PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι τηλεφωνικό κέντρο χρειάζομαι;



prestige008
13-05-08, 03:46
Καλησπερα,
Επειδη δν γνωριζω ενδελλεχως τα τεχνικα θεματα και επειδη κανεις μεχρι τωρα δν με εχει βοηθησει ειπα να αποτανθω στο forum σας.

Εχω μια συνδρομη douple play στην netone k μια isdn γραμμη απο τον ΟΤΕ.
Θελω λοιπον αυτες τισ 4 γραμμες συνολικα να τισ βαλω σ ενα τηλεφωνικο κεντρο.
Να εχω σαν εξερχομενες μονο τις 2 της Netone και του ΟΤΕ εισερχομενες.
το κεντρο θα με βολευε να εχει 6 εσωτερικα τηλεφωνα.

Το αναπαντητο ερωτημα μου -ακομα κ οταν αποτανθηκα κ καλεσα τεχνικο του ΟΤΕ-
ειναι αν αυτο ειναι εφικτο,δηλ. να συνδιαστει η ISDN με τις 2 Voip γραμμες της Netone σ ενα
τηλεφωνικο κεντρο.


Ελπιζοντας πως θα λαβω καποια κατανοητη απαντηση
Ευχαριστω εκ των προτερων.

ps. αν εχετε να μου προτεινετε κ καποιο κεντρο με τα παραπανω χαρακτηριστικα σε λογικη τιμη
θα ειμουν υποχρεως.

ps2. ζητω συγνωμη εαν δεν ανοιξα το topic μου στο σωστο subforum.

ariadgr
13-05-08, 15:13
Oι 2 γραμμές της NetOne φτάνουν σε σένα με τη μορφή 2 PSTN γραμμών (πάνω στο speedtouch).
Άρα δεν κοιτάς για κέντρο που να υποστηρίζει VoIP, αλλά κέντρο που να υποστηρίζει

Είτε 4 PSTN γραμμές ( 2 της NetOne, και 2 του ΟΤΕ -από τις 2 αναλογικές θύρες του netmod- )
Είτε 2 PSTN και μία ISDN

emeliss
13-05-08, 15:26
Υπάρχουν πάρα πολλά κέντρα που καλύπτουν τις απαιτήσεις σου. Το βασικό για μένα είναι να βρεις μία σοβαρή εταιρεία που να ασχοληθεί μαζί σου και τώρα και στο μέλλον και όχι τόσο το μοντέλο του κέντρου.

prestige008
14-05-08, 13:11
Το προβλημα ειναι οτι κατα την διαρκεια της ερευνας που εχω κανει... η καθε εταιρεια μου λεει κ διαφορετικο πραγμα.Αλλα στο τελος ολες καταληγουν στο εξης "ειναι πολυ δυσκολο γιατι εχετε κ ISDN κ PSTN, οποτε το κοστος ανεβαινει στα 1.200€ χωρις ΦΠΑ"
δηλαδη μου λενε οτι ολα γινονται αλλα πρεπει να πληρωσεις 1.200€ μονο για το κεντρο, εκτος απο τισ συσκευες.
Αυτο που εχω αναγκη εγω ειναι ενα μικρο κεντρο, να παρει απλα τισ 4 γραμμεσ πανω του κ να τις σπασει σε 4 με 6 εσωτερικα.Δν εχω ακομα τοσο μεγαλες αναγκες σαν εταιρεια για να αγορασω ενα καλο κ μεγαλο κεντρο και να δωσω ενα τετοιο ποσο.

Παρακαλω λοιπον αν εχετε να μου προτεινετε εσεις καποια λυση σε <<λογικη>> τιμη γιατι εχω σηκοσει τα χερια ψηλα.Αφου σκεφτομαι να βαλω τις γραμμεσ μεμονομενα σε κα8ε γραφειο για να ησυχασω.

BigBlack
14-05-08, 13:52
Μπορείς να κοιτάξεις τα φτηνά τηλεφωνικά κέντρα της TELE (http://www.tele.gr/html/45.HTM).

Μιά συμβουλή: Μη ζητάς να σου δώσουν λύση ISDN+PSTN, άλλο που δε θέλουν για να σε χρεώσουν ότι τους κατέβει. Αυτό που ζητάς είναι 4 PSTN σε 6 εσωτερικά, έτσι να το διατυπώνεις.
Δε χρειάζεται δηλαδή το NETMOD να μπεί πάνω στο κέντρο, θα μπούν οι δύο τηλεφωνικές γραμμές που δίνει μέσω των θυρών ab1 και ab2, όπως σου λέει στην πρώτη επιλογή και ο φίλος ariadgr

Είτε 4 PSTN γραμμές ( 2 της NetOne, και 2 του ΟΤΕ -από τις 2 αναλογικές θύρες του netmod- )

emeliss
14-05-08, 16:06
Ε όχι και TELE.

