PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

aroutis
26-08-05, 15:52
Συγκεκριμένα, αν υπάρχουν και είναι σε διαφορετική μορφή από την ανθρώπινη, τότε αυτομάτως μπαίνει και άλλο έμβιο ον με ανθρώπινη νόηση στον κόσμο αυτό, πράγμα αδύνατον.Παρακαλώ... Η νόηση είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ δικαιωμα;

Καλό...

John_Nastos
26-08-05, 15:54
Ο einstein, ο μεγαλύτερος επιστήμονας όλων των εποχών, ήταν θεοσεβούμενος.Αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά.



Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, που είναι άλλωστε και προσωπική υπόθεση.




2000 χρόνια μετά, μου θυμίζει η όλη ιστορία την κυριακή που φώναζε το πλήθος:Ωσαννά, Ωσαννά, και την πέμπτη τον σταύρωνε.Όλη η πορεία του χριστού στη γη, όλα τα θαύματα και η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διδασκαλία του, έγιναν για ένα σκοπό: να είναι επίκαιρα και σήμερα και αύριο και μεθαύριο μέχρι το τέλος.Είναι τόσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ φιλοσοφημένα, που πραγματικά σκέφτεσαι ότι και 3000 χρόνια να περάσουν, πάλι επίκαιρα θα είναι.



Όπως το αντιλαμβάνεται κανείς.




Σε αυτήν την πορεία του ανθρώπινου γένους, όλα τα κατασκευάσματα του ανθρώπου έχουν αλλάξει.Αυτά που παραμένουν αναλλοίωτα, είναι τα δημιουργήματα του θεού.


Ποια είναι τα δημιουργήματα του θεού;



Όσον αφορά τους εξωγήινους και τις λοιπές αηδίες, αν κάτι υπήρχε θα είχε γίνει αναφορά στην αποκάλυψη του ιωάννη. Αν υπάρχουν πάντως, και σύμφωνα με την αποκάλυψη, μην περιμένετε να έρθουν για καλό σκοπό.



Για ποιο λόγο να υποθέσουμε ότι τα περιεχόμενα ενός γραπτού έργου ενός ανθρώπου αποτελούν προϊόν θείας έμπνευσης (αν τελικά υπάρχει θεός); Επίσης, αν υπάρχουν άλλα νοήμοντα όντα σαν τον άνθρωπο, προφανώς θα απολαμβάνουν την ίδια ελευθερία επιλογής που απολαμβάνει και ο άνθρωπος. Άρα πως μπορούν οι πράξεις τους να είναι προδιαγεγραμένες; Μπορεί να αποφασίσουν να φερθούν ειρηνικά.




Συγκεκριμένα, αν υπάρχουν και είναι σε διαφορετική μορφή από την ανθρώπινη, τότε αυτομάτως μπαίνει και άλλο έμβιο ον με ανθρώπινη νόηση στον κόσμο αυτό, πράγμα αδύνατον.


Γιατί είναι αδύνατο;





Όσον αφορά το γεγονός, ότι οι εξωγήινοι θα έχουν ανθρώπινη μορφή, σας αναφέρω ότι αυτοί υπάρχουν. 5,5 δισεκατομμύρια άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη, περιμένουν να τους γνωρίσετε. Χρειάζεστε και άλλους, εκτός από αυτούς; Και αν χρειάζεστε και υπάρχουν πόσοι είναι; 10 δισεκατομμύρια; 1 δισεκατομμύριο; ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ;

Δεν είναι θέμα του τι χρειάζομαι εγώ ή εσύ αλλά το τι υπάρχει εκεί έξω και τι μπορεί να γίνει αν συναντηθούμε και αρχίσουμε την επικοινωνία. Τι απορίες μπορεί να λύσει ο ένας στον άλλο και πως μπορεί να υπάρξει κάποιου είδους αλληλοβοήθεια. Αν υπάρχει η περίπτωση να υπάρχει κάποιο ον που μπορεί να μου πει που βρίσκομαι και γιατί υπάρχω, γιατί να μην το αναζητήσω;

apok
26-08-05, 15:58
Όσον αφορά τους εξωγήινους και τις λοιπές αηδίες, αν κάτι υπήρχε θα είχε γίνει αναφορά στην αποκάλυψη του ιωάννη.

Έχεις και εσύ τα δίκια σου!! Εσύ που τα διαβάζεις ξέρεις αν λέει τίποτα για το σημερινό κουπόνι??

pelasgian
26-08-05, 16:16
Πω, πω ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

Οι εξωγήινοι ΥΠΑΡΧΟΥΝ, αλλά θα είναι ΕΧΘΡΙΚΟΙ, και μέρος των ορδών των δαιμόνων του Σατανά, ΕΠΕΙΔΗ δεν τους αναφέρει στην Αποκάλυψη ο Ιωάννης.

Καδρονάρχη, μήπως αν άλλαζες από Mac σε Linux δεν θα τα είχες όλα αυτά;
Ξέρεις ότι Steve Jobs έκανε πολλά ναρκωτικά και συνεχώς ήταν σε meditation.
Λες να δημιουργεί «θρησκευτικές εμπειρίες» το να χρησιμοποιείς το OSX; (OSX = oh sex)

anon
26-08-05, 16:17
Ρε παιδιά, όλα αυτά περί θρησκείας και με την Αποκάλυψη και τα υπόλοιπα σχετικά με κάνουν και νιώθω άβολα. Εχω πολλούς προβληματισμούς αλλά θα παραθέσω μερικούς μόνο

1. Εαν ο χριστιανισμός (γενικά) είναι η αληθινή θρησκεία, τότε τα υπόλοιπα δισεκατομύρια ανθρώπων που δεν πιστεύουν σε αυτό, θα πάνε στην Κόλαση μόνο και μόνο επειδή έτυχε να γεννηθούν πχ μουσουλμάνοι ή βουδιστές; Μην ξεχνάμε ότι ο χριστιανισμός (γενικά) έχει μικρότερο πληθυσμό απο τον ισλαμισμό, βουδισμό, ινδουσιμό που μετράν δισ. Δεν μου κάθετε και τόσο καλά εαν θεωρούμε ότι ο Θεός είναι της αγάπης, του ελέους κλπ. Τι γίνεται με αυτούς τους ανθρώπους μου λέτε;

2. Αν ο χριστιανισμός είναι η αληθινή θρησκεία τότε τι συμβαίνει με τις διάφορες εκδοχές του; Δηλαδή εαν σωστοί είναι οι ορθόδοξοι που αποτελούν μικρότερο ποσοστό στους χριστιανούς, τότε οι άλλοι που πάνε; Και αυτοί στην πυρ το εξώτερον; Η΄ όχι;

3. Ας δεχτούμε την παλαιά Διαθήκη. Τότε ο Αδάμ και η Εύα δημιούργησαν όλο το ανθρώπινο γένος. Θα έπεσε πολύ αιμομιξία τις πρώτες χιλιάδες χρόνια (συγνώμη εαν γίνομαι σαρκαστικός). :oops: Με κάποιον φίλο μου της εκκλησίας άνθρωπο που το έθεσα το ερώτημα, μου λέει ότι συγχωρείτει και δεν είναι αμάρτημα στους πρώτους ανθρώπους για την οικονομία της εκκλησίας. Αυτό μου θυμίζει τους παπάδες που βαφτίζουν τους κεφτέδες φασόλια για να τα φάνε στην νηστείο (το τελευταίο ως αστείο που κυκλοφορεί όχι ότι συμβαίνει, εντάξει;) Ομως έχουν αποδείξει οι επιστήμονες ότι υπάρχουν σοβαρές γενετικές διαφορές στο DNA διαφόρων φυλών και μάλιστα υπάρχει και ένα project (http://sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?file=/c/a/2005/04/13/MNGQIC7FT51.DTL) στο οποίο προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να βρούν τις αρχαίες μετακινήσεις των διαφόρων φυλών και πως έχουν προκύψει οι σημερινές συνθέσεις. Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι για την Ευρώπη και γενικώς τα ινδοευρωπαικά υπάρχουν 12 ανδρικά πρότυπα dna σαν να έχουν γίνει απο 12 διαφορετικούς αρχικούς άντρες (12 θεο;;;.)

Φανταστική δουλειά για το Genographic project εδώ (https://www5.nationalgeographic.com/genographic/index.html)

pelasgian
26-08-05, 16:21
Ο einstein, ο μεγαλύτερος επιστήμονας όλων των εποχών, ήταν θεοσεβούμενος.Αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά.



Λάθος! Ο μεγαλύτερος επιστήμονας όλων των εποχών ήταν ο Alan Turing, που έφτιαξε τον υπολογιστή που αποκρυπτογράφησε το enigma machine των Γερμανών και για αυτό δεν μιλάμε Γερμανικά τώρα (Σιχαμερή γλώσσα, γεμάτη άρθρα, τεράστιες λέξεις κλπ).

Ο Alan ήταν ομοφυλόφιλος, άρα... ; :p

edit: να μη σου πω ότι ο Isaac ήταν Εβραίος και ότι είχε πόδια αθλητή.

