PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27

blizard
21-08-06, 19:07
Αυτά είναι τα προβλήματα. Ο άνθρωπος σίγουρα προέρχεται από ζώο και το πιο συγγενικό ζώο σε μας είναι οι χιμπατζήδες (δημοσίευση Nature, το γονιδίωμα του Pan troglodytes).
Μην λές το “σίγουρα” σαν να έχει αποδειχτεί... είναι μια επιστημονική υπόθεση που βασίζετε σε επιστημονικά στοιχεία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ανατραπούν στο μέλλον.
Έτσι ανατράπηκε και η υπόθεση ότι προερχόμαστε από τους μαύρους, όταν ανατραπήκαν τα στοιχεία της εποχής και εμφανίστηκαν άλλα.

Δεν είναι κακό να τα παίρνετε σοβαρά , αλλά όχι υπερβολικά σοβαρά, γιατί δεν είναι αποδεδειγμένη αλήθεια.

mgv
21-08-06, 19:12
Πολύ σωστά τα λες. Τί θα λεγες σήμερα το βράδυ να βάλουμε κουκούλες, να βάλουμε και ένα περιβραχιώνιο με το σταυρό πάνω και να πάμε να πετάξουμε όλους τους Πακιστανούς έξω από τα σπίτια τους και να τους βάλουμε φωτιά;

Είπα εγώ τέτοιο πράγμα;Ξανασιάβασε προσεχτικά... Αμπελόγκαρντεν
Τι γλώσσα είναι αυτή ΒλαχοΑγγλικά:rofl:


Και την πολιτεία την ενδιαφέρει το αν είσαι Χ.Ο. περίπου όσο την ενδιαφέρει το αν είσαι φασίστας, κρετίνος ή ομοφυλόφιλος... δηλαδή ΚΑΘΟΛΟΥ!

Την ενδιαφέρει γιατί σε περίπτωση επιστράτευσης δεν πιστεύω οι Μουσουλμάνοι της Θράκης να πολεμήσουν με το μέρος της Ελλάδας
Χ.Ο. χο χωρίς όρια, χάνω ούρσουλα
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Ετσι μου αρέσει εμένα

Εαν πιστεύετε ότι είμαστε εξελιγμένοι πίθηκοι
γιατί δεν πιστεύετε ότι μας έφτιαξαν εξωγήινοι
και τα δυο πιθανά είναι:hmm:

blizard
21-08-06, 19:17
Εαν πιστεύετε ότι είμαστε εξελιγμένοι πίθηκοι
γιατί δεν πιστεύετε ότι μας έφτιαξαν εξωγήινοι
και τα δυο πιθανά είναι:hmm:
Καταρχήν δεν έχουν βρεθεί ακόμα σοβαρά στοιχεία για ύπαρξη εξωγήινων ... αν βρεθούν, είναι πολύ πιθανό η επικρατούσα επιστημονική θεωρεία να γίνει αυτή που λες.
Κανείς δεν ξέρει ποια είναι η αλήθεια, είμαστε στην αρχή του ψαξίματος, πολύ αρχή.

shaq141a
21-08-06, 19:21
Μα και να βρεθούν εξωγήινοι αυτό δε σημαίνει τίποτα. Το γενετικό μας υλικό είναι 98-99% όμοιο με του χιμπατζή. Ο άνθρωπος με τον χιμπατζή είναι πολύ σιγκενικότερα είδη από τον ποντικό με τον αρουραίο!!!. Μου φαίνεται ότι το πολύ Χόλλιγουντ βλέπτει το common sense

aroutis
21-08-06, 19:30
Σε πληροφορώ ότι το Ιράν τιμάει το ζαρατούστρα οι δικοί μας οι Εβραίοι όχι

Και κοίτα χίλιες φορές να ήμουνα Ιράν σε θέματα στρατιωτικού οπλισμού και πυγμής.Κιχ δε θα βγάζανε οι Τούρκοι
Και ποιος σου είπε ότι το Ιράν και θέρετρα έχει για το χειμώνα και οίκους μόδαςΑναφέρομαι στο πως επιρρεάζεται η χώρα, κέντρα επιρροής, παπαδαριά που επιρρεάζουν πολιτικούς, ελέγχουν δημοσιογράφους και δημοσιογραφικούς οργανισμούς κλπ κλπ, ας μη τα ματαξαναλέμε. Μοιάζουμε πολύ σε αυτό το τομέα στο Ιραν, αν μοιάζαμε στο Ιραν στη πυγμή δεν θα χαμε κανένα πρόβλημα με τη Τουρκία, καθότι η τουρκία το μόνο που καταλαβαίνει ειναι δύναμη και μείς για να φτάσουμε να πολεμήσουμε πρέπει να μας πάρουν τα σώβρακα.




Μα ΕΙΜΑΣΤΕ Ιράν, σε ό,τι αφορά το ποιός κυβερνά αυτή τη χώρα.Ακριβώς.!

aroutis
21-08-06, 19:36
Την ενδιαφέρει γιατί σε περίπτωση επιστράτευσης δεν πιστεύω οι Μουσουλμάνοι της Θράκης να πολεμήσουν με το μέρος της Ελλάδας
Χ.Ο. χο χωρίς όρια, χάνω ούρσουλα
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Ετσι μου αρέσει εμέναΕχεις στοιχεία για αυτό που λές ή απλά αναμασας οτι έχεις ακούσει;

Γνωρίζεις Ελληνες μουσουλμάνους, έχεις μιλήσει με ανθρώπους που ζουν πχ. στη Κομμοτηνή να δείς πως σκέπτονται; Ή απλά, παν μη Χριστιανός βάρβαρος για σένα;

blizard
21-08-06, 19:39
Μα και να βρεθούν εξωγήινοι αυτό δε σημαίνει τίποτα. Το γενετικό μας υλικό είναι 98-99% όμοιο με του χιμπατζή. Ο άνθρωπος με τον χιμπατζή είναι πολύ σιγκενικότερα είδη από τον ποντικό με τον αρουραίο!!!. Μου φαίνεται ότι το πολύ Χόλλιγουντ βλέπτει το common senseΑνάλογα τι στοιχεία θα βρεθούν... μπορεί να ανακαλύψουν ότι έχουμε κάτι κοινό και με αυτούς που δεν υπάρχει με τα ζώα, και αυτό είναι που κάνει ουσιαστικά όλη τη διαφορά.

