PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Δαρβίνος αντεπιτίθεται!



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

pelasgian
27-08-05, 20:18
Δηλαδή μεταξύ φόνου για λόγους επιβίωσης και φόνου λόγω ηλιθιώτητας, εσύ συντάσσεσαι με το δεύτερο;

Τα ζώα σκοτώνουν για να φάνε, οι -ισμοί για να επεκταθούν πάνω στα πτώματα τόσο «των δικών τους» όσο και «των άλλων». Αν υπάρχει κόλαση, ελπίζω να είναι εκεί και να καίγονται. Δυστυχώς δεν υπάρχει, αλλά ευτυχώς υπάρχει η εξέλιξη τόσο του είδους όσο και του πολιτισμού σε κάτι καλύτερο, σε κάτι χωρίς αυτούς.

stamiak
27-08-05, 20:20
Και για να συνεχίσω την παραπάνω προσφιλή μέθοδο:


Βρε nologo

Είσαι πολύ όμορφος στη φωτογραφία του avatar σου.

Έεεελα τώρα. Παρεξηγήθηκες; Μα είσαι ένας από αυτούς που μας δίδαξες την μέθοδο αυτή.

Εσύ δεν ήσουν που όποτε έγραφα δεκάδες σοβαρές σελίδες έμαπινες και έκανες χιούμορ;

Τι σοβαρότητα είναι αυτή τώρα στα ξαφνικά;

τσ, τσ, τσ



-

stamiak
27-08-05, 20:22
Αχά! ( μετράνε τα μηνύματα στην ενότητα αυτή, έτσι; )


Μετράνε και με το παραπάνω.


Τώρα που βρήκαμε το κόλπο θα γεμίσουμε αστέρια φίλε μου...


--

no_logo
27-08-05, 20:22
Και για να συνεχίσω την παραπάνω προσφιλή μέθοδο:


Βρε nologo

Είσαι πολύ όμορφος στη φωτογραφία του avatar σου.

Έεεελα τώρα. Παρεξηγήθηκες; Μα είσαι ένας από αυτούς που μας δίδαξες την μέθοδο αυτή.

Εσύ δεν ήσουν που όποτε έγραφα δεκάδες σοβαρές σελίδες έμαπινες και έκανες χιούμορ;

Τι σοβαρότητα είναι αυτή τώρα στα ξαφνικά;

τσ, τσ, τσ



-

α ναι για δείξε μου ένα. πέρα από συμπλεγματικός με τις αλλες απόψεις είσαι και ψευτης;
συνέχισε στον κατήφορο

WAntilles
27-08-05, 20:24
H "μεγάλη ιδέα" της ανώτερης φυλής είναι μόνο ο Δαρβινισμός και η μόνη πραγματικά επικίνδυνη , όσο υπάρχουν φανατικοί υπέρ αυτού, και εναντίων της εκκλησίας.
Γιατί το λέει ξεκάθαρα ότι η εξέλιξη έρχεται με τον μη πολλαπλασιασμό του χειρότερου και την επιβίωση του καλύτερου - πιο προσαρμοσμένου .
Ο μόνος επικίνδυνος άνθρωπος παραμένει ακόμα και σήμερα ο Δαρβινιστής με" ιδεολογία" , φανατισμό και μίσος ενάντιων της εκκλησίας .

Αυτό είναι που λέμε "αυνανισμός συνάψεων".


Αφού δε λέει λοιπόν, πώς και ΟΛΟΙ αυτοί βρήκαν αφορμή το χριστιανισμό για κατασφάξουν το κόσμο;
Γιατί δεν βρήκαν σαν αφορμή τα μαθηματικά, ή τη μηχανική ρευστών ή τη ορνιθολογία;

Γιατί κάθε ακραίος καραγκιόζης που κάνει κάτι γελοίο και ταυτοχρόνως επικίνδυνο το κάνει στο όνομα κάποιου Θεού; Έχεις δει εσύ κανέναν βομβιστή φυσικό ή κάναν εξτρεμιστή μαθηματικό; (πέραν αυτων που διδάσκουν οριακό λογισμό τεσπά :mrgreen: )

Μήπως αυτό συμβαίνει διότι οι Θρησκείες ΕΙΝΑΙ ένας τρόπος ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗΣ χειραγώγησης των μαζών ενώ η επιστήμη όχι; Μήπως διότι μπορείς να φτιάξεις ένα ανεγκέφαλο τέρας του φρανκεστάιν στη βάση της θρησκευτικο-φανατικής αποχαύνωσης, ενώ κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην επιστήμη;

Αυτή τη στιγμή, ακόμα και για να αναπτύξεις τα επιχειρήματά σου χρησιμοποιείς τη λογική. Τι έγινε, γιατί δε μου λες ότι είχες ένα όραμα ενός υπερφυσικού όντος που σου έδωσε τις οδηγίες με το τι θα μου απαντήσεις στη κορυφή του Λυκαβητού; Εκεί καταλαβαίνεις τη διαφορά κλάσης μεταξύ της θρησκείας και της επιστήμης. Είναι η θρησκευόμενοι που προσπαθούν να φανούν επιστημονικοφανείς για να πείσουν, και όχι οι επιστήμονες που προσπαθούν να φανούν θρησκευώμενοι για να πείσουν.

Είναι δυνατόν οι απαντήσεις για τη ζωή και το σύμπαν να βρίσκονται μέσα σε ένα πέτρινο κτήριο όπου διάφοροι μαυροφορεμένοι ψέλνουν και μολύνουν την ατμόσφαιρα με παραισθησιογόνες ουσίες ενώ μία αμόρφωτη μάζα εκτελεί τελετουργίες 2.000 ετών; Εκεί βρίσκεται η απάντηση στα μεγάλα προβλήματά μας; Εκεί βρίσκεται η σύντηξη του υδρογόνου, το φάρμακο του καρκίνου, οι ήπιες μορφές ενέργειας;

Αν νομίζουν κάποιοι ότι θα μας κάνουν κράτος χομεϊνή, είναι πολύ γελασμένοι. Δεν είναι τυχαίο ότι η αρχαία θεά της σοφίας, των γραμμάτων και των επιστημών ήταν μία πανέμορφη παρθένα οπλισμένη μέχρι τα δόντια. Η αγνότητα της επιστήμης δεν θα χαθεί στα χέρια των σκοταδιστών, ούτε θα χαθεί ήσυχα μέσα στη νύχτα.

Αν η αναγέννηση εξσφάλισε το να μη μπαίνει η εκκλησία στα χωράφια της επιστήμης και να επηρεάζει τα τεκτενομενα του κράτους, ο 21ος αιώνας θα είναι η εποχή που ο πόλεμος που ξεκίνησε κατά του ανθρωπίνου πνεύματος και κατά της επιστήμης στο μεσαίωνα θα τελειώσει στο γήπεδο της εκκλησίας.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ποστ !!!


... όλοι οι Χριστιανοί έσφαξαν πολλοί λιγότερο από όλους τους άλλους γιατί τους εμπόδιζε σε κάποιο βαθμό(όχι μεγάλο πάντα) η Θρησκεία τους.

Σωστά.

Τους εμπόδιζε με το να τους επιβραβεύσει ανακηρύσσοντάς τους "μεγάλους" και "άγιους".


Φυσικά υπάρχουν οι υπερβολές και τα ψέματα που έχουν σκοπό να αλλοιώσουν την αλήθεια, και ξέρουμε πάντα ποιοι λένε τα μεγαλύτερα ψέματα και κάνουν την μεγαλύτερη προπαγάνδα για τους άλλους... αυτοί που έχουν λερωμένη την φωλιά τους.

Σωστά.

Μην ξεχνάμε ότι κάθε "χριστιανός" έχει το αίμα δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων στα χέρια του.


Και ενώ παλιά μπορούσες να πεις ότι «δημοκρατία έχουμε, άσε το κόσμο να πιστεύει ό,τι μαλακία θέλει», τώρα γίνεται σαφές ότι ούτε δημοκρατία θα έχουμε ούτε και επιστήμη αν αφήσουμε ΑΥΤΟΥΣ τους ανθρώπους να πετύχουν τους στόχους τους.

Πολύ σωστά.

Οι θρησκείες είναι πολύ χειρότερες καί από τα πυρηνικά.

Πιο πολύ κινδυνεύουμε ως species από πιθανό extinction λόγω φανατίλας που θα υποσκάψουν σε άβουλους λοβοτομημένους προβατόχλους εντεταλμένοι Χριστιανεντίν & Λιβανιμπάν σαν τους γνωστούς 3 εδώ μέσα.


Οπότε η άποψή μου είναι ότι ευνομούμενη πολιτεία, δημοκρατία, παιδεία και επιστήμη δε συμβαδίζουν με τις απόψεις και τις γραμμές των μονοθεϊστικών θρησκειών, και ότι ως εκ τούτου θα πρέπει αρχικά να φύγει η διδασκαλία τους από τα σχολεία.

Πολύ σωστά.


Με αυτό το τρόπο, όταν θα φύγει από τη ζωή η προηγούμενη γεννιά των πιστών, θα έρθει μία άλλη νέα γεννιά που ούτε θα έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου, ούτε και θα έχει την υποχρέωση να την υποστεί εκτός και αν το θέλει από μόνη της.

Και πάλι όχι, εάν προσπαθήσει να την επιβάλλει έστω και σε ένα άτομο.


