PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

HRC2360
07-10-11, 12:35
Μια βοηθεια αν γνωριζει καποιος.Γνωστος θελει να παει Βρυξελες να ψαχτει λιγο.Εχει ομως ενα πολυ σοβαρο προβλημα.ΔΕΝ μπαινει με τιποτα σε αεροπλανο :lol:

Με τιποτα ομως.....


Υπαρχει τιποτα με λεωφορειο?Κατα προτιμηση απο Θεσ/νικη?Η' και απο Αθηνα?

xhaos
07-10-11, 13:01
Μια βοηθεια αν γνωριζει καποιος.Γνωστος θελει να παει Βρυξελες να ψαχτει λιγο.Εχει ομως ενα πολυ σοβαρο προβλημα.ΔΕΝ μπαινει με τιποτα σε αεροπλανο :lol:

Με τιποτα ομως.....


Υπαρχει τιποτα με λεωφορειο?Κατα προτιμηση απο Θεσ/νικη?Η' και απο Αθηνα?
από Πάτρα ή Ηγουμενίτσα θα περάσει Ιταλία και από εκεί υπάρχουν τρένα.

lewton
07-10-11, 14:40
από Πάτρα ή Ηγουμενίτσα θα περάσει Ιταλία και από εκεί υπάρχουν τρένα.

Και λεωφορεια για οικονομικότερα.

HRC2360
07-10-11, 15:11
από Πάτρα ή Ηγουμενίτσα θα περάσει Ιταλία και από εκεί υπάρχουν τρένα.


Το ξερω και το ξερει και αυτος,αυτη ηταν και η δικια μου προταση αλλα δεν μιλαει γρι ξενες γλωσσες.Ασε που απο τα Γρεβενα το πιο μεγαλο ταξιδι που εχει κανει ειναι μεχρι.....Θεσσαλονικη :lol:

xhaos
07-10-11, 15:14
Το ξερω και το ξερει και αυτος,αυτη ηταν και η δικια μου προταση αλλα δεν μιλαει γρι ξενες γλωσσες.Ασε που απο τα Γρεβενα το πιο μεγαλο ταξιδι που εχει κανει ειναι μεχρι.....Θεσσαλονικη :lol:


και τι σκατά θα πάει να ψάξει τότε στις Βρυξέλλες; αν θα βρει κανέναν άνθρωπο στο δρόμο να μιλά Ελληνικά ;

HRC2360
07-10-11, 15:23
και τι σκατά θα πάει να ψάξει τότε στις Βρυξέλλες; αν θα βρει κανέναν άνθρωπο στο δρόμο να μιλά Ελληνικά ;

Εχει κατι χωριανους εκει,κατι μακρινα ξαδερφια κλπ.

Σε κανα ρεστωραν θα τον παρουν να πλενει πιατα ;)

Το θεμα ειναι,πως θα παει :lol:

8anos
07-10-11, 15:33
xanax, atarax κλπ κλπ δεν θα καταλαβει πως θα φτασει.
ρωτηστε ενα νευρολογο/ψυχίατρο

Ioanna123
07-10-11, 21:28
Εχει κατι χωριανους εκει,κατι μακρινα ξαδερφια κλπ.

Σε κανα ρεστωραν θα τον παρουν να πλενει πιατα

Το θεμα ειναι,πως θα παει

Καλη του τυχη, ολοψυχα του ευχομαι. Εχω κι εγω μια γνωστη που δινει παλτα στην γκαρνταρομπα ενος εστιατοριου στις Βρυξελλες. Ειναι ευτυχισμενη.

Ριξε μια ματια εδω αν θες (http://www.seat61.com/index.html) και βοηθησε τον.

doctor_667
07-10-11, 22:49
Γειά σου ρε φτωχοέλληνα! (http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=423216&h1=true)

Γιάννης Ζουμπουλάκης


Η λύση, όπως ακούω, είναι η φυγή των νέων (ή των πάντων εδώ που τα λέμε) στο εξωτερικό. Χμ…. Μπορεί. Διαβάστε όμως και την ιστορία μιας φίλης μου για το τι μπορεί να σημαίνει «πηγαίνω στο εξωτερικό».

Ανιψιά της φίλης μου σπουδάζει στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

Προσπαθεί να σπουδάσει στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας.

Προσπαθεί γιατί δεν έχει που να μείνει.

Γιατί όταν πριν από μια εβδομάδα πήγε να νοικιάσει διαμέρισμα με την προοπτική να μοιραστεί τα έξοδα με δυο συμφοιτήτριές της, ο ιδιοκτήτης πάγωσε ακούγοντας τον τόπο από τον οποίο κατάγεται. «Ελληνίδα; Ποτέ!»

Οι άλλες δυο κοπέλες, οι συμφοιτήτριες, είναι η μια από το Χονγκ Κονγκ και η άλλη από την Λιθουανία. Την Λιθουανία, στον Θεό σας! Στην χώρα της ελεύθερης μαστούρας το πρόβλημα δεν το’ χει η Λιθουανή αλλά η Ελληνίδα.

Η ιστορία δεν σταματά εκεί. Στο ίδιο πανεπιστήμιο, του Ρότερνταμ, όπου προσπαθεί να σπουδάσει η ανιψιά της φίλης μου εργάζεται και ένας έλληνας καθηγητής. Οικονομολόγος παρακαλώ. Ξέρετε πως τον αποκαλούν πειράζοντάς τον οι συνάδελφοί του; «Φτωχοέλληνα!». Και κακαρίζουν οι μαθητές.

Ενδεχομένως αυτό το διπλό παράδειγμα να είναι κάπως ακραίο αν και σύμφωνα με τα λεγόμενα της φίλης μου είναι απολύτως αληθινό. Και όπως προσέξατε αφορά δυο τύπους Ελλήνων. Πρώτον, αυτόν που πάει να αρχίσει έξω (και βρίσκει πόρτα) και δεύτερον αυτόν που ήδη εργάζεται έξω και τον πειράζουν.

