PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

blizard
30-08-05, 04:06
"Αν οι Ναζί είχαν εναγκαλίσει τόσο τη θεωρία του Δαρβίνου, και το `κίνημά` τους αποτελούνταν κυρίως από υλιστές, άπιστους, άθρησκους κ.λπ., πως δικαιολογείται το γεγονός πως πάρα πολλοί θρήσκοι δεν έδειξαν κάποιον ενδοιασμό στο να ξεχάσουν όσα πρέσβευε η θρησκεία τους και να ενταχθούν στην ομάδα των ναζί;"
Δηλαδή, γιατί οι Χριστιανοί πήγαν σε κάποιον που έλεγε ότι οι Μαύροι είναι πιο κοντά στον πίθηκο από ότι σε αυτούς , και μια στάση πίσω στην εξέλιξη από τον κοινό μας πρόγονο ?
Πραγματικά είναι περίεργο, γιατί ο Χριστός ήταν ξεκάθαρος πως ΔΕΝ ερχόμαστε από εκεί.

Ίσως επηρεαστήκαν πολύ από την επιστήμη, τους θάμπωσαν οι ανακαλύψεις και τα φοβερά ευρήματα από τους πρωτοπόρους σε επιστημονικές γνώσεις τις εποχής Γερμανούς επιστήμονες.
Ίσως έβαλαν νερό στο κράση τους, για το συμφέρον τους ... ίσως δεν είχαν θρησκευτικούς ηγέτες να τα βάλουν με την εξουσία, και να μην κάνουν πράξη τον διαχωρισμό πολιτείας κράτους.
Ίσως το μίσος προς τους Εβραίους, τα θάμπωσε όλα και δεν έβλεπαν τι έπρεπε να κάνουν .
Έχω και άλλα πολλά αλλά βαριέμαι , πες μου εσύ τι νομίζεις.



ΔΕΝ ισχύει η ρατσιστική θεωρία του Δαρβίνου. Η επιστήμη με όλη της τη σοφία έχει ΗΔΗ μέσα σε 100 χρόνια ανασκευαστεί και απορρίψει αυτές τις σκοταδιστικές πεποιθήσεις. Χωρίς να αναγκαστεί από εξωγενείς παράγοντες.
Δεν ήταν σκοταδιστικές πεποιθήσεις... ήταν οι επιστημονικές πεποιθήσεις της εποχής , με γενική αποδοχή.
Ανασκευάστηκαν πολλά και γρήγορα μετά την κρυάδα που πήραμε από τους Ναζί ευτυχώς, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καθόλου κατάλοιπα

Ducklord
30-08-05, 04:08
Στάμιακ:
Καλά έκανες και "αμύνθηκες". Σου είπα, όμως, πως στο συγκεκριμένο παράδειγμα έκρινα πως ακολούθησες τον λάθος από τους ΤΡΕΙΣ δρόμους. Μπορούσες να βρίσεις (δεν σου πηγαίνει), να μειώσεις τον άλλο (το έκανες) ή ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ. Συνήθως κάνεις το τρίτο - που θεωρώ και το σωστό. Πως, τώρα, εσύ διάλεξες το δεύτερο...
Τι να πω ρε συ, ίσως "με χάλασε" περισσότερο που είδα εσένα να ακολουθείς αυτή την "οδό", και αν ήταν άλλος όντως να μην μου έκανε εντύπωση.


Και κάποιες άμεσες απαντήσεις:

Μην φέρνεις αντι-παραδείγματα που δεν είναι σχετικά. Το παραπάνω, δεν έχει καμμία σχέση με την απαράδεκτη ανεκτικότητα, στα άτομα που βρίζουν και βλαστημούν τα πιστεύω του άλλου συνεχώς και με τις πιο αισχρές εκφράσεις.

Οι συγκρίσεις ήταν πέρα για πέρα έσφαλμένες ως προς το περιεχόμενο.
Βρε Στάμ, συγνώμη, μα το να εισβάλεις σε μία συζήτηση και να ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ των συνομιλητών σου, ΔΕΝ είναι "σχετικό παράδειγμα"; Ναι, έχεις δίκιο στο οτι δεν μιλάω για εσένα, μα για τον Σταύρο. Όταν, όμως, έχει εισέλθει σε θρέντ για παιχνίδια και μας... βγάζει "υποχείρια του Σατανά", πες μου πως ΔΕΝ είναι "προσβλητικό". Ή οι συνεχώς επαναλαμβανόμενοι χαρακτηρισμοί "είστε άμυαλα υποχείρια ξένων δυνάμεων" και, φυσικά, "κάνετε νεοταξική προπαγάνδα".


Επίσης η συμμετοχή στο φόρουμ δεν έχει σύνορα. Φαντάζομαι όπου θέλει ο καθένας γράφει και προσφέρει το ίδιο. Τα στατιστικά άλλωστε το αποδεικνύουν ότι υπήρξε πολύ μεγάλη κίνηση. Τι είδους μομφή είναι αυτή; Κατά τη γνώμη σου όποιος γράφει συχνά στο τεχνολογικό φόρουμ, αγοράζει ελευθέρας στο βρίσιμο των άλλων, ή επειδή δίνει απαντήσεις για τους επεξεργαστές θα κάνουμε ότι δεν τρέχει τίποτε στις ακραίες συμπεριφορές του;
Όχι, δεν κατάλαβες τι είπα, και ναι, έχει να κάνει με κάποια όχι "προτίμηση", μα αυξημένη "ανοχή": Σε ένα σάητε τεχνολογικού περιεχόμενου, όταν κάποιος έχει συνεισφέρει με εκατοντάδες απαντήσεις, σχόλια και προτάσεις, είσαι πιο ανεκτικός στην παράθεση των προσωπικών του απόψεων. Γιατί αυτός, με τις σωστές ή λανθασμένες απόψεις του, είναι ένα από τα άτομα που στηρίζουν το βασικό κομμάτι του site (μην ξεχνάς πως λέγεται "adslgr", και όχι "συζητήστεΕλεύθερα"). Αυτό, όμως, ΔΕΝ σημαίναι και πως θα... σκύψεις όταν αυτός το παρακάνει!


Η κατάσταση φαίνεται να έχει ως εξής. Από τα 10 άτομα που βρίσκονται εδώ αυτή τη στιγμή, συμβαίνει οι 7 να διαφωνούν με τη θρησκεία. Έτσι αιαφορούν για τις επιθέσεις.
Όχι και εγώ. Και το ξέρεις. Απλά, ΔΕΝ θεωρώ περισσότερο "επίθεση" τα λεγόμενα της μίας ή της άλλης πλευράς. Αν γυρίσεις στις πρώτες σελίδες, θα δεις πως στην αρχή δεν συμετείχα και τόσο έντονα. Εισήλθα όταν η συζήτηση είχε ήδη αρχίσει να ψιλο-εκφυλίζεται, και, πια, αμφότερες οι πλευρές βρίσκονταν στο ίδιο σημείο. Και, αν το θυμάσαι, μία από τις πρώτες παρατηρήσεις μου ήταν προς τον Wan. Έτσι, για να... μη μου παραπονιέσαι ;)


Και ένας από αυτούς λόγω ακόμα και ιδιωτικών υβριστικών μηνυμάτων(!).
Περιμένω σχετική ειδοποίηση. ΤΩΡΑ. Στείλε μου ΠΜ - με ξέρεις, τέτοιες βλακείες ΔΕΝ τις σηκώνω. Όπως είχε πει και ο Βολταίρος, "μπορεί να μην έχω X-box, μα θα πολεμήσω για το δικαίωμά σου να πάρεις και να μου δανείσεις το X-box σου". Ή κάπως έτσι (γιατί, αν το δω πιο σοβαρά από ό,τι πρέπει, με βλέπω να αγχώνομαι. Και ΔΕΝ με παίρνει να αγχώνομαι...)


Σίγουρα δεν ξέρω τι νόημα έχει η συνέχιση μιας συζήτησης όπου απαντάται μόνο ότι έχει βολικές απαντήσεις. Βέβαια, σιγά μην γίνει και αυτοκριτική μπροστά σε όλο τον κόσμο...
Ελπίζω να μη μιλάς για εμένα. Ούτε έχω δείξει πως φοβάμαι την αυτοκριτική (ΤΙ περίμενες από κάποιον με ψευδώνυμο "ο άρχων των παπιών" ;) ), ούτε πως μου αρέσουν οι "βολικές" συζητήσεις. Αν θες, παραδέχομαι και οτι σε πολλά θέματα κολυμπάω στην άγνοιά μου. Επιπλέω, όμως! :mrgreen:


Επίσης ενώ οι προσωπικές επαφές είναι εξαιρετικό πράγμα, από ότι βλέπω έχουν δώσει αβαντάζ σε κάποιους. Σίγουρα είναι δύσκολο όταν γνωρίζεις κάποιον σε συναντήσεις και τον βλέπεις κάποιες φορές να του επιτεθείς.
Αυτό, σε παρακαλώ, μην το ξαναπείς. Ισχύει το απολύτως αντίθετο. Με τον Wan είμαστε φίλοι - δίπλα μου έχω κάποια ντιβιντιά του. Όπως είδες (και θα το ξαναπώ), ήταν ο πρώτος που έθαψα και επέπληξα. Απλά, ΔΕΝ μπορώ κάθε λίγο και λιγάκι, και ειδικά όταν η συζήτηση έχει πάρει τον κατήφορο, να λέω σε όλους "μη, τζίζ". Παράτησα το ρόλο του μοντεράτορα αρκετές σελίδες πριν, και συζητώ μαζί σας ως ΜΕΛΟΣ. Και, από ό,τι βλέπω, αν και κάπως "έντονα", τα βρίσκουμε μεταξύ μας. ΔΕΝ θα το παίξω "αστυνόμος" του θρέντ. Και ούτε νομίζω πως χρειάζεται κάτι τέτοιο (τι θές, να σου... "πουλήσω προστασία"; Εδώ, φίλε μου, είμαστε μόνοι μας! Ο καθένας για το τομάρι του! Ο νόμος του ζώου! - αρκετή ειρωνία σχετική με το θέμα μας, για το συγκεκριμένο πόστ, δεν νομίζεις; ;) ).

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Σταυρο, είδα ένα παλαιότερο μήνυμά σου. Είπες, σε ένα σημείο, "αν μου επιτρέπεται να πω τη γνώμη μου", ή κάτι τέτοιο. Εσύ... τι λες; Μην ρωτάς, αγαπητέ, τα αυτονόητα. Το οτι διαφωνούμε δεν σημαίνει πως πρέπει να βάλεις φίμωτρο! Έλεος! Δεν ζούμε στον Αιώνα του Δαρβίνου :twisted:

Ducklord
30-08-05, 04:21
Bliz, την ερώτηση δεν την έκανα εγώ, αλλά ο "Μπλογκάς" (γιού νόου, "Blogger") που συζητούσε με τον Ουέηνκαρτ, ή πως τον λένε. Όπως το καταλαβαίνω εγώ - και συμφωνώ με το τι καταλαβαίνω πως ρωτάει - ούτε μία επιστημονική θεωρία, ούτε μία θρησκεία, ούτε τίποτα δεν είναι αρκετό "εμπόδιο" για το "εγώ" ορισμένων ανθρώπων. Όπως Χριστιανοί έκαψαν, "Δαρβινιστές" ευνούχισαν, Μουσουλμάνοι ανατίναξαν, έτσι και όλοι ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ είναι επιρρεπείς σε κάθε είδους βλακεία. Και το να κακοχαρακτηρίζεις στο σύνολό της μία ομάδα, εξαιτίας των πράξεων κάποιων εκπροσώπων της, είναι λάθος. Έτσι, ΔΕΝ φταίει ο Δαρβίνος (παρά τις άθλιες απόψεις του), στο οτι η θεωρία του αποτέλεσε τον καταλύτη για τις πράξεις άθλιων υποκειμένων, όπως ΔΕΝ φταίει ο Χριστιανισμός που κάποιοι έπνιγαν "μάγισες" στο όνομά του.

