PDA

Επιστροφή στο Forum : ρελε μέσω καλωδίου ρεύματος (ΔΕΗ)



anon
13-04-08, 14:34
Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγησω, αλλά χρειάζομαι να περνώ μέσα απο καλώδιο ρεύματος ΔΕΗ (220V) το αν κλείνει ή ανοίγει ένας διακόπτης. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, βάζω νυχτερινό, και αυτό απαιτεί, παράλληλα με το καλώδιο της ΔΕΗ να πηγαίνει στον ασφαλιοπίνακα του σπιτιού και ένα άλλο καλώδιο το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για να ανάβει ένα λαμπάκι όταν είναι σ νυχτερινό (δηλαδή κλείνει και περνά ρεύμα απο τον μετρητή (χελώνα), για να ανάβει το λαμπάκι στον πίνακα). Και επειδή εαν δεν το έχεις ήδη αυτο τοδεύτερο μικρό καλώδιο ήδη περασμένο, μιλάμε για πολύ δουλειά,μερεμέτι, προκειμένου να περαστεί, σκέφτηκα, εαν υπαρχει κάποιος, οικονομικός, μηχανισμός που θα στέλνε κάποιον παλμό ώστε να γίνεται η δουλειά μας. Τι στο καλό, εδώ περνάνε ολόκληρα δίκτυα ethernet, δεν υπάρχει κάτι να περνά μια κατάσταση on/off ? Kάθε βοήθεια δεκτή.

giannhs1984
13-04-08, 14:36
απο το ρολοι μεχρι τον πινακα λες?

anon
13-04-08, 14:41
Ακριβώς. Η απόσταση ειναι αρκετή, και είτε πρέπει να βγάλω το καλώδιο εξωτερικό, ή να σκάψω, γιατί ο μ@μ@κας ο ηλεκτρολόγος τοκτισε το καλώδιο! Δεν το πέρασε απο σωλήνα, και επιπλέον δεν έβαλε καλώδιο με το εναμισάρι όπως λένε μαζί, που θα μου έκανε την δουλειά να ανάβει το λαμπάκι νυκτερινού στον πίνακα.

emeliss
13-04-08, 14:52
Λύσεις υπάρχουν (αλλά παράνομες). Βρες ένα μάγκα εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο.

giannhs1984
13-04-08, 14:52
δεν νομιζω πως μπορεις να το κανεις μονος σου αυτο πρεπει να ανοιξει το Pulse box Η πως το λενε τωρα και να φερει καλωδιο απο εκει μεχρι τον πινακα οποτε μαλλον απο δε η καποιον καλο ηλεκτρολογο

sivadws2
13-04-08, 18:32
Δεν μ'αρεσει αυτό που θα γράψω αλλά η ΔΕΗ θα ζητήσει απλά την βεβαίωση του ηλεκτρολόγου ότι υπάρχει το "μπλέ" καλώδιο (όπως χαρακτηριστικά το αναφέρει) του νυχτερινού και θα της είναι αρκετό να το δεί να ξεκινάει από το ρολόι (τώρα το που θα καταλήγε ι;) μπορεί και δυο μέτρα πιο πέρα -στον αέρα.....).
Εκεί κολλάει ο "μάγκας", επικίνδυνος θα λεγα εγώ ηλεκτρολόγος.....

emeliss
13-04-08, 19:17
Δεν μ'αρεσει αυτό που θα γράψω αλλά η ΔΕΗ θα ζητήσει απλά την βεβαίωση του ηλεκτρολόγου ότι υπάρχει το "μπλέ" καλώδιο (όπως χαρακτηριστικά το αναφέρει) του νυχτερινού και θα της είναι αρκετό να το δεί να ξεκινάει από το ρολόι (τώρα το που θα καταλήγε ι;) μπορεί και δυο μέτρα πιο πέρα -στον αέρα.....).
Εκεί κολλάει ο "μάγκας", επικίνδυνος θα λεγα εγώ ηλεκτρολόγος.....

