PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπύρα (σωστά διαβάζετε) Open Source



ggeorgan
28-07-05, 17:50
Ιδού πώς :
http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4718719.stm

Και το χειρότερο είναι πως η ζυθοποιία είναι ήδη από τους πιο open source βιομηχανικούς τομείς στον κόσμο. Επειδή έχω επισκεφθεί την Carlsberg στην Κοπεγχάγη το 1985 και το εργοστάσιο είναι και αρχιτεκτονικό μνημείο και μουσείο, εκτός από εργοστάσιο, φαντάζομαι ότι μάλλον χάρηκαν για την παράπλευρη δημοσιότητα για το προϊόν τους.

Εγκυκλοπαιδικώς, η Ελλαδίτσα μας ήρθε στον χώρο της ζυθοποιίας αργά, αλλά ξεκίνησε με καλούς δασκάλους, τους Βαυαρούς. Μετά, ταλαιπωρήθηκε λόγω του μονοπωλίου της Fix μέχρι το 1970, αλλά ξαναπήρε τα πάνω της έκτοτε. Δεν έχουμε σπουδαία ποικιλία, αλλά οι λίγοι τύποι μπύρας που έχουμε είναι καλής ποιότητος. Το ίδιο και η Κύπρος.

tzanerman
28-07-05, 18:33
Φανταζομαι οτι δεν συμπεριλαμβανεις το νεροζουμι την Αμστελ, ετσι; :D

Τζανερμαν

ggeorgan
28-07-05, 19:27
Ορθώς φαντάζεσαι, και γευσιγνωστικώς και ιδεολογικώς, καθ' οτι είμαι υπέρ των μικρο-ζυθοποιιών, αλλά θα έλεγα να μείνει αυτό το thread μακριά από ιδεολογικές αντιπαραθέσεις. Δεν αποκλείεται να υπάρχουν και μερικοί που να τους αρέσει η Amstel. Περί ορέξεως ουδείς λόγος. De gustibus non disputandum ή σε νεώτερη μορφή (Μπαμπινιωτική Λατινική) και way εκτός θέματος : Me pustibus non disputandum.

al0000
28-07-05, 19:58
La Trap Red, η καλύτερη μπύρα του κόσμου :)

ReverseR
28-07-05, 20:08
Πάντως και στις μπύρες που παράγονται μαζικά amstel-heineken δεν είναι στανταρ η ίδια ποιότητα μπύρας από χρονιά σε χρονιά. Άλλες χρονιές ηταν καλή η αμστελ άλλες η πράσινη. Τα τελευταία χρόνια έχει χαλάσει πολύ η αμστελ(πολλοί λένε οτι λόγο της μαζικής κατανάλωσης δεν προλαβαίνει να βράσει καλά, i dont know).
Όπως το ίδιο ισχύει και για την Kaiser που για εμπορική μπύρα προσωπικά την εβρισκα εξαιρετική, κάτι το οποίο όμως δεν ισχύει τώρα...


De gustibus non disputandum ή σε νεώτερη μορφή (Μπαμπινιωτική Λατινική) και way εκτός θέματος : Me pustibus non disputandum.

Κακίες :lol: :lol:

thefan
28-07-05, 20:13
Τι λέτε για τη Βεργίνα;

Boromir
28-07-05, 20:20
Παντού υπάρχει ένας ...ΜΥΘΟΣ !!!

KLG
28-07-05, 23:02
δειχνετε ελιτισμο....

και μενα μ'αρεσει η guiness η βαρελισια, αλλα δε θεωρω ολες τις μπυρες.... οδοντοπαστες!!!

