PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27

EvilHawk
21-12-05, 23:04
Κάποτε στον Μεσαίωνα, οι επιστήμονες δίδασκαν ότι όλα αποτελούνται από 5 βασικά στοιχεία: Νερό, Ξύλο, Φωτιά, Πέτρα και Αέρα.

Χμμμ λάθος παράδειγμα μάλλον, γιατί αν το σκεφτείς και λίγο αλληγορικά και δείς τα βασικά χημικά στοιχεία που αποτελούν τα 5 στοιχεία, δεν ειχαν πέσει πολύ έξω! :p

yiapap
22-12-05, 19:00
Κάποτε στον Μεσαίωνα, οι επιστήμονες δίδασκαν ότι όλα αποτελούνται από 5 βασικά στοιχεία: Νερό, Ξύλο, Φωτιά, Πέτρα και Αέρα. Τότε η Εκκλησία τους θεωρούσε αιρετικούς και η επιστήμη θεωρούσε την Εκκλησία οπισθοδρομική...

Όσο περισσότερα ξέρει ο άνθρωπος, τόσο λιγότερα αλλάζουν!!!!!
Επίσης... τότε τους καίγανε...
Ευτυχώς όχι όλους γιατί ακόμη θα μέναμε στην γνωστή θεώρηση ότι όλα τα κακά προέρχονται από το θεό συλλογικά ή και ατομικά.
Και θα πεθαίναμε με τις οκάδες... όπως και οι πρόγονοί μας!

mrwireless
22-12-05, 21:24
Who burned the witches

http://www.crisismagazine.com/october2001/feature1.htm

vasper
22-12-05, 22:50
Who let the dogs out... :lol: :offtopic:

Evilhawk, δεν είναι λάθος παράδειγμα. Πάει στο να δείξει ότι τα στοιχεία αλλάζουν, αλλά τα συμπεράσματα όχι, γιατί δεν θέλουμε..!! Είναι δηλαδή αλληγορικό

pelasgian
23-12-05, 01:44
Who burned the witches

http://www.crisismagazine.com/october2001/feature1.htm

Καλά, τώρα μας έδωσες ως αδιάψευστη επιστημονική μαρτυρία το κείμενο μίας τύπισσας που γράφει για το κάψιμο των μαγισσών ως τρόπο «καταπολέμησης» των ... φεμινιστριών;

Ποιοι έκαψαν τις μάγισσες και τους μάγους; Το brainwashed, αμόρφωτο, αγελαίο και «καθώς πρέπει» κατεστημένο που χειραγώγησε προς ίδιον όφελος η παπική εξουσία.

blizard
23-12-05, 02:01
Δεν λέει ακριβώς αυτό …άμα το διάβαζες νομίζω θα συμφωνούσες πάντως, και σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλουστευμένα όσο θέλουν να μας τα περάσουν .

sdikr
23-12-05, 02:16
Δεν λέει ακριβώς αυτό …άμα το διάβαζες νομίζω θα συμφωνούσες πάντως, και σίγουρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλουστευμένα όσο θέλουν να μας τα περάσουν .

Εγώ πστευω οτι αν το διαβάσεις θα καταλάβεις οτι είμαστε λάθος και ότι μας πιέζει το τέρας να πάμε προς τα κεί.

αλλά ευτηχώς υπάρχουν και αυτοι χωρίς τις παρωπίδες που βοηθάν την ανθρωπότητα, .....Λιακο που είσαι!!


Αααααα ξέχασα να πω ακόμα οτι όλοι είμαστε λάθος γιατί λέμε οτι η πειρατία δεν υπάρχει γιατι μας βολέυει (παρωπιδες γαρ) γιατί έτσι πρέπει να ειναι το τι πιστέυω εγώ ειναι το ευαγγέλιο!!


ΑΜΗΝ!!


Επείδη έχω κουραστει να σε ακούω να λές, εμείς, και αυτοι, προσπάθησε να μιλήσεις επιτέλους για το ευατό σου, το τι πιστέυεις εσυ, μην λές για κόιτά μέσα σου, αλλά (πιστέυω πήγες στο σχολείο) ξέρεις πλεόν τι είναι απόδειξη και τι όχι.


Ευχαριστώ


Να στο πώ αλλιώς, η τεχνολογιά για να κοιτάξει κάποιος μέσα σου υπάρχει, δεν θέλω να αναφέρω το τι θα βρεί στην κοιλιακή χώρα

blizard
23-12-05, 04:05
Εγώ πστευω οτι αν το διαβάσεις θα καταλάβεις οτι είμαστε λάθος και ότι μας πιέζει το τέρας να πάμε προς τα κεί.

αλλά ευτηχώς υπάρχουν και αυτοι χωρίς τις παρωπίδες που βοηθάν την ανθρωπότητα, .....Λιακο που είσαι!!


