PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

blizard
21-09-05, 17:27
Η πραγματική "έρευνα" δεν είναι μόνο αυτή που νομίζεις ... αν το περιορίσεις έτσι είναι η εύκολη λύση, που σου δίνει την ψευδαίσθηση ουσιαστικής έρευνας .
Μασημένη τροφή γίνεται , και απλός υπολογισμός .

Ειπαμε, ετσι ειναι, αν ετσι νομιζεις...
Ναι, και κλασικά αν κοροϊδεύεις κάτι είναι πιο εύκολο να το απορρίψεις, να μην του δώσεις σημασία, για να φαίνονται όλα πιο εύκολα και απλά .... αφού "δεν υπάρχει τίποτα πέραν από ότι βλέπουμε, μελετάμε και αποδεικνύουμε επιστημονικά".

Cafeeine
21-09-05, 17:49
Η πραγματική "έρευνα" δεν είναι μόνο αυτή που νομίζεις ... αν το περιορίσεις έτσι είναι η εύκολη λύση, που σου δίνει την ψευδαίσθηση ουσιαστικής έρευνας .
Μασημένη τροφή γίνεται , και απλός υπολογισμός .
θα σχολιάσω εκτενέστερα το βράδυ, αλλά να σταθώ μόνο σε κατι:

Απο την στιγμή που προσπθείς να πείσεις τους συνομιλητές σου οτι υπάρχει κάτι άλλο που αυτοί δεν βλέπουν, δεν νομίζεις οτι θα ήταν πιο σωστό να τους οδηγήσεις προς την σωστή πορεία, αντί να λες απλά. Η αλήθεια δεν είναι αυτή που νομίζεις χωρις να το επεκτείνεις?

tzanerman
21-09-05, 17:55
Ναι, και κλασικά αν κοροϊδεύεις κάτι είναι πιο εύκολο να το απορρίψεις, να μην του δώσεις σημασία, για να φαίνονται όλα πιο εύκολα και απλά .... αφού "δεν υπάρχει τίποτα πέραν από ότι βλέπουμε, μελετάμε και αποδεικνύουμε επιστημονικά".
Οχι μεγαλε, ακριβως επειδη ειμαι επιστημονας δεν κοροιδευω τιποτα, γιατι εχω μαθει οτι ολα τα ενδεχομενα ειναι ανοικτα, ακομα και του Μπαμπη. Και αν ειχες πραγματικα διαβασει ολα αυτα που εχω γραψει σε αυτο το νημα θα το καταλαβαινες αυτο. Αντιθετα, επιμενεις στην αντιεπιστημονικη σου θεση, οτι και να σου πουμε, οτι και να γραψουμε, χωρις να εχεις τιποτα το ουσιαστικο να αντιπαραθεσεις περα απο το "κοιτα μεσα σου". Μας κατηγορεις οτι ακολουθουμε τυφλα την επιστημη, χωρις να κοιταζουμε τις εναλλακτικες προτασεις. Εσυ το κανεις αυτο;
Γι'αυτο και "ετσι ειναι, αν ετσι νομιζεις".

aroutis
21-09-05, 22:54
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σου blizzard έχω να παρατηρήσω τα εξής :

Δεν υπάρχει καμία θεοποίηση της θεωρίας της σχετικότητας. Ομως αυτό που λές ενισχύει αυτό που ειπα πιο πρίν για την συμπεριφορά σου, για το πως αντιπαλευεσαι την συγκεκριμένη δηλ θεωρία. Προφανώς εφόσων θεωρείς οτι υπάρχει θεοποιηση της θεωρίας αυτής, τότε θεωρείς οτι έρχεται σε αντίθεση με οτι εσυ πιστεύεις.

ΟΜΩΣ, ακόμη και τότε, θα έπρεπε να σκεφτείς κάτι που ο Χριστός διδάσκει, οτι δηλ. ολοι είναι ελεύθεροι να πιστεύουν ότι θέλουν, και -ακόμη και ετσι να ήταν που δεν είναι- να άφηνες τους ανθρώπους να θεοποιούν την θεωρία και να πλανουνται .. Στο τέλος όλοι κρίινονται έτσι δεν είναι; Αλλά οχι από ΕΜΑΣ, αλλά ... ;)

Και οπως ο Τζανερμαν λέει, η ουσιαστική διαφορά σε μια επιστήμη είναι οτι ο ανθρωπος οφείλει να κοιτά τα γεγονότα και τα στοιχεία, να κάνει συλλογή δεδομένων και ανάλυση. Πράγματα που δεν γίνονται στη θρησκεία δηλαδή. Η θρησκεία είναι καθαρά θεμα πίστης. Δεν μπορω να αντιληφθώ ΓΙΑΤΙ δεν μπορείς να το αντιληφθείς αυτό.

aroutis
21-09-05, 23:02
Για να βγεις έξω με μια κοπέλα κοιτάς τι σου λέει η επιστήμη και το πρόγραμμα του υπολογιστή σου ?
Για το πως θα φερθείς στην οικογένειά σου, διαβάζεις κανένα επιστημονικό βιβλίο και κοιτάς τις αποδείξεις?
Η επιστήμη δεν είναι το παν, κάπου μπορεί , κάπου όχι ακόμα , και κάπου δεν θα μπορέσει ποτέ λέω εγώ ....
Πιστεύω ότι έχετε ψαρώσει γενικά, και την πιστεύετε για μερικά πράγματα που είναι σαφές ότι δεν μπορεί ακόμα.
Για να εγχειρήσεις έναν ανθρωπο προσεύχεσαι,παιρνεις το μαχαίρι και τον κόβεις, για να φτιάξεις ένα πρόγραμμα C++ ή T-SQL νομίζεις οτι δεν πρέπει να περάσεις ΑΠΙΘΑΝΕΣ ωρες μελέτης ;

Αυτά που λές ειναι η μία οψη του νομίσματος, και πάντα σε ένα νόμισμα υπάρχουν 2. Καλά θα κάνεις να αρχίσεις να το σκεφτεσαι αυτό. Με πίστη και χωρίς επιστήμη ενας Θεός ξέρει που θα ήμασταν αλλά σίγουρα δεν θα μπορούσες να κάνεις post επί 54 pages.

yiapap
21-09-05, 23:06
Με πίστη και χωρίς επιστήμη ενας Θεός ξέρει που θα ήμασταν
Μπα... και εμείς ξέρουμε...
ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ!
:evil:

vagskarm
22-09-05, 10:03
Ο επιστήμονας, καθώς και όσοι παρακολουθούν την πρόοδο της επιστήμης, μπορεί να αλλάξουν άποψη και να δεχθούν κάτι, συζητώντας και επιχειρηματολογώντας. Αυτό άλλωστε σημαίνει και πρόοδος.

Αν κάποιος παραμένει κολλημένος σε κάποια "δόγματα" χωρίς να εξετάζει τίποτε άλλο, αυτό τι είναι ?

Θα γυρίσουμε στο "πίστευε και μη ερεύνα" ?

Και παρακαλώ, ας μην μου απαντήσει κάποιος με το "ερευνάται τας γραφάς", γιατί αυτό επιβεβαιώνει απλά το "πίστευε και μη ερεύνα", γιατί απλά μας λέει να ερευνάμε μόνο τις γραφές, δηλαδή μόνο ότι έγραψαν κάποιες "αυθεντίες" του δόγματος, και όχι γενικά ό,τι είναι γραπτό.
Αλλωστε αυτοί που έγραψαν το "ερευνάτε τας γραφάς" φρόντιζαν να παραμείνουν μόνο τα "δικά τους" γραπτά και τα άλλα να ...καίγονται. Ελεος!!!

apok
22-09-05, 11:07
Bάλτε και τον vagskarm στο club των άθεων, αιρετικών, νεοναζί, βοδιών, επιστημονοδογματικών!!!

tzanerman
22-09-05, 11:13
Ξεχασες τα βοδια.

vagskarm
22-09-05, 11:34
Η πλάκα είναι ότι δεν είμαι άθεος, απλά δεν μου αρέσει κανενός είδους σκοταδισμός...

Θέλω όποιος ακολουθεί μία πίστη, οποιαδήποτε, να το κάνει "ελευθέρα τη βουλήσει" και όχι επειδή μετά θάνατον θα τιμωρηθεί ή οτιδήποτε άλλο. Και αφού την ακολουθήσει να μην είναι αιχμάλωτος, αλλά να συνεχίσει να παραμένει ελεύθερος.