Ας έχουν λοιπόν στο πίσω μέρος του μυαλού τους όσοι θέλουν να την κοπανήσουν ότι δυστυχώς το πρόβλημα της «ελληνικής ρετσινιάς» δεν το αντιμετωπίζουμε μόνον από τους ξένους που έρχονται στην Ελλάδα αλλά το αντιμετωπίζουν και οι Ελληνες που ευελπιστούν να ακολουθήσουν καριέρα μακριά από αυτήν.
Αυτός ο τύπος είναι σοβαρός δημοσιογράφος δηλαδή; Παίρνει δυο περιπτώσεις που τις "άκουσε " από κάπου και γενικεύει για μια ολόκληρη χώρα; Και παρακάτω ειρωνεύεται τη Λιθουανία και χρησιμοποιεί χαρακτηρισμούς όπως χώρα της μαστούρας. Πραγματικά ντροπή του :down:

Φανερός Πράκτωρ
08-10-11, 01:20
όντως... γελοιότητες...

Ioanna123
08-10-11, 02:03
Αυτός ο τύπος είναι σοβαρός δημοσιογράφος δηλαδή; Παίρνει δυο περιπτώσεις που τις "άκουσε " από κάπου και γενικεύει για μια ολόκληρη χώρα; Και παρακάτω ειρωνεύεται τη Λιθουανία και χρησιμοποιεί χαρακτηρισμούς όπως χώρα της μαστούρας. Πραγματικά ντροπή του :down:

Τι να σου πω....? Σαμπως τον ηξερα κι απο χθες τον κ. Ζουμπουλακη?! Οχι βεβαια, οποτε δεν μπορω να πω αν ειναι γελοιος ή σοβαρος. Το αρθρο του ομως βρισκεται σε μια απο τις μεγαλυτερες Ελληνικες εφημεριδες οποτε (πιστευω) αν ηταν "εντελως εκτος πραγματικοτητας και για τα μπαζα" στην ουσια και το μυνημα του, ε τοτε δεν θα εγκρινοταν. Το στυλακι γραφης του ισως να ενοχλει καποιους. Η ουσια του ομως? Δεν ξερω...

Αυτο που ξερω εγω ειναι το γιατι εφερα το συγκεκριμενο αρθρο στο συγκεκριμενο θεμα! Εγινε επειδη θελησα να υπενθυμισω αυτο που συμβαινει αρκετα χρονια τωρα: οτι τον Ελληνα δεν τον αποκαλει Μαλακα μονο ο συμπατριωτης του, αλλα τον αποκαλουν το αυτο ή κατι αναλογο και αρκετοι πολιτες του εξωτερικου: των χωρων που ζει και δρα. Και με ολα αυτα που μας συμβαινουν και θα μας συμβουν, θες να το αποκαλεσεις το "Brand Name" μας (?), θες να το πεις "Η Υποληψη μας" (?), οπως και να το πεις, χανεται και πεφτει σιγα-σιγα (καποιες δεκαετιες) τωρα... Εχετε κανενα ναυτικο στην οικογενεια σας? Ρωτηστε... Εχετε κανενα επιστημονα που απο την περιοδο των σπουδων του ακομη (και καθ'ολη τη διαρκεια του εργασιακου του βιου αργοτερα) εφαρμοσε το Χρυσο Κανονα: ου μπλεξεις με Ελληνες (εκει στο εξωτερικο)? Ξαναρωτηστε!

Και μετα πειτε μου και μενα, διοτι πολυ θα χαρω αν ισχυουν άλλα...

Φανερός Πράκτωρ
08-10-11, 02:21
αυτά που λέει ο κύριος Ζουμπουλάκης είναι φαιδρότητες και απλά δείχνουν τις κακές επιλογές που κάνει το Βήμα στο τι δημοσιεύει. Αν και σε χάνω στο ενδιάμεσο αυτού που λες, η αλήθεια είναι ότι λέει μαλακίες ο κύριος. Καφρίλες θα ακουστούν, μέχρι και προπηλακισμό έχω ακούσει από φασιστοειδή σε Έλληνα αλλά αυτά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις. Μη σου πω ότι σε πιο δύσκολες εποχές όπως τώρα κόβεις πιο εύκολα τους μαλάκες από τους φυσιολογικούς ανθρώπους. Οπότε, ορισμένα τέτοια φαινόμενα υπάρχουν αλλά σίγουρα δεν είναι αυτή η καθημερινότητα που έχω δει εγώ (αν και δεν είμαι στην Ολλανδία, δεν νομίζω ότι πέφτω πολύ έξω). Που ακούστηκε να αποκαλούν επανειλημμένα "φτωχοκατι" έναν καθηγητή πανεπιστημίου και αυτός να μην τους #$^# το κέρατο. Ο λαϊκισμός σε όλο του το μεγαλείο (ή διάλεξε ένα θύμα για να τον φέρει σαν την γενική περίπτωση και τον κανόνα)!!!

Darth_Sidius
08-10-11, 13:04
Γνωρίζει κάποιος (απο προσωπική εμπειρία θα ήταν ακόμα καλύτερο) κανένα καλό recruiting office σε Γερμανία ή Ολλάνδία?

Γενικά θεωρείτε οτι κάνουν καλή δουλειά στις χώρες αυτές?

doctor_667
08-10-11, 13:37
Εδώ στην Ολλανδία είναι πολύ διαδεδομένα αυτά τα γραφεία, που ονομάζονται uitzendbureau.
Νομίζω οι περισσότεροι έτσι βρίσκουν δουλειά, σε συζητήσεις με Ολλανδούς μου έχουν προτείνει αυτόν τον τρόπο για αναζήτηση εργασίας.
Δεν ξέρω να σου πω κάποιο συγκεκριμένο, αλλά σε όλες τις πόλεις θα βρεις σε κεντρικά σημεία.

