PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπληρωμενη πιστωτικη



Σελίδες : [1] 2 3

cool11
10-04-08, 19:19
Κοιταξα μερικα παρομοια θεματα, αλλα δεν μπορω να πω οτι με καλυψαν.

Κυριως γιατι εγω θελω μια προπληρωμενη πιστωτικη, όχι απλά για χρήση Μονο στον internet.
Κυριως για περιστασιακη χρηση, στην κανονικη ζωη, καμια φορα ισως και στο internet.
Πχ. για ενα ταξιδι στο εξωτερικο κλπ

Θα με βολευε κατι στην Εθνικη αλλα δεν ειδα να εχει(κανω λαθος?).

Αλλιως πρεπει να επιλεξω τραπεζες με ευρυ δικτυο στην επαρχια, καθοτι δεν εχω ορεξη να χρειαστω να την γεμισω και να πρεπει να τρεχω αρκετα χιλιομετρα μεχρι το πλησιεστερο υποκαταστημα! Θα ειναι ταλαιπωρια.
Οποτε μιλαμε, αν υπαρχει σε Εθνικη(θα με βολευε, εχω και ebanking εκει), ή Alpha, ή Εμπορικη, Γενικη, ΑΤΕ, Πειραιως(οχι η webbuy, δεν την θελω μονο για internet), Eurobank(επαψαν να ειναι κλεφτες?)


Αφου μου πειτε τις προτασεις σας σε ποια τραπεζα να κινηθω, συμφωνα με οσα ανεφερα, θελω να ξερω:

- μπορω να την αποκτήσω, και μετά να την ξεχάσω εντελώς? να κανω πχ. και 1 χρονο να τη χρησιμοποιήσω. καποιος περιορισμος?
- κρυφες χρεωσεις? εξοδα? ποιες τραπεζες Δεν σε κλεβουν?
- να μπορω να φορτωσω χρηματα διχως να παω γκισε, απο ατμ
- δυνατότητα να ενημερωθω για την χρηση της μεσω internet
- οργανωμενο helpdesk, φιλικη εξυπηρετηση

Οτι ξερετε πειτε, σας ευχαριστω!

hellenicsun
10-04-08, 19:29
Τη προπληρωμένη της Eurobank τη χρησιμοποιείς παντού. Όχι μόνο στο Internet.
Η διαδικασία έκδοσης δεν υπερβαίνει τα 5 λεπτά.
Τη χρησιμοποιείς και όταν δε τη χρειάζεσαι τη πετάς και απο το παράθυρο. Δεν έχεις καμία υποχρέωση σε κανέναν.
Μπορείς να φορτώνεις τη κάρτα μέσω ATM εφόσον έχει προηγηθεί αίτηση έκδοσης κωδικών (μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με την έκδοση της προπληρωμένης).
HelpDesk και φιλική εξυπηρέτηση, είναι δύο πράγματα που δε νομίζω πως έχουν τόσο σχέση με το ποιά τράπεζα θα επιλέξεις όσο με το με ποιόν θα μιλήσεις.
Για το Internet δε γνωρίζω.

giannhs1984
10-04-08, 22:14
η eurobank οντως ειναι οτι πρεπει δεν θελει πολλα πολλα το μονο κακο ειναι οτι απο το atm δεν μπορεις να κανεις αγορες αμεσως πρεπει να περασει μιση μερα περιπου οποτε πας στην ουρα

Manolis_karas
10-04-08, 22:55
Η visa της eurobank είναι νομίζω η μοναδική που υπάρχει χωρίς καμία δέσμευση.

klog
10-04-08, 23:08
Μπορείς αν έχεις λογαριασμό στην Eurobank πολύ εύκολα να την φορτίσεις μέσω Internet banking(παρέχεται χωρίς χρέωση,χρεώνεσαι μόνο κάποιο ποσο την φόρτιση κάτι που ισχύει για οποιοδήποτε τρόπο επιλέξεις) και μόλις λήξει την πέτας όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.

Μόνο λίγη προσοχή όταν λήξει θέλει κάποια διαδικασία για να πάρεις τυχόν χρήματα που έχει μέσα(μου έτυχε αυτόν το μήνα) όποτε καλύτερα να κάνεις μια συναλλαγή που θα την μηδενίσει.

cool11
11-04-08, 22:14
την καρτα της eurobank μπορω να την φορτωσω χρηματα απο Atm?

sv2evs
11-04-08, 22:18
Ναι, αφού έχεις ζητήσει την έκδοση κωδικών. Με κάποια χρονική καθυστέρηση ως προς την ενημέρωση όπως ήδη υπόθηκε ποιό πάνω.

21century
12-04-08, 10:43
Χρσηιμοποιώ παντού χωρίς προβλήματα την προπληρωμένη της Eurobank και σε συναλλαγές μικρού ύψους στο διαδίκτυο και αποτελει πολύ καλή λύση, στη τράπεζα σου αναφέρουν το υπολοιπό της και το μόνο όριο είναι στα 1000 ευρώ για διάφορους λόγους, το ελάχιστο που καταβάλλεις για να μπει μέσα ειναι 30 ευρώπουλα..