Για άλλα φταίει ο Χριστιανισμός, και τα έχουμε συζητήσει αλλού (μα, ούτε ένας πίνακας, κατά το Βυζάντιο, χωρίς Αγίους; τσκ-τσκ-τσκ... - και αυτό το είπα για να σε "τσιγκλήσω" ;) )


Δεν ήταν σκοταδιστικές πεποιθήσεις... ήταν οι επιστημονικές πεποιθήσεις της εποχής , με γενική αποδοχή.
Ανασκευάστηκαν πολλά και γρήγορα μετά την κρυάδα που πήραμε από τους Ναζί ευτυχώς, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καθόλου κατάλοιπα
ΠΑΛΙ κάνεις το ίδιο λάθος! Δύο λέξεις: "Χρυσή Αυγή"...! Γκότ ιτ; ;)
Και από τους "κακούς εκφραστές του Χριστιανισμού" υπάρχουν... κατάλοιπα. Ή, για να το θέσω απλά, "ηλίθιοι θα υπάρχουν πάντα. Σε ΚΑΘΕ ομάδα". Φαντάζομαι πως είναι ένας από τους άγραφους νόμους του Μέρφυ!


Φιλικά
Παπιάρχοντας

yiapap
30-08-05, 04:21
Το κάνω κατευθείαν quote πριν το ανασκευάσεις. Επίσης παίρνω τηλέφωνο στο Δαφνί.
stamiak, τώρα που εγώ έκανα "αυτοκριτική", θα κάνεις κι εσύ να βάλεις εκεί που τους αξίζουν αυτές τις θέσεις;


Δηλαδή, γιατί οι Χριστιανοί πήγαν σε κάποιον που έλεγε ότι οι Μαύροι είναι πιο κοντά στον πίθηκο από ότι σε αυτούς , και μια στάση πίσω στην εξέλιξη από τον κοινό μας πρόγονο ?
Πραγματικά είναι περίεργο, γιατί ο Χριστός ήταν ξεκάθαρος πως ερχόμαστε από εκείΟ Χριστός είπε ότι ερχόμαστε από ΠΟΥ ακριβώς;


Ίσως επηρεαστήκαν πολύ από την επιστήμη, τους θάμπωσαν οι ανακαλύψεις και τα φοβερά ευρήματα από τους πρωτοπόρους σε επιστημονικές γνώσεις τις εποχής Γερμανούς επιστήμονες.
Ίσως έβαλαν νερό στο κράση τους, για το συμφέρον τους ... ίσως δεν είχαν θρησκευτικούς ηγέτες να τα βάλουν με την εξουσία, και να μην κάνουν πράξη τον διαχωρισμό πολιτείας κράτους.
Ίσως το μίσος προς τους Εβραίους, τα θάμπωσε όλα και δεν έβλεπαν τι έπρεπε να κάνουν .
Έχω και άλλα πολλά αλλά βαριέμαι , πες μου εσύ τι νομίζεις.Οι Γερμανοί είχαν θρησκευτικούς ηγέτες που συντάχθηκαν με τους Ναζί και μετά δηλώναν ότι αυτοί "δεν κατάλαβαν γιατί διάβαζαν πολύ εκείνη την εποχή".
Εκτός από τους φανατικούς+ηληθίους+τυφλούς δεν ήταν θέμα μίσους... η θεωρία του αποδιοπομπαίου τράγου ΔΕΝ είναι καινούργια. Μάλιστα στη ναζιστική Γερμανία χρησιμοποιούσαν προς τους χριστιανούς οπαδούς τους (ναι ήταν πολλοί) το παράδειγμα των διωγμών των Εβραίων από την καθολική Ισπανία!


Δεν ήταν σκοταδιστικές πεποιθήσεις... ήταν οι επιστημονικές πεποιθήσεις της εποχής , με γενική αποδοχή.
Ανασκευάστηκαν πολλά και γρήγορα μετά την κρυάδα που πήραμε από τους Ναζί ευτυχώς, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καθόλου κατάλοιπαΕ, δε θα σου βάλω ΞΑΝΑ το link για το τι σημαινει επιστημονική θεωρία. Αλήθεια, ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τα post πριν απαντήσεις σε αύτα; Εχώ 2 παραγράφους για το ΓΙΑΤΙ το κάνανε ΠΑΛΙΑ οι επιστήμονες αυτό!
Αν εσύ μου βρεις ΕΝΑ στοιχείο που να επαληθεύει τη θεωρία της Άριας φυλής από τα 4 που παράθεσα (ή τα 3 του stamiak) για την επιστημονική θεωρία να σου απαντήσω

blizard
30-08-05, 04:27
Απάντηση του τύπου "ότι και ο Δαρβίνος με τους Ναζί" ΔΕΝ ισχύει γιατί ΔΕΝ ειναι αποδεκτό να "πέφτεις" στο επίπεδο αυτού που θέλεις να κατακρίνεις. Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι αυτή η λογική!
Ναι το ξέρω, και αν δεν είναι απλός μίσος ο λόγος που φέρονται κάποιοι έτσι , είναι και κρίμα να μην προσπαθείς να τους βοηθήσεις .
Αλλά μου την δίνει στα νεύρα και δεν μπορώ πάντα .



Το να λέμε ότι η ΠΡΑΞΗ ή η ΕΦΑΡΜΟΓΗ της θεωρίας του Δαρβίνου, δηλαδή του μοντέλου που ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ την εξέλιξη των ειδών στη βάση σκελετών και απολιθωμάτων ως αποτέλεσμα φυσικής επιλογής, είναι η ευγονική είναι άτοπο. Η ευγονική δεν είναι μία πρακτική εφαρμογή της εξέλιξης των ειδών. Οι άνθρωποι διασταυρώναν ζώα για να πετύχουν συγκεκριμένες ιδιότητες ΑΙΩΝΕΣ πριν ο Δαρβίνος εξηγήσει την εξέλιξη των ειδών.
Ας πούμε ένα απλό παράδειγμα για να μην μπερδευόμαστε ... εσύ πιστεύεις βάση της θεωρίας του Δαρβίνου, και των ενδείξεων που έχεις για την εξέλιξη, ότι αν κάνουμε επιλεκτική αναπαραγωγή μιας μερίδας ανθρώπων σε μια περιοχή για 10-100 χιλ χρόνια, θα εξελιχτούν σε κάτι ανώτερο που θα βλέπει τον άνθρωπο όπως εμείς τον πίθηκο.
Και αν κάνουμε το ανάποδο σε μια άλλη, θα εξελιχτούν με την αντίστροφη πορεία.
Και αν το κάνεις σε ποντίκια, φάλαινες και πιθήκους, θα εξελιχτούν κάποτε σε κάτι ανάλογο του σημερινού ανθρώπου.

Αυτά είναι πράγματα που εσύ θεωρείς απόλυτα λογικά ώστε να τα πιστεύεις, εγώ ότι δεν υπάρχουν αρκετές ενδείξεις με τίποτα .
Αν χρησιμοποιήσεις την επιστημονική σου πεποίθησή – υπόθεση στην πρώτη ευκαιρία που θα σου δοθεί λέγετε ευγονική.
Αφού βγάζεις από την μέση την θρησκεία , δεν θα το δοκιμάσεις μόνο λόγω ιδεολογίας που έχεις ΕΞΩ από τον Δαρβινισμό .
Αν δεν έχεις αυτή την όποια ιδεολογία , δεν υπάρχει κάτι να σε σταματήσει.

Συμφωνούμε ?

yiapap
30-08-05, 04:27
Αυτό, σε παρακαλώ, μην το ξαναπείς.
Όχι ακριβώς... Η προσωπική γνωριμία απαλύνει τις αντιθέσεις/διαφορές!
Γνώρισα τον kadronarxis που σε αυτό το νήμα θα τον είχα κάψει στην πυρά για τα ανόητα post του! Όμως η προσωπική μας γνωριμία, το απίστευτο γέλιο του και η καλή του διάθεση που φαίνεται στο "κατά πρόσωπο" με κάνει να καταλαβαίνω καλύτερα πότε και πως λέει κάτι.
Είναι απίστευτα διαφορετική η συζήτηση σε 1ο πρόσωπο, η διαδικτυακή συζήτηση με κάποιον που ξέρεις και με κάποιον άσχετο.

Άλλωστε όσο γνωρίζω (δλδ τίποτε) μπορεί να μην έχεις καν φτερά... :p

yiapap
30-08-05, 04:35
Ας πούμε ένα απλό παράδειγμα για να μην μπερδευόμαστε ... εσύ πιστεύεις βάση της θεωρίας του Δαρβίνου, και των ενδείξεων που έχεις για την εξέλιξη, ότι αν κάνουμε επιλεκτική αναπαραγωγή μιας μερίδας ανθρώπων σε μια περιοχή για 10-100 χιλ χρόνια, θα εξελιχτούν σε κάτι ανώτερο που θα βλέπει τον άνθρωπο όπως εμείς τον πίθηκο.
Και αν κάνουμε το ανάποδο σε μια άλλη, θα εξελιχτούν με την αντίστροφη πορεία.
Και αν το κάνεις σε ποντίκια, φάλαινες και πιθήκους, θα εξελιχτούν κάποτε σε κάτι ανάλογο του σημερινού ανθρώπου.

Αυτά είναι πράγματα που εσύ θεωρείς απόλυτα λογικά ώστε να τα πιστεύεις, εγώ ότι δεν υπάρχουν αρκετές ενδείξεις με τίποτα .
Αν χρησιμοποιήσεις την επιστημονική σου πεποίθησή – υπόθεση στην πρώτη ευκαιρία που θα σου δοθεί λέγετε ευγονική.
Αφού βγάζεις από την μέση την θρησκεία , δεν θα το δοκιμάσεις μόνο λόγω ιδεολογίας που έχεις ΕΞΩ από τον Δαρβινισμό .
Αν δεν έχεις αυτή την όποια ιδεολογία , δεν υπάρχει κάτι να σε σταματήσει.

Συμφωνούμε ?

Για την ακρίβεια είναι ΠΙΟ απλά τα πράγματα:
Μεγάλο μέρος των πνευματικών ασθενειών (π.χ. σύνδρομο Down) είναι κληρονομίσιμες. Αν μπορούσες να στειρώσεις όλες όσες έχουν το στίγμα, ουσιαστικά θεραπεύεις το σύνδρομο Down.
Πρόσεξε, ότι δε μιλάω για ενδείξεις και λοιπές ανοησίες. Το παραπάνω ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο το 1+1=2

Στοιχηματίζω ότι στα επόμενα 1000 (όχι 10000 ή 100000) χρόνια ή επέμβαση στο γονιδίωμα του ανθρώπου θα γίνει και θα οδηγήσει σε νέο "πλάσμα". Πιστεύω ότι στη διάρκεια της ΔΙΚΗΣ μας ζωής θα δούμε τις πρώτες ενδείξεις ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Αν όχι εμείς, η επόμενη γενιά (σχεδόν) σίγουρα. Η εξέλιξη μιλάει για φυσική επιλογή... Ο άνθρωπος, πλέον, έχει ξεπεράσει τις διαδικασίες φυσικής επιλογής.