Darth_Sidius
08-10-11, 13:44
Πολύ καλό αυτό.

Καλό θα ήταν αν μπορούσα να επικοινωνίσω με κάποιο απο αυτά (για αυτό λέω μήπως κάποιος ξέρει κανενα καλό) απο εδω ωστε να με ενημερώσουνε τι παίζει γενικά με κόσμο που θέλει να μεταναστεύσει.

IoStefo1
08-10-11, 13:46
Και για όσους θέλουν πληροφορίες για κάτω χώρες δεν είναι κακό μια εγγραφή σ`αυτό το φόρουμ.;)

http://www.mofeu.eu/forum/forumdisplay.php?f=59

SchumiGr1985
08-10-11, 18:05
Eπειδη διαβαζω για φαιδροτητες κατα των Ελληνων να πω οτι ναι υπαρχουν τετοια περιστατικα και δεν ειναι και τοσο σπανια..Εδω στο Βερολινο μου εχουν τυχει διαφορα τετοια ρατσιστικα ειτε για ενοικιαση σπιτιου ειτε για ευρεση δουλειας.Επισης οσοι μαθαινουν οτι ειμαι Ελληνας μου λενε "Εχετε πολλα προβληματα εκει ε? " κλπ κλπ..

Επισης κατι παρα πολυ σημαντικο για οσους προκειται να ανεβουν σε Γερμανοφωνες χωρες:
Η γλωσσα ειναι κυριολεκτικα το διαβατηριο για να βρεις δουλεια εδω. Ανεβειτε 3-4 μηνες νωριτερα για να την μαθετε και ολα θα ειναι πολυ πιο ευκολα.Εξαιρουνται αυτοι που εχουν προσκληση για δουλεια απο πολυεθνικες και γνωριζουν εκ των προτερων οτι θα μιλανε Αγγλικα.Ξαναγραφω το μαιλ για οσους θελουν πληροφοριες: chris_keram@yahoo.gr

8anos
08-10-11, 21:19
έχει καποιος εμπειρία απο αυτες τις εταιρίες που υποτίθεται οτι βρίσκουν εργασία σε ειδικευμένους γιατρούς στις σκανδιναβικές χώρες;
ευχαριστώ!

jose_ee1985
18-10-11, 22:59
Δυο απορίες που έχω καιρό τώρα, απευθύνονται κυρίως σε αυτούς που έχουν ασχοληθεί με εύρεση εργασίας ή/κ graduate προγράμματα (στο UK κυρίως).

1ον) Με τι είναι equivelant τα μαθήματα της Γ Λυκείου/των πανελλαδικών; Με A levels? Τα Α levels είναι 3 στην Αγγλία, έχει νόημα να γράψω ότι έχω 10 Α levels (όσα έδωσα πανελλήνιες); Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως επέλεγα other κ έγραφα "Pan-hellenic exams for intoduction to higher education", υπάρχουν όμως αιτήσεις που είτε δεν έχουν καθόλου other, είτε έχουν σκέτη επιλογή other χωρίς να σε αφήνουν να πληκτρολογήσεις

2ον) Δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού κ μπλα μπλα μπλα από ΑΠΘ. 5-ετής κύκλος σπουδών. Με τι το αντιστοιχούμε; Ακριβής μετάφραση είναι Diploma in Electrical and Computer Engineering. Στην Αγγλία όμως το Diploma σκέτο έχει άλλη έννοια. Σκέτο BSc/ΒEng δεν λέει να βάλω γιατί δεν είναι. Πιστεύω ότι το κοντινότερο είναι το MEng (3+1 έτη στα αγγλικά πανεπιστήμια), κ συνήθως επιλέγω Other κ γράφω "5-year long Diploma (MEng equivalent)". Κάποια άλλη πρόταση;

thama
18-10-11, 23:57
2ον) Δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού κ μπλα μπλα μπλα από ΑΠΘ. 5-ετής κύκλος σπουδών. Με τι το αντιστοιχούμε; Ακριβής μετάφραση είναι Diploma in Electrical and Computer Engineering. Στην Αγγλία όμως το Diploma σκέτο έχει άλλη έννοια. Σκέτο BSc/ΒEng δεν λέει να βάλω γιατί δεν είναι. Πιστεύω ότι το κοντινότερο είναι το MEng (3+1 έτη στα αγγλικά πανεπιστήμια), κ συνήθως επιλέγω Other κ γράφω "5-year long Diploma (MEng equivalent)". Κάποια άλλη πρόταση;


Αυτό το τελευταίο για να το υποστηρίξεις, κάνε μια βόλτα από τη Σούλα για να πάρεις μια βεβαίωση αντιστοιχίας με Master. ;)

anon
19-10-11, 00:06
υπάρχει η διεθνής διαβάθμιση πτυχίων ISCED.
http://www.unesco.org/education/information/nfsunesco/doc/isced_1997.htm

giorgosts
19-10-11, 00:22
Δυο απορίες που έχω καιρό τώρα, απευθύνονται κυρίως σε αυτούς που έχουν ασχοληθεί με εύρεση εργασίας ή/κ graduate προγράμματα (στο UK κυρίως).

