PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

sdikr
18-09-05, 22:49
Εκεί που ο master Τζανερμαν μας ανέφερε εξαιρετικά ενδιαφέροντα άρθρα για την εξέλιξη του ανθρώπινου εγκεφάλου (που φαίνεται ότι συνεχίζεται) για το πείραμα Miller και για τις συνθήκες δημιουργίας
των πρώτων κυττάρων εσύ μας λές πως ότι ξερουμε και ότι πρόκειται να μάθουμε στο μέλλον όλα είναι βλακείες και να τα παρατήσουμε όλα αυτά και να ψάξουμε τον Μπάμπη.
Εγώ φοβάμαι ότι η αναζήτηση του μπάμπη δεν οδηγεί πουθενά (εκτός ίσως από το τρελοκομείο).


Ρε παιδιά ήρεμα με τον μπάμπη κουράστηκε το παιδί, όλοι αυτόν ψάχνουν :shock:

aroutis
18-09-05, 23:24
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό λοιπόν ? γιατί η παραπάνω φράση είναι παράλογη και δεν βγάζει νόημα.

Σημαίνει ότι η θεωρεία της εξέλιξης πχ είναι αλήθεια ???
Σημαίνει ότι πρέπει να τις πιστέψουμε ???
Σημαίνει ότι έχουν αποδειχτεί ,δεν αμφισβητούνται και δεν θα διαψευστούν στο μέλλον?
Αυτά είναι παράλογα, και μόνο τα βόδια (όπως λέει και ο Wantiles) το τρώνε στην εποχή μας...οπότε υποθέτω ότι δεν σημαίνει κάτι από τα παραπάνω .
51 / 52 σελίδες μετά και ακόμη δεν αντιλαμβάνεσαι τι ΣΤΟ ΚΑΛΟ σημαίνει επιστημονική θεωρία. Ακόμη μπερδεύεις βασικές έννοιες, θεωρείς παράλογο κάποιος να ασχολείται με αυτές και να τις χρησιμοποιεί για να εξηγεί πράγματα. Επίσης αδυνατείς να καταλάβεις οτι για να δημιουργηθεί μια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ θεωρία σε αντίθεση με τη θρησκεία που το μόνο που ζητά είναι ΠΙΣΤΗ, απαιτούνται συλλογή στοιχείων, μελέτη και μεθοδολογία - εξού και ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Ισως, η ολη αντιπαλότητα σου με το θέμα εχει να κάνει με το οτι απλά ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ να καταλάβεις το όλο θέμα της επιστημονικής θεωρίας και βλέπεις σαν αντίθετη θρησκεια, εξου και η ΘΕΡΜΗ που το αντιπαλεύεσαι.

Ειλικρινά εκπλήσσομαι γιατί παρακολουθώ το thread αυτό τοσο καιρό, και μου δίνεται η εντύπωση οτι κάποιες στιγμές φέρεις αντίρρηση για να φέρεις αντίρρηση..

Και για να σου απαντήσω και στις ερωτήσεις σου που τόσο σε καινε αν κρίνω από τα ερωτηματικα :
α. Ειναι μια επιστημονική θεωρία ευρέως αποδεκτή, και έως κάποιος τη καταρρίψει είναι οσο αλήθεια όσο όλες οι standing θεωρίες.
β. Δεν έχεις υποχρέωση να πιστευεις τίποτα, ουτε κάν οτι 1+1 = 2, μπορείς να πλάσεις το blizzardic σύστημα και να κάνεις πράξεις με αυτό. Αν θές μπορείς να φτιαξεις και δικό σου αλφάβητο. Δεν σε υποχρεώνει κανεις να "πιστεψεις" με τη θρησκευτική έννοια στην Θεωρία της εξέλιξης (δες τι σου ειπα πριν).
γ. Εχουν στα χρόνια πολλές θεωρίες καταρριφθει. Οπως άλλωστε και θρησκείες ξεχαστεί, δες το Δωδεκάθεο. Πιστεύω οτι όλα είναι πιθανά, ακόμη και να βρεθεί κάποια άλλη εξήγηση για το τί εχει γίνει. Που ξέρεις, η αποκάλυψη μπορεί να μιλάει για την έλευση των Εξωγήινων...

--
Α.

arakis
19-09-05, 00:16
Αν και βγαινω εκτος θεματος διαβαστε τι λεει ο καθηγητης Νανοπουλος για το συμπαν την ζωη και το μελον μας http://www.physics4u.gr/news/2003/scnews950.html

yiapap
19-09-05, 00:56
blizard, λυπάμαι αλλά κατατάσεσαι άνετα στους ιδεολογικούς συγγενείς της Λουκά.

Ο Stamiak πρώτος, εγώ σε άλλα 2 posts και ο Viron πρόσφατα, προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε το λόγο για τον οποίο μια (οποιαδήποτε) επιστημονική θεωρία δεν είναι ίδια ούτε με μια φιλοσοφική θεωρία, ούτε με μια μεταφυσική θεωρία (aka θεησκεία).
Γι αυτό το λόγο, που δεν κατανοείς, δεν υπάρχουν 10 μεγάλες θεωρίες για την εξέλιξη και 150 διαφορετικές υποθεωρίες/δόγματα.
Γι αυτό το λόγο, που δεν κατανοείς, δεν υπάρχουν "οπαδοί" μιας θεωρίας, ενώ υπάρχουν οπαδοί μιας θρησκείας.

Τέλος, ελπίζω να κατανοείς ότι τελείς σε παντελή σύγχιση και σε πλήρη αντίθεση με τη θρησκεία σου. Βλέπω τον πατέρα Μεταλληνό (αν θυμάμαι καλά το επώνυμο) που μόλις ονόμασε φονταμενταλιστές τους οπαδούς της διδασκαλίας του Έξυπνου Σχεδιασμού (στην εκπομπή του Χαρδαβέλα). Και οι 3 ορθόδοξοι θεολόγοι που μιλήσανε (μέχρι στιγμής) είπανε ακριβώς το ίδιο που σου λέω εδώ και 50 σελίδες:
"Η επιστήμη ασχολείται με το πως, όχι με το γιατί"
Επίσης είπανε αυτό που και ο Stamiak ανέφερε:
"Η Αγ.Γραφή ΔΕΝ είναι επιστημονικό σύγγραμα"

Το πολύ ωραίο που άκουσα από τον πατ.Μεταλληνό ήταν ότι αυτή η κυριολεκτική μετάφραση της Αγίας Γραφής και η "εισδοχή" της στην επιστήμη, είναι καθαρά Δυτική και κυρίως Προτεσταντική τακτική που οφείλεται στο φόβο που έχουν οι Προτεστάντες για την ορθότητα της πίστης τους

Άρα,
Αν φίλε μου φοβάσαι για την πίστη σου, πήγαινε στον πνευματικό σου, ρίξε καμιά προσευχή extra.
Αν απορρίπτεις τις επιστημονικές θεωρίες με αφορισμούς, μπορείς να αλλάξεις δόγμα και να μετακομίσεις στο Άινταχο όπου θα βρεις διάφορους άλλους φονταμενταλιστές με τα ίδια πιστεύω.

Βέβαια, μετά την αποχώρηση του Σταύρου, είναι γεγονός ότι η απουσία σου θα μειώσει τις αδρεναλίνες μας... οπότε και να μείνεις... δε με χαλάει :lol:

Victor
19-09-05, 02:36
Νά'σαι καλά Yiapap ανέφερες τον Χαρδά κι έτρεξα και πρόλαβα λιγάκι από την εκπομή του.
:offtopic: η :motor: στο στούντιο ποιανού ήτανε? του Μεταλλινού?
Είπε κι άλλο ωραίο ο πατήρ Γεώργιος. Το "πίστευε και μη ερεύνα" δεν αναφέρεται πουθενά στο ευαγγέλιο αλλά επινοήθηκε από κάποιους για να πολεμήσουν τον Ρωμαιοκαθολικισμό (ή κάτι τετοιο).
Ελεύθερη λοιπόν η έρευνα !! :yahoo: Προσοχή όμως! Πάντα με μέτρο για να μην παρασυρθούμε στον ρατσισμό, ναζισμό ή Πασταφλωριανισμό.
Βλέπω ήδη τον Blizard και τους άλλους θυμιατέρος (ας μου επιτραπεί η έκφραση) να αρχίζουν την μελέτη διαβάζοντας Αριστοτέλη και τα άλλα συγγράμματα που τους συνέστησε ο Πελασγος.
:offtopic: Οι εκμομπές του Χαρδα έχουν γούστο. Προσοχή όμως !! δεν πρέπει να τις παίρνουμε και πολυ στα σοβαρά ειδικά όταν καλεί και διάφορους τρελούς με παραψυχολογίες ΟΥΦΟ φαντάσματά κλπ.
Επίσης μέσα στο πάνελ υπήρχαν και ο Σιμόπουλος και ο Γούδης που είναι πιο σοβαροί.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα κάτι λάθος (αφού είδα μόνο το τέλος της εκπομπής) αλλά το γκάλοπ έβγαλε ότι περισσότεροι πιστευουν ότι η ζωή οφείλεται σε φυσικά φαινόμενα απ' αυτούς που λένε ότι την δημιούργησε ο Θεός.Βρε τους αθεόφοβους !! :onfire: :onfire: Στην Ελλάδα έγινε αυτό το Γκάλοπ???

yiapap
19-09-05, 02:49
Όπως έχω ξαναπεί το μόνο πρόβλημα με τον Χαρδαβέλα είναι ότι μπλέκει Επιστήμη με δοξασίες και καμιά φορά με ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ.
Στη σημερινή εκπομπή που ήταν για την κοσμογονία και τον υπό κατασκευή επιταχυντή του Cern ένα μέρος της εκπομπής ήταν αφιερωμένο στον "αόρατο εαυτόν μας", τον yiapap από αντιύλη...
Και όλη η... θολούρα προέκυψε όταν ρώτησε ο δημοσιογράφος τους έναν τύπο του Cern "αφού κάθε ύλη έχει αντιύλη και εγώ αποτελούμαι από ύλη... πως θα ξεχώριζε κάποιος τον 'αντι-εαυτό' μου"
Ο επιστήμονας μπερδεύτηκε και του είπε ότι δε θα ξεχώριζε οπτικά και θα δημιουργούσε μια έκρηξη μεγαλύτερης έντασης από ατομική βόμβα, μόλις κάνανε χειραψία.