Avatar
26-08-05, 16:21
"Αντιο και ευχαριστω για τα ψαρια";

Πού είναι βρε παιδί μου να δεις εκείνος π.χ. ο Tyrannosaurus Rex που έχει μείνει "αναλλοίωτος";

Α πέτυχα προχθές έναν που έκανε βόλτα στην Ακαδημίας.:rotfl:






Ο einstein, ο μεγαλύτερος επιστήμονας όλων των εποχών, ήταν θεοσεβούμενος.Αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά.

1ον, καλό είναι να μην βάζουμε ταμπέλες σε ανθρώπους. Νομίζω πως το παραγενίκευσες για να δώσεις βάρος στο επιχείρημα σου. Ήταν σίγουρα από τους μεγαλύτερους επιστήμονες (ίσως και ο μεγαλύτερος, δεν ξέρουμε) της εποχής του όμως.

Συνεχίζοντας την σκέψη του anon, θα μπορούσα να σου πω έναν μεγάλο αριθμό από επιστήμονες που ΔΕΝ πιστεύουν/πίστευαν. Δεν έχει νόημα. Το παράλογο και σημειώνω, παράλογο θα ήταν να μην υπάρχει κανένας επιστήμονας θρησκευόμενος ή κανένας επιστήμονας άθεος. Πιθανοτικά και μόνο κάτι τέτοιο έχει απειροελάχιστες πιθανότητες να συμβεί. Ιδιαίτερα όταν η αίσθηση της πίστης (και απόσο θυμάμαι και από τα σχολικά βιβλία κτλ.) πηγάζει από την θέληση του ανθρώπου να έρθει σε επαφή με κάτι μεγαλύτερο από τον ίδιο (επειδή νιώθει ένα κενό). Αυτό έχει σχέση πιο πολύ με την ψυχολογία και όχι τόσο με τις επιστημονικές γνώσεις. Είναι θέμα του καθενός, ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει. Βέβαια αυτά τα δυο (υπάρχει/δεν υπάρχει), η απόδειξή τους δεν είναι ισότιμη. Και όσον αφορά τους εξωγήινους, σαν πολύ εγωιστικό δεν είναι; Πως σε όλο το σύμπαν δεν μπορεί να δημιουργηθούν συνθήκες για ανάπτυξη της ζωής; Στο σύμπαν, το οποίο δεν είναι στάσιμο και μεταβάλλεται συνεχόμενα με δις/τρις/->άπειρες παραμέτρους; Και όλα αυτά από κάποιον που πιστεύει πως υπάρχει ένα ανώτερο ον για το οποίο δεν έχει χειροπιαστές αποδείξεις και το οποίο επικοινωνεί μαζί του μόνο μέσω των συναισθημάτων του; Ειρωνικό δεν είναι; Πιθανοτικά και μόνο, είναι πιο πιθανό να υπάρχουν εξωγήινοι (πιθανοτικά μιλώντας, μην πέσετε να με φάτε).



Υ.Γ. Αυτό με τον Μπάμπη θα μείνει στην ιστορία :p

EDIT:

Οι εξωγήινοι ΥΠΑΡΧΟΥΝ, αλλά θα είναι ΕΧΘΡΙΚΟΙ, και μέρος των ορδών των δαιμόνων του Σατανά, ΕΠΕΙΔΗ δεν τους αναφέρει στην Αποκάλυψη ο Ιωάννης.
Χμ... αυτό μου θυμίζει warcraft 3.. Λες;;;;

pelasgian
26-08-05, 16:32
Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι για την Ευρώπη και γενικώς τα ινδοευρωπαικά υπάρχουν 12 ανδρικά πρότυπα dna σαν να έχουν γίνει απο 12 διαφορετικούς αρχικούς άντρες (12 θεο;;;.)

Μα τον ΡΑ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Όμως είπες 12 διαφορετικούς άντρες. Τι γίνεται όμως με τις Θεές; Το δωδεκάθεο δεν ήταν Θεοί όλοι, είχαν και Θεές. :mrgreen:

Μα την Αφροδίτη, δεν θα το άντεχα αν η Αθηνά που και πού το έπαιζε και αντράκι. :p

Μα τα μούσια του Ποσειδώνα, αφήστε τη κοσμογονία στον Ωκεανό και την εξέλιξη στο Δαρβίνο. Τα των θεών στους Θεούς, (π.χ. τσίκνα και σπονδές) και των θνητών στους θνητούς (thanks for all the lamb chops!)

p.s. Wan, δεν έβλεπες εμένα σαν τον T.Rex χθες δεν είναι;

tzanerman
26-08-05, 16:33
Μαγκες, τα περι χριστιανισμου, εξωγηινων, κτλ ανηκουν σε αλλα θρεντς. Εδω μιλαμε για την θεωρια του δαρβινου οπως ισχυει σημερα και τις ενδειξεις/αποδειξεις που την ενισχυουν. Ολα τα αλλα ειναι οφ-τοπικ.

Τζανερμαν

pelasgian
26-08-05, 16:54
-Αν οι δώδεκα θεοί ήταν εξωγήινοι όμως; :p
-Αν το ότι οι χριστιανοί μας «έσωσαν» από την «αμαρτία» του σεξ, τη καλοπέρασης και μας βάλαν στο «παράδεισο» της ενάρετης ζωής και των τύψεων ήταν η πραγματική εκδήλωση του Εωσφόρου;
-Αν οι Εβραίοι είχαν δίκιο;
-Αν ο Elvis όντως ζει και όλα είναι μία συνομωσία της κυβέρνησης στη ζώνη 52;
-Πότε είδατε τελευταία φορά ότι ο αρχιεπίσκοπος δεν έχει πράγματι ουρά;
Ε;

Διαβάστε τώρα και το «The Demon-Haunted World : Science as a Candle in the Dark»
Το μόνο κακό με αυτό το βιβλίο είναι ότι είναι «daemon» και όχι demon ούτε denon ούτε amiga demo.

Ducklord
26-08-05, 17:03
Τζάνερμαν, όχι κατ' ανάγκη. Αν δεν απατώμαι, στη ΝΑΣΑ υπάρχουν "ξενοβιολόγοι", βιολόγοι δηλαδή με ειδίκευση στο "πως θα εξελισσόταν η ζωή σε περιβάλλοντα διαφορετικά από τη γη". Άρα; Άρα, μιλάμε για Διαστημοδαρβινιστές με Αμερικανοκρατικές επιχορηγήσεις που υπολογίζουν τις υπομεταλλάξεις των πρωτοαμοιβαδικών οργανισμών σε διαπλανητικές αεριοθάλασσες.

Ω, μεγάλε Μπάμπη, πως το έγραψα ετούτο;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

tzanerman
26-08-05, 17:14
Τζάνερμαν, όχι κατ' ανάγκη. Αν δεν απατώμαι, στη ΝΑΣΑ υπάρχουν "ξενοβιολόγοι", βιολόγοι δηλαδή με ειδίκευση στο "πως θα εξελισσόταν η ζωή σε περιβάλλοντα διαφορετικά από τη γη". Άρα; Άρα, μιλάμε για Διαστημοδαρβινιστές με Αμερικανοκρατικές επιχορηγήσεις που υπολογίζουν τις υπομεταλλάξεις των πρωτοαμοιβαδικών οργανισμών σε διαπλανητικές αεριοθάλασσες.

Ω, μεγάλε Μπάμπη, πως το έγραψα ετούτο;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

:worthy: :worthy: :worthy:

Με μια διαφορα, δεν ξερουμε αν η θεωρια του Δαρβινου θα ισχυει και σε περιβαλλοντα διαφορετικα απο αυτο της γης, ή και ακομα και σε ιδια με της γης περιβαλλοντα αλλα σε αλλους πλανητες...

Τζανερμαν

Ducklord
26-08-05, 17:38
Μα, Τζάνερ, είναι λογικό: όπως "μαθαίνεις από τα λάθη σου", έτσι "προσαρμόζεσαι στο περιβάλλον σου"

Ακόμη και αν το "προσαρμόζεσαι στο περιβάλλον σου" μεταφράζεται σαν "εξαφανίζεσαι στο στομάχι του Φιλικόσαυρου*, για να κάνεις χώρο για πιο ισχυρά ήδη του πλανήτη"

Φιλικά
Παπιάρχοντας

* Τι, όλο για τυρανικά πλάσματα θα μιλάμε; Αφού ζούμε σε ένα κόσμο... αγάπης και αλληλεγγύης!

Avatar
26-08-05, 17:39
tzanerman πάλι όχι κατ'ανάγκη, διότι :

χοντρά χοντρά (πολύ χοντρά), και ελπίζω να μην κάνω κάτι λάθος, η Δαρβινική θεωρία λέει πως επικρατεί ο ικανότερος του είδους. Αυτό ίσχυε και για την εξέλιξη του ανθρώπου. Μπορεί κάποια στιγμή να μην επέζησε ο πιο δυνατός, ο πιο ψηλός αλλά ουσιαστικά ο πιο έξυπνος, που πήγαινε και κουτούπωνε την γυναίκα του πιο δυνατού που έβγαινε για κυνήγι και εν τέλει αυτού τα γονίδια έμειναν. Λογική η οποία έχει παρατηρηθεί και σε άλλα είδη, όπως ένα είδος πουλιού (δεν θυμάμαι που), το οποίο λειτουργεί ως εξής :
είναι μονογαμικό, επειδή το θηλυκό δεν μπορεί από μόνο του να θρέψει και να προστατεύσει το μικρό, και έτσι βρίσκει ένα ικανό αρσενικό να την βοηθήσει. Μόνο που τα γονίδια αυτού μπορεί να μην είναι τα καλύτερα, απλά το επέλεξε επειδή θα "κάτσει" αργότερα. Μόνο που, αν ο γείτονας έχει καλύτερα γονίδια, όταν λείπει το αρσενικό, μπορεί να του την "κάνει" και να πάρει από την μια τα γονίδια τα "καλά" και από την άλλη να έχει το αρσενικό που θα μείνει, το οποίο θα νομίζει ότι είναι δικά του παιδιά (εκτός βέβαια αν τους πιάσει στα πράσσα, οπότε και φεύγει και πάει τα πίνει σε ένα μπαράκι ακούγοντας σκυλάδικα).