Κανείς δεν ξέρει, αυτό είναι η επιστημονική θεωρεία... , και μην κάνετε λάθος ,ή επειδή βολεύει, να την παίρνεται σαν γεγονός.
Το ίδιο έχουμε πάθει πολλές φορές στο παρελθόν.

golity
21-08-06, 19:58
Νομίζω ότι μερικοί έχουν την αίσθηση ότι ο κόσμος μας είναι 2-3 χιλιάδων και χάνουν μερικά δις χρόνια! Μέσα στα οποία έγιναν πολλά μεγάλα κοσμικά γεγονότα, έχει περάσει το ηλιακό μας σύστημα από περιοχές με νεφελώματα με διάφορα υλικά, έχει δεχτεί κοσμική ακτινοβολία και γενικά έχουν γίνει παααρα πολλά σε τοοοοσα χρόνια, που με την ανθρώπινη σκέψη δεν μπορεί να συλληφθεί ;)

Υ.Γ. Μπορεί να περάσανε και καμιά 20αριά διαφορετικές φυλές εξωγήινων και η κάθε μια να έκανε και το πείραμα της :lol:

odd
21-08-06, 20:06
Για μισό λεπτό ρε συναγωνιστές Δαρβινιστές.
Το ότι κάτι σήμερα είναι η επικρατούσα θεωρία την κάνει αυτόματα και ευαγγέλιο;
Θα με τρελλάνετε, ή επειδή έχετε (έχουμε :p) προηγούμενα με τον blizzard σε αυτό το νήμα θα πρέπει να φτάσουμε στο άλλο άκρο; Στο άκρο της θεοποίησης της κάθε θεωρίας;

Η θεωρία της εξέλιξης μπορεί να είναι η επικρατούσα όμως έχει ελλείψεις! Ο odd που αναφέρει τη Νευτώνια Φυσική μάλλον ξεχνάει πως η Νευτώνια φυσική έχει ξεπεραστεί εδώ και 80 περίπου χρόνια!
Μάλλον ξεχνάτε ότι η βαρύτητα σύμφωνα με τις τελευταίες θεωρίες δεν έχει καμμιά σχέση με την Νευτώνια βαρύτητα!

Επομένως, το να διδάσκουμε κάτι ως ευαγγέλιο, είτε πρόκειται για θρησκεία, είτε για επιστημονική θεωρία είναι (για μένα) ΛΑΘΟΣ!
Καλύτερα να διδάσκουμε το τι σημαίνει επιστημονική ΜΕΘΟΔΟΣ (πράγμα για το οποίο αν θυμάστε ξοδέψαμε πολλές σελίδες πριν από 1-2 χρόνια σ' αυτό το νήμα!)
Καλύτερα να διδάσκουμε ότι η επιστήμη κάνει ΠΑΝΤΑ λάθος! Είναι ατελής, έχει αξιώματα και παραδοχές. Είναι όμως το καλύτερο εργαλείο για να κατανοήσουμε και να ελέγξουμε το περιβάλλον.
Καλύτερα να έχουμε σκεπτόμενους απογόνους που αμφισβητούν τις επιστημονικές θεωρίες παρά χουλιγκάνους φονταμενταλιστές!


Yiapap το αν η θεωρία του Δαρβίνου έχει ελλείψεις κι αν δικαιολογεί ή δεν διακιολογεί μεταλλάξεις για το σύνολοτων ειδών είναι άλλο πράγμα. Είναι όμως σίγουρο ότι ο μηχανισμός της εξέλιξης/μετάλλαξης ισχύει, άσχετα αν υπάρχουν εξαιρέσεις ή δεν έχουμε καταφέρει να να ανακαλύψουμε τον μηχανισμό αυτό στο σύνολό του. Όλα τα πειράματα κι οι παρατηρήσεις αυτό λένε.

Πχ, άλλο πράγμα να λέγαμε πριν κάποια χρόνια ότι υπάρχει το DNA αλλά δεν το έχουμε αποκωδικοποιήσει ακόμα κι άλλο να λέγαμε ότι επειδή δεν το χουμε αποκωδικοποιήσει δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι υπάρχει. Το ξέρω ότι τα παράδειγμα δεν είναι ακριβώς αντίστοιχο αλλά για να καταλάβεις τί εννοώ.

Επίσης η φυσική του Νέυτωνα δεν έχει ξεπεραστεί. :nono: Σε "ανθρώπινες" ταχύτητες ισχύει και παρα-ισχύει. Οι δορυφόροι εκτοξεύονται στο διάστημα και τίθενται σε τροχιά με βάση αυτή τη φυσική.

Ορίστε κι ένα άλλο παράδειγμα, ίσως πιο αντίστοιχο.

hemlock
21-08-06, 20:11
Πιστεύω σοβαρά οτι οι Έλληνες καταγόμαστε απο εξωγήινους, οπως είχα πει και σε ένα φιλο σε άλο thread, είμαστε UFO.

Kαι μια ερώτηση. Αν καταφέρει ο άνθρωπος και δημιουργήσει ένα ρομπότ ή ένα κλώνο τέλειο, με συναισθήματα, συνείδηση, αντιδράσεις, ομιλία, αναπαραγωγή κτλ. Αυτό το ρομπότ πρέπει να το αφήσουμε ελεύθερο να ζήσει ή πρέπει να είναι υπηρέτης μας? Θα μπορεί να καταλάβει ότι κάποιο άλλο 'ον' το έχει δημιουργήσει ή θα πιστεύει ότι προήλθε απο σακαράκες? (για το ρομπότ αυτό)
Την απαντηση σε αυτο το ερωτημα στην εχει δωδει ο Spielberg στο A.I.
Και αν θες δες και το Bicenential Man

ZackNV
21-08-06, 20:13
Αν δεν κάνω λάθος το νήμα αυτό ξεκίνηση με το ερώτημα αν η θεωρία του Δαρβίνου θα πρέπει να διδάσκεται ή όχι. Το αν είναι ελλειπής (που είναι, όπως κάθε θεωρία, σε κάποιο βαθμό) είναι άλλο θέμα. Πιστεύω ότι ακόμα και έτσι όμως έχει κάποια καλά στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να καταλάβει την έννοια της εξέλιξης. Όχι πως και οι θρησκευτικές ιστορίες δεν έχουν διδάγματα, όμως δεν θα ήταν καλό να διδάσκονται σε βάρος της επιστημονικής γνώσης.

ZackNV
21-08-06, 20:15
Πιστεύω σοβαρά οτι οι Έλληνες καταγόμαστε απο εξωγήινους, οπως είχα πει και σε ένα φιλο σε άλο thread, είμαστε UFO.

Δεν ξέρω για σένα, όμως εμένα και οι δυο γονείς μου είναι KAI Έλληνες KAI γήινοι! :p

Kiwi
21-08-06, 21:15
Εντάξει ρε παιδιά, άμα τα αμφισβητήσουμε όλα να πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει. Συγκρίνουμε επιστημονικές θεωρείες που συνεχώς αναλύονται περισότερο με παλαιότερες μεσαιωνικές αντιλήψεις.

Ναι η Νευτώνια φυσική μέχρι και πριν 80 χρόνια θεωρείτο ότι ίσχυε παντού. Μετά τον Αϊνστάιν δεν καταρίφθηκε η πρώτη. Απλά η Θεωρία της Σχετικότητας επεκτάθηκε σε μεγαλύτερες ταχύτητες στον μακρόκοσμο, και τα κβάντα στον μικρόκοσμο. Οι Νόμοι του Νεύτωνα όμως ανάμεσα σε αυτά τα δύο ζει και βασιλεύει.

Στην Αεροδυναμική πριν φτάσουν σε υπερηχητικές ταχύτητες, δουλεύαν ακόμα με εξισώσεις του Bernoulli. Όταν έσπασε το φράγμα του ήχου και η αεροδυναμική συμπεριφορά άλλαξε, δεν μεταβλήθηκαν οι αρχικές εξισώσεις Bernouli, απλά επεκτάθηκαν σε άλλη μορφή για υπερηχητικές πτήσεις.