Ε, το πήρε αυτό ο Χαρδαβέλας που δε φημίζεται για τις επιστημονικές του γνώσεις και το μετέφρασε κυριολεκτικά, για τους αόρατους εαυτούς μας που καραδοκούν σε κάποια γωνία του σύμπαντος...

<edit>Να προσθέσω και τις τρομακτικές στρατιωτικές εφαρμογές που ανακάλυψε ο δαιμόνιος Χαρδαβέλας... από την ενέργεια που θα απελευθερωθεί μετά τη σύκρουση των πρωτονίων στο νέο επιταχυντή!!!

Τέτοιες ανοησίες κάνει σε όλες τις εκπομπές με επιστημονικό αντικείμενο ρε γμτ... Για τις άλλες δε γνωρίζω αφού δεν τις παρακολουθώ. Πάντως αυτή τη φορά, το πάνελ του δεν είχε κανέναν ΑΠΟΛΥΤΑ γραφικό τύπο και το επίπεδο κρατήθηκε ικανοποιητικά υψηλά.

Ομολογώ επίσης ότι για πολλοστή φορά μου άρεσε ο Μεταλληνός :oops:
O, οποίος για το γκάλοπ είπε... ότι δεν περίμενε τόσο ποσοστό στη δημιουργία από τον Θεό!!!
Και φυσικά ορθώς ΟΛΟΙ κράξανε το γκάλοπ αφού η ερώτηση ήταν:
Πιστεύετε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε:
1. Από το θεό
2. Από φυσικά φαινόμενα

Δλδ... τι εννοεί ο ποιητής "δημιουργήθηκε"; Ποιος είχε την πρόθεση να το ξεκινήσει ή πως δημιουργήθηκαν οι κβαντικές ανωμαλίες στην κατανομή ύλης/ενέργειας και φτάσαμε... στη 2η Ημέρα της Γένεσης...
Τσκ... Ασήμαντα ερωτήματα...
"Αφού όλα είναι απλές επιστημονικές θεωρίες"
/me φτύνει με αηδία

no_logo
19-09-05, 08:27
:offtopic: βλέπεις και χαρδαβέλα εεεεεεεεεεεεεε;;; :whip: :whip: :whip:
λίγο ακόμα και θα ξεράσεις πως έβλεπες στο filmnet τα πάθη του χριστού :D :offtopic:

κουίζ
μετά την αποχώριση του σταυρου :yahoo: ποιος θα πάρει την θέση του; :roll:

odd
19-09-05, 10:32
arakis πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Κάποια σημεία (τα bold είναι δικά μου):


- Ποιο είναι το μέλλον του σύμπαντος;

- Θα διαστέλλεται για πάντα. Είναι ένα ανοιχτό σύμπαν και είναι επίπεδο. Δεν έχει δύο διαστάσεις, αλλά ακολουθεί την ευκλείδειο γεωμετρία. Τον πιο απλό τρόπο ανάπτυξης. Θα μπορούσε να είναι σφαίρα, αλλά είναι σαν ένας κύβος που μεγαλώνει. Μέσα του δεν υπάρχει πουθενά καμπυλότης.

Υπήρχαν τρεις θεωρίες για την ανάπτυξη του σύμπαντος. Το κλειστό σύμπαν (μεγαλώνει μέχρι να σταματήσει κάπου και να γυρίσει πίσω)· το ανοιχτό σύμπαν που διαστέλλεται αέναα με καμπύλη· και το ανοιχτό σύμπαν που διαστέλλεται αέναα χωρίς καμπύλη. Η φύση επέλεξε το πιο απλό. Εγώ το ονομάζω συμπαντικό μηδενισμό. Διότι, στο επίπεδο σύμπαν όπου ζούμε, η ολική ενέργεια είναι μηδέν. Υπάρχει θετική και αρνητική ενέργεια. Το τελικό άθροισμα είναι μηδέν. Είναι μια πολύ ικανοποιητική φιλοσοφική απάντηση.

Το σύμπαν ξεκίνησε από το τίποτα, που έχει εξ ορισμού ενέργεια μηδέν, απέκτησε δομή αλλά συνεχίζει να έχει ολική ενέργεια μηδέν. Με άλλα λόγια, είμαστε μια ανακατανομή του τίποτα.

Μήπως τελικά η θεωρία του Big Bang, που τόσο γρήγορα υιοθέτησαν οι χριστιανικές θρησκείες (μπορεί και άλλες δεν ξέρω) γιατί πίσω από την έκρηξη έβλεπαν τον Θεό να τραβάει τη σκανδάλη, αρχίζει να καταρέει;


- Τα αστέρια πώς δημιουργήθηκαν;

- Αυτό μάς το λέει μια θεωρία που διατυπώθηκε για πρώτη φορά πριν από 20 χρόνια, αλλά επιβεβαιώθηκε πλήρως τώρα, με τα πειράματα της NASA. Είναι η θεωρία του κοσμικού πληθωρισμού, που μας λέει ότι το σύμπαν, μερικά τρισεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου μετά τη Μεγάλη Έκρηξη, πραγματοποίησε μια αιφνίδια, τρομακτική διαστολή (σκεφθείτε ένα κοινό μπαλόνι να λαμβάνει αίφνης τις διαστάσεις όλης της Ελλάδας). Tότε γεννήθηκαν κάποιες ασυμμετρίες και ανομοιογένειες, κάποιες ανωμαλίες. Μία από αυτές είμαστε κι εμείς.

- Δηλαδή;

- Για να δημιουργηθούν δομές στο σύμπαν και να μην είναι μια ομοιογενής «σούπα», έπρεπε να υπάρχουν διακυμάνσεις. Αν το σύμπαν ήταν παντού ομοιογενές, δεν θα προέκυπτε τίποτα. Κάπου, λοιπόν, τυχαία (σύμφωνα με την κβαντική φυσική), λόγω διαφορετικής πυκνότητας της ύλης, έγινε μια μικρή ενεργειακή διακύμανση. Αν βάλω μια μάζα σε έναν χώρο, λόγω της βαρύτητας, θα έλξει κι άλλη μάζα, δημιουργώντας έναν όγκο που θα μεγαλώνει. Έτσι δημιουργήθηκαν τα αστέρια. Τυχαία. Τυχαία εμφανίστηκε το σύμπαν, τυχαία δημιουργήθηκαν τα πρώτα αστέρια και οι γαλαξίες. Ο ήλιος μας είναι ένα κοινό αστέρι κι η Γη ένας βράχος που πιάστηκε σε τροχιά γύρω του από τις δυνάμεις του Nεύτωνα...

Η ομορφιά και η δύναμη του τυχαίου και του ανομοιογενούς...

yiapap
19-09-05, 12:01
arakis πάρα πολύ ενδιαφέρον!

...

Μήπως τελικά η θεωρία του Big Bang, που τόσο γρήγορα υιοθέτησαν οι χριστιανικές θρησκείες (μπορεί και άλλες δεν ξέρω) γιατί πίσω από την έκρηξη έβλεπαν τον Θεό να τραβάει τη σκανδάλη, αρχίζει να καταρέει;Μόνο που το άρθρο είναι του 2003 και όπως έχει προαναφερθεί φέτος βρέθηκε ότι το σύμπαν είναι κλειστό, θετικά καμπυλωμένο ( ρ > ρο).
Άρα μέχρι στιγμής η επικρατέστερη θεωρία παραμένει η θεωρία της γένεσης από το σημείο 0...
Αν βλέπατε κι εσείς Χαρδαβέλλα χθες... θα το ξέρατε :-k

Α... και blizzard,
Για την γέννηση του σύμπαντος, υπάρχουν πολλές, διαφορετικές θεωρίες. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω αφού:
1. Δεν υπάρχουν πειραματικά στοιχεία που να επιβεβαιώνουν ή να διαψεύδουν τη μια ή την άλλη θεωρία (οι νόμοι της φυσικής δεν ισχύουν για χρόνο <10Ε-32 sec)
2. Όποιον επιστήμονα ρωτήσεις για το πως προήλθε το σύμπαν θα σου πει "δε γνωρίζουμε" σε αντίθεση με την απάντηση που θα πάρεις για την Εξέλιξη

blizard
19-09-05, 12:21
Αντιθετα, εγω βγαζω ανετα νοημα.
Σημαινει οτι η θεωρια της εξελιξης εχει αληθειες οι οποιες δεν αμφισβητουνται... Και αν δεν μπορεις να το δεχτεις αυτο, ε τοτε μαλλον ειμαι βοδι..
Και την έγινε που έχει αλήθειες, η ίδια είναι αλήθεια ή όχι ?
Και Συγνώμη, αλλά δεν μπορεί να εννοείς ότι είναι αλήθεια…. μόνο "βόδια" είναι τόσο κοντόφθαλμα που να μην αμφισβητούν μια επιστημονική ΘΕΩΡΕΙΑ .... δεν είναι ούτε δικό μου ούτε τίποτα περίεργο, απλό γεγονός.
(ρωτήστε τον Wantilles, και θα σας πει βουστάσιο, αν έχετε την θεωρεία της εξέλιξης πέραν αμφισβητήσεως)

Μπορεί να σου αρέσει, μπορεί να δίνει λύσεις στις απορίες σου, μπορεί να σε έκανε να αισθάνεσαι ανώτερος από τους μαύρους εφόσον ζούσες άλλη εποχή, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για να πείθεις τον εαυτό σου να μην τολμάει να αμφισβητεί κάτι κατεξοχήν τόσο αμφισβητήσιμο.


blizard, λυπάμαι αλλά κατατάσεσαι άνετα στους ιδεολογικούς συγγενείς της Λουκά.
Εσείς φέρεστε ακριβώς σαν την Λουκά, που αν δεν δεχτώ μια ΘΕΩΡΙΑ , αρχίζετε να κράζετε σαν να είπα κάτι κακό !!!
Μιλάμε για απίστευτο πράγμα από άτομα που θέλουν να λένε πως έχουν κριτική ικανότητα να δεν τρώνε αμάσητα τα πάντα.

