PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
31-10-11, 22:56
Τι διαδικασίες/χαρτιά χρειάζεται κανείς για να δουλέψει και να μετοικήσει μόνιμα σε χώρα της Ε.Ε.?

Εξαρτάται από τη χώρα.
Στην Ισπανία δε χρειάζεται τίποτα. Στη Γερμανία πρέπει απλά να πας να καταγραφείς στο Burgeramt, δηλαδή να τους πεις «γειά σας, ήρθα». Στην Ελβετία υποτίθεται ότι χρειάζεται να λάβεις άδεια εργασίας, αλλά λόγω των διμερών συμφωνιών Ελβετίας-Ε.Ε. η έκδοσή της είναι 100% τυπική διαδικασία (μπορείς να ξεκινήσεις δουλειά από τη στιγμή που θα σταλεί η αίτηση μιας και η Ελβετία δεν έχει δικαίωμα να απορρίψει πολίτη της Ε.Ε.).

DreamAxe
31-10-11, 23:08
Εξαρτάται από τη χώρα.
Στην Ισπανία δε χρειάζεται τίποτα. Στη Γερμανία πρέπει απλά να πας να καταγραφείς στο Burgeramt, δηλαδή να τους πεις «γειά σας, ήρθα». Στην Ελβετία υποτίθεται ότι χρειάζεται να λάβεις άδεια εργασίας, αλλά λόγω των διμερών συμφωνιών Ελβετίας-Ε.Ε. η έκδοσή της είναι 100% τυπική διαδικασία (μπορείς να ξεκινήσεις δουλειά από τη στιγμή που θα σταλεί η αίτηση μιας και η Ελβετία δεν έχει δικαίωμα να απορρίψει πολίτη της Ε.Ε.).

Πρέπει να έχεις δουλειά απο πριν (όπως γίνεται με την πρόσληψη στις ΗΠΑ που σε καλούν) ή μπορείς να πας απλά με την ταυτότητά σου όπως θα πήγαινες σαν "τουρίστας" και να μείνεις εκεί όσο ψάχνεις για δουλειά?*

*(στην περίπτωση της γερμανίας + την καταγραφή απο το Burgeramt)

lewton
01-11-11, 00:24
Πρέπει να έχεις δουλειά απο πριν (όπως γίνεται με την πρόσληψη στις ΗΠΑ που σε καλούν) ή μπορείς να πας απλά με την ταυτότητά σου όπως θα πήγαινες σαν "τουρίστας" και να μείνεις εκεί όσο ψάχνεις για δουλειά?*

*(στην περίπτωση της γερμανίας + την καταγραφή απο το Burgeramt)
Μπορείς να πας ως τουρίστας και να ψάχνεις για δουλειά.
Αν θέλεις, μπορείς να γραφτείς στο Burgeramt και πριν βρεις δουλειά. Δε σε υποχρεώνει κανείς. Αλλά θα πρέπει να γραφτείς με το που θα ξεκινήσεις.
Το Burgeramt είναι κάτι που θα έπρεπε να έχουμε και εμείς. Δεν ασχολείται μόνο με τους ξένους, αλλά και κάθε Γερμανός είναι υποχρεωμένος να είναι γραμμένος στο Burgeramt της περιοχής του και όταν μετακομίζει να τους ενημερώνει. Έτσι το κράτος ξέρει ποια είναι η επίσημη διεύθυνσή σου και επίσης δεν έχουν φαινόμενα τύπου να λαμβάνεις ειδοποιήσεις στην παλιά σου διεύθυνση, να τις χάνεις και να σου ρίχνουν πρόστιμα.

Τα παραπάνω ισχύουν αν πας για μισθωτός.
Αν πας για ελεύθερος επαγγελματίας (από υδραυλικός μέχρι να ανοίξεις κομμωτήριο) ισχύουν όλες οι τυπικές υποχρεώσεις που ισχύουν για τους Γερμανούς, δηλαδή άδειες, διπλώματα, και δεν ξέρω τι άλλο είναι 100% όπως τα απαιτεί ο νόμος για έναν Γερμανό.

SchumiGr1985
01-11-11, 19:03
@Lewton: Οταν ησουν Βερολινο, δυσκολευτηκες καθολου με την ευρεση κατοικιας?

lewton
01-11-11, 20:37
@Lewton: Οταν ησουν Βερολινο, δυσκολευτηκες καθολου με την ευρεση κατοικιας?

Όχι τρελά.
Στο wg-gesucht.de κοίτα, έχει και για sub-renting δωματίου (πιο πρακτικό και οικονομικό) αλλά και studios.

SchumiGr1985
04-11-11, 00:36
Εγω ημουν τυχερος, βρηκα μεσα σε 1 μηνα.Υπαρχουν αλλοι που κανουν 1.5 και 2 μηνες για να βρουν και γενικα εχει αγριεψει πολυ η κατασταση με τα σπιτια και ειδικα για μας που ειμαστε Ελληνες.Σε ρωτησα μηπως τυχον ηξερες κατι περα απτα συνηθισμενα (wg-gesucht, immobilien κλπ) γιατι πρεπει να μετακομισω......ανυγουεη θενξ!

chat1978
10-11-11, 18:41
Να ρωτήσω για όσους έφυγαν.
Στην Ελλάδα τι πρέπει να κάνεις μόλις βρεις δουλειά?
Εφορίες, ασφαλιστικά ταμεία, τράπεζες κτλ κτλ

siesta
10-11-11, 19:49
Να ρωτήσω για όσους έφυγαν.
Στην Ελλάδα τι πρέπει να κάνεις μόλις βρεις δουλειά?
Εφορίες, ασφαλιστικά ταμεία, τράπεζες κτλ κτλ

Να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού. Εάν όντως είσαι (υπάρχουν μερικοί που δουλεύουν σε ΕΕ χωρίς να θεωρούνται μόνιμοι κατοικοι εκεί - δεν ξερω πώς γίνεται αυτό).