Ducklord
22-09-05, 13:09
Για να βγεις έξω με μια κοπέλα κοιτάς τι σου λέει η επιστήμη και το πρόγραμμα του υπολογιστή σου ? Για το πως θα φερθείς στην οικογένειά σου, διαβάζεις κανένα επιστημονικό βιβλίο και κοιτάς τις αποδείξεις?
Όχι, αλλά το να βγω με την κοπέλα μου δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με... απαντήσεις σε προαιώνια ερωτήματα! Βρε φίλε μου, δεν καταλαβαίνεις καν τι και πως το συγκρίνεις! Ξέρεις τι είπες τώρα; "Για να απαντήσεις στο 1+1=?, χρειάζεσαι μαθηματικά;". Ε, ΝΑΙ ρε συ, ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ μαθηματικά! Δεν ακολουθείς την καρδιά σου! Έτσι λοιπόν και όταν θέλεις να εξηγήσεις πως λειτουργεί ένας μικροοργανισμός, να ερευνήσεις την τροχιά ενός πλανήτη, να βρεις αν ένα εμφύτευμα θα γίνει αποδεκτό στον ασθενή, ΔΕΝ "κοιτάς την καρδιά σου" μα βασίζεσαι στην "επιστήμη" (γενικώς και αορίστως, όπως την ορίζεις). Αυτό σημαίνει πως την έχεις αναγάγει σε "Θεό";

Αν θέλεις, βέβαια, να το παρατραβήξουμε, ΝΑΙ, ΑΚΟΥΩ την επιστήμη όταν βγαίνω με την κοπέλα μου ή μιλάω στην οικογένειά μου, αλλά... έμμεσα! Βλέπεις, η ΕΠΙΣΤΗΜΗ έχει εξηγήσει το πως αλληλεπιδρούν οι χημικές ουσίες μέσα στο ανθρώπινο σώμα, επηρεάζοντας την κρίση και τη συμπεριφορά μας.
Έτσι, ενώ η επιστήμη μας εξήγησε πως, για (απλό) παράδειγμα, "Η απότομη έκριση αδρεναλίνης προκαλεί κρίση έντασης, αύξηση αντοχής κ.λπ.", οι... γραφές μιλούσαν για "οργή Θεού" και "τον διάολο που μπήκε μέσα του". Ο καθένας διαλέγει ποιό θα ακούσει.


Δεν έχετε θεοποιήσει συγκεκριμένη θεωρεία, αλλά έχετε θεοποιήσει την επιστήμη... κρέμεστε από τα χίλια της για να σας πει την γνώμη της, ακόμα και σε θέματα που θα έπρεπε να δείτε ότι δεν είναι ικανή να σας δώσει ούτε κατά διάνοια τις αξιόπιστες απαντήσεις που θέλετε.
Μπλίζ, το παραπάνω απόσπασμα κινείται σε επίπεδα... αρρώστιας! Βρε παιδί, να επαναλάβουμε τα ίδια; Ναι, ΝΑΙ, για θέματα που έχουν να κάνουν με μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία, ανθρωπολογία, ΝΑΙ, θα καταφύγουμε στην επιστήμη, και όχι "στις γραφές". Για θέματα που έχουν να κάνουν με τις επιρροές που δέχονται οι οργανισμοί από το γύρω τους κόσμο, και το πως προσαρμόζονται σε αυτές, καταφεύγεις στην επιστήμη, και όχι στις γραφές. Για θέματα που έχουν να κάνουν με το "γιατί δεν ανάβει η τιβί, και θα χάσω το Μυλωνά", μπορείς να αναλωθείς στην πίστη, μα η επιστήμη είναι αυτή που θα σου δώσει την εξήγηση - π.χ. το πιθανότερο είναι να σου έχει καεί πυκνωτής, όχι να έχει σατανιστεί το χαζοκούτι.

Και εσύ μας λες να "μην αναλωνόμαστε σε αυτήν" και πως "αυτή δε θα μας δώσει όλες τις απαντήσεις". Πες μου ΜΙΑ "απάντηση" που να σου έδωσε η θρησκεία όσο ζεις, και να την πίστεψες επειδή ήταν τεκμηριωμένη. Όχι επειδή "έτσι σε έμαθαν", όχι επειδή "μεγάλωσες σαν Χριστιανός"... ΜΙΑ "αλήθεια" που να την εκτίμησες μόνος σου και να κατέληξες στο συμπέρασμα πως "ναι, είναι αλήθεια". Και πες μας και τον τρόπο με τον οποίο κατέληξες στο συμπέρασμα.


Δεν λέω ότι είναι συνομωσία , αλλά είναι η εύκολη λύση ... ακολουθούμε τυφλοσούρτη την επιστημονική λογική, και προσπαθούμε να βγάλουμε έτσι συμπέρασμα για τα πάντα.
Τι; ΤΙ; ΤΙ ΛΕΕΕΕεεΕες! Σκέψου και λίγο βρε!
Δηλαδή, η "εύκολη λύση" είναι "η επιστήμη", μα η "δύσκολη" είναι η "θρησκεία"; Το "εύκολο" είναι το να προσπαθείς, μέσα από 40 διαφορετικούς κλάδους της ιατρικής, να κατανοήσεις πως δουλεύει το ανθρώπινο σώμα, και το "δύσκολο" είναι το να παραμένεις στο "το έφτιαξε ο Θεός"; Το "εύκολο" είναι το να συνδυάζεις στοιχεία από διαφορετικές επιστήμες, συγγράματα, σκέψεις ιδέες και απόψεις, προσπαθώντας να κατανοήσεις λίιιιγο περισσότερο το "πως φτάσαμε ως εδώ", και το "δύσκολο" είναι το να λες "ο Κύριος";

Για να στο θέσω και διαφορετικά...
Το "εύκολο" είναι το να αντιμετωπίζεις μόνος σου τους "δαίμονές σου" το βράδυ, και να μην μπορείς να κοιμηθείς ξέρωντας πως έσφαλες σε κάποιο ζήτημα, ή πως θα πρέπει να παλαίψεις, να πολεμήσεις, να βελτιωθείς για να βελτιώσεις την κατάστασή σου, και το "δύσκολο" είναι το να περιμένεις να σε βοηθήσει "ο Κύριος";

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Τέλος, ένα σχόλιο σε ένα άλλο σου μήνυμα...

OK στα άλλα, αλλά αυτό δεν το εννοώ... ίσως το είπα καμιά φορά προσπαθώντας να μιλήσω την γλώσσα των άλλων, ενώ πραγματικά πιστεύω ότι ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει η επιστήμη να αποδείξει την ύπαρξη θεού.
Ο θεός είναι κάτι διαφορετικό από τις παραδοχές που έχει κάνει η επιστήμη, και δεν μπορεί ποτέ να μετρηθεί και να αξιολογηθεί από αυτήν.
Δηλαδή, σόρυ... Σενάριο επιστημονικής φαντασίας, μα όχι και 100% απίθανο:
Έστω πως σε 20 χρόνια προσγειώνεται ένας ιπτάμενος δίσκος, βγαίνει ο "οδηγός" του, απλώνει το πλοκάμι του προς το κούτελό σου και σου λέει "ΕΓΩ σε έφτιαξα". Είναι απίθανο; Γιατί; Δεν είναι δυνατόν, όταν ο πλανήτης βρισκόταν σε επίπεδο αρχέγονης λάσπης, μία "εξωτερική παρέμβαση" να δημιούργησε τη ζωή στην επιφάνειά του;
Τι εννοώ; Δεν μπορείς να πεις το "τι είναι και τι δεν είναι ο Θεός" αφού, απλά, δεν τον... γνωρίζεις! Γνωρίζεις τον εαυτό σου, και μέσω αυτού ΜΑΝΤΕΥΕΙΣ το... πως θα ήθελες να είναι "ο Θεός". Για αυτό και ο Ιησούς παρουσιάζεται ως λευκός με γαλανά μάτια, ο Θεός ως λευκός σοφός παππούς που πετά στα σύννεφα, η Παναγία ως λευκή, λεπτή παρθένα με αθώο ύφος... Όλα αυτά - και εννοώ τον τρόπο παρουσίασής τους - είναι αποτελέσματα ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ μυθοπλασίας, και όχι πραγματικής αναπαράστασης καταστάσεων.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

yiapap
22-09-05, 13:34
Δηλαδή, η "εύκολη λύση" είναι "η επιστήμη", μα η "δύσκολη" είναι η "θρησκεία"; Το "εύκολο" είναι το να προσπαθείς, μέσα από 40 διαφορετικούς κλάδους της ιατρικής, να κατανοήσεις πως δουλεύει το ανθρώπινο σώμα, και το "δύσκολο" είναι το να παραμένεις στο "το έφτιαξε ο Θεός"; Το "εύκολο" είναι το να συνδυάζεις στοιχεία από διαφορετικές επιστήμες, συγγράματα, σκέψεις ιδέες και απόψεις, προσπαθώντας να κατανοήσεις λίιιιγο περισσότερο το "πως φτάσαμε ως εδώ", και το "δύσκολο" είναι το να λες "ο Κύριος";
Εδώ διαφωνώ...
Για μένα είναι πιο δύσκολο να κατανοήσω πως, γιατί, πότε, με τι, μας έφτιαξε ο Κύριος... παρά να ακολουθήσω το λογικό σκεπτικό των 40 διαφορετικών κλάδων...
Αλλά είπαμε... εγώ είμαι επικεφαλής των βοοειδών και δε θα βρω ποτέ τη Βαλχάαλα ;)

tzanerman
22-09-05, 14:20
Βοδια υπαρχουν πολλα, βαλχαλα... μια.

