PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
13-07-11, 23:21
Γεια σε όλους.
άφησα αυτη τη συζήτηση λίγο μετά το #281, και επιστρέφω με το #548, έξι μήνες μετά.
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια 3-4 μέλη που μου έδωσαν αρκετές πληροφορίες για Ελβετία, Ολλανδία μέσω προσωπικών μηνυμάτων τον τελευταίο χρόνο.

Βρίσκομαι 50 μέρες στην Χάγη της Ολλανδίας.
Με ΠΑΡΑ ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τύχη (που βρήκα ανθρώπους να με φιλοξενήσουν),
και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ , (που κατέληξαν σε λίγες συνεντεύξεις),
βρήκα δουλειά.

τώρα ψάχνω διαμέρισμα, και σε κανα μήνα θα έρθει και η υπόλοιπη οικογένεια.
Τα παίζουμε όλα για όλα..


καλυ τύχη σε όποιον πρασπαθήσει τα ίδια.
Μπράβο.
Και εγώ για Βέλγιο είμαι αλλά υπάρχει θέμα με την διαμονή.

hammer21
13-07-11, 23:59
Καλη τυχη παιδια, και στα δικα μας.

supermario
14-07-11, 10:11
Καλη τυχη σε ολους σας παιδια!!

No-Name
14-07-11, 12:02
Γεια σε όλους.
άφησα αυτη τη συζήτηση λίγο μετά το #281, και επιστρέφω με το #548, έξι μήνες μετά.
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια 3-4 μέλη που μου έδωσαν αρκετές πληροφορίες για Ελβετία, Ολλανδία μέσω προσωπικών μηνυμάτων τον τελευταίο χρόνο.

Βρίσκομαι 50 μέρες στην Χάγη της Ολλανδίας.
Με ΠΑΡΑ ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τύχη (που βρήκα ανθρώπους να με φιλοξενήσουν),
και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ , (που κατέληξαν σε λίγες συνεντεύξεις),
βρήκα δουλειά.

τώρα ψάχνω διαμέρισμα, και σε κανα μήνα θα έρθει και η υπόλοιπη οικογένεια.
Τα παίζουμε όλα για όλα..


καλυ τύχη σε όποιον πρασπαθήσει τα ίδια.

Καλώς ήρθες ;)

Εαν χρειαστείς κάποια βοήθεια κτλ μπορείς να με καλέσεις μένω amsterdam.

Τι εργασία βρήκες?

megahead13
14-07-11, 12:10
Μπράβο.
Και εγώ για Βέλγιο είμαι αλλά υπάρχει θέμα με την διαμονή.
http://www.youtube.com/watch?v=n5xd97HeY70#t=0m25s :p

chat1978
14-07-11, 12:40
http://www.youtube.com/watch?v=n5xd97HeY70#t=0m25s :p

Το έχω δει το επεισόδιο αλλά δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται, εκτός από ότι είναι γυρισμένο στο Βέλγιο το clip

megahead13
14-07-11, 13:50
Καμία σχέση το επεισόδιο αυτό καθ' αυτό με το θέμα. Απλώς το έβαλα για το σχόλιο περί Βελγίου που κάνει ο James ;)

SchumiGr1985
14-07-11, 14:05
Ηρθε η ωρα να φυγω και εγω..Απο 24-7 θα ειμαι Βερολινο και ελπιζω να μην επιστρεψω.Ειναι καποιος εκει?
Eπισης θα θελα να ρωτησω, εχει καποια ελληνικη τραπεζα εκει?

Stamos85
18-07-11, 13:16
παιδια ΣΟΣ!! θελω να παω να μεινω Σκωτια με την κοπελα μου για κανα 3αρι χρονια.Μηπως ξερετε για να δουλεψω εκει χρειαζομαι Visa εργασιας?Εντωμεταξυ δεν ξερω αν πρεπει να μεταφρασω και που( -.- ελεος ) τιποτα χαρτια που ειχα τελειωσει ηλεκτρολογια Β κυκλου στο ΤΕΕ(μηπως και μπορεσω να δουλεψω ως ηλεκρολογος.Βοηθειστε παιδια πλζ :(:(

anon
18-07-11, 13:59
Βίζα εργασίας δεν χρειάζεται πουθενά στην ΕΕ. To αν βρείς δουλειά είναι άλλο θέμα.

jose_ee1985
18-07-11, 14:07
Χαρτιά μπορείς να μεταφράσεις σε μεταφραστικό κέντρο, να τα μεταφράσεις μόνος σου κ να πας σε δικηγόρο να τα επικυρώσει, στο βρετανικό συμβούλιο, ή στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπ. Εξωτερικών (αν κ μου έχουν πει ότι καθυστερούν πολύ εκεί).

Stamos85
18-07-11, 14:15
πο ποοοοο... τωρα ανχωθηκα παραπανο :D ! τοσο δυσκολα δλδ τα πραγματα? χρειαζομε κατι αλλο να εχω μαζι μου για να δουλεψω? ευχαριστω πολυ για τισ απαδησεις σας:)

KLG
18-07-11, 14:33
Eπειδή δεν επιδιώκεις κάποια δουλειά πτυχιουχου, αλλά πάνω κάτω κάτι σαν "trade" (μαστορας/τεχνίτης) καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς στο Βρετανικό Συμβουλιο για την διαδικασία.

Βιζα φυσικά και δεν χρειαζεσαι ως πολιτης της ΕΕ. Αν και άλλες χώρες της ΕΕ δεν είναι κατοχυρωμένες για εργασία στο ΗΒ, η Ελλάδα είναι ;)

Stamos85
18-07-11, 14:38
οκ! μια τελευταια ερωτηση! χρεiαζομε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να φτιαξω διαβατηριο?(σας τρελανα σημερα:D)

anon
18-07-11, 14:50
καλό ειναι να έχεις διαβατήριο, αν και με την συνθήκη Σένγκεν δεν χρειάζεται, πας και με ταυτότητα. Αλλά αυτό ισχύει για αεροδρόμια κλπ. Μπορεί στις κατα τόπους υπηρεσίες να έχεις πρόβλημα, γιαυτό καλό ειναι να έχεις και διαβατήριο.