Αααααα ξέχασα να πω ακόμα οτι όλοι είμαστε λάθος γιατί λέμε οτι η πειρατία δεν υπάρχει γιατι μας βολέυει (παρωπιδες γαρ) γιατί έτσι πρέπει να ειναι το τι πιστέυω εγώ ειναι το ευαγγέλιο!!


ΑΜΗΝ!!


Επείδη έχω κουραστει να σε ακούω να λές, εμείς, και αυτοι, προσπάθησε να μιλήσεις επιτέλους για το ευατό σου, το τι πιστέυεις εσυ, μην λές για κόιτά μέσα σου, αλλά (πιστέυω πήγες στο σχολείο) ξέρεις πλεόν τι είναι απόδειξη και τι όχι.


Ευχαριστώ


Να στο πώ αλλιώς, η τεχνολογιά για να κοιτάξει κάποιος μέσα σου υπάρχει, δεν θέλω να αναφέρω το τι θα βρεί στην κοιλιακή χώρα
Σχολείο πήγα, αλλά αυτό το πράγμα που έγραψες δεν μπορώ να το καταλάβω καθόλου !!!
Ισως αυριο, γιατί τώρα είναι και λίγο αργά.

sudiakos
26-12-05, 10:40
Απίστευτο διάβασα όλες τις σελίδες και ειλικρινά τις απόλαυσα με την ψυχή μου.Καταπληκτική ενότητα με αστείρευτο humor, με ιεροκύρηκες της μιάς μοναδικής αλήθειας, με αρκετή δόση αποκρυφισμού (δεν πάνε χαμένες οι προσφορές του Λιακόπουλου, "πληρώνεις ένα αγοράζεις πέντε"), με εκολαπτόμενους επιστήμονες,με άφθονο σαρκασμό και μια αγωνιώδη προσπάθεια μερικών να μάθουν τα στοιχειώδη χαρακτηριστικά της φυσικής στον Mrwireless.
Τελικά τα καταφέρατε ή οχι...?

no_logo
26-12-05, 10:49
Απίστευτο διάβασα όλες τις σελίδες και ειλικρινά τις απόλαυσα με την ψυχή μου.Καταπληκτική ενότητα με αστείρευτο humor, με ιεροκύρηκες της μιάς μοναδικής αλήθειας, με αρκετή δόση αποκρυφισμού (δεν πάνε χαμένες οι προσφορές του Λιακόπουλου, "πληρώνεις ένα αγοράζεις πέντε"), με εκολαπτόμενους επιστήμονες,με άφθονο σαρκασμό και μια αγωνιώδη προσπάθεια μερικών να μάθουν τα στοιχειώδη χαρακτηριστικά της φυσικής στον Mrwireless.
Τελικά τα καταφέρατε ή οχι...?

πρόσθεσε και την κατηγορία των χρηστών που είχανε την παλαβομάρα να διαβάσουνε όλο το νήμα χριστουγεννιάτικα :D

daffy
30-12-05, 09:42
πρόσθεσε και την κατηγορία των χρηστών που είχανε την παλαβομάρα να διαβάσουνε όλο το νήμα χριστουγεννιάτικα :D

:-k

Εγώ πάλι υποστηρίζω την θεωρία του graham hencock (όσοι νυκτόβιοι έχετε πετύχει ομιλίες του στο xtra3 ξημερώματα είστε με μας και όχι με αυτούς :p ) Οτι δηλαδή είτε πριν πολλά πολλά χρόνια σκάσανε βίζιτα άγνωστοι απο το υπερπέραν και μας φύτεψαν στο έδαφος, είτε οτι μας έφεραν απο αλλού φτάσαμε σε ένα πολιτισμικό peak και μετά από μια τεράστια καταστροφη μηδένισε το κοντέρ και πάλι απ΄την αρχή. Άντε γιατί η διπολικότητα πειράζει στα νεύρα. Παρ΄όλα αυτά θα ομολογήσω πως πιστεύω στον άγιο βασίλη και στους καλλικάτζαρους :roll:

tzanerman
13-01-06, 22:41
Ανακαλυφθηκε απολιθωμενο θηλαστικο που μπορει να προσφερει νεα γνωση στη ερευνα της εξελιξης:

http://news.nationalgeographic.com/news/2006/01/0111_060111_chimera_fossil.html

mrwireless
14-01-06, 03:04
Ανακαλυφθηκε απολιθωμενο θηλαστικο που μπορει να προσφερει νεα γνωση στη ερευνα της εξελιξης:

http://news.nationalgeographic.com/news/2006/01/0111_060111_chimera_fossil.html


small furry animal?