Αυτά ως προς την εφορία. Για ασφαλ. ταμεία δεν ξέρω, ρώτα εκεί οπου βρισκεσαι, γενικώς σε χώρα της ΕΕ (αλλά και κάποιες αλλες, όπως Καναδάς ΗΠΑ) μεταφέρεις ένσημα και καθε αλλο αποδ. ασφαλισεως εκεί. Εάν πας αλλού ξανα μανά κ.ο.κ.

Τράπεζες τι εννοείς; :hmm:

chat1978
10-11-11, 21:36
Να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού. Εάν όντως είσαι (υπάρχουν μερικοί που δουλεύουν σε ΕΕ χωρίς να θεωρούνται μόνιμοι κατοικοι εκεί - δεν ξερω πώς γίνεται αυτό).

Αυτά ως προς την εφορία. Για ασφαλ. ταμεία δεν ξέρω, ρώτα εκεί οπου βρισκεσαι, γενικώς σε χώρα της ΕΕ (αλλά και κάποιες αλλες, όπως Καναδάς ΗΠΑ) μεταφέρεις ένσημα και καθε αλλο αποδ. ασφαλισεως εκεί. Εάν πας αλλού ξανα μανά κ.ο.κ.

Τράπεζες τι εννοείς; :hmm:
Φαντάζομαι, εννοείς πας μητρώο εφορίας και κάνεις Μ1.
Ασφαλιστικά ταμεία εννοούσα αν χρειάζεται πχ κάτι το ΙΚΑ, εκτός από την κάρτα ασθενείας που έχω βγάλει.
Για τις τράπεζες ρωτάω αν πρέπει να ξέρουν ότι μένω εξωτερικό. Αν αλλάζει κάτι για αυτές...

siesta
10-11-11, 21:44
Φαντάζομαι, εννοείς πας μητρώο εφορίας και κάνεις Μ1.
Ασφαλιστικά ταμεία εννοούσα αν χρειάζεται πχ κάτι το ΙΚΑ, εκτός από την κάρτα ασθενείας που έχω βγάλει.
Για τις τράπεζες ρωτάω αν πρέπει να ξέρουν ότι μένω εξωτερικό. Αν αλλάζει κάτι για αυτές...
Δεν καταλαβαίνω την σχέση που έχεις, δεν είσαι ασφαλισμένος εκεί που μένεις;
Οι τράπεζες οι ελληνικές δεν νομιζω να νοιάζονται και πολύ. Εκτός αν θέλεις να λαμβάνεις αλληλογραφία ή τίποτε άλλο. Διαφορετικά στην εποχή του online banking...

chat1978
10-11-11, 22:58
Δεν καταλαβαίνω την σχέση που έχεις, δεν είσαι ασφαλισμένος εκεί που μένεις;
Οι τράπεζες οι ελληνικές δεν νομιζω να νοιάζονται και πολύ. Εκτός αν θέλεις να λαμβάνεις αλληλογραφία ή τίποτε άλλο. Διαφορετικά στην εποχή του online banking...

Θα είμαι. Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω. Ποτέ δεν ξέρεις.
Οκ και για την τράπεζες.

chat1978
11-11-11, 12:30
Υπάρχει μια πιθανότητα εργασίας στην Ελβετία/Ζυρίχη. Το έχω ψάξει λίγο το θέμα έμμεσα και άμεσα αλλά έχω κάποιες απορίες.


Βλέπω ότι Ελβετία έχει 45ώρο? Ισχύει παντού γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα.
Είδα ότι το σύστημα υγείας είναι ιδιωτικό και δεν καλύπτεται από το κράτος. Προσωπικά με τρομάζει λίγο αυτό γιατί φέρνει λίγο προς Αμερικανικό καπιταλο όλα ιδιωτικά. Θα μου πεις και στην υπόλοιπη Ευρώπη, όλα προς εκεί κινούνται. Μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για αυτό;
Το κόστος αυτοκινήτου. Σκέφτομαι να μεταφέρω το δικό μου, ένα 2004 μοντέλο 1.4. Είδα για μια κάρτα για τους αυτοκινητοδρόμους και είδα ότι πρέπει να πληρώσεις πάρκινγκ στην πολυκατοικία ή στο κράτος όπου και να μένεις.

sonic
11-11-11, 12:54
Μην πάρεις αυτοκίνητο στην Ελβετία, θα μπορείς να πάρεις από εκεί φτηνά, και δεν θα έχεις να το περάσεις από τα ΚΤΕΟ τους και δεν ξέρω τι άλλο.

chat1978
11-11-11, 13:18
Μην πάρεις αυτοκίνητο στην Ελβετία, θα μπορείς να πάρεις από εκεί φτηνά, και δεν θα έχεις να το περάσεις από τα ΚΤΕΟ τους και δεν ξέρω τι άλλο.

Ναι αλλά δεν θέλω να δώσω τέτοιο κεφάλαιο τώρα. Μακροπρόθεσμα ναι αλλά τώρα δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία.

siesta
11-11-11, 15:34
Υπάρχει μια πιθανότητα εργασίας στην Ελβετία/Ζυρίχη. Το έχω ψάξει λίγο το θέμα έμμεσα και άμεσα αλλά έχω κάποιες απορίες.