Δεν είμαι υπέρ της απαγόρευσης ή της δίωξης των χριστιανών, απλά είμαι κατά της προστασίας τους από το κράτος. Αν είναι δημοκρατικό να πιστεύεις ό,τι θες, τότε καμία θρησκεία ως επίσημη. Αν είναι προκλητικό να προσυλητίζεις, τότε σε καμία θρησκεία να μην επιτρέπεται.

Καλά τί είπες τώρα σε αυτούς εδώ μέσα που είναι εντεταλμένα φερέφωνα προπαγάνδας. Και δήθεν είναι "διαβασμένοι" διότι "μελέτησαν" "πολλά" "ιστορικά" "συγγράμματα".

no_logo
27-08-05, 20:33
Καλά τί είπες τώρα σε αυτούς εδώ μέσα που είναι εντεταλμένα φερέφωνα προπαγάνδας. Και δήθεν είναι "διαβασμένοι" διότι "μελέτησαν" "πολλά" "ιστορικά" "συγγράμματα".

Φτάνει όμως η στιγμή που οι "διαβασμένοι" με την εγκυκλοπαίδεια παραμάσχαλα αποκαλύπτονται. Και τότε ολοι βλέπουνε πως δεν διαφέρουνε από τα γουρούνια.
Κοίτα παραπάνω τα posts του Stamiak και θα καταλάβεις

stamiak
27-08-05, 20:33
α ναι για δείξε μου ένα


Να το, πονηρούλη ;):

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=314348&postcount=125


πιπέρι για τις κακές κουβέντες...κακό παιδί.


may the idiot be with you...


-

no_logo
27-08-05, 20:38
Να το, πονηρούλη ;):

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=314348&postcount=125


πιπέρι για τις κακές κουβέντες...κακό παιδί.


may the idiot be with you...


-

βρε μικρέ μου γκαιμπελακο


αναφέρεις

Εσύ δεν ήσουν που όποτε έγραφα δεκάδες σοβαρές σελίδες έμαπινες και έκανες χιούμορ;

να μου δείξεις ενα τέτοιο post

2 δεν σε εχω βρίσει ποτέ. αντίθετα εσύ και τον pellasgian και τον wantilles τους εχεις ξεσκίσει με ειρωνικά σχόλια επί προσωπικού

ps για την ώρα οι ηλίθιοι είναι 100% δίπλα σου. απλά κοίτα τους συμμαχους σου

blizard
27-08-05, 20:44
Εντάξει , ήρθε ο Wantiles με τον συγκάτοικο του ,και απέδειξε στην πράξη και πέραν αμφιβολίας πως φέρεται ένα πραγματικά άβουλο όν.
Φτάνει το παράδειγμα για να δουν όλοι πόσο επικίνδυνο πράγμα είναι να σκέφτεσαι επιφανειακά και κυρίως υπολογιστικά όταν δεν είσαι υπολογιστής, και πως μπορεί να σε καταντήσουν έτσι.

Ας σταματήσει η σαβούρα τώρα, και να συνεχίσουμε… όταν σε ξαναχρειαστούμε για να μας δείξεις την αξία που έχει η πραγματικά ανθρώπηνη σκέψη , θα σε καλέσουμε φίλε .

no_logo
27-08-05, 20:50
blizard

αυτό
ps για την ώρα οι ηλίθιοι είναι 100% δίπλα σου. απλά κοίτα τους συμμαχους σου

για σένα το έγραψα, ατιμούλι το κατάλαβες και αμέσως εσκασες να υπερασπιστείς τον stamiak. μπραβο ετσι είναι οι φίλοι :thumbsup1

blizard
27-08-05, 20:55
Εντάξει παιδιά , τελειώνετε τώρα ... δεν είμαστε σαν εσάς είπαμε.
Σκεφτόμαστε σαν άνθρωποι με τις αδυναμίες μας , αναζητούμε το θεό , ενώ εσείς όπως βλέπουμε όλοι έχετε προχωρήσει σε ασύλληπτα επίπεδα ανόησης.

edit : νόησης ήθελα να πω αλλά μου ξέφυγε.

stamiak
27-08-05, 21:03
Βρε βρε...

Για δες τους πρωτεργάτες της ειρωνίας που έβαλαν την ουρά στα σκέλια. :lol:

Καθόμασταν και μεις τόσο καιρό να τους κάνουμε ανθρώπους και απαντούσαμε σοβαρά.

Οπότε από δω και πέρα τα μηνύματά σας θα είναι για εμάς ευκαιρία για διάλλειμμα.

Ο πανικός σας πάντως στα ειρωνικά μυνήματα, μου έφτιαξε την μέρα.

Κοίτα τους πως μαζευτήκανε, τους πόνεσε να τους αντιμετωπίζεις σύμφωνα με την πραγματική αξία των μηνυμάτων τους.

Nologo και λοιπά κακά παιδιά...μόλις την πατήσατε. :mrgreen:


Καλό του Blizard...

tzanerman
27-08-05, 21:04
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕ! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΟ ΘΡΕΝΤ! ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ! ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΑΜΑΝ: Η ΓΙΑ ΣΑΣ!

Τζανερμαν

stamiak
27-08-05, 21:42
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΝ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕ! ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΟ ΘΡΕΝΤ! ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ! ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΑΜΑΝ: Η ΓΙΑ ΣΑΣ!

Τζανερμαν


Φίλε Τζάνερμαν σε εκτιμώ και στο έχω δείξει. Όμως θέλω οι αναφορές αν είναι σε μένα να είναι άμεσες και όχι έμμεσες.

Είμαι εδώ 13 μήνες πριν γραφτείς και μαζί με άλλα 4-5 άτομα αντιμετωπίζουμε διαρκώς τα ίδια γραφικά άτομα.

Η ευθύνη για τις δεκάδες καταστροφές των threads βαραίνει ΕΞΙΣΟΥ όλους ΜΑΣ, όσοι δηλ. δεν φρόντισαν να απομονώσουν αυτά τα 5-6 συγκεκριμένα πρόσωπα που έχουν μοναδικό σκοπό τους την καταστροφή των συζητήσεων.

Όποιος δεν αντέδρασε όπως εμείς εδώ και τόσο καιρό στα γελοία μηνύματά τους τη στιγμή που κατέστρεφαν κάθε ίχνος σοβαρής συζήτησης, έχει απόλυτα μερίδιο ευθύνης.

Μέσα στο παρόν νήμα υπάρχουν τουλάχιστο 15 τέτοια μυνήματα και κανέναν δεν είδα να αντιδρά. Αντίθετα χαρακτηρίστηκαν κάποιες φορές ως "χιούμορ" και πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου και απέδειξα ότι με τέτοιου είδους "χιούμορ" η κατάσταση ακολουθεί ένα θλιβερό μονοπάτι.

Αποφάσισα να αντιδράσω και όπως είδες μπήκαν στη γωνιά τους. Αν όλοι με κάποιον τρόπο απομόνωναν αυτούς τους γραφικούς αμέσως μόλις έστελναν ένα γελοίο μήνυμα, τότε το φόρουμ θα μπορούσε να έχει μηχανισμό αυτοσυντήρησης.

Αν ψάξεις στα lock, είναι ΓΕΜΑΤΟ από τα λεκτικά σκουπίδια αυτών των συγκεκριμένων ανθρώπων καθώς αυτός είναι ο μόνος τρόπος αντιδρασης που ξέρουν και κατανοούν.

Άλλο να έχει κάποιος εμμονές (έστω) και άλλο επειδή δεν συμφωνείς μαζί του να βρίζει σαν χαμίνι.

Προσωπικά έχω ξαναεκφράσει την άποψη ότι ειδικά ένας από αυτούς θα έπρεπε να πεταχτεί έξω από εδώ και να μην επιτραπεί η είσοδός του ξανά. Μάλιστα η θέση του, του επιβάλλει να κάνει το αντίθετο από το να καταστρέφει τις συζητήσεις.

Κι όμως:

Έχει βρίσει τους πάντες
Έχει τσακωθεί με όλους
Τον έχουν βρίσει όλοι
Έχει καταστρέψει δεκάδες συζητήσεις


Η γνώμη μου είναι πως δεν μπορεί παρά να είναι πραγματικά προβληματικός, με πολύ χαμηλή αυτοεκίμηση που τον οδηγεί σε μόνιμη επιθετικότητα και το λέω με απόλυτη σοβαρότητα.

Βεβαίως, επίσης έχω ξαναπεί πως εδώ είμαι φιλοξενούμενος και αν για τους υπευθύνους δεν αποτελεί πρόβλημα η περίπτωσή του εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε παραπέρα.

Υπομένω αυτή την κατάσταση καθώς αν κάποια στιγμή δω πως δεν αντέχεται άλλο μπορώ να αποχωρήσω. Δεν με κρατάει κανείς με το ζόρι.

Αν μπορούσαμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να αφυπνιστούμε και ενεργά να προστατευτεί το φόρουμ, καλώς. Αλλιώς όσο αντέξουμε, παρέα με όλα αυτά τα ακραία στοιχεία.


Βεβαίως επειδή επιλέγω να δαπανώ τον χρόνο και την σκέψη μου σε άτομα που ξέρουν να διαφωνούν και αξίζουν αυτόν τον κόπο, επιλέγω από εδώ και πέρα να μην δώσω ούτε μία απάντηση που δεν τους αξίζει.

Και η σοβαρή αντιμετώπιση ΔΕΝ τους αξίζει.