Μαλλον βλεπω νεα μασκωτ για τους Ολυμπιακους του Πεκινου...

ypopto_mpifteki
14-01-06, 20:52
:-k

Εγώ πάλι υποστηρίζω την θεωρία του graham hencock (όσοι νυκτόβιοι έχετε πετύχει ομιλίες του στο xtra3 ξημερώματα είστε με μας και όχι με αυτούς :p ) Οτι δηλαδή είτε πριν πολλά πολλά χρόνια σκάσανε βίζιτα άγνωστοι απο το υπερπέραν και μας φύτεψαν στο έδαφος, είτε οτι μας έφεραν απο αλλού φτάσαμε σε ένα πολιτισμικό peak και μετά από μια τεράστια καταστροφη μηδένισε το κοντέρ και πάλι απ΄την αρχή. Άντε γιατί η διπολικότητα πειράζει στα νεύρα. Παρ΄όλα αυτά θα ομολογήσω πως πιστεύω στον άγιο βασίλη και στους καλλικάτζαρους :roll:

Οχι οχι, η αλήθεια είναι πολύ διαφορετική!
Η αλήθεια είναι οτι μια κακή ράτσα απο κάπου πολύ πολύ μακριά στο σύμπαν ήθελε φτηνά οικόπεδα! Έτσι ήρθε εδω πριν απο εκατομύρια χρόνια και έσπειρε ολα τα πλανητικά συστήματα με γοννίδια σαύρας για να αποτρέψει τη φυσική εξέλιξη των νοημόνων είδων ζωής να εξελιχθούν και να έχουν διεκδικήσεις! Έτσι γεννήθηκαν οι δεινόσαυροι και τα...κοτόπουλα. Όμως οι καλοί που τους είχαν στο κατόπι χιλιάδες χρόνια τους πήραν χαμπάρι και έριξαν εναν αστεροειδή με υπολογισμένη τροχιά για να εξαφανίσει τους δεινόσαυρους! Έτσι σιγά σιγά ξεκινήσαμε εμείς! Στον Άρη όμως που είχε επίσης ζωή ο αστεροδειδής ξέφυγε λίγο και κοίτα τι έγινε..

tzanerman
19-01-06, 23:25
Ακομα μια ιστορια με την εξελιξη επι το εργον...

http://news.yahoo.com/s/ap/20060118/ap_on_sc/new_species;_ylt=Ah0ggownWp6XWgzucW.6f7us0NUE;_ylu=X3oDMTA3ODdxdHBhBHNlYwM5NjQ-

tzanerman
20-01-06, 00:51
Χα! Ακομα και το Βατικανο δεν δεχεται το Inteligent Design σαν επιστημονικη θεωρια και δηλωνει οτι δεν πρεπει να διδασκεται μαζι με τη βιολογια και την εξελικτικη θεωρια...

http://news.yahoo.com/s/nm/20060119/ts_nm/religion_catholic_evolution_dc

shaq141a
19-08-06, 16:49
Και όμως ενώ σε όλο τον κόσμο γίνονται μάχες από τους πραγματικούς φονταμενταλιστές (Αμερικάνους υπερσυντηριτικούς) να σταματήσουν την διδασκαλία της εξέλιξης στα σχολεία και αντίθετα να διδάσκονται παπαριές όπως θεωρεία της δημιουργίας (creationism) και intelligent design. Εδώ στο Ελλάδα όπου κάνει κουμάντο το χουντόπαιδο με τους πράκτορες απλά τη διώχνουμε από τα βιβλία ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ. Άφήστε τα παιδάκια να μαθένουνε για πρωτόπλαστους και άλλες σαχλαμάρες και μετά να δούμε πως αυτή η χώρα θα βγάλει κανέναν επιστήμονα.

Για να δούμε κανένα βιολογικό τμήμα θα ασχοληθεί έστω και 1 λεπτό με αυτό το τρομερά σημαντικό θέμα. Πάω στήχιμα πως όχι

AddictedToChaos
19-08-06, 16:57
Ψηφισα ναι.

Γενικως, πρεπει να μαθαινουν ουσιωδη πραγματα και οχι αρλουμπες. Πραγματα που θα μπορουν εν δυναμει να εφαρμοσουν σε καποια φαση της ζωης τους...

WAntilles
19-08-06, 17:09
Για τη χρυσοπηγή ή την αρχιεπισκοπή δουλεύεις;

Το ερώτημά σου θά 'πρεπε νά 'ναι ακριβώς το ανάποδο:

Πέρα από την επιστημονική θεωρία της Εξέλιξης, θά 'πρεπε τα παιδιά να διδάσκονται όλα τ' άλλα που είναι αρλούμπες;

ESP1982
19-08-06, 17:57
Πέρα από την επιστημονική θεωρία της Εξέλιξης, θά 'πρεπε τα παιδιά να διδάσκονται όλα τ' άλλα που είναι αρλούμπες;

Well said :)

Συμφωνώ με αυτό. Καιρός να φυγει λίγο ο άνθρωπος από την θρησκοληψία και να μην την μπερδεύει με την εκπαίδευση και τις επιστήμες.

PiFd
19-08-06, 18:05
Καλο ειναι να μην μπερδευουμε τα μπουτια μας. Ιδου τι λενε οι επιστημονες:


Η Θεωρία της εξέλιξης ερμηνεύει αντικειμενικά τη βιολογική και σωματική υπόσταση του ανθρώπου. Η ιστορία της Γένεσης νοηματοδοτεί παραβολικά την υπαρξιακή, πνευματική, μεταφυσική, οντολογική διάσταση του ανθρώπου.

