλνεις μέιλ, δεν απαντάνε... στην αρχή τρομάζεις αλλά μετά μαθαίνεις να παίρνεις την πιστωτική και ησυχάζεις.

Όλες πήγαν καλά, με τις δύο πρώτες με τη μπουτίκ της Τσέλσι δυσκολεύτηκα στην αρχή, και τώρα έχω μια που εκκρεμεί με τον Κοτσόβολο.

ΠΟΤΕ δεν είδα στην κάρτα μου συναλλαγή που δεν έχω κάνει. Αγοράζω από το ίντερνετ 1-2 φορές την εβδομάδα.

Άκρως διαφωτιστική η απάντησή σου. Δεν ήξερα ότι είναι τόσο απλό να αμφισβητήσεις μια συναλλαγή. Οι κάρτες που χρησιμοποιείς τι είναι? VISA, MASTER, άλλη?

Εγώ για τις συναλλαγές στο ιντερνετ χρησιμοποιώ μια VISA της Eurobank. Δεν θέλω τις προπληρωμένες για να μην πληρώνω κερατιάτικα σε προμήθειες. Πιστεύω ότι αν δεν πας γυρεύοντας (άγνωστα site χωρίς πιστοποίηση, χρήση κάρτας σε κοινόχρηστο υπολογιστή) δεν υπάρχει κίνδυνος.

Επίσης τσεκάρω τακτικά το λογαριασμό απτο ebanking για να διαπιστώσω έγκαιρα τυχών παράνομη χρέωση, πρωτού να έρθει ο έντυπος λογαριασμός.

ipo
27-04-09, 15:08
Εγώ για τις συναλλαγές στο ιντερνετ χρησιμοποιώ μια VISA της Eurobank. Δεν θέλω τις προπληρωμένες για να μην πληρώνω κερατιάτικα σε προμήθειες. Πιστεύω ότι αν δεν πας γυρεύοντας (άγνωστα site χωρίς πιστοποίηση, χρήση κάρτας σε κοινόχρηστο υπολογιστή) δεν υπάρχει κίνδυνος.
Συμφωνώ ότι ο κίνδυνος διαρροής των στοιχείων της κάρτας δεν πρέπει να είναι ανατρεπτικός παράγοντας χρήσης της. Όπως και ο κίνδυνος ενός τρακαρίσματος (πολλοί οδηγοί έχουν τρακάρει τουλάχιστον μία φορά), δεν είναι ανατρεπτικός στο να οδηγεί κανείς. Απλά χρειάζεται προσοχή.

Η χρυσή τομή οικονομίας/ασφάλειας παρέχεται από τις χρεωστικές κάρτες. Μάλιστα μπορεί να γίνουν πιο ασφαλείς και από τις προπληρωμένες, αν συνδυαστούν με 2 λογαριασμούς. Δεν είναι τυχαίο ότι στο εξωτερικό το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου χρησιμοποιεί χρεωστικές και όχι πιστωτικές κάρτες. Απλά στην Ελλάδα έχουμε μείνει πίσω σε θέματα ενημέρωσης για τα προϊόντα των τραπεζών, κάτι το οποίο αξιοποιείται από τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα για να προωθήσουν τις πιστωτικές κάρτες. Τα κέρδη από τις τελευταίες είναι πολύ μεγαλύτερα απ' ό,τι από τις άλλες 2 κατηγορίες.

Αποτέλεσμα της παραπάνω κατάστασης είναι να έχει ταυτιστεί ο όρος κάρτα, με τον όρο πιστωτική κάρτα.

daywalker06
27-04-09, 16:08
Η χρυσή τομή οικονομίας/ασφάλειας παρέχεται από τις χρεωστικές κάρτες. Μάλιστα μπορεί να γίνουν πιο ασφαλείς και από τις προπληρωμένες, αν συνδυαστούν με 2 λογαριασμούς. Δεν είναι τυχαίο ότι στο εξωτερικό το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου χρησιμοποιεί χρεωστικές και όχι πιστωτικές κάρτες.