-

blend
27-08-05, 22:04
Προτείνω στην εισαγωγική σελίδα του ADSLGR να αναρτηθούν εικονίσματα, σταυροί και εξαπτέρυγα, καθώς επίσης να προσφέρονται αντίδωρα. Προτείνω και τοπικ εξομολόγησης και άφεσης αμαρτιών.

Είναι σίγουρο οτι τότε εγώ θα μετανοήσω που είμαι μέλος εδώ.

Αν είναι δυνατόν, τρία σούργελα, να έχουν απαίτηση να φύγουν όλοι οι άλλοι για να κάνουν ΚΑΙ αυτό το χώρο, εκκλησιαστικό ντεκέ!

Μόνο ευχέλαιο για την Διαμαρτυρία στον ΟΤΕ δεν απαιτήσατε να κάνουμε!! Αλλά υποθέτω οτι όπου νάναι θα σκάσει κι αυτο....

blizard
27-08-05, 22:20
Χαλάρωσε , δεν μπορείς να βγάζεις ότι πρόβλημα καταπίεσης έχεις στους άλλους .
Την μια θα φταίνε οι Αλβανοί, την άλλη οι άτιμη κοινωνία, την άλλη 3 άτομα που λένε την γνώμη τους στο forum και δεν αντέχεις.
Το πρόβλημα είναι δικό σου, και μάθε να κάνεις υπομονή .
Και θα κάνουμε και εμείς με εσάς αν δεν μπορείτε να αλλάξετε .

tzanerman
27-08-05, 22:20
Προτείνω στην εισαγωγική σελίδα του ADSLGR να αναρτηθούν εικονίσματα, σταυροί και εξαπτέρυγα, καθώς επίσης να προσφέρονται αντίδωρα. Προτείνω και τοπικ εξομολόγησης και άφεσης αμαρτιών.

Είναι σίγουρο οτι τότε εγώ θα μετανοήσω που είμαι μέλος εδώ.

Αν είναι δυνατόν, τρία σούργελα, να έχουν απαίτηση να φύγουν όλοι οι άλλοι για να κάνουν ΚΑΙ αυτό το χώρο, εκκλησιαστικό ντεκέ!

Μόνο ευχέλαιο για την Διαμαρτυρία στον ΟΤΕ δεν απαιτήσατε να κάνουμε!! Αλλά υποθέτω οτι όπου νάναι θα σκάσει κι αυτο....

Απο το ποστ σου φαινεται οτι το σουργελο εισαι εσυ. Αντε διαβασε απο την αρχη το θρεντ, και μετα ξαναελα να ποσταρεις.

Ειχαμε μια ωραια συζητηση, πλακωνομασταν με τον Σταυρο και τον Μπλιζαρντ για τους λογους για τους οποιους ισχυει ή δεν ισχυει η αναθεωρημενη θεωρια του Δαρβινου, και ξαφνικα ηρθαν οι γνωστοι ανεγκεφαλοι και αρχισαν να πετουν τις γνωστες κατηγοριες για θρησκεια και εκκλησια χωρις να προσφερουν τιποτα παραπανω στη συζητηση.
Αν αυτο εξοργισε εμενα, που ειμαι αθρησκος, τι εκανε στους υπολοιπους που στο κατω κατω εκαναν μια πολιτισμενη κουβεντα;

Τζανερμαν

WAntilles
27-08-05, 22:57
Τζάνερμαν, έχεις γνωρίσει τον Blend προσωπικά;

Απ' όσο ξέρω όχι.

Προσωπικά, τον έχω γνωρίσει, και έχουμε συναντηθεί πολλαπλές φορές στις συναντήσεις. Επίτρεψέ μου λοιπόν να πω, από ιδία εμπειρία, ότι είναι από τους πιο διαυγείς και καλλιεργημένους-ισορροπημένους ανθρώπους που έχω γνωρίσει.

Μέχρι τότε - να τον γνωρίσεις - μόνο "σούργελο" δεν μπορείς να τον πεις.

Στο κάτω-κάτω, ουδέποτε έχει δώσει τέτοιες ενδείξεις με τα γραφόμενά του εδώ.

Εν πλήρη αντιθέσει, με τους 3 γνωστούς οργανωμένους, θρασύτατους προσηλυτιστές.

no_logo
27-08-05, 23:00
Ειχαμε μια ωραια συζητηση, πλακωνομασταν με τον Σταυρο και τον Μπλιζαρντ για τους λογους για τους οποιους ισχυει ή δεν ισχυει η αναθεωρημενη θεωρια του Δαρβινου, και ξαφνικα ηρθαν οι γνωστοι ανεγκεφαλοι και αρχισαν να πετουν τις γνωστες κατηγοριες για θρησκεια και εκκλησια χωρις να προσφερουν τιποτα παραπανω στη συζητηση.
Αν αυτο εξοργισε εμενα, που ειμαι αθρησκος, τι εκανε στους υπολοιπους που στο κατω κατω εκαναν μια πολιτισμενη κουβεντα;

Τζανερμαν

πριν 1 με 2 σελίδες ο stamiak βρίζει χυδαία τον pelasgian που παραθέτει την άποψη του. Αυτό προφανώς δεν σε ενοχλεί :-k

tzanerman
27-08-05, 23:12
Τζάνερμαν, έχεις γνωρίσει τον Blend προσωπικά;

Απ' όσο ξέρω όχι.

Προσωπικά, τον έχω γνωρίσει, και έχουμε συναντηθεί πολλαπλές φορές στις συναντήσεις. Επίτρεψέ μου λοιπόν να πω, από ιδία εμπειρία, ότι είναι από τους πιο διαυγείς και καλλιεργημένους-ισορροπημένους ανθρώπους που έχω γνωρίσει.

Μέχρι τότε - να τον γνωρίσεις - μόνο "σούργελο" δεν μπορείς να τον πεις.

Στο κάτω-κάτω, ουδέποτε έχει δώσει τέτοιες ενδείξεις με τα γραφόμενά του εδώ.

Εν πλήρη αντιθέσει, με τους 3 γνωστούς οργανωμένους, θρασύτατους προσηλυτιστές.
Μαλιστα, αυτος εχει γνωρισει τους τρεις στους οποιους αναφερεσαι; Εσυ; Πως ξερεις οτι ειναι σουργελα, απο αυτα που γραφουν; Τα οποια ειναι προσωπικες γνωμες, στις οποιες τις περισσοτερες φορες απαντατε με ειρωνια και χωρις επιχειρηματα;

Μηπως θελετε να παραθεσω ολα τα ποστς που εχετε κανει ασχετα με το θεμα του θρεντ και με τα οποια κατηγορειτε θρησκεια και εκκλησια; Και ειναι κατι που κανετε συστηματικα, και παντου οπου τολμουν να εκφερουν γνωμη, για οτιδηποτε, Σταμιακ, Μπλιζαρντ, Σταυρος και αλλοι;

@νο-λογκο, αν διαβασες δυο-τρια ποστ πιο πανω, τη λεω σε ολους σας για το πως καταντησατε το θρεντ, και οχι μονο στους μη-πιστους.

Οχι τιποτα αλλο, με τσαντισατε τοσο πολυ, που αναγκαζομαι τωρα και κανω οτι κανετε και εσεις.

Τζανερμαν

blizard
27-08-05, 23:15
Πείτε και τα άλλα ρε παιδιά να καταλάβουνε καλά οι καινούργιοι ... πείτε ποιους ήρθατε να σώσετε από το χείλος του γκρεμού που θα τους ρίχναμε, και να τους φωτίσετε με το παράδειγμα της νόησή σας.
Ετσι ίσως μπορέσουμε μετά να συνεχίσουμε .

no_logo
27-08-05, 23:20
Κοίτα να δεις εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και ο καθένας θα πει την άποψη του, δεν είναι στρατός να ακολουθείς απαρέγκλιτα τους κανόνες. Ααααααα αυτός είναι ο τίτλος μην ξεφύγεις κεραία γιατί θα σου κόψω τον πισινό.

Και σου λέω συγκεκριμένο παράδειγμα, πριν 1 2 σελίδες ο stamiak βρίζει χυδαία σε προσωπικό επίπεδο τον pelasgian γιατί εκφέρει άποψη που δεν την γουστάρει.

Αν του συγκεκριμένου δεν του αρέσει να μιλά με άτομα που δεν συμφωνεί μπορεί να πάει και να συνεχίσει το πρωτοχριστιανισμό το νήμα που δημιούργησε και το διαβάζει αυτός και οι 3 οπαδοί του. Σε κάθε διαφορετική περίπτωση αυτοί ήμαστε, αυτές είναι οι απόψεις μας και αν δεν του αρέσει να συνδιαλέγετε μαζί μας υπάρχει και το ecclesia.gr

WAntilles
27-08-05, 23:22
Μαλιστα, αυτος εχει γνωρισει τους τρεις στους οποιους αναφερεσαι;

Δεν γνωρίζω.


Εσυ;

Όχι.


Πως ξερεις οτι ειναι σουργελα, απο αυτα που γραφουν;

Ναι.


Τα οποια ειναι προσωπικες γνωμες, στις οποιες τις περισσοτερες φορες απαντατε με ειρωνια και χωρις επιχειρηματα;

Δεν εκφέρουν γνώμη.

Κάνουν συστηματικό, οργανωμένο, εντεταλμένο, προσχεδιασμένο προσηλυτισμό.


Μηπως θελετε να παραθεσω ολα τα ποστς που εχετε κανει ασχετα με το θεμα του θρεντ και με τα οποια κατηγορειτε θρησκεια και εκκλησια;

Το θρεντ ασχολείται με μία ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ θεωρία.

