PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Sovjohn
15-08-11, 19:29
Θα ήθελα να δώσω και εγώ ένα update της άποψής μου, ή αλλιώς τι επιλογές έχει ένας σημερινός νέος ή λιγότερο νέος εργαζόμενος:

Στην Ελλάδα, για άτομα της ηλικίας μου που γνωρίζω καλύτερα, έχουμε τις εξής εκδοχές:

α) Κάποιος βρίσκεται σε δουλειά με 1000 ή λιγότερα € / μήνα. Μιλάω για καθαρά. Ποσοστό: 65-75%.
β) Κάποιος βρίσκεται σε δουλειά μεταξύ 1000 και 1500 € / μήνα. Ποσοστό: 20-25%
γ) Κάποιος βρίσκεται σε δουλειά με >1500 € / μήνα. Ποσοστό: 5-15%

Η κατηγορία α) δεν έχει καμία ελπίδα βελτίωσης της καθημερινής και / ή μακροπρόθεσμης ζωής της, εκτός αν έχει πολλά να...κληρονομήσει.

Η κατηγορία β) είναι σε "Καλά είμαστε" λογική, τηρουμένων των αναλογιών για Ελλάδα κτλ βέβαια.

Η κατηγορία γ) είναι σε "Μην το πεις παραέξω" λογική.

Και οι 3 κατηγορίες, α, β ή γ, μπορεί να μην πληρώνονται στην ώρα τους (καθυστερήσεις 2-3 μηνών), στους περισσότερους κλάδους (εξαιρούνται τηλεφωνικά κέντρα και γενικότερα εργασίες με βάρδιες, εκεί κάτι γίνεται) δεν παίρνουν υπερωρίες ποτέ, και ανάλογα με το αν ο εργοδότης τους ή ο προιστάμενος τους είναι ΟΚ ή πάσχει από χρόνια μαλάκυνση, τυγχάνουν και της αντίστοιχης συμπεριφοράς.

Είναι προφανές ότι σε έναν απόφοιτο με 2-3 χρόνια προϋπηρεσίας δεν θα χτυπήσει κανείς την πόρτα και θα δώσει τα 5+1 νούμερα του Τζόκερ για μισθό. Ωστόσο, υπάρχουν μερικά φιλοσοφικά ερωτήματα προς απάντηση:



Η μεγάλη πλειοψηφία (ποσοστιαία τολμώ να το οριοθετήσω στο 85%+) των διαθέσιμων δουλειών είναι στην κατηγορία α).
Αν κάποιος έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα με τον εργοδότη του, από το δεν πληρώνεται μέχρι το ότι... τον δέρνει, "πρέπει" να "συμβιβαστεί" με το ότι θα δουλεύει σε άλλη δουλειά της κατηγορίας α), ακόμα και αν ήταν στη β ή στη γ ας πούμε.
Ο Μ.Ο. των μισθών στην εκάστοτε κατηγορία θα συνεχίσει να βαίνει μειούμενος, με την αύξηση της ανεργίας και με το γεγονός ότι ακόμα και "στελέχη" σήμερα θα δήλωναν χαρούμενα με το να παίρνουν μισθούς 1.200-1.500 Ε (--->πείνας, αν ήταν όντως "στελέχη").

Ξέρω κόσμο λοιπόν, από αποφοίτους μέχρι you name it, που δεν θέλουν να βρίσκονται στην κατηγορία α), όχι από θέμα υπεροψίας και "εγώ είμαι πάρα πολύ καλός, παρακαλώ η πρώτη μου δουλειά να είναι Γεν. Δ/ντής κάπου, ευχαριστώ", αλλά γιατί δεν υπάρχει διέξοδος από εκεί.

Κοινώς - απόφοιτος με 2-3 χρόνια προυπηρεσία στην Ελλάδα, αν (μεγάλο αν) βρισκόταν στην κατηγορία γ) και έπαιρνε 1.500+, θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένος, και ας έχουμε κόστος ζωής αντίστοιχο των βορειοευρωπαικών χωρών. Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι θελήσει να κάνει το τεράστιο (!) βήμα του να μείνει μόνος του, στην Αττική θέλει τουλάχιστον 700-800 Ε για να το κάνει αυτό, και δεν υπολογίζουμε λοιπές υποχρεώσεις που σήμερα όλοι έχουν σε στυλ δάνεια, κάρτες, αμάξια/βενζίνες/φαγητό/στοιχειώδης διασκέδαση/κτλ.

Αλλά ξαναλέω - Με τα 1.500+ θα έπρεπε να ορκίζεται και όρους ισόβιας υποταγής... Εννοείται ότι με 1.000 or less αυτά που περιγράφω δεν γίνονται.

Γιατί λοιπόν οι παραπάνω ενδιαφερόμενοι να μην πάνε κάπου όπου θα μπορούσαν να χτυπάνε π.χ. 2.500 - 3.000 Ε καθαρά? Σε αρκετές χώρες γίνεται αυτό, και ασχέτως αν τα έξοδα για ενοίκιο κτλ είναι σαφώς μεγαλύτερα, υπολογίζω συντηρητικά ότι θα μπορούσε κάποιος να καλύπτει έξοδα με 1.200-1.800 Ε και να έχει "περίσσευμα" άλλα τόσα. Κάτι που στην Ελλάδα αποκλείεται, εκτός αν τα πληρώνουν όλα άλλοι.

Δεν βρίσκω λοιπόν καθόλου παράλογο το να σκέφτεται κάποιος την ισόβια μετανάστευση. Αυτά τα "για 5-10 χρόνια" κτλ είναι αστεία. Ναι, πουθενά δεν ψάχνουν με το τουφέκι έναν τυχερό να του δώσουν 200.000 Ε / χρόνο, αλλά στην Ελλάδα έχουμε καταντήσει στο αντίθετο άκρο - με 14.000+ Ε / χρόνο καθαρό εισόδημα είσαι "μια χαρά"...(και "δυο τρομάρες", θα πρόσθετα εγώ).

Δεκτά ΠΜ για συγκατοίκηση και house-sharing έξω! :twisted:

anon
15-08-11, 19:42
Nα κάνω μια διόρθωση / συμπλήρωση. Τα άτομα που παίρνουν > 1500 ευρώ τον μήνα, συνήθως (όλους όσους σχεδόν γνωρίζω αλλα και απο την δική μου εμπειρία) δουλεύουν πολύ περισσότερο απο το κανονικό ωράριο, χωρίς υπερωρίες. Ειναι συνήθως επιτελικές θέσεις (προισταμενικές) ή υψηλής τεχνογνωσίας (σε έχουμε ανάγκη μπαγάσα, περισσότερο μην σε πάρει κανας ανταγωνιστής, αλλά που θα πάει, θα γεμίσει η πιάτσα σαν και σένα και θα δουλεύεις για ψίχουλα). Είναι απίθανο σχεδόν ένας νέος 26 ετών να παίρνει καθαρά απο μισθωτή εργασία μάλλιστα πάνω απο 1500 ευρώ. Το ποσοστό το θεωρώ μικρότερο του 5%. Σε μεγαλύτερες ηλικίες, γύρω στα 35 ναι, έχει κανα 15%.
Να ξαναπώ όμως ότι ενώ η κανονική εργασία είναι 167 ώρες τον μήνα, άτομα υψηλόμισθα κατα κανόνα δουλεύουν πάνω απο 200 ώρες το λιγότερο τον μήνα. Εκεί που άλλοι δουλεύουν 8ωρο, εδω περιμένουμε εργασία για 10 με 12 ώρες τουλάχιστον. Επίσης πολλές "αβαρίες" όπως ταξίδια και γενικά μετακινήσεις, που δεν πληρώνονται (στην εποχή μας) με εκτός έδρας και άλλα τέτοια ευτράπελα. Βέβαια μπορεί να πάρει κανα καλό μπόνους στο τέλος του χρόνου εαν τον έχουν μαμήσει πολύ και έχει αποδώσει καλά ο μισθωτός αυτός.