MariosX
13-04-08, 00:44
Εγω εχω τιν Attica Gift Card παιζει να μου κανουν τιποτα περιεργο ωστα να με κλεψουν?

giannhs1984
13-04-08, 11:09
και να σε κλεψουν μονο οτι εχεις μεσα μπορουν να βγαλουν ουτε ευρω παραπανω

conpap
13-04-08, 22:19
και η Κύπρου έχει προπληρωμένη νομίζω ίδια με της eurobank
απόκτησα μία έτσι για νάχω μόνο που έχει έξοδα
5 ευρώ για να την αποκτήσεις
0,75 για ανάληψη δικών σου μετρητών - και όχι παραπάνω απ όσα έχεις - απ το atm
1 ευρώ ανά συναλλαγή προμήθεια αν θυμάμαι σωστά τώρα (μιλάω πάντα για κύπρου prepaid)
δεν είναι και λίγα λεφτά οι προμήθειες

Θάνος
13-04-08, 22:24
και η Κύπρου έχει προπληρωμένη νομίζω ίδια με της eurobank
απόκτησα μία έτσι για νάχω μόνο που έχει έξοδα
5 ευρώ για να την αποκτήσεις
0,75 για ανάληψη δικών σου μετρητών - και όχι παραπάνω απ όσα έχεις - απ το atm
1 ευρώ ανά συναλλαγή προμήθεια αν θυμάμαι σωστά τώρα (μιλάω πάντα για κύπρου prepaid)
δεν είναι και λίγα λεφτά οι προμήθειες
Προσωπικά δεν μου φαίνονται και πολλά, ειδικά για ασφαλή χρήση στο ιντερνετ.:hmm:

conpap
13-04-08, 23:10
Προσωπικά δεν μου φαίνονται και πολλά, ειδικά για ασφαλή χρήση στο ιντερνετ.:hmm:

η χρήση ίδια είναι με όλες τις πιστωτικές
μόνον το ποσόν που ρισκάρεις να χάσεις είναι περιορισμένο :)
και σίγουρα δεν είναι τραγικά τα χρήματα ..
αν κάνει κάπιοιος λελογισμένη χρήση δηλαδή
απλά δεν μου πολυάρεσε να μου χρεώνουν ανάληψη απ το atm του δικού μου λογαριασμού και της ίδιας τράπεζας..

Θάνος
13-04-08, 23:17
απλά δεν μου πολυάρεσε να μου χρεώνουν ανάληψη απ το atm του δικού μου λογαριασμού και της ίδιας τράπεζας..
Ναι, το καταλαβαίνω αυτό, αλλά η κατάθεση χρηματικού ποσού στην κάρτα αυτή, αναφέρεται μόνο στο ποσό που πρόκειται να σε χρεώσουν σε κάποια συγκεκριμένη αγορά και μόνο, δεν είναι λογαριασμός καταθέσεων.
Άντε να κάνεις καμιά φορά ανάληψη αυτά που έβαλες, γιατί για κάποιο λόγο ακυρώθηκε κάποια συναλλαγή. Πόσες φορές όμως θα συμβεί αυτό?;)

conpap
13-04-08, 23:47
σωστά απλά κάποια απ αυτές τις μέρες δεν έδινε λεφτά το atm της ετε και ήταν και σαββατοκύριακο οπότε αναγκάστηκα να πάρω απ την prepaid..

Θάνος
13-04-08, 23:58
σωστά απλά κάποια απ αυτές τις μέρες δεν έδινε λεφτά το atm της ετε και ήταν και σαββατοκύριακο οπότε αναγκάστηκα να πάρω απ την prepaid..
ναί, παίζει κι αυτό καμμιά φορά! :lol:

cool11
12-07-08, 20:20
Παιδια ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.

Προσπαθω να ξεδιαλυνω και τις τελευταιες αποριες μου επι του θεματος.

Ειδα οι περισσοτεροι εχετε eurobank, και λετε καλα λογια απο την εμπειρια σας. Οποτε αν και εχω ακουσει τα χειριστα γι αυτη την τραπεζα, λεω για το συγκεκριμενο να την εμπιστευτω.

Ερωτησεις για τη eurobank:

- εχουν εξοδα-προμηθειες για να σου βγαλουν την προπληρωμενη πιστωτικη;

- μπορω ανα πάσα στιγμη να την πεταξω, διχως να εχω καμια υποχρεωση προς την τραπεζα? (εχω φοβηθει με τοσα που ακουω για τις τραπεζες-πότε λενε την αληθεια;)

- μπορω να αφαιρεσω με την καρτα αναληψης μετρητων, τα χρηματα που εχει μεσα η προπληρωμενη πιστωτικη, και ουσιαστικα να την μηδενισω(πριν την πεταξω, αν αποφασισω οτι δεν την θελω αλλο)?

- υπαρχει δυνατοτητα για καποιου ειδους report, δηλαδη τι πληρωθηκε οντως με την πιστωτικη κλπ, με ευχρηστο τροπο (internet, ή εστω atm σε στυλ κινηση λογαριασμου), και παντως οχι γκισε και τηλεφωνο?

- αναγνωριζεται παντου, στο εξωτερικο κανονικα στις αγορές, καθώς και στο internet, διχως προβληματα, σαν να ηταν μια κλασικη πιστωτικη;

- επειδη ολα ακουγονται πολυ καλα για να ειναι αληθινα(ειδικα σε οτι εχει να κανει με τραπεζες), η eurobank τι θα κερδιζει απο εμενα, με τη χρηση της προπληρωμενης πιστωτικης; Προμηθειες, σε ποια περιπτωση και ποσο?

- καμια ποινη, τιμωρια, με υποτιθεμενη 'μη προβλεπομενη' χρηση της καρτας δεν παιζει? ολα μια χαρα, να μη φοβαμαι τιποτε;


Σας παρακαλω, μπειτε στον κοπο να μου πειτε δυο κουβεντες να βαλω μια ταξη σε οσα πρεπει να γνωριζω πριν προχωρησω.

sv2evs
13-07-08, 09:23
Ερωτησεις για τη eurobank:

- εχουν εξοδα-προμηθειες για να σου βγαλουν την προπληρωμενη πιστωτικη;
όχι στην βγάζουν δωρεάν και σε λίγη ώρα μετά από κάτι υπογραφές.