Βλέπω ότι Ελβετία έχει 45ώρο? Ισχύει παντού γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα.
Είδα ότι το σύστημα υγείας είναι ιδιωτικό και δεν καλύπτεται από το κράτος. Προσωπικά με τρομάζει λίγο αυτό γιατί φέρνει λίγο προς Αμερικανικό καπιταλο όλα ιδιωτικά. Θα μου πεις και στην υπόλοιπη Ευρώπη, όλα προς εκεί κινούνται. Μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για αυτό;
Το κόστος αυτοκινήτου. Σκέφτομαι να μεταφέρω το δικό μου, ένα 2004 μοντέλο 1.4. Είδα για μια κάρτα για τους αυτοκινητοδρόμους και είδα ότι πρέπει να πληρώσεις πάρκινγκ στην πολυκατοικία ή στο κράτος όπου και να μένεις.


Μην σε απασχολούν αυτά, αν βρήκες δουλειά στην Ζυρίχη φύγε χθες και θα τα βρεις στην πορεία.

42 ώρες νομίζω πως είναι στην Ελβετία.

Το σύστημα υγείας τι σε τρομάζει; Και δημόσιο νά είναι πάλι εσύ το πληρώνεις. Εάν παίζουν πολλές ασφαλιστικές ενημερώσου για τις παροχές (συνήθως στα οδοντιατρικά διαφέρουν)

Αν το αυτοκίνητο είναι σε καλή κατάσταση πάρ' το. Να ενημερωθείς ωστόσο τι χρειάζεται, αν θέλεις να το κρατήσεις πολύ εκεί.

Λίγο τα γερμανικά τους είναι μάπα, να φανταστείς στην γερμ. τιβι όταν μιλά ελβετός βάζουν από κάτω υποτίτλους (γερμανόφωνη διάλεκτος..:lol:)

ΥΓ: συμβουλή εκ πείρας. Εάν δεν ξέρεις γερμανικά φρόντισε να μάθεις. Είναι μια καλή ευκαρία που θα σού ανοίξει δρόμους επαγγελματικούς.

SchumiGr1985
11-11-11, 16:02
Υπάρχει μια πιθανότητα εργασίας στην Ελβετία/Ζυρίχη. Το έχω ψάξει λίγο το θέμα έμμεσα και άμεσα αλλά έχω κάποιες απορίες.


Βλέπω ότι Ελβετία έχει 45ώρο? Ισχύει παντού γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα.
Είδα ότι το σύστημα υγείας είναι ιδιωτικό και δεν καλύπτεται από το κράτος. Προσωπικά με τρομάζει λίγο αυτό γιατί φέρνει λίγο προς Αμερικανικό καπιταλο όλα ιδιωτικά. Θα μου πεις και στην υπόλοιπη Ευρώπη, όλα προς εκεί κινούνται. Μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για αυτό;
Το κόστος αυτοκινήτου. Σκέφτομαι να μεταφέρω το δικό μου, ένα 2004 μοντέλο 1.4. Είδα για μια κάρτα για τους αυτοκινητοδρόμους και είδα ότι πρέπει να πληρώσεις πάρκινγκ στην πολυκατοικία ή στο κράτος όπου και να μένεις.


Βρηκες δουλεια Ζυριχη και ακομα το ψαχνεις??? Επρεπε να ειχες ηδη φυγει.Για τις αποριες σου:

1) Τυπικα ειναι 42ωρο αλλα οταν μιλαμε για ιδιωτικο τομεα ισχυει ο,τι εχεις συμφωνησει.Ναι ξερω, δεν ειναι νομιμο μπλα μπλα μπλα αλλα υπαρχουν πολλες εταιρειες στην Ευρωπη των οποιων οι υπαλληλοι δουλευουν παραπανω.Εννοειται οτι στο λενε απο την αρχη, εννοειται οτι τα πληρωνεσαι και μαλιστα αδρα.
2) Εαν πας Ζυριχη και σε τρομαζει ο καπιταλισμος, σε λαθος χωρα εισαι.Εχει και κρατικη ασφαλιση, αλλα απ οτι εχω ακουσει δεν ειναι κ κατι το ιδιαιτερο και ο περισσοτερος κοσμος κανει ιδιωτικη.Αυτο που ειναι πανακριβο ειναι η οδοντιατρικη περιθαλψη.Ειλικρινα συμφερει να γυρνας Ελλαδα μονο για τα δοντια σου.
3)Η γνωμη μου ειναι να πας πρωτα χωρις, να προσαρμοστεις λιγο να δεις τι παιζει και μετα αποφασιζει.Η καλυτερη επιλογη ειναι να το πουλησεις και να παρεις εκει τζαμπα καθοτι οι τιμες ειναι χωμα..Ενδεικτικα αναφερω αγγελια ενος ζευγαριου στην Ζυριχη, Golf 2008 2.800cc, 8.500e.Φανταζομαι τα 14αρια θα τα δινουν δωρο με τις Toblerone...Αυτο που διαβασες για τα παρκινγ ισχυει, καθε διαμερισμα εχει δικη του θεση παρκινγ την οποια φυσικα την πληρωνεις.

Τι δουλεια εχεις βρει?
Ελπιζω η επομενη απαντηση σου να ειναι απο Ζυριχη.

chat1978
11-11-11, 16:07
Μην σε απασχολούν αυτά, αν βρήκες δουλειά στην Ζυρίχη φύγε χθες και θα τα βρεις στην πορεία.

42 ώρες νομίζω πως είναι στην Ελβετία.

Το σύστημα υγείας τι σε τρομάζει; Και δημόσιο νά είναι πάλι εσύ το πληρώνεις. Εάν παίζουν πολλές ασφαλιστικές ενημερώσου για τις παροχές (συνήθως στα οδοντιατρικά διαφέρουν)

Αν το αυτοκίνητο είναι σε καλή κατάσταση πάρ' το. Να ενημερωθείς ωστόσο τι χρειάζεται, αν θέλεις να το κρατήσεις πολύ εκεί.