Cafeeine
22-09-05, 14:25
Τελικά δεν κατάφερα χτες να απαντήσω, αλλά σε περισσότερα με κάλυψε ο Πάπιας :respekt:

Ducklord
22-09-05, 21:03
Yiapap, και τι με νοιάζει εμένα που εσύ διαφωνείς;
:evil: :mrgreen:

Σοβαρά τώρα, δεν κατάλαβες ή, για την ακρίβεια, δεν "μπήκες" καλά στο ρόλο που ανέφερα:
Δε χρειάζεται βρε φίλε να ψάξεις το γιατί, το πως, που, πότε "Ο Θεός"...
Η απάντηση είναι, απλά, "Ο Θεός"
"Όποτε", "όπως", "όπου ήθελε" και "γιατί έτσι". Οπότε, δεν χρειάζεται να το ψάχνεις, και ησυχάζεις..!
;)

Φιλικά
Παπιάρχων ο τρισμέγιστος: τώρα και με μπλέ και πράσινους στόκους!

blizard
24-09-05, 01:53
Έτσι λοιπόν και όταν θέλεις να εξηγήσεις πως λειτουργεί ένας μικροοργανισμός, να ερευνήσεις την τροχιά ενός πλανήτη, να βρεις αν ένα εμφύτευμα θα γίνει αποδεκτό στον ασθενή, ΔΕΝ "κοιτάς την καρδιά σου" μα βασίζεσαι στην "επιστήμη" (γενικώς και αορίστως, όπως την ορίζεις). Αυτό σημαίνει πως την έχεις αναγάγει σε "Θεό";
Σε θεό έχεις αναγάγει την επιστήμη, όταν την ακούς για πράγματα τα οποία δεν είναι ικανή να σου απαντήσει .
Κάποτε την άκουγαν για το ότι ο μαύρος είναι κατώτερος, σήμερα την ακούμε για το ότι προερχόμαστε από ανθρωποειδή και από το τίποτα.
Και τα δύο λάθος, γιατί δεν μπορεί ακόμα να μας δώσει αξιόπιστη απάντηση, και θα έπρεπε να το ξέραμε.



Αν θέλεις, βέβαια, να το παρατραβήξουμε, ΝΑΙ, ΑΚΟΥΩ την επιστήμη όταν βγαίνω με την κοπέλα μου ή μιλάω στην οικογένειά μου, αλλά... έμμεσα! Βλέπεις, η ΕΠΙΣΤΗΜΗ έχει εξηγήσει το πως αλληλεπιδρούν οι χημικές ουσίες μέσα στο ανθρώπινο σώμα, επηρεάζοντας την κρίση και τη συμπεριφορά μας.
Καλά κάνεις, αλλά πρέπει να ακούς και τίποτα άλλο εκτός την επιστήμη... γιατί σε λίγο θα βγουν τα πρώτα beta προγράμματα υπολογιστή που θα σου λένε επιστημονικές θεωρίες και για τα άτομα που αγαπάς... μην ψαρώσεις επειδή είναι "επιστήμη" , και βρες το θάρρος να τα γράψεις στα @@ουτσια σου αν νομίζεις ότι δεν είναι ακόμα αξιόπιστα.



π.χ. το πιθανότερο είναι να σου έχει καεί πυκνωτής, όχι να έχει σατανιστεί το χαζοκούτι.
Η επιστήμη φτιάχνει πυκνωτές, και ψάχνεις εκεί... ανθρώπους δεν φτιάχνει, οπότε ψάχνεις αυτόν που τους έφτιαξε, είναι πιο πιθανό έτσι να βρεις κάτι.


Πες μου ΜΙΑ "απάντηση" που να σου έδωσε η θρησκεία όσο ζεις, και να την πίστεψες επειδή ήταν τεκμηριωμένη. Όχι επειδή "έτσι σε έμαθαν", όχι επειδή "μεγάλωσες σαν Χριστιανός"... ΜΙΑ "αλήθεια" που να την εκτίμησες μόνος σου και να κατέληξες στο συμπέρασμα πως "ναι, είναι αλήθεια". Και πες μας και τον τρόπο με τον οποίο κατέληξες στο συμπέρασμα.
Όσα είπε ο Χριστός είναι όλα τεράστιες αλήθειες, που τις επιβεβαιώνεις μόνος σου χωρίς την βοήθεια καμιάς τεχνολογίας.
Πως κάθε ανθρώπινη ζωή έχει απέραντη αξία πχ και δεν μπορείς να την αφαιρέσεις , είναι μια μεγάλη αλήθεια που δεν την καταλαβαίνεις από την επιστήμη.



Δηλαδή, η "εύκολη λύση" είναι "η επιστήμη", μα η "δύσκολη" είναι η "θρησκεία"; Το "εύκολο" είναι το να προσπαθείς, μέσα από 40 διαφορετικούς κλάδους της ιατρικής, να κατανοήσεις πως δουλεύει το ανθρώπινο σώμα, και το "δύσκολο" είναι το να παραμένεις στο "το έφτιαξε ο Θεός";

Ίσως όχι "εύκολο" με την έννοια του ξεκούραστου, αλλά εύκολο με την έννοια του μονόδρομου.
Θέλει απλά δουλειά και υπολογισμούς... σήμερα τους κάνουμε εμείς, αύριο θα βάλουμε ένα μηχάνημα να μας τις κάνει.
(άσε που οι περισσότεροι απλά τρώνε την μασημένη τροφή που οι επιστήμονες και οι τεχνολογία τους δίνουν)
Ο άλλος δρόμος θέλει πραγματικό ψάξιμο, πραγματικές αποφάσεις, και έχει πραγματικές δυσκολίες και μονοπάτια που πρέπει μόνος σου βρεις και να περάσεις .




Έστω πως σε 20 χρόνια προσγειώνεται ένας ιπτάμενος δίσκος, βγαίνει ο "οδηγός" του, απλώνει το πλοκάμι του προς το κούτελό σου και σου λέει "ΕΓΩ σε έφτιαξα". Είναι απίθανο; Γιατί; Δεν είναι δυνατόν, όταν ο πλανήτης βρισκόταν σε επίπεδο αρχέγονης λάσπης, μία "εξωτερική παρέμβαση" να δημιούργησε τη ζωή στην επιφάνειά του;
Πολύ σωστά... μπορεί να ζούμε και σε μια virtual reality, μπορεί και πραγματικά να μας έφτιαξε ο θεός , τα πάντα είναι πιθανά.
Το μόνο που έχουμε σίγουρο είναι ο εαυτός μας και το ότι υπάρχουμε... αξίζει λοιπόν να του ρίξουμε μια ματιά, και να αφήσουμε αυτά τα χαζά του στυλ "δείξε μου για να με πείσεις"

blizard
24-09-05, 01:57
Και παρακαλώ, ας μην μου απαντήσει κάποιος με το "ερευνάται τας γραφάς", γιατί αυτό επιβεβαιώνει απλά το "πίστευε και μη ερεύνα",
Οι γραφές έχουν τεράστια αξία, και ακόμα και όσοι δεν πιστεύουν πρέπει να τις μελετήσουν για να ανακαλύψουν την αλήθεια.
Αυτό λέει το κείμενο, και όχι το να μην ερευνάς ... αν δεν ερευνάς και είσαι παθητικός δέκτης εξωτερικών ερεθισμάτων, ποτέ δεν θα μπορέσεις να γίνεις πραγματικός Χριστιανός.