- μπορω να αφαιρεσω με την καρτα αναληψης μετρητων, τα χρηματα που εχει μεσα η προπληρωμενη πιστωτικη, και ουσιαστικα να την μηδενισω(πριν την πεταξω, αν αποφασισω οτι δεν την θελω αλλο)?
Νομίζω πως ναι, εφόσον όμως έχεις ζητήσει pin number για να κάνεις και αναλήψεις.


- υπαρχει δυνατοτητα για καποιου ειδους report, δηλαδη τι πληρωθηκε οντως με την πιστωτικη κλπ, με ευχρηστο τροπο (internet, ή εστω atm σε στυλ κινηση λογαριασμου), και παντως οχι γκισε και τηλεφωνο?
Νομίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν μάθεις τον τρόπο, στείλε μου pm σε παρακαλώ για να ξέρω και εγώ.


- αναγνωριζεται παντου, στο εξωτερικο κανονικα στις αγορές, καθώς και στο internet, διχως προβληματα, σαν να ηταν μια κλασικη πιστωτικη;
Είναι visa οπότε, όπου δέχονται visa μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί φυσικά να σε καλύπτει το πόσο που έχεις μέσα (νομίζω μέχρι 1000 ευρώ).


- επειδη ολα ακουγονται πολυ καλα για να ειναι αληθινα(ειδικα σε οτι εχει να κανει με τραπεζες), η eurobank τι θα κερδιζει απο εμενα, με τη χρηση της προπληρωμενης πιστωτικης; Προμηθειες, σε ποια περιπτωση και ποσο?
Αυτά θα τα μάθεις όταν πας να την βγάλεις, νομίζω ότι στα 1000 ευρώ που βάζεις, κρατάνε 5 ή 10 ευρώ αν θυμάμε καλά. Σε μικρότερα ποσά, το ποσό αυτό κατεβαίνει. Στα 30 ευρώ (το minimum αν θυμάμε) είναι 3 ευρώ(?).


Σας παρακαλω, μπειτε στον κοπο να μου πειτε δυο κουβεντες να βαλω μια ταξη σε οσα πρεπει να γνωριζω πριν προχωρησω.
Για τις άλλες σου απορίες δεν γνωρίζω, γι'αυτό και δεν απαντώ. Πάντως όλα λύνονται με μια βόλτα στην τράπεζα.:rolleyes:

21century
13-07-08, 10:50
Στη περίπτωση που χρησιμοποιώ eurobank το ελάχιστο ποσό που βάζεις ειναι 30 ευρώ και το ανώτατο 1000 και μπαίνουν αμεσως στο σύστημα. ΤΟ καλό είναι ότι οι περισσότερες υπηρεσίες στο Ιντερνετ τις δε΄χονται κανονικότατα..

cool11
17-07-08, 13:18
Παιδια, δηλαδη μπορω να την παραλαβω απο την τραπεζα και μετα στην κυριολεξια να την ξεχασω?
Αυτο δεν θα μου το πει η τραπεζα, ή και να μου το πει, μεγαλυτερη εμπιστοσυνη δινω σε χρηστες.

Θα ειμαι πολυ περιστασιακος χρηστης, πχ χρηση μια φορα το χρονο.

Να την βγαλω αφοβα δίχως να τρεμει το φυλοκαρδι μου?


Εξαλλου δεν παιζει αυτο που κατα κορον γινεται με τις κανονικες πιστωτικες, επιβεβαιωστε μου: αν δεν πληρωσεις μες στην προθεσμια, τοκοι, κλπ, εγνοια να πας στην τραπεζα κλπ

Αν δεν εχεις λεφτα μες το λογαριασμο δεν γινεται τιποτε. Η τραπεζα σε ξεχνα. Στα παιρνει μονο οταν πας να κανεις καταθεση, μονο τοτε σωστα?

Μετα ουτε μηνιαια κινηση σου στελνει ουτε τιποτε.

Απαντηστε μου σας παρακαλω.

sv2evs
18-07-08, 10:35
Ναι, την ξεχνάς κανονικά...εγώ την έχω μόνο για αγορές μέσω ίντενρετ (skype κτλ.) Δεν πληρώνεις τίποτα με δόσεις, είναι κάρτα που βάζεις μέσα τα χρήματα και μετά πας και την χρησιμοποιείς επι τόπου. Δεν την δέχονται για να κάνεις δόσεις πουθενά, αν όμως έχεις όλο το ποσό μέσα μπορείς να αγοράσεις τα πάντα απο οπουδήποτε.

kostantis
18-07-08, 23:25
Πανε στην eurobank..Εγω εβγαλα απο εκει προπληρωμενη μεσα σε 5 λεπτα...Πας υπογραφεις κατι χαρτια και σου βγαζουν ενα φακελο και σε δινουν με την καρτα μεσα και λοιπα...Επισης μεσα σε 5 λεπτα πηρα και κωδικο για e-banking για να βλεπω τις κινησεις τις visa prepaid μου επειδη και γω την εβγαλα για online αγορες...Οταν ειναι να την γεμισεις σου κρατανε καποια ευρω..Την πρωτη φορα που εβαλα 1000ευρω μου κρατησαν 10ευρω για το γεμισμα

etsouk2000
19-07-08, 00:25
Οταν ειναι να την γεμισεις σου κρατανε καποια ευρω..Την πρωτη φορα που εβαλα 1000ευρω μου κρατησαν 10ευρω για το γεμισμα

Απορω πώς δεχεστε να σας κλεβουν με τετοιες εξωφρενικες προμηθειες! Αξιζει τοσο πολυ το παραμυθι της ασφαλεια; που δηθεν παρεχει μονο η πρωπληρωμενη πιστωτικη;;;;
Εχω πιστωτικες καρτες (κανονικες, οχι προπληρωμενες) απο πολλες τις τραπεζες και δεν εχω πληρωσει ποτέ ουτε ενα ευρω σε εξοδα, προμηθειες, τοκους και ταυτοχρονα δεν ειχα ποτέ κανενα πρόβλημα ασφάλειας. Δεν εχει συμβει τιποτε ποτέ.
Θεωρω οτι η προπληρωμενη καρτα ειναι πολυ μεγαλη απατη στις προμηθειες που σε χρεωνει. Ελεος πια...