Επικίνδυνο δεν είναι. Μιλάμε για εντολή και όχι για ισχύ. Δυστυχώς ή ευτυχώς τεχνικός της ΔΕΗ έρχεται στην εγκατάσταση για έλεγχο.

gravis
13-04-08, 19:50
anon ,δεν υπαρχει αλλος τροπος να αναβει το λαμπακι για το νυχτερινο, περα απο την φυσικη συνδεση με τον ουδετερο του νυχτερινου της ΔΕΗ. Ο ουδετερος για το νυχτερινο χρησιμοποιοταν πιο παλια για τους θερμοσυσσωρευτες ,ωστε οταν εμπενε το νυχτερινο ,οπλιζε τα ρελε και μπαινανε σε λειτουργια οι θερμοσυσσωρευτες αυτοματα. Πλεον δεν χρησιμοποειται, και δεν ειναι αναγκαιο για την ΔΕΗ αυτο το καλωδιακι για να ενεργοποιησει το νυχτερινο, αλλα μονο γι αυτο το λαμπακι που δεν εχει και μεγαλη χρησιμοτητα, γιατι οι ωρες που ενεργοποιει το νυχτερινο η ΔΕΗ ειναι συγκεκριμενες.

Spanos
13-04-08, 20:04
Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγησω, αλλά χρειάζομαι να περνώ μέσα απο καλώδιο ρεύματος ΔΕΗ (220V) το αν κλείνει ή ανοίγει ένας διακόπτης. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, βάζω νυχτερινό, και αυτό απαιτεί, παράλληλα με το καλώδιο της ΔΕΗ να πηγαίνει στον ασφαλιοπίνακα του σπιτιού και ένα άλλο καλώδιο το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο για να ανάβει ένα λαμπάκι όταν είναι σ νυχτερινό (δηλαδή κλείνει και περνά ρεύμα απο τον μετρητή (χελώνα), για να ανάβει το λαμπάκι στον πίνακα). Και επειδή εαν δεν το έχεις ήδη αυτο τοδεύτερο μικρό καλώδιο ήδη περασμένο, μιλάμε για πολύ δουλειά,μερεμέτι, προκειμένου να περαστεί, σκέφτηκα, εαν υπαρχει κάποιος, οικονομικός, μηχανισμός που θα στέλνε κάποιον παλμό ώστε να γίνεται η δουλειά μας. Τι στο καλό, εδώ περνάνε ολόκληρα δίκτυα ethernet, δεν υπάρχει κάτι να περνά μια κατάσταση on/off ? Kάθε βοήθεια δεκτή.

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι να φύγει απο τον πίνακα το καλώδιο και να πάει μέχρι το ρολόι της ΔΕΗ και να έρθει τεχνικός της ΔΕΗ να ανοίξει το ρολόι και να το συνδέσει. Δηλαδή εσύ απλά βάζεις το καλώδιο σε αναμονή μέχρι το ρολόι και περιμένεις τη ΔΕΗ να ολοκληρώσει τη σύνδεση του ουδετέρου. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αφου σε κάθε περίπτωση απαιτείται επέμβαση σε εξοπλισμό της ΔΕΗ.



Πλεον δεν χρησιμοποειται, και δεν ειναι αναγκαιο για την ΔΕΗ αυτο το καλωδιακι για να ενεργοποιησει το νυχτερινο, αλλα μονο γι αυτο το λαμπακι που δεν εχει και μεγαλη χρησιμοτητα, γιατι οι ωρες που ενεργοποιει το νυχτερινο η ΔΕΗ ειναι συγκεκριμενες.

Καμμια φορά ο δέκτης του τηλεχειρισμού χαλάει και δε γυρνάει στο νυχτερινό γι'αυτό καλό είναι να υπάρχει λαμπάκι στον πίνακα αλλιώς πρέπει να κατεβαίνεις και να ελέγχεις αν έχει γυρίσει το ρολόι σε νυχτερινό κάθε τόσο γαινα είσαι σιγουρος οτι δεν πληρώνεις ημερας.

anon
13-04-08, 21:36
Δεν μιλάμε για επέμβαση επάνω στο ρολόι της ΔΕΗ. Γνωρίζω ότι πρέπει να υπάρχει το λαμπακι ένδειξης λειτουργίας νυχτερινού ή όχι. Και μπορεί η ΔΕΗ κατα την εγκατάσταση να ζητήσει να δεί τον πίνακα, ότι όταν οπλίζει σε νυχτερινό, ανάβει σχετική ένδειξη. Δεν θέλω νακάνω ματσακονιές του στυλ, ένα πεταμένο καλώδιο εκεί, έτσι απλά να το συνδέσουν και να οδηγεί πουθενά. Απλά θέλω να γλυτώσω την φασαρία και το κόστος του να περαστεί ένα μικρό καλωδιάκι, που μόνο σκοπό έχει να ανάβει ένα λαμπάκι τελικά.