Η θρησκεία δεν έχει μονοπώλειο ούτε στην Ιδεολογία ούτε στον Ουμανισμό. Το ότι είμαι άθεος δε με κάνει απαραίτητα ανήθικο, τρελλό επιστήμονα... Νομίζω ότι αυτό είναι προφανές!

blizard
30-08-05, 04:44
Ε, δε θα σου βάλω ΞΑΝΑ το link για το τι σημαίνει επιστημονική θεωρία. Αλήθεια, ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ τα post πριν απαντήσεις σε αυτά; Έχω 2 παραγράφους για το ΓΙΑΤΙ το κάνανε ΠΑΛΙΑ οι επιστήμονες αυτό!
Αν εσύ μου βρεις ΕΝΑ στοιχείο που να επαληθεύει τη θεωρία της Άριας φυλής από τα 4 που παράθεσα (ή τα 3 του stamiak) για την επιστημονική θεωρία να σου απαντήσω
Δεν θυμάμαι αυτό που λες , δεν τα διαβάζω όλα αν και προσπαθώ όσα κρίνω πιο σημαντικά.
Αλλά μέχρι το 1920, δεν υπήρχε επιστημονικός αντίλογος σοβαρός στο ότι οι μαύροι ήταν κατώτεροι.
Το έβαλα κάπου, διαφωνείς με αυτό ή όχι ?
Δεν είναι πολλά τα χρόνια μέχρι το 1939 , ούτε άλλαξε κάτι τόσο απόλυτα ώστε να μην έχει επιστημονικές βάσεις η θεωρεία της άριας φυλής για την εποχή της .
Φυσικά δεν ήταν σωστή, και φυσικά το τραβήξανε επίτηδες, αλλά εγώ είπα ότι δεν ήταν απλά σκοταδιστικές αντιεπιστημονικές απόψεις που στήριξαν τον "Αρειανισμό".
Στην επιστήμη βασίστηκε κανονικά και με τον νόμο στην εποχή του .

blizard
30-08-05, 04:45
Στοιχηματίζω ότι στα επόμενα 1000 (όχι 10000 ή 100000) χρόνια ή επέμβαση στο γονιδίωμα του ανθρώπου θα γίνει και θα οδηγήσει σε νέο "πλάσμα". Πιστεύω ότι στη διάρκεια της ΔΙΚΗΣ μας ζωής θα δούμε τις πρώτες ενδείξεις ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Αν όχι εμείς, η επόμενη γενιά (σχεδόν) σίγουρα. Η εξέλιξη μιλάει για φυσική επιλογή... Ο άνθρωπος, πλέον, έχει ξεπεράσει τις διαδικασίες φυσικής επιλογής.
Ναι , και η τεχνολογία ίσως μπορέσει να μας κάνει πιο έξυπνους κάποτε , ενώ σίγουρα μπορούμε να γίνουμε πιο δυνατοί.
Εσύ πιστεύεις όμως ότι θα γίνουμε ανώτεροι, όπως είμαστε τώρα σε σχέση με τα ζώα, ενώ εγώ πιστεύω ότι δεν έχουμε αρκετές ενδείξεις πως θα είναι έτσι τα πράγματα .
Θα είμαστε ακόμα άνθρωποι, απλά πιο έξυπνοι , γιατί αυτό δεν θα αποτελεί ούτε σήμερα το βασικό χαρακτηριστηκό της διαφοροποίησής μας με τα ζώα, άρα ούτε και με την "ανώτερη φυλή".

yiapap
30-08-05, 04:56
Δεν θυμάμαι αυτό που λες , δεν τα διαβάζω όλα αν και προσπαθώ όσα κρίνω πιο σημαντικά.
Αλλά μέχρι το 1920, δεν υπήρχε επιστημονικός αντίλογος σοβαρός στο ότι οι μαύροι ήταν κατώτεροι.
Το έβαλα κάπου, διαφωνείς με αυτό ή όχι ?
Δεν είναι πολλά τα χρόνια μέχρι το 1939 , ούτε άλλαξε κάτι τόσο απόλυτα ώστε να μην έχει επιστημονικές βάσεις η θεωρεία της άριας φυλής για την εποχή της .
Φυσικά δεν ήταν σωστή, και φυσικά το τραβήξανε επίτηδες, αλλά εγώ είπα ότι δεν ήταν απλά σκοταδιστικές αντιεπιστημονικές απόψεις που στήριξαν τον "Αρειανισμό".
Στην επιστήμη βασίστηκε κανονικά και με τον νόμο στην εποχή του .
Όχι δε διαφωνώ καθόλου για το 1871. Διαφωνώ πλήρως για το 1936 (όταν υπήρχε επιστημονική μέθοδος). Αυτές τις ατέλειες που όμως διορθώνονται επί της ουσίας θεωρώ ως το πλεονέκτημα της επιστήμης!

Σε αντίθεση με το Χριστιανισμό που μετά τους διωγμούς, είχε τις Σταυροφορίες, είχε τις σφαγές της Κεντρικής Αμερικής, μετά της Νοτίου Αμερικής, μετά των "αιρετικών", μετά της Αφρικής, μετά της Ωκεανίας. Και για 500 χρόνια δε θεώρησε σκόπιμο να αναθεωρήσει ΤΙΠΟΤΕ όσον αφορά την "ερμηνεία", τις "παραβολές", τις "μεταφορές" και όλα αυτά τα αστεία στα οποία στηρίχθηκαν οι γενοκτονίες ολόκληρων πληθυσμών σε όλο τον πλανήτη.

yiapap
30-08-05, 05:04
Ναι , και η τεχνολογία ίσως μπορέσει να μας κάνει πιο έξυπνους κάποτε , ενώ σίγουρα μπορούμε να γίνουμε πιο δυνατοί.
Εσύ πιστεύεις όμως ότι θα γίνουμε ανώτεροι, όπως είμαστε τώρα σε σχέση με τα ζώα, ενώ εγώ πιστεύω ότι δεν έχουμε αρκετές ενδείξεις πως θα είναι έτσι τα πράγματα .
Θα είμαστε ακόμα άνθρωποι, απλά πιο έξυπνοι , γιατί αυτό δεν θα αποτελεί ούτε σήμερα το βασικό χαρακτηριστηκό της διαφοροποίησής μας με τα ζώα, άρα ούτε και με την "ανώτερη φυλή".
Όχι.. εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα "επιπέδου" με τα άλλα έμβια πλάσματα. Δεν είμαστε ανώτεροι από τους χιμπατζήδες ή τα δελφίνια, είμαστε διαφορετικοί γιατί είχαμε την ευτυχία να εξελιχθεί/διαφοροποιηθεί το 0.4% τηε γενετικής μας αλυσίδας!
Σε αντίθεση με τον Χριστιανισμό εγώ δεν πιστεύω ότι όλη η δημιουργία κατασκευάστηκε για να με εξυπηρετεί και όλα τα έμβια πλάσματα βρίσκοτναι δίπλα μου ως τροφή ή ως διασκέδαση.

Δεν πιστεύω ότι ο πλανήτης μας βρίσκεται εδώ για να τον ρυπαίνουμε και για να σκοτώνουμε/εξαφανίζουμε τη ζωή σε αυτόν. Με λίγα λόγια διαφώνω ΚΑΘΕΤΑ με την ιδέα της δημιουργίας της γης... για δική μας χρήση. Αν αυτό θεωρειται "υποβαθμιση" της ανθρώπινης φυλής... ναι ρε γαμώτο... είμαι "Υποβαθμιστής"!

Αντίθετα με μένα... οι χρηματοδοτούμενοι ευαγγελιστές οπαδοί του ID ανήκουν στις ΙΔΙΕΣ ομάδες (lobby groups) που απορρίπτουν τη συνθήκη του Κιότο και φυσικά απορρίπτουν την τρύπα του όζοντος! Διάβαζα τις προάλλες (δεν το ξαναβρήκα) link των Creationists που έλεγε ότι η τρύπα του όζοντος είναι ένα "απλό, παροδικό φαινόμενο που θα περάσει"... Πάλι καλά που δεν λέγανε ότι ήταν "θέλημα θεού".

ggeorgan
30-08-05, 07:11
yiapap,
Καλά αυτά τα «δεν πιστεύω», αλλά, αν τα σκεφθείς λίγο βαθύτερα, δεν προβληματίζεσαι γιατι πρέπει να μην ρυπαίνουμε ή να καταστρέφουμε τον πλανήτη ; Επειδή είχαμε την τύχη να διαφοροποιηθεί το 0,4% της γενετικής μας αλυσσίδας, έχουμε και την υποχρέωση να σώσουμε και τους άλλους που δεν διαφοροποιήθηκαν ; Γιατί ; Γιατί να μην βρωμίσουμε τον πλανήτη για πάρτη μας μόνο ; Γιατί να θέλουμε εγωιστικά να περάσουμε τα γονίδιά μας σε επόμενες γενεές και μαζί ένα καθαρό περιβάλλον για να αναπτυχθούν τα γονίδια αυτά ; Ας κληρονομήσουν την γη οι κατσαρίδες που αντέχουν στην μόλυνση. Ίδια δικαιώματα έχουν μ' εμάς, έτσι δεν είναι; Αξιοκρατία, επιβίωση των καλύτερα προσαρμοζομένων κλπ.
Το βαθύτερο πρόβλημα βρίσκεται στην λέξη «πρέπει». Δεν υπάρχει επιστήμη που να μπορεί να ξεχωρίσει τι «πρέπει» και τι «δεν πρέπει». Η επιστήμη λειτουργεί με υποθετικές προτάσεις. Για παράδειγμα : «Εάν πηδήσει κάποιος από το παράθυρο του 5ου ορόφου, έχει πιθανότητα 99,9% (λέμε) να σκοτωθεί». Ποτέ δεν ισχυρίσθηκε η επιστήμη οτι κάποιος πρέπει ή δεν πρέπει να το κάνει, και αλλοίμονο αν το ισχυριζόταν.

no_logo
30-08-05, 08:20
προς εκκλησιάζουσες

διαβάζω σελίδες επί σελίδων για τον κακό "δαρβινισμο" που είναι η αρχή της ευγονικής
διαβάζω παραδείγματα σύγχρονης ευγονικής όπως τις τράπεζες σπέρματος έξυπνων καθηγητών στο αμέρικα
διαβάζω για τις παλιότερες προσπάθειες ευγονικής, της στειρώσεις ψυχικά ασθενών κοκ

αυτή η φρίκη που περιγράφεται δεν έχει καμία σχέση με την θεωρία του δαρβίνου.
Γιατί όλοι αυτοί οι φασίστες που χρησιμοποίησαν την θεωρία του Δαρβίνου ξέχασαν ένα πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι της θεωρίας. Το περιβάλλον και τις επιδράσεις του στο υποκείμενο.
Με λίγα λόγια
Όσες σπερματεγχύσεις και να κάνει μία γυναίκα με "έξυπνο" σπέρμα σε μια προσπάθεια να φέρει στο κόσμο ένα παιδί αστέρι, το αποτέλεσμα θα κριθεί από το περιβάλλον που θα μεγαλώσει το παιδί (από την μήτρα ακόμα), τις επιρροές, τα ερεθίσματα.

ps παρακαλώ πολύ τον τύπο που ποστάρει συνέχεια με ρυθμό πολυβόλου για τον ναζισμό και πόσο κακός ήταν να σταματήσει να το κάνει γιατί ο ίδιος σε πάρα πολλά posts έχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για την χούντα στην ελλάδα και το καλό που έκανε στον τόπο.
Η υποκρισία έχει και τα όρια της. Σε αντίθετη περίπτωση θα ποστάρω εδώ τα χουντικά μηνύματα του

tzanerman
30-08-05, 09:53
Να βγαλω ενα συντομο ρεζουμε των 41 ποστ του θρεντ;

Ο Σταυρος δεν "παει" τον "δαρβινισμο" γιατι ειναι εργαλειο της νεοταξικης αμερικης (τζιζ και πιπερι στο στομα), καθως και γιατι ναζιδες και ευγονιστες χριστιανοι τον χρησιμοποιησαν για τα πιστευω τους.
Ο Μπλιζαρντ δεν "παει" τον "δαρβινισμο" γιατι ναζιδες και ευγονιστες χριστιανοι τον χρησιμοποιησαν για τα πιστευω τους.
Και οι δυο λενε οτι οι αποδειξεις/ενδειξεις/τα ευρηματα δεν ειναι αρκετα, αλλα δεν μας δινουν λινκ/παραθεση που να το αποδεικνυει, αλλα επιμενουν στα ιδια επιχειρηματα που πολυ περιεκτικα περιεγραψα παραπανω.