Jazzer
19-07-08, 01:50
Η Τράπεζα Κύπρου χρεώνει την πρώτη φορά 5 ευρώ για την έκδοση της κάρτας και 1 ευρώ κάθε φορά που τροφοδοτείται με χρήματα.
Μπορεί η έκδοση μιας προπληρωμένης κάρτας να μην είναι και η πιο συμφέρουσα λύση για τον πελάτη, παρέχει όμως μεγάλη ασφάλεια για τους σκοπούς που χρησιμοποιείται. ;)

and64
19-07-08, 02:11
Η Τράπεζα Κύπρου χρεώνει την πρώτη φορά 5 ευρώ για την έκδοση της κάρτας και 1 ευρώ κάθε φορά που τροφοδοτείται με χρήματα.
Μπορεί η έκδοση μιας προπληρωμένης κάρτας να μην είναι και η πιο συμφέρουσα λύση για τον πελάτη, παρέχει όμως μεγάλη ασφάλεια για τους σκοπούς που χρησιμοποιείται. ;)

+1 και εγώ της Κύπρου έχω και με έχει βολέψει μια χαρά...

kostantis
19-07-08, 12:19
Ναι τα 10 ευρω που μου κρατησαν ειναι οντως χουφτωμα αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος εφοσον ηθελα οπωςδηποτε προπληρωμενη και ειμαι και ηδη πελατης στην eurobank..Να βγαλω κανονικη πιστωτικη για να γλυτωσω τα 10 ευρω δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο..οι πιστωτικες οι κανονικες ειναι λουκι...εχουν κλεισει σπιτια...δεν λεω..δεν προκειτα να ψωνισω κανα τρελο ποσο με πιστωτικη αλλα και παλι δεν θελω να μπλεξω με τιποτα....

etsouk2000
20-07-08, 06:00
Ναι τα 10 ευρω που μου κρατησαν ειναι οντως χουφτωμα αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος εφοσον ηθελα οπωςδηποτε προπληρωμενη και ειμαι και ηδη πελατης στην eurobank..Να βγαλω κανονικη πιστωτικη για να γλυτωσω τα 10 ευρω δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο..οι πιστωτικες οι κανονικες ειναι λουκι...εχουν κλεισει σπιτια...δεν λεω..δεν προκειτα να ψωνισω κανα τρελο ποσο με πιστωτικη αλλα και παλι δεν θελω να μπλεξω με τιποτα....

Δεν ειναι η πιστωτικη καρτα που κλεινει τα σπιτια. Τα σπιτια κλεινουν οταν ο ανθρωπος ειναι ηλιθιος. Κι ενας ηλιθιος ανθρωπος, με ή χωρις πιστωτικη καρτα, αργα ή γρηγορα θα το κλεισει το σπιτι του. Αν δεν το κλεισει εξαιτιας πιστωτικη καρτας, θα το κλεισει εξαιτιας καποιου αλλου λογου.
Δεν φταιει η πιστωτικη καρτα αν πολλοι απο εμας δεν συνειδητοποιουμε οτι η πιστωτικη καρτα ειναι ενα καταναλωτικο δανειο που πρεπει να διαχειριζομαστε με συνεση και συνεπεια και οχι δανεικο κι αγυριστο δωρο απο τον θεο.
Κατα τ'αλλα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Ο καθενας οπως βολευεται...

sdikr
20-07-08, 06:57
Γιατί να μπλέκει με προπληρωμένες και να μην κανείς εναν λογαριασμό εξτρά στην τράπεζα που να σου δίνει visa electron;

βάζω όσα θέλω όταν θέλω χωρίς προμήθειες κλπ, έχει φυσικά webbanking

etsouk2000
20-07-08, 14:36
Γιατί να μπλέκει με προπληρωμένες και να μην κανείς εναν λογαριασμό εξτρά στην τράπεζα που να σου δίνει visa electron;

βάζω όσα θέλω όταν θέλω χωρίς προμήθειες κλπ, έχει φυσικά webbanking

:oneup:

cool11
20-07-08, 16:25
Γιατί να μπλέκει με προπληρωμένες και να μην κανείς εναν λογαριασμό εξτρά στην τράπεζα που να σου δίνει visa electron;

βάζω όσα θέλω όταν θέλω χωρίς προμήθειες κλπ, έχει φυσικά webbanking

Μπορεις να με βοηθησεις να αναλυσω το συλλογισμο σου?
Ωραια, πες θελω κι εγω να παρακαμψω οποιαδηποτε πιστωτικη. Ακομη και προπληρωμενη.
Εκει που ζητουν πιστωτικη, για να προχωρησω τη συναλλαγη μου, πως μπορω να βολευτω με αυτο που λες?

Εχω ebanking πχ. στην Εθνικη. Εχω καρτα, atm, internet banking, η καρτα atm γραφει πανω maestro.

Τι μου λειπει για να αντικαταστησω, μια πιστωτικη, προπληρωμενη ή οχι?

sdikr
20-07-08, 17:35
Μπορεις να με βοηθησεις να αναλυσω το συλλογισμο σου?
Ωραια, πες θελω κι εγω να παρακαμψω οποιαδηποτε πιστωτικη. Ακομη και προπληρωμενη.
Εκει που ζητουν πιστωτικη, για να προχωρησω τη συναλλαγη μου, πως μπορω να βολευτω με αυτο που λες?

Εχω ebanking πχ. στην Εθνικη. Εχω καρτα, atm, internet banking, η καρτα atm γραφει πανω maestro.