1ον) Με τι είναι equivelant τα μαθήματα της Γ Λυκείου/των πανελλαδικών; Με A levels? Τα Α levels είναι 3 στην Αγγλία, έχει νόημα να γράψω ότι έχω 10 Α levels (όσα έδωσα πανελλήνιες); Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως επέλεγα other κ έγραφα "Pan-hellenic exams for intoduction to higher education", υπάρχουν όμως αιτήσεις που είτε δεν έχουν καθόλου other, είτε έχουν σκέτη επιλογή other χωρίς να σε αφήνουν να πληκτρολογήσεις

2ον) Δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού κ μπλα μπλα μπλα από ΑΠΘ. 5-ετής κύκλος σπουδών. Με τι το αντιστοιχούμε; Ακριβής μετάφραση είναι Diploma in Electrical and Computer Engineering. Στην Αγγλία όμως το Diploma σκέτο έχει άλλη έννοια. Σκέτο BSc/ΒEng δεν λέει να βάλω γιατί δεν είναι. Πιστεύω ότι το κοντινότερο είναι το MEng (3+1 έτη στα αγγλικά πανεπιστήμια), κ συνήθως επιλέγω Other κ γράφω "5-year long Diploma (MEng equivalent)". Κάποια άλλη πρόταση;
Άσχετα από τη νομική αντιστοίχηση, η εξήγηση είναι στο διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα. Τα A-levels είναι ανώτερου επιπέδου από τις πανελλήνιες (περίπου στο α' έτος του Ελληνικού πανεπιστημίου), γι' αυτό και χρειάζεται ένας χρόνος λιγότερος για το αντίστοιχο πτυχίο.

megahead13
19-10-11, 00:39
Δυο απορίες που έχω καιρό τώρα, απευθύνονται κυρίως σε αυτούς που έχουν ασχοληθεί με εύρεση εργασίας ή/κ graduate προγράμματα (στο UK κυρίως).

1ον) Με τι είναι equivelant τα μαθήματα της Γ Λυκείου/των πανελλαδικών; Με A levels? Τα Α levels είναι 3 στην Αγγλία, έχει νόημα να γράψω ότι έχω 10 Α levels (όσα έδωσα πανελλήνιες); Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως επέλεγα other κ έγραφα "Pan-hellenic exams for intoduction to higher education", υπάρχουν όμως αιτήσεις που είτε δεν έχουν καθόλου other, είτε έχουν σκέτη επιλογή other χωρίς να σε αφήνουν να πληκτρολογήσεις

2ον) Δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού κ μπλα μπλα μπλα από ΑΠΘ. 5-ετής κύκλος σπουδών. Με τι το αντιστοιχούμε; Ακριβής μετάφραση είναι Diploma in Electrical and Computer Engineering. Στην Αγγλία όμως το Diploma σκέτο έχει άλλη έννοια. Σκέτο BSc/ΒEng δεν λέει να βάλω γιατί δεν είναι. Πιστεύω ότι το κοντινότερο είναι το MEng (3+1 έτη στα αγγλικά πανεπιστήμια), κ συνήθως επιλέγω Other κ γράφω "5-year long Diploma (MEng equivalent)". Κάποια άλλη πρόταση;
Μην ψυρίζεις τη μαϊμού με τα μαθήματα. Βάλε εκεί ενδεικτικά μαθηματικο-φυσικο-χημείες και εντάξει τώρα. Εγώ έβαζα του απολυτηρίου :rolleyes: Άλλωστε συνήθως αυτοί κάνουν τις αντιστοιχίες (μιλάμε για προγράμματα graduate). Το θέμα είναι να σε καλέσουν για τις συνεντεύξεις και τα test. Τώρα για το πτυχίο λίγο μπέρδεμα. Δες το link του Anon, συμβουλέψου και το carreer services του πανεπιστημίου. Ας είναι καλά τα καμάρια μας που τα 5ετή πτυχία τα έχουν ακόμα ως Bachelor, αντί για Master. Πάντως Diploma δεν το βάζεις με την καμία στο βιογραφικό σου!!! Degree είναι.


Άσχετα από τη νομική αντιστοίχηση, η εξήγηση είναι στο διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα. Τα A-levels είναι ανώτερου επιπέδου από τις πανελλήνιες (περίπου στο α' έτος του Ελληνικού πανεπιστημίου), γι' αυτό και χρειάζεται ένας χρόνος λιγότερος για το αντίστοιχο πτυχίο.
Καμία σχέση! Και οι Σκωτσέζοι έχουν τα A-levels, αλλά κάνουν 4 χρόνια για το Bachelor.

jose_ee1985
19-10-11, 14:19
Αυτό το τελευταίο για να το υποστηρίξεις, κάνε μια βόλτα από τη Σούλα για να πάρεις μια βεβαίωση αντιστοιχίας με Master. ;)
Θα το κάνω όταν ξαναβρεθώ Θεσ/νικη, αν κ η γνώμη μου για το συγκεκριμένο χαρτί είναι ότι το δίνουν για να το δώσουν. Στο εσωτερικό δεν έχει κανένα αντίκρυσμα, ίσως στο εξωτερικό βοηθήσει πάντως.



υπάρχει η διεθνής διαβάθμιση πτυχίων ISCED.
http://www.unesco.org/education/information/nfsunesco/doc/isced_1997.htm

Την έχω δει από καιρό αυτήν την λίστα. Δυστυχώς όμως δεν βοηθάει στο συγκεκριμένο θέμα πάρα πολύ. Κ αυτό επειδή οι αιτήσεις, στο 99% των περιπτώσεων, δεν έχουν επιλογές συνήθως για να επιλέξεις Levels κλπ


Μην ψυρίζεις τη μαϊμού με τα μαθήματα. Βάλε εκεί ενδεικτικά μαθηματικο-φυσικο-χημείες και εντάξει τώρα. Εγώ έβαζα του απολυτηρίου :rolleyes: Άλλωστε συνήθως αυτοί κάνουν τις αντιστοιχίες (μιλάμε για προγράμματα graduate). Το θέμα είναι να σε καλέσουν για τις συνεντεύξεις και τα test. Τώρα για το πτυχίο λίγο μπέρδεμα. Δες το link του Anon, συμβουλέψου και το carreer services του πανεπιστημίου. Ας είναι καλά τα καμάρια μας που τα 5ετή πτυχία τα έχουν ακόμα ως Bachelor, αντί για Master. Πάντως Diploma δεν το βάζεις με την καμία στο βιογραφικό σου!!! Degree είναι.
Καμάρια δεν λες τπτ.