Μπορείς σε παρακαλώ να το κάνεις ποιο λιανά.

ipo
27-04-09, 16:42
Αναγκαστικά θα αναφερθώ σε συγκεκριμένη τράπεζα, διότι σε αυτή είναι δυνατή η επίτευξη του καλού και οικονομικού αποτελέσματος. Αν το δει κανείς ως διαφήμιση, ας προτείνει καλύτερο τρόπο από άλλη τράπεζα. Είμαστε ανοικτοί σε νέες προτάσεις. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι:


Πηγαίνεις σε υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς με ταυτότητα, λογαριασμό ΔΕΚΟ (για να πιστοποιηθεί η διεύθυνσή σου) και πιστοποιητικό Α.Φ.Μ. (πιστοποιητικό έκδοσης ΑΦΜ από την εφορία ή εκκαθαριστικό εφορίας).
Με κόστος χρόνου 10-20 λεπτά, ανοίγεις 2 καταθετικούς λογαριασμούς: Έναν που να συνδέεται με τη wincard και έναν που να μη μη συνδέεται με αυτή. Η wincard είναι κάρτα με διπλή ιδιότητα: Cashcard και χρεωστική κάρτα Visa. Σε αυτό το σημείο βολεύει πολύ, να καταθέσεις κάποια χρήματα στον ένα τουλάχιστον λογαριασμό, για μελλοντική χρήση. (Προσωπικά είχα καταθέσει μόνο 50 ευρώ, αλλά σύντομα πρόσθεσα κι άλλα) Απ' όσο ξέρω παραλαμβάνεις αμέσως την κάρτα.
Ενεργοποιείς το e-banking (winbank) με χρηματικό κόστος 5 ευρώ εφάπαξ, το οποίο συνδέεται με όλους τους λογαριασμούς σου στην τράπεζα. Σου δίνουν τους κωδικούς εκείνη τη στιγμή. Η συσκευή extra pin κατά πάσα πιθανότητα δε σου χρειάζεται, οπότε δεν την παίρνεις αν σου την προτείνουν, διότι έχει ετήσια χρέωση.

Τι έχεις λοιπόν στη διάθεση σου;
- 1 λογαριασμό στον οποίο έχεις πρόσβαση με βιβλιάριο από τον γκισέ της τράπεζας, καθώς και μέσω e-banking.
- 1 λογαριασμό στον οποίο έχεις πρόσβαση με βιβλιάριο από τον γκισέ της τράπεζας, μέσω e-banking, αλλά και μέσω της wincard.

Σε μία χρεωστική κάρτα τα χρήματα με τα οποία μπορεί κάποιος να κάνει αγορές είναι μόνο όσα έχει ο καταθετικός λογαριασμός με τον οποίο είναι συνδεδεμένη. Όπως και με την προπληρωμένη κάρτα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803), αν δε νιώθεις ασφάλεια για τα στοιχεία της κάρτας σου, τότε "διακινδυνεύεις" μόνο τα χρήματα που αντιστοιχούν στο λογαριασμό της (ποσό φόρτισης στην προπληρωμένη κάρτα). Ακόμα και να χάσεις την κάρτα σου και να μαντέψει ο άλλος το PIN, μόνο τα χρήματα που έχεις στο λογαριασμό της διακινδυνεύεις. Επομένως τοποθετείς μεγάλο ποσό μόνο στον καταθετικό λογαριασμό που δεν είναι συνδεδεμένος με την κάρτα, ενώ κρατάς χαμηλό ή και μηδενικό το υπόλοιπο του λογαριασμού της χρεωστικής κάρτας. Όταν χρειαστεί να κάνεις αγορές, συνδέεσαι για 3 λεπτά στο e-banking (ή και το phone banking), μεταφέρεις το ποσό που χρειάζεσαι από το λογαριασμό με τα πολλά χρήματα προς το λογαριασμό της wincard.

Εναλλακτικά, χωρίς τη χρήση e-banking και δεύτερου λογαριασμού, μπορείς να πας σε κάποιο ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς, να καταθέσεις χρήματα και να τα χρησιμοποιήσεις για αγορές. Μάλιστα, αν το ΑΤΜ είναι τύπου "online", δέχεται τα χρήματα χωρίς φάκελο, τα μετράει και τα πιστώνει στο λογαριασμό σου εκείνη τη στιγμή, επομένως είναι άμεσα διαθέσιμα για αγορές.

Όλη η παραπάνω διαδικασία γίνεται όσες φορές θέλεις, χωρίς έξοδα. Χρησιμοποιείς τη χρεωστική σαν προπληρωμένη με το να βάζεις χρήματα στο λογαριασμό της όποτε εσύ θέλεις. Αν μάλιστα τσιγκουνεύεσαι τα 5 ευρώ ενεργοποίησης της winbank, τότε μπορείς να επιλέξεις μόνο phonebanking ή να προσθέτεις χρήματα μέσω ΑΤΜ ή γκισέ (αλλά έτσι χάνεις χρόνο).