Η Θεωρία της Εξέλιξης δεν είναι μόνο αυτό που διατύπωσε ο Δαρβίνος. Εκ τοτε έχουν γίνει χιλιάδες πειράματα και παρατηρήσεις που την καθιστούν σωστή. Υπάρχουν και "σκοτεινά σημεία" τα οποία ακόμα δεν καταλαβαίνουμε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μόλις αυτά ανακαλυφθούν, θα καταρεύσει αυτόματα όλη η θεωρία και θα μεταλαχθεί σε κάτι τελείως καινούργιο.

@mgv αν έχεις να πεις κάτι ουσιαστικό επί του θέματος, ευχαρίστως να το ακούσω. Κλασσικές τακτικές όμως που το ρίχνεις στο σορολόπ όταν δεν έχεις κάποιο επιχείρημα τις έχω ξαναδεί εδώ και ειλικρινά είναι κουραστικές.

yiapap
22-08-06, 10:33
@οdd, Kiwi
Δεν αμφισβητώ την ορθότητα της Νευτώνιας φυσικής ούτε της Εξέλιξης. Όπως σωστά λέμε, όλες οι θεωρίες προσπαθούν να περιγράψουν ένα σύνολο καταστάσεων. Άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο πετυχημένα, μέχρι την επόμενη θεωρία.
Υποστήριξα αυτό που είπε ο blizzard (ότι πρέπει να διδάσκεται πως η Εξέλιξη είναι θεωρία για την οποία έχουμε σοβαρές ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (και όχι ενδείξεις) αλλά είναι θεωρία) για άλλους (ίσως) λόγους.
Ο βασικότερος λόγος είναι γιατί κάποτε επιτέλους το σχολείο πρέπει να γίνει τόπος προβληματισμού και μελέτης, αντί να είναι τόπος αποστήθισης αξιωμάτων, ή έστω επιστημονικά τεκμηριωμένων θεωριών.
Τι να τον κάνω τον μαθητή που γνωρίζει ότι η βαρύτητα είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης αλλά μέχρι να ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του δεν έχει ακούσει πότε για τα κβάντα;

PiFd
22-08-06, 10:51
@οdd, Kiwi
Δεν αμφισβητώ την ορθότητα της Νευρώνιας φυσικής ούτε της Εξέλιξης. Όπως σωστά λέμε, όλες οι θεωρίες προσπαθούν να περιγράψουν ένα σύνολο καταστάσεων. Άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο πετυχημένα, μέχρι την επόμενη θεωρία.
Υποστήριξα ατό που είπε ο blizzard ότι πρέπει να διδάσκεται πως η Εξέλιξη είναι θεωρία για την οποία έχουμε σοβαρές ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (και όχι ενδείξεις) αλλά είναι θεωρία για άλλους (ίσως) λόγους.
Ο βασικότερος λόγος είναι γιατί κάποτε επιτέλους το σχολείο πρέπει να γίνει τόπος προβληματισμού και μελέτης, αντί να είναι τόπος αποστήθισης αξιωμάτων, ή έστω επιστημονικά τεκμηριωμένων θεωριών.
Τι να τον κάνω τον μαθητή που γνωρίζει ότι η βαρύτητα είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης αλλά μέχρι να ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του δεν έχει ακούσει πότε για τα κβάντα;
Ερχεσαι στα λόγια μου, όταν μίλησα σε προηγούμενο ποστ ότι μαθαίνουμε αρχαίες επιστημονικές γνώσεις. Εδω και χρόνια η κβαντική φυσική και η σχετικότητα πάνε χεράκι χεράκι και εμεις δεν μαθαίνουμε τπτ για όλα αυτά.
Στις δέσμες που έδινα εξετάσεις είχαμε κάποια κεφαλαιάκια για τη θεωρία της σχετικότητας, αλλά τώρα δεν υπάρχει στην εξεταστέα ύλη.

golity
22-08-06, 11:07
Υποστήριξα ατό που είπε ο blizzard ότι πρέπει να διδάσκεται πως η Εξέλιξη είναι θεωρία για την οποία έχουμε σοβαρές ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (και όχι ενδείξεις) αλλά είναι θεωρία για άλλους (ίσως) λόγους.
Ο βασικότερος λόγος είναι γιατί κάποτε επιτέλους το σχολείο πρέπει να γίνει τόπος προβληματισμού και μελέτης, αντί να είναι τόπος αποστήθισης αξιωμάτων, ή έστω επιστημονικά τεκμηριωμένων θεωριών.
Τι να τον κάνω τον μαθητή που γνωρίζει ότι η βαρύτητα είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης αλλά μέχρι να ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του δεν έχει ακούσει πότε για τα κβάντα;
Μαζί σου (αν και νομίζω ότι κάνουν κβαντική φυσική στο σχολείο :hmm: )...

και επίσης για την θρησκεία ότι είναι θέμα πίστης και όχι να προσπαθεί ο άλλος να σου κάνει πλύση εγκεφάλου η να σε πιέζει για να πιστέψεις ;)

Kiwi
22-08-06, 13:21
Ο βασικότερος λόγος είναι γιατί κάποτε επιτέλους το σχολείο πρέπει να γίνει τόπος προβληματισμού και μελέτης, αντί να είναι τόπος αποστήθισης αξιωμάτων, ή έστω επιστημονικά τεκμηριωμένων θεωριών.
Τι να τον κάνω τον μαθητή που γνωρίζει ότι η βαρύτητα είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης αλλά μέχρι να ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του δεν έχει ακούσει πότε για τα κβάντα;

Πες το ξανά αυτό. Συμφωνώ και επαυξάνω.

SRtheDreadlord
22-08-06, 13:31
.
Ο βασικότερος λόγος είναι γιατί κάποτε επιτέλους το σχολείο πρέπει να γίνει τόπος προβληματισμού και μελέτης, αντί να είναι τόπος αποστήθισης αξιωμάτων, ή έστω επιστημονικά τεκμηριωμένων θεωριών.
Τι να τον κάνω τον μαθητή που γνωρίζει ότι η βαρύτητα είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης αλλά μέχρι να ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του δεν έχει ακούσει πότε για τα κβάντα;

:clap: :clap: :clap:
Πεσ' τα και μας έχουν σπάσει τα νεύρα:oneup:

mgv
22-08-06, 15:12
και επίσης για την θρησκεία ότι είναι θέμα πίστης και όχι να προσπαθεί ο άλλος να σου κάνει πλύση εγκεφάλου η να σε πιέζει για να πιστέψεις

E τότε να κατργήσουμε και τις διαφημισεις .Πλύση εγλεφάλου κάνουν κι αυτές


η βαρύτητα είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης

Ποιος είναι ο τύπος;

Πάντως εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι θα βοηθηθώ ως άνθρωπος (πνευματικά και όχι υλιστικά)
αν κατάγομαι από τους πιθήκους

Περισσότερο θα με βοηθήσει η αρχαία ελληνική γραμματεία που θα με οδηγήσει σε σκέψεις η η ιστορια γιατί θα μάθω πως συμπεριφέρονταν οι άνθρωποι σε μια περίοδο
Τη θεωρία του δαρβίνου ας τη μαθαίνουν οι βιολόγοι
τα κβάντα οι φυσικοί και τα ολοκληρώματα οι μαθηματικοί

