PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Ducklord
26-08-05, 23:03
Παίδες, γκάλοπ: να το κλειδώσω μια μερούλα να στανιάρουμε όλοι και μετά συνεχίζουμε; Αν όχι, ΗΡΕΜΙΑΑΑ...

Το μόνο στο οποίω ζητώ συγνώμη από τους "πιστούς" (είπαμε, όχι "ταμπέλα", απλά "διαχωρισμός" όσων συμμετέχουν) είναι στον Μπάμπη: ειλικρινά, συγνώμη, μα από τη "γέννησή" του, πριν κάποιες σελίδες, μέχρι τώρα, ΔΕΝ μπορώ να σταματήσω να... τον ακούω :mrgreen: , και άρα, περιστασιακά, θα αναφέρομαι σε αυτόν ως ένα χρήσιμο παράδειγμα καταστάσεων. Επίσης...

...ξεκινάω με αυτή την προειδοποίηση: Έλαβα μηνύματα παραπόνων, από άτομα αμφότερων των ιδεολογιών (ίσως και των "παραπλήσιων" με αυτές) πως "έχουμε ξεφύγει". Πέραν αυτού, το φορουμάκι μας έχει κάποιες ΧΙΛΙΑΔΕΣ επισκέψεις. Ας μην το ξεφτιλίζουμε εντελώς το ζήτημα, και φαινόμαστε εμείς οι ίδιοι ως καραγκιόζηδες... Θέλουμε κάτι τέτοιο; :-)

Πάμε, τώρα, στα δικά μας.
-----------------------------------------------
Πελάσγιε:
Ρε κακιασμένε, ΠΟΥ τη βρήκες την εικόνα του δικού μου προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ...ΧΧΧ...προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-πάππου;
Να την επιστρέψεις αμέσως, την ψάχναμε!
(είμαι η βιολογική απόδειξη πως οι σύγκρονες πάπιες εξελίχθηκαν από τα πιθήκια ;) )

Κατά τα άλλα, καταλαβαίνω πως εννοχλούν την γενικότερη ιδεολογία σου κάποια από τα λεγόμενα των υποστηρικτών της δημιουργίας του κόσμου από ένα αιώνιο, πάνσοφο και δυνατό πλάσμα, μα κάτι μου λέει πως απλά βγάζεις τα κόμπλεξ σου γιατί πιστεύεις πως "δεν είναι δυνατόν να υπάρχει και δεύτερος" :mrgreen: . Κοινώς, σεβάσου λίγο τους συνομιλητές σου και τις απόψεις τους, ξέχνα για λίγο πως ΕΣΥ θα δημιουργήσεις την Γη v1.97b (οι λινουξάδες με μεγάλη δυσκολία βγάζουν "τελική επόμενη έκδοση"), και προσπάθησε να συμμετέχεις μεν ενεργά, χωρίς όμως να μηδενίζεις σε επίπεδα μπανάνας τα λεγόμενα των άλλων. Θένκς.
-----------------------------------------------

Καδρονάρχη: "στο κρατάω" πως εσύ ανέφερες πρώτος τις μπανάνες (κατά τα άλλα, ωραίο φρούτο και θρεπτικό) σε αυτή τη συζήτηση. Σου δίνω μία ευκαιρία για εξηλέωση (και, πλήζ, ας ΜΗΝ περιέχει μάνγκο, καρύδες, ανανάδες και τα συναφή). Επίσης, μην κάνεις χούμορ που δεν καταλαβαίνω, ως ηλίθιος. Παρακαλείσαι να μου εξηγήσεις με ΠΜ που, επακριβώς, κολλούσε το "χου-χου-χου". Τι "χου"; "Who";
-----------------------------------------------

Apok: Νομίζω πως υπάρχουν ΚΑΠΟΙΑ πρωτότυπα. Ο Στάμιακ είναι ο καταλληλότερος να σου απαντήσει. Υπάρχουν, εντωμεταξύ, πολλές και διαφορετικές θεωρίες σχετικά με την ΕΡΜΗΝΕΙΑ των κειμένων, και λέγεται ακόμη και πως υπάρχουν σημαντικές διαφορές από μετάφραση σε μετάφραση. ΚΑΙ σε αυτό μπορεί να απαντήσει ο Στάμ - εκτός αν τον διώξετε, οπότε και θα φροντίσω να εμφυτεύσω στα εγγόνια σας γονίδια αυστραλοπιθήκων. Και αυτό αφού σας πυροβολήσω.
-----------------------------------------------

Mastermind: Τα συλληπητήριά μου για τον παππού. Εκτός αυτού, όσα λες τυγχαίνει να είναι σωστά και, θέλω να πιστεύω, αποδεκτά ΚΑΙ από τις δύο πλευρές.
-----------------------------------------------

Yiapap: Είπαμε, είναι παραβολές. Ναι, θα μπορούσαν να προσαρμοστούν σε "άλλες πραγματικότητες". Και, ναι, αυτό ΔΕΝ είναι κακό, αφού σημασία έχει, πια, το "κεντρικό τους νόημα" - και όχι το αν ένα... πρόβατο την έκανε από το μαντρί. Όποιος βλέπει μονάχα αυτό στα "ιερά βιβλία", βλέπει το πρόβατο και χάνει το λειβάδι. Ή κάτι τέτοιο.
-----------------------------------------------


Αυτό θα ήταν επιχείρημα ίσως πριν πολλά χρονιά ,σήμερα η ανθρώπινη σκέψη και τεχνολογία το έχουν διαψεύσει.
Εννοείς πως με κάποιον, οποιονδήποτε τρόπο, έχει αποδειχθεί επιστημονικά πως "υπάρχει ψυχή"; Το μοναδικό επιστημονικό πείραμα που γνωρίζω, σε αυτό τον τομέα, είναι αυτό που σου είχα ξαναπεί κάποτε: η απόδειξη πως μία "θρησκευτική εμπειρία" μπορεί να είναι αποτέλεσμα εγκεφαλικής παράκρουσης, λόγω της ύπαρξης συγκεκριμένων καταστάσεων και της παραγωγής ορισμένων χημικών ουσιών από τον εγκέφαλο (καταγεγραμμένο). Προσοχή: ΔΕΝ λέω πως "όλες οι θρησκευτικές εμπειρίες είναι αποτελέσματα παράκρουσης", μα πως αποδείχθηκε επιστημονικά πως κάποιες μπορεί να είναι. Αν έχεις σχετικά στοιχεία, πλήζ, δώσε ένα λινκ.

Επίσης...

Αν οι «άλλοι» εμφανιστούν αύριο και έχουν διαφορά τεχνολογίας μόνο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, αυτό σημαίνει ότι εμφανίστηκαν ουσιαστικά ταυτόχρονα με εμάς μέσα στον απέραντο χρόνο του σύμπαντος, επομένως κάποιος τους έφτιαξε και αυτούς.
Αυτό καταλαβαίνεις πως είναι λιγάααακι άτοπο, έτσι; Μήπως εννοούσες κάτι άλλο; Το νόημα που βγάζει το παραπάνω είναι πως "Αφού ξεκινήσαμε τον αγώνα ταυτόχρονα, θα έρθεις πρώτος"! Από τη μία έχουν διαφορά τεχνολογίας ΜΟΝΟ μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, από την άλλη "εμφανίστηκαν ταυτόχρονα με εμάς"; Όχι με διαφορά μερικών... εκατοντάδων χιλιάδων χρόνων;


Αν δεν εμφανιστούν ποτέ, μάλλον είμαστε οι πρώτοι και μοναδικοί σε όλο το συμπάν.
Γιατί να μην εμφανιστούμε εμείς σε αυτούς; ;)


Αν είχαν φτιαχτεί «τυχαία όπως εμείς» , και επέζησαν, το πιο λογικό θα ήταν μέχρι τώρα να είχα εξελίξει τόσο την τεχνολογία και να είχαν μεταφερθεί σε χιλιάδες άλλα μέρη του κόσμου, ώστε ίσως θα έπρεπε να είχαμε βρει κάποια στοιχεία της ύπαρξής τους .
Όπως σου είπα και στο παραπάνω, γιατί να είναι διαφορετικοί από εμάς όσον αφορά την εξέλιξη (και όχι τη μορφή) τους; Και ΠΟΥ θα είχαμε βρει στοιχεία της ύπαρξής τους; Στο... γειτονικό μας φεγγάρι, που ρίξαμε μια... ζεμπεκιά για λίγες ώρες, μέσα σε άβολες στολές, επιθεωρώντας από κοντά ένα χώρο αντίστοιχο με ένα γήπεδο ποδοσφαίρου πριν γυρίσουμε στον πλανήτη μας "για να μη μας τελειώσει το οξυγόνο"; Το να βρούμε στοιχεία "τους" στα σημεία που έχουμε βρεθεί, θα ήταν σαν όχι μόνο να μας τα έχουν βάλει μπροστά στα μάτια μας, μα να μας ανοίγουν και τα βλέφαρα και ψυθηρίζουν στα αυτιά μας "κοίιιτα, κοίιιιτα"! :mrgreen:

-----------------------------------------------

Στάμιακ, πλήζ, μη μου απελπίζεσαι. Και, μεταξύ μας, νομίζω πως και εσύ αναγνωρίζεις το χιούμορ της ατάκας "εν Χριστώ αδελφέ", όπως αυτή ειπώθηκε (καλά, δεν ξέρω για εσένα, μα εγώ γέλασα ;) ). Όταν, μέσα σε ΑΥΤΟ το μπάχαλο, ακούγεται μία ΔΕΥΤΕΡΗ φωνή με ήρεμο τόνο (μετά από εσένα), να λέει "παραφέρεσαι"... Έ, είναι αστείο! Μου ήρθε στο μυαλό εικόνα από άτομα σε μαζική εξέγερση να πετάνε καρέκλες και να πυρπολούν ο ένας τον άλλο, σκίζοντας τα ρούχα τους και ουρλιάζωντας, εσύ να τους λες με ήπιο τόνο "συμμαζευτείτε" και ο άλλος δίπλα "μη, θα τους τρομάξεις"... :lol:
Μάλλον δεν το είδες... εργκ... ακριβώς-έτσι!
-----------------------------------------------

No_Logo: Σου απαγορεύω οποιαδήποτε άλλη αναφορά στον Μπάμπη, και από αύριο θα μου πληρώνεις πνευματικά δικαιώματα. ΔΕΝ "ήρθε στην παρέα μας" ως τρόπος προσβολής του συνομιλητή, μα ως παράδειγμα καταστάσεως και... αστείος φίλος. Μην το παρακάνουμε.
-----------------------------------------------

Μπλίζαρντ (σόρυ, έχεις... σουξέ σήμερα ;) )


Μην κάνεις τον αφελή ... επειδή δεν μπορώ να σου δείξω την ψυχή σου, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και δεν μπορείς να την δείς ο ίδιος.
Βρε φίλε, πρόσεξε: στην πραγματικότητα που ζούμε, ΑΥΤΟ ισχύει. Κάτι ή υπάρχει, ή δεν υπάρχει. Και αν δεν το βλέπεις, δεν υπάρχει. Στην αντίθετη περίπτωση, σε παρακαλώ, στείλε μου εκείνα τα 500 DVD για τα οποία σου έστειλα το κατοσταέυρο. Θα το βρεις στην τσέπη σου. Το οτι δεν είναι εκεί, δεν σημαίνει πως "δεν υπάρχει"... ;)


Και επειδή βλέπεις κάτι μπροστά σου, δεν σημαίνει πλέον 100% βεβαιότητα ότι υπάρχει.
Αν θες, κανονίζουμε καφεδάκι για να μου φέρεις τα ντιβιντιά, μη παιδεύεσαι με ταχυδρομεία... :mrgreen:


Ακόμα και χαζοταινίες σαν το Μαtrix μας έδωσαν απλοποιημένα μια εικόνα γιατί όσα βλέπουμε μπορεί να μην είναι αλήθεια, και γιατί το μόνο που δεν μπορεί να επηρεαστεί είναι η ψυχή μας.
Όχι. Το Matrix έδειξε πως ακόμη και ο εσωτερικός σου κόσμος μπορεί να αλλάξει (θυμήσου το... judo upgrade του Neo), και πως το μοναδικό πραγματικό στοιχείο είναι... Εργκ... Κανένα! Κατά τα άλλα, έδειξε πως "όλα μπορεί να είναι ένα ψέμα". Τα πάντα. Και μόνο αυτό.


