PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

IoStefo1
24-04-11, 23:45
Στην Ολλανδία τα δώρα μας τα φέρνει ο Sinterklaas με τον zwarte piet.;)


http://3.bp.blogspot.com/_C0BTt6nt-hY/TOpHsvYUM4I/AAAAAAAAAWY/TuiSYM8Cpt4/s1600/sinterklaas-intocht%2Bvoorne-putten.jpg

cprotopapas
26-04-11, 10:55
Surfing in Bondi Beach mates..Enough said ;)

SchumiGr1985
28-04-11, 20:07
Τι παιζει με την αδεια εργασιας/visa για UK? Ειναι ευκολο να την παρουμε ως Ελληνες?
Ποσο διαρκει η ολη διαδικασια?

jose_ee1985
28-04-11, 21:12
Εδώ είναι EU, δεν έχει τέτοια πράματα :D

Φανερός Πράκτωρ
28-04-11, 21:13
Εδώ είναι EU, δεν έχει τέτοια πράματα :D
ααα δεν είναι η τελευταία πολιτεία των ΗΠΑ; Λάθος μου τα είπαν. :p

SchumiGr1985
28-04-11, 21:38
Oποτε δεν την χρειαζομαστε? Ρωταω γιατι θελω να κανω αιτηση σε μια αγγλικη εταιρεια και με ρωτανε εαν εχω στην κατοχη μου αδεια εργασιας-visa.....

jose_ee1985
28-04-11, 21:48
Οι πιο πολλές σε ρωτάνε αν έχεις το δικαίωμα να εργαστείς στο UK, γιατί σου κάνουν νερά πολλές φορές όταν θέλουν να σου βγάλουν αυτοί Visa εργασίας (δεν έχω καταλάβει ακριβώς το γιατί, οποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει).

Οπότε εσύ απαντάς ναι.

........Auto merged post: jose_ee1985 πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ααα δεν είναι η τελευταία πολιτεία των ΗΠΑ; Λάθος μου τα είπαν. :p

Wanna-be :p

doctor_667
30-04-11, 21:41
Επειδή του χρόνου θα βρίσκομαι μάλλον Ολλανδία για μάστερ θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι παίζει με την ασφάλιση. Το καλοκαίρι γίνομαι 25 και δεν έχω ένσημα οπότε και μένω ανασφάλιστος. Θα δώσω μια βεβαίωση της σχολής για μέχρι το τέλος της χρονιάς, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται μετά. Μπορώ να βγάλω κάρτα ανεγίας στον ΟΑΕΔ και αν ασφαλιστώ έτσι; Η ασφάλιση αυτή θα ισχύει στην Ολλανδία;

KLG
01-05-11, 00:34
Oποτε δεν την χρειαζομαστε? Ρωταω γιατι θελω να κανω αιτηση σε μια αγγλικη εταιρεια και με ρωτανε εαν εχω στην κατοχη μου αδεια εργασιας-visa.....

Υπάρχουν πάρα πολλοι Βρετανοί που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Τους απαντάς ευγενικά οτι η Ελλάδα είναι EU country και δεν χρειάζεσαι αδεια εργασίας / visa (αφου και αν είσαι EU citizen και οχι απο κάποιες νεοφερμένες στην ΕΕ χωρες). Νομίζω οτι υπάρχει ειδική συμφωνία για Πολωνία, Ρουμανία.

Είναι τόσο ασχετοι που μια φορά στη τράπεζα με είχανε ρωτήσει που είναι η visa στο διαβατήριο μου. Οπότε υπομονή και ευγένεια ...

Φανερός Πράκτωρ
01-05-11, 00:41
Είναι τόσο ασχετοι που μια φορά στη τράπεζα με είχανε ρωτήσει που είναι η visa στο διαβατήριο μου. Οπότε υπομονή και ευγένεια ...
εγώ έχω σταματήσει να δίνω διαβατήριο εδώ και κάμποσο καιρό για να τους εκπαιδεύω με την ταυτότητα. Έτσι για σπάσιμο.

Vasilis32
01-05-11, 18:40
Το παρακατω ηταν απαντηση σε τοπικ που δεν μπορω να γραψω γιατι ηταν παλιο. Μy 2 cents για τη μεταναστευση μεχρι τωρα..

Καλησπερα!! Ξεθαβω αυτο το θρεντ για να πω την αποψη μου περι μεταναστευσης.