Απο την αλλη ειμαστε οι υπολοιποι (και σε αυτη την ομαδα βαζω μονο οσους προσεφεραν επιχειρηματα, λινκς και παραθεσεις υπερ της θεωριας της εξελιξης) οι οποιοι.... εεε, καναμε αυτο που εγραψα στην παρενθεση στην παραπανω γραμμη. Επισης λεμε οτι υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις για τη θεωρια της εξελιξης, οτι ειναι μια επιστημονικη θεωρια, η οποια, σαν επιστημονικη θεωρια υποκειται αλλαγες και αναθεωρησεις αναλογα με τα καινουρια στοιχεια/ενδειξεις που ερχονται στο φως, οτι δεν ειναι ακομη ολοκληρωμενη, κατι που και οι ιδιοι οι επιστημονες που ασχολουνται με αυτη παραδεχονται αλλα συνεχιζουν και την ερευνα για την ολοκληρωση της, αλλα ειναι η μονη σημερα που εξηγει την εξελιξη ικανοποιητικα.

Το ζητουμενο ειναι: θα επρεπε μια μη αποδεδειγμενη υποθεση - εξυπνος σχεδιασμος - να διδασκεται σε ταξη βιολογιας μαζι με τη θεωρια του δαρβινου - η οποια εχει αποδειχτει;
Η απαντηση ειναι ΟΧΙ.

Και το θρεντ, και η αντιπαραθεση, συνεχιζεται...

Τζανερμαν

Ducklord
30-08-05, 10:05
GGeorgan: Είτε μολύνουμε, είτε δεν μολύνουμε τον πλανήτη, ο "δυνατότερος" όντως θα επιβιώσει. Αν δεν τον μολύνουμε, ο "δυνατότερος" θα είμαστε εμείς - και "δυνατότερος" θα σημαίνει "σοφός". Αν τον μολύνουμε, πάλι θα επιβιώσει ο "δυνατότερος": οι... κατσαρίδες που ανέφερες (και "δυνατότερος" θα σημαίνει "με ανθεκτικό εξωσκελετό").

Το παραπάνω, όμως, ΔΕΝ μας δίνει τη δικαιολογία να κακομεταχειριζόμαστε και επηρεάζουμε όλο τον πλανήτη. Το οτι ΚΑΠΟΙΟΣ ή ΚΑΤΙ θα επιβιώσει, ΔΕΝ σημαίνει πως πρέπει να κάνουμε ό,τι μας καπνίσει. Είναι το ίδιο σαν να λέμε "θα ξαμολήσω πίτμπουλ στο νηπιαγωγείο, και όποιο παιδάκι... τρέχει καλύτερα, θα `τη βγάλει καθαρή`".

Και όπως ακριβώς το οτι κάποιος είναι δυνατότερος από τους γύρω του δεν σημαίνει πως έχει το δικαίωμα να τους σαπίζει στο ξύλο, έτσι αυτό δεν σημαίνει πως και εμείς μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε με τον πλανήτη στον οποίο "έτυχε" να βρεθούμε.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

tzanerman
30-08-05, 10:06
Ααααα, ξεχασα, ο κριεσιονισμος, μαζι και η "εξυπνη σχεδιαση", δεν τα εχουν βαλει μονο με την θεωρια του δαρβινου. Απο τη στιγμη που οι τυποι πιστευουν οτι ο κοσμος γεννηθηκε σε μια βδομαδα και οτι ο κοσμος ειναι 7000-9000 χρονια παλιος, τα βαζουν και με την ανθρωπολογια, την παλαιοανθρωπολογια, την γεωλογια, την αστρονομια, την αστροφυσικη, την βιολογια, την ιστορια, την κοινωνιολογια, και αλλες ακομα επιστημες οι οποιες δεν μου ερχονται αυτη τη στιγμη στη γκραβα μου...

ggeorgan
30-08-05, 10:33
Ducklord,
Γιατί ακριβώς δεν έχουμε το δικαίωμα να καταστρέψουμε τον πλανήτη ; Αφού το μπορούμε.
Η λέξη «δικαίωμα» που χρησιμοποιείς προϋποθέτει δίκαιο, νόμο, κανόνες δηλαδή που ξεχωρίζουν το καλό από το κακό. Ποιος τον θέτει αυτον τον νόμο και, κυρίως, ποιος τον ερμηνεύει και ποιος τον εφαρμόζει (με την πειθώ ή, αν χρειασθεί, με την βία) ;
Αν η κόσμος είναι τυχαίος, και ο νόμος αυτός θα είναι τυχαίος, έτσι δεν είναι ; Ως μέρος του κόσμου ο άνθρωπος ασφαλώς έχει το δικαίωμα να προσπαθεί να διορθώσει το μερίδιο που η τύχη του έδωσε σ' αυτόν τον κόσμο. Αν οι πολλοί φτωχοί του πλανήτη θέλουν να τον βρωμίσουν για να ζήσουν σαν κι εμάς, για παράδειγμα, από που έχουμε εμείς δικαίωμα να τους εμποδίσουμε ; Πολύ λιγότερο έχουμε δικαίωμα να εμποδίσουμε έναν επιστήμονα από το να παραγάγει δισεκατομμύρια κλώνους του εαυτού του, ψηλούς, ξανθούς, μεγαλοφυείς για να κληρονομήσουν αυτοί τον κόσμο. Αυτά τα γράφω για να δουν οι συναναγνώστες του forum οτι, έτσι και καταλύσουμε τους κανόνες του καλού και του κακού, ο κατήφορος δεν έχει τέλος.

aroutis
30-08-05, 10:40
Μα ggeorgan , τους κανόνες τους θέτουμε οι ίδιοι, και έχουν να κάνουν με τη νόηση που διαθέτουμε. Στο τέλος οι κανόνες, το καλό , το κακό, όλα αυτά είναι υποκειμενικά, (the eye of the beholder σου λέει τίποτα; )

Δεύτερον, Αυτή την στιγμή που μιλάμε,την καημένη τη γή τη βρωμίζουν οι ισχυροί (π.χ. η Αμερική που αρνείται να υπογράψει τη συνθήκη του Κυότο) και σίγουρα οχι οι φτωχοί αφρικανοί που δεν έχουν παράγκες πόσο μάλλον εργοστάσια.

Γενικότερα πάντως ο άνθρωπος (συμφωνώ μαζί σου) είναι ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο. Για αυτό δεν υπάρχει ουδεμία αμφιβολία.

tzanerman
30-08-05, 11:03
Αυτά τα γράφω για να δουν οι συναναγνώστες του forum οτι, έτσι και καταλύσουμε τους κανόνες του καλού και του κακού, ο κατήφορος δεν έχει τέλος.
Ναι, αλλα γιατι εχει σχεση αυτο με το τοπικ; Αυτο δεν καταλαβαινω, ποιος ειναι αυτος που καταλυει τους κανονες του καλου και του κακου;

Τζανερμαν

ggeorgan
30-08-05, 11:32
Αλλοίμονο να όριζε ο καθένας μόνος του τι θεωρεί καλό και τι θεωρεί κακό. Κανόνας είναι εξ ορισμού κάτι μονιμότερο από την παρόρμηση της στιγμής και κάτι που δεσμεύει και άλλους. Εξ άλλου και η νόηση πολύ απέχει από το να είναι κοινή σε όλους.
Και τέλος, τι μας κάνει να ξεχωρίζουμε από μικρά παιδιά και να κρίνουμε το καλό και το κακό ; Θέλω να 'πω τι κάνει αυτόν που λεηλατεί μια βιτρίνα σε περίοδο ταραχών να μην λέει ότι βούτηξε μια τηλεόραση γιατί ήθελε μια τηλεόραση και μπορούσε στην αναπουμπούλα να την πάρει, αλλά να λέει ότι για όλα φταίει η άδικη κοινωνία; Γιατί αυτός αισθάνεται την ανάγκη να επικαλεσθεί μια ηθική αρχή ; Γιατί, αλήθεια, και οι μαφιόζοι έχουν κώδικα τιμής, αφού τον νόμο που είναι κοινός για όλους αυτοί τον παραβιάζουν ; Η απάντηση είναι ότι το ένα «πρέπει» που σίγουρα ενώνει σε συντριπτικό ποσοστό (όχι όμως 100%) τους ανθρώπους είναι η ανάγκη να έχουν νόμους , μπούσουλα για το τι είναι καλό και κακό. Αυτό το νόημα έχει και η απομόνωση των κρατουμένων από τους συγκρατουμένους τους, από τα βιβλία τους και από τον έξω κόσμο. Οι δεσμοφύλακες ξέρουν ότι μόνοι με τις σκέψεις τους χωρίς μπούσουλα του τι είναι σωστό και τι λάθος αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσουν, θα καταδώσουν, θα δηλώσουν μετάνοια, θα χίνουν υποχείριά τους.

Ducklord
30-08-05, 11:44
GGeorgan, τεράστιο λάθος.
Πιστεύεις, δηλαδή, πως στις αρχαίες κοινωνίες υπήρχε καταπιεστική αστυνόμευση στα μέλη τους, βάσει θεωριών που είχαν έρθει "από αλλού"; Διότι, από ό,τι καταλαβαίνω, εκεί το πηγαίνεις: στο οτι αν δεν είχαμε μία θρησκεία να ορίζει κανόνες συμπεριφοράς, όλοι θα είμασταν ζώα. Με άλλα λόγια, "είμαστε άνθρωποι" μόνο τα τελευταία 2000 χρόνια, έτσι;

Αν αναρωτιέσαι "ποιός θα επιβάλει τους κανόνες", η απάντηση είναι απλή: ο όχλος. Ναι. Ο όχλος. Γιατί;
Διότι αν σε μία κοινότητα 100 ατόμων στον ένα τη βιδώσει και αρχίσει να σφάζει, οι άλλοι θα σκεφτούν "Μα, αν σκοτώσει τον Όγκρ, που κυνηγά ελάφια, αν σφάξει τον Ούργκγκρ, που πιάνει ψάρια, αν ξεκάνει τον Μπργκγκ, που φέρνει τις μπανάνες από το δάσος, θα πρέπει ΕΓΩ να τα κάνω αυτά. Και αυτό δεν με συμφέρει. Συν το οτι μπορεί να σφάξει και εμένα."
Έτσι, η "αστυνόμευση" και "επιβολή κανόνων" που ζητάς, γίνεται από το ίδιο το πλήθος, και για το ομαδικό καλό του. Αν, δε, σου φαίνεται περίεργο αυτό, για σκέψου λίγο: γιατί έχουμε δημοκρατία, και όχι μοναρχία, αφού "λειτουργούμε καλύτερα σε καθεστώς αστυνόμευσης"; Απλά, για να μπορούν να εστιάζονται σε ένα σημείο οι αποφάσεις όλου του πλήθους, και να μην ακούγονται ταυτόχρονα 10.000.000 φωνές να λένε "ταυτόχρονα" ;)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

ggeorgan
30-08-05, 11:54
Για να γυρίσω στο θέμα, tzanerman, η κοινωνική συμβίωση και επιβίωση είναι προϋπόθεση της εξέλιξης, του ανθρώπου τουλάχιστον. Έλα, όμως, που η συμβίωση, για να είναι εφικτή, πρέπει να διέπεται από κανόνες που ο ίδιος ο άνθρωπος πρέπει να αποδέχεται ώς γενικώτερους και ανώτερους από την δική του μικρή ύπαρξη. Από την θεωρία της εξελίξεως ξέρουμε ότι το περιβάλλον διαμορφώνει τα γονίδια (και πάντως πολύ περισσότερο απ' ότι τα γονίδια διαμορφώνουν το περιβάλλον). Άρα γε, λοιπόν, γιατί ο άνθρωπος παραμένει προσηλωμένος στους κανόνες αυτούς παρ' ότι το περιβάλλον του μπορεί να αλλαχθεί πολύ δραστικά. Γιατί δεν δέχεται ο άνθρωπος να μείνει σκλάβος, όσες γενιές κι αν περάσει στην σκλαβιά ; Γιατί δεν έγιναν όλοι οι Ευρωπαίοι καλοί ρωμαιοκαθολικοί στους αιώνες που κυριαρχούσε η καθολική εκκλησία ; Γιατί είμαστε όλοι τόσο απροσάρμοστοι ;
Το νόημα είναι πως η εξέλιξη δεν είναι αυτόνομος μηχανισμός ικανός να εξηγήσει αφ' εαυτού την μεταβολή του ανθρωπίνου, τουλάχιστον, είδους. Μάλιστα, δεν εξηγεί τα σπουδαία, αλλά, μάλλον τα επουσιώδη. Αυτό δεν σημαίνει πως η θεωρία του ελλόγου σχεδιασμού εξηγεί περισσότερα από τη θεωρία της εξελίξεως. Εξηγεί λιγότερα και, μάλιστα, δεν είναι εμπειρικώς διαψεύσιμη, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είναι καν επιστημονική θεωρία.