Στο CV πάντα το είχα Diploma in Electrical and Comp. Engineering καθώς έτσι ήταν η μετάφραση του πτυχίου από το British Counsil. Στις αιτήσεις πάντως το έγραφα όπως ανέφερα πιο πάνω. Μάλλον θα το αλλάξω κ στο CV σε "Degree (MEng equivalent) in bla bla"

KLG
19-10-11, 15:14
Στο CV πάντα το είχα Diploma in Electrical and Comp. Engineering καθώς έτσι ήταν η μετάφραση του πτυχίου από το British Counsil. Στις αιτήσεις πάντως το έγραφα όπως ανέφερα πιο πάνω. Μάλλον θα το αλλάξω κ στο CV σε "Degree (MEng equivalent) in bla bla"

Εμενα παντως εγραφε "Ptychion" και διπλα BSc in Mathematics. H αναλυτική βαθμολογία και το συνοδευτικό εγγραφο δηλωνε οτι εκανα 8 εξαμηνα. Οποτε εσυ κρατα το οπως ειναι η ακριβης μεταφραση δλδ "Diploma bla blah -αν αυτος ειναι ο ελληνικός τιτλος-) και διπλα BSc/MEng in blah bla). Στην αναλυτική θα φαινεται οτι ειναι 10 εξαμηνα και οτι υπαρχει διπλωματικη (αρα MEng equivalent). Την ταυτοποιηση θα την κανουν αυτοι... δεν εισαι ο πρωτος τους απο πολυτεχνειο :p

jose_ee1985
19-10-11, 15:20
Εμενα παντως εγραφε "Ptychion" και διπλα BSc in Mathematics. H αναλυτική βαθμολογία και το συνοδευτικό εγγραφο δηλωνε οτι εκανα 8 εξαμηνα. Οποτε εσυ κρατα το οπως ειναι η ακριβης μεταφραση δλδ "Diploma bla blah -αν αυτος ειναι ο ελληνικός τιτλος-) και διπλα BSc/MEng in blah bla). Στην αναλυτική θα φαινεται οτι ειναι 10 εξαμηνα και οτι υπαρχει διπλωματικη (αρα MEng equivalent). Την ταυτοποιηση θα την κανουν αυτοι... δεν εισαι ο πρωτος τους απο πολυτεχνειο :p

Γμτ, εγώ άλλα νόμιζα... :p

Τhanks σε όλους για την βοήθεια παιδιά!

megahead13
19-10-11, 23:51
Στο CV πάντα το είχα Diploma in Electrical and Comp. Engineering καθώς έτσι ήταν η μετάφραση του πτυχίου από το British Counsil. Στις αιτήσεις πάντως το έγραφα όπως ανέφερα πιο πάνω. Μάλλον θα το αλλάξω κ στο CV σε "Degree (MEng equivalent) in bla bla"
Ε, μάλλον σε ασχετίδη έπεσες στο British Council. Από τη στιγμή που είναι πτυχίο, τα πράγματα έχουν όπως τα λέει ο γιατρός :p

George978
20-10-11, 23:18
τελικα με την αυστραλια τι γινεται, μαθαινω ανθρακες ο θησαυρος και οτι δεν αξιζει ή οτι δεν τα λενε οπως ειναι εδω. ενδιαφερομαι και εγω για αυστραλια αλλα οσοι το προσπαθησαν μου λενε αστα να πανε μην ασχοληθεις

sonic
21-10-11, 00:38
Από όσο ξέρω, δύσκολα μπαίνεις, και μένεις, σαν Αμερική ένα πράμα, αλλά χωρίς λόγο.

chat1978
21-10-11, 09:34
Από όσο ξέρω, δύσκολα μπαίνεις, και μένεις, σαν Αμερική ένα πράμα, αλλά χωρίς λόγο.

Από όσο μου είπαν, για να βγάλεις τα απαιτούμενα χαρτιά ζητήσαν στην πρόσφατη ημερίδα 4000€
Αληθεύει; Ξέρει κανείς;

SchumiGr1985
21-10-11, 21:34
Απο ιντερνετικα γνωστους που εχουν φυγει για εκει, δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.Τα λεφτα παντως της Αυστραλιας ειναι παρα πολλα-φιλος πηγε εκει για 8 μηνες και εβγαζε 250$ την μερα σαν κηπουρος σε Ελληνες.Βεβαια για να μην τα παρουσιαζουμε ολα ροδινα, τους πρωτους μηνες μεχρι να ορθοποδησει δεν ειχε να φαει και ξεκινησε να βγαζει λεφτα μετα τον 5ο μηνα.Μεγαλο βημα παντως η Αυστραλια, δεν ειναι Ευρωπη που σε 2 ωρες εισαι σπιτι σου.

SchumiGr1985
22-10-11, 19:36
Το Αl Jazeera English κανει ενα ντοκυμαντερ για τους Ελληνες μεταναστες.Ειναι κατι απλο και οχι ιδιαιτερα χρονοβορο (εμενα μου πηρε 1-2 ωρες) και ρωτανε απλα πραγματα οπως γιατι φευγουμε, αν φταιει το ευρω, για ποιο λογο μεταναστευουμε συνεχεια απο το '60 και μετα κλπ.Δεν θα υπαρξει καποιου ειδους πληρωμη για οσους αναρωτιουνται.Εαν υπαρχει καποιος που θελει να μεταναστευσει Αυστραλια (και μονο εκει, αν εχει παρει ή οχι βιζα δεν ειναι τοσο σημαντικο) και θελει να συμμετεχει σε αυτο, να μου στειλει μαιλ (οχι πμ) στο chris_keram@yahoo.gr.

vagskarm
24-10-11, 11:49
τελικα με την αυστραλια τι γινεται, μαθαινω ανθρακες ο θησαυρος και οτι δεν αξιζει ή οτι δεν τα λενε οπως ειναι εδω. ενδιαφερομαι και εγω για αυστραλια αλλα οσοι το προσπαθησαν μου λενε αστα να πανε μην ασχοληθεις

Αδερφέ, έχει πολλές πληροφορίες εδώ:

http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005

Θα βρεις και link πολλά, για αναγνώριση σπουδών, επαγγελματικής εμπειρίας.