Απο το περασμενο Σεπτεμβτη ειμαι Αγγλια για μαστερ και στα καπακια δουλεια. Πριν ερθω εδω, σκεφτομουν τη καριερα εξω, τη μορφωση κτλ... αλλα μετα απο 8 μηνες, καταλαβα οτι ολα ωραια ειναι αλλα το να μεινεις μονιμα εξω δεν ειναι και το πιο ευκολο αν το αποφασισεις μεγαλος εχοντας κανει τη παρεα σου και το κυκλο σου.

Αν εχει καποιος φιλους εξω ειναι πιο ευκολα, αλλα να παει καποιος μονος και να αρχισει απο την αρχη ειναι ζορι μεγαλο, αναλογα κ ποσο κοινωνικος ειναι.

Προσωπικα σε λιγους μηνες τελειωνω και αρχιζω και ψαχνω απο τωρα για δουλεια. Ηρθα με την κοπελα μου αλλα θα φυγει γιατι δεν τη παλευει αλλο εδω. Περασα το Πασχα στο σπιτι μου με τους φιλους μου και οικογενεια και σαν τους Ελληνες κ την Ελλαδα δεν εχει!!!
Το καλο ειναι οτι στο τμημα μου δεν εχει καθολου Ελληνες και απο την αρχη εκανα παρεα με ατομα ντοπια και απο πολλα μερη του κοσμου. Τωρα, που τελειωνω δεν ξερω πως θα τη παλεψω να ξαναχτισω φιλιες απο την μηδεν ξανα. Το εχω κανει 3 φορες μεχρι τωρα και δεν λεει καθολου. Σπουδασα Αθηνα καινουργια αρχη , ξανα πισω στη πολη μου με σχεδον ολους τους φιλους εξαφανισμενους σε αλλες πολεις, αλλη αρχη. Τωρα εξωτερικο....για τα 28 μου χρονια καλες εμπειριες μάζεψα για να διηγουμαι αλλα καποτε πρεπει να ριχνουμε καπου την αγκυρα μας και να ζησουμε κανονικα (οικογενεια κτλ..)

Τωρα, λεω να κατσω 2 χρονια για εργασιακη εμπειρια και για λεφτα και να την κανω για πισω ξανα κατι θα βρω. Καλα τα λεφτα και ολα αλλα η μοναξια δεν παλευεται...χιλιες φορες στο χωριο μου να σφαζω κοτες και να φροντιζω το κηπο μου για να φαω.. κανοντας μπαρμπεκιου με φιλους κ οικογενεια παρα να μετραω μερες κ μηνες σε ενα γραφειο για να δω ποτε θα παρω αδεια να δω τα αγαπημενα μου προσωπα ξανα.

Εν κατα κλειδι, αν εχει καποιος κατι να στηριχτει να το παλέψει να μεινει, εγω δεν το ειχα... στην παλια μου δουλεια ηξερα οτι δεν παει καλα και αρχισαν περικοπες προσωπικου. Ετσι αποφασισα να αναβαθμισω τις σπουδες μου σε κατι που μπορει να μου δωσει δουλεια εξω και αν θελω να κανω κατι μονος.

Βρειτε τι σας κανει χαρουμενους στη ζωη κ κυνηγήστε το !!! Και οτι θεωρειται δεδομενα να ξερετε οτι καπου αλλου δεν θα ειναι και θα πρεπει να τα ζυγισετε ολα πολυ προσεκτικα για να φυγετε εξω..(δεν μιλαω τοσο για Ευρωπη που ειναι 3-4 ωρες για να ερθεις Ελλαδα, αλλα Αμερικη-Αυσταλια)

SchumiGr1985
02-05-11, 14:19
Δικιο εχεις σε αυτα που λες περι μοναξιας και φιλιας εξω, αλλα επετρεψε μου να σου πω οτι το ιδιο θα ισχυει σε αλλους τομεις οταν επιστρεψεις Ελλαδα.Θα εχεις δηλαδη φιλους, οικογενεια κλπ αλλα δεν θα εχεις ολα τα υπολοιπα (καλη δουλεια, μισθο, κοινωνικες παροχες, πολιτισμο κλπ κλπ) και γενικοτερα θα θυμηθεις πως ειναι να προσπαθεις να επιβιωσεις.Αν θελεις την ταπεινη μου γνωμη μην γυρνας Ελλαδα τοσο γρηγορα.Ειναι πολυ χαλια τα πραγματα εδω.