Άμα τα διαβάσεις θα δεις ότι είναι ελάχιστα για οποιοδήποτε συμπέρασμα... δεν είμαστε στο 40 που ο άλλος σου έδειχνε τον Αράπη και έβλεπες με τα μάτια σου ότι είναι κατώτερος, ώστε να υποθέσεις με μεγαλύτερη "ασφάλεια" την αλήθεια της εξέλιξης των ειδών και του ανθρώπου.
ΔΕΝ το κατάλαβα αυτό; Τι εννοείς "έβλεπες με τα μάτια σου οτι είναι κατώτερος"; ΤΙ "κατώτερος"; Φτωχότερος; Πιο καταπιεσμένος; Αμόρφωτος; Κρεμασμένος σε σταυρό, με τους τυπάδες με τις κουκούλες να τον πυρπολούν; ΠΟΤΕ δεν νομίζω πως έβλεπε κανείς "τον αράπη" ως κατώτερο, εκτός αν ήταν φανατισμένος, προκατειλημένος ή, απλά, ηλίθιος. Πλήζ, ΟΧΙ άλλο τέτοιο μήνυμα. Από κανέναν.



Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
26-08-05, 23:04
Όπως και ο διάβολος της τασμανίας ο οποίος έχει εκλείψει γύρω στο 1930 και υπάρχει ακόμη και σε κινηματογραφικά επίκαιρα.

Όχι ρε συ, υπάρχει! Τον είδα σε ντοκυμανταίρ για τη φύση της Αυστραλίας.

Ducklord
26-08-05, 23:11
Λαζάρ, σταμάτα-να-με-κάνεις-να-γελάω. Άντε. Έχυσα καφέδες στο πληκτρολόγιο (και μου κόστισε και €4)...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
26-08-05, 23:15
Λαζάρ, σταμάτα-να-με-κάνεις-να-γελάω. Άντε. Έχυσα καφέδες στο πληκτρολόγιο (και μου κόστισε και €4)...


Ο καφές ή το πληκτρολόγιο; Και τα δύο τα βρίσκεις σε αυτή την τιμή.

tzanerman
26-08-05, 23:22
Δεν είναι βέβαιο ότι εξαφανίστηκαν. Υποστηρίζεται ότι υπάρχουν και, ναι, ζουν ανάμεσα μας, αλλά αυτό που τελικώς συνέβη είναι ότι ο Νεαντερτάλις αφομοιώθηκε από τον Σάπιενς.
Κοινώς, κάτι τύποι που η φάτσα τους θυμίζει πίθηκο και δεν είναι και τα πρώτα σπίρτα είναι απόγονοι αυτού. :mrgreen:

Πριν απο λιγο καιρο, στην Γαλλια/Ισπανια/Πορτογαλλια νομιζω, ειχε βρεθει σε χωρο ταφης ηλικιας περιπου 10000 πχ (παλι αν θυμαμια καλα), ενας σκελετος μικρου κοριτσιου ο οποιος ειχε χαρακτηριστικα νεαντερταλ αλλα και σαπιενς. Η υποθεση που ειχε γινει τοτε ηταν οτι ο ανθρωπος του Νεαντερταλ ειχε απορροφηθει απο τον σαπιενς και σιγα-σιγα εκλειψει απο τη γη. Δεν γνωριζω αν υπαρχουν και αλλα ευρηματα παρομοια, ουτε και αν η υποθεση εχει τελικα επιβεβαιωθει.

Τζανερμαν

lazar
26-08-05, 23:28
Ορίστε και μία φωτό
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/savage.html

Κάποιον μου θυμίζει ... να δεις ποιός ήταν ....

yiapap
27-08-05, 00:38
Ορίστε και μία φωτό
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/savage.html

Κάποιον μου θυμίζει ... να δεις ποιός ήταν ....
O...

O...

O... ΜΠΑΜΠΗΣ©? :scared:

Ducklord
27-08-05, 01:08
Yiapap, με τρομάζεις! Αυτός είναι που βλέπεις όταν "κοιτάς μέσα σου";

...πρέπει να ζεις μέσα στον τρόμο..!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Φιλικά
Παπιάρχοντας

blizard
27-08-05, 01:11
Εννοείς πως με κάποιον, οποιονδήποτε τρόπο, έχει αποδειχθεί επιστημονικά πως "υπάρχει ψυχή"; Το μοναδικό επιστημονικό πείραμα που γνωρίζω, σε αυτό τον τομέα, είναι αυτό που σου είχα ξαναπεί κάποτε: η απόδειξη πως μία "θρησκευτική εμπειρία" μπορεί να είναι αποτέλεσμα εγκεφαλικής παράκρουσης, λόγω της ύπαρξης συγκεκριμένων καταστάσεων και της παραγωγής ορισμένων χημικών ουσιών από τον εγκέφαλο (καταγεγραμμένο).
Να το πάμε απλά ... φαντάσου σε 500 χρόνια από τώρα να έχει καταφέρει ο άνθρωπος να φτιάξει ένα πρόγραμμα virtual reallity ενός φανταστικού κόσμου.
Και να συνδέεσαι εσύ, να συνδέονται όλες οι αισθήσεις σου (όραση -ακοή - αφή) στο πρόγραμμα, μαζί με το εγκέφαλο σου, τις κινήσεις, την μνήμη, τις εμπειρίες κλπ .
(τα έχουμε δει σε ταινίες όλα , δεν είναι κάτι περίεργο.)
Όλα γύρω σου λοιπόν θα είναι ψεύτικα, οι νόμοι της φύσης κατασκευασμένοι , και το μόνο αληθινό θα είναι αυτό που λέμε ψυχή .
Αν μπορέσεις να το ψάξεις θα καταλάβεις τι είσαι ουσιαστικά ακόμα και εκεί, και φυσικά δεν θα έχει νόημα το μικροσκόπιο .

Πριν 150 χρόνια ήταν πιο δύσκολο να καταλάβουμε τη διαφοροποίηση αυτού που είμαστε με αυτό που βλέπουμε... τώρα που έχουμε παραπάνω γνώσεις, είναι πιο εύκολο να δούμε την πραγματικά τεράστια διαφορά.




Αυτό καταλαβαίνεις πως είναι λιγάααακι άτοπο, έτσι; Μήπως εννοούσες κάτι άλλο; Το νόημα που βγάζει το παραπάνω είναι πως "Αφού ξεκινήσαμε τον αγώνα ταυτόχρονα, θα έρθεις πρώτος"! Από τη μία έχουν διαφορά τεχνολογίας ΜΟΝΟ μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, από την άλλη "εμφανίστηκαν ταυτόχρονα με εμάς"; Όχι με διαφορά μερικών... εκατοντάδων χιλιάδων χρόνων;
Γιατί να μην εμφανιστούμε εμείς σε αυτούς; ;)

Σε ένα εκατομμύριο χρόνια από τώρα, θα έχουμε τεράστια τεχνολογική πρόοδο, έτσι ?
Αυτά τα ένα εκατομμύριο χρόνια όμως είναι ένα δευτερόλεπτο σε σχέση με εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια ζωής της γης μας πχ.
Σου φαίνεται μεγάλη διαφορά αλλά δεν είναι... οι εξωγήινοι που θα έχουν τεχνολογία μόνο ένα εκατομμύριο χρόνια καλύτερη από εμάς, έχουν γεννηθεί σχεδόν ταυτόχρονα... στο ίδιο "δευτερόλεπτο" της ζωής του σύμπαντος με εμάς.
Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι έχει υπάρξει ζωή "ένα λεπτό" πριν από την δικιά μας, ή "μια μέρα και ένα χρόνο πριν" θα είναι τόοοοοσο εξελιγμένη που σίγουρα θα είναι πιο πιθανόν να μας έχει φτιάξει, ή να έχει μεταφερθεί σε όλο το σύμπαν.
Και από την άλλη, είναι παράλογο να βρούμε πολλές και διάφορες ζωές σε άλλους πλανήτες, φτιαγμένες "χρόνια" πριν σε σχέση με το "δευτερόλεπτό" μας , και να μην έχουν εξελιχθεί... αντιβαίνει στην Δαρβινική θεωρεία εξέλιξης, και είναι περισσότερο inteligent design



Μπλίζαρντ (σόρυ, έχεις... σουξέ σήμερα ;) )
Βρε φίλε, πρόσεξε: στην πραγματικότητα που ζούμε, ΑΥΤΟ ισχύει. Κάτι ή υπάρχει, ή δεν υπάρχει. Και αν δεν το βλέπεις, δεν υπάρχει. Στην αντίθετη περίπτωση, σε παρακαλώ, στείλε μου εκείνα τα 500 DVD για τα οποία σου έστειλα το κατοσταέυρο. Θα το βρεις στην τσέπη σου. Το οτι δεν είναι εκεί, δεν σημαίνει πως "δεν υπάρχει"... ;)
Αν θες, κανονίζουμε καφεδάκι για να μου φέρεις τα ντιβιντιά, μη παιδεύεσαι με ταχυδρομεία... :mrgreen:
Να μην συναντηθούμε σε μέρος μοναχικό, γιατί σου ρίχνω μια στο κεφάλι και σου παίρνω τα dvd... αν δεν φοβάμαι μην πιαστώ , δεν έχω λόγο να μην το κάνω !!!! :mrgreen:
Αλλά είμαστε άνθρωποι και δεν μας σκεφτόμαστε μόνο βάση αυτού που βλέπουμε, ούτε σκεφτόμαστε σαν ζώα... υπάρχουν πολλά παραπάνω για να τους δώσουμε σημασία, και ας μην μπορώ να στα αποδείξω όπως επιθυμείς.
Και δεν είπα ότι δεν υπάρχουν αυτά που βλέπεις, αλλά μην επιμένετε τόσο κουραστικά να σας δείξουμε τα πάντα στο πιάτο με «επιστημονικές αποδείξεις» για να τα δεχτείτε.