Είναι λιγάκι δύσκολη περίπτωση, αλλά ίσως να αξίζει, έχω αρχίσει να το ψάχνω.

tolisscsd
25-10-11, 00:43
Ας είναι καλά τα καμάρια μας που τα 5ετή πτυχία τα έχουν ακόμα ως Bachelor, αντί για Master.
Από πού και ως πού, τα 5ετή πτυχία θα πρέπει να αναγνωρίζονται ως master?:whistle:

legna
25-10-11, 11:10
Ρίξτε μια ματιά κι εδώ (http://www.eu-careers.eu), αν δεν έχει ήδη αναφερθεί παλαιότερα στο forum. Αξίζει!:oneup:

megahead13
26-10-11, 11:56
Από πού και ως πού, τα 5ετή πτυχία θα πρέπει να αναγνωρίζονται ως master?:whistle:
Τι πάει να πει "από που και ως που"; Σε όλα τα οργανωμένα κράτη της ΕΕ (δηλαδή όχι στη δική μας μπανανία) έτσι γίνεται:

http://www.studyineurope.eu/ects-system
http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc48_en.htm

doctor_667
26-10-11, 14:11
Τι πάει να πει "από που και ως που"; Σε όλα τα οργανωμένα κράτη της ΕΕ (δηλαδή όχι στη δική μας μπανανία) έτσι γίνεται:

http://www.studyineurope.eu/ects-system
http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc48_en.htm

Όπου υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ των 2 κύκλων φυσικά. Και το κομμάτι του μάστερ είναι σαφώς υψηλότερου επιπέδου. Όχι όπως στην Ελλάδα που τα 2 τελευταία χρόνια του πολυτεχνείου είναι μαθήματα επιλογής μέχρι να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός μαθημάτων για τη λήψη του πτυχίου.

KLG
26-10-11, 14:20
Όπου υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ των 2 κύκλων φυσικά. Και το κομμάτι του μάστερ είναι σαφώς υψηλότερου επιπέδου. Όχι όπως στην Ελλάδα που τα 2 τελευταία χρόνια του πολυτεχνείου είναι μαθήματα επιλογής μέχρι να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός μαθημάτων για τη λήψη του πτυχίου.

Και το MEng παντως αυτό που περιγραφεις είναι... μερικα εξραδακια "Μαθημα IV" + μια πτυχιακή (στην οποια βεβαια ο καθενας βαζει όσο κόπο θελει και αναλογα αμοιβεται). Στο ΜEng η έννοια του 2ου κύκλου ειναι πανω κατω όσο διασδιακριτη ειναι στο 5ετες ελληνικό πτυχίο, αν και σίγουρα δεν το παίρνουν όλοι και χρειαζεται καλή γενική επίδοση για να πας στο MEng.

Τα Ελληνικά 5ετη πτυχία στην Αγγλία είναι ισότιμα με BSc-MEng, οπως και στην Ελλαδα για να αναγνωρίσεις ενα πτυχίο εξωτερικου θελεις BSc-MSc/MEng/MA. Πολλοί χασανε το μαστερ τους επειδη τους το εφαγε η αναγνωριση, αν και αυτα διαφέρουν ανα περίπτωση και με το τι θελεις να το αναγνωρίσεις.

chat1978
26-10-11, 17:26
Μου έχει γίνει μια πρόταση στο Βέλγιο για freelancer.
Κάπως ο τύπος μου πέταξε και την ατάκα να φτιάξω εταιρία στην Ελλάδα
Ξέρει κανείς τίποτα από αυτά?

Επίσης υπάρχει κανείς εδώ που να δουλεύει στο Βέλγιο, γιατί χρειάζομαι κάτι πληροφορίες.

sdikr
26-10-11, 17:45
Μου έχει γίνει μια πρόταση στο Βέλγιο για freelancer.
Κάπως ο τύπος μου πέταξε και την ατάκα να φτιάξω εταιρία στην Ελλάδα
Ξέρει κανείς τίποτα από αυτά?

Επίσης υπάρχει κανείς εδώ που να δουλεύει στο Βέλγιο, γιατί χρειάζομαι κάτι πληροφορίες.

Μην κάνεις το λάθος και κάνεις εταιρία στην Ελλάδα, μόνο το Τεβε - εφορία θα σε σκίσουν
Εκτός φυσικά αν θα αναλάβεις πολλούς σαν freelancer ώστε να βγάζεις χρήμματα

chat1978
26-10-11, 18:59
Μην κάνεις το λάθος και κάνεις εταιρία στην Ελλάδα, μόνο το Τεβε - εφορία θα σε σκίσουν
Εκτός φυσικά αν θα αναλάβεις πολλούς σαν freelancer ώστε να βγάζεις χρήμματα

Μετά από συζήτηση το ίδιο κατάλαβα.
Να σου πω στο Βέλγιο έχει 50% φορολογία και μάλλον πιο ακριβή ασφάλεια.
Όμως το πρόβλημα με την Ελλάδα είναι ότι δεν ξέρει τι θα σου ξημερώσει την άλλη μέρα, με κάθε νέα έκτακτη εισφορά.

anon
26-10-11, 22:45
@demelene κάνε εταιρία στην βουλγαρία. 17% φπα, 70 ευρώ το μήνα τεβε (το εκεί τέβε). Θα βγάλεις και αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό, αλλά στο σημείο που φτάσαμε, το να είσαι νομοταγής, είναι η υπέρτατη μακακία εκτός και εαν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

chat1978
26-10-11, 23:03
@demelene κάνε εταιρία στην βουλγαρία. 17% φπα, 70 ευρώ το μήνα τεβε (το εκεί τέβε). Θα βγάλεις και αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες. Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό, αλλά στο σημείο που φτάσαμε, το να είσαι νομοταγής, είναι η υπέρτατη μακακία εκτός και εαν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