Τι μου λειπει για να αντικαταστησω, μια πιστωτικη, προπληρωμενη ή οχι?

Στην αλφα που έχω λογαριασμό μου δίνουν κάρτα electron visa για προσβάση στον λογαριασμό μου (αντί για απλή cashcard) αυτή γίνεται δεχτή παντού

στην ουσία δηλαδή έχω μια χρεωστική που την δέχονται όπου δέχονται και τις πιστωτικές

το μόνο κακό που έχει είναι οτι επείδη είναι συνδέμενη με τον λογαριασμό σου αν γίνει στράβη μπορούν να τράβηξουν τα πάντα απο εκεί, λύση κάνει νέο λογαριασμό και όταν θέλεις κάνεις την μεταφόρα απο τον εναν στον αλλον μέσω webbanking

η εθνίκη νομίζω πως δεν δίνει electon

etsouk2000
20-07-08, 17:47
Μπορεις να με βοηθησεις να αναλυσω το συλλογισμο σου?
Ωραια, πες θελω κι εγω να παρακαμψω οποιαδηποτε πιστωτικη. Ακομη και προπληρωμενη.
Εκει που ζητουν πιστωτικη, για να προχωρησω τη συναλλαγη μου, πως μπορω να βολευτω με αυτο που λες?

Εχω ebanking πχ. στην Εθνικη. Εχω καρτα, atm, internet banking, η καρτα atm γραφει πανω maestro.

Τι μου λειπει για να αντικαταστησω, μια πιστωτικη, προπληρωμενη ή οχι?

Ναι η εθνικη δεν σου κανει γιατι δινει αυτην την ηλιθια μεαστρο ατμ καρτα.
Πχ η αλφα δινει ως ατμ καρτα μια που λεγεται visa enter (εξελιξη της visa electron, παλια εδινε visa electron). Visa electron δινει και η τραπεζα πειραιως και η εμπορικη. Αυτες τις χρησιμοποιεις και ως ατμ καρτες για να σηκωνεις μετρητα απο τα ατμ απο τον λογαριασμο σου αλλα και ως χρεωστικες καρτες για ψωνια σε ολα τα μαγαζια που δεχονται visa. Δηλαδη αυτο που θες.
Οι καρτες αυτες ειναι συνδεδεμενες με τον λογαριασμο σου.
Προσοχη γιατι μερικες τραπεζες απαιτουν ελαχιστο υπολοιπο (συνηθως 300 ευρω) μεσα σε εναν λογαριασμο για να μην χρεωνουν μηνιαια εξοδα κινησης, δηλαδη δεν πρεπει (κατα ημερησιο μεσον ορο) να πεσεις κατω απο 300 ευρω μεσα στον λογαριασμο.
Για μεγαλυτερη ασφαλεια μπορεις να εχεις εναν δευτερο λογαριασμο (πχ ταμιευτηριου) οπου θα εχεις τα πολλα λεφτα σου και εναν τρεχουμενο με λιγα λεφτα ο οποιος θα ειναι συνδεδμενος με την ατμ καρτα σου visa electron. Οταν θες να ψωνισεις στο ιντερνετ θα μεταφερεις μεσω web banking τα απαιτουμενα λεφτα απο τον λογαριασμο ταμιευτηριου στον τρεχουμενο και θα κανεις την αγορα. Ακομα κι αν καποιος σου υποκλεψει τον αριθμο της καρτας δεν θα μπορει να σου κλεψει τα λεφτα σου αφου η καρτα ειναι συνδεδεμενη με τον τρεχουμενο λογαριασμο ο οποιος εχει λιγα λεφτα μεσα. Τα πολλα ειναι στον λογαριασμο ταμιευτηριου που δεν ειναι συνδεδεμενος με την καρτα.
Προσωπικα χρησιμοποιω αφοβα και τις κανονικες πιστωτικες καρτες.

cool11
20-07-08, 23:52
Μου αρεσε αυτη η προοπτικη με την καρτα της alpha.
Εχω alpha στη μισθοδοσια μου. Την οποια τη λειτουργω ως εξης: τη μερα που μπαινει ο μισθος, τα σηκωνω ολα, δηλαδη εχει μεσα χρημα για κατι ωριτσες μονο.
Θα θελα να ακολουθησω την πατεντα, αφου λειτουργει ως χρεωστικη, και αφου οπως λετε την δεχονται παντου οπου δεχονται πιστωτικες.
Αλλα απο την αλλη, αν πχ παω εξωτερικο, και την γεμισω απο Ελλαδα, φυσικα δεν μπορω να την γεμιζω επιλεκτικα πριν απο καθε αδειασμα.
Αρα θα πρεπει να βαλω αρκετο χρημα απο Ελλαδα.
Ναι, αλλα μετα σε καθε συναλλαγη με την καρτα, ποιος μου λεει, οτι δεν θα με χρεωσουν παραπανω, αφου χρημα μεσα θα υπαρχει?(παραπανω απο οσο χρειαζεται)
Η' μηπως αυτο μπορει να συμβει και με την προπληρωμενη πιστωτικη, απλα εγω δεν το ξερω λογω ελλιπους εμπειριας?

etsouk2000
21-07-08, 01:40
Ναι, αλλα μετα σε καθε συναλλαγη με την καρτα, ποιος μου λεει, οτι δεν θα με χρεωσουν παραπανω, αφου χρημα μεσα θα υπαρχει?(παραπανω απο οσο χρειαζεται)
Η' μηπως αυτο μπορει να συμβει και με την προπληρωμενη πιστωτικη, απλα εγω δεν το ξερω λογω ελλιπους εμπειριας?