contime
02-05-11, 15:21
Δε συμφωνω με το παραπανω (vasilis 32) ποστ για πολλους λογους. Και στην Ελλαδα να μεινεις παλι θα φυγουν ανθρωποι απο τη ζωη σου και θα μπουν αλλοι.
Αν εισαι απο Χανια και δουλευεις Θεσσαλονικη, παλι με αεροπλανο θα πας, οπως κι οταν δουλευεις Ευρωπη.
Eπισης μεγαλο ρολο παιζει το γιατι φευγεις. Αν φευγεις μονο και μονο για τα φραγκα, ειναι στανταρ οτι δε θα την παλεψεις. Αν φευγεις επειδη σε εχει αηδιασει η ελληνικη πραγματικοτητα τοτε το πραγμα αλλαζει...
Kαι γενικοτερα πιστευω οτι ολα εξαρτωνται απο το πως βλεπεις εσυ τα πραγματα.
Oπως λεει κι ο Jim:
People are strange when you're a stranger
Faces look ugly when you're alone
Women seem wicked when you're unwanted
Streets are uneven when you're down

hammer21
02-05-11, 19:06
ν φευγεις επειδη σε εχει αηδιασει η ελληνικη πραγματικοτητα τοτε το πραγμα αλλαζει...

Απειρα +++

Vasilis32
02-05-11, 21:04
Κοιτα αν εμενα μονιμα Αθηνα μπορει να με χαλαγε... αλλα στην επαρχια η ζωη δεν ειναι ασχημη!! Δουλειες δεν εχει.... γι'αυτο εφυγα....

Τον πρωτο καιρο ξετρελαθηκα με τη πολη και ολα, αλλα τωρα πρεπει να βρω δουλεια που σημαινει σιγουρα 2 χρονια επιπλεον κ μετα απο 3 βδομαδες στην Ελλαδα επειτα απο πολυυυ καιρο οταν ξανα πατησα το ποδι μου Αγγλία ξενερωσα αγρια αποτομα....

Τεσπα, αν δεν αξιζε δεν θα ηταν και δυσκολο... παντως δεν μπορω να καταλαβω μερικους που δεν σας αρεσει η Ελλαδα...πατριδα μας ειναι!!

cool11
02-05-11, 21:45
Αν φευγεις επειδη σε εχει αηδιασει η ελληνικη πραγματικοτητα τοτε το πραγμα αλλαζει...

+1000000

sdikr
02-05-11, 21:48
Είναι το πως θα σου κάτσει, σίγουρα σε πιάνει μια νοσταλγία, το παν είναι αν έχεις φίλους και περνάς καλά εκεί, αλλιώς λές τι κάνω εδω

Η Αγγλία έχει και τον χάλια καιρό που σε κάνει να είσαι κάτω, δοκίμασε αν θέλεις Αυστραλία

jose_ee1985
02-05-11, 22:22
Η Αγγλία έχει και τον χάλια καιρό που σε κάνει να είσαι κάτω, δοκίμασε αν θέλεις Αυστραλία

Πάντως στον νότο φέτος κυρίλα ήτανε. :cool:

SchumiGr1985
03-05-11, 00:22
παντως δεν μπορω να καταλαβω μερικους που δεν σας αρεσει η Ελλαδα...πατριδα μας ειναι!!

Η Ελλαδα μας αρεσει.Οι "Ελληνες" οχι.Και να για να το κανω πιο κατανοητο, ελα σε μια εφορια, ΙΚΑ ή δημοσιο νοσοκομειο για να δεις.Ασε τις δουλειες στον ιδιωτικο τομεα με βλαχοελληνες (και δεν αναφερομαι στην καταγωγη τους) που εγιναν αφεντικα εν μια νυκτι....
Αν την παλευεις σε χωριο με χωραφια κλπ, τοτε ναι ελα.Αλλιως............

Φανερός Πράκτωρ
03-05-11, 00:30
Η Ελλαδα μας αρεσει.Οι "Ελληνες" οχι.Και να για να το κανω πιο κατανοητο, ελα σε μια εφορια, ΙΚΑ ή δημοσιο νοσοκομειο για να δεις.Ασε τις δουλειες στον ιδιωτικο τομεα με βλαχοελληνες (και δεν αναφερομαι στην καταγωγη τους) που εγιναν αφεντικα εν μια νυκτι....
Αν την παλευεις σε χωριο με χωραφια κλπ, τοτε ναι ελα.Αλλιως............
Συμφωνώ με τις πρώτες 2 φράσεις. Παρόλα αυτά τα αρνητικά φαίνονται όλο και πιο μικρά όσο περισσότερο κάθεσαι έξω. Καλώς ή κακώς (καλώς για μένα) το σπίτι σου είναι η Ελλάδα και αυτό δεν αλλάζει εύκολα - αν αλλάζει ποτέ.