ggeorgan
30-08-05, 12:04
Ducklord,
Αυτή η καταπιεστική αντυνόμευση γίνεται από τις μανάδες στα παιδιά τους και την τεκμηρίωσε πρώτος ο Αριστοτέλης. Η σύγχρονη έρευνα συμφωνεί με τις απόψεις του και, μάλιστα, βρίσκει ότι η πολλή δουλειά γίνεται μέσα στους πρώτους 12 μήνες της ζωής. Οι περαιτέρω προσπάθειες έχουν εκθετικώς φθίνον αποτέλεσμα. Με βάση αυτό το εύρημα, η κοινωνική πολιτική στρέφεται ολοένα προς τις πληρωμένες άδειες μητρότητος, ενώ ιδιωτικοποιεί παιδικούς σταθμούς, σχολεία, πανεπιστήμια, στρατό, θεραπευτικές κοινότητες και φυλακές.
Το ερώτημα είναι πώς έχουν μπεί αυτά τα επίμονα γονίδια στο κεφάλι των μανάδων και γιατί δεν βγαίνουν. Ακόμη σημαντικότερο, γιατί δεν πρέπει να βγουν, με τα βρέφη να κυοφορούνται σε μηχανήματα και να ανατρέφονται από υπαλλήλους του όχλου ώστε να φτιάξουμε τον νέο άνθρωπο, ελεύθερο από προκαταλήψεις και δεσμεύσεις του σκοτεινού παρελθόντος.

tzanerman
30-08-05, 12:07
Aι για στο στομα σου (εεε, ή στα δαχτυλα σου που χτυπανε το κημπορντ). Αλλα για να καταλαβω, εσυ μιλας περισσοτερο για τις κοινωνιολογικες και κοινωνικες αλλαγες στην εξελιξη του ανθρωπου, σωστα;

Τζανερμαν

anon
30-08-05, 12:08
Αλλοίμονο να όριζε ο καθένας μόνος του τι θεωρεί καλό και τι θεωρεί κακό.
Αυτό είναι ένα παλαιό φιλοσοφικό ερώτημα, κατα πόσο οι κανόνες ηθικής υπάρχουν embedded στον άνθρωπο ή είναι επίκτητοι κατα την ωρίμανση του. Απο πολύ νωρίς (πχ οι αρχαίοι σοφιστές που ήταν πολυταξιδεμένοι άνθρωποι) απόδειξαν με λογικούς συλλογισμούς ότι οι κανόνες που διέπουν μια κοινωνία είναι επίκτητοι και όχι εξαρχής προγραμμετισμένοι στον εγκέφαλό μας. Επίσης δεν πρέπει να μπερδεύουμε την έννοια του "συμπάσχω" στον πόνο ενός άλλου ανθρώπου, ως ηθικός κανόνας. Αυτή η συμπόνοια εμποδίζει, ως επι το πλειστον, να προβαίνουμε σε ενέργειες που προκαλούν πόνο και οδύνη σε συνάνθρωπό μας, αλλά δεν είναι απο μόνος του ηθικός κανόνας.
Εαν επεκταθούμε σίγουρα θα είμαστε offtopic με το νήμα αυτό, αλλά καλό είναι ένα γρήγορο διάβασμα στην φιλοσοφία και στους αρχαίους κλασσικούς (και νεώτερους).

aroutis
30-08-05, 12:15
Αλλοίμονο να όριζε ο καθένας μόνος του τι θεωρεί καλό και τι θεωρεί κακό. Κανόνας είναι εξ ορισμού κάτι μονιμότερο από την παρόρμηση της στιγμής και κάτι που δεσμεύει και άλλους. Εξ άλλου και η νόηση πολύ απέχει από το να είναι κοινή σε όλους.
Και τέλος, τι μας κάνει να ξεχωρίζουμε από μικρά παιδιά και να κρίνουμε το καλό και το κακό ; Θέλω να 'πω τι κάνει αυτόν που λεηλατεί μια βιτρίνα σε περίοδο ταραχών να μην λέει ότι βούτηξε μια τηλεόραση γιατί ήθελε μια τηλεόραση και μπορούσε στην αναπουμπούλα να την πάρει, αλλά να λέει ότι για όλα φταίει η άδικη κοινωνία; Γιατί αυτός αισθάνεται την ανάγκη να επικαλεσθεί μια ηθική αρχή ; Γιατί, αλήθεια, και οι μαφιόζοι έχουν κώδικα τιμής, αφού τον νόμο που είναι κοινός για όλους αυτοί τον παραβιάζουν ; Η απάντηση είναι ότι το ένα «πρέπει» που σίγουρα ενώνει σε συντριπτικό ποσοστό (όχι όμως 100%) τους ανθρώπους είναι η ανάγκη να έχουν νόμους , μπούσουλα για το τι είναι καλό και κακό. Αυτό το νόημα έχει και η απομόνωση των κρατουμένων από τους συγκρατουμένους τους, από τα βιβλία τους και από τον έξω κόσμο. Οι δεσμοφύλακες ξέρουν ότι μόνοι με τις σκέψεις τους χωρίς μπούσουλα του τι είναι σωστό και τι λάθος αργά ή γρήγορα θα καταρρεύσουν, θα καταδώσουν, θα δηλώσουν μετάνοια, θα χίνουν υποχείριά τους.Αλλοίμονο αν δεν το όριζε. Η ιστορία είναι γεμάτη από παραδείγματα που αποδεικνείουν το αληθές του παραδείγματος. Λαούς που αφανίζονται από άλλους λαούς επειδή ΑΠΛΑ το καλό για τον ένα λαο είναι κακό για ένα άλλο. Ανθρώπους που σκοτώνουν άλλους ανθρώπους γιατί ΑΠΛΑ το να σε σκοτώσει κάποιος και να σου πάρει τα χρήματά σου είναι ΚΑΛΟ για αυτόν. Και τέλος (οπως προσπάθησα να σου εξηγήσω) το καλό για καποιον δεν είναι απαραίτητα καλό για κάποιον άλλον. Αυτό αλλωστε ειναι και το τεράστειο πρόβλημα της κοινωνίας των ανθρώπων. Αν όλοι είχαμε κοινές αξίες, μέσω σεβασμού ο ένας για τον άλλο και όλοι για το κοινό καλό, προφανώς δεν θα είχαμε πολέμους, ο καπιταλισμός δεν θα υπήρχε ως συστημα, και δεν θα υπήρχε πεινα, εκμετάλλευση και πολλά άλλα.

Ομως οπως βλέπεις τίποτα από αυτά δεν ισχύουν. Αυτά που λές είναι κατά την γνώμη μου ΕΝΤΕΛΩΣ ουτοπικά γιατί Ο ΚΑΘΕΝΑΣ σε αυτόν το κόσμο θέτει τελικά το δικό του σύστημα αξιών και για να το προχωρησω ακόμη περισσότερο, η Cosa Nostra σκοτώνει ασύστολα και μετά πάει και εξομολογείται. Δεν νομίζω οτι αυτό τους κάνει καλούς χριστιανούς... έτσι;

Φιλικά.

WAntilles
30-08-05, 12:20
@ Yiapap

Απάντηση σε αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=319025&postcount=599

Να προσφέρει ο οποιοσδήποτε στη συζήτηση τί ακριβώς;

Θα μπορούσε να προσφέρει ο οποιοσδήποτε - μεταξύ αυτών και εγώ - εάν οι 3 θυμιατέρος είχαν παρουσιάσει έστω ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και όχι οπωσδήποτε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι έχουν εγκέφαλο και μάλιστα functioning. Τότε και μόνον τότε θα είχε νόημα η συζήτηση.

Μέχρι τότε, και απουσία αναγνώρισης φωνής στους σημερινούς υπολογιστές, δεν μπορώ να γράφω κατεβατά και να πάθω τενοντίτιδα. Ειδάλλως, θα είχε βουλιάξει ο τόπος με συντριπτικά επιχειρήματα. Άλλωστε με έχεις δει κανα-δυό φορές που τα πήρα με κάποιους (π.χ. Καδρονάρχης) ότι έγραψα κατεβατά. Βέβαια μετά οι καρποί μου διαμαρτύρονταν.

Άρα λοιπόν, οι συγκεκριμένοι 3 είναι lost causes και δεν αξίζει κάποιος ν' ασχοληθεί μαζί τους.

Όταν σε έναν διάλογο δεν υπάρχει καμμία ελπίδα να έρθεις σε συμφωνία με τον άλλο, απλά δεν ξεκινάς το διάλογο. Αδιαφορείς για τον άλλο.

Πώς είναι δυνατό να γίνει διάλογος όταν:

- δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά των εννοιών επιστημονική θεωρία, επιστημονική υπόθεση, ετσιθελικό δόγμα.

Ο ένας, αντί να απαντήσει κατά τρόπο επιστημονικά τεκμηριωμένο, κάθε 3 αράδες μας λέει να κοιτάξουμε μέσα μας, έξω μας, δίπλα μας, κάτω μας κλπ.

Ο άλλος, κάθε 10 λέξεις η μία είναι "νεοτάξ" ή παράγωγα. Ε πώς να μην έχει διαρκές νοητικό leakage αφού κάνει συνεχώς "νεοτάξ" χωρίς ποτέ να καλείται ο destructor της νέας κλάσης που φτιάχτηκε.

Και ο 3ος, αν και αυτοπροβαλλόμενος ως "επιστήμων ερευνητής που μελετά άπαντα εις βάθος", αποφεύγει συστηματικά να μελετήσει πηγές που θα έχουν πράγματα που θα τον δυσαρεστήσουν

απαράβατος κανόνας μελέτης 1 που ισχύει μόνο για τις θεωρητικές-ανθρωπιστικές επιστήμες (όπου δεν υπάρχει απόδειξη παρά μόνο θεώρηση)

όταν μελετάς "κινήματα"-κλαμπ και "-ισμούς"-οπαδισμούς δεν θα διαβάσεις ο,τιδήποτε έχουν γράψει οπαδοί τους ->εάν θες να διαβάσεις για τον Α-ισμό, δεν θα διαβάσεις βιβλιά που τα έχουν γράψει Α-ιστές

έτσι π.χ. - εάν θές να μάθεις για τον Χριστιανισμό δεν θα διαβάσεις βιβλία που τα έχουν γράψει Χριστιανοί, εάν θές να μάθεις για τη Δεξιά στην ελλάδα, δεν θα διαβάσεις βιβλία που τα έχουν γράψει δεξιοί

απαράβατος κανόνας μελέτης 2 πάλι μόνο για τις θεωρητικές-ανθρωπιστικές επιστήμες

Δεν διαβάζεις πηγές γραμμένες από ανθρώπους για τους οποίους η ιστορία έχει δείξει ότι είναι αναξιόπιστοι ή/και έχουν συγκεκριμένη ατζέντα.

Αυτά για τον "επιστήμονα".