Τι σκατά δεν καταλαβαίνετε? σας λέω το πιο απλό , να μην παίρνετε πολύ σοβαρά οποιεσδήποτε θεωρίες, και να ξέρετε ότι πάντα είναι αμφισβητήσιμες και μετατρέψιμες .
Κάνετε σαν τα κοροΐδα τον γερμανικό λαό που τον δούλεψαν με την "επιστημονική τους γνώση" μερικοί πονηροί, και δεν μπορούσαν να πούνε και κουβέντα .
Επαναλαμβάνω.... η επιστήμη δεν είναι για να την τρώτε σαν κουτόχορτο , αυτό είναι ψευτοεπιστήμη και προπαγάνδα.
Η πραγματική επιστήμη ψάχνει, και δεν έχει κανένα πρόβλημα να πει "δεν ξέρω ακόμα" , όταν συμβαίνει αυτό.... οι κομπογιαννήτες μόνο έχουν «σίγουρες» θεωρίες.

ΥΓ
Και με την ευκαιρία, έχω ένα πρόγραμμα στο Pc που μου λέει ποια γυναίκα θα ερωτευτώ με 10 ερωτήσεις.... το σέβομαι απέραντα και ξέρω πως είναι ότι πιο επιστημονικό έχουμε στον τομέα της ανθρωπίνων σχέσεων, αλλά δεν βάζω τις φωνές σε όποιος τολμήσει να μου πει πως είναι ακόμα beta του κερατά.
Συγκεντρωθείτε, γιατί είστε αστείοι όταν χαρακτηρίζετε τον άλλο χωρίς να καταλαβαίνετε... και γιατί και σε εμένα είναι εύκολο να σας πως πολύ χειρότερα.

yiapap
19-09-05, 12:29
Τι σκατά δεν καταλαβαίνετε? σας λέω το πιο απλό , να μην παίρνετε πολύ σοβαρά οποιεσδήποτε θεωρίες, και να ξέρετε ότι πάντα είναι αμφισβητήσιμες και μετατρέψιμες .
Κάνετε σαν τα κοροΐδα τον γερμανικό λαό που τον δούλεψαν με την "επιστημονική τους γνώση" μερικοί πονηροί, και δεν μπορούσαν να πούνε και κουβέντα .
Επαναλαμβάνω.... η επιστήμη δεν είναι για να την τρώτε σαν κουτόχορτο , αυτό είναι ψευτοεπιστήμη και προπαγάνδα.
Η πραγματική επιστήμη ψάχνει, και δεν έχει κανένα πρόβλημα να πει "δεν ξέρω ακόμα" , όταν συμβαίνει αυτό.... οι κομπογιαννήτες μόνο έχουν «σίγουρες» θεωρείς.
Αμφισβητήσιμες και μετατρέψιμες... ΚΑΜΙΑ αντίρρηση.
Απορριπτέες ΔΕΝ είναι.
Σκέψου λίγο τη θεωρία της βαρύτητας του Νέυτωνα. Σήμερα ξέρουμε ότι τα πράγματα "δεν είναι ακριβώς έτσι". Όμως σε κάθε περίπτωση, κανείς δε λέει ότι ο νόμος της βαρύτητας είναι "λάθος" και "καταρρίφθηκε". Επεκτάθηκε & διορθώθηκε... δεν απορρίφθηκε.

Αλλά και δίκιο να έχεις και να αποδειχθεί ότι η εξέλιξη κάνει μια εξαίρεση στην περίπτωση του ανθρώπου λόγω κάποιου "άλματος" που έγινε με εξωτερική επέμβαση, το παραπάνω ΔΕΝ αναιρεί τη θεωρία της εξέλιξης που είναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιστημονική θεωρία για το πως προέκυψαν τελικά τα είδη στον πλανήτη μεταξύ των οποίων και ο άνθρωπος.

Ξανααναφέρεις το παράδειγμα των Ναζί και μου θυμίζεις τα τρια πιθηκάκια που δε βλέπουν, δεν ακούνε, δε μιλάνε.
Για νιοστή φορά, τίποτε από αυτά που κάνανε οι Ναζί ή οι πρώιμοι Δερβινιστές δεν ακολουθούσαν την επιστημονική μέθοδο.

Βλέπω δεν έχεις κανένα σχόλιο για τους φονταμενταλιστές όπως σας αποκάλεσε ο π.Μεταλληνός, έτσι;

<edit>
Ο σωστός επιστήμονας θα σου πει "δεν ξέρω" όταν δεν ξέρει. Όπως στην κοσμογονία.
Δε θα βρεις κανέναν σοβαρό επιστήμονα που να σου πει "δεν ξέρω" για τη θεωρία της εξέλιξης.
Αυτό, δε σε βάζει σε σκέψεις;

blizard
19-09-05, 12:42
Αμφισβητήσιμες και μετατρέψιμες... ΚΑΜΙΑ αντίρρηση.
Απορριπτέες ΔΕΝ είναι.
Όμως σε κάθε περίπτωση, κανείς δε λέει ότι η θεωρία της βαρύτητας είναι "λάθος" και "καταρρίφθηκε". Επεκτάθηκε & διορθώθηκε... δεν απορρίφθηκε.

Για νιοστή φορά, τίποτε από αυτά που κάνανε οι Ναζί ή οι πρώιμοι Δερβινιστές δεν ακολουθούσαν την επιστημονική μέθοδο.
Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.... καταρχήν οι Ναζί και άλλοι επιστήμονες της εποχής , ακολούθησαν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΤΑΤΕΣ μεθόδους , συν λίγο σάλτσα βέβαια.
Και Αρχαίοι αστρονόμοι που έλεγαν ότι η γη είναι επίπεδη, επιστημονικές μεθόδους της εποχής χρησιμοποίησαν.
Άπειρα πράγματα έχουν διαψευστεί ανά τους αιώνες, και άλλα τόσα θα διαψευστούν στο μέλλον.

Εσύ μου φαίνεται πως το έχεις δέσει ότι η θεωρεία της εξέλιξης πχ , δεν θα ανατραπεί ποτέ, και με κόψιμο ή ράψιμο θα υπάρχει για πάντα !!!
Δεν λέω, είναι δύσκολο να διαψευστεί 100%, αφού πρέπει να αποδείξουμε ότι υπάρχει θεός, αλλά το λογικό σφάλμα της σκέψης σου είναι εμφανέστατο.

vagskarm
19-09-05, 12:47
Χωρίς να είμαι καλός γνώστης, νομίζω ότι οι Αρχαίοι Ελληνες είχαν πει ότι η γη είναι στρογγυλή, για επίπεδη κάτι σκωταδιστές :mad: στο Μεσαίωνα είχαν επιβάλει την άποψη αυτή

apok
19-09-05, 12:57
Δεν λέω, είναι δύσκολο να διαψευστεί 100%, αφού πρέπει να αποδείξουμε ότι υπάρχει θεός, αλλά το λογικό σφάλμα της σκέψης σου είναι εμφανέστατο.

Ενώ το δικό σου το κρύβει καλά ο Χαραλάμπης σου... Μπλί θα στο πω απλά.. Μέχρι να απαντήσεις σε καίρια ερωτήματα που σου έχουν τεθεί ανα καιρούς στα οποία επιμελώς αποφεύγεις να απαντήσεις, απλα δε δικαιούσαι δια να ομιλείς.
Διάλογος σημαίνει ότι ακούω τον άλλο και απαντάω σε αυτά που με ρωτάει.. δε συνεχίζω να λέω τα δικά μου!!!

blizard
19-09-05, 12:59
Sorry αν μου ξέφυγε τίποτα, δεν τα προλαβαίνω όλα.
Αλλά νομίζω έχω απαντήσει στα περισσότερα... ούτε εγώ ξέρω πόσα post έχω κάνει εδώ.

Χωρίς να είμαι καλός γνώστης, νομίζω ότι οι Αρχαίοι Ελληνες είχαν πει ότι η γη είναι στρογγυλή, για επίπεδη κάτι σκωταδιστές :mad: στο Μεσαίωνα είχαν επιβάλει την άποψη αυτή
Όχι... είχαν εκφράσει την επιστημονική θεωρεία πως είναι επίπεδη , και κάτι σκοταδιστές εκμεταλλευτήκαν την επιστήμη όπως γούσταραν .
Ακόμα υπάρχουν "σκοταδιστές" , όχι εκεί που νομίζεις όμως, που χρησιμοποιούν την επιστήμη για να στηρίξει τις απόψεις τους και να χτυπήσουν αντιπάλους.

Η πραγματική επιστήμη όμως δεν φτιάχτηκε για τέτοιους σκοπούς.

Ducklord
19-09-05, 13:03
Bliz, δέχεσαι ένα παραμύθι μα δεν δέχεσαι μία θεωρία, διότι "δεν υπάρχουν αρκετές ενδείξεις";
Μα, ΟΥΤΕ για "αυτό που πιστεύεις" υπάρχουν "αρκετές ενδείξεις"! Απλά... το πιστεύεις!