Επίσης υπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Είναι άλλο το κόστος κάποιου να πληρώνει νοίκιο ή στεγαστικό και άλλο να έχει πάρει (πχ προικώο) ένα σπίτι. Ετσι ένα ζευγάρι με 2000 ευρώ το μήνα και δικό τους σπίτι ειναι σε καλύτερη μοίρα απο ένα άλλο με 3000 τον μήνα συνολικό εισόδημα και να πληρώνουν πχ 1200 τον μήνα σε δάνεια. Επίσης άλλο το κόστος και πως μπορούν να τα φέρουν βόλτα ένα ζευγάρι χωρίς παιδιά, και άλλο μια οικογένεια με δυο, και άλλο με τέσσερα. Επίσης θέματα υγείας. Μια αναποδιά και να σου τύχει ένα χρόνιο νόσημα, σε εσένα ή σε κάποιο μέλος της οικογένειας, και ακόμα και 5000 να βγάζεις τον μήνα και να μην φτάνουν. Θα μου πείς ειδικές περιπτώσεις; Ναι, αλλά όλα μέσα στην ζωή ειναι.

Sovjohn
15-08-11, 19:55
Nα κάνω μια διόρθωση / συμπλήρωση. Τα άτομα που παίρνουν > 1500 ευρώ τον μήνα, συνήθως (όλους όσους σχεδόν γνωρίζω αλλα και απο την δική μου εμπειρία) δουλεύουν πολύ περισσότερο απο το κανονικό ωράριο, χωρίς υπερωρίες. Ειναι συνήθως επιτελικές θέσεις (προισταμενικές) ή υψηλής τεχνογνωσίας (σε έχουμε ανάγκη μπαγάσα, περισσότερο μην σε πάρει κανας ανταγωνιστής, αλλά που θα πάει, θα γεμίσει η πιάτσα σαν και σένα και θα δουλεύεις για ψίχουλα). Είναι απίθανο σχεδόν ένας νέος 26 ετών να παίρνει καθαρά απο μισθωτή εργασία μάλλιστα πάνω απο 1500 ευρώ. Το ποσοστό το θεωρώ μικρότερο του 5%. Σε μεγαλύτερες ηλικίες, γύρω στα 35 ναι, έχει κανα 15%.
Να ξαναπώ όμως ότι ενώ η κανονική εργασία είναι 167 ώρες τον μήνα, άτομα υψηλόμισθα κατα κανόνα δουλεύουν πάνω απο 200 ώρες το λιγότερο τον μήνα. Εκεί που άλλοι δουλεύουν 8ωρο, εδω περιμένουμε εργασία για 10 με 12 ώρες τουλάχιστον. Επίσης πολλές "αβαρίες" όπως ταξίδια και γενικά μετακινήσεις, που δεν πληρώνονται (στην εποχή μας) με εκτός έδρας και άλλα τέτοια ευτράπελα. Βέβαια μπορεί να πάρει κανα καλό μπόνους στο τέλος του χρόνου εαν τον έχουν μαμήσει πολύ και έχει αποδώσει καλά ο μισθωτός αυτός.


Ξέρω αρκετές περιπτώσεις, για να το αναφέρω. Όχι δεκάδες, αλλά αρκετές, στην ευρύτερη κατηγορία "μέχρι τα 30-32", με εκκίνηση τα 26-27. Οι περισσότεροι βέβαια δεν ξεκίνησαν να δουλεύουν στα 25.

Σε κάθε περίπτωση - Και μόνο το ότι συζητάμε, σύμφωνα με τα όσα έχεις εσύ δει, 15% (εγώ θα στο κάνω 30% γιατί είμαι γενναιόδωρος) στα 35, φανερώνει τα ανύπαρκτα στάνταρ με τα οποία λειτουργεί αυτή η χώρα. Προσωπικά θεωρώ κατάντια κάποιον να είναι π.χ. 35 χρονών και να αμοίβεται με 1.000 ή 1.100 Ε. Και τα 1.500, που πολλές φορές συνοδεύονται από απάνθρωπα ωράρια και άλλα τρελά, πάλι είναι λίγα.

Ας μην ξεχνάμε ότι εδώ και αρκετά χρόνια ο νόμιμος κατώτατος μισθός πτυχιούχου ΑΕΙ σε πάμπολλες ειδικότητες, χωρίς προυπηρεσία, είναι στα 850-1.000 καθαρά, από το 2008 αν δεν κάνω λάθος.

Τι συζητάμε δηλαδή, κάποιον να έχει πάει από τα 850-1.000 στα 1.500 μέσα σε 10 χρόνια, 25--->35 και είναι και κατόρθωμα? Και μιλάμε ότι στα περισσότερα πόστα δεν υπάρχουν προοπτικές εξέλιξης, εκπαίδευση, και οποιαδήποτε παροχή εκτός του μισθού...

Εδώ στον δικό μου εργοδότη, που δεν μας πληρώνει στην ώρα μας και υποθετικά βρίσκεται σε μια κρίσιμη κατάσταση, δεν μου πάει καρδιά να ζητήσω μια εκπαίδευση αξίας 1.000-1.200 Ε, που είναι πολύ φθηνή σε σχέση με άλλες... Αλλά ούτε βγαίνω να την κάνω μόνος μου. Άρα, τι θα έπρεπε να κάνει κάποιος στη θέση μου, να περιμένει να βρέχει κατοστάευρα, ή να ψάξει για δουλειά αλλού? Το ερώτημα είναι, κατά βάση, ρητορικό...:whistle:

nongrata
15-08-11, 20:29
To oποιο οταν το φέρεις στην Ελλάδα θα το κάνεις τι? Σπιτι? Αυτοκινητο? Μαγαζί? Δεν αξίζει φίλε μου να ζεις μια μιζερη ζωή για να φερεις τα λεφτα στην Ελλάδα και να στα φάει το μνημόνιο ΣΤ'.

Αυτό που κατάλαβα ειναι τα λεφτα που βγαζεις πρέπει να τα τρως αν ζεις μόνος σου. Και δεν αναφέρομαι μονο σε τηλεοράσεις και είδη πολυτελείας, αλλά βασικά πραγματα που ειναι ακριβά στο εξωτερικό. π.χ. όταν ήμουν στην Αγγλία, ήξερα αναλυτικά τι πουλάει καθε σουπερ - μαρκετ και κυνηγουσα τις πενες. Πολλοι Ελληνες φοιτητες κάνουν ανελεητη οικονομία στο φαγητό και λιωνουν στα microwave meals, ενω ξοδευουν πολλαπλάσια σε ποτά και τσιγάρα. Αυτά είναι χαζομάρες.