Πάνω απ όλα η αν΄πτυξη του ανθρώπου (άνω-θρωσκω) κοιτώ προς τα πάνω
όχι προς πιθήκια:p

yiapap
22-08-06, 15:17
Ποιος είναι ο τύπος;

Πάντως εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι θα βοηθηθώ ως άνθρωπος (πνευματικά και όχι υλιστικά)
αν κατάγομαι από τους πιθήκους

Περισσότερο θα με βοηθήσει η αρχαία ελληνική γραμματεία που θα με οδηγήσει σε σκέψεις η η ιστορια γιατί θα μάθω πως συμπεριφέρονταν οι άνθρωποι σε μια περίοδο
Τη θεωρία του δαρβίνου ας τη μαθαίνουν οι βιολόγοι
τα κβάντα οι φυσικοί και τα ολοκληρώματα οι μαθηματικοί

Πάνω απ όλα η αν΄πτυξη του ανθρώπου (άνω-θρωσκω) κοιτώ προς τα πάνω
όχι προς πιθήκια:p

Aν θυμάμαι καλά M1*M2/r^2

Στα υπόλοιπα η διαφωνία μου είναι τόσο κάθετη που δεν ξέρω από που ν'αρχίσω!
Θρώσκεις πολύ άνω και φοβάμαι μη σπάσεις το σβέρκο σου :p

<edit>
Φτου ξέχασα το g*
http://zebu.uoregon.edu/~soper/Orbits/newtongrav.html

PiFd
22-08-06, 15:22
Περισσότερο θα με βοηθήσει η αρχαία ελληνική γραμματεία που θα με οδηγήσει σε σκέψεις η η ιστορια γιατί θα μάθω πως συμπεριφέρονταν οι άνθρωποι σε μια περίοδο
Τη θεωρία του δαρβίνου ας τη μαθαίνουν οι βιολόγοι
τα κβάντα οι φυσικοί και τα ολοκληρώματα οι μαθηματικοί


Ολα χρειάζονται: και η ελληνική γραμματεία και οι κοινωνικές επιστήμες και οι φυσικές επιστήμες κτλ.
Αν δεν γνωρίζει οτι η ώθηση Ω=F*Δt δε θα μπορεί να καταλάβει κάποιος για πιο λόγο είναι πιο επικίνδυνο να χτυπήσει το κεφάλι του σε ένα τοίχο απ'ότι σε ένα μαξιλάρι.

stp
22-08-06, 15:37
Νομίζω ότι κάνουμε τεράστιο λάθος προσπαθώντας να δείξουμε ότι κάποιες επιστήμες είναι πιό σημαντικές από κάποιες άλλες

συμφωνώ με τον PiFd

(αν και δεν φαίνεται από τον τύπο γιατί είναι καλύτερο να χτυπήσει κανείς το κεφάλι του σε μαξιλάρι απ'ότι σε τοίχο -- :p)

PiFd
22-08-06, 15:40
Νομίζω ότι κάνουμε τεράστιο λάθος προσπαθώντας να δείξουμε ότι κάποιες επιστήμες είναι πιό σημαντικές από κάποιες άλλες

συμφωνώ με τον PiFd

(αν και δεν φαίνεται από τον τύπο γιατί είναι καλύτερο να χτυπήσει κανείς το κεφάλι του σε μαξιλάρι απ'ότι σε τοίχο -- :p)

Oταν στουκάρεις σε μαξιλάρι ο χρόνος παραμονής σου σε αυτό επειδή είναι εύκαμπτο είναι μεγαλύτερος σε σχέση με το να στουκάρεις σε τοίχο (οπου τσακίζεσαι κατευθείαν:p ) . Αφου μεγαλώνει ο χρόνος (Δt) η δύναμη που σου ασκείται (F) μικραίνει: F= Ω / Δt

mgv
22-08-06, 16:15
Στα υπόλοιπα η διαφωνία μου είναι τόσο κάθετη που δεν ξέρω από που ν'αρχίσω!

ε άρχισε να δούμε και τα επιχειρήματα σου.
τι είπες δεν έχεις δεν πειράζει
πολλοί το παθαίνουν αυτό όταν μιλάνε μαζί μου:oneup:


Ολα χρειάζονται: και η ελληνική γραμματεία και οι κοινωνικές επιστήμες και οι φυσικές επιστήμες κτλ.

Ναι η φυσική εμένα με έχει ολοκληρώσει ως άνθρωπο
Ναι όλα χρειάζονται σε αυτόν που θα τα ακολουθήσει ως επάγγελμα
Γιατί διδασκόμαστε φυσική στην 3η γυμνασίου και δε διδασκόμαστε
visual basic.

yiapap ο τύπος που ανέφερες αφορά δυο σώματα Ισχύει και για φορτία όπου μάζες τα φορτία και αλλάζεις και σταθερά
Δεν υπάρχει πιο γενικός ;

8anos
22-08-06, 17:11
Παρακολουθώ το νήμα από τότε που ήρθε ξανά στην επιφάνειά του index.

Από τα λίγα νηματα που πραγματικα μπορει να σου χαρίσει τόσες συγκινήσεις....

Η θεωρία της εξέλιξης αποτέλεσε σταθμό στην ανάπτυξη των επιστημών συνολικά και οχι μόνο της βιολογίας. Επηρρεασε σε σημαντικο βαθμό ακόμα και την φιλοσοφία.
Δεν ειναι τυχαίο οτι ο Κ.Μαρξ ειχε αφιερώσει ενα απο τα εργα του ("Το Κεφαλαιο") αν δεν κανω λάθος στον Κ. Δαρβίνο.

Τι το καινούριο εφερε η θεωρία της εξέλιξης;

Ο ανθρωπος επαψε να αντιμετωπίζει τον κόσμο σαν στατικό και αναλλοιωτο, εδωσε δηλαδη συντριπτικό χτύπημα στο μεταφυσικό τρόπο σκέψης, που κληρονομησαμε απο τους ιδεαλιστες φιλοσόφους της αρχαιότητας και αποτελουσε στυλοβάτη της εξουσίας της αρχουσας ταξης της φεουδαρχίας και της εκκλησιας.

Εδωσε ώθηση στην υλιστική και διαλεκτική αντιληψη των πραγμάτων.
Τα πάντα ειναι ύλη η οποια συνεχώς κινειται, εξελισσεται αλλάζει μορφές και βαθμίδες οργάνωσης.
Αυτο ειναι το βαθρό πάνω στο οποιο μπορει η επιστήμη να εξελισσεται και να πραγματοποιεί τις νεες ανακαλύψεις.
Ουτε δημιουργοί, ουτε πνέυματα, ουτε διαβολοι και τριβόλοι.
Η ύλη σε αυτη την αιωνια κινηση της δημιουργησε δομές που ονομάζουμε εμβιες και εχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Ο ανθρώπος ειτε θελουν να το καταλαβουν (ή να το χωνέψουν) καποιοι εξελίχθηκε απο κατώτερες μορφες ζωής, και αυτο ΔΕΝ ειναι πίστη ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ αποδεδειγμένο και στηριγμενο σε παμπολα ευρήματα και αποδειξεις(της παλαιοντολογιας, της γενετικής, της ιατρικής, της μοριακης βιολογιας κλπ).