Δεν καταλαβαινω τι ρωτας. Ποιος θα σε χρεωσει παραπανω, τι και γιατι;

cool11
21-07-08, 09:05
Αστο μπερδευτηκα αλλα νομιζω καταλαβα.

Πολυ με χαροποιησε, sdikr και etsouk2000, η χρηση αυτη της alpha visa enter.
Την εχω ηδη. Επειδη δε, την θελω για περιορισμενη χρηση(1-2φορες το χρονο), σκεφτομαι οτι μαλλον δεν θα μπω καν στον κοπο να ανοιξω αλλο λογαριασμο(για ebanking) για ασφαλεια, αλλα θα χρησιμοποιω της Εθνικης, και οποτε θελω να κανω καπου χρηση πιστωτικης, θα μεταφερω το ποσο που χρειαζεται απο την Εθνικη(μεσω ebanking) στην Alpha.
Σωστος δεν ειναι ο συλλογισμος μου?

Τωρα βεβαια εχω φαγωθει να δοκιμασω αυτο που μου λετε, ετσι για να δω την εμπειρια και διαδικασια και να την ξερω για αλλες φορες, να χρησιμοποιησω την alpha card ως πιστωτικη.

Λεω να παρω ενα ρουχο αυριο, να βαλω μεσα καμια 50αρια ευρω(με transfer απο εθνικη ebanking) και να πω στο μαγαζι να πληρωσω με την alpha visa enter?
Αληθεια, τα χρηματα αφαιρουνται αμεσα?

etsouk2000
21-07-08, 11:20
αλλα θα χρησιμοποιω της Εθνικης, και οποτε θελω να κανω καπου χρηση πιστωτικης, θα μεταφερω το ποσο που χρειαζεται απο την Εθνικη(μεσω ebanking) στην Alpha.
Σωστος δεν ειναι ο συλλογισμος μου?


Μπορεις να μεταφερεις απο εθνικη σε αλφα με το ebanking της εθνικης; Ειναι τσαμπα; Δεν το ηξερα. Για πες λεπτομερειες.



Τωρα βεβαια εχω φαγωθει να δοκιμασω αυτο που μου λετε, ετσι για να δω την εμπειρια και διαδικασια και να την ξερω για αλλες φορες, να χρησιμοποιησω την alpha card ως πιστωτικη.
Λεω να παρω ενα ρουχο αυριο, να βαλω μεσα καμια 50αρια ευρω(με transfer απο εθνικη ebanking) και να πω στο μαγαζι να πληρωσω με την alpha visa enter?


Ναι βεβαια και μπορεις. Δεν εχεις δει που το διαφημιζει και η αλφα στα ατμς της και στα φυλλαδια της, οτι μπορεις να χρησιμοποιεις την καρτα αναληψης και για αγορες;;;



Αληθεια, τα χρηματα αφαιρουνται αμεσα?

Ναι αφαιρουνται αμεσα, μεσα στην ιδια μερα. Πρεπει να τα εχεις εκει πριν τα ξοδεψεις.

Manolis_karas
21-07-08, 13:33
Η κάρτα visa enter έχει συνδρομή; ή άλλα έξοδα;

etsouk2000
21-07-08, 15:35
Η κάρτα visa enter έχει συνδρομή; ή άλλα έξοδα;

Οχι την δινει δωρεαν η αλφα με τον τρεχουμενο λογαριασμο. Δεν ειναι πιστωτικη για να εχει εξοδα και συνδρομες. Αλλωστε πλεον ακομα και οι κλασσικες πιστωτικες δινονται χωρις συνδρομη για παντα. Πρεπει να εισαι πολυ να-μην-πω ή να θες καποια πολυ εξειδικευμενη καρτα ντε και καλα προκειμενου να πληρωσεις συνδρομη. Εχω τοσες κανονικες πιστωτικες καρτες που ολες ειναι δωρεαν συνδρομη.
Εξοδα εχει ο τρεχουμενος λογαριασμος αν εχεις (κατα ημερησιο μεσο ορο) κατω απο 300 ευρω, αν κανεις πανω απο 4 συναλλαγες στο γκισε (δικαιουσαι δωρεαν απεριοριστες στο ατμ και στο web) κλπ κλπ.

cool11
21-07-08, 17:40
etsouk2000 εμενα της alpha ειναι μισθοδοσιας οποτε υποθετω δεν εχει ουτε εξοδα για κατω απο 300ευρω!

Και βεβαια μπορεις να κανεις εμβασμα-μεταφορα χρηματων απο ebanking εθνικης σε οποιαδηποτε τραπεζα του εσωτερικου. Πληρωνεις περιπου 2ευρω, ειναι ακριβα ειναι αληθεια, αλλα για περιστασιακη χρηση δεν με πειραζει αν μιλαμε για 1-2 φορες το χρονο(ενας καφες λιγοτερος).

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 13 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Eπειδη ετοιμαζομαι να χρησιμοποιησω την alpha cash card visa, ως υποκαταστατο πιστωτικης:

- για χρηση στο internet τι δινω? Τον αριθμο της καρτας ή του λογαριασμου?
- για χρηση σε καταστημα? Τους δινω την καρτα και αυτοι την περνούν στο μηχανάκι τους?

(δεν ξερω απο πιστωτικες, γι αυτο ρωτω)

etsouk2000
22-07-08, 02:17
etsouk2000 εμενα της alpha ειναι μισθοδοσιας οποτε υποθετω δεν εχει ουτε εξοδα για κατω απο 300ευρω!

Και βεβαια μπορεις να κανεις εμβασμα-μεταφορα χρηματων απο ebanking εθνικης σε οποιαδηποτε τραπεζα του εσωτερικου. Πληρωνεις περιπου 2ευρω, ειναι ακριβα ειναι αληθεια, αλλα για περιστασιακη χρηση δεν με πειραζει αν μιλαμε για 1-2 φορες το χρονο(ενας καφες λιγοτερος).