Συνεχίζω:

- εμμένουν να ονομάζουν τα πάντα -ισμούς και τους πάντες -ιστές γιατί ψυχομαχούν συνεχώς να ανατροφοδοτούν τα οχλοπλήθη τους με φανταστικούς εχθρούς. Αν κάποια στιγμή σταματήσουν, τότε θα τους ξεχάσουν όλοι στη λήθη του χρόνου και τότε ισχύς -> γιοκ, καπούτ. Είδατε ποτέ κύριοι έστω έναν να κάνει μία επιστημονική θεωρία θρησκεία; Να σφάζει γι' αυτήν; Να καταπιέζει άλλους γι' αυτήν; Κρατήστε τα -ισμός και τα -ιστές λοιπόν για το μαγαζάκι σας. Του αρμόζουν πλήρως.

Σταύρος
30-08-05, 14:19
Ο άνθρωπος , είναι προφανές , χρησιμοποιεί το φόρουμ για να βγάλει τα απωθημένα του -
χρόνια σιωπής , ξύλου και αφόρητης εσωτερικής μοναξιάς .
Στεναχωριέμαι για την κατάντια του , εύχομαι να διορθωθεί με κάποιο τρόπο .
Ούτε η ευγένεια πάντως βοήθησε , ούτε η σιωπή .
Είναι δεκάδες αυτοί που μου έγραψαν και με παρακάλεσαν να μην αντιδρώ στις
απρόκλητες επιθέσεις του .
Οσο μπόρεσα κράτησα την υπόσχεσή μου .
Δεν είναι πάντα εύκολο να σε βρίζουν με αυτόν τον μανιοκαταθλιπτικό ,
επίμονο τρόπο και να μην απαντάς .
Ελπίζω να διορθωθώ και εγώ , να αντέχω περισσότερο .

Δεν ζητώ τίποτα . Φεύγω .
Ντρέπομαι να συνεχίσω υπ αυτές τις συνθήκες .
Ζητώ συγνώμη απ όσους στεναχώρεσα .

Σταύρος .

yiapap
30-08-05, 14:34
Να προσφέρει ο οποιοσδήποτε στη συζήτηση τί ακριβώς;

Θα μπορούσε να προσφέρει ο οποιοσδήποτε - μεταξύ αυτών και εγώ - εάν οι 3 θυμιατέρος είχαν παρουσιάσει έστω ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και όχι οπωσδήποτε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι έχουν εγκέφαλο και μάλιστα functioning. Τότε και μόνον τότε θα είχε νόημα η συζήτηση.
...
Άρα λοιπόν, οι συγκεκριμένοι 3 είναι lost causes και δεν αξίζει κάποιος ν' ασχοληθεί μαζί τους.
Αυτό ζήτησα κι εγώ. Μην ασχολείσαι μαζί τους. Παράθεσε τις απόψεις σου, πες την σε μένα τον Πάπια, τον Ggeorgan και άσε εμάς τους νέους που δεν έχουμε τενοντίτιδα και δεν έχουμε χάσει την υπομονή μας να γράφουμε σεντόνια.

Από μένα τέλος στα "μεταξύ μας". Ότι είχα να πω το είπα ;)

maxcp
30-08-05, 14:44
Υστερα από ομηρικούς καυγάδες για την αποχή από το σεξ, για τους γάμους των ομοφυλοφίλων, για την ευθανασία, για τα θρησκευτικά σύμβολα στους δημόσιους χώρους ή για την αναφορά που θα πρέπει να έχει στο Θεό ο όρκος που λένε οι μαθητές, οι Αμερικανοί έχουν διχαστεί τώρα στο θέμα της διδασκαλίας του Δαρβινισμού στο Λύκειο.
Παρόλο που τόσο οι επιστήμονες όσο και μεγάλο μέρος των μέσων ενημέρωσης έχουν επισημάνει ότι πραγματικό θέμα δεν υπάρχει, η συζήτηση συνεχίζεται.

Όπως γράφει η εφημερίδα Liberation, το ζήτημα έλαβε τόσο μεγάλες διαστάσεις, ώστε έκρινε σκόπιμο να παρέμβει ακόμη και ο Τζορτζ Μπους. Στις αρχές του μήνα, ο αμερικανός πρόεδρος εξέφρασε την άποψη ότι η παρουσίαση των διαφόρων σχολών σκέψης αποτελεί μέρος της εκπαίδευσης. Η δήλωση αυτή ενίσχυσε το στρατόπεδο των αντιπάλων του Δαρβινισμού, που υποστηρίζουν την άποψη του «ευφυούς σχεδιασμού» (Intelligent Design, ID). Ακόμη και κεντρώοι όπως ο ρεπουμπλικανός γερουσιαστής Τζον ΜακΚέιν, που ελπίζει να αποτελέσει τον διάδοχο του Μπους, έχουν υποκύψει στις πιέσεις των χριστιανών φονταμενταλιστών. Την περασμένη εβδομάδα, ο ΜακΚέιν ισχυρίστηκε ότι στο μάθημα βιολογίας πρέπει να διδάσκονται όλες οι απόψεις για την προέλευση της ζωής.

Η συζήτηση δεν είναι καινούργια. Το 1925, υπενθυμίζει ο ανταποκριτής της Λιμπερασιόν στην Ουάσινγκτον, η Αμερική είχε παθιαστεί με τη «δίκη του πιθήκου». Ενας νεαρός καθηγητής των φυσικών επιστημών, ο Τζον Σκόουπς, είχε παραβιάσει το νόμο του Τενεσί που απαγόρευε τη διδασκαλία των νόμων της εξέλιξης. Ο καθηγητής καταδικάστηκε σε πρόστιμο, αλλά η αμερικανική κοινή γνώμη τάχθηκε με το μέρος του.

Σήμερα, οι χριστιανοί φονταμενταλιστές αποφεύγουν να μιλούν για τον Αδάμ και την Εύα, ή ακόμη και για το Θεό. Η προσέγγισή τους έχει επιστημονική χροιά: η θεωρία της επιλογής των ειδών, λένε, δεν μπορεί να εξηγήσει την πολυπλοκότητα της ζωής. Το πιο πιθανό, λοιπόν, είναι να σχεδίασε τη ζωή κάποια ανώτερη δύναμη, εξωγήινη ή ιερή. Η νέα Βίβλος των φονταμενταλιστών λέγεται «Ανθρωποι και Πάντα» (Of Panda and People), ένα βιβλίο που έγραψαν οι Πέρσιβαλ Ντέιβις και Ντιν Κένιον. Ενα ίδρυμα με έδρα το Σιάτλ, που λέγεται Discovery Institute και χρηματοδοτείται τόσο από τη χριστιανική Δεξιά όσο και από μη θρησκευτικά ιδρύματα όπως εκείνο του Μπιλ Γκέιτς, προσπαθεί να εκλαϊκεύσει το πρόβλημα ώστε να προσελκύσει όσο το δυνατόν περισσότερους οπαδούς. Για τον σκοπό αυτό, χρηματοδοτεί έρευνες, εκδίδει βιβλία, γυρίζει ντοκυμαντέρ.

Οι οπαδοί του «ευφυούς σχεδιασμού» επαίρονται έτσι για το «ανοιχτό τους επιστημονικό πνεύμα». Δεν απαιτούν την αποβολή του Δαρβίνου από τα σχολεία, αλλά την ισότιμη διδασκαλία της δικής τους θεωρίας. Στο κάτω-κάτω, οι περισσότεροι Αμερικανοί πιστεύουν ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε από τον Θεό... Η εκστρατεία των φονταμενταλιστών έχει ήδη αποδώσει καρπούς. Στο Ντόβερ της Πενσιλβάνια, οι εκπαιδευτικές αρχές αποφάσισαν φέτος να διαβαστεί στους μαθητές την πρώτη μέρα του μαθήματος βιολογίας το εξής κείμενο: «Ο ευφυής σχεδιασμός αποτελεί μια εξήγηση για την προέλευση της ζωής που διαφέρει από τις θεωρίες του Δαρβίνου. Οι μαθητές που θέλουν να μάθουν περισσότερα για το θέμα αυτό μπορούν να προμηθευτούν το βιβλίο Ανθρωποι και Πάντα».

Οι αντίπαλοι του Δαρβίνου προτίθενται τώρα να επεκτείνουν τον αγώνα τους σε όλη τη χώρα και ελπίζουν ότι θα καταγάγουν την πρώτη μεγάλη τους νίκη στο Κάνσας. Οι τοπικές εκπαιδευτικές αρχές, που πρόσκεινται στο Ρεπουμπλικανικό Κόμμα, εξετάζουν το ενδεχόμενο να περιλάβουν από φέτος τον «ευφυή σχεδιασμό» στη διδακτέα ύλη. Η συζήτηση στην πολιτεία αυτή έχει φουντώσει εδώ και μήνες. Στο Ορεγκον, ένας φοιτητής της φυσικής, ο Μπόμπι Χέντερσον, αποφάσισε να πολεμήσει τους οπαδούς του «ευφυούς σχεδιασμού» με τα δικά τους όπλα. Με επιστολή του προς το εκπαιδευτικό συμβούλιο του Κάνσας, ζητά να διδάσκονται στους μαθητές όχι μόνο η θεωρία της εξέλιξης και ο «ευφυής σχεδιασμός», αλλά και η θεωρία του «πασταφαριανισμού», σύμφωνα με την οποία ο κόσμος δημιουργήθηκε από ένα ιπτάμενο τέρας φτιαγμένο από μακαρόνια! Η πρωτοβουλία του βρήκε μιμητές: τον τελευταίο καιρό, το εκπαιδευτικό συμβούλιο βομβαρδίζεται από e-mail πασταφαριανιστών. (Πηγή: Liberation)

yiapap
30-08-05, 14:45
yiapap,
Καλά αυτά τα «δεν πιστεύω», αλλά, αν τα σκεφθείς λίγο βαθύτερα, δεν προβληματίζεσαι γιατι πρέπει να μην ρυπαίνουμε ή να καταστρέφουμε τον πλανήτη ; Επειδή είχαμε την τύχη να διαφοροποιηθεί το 0,4% της γενετικής μας αλυσσίδας, έχουμε και την υποχρέωση να σώσουμε και τους άλλους που δεν διαφοροποιήθηκαν ; Γιατί ; Γιατί να μην βρωμίσουμε τον πλανήτη για πάρτη μας μόνο ; Γιατί να θέλουμε εγωιστικά να περάσουμε τα γονίδιά μας σε επόμενες γενεές και μαζί ένα καθαρό περιβάλλον για να αναπτυχθούν τα γονίδια αυτά ; Ας κληρονομήσουν την γη οι κατσαρίδες που αντέχουν στην μόλυνση. Ίδια δικαιώματα έχουν μ' εμάς, έτσι δεν είναι; Αξιοκρατία, επιβίωση των καλύτερα προσαρμοζομένων κλπ.
Το βαθύτερο πρόβλημα βρίσκεται στην λέξη «πρέπει». Δεν υπάρχει επιστήμη που να μπορεί να ξεχωρίσει τι «πρέπει» και τι «δεν πρέπει». Η επιστήμη λειτουργεί με υποθετικές προτάσεις. Για παράδειγμα : «Εάν πηδήσει κάποιος από το παράθυρο του 5ου ορόφου, έχει πιθανότητα 99,9% (λέμε) να σκοτωθεί». Ποτέ δεν ισχυρίσθηκε η επιστήμη οτι κάποιος πρέπει ή δεν πρέπει να το κάνει, και αλλοίμονο αν το ισχυριζόταν.

Συμφωνώ με το 2ο. Η επιστήμη δεν πρέπει ( :p ) να ασχολείται με τα πρέπει. Και ΔΕΝ ασχολείται. Όπως προανέφερα πουθενά η εξέλιξη δε λέει ότι δεν υπάρχει δημιουργός. Λέει ότι δεν ασχολείται με το micromanagement της διαδικασίας της ζωής!