ΥΓ
Και δεν έσβησαν όσα δεν τους άρεσαν, αυτό θα λέγαμε πως είναι "urban legend" στη γλώσσα μας.
Το έδειξε πέραν αμφιβολίας ο Stamniak σε άλλο topic.
Έσωσαν μάλιστα πάρα πολλά, με κόπο και ιδρώτα.

blizard
24-09-05, 02:12
Με πίστη και χωρίς επιστήμη ενας Θεός ξέρει που θα ήμασταν αλλά σίγουρα δεν θα μπορούσες να κάνεις post επί 54 pages.
Ναι, δεν θα μπορούσα... μακάρι κάποτε η επιστήμη να προοδεύσει τόσο που μην χρειάζομαι τίποτα από τον παλιό κόσμο, τους ανθρώπους και όλα αυτά τα οπισθοδρομικά πράγματα... τότε ίσως βρούμε και την ευτυχία .




Και οπως ο Τζανερμαν λέει, η ουσιαστική διαφορά σε μια επιστήμη είναι οτι ο ανθρωπος οφείλει να κοιτά τα γεγονότα και τα στοιχεία, να κάνει συλλογή δεδομένων και ανάλυση. Πράγματα που δεν γίνονται στη θρησκεία δηλαδή. Η θρησκεία είναι καθαρά θεμα πίστης. Δεν μπορω να αντιληφθώ ΓΙΑΤΙ δεν μπορείς να το αντιληφθείς αυτό.
Ακριβώς γιατί η επιστήμη είναι γεγονότα και στοιχεία, πράγματα αντικειμενικά που βλέπουμε όλοι μας, θεωρώ χαζό να ψαρώνεις με αυτά.
Δεν πρέπει.. δεν είναι κάτι παραπάνω από στοιχεία και γεγονότα, γιαυτό και δεν υπάρχει λόγος να τα θεοποιούμε.
Αντίθετα , ο άνθρωπος είναι κάτι παραπάνω, είμαστε μοναδικοί, και αν μπορέσεις να τον καταλάβεις και να πιστέψεις πραγματικά , θα είναι κάτι το μοναδικό.

blizard
24-09-05, 02:25
Απο την στιγμή που προσπθείς να πείσεις τους συνομιλητές σου οτι υπάρχει κάτι άλλο που αυτοί δεν βλέπουν, δεν νομίζεις οτι θα ήταν πιο σωστό να τους οδηγήσεις προς την σωστή πορεία, αντί να λες απλά. Η αλήθεια δεν είναι αυτή που νομίζεις χωρις να το επεκτείνεις?
Τι, να σας κάνω μάθημα για το πως θα πετύχετε και εσείς αυτό που έχω πετύχει εγώ :) .
Επίσης, θα άρχιζαν να βρίζουν άμεσα οι συνήθεις ύποπτοι, όπως έκαναν με όποιον προσπάθησε να πει 2-3 πράγματα.
Τα λάθη σας είναι προφανή και τα λέω, ενώ έχω πει το πως σκέφτομαι ,αρκετά κατά καιρούς ... αλλά από εκεί και μετά μόνοι σας ,ή ας ακούτε όποιον έχει την διάθεση και τον τρόπο να σας πει 2-3 πράγματα παραπάνω .

ΥΓ
Ελπίζω να τα απάντησα όλα τώρα ....

no_logo
24-09-05, 02:27
Τι, να σας κάνω μάθημα για το πως θα πετύχετε και εσείς αυτό που έχω πετύχει εγώ :) .
Επίσης, θα άρχιζαν να βρίζουν άμεσα οι συνήθεις ύποπτοι, όπως έκαναν με όποιον προσπάθησε να πει 2-3 πράγματα.
Τα λάθη σας είναι προφανή και τα λέω, ενώ έχω πει το πως σκέφτομαι ,αρκετά κατά καιρούς ... αλλά από εκεί και μετά μόνοι σας ,ή ας ακούτε όποιον έχει την διάθεση και τον τρόπο να σας πει 2-3 πράγματα παραπάνω .

ΥΓ
Ελπίζω να τα απάντησα όλα τώρα ....

με αλλα λόγια δεν θα το κάνεις γιατί είσαι απλά χρήστης και όχι βαποράκι :D

sdikr
24-09-05, 02:49
Τι, να σας κάνω μάθημα για το πως θα πετύχετε και εσείς αυτό που έχω πετύχει εγώ :) .


Να σου κάνω μάθημα το πώς τα πέτυχα εγώ, είμουν μπρός στον καθρέυτη και φώναζα, "Μπαμπη", "μπαμπη, where are you (ό δικός μου ξέρει και ξένες γλώσσες)", ξαφνικά εκείνη την στιγμή άνοιξε απο μόνη της η τηλεόραση, (θαυμα; ) και τσουπ ο ευαγγελάτος, όποτε είπα "μπαμπη συγνώμη αλλά είσαι dangerous για την ψυχική μου υγεία!!"


Τα λάθη σας είναι προφανή και τα λέω, ενώ έχω πει το πως σκέφτομαι ,αρκετά κατά καιρούς ... αλλά από εκεί και μετά μόνοι σας ,ή ας ακούτε όποιον έχει την διάθεση και τον τρόπο να σας πει 2-3 πράγματα παραπάνω .

Thank you μπαμπη!!

tzanerman
24-09-05, 09:05
Μπλιζαρντ, για καποιον λογο που δεν μπορω να καταλαβω, και δεν θελω να κανω υποθεσεις, μπερδευεις επιστημη και πιστη. Και επιμενεις να το κανεις παρα τα οσα σου εχουμε εξηγησει καμποσα ατομα εδω μεσα. Δλδ εχεις μια αποψη, την οποια δεν αλλαζεις οτι και να σου εξηγησουμε, δεν αφηνεις κανενα περιθωριο λαθους απο μερους σου. Και μας χαρακτηριζεις εμας τους υπολοιπους κολλημενους... Ετσι ειναι, αν ετσι νομιζεις...

yiapap
24-09-05, 14:38
Πως κάθε ανθρώπινη ζωή έχει απέραντη αξία πχ και δεν μπορείς να την αφαιρέσεις , είναι μια μεγάλη αλήθεια που δεν την καταλαβαίνεις από την επιστήμη.
Αυτό είναι αλήθεια.
Δυστυχώς, δεν μπορείς να το εξηγήσεις σε τόσους και τόσους λαούς, όπως οι Ινκα, οι Μάγια, οι ιθαγενείς της Αφρικής και της Ωκεανίας και φυσικά οι Άραβες των Αγιων Τόπων".
Άλλωστε είναι γνωστό ότι αυτούς τους έφαγαν οι μαθηματικοί του Μεσαίωνα που ανακάλυψαν τα κανόνια και τα μουσκέτα αλλά έκρυψαν την ευλογιά.

Αν δεν καταλαβαίνεις τι αξία δίνει η επιστήμη στη ζωή (ΟΧΙ μόνο την ανθρώπινη, αλλά ακόμη και αυτή του βακτήριου), αλλά αντίθετα πιστεύεις πως η μοιρολατρία τύπου "όλα είναι θέλημα θεού" είναι περισσότερο ανθρωπιστική... τι να πω; :what:

blizard
24-09-05, 15:03
Δυστυχώς, δεν μπορείς να το εξηγήσεις σε τόσους και τόσους λαούς, όπως οι Ινκα, οι Μάγια, οι ιθαγενείς της Αφρικής και της Ωκεανίας και φυσικά οι Άραβες των Αγιων Τόπων".
Γιατί δεν μπορείς ? ο Λόγος του Χριστού είναι για όλους.
Δεν σε καταλαβαίνω, και δεν πιστεύω να εννοείς ότι δεν μπορείς επειδή έχουν πεθάνει από τον Χριστιανισμό ??? είναι σαν να λέω εγώ ότι έχουν πεθάνει εξαιτίας της επιστήμης που ανακάλυψε τα όπλα !!!
(Λογική που δέχεσαι και εσύ ότι είναι τουλάχιστον χαζή και επιπόλαια )



Αν δεν καταλαβαίνεις τι αξία δίνει η επιστήμη στη ζωή (ΟΧΙ μόνο την ανθρώπινη, αλλά ακόμη και αυτή του βακτήριου)... τι να πω; :what:
Καλά αυτό θα ήθελα πολύ να το ακούσω... δεν πάει το μυαλό μου τι στο καλό θα σκεφτείς για να πεις :)

yiapap
24-09-05, 15:21
Γιατί δεν μπορείς ? ο Λόγος του Χριστού είναι για όλους.
Δεν σε καταλαβαίνω, και δεν πιστεύω να εννοείς ότι δεν μπορείς επειδή έχουν πεθάνει από τον Χριστιανισμό ??? είναι σαν να λέω εγώ ότι έχουν πεθάνει εξαιτίας της επιστήμης που ανακάλυψε τα όπλα !!!
(Λογική που δέχεσαι και εσύ ότι είναι τουλάχιστον χαζή και επιπόλαια )
Ή... σα να λες ότι για τους θανάτους των μη Άριων στη Ναζιστική Γερμανία φταίει ο Δαρβίνος.
Αλλά έχεις δίκιο τέτοιες λογικές είναι τουλάχιστον ΧΑΖΕΣ και ΕΠΙΠΟΛΑΙΕΣ!
GOTCHA!