Τα λεφτά δεν είναι για να γίνονται μασουρια, ειδικά για όσους ζουμε στο εξωτερικό μια μικρή αυξηση στα εξοδα (π.χ. για φρεσκα λαχανικά, σαλατες και φρουτα) μπορεί να οδηγήσει σε μια μικρή εξομαλυνση του τρόπου ζωής στο εξωτερικο με τον ελληνικο τρόπο ζωής (κάποτε).

Δεν είπα να ζεις εξαθλιωμένα. Εγώ ζούσα με 300 Ευρώ ενοίκιο-λογαριασμούς, 200 Ευρώ πλήρες φαγητό και μερικά ακόμη για τα υπόλοιπα έξοδα γύρω στα 700-800 Ευρώ το μήνα αλλά δεν πήγαινα καθημερινά σε καφετέρια pub κλπ δεν είχα αμάξι, δεν έκανα ταξίδια και πολλές μετακινήσεις διότι κόστιζαν.


Σύγχρονοι και αναβαθμισμένοι γκασταρμπαιτερς. Οι γονείς μου πήγαν ως ανειδίκευτοι εργάτες. Εμείς θα πάμε με μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Αν και πάλι και εδώ αρχίζει να δυσκολεύει το πράγμα.

Και όπως είπες, πλούσιος δεν θα γίνεις. Θα βγάλεις κάπως περισσότερα φράγκα, και thats it. Αυτά για όσους νομίζουν στην σημερινή εποχη ότι τους περιμένουν δρόμοι απο χρυσάφι. Καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι.
Ακριβώς έτσι έχει η κατάσταση.

Δέχομαι τη λογική του να ζεις φτωχικά στο εξωτερικό για να γυρίσεις πίσω με κεφάλαιο (δημοκρατία έχουμε), το νου σας όμως μην ξυπνήσετε ένα πρωί και είστε 50 και έχετε περάσει τη ζωή σας αποτεμιεύοντας. Συνέβη σε πολλούς θείους μου που έφαγαν τα καλύτερά τους χρόνια στην Αυστραλία και οι γονείς τους μαράζωσαν και πέθαναν χωρίς να τους ξαναδούν.
Η λογική που είπα έχει νόημα να φύγεις στα 25-30 και να γυρίσεις πίσω στα 35-40 και φυσικά χωρίς να φρενάρεις την προσωπική σου ζωή. Αν βρεις κάποιον/α που τα σου κάνει θα έχεις φυσιολογική αντίδραση.




εγω είμαι παδί των γκασταρμπαιτερς, ... Οι δικοί μου κάθισαν λίγο, μόλις 8 χρόνια, όλο το σόι μας είναι εκεί όμως

H μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι εκείνη την εποχή, με μεγάλη οικονομία και πολλή δουλειά, σε 8 χρόνια έφτιαξαν ότι σε μια ζωή θα μπορούσαν εδώ. Μεγάλη διαφορά με σήμερα, που και να πάς, και αιματηρή οικονομία να κάνεις, δεν μπορείς να αποταμιεύσεις την περιουσία εκείνης της εποχής, σε μια δεκαετία, ακόμα και σε πιο καλοπληρωμένα επαγγέλματα υποτίθεται.

Κι εδώ συμφωνούμε. Προτείνω ακριβώς αυτό που έκαναν οι γονείς σου. Τότε υπήρχε η διαφορά του νομίσματος και τα χρήματα που έφεραν έπιασαν τόπο. Σήμερα σε σχέση με την Ελλάδα αυτό δε γίνεται. Γίνεται μόνο σε χώρες της Ασίας, Πακιστάν, Ινδία Ταϊλάνδη κλπ. όπου οι μετανάστες από αυτές τις χώρες στη Δύση καταφέρνουν να φτιάξουν μια μικρή περιουσία στις χώρες τους.
Πάντως όπως και να έχουν τα πράγματα κι 100.000 κι 150.000 να φέρεις καλά είναι. Μπορείς να τα αφήσεις στην τράπεζα και να συμπληρώνεις το εισόδημά σου τραβώντας κάθε χρόνο και λίγα από τα έτοιμα, μπορείς να αγοράσεις σπίτι, μπορείς να προσπαθήσεις να φτιάξεις μια μικρή επιχείρηση.

Andrew
18-08-11, 03:07
Δέχομαι τη λογική του να ζεις φτωχικά στο εξωτερικό για να γυρίσεις πίσω με κεφάλαιο (δημοκρατία έχουμε), το νου σας όμως μην ξυπνήσετε ένα πρωί και είστε 50 και έχετε περάσει τη ζωή σας αποτεμιεύοντας. Συνέβη σε πολλούς θείους μου που έφαγαν τα καλύτερά τους χρόνια στην Αυστραλία και οι γονείς τους μαράζωσαν και πέθαναν χωρίς να τους ξαναδούν.

Ξέρω πάρα πολλούς που είναι εδώ από το 60 και δεν έχουν ξαναπάει Ελλάδα. Αρκετούς επίσης που πάνε τώρα πρώτη φορά πίσω στα 70 τους. Δεν ΘΕΛΟΥΝ να πάνε Ελλάδα πάντως. Θα μου πεις και εμένα με ρωτάνε αν θα πάω Ελλάδα διακοπές και τους λέω δεν υπάρχει περίπτωση! :whistle:

alexasso
18-08-11, 13:16
Ξέρω πάρα πολλούς που είναι εδώ από το 60 και δεν έχουν ξαναπάει Ελλάδα. Αρκετούς επίσης που πάνε τώρα πρώτη φορά πίσω στα 70 τους. Δεν ΘΕΛΟΥΝ να πάνε Ελλάδα πάντως. Θα μου πεις και εμένα με ρωτάνε αν θα πάω Ελλάδα διακοπές και τους λέω δεν υπάρχει περίπτωση! :whistle:


Αν δεν γινομαι αδιακριτος θα σε πειραζε να μας πεις γιατι ?

vikh
08-09-11, 11:28
Καλημέρα, σκεφτομαι πολυ σοβαρά με το αγόρι μου να φύγουμε στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Ελβετία.... Που μπορώ να ψάξω για εργασία? Το αγόρι μου είναι sous chef και εγώ τελειώνω management σε ενα κολλέγιο..


Όσοι γνωρίζουν ας μου πούν....

chat1978
08-09-11, 11:35
Εγώ πάντως προβληματίστικα πάρα πολύ με την διαμονή.
Βέλγιο και Ολλανδία, δυστυχώς ούτε τραπεζικό λογαριασμό δεν μπορείς να ανοίξεις για να συντηρηθείς. Ούτε ενοίκιο μπορείς να βρεις.
Στο μεταξύ με ελληνική διεύθυνση και τηλέφωνο ούτε ασχολούνται.Δυστυχώς το να βρεις εργασία απευθείας από την Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο.

Αν δεν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει, όσο θα χρειαστεί που από ότι καταλαβαίνω είναι μήνες, μου φαίνεται δύσκολο.

Θα μπορούσε κάποιος να δώσει την γνώμη του για το θέμα;

opener
08-09-11, 11:59
Καλημέρα, σκεφτομαι πολυ σοβαρά με το αγόρι μου να φύγουμε στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Ελβετία.... Που μπορώ να ψάξω για εργασία? Το αγόρι μου είναι sous chef και εγώ τελειώνω management σε ενα κολλέγιο..