ΔΕΝ το κατάλαβα αυτό; Τι εννοείς "έβλεπες με τα μάτια σου οτι είναι κατώτερος"; ΤΙ "κατώτερος"; Φτωχότερος; Πιο καταπιεσμένος; Αμόρφωτος; Κρεμασμένος σε σταυρό, με τους τυπάδες με τις κουκούλες να τον πυρπολούν; ΠΟΤΕ δεν νομίζω πως έβλεπε κανείς "τον αράπη" ως κατώτερο, εκτός αν ήταν φανατισμένος, προκατειλημένος ή, απλά, ηλίθιος. Πλήζ, ΟΧΙ άλλο τέτοιο μήνυμα. Από κανέναν.
Γιατί "όχι άλλο" ...? εγώ νομίζω ότι τον έβλεπαν κανονικά σαν κατώτερο, ένα βήμα πίσω στην εξέλιξη.
Η θεωρεία του Δαρβίνου , η εμφάνιση και ο πολιτισμός των μάυρων, ήταν αρκετές ενδείξεις για αυτούς που αρκούνται με ελάχιστα στοιχεία και σου λένε "δείξε μου κάτι καλύτερο" και πιο «επιστημονικό» από αυτό .
Δεν ήταν πιο βλάκες από μερικούς σημερινούς που βγάζουν συμπεράσματα ενώ δεν πρέπει για να τα χρησιμοποιούν εναντίον της εκκλησίας ή δεν ξέρω τι.
Μέχρι το 20ο αιώνα, ο κόσμος ήταν διαφορετικός από σήμερα... μην μετράς τον Χριστό που είπε ότι όλοι είμαστε ίσοι... κανονικά δεν χώραγε ποτέ στο μυαλό του ανθρώπου αυτό.

blizard
27-08-05, 01:19
Πριν απο λιγο καιρο, στην Γαλλια/Ισπανια/Πορτογαλλια νομιζω, ειχε βρεθει σε χωρο ταφης ηλικιας περιπου 10000 πχ (παλι αν θυμαμια καλα), ενας σκελετος μικρου κοριτσιου ο οποιος ειχε χαρακτηριστικα νεαντερταλ αλλα και σαπιενς. Η υποθεση που ειχε γινει τοτε ηταν οτι ο ανθρωπος του Νεαντερταλ ειχε απορροφηθει απο τον σαπιενς και σιγα-σιγα εκλειψει απο τη γη. Δεν γνωριζω αν υπαρχουν και αλλα ευρηματα παρομοια, ουτε και αν η υποθεση εχει τελικα επιβεβαιωθει.
Τζανερμαν
10.000 αποκλείεται, γιατί τότε είχαν εξαφανιστεί σίγουρα οι Νεαντερταλ και υπήρχαν μόνο άνθρωποι.
Ουτε βγάζει νόημα το "απορροφηθεί" , την στιγμή που είχαν διαφορετικό dna και δεν μπορούσαν να πολλαπλασιάσουν με εμάς, ενώ οι διαφορές μεταξύ μας ήταν περισσότερο από προφανείς σε πάνω από 500 δείγματα Νεαντερταλ που βρέθηκαν.

kadronarxis
27-08-05, 01:31
Αποσύρομαι από to thread, με ελαφρά πηδηματάκια.
Δεν υπάρχει λόγος να κάνω αντιπαράθεση με πολλούς από εσάς, από τη στιγμή που είστε απόλυτοι σε ορισμένες βασικές αρχές και θεωρίες.

Όταν θα γίνετε μπαμπάδες ή μαμάδες, και δείτε από κοντά το θαύμα της ζωής να μεγαλώνει, τότε ΊΣΩΣ, ρίξετε τα τείχη που υπάρχουν μεταξύ εσάς και του Χριστιανισμού.

Η θρησκεία για μένα προσωπικά, ανέκαθεν ήταν ένα στήριγμα, στη ζωή μου, και πραγματικά το αναφέρω, αυτή η ανώτερη δύναμη, με βοήθησε ουκ ολίγες φορές(μαζί με τη δική μου προσπάθεια βέβαια), στην προσπάθειά για καλύτερη επιβίωση.

Πιστεύω, θέλω να πιστεύω, ότι κατά βάθος δε νοιώθετε πραγματικά αυτά που αναφέρετε εδώ. Αν, όμως, είσαστε σίγουροι για την επιλογή να μην αφουγκράζεστε την ορθόδοξη θρησκεία, τότε εύχομαι, κάποτε να επιστρέψει σε εσάς το χαμένο φως της μεγάλης αλήθειας.

Σταύρος
27-08-05, 01:45
Εκείνο που έδωσε την χαριστική βολή ήταν η ιστορία του Μπάμπη -
δυστυχώς επτωχεύσαμε και από χιούμορ .
Η μόνη απόδειξη της πιθανότητας να είναι αληθινός ο δαρβινισμός .
Τα κείμενά σας - και ειδικά όσα θέλουν να είναι χιουμοριστικά -- ίσως μαρτυράνε
τον χαμένο κρίκο της εξέλιξης .

Οχι μην ανησυχείτε , δεν σας παίρνω στα σοβαρά .
Χιούμορ κάνω και εγώ .

Ducklord
27-08-05, 02:30
Καδρονάρχη: Σέβομαι τις απόψεις σου, μα, ειλικρινά, γιατί πιστεύεις πως οι... Βουδιστές δεν "γίνονται Χριστιανοί", γνωρίζοντας από κοντά "το θαύμα της ζωής", σε μια στιγμή κατανόησης της "μεγάλης αλήθειας"; Δες το, λίγο, από "την άλλη πλευρά"!

Σταύρο: Ποτέ δεν μας "πήρες στα σοβαρά". Το δεύτερο μήνυμά σου είχε ως στόχο να μειώσει το θέμα που έθιγε το πρώτο μήνυμα του θρέντ, κίνηση που ΔΕΝ κρίνω ως σωστή ή πρέπουσα, μα ας το αφήσουμε να αιωρείται (ά, ρε, Άντζελα). Όσο για την... ορατή απέχθειά σου προς το ανυπόστατο πρόσωπο του Μπάμπη, όταν καταφέρεις να μας εξηγήσεις το ΠΟΥ διαφέρει κάποιος που δηλώνει πως "μιλά με το Θεό" από κάποιον που "μιλά με τον Μπάμπη", θα μπορείς να στραφείς εναντίον του. Ως τότε, επέτρεψέ μου να παίξω το ρόλο του δικηγόρου του, και να σε ενημερώσω πως μου είπε να σου πω "να μην μιλάς για αυτόν, όπως δε σου μιλά και αυτός"... :mrgreen:

Παρεπιπτόντως, επιτρέψτε μου να πω μία από τις αγαπημένες μου ατάκες, που με... έχει στιγματίσει:

"Τα λέτε γιατί ζηλεύετε, γιατί οι φωνές μιλάνε μόνο σε εμένα"

Και τώρα... στο ζουμί..!

1. Και μόνο που έπιασες στο στόμα σου τον Μπάμπη, και, ομολόγησέ το, έσκασες και ένα χαμογελάκι, πιστεύω πως ήταν σημαντικό.

2. Η σωστή θρησκεία, η σωστή πίστη, οι σωστοί πιστοί, ΔΕΝ φοβούνται την κριτική, και δέχονται το χιούμορ με ανοιχτές αγκάλες - δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα σε κανέναν, και δεν έχουν λόγο και να ανησυχούν (ειδικά αν είναι σίγουροι για την ανωτερότητα της ιδεολογίας τους). Μου φαίνεται περίεργο να κρίνεις ως "κακόγουστη" την αναφορά στον... Μπάμπη.

3. Πέρα από το χιουμοριστικό της υπόθεσης, ο Μπάμπης <ΔΕΝ> είναι μία χιουμοριστική οντότητα. Αν το δεις αντικειμενικά, θα καταλάβεις πως όπως, ακριβώς, κάποιοι δηλώνουν πως "μιλάνε με το Θεό" ("Μου είπε να τη σφάξω", "Ο Ύψιστος μου είπε να τους ανατινάξω" κ.λπ.), έτσι κάποιοι άλλοι "μιλάνε με τον Μπάμπη". Και, πραγματικά, μιλάνε μαζί του, τον βλέπουν μπροστά τους... Για αυτούς είναι ένα πραγματικό, υπαρκτό πρόσωπο. Και, ναι, τους κλείνουμε στο Δαφνί. Όχι όμως και τους πρώτους. Εκείνους, που "μιλάνε με το Θεό", ανάλογα με το αν είναι "δικοί μας" ή "με τους άλλους", τους ονομάζουμε είτε "πιστούς" είτε... Είτε, ω, για δες, "τρελούς"! Αυτοί, ΤΙ λες να λένε για όσους "δικούς μας" δηλώνουν πως "μιλάνε με τον Θεό";
Τώρα, αν εσύ το θεωρείς "χιούμορ", είναι, απλά, διότι δεν είσαι "μαζί μας" μα... "με τους άλλους" ;)


Μπλίζαρντ: Δεν συμφωνώ με το πως παρουσιάζεις τα... κοσμικά δρώμενα (!;!), μα καταλαβαίνω το πως βλέπεις την κατάσταση. Γιατί όμως, ρε παιδί μου, θεωρείς πως εμείς είμαστε... τελευταίοι; Δηλαδή, αποκλείεται να έχουμε πραγματικά παράλληλη εξέλιξη με εξωγήινα όντα; Είναι ανάγκη να έχουν το... προβάδισμα; Πρόσεχε, γιατί βλέπω να παρουσιάζεις τα πρώτα σημάδια του... κομπλεξικού νεοέλληνα -ξέρεις, "εμφύτευση της ιδέας πως είμαστε άχρηστοι", "οι τελευταίοι" κ.λπ. Είναι το πρώτο βήμα για την ανάπτυξη της ασθένειας που λέγεται "ωχαδερφισμός" (π.χ. "Ώχου, μωρέ, εγώ θα φτιάξω το σκάφος να πάω εκεί; Ας πάρουν αυτοί τα ούφα τους να έρθουν εδώθε"!).

Κατά τα άλλα, όχι, δεν συμφωνώ ούτε με όσα λες για τους νέγρους, την ύπαρξη ανισότητας κ.λπ. Για παράδειγμα, ναι μεν υπήρχαν σκλάβοι και στην αρχαία Ελλάδα, μα ένας "σκλάβος" μπορούσε ακόμη και να αγοράσει την ανεξαρτησία του. Σε πολλές περιπτώσεις, δηλαδή, ήταν το αντίστοιχο του μπάτλερ, που βλέπουμε σε αγγλικές ταινίες: "εσώκλειστος βοηθός". Και, από ό,τι γνωρίζω, ο "κύριος" του σκλάβου ΔΕΝ είχε δικαίωμα επί της ζωής του (αυτά ίσχυαν κατά... Ρώμη μεριά). Άρα, η κατάσταση στο παρελθόν δεν ήταν και-τόσο-άνιση όσο, ίσως, νομίζουμε. Οι περισσότερες ανισότητες νομίζω πως έγιναν ορατές χάρις στον κομπλεξισμό τον μπασταρδεμένων (κυριολεκτικά) Αμερικάνων, που όντας αμάλγαμα άλλων λαών, έψαχναν μία δικαιολογία για ενότητα και κατέληξαν στο χρώμα του δέρματός τους. Οι ναζί ήρθαν μετά από την "Λευκή Δύναμη".
Πρόσεξε, επίσης, αυτό που λες για τα "συμπεράσματα": Έστω (νάτη, πάλι, η... μαθηματική λογική) πως έχεις βγάλει ένα συμπέρασμα με βάση υπαρκτά, απτά στοιχεία, που δείχνει πως, για παράδειγμα, τμήμα της ορθόδοξης εκκλησίας είναι διεφθαρμένο (υποθετικά μιλάμε). Δεν πρέπει να αναφέρεις το συμπέρασμά σου; Το λέω διότι η φράση σου ήταν ακριβώς η παρακάτω:


Δεν ήταν πιο βλάκες από μερικούς σημερινούς που βγάζουν συμπεράσματα ενώ δεν πρέπει για να τα χρησιμοποιούν εναντίον της εκκλησίας ή δεν ξέρω τι.
Η εκκλησία, όπως και ο Πάπας, =ΔΕΝ= έχουν το... αλάθητο. "Κανείς δεν είναι άσφαλτος", που είπε και η "Λαίδη"... ;)

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Μιας και πιάσαμε και τον... κοινωνικό ρατσισμό: Κουίζ. Από που είναι αυτό;
"Ποιός ακούει την κυρία,
άμα χάσει το κουμκάν,
κάλιο να' πεφτα στα χέρια,
της Κου-Κλουξ-Κλάν"...