Stamos85
18-07-11, 14:51
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.Ελαβα απιστευτη βοηθεια!:)

KLG
18-07-11, 14:58
καλό ειναι να έχεις διαβατήριο, αν και με την συνθήκη Σένγκεν δεν χρειάζεται, πας και με ταυτότητα. Αλλά αυτό ισχύει για αεροδρόμια κλπ. Μπορεί στις κατα τόπους υπηρεσίες να έχεις πρόβλημα, γιαυτό καλό ειναι να έχεις και διαβατήριο.

Συνθήκη Σεγκεν Ναι... Βρετανία όμως????

Διαβατηριο οπωσδήποτε... ειδικά αν σκοπευεις να εγκατασταθείς και για 3 χρόνια.

SchumiGr1985
18-07-11, 14:59
Ηρθε η ωρα να φυγω και εγω..Απο 24-7 θα ειμαι Βερολινο και ελπιζω να μην επιστρεψω.Ειναι καποιος εκει?
Eπισης θα θελα να ρωτησω, εχει καποια ελληνικη τραπεζα εκει?

Λοιπον, ψαχνοντας σε τραπεζες εμαθα τα εξης: Ελληνικη τραπεζα στο Βερολινο δεν εχει, οποτε για να παρει καποιος λεφτα απο εκει γινεται με εμβασμα ή χρεωστικη/πιστωτικη καρτα.
Το εμβασμα δεν συμφερει διοτι η τραπεζα κραταει αρκετα λεφτα (στα 200ε νομιζω κραταει 30) ενω με την χρεωστικη κραταει 2.5ε για καθε συναλλαγη ανεξαρτητως ποσου.Τα ATM που μπορουν να εξυπηρετησουν ειναι αυτα με το σημα Cirrus (το αντιστοιχο ΔΙΑΣ).
Αυτα προς γνωσιν οσων αποχωρουν..

KLG
18-07-11, 15:22
Λοιπον, ψαχνοντας σε τραπεζες εμαθα τα εξης: Ελληνικη τραπεζα στο Βερολινο δεν εχει, οποτε για να παρει καποιος λεφτα απο εκει γινεται με εμβασμα ή χρεωστικη/πιστωτικη καρτα.
Το εμβασμα δεν συμφερει διοτι η τραπεζα κραταει αρκετα λεφτα (στα 200ε νομιζω κραταει 30) ενω με την χρεωστικη κραταει 2.5ε για καθε συναλλαγη ανεξαρτητως ποσου.Τα ATM που μπορουν να εξυπηρετησουν ειναι αυτα με το σημα Cirrus (το αντιστοιχο ΔΙΑΣ).
Αυτα προς γνωσιν οσων αποχωρουν..

Εξαρτάται απο τη τραπεζα σου. Η σωστη διαδικασία πάντως είναι να ανοιξεις εναν λογαριασμό στη νεα χωρα και μετα μεταφορά απο την ελληνική τραπεζα με τo IBAN. Kαι εκεί βεβαια θα υπάρχουν χρεώσεις. Μετά 200-300 ευρω στη τσεπη και χρηση της καρτας οταν μπορεις σαν πιστωτική (αφου εξακριβωσεις τις χρεώσεις). Το προβλημα είναι οτι αυτη η διαδικασία (αν και θα επρεπε) δεν είναι καθολου ρυθμισμένη, με αποτελεσμα πολλες χρεώσεις. Τουλαχιστον δεν θα εχεις τον βραχνα του συναλλαγματος...

lewton
18-07-11, 15:43
Λοιπον, ψαχνοντας σε τραπεζες εμαθα τα εξης: Ελληνικη τραπεζα στο Βερολινο δεν εχει, οποτε για να παρει καποιος λεφτα απο εκει γινεται με εμβασμα ή χρεωστικη/πιστωτικη καρτα.
Το εμβασμα δεν συμφερει διοτι η τραπεζα κραταει αρκετα λεφτα (στα 200ε νομιζω κραταει 30) ενω με την χρεωστικη κραταει 2.5ε για καθε συναλλαγη ανεξαρτητως ποσου.Τα ATM που μπορουν να εξυπηρετησουν ειναι αυτα με το σημα Cirrus (το αντιστοιχο ΔΙΑΣ).
Αυτα προς γνωσιν οσων αποχωρουν..

Έμβασμα; :what:
Εννοείς έμβασμα από το ταμείο; :blink:

Πάντως έμβασμα από το e-banking ελληνικής τράπεζας προς οποιοδήποτε λογαριασμό άλλης τράπεζας της Ευρωζώνης δεν υπάρχει περίπτωση να κοστίσει πάνω από 5 ευρώ για ποσά έως 2000 ευρώ.
Η ανάληψη με χρεωστική κάρτα είναι σαφώς πιο απλή αλλά κοστίζει λίγο παραπάνω. Τη συνιστώ αν μιλάμε για 2-3 φορές μόνο. Αλλιώς το καλύτερο είναι να ανοίξεις λογαριασμό σε γερμανική τράπεζα, να στείλεις με έμβασμα μέσω e-banking όλα τα χρήματα που έχεις σκοπό να χρειαστείς, και μετά να δουλεύεις την ντόπια κάρτα σου δωρεάν.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συνθήκη Σεγκεν Ναι... Βρετανία όμως????

Διαβατηριο οπωσδήποτε... ειδικά αν σκοπευεις να εγκατασταθείς και για 3 χρόνια.