Λίγο τα γερμανικά τους είναι μάπα, να φανταστείς στην γερμ. τιβι όταν μιλά ελβετός βάζουν από κάτω υποτίτλους (γερμανόφωνη διάλεκτος..:lol:)

ΥΓ: συμβουλή εκ πείρας. Εάν δεν ξέρεις γερμανικά φρόντισε να μάθεις. Είναι μια καλή ευκαρία που θα σού ανοίξει δρόμους επαγγελματικούς.
Βασικά έχω να επιλέξω αν όλα πάνε καλά μεταξύ Ελβετίας και Βελγίου.
Έβαλα τα νούμερα κάτω και σαν λεφτά μετά την φορολογία συνολικά, ιατροφαρμακευτική, στέγαση και αυτοκίνητο μου μένουν τα ίδια. Αλλά στην Ελβετία είναι όλα ακριβότερα, συνεπώς σαν αγοραστική δύναμη θα έχω μικρότερη. Δεν κυνηγάω τα λεφτά, αλλά είναι κάτι που με απασχολεί γιατί αρχικά τουλάχιστον θα πρέπει να συντηρήσω και δεύτερο άτομο που δεν θα βρει το ίδιο εύκολα δουλειά με μένα. Αυτό που κοιτάζω είναι βασικά η αναλογία του τι μένει μετά από όλα τα παραπάνω πάγια έξοδα σε σχέση με το κόστος ζωής στην κάθε χώρα. Έχω καταλάβει ότι το κόστος σουπερμαρκετ έχει εξισωθεί αλλά κάποιες διαφορές υπάρχουν.

Από την άλλη αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η Ελβετία είναι εκτός ευρωζώνης που την βλέπω γενικώς να ζορίζεται και ότι σαν χώρα φαίνεται σαφώς πιο όμορφη.
Διάβασα βέβαια ότι οι ντόπιοι είναι κάπως "περίεργοι", αλλά έχει και αρκετούς ξένους συνεπώς αυτό δεν θα είναι πρόβλημα.

sonic
11-11-11, 16:11
Η Ελβετία είναι τέλεια, μην το συζητάς.

chat1978
11-11-11, 16:12
Βρηκες δουλεια Ζυριχη και ακομα το ψαχνεις??? Επρεπε να ειχες ηδη φυγει.Για τις αποριες σου:

1) Τυπικα ειναι 42ωρο αλλα οταν μιλαμε για ιδιωτικο τομεα ισχυει ο,τι εχεις συμφωνησει.Ναι ξερω, δεν ειναι νομιμο μπλα μπλα μπλα αλλα υπαρχουν πολλες εταιρειες στην Ευρωπη των οποιων οι υπαλληλοι δουλευουν παραπανω.Εννοειται οτι στο λενε απο την αρχη, εννοειται οτι τα πληρωνεσαι και μαλιστα αδρα.
2) Εαν πας Ζυριχη και σε τρομαζει ο καπιταλισμος, σε λαθος χωρα εισαι.Εχει και κρατικη ασφαλιση, αλλα απ οτι εχω ακουσει δεν ειναι κ κατι το ιδιαιτερο και ο περισσοτερος κοσμος κανει ιδιωτικη.Αυτο που ειναι πανακριβο ειναι η οδοντιατρικη περιθαλψη.Ειλικρινα συμφερει να γυρνας Ελλαδα μονο για τα δοντια σου.
3)Η γνωμη μου ειναι να πας πρωτα χωρις, να προσαρμοστεις λιγο να δεις τι παιζει και μετα αποφασιζει.Η καλυτερη επιλογη ειναι να το πουλησεις και να παρεις εκει τζαμπα καθοτι οι τιμες ειναι χωμα..Ενδεικτικα αναφερω αγγελια ενος ζευγαριου στην Ζυριχη, Golf 2008 2.800cc, 8.500e.Φανταζομαι τα 14αρια θα τα δινουν δωρο με τις Toblerone...Αυτο που διαβασες για τα παρκινγ ισχυει, καθε διαμερισμα εχει δικη του θεση παρκινγ την οποια φυσικα την πληρωνεις.

Τι δουλεια εχεις βρει?
Ελπιζω η επομενη απαντηση σου να ειναι απο Ζυριχη.
Σε ευχαριστώ.
Όπως είπα ακόμα δεν είναι σίγουρα και πιέζομαι γιατί η προσφορά του Βελγίου λήγει Δευτέρα. Τρέχουμε λίγο τις συνεντεύξεις σήμερα μέσω skype, αλλά δυστυχώς δεν θα μπορέσω να περάσω πρώτα από εκεί όπως ήθελαν και θα ήθελα.
Για το είδος της δουλειάς θα σου στείλω πμ γιατί δεν θέλω να το γράψω δημόσια.
Όσον αφορά το αυτοκίνητο, δυστυχώς αυτό Ελλάδα δύσκολα θα πουληθεί λόγω των καταστάσεων. Από ότι κατάλαβα δεν θα πληρώσω κάποιο φόρο εισαγωγής. Συνεπώς αρχικά λέω να το βάλω καράβι και να το ανεβάσω, γιατί και στην Ελλάδα πάει ένα 1000 το χρόνο πάγια έξοδα για να κάθεται.
Αν κατάλαβα καλά δεν πολύ χρειάζεται, αλλά αν θες να γυρίσεις και λίγο την χώρα και τριγύρω νομίζω θα είναι χρήσιμο. Ίσως βέβαια να είμαι και πολύ επηρεασμένος από Ελλάδα.