:mrgreen:

Spyrosss
27-08-05, 02:57
Υ.Γ.: Μιας και πιάσαμε και τον... κοινωνικό ρατσισμό: Κουίζ. Από που είναι αυτό;
"Ποιός ακούει την κυρία,
άμα χάσει το κουμκάν,
κάλιο να' πεφτα στα χέρια,
της Κου-Κλουξ-Κλάν"...

:mrgreen:

Πανούσης

sdikr
27-08-05, 04:23
Είναι αφελές να μην δέχεσαι κάτι τόσο αληθινό επειδή δεν το βλέπεις στο μικροσκόπιο και να δέχεσαι όποια θεωρεία-υπόθεση γίνεται από τα ελάχιστα στοιχεία που βλέπεις μπροστά σου.

Σήμερα εψαχνά τον Μπάμπή μέσα μου, τελικά δεν τον βρήκα, και πήρα τηλέφωνο ενα φιλαράκι που τον λένε χαράλαμπό και πήγα για καφέ!


οπά!! χαραλαμπός, χάρης, μπάμπης!!
Βρήκα τον Μπάμπη!!!
αααα ρε Μπάμπη τώρα ποιος μας πιάνει!!



Εκείνο που έδωσε την χαριστική βολή ήταν η ιστορία του Μπάμπη -
δυστυχώς επτωχεύσαμε και από χιούμορ .
Η μόνη απόδειξη της πιθανότητας να είναι αληθινός ο δαρβινισμός .
Τα κείμενά σας - και ειδικά όσα θέλουν να είναι χιουμοριστικά -- ίσως μαρτυράνε
τον χαμένο κρίκο της εξέλιξης .


ελα πώς κάνεις έτσι, Μπάμπη εμείς, "Μπάμπη" και εσεις1
εκτός φυσικά αν έχει κάτι πέραν τον διηγημάτων για να το αποδίξεις!

sdikr
27-08-05, 04:28
Αποσύρομαι από to thread, με ελαφρά πηδηματάκια.
Δεν υπάρχει λόγος να κάνω αντιπαράθεση με πολλούς από εσάς, από τη στιγμή που είστε απόλυτοι σε ορισμένες βασικές αρχές και θεωρίες.

Όταν θα γίνετε μπαμπάδες ή μαμάδες, και δείτε από κοντά το θαύμα της ζωής να μεγαλώνει, τότε ΊΣΩΣ, ρίξετε τα τείχη που υπάρχουν μεταξύ εσάς και του Χριστιανισμού.

Και ποιος σου λέει οτι δεν είμαστε;

Οσο για το "απολυτοι" υπάρχουν και απο τις δύο πλευρες.


Πιστεύω, θέλω να πιστεύω, ότι κατά βάθος δε νοιώθετε πραγματικά αυτά που αναφέρετε εδώ. Αν, όμως, είσαστε σίγουροι για την επιλογή να μην αφουγκράζεστε την ορθόδοξη θρησκεία, τότε εύχομαι, κάποτε να επιστρέψει σε εσάς το χαμένο φως της μεγάλης αλήθειας.

Εχεις δεί τελευταία το τί ποσοστό κρατάει η Ορθόδοξη θρήσκεια (που σύμφωνα με κανόνες κλπ είναι οτι ποιο κοντίνο στις γραφες)

Εγώ προτίμω την Αγλλικανική, είναι ποιο χαρούμενη ;)

Η θρησκεία για μένα προσωπικά, ανέκαθεν ήταν ένα στήριγμα, στη ζωή μου, και πραγματικά το αναφέρω, αυτή η ανώτερη δύναμη, με βοήθησε ουκ ολίγες φορές(μαζί με τη δική μου προσπάθεια βέβαια), στην προσπάθειά για καλύτερη επιβίωση.

Σε εμένα στήριγμα στην Ζωή μου ήταν οι γόνεις μους, οι φίλοι μου και ο Σπύρος, (οχι ο μπάμπης δεν ήθελε να στηρίξει)

Σταύρος
27-08-05, 04:50
Φυσικά μπορώ να αποδείξω το λάθος του δαρβινισμού .
Αν αυτή η θεωρία ήταν σωστή και πράγματι αληθινό το δόγμα της για την
επιβίωση του ικανοτέρου ,
τότε όσοι με επιχειρήματα δημοτικού σχολείου της μεσαιωνικής Γροιλανδίας γράφουν
εδώ , έπρεπε να έχουν εξαφανιστεί .
Αλλά δεν εξαφανίστηκαν , μένουν και γράφουν ότι τους κατέβει .
Εκτός αν η δαρβινική εξέλιξη θεωρεί ικανότερο εκείνον που εκτός των επιχειρημάτων αυτών
ξέρει και να βρίζει και να χρησιμοποιεί τους συνομιλητές του σαν σάκους του μποξ .

Εχω όμως και μία απόδειξη υπερ του δαρβινισμού .
Το χιούμορ ορισμένων πράγματι μαρτυράει κοινή καταγωγή με τον ρινόκερο .

sdikr
27-08-05, 05:06
Φυσικά μπορώ να αποδείξω το λάθος του δαρβινισμού .
Αν αυτή η θεωρία ήταν σωστή και πράγματι αληθινό το δόγμα της για την
επιβίωση του ικανοτέρου ,
τότε όσοι με επιχειρήματα δημοτικού σχολείου της μεσαιωνικής Γροιλανδίας γράφουν
εδώ , έπρεπε να έχουν εξαφανιστεί .
Αλλά δεν εξαφανίστηκαν , μένουν και γράφουν ότι τους κατέβει .

Ναι δυστήχως, το βλέπουμε σε αρκετά πόστ ;)

Εχω όμως και μία απόδειξη υπερ του δαρβινισμού .
Το χιούμορ ορισμένων πράγματι μαρτυράει κοινή καταγωγή με τον ρινόκερο .
__________________
The missing link!!! ;)

Φυσικά πάντα υπάρχουν και αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν χρήση του μυαλού τους, γιατί το πολύ διάβασμα κάποιον βιβλίων (βλέπε διηγήματα) τους έχει κάνει να πιστέυουν οτι υπάρχουν!

παντως μπορώ να πώ οτι τα επιχείρηματα σας ειναι ανω του δημοτικού, τέτοια πράγματα μας τα λέγαν μονο στο γυμνάσιο !

Σταύρος
27-08-05, 05:34
Στο γυμνάσιο ; Δεν το πιστεύω .

Τελικά τα σχολεία καταστρέφουν .
Σύμφωνα με τις γλωσσολογικές θεωρίες του Τσάμσκυ , ο άνθρωπος γεννιέται με την
φυσική ικανότητα του λόγου . Από που τάχα κληρονόμησε αυτήν
την ικανότητα - μόνο ο άνθρωπος ;
Προφανώς , σύμφωνα πάντα με τον δαρβινισμό , από τα λάχανα .
Ετσι εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι . Δεν άντεξαν την πολυλογία στα απέραντα
λαχανοχώραφα που άφηναν τα αυγά τους .
Από όσα λοιπόν διαβάζω εδώ - και στις εφημερίδες και σε πολλά βιβλία - οδηγούμαι
στην θλιβερή διαπίστωση -τα σχολεία
καταστρέφουν αυτή την φυσική ενδιάθετη ικανότητα του λόγου
και οδηγούν τους ανθρώπους στην αλαλία .
Μένουν βέβαια οι βρισιές - προφανώς αυτές κρύβονται βαθειά στο γενετικό μας
υλικό - σε εποχές σκέψης ακόμα και πριν από τα λάχανα .
Τότε που εξαφανίστηκαν οι αληθινοί άνθρωποι .

mrsaccess
27-08-05, 05:44
Νομίζω πως κάτι στο οποίο θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι είναι πως το "όπλο" που έδωσε η φύση ή ο Θεός στον άνθρωπο για την επιβίωσή του ήταν η ικανότητα του να σκέφτεται, να αναζητά, να δημιουργεί και να αισθάνεται.

Μπορεί ακόμα στη γη μας να υπάρχει πολύ δυστυχία και αδικία, σίγουρα όμως τα πράγματα είναι καλύτερα από ότι ήταν στο παρελθόν. Για αυτό ευθύνεται κυρίως η επιστήμη σε όλες τις μορφές της. Γιατί αντικειμενικά ακόμα και αυτός που ανακάλυψε την φωτιά ήταν ένας πρωτόγονος επιστήμονας.

Θεωρώ λοιπόν πως το να επιτίθενται κάποιοι στην επιστημονική κοινότητα για μια θεωρία (γιατί περί θεωρίας πρόκειται, δεν υπάρχει ερευνητής που να μη το φωνάζει αυτό, για αυτό άλλωστε προσπαθούν και να την αποδείξουν) είναι οπισθοδρομικό, ανεύθυνο και μάλλον υποκριτικό. Μην χρησιμοποιείται το μυαλό σας λένε, μην χρησιμοποιείται αυτό στο οποίο οφείλουμε το βιοτικό μας επίπεδο.
Να υποθέσω ότι όσοι το λένε αυτό δεν έχουν ψυγείο για να φυλάνε τα τρόφιμα τους, δεν έχουν πάρει φάρμακα ποτέ, χρησιμοποιούν μονάχα τα πόδια τους για τις μετακινήσεις και η λίστα φυσικά δεν έχει τελειωμό!

Μα τι φοβάστε; Αν μη τι άλλο οι επιστήμονες πρώτοι λένε ότι αναζητούν την αλήθεια. Αν όντως υπάρχει Θεός θα τον ανακαλύψουν και θα τον δεχτούν πρώτοι από όλους!

Αν ο Θεός ήθελε να μην σκεφτόμαστε τότε γιατί μας έδωσε το μυαλό; Για να τον υμνούμε και να τον λατρεύουμε σε κάθε ευκαιρία μονάχα;

Μπορείτε να προτείνεται όποια θεωρία θέλετε, μονάχα μη λέτε "η αλήθεια είναι αυτή, δεχτείτε τη".

ΜΑ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΤΑ! Αλλιώς την επόμενη φορά που θα αρρωστήσετε δεχτείτε ότι έτσι είναι και μην ανατρέξετε στον κοντινότερο γιατρό ή φαρμακείο.

Σταύρος
27-08-05, 05:52
Μην χρησιμοποιείται το μυαλό σας λένε...

Αλλά αυτοί επιμένουν να χρησιμοποιούν το μυαλό τους ...
Υπερβολές !

tzanerman
27-08-05, 10:02
Αποσύρομαι από to thread, με ελαφρά πηδηματάκια.
Δεν υπάρχει λόγος να κάνω αντιπαράθεση με πολλούς από εσάς, από τη στιγμή που είστε απόλυτοι σε ορισμένες βασικές αρχές και θεωρίες.

Όταν θα γίνετε μπαμπάδες ή μαμάδες, και δείτε από κοντά το θαύμα της ζωής να μεγαλώνει, τότε ΊΣΩΣ, ρίξετε τα τείχη που υπάρχουν μεταξύ εσάς και του Χριστιανισμού.

Η θρησκεία για μένα προσωπικά, ανέκαθεν ήταν ένα στήριγμα, στη ζωή μου, και πραγματικά το αναφέρω, αυτή η ανώτερη δύναμη, με βοήθησε ουκ ολίγες φορές(μαζί με τη δική μου προσπάθεια βέβαια), στην προσπάθειά για καλύτερη επιβίωση.