πηγη:http://www.psyche.gr/darwinmyth.htm

aroutis
19-08-06, 18:12
Για τη χρυσοπηγή ή την αρχιεπισκοπή δουλεύεις;

Το ερώτημά σου θά 'πρεπε νά 'ναι ακριβώς το ανάποδο:

Πέρα από την επιστημονική θεωρία της Εξέλιξης, θά 'πρεπε τα παιδιά να διδάσκονται όλα τ' άλλα που είναι αρλούμπες;
Well said, (δεν φαντάζομαι να χρειάζεται να απαντήσω τι ψήφισα...; :twisted:)

aroutis
19-08-06, 18:15
Καλο ειναι να μην μπερδευουμε τα μπουτια μας. Ιδου τι λενε οι επιστημονες:



πηγη:http://www.psyche.gr/darwinmyth.htmΟκ.. αρα δεχόμαστε οτι η γενεση ειναι απλά ενα εβραικής καταβολής παραμυθάκι που μέσα από τους αιώνες έφτασε στα χρόνια μας. Δεν χρειάζεται να διδάσκεται λοιπόν, οχι περισσότερο από οτι χρειάζεται να διδάσκεται η Κοκκινοσκουφίτσα, ή ας πούμε ο Πητερ Παν.. :whistle:

<edit>Και κάτι ακόμη...


Ποια είναι η αμαρτία των πρωτοπλάστων; Η παρακοή. Δηλαδή η αποστασιοποίηση από τον ορίζοντα του Θεού. Η απώλεια της Χάριτος. Η αυτονόμηση. Το "εγώ υπάρχω όπως εγώ θέλω με τον δικό μου τρόπο".Πραγματικά, πολύ επιστημονικό... :) </edit>

PiFd
19-08-06, 18:22
Οκ.. αρα δεχόμαστε οτι η γενεση ειναι απλά ενα εβραικής καταβολής παραμυθάκι που μέσα από τους αιώνες έφτασε στα χρόνια μας. Δεν χρειάζεται να διδάσκεται λοιπόν, οχι περισσότερο από οτι χρειάζεται να διδάσκεται η Κοκκινοσκουφίτσα, ή ας πούμε ο Πητερ Παν.. :whistle:

Οι ανθρωποι περα απο υλη ειναι και πνεύμα. Το θεμα ειναι πως βρισκεται ολη αυτη η πληροφορια στους ζωντανους οργανισμους, ενω σε μια πχ πετρα δεν υπάρχει. Αν δεις μικροσκοπικά μια πέτρα, δεν διαφέρει καθολου απο μενα ή εσένα. Μακροσκοπικά ομως...

WAntilles
19-08-06, 18:29
Ιδου τι λενε οι επιστημονες:

Πήγαινε πρώτα κι άνοιξε ένα ερμηνευτικό-ετυμολογικό λεξικό, να μάθεις τί σημαίνει η λέξη "επιστήμη", και μετά ξαναπέρνα από δω για να συνεχίσουμε.

Διότι είναι προφανές ότι συχέεις επιστήμονες με τσαρλατάνους.

PiFd
19-08-06, 18:33
Πήγαινε πρώτα κι άνοιξε ένα ερμηνευτικό-ετυμολογικό λεξικό, να μάθεις τί σημαίνει η λέξη "επιστήμη", και μετά ξαναπέρνα από δω για να συνεχίσουμε.

Διότι είναι προφανές ότι συχέεις επιστήμονες με τσαρλατάνους.

Δεν εισαι εσυ ειδικος να μου πεις τι ειναι επιστημη. Γιατί εχεις την εντυπωση οτι αυτα που ξερεις ειναι και τα αντικειμενικά σωστά, και μαλιστα σε ολα τα θεματα? Ποιος εισαι ο Ντα Βιντσι (?) : γιατρος, μαθηματικος, αρχιτεκτονας,ζωγραφος, δικηγορος,φυσικος, φιλοσοφος κτλ\

mgv
19-08-06, 18:35
Εδώ στο Ελλάδα όπου κάνει κουμάντο το χουντόπαιδο με τους πράκτορες απλά τη διώχνουμε από τα βιβλία ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ.

Ποιος είναι χουντόπαιδο και ποιοι είναι οι πράκτορες;


Άφήστε τα παιδάκια να μαθένουνε για πρωτόπλαστους και άλλες σαχλαμάρες και μετά να δούμε πως αυτή η χώρα θα βγάλει κανέναν επιστήμονα.

Για το βίβλίο των θρησκευτικών της 1ης Γυμνασίου που μας διδάσκει την ιστορία των Εβραίων
καλυμμένα όχι τα χωρία με τις "περιουσιες σφαγές" δεν είδα κανένα να μιλάει


Οκ.. αρα δεχόμαστε οτι η γενεση ειναι απλά ενα εβραικής καταβολής παραμυθάκι

Φυλετιστικό, ρατσιστικό, υπερεθνικιστικό, αιμομειεκτικό

ghostnik
19-08-06, 18:41
Εννοείται οτι ΝΑΙ ...