SchumiGr1985
11-11-11, 16:16
Για να σου βγαινουν τα ιδια πρεπει ο μισθος του Βελγιου να ειναι αρκετα υψηλοτερος....Η φορολογια στην Ελβετια ειναι εξαιρετικα μικρη (με επιφυλαξη λεω 4%) και το μονο που ειναι πραγματικα ακριβο ειναι το σπιτι.Μπορεις ομως να νοικιασεις φτηνοτερα εαν δεν εισαι στο κεντρο της Ζυριχης.Ειδικα εαν εχεις και αμαξι, δν τιθεται θεμα...Το οτι ειναι εκτος ΕΕ ειναι παρα πολυ καλο, διοτι αυτη την στιγμη η ΕΕ υποφερει.Ειναι μια αυτονομη, αυταρκης, ομορφη, κραταια και πλουσια χωρα, με αρκετη δοση ρατσισμου βεβαιως.Αλλα αυτο υπαρχει παντου στην Ευρωπη, οποτε απλα παραβλεψε το.

chat1978
11-11-11, 16:23
Για να σου βγαινουν τα ιδια πρεπει ο μισθος του Βελγιου να ειναι αρκετα υψηλοτερος....Η φορολογια στην Ελβετια ειναι εξαιρετικα μικρη (με επιφυλαξη λεω 4%) και το μονο που ειναι πραγματικα ακριβο ειναι το σπιτι.Μπορεις ομως να νοικιασεις φτηνοτερα εαν δεν εισαι στο κεντρο της Ζυριχης.Ειδικα εαν εχεις και αμαξι, δν τιθεται θεμα...Το οτι ειναι εκτος ΕΕ ειναι παρα πολυ καλο, διοτι αυτη την στιγμη η ΕΕ υποφερει.Ειναι μια αυτονομη, αυταρκης, ομορφη, κραταια και πλουσια χωρα, με αρκετη δοση ρατσισμου βεβαιως.Αλλα αυτο υπαρχει παντου στην Ευρωπη, οποτε απλα παραβλεψε το.

Σε αυτό με το φόρο θα διαφωνήσω. Μπορεί ο ίδιος ο φόρος να είναι μικρός, αλλά αν προσθέσεις συνολικά τα διάφορα που πρέπει να πληρώσεις όπως γίνεται και σε άλλες χώρες, το συνολικό ποσοστό ανεβαίνει στο 30%. Υπάρχει προειδοποίηση γενικώς για αυτό.
Και όπως λένε και στο ιντερνετ, ότι κερδίζεις με την μικρότερη φορολογία χάνεις λόγω ακρίβειας.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά τουλάχιστον με το breakdown που μου έστειλαν και όλα όσα έχω διαβάσει θα συμφωνήσω για την όχι χαμηλή φορολογία, για φυσικά πρόσωπα τουλάχιστον.

siesta
11-11-11, 16:36
Βασικά έχω να επιλέξω αν όλα πάνε καλά μεταξύ Ελβετίας και Βελγίου.
Έβαλα τα νούμερα κάτω και σαν λεφτά μετά την φορολογία συνολικά, ιατροφαρμακευτική, στέγαση και αυτοκίνητο μου μένουν τα ίδια. Αλλά στην Ελβετία είναι όλα ακριβότερα, συνεπώς σαν αγοραστική δύναμη θα έχω μικρότερη. Δεν κυνηγάω τα λεφτά, αλλά είναι κάτι που με απασχολεί γιατί αρχικά τουλάχιστον θα πρέπει να συντηρήσω και δεύτερο άτομο που δεν θα βρει το ίδιο εύκολα δουλειά με μένα. Αυτό που κοιτάζω είναι βασικά η αναλογία του τι μένει μετά από όλα τα παραπάνω πάγια έξοδα σε σχέση με το κόστος ζωής στην κάθε χώρα. Έχω καταλάβει ότι το κόστος σουπερμαρκετ έχει εξισωθεί αλλά κάποιες διαφορές υπάρχουν.

Από την άλλη αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η Ελβετία είναι εκτός ευρωζώνης που την βλέπω γενικώς να ζορίζεται και ότι σαν χώρα φαίνεται σαφώς πιο όμορφη.
Διάβασα βέβαια ότι οι ντόπιοι είναι κάπως "περίεργοι", αλλά έχει και αρκετούς ξένους συνεπώς αυτό δεν θα είναι πρόβλημα.

Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις το αντικείμενο και τι είναι καλύτερο από πλευράς καρριέρας. Πού αποδίδεις περισσότερο και τι σε ενδιαφέρει.

Οι Ελβετοί είναι τρομερά βαρετοί, αλλά και οι Βέλγοι δεν πάνε πίσω. Από την άλλη η Ελβετία είναι πολύ πιο όμορφη σαν φύση.

Η Ζυρίχη είναι διεθνής πόλη, οπότε μην σε απασχολεί το κοινωνικό, θα γνωρίσεις πολλές φυλές, σίγουρα, μάλλον καλύτερα από Βέλγιο ειδικά αν δεν είναι Βρυξέλλες.

Τα ενοίκια στην Ζυρίχη είναι φωτιά, δεν υπάρχουν σπίτια, θα πρέπει να μείνετε κάπου αρκετά παραέξω για φτηνότερα.

Το κόστος συντήρησης του αυτοκινήτου το έβαλες; Έχουν καλές συγκοινωνίες εκεί, μήπως δεν συμφέρει αρχικά; Δεν ξέρω πόσα θα βγάζεις, για να σού πω περισσότερα.

Last but not least, εάν σού αρέσει η φύση, σκέψου τι προτιμάς. Βουνά (Ελβετία) ή δάση (Βέλγιο ειδικά αν είναι κοντά στην Γερμανία).