Όσο για το "αν μας κοροϊδεύουν", ΠΟΙΟΙ να μας "κοροϊδέψουν"; Οι επιστήμονες που καταλήγουν σε κάποια συμπεράσματα;
Πρόσεχε τι λες, διότι τα παίρνω στο κρανίο με κάτι τέτοιες ατάκες. Πριν κάποιους μήνες πήγα σε μία βάπτιση, και είδα τον Ιερέα να πιάνει το χέρι του μωρού (κάτω του έτους) και να "το βάζει να κάνει το σταυρό του". Ποιός, είπαμε, "επιβάλλει την άποψή του"; Ποιός "κάνει πλύση εγκεφάλου";

Γιατί το λέω αυτό; Για σκέψου... Ποιός σου λέει εσένα πως αυτό που "θεωρείς `αλήθεια`" και υπερασπίζεσαι με τόσο ζήλο δεν είναι αποτέλεσμα πλύσης εγκεφάλου; Πού βρήκες εσύ τις "αποδείξεις" για το οτι "γνωρίζεις" τη δική σου "αλήθεια";

Και, το σημαντικότερο... ΠΟΤΕ επιτέλους θα καταλάβεις πως ΔΕΝ μιλάμε για κάτι που απαιτεί την ύπαρξη οπαδών, ή πρόκειται για μια ιδεολογική πίστη; Βρε αγόρι μου χρυσό, η καρδιά σου, είναι ή δεν είναι υπεύθυνη για την κυκλοφορία του αίματος στο σώμα σου; Αυτό, ΠΟΙΟΣ το έχει "ανακαλύψει"; Οι γιατροί (aka: επιστήμονες). Είναι κάτι που ισχύει; Ναι. Το αρνείσαι;
Βάσει όσων λες, ναι. Το αρνείσαι. Διότι μπορεί, κάποια στιγμή, στο κοντινό μέλλον, να αποδειχθεί πως για την κυκλοφορία του αίματος είναι υπεύθυνο το παχύ έντερο, και για την ομιλία το πάγκρεας. "Τίποτα δεν είναι σίγουρο", λες.

Σου γράφουν και σου ξαναγράφουν πως ΚΟΜΜΑΤΙΑ της εξελικτικής θεωρίας έχουν αποδειχθεί. Λες πως "αυτό δεν σημαίνει τίποτα, διότι μπορεί να ακυρωθεί στο μέλλον".

Έ, τότε ΜΗΝ πηγαίνεις και σε γιατρούς, διότι όλα μπορεί να ανατραπούν στο κοντινό μέλλον. Διότι, ναι μεν ξέρουμε πως δουλεύει η καρδιά και το πάγκρεας, μα όχι (πλήρως) και ο εγκέφαλος ή το DNA, οπότε... Ίδια περίπτωση είναι..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

blizard
19-09-05, 13:10
Δεν είναι ίδια περίπτωση μια ιατρική θεραπεία με μια επιστημονική θεωρεία για την αρχή του κόσμου.

Αν θες να τα συγκρίνεις, θα μπορούσες μόνο με μια νέα δοκιμαστική θεραπεία που δεν έχει αποδειχτεί, αλλά υπάρχουν κάποιες μικρές σκόρπιες ενδείξεις ότι μπορεί να δουλεύει.
Και εσύ θα είσαι ο πρώτος που το δοκιμάζεις , ελπίζοντας να μην έχεις την τύχη προηγούμενων που αποβιώσαν .

yiapap
19-09-05, 13:11
Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.... καταρχήν οι Ναζί και άλλοι επιστήμονες της εποχής , ακολούθησαν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΤΑΤΕΣ μεθόδους , συν λίγο σάλτσα βέβαια.
Και Αρχαίοι αστρονόμοι που έλεγαν ότι η γη είναι επίπεδη, επιστημονικές μεθόδους της εποχής χρησιμοποίησαν.
Άπειρα πράγματα έχουν διαψευστεί ανά τους αιώνες, και άλλα τόσα θα διαψευστούν στο μέλλον.

Εσύ μου φαίνεται πως το έχεις δέσει ότι η θεωρεία της εξέλιξης πχ , δεν θα ανατραπεί ποτέ, και με κόψιμο ή ράψιμο θα υπάρχει για πάντα !!!
Δεν λέω, είναι δύσκολο να διαψευστεί 100%, αφού πρέπει να αποδείξουμε ότι υπάρχει θεός, αλλά το λογικό σφάλμα της σκέψης σου είναι εμφανέστατο.
Μπα... μάλλον εσύ έχεις άγνοια.
Σου ξαναματαεπαναλαμβάνω ότι επιστημονική μέθοδος είναι όταν:
1. παρατηρώ πως 1 πορτοκάλι +1 πορτοκάλι = 2 πορτοκάλια.
2. Σου το λέω κι εσένα που δε με πιστεύεις, και εσύ επαληθεύεις την παρατήρησή μου, όχι μόνο με πορτοκάλια αλλά και με μήλα και με γουρούνια
3. Δε βρίσκεται κανένας που να μπορεί να διαψεύσει τη θεωρία μου λέγοντας "ναι αλλά με καρύδες 1+1=3"
4. Το 1+1 =2 εξηγεί πολλά άλλα πράγματα όπως π.χ. το γιατί αν έχεις δύο συζύγους κι εγώ μια πρέπει να αποκτήσω άλλη μια για να έχουμε τα ίδια βάσανα
Αν μου βρεις, ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ οι θεωρίες των αρχαίων ελλήνων υπάγονται στα παραπάνω ή οι θεωρίες της Άριας φυλής υπάγονται στα παραπάνω θα ομολογήσω το λογικό μου σφάλμα.

Κανείς σοβαρός δεν υποστήριξε την τελειότητα της επιστήμης ανά τους αιώνες. Η τελειότητα είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο"
Σήμερα όμως η επιστημονική μέθοδος, πραγματικά αγγίζει το τέλειο τουλάχιστον όσον αφορά τους νόμους και της μεθόδους της κλασσικής φυσικής/βιολογίας/χημείας/whatever όπου η παρατήρηση μπορεί να αποστασιοποιηθεί από τον παρατηρητή.

Έτσι κι αλλιώς, η ανατροπή της θεωρίας της εξέλιξης δε συνεπάγεται ότι υπάρχει θεός (βλπ. τα post μου περί argument from ignorance) όπως και η ύπαρξη του θεού σύμφωνα με τους θεολόγους δε συνεπάγεται κατάρριψη της εξέλιξης. Αλλά είπαμε... Αυτή τη στιγμή στον κόσμο υπάρχουν 3 αντιλήψεις για τα επί της γης είδη:
1. Η επιστημονική (Εξέλιξη)
2. Η θρησκευτική των μουλάδων κάθε θρησκείας (Δημιουργία- Τέλεια όντα με τη σημερινή μορφή που "φυτεύθηκαν" από τον Γιαχβέ)
3. Η ανόητη (Έξυπνος Σχεδιασμός- που υποστηρίζουν οι αμερικάνοι φονταμενταλιστές- νεοευαγγελιστές)

Η ορθόδοξη θρησκεία δέχεται την αντίληψη 1, την οποία εσύ απορρίπτεις. Δηλαδή, δέχεται ότι υπάρχει εξέλιξη, υποστηρίζει ότι η κοσμογονία (το big bang) έγινε από το θεό και αμφιταλαντεύεται για το πως προέκυψε ο άνθρωπος. Το ωραίο που δεν είχα ξανακούσει, το άκουσα χθες από έναν από τους θεολόγους. Αυτός υποστήριξε ότι η "παρέμβαση" του θεού με τη δημιουργία του Αδάμ και της Εύας έγινε πάνω στον homo sapiens. Δηλαδή ο θεός έκανε φως (big bang) άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν 13.7 δισεκατομμύρια χρόνια και μετά (την 6η Ημέρα) ύψωσε τον homo sapiens ένα σκαλί...
:rolleyes:

yiapap
19-09-05, 13:13
Δεν είναι ίδια περίπτωση μια ιατρική θεραπεία με μια επιστημονική θεωρεία για την αρχή του κόσμου..
ΡΕ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΟΥ...
Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Τι πρέπει να κάνουμε για να το καταλάβεις;;;;;;

vagskarm
19-09-05, 13:16
Δηλαδή μου λες ότι οι Αρχαίοι ελληνες δεν είχαν φτάσει στο επιστημονικό "η γη είναι στρογγυλή" ? γιατί θα τρελαθούμε, μάλλον πρέπει να ψάξω να βρω και ποιός το απέδειξε, αλλά που να βρω το γραπτό κείμενο του ιδίου, κάποιοι το έκαψαν αργότερα...

Ελεος, δεν είμαι κανένας φανατικός, ούτε υπέρ ούτε κατά, αλλά όχι και τέτοιες ακρότητες. Κανείς δεν χτυπάει καμία θρησκεία, απλά κάποιοι φανατικοί για να περιχαρακωθούν εφεβρίσκουν εχθρούς για να σιγουρέψουν το "μαντρί". Οπως για το 666 στο barcode, που είναι μύθος, όποιος γνωρίζει λίγο από πληροφορική καταλαβαίνει τι εννοώ

Εγώ τουλάχιστον γνωρίζω να σέβομαι και να μην προσπαθώ να περάσω την δική μου ως απόλυτη αλήθεια, μάλλον είμαι έτοιμος να εμπλουτίσω την δική μου αλήθεια με την αλήθεια κάποιου άλλου αν με πείσει, αντίθετα με τους πάσης φύσεως φανατικούς βλέπουν μπροστά τους μόνο ότι θέλουν.

blizard
19-09-05, 13:33
Η ορθόδοξη θρησκεία δέχεται την αντίληψη 1, την οποία εσύ απορρίπτεις.
Δεν απορρίπτω τίποτα ... ούτε όμως αυτό που είπε ο θεολόγος με τον homo sapiens.
Είμαστε πολύ στην αρχή, και δεν μπορούμε να απορρίψουμε τίποτα κανονικά.... εκτός αν δεν μας αρέσει φυσικά, οπότε απορρίπτουμε ότι γουστάρουμε.

ΡΕ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΟΥ...
Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τι πρέπει να κάνουμε για να το καταλάβεις;;;;;;
Μα δεν είπα κάτι τέτοιο ποτέ... εννοούσα αυτό ακριβώς που έγραψα , διάβασε το ξανά.

Δηλαδή μου λες ότι οι Αρχαίοι ελληνες δεν είχαν φτάσει στο επιστημονικό "η γη είναι στρογγυλή" ? γιατί θα τρελαθούμε, μάλλον πρέπει να ψάξω να βρω και ποιός το απέδειξε, αλλά που να βρω το γραπτό κείμενο του ιδίου, κάποιοι το έκαψαν αργότερα...
Edit:
Όλοι οι επιστήμονες για εκατοντάδες χρόνια, πίστευαν ότι ο ήλιος γυρίζει.(όχι ότι η γή είναι επίπεδη, ελπίζω να μην σε έβαλα να το ψάξεις)
Μετά ήρθε Ο Γαλιλαίος και το ανέτρεψε.