Και μπήκαν μέσα αυτοί εδώ και μιλούν για κάποια γραπτά στα οποία πιστεύουν, τα οποία μόνο επιστημονικά δεν είναι.


Και ειναι κατι που κανετε συστηματικα, και παντου οπου τολμουν να εκφερουν γνωμη, για οτιδηποτε, Σταμιακ, Μπλιζαρντ, Σταυρος και αλλοι;

Δεν εκφέρουν γνώμη.

Κάνουν συστηματικό, οργανωμένο, εντεταλμένο, προσχεδιασμένο προσηλυτισμό.

Συστηματικά υποσκάπτουν ο,τιδήποτε αποτελεί επιστημονική αναζήτηση και γνώση.

Σκοπός αυτών και εκείνων που τους στέλνουν συνεχώς εδώ, είναι η πλήρης χομεϊνοποίηση αυτής της χώρας και ο σκοταδισμός (ξανά μετά το μεσαίωνα).

tzanerman
27-08-05, 23:32
Οπως εχω ξαναγραψει ειμαι αθρησκος και σχετικα τσαντισμενος με οτι εχει να κανει με οργανωμενη θρησκεια (αλλα οχι και με τη θρησκεια γενικα). Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο μισος.
Πραγματικα, σχεδον, σχεδον ειπα, λυπαμαι τον Μαρτυρα του Ιεχωβα που θα σου χτυπησει τη πορτα κυριακη πρωι για να σου μιλησει για θρησκεια...

Τζανερμαν

pelasgian
27-08-05, 23:34
Το όλο thread έχει εξελιχθεί σε ad hominem σφάλματα λογικής.
Δε μας αρέσει το avatar κάποιου, ο τρόπος που γράφει, αυτά που πιθανολογούμε ότι πιστεύει κλπ, οπότε επιχειρηματολογούμε κατά ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ προσπαθώντας να το παρουσιάσουμε ως αναξιόπιστη στη βάση βάση άλλων άσχετων ως προς το θέμα που έχει πει αλλου.

Δηλαδή γίνεται:
Ο Α λέει το Β
Ο Α είναι κακός
Άρα, το Β είναι λάθος.

Αυτό είναι ΑΙΣΧΟΣ από ηθικής άποψης, λάθος από επιστημονικής και υποτιμά τη νοημοσύνη αυτών που διαβάζουν (ακόμα) το thread.

Με τη ταμπακιέρα τι θα γίνει;
Δηλαδή με το ότι βγαίνουν οι χριστιανο-φανατικοί και ΑΠΑΙΤΟΥΝ να διδαχθούν τα παιδιά ως βιολογία ΜΠΟΥΡΔΕΣ τις οποίες οι ειδικοί βιολόγοι ΔΕΝ δέχονται ως επιστημονικές απόψεις, μόνο και μόνο για να ικανοποιηθεί το «κοινό» αίσθημά τους. Ποιος τους έδωσε αυτό το δικαίωμα; Νομίζουν ότι η επιστήμη είναι ένας χώρος που ο καθένας μπορεί να διδάξει το κοντό του και το μακρύ του; Η επιστήμη είναι ένας χώρος ΒΙΑΙΗΣ αντιπαλότητας μεταξύ απόψεων που μόνο μία κερδίζει και διδάσκεται, μέχρι που και αυτή να τη «σκοτώσει» μία καλύτερη που μετά θα διδάσκεται αυτή. Τι νομίζουν ότι είναι η επιστήμη; Συζήτηση για το ποιος κάνει το καλύτερο μπακλαβά; Η γυναίκα μου ή πεθερά μου;

Δηλαδή, επειδή εμένα μου αρέσει να πιστεύω ότι τα είδη τα έφτιαξε ο Θεός ένα-ένα «με το χέρι», να υποχρεώσω έναν επιστήμονα που δεν θυμιατώνεται να διδάξει τέτοιες ανυπόστατες μπούρδες ώστε να χαρούν οι «πιστοί». Μη σώσουν και χαρούν, μη σώσουν και νοιώσουν χαρά στα μπούτια τους οι παλιαδ$%#&* και να πάνε να κάνουν κάνα σταυροκόπημα και κάνα ευχέλαιο, αλλά έξω από τα πανεπιστήμια.

Άσε δε ο τρόπος. Χάσαν τη πρώτη δίκη γιατί ο πρόεδρος του δικαστηρίου τους είπε «δε μπορώ να υποχρεώσω του βιολόγους να διδάσκουν θρησκευτικά», και τώρα προσπαθούν να το παρουσιάσουν και καλά σαν «επιστήμη», ώστε να περάσει έτσι με το τσαμπουκά, παρακάμπτωντας υποκριτικά το σύνταγμα της Αμερικής. Μήπως θα στείλουν και τους δολοφόνους για να το περάσουν έτσι με το ζόρι; Ήδη τους έχει ξεχέσει οποιοσδήποτε έχει τη παραμικρή σχέση με την επιστήμονική μέθοδο, αλλά επειδή δε το βάζουν κάτω, χρησιμοποιούν το κλασσικό τους όπλο ανά τους αιώνες: φανατίζουν τις αμόρφωτες μάζες για να αποκτήσουν πολιτικά ερίσματα.

Μέχρι τώρα πίστευα ότι το να πιστεύει κάποιος ότι είναι ατομικό του δικαίωμα. Τώρα πιστεύω ότι τον κάνει κοινωνικά άχρηστο και επιζήμιο και ότι οι οργανισμοί αποβλάκωσης πίσω από αυτό θα πρέπει να περιοριστούν. Ο πιο λογικός και αποδοτικός τρόπος είναι να γίνει έτσι ώστε να μην ενεργοποιήσει τους αμυντικούς μηχανισμούς αυτού του τρομακτικού ανίερου οργανισμού εγκεφαλικής αστυνομίας και καταστολής.

Πρέπει πρώτα να περιοριστεί η μολυσματική τους δράση (δηλαδή να καταστραφεί η δυνατότητά τους να προσυλιτίζουν), μετά να υποκατασταθούν οι δράσεις τους στους τομείς την ανθρώπινης δραστηριότητας που βασίζονται (δηλαδή να υπάρχει κοινωνική φροντίδα, ώστε να μην εκμεταλεύονται τον ανθρώπινο πόνο, δυστυχία και μεταθανάτιες ανησυχίες για να εδραιώνουν το «μαγαζί» τους), και στη συνέχεια να εξαφανιστούν μέσω της αδιαφορίας και μετατρέποντάς τους σε οικονομικά αδιάφορους.

Αν η κοινωνία δεν σκοτώσει τους μηχανισμούς που διαιωνίζουν τη δεισιδαιμονία, τη πρόληπτικότητα και τη προκατάληψη, τότε οι μηχανισμοί θα σκοτώσουν τη κοινωνία. Δεν είναι δυνατό μία μάζα αμόρφωτων θρησκόληπτων φανατικών να είναι παράγοντας στη διαμόρφωση του μέλλοντός μας, πόσο μάλλον να θέλουν και να το καθορίσουν.

Σταύρος
27-08-05, 23:36
Αυτές είναι οι θεωρίες του Τσάμσκυ. Αλήθεια εαν αφήσεις νεογέννητα να μεγαλώσουν μόνα τους, θα μιλάνε κάποια γλώσσα, και εαν ναί ποιά; Στον Ηρόδοτο αναφέρεται ότι βασιλιάς των περσών εαν δεν κάνω λάθος έκανε αυτό το πείραμα και τα παιδιά χωρίς επαφή με άλλους ανθρώπους μίλησαν Φοινικικά (εαν δεν κάνω και πάλι λάθος, ή τέλος πάντων μια γλώσσα εκείνης της εποχής). Στην σημερινή εποχή όμως όταν βρέθηκαν παιδια μεγαλωμένα στην ζούγκλα μόνα τους, δεν μιλούσαν αλλά έβγαζαν άναρθρες κραυγές ( δες σχετικό link εδώ (http://www.smh.com.au/articles/2002/05/03/1019441429528.html) )

Αποκλείεται να αφήσω τα μωρά στο δάσος - ναί , ίσως αν δεν τους μιλήσεις να μην
μλήσουν ποτέ .
Ο Τσόμσκυ - που είναι γλωσσολόγος - είπε ότι έχουμε την γλώσσα μέσα μας . Μαθαίνουμε
μεγαλώνοντας τους ήχους και τα γράμματα της γλώσσας .
Το λέω όσο απλούστερα γίνεται .
Ετσι ο μικρός Μόγλης που δεν άκουσε ποτέ τον ανθρώπινο ήχο , δεν μιλάει , όμως η γλώσσα
είναι μέσα του , έτοιμη όλη , να εμφανιστεί με την πρώτη ευκαιρία .
Η άλλη θεωρία ήταν ότι δεν γεννιέται ο άνθρωπος με αυτήν την ικανότητα , αλλά την
μαθαίνει μετά . Οπως μαθαίνει ας πούμε να παίζει μπάσκετ .
Σήμερα οι περισσότεροι δέχονται την θεωρία του Τσόμσκυ .

Σημειώστε το εξής που το ξεχνάμε .
Η γλώσσα είναι το κυριότερο και βασικό - ίσως το μόνο - εργαλείο της σκέψης .
Σκεφτόμαστε με λέξεις .
Η Κακή γλώσσα , ο θολός τρόπος στην έκφραση , η αδυναμία στην σύνταξη ,
ολα αυτά μαρτυράνε αδυναμίες της σκέψης .