SchumiGr1985
03-05-11, 02:36
Συμφωνώ με τις πρώτες 2 φράσεις. Παρόλα αυτά τα αρνητικά φαίνονται όλο και πιο μικρά όσο περισσότερο κάθεσαι έξω. Καλώς ή κακώς (καλώς για μένα) το σπίτι σου είναι η Ελλάδα και αυτό δεν αλλάζει εύκολα - αν αλλάζει ποτέ.

Αν και δεν εχω δουλεψει εξω, μονο που το σκεφτομαι και το ψαχνω με πιανει σφιξιμο.Οπως ειπε και ενας συμφορουμιτης πρεπει να ξερεις γιατι φευγεις.Το σιγουρο παντως ειναι οτι τα καλοκαιρια θα επιστρεφεις! :p

Το θεμα ειναι, οτι πλεον ζουμε σε εναν τοπο που καποτε ναι, ηταν η Ελλαδα.Τωρα εμεινε το ονομα και μια σταμπα σε σημαια πλαστικη που λεει και το τραγουδι.Καλως ή κακως παντως (και για μενα καλως και ευτυχως) σπιτι μας ειναι η Ελλαδα και ελπιζω να μην αλλαξει ποτε.
(τ ακουει κανεις εκει στη Βουλη?)

lewton
03-05-11, 09:14
Τον καθένα τον επηρεάζει διαφορετικά η ζωη εξω, ας μη γενικεύουμε.
Και παιζει τεράστιο ρολο το που ακριβως θα βρεθείς, αλλα παλι σε συναρτηση με τις προσωπικές σου προτιμήσεις. Στη Γενεύη που ήμουν εγω πολλοί έκοβαν φλέβες (και Ελληνες/Ισπανοί/γενικα νότιοι αλλα και Γερμανο-αγγλο-βορειοι). Εγω παλι απλα περασα τελεια γιατι ηταν ο τρόπος ζωης που μου παει. Σε αλλους πανε οι μεγαλουπόλεις τυπου Λονδινο, σε αλλους η βρετανικη εξοχή, σε αλλους η Αυστραλία, και σε άλλους οι Άλπεις. Προσπαθήστε να βρείτε που θα ειστε ευτυχισμένοι. ;)

SchumiGr1985
03-05-11, 16:39
Nα ρωτησω κατι επι του θεματος: Οταν δεν παιρνετε απαντηση απο μια εταιρεια, τι κανετε? Τηλεφωνο, mail, ή τιποτα?

KLG
03-05-11, 16:45
Nα ρωτησω κατι επι του θεματος: Οταν δεν παιρνετε απαντηση απο μια εταιρεια, τι κανετε? Τηλεφωνο, mail, ή τιποτα?

Η μόνη σου αμυνα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι οι πολλες αιτήσεις. Δεν κοιτάς πίσω, συνεχιζεις να στελνεις ασταμάτητα.

Αν τωρα ειναι μια πολυ συγκεκριμένη θέση που πιστευεις οτι απευθυνεται σε πολυ συγκεκριμένο κοινό (στο οποιο πιστευεις οτι ανηκεις) τότε επικοινωνείς μαζί τους. Αλλά δεν μιλάμε για δουλειες που "απλα" στελνεις ενα cv, αλλά για senior θεσεις που υπαρχει αλλη διαδικασία. Δεν νομιζω οτι εισαι σε αυτη τη κατηγορία, οποτε υπομονη και επιμονη :oneup::oneup:

Αν παρολα αυτα πιστευεις οτι ειναι η θεση της ζωής σου, παρε τους τηλεφωνο... το πολυ πολυ να σου πουνε οτι "δωσανε".