Για την εποχή του ο Γαλιλαίος δεν έμοιαζε τόσο διαφορετικός με τον Λιακόπουλο σήμερα... έλεγε και αυτός πράγματα που φαινόντουσαν παράλογα, η επιστημονική κοινότητα δεν τα είχε δεχτεί , και αυτός δεν ασχολούταν μόνο με την επιστήμη, αλλά έβγαζε βιβλία λαϊκής κατανάλωσης ,σαν διηγήματα μαζί με επιστήμη , και με πολιτικό μήνυμα.
(πρωτοφανές για την εποχή , αφού τότε όλα γραφόντουσαν για επιστήμονες και όχι για τον απλό κόσμο)
Και επειδή δεν υπήρχε τόσο δημοκρατία όπως σήμερα, και δεν άρεσαν αυτά που έγραφε, τον μάζεψαν κανονικότατα .

EvilHawk
19-09-05, 13:41
Για την εποχή του ο Γαλιλαίος δεν έμοιαζε τόσο διαφορετικός με τον Λιακόπουλο σήμερα...
ΕΛΕΟC..!!!!

yiapap
19-09-05, 13:44
Μα δεν είπα κάτι τέτοιο ποτέ... εννοούσα αυτό ακριβώς που έγραψα , διάβασε το ξανά.
Δηλαδή ήσουν offtopic και δεν αναφερόσουν στην Εξέλιξη;

Επίσης,
Την εποχή του Πλάτωνα και του Γαλιλαίου ΔΕΝ υπήρχε επιστημονική μέθοδος.
Δεν υπήρχε αυτό που αναφέρεις ως "επιστημονική κοινότητα"
Η επιστημονική κοινότητα σήμερα δεν ασχολείται με το Λιακόπουλο και η προσομοίωσή του με τον Γαλιλαίο είναι από γελοία έως βέβυλη ("στην πυρά, στην πυρά" :lol:)
Υπήρχανε αρχαίοι έλληνες οι οποίοι υποστήριξαν σθεναρά ότι η γη είναι στρόγγυλη και κινείται γύρω από τον ήλιο. Στον Ερατοσθένη αποδίδεται η πρώτη μέτρηση της περιφέρειας της γης.
Την εποχή του Γαλιλαίου δεν υπήρχε ΚΑΘΟΛΟΥ δημοκρατία. Το σύστημα ήταν φεουδαρχία πασπαλισμένη με θεοκρατία.

Νικαετός
19-09-05, 13:49
Plz , λίγο πιο ...χαλλλλαρά όλοι μας ! ;) ;)

yiapap
19-09-05, 13:52
Plz , λίγο πιο ...χαλλλλαρά όλοι μας ! ;) ;)
Να... κι ο νιούμπης moderator έτοιμος να μας την πει :lol:

(ρε γμτ... χωρίς να το προσπαθήσω η προηγούμενη πρόταση δεν έχει ούτε 2 Λάμδα!)

blizard
19-09-05, 14:07
Υπήρχανε αρχαίοι έλληνες οι οποίοι υποστήριξαν σθεναρά ότι η γη είναι στρόγγυλη και κινείται γύρω από τον ήλιο.
Γενικά έχεις δίκιο , αν και δεν βρήκα πολλά για το ποιοι είπαν αρχικά ότι κινείτε γύρω από τον ήλιο .

Βάζω 2 πραγματάκια εδώ, αφού τα κοίταξα ....


Σχετικά με την πιθανή σφαιρικότητά της πρώτος θεωρείται ότι αναφέρθηκε ο Πυθαγόρας. Από τότε πολλοί έδωσαν αποδείξεις για τη σφαιρικότητα της Γης, μόνο όμως κατά το 12ο αιώνα έγινε γενικά παραδεκτό το σφαιρικό της σχήμα. Ο Αριστοτέλης, για να αποδείξει τη σφαιρικότητα της Γης, παρατήρησε ότι κατά τις εκλείψεις η σκιά της Γης προβάλλεται στη Σελήνη κυκλική. Ο Αρχιμήδης αργότερα, στηρίχτηκε στο γεγονός ότι τα αντικείμενα, όταν πέφτουν, ακολουθούν τη διεύθυνση που έχει μια ακτίνα της σφαίρας. Εκτός από τις αποδείξεις αυτές δόθηκαν και άλλες, η επιβεβαίωση όμως για το σφαιρικό σχήμα της Γης έγινε με τον Μαγγελάνο κατά το 15ο αιώνα


Στην πρώσικη πόλη Allenstein (σήμερα πολωνικά: Olsztyn) πραγματοποίησε ο Κοπέρνικος εκτεταμένες μελέτες για τον Ήλιο και τους πλανήτες και διαπίστωσε ότι το γεωκεντρικό σύστημα του αλεξανδρινού αστρονόμου Πτολεμαίου που ίσχυε για πολλούς αιώνες, δεν έδινε επαρκείς απαντήσεις στις μακροπρόθεσμες προβλέψεις για τη θέση των πλανητών. Έτσι, περί το 1507 μελέτησε την ιδέα του Αρίσταρχου του Σάμιου να θεωρηθεί ο Ήλιος αντί της Γης ως «ακίνητο κέντρο» του πλανητικού συστήματος. Στη συνέχεια επεξεργάστηκε το ηλιοκεντρικό πλανητικό σύστημα, στο οποίο περιέγραψε τον ετήσιο κύκλο της Γης περί τον Ήλιο, αλλά πάλι σε κυκλικές τροχιές και εξήγησε την ημερήσια περιστροφή των απλανών αστέρων του ουρανού ως ιδιοπεριστροφή της Γης περί τον άξονά της.
Το σύστημα αυτό ήταν μεν απλούστερο για τους υπολογισμούς των Αστρονόμων, είχε όμως επίσης πολλά ανεξήγητα σημεία, λόγω της προσήλωσης του Κοπέρνικου στις φιλοσοφικά «τέλειες» κυκλικές τροχιές. Αφού το «σύμπαν», όπως ονομαζόταν τότε το ηλιακό μας σύστημα, ήταν τέλειο, έπρεπε και οι τροχιές των πλανητών να είναι τέλειες και ως τέλεια τροχιά θεωρείτο ήδη από την ελληνική Αρχαιότητα μόνο η κυκλική.

Οι παρατηρήσεις των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος έκαναν τον Γαλιλέο ένθερμο υποστηρικτή του ηλιοκεντρικού συστήματος του Κοπέρνικου, πράγμα που τον έφερε σε σύγκρουση με την εκκλησία, η οποία τού συνέστησε να σταματήσει να διδάσκει τις ηλιοκεντρικές αρχές που ήταν δήθεν αντίθετες με την Αγία Γραφή, βάζοντας ταυτόχρονα το βιβλίο του Κοπέρνικου στον κατάλογο των απαγορευμένων βιβλίων. Στην πραγματικότητα, η εκκλησία υπερασπιζόταν, χωρίς να έχει αρμοδιότητα, τις απόψεις του Αριστοτέλη και άλλων αρχαίων Ελλήνων αστρονόμων, τους οποίους όμως σε άλλες περιπτώσεις συκοφαντούσε. Λόγω του βιβλίου «Διάλογος» (Dialogo sapra i dui massimi sistemi del mondo) που έγραψε ο Γαλιλέος και κυκλοφόρησε το 1632, το οποίο περιέχει σύγκριση των πλανητικών αρχών τού Πτολεμαίου και του Κοπέρνικου, προκλήθηκε τεράστια αναστάτωση, πρώτον επειδή ήταν γραμμένο στα ιταλικά και όχι στα λατινικά, άρα θα διαβαζόταν από τον απλό λαό και δεύτερον, επειδή ο Γαλιλέος υπερασπιζόταν σ' αυτό με σαρκασμό σε βάρος της εκκλησίας τις αρχές του Κοπέρνικου. Έτσι, εκλήθη ο μεγάλος ερευνητής σε απολογία! Το 1633 αναγκάστηκε να παραδεχτεί δημόσια τις «πλάνες» του για το ηλιοκεντρικό σύστημα και έτσι διέφυγε την καταδίκη σε θάνατο από την «Ιερά Εξέταση». Καταδικάστηκε όμως σε κατ' οίκον περιορισμό, χωρίς χρονικό όριο.

yiapap
19-09-05, 14:15
Γενικά έχεις δίκιο , αν και δεν βρήκα πολλά για το ποιοι είπαν αρχικά ότι κινείτε γύρω από τον ήλιο .
Αν και είμαστε offtopic, στο παραπάνω να προσθέσω ότι τα συγγράματα αυτών που υποστήριξαν ότι η γη είναι στρόγγυλη και κινείται γύρω από τον ήλιο για κάποιο ΠΕΡΙΕΡΓΟ λόγο δε διασώθηκαν σε αντίθεση με αυτά που υποστήριζαν τη θεωρία του Πτολεμαίου που κατά σύμπτωση ήταν και η επίσημη θεωρία της Εκκλησίας :-k
Έτσι έχουμε μόνο αναφορές τρίτων (π.χ. Πλούταρχος) σε "επιστήμονες" όπως ο Αρίσταρχος, ο Ερατσθένης και γενικότερα στους Πυθαγόρειους.

Cafeeine
19-09-05, 15:17
Σου γράφουν και σου ξαναγράφουν πως ΚΟΜΜΑΤΙΑ της εξελικτικής θεωρίας έχουν αποδειχθεί. Λες πως "αυτό δεν σημαίνει τίποτα, διότι μπορεί να ακυρωθεί στο μέλλον".
Έ, τότε ΜΗΝ πηγαίνεις και σε γιατρούς, (...) Ίδια περίπτωση είναι..!


Δεν είναι ίδια περίπτωση μια ιατρική θεραπεία με μια επιστημονική θεωρεία για την αρχή του κόσμου.