Όσοι γνωρίζουν ας μου πούν....
Εχεις διαβασει το νημα απ' την πρωτη του σελιδα και δεν βρηκες πληροφοριες για την Ελβετια;
Στο λεω γιατι ετσι προχειρα διαβαζω πχ =
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2440092&postcount=22
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2440099&postcount=23
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2440109&postcount=24

voithostyrempora2
08-09-11, 14:31
Εγώ πάντως προβληματίστικα πάρα πολύ με την διαμονή.
Βέλγιο και Ολλανδία, δυστυχώς ούτε τραπεζικό λογαριασμό δεν μπορείς να ανοίξεις για να συντηρηθείς. Ούτε ενοίκιο μπορείς να βρεις.

Δεν εχει Citibank σε Βέλγιο/Ολλανδία για ν'ανοίξεις λογαριασμο από Ελλάδα?:hmm:

chat1978
08-09-11, 15:37
Δεν εχει Citibank σε Βέλγιο/Ολλανδία για ν'ανοίξεις λογαριασμο από Ελλάδα?:hmm:

Από όσο ξέρω δεν γίνεται λόγω νομοθεσίας, του Βελγίου που απαιτεί work permit

voithostyrempora2
08-09-11, 16:08
Οχι,εννοουσα να ανοίξεις ενα λογαριασμο στη Citibank Ελλάδας και με την κάρτα αναληψης Citibank να πας στη Citibank Βελγίου να τραβηξεις χρηματα.Δε γίνεται αυτό?:hmm:

chat1978
08-09-11, 19:41
Γίνεται ανεξαρτήτως τράπεζας.
Το θέμα είναι ότι πληρώνεις τρελό χαράτσι αλλά το κυριότερο τα λεφτά που σου παρέχουν βιωσιμότητα για κάποιους μήνες είναι στην Ελλάδα υπό χρεοκοπία.

doctor_667
08-09-11, 21:05
Εγώ πάντως προβληματίστικα πάρα πολύ με την διαμονή.
Βέλγιο και Ολλανδία, δυστυχώς ούτε τραπεζικό λογαριασμό δεν μπορείς να ανοίξεις για να συντηρηθείς. Ούτε ενοίκιο μπορείς να βρεις.
Στο μεταξύ με ελληνική διεύθυνση και τηλέφωνο ούτε ασχολούνται.Δυστυχώς το να βρεις εργασία απευθείας από την Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο.

Αν δεν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει, όσο θα χρειαστεί που από ότι καταλαβαίνω είναι μήνες, μου φαίνεται δύσκολο.

Θα μπορούσε κάποιος να δώσει την γνώμη του για το θέμα;

Πάνω κάτω όπως τα λες είναι. Το ιδανικό είναι να μπορεί κάποιος να σε φιλοξενήσει και μάλιστα να μπορείς να γραφτείς στο δημαρχείο. Ενδεχομένως να βρεις κάποια σπίτια χωρίς ολλανδικό λογαριασμό τράπεζας, αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο και ίσως χρειαστεί να τους δείξεις μια κατάσταση του ελληνικού λογαριασμού σου.
Με ολλανδική διεύθυνση είναι σαφώς πιο εύκολο μετά να βρεις δουλειά, να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα και γενικά να μπουν όλα σε μια σειρά.

voithostyrempora2
09-09-11, 00:30
Γίνεται ανεξαρτήτως τράπεζας.
Το θέμα είναι ότι πληρώνεις τρελό χαράτσι αλλά το κυριότερο τα λεφτά που σου παρέχουν βιωσιμότητα για κάποιους μήνες είναι στην Ελλάδα υπό χρεοκοπία.

Πληρωνεις χαρατσι για να βγαλεις χρηματα της τραπεζας σου από την τραπεζα σου :shock:?για λογαριασμο της Citibank από τηCitibank :crazy::crazy::crazy:?wtf?

chat1978
09-09-11, 09:11
Πληρωνεις χαρατσι για να βγαλεις χρηματα της τραπεζας σου από την τραπεζα σου :shock:?για λογαριασμο της Citibank από τηCitibank :crazy::crazy::crazy:?wtf?

Νομίζω ναι! Δεν είμαι σίγουρος.
Έχω καταλάβει ότι οι τράπεζες με την ίδια επωνυμία σε ξένες χώρες, μόνο στο όνομα είναι ίδιες και αν θέλουν ίσως δίνουν κάποια προνόμοια.
Θέλει όμως έλεγχο αυτό που λες.
Εγώ βασικά απάντησα λάθος έχοντας υπόψη ότιέχω λογαριασμό σε τράπεζα που δεν υπάρχει έξω

thama
09-09-11, 09:51
Πληρωνεις χαρατσι για να βγαλεις χρηματα της τραπεζας σου από την τραπεζα σου :shock:?για λογαριασμο της Citibank από τηCitibank :crazy::crazy::crazy:?wtf?

Ναι ισχύει 100%. Δοκίμασα να τραβήξω χρήματα από λογαριασμό Εθνικής, από κατάστημα της Εθνικής στην Κύπρο. Και ναι, μου κράτησαν περίπου 2-3 Ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς, πέρασε πάνω από 1 χρόνος)

xhaos
09-09-11, 11:20
Πληρωνεις χαρατσι για να βγαλεις χρηματα της τραπεζας σου από την τραπεζα σου :shock:?για λογαριασμο της Citibank από τηCitibank :crazy::crazy::crazy:?wtf?

ναι, το είχε δει - πάθει ένας φίλος που την έκανε για Αμερική, λογαριασμός Citibank εδώ και στην εκεί citi τον έσκισαν για να μεταφέρει τα λεφτά του. βλέπεις είναι νομικά άλλο πράγμα η citi hellas και άλλο η citi X

IoStefo1
09-09-11, 11:35
Αν κατάλαβα καλά τα θέλετε όλα τζάμπα;;)

Sovjohn
09-09-11, 11:45
Δεν υπάρχει τσάμπα διασυνοριακή συναλλαγή - Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

Όταν ήμουν Αγγλία κάτι φίλοι / συμφοιτητές είχαν πέσει στην παγίδα του να έχουν λογαριασμό HSBC στην Ελλάδα. Η HSBC διαφήμιζε περίτρανα ότι υπάρχουν δωρεάν συναλλαγές, αρκεί να πήγαιναν σε αγγλικό ΑΤΜ HSBC συγκεκριμένα (πράγμα περιοριστικό προφανώς, γιατί εκεί το αντίστοιχο "ΔΙΑΣ" δεν χρεώνει και από άλλα ΑΤΜ τραπεζών, μόνο κάτι ATM σε καταστήματα χρεώνουν προμήθειες).

Το έκαναν λοιπόν για μερικούς μήνες, μέχρι που τους άνοιξα τα μάτια - Η HSBC εφάρμοζε ιδιαίτερα ληστρικούς όρους όσον αφορά την ισοτιμία συναλλάγματος. Όταν λοιπόν, την ίδια ημέρα, εγώ έκανα ανάληψη π.χ. 600 € και με την τότε ισοτιμία πήρα 400 £, και αυτοί πήραν 350, κατάλαβαν ότι κάτι πάει πολύ λάθος...