IoStefo1
14-05-11, 14:04
Καλά νέα από την Γερμανία για αυτούς που σκέφτονται να μεταναστεύσουν μελλοντικά σε αυτήν την χώρα.:)


http://translate.google.nl/translate?js=n&prev=_t&hl=nl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=nl&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.telegraaf.nl%2Fbuitenland%2F9785818%2F___Immigranten-_stroom_Duitsland___.html&act=url

artemis.mark
29-05-11, 01:05
Καλησπερα σας. ετυχε να διαβασω καποιους διαλογους σας οσο αφορα την εργασια στο εξωτερικο. ειμαι τελειοφοιτη στο τμημα δομικων εργων στο ηρακλειο της κρητης κ ενδιαφερομαι να εργαστω στην ελβετια..θα ηθελα να μαθω κατα ποσο το πτυχιο μου εινα αρκετο για να μπορεσω να ζησω σε αυτην την χωρα εργαζομενη αξιοπρεπως..αν υπαρχουν θεσεις εργασιας σε αυτον τον τομεα.δεν εχω ιδεα απο εξωτερικο..Εαν καποιος εργαζεται εκει η εστω γνωριζει καποια πραγματα θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την βοηθεια του..Σας ευχαριστω εκ των προτερων

george123
31-05-11, 21:28
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=204022 :lock:

lewton
01-06-11, 20:54
Όπου να 'ναι θα μας μεταφέρουν στο άλλο thread, αλλά ρίξε μια ματιά στα:
jobup.ch
monster.ch
για να δεις για τι θέσεις υπάρχει ζήτηση.
Γενικά ο κατασκευαστικός κλάδος κινείται καλά στην Ελβετία, αλλά δεν έχω ιδέα για τι είδους επαγγέλματα υπάρχει έλλειψη εντός του κλάδου.

SchumiGr1985
02-06-11, 01:07
Καλησπερα σας. ετυχε να διαβασω καποιους διαλογους σας οσο αφορα την εργασια στο εξωτερικο. ειμαι τελειοφοιτη στο τμημα δομικων εργων στο ηρακλειο της κρητης κ ενδιαφερομαι να εργαστω στην ελβετια..θα ηθελα να μαθω κατα ποσο το πτυχιο μου εινα αρκετο για να μπορεσω να ζησω σε αυτην την χωρα εργαζομενη αξιοπρεπως..αν υπαρχουν θεσεις εργασιας σε αυτον τον τομεα.δεν εχω ιδεα απο εξωτερικο..Εαν καποιος εργαζεται εκει η εστω γνωριζει καποια πραγματα θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την βοηθεια του..Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Απο την μικρη εμπειρια που απεκτησα ψαχνοντας δουλεια στην Ελβετια, εχω να σου πω τα εξης:
1) Δουλεια ευκολα και γρηγορα ειναι μαλλον απιθανο να βρεις.Αφενος ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλος, αφετερου σχεδον ολοι ζητανε μεταπτυχιακο και προυπηρεσια.Μεγαλυτερες πιθανοτητες υπαρχουν σε student ή graduate jobs οπου ουσιαστικα ειναι κατι σαν την πρακτικη σου.Εαν βρεις καμια τετοια δουλεια πηγαινε, μετραει στο βιογραφικο.
2) Eαν δεν ξερεις μια απο τις τρεις επισημες γλωσσες θα δυσκολευτεις αρκετα.Εκτος κ αν η δουλεια σου ειναι σε αγγλοφωνη εταιρεια αλλα εκει ο ανταγωνισμος ειναι ακομη μεγαλυτερος γι αυτον τον λογο.
3) Λενε (δεν ειμαι σε θεση να το ξερω ή να το διαπιστωσω) οτι πολυ σημαντικο ρολο παιζει ενα καλα φτιαγμενο βιογραφικο.Αν δεν το εχεις και πολυ με αυτα, μπορεις να απευθυνθεις σε εταιρειες του εξωτερικου που κανουν αυτη τη δουλεια. Πμ για πληροφοριες.
4) Υπαρχουν recruiting agencies οι οποιες αναλαμβανουν να σου βρουν δουλεια αλλα αυτο προυποθετει να ξερεις καποια απο τις επισημες γλωσσες.Απο κρατικες υπηρεσιες τυπου ΟΑΕΔ μην περιμενεις πολλα.Αυτο το διαπιστωσα και εγω μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την υπηρεσια εκει αλλα και με το προξενικο γραφειο στη Ζυριχη.
5) Γενευη και Ζυριχη εχουν πιο καλους μισθους, μιλανε λιγο αγγλικα και εχουν και νυχτερινη ζωη.