Καλά αυτό θα ήθελα πολύ να το ακούσω... δεν πάει το μυαλό μου τι στο καλό θα σκεφτείς για να πεις :)
Μετά από το παραπάνω νομίζω πως ότι και να σου εξηγήσω δεν προκείται να απασχολήσεις ούτε μισό νευρώνα του εγκεφάλου σου (ή την ψυχή σου, το στομάχι σου, τέλος πάντων το όργανο που σου προσφέρει νόηση) για να καταλάβεις.

Ducklord
24-09-05, 15:31
Bliz, διάβαζε βρε παιδί τι γράφουμε πριν απαντήσεις...
Δεν θα συνεχίσω, έχω κουραστεί με το θέμα... Πίστευε ό,τι θες.
Αν η επιστήμη σου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ πως ο μαύρος είναι "κατώτερος", δεν θα το πιστέψεις; Απλά, ΔΕΝ το έχει αποδείξει και ΔΕΝ πρόκειται να το αποδείξει, διότι ΔΕΝ είναι αυτός ο στόχος της και η λογική της. Άλλο αν κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν θεωρίες της επιστήμης συμπληρώνοντάς τες όπως ήθελαν για να βγάλουν τα συμπεράσματα που ΕΞΑΡΧΗΣ είχαν επιλέξει!

Κατά τα άλλα, το έχω πει αρκετές φορές στο παρελθόν, μα δεν το υπενθυμίζω για να μη... τσαντίζω άτομα με τη δική σου νοοτροπία: αποδείχτηκε επιστημονικά και πέραν αμφισβητήσεως πως "το να δεις μπροστά σου το Θεό/τον άγιο Πατάπιο" κ.λπ. είναι αποτέλεσμα εγκεφαλικής παράκρουσης. Αντίθετα, ΔΕΝ έχει αποδειχθεί το αντίθετο, δηλαδή πως έχουν πραγματικά εμφανιστεί "Άγιοι" μπροστά στην κυρά-Κατίνα, που νόμισε πως τους είδε στο πλυντήριο πιάτων της.
Μπήκε η επιστήμη σε χωράφια που δεν θα έπρεπε να μπει, με το παραπάνω; Αντιτάθηκε στη θρησκεία; Όχι. Απλώς ερευνά τον τρόπο λειτουργίας του ανθρώπινου εγκεφάλου, και μέσω αυτών των ερευνών ανακαλύφθηκε το παραπάνω. Δυστυχώς, "τυχαίνει" να αντιτίθεται στις θρησκευτικές αντιλήψεις της μάζας. Αυτό σημαίνει πως είναι ψέμα; Πως "δεν πρέπει να το πιστέψουμε";

Τι να συζητάμε τώρα...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Ducklord
24-09-05, 15:35
Και κάτι άλλο: δεν κατάλαβες τι είπα για την "επιστήμη"..!
ΚΑΙ εσύ "την ακούς". Και όλοι μας. Έχει εξηγηθεί "επιστημονικά" το γιατί συμπεριφέρεται ο άνθρωπος με συγκεκριμένους τρόπους σε συγκεκριμένες συνθήκες. Άρα, "ακούς την επιστήμη" και εσύ; Θες - δε θες, ναι..! Αυτό εννοούσα βρέϊ, όχι πως θα αρχίσω να... ψάχνω συγγράματα και μελέτες που να εξηγούν τον επιστημονικό τρόπο αφαίρεσης ενός... σουτιέν!

Τέλος, μια απορία: τι είναι τα "αρχούτσια";
(@@ουτσια) ;)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

blizard
24-09-05, 15:41
Ή... σα να λες ότι για τους θανάτους των μη Άριων στη Ναζιστική Γερμανία φταίει ο Δαρβίνος.
Δεν είπα κάτι τέτοιο... απλά έφτιαξε μια θεωρεία πάνω στην οποία στηρίχθηκαν.
Αυτοί φταίνε φυσικά, απλά είναι φανερό ότι δεν ήθελε και πολύ για να κάνουν ότι έκαναν.

Αντίθετα ο Χριστός δεν προσέφερε κανένα πάτημα σε όποιον ήθελε να κάνει κακό, αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Αν κάποιος τολμάει να λέει λοιπόν ότι έχει 1% ευθύνη ο Χριστιανισμός για όποια εγκλήματα, τότε θα μπορούμε να πούμε πως ο δαρβινισμός είναι 1000% εγκληματική θεωρεία .
Kαμιά σχέση βέβαια.



Αν η επιστήμη σου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ πως ο μαύρος είναι "κατώτερος", δεν θα το πιστέψεις; Απλά, ΔΕΝ το έχει αποδείξει και ΔΕΝ πρόκειται να το αποδείξει, διότι ΔΕΝ είναι αυτός ο στόχος της και η λογική της.
Αυτό σας λέω τόση ώρα ρε !!!!! Αν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ κάτι η επιστήμη τότε ΟΚ, ΜΗΝ πιστεύεται όμως απλές ΘΕΩΡΙΕΣ , δεν έχει αυτό το σκοπό η επιστήμη .
Και μου απαντάτε για την "αλήθεια" της επιστημονικής θεωρίας, για το αν "έχω κάτι καλύτερο" να σας δείξω , με λέτε φανατικό κλπ .
Η επιστήμη είχε μια θεωρεία για την Άρια φυλή, όπως έχει και άλλες θεωρείς τώρα... τίποτα δεν πρέπει να πιστεύουμε και να παίρνουμε πιο σοβαρά από όσο του αξίζει, μέχρι να αποδειχτεί.



Μετά από το παραπάνω νομίζω πως ότι και να σου εξηγήσω δεν προκείται να απασχολήσεις ούτε μισό νευρώνα του εγκεφάλου σου (ή την ψυχή σου, το στομάχι σου, τέλος πάντων το όργανο που σου προσφέρει νόηση) για να καταλάβεις.
Πραγματικά κρίμα , γιατί το στομάχι μου τουλάχιστον θα έριχνε πολύ γέλιο με την προσπάθειά σου να μου αποδείξεις την "ηθική" της επιστήμης και την αξία που έχει κάθε ίχνος ζωής βάση αυτής .

Cafeeine
24-09-05, 17:05
Αντίθετα ο Χριστός δεν προσέφερε κανένα πάτημα σε όποιον ήθελε να κάνει κακό, αλλά ακριβώς το αντίθετο.

Οι Σταυροφορίες τι ρολο έπαιξαν?


Ή... σα να λες ότι για τους θανάτους των μη Άριων στη Ναζιστική Γερμανία φταίει ο Δαρβίνος.
Δεν είπα κάτι τέτοιο... απλά έφτιαξε μια θεωρεία πάνω στην οποία στηρίχθηκαν.

Το ίδιο έκαναν και οι σταυροφόροι, στηρίχθηκαν σε ένα πρόσχημα, και έκαναν άλλα ντ' άλλων. Δεν μειώνει αυτό την αξία των διδασκαλιών του Χριστού.

Η επιστήμη είχε μια θεωρεία για την Άρια φυλή, όπως έχει και άλλες θεωρείς τώρα... τίποτα δεν πρέπει να πιστεύουμε και να παίρνουμε πιο σοβαρά από όσο του αξίζει, μέχρι να αποδειχτεί.
Το να βάζεις όλες τις επιστημονικές, "επιστημονικές", ψευδεπιγραφες και κακοπροαίρετες θεωρείες πακέτο είναι η ίδια ακριβώς σκέψη που κάνουν διαφοροι πολέμιοι της θρησκείας όταν βάζουν στο ίδιο πακέτο τις διάφορες μεγάλες και μικρές και ψευδεπίγραφες θρησκείες.