Τι σημαίνει αν πρέπει να την διδάσκονται ???
Το οτι αυτό το ερώτημα πλανάται πολύ καιρό στην ψευτοπουριτανική Αμερική δείχνει και το επίπεδο της Δημοκρατίας, Ελευθερίας τους. :down:

Κατα τη γνώμη μου οτιδήποτε αποδεκτό απο την επιστημη ... (όχι απο το αρχιεπισκοπικό γραφείο) πρέπει να διδάσκεται...

Παρ'όλα αυτά παιδιά μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και η άλλη άποψη ...
Όσο και αν την θεωρώ τουλάχιστον αστεία υπάρχουν άνθρωποι που την πιστεύουν και την ασπάζονται οπότε το σωστότερο θα ήταν να μαθαίνεται και αυτή ... κάτω απο προυποθέσεις.(για να μή παρεξηγηθώ)

Στο κάτω κάτω της γραφής δεν πρέπει ο καθένας μας να αποφασίσει τί του ταιριάζει καλύτερα ?

alefgr
19-08-06, 21:12
Καλά... Αυτό το 100% (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) σπάει κόκαλα. Ποιός είπε ότι οι Έλληνες δεν μπορούν να έχουν κοινές απόψεις; :cool:

Kiwi
19-08-06, 21:20
Φυσικά και ΝΑΙ. Και επί τη ευκαιρία να κόψουν επιτέλους και τα Θρησκευτικά από την εκπαίδευση. Το κρυφό σχολειό δεν υπάρχει πλέον.

ZackNV
19-08-06, 21:37
Πολύ ενδιαφέρον θέμα για νήμα. Η δημοσκόπηση πιστεύω βγάζει κραυγαλέο συμπέρασμα! :)

ESP1982
19-08-06, 22:17
Ναι... Να την υποστήριζαν και τα άτομα που έπρεπε καλά θα ήταν...

Ελπίζω μόνο οι τωρινές κοπέλες να μη γίνουν σαν τις γιαγιάδες του σήμερα. :p

Ούcτ επιτέλουc. :lol:

duende
19-08-06, 22:41
απο το μεχρι τωρα αποτελεσμα φαινεται οτι δεν το΄χουμε χασει ακομα..παλι καλα.αμα αρχισουμε να βλεπουμε και στο ελλαντα αυτοκολλητακια με το ψαρι στα αμαξια αστα να παν στο διαολο..(οποιος εχει παει usa ξερει τι εννοω..)..εκει το ψαρι παει συννεφο
http://www.washtimes.com/national/20040216-113955-2061r.htm
"The majority of US citizens believe that the stories in the Bible happened literally. This was aired on Sunday in a survey done by US broadcaster ABC. According to the survey, about 60 percent of those questioned were convinced that God actually made the world in six days, that Moses and his people walked through the Red Sea and that Noah survived a flood in his ark. On the other hand, an overwhelming majority, about 90 percent rejected the notion that the Jews were to fault for the death of Jesus.”

ESP1982
19-08-06, 23:08
Δεν ανοίγουμε κανένα topic σχετικό με θρησκεία; :p Προς τα εκεί το πάμε έτσι και αλλιώς. Άντε να βγάλουμε λίγο άχτι με τη βοήθεια και του WAn. :clap:

shaq141a
19-08-06, 23:08
Ούτε ένα ΟΧΙ. Γουάου.

Απίστευτο. Πραγματικά είναι κάτι για το οποίο πραγματικά δεν υπάρχει αντίλογος. Και εμώς το χουντόπαιδο (Χριστόδουλος) τα κατάφερε. Ουστ εξέλιξη, ζήτω οι επιστολές (για τα νέα πανεπιστήμια του).

Ως Μοριακός Βιολόγος δεν έχω πια καμία θέση. Αυτό που πραγματικά με έχει απογοητεύσει είναι οι φοιτητές των Βιολογικών τμημάτων. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιου να ιδρώσει το αυτί για αυτό το γεγονός.

ZackNV
19-08-06, 23:31
Αν κάποιος ήταν τόσο αφελής ώστε να απαντούσε "όχι" 8α τον στέλναμε στο insomnia γιατί εδώ δεν θα είχε θέση. :p

aroutis
19-08-06, 23:45
Οι ανθρωποι περα απο υλη ειναι και πνεύμα. Το θεμα ειναι πως βρισκεται ολη αυτη η πληροφορια στους ζωντανους οργανισμους, ενω σε μια πχ πετρα δεν υπάρχει. Αν δεις μικροσκοπικά μια πέτρα, δεν διαφέρει καθολου απο μενα ή εσένα. Μακροσκοπικά ομως...Αν δεχτώ οτι υπάρχει ψυχη στον άνθρωπο (που δεν έχω το πρόβλημα να το δεχθώ), αυτό δεν κανει απαραιτητο να δεχθω την θεωρία της Γεννεσης που εν τέλει δεν παυει να ειναι ενα απλοϊκότατο παραμυθάκι εβραϊκής παραγωγής.