A δεν ειναι τσαμπα... Λεω κι εγω... Πολυ καλο για να ειναι αληθινο. Εμενα με ενδιαφερει συχνη μεταφορα οποτε δεν μου κανει.


........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 13 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Eπειδη ετοιμαζομαι να χρησιμοποιησω την alpha cash card visa, ως υποκαταστατο πιστωτικης:

- για χρηση στο internet τι δινω? Τον αριθμο της καρτας ή του λογαριασμου?
- για χρηση σε καταστημα? Τους δινω την καρτα και αυτοι την περνούν στο μηχανάκι τους?

(δεν ξερω απο πιστωτικες, γι αυτο ρωτω)

Καλα πού ζεις;;; Τον αριθμο της καρτας δινεις στο ιντερνετ. Στα μαγαζια δινεις την καρτα και την περνανε στο μηχανιημα.

cool11
23-07-08, 08:27
Χθες εκανα την πρωτη συναλλαγη με την alpha καρτα για ΑΤΜ, αλα πιστωτικη.
Οπως ειδα, χρεωθηκα μονο το ποσο του προιοντος που αγορασα, τιποτε περισσοτερο.

Ουτε ενημερωτικο σημειωμα απο τραπεζα περιμενω, ουτε προθεσμιες, ουτε τοκοι, ουτε κανενας φοβος ουτε τιποτε. Οποτε φαινονται ολα καλα.

etsouk2000
23-07-08, 10:37
Χθες εκανα την πρωτη συναλλαγη με την alpha καρτα για ΑΤΜ, αλα πιστωτικη.
Οπως ειδα, χρεωθηκα μονο το ποσο του προιοντος που αγορασα, τιποτε περισσοτερο.

Ουτε ενημερωτικο σημειωμα απο τραπεζα περιμενω, ουτε προθεσμιες, ουτε τοκοι, ουτε κανενας φοβος ουτε τιποτε. Οποτε φαινονται ολα καλα.

Για τις αγορες που κανεις με την visa enter της alpha θα λαβεις και ξεχωριστη αναλυτικη μηνιαια κατασταση απο την τραπεζα. Δηλαδη περα απο την μηνιαια κινηση λογαριασμου που ηδη λαμβανες, θα λαβεις και λιστα με τις αγορες που εκανες μηνιαιως. Τιποτε το ιδιαιτερο. Μαλιστα δεν ξερω καν γιατι μπαινουν στον κοπο να σου το στειλουν και ξεχωριστα, αφου οι αγορες σου ετσι κι αλλιως θα φαινονται ως χρεωσεις στον μηνιαιο λογαριασμο που ηδη λαμβανεις. Φαινεται εχουν χαρτι και γραμματοσημα για ξοδεμα εκει στην alpha...

cool11
23-07-08, 11:13
Εννοεις οτι εκει που δεν λαμβανα τιποτε ταχυδρομικα απο την alpha, οποτε την χρησιμοποιω ως χρεωστικη-πιστωτικη θα μου στελνουν ταχυδρομικα αναλυτικη κατασταση?

Μηνιαια κινηση λογαριασμου δεν λαμβανω.

Εχω απλο μισθοδοτικο λογαριασμο στην alpha. Και μου εδωσαν την καρτα για να σηκωνω τα χρηματα απο τα ΑΤΜ.

Θα μου στελνουν κατι? Μπερδευτηκα τωρα!

etsouk2000
23-07-08, 13:41
Εννοεις οτι εκει που δεν λαμβανα τιποτε ταχυδρομικα απο την alpha, οποτε την χρησιμοποιω ως χρεωστικη-πιστωτικη θα μου στελνουν ταχυδρομικα αναλυτικη κατασταση?

Μηνιαια κινηση λογαριασμου δεν λαμβανω.

Εχω απλο μισθοδοτικο λογαριασμο στην alpha. Και μου εδωσαν την καρτα για να σηκωνω τα χρηματα απο τα ΑΤΜ.

Θα μου στελνουν κατι? Μπερδευτηκα τωρα!

Α εγω εχω απλο τρχουμενο λογαριασμο αλφα 100 (τωρα τον μετονομασαν νομιζω, αλλα δεν θυμαμαι πώς ειναι το νεο ονομα του).
Γιατι μπερδευτηκες και πανικοβληθηκες παλι καλε μου; Θα ανατραπει το συμπαν σου αν λαβεις απο την τραπεζα ενα εξτρα ΜΗΝΙΑΙΟ ραβασακι που θα μπορεις αμεσως να πεταξεις στα σκουπιδια;;

cool11
24-07-08, 08:34
Η ολη ιστορια μου θυμισει την κλασικη διαδικασια με τις κανονικες πιστωτικες, που λαμβανουν το 'μπουγιουρντι' στο τελος του μηνα (αν τα λεω καλα), γι αυτο ο πανικος.
Οκ, νομιζα τα ξεκαθαρισα ολα τωρα.

kennyyy
24-07-08, 08:50
Αν είναι σαν άλλες τράπεζες ( Εθνική / EFG ακατονόμαστη..) ναι, απλά λαμβάνεις το μηνιαίο "λογαριασμό" που δεν είναι κανονικός λογαριασμός (πρέπει να πληρώσεις τόσα μέχρι τότε) απλά σου λέει τι κινήσεις έκανες τον προηγούμενο μήνα, εξάλλου αφού τα λεφτά τα πήρε από το λογαριασμό σου ήδη δεν έχεις κάτι να φοβάσαι για προθεσμίες ή τόκους...:)

etsouk2000
24-07-08, 10:55
Η ολη ιστορια μου θυμισει την κλασικη διαδικασια με τις κανονικες πιστωτικες, που λαμβανουν το 'μπουγιουρντι' στο τελος του μηνα (αν τα λεω καλα), γι αυτο ο πανικος.
Οκ, νομιζα τα ξεκαθαρισα ολα τωρα.