Ακόμα και εντός Σένγκεν που παραμένω εγώ, διαβατήριο έχω για τον απλό λόγο ότι κυκλοφορώ μόνιμα με την ταυτότητά μου πάνω μου (όπως και στην Ελλάδα άλλωστε) οπότε το διαβατήριο μένει στο σπίτι για την περίπτωση που μου κλέψουν ή χάσω το πορτοφόλι μου (και με αυτό και την ταυτότητα).

john dubi
18-07-11, 19:33
Λοιπον, ψαχνοντας σε τραπεζες εμαθα τα εξης: Ελληνικη τραπεζα στο Βερολινο δεν εχει, οποτε για να παρει καποιος λεφτα απο εκει γινεται με εμβασμα ή χρεωστικη/πιστωτικη καρτα.
Το εμβασμα δεν συμφερει διοτι η τραπεζα κραταει αρκετα λεφτα (στα 200ε νομιζω κραταει 30) ενω με την χρεωστικη κραταει 2.5ε για καθε συναλλαγη ανεξαρτητως ποσου.Τα ATM που μπορουν να εξυπηρετησουν ειναι αυτα με το σημα Cirrus (το αντιστοιχο ΔΙΑΣ).
Αυτα προς γνωσιν οσων αποχωρουν..

Αυτο που λεει ο KLG να κανεις. Σου προτεινω να ανοιξεις ενα λογαριασμο στη deutsche bank (sparcard) που δεν κοστιζει τιποτα.
Με το ελληνικο διαβατηριο σου ανοιγουν ανετα και ας μη μενεις Γερμανια. Ανοιξα εγω με διευθυνση κατοικιας στην Ελβετια.
Το μονο που δεν μπορεις να κανεις αν και σου δινουν ebanking ειναι να μεταφερεις απο το γερμανικο λογαριασμο σε καποιο αλλο. Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις ολα τα λεφτα αναληψη με την μια.
Κατα τα αλλα για τσαμπα ειναι καλα! Ο ενεργος λογαριασμος κοστιζει περιπου 9 ευρω το μηνα στη Γερμανια. Μπορεις να γυρισεις σε ενεργο online χωρις να τρεχεις παλι στη τραπεζα.
Τωρα τα λεφτα αμα δεν ειναι πολλα τα παιρνεις μετρητα και τα κανεις καταθεση εκει. Αλλιως με ΙΒΑΝ

jose_ee1985
18-07-11, 19:50
Τα κερατιάτικα για online εμβάσματα αυξήθηκαν πάντως πριν κανά μήνα για μένα (συνδυασμός Πειραιώς - Natwest (UK)). Από εκεί που μου ζητούσε η Πειραιώς 8 λίρες, πλέον μου ζητάει 18. Με επιλογή να μοιράσω τα έξοδα ανάμεσα στις 2 τράπεζες νομίζω μου βγήκε γύρω στα 15 (πριν δεν σύμφερε).

Συμφέρει πλέον περισσότερο να κάνω ανάληψη όλα τα λεφτά με την μια κ να τα καταθέσω στην αγγλική τράπεζα.

Sovjohn
18-07-11, 20:01
Τα κερατιάτικα για online εμβάσματα αυξήθηκαν πάντως πριν κανά μήνα για μένα (συνδυασμός Πειραιώς - Natwest (UK)). Από εκεί που μου ζητούσε η Πειραιώς 8 λίρες, πλέον μου ζητάει 18. Με επιλογή να μοιράσω τα έξοδα ανάμεσα στις 2 τράπεζες νομίζω μου βγήκε γύρω στα 15 (πριν δεν σύμφερε).

Συμφέρει πλέον περισσότερο να κάνω ανάληψη όλα τα λεφτά με την μια κ να τα καταθέσω στην αγγλική τράπεζα.

8 λίρες? 18 λίρες? Oh my god :p

Υπήρχαν παλιότερα τράπεζες που δεν χρέωναν το εισερχόμενο έμβασμα ή το χρέωναν πολύ λίγο. Θα άξιζε να το ψάξεις...

...ή να ανοίξεις ελληνικό λογαριασμό σε GBP ίσως. Σίγουρα τα ποσά που αναφέρεις είναι "τρελά", και θα σύμφερε περισσότερο να κάνεις 2-3 αναλήψεις από ΑΤΜ για να πάρεις ένα Χ ποσό μέχρι 1.000-1.500 λίρες, παρά αυτό που μόλις περιέγραψες.

Consider it.

ΥΓ: Το όριο του κάθε ΑΤΜ στην Αγγλία διαφέρει, το καθορίζει η τράπεζα και η περιοχή. Εκεί που έμενα εγώ υπήρχαν και ΑΤΜ με 600 ή 800 λίρες ανά συναλλαγή, αλλά και ΑΤΜ με 200-250 λίρες ανά συναλλαγή. Προφανώς δεν συζητάμε για αυτή την κατηγορία των "ανάπηρων" ΑΤΜ... ;)

tsigarid
18-07-11, 21:23
Ακόμα και εντός Σένγκεν που παραμένω εγώ, διαβατήριο έχω για τον απλό λόγο ότι κυκλοφορώ μόνιμα με την ταυτότητά μου πάνω μου (όπως και στην Ελλάδα άλλωστε) οπότε το διαβατήριο μένει στο σπίτι για την περίπτωση που μου κλέψουν ή χάσω το πορτοφόλι μου (και με αυτό και την ταυτότητα).
Κάνω ακριβώς το ίδιο κι ας μένω εκτός Σένγκεν. Το διαβατήριο είναι απαραίτητο πάντως. Δεν ξέρεις ποτέ αν ένας υπάλληλος σου πει ότι δεν έχει ιδέα τι είναι το μπλε χαρτάκι που του πασάρεις. Άσε που πολλές φορές μου έχουν πει ότι έχει λήξει (η ταυτότητα γράφει μόνο ημερομηνία έκδοσης, και εξηγεί τι είναι αυτή η ημερομηνία μόνο στα Ελληνικά).

jose_ee1985
18-07-11, 21:26
8 λίρες? 18 λίρες? Oh my god :p

Υπήρχαν παλιότερα τράπεζες που δεν χρέωναν το εισερχόμενο έμβασμα ή το χρέωναν πολύ λίγο. Θα άξιζε να το ψάξεις...