Γιατί Πειραιώς; Διότι μόνο η wincard (απ' όσο ξέρω) έχει τόσο μεγάλη αποδοχή από τις επιχειρήσεις και ταυτόχρονα σου επιτρέπει να διατηρείς λογαριασμό με χαμηλό/μηδενικό υπόλοιπο ατελώς. Κάποιες άλλες τράπεζες χρεώνουν έξοδα τραπεζικών εργασιών για λογαριασμούς με χαμηλό υπόλοιπο.

daywalker06
27-04-09, 17:39
@ipo

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση. :oneup:

Rebel Scum
27-04-09, 17:44
Αναγκαστικά θα αναφερθώ σε συγκεκριμένη τράπεζα, διότι σε αυτή είναι δυνατή η επίτευξη του καλού και οικονομικού αποτελέσματος. Αν το δει κανείς ως διαφήμιση, ας προτείνει καλύτερο τρόπο από άλλη τράπεζα. Είμαστε ανοικτοί σε νέες προτάσεις. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι:


Πηγαίνεις σε υποκατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς με ταυτότητα, λογαριασμό ΔΕΚΟ (για να πιστοποιηθεί η διεύθυνσή σου) και πιστοποιητικό Α.Φ.Μ. (πιστοποιητικό έκδοσης ΑΦΜ από την εφορία ή εκκαθαριστικό εφορίας).
Με κόστος χρόνου 10-20 λεπτά, ανοίγεις 2 καταθετικούς λογαριασμούς: Έναν που να συνδέεται με τη wincard και έναν που να μη μη συνδέεται με αυτή. Η wincard είναι κάρτα με διπλή ιδιότητα: Cashcard και χρεωστική κάρτα Visa. Σε αυτό το σημείο βολεύει πολύ, να καταθέσεις κάποια χρήματα στον ένα τουλάχιστον λογαριασμό, για μελλοντική χρήση. (Προσωπικά είχα καταθέσει μόνο 50 ευρώ, αλλά σύντομα πρόσθεσα κι άλλα) Απ' όσο ξέρω παραλαμβάνεις αμέσως την κάρτα.
Ενεργοποιείς το e-banking (winbank) με χρηματικό κόστος 5 ευρώ εφάπαξ, το οποίο συνδέεται με όλους τους λογαριασμούς σου στην τράπεζα. Σου δίνουν τους κωδικούς εκείνη τη στιγμή. Η συσκευή extra pin κατά πάσα πιθανότητα δε σου χρειάζεται, οπότε δεν την παίρνεις αν σου την προτείνουν, διότι έχει ετήσια χρέωση.

Τι έχεις λοιπόν στη διάθεση σου;
- 1 λογαριασμό στον οποίο έχεις πρόσβαση με βιβλιάριο από τον γκισέ της τράπεζας, καθώς και μέσω e-banking.
- 1 λογαριασμό στον οποίο έχεις πρόσβαση με βιβλιάριο από τον γκισέ της τράπεζας, μέσω e-banking, αλλά και μέσω της wincard.

Σε μία χρεωστική κάρτα τα χρήματα με τα οποία μπορεί κάποιος να κάνει αγορές είναι μόνο όσα έχει ο καταθετικός λογαριασμός με τον οποίο είναι συνδεδεμένη. Όπως και με την προπληρωμένη κάρτα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803), αν δε νιώθεις ασφάλεια για τα στοιχεία της κάρτας σου, τότε "διακινδυνεύεις" μόνο τα χρήματα που αντιστοιχούν στο λογαριασμό της (ποσό φόρτισης στην προπληρωμένη κάρτα). Ακόμα και να χάσεις την κάρτα σου και να μαντέψει ο άλλος το PIN, μόνο τα χρήματα που έχεις στο λογαριασμό της διακινδυνεύεις. Επομένως τοποθετείς μεγάλο ποσό μόνο στον καταθετικό λογαριασμό που δεν είναι συνδεδεμένος με την κάρτα, ενώ κρατάς χαμηλό ή και μηδενικό το υπόλοιπο του λογαριασμού της χρεωστικής κάρτας. Όταν χρειαστεί να κάνεις αγορές, συνδέεσαι για 3 λεπτά στο e-banking (ή και το phone banking), μεταφέρεις το ποσό που χρειάζεσαι από το λογαριασμό με τα πολλά χρήματα προς το λογαριασμό της wincard.