...Και σταμάτησαν να χρησιμοποιούν τις "δωρεάν συναλλαγές", καθότι καλύτερο να πλήρωναν 3-4 Ε ανά ανάληψη, παρά να τους τρώνε 50-100 Ε λόγω ισοτιμιών... :twisted:

SchumiGr1985
11-09-11, 23:18
Προς ενημερωση οσων θελουν να ανεβουν, ειμαι πλεον Βερολινο και οποιος χρειαζεται την βοηθεια μου σε οτιδηποτε ας στειλει ενα μαιλ στο chris_keram@yahoo.gr, διοτι η βοηθεια απο την επισημη Ελληνικη κοινοτητα ειναι επιεικως αθλια....

anon
12-09-11, 11:03
Προς ενημερωση οσων θελουν να ανεβουν, ειμαι πλεον Βερολινο και οποιος χρειαζεται την βοηθεια μου σε οτιδηποτε ας στειλει ενα μαιλ στο chris_keram@yahoo.gr, διοτι η βοηθεια απο την επισημη Ελληνικη κοινοτητα ειναι επιεικως αθλια....


:respekt: στον φίλο μας. Εαν κάνανε όλοι το ίδιο, θα ήταν πολύ ευκολότερα τα πράγματα για τους έλληνες οικονομικούς μετανάστες...

SchumiGr1985
12-09-11, 22:51
Και να σου πω το πιο τραγικο? Oι Ελληνες ειναι αυτοι που κανουν δυσκολη τη ζωη μας εδω πανω..Καταστρεψαμε μια χωρα, θελουμε να καταστρεψουμε και τους πολιτες της οπουδηποτε κ αν βρισκονται..Μιλαμε για αρρωστημενα σκηνικα.Τεσπα, επανερχομαι στην αισιοδοξη πλευρα του μηνυματος, δλδ οποιος χρειαστει βοηθεια μου λεει! :)

peri
13-09-11, 01:24
Καλησπέρα παιδια, Θελω να ρωτήσω κάτι σχετικό με εργασία στην Αγγλία (η οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαική χώρα) και στρατό.
Ας υποθέσουμε οτι δεν έχω πάει στρατό και οτι θέλω να δουλέψω εξω. Τι ακριβώς παίζει με αυτο? Αναβολη εως τα 28 ως συνήθως. Τι πρέπει να κάνει κάποιος όμως μετα τα 28 σε περίπτωση που είναι ακόμη αγγλία? Χρειάζεται κάποιο χαρτί η απλά κυρήσσεται λιποτάκτης ή οτιδήποτε?? Και πότε μπορεί να ξαναγυρίσει ελλάδα κτλ κτλ κτλ?

εχω και εγώ την ίδια απορία...

xhaos
13-09-11, 08:07
για το στρατό, όσο ξέρω από ένα φίλο μου, απλά δηλώνουν οι δικοί σου είτε στη στρατολογία είτε στην αστυνομία ότι ο τάδε είναι εξωτερικό και δεν σε βγάζουν ανυπότακτο. όταν φτάσεις μετά 33 χρόνο και πάνω μπορείς να γυρίσεις πίσω και να κάνεις 40 μέρες, δηλαδή τη βασική εκπαίδευση, και μετά εξαγοράζεις το υπόλοιπο για 6 χιλιάρικα.

ntoremi
13-09-11, 08:11
εχω και εγώ την ίδια απορία...

Απλα δεν πας, απλα δεν ασχολεισαι. Ολοι οι φιλοι μου στο εξωτερικο κανενας τους δεν πηγε. Ουτε υπηρετησαν 40 μερες, ουτε πληρωσαν, ουτε τιποτα.

KLG
13-09-11, 15:44
Απλα δεν πας, απλα δεν ασχολεισαι. Ολοι οι φιλοι μου στο εξωτερικο κανενας τους δεν πηγε. Ουτε υπηρετησαν 40 μερες, ουτε πληρωσαν, ουτε τιποτα.

Ποτε? Πριν απο 2 χρόνια φίλους μου πληρωσε το 8μηνο του...

Πανε οι καλες εποχές... every little helps ;)

thama
13-09-11, 15:59
Απλα δεν πας, απλα δεν ασχολεισαι. Ολοι οι φιλοι μου στο εξωτερικο κανενας τους δεν πηγε. Ουτε υπηρετησαν 40 μερες, ουτε πληρωσαν, ουτε τιποτα..

Αυτό δεν ισχύει. Το 2009 που μπήκα, είχαμε 3-4 τέτοια άτομα. Μπήκαν για το 30 κάτι ήμερες και μετά πλερώσαν κανονικά. Τί νομίζεις, ότι σε περίοδο κρίσης θα τα χαρίσουν; ;)



Ας υποθέσουμε οτι δεν έχω πάει στρατό και οτι θέλω να δουλέψω εξω. Τι ακριβώς παίζει με αυτο? Αναβολη εως τα 28 ως συνήθως. Τι πρέπει να κάνει κάποιος όμως μετα τα 28 σε περίπτωση που είναι ακόμη αγγλία? Χρειάζεται κάποιο χαρτί η απλά κυρήσσεται λιποτάκτης ή οτιδήποτε?? Και πότε μπορεί να ξαναγυρίσει ελλάδα κτλ κτλ κτλ?

Viper, peri, μην αγχώνεστε με το στρατό. Μια χαζομάρα είναι που περνά εξαιρετικά γρήγορα. Κι εγώ πήγα σχεδόν στα 30 μου. Μαθαίνεις άλλα πράγματα, αποκτάς εμπειρίες, κ αν είσαι τυχερός, κερδίζεις μερικές πολύ δυνατές φιλίες.

Ο γράφων ήταν ανάμεσα στους άτυχους, καθώς υπηρέτησε σε μονάδες που είχαν διοικητές με μεγάλες "βλέψεις" και λίγο πριν την αναρρίχισή τους στην ιεραρχία. Παρόλα αυτά, νιώθει ότι με 210 κάτι μέρες πραγματικής θητείας, δεν πέρασε πολύ άσχημα.... Περισσότερα στα σχετικά threads.


Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Με τα ταμεία ασφάλισης ιδιότητας (κ όχι εργασίας) τι γίνεται;

doctor_667
13-09-11, 18:03
Παιδιά, το πρόβλημα με το στρατό είναι άλλο πλέον. Με το που βγει κάποιος ανυπότακτος, υπάρχει πρόστιμο 6.000 ευρώ, που παλιότερα ήταν η εξαγορά της ποινής που δεχόταν ο ανυπότακτος, το οποίο πάει στην εφορία, δηλαδή κυνηγάει τον ανυπότακτο μια ζωή στην Ελλάδα. Αν μετά κάποιος είναι σε ηλικία να εξαγοράσει, πληρώνει για κάθε μήνα το μισθό ενός νέου ΕΠΟΠ, άλλα 7.000-8.000 ευρώ δηλαδή.

KLG
13-09-11, 18:08
Ναι όλα αυτά ισχύουν. Το πρόστιμο παλιότερα στο στρατοδικείο μπορουσε να γλυτωσει ο φαντάρος. Αν κάποιος π.χ. είχε μονιμη εργασία / σπουδες στο εξωτερικό μπορούσε να δικαιολογήσει την ανυποταξία... δλδ οτι αυτός ηθελε, αλλα... Συνηθως την γλύτωνε.