η μηπως επειδη μια φορα ηπια ενα 35αρι ουισκυ, τωρα θεωρω ολα τα ουισκια του εμποριου πετρελαια....
αμστελ η απλη μπυρα που εχει συνηθισει να πεινει ο κοσμακης... οχι ποικιλιες και σουξουμουξου που βρισκεις σε 2-3 μπυραριες ...αιντε και heineken, αν και εχει κατι αριστοκρατικο αυτη η μπυρα που καθολου δε ταιριαζει στο κοκκινο αστερι που κουβαλαει

pelasgian
29-07-05, 00:48
Ωραία είναι και η Veltins. Εμένα πάντως (χωρίς πλάκα!) μου αρέσει η Heineken. Δε ξερώ γιατί, αλλά ό,τι και να πιω για «καλό», η μπύρα αναφοράς μου είναι η Heineken! Θα μου πεις, ότι και να φάω, το φαϊ αναφοράς μου είναι τα μαριδάκια, αλλά ...

Περί ορέξεως (αν και να'χαμε μία!) κολοκυθόπιτα.
Αυτά από ένα πελασγό που χτύπησε το 2lt quota του σε Veltins και γουρουνίσιο κότσι!

Ρε συ Νίκο, θέλω τώρα το καϊμάκι της χαράς!

kubiak
29-07-05, 01:06
.


Guinness [5 pints στην καθισιά]

@home
29-07-05, 09:25
Νομίζω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον η πειραματική εφαρμογή μιας open source αδειας όπως η cc σε προϊόν άλλο απο software.

tzanerman
29-07-05, 09:38
McFarlands, Kronenburg, Stella Artois, Lowenbroy και η φαια ουσια στα καγκελλα!
Γιωργη, ποιες ειναι οι Ελληνικες μπυρες στις οποιες αναφερεσαι; Φιξ και μυθο, το λεω προκαταβολικα, τις θεωρω το ιδιο νεροζουμια με τις Αμστελ (ιδεολογικος/ταξικος αγωνας τωρα!).

Τζανερμαν

XTCgr
29-07-05, 09:56
mcfarland, weis & paulaner :thumbsup1

MANDRAKAS
29-07-05, 11:14
Καλυτερες μπυρες απο τις Βελγικες δε νομιζω οτι υπαρχουν (Leffe, Gouden Carolus, Chimay, κτλ) απο κει και μετα απο τις ελληνικες μονο η Kaiser (μονο και μονο επειδη ειναι η μοναδικη pils που παραγεται εν Ελλαδι, ολες οι αλλες ειναι lager)

wintech2003
29-07-05, 11:27
Εμένα μέχρι περσυ μου άρεσε αρκετά η γευση της Μύθος, η οποία όμως χάλασε και την αντικατέστησα με την επίσης πολύ γευστική Αλφα.

Φέτος χαλασε και η Αλφα, και τώρα πίνω Bud :lol: :lol: :x

Wasssssuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuupp :lol: :respekt:

deo
29-07-05, 11:49
Ουζάκι ρε παιδιά, τί μπύρες και νεροζούμια...

XPHSTOS29
29-07-05, 13:18
Εμενα μου αρεσει πολυ η Kaiser την οποια τιμω δεοντος σε καθε ευκαιρια.

Προτιμω να την πινω σε θερμοκρασιες < 0° c (λογο οινοπνευματος δεν πιανει παγο στους 0°).

JohnGR
29-07-05, 22:35
Ουζάκι ρε παιδιά, τί μπύρες και νεροζούμια...
:thumb_dup

tzanerman
29-07-05, 22:54
Ουζάκι ρε παιδιά, τί μπύρες και νεροζούμια...

Μπλιεχ... Προσωπικα προτιμω ρακι/τσικουδια/τσιπουρο (για εμας τους Κρητικους ειναι το ιδιο και το αυτο). :D :respekt: :thumb_dup :thumbsup1 :twisted:

Mr.Bungle
30-07-05, 00:04
Paulaner...! και προς θεού μακριά από αμερικάνικες μπύρες.... (φανερώνουν δυσλειτουργία του ουρανίσκου ...)