Βέβαια η εξέλιξη της θεωρίας της εξέλιξης του Δαρβίνου, η οποία "κολλάει" και την σεξουαλική επιλογή για την συνέχεια του είδους (και η οποία εξηγεί την απέχθεια του Δαρβίνου για τα παγώνια- επειδή δεν μπορούσε να εξηγήσει την μεγάλη και δυσχερή ουρά που έχουν η οποία δεν εξηγιότνα με την θεωρία του "δυνατότερου"- αλλά με την θεωρία της σεξουαλικής επιλογής) δεν μπορώ να καταλάβω σε τι είδους περιβάλλον θα μπορούσε να μην ισχύει. Και αυτό το λέει ο Μπάμπης μέσα μου, δεν έχω αποδείξεις, έτσι το λέω (δεν είμαι υπεύθυνος, έτσι το πέταξα).

tzanerman
26-08-05, 18:16
Ντακλορντ και Αβαταρ, εχετε δικιο, αλλα, μπορειτε να αποκλεισετε την περιπτωση ενα ειδος σε ξενο παριβαλλον να μην εχει καθολου ανταγωνιστες; Να μην εχει εξελιχθει καθολου (ενα μερος του οποιου τα μονα οντα να ειναι ολα βακτηρια, ή αμοιβαδες); Εξαιρετικα απιθανο, αλλα μπορουμε να αποκλεισουμε την περιπτωση;

Τζανερμαν

Avatar
26-08-05, 18:45
Εξαιρετικά απίθανο να γίνει αυτό δεν είναι, αφού κάπως έτσι είναι πιθανόν να ξεκίνησε η ζωή και εδώ. Απλά σε περίπτωση έλλειψης φυσικού εχθρού, τότε εξελίσσονται όλα τα "instances" του είδους. Βέβαια ένα τέτοιο περιβάλλον δεν είναι δυνατόν να ισορροπήσει, αφού η συνεχής αναπαραγωγή του είδους θα επιφέρει κάποια στιγμή κάποιο πρόβλημα : είτε τον κορεσμό του συστήματος, όπου δεν θα υπάρχει φαί για όλους (πού ήτανε ρε γαμώτο που είχα διαβάσει στο βιβλίο της βιολογίας κάποιας τάξης του λυκείου νομίζω- του έτους ~2000 που είχανε αλλάξει λίγο τα βιβλία για κάποια έρευνα που είχε δείξει ένα είδος ποντικιού που είχε αναπαραχθεί ανεξέλεγκτα ελλείψει φυσικού εχθρού και στο τέλος δεν είχανε φαί και αυτοκτονούσανε - πέφτανε από έναν γκρεμό), είτε θα υπάρξει κάποια μετάλλαξη και θα υπάρξει και 2ο είδος κτλ.


Μην πάμε μακριά. Σε μια τέτοια κατάσταση είμαστε περίπου εμείς τώρα. Ο Chosen (ο άνθρωπος δηλαδή), είναι το dominant species στον πλανήτη. Κανένας δεν μπορεί να του αντισταθεί και αναπαράγεται συνεχώς. Δεν υπάρχει κανένα άλλο εμπόδιο παρά ο ίδιος του ο εαυτός. Και αυτός είναι που αλλάζει τις ισορροπίες τώρα στον πλανήτη. Στο όνομα του .. ... .. . .. ... . χρήματος κάνει,ράνει, δείχνει και διαταράσσει τις ισορροπίες. Ε, κάποια στιγμή θα γίνει μια μεγάλη αλλαγή και θα φέρει τα πράγματα στην ισορροπία πάλι.

pelasgian
26-08-05, 18:49
Ο Χριστιανισμός δεν μπορεί να συγχωρέσει ένα πράγμα στη θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου.

Δεν είναι ότι ισχυρίζεται (σα δεν ντρέπεται!) ότι ο κόσμος δεν έχει βάθος χρόνου μόνο τις 40 γεννιές που αναφέρει στη βίβλο.

Δεν είναι ότι ισχυρίζεται ότι τα είδη του κόσμου δεν τον έφτιαξε ο Θεός αλλά είναι προϊόν εξέλιξης.

Δεν είναι ότι ισχυρίζεται ότι δεν υπήρχαν πρωτόπλαστοι, αλλά ούτε και παράδεισος.

Δεν είναι ότι ισχυρίζεται πως προερχόμαστε από το πίθηκο.

Αυτό που τους διαλύει, είναι ότι οι «καλοί» άνθρωποι δεν ζουν μετά θάνατο επειδή θα πάνε στο παράδεισο, αλλά γιατί κάναν ΠΟΛΥ ΣΕΞ, με ΩΡΑΙΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ. Αυτό δεν μπορούν να το επιτρέψουν. Είπαμε: sex? no thank you, we are christians!

kadronarxis
26-08-05, 19:05
Τόση επίθεση εναντίον του χριστιανισμού, πρώτη φορά βλέπω.
Τόσο μηδενιστές είστε ρε παιδιά;

Την επόμενη φορά, στον τηλεφωνητή σας, αφήστε το μύνημα: οου χου χου χου ου χου χου χου χου.....

Άντε στα δέντρα, για καμιά μπανάνα.

ΘΑ επανέλθω, με περισσότερα, αργότερα.

pelasgian
26-08-05, 19:17
ου χου χου χου χου ου χου χου χου χου χου

(Γιατί να το βάλεις στη τηλεφωνητή, όταν υπάρχει το forum, το email κλπ; ) :p

Μπανάνα; χμ, έχω μερικές κάτω. Πάνε ωραία με γιαουρτάκι και το all bran!

ου χου χου χου ου χου χου χου ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, αααααααααααακκκκκκκκκκ, ου χου, χου, χου...

http://milmaisuma.leiturascom.net/arquivo/bonobo-sex-.jpg

(Ο προ-προ-προ ... 1000 ... προπάπους με τη προγιαγιά)

edit: εγώ είμαι ένα-μηδενιστής I/O, on/off, yes/no, true/false.

tzanerman
26-08-05, 19:38
Μας αποκαλει μηδενιστες αυτος που δεν δεχεται υπαρξη αλλου οντος με ανθρωπινη νοημοσυνη, βασιζομενος στην Αποκαλυψη του Ιωαννη; Παω να φαω την μπανανα μου.

Τζανερμαν

apok
26-08-05, 19:47
Μάλιστα.. Το ακούσαμε και αυτό!!! Μηδενιστής επειδή δέχομαι 2 απόψεις, διαβάζω και κρίνω ποιά για μένα είναι η πιθανότερη!! Για μένα!! ΜΟΝΟ!! Για πάρτη μου!!
Ενώ " οι άλλοι " που δεν δέχονται τίποτα περισσότερο από κάτι γραπτά που έχουν υποστεί τις αλλαγές και ΤΙΣ αλλιοώσεις ανά τους αιώνες ( αν υπήρχαν ποτέ τα πρωτότυπα... κανείς δεν τα έχει δει άλλωστε ) είναι οι ανοιχτόμυαλοι!!
Πάω να φάω την τελευταία μου μπανάνα και να έχω το τελάρο ετοιμοπόλεμο.. Όλο και κάπου θα χρειστεί.. Ή για να ανέβω σε κάνα δέντρο για banana refill ή για κάνα shoot em up...