Επίσης έχω πρόβλημα με μια θρησκεία που θεωρεί ΑΜΑΡΤΗΜΑ το να θέλει το "δημιούργημα" του Θεού να κάνει κάτι διαφορετικό από το "Θελημα" του δημιουργού του. Βλέπεις, αν δεχθώ οτι αυτό ειναι αμαρτημα, τότε παμε στο απλό θεωρημα οτι προφανώς δημιουργηθήκαμε ως άλλες μαριονέτες να κάνουμε ότι θέλει ο υπεράνω όλων, και αφου παραστρατήσαμε πήραμε τον φούλο.

Βλέπεις ομως οτι αν πάμε σε αυτή την στράτα, τότε αυτό κάνει αντίθεση με τον Θεο της Αγάπης που ύστερα μας φλομώνουν στη πορεία (!) καθότι, ο εκδιωγμός του Αδαμ και της Ευας ήταν μια καθαρά εκδικητική πράξη γιατί απλά δεν κάναν το θελημά Του (και καλά), και σαν να μη έφτανε αυτό, τους έκανε και mortals (έτσι, να πήξουν).

Για κάποιον λοιπόν λόγο, το συγκεκριμένο παραμυθι το αφήνω σε αυτούς για τους οποίους φτιάχτηκε , εβραίους σκλάβους που χρειαζόταν έλεγχο, φοβο στη ζωή τους, όπως άλλωστε και ο Χριστιανισμός εν πολύ (ας μη πιάσουμε σημεία για το γύρισμα του μάγουλου αν σε ραπίσουν κλπ).

Το αν η θεωρία της εξέλιξης είναι σωστή ή λάθος, θα το μάθουμε, ίσως. Το αν η Γέννεση λέει κάτι στο θέμα, ειναι σίγουρο οτι ΔΕΝ το πράττει.

Απλά πράγματα.

frodo
19-08-06, 23:58
Δεν ξέρω παιδιά πότε πήγατε σχολείο αλλά εγώ το 2000 που ήμουν Γ΄ Γυμνασίου διδαχθήκαμε κανονικότατα στο μάθημα της βιολογίας την Θεωρία της Εξέλιξης και είχαμε ολόκληρο κεφάλαιο στο βιβλίο με πίνακες για τον homo erectus, homo sapiens. Λογικά εφόσον το βιβλίο δεν έχει αλλάξει ακόμα, τα παιδιά τόσα χρόνια το διδάσκονται και αυτά.

Όσο για τον Αδάμ και την Εύα, η τελευταία φορά που άκουσαμε ως μαθητές για αυτούς ήταν στο Δημοτικό στο μάθημα των Θρησκευτικών, τότε που κάναμε για το πώς ο Θεός έπλασε τον κόσμο και εμείς ως 9χρονα τι ακαδημαικές αντιρρήσεις να αντιτάξουμε τότε?

Τώρα αν "με την δεξιά του κυρίου":worthy: το εντάξουν στην ύλη της... Φυσικής δεν το ξέρω... :p:p
συγγνώμη! just kidding! μερικές φορές δεν συγκρατιεμαι...:cool:

ghostnik
20-08-06, 00:03
Βλέπεις ομως οτι αν πάμε σε αυτή την στράτα, τότε αυτό κάνει αντίθεση με τον Θεο της Αγάπης που ύστερα μας φλομώνουν στη πορεία (!) καθότι, ο εκδιωγμός του Αδαμ και της Ευας ήταν μια καθαρά εκδικητική πράξη γιατί απλά δεν κάναν το θελημά Του (και καλά), και σαν να μη έφτανε αυτό, τους έκανε και mortals (έτσι, να πήξουν).
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο ! :oneup:
Πράγματικά η Παλαιά και Καινή Διαθήκη μοιάζουν να αναφέρονται σε διαφορετικό Θεό. Ένας εκδικητικός και ένας υπέρτατης αγάπης !

Αυτό όμως που δεν θα χωνέψω ποτέ είναι αυτό το Προπατορικό Αμάρτημα :down:
Με λίγα λόγια απο το 1ο δευτερόλεπτο που γεννιέσαι πάς στην Κόλαση !!!
Και μετά σε έχουν στο χέρι γιατι πρέπει να περάσεις την υπόλοιπη ζωή σου διορθώνοντας το :evil:

shaq141a
20-08-06, 00:07
Το βιβλίο βιολογίας Γυμνασίου νομίζω άλλαξε πριν λίγα χρόνια και δεν το περιέχει , ενώ τώρα σίγουρα άλλαξε και το βιβλίο της 3ης λυκείου. Το πρόβλημα είναι ότι αν ρωτήσεις ένα παιδί 17 χρονών τι ξέρει για τον Δαρβίνο θα σου απαντήσει ποιος είναι αυτός.