Θα το θεωρούσες σωστό να κρίνεται η ορθοδοξία με βάση τις πράξεις των σαιεντολόγων? Το ίδιο κάνεις τόσο καιρό με την επιστήμη και τις "θεωρείες" των Ναζί.
, ΜΗΝ πιστεύεται όμως απλές ΘΕΩΡΙΕΣ , δεν έχει αυτό το σκοπό η επιστήμη .
Σαφώς. Μα δεν πιστεύει κανείς τη επιστήμη, τουλάχιστον με την πίστη που αποζητά ο Θεός.
Θέλεις να χρησιμοποιήσουμε ειδική ορολογία για να ξεμπλοκάρουμε? Για την πνευματική σχέση με το ανώτερο να χρησιμοποιούμε το "πιστεύω", για την σχέση μας με τα καθημερινά, τα υλικά και τα αντικείμενα, το "εμπιστεύομαι".
Με βάση αυτούς τους ορισμούς:
Κανείς εδω μέσα δεν έχει δηλώσει οτι πιστεύει την επιστήμη, αλλά αντίθετα εμπιστευονται την επιστήμη. Κάποιοι δεν πιστευουν σε κάτι ή έτσι τουλάχιστον δηλώνουν, και απο αυτό συμπεραίνεις οτι πιστεύουν στην επιστήμη, που είναι κατα την γνώμη μου λάθος.


Σου εξήγηθηκε η διαφορά της θρησκευτικής αλήθειας με την επιστημονική αλήθεια. Το οτι η επιστημονική αλήθεια μεταλλάσεται με τα νέα δεδομένα είναι δεδομένο για όποιον έχει έστω και λίγο επιστημονική παιδεία. Αμα κάποιος δέχεται άκριτα ότι του πει κάποιος στο "όνομα της επιστήμης" ε τότε μπορεί να δεχθεί το ίδιο άκριτα αμα πέσουν σε κάποιον επιτήδειο.
Η επιστήμη και η ηθική δεν είναι δρόμοι διακριτοί, όπως και η εκκλησία (ο οργανισμός) δεν εγγυάται οτι όλα τα μέλη και οι λειτουργοί της ειναι ηθικοί.

aroutis
24-09-05, 17:46
Αντίθετα ο Χριστός δεν προσέφερε κανένα πάτημα σε όποιον ήθελε να κάνει κακό, αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Αν κάποιος τολμάει να λέει λοιπόν ότι έχει 1% ευθύνη ο Χριστιανισμός για όποια εγκλήματα, τότε θα μπορούμε να πούμε πως ο δαρβινισμός είναι 1000% εγκληματική θεωρεία .
Kαμιά σχέση βέβαια.Λυπάμαι αλλά τα μεγαλύτερα εγγλήματα έχουν γίνει στο όνομα του Χριστού (δες Σταυροφορίες, δες Ιερά Εξέταση κλπ). Φυσικά δε φταίει ο Χριστιανισμός για αυτά, ουτε ότι πρεσβεύει, ΟΠΩΣ, ουτε φταιει η θεωρεία του Δαρβινου αν κάποιοι ανισσοροποι εμπνευστίκαν τελείως ανωμαλα πράγματα από αυτή.

Και για να στο απλοποιήσω. Το μαχαίρι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να κόψεις ψωμί να φάς, Ή να κόψεις τις φλέβες σου. Αντί να κατηγορείς τη Θεωρεία της Εξέλιξης κατηγόρησε τον Ανθρωπο.

blizard
24-09-05, 17:53
Λυπάμαι αλλά τα μεγαλύτερα εγγλήματα έχουν γίνει στο όνομα του Χριστού (δες Σταυροφορίες, δες Ιερά Εξέταση κλπ).
Αν η ανθρωπότητα είναι ικανή να κάνει ένα φόνο στο όνομα του Χριστού, ο οποίος όχι μόνο δεν υπονόησε κάτι τέτοιο, αλλά ακριβώς το αντίθετο, τότε η ανθρωπότητα είναι 100 φορές πιο ικανή για να κάνει παγκόσμιο πόλεμο στο όνομα του Δαρβινισμού.
Είναι 1000 φορές πιο εύκολο να δικαιολογήσεις τα εγκλήματα έτσι, αυτό ακριβώς έγινε , και θα γίνεται και στο μέλλον αν δεν προσέξουμε .

sdikr
24-09-05, 18:21
Αν η ανθρωπότητα είναι ικανή να κάνει ένα φόνο στο όνομα του Χριστού, ο οποίος όχι μόνο δεν υπονόησε κάτι τέτοιο, αλλά ακριβώς το αντίθετο, τότε η ανθρωπότητα είναι 100 φορές πιο ικανή για να κάνει παγκόσμιο πόλεμο στο όνομα του Δαρβινισμού.
Είναι 1000 φορές πιο εύκολο να δικαιολογήσεις τα εγκλήματα έτσι, αυτό ακριβώς έγινε , και θα γίνεται και στο μέλλον αν δεν προσέξουμε .

Με τρελένουν οι στατιστικές σου μελέτες!!!
:respekt:

supermario
24-09-05, 22:51
Αν η ανθρωπότητα είναι ικανή να κάνει ένα φόνο στο όνομα του Χριστού, ο οποίος όχι μόνο δεν υπονόησε κάτι τέτοιο, αλλά ακριβώς το αντίθετο, τότε η ανθρωπότητα είναι 100 φορές πιο ικανή για να κάνει παγκόσμιο πόλεμο στο όνομα του Δαρβινισμού.
Είναι 1000 φορές πιο εύκολο να δικαιολογήσεις τα εγκλήματα έτσι, αυτό ακριβώς έγινε , και θα γίνεται και στο μέλλον αν δεν προσέξουμε .

Μαλλον καποιοι απο Κεντρικη και Νοτια Αμερικη δεν πρεπει να συμμεριζονται τις αποψεις σου.
Ξερεις. Αυτους που οι Ισπανοι κατεσφαξαν στο ονομα του χριστιανισμου.....

blizard
24-09-05, 23:06
Δεν το ξέρουμε, δεν μπορούμε να τους ρωτήσουμε .
Εγώ θα έλεγα πως ούτε οι νεκροί από την ατομική βόμβα, και γενικά όσοι πέθαναν από όπλα που έφτιαξε η τεχνολογία θα συμφωνούσαν με την δικιά σου άποψη.
θα εύχονταν να μην είχαμε ανακαλύψει ποτέ τίποτα, και να ζούσαν.

yiapap
24-09-05, 23:23
Δεν το ξέρουμε, δεν μπορούμε να τους ρωτήσουμε .
Εγώ θα έλεγα πως ούτε οι νεκροί από την ατομική βόμβα, και γενικά όσοι πέθαναν από όπλα που έφτιαξε η τεχνολογία θα συμφωνούσαν με την δικιά σου άποψη.
θα εύχονταν να μην είχαμε ανακαλύψει ποτέ τίποτα, και να ζούσαν.
Δεν ξέρουμε τι; Αν πεθάνανε στο όνομα του Ιησού;
Το ξέρουμε!
Και μάλιστα από τους φονιάδες.

Εϊπα δε θα ξαναασχοληθώ... αλλά η 2η παράγραφός σου είναι κορυφαία.
Δηλαδή δεν μπορείς να διαχωρίσεις ΟΥΤΕ τη διαφορά μεταξύ μιας θεωρίας (Εξέλιξη, Χριστιανισμός, Ναζισμός) και ενός εργαλείου (ατομική βόμβα);;;;;
Αλήθεια η πυρά που χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από την Ιερά εξέταση ως μέσο τιμωρίας... ή όλες οι (πρωτότυπες) συσκευές βασανισμού, προέρχονται από τον Ιησού;

yiapap
24-09-05, 23:25
Δεν είπα κάτι τέτοιο... απλά έφτιαξε μια θεωρεία πάνω στην οποία στηρίχθηκαν.
Αυτοί φταίνε φυσικά, απλά είναι φανερό ότι δεν ήθελε και πολύ για να κάνουν ότι έκαναν.

Αντίθετα ο Χριστός δεν προσέφερε κανένα πάτημα σε όποιον ήθελε να κάνει κακό, αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Αν κάποιος τολμάει να λέει λοιπόν ότι έχει 1% ευθύνη ο Χριστιανισμός για όποια εγκλήματα, τότε θα μπορούμε να πούμε πως ο δαρβινισμός είναι 1000% εγκληματική θεωρεία .
Kαμιά σχέση βέβαια.
Έχεις μήπως υπόψη σου πόσοι πέθαναν στο όνομα του Ιησού/Μωάμεθ/Μπάμπη;
Αν βάλεις αντίστροφα το % θα είσαι κοντά.

supermario
24-09-05, 23:31
Δεν το ξέρουμε, δεν μπορούμε να τους ρωτήσουμε .
Εγώ θα έλεγα πως ούτε οι νεκροί από την ατομική βόμβα, και γενικά όσοι πέθαναν από όπλα που έφτιαξε η τεχνολογία θα συμφωνούσαν με την δικιά σου άποψη.
θα εύχονταν να μην είχαμε ανακαλύψει ποτέ τίποτα, και να ζούσαν.