Υ.Γ ρε ψάξατε μέσα σας?? Αν ναι τι βρήκατε?? Σας μίλησε κανείς??
Υ.Γ2 των φρονίμων τα παιδια.... Σε λίγο που στο profile μου θα λέει Master of technology πρέπει να έχω και εγώ για avatar Έκείνον ή δεν είναι απαραίτητο?? Ένας mod να με πληροφορήσει please

pelasgian
26-08-05, 19:58
@Apok δεν είμαστε εμείς μηδενιστές, άλλοι είναι τα μηδενικά.

mastermind
26-08-05, 20:01
1. Εαν ο χριστιανισμός (γενικά) είναι η αληθινή θρησκεία, τότε τα υπόλοιπα δισεκατομύρια ανθρώπων που δεν πιστεύουν σε αυτό, θα πάνε στην Κόλαση μόνο και μόνο επειδή έτυχε να γεννηθούν πχ μουσουλμάνοι ή βουδιστές; Μην ξεχνάμε ότι ο χριστιανισμός (γενικά) έχει μικρότερο πληθυσμό απο τον ισλαμισμό, βουδισμό, ινδουσιμό που μετράν δισ. Δεν μου κάθετε και τόσο καλά εαν θεωρούμε ότι ο Θεός είναι της αγάπης, του ελέους κλπ. Τι γίνεται με αυτούς τους ανθρώπους μου λέτε;

Και ποιος σου είπε οτι υπάρχει κόλαση? Αν κάνω κάτι ασχημο θα με "κυνηγάει" μέσα μου μέχρι να βρω τρόπο να επανορθώσω,δεν χρειάζεται καμία κόλαση για να τιμωρηθώ. Ίσως αυτό είναι το νόημα,με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα "πληρωθείς". Λοιπόν τα χριστούγεννα που μας πέρασαν πέθανε ο παππούς μου που τον θεωρώ ως εναν απο τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει,συνήθιζε να μου λέει πως δεν θα πρέπει ποτένα αδικίσω κανέναν αλλα να διεκδικώ μέχρι θανάτου τα δικά μου. Πράγματι στην ζωή του αδικήθηκε πολύ αλλα δεν αδίκησε κανέναν,ξέρεις ποιο ήταν το τέλος του? Πέθανε όρθιος! Λεβέντης! Στην αγκαλιά όλων μας... Έτσι πληρώνονται οι πράξεις μας.


2. Αν ο χριστιανισμός είναι η αληθινή θρησκεία τότε τι συμβαίνει με τις διάφορες εκδοχές του; Δηλαδή εαν σωστοί είναι οι ορθόδοξοι που αποτελούν μικρότερο ποσοστό στους χριστιανούς, τότε οι άλλοι που πάνε; Και αυτοί στην πυρ το εξώτερον; Η΄ όχι;

Δεν συγχωρείται η άγνοια. Αν πιστεύεις οτι σκοτώνοντας κάνεις καλό τότε ένα καζάνι εκει κάτω έχει χαραγμένο το όνομά σου.


3. Ας δεχτούμε την παλαιά Διαθήκη. Τότε ο Αδάμ και η Εύα δημιούργησαν όλο το ανθρώπινο γένος. Θα έπεσε πολύ αιμομιξία τις πρώτες χιλιάδες χρόνια (συγνώμη εαν γίνομαι σαρκαστικός). :oops: Με κάποιον φίλο μου της εκκλησίας άνθρωπο που το έθεσα το ερώτημα, μου λέει ότι συγχωρείτει και δεν είναι αμάρτημα στους πρώτους ανθρώπους για την οικονομία της εκκλησίας. Αυτό μου θυμίζει τους παπάδες που βαφτίζουν τους κεφτέδες φασόλια για να τα φάνε στην νηστείο (το τελευταίο ως αστείο που κυκλοφορεί όχι ότι συμβαίνει, εντάξει;) Ομως έχουν αποδείξει οι επιστήμονες ότι υπάρχουν σοβαρές γενετικές διαφορές στο DNA διαφόρων φυλών και μάλιστα υπάρχει και ένα

Αυτά που γράφονται στην Αγία Γραφή κατα εμένα είναι παραμυθάκια που μέσα τους κρύβουν την αλήθεια αλλα θέλει κόπο να την βρεις. Κάποιος θα ρωτήσει μα γιατί μας τα έδωσε έτσι και δεν μα ταπε χύμα? Μα γιατί είναι πιο εύκολο να απομνημονευτούν και να μην χαθούν με το πέρας του χρόνου,για σκέψου αν μας έδινε μια βιβλιοθήκη με άπειρους τόμους για το πως δουλεύει ο κόσμος γύρω μας(μου θυμίζει την Bίβλο της C) θα χάναμε τα αυγά και τα πασχάλια άσε που στο πρώτο κενό εκπαίδευσης δεν θα μας έμενε τίποτα. Εδω 400 χρόνια ήμασταν υπόδουλοι και το μόνο που περνούσε απο γενιά σε γενιά ήταν οι ιστορίες,οι μύθοι και ελάχιστη "καθαρή" γνώση!

Υ.Γ: Όλα τα παραπάνω με την υπόθεση οτι υπάρχει το Αδημιούργητο ον που ονομάσαμε Θεό

Υ.Γ 2: Κρίνω τα πάντα και προσπαθώ να βρω τι πραγματικά ισχύει και τι όχι. Δεν κατέχω την αλήθεια οπότε πάω ψάχνοντας αφου δεν μπορώ να απορρίψω τίποτα. Όποιος αρκείται σε δογματισμούς δεν ανήκει στο ανθρώπινο βασίλειο...ξέμεινε πιθηκάνθρωπος.

yiapap
26-08-05, 20:07
wan, μη μου την ξαναπείς γιατί θα μαλώσουμε οικτρά, και δεν το θέλω.Αναφέρω τη γνώμη μου, σεβαστή, όπως σεβαστή και η δική σου.

Ο einstein, ο μεγαλύτερος επιστήμονας όλων των εποχών, ήταν θεοσεβούμενος.Αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά.
Θα σου την πω εγώ: Το παραπάνω λέει όσα και το "Ο Δαρβίνος ήταν Ρατσιστής", "Ο Alan Turing ομοφυλόφιλος". Τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.
Α και κάτι ακόμη... ποια εποχή "διέρευσε αυτή η "θεοσέβεια"; Μήπως τη δεκαετία του 40-50 όταν ο Αϊνστάιν δούλευε στην Αμερική και πληρωνόταν από το ποίμνιο των ευαγγελιστών; Γιατί αν τώρα κατηγορούμε τον Bush & τη συμμορία του, τότε όποιος δήλωνε μη θεοσεβούμενος στην Αμερική τον έτρωγε η μαρμάγκα.



Σε αυτήν την πορεία του ανθρώπινου γένους, όλα τα κατασκευάσματα του ανθρώπου έχουν αλλάξει.Αυτά που παραμένουν αναλλοίωτα, είναι τα δημιουργήματα του θεού.O αναλλοίωτος T-Rex του Wan με καλύπτει απόλυτα. Όπως και ο διάβολος της τασμανίας ο οποίος έχει εκλείψει γύρω στο 1930 και υπάρχει ακόμη και σε κινηματογραφικά επίκαιρα.


Όσον αφορά τους εξωγήινους και τις λοιπές αηδίες, αν κάτι υπήρχε θα είχε γίνει αναφορά στην αποκάλυψη του ιωάννη. Αν υπάρχουν πάντως, και σύμφωνα με την αποκάλυψη, μην περιμένετε να έρθουν για καλό σκοπό.Αφού δεν υπάρχει αναφορά σύμφωνα με την αποκάλυψη; Πως θα έρθουν για κακό σκοπό, πάλι σύμφωνα με την αποκάλυψη;
Βρε μήπως βλέπεις πολύ τον Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC και πήρες και το φυλακτό;



Όσον αφορά το γεγονός, ότι οι εξωγήινοι θα έχουν ανθρώπινη μορφή, σας αναφέρω ότι αυτοί υπάρχουν. 5,5 δισεκατομμύρια άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη, περιμένουν να τους γνωρίσετε. Χρειάζεστε και άλλους, εκτός από αυτούς; Και αν χρειάζεστε και υπάρχουν πόσοι είναι; 10 δισεκατομμύρια; 1 δισεκατομμύριο; ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ;
Θέλουμε να δούμε αν στέκει η θεωρία της εξέλιξης στον Σείριο Β. Επίσης αν στη Βίβλο τους γράφει:

"Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και τον Σείριο Β X64. O δε Σείριος Β X64 ήτο άμορφος και έρημος, και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και Πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφάνειας των υδάτων. Και είπεν ο Θεός, Γενηθήτω φως. και έγινε φως. και είδεν ο Θεός το φως ότι ήτο καλόν, και διεχώρισεν ο Θεός το φως από του σκότους. Kαι εκάλεσεν ο Θεός το φως ημέραν, το δε σκότος εκκάλεσε, νύκτα. Και έγεινεν εσπέρα, και έγινε πρωί, ημέρα πρώτη....

Και είπεν ο Θεός: Ας κάμωμεν μικρόν Gray κατ' εικόνα ημών και καθ' ομοίωσιν ημών... Και εποίησεν ο Θεός τον Gray κατ' εικόνα εαυτού. Κατ' εικόνα Θεού εποίησεν αυτόν."

Αλλά είπαμε... μέχρι τότε θα έχει γεμίσει η Βίβλος αλληγορίες.
Ψάχνοντας το παραπάνω απόσπασμα βρήκα δύο ΦΟΒΕΡΑ links:
To ένα (http://www.jba.gr/gr/Articles/jbasep96.htm#%E5%E9%EA%EF%F3%E9%F4%E5%F4%F1%DC%F9%F1%E1) λέει ότι η Γένεση δεεεεεν αναφέρεται απαραίτητα (sic) στη δημιουργία της γης και του σύμπαντος, αλλά μόνο του ανθρώπου και έλαβε χώρα μετά την απομάκρυνση των δεινοσαύρων...
Το άλλο (http://www.oodegr.com/oode/genesis/genesis.htm) ότι η Γένεση επαληθεύει την επιστήμη αφού αναφέρει τα πλάσματα με τη σειρά που εξελίχθηκαν! Μάλιστα προχωράει τόσο ώστε να ονοματίσει και τις περιόδους (ποια "ημέρα" είναι ποια περίοδος)

Άρα... τζάμπα φωνάζετε! Αφού η Βίβλος ΜΙΛΑΕΙ για την εξέλιξη... Βέβαια με μεταφορές και αλληγορίες αλλά όπως λέει και το περιοδικό του viron "ποιος κολλάει στις λεπτομέρειες"...