Αυτα τα ολιγα..Εαν κανω καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με, μη δινουμε και λαθος πληροφοριες...:p

Α! Ξεχασα το σημαντικοτερο: Υπομονη και επιμονη......
Στλ πμ αν μπορω να βοηθησω σε κατι.

SchumiGr1985
20-06-11, 13:40
Γνωριζει κανεις πως λεγεται το Ινστιτουτο Καταναλωτων στην Αγγλια?

Tsene
22-06-11, 11:49
Γνωριζει κανεις πως λεγεται το Ινστιτουτο Καταναλωτων στην Αγγλια?

http://www.direct.gov.uk/en/Governmentcitizensandrights/Consumerrights/index.htm

apok
22-06-11, 12:22
Εχουμε κανέναν να εχει πάει/ειναι ήδη Γιβραλταρ;

chat1978
23-06-11, 10:53
Τι χρειάζεται για να είσαι γενικώς οκ σε μια χώρα της Ευρώπης?

Ταυτότητα με Λατινικά ή διαβατήριο. Εγώ ανανέωσα σήμερα ταυτότητα
Δίπλωμα με λατινικούς χαρακτήρες. Κάνω αίτηση σήμερα.


Για το ΙΚΑ χρειάζομαι κάτι?
Για το αυτοκίνητο? Από όσο ξέρω χρειάζεται η ενημέρωση της ασφαλιστικής μου.

No-Name
23-06-11, 11:40
Ταυτότηα/Διαβατηριο είναι must

Κάποιες υπηρεσίες στην Ολλανδία τουλάχιστον δεν αναγνωριζαν την ελληνική ταυτότητα ως valid διότι δεν λέχει ημερομηνία λήξης , μην με ρωτησετε από που ήρθε αυτη η οδηγία δεν γνωρίζω. Οπότε αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο έχε και το διαβατήριο παντα πανω σου.

Πριν αναχωρήσεις από ελλάδα πέρνα από ΟΑΕΔ και ζήτα το έγραφο Ε301 ή Ε303 δεν θυμάμαι διοτι είναι για παρόμοια χρήση ;)

IoStefo1
23-06-11, 13:38
Και το σπουδαιότερο αυτήν την κάρτα.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el

No-Name
23-06-11, 13:55
Και το σπουδαιότερο αυτήν την κάρτα.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el
..............Αν και θα πρέπει να ασφαλιστεί στη χώρα υποδοχής βάσει και του εκάστοτε νόμου:)

ckbond
23-06-11, 14:20
Παιδιά σας έχασα τώρα...

Αυτή την κάρτα την βγάζω και σαν τουρίστας...????


..............Αν και θα πρέπει να ασφαλιστεί στη χώρα υποδοχής βάσει και του εκάστοτε νόμου:)

Δηλαδή αν εγώ θα πάω Γαλλία θα πρέπει να εκδοθεί η κάρτα για την συγκεκριμένη χώρα???

Αν κάνω Road Trip στην Ευρώπη πόσες θα πρέπει να βγάλω δηλαδή>????:wall:

jose_ee1985
23-06-11, 14:25
Παιδιά σας έχασα τώρα...

Αυτή την κάρτα την βγάζω και σαν τουρίστας...????



Δηλαδή αν εγώ θα πάω Γαλλία θα πρέπει να εκδοθεί η κάρτα για την συγκεκριμένη χώρα???

Αν κάνω Road Trip στην Ευρώπη πόσες θα πρέπει να βγάλω δηλαδή>????:wall:

Την παίρνεις από τον φορέα ασφάλισης σου στην Ελλάδα. Δεν είναι υποχρεωτικό να την έχεις, αλλά σου παρέχει ασφάλιση σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ αν σου συμβεί κάτι είτε ως τουρίστας είτε ως φοιτητής, εργαζόμενος κλπ.



ΥΓ. Σαν εργαζόμενος πάντως θα πρέπει να ασφαλιστεί κάποιος στην χώρα που δουλεύει πλέον, οπότε η έκδοση της (κ η διπλή ασφάλιση) λίγο νόημα έχει.