Αν θες να τα συγκρίνεις, θα μπορούσες μόνο με μια νέα δοκιμαστική θεραπεία που δεν έχει αποδειχτεί, αλλά υπάρχουν κάποιες μικρές σκόρπιες ενδείξεις ότι μπορεί να δουλεύει.
Και εσύ θα είσαι ο πρώτος που το δοκιμάζεις , ελπίζοντας να μην έχεις την τύχη προηγούμενων που αποβιώσαν .

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο ποτέ... εννοούσα αυτό ακριβώς που έγραψα , διάβασε το ξανά.
Βρε Blizzard, αν δεν αναφέρεσαι στην εξελικτική θεωρία, σε τί ακριβώς αναφέρεσαι? Το διαβάζω και το διαβάζω και δεν βλέπω κάτι άλλο.



Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.... καταρχήν οι Ναζί και άλλοι επιστήμονες της εποχής , ακολούθησαν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΤΑΤΕΣ μεθόδους , συν λίγο σάλτσα βέβαια.

Ε μα αυτή η σάλτσα είναι που ακυρώνει την επιστημονικότητα της θεωρείας.

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιούς απευθύνεσαι τόση ώρα.

Μιλάς σα να έχεις απεναντί σου άτομα που πιστεύουν στην Δαρβινική θεωρία σαν κίνημα, σαν θρησκεία, σαν τρόπο εξήγησης των πάντων. Οι συνομιλητές σου σου λένε οτι αποδέχονται την θεωρεία σαν επιστημονικό γεγονός, σαν επιστημονική αλήθεια, η οποία επιδέχεται αλλαγές και βελτιώσεις. Κανεις εδω μέσα δεν αναφέρεται στην Δαρβινική θεωρεία σαν να ήταν η υπέρτατη αλήθεια. Είναι όμως η επικρατέστερη επιστημονική εξηγηση για το αντικείμενο που πράγματεύεται και στο πλαίσιο αυτό, ναί θεωρείται αλήθεια, γιατί έτσι λειτουργεί η επιστήμη.

Νοιώθω σαν να έχω χάσει κάποια ποστς, αυτά που υποστηρίζουν οτι ο Δαρβίνος αποκαλύπτει τελεσίδικα το Μυστικό της Ζωής, αρχίζει και προσφέρει πνευματική ανάταση, λύνει το μεσανατολικό και μου πλένει τις κάλτσες στους αιώνες των αιώνων.

Victor
19-09-05, 15:29
Ο Ερατοσθένης γύρω στο 200 π.Χ. μέτρησε την περίμετρο της γής και βρήκε ότι αυτή ισούται με 50 φορές την απόσταση μεταξύ Αλεξάνδρειας και Συήνης (Ασουάν). Προηγουμένως είχε αναθέσει σε κάποιον να μετρήσει την απόσταση Αλεξάνδριας-Συήνης η οποία βρέθηκε ότι ήταν 5000 στάδια. Έτσι Ο Ερατοσθένης κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η περίμετρος της γής είναι 25.000 στάδια = 42.000 Km.

Βεβαίως υπήρχαν και άλλες "Επιστημονικές θεωρίες όπως πχ. ότι η Γή ήταν ένας τεράστιος δίσκος στην πλάτη ένος ελέφαντα ,ή στην πλάτη μιας τεράστιας χελώνας κλπ. Η θεωρία της επίπεδης γης (άνευ ελάφαντα) εξακολουθεί να υποστηρίζεται από μια ομάδα των αμερικανών creationist (flat earth creationism) αφού αυτό λέει και η βίβλος.

Την ηλιοκεντρική θεωρία είχε διατυπώσει ο Αρίσταρχος ο Σάμιος (310-230 π.Χ.) Η ιδέα του αυτή απορρίφθηκε στην εποχή του επειδή ήταν υπερβολικά επαναστατική και ερχόταν σε αντίθεση με γεωκεντρικές θρησκευτικές πεποιθήσεις !!! http://scienceworld.wolfram.com/biography/Aristarchus.html

Και μια και μιλάμε για τους έλληνες ας αναφέρω και έναν ακόμα.
Ο Αναξίμανδρος (611-546 π.Χ.) μαθητής του Θαλή διατύπωσε την άποψη ότι η ζωή εμφανίστηκε μέσα σε μια αρχέγονη λάσπη και οι έμβιοι οργανισμοί προέρχονται από άλλους απλούστερους.

Εμείς τώρα (2500 χρόνια μετά τον Αναξίμανδρο) μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μας για το αν η ζωή και ο ανθρωπος προήλθαν από φυσικά φαινόμενα ή αν ο άνθρωπος πλάστηκε από λάσπη από τον κύριο (πάνω-κάτω όπως πλάθουν οι νοικοκυρές τα κουλουράκια το πάσχα)

tzanerman
19-09-05, 15:42
Βρε Blizzard, αν δεν αναφέρεσαι στην εξελικτική θεωρία, σε τί ακριβώς αναφέρεσαι? Το διαβάζω και το διαβάζω και δεν βλέπω κάτι άλλο.

Ε μα αυτή η σάλτσα είναι που ακυρώνει την επιστημονικότητα της θεωρείας.

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιούς απευθύνεσαι τόση ώρα.

Μιλάς σα να έχεις απεναντί σου άτομα που πιστεύουν στην Δαρβινική θεωρία σαν κίνημα, σαν θρησκεία, σαν τρόπο εξήγησης των πάντων. Οι συνομιλητές σου σου λένε οτι αποδέχονται την θεωρεία σαν επιστημονικό γεγονός, σαν επιστημονική αλήθεια, η οποία επιδέχεται αλλαγές και βελτιώσεις. Κανεις εδω μέσα δεν αναφέρεται στην Δαρβινική θεωρεία σαν να ήταν η υπέρτατη αλήθεια. Είναι όμως η επικρατέστερη επιστημονική εξηγηση για το αντικείμενο που πράγματεύεται και στο πλαίσιο αυτό, ναί θεωρείται αλήθεια, γιατί έτσι λειτουργεί η επιστήμη.

Νοιώθω σαν να έχω χάσει κάποια ποστς, αυτά που υποστηρίζουν οτι ο Δαρβίνος αποκαλύπτει τελεσίδικα το Μυστικό της Ζωής, αρχίζει και προσφέρει πνευματική ανάταση, λύνει το μεσανατολικό και μου πλένει τις κάλτσες στους αιώνες των αιώνων.
Δε νομιζω οτι θα μπορουσα να εκφρασω καλυτερα την αποψη του καφειν, με την οποια και συμφωνω.
Εγω παντως σηκωνω τα χερια ψηλα, δεν μπορω να συνομιλω με καποιον με τις ωρες και οχι μονο να μην καταλαβαινει τι ακριβως του λεω, αλλα ταυτοχρονα να αλλαζει τα λεγομενα μου, αλλα και τα δικα του, οπως τον βολευει.

aroutis
19-09-05, 17:37
@tzanerman, από την μία μόλις διάβασα αυτό :

Δεν είναι ίδια περίπτωση μια ιατρική θεραπεία με μια επιστημονική θεωρεία για την αρχή του κόσμου..μού ρθε να φωνάξω,
αλλά μετά οταν διάβασα αυτό :

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο ποτέ... εννοούσα αυτό ακριβώς που έγραψα , διάβασε το ξανά.ειλικρινά ΕΣΚΑΣΑ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ.

Εγω έχω να πώ οτι ΕΥΤΥΧΩΣ που τα γραπτά μένουν (εκτός αν ο φίλτατος blizzard έχει άλλη γνώμη ΚΑΙ για αυτό, ωστε να ξέρουμε επιτέλους τι λέει, τι δε λέει. Το να φέρει κάποιος αντίρρηση για να φέρει αντίρρηση απλά το μόνο που καταφέρει είναι να εκθέτει τον εαυτό του.

Αν θες να πεις blizzard οτι δεν ειπες οτι η Θεωρεία του Δαρβίνου ασχολείται με την αρχή του κόσμου, μάλλον όλοι μας καταλάβαμε ΛΑΘΟΣ. Ομως επειδή αυτό ειναι ΜΑΛΛΟΝ απίθανο να συμβει, να μαστε δηλαδή ΟΛΟΙ μας λάθος και συ ο ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΟΣ, ε, κατι στραβα αρμενίζει επιτέλους και ώρα είναι να κάτσεις να σκεφτείς λιγακι.


Ε μα αυτή η σάλτσα είναι που ακυρώνει την επιστημονικότητα της θεωρείας.

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιούς απευθύνεσαι τόση ώρα.

Μιλάς σα να έχεις απεναντί σου άτομα που πιστεύουν στην Δαρβινική θεωρία σαν κίνημα, σαν θρησκεία, σαν τρόπο εξήγησης των πάντων. Οι συνομιλητές σου σου λένε οτι αποδέχονται την θεωρεία σαν επιστημονικό γεγονός, σαν επιστημονική αλήθεια, η οποία επιδέχεται αλλαγές και βελτιώσεις. Κανεις εδω μέσα δεν αναφέρεται στην Δαρβινική θεωρεία σαν να ήταν η υπέρτατη αλήθεια. Είναι όμως η επικρατέστερη επιστημονική εξηγηση για το αντικείμενο που πράγματεύεται και στο πλαίσιο αυτό, ναί θεωρείται αλήθεια, γιατί έτσι λειτουργεί η επιστήμη.
Μα αυτό του επισήμανα. Το παλικάρι νομίζει οτι είμαστε με τα πλακατ και τις βίβλους και πιστεύουμε στον οσιο Δαρβίνο. Δεν καταλαβαίνει την διαφορά μεταξυ Θρησκείας και επιστήμης, για την ακρίβεια, την αντιπαλεύεται. Η επιστήμη για αυτόν ειναι τζιζ κακα, και τέλος πάντον, πιστευε και μην ερεύνα.