Πιστεύω, θέλω να πιστεύω, ότι κατά βάθος δε νοιώθετε πραγματικά αυτά που αναφέρετε εδώ. Αν, όμως, είσαστε σίγουροι για την επιλογή να μην αφουγκράζεστε την ορθόδοξη θρησκεία, τότε εύχομαι, κάποτε να επιστρέψει σε εσάς το χαμένο φως της μεγάλης αλήθειας.

Μεγαλε, οταν, αν, καποια στιγμη ξαναδιαβασεις το θρεντ θα δεις οτι ολοι οσοι γραψαμε υπερ της θεωριας του δαρβινου, με επιχειρηματα, γραψαμε οτι ειναι μια θεωρια η οποια μπορει καποια στιγμη να μην ισχυει, αλλα με τα υπαρχοντα στοιχεια/ενδειξεις ειναι η καλυτερη εξηγηση που εχουμε για την εξελιξη. Και σε καμια περιπτωση, τα ιδια ατομα, δεν θιξαμε την θρησκεια.
Τοτε θα δεις ποιος ειναι ο απολυτος.

Τζανερμαν

tzanerman
27-08-05, 10:05
Διαβαστε ενα αρθρο του Yahoo! για τις πραγματικες διαστασεις της αντιπαραθεσης στην Αμερικη:
http://news.yahoo.com/s/usatoday/20050826/tc_usatoday/newschoolyearnewbattleoverevolution

Και ενα μικρο κομματι μεσα απο το αρθρο:

Is intelligent design science or religion? That's the question a U.S. district court judge in Harrisburg will consider starting Sept. 26, and Dover voters will weigh Nov. 4.

The two tests arise from a long struggle to discredit evolution, the theory that life forms evolved over billions of years through a natural process. Though broadly accepted by scientists, evolution has long been challenged by creationists who say God created the universe.

Courts repeatedly have found that teaching creationism in public schools amounts to promoting a religious viewpoint, in violation of the Constitution. Now come intelligent-design advocates. Hoping to avoid church-state conflicts, they don't discuss the identity of the designer, and they deny any link to creationism. But Eric Rothschild, the attorney leading the challenge against Dover schools, says intelligent design is "a new form of creationism" that still violates the separation of church and state.

Τζανερμαν

aroutis
27-08-05, 11:06
Από που τάχα κληρονόμησε αυτήν
την ικανότητα - μόνο ο άνθρωπος ;Και υπενθυμίζω οτι επίσης οι φάλαινες και τα δελφίνια επικοινωνούν με γλώσσα, όχι μονο ο άνθρωπος.

Ειναι δε γεγονός οτι ο Ανθρωπος προσπαθεί εδώ και ΑΡΚΕΤΑ χρόνια να κάνει decode τη γλώσσα των δελφινιών ειδικά αλλά δεν μπορεί να καταφέρει ακόμη πολλά πράγματα.

ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ σε προηγούμενο post, από τα μεγαλύτερα ελαττώματα του ανθρώπου είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ανθρωποκεντρισμός του. Ολα ΔΕΝ περιστρέφονται γύρω μας και ΔΕΝ είμαστε απαραίτητα τα μόνα νοημοντα οντα, όχι μόνο στην γή και σίγουρα οχι στο σύμπαν. Απλά αναλώνουμε την ΛΙΓΗ (!) νόηση που έχουμε για πολέμους, κακό, επιβολή επί του άλλου, αφανισμού, επιβολή θρησκειών έναντί άλλων λαών (δες Αζτεκους π.χ.), και ΛΙΓΟ από οτι έχει απομείνει στις επιστήμες, και αν βγεί κάτι θετικό που ενοχλει, το αφορίζουμε.

Ειμαστε ΟΝΤΩΣ ανωτερα οντα.

Φιλικά.

anon
27-08-05, 14:34
Τυχαία άνοιξα τηνη τηλεόραση σήμερα και κάνοντας ζαπινγκ έπεσα στην ΕΤ3 που έχει ντοκυμαντερ γιαυτό ακριβώς το θέμα. Ευτυχώς έπεσα στην αρχή. Παιδιά δεν μπορείτε να φανταστείτε για αντιλήψεις απο συνηθισμένους αμερικανούς στο θέμα αυτό. Ως και ένα πολύ μεγάλο κολέγιο, το Wheaton, υποχρεώνει τους καθηγητές πριν πιάσουν δουλειά εκεί, να υπογράψουν δήλωση πίστης ειδικά για το θέμα της Γένεσης

anon
27-08-05, 15:20
Οι Νεαντερταλ δεν ξέρουμε γιατί εξαφανίστηκαν , είναι ένα από τα πολλά μυστήρια που υπάρχουν.
Ο τρόπος εξαφάνισης που λές είναι απλά μια θεωρεία από τις τόσες που προσπαθούν να εξηγήσουν τα ανεξήγητα, και δεν υπάρχουν στοιχεία ούτε για αυτή.
Μάλιστα , πλέων θεωρείτε πιο πιθανό ο Νεάντερταλ να μην ήταν τίποτα άλλο από μιμητικό ζώο, αφού τα εργαλεία και τα στολίδια εμφανίζονταν ταυτόχρονα ή μετά από την εμφάνιση στον άνθρωπο ,και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι είχε αναλυτική σκέψη και ικανότητα μετάδοσης μεγαλύτερη από ενός σημερινού πιθήκου.


Μια επίσκεψη στην κοντινη σπηλιά των Πετραλώνων θα σου αποδείξει το αντίθετο όπως και χιλιάδες άλλες έρευνες ότι οι Νεάντερνταλ κατείχαν την γνώση κατασκευής απλών λίθινων εργαλείων (καθώς επίσης απο οστά και ξύλο) καθώς επίσης την χρήση φωτιάς, κοινωνικής δομής, και γλώσσας. Επίσης έκαναν ταφές των νεκρών τους, άρα μιλάμε για έλογα όντα. Αρα τα περι μιμητικού ζώου δεν ισχύουν.

Οσο για την θεωρία της εξαφάνισης, συμφωνώ ότι είναι μια θεωρία, αλλά η επικρατέστερη. Οι Νέαντερνταλ ήταν πιο εξοικειωμένοι στο ψυχρό κλίμα της γής σε σχέση με τον homo sapiens sapiens αλλά καθώς τελείωνε η εποχη των παγετώνων έχασαν το συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι των ανταγωνιστών τους. Είναι σίγουρο ότι σιγά - σιγά εκδιώχθηκαν προς πιο βόρειες περιοχές σύμφωνα με τα ευρήματα, απο τους δικούς μας προγόνους οι οποίοι μπορεί και να τους εξόντωσαν (το πιθανότερο). Τα τελευταία ίχνη τους που έχουν βρεθεί είναι περίπου 25 με 30 χιλιάδες χρόνια πριν, όχι δηλαδή και τόσο μακριά απο την εποχή μας. Υποθέτουν ότι πρέπει να έχουν εξαφανισθεί ολοσχερώς πριν περίπου 15 με 20 χιλιάδες χρόνια.

Δες και το site (https://www5.nationalgeographic.com/genographic/atlas.html)

anon
27-08-05, 15:44
Σύμφωνα με τις γλωσσολογικές θεωρίες του Τσάμσκυ , ο άνθρωπος γεννιέται με την
φυσική ικανότητα του λόγου . Από που τάχα κληρονόμησε αυτήν
την ικανότητα - μόνο ο άνθρωπος ; .

Αυτές είναι οι θεωρίες του Τσάμσκυ. Αλήθεια εαν αφήσεις νεογέννητα να μεγαλώσουν μόνα τους, θα μιλάνε κάποια γλώσσα, και εαν ναί ποιά; Στον Ηρόδοτο αναφέρεται ότι βασιλιάς των περσών εαν δεν κάνω λάθος έκανε αυτό το πείραμα και τα παιδιά χωρίς επαφή με άλλους ανθρώπους μίλησαν Φοινικικά (εαν δεν κάνω και πάλι λάθος, ή τέλος πάντων μια γλώσσα εκείνης της εποχής). Στην σημερινή εποχή όμως όταν βρέθηκαν παιδια μεγαλωμένα στην ζούγκλα μόνα τους, δεν μιλούσαν αλλά έβγαζαν άναρθρες κραυγές ( δες σχετικό link εδώ (http://www.smh.com.au/articles/2002/05/03/1019441429528.html) )

blizard
27-08-05, 16:32
Μια επίσκεψη στην κοντινη σπηλιά των Πετραλώνων θα σου αποδείξει το αντίθετο όπως και χιλιάδες άλλες έρευνες ότι οι Νεάντερνταλ κατείχαν την γνώση κατασκευής απλών λίθινων εργαλείων (καθώς επίσης απο οστά και ξύλο) καθώς επίσης την χρήση φωτιάς, κοινωνικής δομής, και γλώσσας. Επίσης έκαναν ταφές των νεκρών τους, άρα μιλάμε για έλογα όντα. Αρα τα περι μιμητικού ζώου δεν ισχύουν.
O άνθρωπος των Πετραλώνων πάντως ήταν 400.000-750.000 χρόνων πριν, και ήταν εξαίρεση Ηomo Erectus που είχε μεγαλύτερο κρανίο από το είδος του, στο μέγεθος ανθρώπου.
http://www.georama.gr/eng/history/04_2.html
Η υπόθεση ότι καταγόμαστε από τον Erectus πάντως με μεταλλάξεις έχει ελάχιστες ενδείξεις και σχεδόν εγκαταλειφθεί, και πλέων οι περισσότεροι επιστήμονες υποστηρίζουν βάση και των νέων ενδείξεων του mitochondrial DNA ότι ο κοινός πρόγονος όλων των σημερινών ανθρώπων έζησε στην Αφρική και πολύ πιο πρόσφατα (80.000 – 200.000 πριν).
http://www.geocities.com/palaeoanthropology/palaeo.html
(Περισσότερο το έχουν κάνει θέμα οι Αρχαιο Ελληνιστές, πως από εδώ ξεκίνησαν τα πάντα... βρήκα και ένα link που είχε πολύ πλάκα :) )

Οι Νεαντερταλ όντος έκαναν χρήση φωτιάς, αλλά δεν έχει αποδειχτεί ότι μπορούσαν να την ανάψουν, και δεν έχω δει πουθενά ότι είχαν γλώσσα .
Και όλα τα μη πρωτόγονα εργαλεία βρεθήκαν στην κατοχή τους μετά την εμφάνιση του ανθρώπου και αφού τα χρησιμοποίησε αυτός πρώτα.
Επίσης, τελευταία έχει καταρριφθεί και η θεωρεία ότι μόνο άνθρωπος φτιάχνει εργαλεία, αφού έχει αποδειχτεί ότι και πίθηκος μπορεί να φτιάξει και να χρησιμοποιήσει μιμητικά.

pelasgian
27-08-05, 16:51
Τυχαία άνοιξα τηνη τηλεόραση σήμερα και κάνοντας ζαπινγκ έπεσα στην ΕΤ3 που έχει ντοκυμαντερ γιαυτό ακριβώς το θέμα. Ευτυχώς έπεσα στην αρχή. Παιδιά δεν μπορείτε να φανταστείτε για αντιλήψεις απο συνηθισμένους αμερικανούς στο θέμα αυτό. Ως και ένα πολύ μεγάλο κολέγιο, το Wheaton, υποχρεώνει τους καθηγητές πριν πιάσουν δουλειά εκεί, να υπογράψουν δήλωση πίστης ειδικά για το θέμα της Γένεσης

Το είδα και εγώ. Έχασα πάσα ιδέα για τη κοινωνία τους. Εντάξει, υπάρχουν και εδώ στεκάμενα μυαλά, αλλά δεν έφτασαν ποτέ σε σημείο ώστε να κάνουν «θρησκευτικές δράσεις» κατά της επιστήμης. Νόμιζα ότι το σκοτάδι είχε μείνει στο μεσαίωνα και ότι είχε τελειώσει το παιχνίδι για τους σκοταδιστές. Από ότι φαίνεται έρχονται για δεύτερο γύρο. Σα τους γερμανούς στην αρχή και το μέσο του προηγούμενου αιώνα ένα πράγμα.