...ή να ανοίξεις ελληνικό λογαριασμό σε GBP ίσως. Σίγουρα τα ποσά που αναφέρεις είναι "τρελά", και θα σύμφερε περισσότερο να κάνεις 2-3 αναλήψεις από ΑΤΜ για να πάρεις ένα Χ ποσό μέχρι 1.000-1.500 λίρες, παρά αυτό που μόλις περιέγραψες.

Consider it.

ΥΓ: Το όριο του κάθε ΑΤΜ στην Αγγλία διαφέρει, το καθορίζει η τράπεζα και η περιοχή. Εκεί που έμενα εγώ υπήρχαν και ΑΤΜ με 600 ή 800 λίρες ανά συναλλαγή, αλλά και ΑΤΜ με 200-250 λίρες ανά συναλλαγή. Προφανώς δεν συζητάμε για αυτή την κατηγορία των "ανάπηρων" ΑΤΜ... ;)

Μπορώ να επιλέξω εγώ αν τα έξοδα θα τα επιβαρυνθώ από την Πειραιώς, από την Natwest ή μοιρασμένα. Παλιά σύμφερε όλα από την Πειραιώς, πλέον μοιρασμένα.

Αν κ πλέον θα τραβάω από ΑΤΜ...

chat1978
18-07-11, 21:41
Δυστυχώς αυτό με τις τράπεζες είναι που με προβληματίζει.
Ολλανδία και Βέλγιο, δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό χωρίς work permit

IoStefo1
18-07-11, 22:06
Αυτο που λεει ο KLG να κανεις. Σου προτεινω να ανοιξεις ενα λογαριασμο στη deutsche bank (sparcard) που δεν κοστιζει τιποτα.
Με το ελληνικο διαβατηριο σου ανοιγουν ανετα και ας μη μενεις Γερμανια. Ανοιξα εγω με διευθυνση κατοικιας στην Ελβετια.
Το μονο που δεν μπορεις να κανεις αν και σου δινουν ebanking ειναι να μεταφερεις απο το γερμανικο λογαριασμο σε καποιο αλλο. Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις ολα τα λεφτα αναληψη με την μια.
Κατα τα αλλα για τσαμπα ειναι καλα! Ο ενεργος λογαριασμος κοστιζει περιπου 9 ευρω το μηνα στη Γερμανια. Μπορεις να γυρισεις σε ενεργο online χωρις να τρεχεις παλι στη τραπεζα.
Τωρα τα λεφτα αμα δεν ειναι πολλα τα παιρνεις μετρητα και τα κανεις καταθεση εκει. Αλλιως με ΙΒΑΝ

Μια ερώτηση ανοίγοντας λογαριασμό εκτός από διαβατήριο και διεύθυνση σου ζητάνε και το Ελβετικό ΑΦΜ;

SchumiGr1985
18-07-11, 23:03
Αυτο που λεει ο KLG να κανεις. Σου προτεινω να ανοιξεις ενα λογαριασμο στη deutsche bank (sparcard) που δεν κοστιζει τιποτα.
Με το ελληνικο διαβατηριο σου ανοιγουν ανετα και ας μη μενεις Γερμανια. Ανοιξα εγω με διευθυνση κατοικιας στην Ελβετια.
Το μονο που δεν μπορεις να κανεις αν και σου δινουν ebanking ειναι να μεταφερεις απο το γερμανικο λογαριασμο σε καποιο αλλο. Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις ολα τα λεφτα αναληψη με την μια.
Κατα τα αλλα για τσαμπα ειναι καλα! Ο ενεργος λογαριασμος κοστιζει περιπου 9 ευρω το μηνα στη Γερμανια. Μπορεις να γυρισεις σε ενεργο online χωρις να τρεχεις παλι στη τραπεζα.
Τωρα τα λεφτα αμα δεν ειναι πολλα τα παιρνεις μετρητα και τα κανεις καταθεση εκει. Αλλιως με ΙΒΑΝ

Σημερα που εψαξα το e-banking της Citibank ανακαλυψα οτι μπορω να στειλω εμβασμα μονο σε χωρες που υπαρχει Citibank.Στην Γερμανια δεν εχει οποτε ακυρο μεσω e-banking.Να τα παρω τα λεφτα μαζι μου και να τα καταθεσω εκει δεν παιζει, διοτι ειναι αρκετα, οποτε ή μεταφερω τα λεφτα σε αλλη Ελληνικη τραπεζα της οποιας το e-banking κανει εμβασματα Γερμανια ή αφηνω τα λεφτα οπως ειναι και τραβαω με χρεωστικη.Τις τραπεζες μου μεσα....

tsigarid
18-07-11, 23:07
Φυσικά και μπορείς να στείλεις έμβασμα σε άλλη τράπεζα. Εγώ στέλνω από Citibank USA σε Πειραιώς.

KLG
19-07-11, 10:49
Σημερα που εψαξα το e-banking της Citibank ανακαλυψα οτι μπορω να στειλω εμβασμα μονο σε χωρες που υπαρχει Citibank.Στην Γερμανια δεν εχει οποτε ακυρο μεσω e-banking.Να τα παρω τα λεφτα μαζι μου και να τα καταθεσω εκει δεν παιζει, διοτι ειναι αρκετα, οποτε ή μεταφερω τα λεφτα σε αλλη Ελληνικη τραπεζα της οποιας το e-banking κανει εμβασματα Γερμανια ή αφηνω τα λεφτα οπως ειναι και τραβαω με χρεωστικη.Τις τραπεζες μου μεσα....

Δλδ αν κάποιος εχει λεφτα στη CB και αποφασισει να κανει μεταφορά με IBAN σε κάποια τραπεζα του εξωτερικου θα του πει η CB οχι?