Τελικά, τι θέλουμε την επιστήμη αφού υπάρχει το holy book eh blizzard? Εκεί δεν είναι ΟΛΕΣ οι απαντήσεις;

Cafeeine
19-09-05, 18:05
Μα αυτό του επισήμανα. Το παλικάρι νομίζει οτι είμαστε με τα πλακατ και τις βίβλους και πιστεύουμε στον οσιο Δαρβίνο. Δεν καταλαβαίνει την διαφορά μεταξυ Θρησκείας και επιστήμης, για την ακρίβεια, την αντιπαλεύεται. Η επιστήμη για αυτόν ειναι τζιζ κακα, και τέλος πάντον, πιστευε και μην ερεύνα.
Aroutis, δεν μου μοιάζει να αντιπαλεύεται με την επιστήμη όπως την νοούμε. Αντίθετα, μου φαίνεται να παλεύει με τον ανεμόμυλο του "Δαρβίνισμού-θρησκεία", ανεξάρτητα των όσων λέγονται εδώ.

Είναι δικαίωμά του να πιστεύει οτι η επιστήμη στο τέλος θα αποδείξει την ύπαρξη του Θεού. Και εγω πιστεύω οτι υπάρχει Θεός και πως υπάρχει κάποια νόηση πίσω απο το στερέωμα της πραγματικότητας. Δεν εθελοτυφλώ όμως στις αποκαλύψεις της επιστήμης, ούτε κρύβομαι πίσω απο ευφυολογήματα του τύπου "Θεωρία είναι, άρα δεν είναι σίγουρη"

aroutis
19-09-05, 18:19
Μα και γω πιστεύω στο Θεο, και δεν αντιλαμβάνομαι τι σχέση έχει η θεωρία του Δαρβίνου με την υπαρξη του Θεου. Αν κάποιος κάνει το ΗΛΙΘΙΟ ΛΑΘΟΣ να ασπάζεται την γένεση στην κυριολεξία, λυπάμαι πρεπει να σκεφτει, η γένεση έχει ΚΑΙ αληγορία, και επιτέλους αναφέρεται στον άνθρωπο ως νοήμωντα και αρα μετά από κάποιο σημείο εξέλιξης. Η Θεωρία της εξέλιξης ομως (έχει τονιστεί 500 φορές) ΔΕΝ είναι alternative της γένεσης, και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν ασχολείται με το γιατι, απλά με τον ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ της εξέλιξης.

Τελος πάντων...

yiapap
20-09-05, 05:55
Aroutis, δεν μου μοιάζει να αντιπαλεύεται με την επιστήμη όπως την νοούμε.
Μπα...
Είναι βαθιά και τρομακτικά τα σκοτάδια...
Συμφωνώ με τον aroutis. Ο blizard απορρίπτει την Επιστήμη ως ελλειπές, ανόητό ανθρώπινο δημιούργημα που δεν μπορεί να συγκριθεί με τις θεόπνευστες επιστημονικές εξηγήσεις της Γένεσης.

Ότι και να πούμε, όσες παραπομπές και να δώσουμε (ακόμη και από πατέρες της θρησκείας του), μια-δυό σελίδες μετά θα έχουμε τα ίδια...

aroutis
20-09-05, 08:33
θεόπνευστες επιστημονικές εξηγήσεις της Γένεσης.που έχουν συγγραφεί από ....

Ανθρώπους... που είναι hearsay.. που ένας ΘΕΟΣ ξέρει πόσο έχει παραποιηθεί μέχρι τη σημερινή version και στο τέλος τέλος.. τι ήθελε να κάνει ο αρχικός συγγραφέας, και πώς έφτασε να θεωρείται θεοπνευστο...

Θλιβερό δεν είναι;

Φιλικά.

blizard
21-09-05, 15:31
Μπα...
Είναι βαθιά και τρομακτικά τα σκοτάδια...
Συμφωνώ με τον aroutis. Ο blizard απορρίπτει την Επιστήμη ως ελλειπές, ανόητό ανθρώπινο δημιούργημα που δεν μπορεί να συγκριθεί με τις θεόπνευστες επιστημονικές εξηγήσεις της Γένεσης.

Kαι όμως η επιστήμη είναι απλά "ελλιπής" και "ανόητη", και για αυτό δεν πρέπει να την πάρουμε πιο σοβαρά από όσο της αξίζει.

Εγώ έχω και υπολογιστή και dsl, και ότι σύγχρονο υπάρχει το κυνηγάω, αλλά δεν ψαρώνω κιόλας επειδή μπορεί να υπολογίσει κάτι εκατομμύρια φορές πιο γρήγορα από εμένα, δεν έχω στηρίξει όλες τις ελπίδες μου σε αυτά και φυσικά δεν προσπαθώ να τους μοιάσω .
Ξυπνάτε και μην θεοποιείτε «απλές» μηχανές ή «απλές» επιστημονικές θεωρίες, γιατί δεν το αξίζουν... μερικοί φαίνεστε σαν πρωτογόνους που πρώτη φορά βλέπουν και ακούνε για μια επιστημονική θεωρεία και προσκυνάνε ένα είδωλο εντυπωσιασμένοι.
Αν καταλαβαίνατε πραγματικά τις δυνατότητες τους και μέχρι που φτάνουν , θα ξυπνάγατε και θα βλέπατε αμέσως τι σας λέω τόση ώρα.

Cafeeine
21-09-05, 15:39
Μιλάς σα να έχεις απεναντί σου άτομα που πιστεύουν στην Δαρβινική θεωρία σαν κίνημα, σαν θρησκεία, σαν τρόπο εξήγησης των πάντων. Οι συνομιλητές σου σου λένε οτι αποδέχονται την θεωρεία σαν επιστημονικό γεγονός, σαν επιστημονική αλήθεια, η οποία επιδέχεται αλλαγές και βελτιώσεις. Κανεις εδω μέσα δεν αναφέρεται στην Δαρβινική θεωρεία σαν να ήταν η υπέρτατη αλήθεια. Είναι όμως η επικρατέστερη επιστημονική εξηγηση για το αντικείμενο που πράγματεύεται και στο πλαίσιο αυτό, ναί θεωρείται αλήθεια, γιατί έτσι λειτουργεί η επιστήμη.
Εγώ έχω και υπολογιστή και dsl, και ότι σύγχρονο υπάρχει το κυνηγάω, αλλά δεν ψαρώνω κιόλας επειδή μπορεί να υπολογίσει κάτι εκατομμύρια φορές πιο γρήγορα από εμένα, δεν έχω στηρίξει όλες τις ελπίδες μου σε αυτά και φυσικά δεν προσπαθώ να τους μοιάσω .
Ξυπνάτε και μην θεοποιείτε «απλές» μηχανές ή «απλές» επιστημονικές θεωρίες, γιατί δεν το αξίζουν... μερικοί φαίνεστε σαν πρωτογόνους που πρώτη φορά βλέπουν και ακούνε για μια επιστημονική θεωρεία και προσκυνάνε ένα είδωλο εντυπωσιασμένοι.
Δεν θεοποιήσε κανείς καμία μηχανή βρε blizard. Μόνος σου μιλάς?

Δεν βλέπεις τι σου λέω πρίν? Συμφωνείς με αυτά που γράφω ή όχι?

apok
21-09-05, 15:44
Ξυπνάτε και μην θεοποιείτε «απλές» μηχανές ή «απλές» επιστημονικές θεωρίες, γιατί δεν το αξίζουν... μερικοί φαίνεστε σαν πρωτογόνους που πρώτη φορά βλέπουν και ακούνε για μια επιστημονική θεωρεία και προσκυνάνε ένα είδωλο εντυπωσιασμένοι.
Αν καταλαβαίνατε πραγματικά τις δυνατότητες τους και μέχρι που φτάνουν , θα ξυπνάγατε και θα βλέπατε αμέσως τι σας λέω τόση ώρα.

Αυτή είνα η διαφορά μας. Εμείς δεν ΘΕΟΠΟΙΟΥΜΕ τίποτα. Κοιτάμε να δούμε όλες τις απόψεις και έχουμε ανοιχτή αντίληψη σε κάτι διαφορετικό μεν, στοιχειωθετημένο δε. Σε αντίθεση με εσάς που θεοποιείτε κάτι πραγματικά ανυπαρκτο ( βάση στοιχείων έτσι?? )

blizard
21-09-05, 15:48
Η Θεωρία της εξέλιξης ομως (έχει τονιστεί 500 φορές) ΔΕΝ είναι alternative της γένεσης, και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν ασχολείται με το γιατι, απλά με τον ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ της εξέλιξης.
Τελος πάντων...
Τι τέλος πάντων ? όλα έχουν μια συνέχεια στο μυαλό μερικών.
Η θεωρεία της εξέλιξης ψάχνει τον μηχανισμό, κάποιες θεωρίες το πώς εμφανίστηκε ο άνθρωπος από το προηγούμενο είδος, μια άλλη πως προήλθε η ζωή από το "τίποτα" και τυχαία, μια άλλη για το πως εμφανίστηκε το σύμπαν κλπ κλπ.
Όλες αυτές μαζί δίνουν μια ψευδαίσθηση κάποιας αλήθειας , και έχουν παρασύρει πολύ κόσμο στο να «θεοποιήσει» τις διάφορες επιστημονικές θεωρίες, μη συνειδητοποιώντας ότι ουσιαστικά δεν το αξίζουν.
Σταματάνε να σκέφτονται ουσιαστικότερα από το "δείξε μου κάτι στο μικροσκόπιο για να πειστώ" λες και μόνο αυτά υπάρχουν στον κόσμο μας.

Άτομα που σκέφτονται όλα και περισσότερο υπολογίστηκα, σχεδόν σαν ρομπότ που βλέπουν και υπολογίζουν, νομίζοντας μάλιστα ότι είναι "έξυπνοι" έτσι.
Ουσιαστικά είναι ο εύκολος δρόμος... μονόδρομος χωρίς ουσιαστικές επιλογές και ουσιαστικό ψάξιμο, αφού έχεις αποκλείσει κάποιους πραγματικά αξιόλογους δρόμους.

blizard
21-09-05, 15:51
Δεν βλέπεις τι σου λέω πρίν? Συμφωνείς με αυτά που γράφω ή όχι?
Δεν απάντησα σε εσένα , μάλλον συμφωνώ όσα λες ... απλά διάβασα από το τέλος 1-2 πραγματάκια που με «χάλασαν» και απάντησα άμεσα.
θα επανέλθω για τα υπόλοιπα αργότερα.