Αν και δεν μου αρέσει να προτείνω μάρκες αγώ θα έβλεπα το Siemens Hipath 1220. Στην βασική του μορφή παίρνει 4 pstn, έχει 4 απλά εσωτερικά (φθηνά απλά τηλέφωνα), 2 ψηφιακά εσωτερικά (τηλεφωνήτριες) και είναι στην μισή τιμή από όσα σου είπαν.

prestige008
14-05-08, 16:13
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια κ για τις πληροφοριες που μου προσφερατε.

ariadgr
14-05-08, 16:21
Αν και δεν μου αρέσει να προτείνω μάρκες αγώ θα έβλεπα το Siemens Hipath 1220. Στην βασική του μορφή Siemens Hipath 1220...

2 εξωτερικές ISDN παίρνει απ'ότι είδα με μία γρήγορη αναζήτηση στο skroutz, άρα το συγκεκριμένο δεν κάνει για τον prestige008

emeliss
14-05-08, 16:23
Διαλέγεις πως το θες. Ή με 2 isdn ή με 4 pstn. Ετοιμοπαράδοτα συνήθως έχουν με τις isdn. Θα το επιβεβαιώσω και θα ξαναγράψω.

BigBlack
14-05-08, 16:26
Φίλε emeliss, υπόδειξα απλώς το πιό φτηνό που υπάρχει προκειμένου να μη βάλει τις γραμμές σε κάθε γραφείο ξεχωριστά.
Η δική σου πρόταση, αν και εξαιρετική, μαζί με τις επεκτάσεις για 6 εσωτερικά (ή δύο συσκευές κέντρου) θα ξεπεράσει τα 800 ευρώ, χώρια την εγκατάσταση.
Φυσικά πολύ καλά κάνεις και το προτείνεις για να έχει ο φίλος μιά ιδέα που κινούνται αυτά που ζητάει από άποψη τιμών.

emeliss
14-05-08, 16:36
Βρε το κεντράκι είναι καλό και έχει από την μάνα του 6 εσωτερικά αλλά δυστυχώς παίρνει μόνο isdn. Θα βρούμε κάτι άλλο.

ariadgr
14-05-08, 16:40
Μπορεί επίσης να δει το Panasonic KX-TEA308 (από 410 ευρώ στο skroutz) αν συμβιβάζεται με 3 PSTN γραμμές.
Π.χ. μπορεί να βάλει 2 γραμμές για εξερχόμενες και μία για εισερχόμενες

emeliss
14-05-08, 16:48
Υπάρχει το Samsung DCS-408 (όχι το 408i) με 4 pstn, 4 αναλογικά εσωτ. και 4 ψηφιακά. Τιμή δεν βρήκα.

Ότι και να πάρεις να προσέξεις τις συσκευές. Να πάρεις μόνο όσες ψηφιακές χρειάζεσαι και με τις επιλογές που χρειάζεσαι. Βάλε όσο το δυνατόν περισσότερα αναλογικά εσωτερικά για να ρίξεις την τιμή.

ps. Το panasonic που λέει ο ariadgr και το samsung που λέω παραπάνω είναι παλιά κέντρα. Σηκώνουν αρκετό παζάρι.

BigBlack
14-05-08, 17:15
Απ' όσο ξέρω το Samsung DCS-408 μπορείς να το βρείς μεταχειρισμένο γύρω στα 250 ευρώ, τουλάχιστον τόσο το πήρε φίλος στα τέλη του 2007. Οι ψηφιακές συσκευές (κέντρου) κοστίζουν γύρω στα 110 ευρώ καινούργιες (με επαρκείς λειτουργίες για προγραμματισμό) και 60 οι απλούστερες. Θα χρειαστείς και μπαταριες κλπ, να υπολογίζεις γύρω στα 500 ευρώ συνολικά και ώς 600 αν χρειάζεσαι και καλωδίωση, patch panel, μπριζάκια.

Ωστόσο στην περίπτωση μεταχειρισμένου αποκτάει ακόμα μεγαλύτερη σημασία ο αξιόπιστος συνεργάτης.

ariadgr
14-05-08, 17:17
...Θα χρειαστείς και μπαταριες κλπ...

Μια οικονομική λύση για το σπίτι το θέλει, οι μπαταρίες δεν είναι απαραίτητες.