Καταγομαστε δηλαδη απο πιθηκους;
Η απαντηση ειναι ναι και οχι.
Οχι δεν καταγομαστε απο τους σημερινους πιθήκους,με τους οποιους όμως ειμαστε συγγενικα είδη και πολυ κοντινά μάλιστα.
Εχούμε κοινο πρόγονο με τους σημερινους πιθήκους, δηλαδη καταγόμαστε απο πιθηκο.

Πραγματικα λυπαμε για την καταντια της σημερινης αρχουσας τάξης. Εκτος απο απληστη, απάνθρωπη εχει γίνει πλέον και τελειως αντιδραστική προκειμένου να διαφυλαξει την εξουσια της.
Σε μια χωρα οπως οι ΗΠΑ, που βρισκονται στην πρωτη γραμμη του διεθνους συστηματος, εκει που παραγεται αντικειμενικα ο μεγαλυτερος όγκος γνώσης, να σηκώνουν κεφαλι σκοταδιστικες αντιληψεις οπως ο δημιουργισμός και να πριμοδοτουνται απο την εξουσια των αστων.

Περισσότερο λυπάμε βεβαια τους λαους γιατι ο νεός μεσαιώνας δεν θα ειναι μακρια(αν δεν ειναι ηδη εδω) αν δεν αντιστραφει η κατασταση αμεσα.

PiFd
22-08-06, 17:23
yiapap ο τύπος που ανέφερες αφορά δυο σώματα Ισχύει και για φορτία όπου μάζες τα φορτία και αλλάζεις και σταθερά
Δεν υπάρχει πιο γενικός ;

Υπάρχει η γενική θεωρία της σχετικότητας, ηοποία δεν έχει αποδειχθεί πλήρως.

PiFd
22-08-06, 17:37
Ο ανθρωπος επαψε να αντιμετωπίζει τον κόσμο σαν στατικό και αναλλοιωτο, εδωσε δηλαδη συντριπτικό χτύπημα στο μεταφυσικό τρόπο σκέψης, που κληρονομησαμε απο τους ιδεαλιστες φιλοσόφους της αρχαιότητας και αποτελουσε στυλοβάτη της εξουσίας της αρχουσας ταξης της φεουδαρχίας και της εκκλησιας.

Λάθος πρώτο. Με Αριστοτέλη και Ηράκλειτο, κληρονόμησε τη δίψα για να ανακαλύψει το καινούριο. Δεν μίλαγαν μεταφυσικά!



Εδωσε ώθηση στην υλιστική και διαλεκτική αντιληψη των πραγμάτων.
Τα πάντα ειναι ύλη η οποια συνεχώς κινειται, εξελισσεται αλλάζει μορφές και βαθμίδες οργάνωσης.
Αυτο ειναι το βαθρό πάνω στο οποιο μπορει η επιστήμη να εξελισσεται και να πραγματοποιεί τις νεες ανακαλύψεις.
Ουτε δημιουργοί, ουτε πνέυματα, ουτε διαβολοι και τριβόλοι.
Η ύλη σε αυτη την αιωνια κινηση της δημιουργησε δομές που ονομάζουμε εμβιες και εχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Λάθος δεύτερο. Η κβαντική φυσική μας έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι ακόμα και το ελάχιστο σωματίδιο περιέχει πληροφορία. Είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με την κβαντική φυσική, το πείραμα του Γιάνγκ με τα δύο φωτόνια και τους κροσσούς συμβολής και την πληροφορία(για άλλους συνείδηση!) που περιέχουν τα δύο σωματίδια.

stp
22-08-06, 17:48
Oταν στουκάρεις σε μαξιλάρι ο χρόνος παραμονής σου σε αυτό επειδή είναι εύκαμπτο είναι μεγαλύτερος σε σχέση με το να στουκάρεις σε τοίχο (οπου τσακίζεσαι κατευθείαν:p ) . Αφου μεγαλώνει ο χρόνος (Δt) η δύναμη που σου ασκείται (F) μικραίνει: F= Ω / Δt

Χμμ - το γνωρίζω - πως ξέρεις όμως ότι ο τοίχος είναι λιγότερο εύκαμπτος από το μαξιλάρι ?? αυτόν τον τύπο έπρεπε να βάλεις !!!!

Tom
22-08-06, 17:52
Παιδιά καλησπέρα.
Άς μού επιτραπή κι εμένα νά καταγράψω τήν άποψή μου επί τού θέματος.
Τά πράγματα είναι απλά.
Υπάρχει : α). η επιστημονική φαντασία,
β). η επιστημονική θεωρία καί τέλος
γ). η αποδεδειγμένη επιστημονικώς αλήθεια.
α). Επιστημονική φαντασία (σαφώς καμία σχέση μέ τόν κινηματογράφο).
Απασχολεί τόν επιστήμονα κάποιο φαινόμενο.
Αρχίζει μέ τήν φαντασία του νά τό ερμηνεύη, νά τό εξηγή,
νά δίνη μέ τήν φαντασία του απαντήσεις στά σχετικά πώς - πότε καί γιατί κ.λ.π
β). Αποκρυσταλώνει τίς σκέψεις του καί τίς καταγράφη.
Φτιάχνει έτσι μία επιστημονική θεωρία.
γ). Τήν αποδεικνύει κι έτσι παύει νά είναι πλέον θεωρία, ό,τι είπε είναι αληθινό.
Ή δέν τήν αποδεικνύει καί παραμένει θεωρία.

Από τό περιοδικό «Περισκόπιο τής επιστήμης» (τεύχος 255, 11-2001),
καί από τό εκτενές άρθρο τής βιολόγου Νότας Λαζαράκη μέ θέμα
«Οι πρόγονοι τού ανθρώπου», μεταφέρω λίγες γραμμές.
................................
«Η αποσαφήνιση όλων τών κλάδων πού συνθέτουν τό φυλογενετικό δένδρο
τού είδους μας καί τών εξελικτικών τους σχέσεων αποδεικνύεται ώς εκ τούτου
εξαιρετικά επίπονη, αργή, δυσχερής καί δέν έχει μέχρι σήμερα
πραγματοποιηθεί.»
................................
«Όλες οι διαθέσιμες μέχρι στιγμής ενδείξεις γιά τή γένεση τού
σύγχρονου ανθρώπου αποδεικνύονται αμφισβητήσιμες,
καθώς τό σύστημα τών ενδείξεων λειτουργεί έξ ορισμού προσεγγιστικά
στήν παλαιοανθρωπολογία.»
................................

Δηλαδή μέ άλλα λόγια μέχρι στιγμής , τό βάθρο τών ενδείξεων
(καί όχι αποδείξεων), πάνω στό οποίο θά μπορούσε νά σταθή κάθε σχετική
θεωρία, αποδεδειγμένα είναι αμφισβητήσιμο.

Συμπερασματικά τό ό,τι αναφέρεραι η θεωρία τής εξελίξεως ώς θεωρία
σημαίνει πώς ακόμη δέν είναι αποδεδειγμένα αληθινή.