Τέλος , για να ονομάσουμε ένα σύστημα ήχων γλώσσα , πρέπει να είναι
απαρατήτως οργανωμένο , να δαθέτει δηλαδή γραμματική
και συντακτικό . Αν δεν έχει - όπως τα συστήματα
επικονωνίας των ζώων - δεν υπάρχει γλώσσα .

blizard
27-08-05, 23:37
Δεν εκφέρουν γνώμη.


Κάνουν συστηματικό, οργανωμένο, εντεταλμένο, προσχεδιασμένο προσηλυτισμό.

Και μπήκαν μέσα αυτοί εδώ και μιλούν για κάποια γραπτά στα οποία πιστεύουν, τα οποία μόνο επιστημονικά δεν είναι.


Δεν εκφέρουν γνώμη.
Κάνουν συστηματικό, οργανωμένο, εντεταλμένο, προσχεδιασμένο προσηλυτισμό.


Συστηματικά υποσκάπτουν ο,τιδήποτε αποτελεί επιστημονική αναζήτηση και γνώση.


Σκοπός αυτών και εκείνων που τους στέλνουν συνεχώς εδώ, είναι η πλήρης χομεϊνοποίηση αυτής της χώρας και ο σκοταδισμός (ξανά μετά το μεσαίωνα).
Ετσι μπράβο, για να μην νομίζει κανείς ότι είσαστε υγιείς και σας παίρνει στα σοβαρά

tzanerman
27-08-05, 23:39
Και σου λέω συγκεκριμένο παράδειγμα, πριν 1 2 σελίδες ο stamiak βρίζει χυδαία σε προσωπικό επίπεδο τον pelasgian γιατί εκφέρει άποψη που δεν την γουστάρει.


Το αρχικο ποστ (Σελις 16, ποστ #232) απο τον Wan (οχι ολοκληρο, επιμαχα κομματια μοναχα):



Μα δεν θα πας - εντεταλμένο προπαγανδιστικό φερέφωνο της Εκκλησίας Α.Ε. - στους 3 πρώτους αιώνες που δεν είχαν επικρατήσει και όλοι οι "χριστιανοί" έκαναν τις αθώες περιστέρες και τα θύματα μέχρι να επικρατήσουν. Και μετά από το 300 όταν επικράτησαν έγιναν ο δυνάστης-τύραννος στυγνός του κόσμου ετούτου.
...
Έτσι ακριβώς και οι τύραννοι "χριστιανοί".
...
Τρίχες κατσαρότατες ξέρεις. Μαύρα ναρκω-θυμιατωμένα μεσάνυχτα έχεις επί παντός επιστημονικού επιστητού. Τσαρλατάνε.
...
Τόσες σελίδες που γράφουμε εδώ πέρα για την επιστημονικά εμπεριστατωμένη θεωρία της εξέλιξης και της φυσικής επιλογής, εσείς παραθέτετε ναρκω-θυμιατωμένα "θεόπνευστα" "ιερά" babblings γιδοβοσκών, και έχεις το θράσος να ζητάς και "επιστημονική άποψη";

Εντεταλμένο προπαγανδιστικό φερέφωνο της Εκκλησίας Α.Ε., που έχεις συστηματική και συγκεκριμένη ατζέντα να γυρολογείς από φόρουμ σε φόρουμ παντού υπερασπιζόμενους τους παπάδες και την στυγνή κερδοσκοπική εταιρία τους και κάνοντας θρασύτατο προσυλητισμό παντού.

Και η απαντηση του Σταμιακ (σελις 19, ποστ #277):



Καλά ρε παιδιά, τι ηλίθιος είναι αυτός;


Κανενα σχολιο;

Τζανερμαν

blizard
27-08-05, 23:45
Με τη ταμπακιέρα τι θα γίνει;
Δηλαδή με το ότι βγαίνουν οι χριστιανο-φανατικοί και ΑΠΑΙΤΟΥΝ να διδαχθούν τα παιδιά ως βιολογία ΜΠΟΥΡΔΕΣ τις οποίες οι ειδικοί βιολόγοι ΔΕΝ δέχονται ως επιστημονικές απόψεις, μόνο και μόνο για να ικανοποιηθεί το «κοινό» αίσθημά τους.
Πολύ λογικό είναι να διδάσκονται στην γένεση και την άλλη άποψη, ακόμα και αν αρέσει ή δεν την δέχονται καθόλου κάποιοι.

Το να περιορίζεις τον κόσμο σε αυτό που εσύ θεωρείς σωστό, και να αποκλείεις διαφορετικές απόψεις που δεν καταλαβαίνεις το έκαναν στην Ιερά εξέταση σε ένα βαθμό, και όλοι τους κατακρίνουμε σήμερα.

Αν δεν θέλουμε να λέμε ότι έβαλε ο Μανωλιός τα ρούχα του αλλιώς, είναι λογικό να υπάρχει μια μικρή έστω κατανόηση και για τις απόψεις που δεν κατανοούμε.

supermario
27-08-05, 23:46
Το αρχικο ποστ (Σελις 16, ποστ #232) απο τον Wan (οχι ολοκληρο, επιμαχα κομματια μοναχα):



Και η απαντηση του Σταμιακ (σελις 19, ποστ #277):



Κανενα σχολιο;

Τζανερμαν

Το μονο σχολιο που μπορει να κανει καποιος που διαβαζει το θρεντ απο τη αρχη μεχρι το τελος, ειναι οτι τελικα ο Λιακοπουλος ειναι πολυ πιο σοβαρος!!!!!!
Πως γινεται και καθε θρεντ, μετατρεπεται σε πεδιο μαχης μεταξυ θρησκευομενων-αθρησκων δεν το καταλαβαινω.
Κριμα γιατι το θεμα ειχε ενδιαφερον..............Αλλα ως συνηθως η νεοελληνικη αρρωστια του "ξερολισμου" το χτυπησε και αυτο. Ολοι τα ξερουν ολα, και αυτα που ξερουν ειναι οι απολυτες αληθειες!!!!!
Να δω ποτε θα ξεφυγουμε απο αυτο το κακο, για να μπορεσουμε να κανουμε καμμια συζητηση εποικοδομητικη

blizard
27-08-05, 23:50
Ορίστε γιατί ... δεν θέλει και πολύ όταν υπάρχουν τέτοια άτομα με τέτοια "σκέψη" .
Δεν υπάρχει άλλος δρόμος από την υποταγή στις διαταγές των κυρίων και να λέμε μονότονα ότι θέλουν χωρίς πολλά - πολλά, η θα ξεσπάσουν.
Με μια φράση : "Ο καθένας μπορεί να πιστευει ότι θέλει , αλλά Δεν είναι δυνατόν οι άνθρωποι να πιστευουν εις τον Χριστιανισμόν... και θα μας σώσουν οι τύποι"


Δεν εκφέρουν γνώμη.
Κάνουν συστηματικό, οργανωμένο, εντεταλμένο, προσχεδιασμένο προσηλυτισμό.
Και μπήκαν μέσα αυτοί εδώ και μιλούν για κάποια γραπτά στα οποία πιστεύουν, τα οποία μόνο επιστημονικά δεν είναι.
Δεν εκφέρουν γνώμη.
Κάνουν συστηματικό, οργανωμένο, εντεταλμένο, προσχεδιασμένο προσηλυτισμό.
Συστηματικά υποσκάπτουν ο,τιδήποτε αποτελεί επιστημονική αναζήτηση και γνώση.
Σκοπός αυτών και εκείνων που τους στέλνουν συνεχώς εδώ, είναι η πλήρης χομεϊνοποίηση αυτής της χώρας και ο σκοταδισμός (ξανά μετά το μεσαίωνα).

tzanerman
27-08-05, 23:51
Σημειώστε το εξής που το ξεχνάμε .
Η γλώσσα είναι το κυριότερο και βασικό - ίσως το μόνο - εργαλείο της σκέψης .
Σκεφτόμαστε με λέξεις .
Η Κακή γλώσσα , ο θολός τρόπος στην έκφραση , η αδυναμία στην σύνταξη ,
ολα αυτά μαρτυράνε αδυναμίες της σκέψης .

Τέλος , για να ονομάσουμε ένα σύστημα ήχων γλώσσα , πρέπει να είναι
απαρατήτως οργανωμένο , να δαθέτει δηλαδή γραμματική
και συντακτικό . Αν δεν έχει - όπως τα συστήματα
επικονωνίας των ζώων - δεν υπάρχει γλώσσα .

Εδω θα διαφωνησω. Επειδη δεν γνωριζουμε τη γραμματικη και το συντακτικο των δελφινιων και των φαλαινων, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.
Ουτε οτι χωρις συντακτικο και γραμματικη δεν εχεις γλωσσα - ισως η λεξη "λογος" να ειναι καλυτερη για να περιγραψουμε αυτη την εννοια. Το οτι δεν μπορει ενας πιθηκος/ενα σκυλι/ενα κοτσυφι να γραψουν θεατρικα εργα ή ποιηματα δεν σημαινει οτι δεν εχουν γλωσσα και οτι δεν μπορουν να συννενοηθουν μεταξυ τους...
Επισης εμεις εχουμε μαθει και σκεπτομαστε με λεξεις, τα υπολοιπα ζωα πως σκεπτονται; Δεν το γνωριζουμε, αλλα ειναι αποδεδειγμενο οτι εχουν σκεψη...