<edit>και κάντε πλάκα στη Βίβλο του Σείριου Β Χ64 να τα γράφει ΕΤΣΙ :lol:

stamiak
26-08-05, 20:42
Δεν νοιωθω υποχρεωμένος να σου "αποδείξω" κάτι, αλλά θα σου πώ αυτό. Ο Χριστός ήρθε σε αυτό τον κόσμο και ΔΙΔΑΞΕ κάποιες ιδέες.

Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ, η ΕΚΚΛΗΣΙΑ αν θές απο κει και πέρα, τα ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, οι ΔΟΞΑΣΙΕΣ, τα ΡΑΣΑ, η ΙΕΡΑΡΧΙΑ κλπ, είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ πράγματα, και όχι του Χριστού, οπως κάποιοι σε έχουν κάνει να πιστεύεις.

Μη τα μπλέκεις.


Το μόνο που βλέπω είναι πως όχι μόνο δεν γνωρίζεις την ιστορία του χριστιανισμού, όχι μόνο δεν γνωρίζεις ούτε τι είναι ακριβώς, ούτε τι γνωρίζουμε γι αυτόν και την διάδωσή του, επίσης αξιώνεις να λες ότι θες χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να δώσεις εξηγήσεις.

Αν λοιπόν λες ότι νά 'ναι και επιμένεις σε αυτό, τότε να μην απαιτείς λογικές εξηγήσεις από όσους διαφωνείς.

-

pelasgian
26-08-05, 20:43
Δεν συγχωρείται η άγνοια. Αν πιστεύεις οτι σκοτώνοντας κάνεις καλό τότε ένα καζάνι εκει κάτω έχει χαραγμένο το όνομά σου.



Εξαρτάται από τον ΠΟΙΟΝ σκοτώνεις.
Υπάρχει μία σειρά ανθρώπων που ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα τραγουδούσα για αυτούς:
No more night
we've seen the light
let it shine on bright

Hang him higher, higher
Put the man on the fire

Draw bridge down
Cut it to the ground
We gotta dance around the fire, the fire, the fire

Αν και το δίκο μου το στυλάκι θα ήταν περισσότερο με τσεκούρι φωνάζοντας "here comes Johny!"

Εξάλλου από πότε οι Χριστιανοί απεχθάνονται το έγκλημα και το φόνο;
Σιγά, και οι σταυροφορίες τι ήταν; Κακές φήμες;

Εξάλλου προχθές είχε στη τηλεόραση περίπτωση αφροαμερικανής που όταν ο τρίχρονος γιός της πυροβόλησε τη δεκάχρονη κόρης της εκείνη είπε «εμείς καλοί χριστιανοί, ας προσευχηθούμε να ζήσει η κόρη μας».

Με τέτοιους Χριστιανούς, εγώ προτιμώ τους άπιστους!
Δηλαδή μεταξύ ενός Χριστιανικότατου KuKuxKlan και του ενός φιλήσυχου Βουδιστή, γιατί να προτιμήσουμε τον πρώτο;

@yiapap σοβαρά τώρα συζητάς με τους χριcτιανούc κατά πόσον ο Δαρβίνος είχε δίκιο επειδή δεν απέδειξε ότι η ΘΕΣΙΣ (*) του πιθανόν να μην ισχύει αλλού στο γαλαξία σε ... εξωγήινους; Αφού δεν παραδέχονται καν ότι ΠΙΘΑΝΟΝ να υπάρχουν, ακόμα και αν η εξίσωση drake πιθανολογεί ότι ΙΣΩΣ. Αλλά και αν υπάρχουν, θα είναι κακοί γιατί ... δεν τους αναφέρει ο Ιωάννης στην Αποκάλυψη.

ΕΛΕΟC.

(*) το θεωρία προέρχεται από το «Θεόν ορώ» και επειδή εγώ τις δικές μου τις βγάζω από το κώλο μου, και δε βλέπω κανέναν Θεό, η λέξη δεν με εκφράζει και τη θεωρ... φτου!, πιστευ... φτου! νομίζω ότι είναι λάθος.

stamiak
26-08-05, 21:00
Τρίχες κατσαρότατες ξέρεις. Μαύρα ναρκω-θυμιατωμένα μεσάνυχτα έχεις επί παντός επιστημονικού επιστητού. Τσαρλατάνε.


Καλά ρε παιδιά, τι ηλίθιος είναι αυτός;

pelasgian
26-08-05, 21:01
Το μόνο που βλέπω είναι πως όχι μόνο δεν γνωρίζεις την ιστορία του χριστιανισμού, όχι μόνο δεν γνωρίζεις ούτε τι είναι ακριβώς, ούτε τι γνωρίζουμε γι αυτόν και την διάδωσή του, επίσης αξιώνεις να λες ότι θες χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να δώσεις εξηγήσεις.

Αν λοιπόν λες ότι νά 'ναι και επιμένεις σε αυτό, τότε να μην απαιτείς λογικές εξηγήσεις από όσους διαφωνείς.

-

Συγνώμη, εσύ ξέρεις πυρηνική φυσική, μηχανική, αστρονομία, βιολογία, γενετική ή ό,τι άλλο χτυπάς στο κεφάλι με το φανατισμό σου; Σιγά, ό,τι και να σου πούμε κοιτάς στα κυτάπια σου και λες «α, δεν το λέει πουθενά εδώ, δεν υπάρχει». Ούτε για Unix IPC λέει εκεί, αλλά αυτή τη στιγμή σου μιλάω μέσω ενός POSIX socket. Πάω να δω τηλεόραση τώρα, αλλά ούτε αυτή υπάρχει, δεν την λέει η βίβλος.

Κατάλαβες, επειδή μας χαλάει τη σούπα ο Δαρβίνος, να διδάξουν και ψέμματα στα σχολεία ως δήθεν «επιστημονικά». Να καταλήξει δηλαδή η διαμάχη της θρησκείας εκκλησίας σε κάτι σαν «διαφωνία απόψεων» στα πλαίσια του «επιστημονικά αποδεκτού» και όχι ως κόντρα του φωτός με σκοτάδι.

Μόνο τις ποδιές των επιστημόνων να δεις και τα ράσσα των παπάδων, θα καταλάβεις ποιος είναι με τη «σκοτεινή πλευρά της δύναμης».

no_logo
26-08-05, 21:05
Καλά ρε παιδιά, τι ηλίθιος είναι αυτός;

Εν χριστώ αδελφέ αμαρτάνεις χρησιμοποιώντας βωμολοχίες :evil:

blizard
26-08-05, 21:11
Τρίχες κατσαρότατες ξέρεις. Μαύρα ναρκω-θυμιατωμένα μεσάνυχτα έχεις επί παντός επιστημονικού επιστητού. Τσαρλατάνε.
Τσαρλατάνος είσαι εσύ και μάλιστα με ιστορική απόδειξη από άλλους τσαρλατάνους που σκέφτονταν και ενεργούσαν ακριβώς όπως εσύ.
Είναι πολύ εύκολο να σου εξηγήσω πως έχεις ακριβώς την ηλίθια "λογική" των Ναζί και του κάθε επιφανειακώς «επιστημονικός» σκεπτόμενου ανθρώπου, αλλά δεν θέλω να χαλάσω το topic.
Ακόμα και το ανάλογο μίσος προς τους εβραίους(εκκλησία εδώ) έχεις , για να μας θυμήζεις εποχές που η λογική το μέτρο και η συζήτηση δεν πέρναγαν.


Σύμφωνα με τους ανθρωπολόγους συνηπήρξαν για μεγάλο χρονικό διάστημα οι homo sapiens sapiens και οι home sapiens neaderdalis. Αρκετά διαφορετικοί. Ο λόγος που εξαφανίστηκαν οι Νεάντερνταλ, οι οποίοι και αυτοί ήταν έξυπνοι άνθρωποι, είχαν εργαλεία και κάποιας μορφής γλώσσα, ήταν η υπογεννητικότητα. Υπόψη ότι δεν υπήρχε γενετική ομοιότητα και έτσι δεν μπορούσαν να υπάρξουν επιμιξίες στα δύο είδη ή εαν υπήρχαν θα ήταν στήρα (όπως τα άλογα και τα γαιδούρια σαν να λέμε).
Οι Νεαντερταλ δεν ξέρουμε γιατί εξαφανίστηκαν , είναι ένα από τα πολλά μυστήρια που υπάρχουν.
Ο τρόπος εξαφάνισης που λές είναι απλά μια θεωρεία από τις τόσες που προσπαθούν να εξηγήσουν τα ανεξήγητα, και δεν υπάρχουν στοιχεία ούτε για αυτή.
Μάλιστα , πλέων θεωρείτε πιο πιθανό ο Νεάντερταλ να μην ήταν τίποτα άλλο από μιμητικό ζώο, αφού τα εργαλεία και τα στολίδια εμφανίζονταν ταυτόχρονα ή μετά από την εμφάνιση στον άνθρωπο ,και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι είχε αναλυτική σκέψη και ικανότητα μετάδοσης μεγαλύτερη από ενός σημερινού πιθήκου.