Και εδώ μπαίνει το ερώτημα: Οπως πχ περνάμε δεδομένα πάνω απο καλώδιο της ΔΕΗ σε λειτουργία, κανονικό ethernet, δεν γίνεται να μπορούμε να περνάμε μια κατάσταση on/off ? Πχ θα μπορούσε να στέλνει ένα παλμό στο on, της τάξης του 1Khz ή κάτι παρόμοιο. Και αντστοιχα στον πίνακα θα είχαμε τον "δέκτη" που όταν υπάρχει αυτός ο παλμός θα κλείνει ένα ρελέ, και κάντο ότι θέλεις, να ανάψει λαμπάκι ή να τροφοδοτήσει θερμοσυσωρευτές.

giannhs1984
13-04-08, 22:18
μα σου λεμε δεν γινεται τιποτα οπως και να εχει..
διοτι οταν θα δει στο πανελ η δεη οτι εχεις νυχτερινο ενω πριν δεν ειχες η καμπανα ειναι μεγαλη προς τεραστεια..

anon
14-04-08, 10:03
Συγνώμη, αλλά μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε. Πρόκειται να βάλω νυχτερινό. Εχω πάρει σχετική έγκριση απο την ΔΕΗ, μετα απο σχετικό έλεγχο. Πρέπει όμως να υπάρχει το λαμπάκι νυχτερινού εγκατεστημένο απο ηλεκτρολόγο, με καλώδιο που να φτάνει στον μετρητή, ένα μικρό καλώδιο εναμισάρι που λένε οι ηλεκτρολόγοι.

Τώρα τεχνικά και οικονομικά είναι δύσκολο να γίνει αυτό. Εναλλακτικά, ρωτώ, εαν υπάρχιε η δυνατότητα, να φτάνει στον μετρητή ένα εναμισάρι, που όμως ένα μέτρο παραπέρα πχ να τελειώνει, και να περνά κάποιο σήμα στο καλώδιο που τροφοδοτεί απο τον μετρητή το σπίτι μου. Το κομμάτι αυτό ειναι δικόμου όχι της ΔΕΗ. Πρώτα απο όλα ρωτω εαν υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να περνώ μέσω κάποιου σήματος μια κατάσταση on/off, το αν περνά ρεύμα στο καλώδιο απο τον μετρητή (δηλαδή ένδειξη λειτουργίας νυχτερινού) ή όχι. Και έπειτα ρωτάμε εαν αυτό αποτελεί πρόβλημα με την ΔΕΗ....

Spanos
14-04-08, 10:33
Πρέπει όμως να υπάρχει το λαμπάκι νυχτερινού εγκατεστημένο απο ηλεκτρολόγο, με καλώδιο που να φτάνει στον μετρητή, ένα μικρό καλώδιο εναμισάρι που λένε οι ηλεκτρολόγοι.

Δεν είναι υποχρεωτικό



Τώρα τεχνικά και οικονομικά είναι δύσκολο να γίνει αυτό. Εναλλακτικά, ρωτώ, εαν υπάρχιε η δυνατότητα, να φτάνει στον μετρητή ένα εναμισάρι, που όμως ένα μέτρο παραπέρα πχ να τελειώνει, και να περνά κάποιο σήμα στο καλώδιο που τροφοδοτεί απο τον μετρητή το σπίτι μου. Το κομμάτι αυτό ειναι δικόμου όχι της ΔΕΗ.

Υπάρχει η δυνατότητα αν βρείς ηλεκτρολόγο που να δεχτεί να στο κάνει αυτό. Δε πρόκειται κανείς απο τη ΔΕΗ να κοιτάξει τον πίνακα ή την εγκατάσταση σου. Γι'αυτό άλλωστε υποβάλεις σχέδιο με την υπογραφή του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου ο οποίος έχει και την ευθύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβα.