Επίσης, η φορολογία πάει με τα Καντόνια, θα το ξέρεις φαντάζομαι

KLG
11-11-11, 16:40
Εκτός ευρω και ώπου να ναι...:lol: :lol:

Βασικά δεν νομιζω οτι μας ρωτάει τι να κανει, αλλα για το καθεστως σχετικά με τα φορολογικά.

chat1978
11-11-11, 16:43
Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις το αντικείμενο και τι είναι καλύτερο από πλευράς καρριέρας. Πού αποδίδεις περισσότερο και τι σε ενδιαφέρει.

Οι Ελβετοί είναι τρομερά βαρετοί, αλλά και οι Βέλγοι δεν πάνε πίσω. Από την άλλη η Ελβετία είναι πολύ πιο όμορφη σαν φύση.

Η Ζυρίχη είναι διεθνής πόλη, οπότε μην σε απασχολεί το κοινωνικό, θα γνωρίσεις πολλές φυλές, σίγουρα, μάλλον καλύτερα από Βέλγιο ειδικά αν δεν είναι Βρυξέλλες.

Τα ενοίκια στην Ζυρίχη είναι φωτιά, δεν υπάρχουν σπίτια, θα πρέπει να μείνετε κάπου αρκετά παραέξω για φτηνότερα.

Το κόστος συντήρησης του αυτοκινήτου το έβαλες; Έχουν καλές συγκοινωνίες εκεί, μήπως δεν συμφέρει αρχικά; Δεν ξέρω πόσα θα βγάζεις, για να σού πω περισσότερα.

Last but not least, εάν σού αρέσει η φύση, σκέψου τι προτιμάς. Βουνά (Ελβετία) ή δάση (Βέλγιο ειδικά αν είναι κοντά στην Γερμανία).

Γενικά το Βέλγιο είναι ωραίο μόνο προς νοτιοανατολικά των Βρυξελών. Το υπόλοιπο είναι πολύ flat και πολύ μονότονο. Αν έχω πραγματικά να επιλέξω, τότε με απόλυτο κριτήριο την φύση και ομορφιά θα έλεγα Ελβετία.

Η μετανάστευση για μένα είναι μεγάλο βήμα. Καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να στριμωχτούμε αρχικά με σκοπό κάτι καλύτερο μελλοντικά. Απλά προσπαθώ να καταλάβω όσο το δυνατόν περισσότερο το στρίμωγμα και τα τερτίπια. Στο Βέλγιο είμαι ήδη ένα μήνα και έχω στενούς φίλους εδώ. Από την άλλη για το Βέλγιο ακούγονται διάφορα ειδικά αν λογαριάσεις το ζόρια της ευρωζώνης.

siesta
11-11-11, 16:45
Από την άλλη για το Βέλγιο ακούγονται διάφορα ειδικά αν λογαριάσεις το ζόρια της ευρωζώνης.
Πήγαινε στην Κοπεγχάγη. Θα σού βρεί ο KLG πού έχει τα κονέ με την βασίλισσα :lol:

KLG
11-11-11, 16:46
Η κορωνα (το νομισμα :lol:) ειναι συνδεδεμένη στο ευρω... καλυτερα Ελβετία.... να κανει και καμια μπιζνα να τραβαει χρημα απο θειους και θειες στην Ελλαδα που θελουν να σωσουν τα εφαπαξ τους.

chat1978
11-11-11, 16:47
Πήγαινε στην Κοπεγχάγη. Θα σού βρεί ο KLG πού έχει τα κονέ με την βασίλισσα :lol:

Νόμιζα ότι ήταν Αγγλία αυτός!

KLG
11-11-11, 16:48
Νόμιζα ότι ήταν Αγγλία αυτός!

Οχι.. απο βασιλισσα σε βασιλισσα πηγαινω.. το τραβαει ο οργανισμός μου :p

siesta
11-11-11, 16:55
Η κορωνα (το νομισμα :lol:) ειναι συνδεδεμένη στο ευρω... καλυτερα Ελβετία.... να κανει και καμια μπιζνα να τραβαει χρημα απο θειους και θειες στην Ελλαδα που θελουν να σωσουν τα εφαπαξ τους.

Το ίδιο και το φράγκο. Τα παιξαν με την άνοδο που πήρε και δεν μπορούν να εξάγουν τίποτε

Όλοι στο Ευρώ θα καταλήξουν, ότι και να λενε

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 7 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Demelene, για δες εδω
http://www.ktipp.ch/service/steuerrechner/index.php
https://www.comparis.ch/steuern/quellensteuerrechner/quellensteuervergleich.aspx

lewton
12-11-11, 14:15
Να ΄μαι και ‘γω.
Έχω γυρίσει Γενεύη από το Σεπτέμβρη και ψάχνομαι για δουλειά, και αν και κάτι έχει ήδη βρεθεί εξακολουθώ το ψάξιμο και σήμερα είχα 3 συνεντεύξεις, οπότε συγχωράτε την καθυστέρηση. :)

Πάμε ένα-ένα.

1. Αυτοκίνητο: να το πάρεις μαζί. Καταρχάς το κόστος για να πετάξετε 2 άτομα είναι τρελό, ειδικά one-way. Οπότε αυτοκινητάκι.
Για τον πρώτο χρόνο δε χρειάζεται να το δηλώσεις. Έχεις λοιπόν 12 μήνες να τα βάλεις κάτω και να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Ο πρώην συγκάτοικός μου (Ιταλός) κράτησε το ιταλικό αυτοκινητό του 4 χρόνια ημι-παράνομα και δεν έπαθε τίποτα, οπότε ακόμα και αυτό παίζει σαν επιλογή αλλά συνιστώ να μην ξεπεράσεις το νόμιμο όριο των 12 μηνών.