Εντέλει, ίσως η ελευθερία της πίστης να μην είναι κάτι που θα μπορούσαμε να επιβιώσουμε μαζί του στον επόμενο αιώνα. Ίσως να πρέπει να ελεγχθεί η διάδοση ψεύτικων ελπιδών και παραπληροφόρισης με σκοπό το κέρδος και να υπαχθεί σε νόμους κατά της πλύσης εγκεφάλου, γιατί στα τόσα προβλήματα που έχουμε, το τελευταίο που θα ήθελα, λόγω παραλείψεων του κράτους, να συζητάμε με αντι-δημοκράτες βομβιστές μουσουλμάνους και με αντι-επιστήμονες δικηγόρους χριστιανούς.

Αν αυτοί οι εξτρεμιστές «πιστοί» «κερδίσουν», θα είναι σα να μην υπήρξε ποτέ ο Σωκράτης με την επιστημονική μέθοδό του, ή ο Αριστοτέλης με τη λογική του. Θα είναι λες και 3000 χρόνια δυτικού πολιτισμού να έγιναν χωρίς λόγο. Θα είναι λες και όλοι οι αγώνες των Ελλήνων κατά της τυρανίας, της προκατάληψης και της δυσιδαιμονίας να μην έγιναν ποτέ.

Φαντάζεσται μία κοινωνία στην οποία θα αρχίσουμε να πιστεύουμε πάλι σε παραδείσους και κολάσεις, σε δαίμονες και αγγέλους, σε υπερφυσικά όντα, σε μαγία, σε ξόρκια, σε επικλήσεις ψυχών, σε φαντάσματα, σε ό,τι βγάζει το διεστρεμμένο μυαλό των ιερέων για να χειραγωγίσουν τα πρόβατα; Θα δημιουργηθεί ένας νέος μεσαίωνας, πιο σκοτεινός από τον προηγούμενο λόγω της τεχνολογίας.

Άραγε η νέα ιερά εξέταση θα χρησιμοποιεί μικροκύμματα; ενέσεις; Πώς λέτε να εξαγνίζουν τις ψυχές των αμαρτωλών οι φασίστες; Λέτε να πιάνουν hackers και να τους καίνε για μάγους; Μήπως μηχανικούς που διαδίδουν αιρετικές δοξασίες κατά της ορθόδοξης πετρελαϊκής ενέργειας; Λέτε να βασανίζουν αυτούς που κάνουν πειράματα γενετικής;

blizard
27-08-05, 16:59
Το είδα και εγώ. Έχασα πάσα ιδέα για τη κοινωνία τους. Εντάξει, υπάρχουν και εδώ στεκάμενα μυαλά, αλλά δεν έφτασαν ποτέ σε σημείο ώστε να κάνουν «θρησκευτικές δράσεις» κατά της επιστήμης. Νόμιζα ότι το σκοτάδι είχε μείνει στο μεσαίωνα και ότι είχε τελειώσει το παιχνίδι για τους σκοταδιστές. Από ότι φαίνεται έρχονται για δεύτερο γύρο. Σα τους γερμανούς στην αρχή και το μέσο του προηγούμενου αιώνα ένα πράγμα.
Κάνεις λάθος... οι Γερμανοί επέτρεπαν την θρησκευτική πίστη , αλλά απαγόρευαν κάθε εμπλοκή της στο δημόσιο βίο και είχαν διαχωρίσει εκκλησία-πολιτεία.
Αν οι επιστήμονες τους έλεγαν ότι οι Γερμανοί είναι πιο εξελιγμένοι και προερχόμαστε όλοι από ανθρωποειδή βάση των Δαρβινικών θεωρείων, (ακόμα και αν ήταν απλή θεωρεία αυτό ), δεν θα επέτρεπαν ποτέ να πει η εκκλησία ότι είμαστε ίσοι και να μπλέξει ή να "χαλάσει" με μια άλλη θρησκευτική άποψη την επικρατέστερη θεωρεία εξέλιξης της εποχής .

Μπορεί να μην σου αρέσει αυτό που γίνετε στην Αμερική , αλλά τα παράδείγματά σου είναι ανάποδα.

pelasgian
27-08-05, 17:18
εντελώς διαφορετικά, πράγματι:
http://jimwestphoto.com/galleryRaceRelations/c-rw-02-07.jpg
http://www.auc.dk/praesten/images/1603-ku-klux-klan.jpg

μία κοινωνία που πριμοδοτεί τη διαφορετικότητα:
http://www.btinternet.com/~andy.brouwer/steel5.jpg
http://www.fanaticus.org/DBA/images/armies/crusaders.jpg

Ducklord
27-08-05, 17:28
Blizard, όσον αφορά τη μιμητική δημιουργία εργαλείων, έχεις... χάσει επεισόδια! (με την καλή έννοια βρε!)

Δεν θυμάμαι που το διάβασα, μα ένα είδος πουλιού που τρέφεται με έντομα, περιστασιακά κόβει κλαδιά και τα λυγίζει με το ράμφος του, δημιουργώντας ένα είδος γάντζου. Αυτό το χρησιμοποιεί για να βγάλει έντομα από μικρές κουφάλες δέντρων.

Ιν άδερ νιούς, ένας παπαγάλος, τη δυνατότητα επικοινωνίας του οποίου ερευνούν κάπου, κάπως, στο εξωτερικό, έκανε κάτι ολίγον τι κουλό. Περιστασιακά, του έβαζαν κάποια κυβάκια διαφορετικών χρωμάτων στο κλουβί. Τον ρωτούσαν "πράσινο;", κοιτούσε τα κυβάκια και απαντούσε, για παράδειγμα, "4", αφού τα είχε μετρήσει (!). Κάποια στιγμή, άρχισε να δίνει λάθος απαντήσεις, και υπέθεσαν πως, απλά, είχε βαρεθεί και ήθελε να φάει. Η αλήθεια αποδείχθηκε πως ήταν οτι είχε μεν βαρεθεί, μα... τους δούλευε!
Βλέπεις, όταν των ρώτησαν "μαύρο;", απάντησε "άκυρο", χρησιμοποιώντας μία λέξη που του είχαν μάθει για εντελώς διαφορετική περίσταση: για το αν ήθελε ή δεν ήθελε να του δώσουν κάτι.

Αυτό μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό, μα στην ουσία δείχνει πως ένας -έξυπνος μεν- παπαγάλος, μπόρεσε και ανέπτυξε τη δυνατότητα αναγνώρισης της έννοιας "μηδέν". Αυτό, αν ψάξεις στην ανθρώπινη ιστορία, θα δεις πως μας... ντροπιάζει λιγουλάκι. Χρειαστήκαμε και εγώ δεν ξέρω πόσους αιώνες μέχρι να αρχίζουμε να παίζουμε με τον αριθμό "μηδέν", με σωρεία μαθηματικών να μην έχουν σκεφτεί προς αυτή την κατεύθυνση. Το σκέφθηκε, όμως, ένας... παπαγάλος, κοιτάζωντας χρωματιστά κυβάκια.

----------------------------------------------
Σταύρο: Το "χιούμορ" που κατακρίνεις αποτελεί, απλά, σύγκριση δύο ΟΛΟΙΔΙΩΝ καταστάσεων: οι μεν ακούνε "τον Μπάμπη", οι δε ακούνε "τον Θεό". Απλά, έχω αλλάξει ένα όνομα. ΑΝΤΙΘΕΤΑ με αυτό, το δικό σου "χιούμορ" -με το οποίο δεν βλέπω κανέναν να γελάει ή να το υϊοθετεί- στρέφεται εναντίων των συνομιλητών σου, και έχει ως στόχο να τους μειώσει. Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ καλού και κακού χιούμορ: το μεν θα κάνει την πλειοψηφία του κόσμου να γελάσει, θίγωντας ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, το δε θα κάνει αυτόν που το κάνει να γελάσει, προσβάλωντας και μειώνοντας το διπλανό του. Κρίμα. Περίμενα περισσότερα από εσένα.
Όσο για το "αν έχουμε τη δυνατότητα να σκεφτόμαστε", δεν ξέρω... Σύμφωνα με τις απόψεις σου, παρουσιάζεις πως κάποιος που αναφέρει πολλά και διαφορετικά στοιχεία για να στηρίξει μία θεωρία είναι ηλίθιος και ανίκανος να σκεφτεί, ενώ εσύ, που από το πρώτο κιόλας μήνυμά σου εδώ λες μονάχα "Η αλήθεια είναι ο Θεός" (και τίποτα, ουσιαστικά, περισσότερο), είσαι ο... έξυπνος; Εγώ θα σε χαρακτήριζα ως κολλημένο. Άλλοι ως χαζό, ανίκανο να σκεφτείς σε διαφορετικά πλαίσια, να... "εξελιχθείς", μαθαίνοντας νέα πράγματα. Θα παρουσιάσεις κάποιο επιχείρημα της προκοπής, πέρα από αυτά που έχεις διαβάσει μέσα στα βιβλία της θρησκείας σου; Θα καταλάβεις πως για να χτυπήσεις μία θεωρία με τις ενδείξεις της πρέπει να παρουσιάσεις και εσύ μία θεωρία που επίσης να συνοδεύεται από ενδείξεις, και όχι μία ιστορία δίχως απτά στοιχεία; Αν όχι, τότε επέτρεψέ μου, τουλάχιστον προσωπικά, να αμφιβάλω για τις ικανότητες κατανόησης που διαθέτεις, αφού εδώ και 22 σελίδες συζήτησης δεν μπορείς καν να καταλάβεις το γιατί ΔΕΝ στέκει επιστημονικά το "έγινε έτσι γιατί έτσι μας αρέσει".
Και, σε παρακαλώ, πριν ξαναποστάρεις με στόχο το να μειώσεις όχι μόνο τις απόψεις, μα και τους ίδιους τους συνομιλητές σου, να συνοδεύεις τα σχόλιά σου από στοιχεία και αποδείξεις για το "γιατί είναι κατώτεροι αυτοί ή οι απόψεις τους", και όχι απλά με τη λογική "διότι δεν σας γουστάρω". Η συζήτηση (υποτίθεται πως) έχει ως θέμα τη Δαρβινική θεωρία, και τις όποιες σοβαρές θεωρίες μπορεί να αντιτίθενται σε αυτήν και τα ευρήματά της. Όχι το τι προσωπικές και ανυπόστατες απόψεις έχει ο κάθε Σταύρος.