Τζανερμαν

tzanerman
27-08-05, 23:54
Το μονο σχολιο που μπορει να κανει καποιος που διαβαζει το θρεντ απο τη αρχη μεχρι το τελος, ειναι οτι τελικα ο Λιακοπουλος ειναι πολυ πιο σοβαρος!!!!!!
Πως γινεται και καθε θρεντ, μετατρεπεται σε πεδιο μαχης μεταξυ θρησκευομενων-αθρησκων δεν το καταλαβαινω.
Κριμα γιατι το θεμα ειχε ενδιαφερον..............Αλλα ως συνηθως η νεοελληνικη αρρωστια του "ξερολισμου" το χτυπησε και αυτο. Ολοι τα ξερουν ολα, και αυτα που ξερουν ειναι οι απολυτες αληθειες!!!!!
Να δω ποτε θα ξεφυγουμε απο αυτο το κακο, για να μπορεσουμε να κανουμε καμμια συζητηση εποικοδομητικη

Ελα μου ντε, και εμενα αυτη ειναι η απορια μου...

Τζανερμαν

pelasgian
27-08-05, 23:56
Πολύ λογικό είναι να διδάσκονται στην γένεση και την άλλη άποψη, ακόμα και αν αρέσει ή δεν την δέχονται καθόλου κάποιοι.

Το να περιορίζεις τον κόσμο σε αυτό που εσύ θεωρείς σωστό, και να αποκλείεις διαφορετικές απόψεις που δεν καταλαβαίνεις το έκαναν στην Ιερά εξέταση σε ένα βαθμό, και όλοι τους κατακρίνουμε σήμερα.

Αν δεν θέλουμε να λέμε ότι έβαλε ο Μανωλιός τα ρούχα του αλλιώς, είναι λογικό να υπάρχει μια μικρή έστω κατανόηση και για τις απόψεις που δεν κατανοούμε.

Οι ειδικοί επιστήμονες που λέγονται ΒΙΟΛΟΓΟΙ αποφαίνονται ότι για τον τομέα τους που λέγεται ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ οι απόψεις της εκκλησίας είναι λανθασμένες. Παρόλα αυτά είχαν την ευγένεια να μην πίεσουν την εκκλησία να αναθεωρήσει τη θεο-έμπνευστη φιλολογία της (και αυτό είναι το πιο ευγενικό που μπορώ να πω για αυτούς).

Η εκκλησία, από πού ως πού θα ανακατευτεί σε θέματα εκτός τομέα της και θα επιβάλει την διδασκαλία ενός επιστημονικά εσφαλμένου ισχυρισμού; Εξάλλου ποιος σου είπε ότι όταν διδάσκεσαι μία επιστήμη ότι έχεις επιλογή σε αυτά που θα διδαχθείς; Ότι θα βγει κάποιος και θα σου πει «ξέρεις αυτό είναι έτσι, αλλά δεν σου αρέσει μπορείς να θεωρήσεις ότι είναι και αλλιώς».

Στην επιστήμη δεν διδάσκεσαι ό,τι θα σε βόλευε ψυχοδιανοητικά. Διδάσκεσαι ό,τι γνωρίζουν οι επιστήμονες ότι ισχύει.

blend
28-08-05, 00:01
Απο το ποστ σου φαινεται οτι το σουργελο εισαι εσυ. Αντε διαβασε απο την αρχη το θρεντ, και μετα ξαναελα να ποσταρεις.

Ειχαμε μια ωραια συζητηση, πλακωνομασταν με τον Σταυρο και τον Μπλιζαρντ για τους λογους για τους οποιους ισχυει ή δεν ισχυει η αναθεωρημενη θεωρια του Δαρβινου, και ξαφνικα ηρθαν οι γνωστοι ανεγκεφαλοι και αρχισαν να πετουν τις γνωστες κατηγοριες για θρησκεια και εκκλησια χωρις να προσφερουν τιποτα παραπανω στη συζητηση.
Αν αυτο εξοργισε εμενα, που ειμαι αθρησκος, τι εκανε στους υπολοιπους που στο κατω κατω εκαναν μια πολιτισμενη κουβεντα;

Τζανερμαν

Χαλάρωσε… Δεν με πειράζει που μου επιτίθεσαι εσύ… άλλους περιμένω..



Τρία χρόνια τώρα ανέχομαι προσβολές κατά του προσώπου μου και της νοημοσύνης μου από ανθρώπους που το μόνο που επιδιώκουν είναι να με κάνουν, με αυτόν τον τρόπο, σώνει και καλά Χ.Ο. Αυτούς περίμενα όλη την ζωή μου για να γίνω άνθρωπος! Κάποια στιγμή, έγινα αρκετά άγριος και, αργότερα αποφάσισα να κρατηθώ μακριά. Δεν αρέσκομαι να βλέπω κάποιους να προσπαθούν εναγωνίως να με κάνουν θρήσκο, κομμουνιστή, ναζί, αριστερό, δεξιό, ραπανάκι ή κροκόδειλο!



Δέχομαι ευχαρίστως, όποια προσπάθεια από οποιονδήποτε να μου μεταβιβάσει γνώση με αγαθή πρόθεση. Γι αυτό παρακολούθησα με ενδιαφέρον από την αρχή αυτήν την κουβέντα. Δεν συμμετείχα, διότι θεωρώ ότι δεν έχω επαρκείς γνώσεις επί του αντικειμένου. Έτσι έμεινα θεατής και τραβούσα γνώση. Τώρα, πως έγινε, μια επιστημονική συζήτηση να καταλήξει …θεολογική και μάλιστα με τόση επιμονή, ώστε να φτάσουν οι θρήσκοι να κατηγορούν, ειρωνεύονται και να προσβάλλουν τους …αντιφρονούντες με τόσο βάναυσο τρόπο, μόνο ένας «θεός» μπορεί να ξέρει.



Πολλά λέω… ας κλείσω την καριέρα μου ως άθεο σούργελο, με μία δανεική φράση:



“Γιατί, σε τελευταία ανάλυση, δεν με ενοχλεί το σούργελο. Το σούργελο, αυτό καθαυτό, μπορεί να έχει από πλάκα έως και εντιμότητα. Το περίβλημα στο σούργελο είναι το πρόβλημα. Αυτός είναι ο πάτος των πάτων. Ο καθένας έχει δικαίωμα να χαβαλεδιάσει με τη γελοιότητα. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να συσκευάσει τη γελοιότητα με σοβαροφάνεια.”

blizard
28-08-05, 00:02
Στην επιστήμη δεν διδάσκεσαι ό,τι θα σε βόλευε ψυχοδιανοητικά. Διδάσκεσαι ό,τι γνωρίζουν οι επιστήμονες ότι ισχύει.
Εδώ μιλάμε για την γένεση ... δεν αρκεί να διδάσκεις μόνο ότι νομίζουν οι ισχυροί της κάθε χώρας ότι πρέπει, αλλά να πάρεις μια ιδέα και από την άλλη άποψη εφόσον θες να είσαι αντικειμενικός .

Κάποτε πχ δεν δέχονταν την επιστήμη ως ικανή για να δώσει απαντήσεις , και απλά δεν την δίδασκαν .
Τώρα νομίζουν ότι δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις η θρησκεία, και βάζουν την ίδια απαγόρευση που υπήρχε πριν.
Το μόνο που μένει είναι να αναγκάσουν τους θεολόγους να παραδεχτούν ότι δεν οι θεωρίες τους είναι λάθος για να ολοκληρώσουμε τον κύκλο από την ανάποδη.

sdikr
28-08-05, 00:05
Εδω θα διαφωνησω. Επειδη δεν γνωριζουμε τη γραμματικη και το συντακτικο των δελφινιων και των φαλαινων, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.
Ουτε οτι χωρις συντακτικο και γραμματικη δεν εχεις γλωσσα - ισως η λεξη "λογος" να ειναι καλυτερη για να περιγραψουμε αυτη την εννοια. Το οτι δεν μπορει ενας πιθηκος/ενα σκυλι/ενα κοτσυφι να γραψουν θεατρικα εργα ή ποιηματα δεν σημαινει οτι δεν εχουν γλωσσα και οτι δεν μπορουν να συννενοηθουν μεταξυ τους...
Επισης εμεις εχουμε μαθει και σκεπτομαστε με λεξεις, τα υπολοιπα ζωα πως σκεπτονται; Δεν το γνωριζουμε, αλλα ειναι αποδεδειγμενο οτι εχουν σκεψη...

Τζανερμαν

Αν και offtopic του Offtopic, με μια μικρή αναζήτηση στο google
http://cms.psychologytoday.com/articles/index.php?term=pto-19991101-000036

http://www.guardian.co.uk/hunt/Story/0,2763,861968,00.html

φυσικά όλα με τις αποδίξεις τους ;)

Αυτό που μου άρεσε ποιο πολύ


o Washoe, a chimpanzee, has been taught to use American Sign Language. Today, she is enjoying a boat ride on a lake with her trainers when a swan comes into view. Washoe has never seen a swan before and has no sign in her vocabulary for such a thing. "Waterbird," she signs excitedly to her human companions.

supermario
28-08-05, 00:08
Εδώ μιλάμε για την γένεση ... δεν αρκεί να διδάσκεις μόνο ότι νομίζουν οι ισχυροί της κάθε χώρας ότι πρέπει, αλλά να πάρεις μια ιδέα και από την άλλη άποψη εφόσον θες να είσαι αντικειμενικός .