Δηλαδή ψαχνόμαστε από πού γίναμε αλλά δέν έχουμε αποδείξει τίποτε.

Ευχαριστώ γιά τήν υπομονή σας.

WAntilles
22-08-06, 17:52
Υπάρχει η γενική θεωρία της σχετικότητας, ηοποία δεν έχει αποδειχθεί πλήρως.

Διορθώστε με - εάν κάνω λάθος - αλλά έχω την εντύπωση ότι:

α. Μήπως αναφέρεσαι στην προσπάθεια ενοποίησης των πεδίων, και όχι στη γενική θεωρία της σχετικότητας που είναι μάλλον άσχετη με το θέμα;

β. Σε συνέχεια του α, από τα ελάχιστα που γνωρίζω, έχουν καταφέρει να ενοποιήσουν ηλεκτρικό και μαγνητικό πεδίο, και λιγάκι με αυτά το ασθενές και ισχυρό πυρηνικό. Αλλά η βαρύτητα παραμένει ακόμα το πιο δυσεπίλυτο μυστήριο - ήδη από μόνη της - πόσο μάλλον να προσπαθήσουμε να την ενοποιήσουμε με τα υπόλοιπα πεδία. Και μάλιστα, φαίνεται ότι θα είναι το υπέρτατο "κλειδί" για άνοιγμα πολλών νέων οριζόντων.

PiFd
22-08-06, 17:56
Διορθώστε με - εάν κάνω λάθος - αλλά έχω την εντύπωση ότι:

α. Μήπως αναφέρεσαι στην προσπάθεια ενοποίησης των πεδίων, και όχι στη γενική θεωρία της σχετικότητας που είναι μάλλον άσχετη με το θέμα;

β. Σε συνέχεια του α, από τα ελάχιστα που γνωρίζω, έχουν καταφέρει να ενοποιήσουν ηλεκτρικό και μαγνητικό πεδίο, και λιγάκι με αυτά το ασθενές και ισχυρό πυρηνικό. Αλλά η βαρύτητα παραμένει ακόμα το πιο δυσεπίλυτο μυστήριο - ήδη από μόνη της - πόσο μάλλον να προσπαθήσουμε να την ενοποιήσουμε με τα υπόλοιπα πεδία. Και μάλιστα, φαίνεται ότι θα είναι το υπέρτατο "κλειδί" για άνοιγμα πολλών νέων οριζόντων.

Η γ.θ.σ εξηγεί και τη βαρύτητα κ' οπως αναφέρεις παραμένει μυστήριο. Απο wikipedia: Η Γενική θεωρία της Σχετικότητας είναι η θεωρία βαρύτητας που προτάθηκε απο τον Άλμπερτ Αϊνστάιν, και η οποία περιγράφει την βαρυτική δύναμη μέσω των καμπυλώσεων του χωρόχρονου παρουσία μάζας.

PiFd
22-08-06, 17:57
Χμμ - το γνωρίζω - πως ξέρεις όμως ότι ο τοίχος είναι λιγότερο εύκαμπτος από το μαξιλάρι ?? αυτόν τον τύπο έπρεπε να βάλεις !!!!

Ωχ μου βάζεις δύσκολα. Πρεπει να ξεσκονισω τα βιβλία μου! :)

8anos
22-08-06, 17:57
Λάθος πρώτο. Με Αριστοτέλη και Ηράκλειτο, κληρονόμησε τη δίψα για να ανακαλύψει το καινούριο. Δεν μίλαγαν μεταφυσικά!.

Δεν διαφωνω για αυτο και αναφερθηκα στους αρχαιους μεταφυσικους ιδεαλιστες φιλοσοφους.
Ο Ηρακλειτος ηταν καθαρος υλιστης και απο τους πρώτους που συνελαβαν τον διαλεκτικο τροπο σκεψης.



Λάθος δεύτερο. Η κβαντική φυσική μας έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι ακόμα και το ελάχιστο σωματίδιο περιέχει πληροφορία. Είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται με την κβαντική φυσική, το πείραμα του Γιάνγκ με τα δύο φωτόνια και τους κροσσούς συμβολής και την πληροφορία(για άλλους συνείδηση!) που περιέχουν τα δύο σωματίδια.

Χε χε αυτη ειναι παλια κουβεντα στον χωρο της φιλοσοφιας.
Η αντιληψη αυτη ειναι ιδεαλιστική (το σωματιδιο εχει συνειδηση), αναπτυχθηκε σαν ρευμα στις αρχες του αιωνα (μαχιστες). Ο Λενιν εγραψε ολοκληρο βιβλιο για να την αντικρουσει...
Δεν θελω να κανουμε hijack στο νημα τεσπα, αν χρειαστει να ανοιξουμε καινουριο νημα

PiFd
22-08-06, 18:05
Χε χε αυτη ειναι παλια κουβεντα στον χωρο της φιλοσοφιας.
Η αντιληψη αυτη ειναι ιδεαλιστική (το σωματιδιο εχει συνειδηση), αναπτυχθηκε σαν ρευμα στις αρχες του αιωνα (μαχιστες). Ο Λενιν εγραψε ολοκληρο βιβλιο για να την αντικρουσει...
Δεν θελω να κανουμε hijack στο νημα τεσπα, αν χρειαστει να ανοιξουμε καινουριο νημα
Το πρόσφατο παράδειγμα με τα ολογράμματα επιβεβαιώνει την ύπαρξη πληροφορίας (και μάλιστα κοινής σε όλο το σύμπαν). Ειτε έχεις όλο το ολογραφικό 'φιλμ', είτε ένα ελάχιστο κομματάκί του, η εικόνα προβολής παραμένει η ίδια.

8anos
22-08-06, 18:13
Το πρόσφατο παράδειγμα με τα ολογράμματα επιβεβαιώνει την ύπαρξη πληροφορίας (και μάλιστα κοινής σε όλο το σύμπαν). Ειτε έχεις όλο το ολογραφικό 'φιλμ', είτε ένα ελάχιστο κομματάκί του, η εικόνα προβολής παραμένει η ίδια.

Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος γιατι να πω την αληθεια δεν σε πιανω :oops:

golity
22-08-06, 18:26
Είχα διαβάσει παλιότερα για ένα πείραμα που έγινε με δύο σωματίδια, τα οποία κατά κάποιο τρόπο "ενώθηκαν" ενεργειακά και είχαν το ίδιο σπιν. Η θεωρία έλεγε ότι αν χωρίσεις τα δύο αυτά σωματίδια και τα μεταφέρεις σε οποιάδήποτε απόσταση (π.χ στην άλλη άκρη της γης η στην άλλη άρκη του σύμπαντος) και αλλάξεις το σπιν σε ένα από αυτά, τότε ακαριαία αλλάζει και άλλο.

Υ.Γ. Συγνώμη άλλα οι γνώσεις μου δεν είναι τέτοιες ώστε να το αποδώσω καλύτερα :oops:

8anos
22-08-06, 18:35
Είχα διαβάσει παλιότερα για ένα πείραμα που έγινε με δύο σωματίδια, τα οποία κατά κάποιο τρόπο "ενώθηκαν" ενεργειακά και είχαν το ίδιο σπιν. Η θεωρία έλεγε ότι αν χωρίσεις τα δύο αυτά σωματίδια και τα μεταφέρεις σε οποιάδήποτε απόσταση (π.χ στην άλλη άκρη της γης η στην άλλη άρκη του σύμπαντος) και αλλάξεις το σπιν σε ένα από αυτά, τότε ακαριαία αλλάζει και άλλο.