Τέλος, για να καταλάβεις τι λέω: κάθε επιχείρημα που έχεις χρησιμοποιήσει ως βάση προώθησης των απόψεών σου, έχει ακυρωθεί: "δεν θα `πήζει` το αίμα", είπες. Σου έδωσαν στοιχεία. "Ο λόγος είναι προνόμιο του ανθρώπου". Σου έδωσαν στοιχεία. ΤΙ άλλο θα χρησιμοποιήσεις εκτός από αυθαίρετα συμπεράσματα, στα οποία καταλήγεις "διαβάζοντας εφημερίδες και περιοδικά"; Σύμφωνα με τη δική σου λογική, αφού δεν μπορείς να καταλάβεις τι λένε μεταξύ τους οι Κορεάτες, απλά, δεν... μιλάνε, και ο λόγος είναι προνόμιο των Ελλήνων!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

tzanerman
27-08-05, 18:22
O φιλος μου ο google μου γνωρισε μια νεα φιλη, την Wikipedia:

http://en.wikipedia.org/wiki/Homo_neanderthalensis

Για μια περιληπτικη περιγραφη του χομο νεαντερταλενσις, μαζι με στοιχεια υπερ της υπαρξης λογου και εργαλειων στην κοινωνια τους.

Ακομα, για κατι πιο βαρυ:

http://www.modernhumanorigins.com/neanderthalensis.html

Ειναι το ιδιο παλια με την ιστοσελιδα που επαναπαραθετει πιο πανω ο Μπλιζαρντ (την οποια και ειχα παραθεσει σχεδον στην αρχη αυτου του θρεντ).

Τζανερμαν

tzanerman
27-08-05, 18:24
εντελώς διαφορετικά, πράγματι:

http://www.fanaticus.org/DBA/images/armies/crusaders.jpg

Πελασγιαν, χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, η τελευταια φωτογραφια δειχνει ναιτες, τι σχεση εχει με τη ΚΚΚ και τους βλαχοαμερικανους νεοναζι;

Τζανερμαν

mavlok
27-08-05, 18:26
Πελασγιαν, χωρις διαθεση αντιπαραθεσης, η τελευταια φωτογραφια δειχνει ναιτες, τι σχεση εχει με τη ΚΚΚ και τους βλαχοαμερικανους νεοναζι;

Τις "μεγαλες ιδεες".

pelasgian
27-08-05, 18:36
... και επιπλέον, για να δούμε άλλη μία «μεγάλη ιδεά».

Ο Αδάμ και η Εύα ήταν λευκοί και εβραίοι, ωραία;
Άρα οι μαύροι, οι κίτρινοι και κόκκινοι δεν είναι παιδιά του Θεού, σωστά;

Άρα, αφού δεν είναι παιδιά του Θεού, τότε ποιανού παιδιά είναι;

ΑΑΑΑΑΑ! του ΣΑΤΑΝΑ, ΣΤΗ ΠΥΡΑ, ΣΤΗ ΠΥΡΑ...

Κατάλαβες γιατί δεν είναι τόσο προσφιλής θρησκεία;

tzanerman
27-08-05, 18:53
Μπερδευετε παλι τη θρησκεια με τους ανθρωπους. Δεν νομιζω οτι γραφει πουθενα στη Βιβλο καψτε τους Εβραιους, τους Μαυρους, τους Κιτρινους, τους πουα, κτλ.

Χωρια οτι παμε παλι να βγουμε ΟΦ-ΤΟΠΙΚ! Για καθε ποστ με παραθεσεις αρθρων για τη θεωρια, εχουμε δεκα ποστ με ασχετο θεμα! Νισαφι πια! Μηπως θελετε να σας το αφησουμε εδω περα το θρεντ να το κανετε και αυτο παιδοτοπο, τετοια πιτσιρικια που ειστε;

Τζανερμαν

blizard
27-08-05, 19:44
... και επιπλέον, για να δούμε άλλη μία «μεγάλη ιδεά».

Ο Αδάμ και η Εύα ήταν λευκοί και εβραίοι, ωραία;
Άρα οι μαύροι, οι κίτρινοι και κόκκινοι δεν είναι παιδιά του Θεού, σωστά;

Άρα, αφού δεν είναι παιδιά του Θεού, τότε ποιανού παιδιά είναι;

ΑΑΑΑΑΑ! του ΣΑΤΑΝΑ, ΣΤΗ ΠΥΡΑ, ΣΤΗ ΠΥΡΑ...

Κατάλαβες γιατί δεν είναι τόσο προσφιλής θρησκεία;
H "μεγάλη ιδέα" της ανώτερης φυλής είναι μόνο ο Δαρβινισμός και η μόνη πραγματικά επικίνδυνη , όσο υπάρχουν φανατικοί υπέρ αυτού, και εναντίων της εκκλησίας.
Γιατί το λέει ξεκάθαρα ότι η εξέλιξη έρχεται με τον μη πολλαπλασιασμό του χειρότερου και την επιβίωση του καλύτερου - πιο προσαρμοσμένου .
Ο μόνος επικίνδυνος άνθρωπος παραμένει ακόμα και σήμερα ο Δαρβινιστής με" ιδεολογία" , φανατισμό και μίσος ενάντιων της εκκλησίας .

pelasgian
27-08-05, 19:44
Αφού δε λέει λοιπόν, πώς και ΟΛΟΙ αυτοί βρήκαν αφορμή το χριστιανισμό για κατασφάξουν το κόσμο;
Γιατί δεν βρήκαν σαν αφορμή τα μαθηματικά, ή τη μηχανική ρευστών ή τη ορνιθολογία;

Γιατί κάθε ακραίος καραγκιόζης που κάνει κάτι γελοίο και ταυτοχρόνως επικίνδυνο το κάνει στο όνομα κάποιου Θεού; Έχεις δει εσύ κανέναν βομβιστή φυσικό ή κάναν εξτρεμιστή μαθηματικό; (πέραν αυτων που διδάσκουν οριακό λογισμό τεσπά :mrgreen: )

Μήπως αυτό συμβαίνει διότι οι Θρησκείες ΕΙΝΑΙ ένας τρόπος ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗΣ χειραγώγησης των μαζών ενώ η επιστήμη όχι; Μήπως διότι μπορείς να φτιάξεις ένα ανεγκέφαλο τέρας του φρανκεστάιν στη βάση της θρησκευτικο-φανατικής αποχαύνωσης, ενώ κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην επιστήμη;

Αυτή τη στιγμή, ακόμα και για να αναπτύξεις τα επιχειρήματά σου χρησιμοποιείς τη λογική. Τι έγινε, γιατί δε μου λες ότι είχες ένα όραμα ενός υπερφυσικού όντος που σου έδωσε τις οδηγίες με το τι θα μου απαντήσεις στη κορυφή του Λυκαβητού; Εκεί καταλαβαίνεις τη διαφορά κλάσης μεταξύ της θρησκείας και της επιστήμης. Είναι η θρησκευόμενοι που προσπαθούν να φανούν επιστημονικοφανείς για να πείσουν, και όχι οι επιστήμονες που προσπαθούν να φανούν θρησκευώμενοι για να πείσουν.

Είναι δυνατόν οι απαντήσεις για τη ζωή και το σύμπαν να βρίσκονται μέσα σε ένα πέτρινο κτήριο όπου διάφοροι μαυροφορεμένοι ψέλνουν και μολύνουν την ατμόσφαιρα με παραισθησιογόνες ουσίες ενώ μία αμόρφωτη μάζα εκτελεί τελετουργίες 2.000 ετών; Εκεί βρίσκεται η απάντηση στα μεγάλα προβλήματά μας; Εκεί βρίσκεται η σύντηξη του υδρογόνου, το φάρμακο του καρκίνου, οι ήπιες μορφές ενέργειας;

Αν νομίζουν κάποιοι ότι θα μας κάνουν κράτος χομεϊνή, είναι πολύ γελασμένοι. Δεν είναι τυχαίο ότι η αρχαία θεά της σοφίας, των γραμμάτων και των επιστημών ήταν μία πανέμορφη παρθένα οπλισμένη μέχρι τα δόντια. Η αγνότητα της επιστήμης δεν θα χαθεί στα χέρια των σκοταδιστών, ούτε θα χαθεί ήσυχα μέσα στη νύχτα.

Αν η αναγέννηση εξσφάλισε το να μη μπαίνει η εκκλησία στα χωράφια της επιστήμης και να επηρεάζει τα τεκτενομενα του κράτους, ο 21ος αιώνας θα είναι η εποχή που ο πόλεμος που ξεκίνησε κατά του ανθρωπίνου πνεύματος και κατά της επιστήμης στο μεσαίωνα θα τελειώσει στο γήπεδο της εκκλησίας.

blizard
27-08-05, 19:49
Αφού δε λέει λοιπόν, πώς και ΟΛΟΙ αυτοί βρήκαν αφορμή το χριστιανισμό για κατασφάξουν το κόσμο;
Γιατί δεν βρήκαν σαν αφορμή τα μαθηματικά, ή τη μηχανική ρευστών ή τη ορνιθολογία;
Αυτό είναι ψέμα .... όλοι οι άνθρωποι έσφαξαν, ακόμα και οι Χριστιανοί, αλλά αυτοί πολλοί λιγότερο από όλους τους άλλους γιατί τους εμπόδιζε σε κάποιο βαθμό(όχι μεγάλο πάντα) η Θρησκεία τους .
Φυσικά υπάρχουν οι υπερβολές και τα ψέματα που έχουν σκοπό να αλλοιώσουν την αλήθεια, και ξέρουμε πάντα ποιοι λένε τα μεγαλύτερα ψέματα και κάνουν την μεγαλύτερη προπαγάνδα για τους άλλους... αυτοί που έχουν λερωμένη την φωλιά τους.

pelasgian
27-08-05, 19:51
H "μεγάλη ιδέα" της ανώτερης φυλής είναι μόνο ο Δαρβινισμός και η μόνη πραγματικά επικίνδυνη , όσο υπάρχουν φανατικοί υπέρ αυτού, και εναντίων της εκκλησίας.
Γιατί το λέει ξεκάθαρα ότι η εξέλιξη έρχεται με τον μη πολλαπλασιασμό του χειρότερου και την επιβίωση του καλύτερου - πιο προσαρμοσμένου .
Ο μόνος επικίνδυνος άνθρωπος παραμένει ακόμα και σήμερα ο Δαρβινιστής με" ιδεολογία" , φανατισμό και μίσος ενάντιων της εκκλησίας .

Αφενώς δεν υπάρχει δαρβινισμός. Υπάρχει η επιστημονική θέση του Δαρβίνου περί της εξέλιξης των ειδών. Αφετέρου, σε προκαλώ να μου πεις ΠΟΥ μέσα στη θέση του Δαρβίνου υπάρχουν οι θεωρίες της ανώτερης φυλής. Περιμένω σελίδα, παράγραφο και γραμμή όπου αναφέρεται και μόνο (δεν σου λέω να υποστηρίζεται) περί ανώτερης ανθρώπινη φυλής. Να λέει δηλαδή ότι οι λευκοί είναι ανώτεροι από του μαύρους ή του κίτρινους, ή τους κόκκινους;

Επιπλέον, είδες κανέναν που διάβασε το Δαρβίνο να κυκλοφορεί με άσπρες κουκούλες, με φλεγόμενους σταυρούς και να κρεμάει μαύρους; Δε νομίζω! Οπότε, πάρε και αυτή χαζομάρα και πέτα τη στο καλάθι με τις άλλες.

stamiak
27-08-05, 19:55
Κακέ pelasgian. Έλα, ξεκουράσου τώρα. Μη στενοχωριέσαι... Όλοι ξέρουν πως είσαι διαφορετικός. Δεν είσαι πια ασήμαντος. Αυτό έλειπε να σου ξαναπεί κάποιος πως είσαι ένα τίποτα. Όχι βέβαια, μα είσαι ένας κακοοοοός.

Κοιμίσου ήσυχα τώρα και όλα τα προβλήματα θα φύγουν και το μυαλό σου θα ησυχάσει.

Άντε αγόρι μου. Άσε τον κόσμο να συζητήσει.