και εγώ το ίδιο.
Όμως έτσι και αλλιώς μετά από έξι μήνες πρέπει να γίνεις εταιρία στο Βέλγιο, συνεπώς δεν έχει και πολύ νόημα.

tolisscsd
27-10-11, 01:01
Τι πάει να πει "από που και ως που"; Σε όλα τα οργανωμένα κράτη της ΕΕ (δηλαδή όχι στη δική μας μπανανία) έτσι γίνεται:

http://www.studyineurope.eu/ects-system
http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc48_en.htm

Ότι γίνεται σε όλα τα οργανωμένα κράτη της Ευρώπης, εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Το Master έχει έμφυτη την έννοια της έρευνας κάτι που κατά κανόνα δεν γίνεται σε προπτυχιακό επίπεδο. Άρα, δεν μπορεί να θεωρείται κάποιος Master of Science αν δεν έχει προάγει την έρευνα (papers, conferences, workshops, etc) στον τομέα του.

Τα μπακαλίστικα με τις μονάδες, τα αφήνω στους μπακάληδες...

Έγω κάνει Master σε ενά από τα θεωρητικά καλύτερα/φημισμένα πανεπιστήμια της Αγγλίας και έχουν δει πολλά τα μάτια μου στο Νησί. Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν "Πώς μετατρέπεις την Παιδεία σε Εμπόριο τύπου Λαϊκής Αγοράς".

anon
27-10-11, 11:52
Έγω κάνει Master σε ενά από τα θεωρητικά καλύτερα/φημισμένα πανεπιστήμια της Αγγλίας και έχουν δει πολλά τα μάτια μου στο Νησί. Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν "Πώς μετατρέπεις την Παιδεία σε Εμπόριο τύπου Λαϊκής Αγοράς".

Mπορεί να σου φανει κουραστικό, αλλά πραγματικά θα ήθελα να μάθω αυτά που σκέφτεσαι, και το "Πώς μετατρέπεις την Παιδεία σε Εμπόριο τύπου Λαϊκής Αγοράς".

KLG
27-10-11, 15:29
Ότι γίνεται σε όλα τα οργανωμένα κράτη της Ευρώπης, εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Το Master έχει έμφυτη την έννοια της έρευνας κάτι που κατά κανόνα δεν γίνεται σε προπτυχιακό επίπεδο. Άρα, δεν μπορεί να θεωρείται κάποιος Master of Science αν δεν έχει προάγει την έρευνα (papers, conferences, workshops, etc) στον τομέα του.

Τα μπακαλίστικα με τις μονάδες, τα αφήνω στους μπακάληδες...

Έγω κάνει Master σε ενά από τα θεωρητικά καλύτερα/φημισμένα πανεπιστήμια της Αγγλίας και έχουν δει πολλά τα μάτια μου στο Νησί. Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν "Πώς μετατρέπεις την Παιδεία σε Εμπόριο τύπου Λαϊκής Αγοράς".

Aυτό δεν είναι κρυφό... και ο κόσμος που αγοράζει τα συγκεκριμένα προϊοντα το γνωρίζει. Αν δεν το γνωρίζει, τότε κάνει κάτι λάθος. Αν απευθύνεις την ερωτηση "Γιατί κανεις μεταπτυχιακό ?(στην Αγγλία, Ελλάδα ή αλλου)", το 80% θα σου πει οτι το κανει ειτε για να βρει καλύτερη δουλεια, ειτε για να βρει δουλεια. Οι μεταπτυχιακές σπουδές έχουν ταυτιστεί απολυτα με την επαγγελματική αποκατάσταση, ακόμα και σε χωρες που δεν ειναι εμπορευμα (χώρες χωρίς ή με συμβολικά διδακτρα). Λογικό δεν ειναι στις χωρες που υπάρχουν διδακτρα να ειναι το MSc εκπαιδευτικό προϊον? Κάποιος που σκάει τωρα 10κ, και παλιότερα 3.5κ + 15κ-30κ κόστος ζωής, λογικό δεν είναι να ζητάει κάποιου είδους αποσβεση απο την επενδυση του? Και αυτή η αποσβεση ερχεται μόνο απο μεταπτυχιακές σπουδες τύπου ΗΒ, μαζική παραγωγή και μαζική καταναλωση με premium για τα μοδάτα αντικείμενα στα μοδάτα πανεπιστήμια, είτε αυτή η μόδα εχει σχέση με το πραγματικό επίπεδο του ιδρύματος / προγραμματος, είτε οχι.

Αυτά είναι αυτονόητα και καλό θα ηταν να τα γνωρίζει ο κόσμος που ετοιμάζεται για σπουδες στο εξωτερικό και να μην έχει αυταπάτες. Αν κάποιος θελει "έρευνα (papers, conferences, workshops, etc)" που λεει ο tolis, να επιλέξει καποιο άλλο προγραμμα, και οχι MSc, MEng, MA. Στην Αγγλία μπορει να διαλεξει MRes (αν και αυτα έχουν τυποποιηθει) ή MPhil. Το δευτερο μαλιστα οδηγεί και σε διδακτορικό σε πολλα προγραμματα.