Μα, ρε φίλε, ΔΕΝ υπάρχουν ΑΥΤΑ "στο μυαλό μας". Η "πίστη" υπάρχει "στο μυαλό μας"! Αυτά υπάρχουν βαθειάααα στη γη, μέσα σε πάγους, στον πάτο της θάλασσας, σε μουσεία, σε εργαστήρια... Και η παρατήρησή τους, ο έλεγχός τους και η λήψη συμπερασμάτων από αυτά έχει μία απτή, υπαρκτή αφετηρία. Αντίθετα, η πίστη είναι αποκλειστικά-και-μόνο στο μυαλό σου (στην "ψυχή" σου). Μην τα παρουσιάζεις αντίστροφα.
Αυτό θα ήταν επιχείρημα ίσως πριν πολλά χρονιά ,σήμερα η ανθρώπινη σκέψη και τεχνολογία το έχουν διαψεύσει.
Το μόνο για το οποίο μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι υπάρχει είναι η ψυχή μας… όλα τα άλλα παίζονται και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Όταν μάλιστα μιλάς για υποθέσεις-Θεωρίες που βγήκαν από ελάχιστα στοιχεία και με τεράστια κενά , είναι ακόμα πιο εμφανές ότι εσύ προσπαθείς να τα παρουσιάσεις αντίστροφα.




Τι λέει η θρησκεία για την ζωή έξω από την γή, και τι θα πεί αν εμφανιστούν "little green men from Mars";
Με την ίδια λογική αν αύριο βρούμε αποδείξεις ζωής (βακτήρια) σε άλλο πλανήτη τότε θα απορρίψεις το Χριστιανισμό;
Ποιος εκανε τους "αλλους";;;; Οι μηπως δεν υπαρχουν αλλοι;;;
Φιλικα.
Αν οι «άλλοι» εμφανιστούν αύριο και έχουν διαφορά τεχνολογίας μόνο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, αυτό σημαίνει ότι εμφανίστηκαν ουσιαστικά ταυτόχρονα με εμάς μέσα στον απέραντο χρόνο του σύμπαντος, επομένως κάποιος τους έφτιαξε και αυτούς.
Αν δεν εμφανιστούν ποτέ, μάλλον είμαστε οι πρώτοι και μοναδικοί σε όλο το συμπάν.
Αν είχαν φτιαχτεί «τυχαία όπως εμείς» , και επέζησαν, το πιο λογικό θα ήταν μέχρι τώρα να είχα εξελίξει τόσο την τεχνολογία και να είχαν μεταφερθεί σε χιλιάδες άλλα μέρη του κόσμου, ώστε ίσως θα έπρεπε να είχαμε βρει κάποια στοιχεία της ύπαρξής τους .
Ο χρόνος είναι τόσο τεράστιος σε σχέση με την ύπαρξη ζωής στην γη, και η πρόοδος τόσο γρήγορη, που η λογική αυτό λέει.
Πιο πιθανό είναι να μας έχουν φτιάξει εξωγήινοι με όλο το σύμπαν που βλέπουμε , παρά να εμφανιστούν αύριο σαν μια νέα τυχαία μορφή ζωής, παράλληλη με εμάς.

stamiak
26-08-05, 21:16
Δυστυχώς η μαζική κουταμάρα δεν απαντιέται.

Έχω δείξει πρόθεση να συζητάω αλλά ξαναφτάσαμε στο γνωστό σημείο της μαζικής υστερικής ανοησίας όπου ο καθένας βγάζει πίσω από την ανωνυμία του άφοβα την άγνοιά του, την γράφει και την αθροίζει με αυτή των υπολοίπων που σκέφτονται το ίδιο.

Τα γραπτά μένουν.

Όσοι έχουν γράψει μόνο ανοησίες και αστεία του κιλού είναι γνωστοί. Όσοι προσπαθούν να κρατήσουν επίπεδο επίσης είναι γνωστοί.

Δυστυχώς οι συζητήσεις που κάποιος δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει τραβούν σαν μαγνήτης τις γελοίες συμπεριφορές.

Ο απομονωμένος, ο άνθρωπος χωρίς προσωπικότητα, χωρίς γνώμη, χωρίς πρόσωπο στην κοινωνία και στο περιβάλλον που ζει είναι δεδομένο ότι θα βγάλει την καταπιεσμένη ταυτότητά του εκεί που δεν τον ξέρουν.

Άντε καλά μου παιδάκια, ξεσπάστε τα προσωπικά σας προβλήματα για να ησυχάσετε και να μπορέσουμε οι υπόλοιποι να συζητήσουμε όπως κάναμε πριν έρθετε.


-

apok
26-08-05, 21:18
ι.
Το μόνο για το οποίο μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι υπάρχει είναι η ψυχή μας… όλα τα άλλα παίζονται και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.


Ορίτε?? Who? Was?? Tι είμαστε σίγουροι?? Για ποιό??
Επειδή δεν έχω δει ποτέ μου, μου βγάζεις μια photo τη δικιά σου και να μου τη στείλεις mail??

Ειλικρινά και χωρίς πλάκα!! Τα θες και τα λες αυτά?? Ή απλά πετάς κάτι, έτσι για να έχουμε κάτι να λέμε βρε αδελφέ??

Μπάμπηηηηηηηηηηηη..... Πού είσαι ρε κολλητε?????????????

flyingGrec
26-08-05, 21:19
Ο einstein, ο μεγαλύτερος επιστήμονας όλων των εποχών, ήταν θεοσεβούμενος.Αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά.


"I do not believe in the God of theology who rewards good and punishes evil."

Source: Albert Einstein, as quoted in a memoir by Life editory William Miller in Life, May 2, 1955


"It was, of course, a lie what you read about my religious convictions, a lie which is being systematically repeated. I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it. "

Source: Albert Einstein, 1954, from Albert Einstein: The Human Side, edited by Helen Dukas and Banesh Hoffman, Princeton University Press


"I cannot imagine a God who rewards and punishes the objects of his creation, whose purposes are modeled after our own -- a God, in short, who is but a reflection of human frailty. Neither can I believe that the individual survives the death of his body, although feeble souls harbor such thoughts through fear or ridiculous egotisms."

Source: Albert Einstein, obituary in New York Times, 19 April 1955


"I do not believe in immortality of the individual, and I consider ethics to be an exclusively human concern with no superhuman authority behind it."

Source: Albert Einstein: The Human Side, edited by Helen Dukas and Banesh Hoffman, and published by Princeton University Press.


"Scientific research is based on the idea that everything that takes place is determined by laws of nature, and therefore this holds for the action of people. For this reason, a research scientist will hardly be inclined to believe that events could be influenced by a prayer, i.e. by a wish addressed to a Supernatural Being."

Albert Einstein, 1936, responding to a child who wrote and asked if scientists pray.
Source: Albert Einstein: The Human Side, Edited by Helen Dukas and Banesh Hoffmann

:-k :-k :-k :-k

stamiak
26-08-05, 21:19
Εν χριστώ αδελφέ αμαρτάνεις χρησιμοποιώντας βωμολοχίες :evil:


Είχα την εντύπωση ότι προηγήθηκε ο φίλος σου.

Αλλά, με συγχωρείς. Ξέχασα τη στενή πνευματική σας σχέση...

-

tzanerman
26-08-05, 21:20
Ρε συ μπλιζαρντ, εξηγησε μου να καταλαβω, σε παρακαλω, απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι τα στοιχεια/ενδειξεις που εχουμε ειναι λιγα;

Τζανερμαν

yiapap
26-08-05, 21:26
Αν είχαν φτιαχτεί «τυχαία όπως εμείς» , και επέζησαν, το πιο λογικό θα ήταν μέχρι τώρα να είχα εξελίξει τόσο την τεχνολογία και να είχαν μεταφερθεί σε χιλιάδες άλλα μέρη του κόσμου, ώστε ίσως θα έπρεπε να είχαμε βρει κάποια στοιχεία της ύπαρξής τους .
Ο χρόνος είναι τόσο τεράστιος σε σχέση με την ύπαρξη ζωής στην γη, και η πρόοδος τόσο γρήγορη, που η λογική αυτό λέει.
To σύμπαν είναι τεράστιο. Τόσο που τα 100.000 χρόνια είναι... ένα τίποτε.
Όχι σε χιλιάδες αλλά σε εκατομμύρια μέρη να έχουν πάει... πάλι δε θα μας βρίσκανε!
Έχεις δει ΠΟΥ βρίσκεται ο ήλιος σε σχέση με το κέντρο του Γαλαξία;
Του ΕΝΟΣ, ΑΠΟΜΕΡΟΥ γαλαξία από τα εκατομμύριοδισεκατομμύρια;
Λίγο πιο πέρα από την Άνω Ραχούλα...
Δεν ξέρω αν ο θεός έπαιζε ζάρια, αλλά το οικοπεδάκι που διάλεξε για τους καθ'εικόνα ομοίωση κτλ.κτλ. είναι ΤΕΡΜΑ ΘΕΟΥ ΓΩΝΙΑ (λίγο πιο πέρα από κει που θα πάνε μερικοί καλεσμένοι αύριο :twisted: )

blizard
26-08-05, 21:29
Ορίτε?? Who? Was?? Tι είμαστε σίγουροι?? Για ποιό??
Επειδή δεν έχω δει ποτέ μου, μου βγάζεις μια photo τη δικιά σου και να μου τη στείλεις mail??