Κανε αυτό που είπαμε. Πάρε 500 ευρώ στη τσέπη και τη πιστωτική σου κάρτα. Πρωτη σου δουλεια να κανεις εναν λογαριασμό. Να χρησιμοποιείς τη πιστωτική όπου περνάει και στα μαγαζάκια για νερά να δίνεις απο το κομποδεμα. Μετα απο 3 μερες που θα ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός στην Γερμανια, τον γεμιζεις απο Ελλάδα.

john dubi
19-07-11, 10:52
Μια ερώτηση ανοίγοντας λογαριασμό εκτός από διαβατήριο και διεύθυνση σου ζητάνε και το Ελβετικό ΑΦΜ;

Βγαλανε το ελληνικο διαβατηριο φωτοτυπια και καταχωρησανε τα στοιχεια μου στο συστημα:διευθηνση και τηλεφωνο. Ο λογαριασμος ανοιξε με μηδεν ευρω. Μετα απο λιγες μερες στειλανε την καρτα,κωδικους ebanking.

IoStefo1
19-07-11, 11:24
Βγαλανε το ελληνικο διαβατηριο φωτοτυπια και καταχωρησανε τα στοιχεια μου στο συστημα:διευθηνση και τηλεφωνο. Ο λογαριασμος ανοιξε με μηδεν ευρω. Μετα απο λιγες μερες στειλανε την καρτα,κωδικους ebanking.


Αυτό που με ενδιέφερε να μάθω είναι αν σου ζήτησαν το Ελβετικό ΑΦΜ, κατά τα άλλα όπως τα περιγράφεις και εγώ μπορώ να πεταχτώ ως το Dusseldorf μια που μένω κοντά στα σύνορα και να ανοίξω ένα λογαριασμό και ας βρίσκετε άνθρωποι είμαστε ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί.
Χθες το βράδυ μπήκα στο σαιτ Deutsche bank καμία σύγκριση με το σαιτ Εθνικής Τράπεζας η μέρα με την νύχτα.

Φανερός Πράκτωρ
19-07-11, 11:56
Βγαλανε το ελληνικο διαβατηριο φωτοτυπια και καταχωρησανε τα στοιχεια μου στο συστημα:διευθηνση και τηλεφωνο. Ο λογαριασμος ανοιξε με μηδεν ευρω. Μετα απο λιγες μερες στειλανε την καρτα,κωδικους ebanking.
πολύ λίγα μου φαίνονται. δεν σου ζήτησαν κάποιο αποδεικτικό για το ότι μένεις σε αυτή τη διεύθυνση;

lewton
19-07-11, 12:51
πολύ λίγα μου φαίνονται. δεν σου ζήτησαν κάποιο αποδεικτικό για το ότι μένεις σε αυτή τη διεύθυνση;
Γνωρίζω άτομα από Γενεύη που είχαν πεταχτεί μέχρι το πιο κοντινό χωριό της Γαλλίας για να ανοίξουν ένα λογαριασμό σε ευρώ σε σοβαρή χώρα της Ευρωζώνης.
Δεν ξέρω αν ζητήθηκε αποδεικτικό διεύθυνσης, αλλά δεν τους πείραξε που η διεύθυνση ήταν στην Ελβετία (δηλαδή 10 χιλιόμετρα μακριά :p ).

Φανερός Πράκτωρ
19-07-11, 13:13
123456

doctor_667
19-07-11, 18:33
Για μένα που θα βρίσκομαι Ολλανδία, ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος για μεταφορά χρημάτων; Κάτι εμβάσματα που έχω στείλει στο πανεπιστήμιο χρεώθηκαν με 30 λεπτά. Πλήρωσε και το πανεπιστήμιο κάποια έξοδα, ή αυτή είναι η στάνταρ τιμή;

john dubi
19-07-11, 21:13
πολύ λίγα μου φαίνονται. δεν σου ζήτησαν κάποιο αποδεικτικό για το ότι μένεις σε αυτή τη διεύθυνση;

Οχι. Η κοπελα μου εδωσε την ελβετικη ταυτοτητα της οπου και εκει επισης δεν αναφερεται μια διευθυνση.

lewton
11-08-11, 16:19
Άσχετο, αν κάποιος ενδιαφέρεται να εργαστεί ως τεχνικός σε γραφείο πολυεθνικής στη Γενεύη (δηλαδή να είναι ο ΙΤ που θα τρέχει να φτιάχνει τα Office και τα Windows όποιου χαλάσουν), έχει κάποιο σχετικό πτυχίο από ΤΕΙ/ΙΕΚ και κατά προτίμηση μια μικρή εμπειρία ως site technical ή κάτι αντίστοιχο, μιλάει πολύ καλά Αγγλικά και τουλάχιστον μέτρια Γαλλικά, ας μου στείλει ένα πμ. ;)

viper151
15-08-11, 06:16
Καλησπέρα παιδια, Θελω να ρωτήσω κάτι σχετικό με εργασία στην Αγγλία (η οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαική χώρα) και στρατό.
Ας υποθέσουμε οτι δεν έχω πάει στρατό και οτι θέλω να δουλέψω εξω. Τι ακριβώς παίζει με αυτο? Αναβολη εως τα 28 ως συνήθως. Τι πρέπει να κάνει κάποιος όμως μετα τα 28 σε περίπτωση που είναι ακόμη αγγλία? Χρειάζεται κάποιο χαρτί η απλά κυρήσσεται λιποτάκτης ή οτιδήποτε?? Και πότε μπορεί να ξαναγυρίσει ελλάδα κτλ κτλ κτλ?

nfotis
15-08-11, 11:30
Υπόψιν ότι λένε να αυξήσουν τη διάρκεια της θητείας στον ένα χρόνο (δεν υπάρχουν λεφτά για ΕΠΟΠ), οπότε αν παρουσιαστείς τώρα κερδίζεις ένα τρίμηνο.

Ν.Φ.

sonic
15-08-11, 11:45
Άσε που δεν θα τρέχεις μετά, και δεν συνυπολογίζεις και το γεγονός ότι μπορεί να έχεις βολευτεί όπου είσαι στο μεταξύ.

nongrata
15-08-11, 16:49
Διάβασα όλα τα μηνύματα από την αρχή. Και θα ήθελα να πω την άποψή μου και να απαντήσω συνολικά σε κάποια θέματα.