Cafeeine
21-09-05, 15:54
Δεν απάντησα σε εσένα , μάλλον συμφωνώ όσα λες ...
Οκ, αναμένω τα σχόλια σου...

blizard
21-09-05, 15:55
Αυτή είνα η διαφορά μας. Εμείς δεν ΘΕΟΠΟΙΟΥΜΕ τίποτα. Κοιτάμε να δούμε όλες τις απόψεις και έχουμε ανοιχτή αντίληψη σε κάτι διαφορετικό μεν, στοιχειωθετημένο δε. Σε αντίθεση με εσάς που θεοποιείτε κάτι πραγματικά ανυπαρκτο ( βάση στοιχείων έτσι?? )
Απλά δεν το καταλαβαίνετε, αλλά το κάνετε .... θεοποιείτε τα "στοιχεία", την επιστήμη και την επιστημονική θεωρεία, και δεν πάτε παραπάνω.
"Εμείς" τα γνωρίζουμε αυτά, δεν είναι κάτι φοβερό όπως νομίζετε, και τα έχουμε αξιολογήσει όσο ακριβώς τους αξίζουν.
Υπάρχουν άλλου είδους "στοιχεία" , πιο ουσιαστικά από αυτά που παίρνεις με το «μικροσκόπιο», τα οποία είναι στο χέρι και την προσπάθεια του καθενός να μην αγνοήσει.

apok
21-09-05, 16:01
Υπάρχουν άλλου είδους "στοιχεία" , πιο ουσιαστικά από αυτά που παίρνεις με το «μικροσκόπιο», τα οποία είναι στο χέρι και την προσπάθεια του καθενός να μην αγνοήσει.

Δείξτα μου.. Τώρα.. ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ NA MOY TA ΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!!!

blizard
21-09-05, 16:30
Κανεις εδω μέσα δεν αναφέρεται στην Δαρβινική θεωρεία σαν να ήταν η υπέρτατη αλήθεια. Είναι όμως η επικρατέστερη επιστημονική εξηγηση για το αντικείμενο που πράγματεύεται και στο πλαίσιο αυτό, ναί θεωρείται αλήθεια, γιατί έτσι λειτουργεί η επιστήμη.
Εγώ δεν τα καταλαβαίνω πολύ αυτά , με την δικαιολογία του «έτσι δουλεύει η επιστήμη».
Κάτι που δεν είναι αλήθεια να το λέμε έτσι .... Αν θες ΟΚ, αλλά να μην ξεχνάμε πως οι θεωρίες είναι για να αλλάζουν και να βελτιώνονται, και δεν είναι πραγματικά αλήθειες, αλλά επικρατέστερες επιστημονικές απόψεις, με τα εκάστοτε στοιχεία που έχουμε διαθέσιμα.

Πολλοί έχουν θεοποιήσει την επιστήμη, και ότι εξήγηση και να τους δώσει θα την φάνε κυριολεκτικά αμάσητη .
Αντί να κρίνουν τις πραγματικές δυνατότητες της, για να αποφασίσουν αν αξίζει να πάρουν κάτι πολύ σοβαρά , θα σου πούνε απλά : «δείξε μου κάτι καλύτερο στο μικροσκόπιο, σε προκαλώ να μου δείξεις τα στοιχεία» και μόνο τότε μπορείς να μιλάς .
Τεράστιο λάθος, που αν «κάνεις ένα βήμα πίσω» για να ακούσεις τι λένε, θα δεις το κώλυμα που έχουν φάει κάποιοι.

Ducklord
21-09-05, 16:37
Μπλίζ, καταλαβαίνεις τι γράφεις;
Απ'έξω - απ'έξω, λες πως δεν πρέπει να δίνουμε σημασία στα επιστημονικά στοιχεία, μα να έχουμε τη λογική "φόλου γιορ χάρτ" - που μόνο σε διαφημίσεις ταιριάζει. Ξαναγυρνάμε, δηάδή, σε αυτό που έλεγα νωρίτερα: αν σε κάποιον διαγνώσουν καρκίνο, έ, μωρέ, και τι έγινε; Ο ’γιος Πατάπιος θα βοηθήσει να το ξεπεράσει - και θα συνεχίσει να πλακώνεται στα καρκινοπατατάκια, τις τσιγαρούμπες και την εισπνοή καυσαερίων, περιμένοντας τον ’γιο Πατάπιο...

Κανείς δεν έχει θεοποιήσει καμία θεωρία. Και, ναι, αν βγαίνει ένα γενικότερο συμπέρασμα από κάποιες θεωρίες, που το περίεργο; Βλέπεις να έχει γίνει επίτηδες; Λες πως είναι... συνομωσία, για να περάσει σε 2η μοίρα η θρησκεία;
Δηλαδή, για να σε καταλάβω... ΔΕΝ ισχύει η εξελικτική θεωρία (που τμήματά της έχουν αποδειχθεί), ΔΕΝ ισχύει η μέθοδος χρονολόγησης του ’νθρακα12, ΔΕΝ ισχύει το οτι η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο, ΔΕΝ ισχύει το οτι έχει υποστεί σημαντικές κλιματολογικές αλλαγές και έχει "περάσει" από κατακλυσμικά φαινόμενα...
...επειδή όλα αυτά ΔΕΝ αναφέρονται "στας γραφάς", και σε πολλά σημεία διαφωνούν με τις ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ που αναγράφονται σε αυτές;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

apok
21-09-05, 16:38
Πολλοί έχουν θεοποιήσει την επιστήμη, και ότι εξήγηση και να τους δώσει θα την φάνε κυριολεκτικά αμάσητη .

Έχεις και εσύ τα δίκια σου. Ενώ άλλοι ψάχνουν τα πάντα και δεν " πίστευε και μη ερεύνα " :cool:

blizard
21-09-05, 16:48
Είναι δικαίωμά του να πιστεύει οτι η επιστήμη στο τέλος θα αποδείξει την ύπαρξη του Θεού.
OK στα άλλα, αλλά αυτό δεν το εννοώ... ίσως το είπα καμιά φορά προσπαθώντας να μιλήσω την γλώσσα των άλλων, ενώ πραγματικά πιστεύω ότι ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει η επιστήμη να αποδείξει την ύπαρξη θεού.
Ο θεός είναι κάτι διαφορετικό από τις παραδοχές που έχει κάνει η επιστήμη, και δεν μπορεί ποτέ να μετρηθεί και να αξιολογηθεί από αυτήν.
Ακόμα και αν εμφανιστεί και γυρίσει την γη ανάποδα, η επιστήμη θα προσπαθεί με διάφορες θεωρίες να εξηγήσει πως έγινε αυτό, βασιζόμενη αποκλείστηκα σε όσα γνωρίζει και μπορεί να μελετήσει.
Αυτή είναι και η δουλειά των θεωρείων.... να καλύψουν το κενό, μέχρι να βρουν (όπως νομίζουν) την απάντηση .... δεν θα παραδεχτεί ποτέ η επιστήμη ότι υπάρχει θεός, δεν είναι αυτή η δουλειά της.

blizard
21-09-05, 16:57
Μπλίζ, καταλαβαίνεις τι γράφεις;
Απ'έξω - απ'έξω, λες πως δεν πρέπει να δίνουμε σημασία στα επιστημονικά στοιχεία, μα να έχουμε τη λογική "φόλου γιορ χάρτ" - που μόνο σε διαφημίσεις ταιριάζει.
Για να βγεις έξω με μια κοπέλα κοιτάς τι σου λέει η επιστήμη και το πρόγραμμα του υπολογιστή σου ?
Για το πως θα φερθείς στην οικογένειά σου, διαβάζεις κανένα επιστημονικό βιβλίο και κοιτάς τις αποδείξεις?
Η επιστήμη δεν είναι το παν, κάπου μπορεί , κάπου όχι ακόμα , και κάπου δεν θα μπορέσει ποτέ λέω εγώ ....
Πιστεύω ότι έχετε ψαρώσει γενικά, και την πιστεύετε για μερικά πράγματα που είναι σαφές ότι δεν μπορεί ακόμα.



Κανείς δεν έχει θεοποιήσει καμία θεωρία. Και, ναι, αν βγαίνει ένα γενικότερο συμπέρασμα από κάποιες θεωρίες, που το περίεργο;
Δεν έχετε θεοποιήσει συγκεκριμένη θεωρεία, αλλά έχετε θεοποιήσει την επιστήμη... κρέμεστε από τα χίλια της για να σας πει την γνώμη της, ακόμα και σε θέματα που θα έπρεπε να δείτε ότι δεν είναι ικανή να σας δώσει ούτε κατά διάνοια τις αξιόπιστες απαντήσεις που θέλετε.

Βλέπεις να έχει γίνει επίτηδες; Λες πως είναι... συνομωσία, για να περάσει σε 2η μοίρα η θρησκεία;
Δεν λέω ότι είναι συνομωσία , αλλά είναι η εύκολη λύση ... ακολουθούμε τυφλοσούρτη την επιστημονική λογική, και προσπαθούμε να βγάλουμε έτσι συμπέρασμα για τα πάντα.
Αλλά υπάρχουν και πολλοί που το έχουν εκμεταλλευτεί κατά περιόδους, και δεν μπορώ να αποκλείσω και το σήμερα ... αρκετούς βολεύει αυτή η λογική, αλλά δεν θέλω να το μπλέξω.

tzanerman
21-09-05, 17:10
Ειπαμε, ετσι ειναι, αν ετσι νομιζεις...

apok
21-09-05, 17:27
Δεν λέω ότι είναι συνομωσία , αλλά είναι η εύκολη λύση ... ακολουθούμε τυφλοσούρτη την επιστημονική λογική, και προσπαθούμε να βγάλουμε έτσι συμπέρασμα για τα πάντα.


" Πίστευε και μη ερεύνα " #2

Rings any bells??

@ ADSLgr.com All rights reserved.