Δεν διαφωνω. Αλλα αυτα που μου λες, δεν εγιναν σε καποιου το ονομα. Αντιθετα αυτα που σου λεω εγω εγιναν στο ονομα του χριστιανισμου. Που υποτιθεται οτι διδασκει το αγαπατε αλληλους. Που ειναι αυτο το αγαπατε αλληλους;;;;
Οι ατομικες βομβες δεν επεσαν στο ονομα καμμιας αγαπης.......
Και στην τελικη καταλαβαινεις οτι ειναι τουλαχιστον ξεφτυλα να εξισωνεις τους εγκληματιες (ναι, αυτους που εριξαν τις αομικε βομβες λεω) με τους οποιους "αποστολους" της "αγαπης" που εγκληματουν;;;;
Δηλαδη σου λεμε οτι ο χριστιανισμος σκοτωνει. Και εσυ απαντας ναι αλλα και οι τεχνολογικες ανακαλυψεις σκοτωνουν. Ναι ,αλλα αυτες δεν λενε οτι το κανουν στο ονομα της αγαπης!!!!!
Δεν περιμενω απο καποιο στρατηγο ή υπουργο αμυνης να εχει ηθικη. Αντιθετα απο ανθρωπους της εκκλησιας το περιμενω!!!!

blizard
24-09-05, 23:55
Ωραία, συμφωνώ και εγώ , γιατί μέχρι πριν λίγο κάποιος ήταν έτοιμος να μου πει πόσο σέβεται τα βακτηρίδια η επιστήμη, και έπρεπε να το ξέρω κιόλας !!!
Η επιστήμη δεν έχει καμία ηθική, και όσοι την χρησιμοποιούνε δεν περιμένουν να έχουν κάτι ιδιαίτερο ούτε αυτοί εξαιτίας της....

Να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους γιατί είχαν γίνει μπάχαλο ... περιμένουμε περισσότερα από τους Χριστιανούς, γιατί τους δίδαξε ο Χριστός την αγάπη , και είμαστε αυστηροί μαζί τους γιατί θα έπρεπε να ήξεραν περισσότερα .

supermario
25-09-05, 00:12
Ωραία, συμφωνώ και εγώ , γιατί μέχρι πριν λίγο κάποιος ήταν έτοιμος να μου πει πόσο σέβεται τα βακτηρίδια η επιστήμη, και έπρεπε να το ξέρω κιόλας !!!
Η επιστήμη δεν έχει καμία ηθική, και όσοι την χρησιμοποιούνε δεν περιμένουν να έχουν κάτι ιδιαίτερο ούτε αυτοί εξαιτίας της....

Να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους γιατί είχαν γίνει μπάχαλο ... περιμένουμε περισσότερα από τους Χριστιανούς, γιατί τους δίδαξε ο Χριστός την αγάπη , και είμαστε αυστηροί μαζί τους γιατί θα έπρεπε να ήξεραν περισσότερα .

Η επιστημη απο μονη της δεν γινεται να εχει ηθικη. Το θεμα ειναι αν οι επιστημονες εχουν ηθικη ή μαλλον ποσοι απο τους επιστημονες εχουν ηθικη(ισως και η ηθικη να μην ειναι ειναι και η πιο καταλληλη λεξη).

Η 2η παραγραφος που εγραψες ειναι ακριβως αυτο που σου ελεγα. Γι' αυτο και δεν δεχομαι να μου φερνεις σαν παραδειγματα, απεναντι σε ανθρωπους της εκκλησιας, πολιτικους, επιστημονες ή οποιονδηποτε αλλο. Και ουτε εσυ θα επρεπε να το δεχεσαι.
Απο την στιγμη που λες οτι πιστευεις σε αυτα που διδαξε ο Χριστος, θα επρεπε καθε παπας (γενικοτερα ανθρωπος της εκκλησιας) που κανει πραγματα αντιθετα απο τις διδαχες αυτες να ειναι καταδικαστεος. Οπως ειπες και εσυ περιμενουμε περισσοτερα απο αυτους. Δεν περιμενουμε να ειναι ιδιοι με τους πολιτικους ή οποιουσδηποτε αλλους.

yiapap
25-09-05, 00:16
Ωραία, συμφωνώ και εγώ , γιατί μέχρι πριν λίγο κάποιος ήταν έτοιμος να μου πει πόσο σέβεται τα βακτηρίδια η επιστήμη, και έπρεπε να το ξέρω κιόλας !!!
Η επιστήμη δεν έχει καμία ηθική, και όσοι την χρησιμοποιούνε δεν περιμένουν να έχουν κάτι ιδιαίτερο ούτε αυτοί εξαιτίας της....Ο κάποιος ήμουν εγώ. Μέχρι να αλλάξω το Nick μου σε kapoios θα σε παρακαλούσα να με αποκαλείς με το nick μου.
Η επιστήμη δεν έχει και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχει καμιά ηθική! Ποια ηθική άλλωστε να έχει; Τη δική μου, τη δική σου, του GW Bush ή του Bin Laden; Του 21ου αιώνα ή του Μεσαίωνα; Η ηθική είναι θέμα των φιλοσοφικών και κοινωνικών θεωριών και της εφαρμογής τους.

Η επιστήμη σεβεται τα βακτήρια τόσο που τα ψάχνει όπως και όσο μπορεί ακόμη και σε δυσπρόσιτες για τον άνθρωπο περιοχές. Από την Ανταρκτική μέχρι τα βάθη των Ωκεανών, τον πλανήτη Άρη και τους μετεωρίτες. Η επιστήμονες ΣΕΒΟΝΤΑΙ τη ζωή γιατί γνωρίζουν πόσο δύσκολο ήταν γι αυτή να εμφανιστεί και πόσο εύκολο είναι να εξαφανιστεί. Αντιπαράβαλε το παραπάνω με το πόσο χαλλαρά δημιουργήθηκε "μια μέρα" η ζωή και ο άνθρωπος, πως μετά τη Δημιουργία έμεινε ΚΑΙ χρόνος για σιέστα, και ΚΥΡΙΩΣ το πως ο άνθρωπος δε φέρει καμιά ευθύνη για το ότι πάει να τινάξει το οικοσύστημα στον αέρα αφού:
1. Εποπτεύεται... Άρα τουλάχιστον μέχρι τον Αρμαγεδώνα ο κόσμος θα μείνει όπως είναι
2. Η φύση δημιουργήθηκε απλά για να ζήσει ο άνθρωπος. Επομένως είναι προς τροφή κα τέρψη μας.

tzanerman
05-10-05, 19:10
Απο εδω: http://www.popsci.com/popsci/medicine/58ba8104b2316010vgnvcm1000004eecbccdrcrd.html

Massive Project Will Reveal How Humans Continue to Evolve
A global hunt for genetic variations reveals secrets to disease and survival

By Gregory Mone | September 2005

The ability to spoon down ice cream or chug a milkshake might not seem like an evolutionary advantage in our weight-conscious society. But scientists say that 5,000 to 10,000 years ago, around the time dairy farming began in Northern Europe, natural selection encouraged the spread of a genetic mutation that enabled adults to digest the sugars in milk. Those with the new gene—lactase—had a nutritional advantage over those who lacked it, so they proliferated, along with the mutation. This theory was first proposed in 1970, but scientists at Harvard Medical School demonstrated the genetic proof just last year.

Now geneticists are about to get a powerful new tool that should make it much easier to find such direct evidence of evolution in modern humans. This month, a three-year, $100-million venture called the Haplotype Mapping Project, or HapMap, will complete a massive public database of genetic variation in our species. The first HapMap-derived papers are due out soon, and scientists are abuzz about the prospects. “It’s going to be very exciting,” says Christopher Wills, a biologist at the University of California at San Diego. “It will allow us to understand ourselves at a far greater depth than we ever have before.”

In recent years researchers have begun to uncover genetic evidence of mutations that conferred survival benefits in certain populations. In 2004, for instance, University of Utah geneticist Stephen Wooding and his colleagues showed that a mutation in the bitter-taste receptor, which popped up several hundred thousand years ago, helped humans migrating out of Africa avoid unfamiliar toxic plants. Wooding’s work and other discoveries like it stem from the completion of the Human Genome Project in 2003, which has provided a map that enables scientists to pinpoint key genes. But, Wooding notes, research like his focuses on single genes. Until now, geneticists hoping to study multiple genes in many different populations have been out of luck.