Υ.Γ. Συγνώμη άλλα οι γνώσεις μου δεν είναι τέτοιες ώστε να το αποδώσω καλύτερα :oops:

Δυστηχως και οι δικες μου γνωσεις σε αυτο το αντικειμενο ειναι φτωχές.
Ακομα και ετσι να ειναι πρεπει να το τραβηξεις απο τα μαλια για να υποστηριξεις οτι το σωματιδιο εχει συνειδηση οπως ορισμενοι θεωρουν.
Τεσπα πρεπει να φυγω τα λεμε αργοτερα

@PiFd Σε χρειαζομαστε πισω. Το επεισοδιο με τον mgv νομιζω οτι θεωρειται ληξαν :p

golity
22-08-06, 18:44
Δυστηχως και οι δικες μου γνωσεις σε αυτο το αντικειμενο ειναι φτωχές.
Ακομα και ετσι να ειναι πρεπει να το τραβηξεις απο τα μαλια για να υποστηριξεις οτι το σωματιδιο εχει συνειδηση οπως ορισμενοι θεωρουν.
Τεσπα πρεπει να φυγω τα λεμε αργοτερα

@PiFd Σε χρειαζομαστε πισω. Το επεισοδιο με τον mgv νομιζω οτι θεωρειται ληξαν :p
Δεν μιλάω για συνείδηση, άλλα εφόσον υπάρχει τρόπος να μεταδοθεί πληροφορία, ακαριαία σε οποιαδήποτε απόσταση, σίγουρα υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε ακόμα.

WAntilles
22-08-06, 18:54
Είχα διαβάσει παλιότερα για ένα πείραμα που έγινε με δύο σωματίδια, τα οποία κατά κάποιο τρόπο "ενώθηκαν" ενεργειακά και είχαν το ίδιο σπιν. Η θεωρία έλεγε ότι αν χωρίσεις τα δύο αυτά σωματίδια και τα μεταφέρεις σε οποιάδήποτε απόσταση (π.χ στην άλλη άκρη της γης η στην άλλη άρκη του σύμπαντος) και αλλάξεις το σπιν σε ένα από αυτά, τότε ακαριαία αλλάζει και άλλο.

Πολύ ενδιαφέρον.

ESP1982
22-08-06, 19:36
Εγώ ξαναρωτάω τι κερδίσατε όλοι εσείς που μάθατε ότι ήσασταν πίθηκοι

Το ίδιο που κερδίζεις με το να μάθεις το παρελθόν των αρχαίων Ελλήνων και κάθε πολιτισμού.


Επίσης αν ο σκοπός του post ήταν απλά για τη μάθηση και όχι για να τα βάλουμε με την εκκλησία για να το παίξουμε προοδευτικοί
να το δεχτώ.
Αλλά αποδεικνύεται το αντίθετο
Ο κάθε ενας βγάζει τον πόνο του για την εκκλησία λες και σας υποχρεώνουν να είστε κάθε Κυριακή εκεί

Όταν σε ένα κράτος σε υποχρεώνουν να ζεις και να σκέφτεσαι με βάση μία συγκεκριμένη θρησκεία, τότε μπορεί ο οποιοσδήποτε να φέρει αντίρρηση. Σκέψου κάτι μόνο. Σε βαφτίζουν όταν γεννηθείς, πράγμα το οποίο δείχνει έλλειψη νοημοσύνης. Εάν κάποιος γουστάρει να αλλάξει θρήσκευμα, π΄ρεπει να μπει στην όποια άθλια ταλαιπωρία; Όταν οι παπάδες μαζεύουν πλούτο ο οποίος παραμένει στάσιμος και δε βλέπω να κάνουν καμία κίνηση προς τους φτωχούς τους οποίους "και καλά" υπερασπίζονται μέσω της θρησκείας τους (δύο χιτώνες δίνεις τον έναν);

Αυτό είναι ό,τι πιο βρώμικο, σάπιο, σκοταδιστικό, μεσαιωνικό και οπισθοδρομικό υπάρχει. Όλη η χώρα να βασίζεται πάνω σε κάποια κριτήρια σωστού-λάθους μίας θρησκείας, όποια και αν είναι αυτή.


Ρε WAn, πόσες φωτό της Xena έχεις πια; :p Τι θα γίνει με την κατάστασή σου; :lol:

yiapap
22-08-06, 21:34
Συμπερασματικά τό ό,τι αναφέρεραι η θεωρία τής εξελίξεως ώς θεωρία
σημαίνει πώς ακόμη δέν είναι αποδεδειγμένα αληθινή.

Δηλαδή ψαχνόμαστε από πού γίναμε αλλά δέν έχουμε αποδείξει τίποτε.

Ευχαριστώ γιά τήν υπομονή σας.
H θεωρία της εξέλιξης των ειδών δεν αναφέρεται μόνο στον άνθρωπο. Αφορά όλα τα έμβια όντα.
Όπως και κάθε θεωρία, ορθά ονομάζεται θεωρία γιατί όσο κι αν κάτι έχει συντριπτικά στοιχεία υπέρ του είναι ΛΑΘΟΣ να το θεωρούμε τυφλοσούρτη.
----

@mgv,
[deleted]
ΆΣτο γι άλλη φορά

Νικαετός
22-08-06, 21:35
Mgv , όλα αυτά που αναφέρεις έχουν ξανασυζητηθεί , πολλά μάλιστα σε αυτό εδώ το νήμα . Καλό είναι να μην τα επαναλαμβάνεις , γιατί το μόνο που συμβαίνει είναι ένας φαύλος κύκλος , απαντήσεων - επιθέσεων κλπ .

Μια μόνο παρατήρηση . Σύμφωνα με την δική σου λογική : Θεωρείς ίδιας βαρύτητας (ηθικό όχι ποινικό) ολίσθημα , το να κλέβει - εξαπατά ένας εκπρόσωπος της εκκλησίας με έναν επιχειρηματία ή πολιτικό ? :hmm: :hmm:

Σέβομαι τα πιστεύω όλων των ανθρώπων και το δικαίωμά τους να λένε και να υποστηρίζουν την άποψή τους . Ας προσπαθήσουμε όμως για όσα λέμε να μπορούμε να υποστηρίξουμε και την ορθότητά τους . Κάπου έγραψες για το άνω θρώσκω ...συμβιβάζεται αυτό με το πίστευε και μη ερεύνα ??? Τι σε ενοχλούν λοιπόν οι επιστήμες και για να μιλήσουμε και για το θέμα μας , η θεωρία της εξέλιξης ? Δεν συμβαδίζει δηλαδή αυτή με το άνω θρώσκω ? Ή υπάρχουν μόνο ειδικές επιστήμες που επιτρέπονται ?

EvilHawk
22-08-06, 21:36
Warning @ all: Επειδή έχουμε και πιο σοβαρές δουλειές να κάνουμε απο το να κυνηγαμε κακομαθημένους, troll μηνύματα και προσωπικές επιθέσεις, ακόμα και όταν είναι μία παράγραφος σε ένα μακροσκελές μήνυμα, θα διαγράφονται άμεσα ....