Βεβαια σημερα όλα αυτά τελειώσανε..

ntoremi
13-09-11, 22:53
Εμενα οι φιλοι μου ειναι εδω και χρονια στο εξωτερικο και κανενας τους δεν πηγε, ουτε θα παει, ουτε πληρωσε, ουτε θα πληρωσει τιποτα, και δεν ασχολουνται με κανενα ραβασακι που ισως τους εστειλε η στρατολογια. Ελαβαν 1-2 ραβασακια, δεν απαντησαν, και μετα τους ξεχασε και η ιδια η στρατολογια.
Το φρεσκο και καθαρα φοροεισπρακτικο προστικο των 6000€ νομιζω οτι ειναι αν καταδικαστεις τελεσιδικα για την ανυποταξια, δηλαδη μετα απο ερημην δικαστηριο. Οχι αμεσως επειδη δεν παρουσιαστηκες μια φορα.
Τελος παντων, ο καθενας κανει ο,τι καταλαβαινει.
Παντως απο γνωστους μου στο εξωτερικο, στρατο πηγαν μονο αυτοι που αποφασισαν να γυρισουν οριστικα στην Ελλαδα, κι αυτο το εκαναν αφου γυρισαν, οχι πριν φυγουν.

KLG
14-09-11, 00:00
Παντως απο γνωστους μου στο εξωτερικο, στρατο πηγαν μονο αυτοι που αποφασισαν να γυρισουν οριστικα στην Ελλαδα, κι αυτο το εκαναν αφου γυρισαν, οχι πριν φυγουν.
Eννοείται... αυτό συμβαίνει. Τι περιμένεις δλδ? Να στείλει το κράτος εισπράκτορες να τσακίσουν τα δαχτυλων όσων ερηξαν μαυρη πέτρα?

Αυτοι που γυριζουν και θέλουν να μπουνε στο συστημα όμως πρέπει να πληρώσουν.

thama
14-09-11, 10:39
.

Για να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Με τα ταμεία ασφάλισης ιδιότητας (κ όχι εργασίας) τι γίνεται;

Επειδή μάλλον πέρασε στα ψιλά, λόγω της θέσης του, γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με τα ταμεία κοινωνικής ασφάλισης στην Ελλάδα στα οποία πληρώνεις ανεξάρτητα με τον αν δουλεύεις; [όταν πάς εξωτερικό εννοώ]

Φανερός Πράκτωρ
14-09-11, 11:45
Eννοείται... αυτό συμβαίνει. Τι περιμένεις δλδ? Να στείλει το κράτος εισπράκτορες να τσακίσουν τα δαχτυλων όσων ερηξαν μαυρη πέτρα?

Αυτοι που γυριζουν και θέλουν να μπουνε στο συστημα όμως πρέπει να πληρώσουν.

Όχι, μπορούν πολύ απλά να σε τσιμπήσουν στο αεροδρόμιο όταν πας να βγεις (αν πχ ήρθες για διακοπές). Φέτος για πρώτη φορά είδα να κάνουν έλεγχο στους Έλληνες που έβγαιναν από τη χώρα

doctor_667
14-09-11, 13:13
Επειδή μάλλον πέρασε στα ψιλά, λόγω της θέσης του, γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με τα ταμεία κοινωνικής ασφάλισης στην Ελλάδα στα οποία πληρώνεις ανεξάρτητα με τον αν δουλεύεις; [όταν πάς εξωτερικό εννοώ]
Ακούω από πολλούς ότι ξεγράφονται από τα ταμεία αυτά για να γλιτώσουν τις εισφορές. Νομίζω ότι για την περίπτωση που κάποιος λείπει εξωτερικό, μπορεί να ξαναγραφτεί όταν επιστρέψει, ενώ γενικά αυτό απαγορεύεται. Με λίγη αναζήτηση στο Google θα βρεις αρκετές πληροφορίες πιστεύω.

Όχι, μπορούν πολύ απλά να σε τσιμπήσουν στο αεροδρόμιο όταν πας να βγεις (αν πχ ήρθες για διακοπές). Φέτος για πρώτη φορά είδα να κάνουν έλεγχο στους Έλληνες που έβγαιναν από τη χώρα
Και νομίζεις ότι αυτοί πάνε μετά στρατό; Παίρνουν αναβολή και συνεχίζεται η ίδια ιστορία.

Ακούγεται πάντως ότι θα περάσουν αυστηρότερα μέτρα για τους ανυπότακτους, φαντάζομαι θα μειωθούν οι μέρες δυνατής παραμονής στην Ελλάδα.

SchumiGr1985
16-09-11, 15:57
Εαν καταλαβα καλα, οποιος εχει 7-8 χιλιαρικα την εξαγοραζει? Πχ. εγω ειμαι 26 και η αναβολη μου τελειωνει 12/12.Μπορω να την εξαγορασω πριν τελειωσει ή αφου τελειωσει? Ή δεν εχει σημασια?

KLG
16-09-11, 16:22
οχι. Πρέπει να εισαι πανω απο 35 χρονών. Δεν γινεται ο οποιοσδήποτε να εξαγοράζει τη θητεία του, αν και τότε θα ειχαμε λυσει το πρόβλημα :p :p

SchumiGr1985
16-09-11, 16:39
Tι επιλογες εχουμε δηλαδη? Γιατι με οσα γραφτηκαν μπερδευτηκα λιγο..Αλλος πληρωσε, αλλος δν πληρωσε, αλλος αδιαφορει..Τι παιζει? Για παραδειγμα, εγω δουλευω στο εξωτερικο και θα πηγαινω Ελλαδα για πολυ συντομα διαστηματα.Παιζει προβλημα?

ΥΓ.Επειδη τα πμ μου δεν τα βλεπω συχνα (μολις απαντησα ενα με ημ.αποστολης 13/8 λολ) οποιος θελει να επικοινωνησει μαζι μου να το κανει στο μαιλ μου chris_keram@yahoo.gr.

doctor_667
16-09-11, 18:06
Η αναβολή που έχεις σημαίνει ότι πρέπει να παρουσιαστείς Μάιο του 2013. Αν δεν πας, οφείλεις αυτόματα στην εφορία 6.000 ευρώ. Όπως έχουν τώρα τα πράγματα θα μπορείς να επισκέπτεσαι την Ελλάδα 30 μέρες το χρόνο (πρακτικά είναι αδύνατο να το γνωρίζουν αυτό εφόσον ταξιδεύεις από χώρα Σένγκεν) και όταν γυρίσεις Ελλάδα θα πρέπει να υπηρετήσεις κανονικά. Αν όταν γυρίσεις είσαι πάνω από 35, μπορείς να κάνεις ένα μήνα περίπου και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο προς το μισθό ενός νέου ΕΠΟΠ για κάθε μήνα, δηλαδή κάπου στα 850 ευρώ x μήνες που απομένουν.

ntoremi
17-09-11, 00:04
Tι επιλογες εχουμε δηλαδη? Γιατι με οσα γραφτηκαν μπερδευτηκα λιγο..Αλλος πληρωσε, αλλος δν πληρωσε, αλλος αδιαφορει..Τι παιζει? Για παραδειγμα, εγω δουλευω στο εξωτερικο και θα πηγαινω Ελλαδα για πολυ συντομα διαστηματα.Παιζει προβλημα?


οχι :cool:

peri
17-09-11, 00:09
Έχω αναβολή μεχρι το 2016. Υποχρεούμαι να γυρίσω να κάνω το στρατιωτικό μου και μετά να δουλέψω στο εξωτερικό ή μπορώ να δουλέψω μεχρι το τέλος της αναβολής μου και μετά να παρουσιαστώ? :hmm:

sonic
17-09-11, 00:15
Κάνε πρώτα στρατό και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.

ntoremi
17-09-11, 08:49
Έχω αναβολή μεχρι το 2016. Υποχρεούμαι να γυρίσω να κάνω το στρατιωτικό μου και μετά να δουλέψω στο εξωτερικό ή μπορώ να δουλέψω μεχρι το τέλος της αναβολής μου και μετά να παρουσιαστώ? :hmm:

βεβαιως και μπορεις να δουλεψεις μεχρι το 2016, κι οχι μονο ως τοτε αλλα και ως αργοτερα. Ελεος! Σε τετοια εποχη οικονομικης κρισης, εχεις δουλεια και μαλιστα στο εξωτερικο και σκοπευεις να την αφησεις για να ερθεις να κανεις εδω τον φανταρο;;; Πας καλα;; Κρατα τη δουλεια σου με νυχια και με δοντια, οχι ως το 2016 αλλα ως το 2116!!!