This is where HapMap comes in. If the sequenced genome is a massive single-volume encyclopedia, HapMap breaks it up into hundreds of easy-to-read books. A strand of DNA comprises roughly three billion chemical units, known as A, T, C and G. Generally speaking, we all have the same letters in the same slots along that strand, which is why we resemble one another. Variations called single-nucleotide polymorphisms, or SNPs, however, pop up every 1,200 slots or so. Though tiny, these genetic disparities confer traits like hair, eye color and susceptibility to disease. HapMap has examined SNPs from the genomes of 270 individuals descended from four groups—Western Europeans, Japanese, the Yoruba of Africa, and the Han Chinese.

By comparing differences among those groups’ DNA, HapMap gives scientists a better shot at distinguishing the genetic factors involved in disease from the environmental ones. Ultimately, it will help them explain why, for instance, some people have a higher or lower risk of certain illnesses. And once scientists understand how deleterious genes affect various populations, they’ll be better equipped to develop more-effective, targeted drugs to combat them.

maxcp
05-10-05, 19:21
Στα τροπικά δάση των βόρειων περιοχών του Κονγκό, ερευνητές παρατήρησαν για πρώτη φορά γορίλες να χρησιμοποιούν κλαδιά από δέντρα ως εργαλεία, αποκαλύπτει μελέτη της Εταιρείας Διατήρησης της Αγριας Ζωής (WCS) που δόθηκε την Παρασκευή στη δημοσιότητα.

Η Λία, ένας θηλυκός γορίλας, φωτογραφήθηκε να χρησιμοποιεί ένα κλαδί δέντρου για να ελέγξει το βάθος του έλους Μπέλι Μάι που προσπαθούσε να διασχίσει.

Μία άλλη ομάδα επιστημόνων, οι οποίοι μελετούν τη συμπεριφορά των πρωτευόντων θηλαστικών στο Εθνικό Πάρκο της Μπραζαβίλ Νουμπαμπάλε-Ντόκι, παρατήρησαν έναν επίσης θηλυκό γορίλα, την Έφη, να χρησιμοποιεί ένα κορμό δέντρου σαν μπαστούνι για να στηρίζεται ενώ έσκαβε αναζητώντας τροφή.

Από τα τρία είδη ανθρωποειδών πιθήκων, μόνο χιμπατζήδες και ουραγκουτάνγκοι που ζουν σε ελεύθερη κατάσταση είχε παρατηρηθεί να χρησιμοποιούν εργαλεία. Στην περίπτωση των γορίλων το φαινόμενο είχε καταγραφεί μόνον σε ζωολογικούς κήπους.

«Η χρήση εργαλείων από πρωτεύοντα που ζουν στην άγρια φύση μας προσφέρει μία πολύτιμη πληροφορία για την εξέλιξη του δικού μας είδους και για τις ικανότητες άλλων ειδών» σχολίασε ο εκπρόσωπος της WCS Τόμας Μπρούερ.

Η οργάνωση, που εδρεύει στις ΗΠΑ, μελετά γορίλες και άλλα άγρια ζώα από τη δεκαετία του 1980 στη χώρα αυτή της κεντρικής Αφρικής και έχει βοηθήσει την κυβέρνηση της Μπραζαβίλ να δημιουργήσει το Εθνικό Πάρκο Νουμπαμπάλε-Ντόκι, το οποίο χρησιμοποιεί για επιστημονικές μελέτες πάνω στην άγρια φύση.
news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γερμανικό, Associated Press

blizard
06-10-05, 23:59
Μέχρι πρόσφατα, όλοι έλεγαν ότι από την εμφάνιση του ανθρώπου μέχρι σήμερα η εξέλιξη είναι ελάχιστη ,και οι μεταλλάξεις είναι σπάνιες σε σχέση με τα άλλα ζώα. ... τώρα λένε ότι μπορεί και να μην είναι τόσο σπάνιες.

Επίσης, πρόσφατα ανακάλυψαν ότι οι χιμπατζήδες οργανώνονται σε ομάδες, κάνουν περιπολίες και επιτίθενται σε αντίπαλες ομάδες χιμπατζήδων, απλά για να τους σκοτώσουν και να πάρουν την περιοχή.
Τώρα θεωρούν ότι οι πόλεμοι και οι "ομαδοποίηση" των ανθρώπων είναι γενετικό χαρακτηριστικό, και όχι αρνητικό προϊόν "πολιτισμού" που συμβαίνει μόνο σε εμάς , όπως νόμιζαν μέχρι τώρα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πολλά αλλάζουν κάθε μέρα, δεκάδες νέες θεωρίες βγαίνουν , και κάνουν και κύκλους συχνότατα .
Πολύ ενδιαφέροντα όλα, όταν τα βλέπεις στην σωστή κλίμακα.

sdikr
07-10-05, 00:08
μμμμμ κάποιος έχει όρεξη να ανοίγει θέματα τα οποιά δεν θέλει να απαντήσει......ΜΠΑΜΠΗ που είσαι!!

blizard
07-10-05, 00:26
Και κάποιος είχε όρεξη να αυξήσει τα post του χωρίς να πει τίποτα ...
(και με κόλλησε και εμένα τώρα)

ΥΓ
Νομίζω δηλαδή … αν έχω παρεξηγήσει κάτι , να μου σφύρας για να το ψάχνω .

sdikr
07-10-05, 00:27
Και κάποιος είχε όρεξη να αυξήσει τα post του χωρίς να πει τίποτα ...
(και με κόλλησε και εμένα τώρα)

Χα χα χα (αυξηση ποστ by +1) να το έλεγες σε κάποιον άλλον ίσως...........

Victor
07-10-05, 00:30
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πολλά αλλάζουν κάθε μέρα, δεκάδες νέες θεωρίες βγαίνουν , και κάνουν και κύκλους συχνότατα .
Πολύ ενδιαφέροντα όλα, όταν τα βλέπεις στην σωστή κλίμακα.
Ναι ναι εντάξει το μάθαμε. ...Είναι απλώς θεωρίες και δεν πρέπει να τα παίρνουμε πολύ στα σοβαρά μπλα μπλα ...
Ακόμα περιμένω να μου πείς εσύ τι παίρνεις στα σοβαρά! (Αν υπάρχει κάτι)
Όσο για το ότι όλα αυτά είναι απλώς θεωρ(ε)ίες δες και εδώ ! : http://whybelievethebible.com/cwpage.mv?call_url=http://www.geocities.com/templarser/arch1.html
Προσοχή όμως μην το πάρεις πολύ στα σοβαρά και πάθεις τίποτα ! :haha :haha

blizard
07-10-05, 00:36
Σοβαρά παίρνεις αυτά που μπορείς και πρέπει να πάρεις στα σοβαρά... και οι επιστημονικές θεωρίες ΔΕΝ είναι μέσα σε αυτά, είναι θεωρείες με συγκεκριμένα όρια.
Αυτό είναι ξεκάθαρο μεν, αλλά το τονίζω γιατί είδα ότι κάποιοι τα είχαν κάνει σαλάτα .

Victor
07-10-05, 00:43
Σοβαρά παίρνεις αυτά που μπορείς και πρέπει να πάρεις στα σοβαρά....

Αυτό λέγεται circular reasoning και είναι λογική πλάνη .... αλλά τι λέω τωρα γιατί να πάρουμε στα σοβαρά τη λογική ... γιατί? ... :haha :haha

Σοβαρέψου καημένε bliz σοβαρέψου (Αν όντως σε ενδιαφέρει η συζήτηση και όχι απλά να λές αρλούμπες)

Τέλος πάντων μας είπες 100 φορες ότι "την επιστήμη ΔΕΝ πρέπει να την παίρνουμε στα σοβαρά" αλλά πάλι δεν απάντησες αυτό που ρωτάω. Επειδή πραγματικά μ'εχει φάει η περιέργεια πες μου κάτι τις που εσύ "μπορείς και πρέπει να πάρεις στα σοβαρά"

blizard
07-10-05, 00:50
Η λογική λέει ότι σου είπα για την επιστημονική θεωρεία ... βάση λογικής δεν πρέπει να την πάρεις όσο σοβαρά κάνουν μερικοί.
Το αν εσύ έχεις ανάγκη να το κάνεις για διαφόρους λόγους, ή αν απλά δεν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι η επιστημονική θεωρεία, είναι άλλο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.