Πρώτα απο όλα ρωτω εαν υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να περνώ μέσω κάποιου σήματος μια κατάσταση on/off, το αν περνά ρεύμα στο καλώδιο απο τον μετρητή (δηλαδή ένδειξη λειτουργίας νυχτερινού) ή όχι. Και έπειτα ρωτάμε εαν αυτό αποτελεί πρόβλημα με την ΔΕΗ....

Εσύ δίνεις ρεύμα στο καλώδιο απο κάποια φάση του πίνακα πριν το ρελέ και το καλώδιο της ΔΕΗ είναι ουδέτερος και όταν ενεργοποιείται το νυχτερινό κλείνει το κύκλωμα και ανάβει το λαμπάκι. Οπότε είναι λίγο δύσκολο αυτο που ζητάς.

giannhs1984
14-04-08, 10:35
Συγνώμη, αλλά μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε. Πρόκειται να βάλω νυχτερινό. Εχω πάρει σχετική έγκριση απο την ΔΕΗ, μετα απο σχετικό έλεγχο. Πρέπει όμως να υπάρχει το λαμπάκι νυχτερινού εγκατεστημένο απο ηλεκτρολόγο, με καλώδιο που να φτάνει στον μετρητή, ένα μικρό καλώδιο εναμισάρι που λένε οι ηλεκτρολόγοι.

Τώρα τεχνικά και οικονομικά είναι δύσκολο να γίνει αυτό. Εναλλακτικά, ρωτώ, εαν υπάρχιε η δυνατότητα, να φτάνει στον μετρητή ένα εναμισάρι, που όμως ένα μέτρο παραπέρα πχ να τελειώνει, και να περνά κάποιο σήμα στο καλώδιο που τροφοδοτεί απο τον μετρητή το σπίτι μου. Το κομμάτι αυτό ειναι δικόμου όχι της ΔΕΗ. Πρώτα απο όλα ρωτω εαν υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να περνώ μέσω κάποιου σήματος μια κατάσταση on/off, το αν περνά ρεύμα στο καλώδιο απο τον μετρητή (δηλαδή ένδειξη λειτουργίας νυχτερινού) ή όχι. Και έπειτα ρωτάμε εαν αυτό αποτελεί πρόβλημα με την ΔΕΗ....
α ετσι ναι αλλα που θα βρεις ηλεκτρολογο να στο κανει αυτο? ασε που ειναι οντως ρισκο για αυτον εαν θελησεις να κανεις παρανομια:twisted:
οικονομικα δεν ειναι δυσκολο τεχνικα ειναι διοτι πρεπει να σκαψει για να βαλει το καλωδιο εκτως και αν βρεις τον ηλεκτρολογο που τα εβαλε εξαρχης

sivadws2
14-04-08, 12:34
Ασύρματα δεν το σκέφτεσαι??
Όπως ανάβεις τα φώτα της αυλής του σπιτιού σου με τηλεχειρισμό ανάβεις και το λαμπάκι στον πίνακα....
Ένας "μαγκας" (να μην ξεχνιόμαστε) ηλεκτρολόγος το κάνει πολύ εύκολα...
Βέβαια πάντα υπάρχει ο φόβος να προσπαθεί ο γείτονας να ανοιξει την πόρτα του γκαράζ με τηλεχειρισμό και να σου ανάβει το λαμπάκι στον πίνακα:rofl::rofl:

frap
14-04-08, 13:14
Δεν είναι υποχρεωτικό
Δυστυχώς, είναι...


Εσύ δίνεις ρεύμα στο καλώδιο απο κάποια φάση του πίνακα πριν το ρελέ και το καλώδιο της ΔΕΗ είναι ουδέτερος και όταν ενεργοποιείται το νυχτερινό κλείνει το κύκλωμα και ανάβει το λαμπάκι. Οπότε είναι λίγο δύσκολο αυτο που ζητάς.

Είναι ακόμη πιο περίπλοκο από αυτό, για να μην απαιτούνται 2 φωτάκια στον πίνακα: το καλώδιο το "εναμισάρι" (εγώ για διατομή 1 το έκοψα...) έχει τάση... όταν δεν υπάρχει νυχτερινό ~150VAC διαφορά δυναμικού με μια φάση και στη γη όταν υπάρχει νυχτερινό τιμολόγιο.