Κάποτε πχ δεν δέχονταν την επιστήμη ως ικανή για να δώσει απαντήσεις , και απλά δεν την δίδασκαν .
Τώρα νομίζουν ότι δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις η θρησκεία, και κάνουν την ίδια απαγόρευση που είχε η ιερά εξέταση.
Το μόνο που μένει είναι να αναγκάσουν τους θεολόγους να παραδεχτούν ότι δεν οι θεωρίες τους είναι λάθος για να ολοκληρώσουμε τον κύκλο από την ανάποδη.

Εδω μαλλον εισαι λαθος. Γιατι το μονο που βλεπω ειναι ακριβως το αντιθετο. Οι θεολογοι θελουν να εξαναγκασουν την διδασκαλια της θρησκευτικης γενεσης. Στη βιολογια πρεπει να μαθαινουμε τι ισχυει επιστημονικα, μεχρι αυτη τη στιγμη. Αν θελουμε να μαθουμε την θρησκευτικη αποψη, μπορουμε να παμε στην εκκλησια.

tzanerman
28-08-05, 00:10
Χαλάρωσε… Δεν με πειράζει που μου επιτίθεσαι εσύ… άλλους περιμένω..



Τρία χρόνια τώρα ανέχομαι προσβολές κατά του προσώπου μου και της νοημοσύνης μου από ανθρώπους που το μόνο που επιδιώκουν είναι να με κάνουν, με αυτόν τον τρόπο, σώνει και καλά Χ.Ο. Αυτούς περίμενα όλη την ζωή μου για να γίνω άνθρωπος! Κάποια στιγμή, έγινα αρκετά άγριος και, αργότερα αποφάσισα να κρατηθώ μακριά. Δεν αρέσκομαι να βλέπω κάποιους να προσπαθούν εναγωνίως να με κάνουν θρήσκο, κομμουνιστή, ναζί, αριστερό, δεξιό, ραπανάκι ή κροκόδειλο!



Δέχομαι ευχαρίστως, όποια προσπάθεια από οποιονδήποτε να μου μεταβιβάσει γνώση με αγαθή πρόθεση. Γι αυτό παρακολούθησα με ενδιαφέρον από την αρχή αυτήν την κουβέντα. Δεν συμμετείχα, διότι θεωρώ ότι δεν έχω επαρκείς γνώσεις επί του αντικειμένου. Έτσι έμεινα θεατής και τραβούσα γνώση. Τώρα, πως έγινε, μια επιστημονική συζήτηση να καταλήξει …θεολογική και μάλιστα με τόση επιμονή, ώστε να φτάσουν οι θρήσκοι να κατηγορούν, ειρωνεύονται και να προσβάλλουν τους …αντιφρονούντες με τόσο βάναυσο τρόπο, μόνο ένας «θεός» μπορεί να ξέρει.



Πολλά λέω… ας κλείσω την καριέρα μου ως άθεο σούργελο, με μία δανεική φράση:



“Γιατί, σε τελευταία ανάλυση, δεν με ενοχλεί το σούργελο. Το σούργελο, αυτό καθαυτό, μπορεί να έχει από πλάκα έως και εντιμότητα. Το περίβλημα στο σούργελο είναι το πρόβλημα. Αυτός είναι ο πάτος των πάτων. Ο καθένας έχει δικαίωμα να χαβαλεδιάσει με τη γελοιότητα. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να συσκευάσει τη γελοιότητα με σοβαροφάνεια.”
Δεν ξερω τι σημαινει για σενα αυτο που ακολουθει, αλλα οτι εγραψα το εγραψα εν βρασμω ψυχης (τουλαχιστον η δικαιολογια λειτουργει σε δολοφονους...) και δεν ειχε να κανει επι προσωπικου, και γι'αυτο ζητω συγγνωμη.

Τζανερμαν

lazar
28-08-05, 00:14
Με αυτό το τρόπο, όταν θα φύγει από τη ζωή η προηγούμενη γεννιά των πιστών, θα έρθει μία άλλη νέα γεννιά που ούτε θα έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου, ούτε και θα έχει την υποχρέωση να την υποστεί εκτός και αν το θέλει από μόνη της.

Θα αστειεύεσαι όταν λες ότι η σημερινή γενιά δεν υφίσταται πλύση εγκεφάλου. Όχι μόνο την υφίσταται με μεγαλύτερη δυναμική, αλλά δεν διαθέτει και τις απαραίτητες άμυνες (μόρφωση) ώστε να την αντιμετωπίσει.

blend
28-08-05, 00:17
Δεν ξερω τι σημαινει για σενα αυτο που ακολουθει, αλλα οτι εγραψα το εγραψα εν βρασμω ψυχης (τουλαχιστον η δικαιολογια λειτουργει σε δολοφονους...) και δεν ειχε να κανει επι προσωπικου, και γι'αυτο ζητω συγγνωμη.

Τζανερμαν

No problem.

Νά' σαι καλα...

Victor
28-08-05, 00:18
Πρέπει να υπάρχει δημοκρατία στα σχολεία και να ακόυγονται όλες οι απόψεις.

*Στο μάθημα τις βιολογίας ίσος χρόνος για τον Δαρβινισμό (θεωρια της εξέλιξης) και τον Δημιουργισμό (!!!) (Creationism)

*Στο μάθημα της αστρονομίας ίσος χρόνος για αστρονομία και αστρολογία

* Στο μάθημα της γεωγραφίας ίσος χρόνος διδασκαλίας για τη θεωρία της σφαιρικής γης και για τη θεωρία της επίπεδης γης

*Στο μάθημα της ιστορίας ίσος χρόνος για τη θεωρία του ολοκαυτώματος και για τη θεωρία ότι είναι παραμύθι των εβραίων

Τα σχολεία δεν είναι τσιφλίκια των επιστημόνων.

Στην ελλάδα που είναι μια χώρα δημοκρατική Υπάρχει ξεχωριστό μαθημα για τη βιολογία και για τα θρησκευτικά. Μπαίνει πρώτα ο Βιολόγος και μιλάει για τους πιθήκους, μετά μπαίνει ο θεολόγος και μιλαέι για τις αλήθειες της πίστης.

Ας ακολουθήσουν επιτέλους και οι αμερικάνοι το παράδειγμα της χώρας που γέννησε τη δημοκρατία αλλά και την επιστήμη.

supermario
28-08-05, 00:22
Πρέπει να υπάρχει δημοκρατία στα σχολεία και να ακόυγονται όλες οι απόψεις.

*Στο μάθημα τις βιολογίας ίσος χρόνος για τον Δαρβινισμό (θεωρια της εξέλιξης) και τον Δημιουργισμό (!!!) (Creationism)

*Στο μάθημα της αστρονομίας ίσος χρόνος για αστρονομία και αστρολογία

* Στο μάθημα της γεωγραφίας ίσος χρόνος διδασκαλίας για τη θεωρία της σφαιρικής γης και για τη θεωρία της επίπεδης γης

*Στο μάθημα της ιστορίας ίσος χρόνος για τη θεωρία του ολοκαυτώματος και για τη θεωρία ότι είναι παραμύθι των εβραίων

Τα σχολεία δεν είναι τσιφλίκια των επιστημόνων.

Στην ελλάδα που είναι μια χώρα δημοκρατική Υπάρχει ξεχωριστό μαθημα για τη βιολογία και για τα θρησκευτικά. Μπαίνει πρώτα ο Βιολόγος και μιλάει για τους πιθήκους, μετά μπαίνει ο θεολόγος και μιλαέι για τις αλήθειες της πίστης.

Ας ακολουθήσουν επιτέλους και οι αμερικάνοι το παράδειγμα της χώρας που γέννησε τη δημοκρατία αλλά και την επιστήμη.

Ε, τοτε να μπαινει και 3ος καθηγητης και να τους μιλαει για το πως ηρθαν στη Γη οι εξωγηινοι και κανοντας γεννετικα πειραματα με τους πιθηκους, καταφεραν και δημιουργησαν τον ανθρωπο!!! Να ειναι ολοκληρωμενη η γνωση τους.....

sdikr
28-08-05, 00:23
* Στο μάθημα της γεωγραφίας ίσος χρόνος διδασκαλίας για τη θεωρία της σφαιρικής γης και για τη θεωρία της επίπεδης γης
Αυτό ελπίζω να το γράφεις για πλάκα,


Τα σχολεία δεν είναι τσιφλίκια των επιστημόνων.
Δεν ειναι τσιφλικια κανενός

Victor
28-08-05, 00:27
1/3 Δαρβινισμός, 1/3 ID, 1/3 εξωγίηνοι !
1/3 σφαιρική γη, 1/3 επίπεδη γή 1/3 κυβική γη ( !!!) ναι αυτή με τις γωνίες !!!
1/3 αστρονομία, 1/3 αστρολογία 1/3 Tarrot
1/3 Ιστορία, 1/3 Μυθολογία 1/3 Θρησκευτικά ... (Αυτό ήδη γίνεται)

pelasgian
28-08-05, 00:36
Επίσης 1/3 χημεία, 1/3 μοιχεία και 1/3 μαγία
Ακόμα 1/3 μαθηματικά, 1/3 μπακαλικά και 1/3 αριθμητική Μητσοτάκη (0+0=14% :mrgreen:)

---
Αρχίζω και ανησυχώ μαζί σου! ΟΛΑ τα έγραψε για πλάκα για να δείξει τη γελοιότητα του θέματος.

Το να ζητάς από τους βιολόγους να πούνε στη βιολογία ότι η θέση του Δαρβίνου και η θέση της εκκλησίας έιναι δύο απόψει που και οι δύο «συζητιόνται» είναι να σα υποχρέωσεις του ορθόδοξους παπάδες να λένε στο κύρηγμα ότι οι Εβραίοι μπορεί να είχαν και δίκιο που θέλαν το Χριστό σταυρωμένο.