BigBlack
14-05-08, 17:20
Μια οικονομική λύση για το σπίτι το θέλει, οι μπαταρίες δεν είναι απαραίτητες.
Είναι για εταιρία. Κοίταξε το ποστ#4. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ :).

emeliss
14-05-08, 17:22
Το βάζει σε ένα παλιό ups.

BigBlack
14-05-08, 17:24
Το βάζει σε ένα παλιό ups.
Αν υπάρχει θα είναι μιά χαρά!

Observer
14-05-08, 17:49
ELMEG ICT46 (german)

Mία γραμμή "πόλης" Isdn
2 γραμμές "πόλης" αναλογικές (για τις γραμμές της NetOne)
6 αναλογικά εσωτερικά (μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι 6 αναλογικές συσκευές )
1 ψηφιακή πόρτα για Isdn συσκευή (επιπλέον εσωτερικό προαιρετικό)

... και επεκτάσιμο με επιπλέον εσωτερικά ή γραμμές .

823 ευρώπουλα συν την φάπα.

Aντιπροσωπεία εδώ : http://www.logitel.gr/pages/main.asp?catID=65



(http://www.logitel.gr/pages/main.asp?catID=65)

prestige008
15-05-08, 13:32
ευχαριστω πολυ κ παλι

kostas2005
16-05-08, 03:10
ζητάω και εγώ κάτι σαν αυτό που προτείνεται με 4 πστν και 6 εσωτερικά
γιατί όχι tele υστερούν σε λειτουργίες που μπορεί να χρειαστούμε στην πορεία η απλά δεν είναι σταθερά (αξιόπιστα κατά την γνωμησας)
θελω να ρωτησω αν μπορούμε να σαν εσωτερικό βάλουμε ένα fct και να δουλέψει κανονικά ?
ευχαριστώ

ariadgr
16-05-08, 13:02
θελω να ρωτησω αν μπορούμε να σαν εσωτερικό βάλουμε ένα fct και να δουλέψει κανονικά ?

Δεν το βάζεις σαν εσωτερικό, σαν εξωτερική (PSTN) γραμμή το βάζεις

Observer
17-05-08, 08:29
Υπάρχουν FCT που δουλεύουν και σε πόρτες γραμμών και σε πόρτες εσωτερικών :

ITS Celluline CGW-D V.2 FXS/FXO GSM gateway

kostas2005
17-05-08, 11:13
αν πάρουμε ένα απλό αναλογικό fct και το βάλουμε σε μια εσωτερική γραμμή όταν μας μεταφερουν την γραμμή στο εσωτερικό αυτό η πατήσει καπιος το ανάλογο extension που θα ακούσει η όχι στο ηχογραφημένο μήνυμα δεν θα μεταφερθεί η γραμμή στο fct-(κινητο)?
η και αντίστροφα αν καλέσω το fct από το κινητό δεν θα μου βγάλει εσωτερική γραμμή?

emeliss
17-05-08, 12:45
Κώστα, τι θες να κάνεις γιατί κάπου τα μπερδέψαμε. Άσε πως θα γίνει τεχνικά.

Σε ποιά ανάγκη θες να βρεις λύση;

kostas2005
17-05-08, 13:31
καλησπέρα emeliss
θέλω ένα κέντρο που να βγάζει μήνυμα καλωσορίσματος με δυνατότητα επιλογής εσωτερικού
θα χει 3-4 πστν γραμμές και 6 εσωτερικά νούμερα για τα γραφεία
απλά επειδή τα 2 εσωτερικά θα είναι εξωτερικοί πωλητές θέλω να επικοινωνούνε τα εσωτερικά με τους πωλητές που θα είναι έξω στον δρόμο και αντίστροφα
καθώς και οι πωλητές να μπορούνε να επικοινωνούνε μεταξυτους και να μπορούν να καλέσουν σταθερά... μέσω του κέντρου

emeliss
17-05-08, 13:48
Κέντρα που να κάνουν αυτό που θες υπάρχουν πολλά.

Αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία είναι να βρεις εταιρικό πακέτο κινητής με δωρεάν χρόνο ομιλίας ανάμεσα στα νούμερα του πακέτου και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο δωρεάν χρόνο προς τρίτα νούμερα.

Αν θα χρησιμοποιήσεις ένα ή δύο fct είναι δικιά σου απόφαση και έχει να κάνει με το πλήθος των κλήσεων προς και από τα εταιρικά κινητά.