Στην πιο πάνω περίπτωση το φωτάκι του πίνακα συνδέεται σε φάση και στο καλωδιάκι του νυχτερινού, όχι στον ουδέτερο απευθείας ώστε, το λαμπάκι να είναι υποφωτισμένο (έχουμε ρεύμα, όχι νυχτερινό), ή να φωτοβολεί κανονικά (νυχτερινό).

anon
14-04-08, 14:04
ναι και ασύρματα με καλύπτει....

@frap Για μένα ανεξαρτήτως ούδέτερου κλπ κλπ κλπ, είναι ένα σύστημα με δύο καταστάσεις, on/off. άρα αυτό που λέω ειναι ένα κύκλωμα που να αντιλαμβάνεται αυτες τις δυο καταστάσεις και με κάποιο τρόπο είτε ενσύρματα μέσω του ιδίου καλωδίου παροχής ρεύματος, ή και ασύρματα, να δίνει το αντίστοιχο σήμα, για να ανάβει το σχετικό λαμπάκι στο πίνακα ή/και να κλείνει κάποια ρελέ στον πίνακα.

Για μενα ιδανικά θα ήταν κάποια πλακέτα, μικρή πχ σε μέγεθος πακέτου τσιγάρων, που να ήταν κοντά στο μετρητή, απο τον μετρητή να φεύγει κανονικά το καλώδιο που χρειάζεται για το νυχτερινο και το οποίο θα πηγαίνει στο κουτάκι αυτό, μαζι με το καλώδιο παροχής ρεύματος. Ομοίως στον πίνακα, θα υπάρχει άλλο κουτάκι, δέκτης, που θα ανάβει το λαμπάκι και θα κλείνει τα ρελέ όταν η κατάσταση είναι οn.

kx5
14-04-08, 14:58
Ασύρματα θα το έκανα. Μια εντολή για την έναρξη νυχτερινής χρέωσης και μια για τη λήξη (ώστε να μην έχουμε εκπομπή συνεχώς).
Για τηλεχειρισμό μέσω την γραμμής παροχής, δεν έχω δει κάτι έτοιμο στο εμπόριο. Πιστεύω πως υπάρχει, αλλά δεν το έχω δει. Πήρα τηλέφωνο ένα φίλο μου που δουλεύει με αυτοματισμούς να ρωτήσει αν υπάρχει κάποιο κιτ πομπού-δέκτη για απλή εντολή. Από την άλλη αν έχεις εμπειρία με ηλεκτρονικές κατασκευές, έχω ένα σχέδιο για αυτή ακριβώς την εφαρμογή.

anon
14-04-08, 22:38
Ηλεκτρονικός δεν είμαι, αλλά εαν πρόκειται για κάτι απλό, ακόμη και το σχηματικό διάγραμμα θα μπορέσω να το κάνω σε πλακέτα.

giwrgosth
15-04-08, 09:44
Η λύση είναι σε Χ10 τεχνολογία, που μέσα από τον ουδέτερο μπορείς να περάσεις κάποιο σήμα και να ανάψεις το λαμπάκι. Κάπου είχα δει αυτό που θες αλλά δεν το θυμάμαι, κοίτα στο http://www.smarthome.gr/ και πάρτους τηλέφωνο να σου πουν. Είναι και ένα άλλο μαγαζί που δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά είναι πολύ εξειδικευμένο και θα έχει κάτι, είναι στο Περιστέρι στην Καβάλας στο ύψος του Σαρακάκη απέναντι. Αν θυμηθώ όνομα θα το γράψω.

frap
15-04-08, 12:08
@frap Για μένα ανεξαρτήτως ούδέτερου κλπ κλπ κλπ, είναι ένα σύστημα με δύο καταστάσεις, on/off. άρα αυτό που λέω ειναι ένα κύκλωμα που να αντιλαμβάνεται αυτες τις δυο καταστάσεις και με κάποιο τρόπο είτε ενσύρματα μέσω του ιδίου καλωδίου παροχής ρεύματος, ή και ασύρματα, να δίνει το αντίστοιχο σήμα, για να ανάβει το σχετικό λαμπάκι στο πίνακα ή/και να κλείνει κάποια ρελέ στον πίνακα.