1β. Θυμήσου ότι έχεις ένα χρόνο για να μετατρέψεις και την άδεια οδήγησης σε ελβετική. ;)

2. Φορολογία: 4% ΔΕΝ είναι. Λίγο ή πολύ παραπάνω.
Για την ακρίβεια όποιος σου πει ότι στην Ελβετία η φορολογία είναι Χ λέει ψέματα, επειδή η φορολογία ορίζεται σε επίπεδο καντονιών. Άρα παίζει από καντόνι σε καντόνι διαφορετικό ποσοστό, άσε που πάντα έχουν και διάφορες κλίμακες. Εκτός της φορολογίας από τον μικτό μισθό αφαιρούνται και τα contributions για κοινωνική ασφάλεια (όχι ασφάλιση υγείας, αυτό έρχεται μετά) καθώς φυσικά και τα contributions για το pension plan σου.
Στη χειρότερη περίπτωση θα χάνεις το 25% του μικτού μισθού αν μιλάμε για κάτω από 100 χιλιάδες ετησίως. Δες πόσα βγαίνει για το μισθό που σου έχουν προτείνει (θυμήσου ότι η πληρωμή μπορεί να είναι είτε σε 12 είτε σε 13 δόσεις).
Θέσε ως minimum τις 5 χιλιάδες φράγκα το μήνα. Με 5 χιλιάδες το μήνα ζείτε (όχι τρομερά άνετα, αλλά ζείτε). Δύο άτομα θα πληρώνετε γύρω στα 1500 φράγκα για το σπίτι και άλλα 700-800 φράγκα για ασφάλιση υγείας. Άντε να βάλω και λίγο παραπάνω, και να πάνε 2500 φράγκα σπίτι και υγεία. Σας μένουν λοιπόν τουλάχιστον 2500 φράγκα το μήνα, με τα οποία ναι, ζείτε.
Υπόψη ότι έβαλα σε όλα το χειρότερο σενάριο. Θεωρώ απίθανο να σου έχουν προτείνει μισθό που να βγαίνει λιγότερα από 5 χιλιάρικα το μήνα καθαρά.

3. Πάμε στην ασφάλιση υγείας, την και καλά καπιταλιστική.
Υπάρχει η υποχρεωτική ασφάλιση. Αυτή είναι πλήρως ρυθμισμένη από το κράτος, παρόλο που την αγοράζεις από ιδιωτική εταιρία. Επομένως οι παροχές είναι συγκεκριμένες και πληρώνεις σε όλες χοντρικά το ίδιο. Το σύστημα δουλεύει ως εξής: έχεις αποφασίσει ποιό είναι το franchise σου. Μέχρι εκείνο το ποσό κάθε χρόνο τα βάζεις όλα από την τσέπη σου. Από εκεί και πάνω είναι 90% η εταιρία και 10% εσύ, και όταν ξεπεραστεί ένα ακόμα όριο εσύ πια δεν πληρώνεις τίποτα. Μπορείς να επιλέξεις χαμηλό franchise (300 φράγκα) ή υψηλό (3000 φράγκα) ή κάτι ενδιάμεσο. Όσο υψηλότερο franchise βάλεις τόσο λιγότερο κοστίζει η ασφάλεια.
Πέραν αυτού παίζουν και μερικές ακόμα λεπτομέρειες, δηλαδή σε ένα γενικό πρόγραμμα πας σε όποιο νοσοκομείο θέλεις, αλλά μπορείς να πληρώνεις λίγο λιγότερα με αντάλλαγμα να πηγαίνεις πρώτα υποχρεωτικά σε γιατρό που θα συμφωνήσεις με την ασφαλιστική, και μετά να σε κατευθύνει αυτός (έτσι γλιτώνουν χρήματα).

3β. Μετά την υποχρεωτική και πλήρως ρυθμισμένη από το κράτος ασφάλιση (δε μπορεί να σε απορρίψει η ασφαλιστική ούτε να σε χρεώσει περισσότερα από το δημοσιευμένο τιμοκατάλογό της), παίζουν οι έξτρα επιλογές. Εκεί φυσικά έχουν δικαίωμα να κάνουν διακρίσεις.
Οι επιλογές μπορεί να είναι το να σε βάζουν σε private ή semi-private δωμάτιο αντί για κοινό, το να έχεις τη δυνατότητα να πας σε άλλο καντόνι για περίθαλψη (με τη γενική είσαι υποχρεωμένος να μείνεις εντός του καντονιού σου) etc.
Δηλαδή μιλάμε για ένα σύστημε εξίσου ελεγχόμενο από το κράτος με το ελληνικό, αλλά χωρίς τα κομματικα λαμόγια να ελέγχουν που πάνε τα λεφτά. Το προτιμώ. ;)

3γ. Για να δεις τιμές ενδεικτικά προτείνω 2 εταιρίες:
Helsana: η κλασική επιλογή των περισσότερων Ελβετών, ψιλοακριβή αλλά με καλή υποστήριξη
Assura: μάλλον η φθηνότερη από όλες, αλλά έχει προβλήματα όπως πχ ότι δεν λαμβάνουν τους λογαριασμούς καθώς σου έρχονται αλλά τους τους στέλνεις στο τέλος του χρόνου αφού τα έχεις ήδη πληρώσει όλα από την τσέπη σου και μετά σου δίνουν ο,τι κάνει να πάρεις. Αντίθετα στη Helsana στέλνεις τους λογαριασμούς όποτε θέλεις, και μάλιστα από τη στιγμή που θα ξεπεραστεί το franchise σου αυτοί πληρώνουν κατευθείαν το μερίδιό τους οπότε δεν είσαι αναγκασμένος να τα βάζεις από την τσέπη σου αν (χτύπα ξύλο) πάθεις κάτι βαρύ και κάτσεις 2-3 εβδομάδες σε νοσοκομείο.
Δες λοιπόν τις τιμές στα sites τους για να έχεις μια ιδέα.