@home
30-07-05, 01:06
Επειδή το thread πάει για δημοψήφισμα μπύρας εγώ προτιμώ fischer :cool:

megahead13
08-08-05, 12:47
Επειδή το thread πάει για δημοψήφισμα μπύρας εγώ προτιμώ fischer :cool:
Έτσι, έτσι :p Φυσικά τιμάμε και τη McFarland. Μια φορά είχα πιει μια βελγική, δε θυμάμαι ακριβώς, ούτε το όνομά της θυμάμαι, η οποία ήταν Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α.

Πάντως με το Μύθο δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τον προτιμώ πάντα όταν υπάρχει. Αν και μεταξύ μας δε νομίζω πως οι lager τύπου Amstel, πράσινης, κτλ. έχουν τρανταχτή διαφορά.

Και μια απορία: Ρε παιδιά αυτό τον πικρό φραπέ, την Guiness, πως την πίνετε;;; Είνια μπλιαξ :thumbdown

kubiak
08-08-05, 13:19
Και μια απορία: Ρε παιδιά αυτό τον πικρό φραπέ, την Guiness, πως την πίνετε;;; Είνια μπλιαξ :thumbdown

Μα γιατί; Δεν έχει bubbles και η γεύση/μυρωδιά της είναι ξεχωριστή.
Πικρή μεν απολαυστική δε...
Γούστα είναι αυτά όμως...

waterprofen
08-08-05, 13:43
Amstel!
Καμμία σχέση με τα νεροζούμια Heineken, Bud, Mytho κλπ.
Εντάξει καμία Paulaner δεν με χαλάει...

yiapap
08-08-05, 13:53
Amstel Bock... Η MacFarland είναι νεροζούμι μπροστά της.

Και καμιά Γεωργιάδη βέβαια, μην ξεχνιόμαστε...
(θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον Τοτό "τα οποία σκουλήκια...")
:lol:

HaRRy
08-08-05, 14:07
Μυθος/Αμστελ/Χαινεκεν κατασκευάζονται στην Αθηναϊκή Ζυθοποιία...
Φιξ που την βρήκατε και ποιος την κάνει?
Kaiser είναι νομίζω 2 ... Μια Ελληνική και μια Γερμανική...
Και γενικα οι μπύρες έχουν διάφορα είδη
Δε μπορούμε να συγκρίνουμε τις draft με τις ale κλπ...

ReverseR
14-08-05, 16:33
Beers Ratings! (http://www.ratebeer.com/Ratings/TopBeersByCountry.asp?CountryID=82) ;)

lamesaint
14-08-05, 20:37
Beers Ratings! (http://www.ratebeer.com/Ratings/TopBeersByCountry.asp?CountryID=82) ;)

Που τις βρήκανε αυτές ρε παιδιά???

Πιό χρήσιμο μάλλον είναι αυτό:

http://www.ratebeer.com/BestInMyArea.asp?CountryID=82

mavlok
14-08-05, 20:55
Πολυ καλη ειναι η Budweiser (οχι η αμερικανiκη Bud, αν και αυτη καλη ειναι αλλα λιγο "light"). Τσεχικη, με το χρυσο κερατιλικι στο λαιμο.

dantouan
14-08-05, 22:45
Εμένα πάντως (χωρίς πλάκα!) μου αρέσει η Heineken.

Τhe best beer on the world :!:

dantouan
14-08-05, 22:46
Μυθος/Αμστελ/Χαινεκεν κατασκευάζονται στην Αθηναϊκή Ζυθοποιία...
Φιξ που την βρήκατε και ποιος την κάνει?
Kaiser είναι νομίζω 2 ... Μια Ελληνική και μια Γερμανική...
Και γενικα οι μπύρες έχουν διάφορα είδη
Δε μπορούμε να συγκρίνουμε τις draft με τις ale κλπ...