PiFd
23-08-06, 02:18
8anos i'm back!
Σε αυτό με το ολόγραμμα αναφερόμουν στο ότι το μέρος και το όλον είναι ένα και το αυτό.
Έστω ότι προβάλουμε μια ολογραφική εικόνα χρησιμοποιώντας ακτίνες λέιζερ. Η εικόνα που θα δούμε θα είναι 3D. Αν μπορέσουμε και κοψουμε ένα κομματάκι της ολογραφικής πλάκας και το προβάλουμε πάλι μέσω του λέιζερ θα μας εμφανιστεί πάλι ολόκληρη η εικόνα 3D και όχι μόνο το μέρος της εικόνας που θα αντιστοιχούσε στο κομματάκι που κόψαμε. Δηλαδή η πληροφορία όλης της εικόνας περιλαμβάνεται και στο ελάχιστο κομματάκι και σε όλη την πλάκα!
Σε όλα δηλαδή υπάρχει κοινή πληροφορία. Αυτό μπορούμε να το κατανοήσουμε, αν θεωρήσουμε ότι τη στιγμή 0 που έγινε το big bang όλο το σύμπαν ήταν συμπιεσμένο σε ένα πολυ μικρό σημείο. Οποτε ότι προέκυψε απο τη μεγάλη έκρηξη (οι γαλαξίες, τα αστέρια , το κενό) περιλαμβάνουν την αρχική πληροφορία που είχε εκείνο το σημείο.

Kiwi
23-08-06, 10:12
Πάντως εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι θα βοηθηθώ ως άνθρωπος (πνευματικά και όχι υλιστικά)
αν κατάγομαι από τους πιθήκους


Καταρίπτεται ο ανθρωποκεντρισμός φυσικά, οπότε:

1) Σε βγάζει από την ανθρωποκεντρική ερμηνεία του σύμπαντος
2) Αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι μέρος ενός γενικότερου πολύ μεγαλύτερου συνόλου
3) Μειώνεται η υπεροψία σου έναντι των άλλων ειδών και γενικά του περιβάλλοντος οπότε λαμβάνεις μέτρα για την προστασία τους.
4) Μειώνεται ο φυλετικός διαχωρισμός.
5) Κατανοείς φράσεις όπως: "κάποτε ελέγχαμε το περιβάλλον για να προστατέψουμε τον ανθρώπινο πληθυσμό. Τώρα είναι η εποχή που πρέπει να ελέγξουμε τον ανθρώπινο πληθυσμό για να προστατέψουμε το περιβάλλον - Mike Salisbury"

golity
23-08-06, 12:05
Καταρίπτεται ο ανθρωποκεντρισμός φυσικά, οπότε:

1) Σε βγάζει από την ανθρωποκεντρική ερμηνεία του σύμπαντος
2) Αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι μέρος ενός γενικότερου πολύ μεγαλύτερου συνόλου
3) Μειώνεται η υπεροψία σου έναντι των άλλων ειδών και γενικά του περιβάλλοντος οπότε λαμβάνεις μέτρα για την προστασία τους.
4) Μειώνεται ο φυλετικός διαχωρισμός.
5) Κατανοείς φράσεις όπως: "κάποτε ελέγχαμε το περιβάλλον για να προστατέψουμε τον ανθρώπινο πληθυσμό. Τώρα είναι η εποχή που πρέπει να ελέγξουμε τον ανθρώπινο πληθυσμό για να προστατέψουμε το περιβάλλον - Mike Salisbury"
:oneup:

blizard
25-08-06, 13:34
4) Μειώνεται ο φυλετικός διαχωρισμός.
Οχι βρε φίλε... η σκληρότερη ρατσιστική ιδεολογία περί ανώτερων φυλών εδώ βασίστηκε.
Η μπορεί να ξεπηδήσουν ξανά στο μέλλον άλλες, που ίσως θα μπορούμε να βελτιώσουμε βιολογικά κάποιους ανθρώπους και να μην είμαστε εμείς η ανώτερη "φυλή", και θα έχουμε δικαιώματα σχετικά ανάλογα με τα σημερινά ζώα.



3) Μειώνεται η υπεροψία σου έναντι των άλλων ειδών και γενικά του περιβάλλοντος οπότε λαμβάνεις μέτρα για την προστασία τους.
Από που και ως που ? η εξέλιξη δεν περιλαμβάνει την προστασία του αδύνατου είδους ή της φύσης, ο ισχυρός επιστατεί και συνεχίζετε η εξέλιξη με την εξαφάνιση των άλλων.
Και αν εμείς είμαστε οι ισχυροί, γιατί να τα λυπηθούμε?

ΥΓ
Και τα υπόλοιπα νομίζω είναι υποσύνολο των 2 παραπάνω.

Kiwi
25-08-06, 13:59
@blizard

Ο φυλετικός διαχωρισμός προωθείται από ανθρώπους που διαστρευλώνουν τη Θεωρία Εξέλιξης των Ειδών βάσει των δικών τους συμφερόντων. Αυτό συμβαίνει σε πολλές επιστήμες και είναι κοινωνικό φαινόμενο παρά επιστημονικό.

Η Θεωρία της Εξέλιξης δεν περιγράφει την "ανωτερότητα" κάποιου είδους, αλλά την εξέλιξή του και τη σχέση του με τα άλλα είδη. Η προσάρτιση της ανωτερότητας του ανθρώπινου είδους έχει γίνει καθαρά βάσει ανθρωπωκεντρικών εννοιών και διαχωρίζει τον άνθρωπο βάσει ευφυίας, νοημοσύνης και συνείδησης - έννοιες δημιουργημένες από ανθρώπους.

Γι'αυτό το λόγο μελετώντας τη Δαρβινική Θεωρεία, μπορείς να κατανοήσεις τις συνθήκες και τις διαδικασίες μέσω των οποίων ο άνθρωπος εξελίχθηκε στη σημερινή κατάσταση χωρίς όμως αυτό να τον κάνει ανώτερο από τα άλλα ήδη. Το ότι είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας και το ότι αναπτύσει πολιτισμούς και εργαλεία δεν έχει να κάνει με τη θεωρεία της εξέλιξης αλλά με επί μέρους ανθρώπινες συμπεριφορές.

golity
25-08-06, 14:17
Από που και ως που ? η εξέλιξη δεν περιλαμβάνει την προστασία του αδύνατου είδους ή της φύσης, ο ισχυρός επιστατεί και συνεχίζετε η εξέλιξη με την εξαφάνιση των άλλων.
Και αν εμείς είμαστε οι ισχυροί, γιατί να τα λυπηθούμε?
Για αυτό μας βλέπω σύντομα να ψάχνουμε καινούργιο σπίτι, μιας και η "ανωτερότητα" κατέληξε σε υπεροψία! :down:

Kiwi
25-08-06, 15:02
Είναι λόγω αναβαθμίσεων του ΟΤΕ :lol: :p

:clap: :rofl:

Πλάκα πλάκα είναι το ασταθές το δίκτυο που παίζει και αυτό! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.