ΥΓ2. Προσωπικά για ταξίδι δεν θα την έβγαζα, χωρίς αυτό να αποτελεί συμβουλή...

xhaos
23-06-11, 14:36
εγώ πάντως την βγάζω σταθερά εδώ και δυο χρονια και την έχω παρατημένη στο πορτοφόλι μου, δεν έχω καμία όρεξη αν γίνει τίποτα να έχω και ασφαλιστικά θέματα... στο ΤΣΜΕΔΕ που είμαι εγώ είναι υπόθεση 5 λεπτών.

ckbond
23-06-11, 14:42
Την παίρνεις από τον φορέα ασφάλισης σου στην Ελλάδα. Δεν είναι υποχρεωτικό να την έχεις, αλλά σου παρέχει ασφάλιση σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ αν σου συμβεί κάτι είτε ως τουρίστας είτε ως φοιτητής, εργαζόμενος κλπ.
Μάλιστα...

Ευχαριστώ πολύ jose_ee1985...:oneup:


...ΥΓ2. Προσωπικά για ταξίδι δεν θα την έβγαζα, χωρίς αυτό να αποτελεί συμβουλή...

Αν και έχω κάνει αρκετά ταξίδια δεν την είχα ακούσει ξανά αυτή την κάρτα και δεν είχα βγάλει ποτέ... Ευτυχώς δεν έπαθα ποτέ τίποτε έξω...

Τώρα όμως που το έμαθα με ζώνουν τα φίδια και το σκέφτομαι... Θα κάνω μια ερώτηση για το τι και πως και αν είναι εύκολη διαδικασία και θα μπορώ να την έχω στα χέρια μου πριν φύγω για διακοπές τότε μπορεί να το προχωρήσω...

Συγγνώμη για το Offtopic... :oops::oops::oops:

cool11
23-06-11, 23:37
Και το σπουδαιότερο αυτήν την κάρτα.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el

Αυτο που με 'σπαζει' ειναι οτι πρεπει να ζητα κανεις αυτη την καρτα, καθε λιγο και λιγακι, πχ καθε χρονο, αφου ληγει.
Ή μπορει και μια παλια καρτα να κανει τη δουλεια στο εξωτερικο αν χρειαστει? Αρκει να εχεις μια μαζι σου;
Ουσιαστικα το social number δεν ειναι αυτο που μετραει; Εξαλλου με τα ηλεκτρονικα συστηματα σημερα πιστευω αμεσα ελεγχουν αν εισαι οντως ασφαλισμενος εκει που λες.

sdikr
23-06-11, 23:42
Αυτο που με 'σπαζει' ειναι οτι πρεπει να ζητα κανεις αυτη την καρτα, καθε λιγο και λιγακι, πχ καθε χρονο, αφου ληγει.
Ή μπορει και μια παλια καρτα να κανει τη δουλεια στο εξωτερικο αν χρειαστει? Αρκει να εχεις μια μαζι σου;
Ουσιαστικα το social number δεν ειναι αυτο που μετραει; Εξαλλου με τα ηλεκτρονικα συστηματα σημερα πιστευω αμεσα ελεγχουν αν εισαι οντως ασφαλισμενος εκει που λες.

Αν είχες την κάρτα του πολίτη όλα θα ήταν ποιο απλά ;)

IoStefo1
24-06-11, 13:25
Αυτο που με 'σπαζει' ειναι οτι πρεπει να ζητα κανεις αυτη την καρτα, καθε λιγο και λιγακι, πχ καθε χρονο, αφου ληγει.
Ή μπορει και μια παλια καρτα να κανει τη δουλεια στο εξωτερικο αν χρειαστει? Αρκει να εχεις μια μαζι σου;
Ουσιαστικα το social number δεν ειναι αυτο που μετραει; Εξαλλου με τα ηλεκτρονικα συστηματα σημερα πιστευω αμεσα ελεγχουν αν εισαι οντως ασφαλισμενος εκει που λες.

Όταν κάποιος ζει σε μια οργανωμένη χώρα η ζωή του γίνετε και ποιο εύκολη,εμένα ο ασφαλιστικός φορέας που είμαι ασφαλισμένος κάθε χρόνο μου την στέλνει στο σπίτι ταχυδρομικώς,χωρίς να τους έχω κάνει κάποια αίτηση,κάθε κάρτα έχει ημερομηνία λήξις,

Εδώ στις ερωτήσεις κάπου διάβασα όταν κάποιος είναι στο εξωτερικό μπορεί να την ζητήσει από τον ασφαλιστικό του φορέα ηλεκτρονικά,αυτό εξαρτάτε βέβαια κατά πόσο οργανωμένος είναι ο ασφαλιστικός φορέας.