ZackNV
20-08-06, 00:20
Αναμενόμενο δεν ήταν; Αφού έτσι όπως έχει καταντήσει η παιδεία σ' αυτή τη χώρα μονάχα αμάθεια και ημιμάθεια σπέρνει. Όχι πως στο εξωτερικό είναι ρόδινα τα πράγματα, όμως σε κάποιες χώρες, π.χ. ΗΠΑ, μπορείς αν θες να μάθεις πράγματα στο σχολείο, τουλάχιστον σε θέματα επιστήμης. Δύσκολοι καιροί...

golity
20-08-06, 00:42
Φυλετιστικό, ρατσιστικό, υπερεθνικιστικό, αιμομειεκτικό
Συμφωνώ μαζί σου :oneup:

Εδώ στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας http://www.ypepth.gr/el_ec_page1819.htm βρήκα links με τα νέα βιβλία για Δημοτικό και Γυμνάσιο και έχει...

Θρησκευτικά Γ ' Δημοτικού
Θρησκευτικά Δ ' Δημοτικού
Θρησκευτικά Ε ' Δημοτικού
Θρησκευτικά ΣΤ ' Δημοτικού

Θρησκευτικά Α' Γυμνασίου
Θρησκευτικά Β' Γυμνασίου
Θρησκευτικά Γ' Γυμνασίου

Λυπάμαι την πλύση εγκεφάλου που θα φάνε τα παιδιά!!!

Να σημειώσω ότι δεν κοίταξα τα περιεχόμενα, οπότε δεν ξέρω τι γράφουν (αν και φαντάζομαι) :)

Έχω και μια άλλη απορία. Αν θυμάμαι καλά παλιότερα υπήρχε στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας ολόκληρος ο κατάλογος των μαθημάτων για κατέβασμα από όλες τις τάξεις, αν το ήθελε κάποιος. Τώρα η τα βγάλανε τελείως (απαράδεκτο αν το έκαναν!) η είναι κάπου και δεν τα έχω βρει :hmm:

EDIT: Το βρήκα http://pi-schools.gr/ ;)

Nantia
20-08-06, 01:01
Αναλογως ποια θεωρια εξελιξης θα διδαχθει... Εχουμε το Μεγαλο ΜΠΑΑΑΑΜ, εχουμε θεωρια Δαρβινου, εχουμε θεωρια δε θυμαμαι ποιου την οποια μας την ειχαν βαλει στα Αγγλικα του Λυκειου οτι προερχομαστε απ τις παπιες ( ναι, το διαβασα κι αυτο ), εχουμε τη θεωρια πλαθω κουλουρακια και βγαζω Αδαμ κι Ευα των θρησκευτικων, εξελίκτικες θεωριες πολλων κ διαφορων κλπ κλπ

Ας αποφασισουν πρωτα ποια στεκει κι υστερα να μαθουμε κι εμεις τη σωστη αποψη :rolleyes:

Προσωπικα αρνουμαι να πιστεψω οτι προερχομαι απ τα πιθηκια ;)

Anyway ο καθενας μας διαθετει κριση κι αποψη κι ειναι ελευθερος να πιστεψει οποια θεωρια του φαινεται λογικη. Απλως να τα μαθαινουμε ολα κι οχι να κολλαμε στη θρησκεια οτι σονι+καλα αυτη ειναι η ορθη αποψη.

Περι θρησκευτικων που αναφερει το παιδι απο πανω.. Ακομα και στο Λυκειο, αν τους εγραφες: ο Θεος ειναι καλος, μας αγαπαει τον αγαπαμε κι ολα ωραια κ καλα επαιρνες το 20αρι σου :down: Αυτο δεν ειναι αισχρο??? Και στο Δημοτικο μαθαιναμε τις Οικουμενικες Συνοδους πραγμα που ΔΕΝ το διδαχθηκαμε σε μετεπειτα ταξη, προφανως γιατι αλλαζαν τα βιβλια

shaq141a
20-08-06, 01:02
Wait a second. Κατέβασα το βιβλίο 3ης λυκείου και έχει όπως παλιά την εξέλιξη μέσα. Αλλάζει τότε το πράγμα. Έγινε κάτι ακόμα χειρότερο. Επέλεξαν να μην είναι στη διδακτέα ύλη η θεωρία της εξέλίξης :hmm:

shaq141a
20-08-06, 01:04
Προσωπικα αρνουμαι να πιστεψω οτι προερχομαι απ τα πιθηκια ;)


Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω το γιατί?? :hmm:

gedi
20-08-06, 01:08
Αν κάποιος ήταν τόσο αφελής ώστε να απαντούσε "όχι" 8α τον στέλναμε στο insomnia γιατί εδώ δεν θα είχε θέση. :p
Τότε checkαρε την ψήφο μου... Η θεωρία της εξέλιξης είναι απλά αστεία.