Δεν εχει νόημα να διαλεγεις ενα πτυχίο που ειναι προϊον, και μετά να το καταγγέλεις σαν προϊον και οχι γνωση. Αν και ακόμα και αν διαλέξεις τον δρόμο έρευνα (papers, conferences, workshops, etc) θα διαπιστώσεις οτι και εκεί έχουμε να κανουμε με προιοντα. Οταν κάποιος σε πληρώνει για να κάνεις ερευνα, λίγο πολύ εχεις περιορισμούς. Αν θες να κανεις κουμμάντο στον εαυτό σου, είτε γίνεσαι ο καλύτερος, είτε αγοράζεις το "δικαίωμα" και αυτοχρηματοδοτήσε.

megahead13
27-10-11, 16:22
Ότι γίνεται σε όλα τα οργανωμένα κράτη της Ευρώπης, εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Το Master έχει έμφυτη την έννοια της έρευνας κάτι που κατά κανόνα δεν γίνεται σε προπτυχιακό επίπεδο. Άρα, δεν μπορεί να θεωρείται κάποιος Master of Science αν δεν έχει προάγει την έρευνα (papers, conferences, workshops, etc) στον τομέα του.
Πιστεύω ότι μιλάμε για taught masters τα οποία δεν έχουν σχέση με αυτό που λες. Μπορεί να έχουν λίγο από έρευνα σε εργασίες και πτυχιακές (και λογικά γιατί είσαι ένα βήμα πριν το διδακτορικό), αλλά όχι ότι πας να παράγεις έρευνα ή να την προάγεις στο βαθμό που λες. Είναι Taught Masters. Όχι Mphil ή Phd. Επίσης δε χρειάζεται να έχεις ένα οποιοδήποτε Master (MSc, MEng, MA) για να γράψεις ένα journal paper ή conference paper ή μη μου πεις πως όλοι οι MSc του πλανήτη έχουν και δημοσιεύσεις (για να μην αναφέρω τώρα παραδείγματα ανθρώπων που έχουν πραγματικά παράγει έρευνα χωρίς μία δημοσίευση με ένα βασικό BSc). Έπειτα τι paper θα είναι αυτό;; Ένα survey; Μια δημοσίευση πάνω σε κάποιες μετρήσεις; Ένας καινούργιος αλγόριθμος ή μεθοδος ή framework; (για να μη μιλήσω για κάτι papers που έχω δει που δεν κάνουν ούτε για να τυλίγεις παστό μπακαλιάρο). Κι εγώ προσπαθώ να δημοσιεύσω 2 papers από την πτυχιακή του MSc μου, αλλά σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι προάγω την έρευνα στον τομέα μου (ίσως ένα πάρα πολύ πολύ μικρό λιθαράκι, αλλά μέχρι εκεί).


Τα μπακαλίστικα με τις μονάδες, τα αφήνω στους μπακάληδες...
Ναι, ενώ εμείς που δεν είμαστε μπακάληδες, ε;;


Έγω κάνει Master σε ενά από τα θεωρητικά καλύτερα/φημισμένα πανεπιστήμια της Αγγλίας και έχουν δει πολλά τα μάτια μου στο Νησί. Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν "Πώς μετατρέπεις την Παιδεία σε Εμπόριο τύπου Λαϊκής Αγοράς".
Ενώ στα Ελληνικά "ακαδημαϊκά" ιδρύματα ο τίτλος είναι "Πώς ξεχαρβαλώνεις την Παιδεία και την Έρευνα":

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=304872
http://www.youtube.com/watch?v=VJsHSXsKa00

Λοιπόν, έλεος με τα ισοπεδωτικά. Την κουβέντα αυτή την έχω κάνει πολλάκις εδώ μέσα πριν πολύ, πολύ καιρό και βαριέμαι να επαναλαμβάνω τα ίδια. Είμαστε και off-topic. Για τα της παιδείας υπάρχει σχετικό θέμα: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37466

ΥΓ Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον ΚαΛαϊΤζή.

thama
29-10-11, 14:23
Ας αναφερθώ λίγο στο θέμα με τα διδακτορικά εντός και εκτός Ελλάδος: Είναι καθαρά θέμα του ίδιου του ατόμου, του επιβλέποντα και της τριμελούς επιτροπής του ΥΔ.
Αν ο επιβλέποντας δώσει την άδεια για την λήψη του διδακτορικού και τα υπόλοιπα 2 μέλη της τριμελούς συμφωνήσουν, τότε ο ΥΔ παρουσιάζει. Στην περίπτωση αυτή, δύσκολα δεν παίρνει το διδακτορικό. Άρα και το πόσο καλό είναι το διδακτορικό εξαρτάται από τον ίδιο τον επιβλέποντα.
Έτσι έχω δει επιβλεποντες να ξεκαθαρίζουν: Χρειάζεται 3 journals ΙΕΕΕ ή άλλο, με IF > 1, σε όλα πρώτο όνομα, κ όχι survey. Άλλοι συμβιβάζονταν με 2 εκ των οποίων μέχρι 1 survey, άλλοι θέλανε απλά 1-2 conference publications σε "καλά "συνέδρια κοκ.
Από την άλλη, υπάρχουν και θέματα τύπου ΠΕΝΕΔ ή ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ή κάτι παρόμοιο, που χρηματοδοτούν το διδακτορικό από την αρχή του μέχρι τη λήξη του και καθορίζουν μέγιστη διάρκεια περί τα 3-5 χρόνια, με διάφορες επιπλοκές σε περίπτωση μη οκοκλήρωσης του διδακτορικού στον προβλεπόμενο χρόνο. Οι επιβλέποντες, για να τις αποφύγουν, οδηγούν στην πρόωρη λήψη των πτυχίων αυτών.

Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά, αυτά χωρίζονται τυπικά σε 2 κύκλους: Τον κύκλο των μαθημάτων και τον κύκλο της ερευνητικής εργασίας. Και πάλι εδώ έχουμε παρόμοια θέματα με τα διδακτορικά μετά τη λήψη του θέματος. Όμως, στο σημείο αυτό έχω δει και θέματα τα οποία είναι εξαιρετικά "απλά" για να χαρακτηριστούν "ερευνητική εργασία". Κι εδώ πάλι, μεγάλο μέρος της ευθύνης υπάρχει στους επιβλέποντες.

DreamAxe
31-10-11, 22:34
Τι διαδικασίες/χαρτιά χρειάζεται κανείς για να δουλέψει και να μετοικήσει μόνιμα σε χώρα της Ε.Ε.?

dhatz
31-10-11, 22:41
... όσοι προλαβαίνουν, πριν την έξοδο από το Ευρώ και την επιστροφή στη δεκαετία του 1950 ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.