-

blizard
27-08-05, 19:57
Αφενώς δεν υπάρχει δαρβινισμός. Υπάρχει η επιστημονική θέση του Δαρβίνου περί της εξέλιξης των ειδών.
Η "επιστημονική θέση" του Δαρβίνου είναι αυτή που σου είπα, και αν την έχεις σαν επιστημονική θέση(υπόθεση) και δεν φανατίζεσαι με αυτήν είναι όλα ΟΚ.
Αν αρχίζεις να την παίρνεις στα σοβαρά, να την συγκρίνεις με τον Χριστιανισμό για να τον χτυπήσεις, αν δεν δέχεσαι την αντίθετη άποψη κλπ, γίνεται από υπόθεση όπλο και ιδεολογία .
Και όσοι πιστεύουν σε αυτή την ιδεολογία, δεν θα αργήσει η ώρα που θα ξεχαστούν τα φαντάσματα του παρελθόντος που παγώνουν το αίμα του κόσμου σήμερα, και θα ξαναεφαρμόσουν μια βελτιωμένη «θεωρεία» του Δαρβίνου στην πράξη.

stamiak
27-08-05, 20:00
Επιπλέον, είδες κανέναν που διάβασε το Δαρβίνο να κυκλοφορεί με άσπρες κουκούλες, με φλεγόμενους σταυρούς και να κρεμάει μαύρους; Δε νομίζω!


[!!!]

Στην περιοχή μου κάνουν ένα παιδικό πάρτυ. Μια που έχεις χιούμορ... έρχεσαι για κλόουν;

Με την καλή έννοια... γιατί όπως ειπώθηκε: εδώ, έχουμε χιούμορ άλλωστε ;)


-

no_logo
27-08-05, 20:03
Κακέ pelasgian. Έλα, ξεκουράσου τώρα. Μη στενοχωριέσαι... Όλοι ξέρουν πως είσαι διαφορετικός. Δεν είσαι πια ασήμαντος. Αυτό έλειπε να σου ξαναπεί κάποιος πως είσαι ένα τίποτα. Όχι βέβαια, μα είσαι ένας κακοοοοός.

Κοιμίσου ήσυχα τώρα και όλα τα προβλήματα θα φύγουν και το μυαλό σου θα ησυχάσει.

Άντε αγόρι μου. Άσε τον κόσμο να συζητήσει.

-

stamiak παραφέρεσαι είναι η δευτερη φορά σε λίγες ώρες. αν σε ενοχλεί αυτή η κουβέντα μην συμμετέχεις.
μπορείς να πας στο νήμα του πρωτοχριστιανισμού που εγραφες και σε χειροκροτούσαν οι δύο οπαδοί σου και να μας αφήσεις ήσυχους αν δεν σου αρέσουμε.

pelasgian
27-08-05, 20:03
Αυτό είναι ψέμα .... όλοι οι άνθρωποι έσφαξαν, ακόμα και οι Χριστιανοί, αλλά αυτοί πολλοί λιγότερο από όλους τους άλλους γιατί τους εμπόδιζε σε κάποιο βαθμό(όχι μεγάλο πάντα) η Θρησκεία τους .


Ναι, αλλά κανένας άλλος δεν έσφαξε στο όνομα του Θεού της αγάπης και στο όνομα της ειρήνης επί της γης και της ευδοκίας των ανθρώπων. Προτιμώ αυτούς που σφάζουν στις κακόφημες γειτονίες για 10 δολάρια από αυτούς που σφάζουν από αγάπη για το συνάνθρωπο.

Και ενώ παλιά μπορούσες να πεις ότι «δημοκρατία έχουμε, άσε το κόσμο να πιστεύει ό,τι μαλακία θέλει», τώρα γίνεται σαφές ότι ούτε δημοκρατία θα έχουμε ούτε και επιστήμη αν αφήσουμε ΑΥΤΟΥΣ τους ανθρώπους να πετύχουν τους στόχους τους.

Οπότε η άποψή μου είναι ότι ευνομούμενη πολιτεία, δημοκρατία, παιδεία και επιστήμη δε συμβαδίζουν με τις απόψεις και τις γραμμές των μονοθεϊστικών θρησκειών, και ότι ως εκ τούτου θα πρέπει αρχικά να φύγει η διδασκαλία τους από τα σχολεία.

Με αυτό το τρόπο, όταν θα φύγει από τη ζωή η προηγούμενη γεννιά των πιστών, θα έρθει μία άλλη νέα γεννιά που ούτε θα έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου, ούτε και θα έχει την υποχρέωση να την υποστεί εκτός και αν το θέλει από μόνη της.

Δεν είμαι υπέρ της απαγόρευσης ή της δίωξης των χριστιανών, απλά είμαι κατά της προστασίας τους από το κράτος. Αν είναι δημοκρατικό να πιστεύεις ό,τι θες, τότε καμία θρησκεία ως επίσημη. Αν είναι προκλητικό να προσυλητίζεις, τότε σε καμία θρησκεία να μην επιτρέπεται.

blizard
27-08-05, 20:11
Ναι, αλλά κανένας άλλος δεν έσφαξε στο όνομα του Θεού της αγάπης και στο όνομα της ειρήνης επί της γης και της ευδοκίας των ανθρώπων. Προτιμώ αυτούς που σφάζουν στις κακόφημες γειτονίες για 10 δολάρια από αυτούς που σφάζουν από αγάπη για το συνάνθρωπο.
Αυτοί έσφαξαν στο όνομα του Χριστού γιατί δεν κατάλαβαν ... έκαναν λάθος και παρασύρθηκαν από τις ανθρώπινες αδυναμίες τους.
Όσο τις πολεμάνε όμως και μένουν στο δίδαγμα του Χριστού ,τόσο θα βελτιώνονται .
Αυτοί που σφάζουν επαγγελματικά, με αιτιολογία και πλήρη αδιαφορία, είναι οι πραγματικά επικίνδυνοι .
Αυτοί ήταν και ίσως είναι και στο μέλλον φανατικοί Δαρβινιστές, ή απλά αδιάφοροι , και γίνονται όλο και χειρότεροι .
Δεν είναι οι Χριστιανοί που μας απειλούν.

tzanerman
27-08-05, 20:14
Η "επιστημονική θέση" του Δαρβίνου είναι αυτή που σου είπα, και αν την έχεις σαν επιστημονική θέση(υπόθεση) και δεν φανατίζεσαι με αυτήν είναι όλα ΟΚ.
Αν αρχίζεις να την παίρνεις στα σοβαρά, να την συγκρίνεις με τον Χριστιανισμό για να τον χτυπήσεις, αν δεν δέχεσαι την αντίθετη άποψη κλπ, γίνεται από υπόθεση όπλο και ιδεολογία .
Και όσοι πιστεύουν σε αυτή την ιδεολογία, δεν θα αργήσει η ώρα που θα ξεχαστούν τα φαντάσματα του παρελθόντος που παγώνουν το αίμα του κόσμου σήμερα, και θα ξαναεφαρμόσουν μια βελτιωμένη «θεωρεία» του Δαρβίνου στην πράξη.
Δεν μπορεις να χωνεψεις οτι δεν ειναι οι δαρβινιστες (ή νεοδαρβινιστες) αυτοι που χτυπανε τον χριστιανισμο, αλλα το αντιθετο, ετσι δεν ειναι;

Ο νεοδαρβινισμος δεν εξηγει το ΠΟΙΟΣ, ή το ΓΙΑΤΙ, εξηγει το ΠΩΣ.

Ο νεοδαρβινισμος εξηγει ενα μηχανισμο, δεν ανιτιθεται σε καμια απολυτως θρησκεια. Μπορειτε να το καταλαβετε αυτο το πραγμα;
Και ναι την περνουμε στα σοβαρα γιατι δεν υπαρχει αλλη θεωρια που να εξηγει το ΠΩΣ ικανοποιητικα αυτη τη στιγμη.

Και κατι ακομα: ο ιδιος λογος που δεν σου παει η θεωρια, οτι δλδ χρησιμοποιηθηκε κατα του ανθρωπινου ειδους (Ναζι, κα), ειναι και ο λογος που σας κατηγορουν ολοι οι υπολοιποι εδω μεσα ως Χριστιανους (οτι δλδ ο Χριστιανισμος χρησιμοποιηθηκε κατα του ανθρωπινου ειδους - σταυροφοριες, κα). Σκεψου το.

Τζανερμαν

stamiak
27-08-05, 20:14
Αυτό μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό, μα στην ουσία δείχνει πως ένας -έξυπνος μεν- παπαγάλος, μπόρεσε και ανέπτυξε τη δυνατότητα αναγνώρισης της έννοιας "μηδέν". Αυτό, αν ψάξεις στην ανθρώπινη ιστορία, θα δεις πως μας... ντροπιάζει λιγουλάκι.

Βρε ducklord με κάνεις καχύποπτο...

Από τη μία αυτή η ατάκα.

Από την άλλη το avatar.

Για μεσημεριανό τι ακριβώς τρως;


Δίνω και ένα λινκ για να ξέρεις τι να προσέχεις αυτήν την εποχή:

http://www.gpeppas.gr/paridatia/paridatiaiii/paridatiaiii.html


(Τελικά, μάλλον θα το ρίξω κι εγώ στο "χιούμορ". Ξεμπερδεύεις γρήγορα με την απάντηση, αν πεις βλακεία κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα γιατί "κάνεις χιούμορ", δεν χρειάζεται διάβασμα, δεν χρειάζεται γνώσεις και επιπλέον με τις μικρές απαντήσεις ο αριθμός των μηνυμάτων θα ανέβει πιο γρήγορα.. Τώρα καταλαβαίνω αυτή τη μέθοδο. :thumbsup1)


Με καταλαβαίνεις πιστεύω... πόσο πρόοδο θα σημειώσουν οι συζητήσεις μας αν όλοι ακολουθήσουμε αυτή τη μέθοδο. Τουλάχιστο θα γελάσουμε βρε αδελφέ.


Χιούμορ forever και τώρα όλοι μπορούν να συζητήσουν για τα πάντα...


Ποιος βλάκας είπε: "Παν μέτρον άριστον"...;


-

lazar
27-08-05, 20:16
Βρε ducklord με κάνεις καχύποπτο...

Από τη μία αυτή η ατάκα.

Από την άλλη το avatar.

Για μεσημεριανό τι ακριβώς τρως;


Δίνω και ένα λινκ για να ξέρεις τι να προσέχεις αυτήν την εποχή:

http://www.gpeppas.gr/paridatia/paridatiaiii/paridatiaiii.html


(Τελικά, μάλλον θα το ρίξω κι εγώ στο "χιούμορ". Ξεμπερδεύεις γρήγορα με την απάντηση, αν πεις βλακεία κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα γιατί "κάνεις χιούμορ", δεν χρειάζεται διάβασμα, δεν χρειάζεται γνώσεις και επιπλέον με τις μικρές απαντήσεις ο αριθμός των μηνυμάτων θα ανέβει πιο γρήγορα.. Τώρα καταλαβαίνω αυτή τη μέθοδο. :thumbsup1)


Με καταλαβαίνεις πιστεύω... πόσο πρόοδο θα σημειώσουν οι συζητήσεις μας αν όλοι ακολουθήσουμε αυτή τη μέθοδο. Τουλάχιστο θα γελάσουμε βρε αδελφέ.


Χιούμορ forever και τώρα όλοι μπορούν να συζητήσουν για τα πάντα...


Ποιος βλάκας είπε: "Παν μέτρον άριστον"...;


-

Αχά! ( μετράνε τα μηνύματα στην ενότητα αυτή, έτσι; )

@ ADSLgr.com All rights reserved.