Μωρέ καταλαβαίνω τι θέλεις εσύ, το θέμα είναι τι θέλει η ΔΕΗ. Ο τεχνικός που θα έρθει να σου αλλάξει το μετρητή στη χελώνα άμα δει αρκουδιές και στραβώσει, την έκατσες.
Και εγώ στην ίδια μοίρα με εσένα είμαι... ήθελα, αλλά δεν.

Αμα ο εργολάβος είναι μακάκας, τα άλλα περιτεύουν. Εδώ το τσιγκουνεύτικε και έδωσε ρεύμα στις αποθήκες που ανοίκουν σε διαμερίσματα από το κοινόχρηστο, θα έβαζε έξτρα καλώδιο στον πίνακα;

anon
16-04-08, 11:26
Εντάξει, δεν θα βάλω την πλακέτα ακριβώς δίπλα στον μετρητή, για να φουρκισω τον ηλεκτρολόγο της ΔΕΗ! Οσο για την ενεργοποίηση του κυκλώματος, ρε παιδιά, ηλεκτρονικός δεν είμαι αλλά ώρες ώρες νομίζω ότι ξέρω περισσότερα και διορθώστε με αν κάνω λάθος: Ενα λαμπάκι δεν θέλουμε να ανάβει; Ε, βάζουμε το λαμπάκι εκεί κάτω, στον μετρητή κοντά, και βάλε ένα φωτοκύταρο να ενεργοποιείται απο το λαμπάκι. Λάθος είναι το σκεπτικό μου; Οπως είπανε τα παιδιά με ασύρματο Χ10, μπορώ να το κάνω και μόνος μου. Βάζω το λαμπάκι, και βάζω και έναν αισθητήρα ασύρματο τύπου Χ10, και κάποιος δέκτης στο σπίτι μέσα θα αναγνωρίζει το σήμα. ΑΠλά δεν μου αρέσει η λύση ασύρματου γιατί μπορεί να μην έχει καλο σήμα ή να έχει παρεμβολές, και φυσικά σαν υλοποίηση θαναι πιο πολύπλοκη. Αλλα, θεωρητικά πάντα μιλώντας, φαίνεται απολυτα και εύκολα εφικτό. Kαι το άλλο πρόβλημα με το Χ10, είναι ότι πρέπει να τα φέρω απέξω, γιατί δεν νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε εδώ τόσα πράγματα πάνω σε αυτό (αν και τελικά νομίζω ότι είναι η μόνη λύση ίσως).

giwrgosth
16-04-08, 11:55
Με την τεχνολογία Χ10 δεν έχεις προβλήματα παρεμβολών και απόστασης, αφού το σήμα είναι ενσύρματο. Λογικά το smarthome.gr έχει ετοιμοπαράδοτες συσκευές και δεν θα χρειαστεί να ψάχνεις στο εξωτερικό. Ότι είχα χρειαστεί πριν 3-4 χρόνια το είχαν. Η σύνδεσή τους μετά είναι πανεύκολη και μπορείς να την κάνεις με τις οδηγείες που λογικά θα έχουν. Επίσης η τιμή τους δε νομίζω να είναι πάνω από 50 ευρώ.
Η λύση με το φωτοκύταρο που λες είναι πολύ έξυπνη, όμως και πάλι θα πρέπει να μεταφέρεις αυτό το σήμα στον πίνακά σου. Πάλι θες κάτι σε ασύρματο, εκτός αν μπορείς να περάσεις οπτική ίνα ;)

Minas1000
16-04-08, 12:15
Να πω και εγω μια γνωμη.
Αφου οτιδηποτε αλλο εκτος απο το μπλε καλωδιακι με την σωστη εγκατασταση,δεν περναει νομιμα στη Δεη, γιατι δεν βαζεις το ψευτικο που λενε τα παιδια,και στον πινακα ενα χρονοδιακοπτη ραγας προγραμματιζομενο με το ωραριο του νυχτερινου και θα ανοιγοκλεινει και το λαμπακι και οτι αλλο θελεις?

Συνεχές ωράριο (23:00 - 07:00) που ισχύει από το Μάιο ώς τον Οκτώβριο και τμηματικό (15:30 - 17:30 και 02:00 - 08:00) που ισχύει από το Νοέμβριο ως τον Απρίλιο για τους πελάτες - καταναλωτές που κάνουν χρήση νυχτερινού μετά το 1988.

@ ADSLgr.com All rights reserved.