Είναι ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ η εκκλησία να ζητά από τους βιολόγους να αναθεωρήσουν την εξελικτική βιολογία επειδή δεν τους βολεύει. Μετά ποιοι θα έχουν σειρά; Οι γιατροί; να τους ζητήσουν οι εταιρείες τσιγάρων να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για το κάπνισμα επειδή δεν βολεύει του βιομηχανους. Πιθανόν και οι μηχανικοί, να αναθεωρήσουν τα στατικά μοντέλα τους για κάτι που θέλει λιγότερο σίδερο ώστε να βγαίνει πιο φτηνά στους εργολάβους κλπ.

Η επιστήμη δεν πρέπει να εξυπηρετεί ειδικά συμφέροντα και σίγουρα όχι αυτών που κάψαν επιστήμονες ως μάγους επειδή τόλμησαν να διαφωνούν μαζί τους. Όταν όλοι αυτοί οι «πιστοί» θα πεθάνουν και οι σταυροί που θα διακοσμούν τους τάφους τους γίνουν εκθέματα σε μουσεία, μαζί με τα βιβλία των πιστεύων τους, τα ερείπια των ναών τους, και τα στολίδια τους, η επιστήμη θα υπάρχει ακόμα.

Η επιστήμη είναι η μόνη μας ελπίδα για την εξάλειψη του ανθρώπινου πόνου, η μόνη δύναμη για μία ενδιαφέρουσα και ουσιαστική ζωή και η μόνη πυξίδα σε αυτό το θαυμαστό κόσμο που μας περιβάλλει και περιμένει να τον ανακαλύψουμε.

blizard
28-08-05, 00:44
Είσαστε λίγο κολλημένοι στην νοοτροπία του "απαγορεύω την διδασκαλία αυτού που δεν καταλαβαίνω" , όπως πριν 400 χρόνια δεν επέτρεπαν αυτό που δεν καταλάβαιναν.
Στην θεωρεία της γέννεσης, είναι προφανές ότι πρέπει να συμμετάσχει και η εκκλησία , με όποια στοιχεία και άποψη έχει.

Πιο εύκολο βέβαια είναι να το απαγορέψουμε και θα έχουμε και ήσυχη της συνείδηση μας ... φυσικό είναι δεν το κατηγορώ.
Αλλά τώρα πρέπει να μπορέσετε να δείτε με καλύτερο μάτι τους Ιεροεξεταστές όταν έβγαζαν και αυτοί από την διδασκαλία του λαού απόψεων που δεν καταλάβαιναν και θεωρούσαν άσχετες.
Δεν ήταν τίποτα τέρατα, απλά δεν πίστευαν στην επιστήμη και έκαναν αυτό που θεωρούσαν καλό για το κόσμο ... ακριβώς όπως εσείς δηλαδή.


Υγ
Και κάτι ενδιαφέρον από τα link του Sdir ...



Human Minds in Ape Bodies?

Much has been made of the fact that chimps are our closest living relatives. But DNA doesn't tell us anything about what traits and abilities two species have in common. In making claims for the intelligence of dolphins, no one feels inhibited by the fact that dolphins' closest living relatives out of the ocean are cows and sheep.

Chimpanzees and other apes are wonderful animals, fully worthy of ethical treatment and protection. But they are not human beings. They are not 98% human; they are not even half human. They are 100% animals on their own terms.

The desire to see animals as human is unbearably strong. But if we are going to consider closing down AIDS and hepatitis research and giving "human" rights to chimps, we had better be certain we are not just giving in to a natural but base less, anthropomorphic tendency without solid evidence to back us up.

I am not disappointed that the attempts to find human-like consciousness in apes have failed. On the contrary, I find it profoundly exciting and liberating. We are surrounded on this planet not by things-like-people dressed in fur and feathers, but by myriad beings, each with its own unique psychology. As an animal psychologist, I can't think of any challenge more exciting than trying to understand animals in their own right and not just as dumber versions of ourselves.

Σταύρος
28-08-05, 00:45
Προφανώς
λόγω γενετικών καταλοίπων από την φυτική μας περίοδο ,
σας διαφεύγει το γεγονός ότι η Καθολική Εκκλησία δέχεται τον δαρβινισμό ,
τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας .

Σας διαφεύγει επίσης το γεγονός ότι ήδη 7 φορές καπάκι - σας έγραψα ότι οι
Κρηαισιονιστές δεν είναι παρά προτεστάντες και αμερικανάκια
που θέλουν να κάνουν την πίστη
επιστήμη - και αυτό επειδή δεν πιστεύουν περισσότερο από τους
δαρβινιστές .

Δαρβινιστές και αντιδαρβινιστές αποτελούν τις δύο όψεις του ιδίου νομίσματος ,
εν προκειμένω του αμερικανικού δολλαρίου .

Οι επιστημονικές θεωρίες , αντιθέτως με όσα ξέρετε ; δεν κατασκευάζονται εν κενώ και
εν ψυχρώ .
Οι απορίες των εποχών τις κατασκευάζουν .

Και οι μεν δαρβινιστές πιστεύουν σε μία άκρως ρατσιστική θεωρία - καταφανέστατα
της πλάκας και της ντροπής - η οποία απετέλεσε έναν από τους
κεντρικούς μοχλούς της επί του πλανήτη κυριαρχίας
του Μεγάλου Ωραίου Εξελιγμένου
Ικανού Λευκού
Ευρωπαίου . Με τον δαρβινισμό ο ρατσισμός έγινε επιστήμη .
( Ο Μαρξισμός χαιρέτησε τον δαρβινισμό με ενθουσιασμό ξελιγωμένης παρθένου . Οταν
δεν τον χρειαζότανε πλέον και κατάλαβε το αντιδραστικό του υπόβαθρο
έστειλαν ομαδικώς τους δαρβινιστές για διακοπές
στην Σιβηρία ) .
Ο δαρβινισμός είναι το επστημονικό όνομα του ρατσισμού .

Και ιδού η ημέρα αυτή όπου στην ωραία μας σκηνή
πλακώνουν
οι Δημιουργιστές και οι Νοησισχεδιαστές .
Προτεστάντες αμερικανοί οι περισσότεροι . Η αυτοκρατορία ορίζει τους πολίτες της .
Αυτή είναι όλη η ιστορία . Ο δαρβινικός ρατσισμός δεν συμφέρει
πλέον . Εκανε την δουλειά του , τους έφερε μέχρι εδώ
και τώρα στέκει εμπόδιο . Γιατί η νεοταξική αυτοκρατορία θέλει να ορίσει
τους πολίτες της με μόνο τον αυτοκρατορικό
προσδιορισμό , την ατομική υπόσταση του δυτικού καταναλωτή - ή του
καταναλωτή δυτικών προϊόντων - και να διαγράψει
καθε αναφορά σε ράτσα και καταγωγή . Με τον δαρβινισμό εξ άλλου δεν
μπορεί να πουλήσει τις τελευταίες
ανθρωποβιολογικές τεχνολογίες της . Αργά λοιπόν και σταθερά
υιοθετεί και παράγει νέα ιδεολογήματα ,
αντιδαρβινικά .

Δυό γάϊδαροι μαλώνανε σε ξένο αχερώνα .

Ομως εσείς εκεί - χωρίς ένα επιχείρημα , χωρίς γνώσεις , παραδωμένοι στην
κοινοτοπία .
Συγνώμη , γράφω εσείς λες και στ αλήθεια υπάρχετε ως σκεπτόμενοι άνθρωποι
και όχι ως κουκουλοφόρες μηχανές παραγωγής
ύβρεων και ανυπόφορου χιούμορ - επιπέδου κατεψυγμένης γαρίδας .
Είναι που είμαι αισιόδοξος .

Victor
28-08-05, 00:47
Η επιστήμη της δημιουργίας (creation science) είναι ένας εξαιρετικά δραστήριος τομέας της επιστήμης. Μια απόδειξη γι αυτό είναι ότι δεν υπάρχει μόνο μία θεωρία της δημιουργία αλλά αρκετες που έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους. Όπως για παράδειγμα:

# Flat Earthers
# Geocentrists
# Young Earth Creationists

# Old Earth Creationists

* (Gap Creationism)
* (Day-Age Creationism)
* (Progressive Creationism)
* (Intelligent Design Creationism)


Για μία σύντομη περιγραφή δείτε εδώ: http://www.talkorigins.org/faqs/wic.html

Βέβαια όλες αυτές οι θεωρίες δεν έχουν την ίδια απήχηση. π.χ. οι Φλάτ έρθερς δεν έχουν 45% 'οπως οι Young Earth Creationists (Μιλάμε πάντα για αμερική) αλλά πάντως κι αυτοί το παλεύουν.

lazar
28-08-05, 00:48
Η επιστήμη είναι η μόνη μας ελπίδα για την εξάλειψη του ανθρώπινου πόνου, η μόνη δύναμη για μία ενδιαφέρουσα και ουσιαστική ζωή και η μόνη πυξίδα σε αυτό το θαυμαστό κόσμο που μας περιβάλλει και περιμένει να τον ανακαλύψουμε.

Αναφέρεσαι προφανώς στην φιλολογία. Όντως η έκφραση της φαντασίας μέσα από τον όμορφο λόγο μπορεί να εξαλείψει τον ανθρώπινο πόνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.