Ίσως θα ήταν χρήσιμη και η επιλογή της ευκολίας DDI για isdn ώστε ένας πελάτης να μπορεί να καλέσει έναν εξωτερικό πωλητή απ'ευθείας καλώντας ένα σταθερό της εταιρείας (με μικρή χρέωση). Γενικά αυτά που θες μπορούν να γίνονται με την βοήθεια τηλεφωνήτριας, αλλά ανάλογα το κέντρο υπάρχουν μεγάλες δυνατότητες αυτοματισμού. Σε σημείο να μην χρειάζεται καν τηλεφωνήτρια.

Σε κάθε περίπτωση το σωστό είναι να κάνεις μια μικρή έρευνα αγοράς για να δεις ποιός μπορεί να σου προσφέρει βέλτιστα αυτό που θες. Ολοκληρωμένη λύση μπορεί να σου προσφέρει είτε μια εταιρεία PBX που συνεργάζεται στενά με κάποια εταιρεία κινητής είτε μια τηλεπικοινωνιακή εταιρεία που βάζει και PBX.

SlotKiller
17-07-08, 11:27
Επειδη ειμαι καμμενος απ την ιστορια FXS -> ext. PBX θελω να κανω μια ερωτηση στους σημετεχοντες του thread:

Τα τηλεφωνικα κεντρα που προτεινεται στον δημιουργο του thread τα εχετε δοκιμασει με συσκευες σαν αυτη της netone?

Το netfaster παντως δε παιζει με το δικο μου PBX. Ο λογος ειναι οτι ζηταει πολλα REN το PBX μου(μαλλον 4) και το netfaster (που δινει 3) δεν το καλύπτει...

Μιλησα με την AVM (για τον fritz) και μου απαντησαν οτι δινει μονο 1 !

Τα τηλεφωνικα κεντρα που προτεινετε ποσα REN ζητανε στα trunk lines?????

........Auto merged post: SlotKiller πρόσθεσε 4 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επειδη ειμαι ΚΑΜΜΕΝΟΣ και ψαχνω λυση... πειτε μου παραδειγματα FXS -> PBX!
Ξεκαθαριζω οτι δε τη λεω σε κανενα... προσπαθω να βρω λυση για το προβλημα μου.
Εχω βρει μεταχειρησμενο Panasonic KX-T30810B-3 στα 150 με την κονσολα αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν θα συνεργαστει με το νετφαστερ... Το manual απο USA του δινει 0,4Β REN και απο UK 3 REN. Ελα που το παλικαρι απο ελλαδα δεν εχει το manual για να δουμε τι λεει.....

xsterg
17-07-08, 21:34
προτεινω philips ipc100 γιατι κανει ολα τα παραπάνω (isdn, pstn, voip) και έχει λογική τιμή. επίσης είναι αρκετά επεκτάσιμο όταν θα χρειαστεί και παίρνει και πρόσθετες ευκολίες όπως μήνυμα προαπάντησης. για περισσότερα απευθύνσου στον τοπικό σου οτε.
αλήθεια από ποιά περιοχή είσαι?

SlotKiller
18-07-08, 11:13
Ολα τα λεφτα το κεντρακι! Ευχαριστω για την προταση.
Πηρα προσφορα στα 550€ με κονσολα 12πλ 2 γραμμων οθονη και μαλλον +1 ψηφιακη συσκευη δωρο.
Απ οτι ειδα το oteshop το εχει στα 510, αλλα δε λεει τπτ για δωρα και κονσολες... θα παρω να μαθω.

[DSL]MANOS
21-07-08, 18:42
Λέω να πάρω ένα φτηνό τηλ κέντρο. Συγκεκριμένα το TC-206C (http://www.tele.gr/html/45.HTM). Δλδ Tele που πρότεινε ο BigBlack πιο πάνω. Το κακό είναι ότι δεν έχει αναλυτικές οδηγίες και δεν μπορώ να καταλάβω αν:

α. Όταν παίρνω τηλ προσπαθεί αυτόματα στην γραμμή 1 και αν είναι κατειλημμένη ή δεν δίνει σήμα πάει στην γραμμή 2.
β. αν όταν μιλάω στο τηλέφωνο στην γραμμή 1 και με πάρει κάποιος στην γραμμή 2, αν θα με ειδοποιήσει το κέντρο για την νέα γραμμή και αν μπορώ να βάλω σε αναμονή την γραμμή 1 ώστε να απαντήσω στην γραμμή 2
γ. Αν μπορώ να λάβω και να στείλω SMS μέσω ΟΤΕ.

Γνωρίζετε τι ισχύει?? Για οικιακή χρήση το θέλω. Απλώς θέλω να συνδέσω 1 ασύρματο blueooth τηλέφωνο (Siemens) για να χρησιμοποιώ και τις 2 γραμμές.


Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.