Tην μπυρα "ΘΡΥΛΟΣ" ποιος την φτιαχνει ρε HaRRy.. :lol: :lol: :lol:

krals
14-08-05, 23:43
Παιδια η καλυτερη μπυρα που εχω πιει ως τωρα ειναι η Warstainer (καπως ετσι γραφεται).
Τρομερη και πανω απο ολα πικαντικη μπυρα, ότι πρεπει δηλαδη για μεζε κτλ.
Απο κει και περα πσιτευω οτι πολυ καλη επισης ειναι η Paulaner, αλλα ρε παιδια πολυ ζαλαδα η μπυρα (5,κατι αλκοολ) ιδιαιτερα αν δεν εχεις φαει κατι πριν ..σε τιναξε! Παρατηρησα οτι περιεχει 2 ειδη βυνης: Σιταριου νομιζω και οπως παντα μαγιας. Κατα τα αλλα ομως πολυ γευστικη.
Και πιο κατω εχω τις Levenbroy,mythos,henniger κτλ..

Να ρωτησω κατι ρε παιδια,πολλες φορες εχω αναρωτηθει αν μπορει καποιος εδω στην ελλαδα να φτιαξει δικη του,σπιτισια μπυρα...γνωριζετε καποιο site με πληροφοριες?

kourampies
15-08-05, 20:05
δεν είμαι φαν της μπύρας, ωστόσο στα υποβρύχια προτιμώ bud :p
επειδή δουλεύει ο πατέρας μου στην amstel έχω δοκιμάσει παρα πολλές μπύρες, από αυτές που εισάγει η amstel μονο η murphy's αξιζει.
κ απο τις άλλες bud.

nlkrio
27-10-05, 20:19
οτι πληρωσεις παιρνεις και αναλογα την εποχη του χρονου και με το τι θα συνοδευει η μπυρα

Kowalski
28-10-05, 00:31
Συγνώμη, αλλά σαν τη Duvel :twisted: ή την Hoegarden :twisted: δεν υπάρχουν άλλες. Όποιος δεν τις γνωρίζει, ας τις δοκιμάσει και τα λέμε πάλι.


Φιλικά
Γιάννης

chrispen
28-10-05, 11:30
Παιδια η καλυτερη μπυρα που εχω πιει ως τωρα ειναι η Warstainer (καπως ετσι γραφεται).


Warsteiner εξαιρετική γερμανική ελαφριά μπύρα.


Πολυ καλη ειναι η Budweiser (οχι η αμερικανiκη Bud, αν και αυτη καλη ειναι αλλα λιγο "light"). Τσεχικη, με το χρυσο κερατιλικι στο λαιμο.


Αυτή είναι και μένα η αγαπημένη μου , επίσης απο τις weissbier που λένε οι γερμανοί (h paulaner ειναι μια weissbier) προτιμώ την Erdinger

pcman
30-10-05, 04:56
Θα παραμείνω στην Coca-Cola. :lol::p:lol::p:lol::p:respekt:

Νά 'ταν και open-source τι καλά που θά 'ταν... :-k

del_ahmettt
30-10-05, 11:12
Για μπυρα για μένα αυτο που μετραει είναι ο λόγος ποιοτητας/τιμή.
Αμα είναι να δωσεις 2 € το μπουκαλι, σιγουρα παιρνεις και γ... τις μπύρες;


Αν και πίνω μπύρα σπάνια, για το σπίτι παίρνω μόνο pilsener τύπου (Κaizer ή Fischer) και εξω πίνω Bud ή Mc Farland. :beer

Προσοχή στις μπυρο-κοιλιές, όμως!!!
Ένας φίλος μάλιστα χαρακτηρίζει τη μπύρα &#171;υγρό ψωμί&#187;! :lol:


Επι του θέματος, τόσους αιώνες είχαμε "κόπιες" μπυρών (κλεμμένες συνταγες κτλ).
Καιρος ηταν και για &#171;open recipe&#187;...

kourampies
30-10-05, 19:00
Ένας φίλος μάλιστα χαρακτηρίζει τη μπύρα «υγρό ψωμί»! :lol:

Αυτό το λέω χρόνια τώρα, λες να είναι κοινός γνωστός? :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.