Link
17-09-11, 23:04
Έχω αναβολή μεχρι το 2016. Υποχρεούμαι να γυρίσω να κάνω το στρατιωτικό μου και μετά να δουλέψω στο εξωτερικό ή μπορώ να δουλέψω μεχρι το τέλος της αναβολής μου και μετά να παρουσιαστώ? :hmm:

Σαφέστατα και δεν υποχρεούσαι να κανεις το στρατιωτικό σου και μετά να δουλέψεις στο εξωτερικό. Αφού έχεις σκοπό να μείνεις κιόλας έχω, ξεχνα τον τον στρατό. Χαμένος χρόνος και χρήμα είναι και κάποτε πρέπει επιτέλους να γίνει επαγγελματικός. Πλέον υπάρχει πρόστιμο 6000 euro του "Benny" αλλα σκέψου μονο ποσα λεφτά θα χάσεις από τον 1 χρόνο που θα είσαι άνεργος, η μάλλον δούλος του κράτους για 8 ευρώ το μηνα, + τα έξοδα που θα έχεις και θα πρέπει να σε συντηρούν οι γονείς σου.Πολύ παραπάνω από τα 6000 οποτε κερδισμένος βγαίνεις. Η θητεία είναι ένας σάπιος και ξεπερασμένος θεσμός και πρέπει να καταργηθεί άμεσα. Αν θες περισσότερες info μπες στο www.omhroi.gr Είναι πολύ καλο site και θα σου ανοίξει τα ματια.

Tι επιλογες εχουμε δηλαδη? Γιατι με οσα γραφτηκαν μπερδευτηκα λιγο..Αλλος πληρωσε, αλλος δν πληρωσε, αλλος αδιαφορει..Τι παιζει? Για παραδειγμα, εγω δουλευω στο εξωτερικο και θα πηγαινω Ελλαδα για πολυ συντομα διαστηματα.Παιζει προβλημα?
ΥΓ.Επειδη τα πμ μου δεν τα βλεπω συχνα (μολις απαντησα ενα με ημ.αποστολης 13/8 λολ) οποιος θελει να επικοινωνησει μαζι μου να το κανει στο μαιλ μου chris_keram@yahoo.gr.
Η Γερμανία είναι χωρα Schengen οποτε δεν υπάρχουν έλεγχοι στα σύνορα.Αλλα ακόμα και αν σε έλεγχε κάποιος μια φορα τυχαία στο αεροδρόμιο δεν μπορεί να αποδείξει ότι είσαι για παραπάνω από 30 μέρες Ελλάδα. Το νούμερο 30 είναι καθαρά τυπικό λοιπόν. Μην αγχώνεσαι. Άσε που μέχρι τότε μπορεί να έχει ήδη καταργηθεί η θητεία εξ ολοκλήρου. Όσο και αν κάποιοι δεν το πιστεύουν εκεί θα κατευθυνθούμε θέλουμε δεν θέλουμε.
A και κάτι άλλο παιδιά.Οποιος έχει κλείσει 7 χρονια βιοπορισμού στο εξωτερικό παίρνει μόνιμη αναβολή και τελειωσε.

guzel
18-09-11, 00:36
Εαν καταλαβα καλα, οποιος εχει 7-8 χιλιαρικα την εξαγοραζει? Πχ. εγω ειμαι 26 και η αναβολη μου τελειωνει 12/12.Μπορω να την εξαγορασω πριν τελειωσει ή αφου τελειωσει? Ή δεν εχει σημασια?

σιγα μην πληρωσεις κιολας ρε φιλε. τοσο δυσκολο ειναι να βγαλεις Ι5; :p

peri
26-09-11, 22:26
Σας ευχαριστώ :) Και ειδικά για το link :)

Ioanna123
04-10-11, 15:17
Γειά σου ρε φτωχοέλληνα! (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=423216&h1=true)

Γιάννης Ζουμπουλάκης


Η λύση, όπως ακούω, είναι η φυγή των νέων (ή των πάντων εδώ που τα λέμε) στο εξωτερικό. Χμ…. Μπορεί. Διαβάστε όμως και την ιστορία μιας φίλης μου για το τι μπορεί να σημαίνει «πηγαίνω στο εξωτερικό».

Ανιψιά της φίλης μου σπουδάζει στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

Προσπαθεί να σπουδάσει στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

Προσπαθεί γιατί δεν έχει που να μείνει.

Γιατί όταν πριν από μια εβδομάδα πήγε να νοικιάσει διαμέρισμα με την προοπτική να μοιραστεί τα έξοδα με δυο συμφοιτήτριές της, ο ιδιοκτήτης πάγωσε ακούγοντας τον τόπο από τον οποίο κατάγεται. «Ελληνίδα; Ποτέ!»

Οι άλλες δυο κοπέλες, οι συμφοιτήτριες, είναι η μια από το Χονγκ Κονγκ και η άλλη από την Λιθουανία. Την Λιθουανία, στον Θεό σας! Στην χώρα της ελεύθερης μαστούρας το πρόβλημα δεν το’ χει η Λιθουανή αλλά η Ελληνίδα.

Η ιστορία δεν σταματά εκεί. Στο ίδιο πανεπιστήμιο, του Ρότερνταμ, όπου προσπαθεί να σπουδάσει η ανιψιά της φίλης μου εργάζεται και ένας έλληνας καθηγητής. Οικονομολόγος παρακαλώ. Ξέρετε πως τον αποκαλούν πειράζοντάς τον οι συνάδελφοί του; «Φτωχοέλληνα!». Και κακαρίζουν οι μαθητές.

Ενδεχομένως αυτό το διπλό παράδειγμα να είναι κάπως ακραίο αν και σύμφωνα με τα λεγόμενα της φίλης μου είναι απολύτως αληθινό. Και όπως προσέξατε αφορά δυο τύπους Ελλήνων. Πρώτον, αυτόν που πάει να αρχίσει έξω (και βρίσκει πόρτα) και δεύτερον αυτόν που ήδη εργάζεται έξω και τον πειράζουν.

Ας έχουν λοιπόν στο πίσω μέρος του μυαλού τους όσοι θέλουν να την κοπανήσουν ότι δυστυχώς το πρόβλημα της «ελληνικής ρετσινιάς» δεν το αντιμετωπίζουμε μόνον από τους ξένους που έρχονται στην Ελλάδα αλλά το αντιμετωπίζουν και οι Ελληνες που ευελπιστούν να ακολουθήσουν καριέρα μακριά από αυτήν.

chat1978
04-10-11, 15:28
Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για την Heidelberg, για την οποία μπορεί να έχω μια πιθανή πρόταση συνεργασίας.
Η πρόταση είναι από μια μικρή εταιρία (5-6 άτομα) για τον ρόλο του προγραμματιστή. Επειδή στην Ελλάδα έχω καεί από την μικρή εταιρία έχω κάποιους ενδοιασμούς, αν και φίλοι μου έχουν πει οτι στην Γερμανία μια μικρή εταιρία είναι και πάλι εταιρία. Όταν ρώτησα για ωράριο εργασίας μου είπαν 8ωρο και δεν πληρώνουμε υπερωρίες κάτι που με προβλημάτισε επίσης. Επίσης έχω την αίσθηση ότι υπάρχει ανάγκη για κάτι σαν ninja στο development, και γιαυτό ίσως δεν έχουν απευθυνθεί στην τοπική αγορά εργασίας.