1) Στο εξωτερικό και ειδικά στην κεντρική Ευρώπη ζητάνε άτομα θετικών επιστημών. Γιατροί μηχανικοί, υπολογιστάκηδες, φυσικοί, χημικοί, μαθηματικοί μηχανολόγοι, οικονομολόγοι κλπ. βρίσκουν δουλειά σχετικά εύκολα. Άτομα θεωρητικών επιστημών την έχουν πολύ δύσκολα. Οι περισσότεροι που μιλάνε εδώ είναι θετικών επιστημών. Καλό είναι αν κάποιος κάνει κάποια ερώτηση να λέει και ειδικότητα για να ξέρουμε τι έχει ζήτηση και τι όχι.
2) Αυστραλία Καναδάς. Ζητάνε μετανάστες συγκεκριμένων ειδικοτήτων. Τη δική μου ειδικότητα δεν την θέλουν με τίποτε. Στις σελίδες τους έχουν ένα σύστημα υπολογισμού των μορίων. Εγώ με διδακτορικό και πολύ καλά, όχι άριστα, αγγλικά στον Καναδά δεν έπιανα τα κριτήρια. Τα έπιασα μόλις δήλωσα ότι ξέρω γαλλικά επειδή η χώρα είναι δίγλωσση. Πάντως σε αυτές τις χώρες που δέχονται μετανάστες υπάρχουν ειδικά γραφεία που αναλαμβάνουν να σου βρουν δουλειά καθώς και τη γραφειοκρατεία. Ρωτήστε και προτιμήστε να δώσετε μερικά χρήματα σε αυτούς αρκεί να μην πέσετε σε απατεώνα.
3) Από τράπεζες τώρα. Η citibank σας επιτρέπει να κάνετε ανάληψη με την κάρτα σας από οποιαδήποτε citibank παγκοσμίως στο τοπικό νόμισμα. Στη Γερμανία δεν έχει citibank διότι λόγω της κρίσης εκποίησαν τη γερμ. θυγατρική. Αν θέλετε να ανοίξετε λογαριασμό σε τράπεζες δωρεάν στη Γερμανία δηλ. ο λογαριασμός να μην επιβαρύνεται με μηνιαία τέλη θα πρέπει να πάτε σε ιντερνετικές τράπεζες. Οι παρακάτω είναι θυγατρικές κανονικών τραπεζών ενώ η πρώτη έχει και 13 υποκαταστήματα στην πρώην ανατολική Γερμανία.
http://www.dkb.de/ (σας δίνει πιστωτική κάρτα visa με την οποία μπορείτε να κάνετε ανάληψη δωρεάν από οποιοδήποτε μηχάνημα παγκοσμίως και σε οποιοδήποτε νόμισμα επιθυμείτε. Αν έχετε πλεόνασμα στην κάρτα λαμβάνετε επιτόκιο 1,65%)
http://www.netbank.de/nb/ (Σας δίνει επιτόκιο στο λογαριασμό 1,65% κι αν σας προξενέψει κάποιος πελάτης για το άνοιγμα μοιράζεστε 50 Ευρώ από 25 ο καθένας)
Πάντως για να ανοίξετε λογαριασμό στη Γερμανία πρέπει να μένετε εκεί. Δύσκολα ανοίγουν σε μη κατοίκους Γερμανίας.
Έμβασμα σε λογαριασμό σας σε Ευρώ σε τράπεζα χώρας που χρησιμοποιεί το Ευρώ κοστίζει από 0,30 Ευρώ έως 0,50 Ευρώ. Στην Εθνική έχει 0,50 Ευρώ από το ίντερνετ banking.
4) Για αναγνώριση πτυχίων στη Γερμανία η παρακάτω σελίδα είναι μια βάση δεδομένων με όλα τα πτυχία όλων των χωρών και πως τα αναγνωρίζουν οι Γερμανοί. Αναγνώριση σημαίνει επαγγελματικά δικαιώματα και όχι αν σας δεχτεί πανεπιστήμιο για σπουδές. http://www.anabin.de/
5) Το βασικό είναι τα καταφέρετε να έχετε μια πιστοποίηση που να σας εξασφαλίζει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα κι αν δεν την έχετε να την αποκτήσετε στη χώρα υποδοχής σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν βρεθείτε στο δίλημμα να επενδύσετε χρόνο, δαπάνη και κόπο για μεταπτυχιακά ή για πιστοποίηση να επιλέξετε το δεύτερο. Θα σας εξασφαλίσει επαγγελματικά δικαιώματα που ίσως ένα μεταπτυχιακό να μη σας εξασφαλίσει. Το μεταπτυχιακό θα σας βοηθήσει να βρείτε τη πρώτη εργασία σας αλλά από κει και πέρα μετράει η επαγγελματική εμπειρία.
6) Θα συμφωνήσω ότι το μεταπτυχιακό είναι το πρώτο σκαλοπάτι για να βρεις δουλειά στο εξωτερικό αλλά αυτό ισχύει για τις θετικές επιστήμες και τα οικονομικά Ένα φιλόλογο ή ένα δάσκαλο τι θα τον κάνουν πχ. στη Γαλλία; Θα διδάσκει τα παιδιά γαλλικά όταν ο ίδιος δεν τα έχει ως μητρική γλώσσα; Οπότε μόνο δουλειές γραμματειακής υποστήριξης μπορεί να βρει.
7) Θα συμφωνήσω επίσης ότι καλό είναι να γίνεται το μεταπτυχιακό μετά από 2-3 χρόνια εργασίας όπου πλέον ο καθένας ξέρει τι ζητάει η αγορά εργασίας.
8) Τα αγγλικά είναι πολύ βασική προϋπόθεση σε όλες τις χώρες της Ευρώπης. Για το λόγο αυτό καλό είναι το μεταπτυχιακό να γίνεται στην Αγγλία ή σε άλλη αγγλόφωνη χώρα για να βελτιωθούν παράλληλα και τα αγγλικά. Μου έχει τύχει να δω αγγελία για δουλειά σε χώρα της κεντρικής Ευρώπης που μοναδική προϋπόθεση είχε το σχετικό πτυχίο και τα αγγλικά και δεν ήταν για δάσκαλο αγγλικής.
9) Για ασφάλεια υγείας, στην αρχή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε από τον ασφ. φορέα στην Ελλάδα την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης. Αν βρείτε δουλειά θα εγγραφείτε σε κάποιο ασφ. φορέα της χώρας υποδοχής.
10) Για την υπηκοότητα που λέγατε η κάθε χώρα έχει τους δικούς της κανόνες. Πρέπει να μένεις κάπου για κάποια χρόνια, 5, 7, 8 12 ανάλογα τη χώρα, και να έχεις και μια σταθερή δουλειά. Όσοι μπορείτε να πάρετε δεύτερη υπηκοότητα να το πράξετε. Μπορεί να σας χρειαστεί στο μέλλον.
11) Σε πολλές χώρες της Ευρώπης δεν πληρώνουν καλά πλέον. Έχουν ρίξει τα μεροκάματα. Βέβαια πληρώνουν σε κάθε περίπτωση καλύτερα από Ελλάδα αλλά πλούσιοι δε θα γίνετε. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει γενικά.