Ειλικρινά και χωρίς πλάκα!! Τα θες και τα λες αυτά?? Ή απλά πετάς κάτι, έτσι για να έχουμε κάτι να λέμε βρε αδελφέ??
Μην κάνεις τον αφελή ... επειδή δεν μπορώ να σου δείξω την ψυχή σου, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και δεν μπορείς να την δείς ο ίδιος.
Και επειδή βλέπεις κάτι μπροστά σου, δεν σημαίνει πλέον 100% βεβαιότητα ότι υπάρχει.
Ακόμα και χαζοταινίες σαν το Μαtrix μας έδωσαν απλοποιημένα μια εικόνα γιατί όσα βλέπουμε μπορεί να μην είναι αλήθεια, και γιατί το μόνο που δεν μπορεί να επηρεαστεί είναι η ψυχή μας.

Είναι αφελές να μην δέχεσαι κάτι τόσο αληθινό επειδή δεν το βλέπεις στο μικροσκόπιο και να δέχεσαι όποια θεωρεία-υπόθεση γίνεται από τα ελάχιστα στοιχεία που βλέπεις μπροστά σου.

ΥΓ
Σε 50 χρόνια θα υπάρξουν ίσως virtual reallyty game που θα σε κάνουν να καταλάβεις πόσο λάθος έχεις, και πόσο έχεις περιορίσει την ανθρώπινη δυνατότητά σου για σκέψη και πραγματική αναζήτηση.

no_logo
26-08-05, 21:33
Είχα την εντύπωση ότι προηγήθηκε ο φίλος σου.

Αλλά, με συγχωρείς. Ξέχασα τη στενή πνευματική σας σχέση...

-


Μα ο wantilles είναι ο διάβολος στην γη, μην τον αφήσεις να σε παρασύρει σε ρυπαρούς δρόμους. Κοίτα μέσα σου για να βρεις την ψυχική σου ηρεμία και να απαλλαχτείς από τα wantillοδαιμόνια. Ο μπάμπης θα βοηθήσει

apok
26-08-05, 21:36
Μάλιστα.. Σύμφωνα με τη λογική σου λοιπόν το ότι κάθομαι και ποστάρω για να απαντήσω στο δικό σου ποστ ίσως και να μην είναι πραγματικό ( κάτι το οποίο βλέπω, πιάνωμ νοιώθω, αισθάνομαι ) αλλά η ψυχή μου ΥΠΑΡΧΕΙ..
αα και κάτι άλλο...
Το Μatrix το οποίο είδες από το avatar μου και επέλεξες σαν παράδειγμα για να μου πεις κάτι λέει ακριβώς αυτό που ανέφερες εσύ
αι επειδή βλέπεις κάτι μπροστά σου, δεν σημαίνει πλέον 100% βεβαιότητα ότι υπάρχει.
Αλλά πάω στοίχημα ότι επειδή σας είπαν ότι είναι ταινία του εξαπωδίτη και ότι ο Ριβς είναι ο 666 ο ίδιος ούτε που μπήκες ποτέ στον κόπο να το δεις, ή αν το έκανες το είδες μια φορά με την προσοχή που έδινες όταν εβλεπες στρουμφάκια!!

blizard
26-08-05, 21:41
Ρε συ μπλιζαρντ, εξηγησε μου να καταλαβω, σε παρακαλω, απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι τα στοιχεια/ενδειξεις που εχουμε ειναι λιγα;
Άμα τα διαβάσεις θα δεις ότι είναι ελάχιστα για οποιοδήποτε συμπέρασμα... δεν είμαστε στο 40 που ο άλλος σου έδειχνε τον Αράπη και έβλεπες με τα μάτια σου ότι είναι κατώτερος, ώστε να υποθέσεις με μεγαλύτερη "ασφάλεια" την αλήθεια της εξέλιξης των ειδών και του ανθρώπου.
Τώρα όλα είναι ανοιχτά, αν θες να έχεις το μυαλό σου ανοιχτό.
Πές μου εσύ πχ, πότε νομίζεις ότι γίνανε αρκετά τα στοιχεία ? πριν πόσα χρόνια? νομίζω αν το ψάξεις θα δεις ότι ΔΕΝ είναι αρκετά.



To σύμπαν είναι τεράστιο. Τόσο που τα 100.000 χρόνια είναι... ένα τίποτε.
Όχι σε χιλιάδες αλλά σε εκατομμύρια μέρη να έχουν πάει... πάλι δε θα μας βρίσκανε!
Έχεις δει ΠΟΥ βρίσκεται ο ήλιος σε σχέση με το κέντρο του Γαλαξία;
Του ΕΝΟΣ, ΑΠΟΜΕΡΟΥ γαλαξία από τα εκατομμύριοδισεκατομμύρια;
Λίγο πιο πέρα από την Άνω Ραχούλα...
Δεν ξέρω αν ο θεός έπαιζε ζάρια, αλλά το οικοπεδάκι που διάλεξε για τους καθ'εικόνα ομοίωση κτλ.κτλ. είναι ΤΕΡΜΑ ΘΕΟΥ ΓΩΝΙΑ (λίγο πιο πέρα από κει που θα πάνε μερικοί καλεσμένοι αύριο :twisted: )
Ναι ρε 1 εκ χρόνια δεν είναι τίποτα, και αν εμφανιστούν τώρα εξωγήινοι με τεχνολογία μονό 1 εκ χρόνων μπροστά, θα υποθέσουμε ότι φτιαχτήκαμε «ταυτόχρονα».

Αλλά μιλάμε για απέραντο χρόνο κατασκευής του σύμπαντος, άπειρες φορές μεγαλύτερος από 1 εκ χρόνια... λογικά λοιπόν, αν η ζωή είναι τυχαία και δεν είμαστε πρώτοι, οι εξωγήινοι θα έχουν τέτοια απίστευτη πρόοδο σε μερικά τρις εκατομμύρια χρόνια τεχνολογικής εξέλιξης που θεωρείτε ασήμαντο διάστημα , που θα είναι σε θέση όχι μόνο να πάνε παντού, αλλά και να κατασκευάσουν και εμάς και το σύμπαν μας.
Η τεχνολογία προοδεύει με γεωμετρικούς ρυθμούς, και ο χρόνος του σύμπαντες είναι υπερβολικά μεγάλος για να της βάλει φραγμούς.

tzanerman
26-08-05, 21:57
Άμα τα διαβάσεις θα δεις ότι είναι ελάχιστα για οποιοδήποτε συμπέρασμα... δεν είμαστε στο 40 που ο άλλος σου έδειχνε τον Αράπη και έβλεπες με τα μάτια σου ότι είναι κατώτερος, ώστε να υποθέσεις με μεγαλύτερη "ασφάλεια" την αλήθεια της εξέλιξης των ειδών και του ανθρώπου.
Τώρα όλα είναι ανοιχτά, αν θες να έχεις το μυαλό σου ανοιχτό.
Πές μου εσύ πχ, πότε νομίζεις ότι γίνανε αρκετά τα στοιχεία ? πριν πόσα χρόνια? νομίζω αν το ψάξεις θα δεις ότι ΔΕΝ είναι αρκετά.

Μα, αυτο ακριβως δεν καταλαβαινω, ειναι λιγα σε σχεση με τι;
Ολα τα απολιθωμενα ευρηματα, οι ερευνες των βιολογων με DNA, η σχεση μας με τα αλλα πρωτευωντα θηλαστικα, αλλα και με ολα τα θηλαστικα γενικοτερα, δεν ειναι αρκετα για να οδηγησουν σε συμπερασματα;

Τζανερμαν

mavlok
26-08-05, 22:02
Σημερα, πιστευω οτι πρεπει να ειναι κανεις ή τελειως αμορφωτος ή τελειως γκασμάς για να πιστευει ακομα οτι ο ανθρωπος ειναι το εκλεκτο ειδος και το Α και το Ω του συμπαντος.

Μα το Θεο.

blizard
26-08-05, 22:15
Σημερα, πιστευω οτι πρεπει να ειναι κανεις ή τελειως αμορφωτος ή τελειως γκασμάς για να πιστευει ακομα οτι ο ανθρωπος ειναι το εκλεκτο ειδος και το Α και το Ω του συμπαντος.

Μα το Θεο.
Αν κοιτάξεις θα δεις και σε αυτό το forum χαρακτηριστικότατα παραδείγματα «γκασμάδων» , που φυσικά και πιστεύουν με φανατισμό στον Δαρβινισμό.
Δεν έχουν χρησιμοποιήσει το μυαλό τους για να καταλάβουν την πραγματική αξία του , και να ψάξουν κάτι παραπάνω, αλλά έχουν προσκολληθεί και φέρονται σαν βόδια με λίγο παραπάνω επεξεργαστική-υπολογιστική σκέψη.
Έμβιοι κασμάδες δηλαδή , που πετάνε στα σκουπίδια το 99% της αξίας τους, και απλά σκάβουν την τρύπα στο νερό.

pelasgian
26-08-05, 22:20
Πάω να αποδόσω τιμές στο Θεό Ήφαιστο.
Ελπίζω να πάνε εκεί και ωραίες γυναίκες μιας και είναι Παρασκευή.
(Με άλλα λόγια πάω στο Θησείον)

Avatar
26-08-05, 22:24
Μην κάνεις τον αφελή ... επειδή δεν μπορώ να σου δείξω την ψυχή σου, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και δεν μπορείς να την δείς ο ίδιος.
Και επειδή βλέπεις κάτι μπροστά σου, δεν σημαίνει πλέον 100% βεβαιότητα ότι υπάρχει.