Εναλλακτικά, χωρίς τη χρήση e-banking και δεύτερου λογαριασμού, μπορείς να πας σε κάποιο ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς, να καταθέσεις χρήματα και να τα χρησιμοποιήσεις για αγορές. Μάλιστα, αν το ΑΤΜ είναι τύπου "online", δέχεται τα χρήματα χωρίς φάκελο, τα μετράει και τα πιστώνει στο λογαριασμό σου εκείνη τη στιγμή, επομένως είναι άμεσα διαθέσιμα για αγορές.

Όλη η παραπάνω διαδικασία γίνεται όσες φορές θέλεις, χωρίς έξοδα. Χρησιμοποιείς τη χρεωστική σαν προπληρωμένη με το να βάζεις χρήματα στο λογαριασμό της όποτε εσύ θέλεις. Αν μάλιστα τσιγκουνεύεσαι τα 5 ευρώ ενεργοποίησης της winbank, τότε μπορείς να επιλέξεις μόνο phonebanking ή να προσθέτεις χρήματα μέσω ΑΤΜ ή γκισέ (αλλά έτσι χάνεις χρόνο).

Γιατί Πειραιώς; Διότι μόνο η wincard (απ' όσο ξέρω) έχει τόσο μεγάλη αποδοχή από τις επιχειρήσεις και ταυτόχρονα σου επιτρέπει να διατηρείς λογαριασμό με χαμηλό/μηδενικό υπόλοιπο ατελώς. Κάποιες άλλες τράπεζες χρεώνουν έξοδα τραπεζικών εργασιών για λογαριασμούς με χαμηλό υπόλοιπο.

+1:oneup:

Δεν την είχα σκεφτεί αυτή τη διαδικασία με την Πειραιώς και πήρα την online κάρτα που δίνουν.

ipo
27-04-09, 19:00
+1:oneup:

Δεν την είχα σκεφτεί αυτή τη διαδικασία με την Πειραιώς και πήρα την online κάρτα που δίνουν.
Όσο παραμένει δωρεάν η χρήση της, είναι καλή και η webuy. Όταν όμως αρχίσουν οι χρεώσεις, όπως στις υπόλοιπες προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803), τότε η wincard θα είναι και πάλι αρχηγός. Η αποδοχή της από τις επιχειρήσεις είναι πολύ μεγαλύτερη από τη webuy, ενώ "φορτίζεται" το ίδιο εύκολα με χρήματα, μέσω του τρόπου που περιέγραψα παραπάνω. Έχει επιπλέον και τη δυνατότητα προσθήκης χρημάτων μέσω ATM.

Επιπλέον η wincard είναι κατάλληλη για συναλλαγές με φυσική παρουσία. Άντε κλείσε εισιτήρια στο cinema με τη webuy, να δούμε μετά πώς θα τα παραλάβεις... :) Θα παρακαλάς τον προϊστάμενο να ξεκλειδώσει το μηχάνημα παραλαβής εισιτηρίων για να πληκτρολογήσει τον κωδικό της webuy, αν πιστέψει ότι είναι πράγματι δική σου, αφού πλαστικό κάρτας δεν υφίσταται. Η webuy ίσως είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη προπληρωμένη, αλλά κατά την άποψή μου η wincard της ρίχνει στα αυτιά. :p

Με άλλα λόγια, με κατάλληλη χρήση της wincard, έχουμε μεγαλύτερη ασφάλεια και πολύ περισσότερες δυνατότητες, σε σχέση με τις προπληρωμένες κάρτες. Στο σημείο αυτό οφείλω να υπενθυμίσω ότι στο θέμα της ασφάλειας, βρισκόμαστε στο επίπεδο "paranoid" :p. Με τη βασική προσοχή και κυρίως με λογική θεώρηση της κατάστασης, οποιαδήποτε κάρτα είναι αρκετά ασφαλής. Περισσότερο κινδυνεύουμε να μας πέσει κεραυνός στο κεφάλι εν αιθρία, παρά να χάσουμε χρήματα από κάρτα (εξαιρούνται οι τόκοι των πιστωτικών). Απλά αν προσέχουμε περισσότερο, δε θα βρεθούμε αγχωμένοι μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της αμφισβήτησης χρεώσεων.

Κι επειδή είμαστε σε paranoid level :), προτείνω για τις οικονομικές συναλλαγές σας μέσω internet, καθώς και για τη χρήση e-banking, ένα live-cd/flash disk linux (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download). Ένα reboot, κάνετε τη δουλειά σας με μέγιστη ασφάλεια και ξανά reboot σε windows.

@ ADSLgr.com All rights reserved.