Κατά τα άλλα μου είπαν για ποτά και φαγητό πληρωμένα. Επίσης το μέρος από τις φωτογραφίες φαίνεται κορυφαίο. Έψαξα και κάποια πράγματα στο www.angloinfo.com και www.expatica.com, και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι γίνεται στο θέμα κατοικία και υγεία. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και με το αυτοκίνητο τι γίνεται, καθώς εδώ στην Αθήνα έχω και θα σκεφτόμουν να το ανεβάσω εκεί.

Τέλος για την μισθοδοσία δεν ήξερα τι να ζητήσω, καθώς με πρόλαβε πριν το κοιτάξω. Επίσης Γερμανικά έχω μάθει στο σχολείο αλλά έχω να ασχοληθώ 15 χρόνια. Συνεπώς τον ρώτησα αν αυτό θα είναι πρόβλημα και μου είπε όχι γιατί μιλάω μια χαρά Αγγλικά. Βέβαια για την Γερμανία έχω ακούσει ότι η γλώσσα είναι ένα θέμα. Φυσικά θα πάω για εντατικά μαθήματα αλλά μέχρι τότε;

Αν έχει κάποιος να μου πει οτιδήποτε θα είμαι ευγνώμων.
Ευχαριστώ

aroutis
04-10-11, 16:39
Γειά σου ρε φτωχοέλληνα! (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=423216&h1=true)

Γιάννης Ζουμπουλάκης


Η λύση, όπως ακούω, είναι η φυγή των νέων (ή των πάντων εδώ που τα λέμε) στο εξωτερικό. Χμ…. Μπορεί. Διαβάστε όμως και την ιστορία μιας φίλης μου για το τι μπορεί να σημαίνει «πηγαίνω στο εξωτερικό».

Ανιψιά της φίλης μου σπουδάζει στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

Προσπαθεί να σπουδάσει στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

Προσπαθεί γιατί δεν έχει που να μείνει.

Γιατί όταν πριν από μια εβδομάδα πήγε να νοικιάσει διαμέρισμα με την προοπτική να μοιραστεί τα έξοδα με δυο συμφοιτήτριές της, ο ιδιοκτήτης πάγωσε ακούγοντας τον τόπο από τον οποίο κατάγεται. «Ελληνίδα; Ποτέ!»

Οι άλλες δυο κοπέλες, οι συμφοιτήτριες, είναι η μια από το Χονγκ Κονγκ και η άλλη από την Λιθουανία. Την Λιθουανία, στον Θεό σας! Στην χώρα της ελεύθερης μαστούρας το πρόβλημα δεν το’ χει η Λιθουανή αλλά η Ελληνίδα.

Η ιστορία δεν σταματά εκεί. Στο ίδιο πανεπιστήμιο, του Ρότερνταμ, όπου προσπαθεί να σπουδάσει η ανιψιά της φίλης μου εργάζεται και ένας έλληνας καθηγητής. Οικονομολόγος παρακαλώ. Ξέρετε πως τον αποκαλούν πειράζοντάς τον οι συνάδελφοί του; «Φτωχοέλληνα!». Και κακαρίζουν οι μαθητές.

Ενδεχομένως αυτό το διπλό παράδειγμα να είναι κάπως ακραίο αν και σύμφωνα με τα λεγόμενα της φίλης μου είναι απολύτως αληθινό. Και όπως προσέξατε αφορά δυο τύπους Ελλήνων. Πρώτον, αυτόν που πάει να αρχίσει έξω (και βρίσκει πόρτα) και δεύτερον αυτόν που ήδη εργάζεται έξω και τον πειράζουν.

Ας έχουν λοιπόν στο πίσω μέρος του μυαλού τους όσοι θέλουν να την κοπανήσουν ότι δυστυχώς το πρόβλημα της «ελληνικής ρετσινιάς» δεν το αντιμετωπίζουμε μόνον από τους ξένους που έρχονται στην Ελλάδα αλλά το αντιμετωπίζουν και οι Ελληνες που ευελπιστούν να ακολουθήσουν καριέρα μακριά από αυτήν.Την Ολλανδία βρήκε;

Με όλο το σεβασμό αλλά δεν είναι και το πλέον ενδεδειγμένο μέρος αν δεν έχεις γερό στομάχι για τους λόγους που αναφέρεις.

http://forum.tanea.gr/viewtopic.php?p=2136&sid=a80be2e227d20305facd990ae5eea59a

και ο γούγλης είναι ο φίλος μας.

Γνωστά βασικά πράγματα, αλλά κάποιοι θα μιλήσουν μόνο για ρατσισμό εντός των τοιχών της χώρας...όταν έλληνες πέφτουν θύματα, σφυρίζουν κλέφτικα. ;)

megahead13
04-10-11, 19:33
Την Ολλανδία βρήκε;

Με όλο το σεβασμό αλλά δεν είναι και το πλέον ενδεδειγμένο μέρος αν δεν έχεις γερό στομάχι για τους λόγους που αναφέρεις.

http://forum.tanea.gr/viewtopic.php?p=2136&sid=a80be2e227d20305facd990ae5eea59a

και ο γούγλης είναι ο φίλος μας.

Γνωστά βασικά πράγματα, αλλά κάποιοι θα μιλήσουν μόνο για ρατσισμό εντός των τοιχών της χώρας...όταν έλληνες πέφτουν θύματα, σφυρίζουν κλέφτικα. ;)
Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ολλανδία, αλλά στο νησί ουδέποτε είχα τέτοια προβλήματα, ούτε ως φοιτητής, ούτε ως εργαζόμενος. Ούτε άλλοι Έλληνες που γνωρίζω. Εντάξει, κάνα πείραγμα μπορεί να υπάρξει, αλλά και αυτό σπάνια. Τώρα αν κάποια ηλίθια ΜΜΑποβλάκωσης σε κάποιες χώρες και κάποιες μεμονωμένες ομάδες θέλουν να κάνουν μικρότητες παρουσιάζοντάς μας ως τεμπελχανάδες ξυπόλυτους, δε νομίζω ότι αυτό χαρακτηρίζει ολόκληρους λαούς ως ρατσιστές. Το χειρότερο είναι ότι και τα δικά μας ΜΜΑποβλάκωσης μεγαλοποιούν τέτοιες ιστορίες με αποτέλεσμα να λέμε κι εμείς "Α, είδες οι Γερμαναράδες οι ναζιστές, οι μπίξε, οι δείξε, που θέλουν να μας κάνουν, να μας ράνουν", κτλ, κτλ. Λες και ο οποιοσδήποτε Γερμανός ή Άγγλος δεν έχει τη δικιά του καθημερινότητα και ασχολείται από το πρωί μέχρι το βράδυ με τα δικά μας τα χάλια... Παρ' όλ' αυτά στο bold συμφωνώ ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.