Επίσης και κάτι που δε σχετίζεται στενά με τη δουλειά. Αν μείνετε για πάντα έξω μάλλον θα παντρευτείτε άτομο από τη χώρα υποδοχής ή από τρίτη χώρα που όμως θα κατοικεί εκεί. Δεν αποκλείεται όμως και το ενδεχόμενο να βρείτε κάποιο άτομο από Ελλάδα. Και στις δυο περιπτώσεις αν τα παιδιά σας μεγαλώσουν έξω σταδιακά θα αφελληνιστούν. Έχω παρατηρήσει ότι Έλληνες της δεύτερης γενιάς δηλ. τα παιδιά σας συνήθως παντρεύονται ξένους. Προσωπικά εμένα δε μου αρέσει αυτό.
Κατά τη γνώμη μου το εξωτερικό είναι καλό να πας να μείνεις για 10 χρόνια, να δουλεύεις πολύ, να ζεις φτωχικά, να αποταμιεύεις και μετά από 10 χρόνια να επιστρέψεις με ένα σεβαστό κεφάλαιο στην Ελλάδα.

........Auto merged post: nongrata πρόσθεσε 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για μένα που θα βρίσκομαι Ολλανδία, ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος για μεταφορά χρημάτων; Κάτι εμβάσματα που έχω στείλει στο πανεπιστήμιο χρεώθηκαν με 30 λεπτά. Πλήρωσε και το πανεπιστήμιο κάποια έξοδα, ή αυτή είναι η στάνταρ τιμή;

Έμβασμα μέσω internet banking από το λογαριασμό σου στην Ελλάδα σε αυτόν της Ολλανδίας. 30 λεπτά στην Πειραιώς και 50 λεπτά στην Εθνική.

KLG
15-08-11, 17:21
Κατά τη γνώμη μου το εξωτερικό είναι καλό να πας να μείνεις για 10 χρόνια, να δουλεύεις πολύ, να ζεις φτωχικά, να αποταμιεύεις και μετά από 10 χρόνια να επιστρέψεις με ένα σεβαστό κεφάλαιο στην Ελλάδα.


To oποιο οταν το φέρεις στην Ελλάδα θα το κάνεις τι? Σπιτι? Αυτοκινητο? Μαγαζί? Δεν αξίζει φίλε μου να ζεις μια μιζερη ζωή για να φερεις τα λεφτα στην Ελλάδα και να στα φάει το μνημόνιο ΣΤ'.

Αυτό που κατάλαβα ειναι τα λεφτα που βγαζεις πρέπει να τα τρως αν ζεις μόνος σου. Και δεν αναφέρομαι μονο σε τηλεοράσεις και είδη πολυτελείας, αλλά βασικά πραγματα που ειναι ακριβά στο εξωτερικό. π.χ. όταν ήμουν στην Αγγλία, ήξερα αναλυτικά τι πουλάει καθε σουπερ - μαρκετ και κυνηγουσα τις πενες. Πολλοι Ελληνες φοιτητες κάνουν ανελεητη οικονομία στο φαγητό και λιωνουν στα microwave meals, ενω ξοδευουν πολλαπλάσια σε ποτά και τσιγάρα. Αυτά είναι χαζομάρες.

Τα λεφτά δεν είναι για να γίνονται μασουρια, ειδικά για όσους ζουμε στο εξωτερικό μια μικρή αυξηση στα εξοδα (π.χ. για φρεσκα λαχανικά, σαλατες και φρουτα) μπορεί να οδηγήσει σε μια μικρή εξομαλυνση του τρόπου ζωής στο εξωτερικο με τον ελληνικο τρόπο ζωής (κάποτε).

anon
15-08-11, 17:30
11) Σε πολλές χώρες της Ευρώπης δεν πληρώνουν καλά πλέον. Έχουν ρίξει τα μεροκάματα. Βέβαια πληρώνουν σε κάθε περίπτωση καλύτερα από Ελλάδα αλλά πλούσιοι δε θα γίνετε. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει γενικά.

Κατά τη γνώμη μου το εξωτερικό είναι καλό να πας να μείνεις για 10 χρόνια, να δουλεύεις πολύ, να ζεις φτωχικά, να αποταμιεύεις και μετά από 10 χρόνια να επιστρέψεις με ένα σεβαστό κεφάλαιο στην Ελλάδα.


Σύγχρονοι και αναβαθμισμένοι γκασταρμπαιτερς. Οι γονείς μου πήγαν ως ανειδίκευτοι εργάτες. Εμείς θα πάμε με μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Αν και πάλι και εδώ αρχίζει να δυσκολεύει το πράγμα.