Όσο για το γιατί να μη μολύνουμε, νομίζω ότι είναι προφανής ο λόγος. Επιβίωση του είδους μας.
Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να αφήσουμε τον πλανήτη στις κατσαρίδες.
Τα παραπάνω δεν απαιτούνε την ύπαρξη θρησκείας, απλά την ύπαρξη ενστίκτου- το κάνουν ήδη τα ζώα (π.χ. χιμπατζήδες που μετακινούνται πριν καταστρέψουν ολοσχερώς τα δέντρα δίπλα στα οποία μένουν)
Ο "ισχυρότερος" όπως λέει και ο Πάπιας δεν είναι απαραίτητα ούτε αυτός με τον πιο δυνατό εξωσκελετό, ούτε αυτός που τρέχει πιο γρήγορα. Τους υπόλοιπους, τους αδυνάτους, σαφέστατα και θα πρέπει να τους προφυλάξουμε γιατί έχουμε ανάγκη τη βιοποικιλότητα στον πλανήτη. Είτε πραγματική ανάγκη (για να μην καταρρέυσει το οικοσύστημα) είτε ψυχολογική ανάγκη.

yiapap
30-08-05, 14:48
Με επιστολή του προς το εκπαιδευτικό συμβούλιο του Κάνσας, ζητά να διδάσκονται στους μαθητές όχι μόνο η θεωρία της εξέλιξης και ο «ευφυής σχεδιασμός», αλλά και η θεωρία του «πασταφαριανισμού», σύμφωνα με την οποία ο κόσμος δημιουργήθηκε από ένα ιπτάμενο τέρας φτιαγμένο από μακαρόνια! Η πρωτοβουλία του βρήκε μιμητές: τον τελευταίο καιρό, το εκπαιδευτικό συμβούλιο βομβαρδίζεται από e-mail πασταφαριανιστών. (Πηγή: Liberation)
Ανοησίες!
Όλοι ξέρουμε ότι τον κόσμο τον δημιούργησε ο εσωτερικός μου Μπάμπης.
Α, ρε να μην είμαι Αμερικάνος πολίτης να στείλω κι εγώ ένα email... :twisted:

maxcp
30-08-05, 14:53
Ανοησίες!
Όλοι ξέρουμε ότι τον κόσμο τον δημιούργησε ο εσωτερικός μου Μπάμπης.
Α, ρε να μην είμαι Αμερικάνος πολίτης να στείλω κι εγώ ένα email... :twisted:


:haha :D

WAntilles
30-08-05, 14:59
Στο Ορεγκον, ένας φοιτητής της φυσικής, ο Μπόμπι Χέντερσον, αποφάσισε να πολεμήσει τους οπαδούς του «ευφυούς σχεδιασμού» με τα δικά τους όπλα. Με επιστολή του προς το εκπαιδευτικό συμβούλιο του Κάνσας, ζητά να διδάσκονται στους μαθητές όχι μόνο η θεωρία της εξέλιξης και ο «ευφυής σχεδιασμός», αλλά και η θεωρία του «πασταφαριανισμού», σύμφωνα με την οποία ο κόσμος δημιουργήθηκε από ένα ιπτάμενο τέρας φτιαγμένο από μακαρόνια! Η πρωτοβουλία του βρήκε μιμητές: τον τελευταίο καιρό, το εκπαιδευτικό συμβούλιο βομβαρδίζεται από e-mail πασταφαριανιστών. (Πηγή: Liberation)

Χα-χα-χα !!! ΦΟΒΕΡΟ !!!

Και πανέξυπνο.

Συνθλίβει ανεπιστρεπτί τους τσαρλατάνους με τα ίδια τους τα όπλα.

Cafeeine
30-08-05, 15:12
Με επιστολή του προς το εκπαιδευτικό συμβούλιο του Κάνσας, ζητά να διδάσκονται στους μαθητές όχι μόνο η θεωρία της εξέλιξης και ο «ευφυής σχεδιασμός», αλλά και η θεωρία του «πασταφαριανισμού», σύμφωνα με την οποία ο κόσμος δημιουργήθηκε από ένα ιπτάμενο τέρας φτιαγμένο από μακαρόνια
Ανοησίες...

Αφού όλοι ξερουν οτι τα τέρατα απο μακαρόνια είναι ηλίθια και κάνουν δεν επιτελουν δημιουργικό έργο. το πολύ πολύ να κάνουν για μια θέση στο δημόσιο.... :mrgreen:

Ducklord
30-08-05, 17:24
Τα Αμερικανάκια κάνουν ένα τραγικό λάθος - και θα γελάσουμε πολύ: λένε πως "πρέπει να διδάσκονται όλες οι απόψεις". Έ, αυτό δεν είπα και εγώ νωρίτερα; Να διδάσκονται. Να διδάσκεται και ο "Δαρβινισμός", και ο "Κρηεησονισμός" μα και, επειδή στην Αμερική θεωρείται ανεξάρτητη θρησκεία, ο Σατανισμός.
Έ, ρε γλέντια που έχουμε να κάνουμε...
ΤΙ θα πουν; "Μα, δεν εννοούσαμε όλες `όλες` οι απόψεις, εννοούσαμε όλες `και η δικιά μας` οι απόψεις";

Εδώ κολλάει: Εδώ είναι ο παράδεισος, εδώ και η κόλαση, και τα λάθη πληρώνονται. Σαν να μη φτάνει που βοηθούν περισσότερο τους οικονομικούς αντίπαλούς τους, εξαγάγοντας δουλειές από την Αμερική προς Ινδία, Κίνα κ.λπ., τώρα φροντίζουν και για την περαιτέρω αποβλάκωσή τους. Πάλι καλά που αν και "ο Θεός κατακρίνει το αλκοόλ", δεν δείχνει να νοιάζεται και πολύ για τη μπίρα, και έτσι ο Joe Sixpack θα παραμείνει ένα αιώνιο σύμβολο αυτής της χώρας, να μας οδηγεί προς το μέλλον.

Παρεπιπτόντως, έμαθα άλλη μία πληροφορία για τη φάση με το Harvard: Ο πρύτανής του, αρχικά, σκόπευε να υποκείψει στις πιέσεις των Κριεησιονιστών. Τον έκραξαν, όμως, υπεράριθμοι (καθηγητές ή μαθητές, εδώ οι γνώμες τριήστανται), με ατάκες του τύπου "εδώ δεν μαντεύουμε, σκεφτόμαστε".

Φιλικά
Παπιάρχοντας

pelasgian
30-08-05, 17:51
Αυτά τα γράφω για να δουν οι συναναγνώστες του forum οτι, έτσι και καταλύσουμε τους κανόνες του καλού και του κακού, ο κατήφορος δεν έχει τέλος.

Η ηθική είναι προϊόν λογικής, αισθητικής και ενστίκτων που προήλθαν από αυτό που «περπάτησε» και επίβιωσε σε μία πορεία χιλιάδων ετών. Ο ηθικός νόμος δεν προέρχεται από το Θεό, προέρχεται από τη κοινή λογική, που ανέπτυξε ο πολιτισμός μας. Το να μην ακολουθεί κάποιος το ένστικτό του είναι κάτι που η φύση φροντίζει να το πληρώνει πάντα. Δεν είναι η τυχαίο ότι η μόλυνση του περιβάλλοντος προκαλεί ΘΛΙΨΗ σε όλους.

Δεν είναι τυχαίο ότι σε όλους αρέσει να ζουν σε ένα πράσινο, καθαρό, ήσυχο και δροσερό μέρος. Στους ανθρώπους «που δεν άρεσει» είναι διότι έχουν υποστεί ζημιά πρώτα κάπου αλλού πριν φλιπάρουν σε αυτό (π.χ. κάποιος που τρώει σφαλιάρες από το πρωί μέχρι το βράδυ και έχει μειωμένη αυτοπεποίθηση μπορεί να βάλει μία μπουράκλα στο νιτρωμένο παπάκι και να κάνει θόρυβο για να «τη σπάσει» στη κοινωνία που τον θεωρεί σκουπίδι.)

Δεν είναι τυχαίο ότι οι ηθικές επιταγές πηγάζουν από μέσα, είναι build-in στο hardware του καούκαλού μας. Όπως και η δυνατότητα του προσανατολισμού, η αναγνώριση πατερνών, η ομιλία κλπ.

Οπότε, μη μας λες ότι βγάζοντας το Θεό από τη μέση, ότι θα βγάλουμε την ηθική από τη μέση. Ίσα ίσα, που μπορεί να τη καταλάβουμε καλύτερα στη βάση ενός κοινωνικού πλαισίου, στη βάση της λογικής και στη βάση της διαιώνησης του είδους.

Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί σε ένα πλοίο μπαίνουν πρώτα τα παιδιά στις βάρκες, μετά οι γυναίκες και αν υπάρξει χώρος οι άντρες; Ο θεός το είπε αυτό στην επί του όρους ομιλία;

Σκέφτηκες γιατί αυτό τον κανόνα τον εφαρμόζουν οι άντρες του σκάφους ακόμα και τραβώντας πιστόλι ώστε να είναι σίγουροι ότι θα εφαρμοστεί; Ακόμα και ο φόνος δικαιολογείται σε αυτές τις περιστάσεις. Το πιο παράδοξο, ενώ θεωρείται αμαρτία να σκοτώσεις, να πρέπει να σκοτώνεις για να σιγουρέψεις ότι θα πεθάνεις (αυτοκτονία) και να μην υπάρχει και παπάς να σε εξομολογήσει.

Ευτυχώς που η αρχαία ηθική επιβιώνει και σε λανθάνουσα μορφή και δεν έχουμε ξεφτυλίσει τα πάντα με τους «γυναικωτούς» με τα φουστάνια που μας «μαθαίνουν» ηθική.

blizard
30-08-05, 18:10
Δεύτερον, Αυτή την στιγμή που μιλάμε,την καημένη τη γή τη βρωμίζουν οι ισχυροί (π.χ. η Αμερική που αρνείται να υπογράψει τη συνθήκη του Κυότο) και σίγουρα οχι οι φτωχοί αφρικανοί που δεν έχουν παράγκες πόσο μάλλον εργοστάσια.
Βρωμίζουν οι Κινέζοι όμως.
Οι Αμερικάνοι λένε ότι αν βάλουμε επιπρόσθετα έξοδα στα εργοστάσιά μας , απλά θα πάνε στην Κινα που δεν υπάρχει κανένα μέτρο, και η τρύπα θα μεγαλώσει αντί να μειωθεί.
Και επίσης, που λέει στην θεωρεία του Δαρβίνου ότι οι ισχυροί δεν μπορούν να κάνουν περισσότερο κακό στην φύση , και να πάρουν περισσότερα από αυτήν?
Γιατί να αφήσουν την Κίνα που έχει 4πλάσιο πληθυσμό να μολύνει 4 φορές περισσότερο από αυτούς ?
Πολύ λογικά προσπαθούν να την στριμώξουν στην γωνία, επιβάλλοντας την λογική τους… αν έδειχναν αδυναμία τώρα , δεν θα ήταν ισχυροί, και δεν θα «επιβίωναν» έναντι των άλλων.

Η βασικότερη Δαρβινική εξήγηση, που έγινε και η χαρακτηριστική "Ναζιστική Ηθική" .



Συνθλίβει ανεπιστρεπτί τους τσαρλατάνους με τα ίδια τους τα όπλα.
Aυτό το έκαναν οι Ιεροεξεταστές , συνέτριψαν τον αντίπαλο με τα ίδια του τα όπλα... παραδέχτηκε ο ίδιος πως είχε κάνει λάθος, και το άκουσαν όλοι.
Οι σημερινοί Ιεροεξεταστές απλά απαγορεύουν αυτό που θεωρούν διαφορετικό και μη πρέπον να διδάσκεται στον κόσμο , κατά τα δικά τους πρότυπα .



Να προσφέρει ο οποιοσδήποτε στη συζήτηση τί ακριβώς;
Στην συζήτηση προσφέρουμε λόγια το ένα μετά το άλλο, που αν είχες την ικανότητα να τα περάσεις από τον εγκέφαλο θα καταλάβαινες κάτι .
Εσύ προσφέρεις ασυναρτησίες και μουχλιασμένες ατάκες που και οι ναζί ντρέπονταν να πουν , μονο για να φορτώνεις τον server του forum.