Πάντως, φεύγοντας από το θέμα της ατμ καρτας και περνώντας στο θεμα της κανονικης πιστωτικης καρτας, δεν καταλαβαινω τον πανικό σας με τον λογαριασμό που στέλνει μια τράπεζα για τις χρεωσεις που εκανες με την πιστωτικη σου. Οταν χρησιμοποιεις μια κανονικη πιστωτικη καρτα, δανειζεσαι λεφτα απο την τραπεζα, ξοδευεις λεφτα που δεν ειναι δικα σου, δηλαδη φεσωνεις την τραπεζα. Να μην σου στειλει λογαριασμο στο τελος του μηνα, οπως εξ αρχης συμφωνησατε; Ειναι αυτο αγχωτικο; Δεν ειναι το φυσιολογικο; Δεν ειναι φυσιολογικο να σου ζητηθει καποια στιγμη να πληρωσεις τα λεφτα που ξοδεψες απο την τσεπη της τραπεζας και οχι τη δικη σου; Ο λογαριασμο της πιστωτικης ειναι το συνολο των χρηματων που ξοδεψες τον τελευταιο μηνα και αρα πρεπει να τα πληρωσεις. Αν δεν θες να τα πληρωσεις, τοτε ας μην τα ξοδευες. Δεν σε αναγκασε κανενας. Προς τι το αγχος και ο πανικος λοιπον;
Και επιτελους, ζουμε στον 21ο αιωνα. Ας μαθουμε επιτελους να ειμαστε συνειδητοποιημενοι καταναλωτες, να αναγνωριζουμε τα πλεονεκτηματα αλλα και τους κινδυνους του πλαστικου χρηματος, του καπιταλιστικου συστηματος κλπ. Δεν ζουμε στο ραγιαδισμο της τουρκοκρατιας και δεν ειναι ολα σατανικα και δαιμονικα. Ας μην δαιμονοποιουμε τα παντα.

cool11
24-07-08, 12:13
Αν δωσεις την καρτα σου για χρεωση, σε site στο internet (γνωστο ας πουμε, οχι υποπτο) για μια αγορα ή κράτηση, που ξερεις οτι δεν θα κρατησουν το αριθμο της καρτας σου και να σε ξαναχρεωσουν αδίκως?

Μιλαμε παντα για την καρτα ΑΤΜ της Alpha, που λειτουργει ως πιστωτικη-χρεωστικη.

etsouk2000
24-07-08, 13:43
Αν δωσεις την καρτα σου για χρεωση, σε site στο internet (γνωστο ας πουμε, οχι υποπτο) για μια αγορα ή κράτηση, που ξερεις οτι δεν θα κρατησουν το αριθμο της καρτας σου και να σε ξαναχρεωσουν αδίκως?

Μιλαμε παντα για την καρτα ΑΤΜ της Alpha, που λειτουργει ως πιστωτικη-χρεωστικη.

Με τον ιδιο τροπο που οταν δινεις την ατμ καρτα της αλφα ή την οποιαδηποτε αλλη κανονικη πιστωτικη καρτα σε ενα καταστημα εμπιστευεσαι οτι δεν θα σε χρεωσει για αλλα 10000 ευρω μολις φυγεις απο το καταστημα, με τον ιδιο τροπο που εμπιστευεσαι οτι το προϊον που θα σου πουλησει θα ειναι σωστο, δεν θα ειναι ελατωματικο, δεν θα ειναι μεταχειρισμενο κλπ. Πρωτον λεγεται "καλη πιστη αναμεσα στον πελατη και στον καταστηματαρχη", δευτερον λεγεται "οροι συναλλαγης του πελατη, του καταστηματαρχη και της τραπεζας" και τριτον λεγεται "δυνατοτητα αμφισβητησης της χρεωσης απο τον πελατη".

Το συστημα λειτουργει ικανοποιητικα εδω και χρονια. Κρουσματα εκμεταλλευσης και απατης σιγουρα υπαρχουν αλλα προφανως ειναι περιορισμενα σε σχεση παντα με τα οφελη που προσφερει το συστημα των πιστωτικων καρτων, γι αυτο και συνεχιζουν να υπαρχουν οι καρτες κλπ. Αλλιως, αν ηταν τοσο διαδεδομενη η απατη, αν η απατη ηταν ο κανονας, τοτε απλα δεν θα υπηρχαν καρτες.

Χρησιμοποιω σαν υστερικος πιστωτικες καρτες εδω και 10 χρονια και μονο μια φορα μου ετυχε χρεωση-απατη (και μαλιστα για ασημαντο ποσό) και με ενα τηλεφωνημα στην τραπεζα αμφισβητησα τη χρεωση, σβηστηκε απο τον λογαριασμο μου, δεν το πληρωσα ποτέ και έληξε εκεί το θεμα για μενα (δεν ξερω πώς το χειριστηκε παρακατω εσωτερικα η τραπεζα, εμενα με ενδιαφερει οτι εγω δεν πληρωσα αυτην την χρεωση-απατη). Καλο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι στις συναλλαγες μας αλλα δεν χρειαζεται να ειμαστε παρανοϊκα καχυποπτοι.

Manolis_karas
25-07-08, 19:23
Με τον ιδιο τροπο που οταν δινεις την ατμ καρτα της αλφα ή την οποιαδηποτε αλλη κανονικη πιστωτικη καρτα σε ενα καταστημα εμπιστευεσαι

Σε περίπτωση απάτης, άλλο είναι το ελληνικό κατάστημα για το οποίο αρμόδια είναι η Ελληνική Δικαιοσύνη και άλλο ένα κατάστημα σε άλλο κράτος, οπότε τρέχα γύρευε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.