Άρα αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχουν και εξωγήινοι, έτσι δεν είναι; Μπορεί επίσης να υπάρχουν δε άλλες διαστάσεις και όχι μόνο στις 3-4 που γνωρίζουμε εμείς (αν θυμάμαι καλά η θεωρία των Υπερχορδών μιλάει για 10 διαστάσεις ->κάπου εκεί μπορεί να είναι και ο Μπάμπης)



Αλλά μιλάμε για απέραντο χρόνο κατασκευής του σύμπαντος, άπειρες φορές μεγαλύτερος από 1 εκ χρόνια... λογικά λοιπόν, αν η ζωή είναι τυχαία και δεν είμαστε πρώτοι, οι εξωγήινοι θα έχουν τέτοια απίστευτη πρόοδο σε μερικά τρις εκατομμύρια χρόνια τεχνολογικής εξέλιξης που θεωρείτε ασήμαντο διάστημα , που θα είναι σε θέση όχι μόνο να πάνε παντού, αλλά και να κατασκευάσουν και εμάς και το σύμπαν μας.

Καλά, τι το πέρασες το σύμπαν;; Πανεπιστημίου-Πατησίων;;
1ον δεν ξέρεις αν έχουν την ίδια εξέλιξη εμάς
2ον δεν ξέρεις αν δημιουργήθηκαν πριν από εμάς
3ον δεν ξέρεις σε τι επίπεδο τεχνολογίας έχουν φτάσει
4ον είσαι προφήτης και τα έβγαλες όλα αυτά τα συμπεράσματα με τέτοια σιγουριά;



Υ.Γ.:Απότι κατάλαβα "έχασα" ένα ποστ του Wantilles. Εντάξει, αυτό είναι φασισμός. Για κάτι τέτοια ζούμε να πούμε και μεις εδώ πέρα. Από το μεσημέρι/απόγευμα το περίμενα αυτό το ποστ και το έχασα.. Ε όχι λοιπόν.


Δίψασα, πάω να πιω κάτι

http://home.ripway.com/2005-8/401225/chimp.JPG

aroutis
26-08-05, 22:29
Το μόνο που βλέπω είναι πως όχι μόνο δεν γνωρίζεις την ιστορία του χριστιανισμού, όχι μόνο δεν γνωρίζεις ούτε τι είναι ακριβώς, ούτε τι γνωρίζουμε γι αυτόν και την διάδωσή του, επίσης αξιώνεις να λες ότι θες χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να δώσεις εξηγήσεις.

Αν λοιπόν λες ότι νά 'ναι και επιμένεις σε αυτό, τότε να μην απαιτείς λογικές εξηγήσεις από όσους διαφωνείς.Ο Χριστός είπε Αγαπάτε αλλήλους. Από κει και πέρα είναι χαζό τουλάχιστον σε κάποιο φανατισμένο σαν και σένα να προσπαθώ να πώ το οτιδήποτε.

Απλά θα πω ασε εμενα να γνωρίζω το τι γνωρίζω, και κράτα τη κρίση σου για τον εαυτό σου. Οτι έχεις κάνει ποστ εδω μέσα κατεκλύζεται από μια τρομερή έλλειψη μετριοφροσύνης στο τέλος τέλος που μόνο με τις διδαχές του χριστιανισμού δεν έχει να κάνει.

Και ναι , (και ξέρω οτι σε ενοχλει) δεν έχω να σου εξηγήσω ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα για το γιατί πιστεύω το ότι πιστεύω, είναι προσωπική μου υπόθεση, και επίσης αυτό που σου απάντησε ο Pelasgian με καλύπτει απόλυτα.

Ελπίζω ΚΑΠΟΙΑ στιγμή, να κάτσεις και να σκεφτείς και λίγο γιατί ΟΛΟΙ αυτοί που αντιδρούν σε αυτά που λές οπως τα λές, αντιδρούν με τον τροπο που αντιδρούν.

Τι είμαστε, πλανημένοι, ή οργανα του Σατανά;

Επιτέλους.

aroutis
26-08-05, 22:35
Αν οι «άλλοι» εμφανιστούν αύριο και έχουν διαφορά τεχνολογίας μόνο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, αυτό σημαίνει ότι εμφανίστηκαν ουσιαστικά ταυτόχρονα με εμάς μέσα στον απέραντο χρόνο του σύμπαντος, επομένως κάποιος τους έφτιαξε και αυτούς.
Αν δεν εμφανιστούν ποτέ, μάλλον είμαστε οι πρώτοι και μοναδικοί σε όλο το συμπάν.
Αν είχαν φτιαχτεί «τυχαία όπως εμείς» , και επέζησαν, το πιο λογικό θα ήταν μέχρι τώρα να είχα εξελίξει τόσο την τεχνολογία και να είχαν μεταφερθεί σε χιλιάδες άλλα μέρη του κόσμου, ώστε ίσως θα έπρεπε να είχαμε βρει κάποια στοιχεία της ύπαρξής τους .
Ο χρόνος είναι τόσο τεράστιος σε σχέση με την ύπαρξη ζωής στην γη, και η πρόοδος τόσο γρήγορη, που η λογική αυτό λέει.
Πιο πιθανό είναι να μας έχουν φτιάξει εξωγήινοι με όλο το σύμπαν που βλέπουμε , παρά να εμφανιστούν αύριο σαν μια νέα τυχαία μορφή ζωής, παράλληλη με εμάς.Λαμβάνοντας υπόψη την απεραντοσύνη του σύμπαντος , το να γίνει ενα encounter με μια άλλη νοημονα ύπαρξη είναι αρκετά δυσκολο πράγμα. Οι πιθανότητες είναι ΑΡΚΕΤΑ μικρες. Σκεψου το ως ένα τεράστιο ωκεανό με 10 / 20 ψαράκια... Αυτή είναι η αναλογία. Πόσο ευκολο είναι αυτά τα ψαράκια να βρεθούν;

Δεν σημαίνει όμως οτι τα ψαράκια δεν υπάρχουν έτσι;

aroutis
26-08-05, 22:43
http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?file=/chronicle/archive/2005/08/25/EDG6MECISQ1.DTL


More and more people, scientists and religious people alike, are coming to the obvious conclusion that Intelligent Design is scientifically vacuous.Ενδιαφέρον άρθρον θα έλεγα..

tzanerman
26-08-05, 22:51
Evolution describes a process, but it doesn't offer a meaning or a purpose for it -- such things belong to the subjective realm of our hearts and souls, the realm of religion and spirituality.

Απο την ανωθεν παραθεση του συναδελφου Αρουτη.

Τζανερμαν

lazar
26-08-05, 22:54
Σύμφωνα με τους ανθρωπολόγους συνηπήρξαν για μεγάλο χρονικό διάστημα οι homo sapiens sapiens και οι home sapiens neaderdalis. Αρκετά διαφορετικοί. Ο λόγος που εξαφανίστηκαν οι Νεάντερνταλ, οι οποίοι και αυτοί ήταν έξυπνοι άνθρωποι, είχαν εργαλεία και κάποιας μορφής γλώσσα, ήταν η υπογεννητικότητα. Λόγω των κακών καιρικών συνθηκών και την καλύτερη προσαρμόστικότητα στο περιβάλλον που είχε ο homo sapiens sapiens, οι Νεάντερνταλ απλά εξαφανίστηκαν. Υπόψη ότι δεν υπήρχε γενετική ομοιότητα και έτσι δεν μπορούσαν να υπάρξουν επιμιξίες στα δύο είδη ή εαν υπήρχαν θα ήταν στήρα (όπως τα άλογα και τα γαιδούρια σαν να λέμε).

Οπότε με αυτά τα επιστημονικά ευρήματα που είναι απόλυτα τεκμηριωμένα, καταρρίπτεται η μοναδικότητα του ανθρώπου home sapiens sapiens ως μοναδικου έλογου όντος (τουλάχιστον στην γή). Απλά εμείς επιβιώσαμε και προχωρήσαμε και απο ένα σημείο και πέρα, απλά εξουδετερώσαμε τελείως πιθανους ανταγωνιστές (βλ άνθρωποι του Νεάντερνταλ).

Δεν είναι βέβαιο ότι εξαφανίστηκαν. Υποστηρίζεται ότι υπάρχουν και, ναι, ζουν ανάμεσα μας, αλλά αυτό που τελικώς συνέβη είναι ότι ο Νεαντερτάλις αφομοιώθηκε κοινωνικά από τον Σάπιενς.
Κοινώς, κάτι τύποι που η φάτσα τους θυμίζει πίθηκο και δεν είναι και τα πρώτα σπίρτα είναι απόγονοι αυτού. :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.