Θα μπορούσε να προσφέρει ο οποιοσδήποτε - μεταξύ αυτών και εγώ - εάν οι 3 θυμιατέρος είχαν παρουσιάσει έστω ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και όχι οπωσδήποτε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι έχουν εγκέφαλο και μάλιστα functioning. Τότε και μόνον τότε θα είχε νόημα η συζήτηση.
Αν οι βλακοφαστιτερος από την άλλη μεριά δεν ήταν τόσο βλακοφασισκέρος αλλά λιγοτερο βλακό και κάπως λιγότερο φασιτρέρος , ίσως είχε νόημα να προσπαθήσεις ξανά να τους τις δείξεις.



Μέχρι τότε, και απουσία αναγνώρισης φωνής στους σημερινούς υπολογιστές, δεν μπορώ να γράφω κατεβατά και να πάθω τενοντίτιδα. Ειδάλλως, θα είχε βουλιάξει ο τόπος με συντριπτικά επιχειρήματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧ
Αυτό ήταν το καλύτερο που έχεις πει ποτέ, και επειδή μου έφτιαξες την διάθεση λέω αυτή και μόνο τη φορά να μην συνεχίσω να απαντάω και στα υπόλοιπα.
Όχι ότι γράφεις «επιχειρήματα»(αυτό είναο το νουμερο 2) αλλά το ότι κουράζετε το χέρι σου !!!!
Εγώ ήμουν σίγουρος ότι τουλάχιστον θα είχες σκεφτεί να έκανες copy paste αυτά που έγραφες , και δεν θα τα αντέγραφες κάθε φορά με το πληκτρολόγιο!!!
Μου έφτιαξες την μέρα .

pelasgian
30-08-05, 18:11
Γιατί, αλήθεια, και οι μαφιόζοι έχουν κώδικα τιμής, αφού τον νόμο που είναι κοινός για όλους αυτοί τον παραβιάζουν ; Η απάντηση είναι ότι το ένα «πρέπει» που σίγουρα ενώνει σε συντριπτικό ποσοστό (όχι όμως 100%) τους ανθρώπους είναι η ανάγκη να έχουν νόμους , μπούσουλα για το τι είναι καλό και κακό.

Νομίζεις ότι ζεις σε μία κοινωνία 4,000,000 της Αθήνας ή 11,000,000 της Ελλάδας ή 550,000,000 της Ευρώπης ή 7,000,000,000 του κόσμου;

Εγώ ζω σε μία κοινωνία 37 ατόμων. ΤΟΣΑ άτομα μπορεί να θυμάται και να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ως ΔΙΚΟΥ του ανθρώπους ο εγκέφαλός μας.

Αυτό είναι το firmware που έχει προγραμματιστεί το μυαλό μου και διαμορφώθηκε από τότε που «ζούσα» στη σπηλιά μαζί με καμιά 30άρια «δικούς μου».

Δε με «νοιάζει» τι σκέφτεται κάποιος παραέξω, το εγωιστικό γονίδιό μου θέτει τους κανόνες της ομάδας στη βάση του είναι καλό για τη πάρτυ μου και μετά για το άμεσο περιβάλλον μου.

Αυτοί οι κανόνες έχουν τεθεί στη βάση των ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ της ομάδας μου, της λογικής, των ενστίκτων και του τι θεωρούμε ωραίο.

Αν σκεφτείς τους μαφιόζους σαν μία ΤΕΤΟΙΑ ομάδα, τότε θα καταλάβεις του κανόνες τους, αν δεις τους Linuxάδες σα μία τέτοια ομάδα, θα καταλάβεις την GPL, αν δεις τους γιατρούς σα μία τέτοια ομάδα θα καταλάβεις τον όρκο του Ιπποκράτη, αν δεις του μηχανικούς σα μία τέτοια ομάδα, θα καταλάβεις τη λατρεία του Ηφαίστου, αν δεις του νομικούς σα μία τέτοια ομάδα θα καταλάβεις τη λατρεία της Θέμιδος κλπ.

Δεν υπάρχει ΕΝΑΣ Θεός, ΕΝΑΣ ηθικός νόμος, ΕΝΑΣ κοινός νόμος, ούτε ΕΝΑ έθνος, ΕΝΑΣ Φούρερ, ΜΙΑ ανώτερη φυλή.

tzanerman
30-08-05, 18:25
Αν οι βλακοφαστιτερος από την άλλη μεριά δεν ήταν τόσο βλακοφασισκέρος αλλά λιγοτερο βλακό και κάπως λιγότερο φασιτρέρος , ίσως είχε νόημα να προσπαθήσεις ξανά να τους τις δείξεις.

Με αυτο φανταζομαι εννοεις ολους εμας που απο την αρχη του θρεντ σου ζηταμε να μας δειξεις μια παραπομπη/λινκ/βιβλιο με αποδειξεις κατα της θεωριας της εξελιξης (την οποια δεν εχεις δειξει ακομη), ετσι;

Τζανερμαν

blizard
30-08-05, 18:28
Αν θες να σου τις ξαναδείξω κάτι μπορώ αν το ζητήσεις , ίσως να καταλάβεις αν το διατυπώσω αλλιώς .
Αλλά για κάποιους είναι φανερά τζάμπα κόπος .

odd
30-08-05, 18:33
:offtopic:


Εγώ ζω σε μία κοινωνία 37 ατόμων. ΤΟΣΑ άτομα μπορεί να θυμάται και να ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ως ΔΙΚΟΥ του ανθρώπους ο εγκέφαλός μας.

Αυτό το νούμερο πώς βγαίνει και τί ακριβώς σημαίνει; Δηλαδή εννοώ πως αν κάτσω και φτιάξω μια λίστα με τους ανθρώπους που θεωρώ "δικούς μου", σίγουρα θα ξεπεράσω αυτό τον αριθμό!

:offtopic:

tzanerman
30-08-05, 18:36
Οχι, δεν θελω διατυπωση σου, θελω παραθεση/λινκ, να μπορω να το διαβασω εγω ο ιδιος, το/η οποιο/α θα εχει αποδειξεις κατα της θεωριας της εξελιξης. Τις διατυπωσεις σου τις εχω καταλαβει αρκετα καλα και, φανταζομαι, εχεις καταλαβει οτι δεν συμφωνω με αυτες. Αποδειξεις. Οχι "λειπουν κομματια" που δεν εχουν εξηγηθει ακομη.

Τζανερμαν

blizard
30-08-05, 18:52
Διάβασε αυτό :
http://www.geocities.com/palaeoanthropology/Multiregional.html
Και μετά αυτό :
http://www.geocities.com/palaeoanthropology/OutofAfrica.html
Και πρόσεξε αυτό : One of these two views of our origin must be incorrect.

Μετά πρόσεξε τις ενδείξεις - αποδείξεις που έχει η κάθε μια από αυτές τις θεωρίες , και σύγκρινε την ποιότητά τους με τις ακόμα πιο αναξιόπιστες ενδείξεις που υπάρχουν για άλλα σημεία της θεωρίας της εξέλιξης.
Και να θυμάσαι και πόσα άλλα πράγματα έχουν καταρρεύσει ανά καιρούς.

Όλα αυτά είναι ενδείξεις εναντίων της θεωρίας της εξέλιξης, και κάθε φορά που κάτι επιβεβαιώνετε και η υποθετική λογικής της διαψεύδετε, έρχεται με μια νέα υπόθεση, με μεγαλύτερα ίσως κενά και προσπαθεί να τα «καλύψει» σιγά-σιγά.
Οριστική και αμετάκλητη απόδειξη εναντίων της θεωρίας θα υπάρχει όταν ανακαλύψουμε επιστημονικά και πέραν αμφιβολίας πως προερχόμαστε από τον θεό. Είναι πρακτικός αδύνατον να γίνει νωρίτερα, αφού με υποθέσεις δεν διαψεύδεις μια υπόθεση , οπότε πρέπει να αρκέστείς στις ενδείξεις για τα αποδεδειγμένα άπειρα σφάλματα που έχει μέσα της .

Ο καθένας βέβαια μπορεί μόνος του να βρει και άλλα σαφέστατα στοιχεία εναντίων της θεωρίας, αλλά επειδή δεν μπαίνουν στο μικροσκόπιο δεν γίνονται αποδεκτά από μετρικούς.

tzanerman
30-08-05, 19:41
Και παλι μπερδευεις τα πραγματα. Ακομα και λαθος να ειναι η θεωρια της εξελιξης, ουδεποτε προσπαθησε να εξηγησει το γιατι και το ποιος. Προσπαθει να εξηγησει το πως. Ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις; Το εχω γραψει τουλαχιστον 5-6 φορες εγω σε αυτο το θρεντ, και αλλες τοσες καμποσοι συναδελφοι....

Τζανερμαν

Εδιτ: Το πρωτο δεν με αφηνει να μπω, εχει ξεπερασει το οριο χρησης, το δευτερο λινκ ειναι το ιδιο με το πρωτο...

zinobios
30-08-05, 20:27
Συγνώμη παιδιά για αυτήν την μικρή παρέμβαση στην ωραία συζήτησή σας αλλά δεν 8α μπορούσα να μην μιλήσω καθόλου μπροστά σε αυτήν την καταφανή καταπάτηση τής ελεύθερης έκφρασης σε μία συζήτηση και ειδικά σε αυτό το φορουμ του adslgr.
Φυσικά εννοώ την αφαίρεση των θρησκευτικών εικόνων απο τα posts του συνομιλητή αυτής της συζήτησης, Σταύρου. Θεωρώ ότι τέτοιες ενέργειες αφαιρούν αν μην τι άλλο μεγάλο μέρος από το κύρος ολόκληρου του site αλλά και του φόρουμ ειδικώτερα.
Θα ή8ελα αν είναι δυνατον μία μικρή απάντηση από τον διαχειριστή αυτής εδώ της ομάδας συζητήσεων.

tzanerman
30-08-05, 20:30
Διάβασε αυτό :
http://www.geocities.com/palaeoanthropology/palaeo.html
Και μετά αυτό :
http://www.geocities.com/palaeoanthropology/palaeo.html
Και πρόσεξε αυτό : One of these two views of our origin must be incorrect.


Το πρωτο λινκ ειναι καταφανεστατα υπερ τις εξελιξης. Το δευτερο, οπως το εχεις κανει κοπυ-πειστ, ειναι το ιδιο με το πρωτο...
Τζανερμαν

EvilHawk
30-08-05, 20:31
Συγνώμη παιδιά για αυτήν την μικρή παρέμβαση στην ωραία συζήτησή σας αλλά δεν 8α μπορούσα να μην μιλήσω καθόλου μπροστά σε αυτήν την καταφανή καταπάτηση τής ελεύθερης έκφρασης σε μία συζήτηση και ειδικά σε αυτό το φορουμ του adslgr.
Φυσικά εννοώ την αφαίρεση των θρησκευτικών εικόνων απο τα posts του συνομιλητή αυτής της συζήτησης, Σταύρου. Θεωρώ ότι τέτοιες ενέργειες αφαιρούν αν μην τι άλλο μεγάλο μέρος από το κύρος ολόκληρου του site αλλά και του φόρουμ ειδικώτερα.
Θα ή8ελα αν είναι δυνατον μία μικρή απάντηση από τον διαχειριστή αυτής εδώ της ομάδας συζητήσεων.

Δεν υπήρξε καμμια αφαίρεση και καμμία επέμβαση!
Προσωπική επιλογή του Σταύρου είναι!

zinobios
30-08-05, 20:38
Δεν υπήρξε καμμια αφαίρεση και καμμία επέμβαση!
Προσωπική επιλογή του Σταύρου είναι!

Και πότε αποφάσισε κάτι τέτοιο; Εγώ εχθές αργά το βράδυ διάβασα για πρώτη φορά τα μυνύματα και οι εικόνες ήταν στην θέση τους. Σήμερα το πρωί έγινε η αφαίρεση; Και με ποιο σκεπτικό αλήθεια ; Σας είπε τίποτα περί αυτού;

Νικαετός
30-08-05, 20:44
Μάλλον τον ίδιο πρέπει να ρωτήσεις . ;) ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.