Και όπως είπες, πλούσιος δεν θα γίνεις. Θα βγάλεις κάπως περισσότερα φράγκα, και thats it. Αυτά για όσους νομίζουν στην σημερινή εποχη ότι τους περιμένουν δρόμοι απο χρυσάφι. Καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι.

lewton
15-08-11, 18:10
Δέχομαι τη λογική του να ζεις φτωχικά στο εξωτερικό για να γυρίσεις πίσω με κεφάλαιο (δημοκρατία έχουμε), το νου σας όμως μην ξυπνήσετε ένα πρωί και είστε 50 και έχετε περάσει τη ζωή σας αποτεμιεύοντας. Συνέβη σε πολλούς θείους μου που έφαγαν τα καλύτερά τους χρόνια στην Αυστραλία και οι γονείς τους μαράζωσαν και πέθαναν χωρίς να τους ξαναδούν.

anon
15-08-11, 18:19
Τουλάχιστον όσοι πήγαν Ευρώπη, μπορούσαν πολύ πιο εύκολα να επισκέπτονται την Ελλάδα, καλοκαίρια.

lewton
15-08-11, 18:20
Τουλάχιστον όσοι πήγαν Ευρώπη, μπορούσαν πολύ πιο εύκολα να επισκέπτονται την Ελλάδα, καλοκαίρια.
Έχω διαβάσει και ιστορίες παιδιών μεταναστών στη Γερμανία που πέρασαν τα παιδικά τους χρόνια δουλεύοντας όλη μέρα (μετά το σχολείο) με μόνη «χαρά» το ετήσιο ταξίδι στην Ελλάδα με το τρένο....
Κάποιοι μίσησαν την Ελλάδα από αυτό. :p

Εμείς πάντως από κάτω από το αυλάκι δε στείλαμε τα νιάτα μας στη Γερμανία αλλά σε υπερπόντιους προορισμούς. Για αυτό και πολλοί γνωστοί μου ηλικιωμένοι πέθαναν με τον καημό ότι δεν είδαν τα παιδιά τους.

anon
15-08-11, 18:33
εγω είμαι παδί των γκασταρμπαιτερς, με τους γονείς στα ξένα, και να μεγαλώνω εγώ με τον αδερφό μου με τους παπούδες στο χωρίο, γιατί με δυο δουλειές ο πατέρας και η μάνα γιανα βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα, δεν μπορούσαν να μας προσέχουν (είμασταν μικρά). Οι δικοί μου κάθισαν λίγο, μόλις 8 χρόνια, όλο το σόι μας είναι εκεί όμως

H μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι εκείνη την εποχή, με μεγάλη οικονομία και πολλή δουλειά, σε 8 χρόνια έφτιαξαν ότι σε μια ζωή θα μπορούσαν εδώ. Μεγάλη διαφορά με σήμερα, που και να πάς, και αιματηρή οικονομία να κάνεις, δεν μπορείς να αποταμιεύσεις την περιουσία εκείνης της εποχής, σε μια δεκαετία, ακόμα και σε πιο καλοπληρωμένα επαγγέλματα υποτίθεται.

lewton
15-08-11, 18:40
εγω είμαι παδί των γκασταρμπαιτερς, με τους γονείς στα ξένα, και να μεγαλώνω εγώ με τον αδερφό μου με τους παπούδες στο χωρίο, γιατί με δυο δουλειές ο πατέρας και η μάνα γιανα βγάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα, δεν μπορούσαν να μας προσέχουν (είμασταν μικρά). Οι δικοί μου κάθισαν λίγο, μόλις 8 χρόνια, όλο το σόι μας είναι εκεί όμως

H μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι εκείνη την εποχή, με μεγάλη οικονομία και πολλή δουλειά, σε 8 χρόνια έφτιαξαν ότι σε μια ζωή θα μπορούσαν εδώ. Μεγάλη διαφορά με σήμερα, που και να πάς, και αιματηρή οικονομία να κάνεις, δεν μπορείς να αποταμιεύσεις την περιουσία εκείνης της εποχής, σε μια δεκαετία, ακόμα και σε πιο καλοπληρωμένα επαγγέλματα υποτίθεται.

Η γενιά μου είμαστε καλοπερασάκηδες.
Μεγαλώσαμε στην Ελλάδα του '80-'90, χωρίς να μας λείπει τίποτα (στους περισσότερους εν πάση περιπτώσει) και δεν είμαστε διατεθειμένοι να θυσιάσουμε 10 ή 20 χρόνια από τη ζωή μας για να φτιάξουμε κάτι.
Η γενιά των γονιών σου προφανώς έζησε πάρα πολύ άσχημα στην Ελλάδα που έζησε, και για αυτό το να έχουν μια δουλειά εξασφαλισμένη και αρκετά χρήματα για να τρώνε τα παιδιά (έστω μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά στο χωριό) τους ήταν αρκετό.

Φανερός Πράκτωρ
15-08-11, 18:46
Μεγάλη διαφορά με σήμερα, που και να πάς, και αιματηρή οικονομία να κάνεις, δεν μπορείς να αποταμιεύσεις την περιουσία εκείνης της εποχής, σε μια δεκαετία, ακόμα και σε πιο καλοπληρωμένα επαγγέλματα υποτίθεται.

όντως, καλώς ή κακώς αυτό είναι αλήθεια.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 3 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η γενιά μου είμαστε καλοπερασάκηδες.
Μεγαλώσαμε στην Ελλάδα του '80-'90, χωρίς να μας λείπει τίποτα (στους περισσότερους εν πάση περιπτώσει) και δεν είμαστε διατεθειμένοι να θυσιάσουμε 10 ή 20 χρόνια από τη ζωή μας για να φτιάξουμε κάτι.
lewton δεν νομίζω ότι και να "θυσιάσεις" 10 χρόνια κάνεις "περιουσία" (αν και θα ήθελα να ξέρω ποια ήταν η περιουσία που γυρνούσαν τότε μετά από 10 χρόνια. π.χ. σπίτι; ). Το κόστος ζωής στην Ελλάδα δεν διαφέρει τόσο πολύ σε σχέση με τις κεντρικές ευρωπαϊκές χώρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.