Το να εξελιχθεί από την πρωτογενή κοσμική σούπα η ζωή που βλέπουμε γύρω μας, είναι σαν να βάλεις 1 δισεκατομμύριο μαϊμούδες με μία γραφομηχανή μπροστά τους να χτυπάνε τα πλήκτρα και μία από αυτές να γράψει ένα έργο του Σαίξπηρ.

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι υπάρχουν Αδάμ και Εύα, Παναγία και κρίνος και πράσινα άλογα...

Δεν θέλουν να μάθουμε την αλήθεια και αυτό είναι η μόνη αλήθεια

Nantia
20-08-06, 01:08
Απλως ειναι αποψη μου, δε θελω να τεκμηριωσω γιατι δεν εχω ορεξη να φαω κανα κραξιμο απο ορισμενους :)

SRtheDreadlord
20-08-06, 01:15
Τη θεωρία της εξέλιξης την διδασκόμαστε, επίσης έχουν εκμοντερνίσει την Βίβλο και αναφέρεται πλέον στα θρησκευτικά ότι η επιστήμη με την θρησκεία δεν συγκρούονται, κάθε άλλο, απλώς ερευνούν διαφορέτικά θέματα. Η επιστήμη εξερευνά το πως και η θρησκεία το γιατί.
Δηλαδή, η βίβλος αναφέρεται στο προγόνους μας Αδάμ και Εύα, και η επιστήμη στους πιθήκους αλλά αυτά τα δύο δεν συγκρούονται γιατί Βίβλος αναφέρεται σ'αυτά συμβολικά.
Ακόμα κι αν αυτό το δεχτώ ότι ισχύει, γιατί η γιαγιά μου δεν έχει ιδέα;
Μήπως επειδή παλαιότερα δεν τους έλεγαν τίποτα τέτοιο, απλά τους έδιναν την ελπίδα του "Μη φοβάστε, ο Θεός είναι μεγάλος και θα πάνε όλα καλά".
Αυτό έως ένα σημείο έκανε καλό στον τότε κόσμο, μέσα σε μία πείοδο σκοταδισμού που όλοι φοβόντουσαν ξαφνικά δεν τους ένοιαζε γιατί είχαν την μετα θάνατον ζωή να σκεφτούν και να παρηγορηθούν.
Κάπως έτσι πιστεύω ότι κρατήθηκε το πνεύμα των Ελλήνων την εποχή της Τουρκοκρατίας και μετά τα δύσκολα χρόνια της κατοχής.
Το θέμα είναι ότι μετά αυτή η δύναμη που είχε σχηματιστεί χρησιμοποιήθηκε για προσωπικά οφέλη και όχι για το κοινό καλό. :mad:

Αυτή είναι η γνώμη ενός μαθητή της Β' Λυκείου που κάνει θρησκευτικά (Χριστιανικά θα έπρεπε να λέγονται, αλλά τέλος πάντων:p) :)

ESP1982
20-08-06, 01:43
Και να αναφέρω τα λόγια ενός πολύ σοφού ανθρώπου σχετικά με τη "θρησκευτική" προέλευση του ανθρώπου που πολλοί παίρνουν ως κυριολεξία και δεν έχουν την ωριμότητα να σκεφτούν.

So, when Adam and Eve were in the Garden of Eden, if you go for all these fairy tales, that "evil" woman convinced the man to eat the apple, but the apple came from the Tree of Knowledge. And the punishment that was then handed down, the woman gets to bleed and the guy's got to go to work, is the result of a man desiring, because his woman suggested that it would be a good idea, that he get all the knowledge that was supposedly the property and domain of God. So, that right away sets up Christianity as an anti-intellectual religion. You never want to be that smart. If you're a woman, it's going to be running down your leg, and if you're a guy, you're going to be in the salt mines for the rest of your life. So, just be a dumb fuck and you'll all go to heaven. That's the subtext of Christianity.
-- Frank Zappa


Children are na&#239;ve -- they trust everyone. School is bad enough, but, if you put a child anywhere in the vicinity of a church, you're asking for trouble.
-- Frank Zappa, expressing his opinion on raising a child, saying that institutions such as schools and churches, which have the power to control and brainwash your child, are totally overrated and shouldn't always be recognized as a genuinely good thing

:respekt:

duende
20-08-06, 01:44
Το να εξελιχθεί από την πρωτογενή κοσμική σούπα η ζωή που βλέπουμε γύρω μας, είναι σαν να βάλεις 1 δισεκατομμύριο μαϊμούδες με μία γραφομηχανή μπροστά τους να χτυπάνε τα πλήκτρα και μία από αυτές να γράψει ένα έργο του Σαίξπηρ.
καλο αλλα αστοχο το clopyright...


Δεν θέλουν να μάθουμε την αλήθεια και αυτό είναι η μόνη αλήθεια
η οποια ειναι??

@ ADSLgr.com All rights reserved.