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=857&langId=el&intPageId=1304

tsavman
25-06-11, 11:11
Υπάρχει κάποιος εδώ που να βρίσκεται Στοκχόλμη/Σουηδία γενικότερα;
Ψάχνομαι για μεταπτυχιακό εκεί και πιθανώς κάποια εργασία παράλληλα. Ποιο είναι το καθεστώς εκεί όσον αφορά ξένους; Περιστασιακές δουλειές υπάρχουν;

cool11
05-07-11, 17:30
http://www.skai.gr/news/greece/article/174063/debate-feugo-i-meno-stin-ellada-tis-krisis-/

SchumiGr1985
09-07-11, 22:35
Υπάρχει κάποιος εδώ που να βρίσκεται Στοκχόλμη/Σουηδία γενικότερα;
Ψάχνομαι για μεταπτυχιακό εκεί και πιθανώς κάποια εργασία παράλληλα. Ποιο είναι το καθεστώς εκεί όσον αφορά ξένους; Περιστασιακές δουλειές υπάρχουν;

Εδω εισαι: http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/

Πιο φτηνες τιμες σε ενοικια και ειδη πρωτης αναγκης σε σχεση με Ελβετια και Αυστραλια (αυτες τις 2 ειχα ψαξει). Η Ελληνικη κοινοτητα εκει ειναι πολυ οργανωμενη και φαινεται να εχει διαθεση για βοηθεια.

Ενημερωσε μας με τα ευρηματα σου.

Lord Basil
09-07-11, 23:13
Εδω εισαι: http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1/

Πιο φτηνες τιμες σε ενοικια και ειδη πρωτης αναγκης σε σχεση με Ελβετια και Αυστραλια (αυτες τις 2 ειχα ψαξει). Η Ελληνικη κοινοτητα εκει ειναι πολυ οργανωμενη και φαινεται να εχει διαθεση για βοηθεια.

Ενημερωσε μας με τα ευρηματα σου.

απο το http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/



Despoina ,Giorgos είπε

12/03/2011 στο 2:12 μμ
kalispera.
me lene giorgo kai ton iounio exo parei tin apofasi na figo gia souidia me tin gineka mou.eimai astinomikos edo alla logo tis katastasis tis oikonomikis kai logo xreon prepei na prospathiso kati kalitero oste na voithiso emena tin oikogeneia mou kai tous goneis mou episis pou episeis ta vgazoun diskole pera se auto to kratos pou legete ellada.
exo merikous filous me tous opoious exo sunexi epafi.
ta pragmata mas lene pos einai arketa kalitera se thema misthon alla pano apo ola san viotiko epipedo,na mporesoume na zisoume opos mas armozei,san anthropoi mesa se mia politsimeni koinonia.

ean uparxei tropos kapoias voithias apo esas se themata douleias i katoikias parakalo epoikinoniste


αν αρχισαν να φευγουν και οι αστυνομικοι τοτε .... κλαφτα χαραλαμπε .


btw. εχω και εγω μια περιπτωση γνωστου που φευγει οταν τελειωσει την γλωσσα για σουηδια,αλλα δεν προκειται να πω περισσοτερα μιας και αν σας πω με τι μισθο θα παει στο IT τομεα μιας εταιρειας θα "πηδηχτειτε" ολοι απο το μπαλκονι σας

random
13-07-11, 21:26
Γεια σε όλους.
άφησα αυτη τη συζήτηση λίγο μετά το #281, και επιστρέφω με το #548, έξι μήνες μετά.
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια 3-4 μέλη που μου έδωσαν αρκετές πληροφορίες για Ελβετία, Ολλανδία μέσω προσωπικών μηνυμάτων τον τελευταίο χρόνο.

Βρίσκομαι 50 μέρες στην Χάγη της Ολλανδίας.
Με ΠΑΡΑ ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τύχη (που βρήκα ανθρώπους να με φιλοξενήσουν),
και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ , (που κατέληξαν σε λίγες συνεντεύξεις),
βρήκα δουλειά.

τώρα ψάχνω διαμέρισμα, και σε κανα μήνα θα έρθει και η υπόλοιπη οικογένεια.
Τα παίζουμε όλα για όλα..


καλυ τύχη σε όποιον πρασπαθήσει τα ίδια.

Φανερός Πράκτωρ
13-07-11, 21:44
καλή τύχη

john dubi
13-07-11, 22:14
Καλη τυχη! Το πρωτο βημα εγινε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.