3δ. Εσύ ως εργαζόμενος δε θα χρειάζεσαι ασφάλιση από ατυχήματα, αλλά το δεύτερο άτομο ναι (άρα θα πληρώνει λίγο παραπάνω). Για ατυχήματα σε καλύπτει υποχρεωτικά από το νόμο ο εργοδότης σου.
Δηλαδή μιλάμε για ένα σύστημε εξίσου ελεγχόμενο από το κράτος με το ελληνικό, αλλά χωρίς τα κομματικα λαμόγια να ελέγχουν που πάνε τα λεφτά. Το προτιμώ. ;)

3ε. Έλα με το καλό και τα λέμε και περισσότερο για ασφαλίσεις (από κοντά, μιας και θα πεταχτώ Ζυρίχη κάποια στιμή). Από τη στιγμή που θα εγκατασταθείς, έχεις νόμιμο περιθώριο 3 μηνών να είσαι ανασφάλιστος. Άρα εφόσον υπάρχει ασφάλιση στην Ελλάδα δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς και για αυτό. ;)

Α, και κάνε Βίβλο το σχόλιο του:

Μην σε απασχολούν αυτά, αν βρήκες δουλειά στην Ζυρίχη φύγε χθες και θα τα βρεις στην πορεία.
;)

chat1978
12-11-11, 22:17
1b δηλαδή δεν ισχύει το τελευταίο δίπλωμα για την ΕΕ σαν κάρτα που έβγαλα σε βάθος χρόνου?

Για το 2 στο breakdown έχει τα παρακάτω ποσοστά για το ετήσιο ποσό.
Το αρχικό ποσό είναι κάτω από 100Κ
Swiss Retirement Plan (AHV/IV/EO) 5,15%
Unemployment Insurance (ALV) 1,1%
Salary compensation Accident 1,5%
Salary compensation illness 0,29%
BVG Second pillar 4,9%

Αθροιστικά περίπου 15%
Μετά μου έβαλε 4200 την Ιατροφαρμακευτική.

Το αποτέλεσμα είναι ότι αυτό που περισσεύει για 12 κάνει κάτω από 5000 καθαρό μισθό. Φαντάζομαι σε καθαρά αναφέρεσαι σαν όριο?

Τα λέει σωστά το breakdown?

Για την κατοικία επίσης υπολογίζω μαζί με τα γκαράζ και τα πάγια έξοδα ένα διχίλιαρο. Υπό αυτές τις προϋποθέσεις το ποσό που μένει για κάθε μήνα είναι κάτι λιγότερο από το όριο που θέτεις και υποτίθεται σύμφωνα με τα λεγόμενα τους αλλά και της recruiter ο μισθός είναι εξαιρετικός.

Όπως είπα, αρχικά σίγουρα θα πρέπει να υποστηρίξω δύο άτομα.
σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

ΥΓ. Δεν βάζω το αρχικό ποσό γιατί δεν θέλω να το φανερώσω δημόσια.

siesta
12-11-11, 22:38
Για την κατοικία επίσης υπολογίζω μαζί με τα γκαράζ και τα πάγια έξοδα ένα διχίλιαρο. Υπό αυτές τις προϋποθέσεις το ποσό που μένει για κάθε μήνα είναι κάτι λιγότερο από το όριο που θέτεις και υποτίθεται σύμφωνα με τα λεγόμενα τους αλλά και της recruiter ο μισθός είναι εξαιρετικός.

Πολλά λες. Με 2000 μένεις σε 2,5άρι σε πολύ καλή περιοχή. Δεν νομίζω να θέλεις να ξεκινήσεις έτσι, ούτε έχει νόημα. Άλλωστε και οι μέτριες περιοχες στην Ζυρίχη καλές είναι.

Όπως έγραψα και παραπάνω καλύτερα να μείνεις παραέξω. Εφ' όσον θα εχεις αυτοκινητο θα σε συμφέρει από πολλές πλευρές, καθοτι θα γλυτώσεις τα μισα λεφτά και θα αποφύγεις τις φριχτές ταλαιπωρίες με την κίνηση μέσα στην πόλη (δεν φαντάζεσαι τι γίνεται ώρες αιχμής).

Δες κι εδώ
http://www.immoscout24.ch/IS24Web/_V2/List.aspx?cat=1&type=1&realty=1&extended=0&tab=0&sizefrom1=2&sizeto1=3&sizefrom2=40&sizeto2=80&radius=5&city=zurich&searchtext=zurich&country=1&page=1&total=64&wl=1&lng=en

ΤΟ δίπλωμα ΕΕ πρέπει να ισχύει, όπως διάβασα σε κάτι γερμανικά φόρα.

chat1978
12-11-11, 23:04
Πολλά λες. Με 2000 μένεις σε 2,5άρι σε πολύ καλή περιοχή. Δεν νομίζω να θέλεις να ξεκινήσεις έτσι, ούτε έχει νόημα. Άλλωστε και οι μέτριες περιοχες στην Ζυρίχη καλές είναι.

Όπως έγραψα και παραπάνω καλύτερα να μείνεις παραέξω. Εφ' όσον θα εχεις αυτοκινητο θα σε συμφέρει από πολλές πλευρές, καθοτι θα γλυτώσεις τα μισα λεφτά και θα αποφύγεις τις φριχτές ταλαιπωρίες με την κίνηση μέσα στην πόλη (δεν φαντάζεσαι τι γίνεται ώρες αιχμής).

Δες κι εδώ
http://www.immoscout24.ch/IS24Web/_V2/List.aspx?cat=1&type=1&realty=1&extended=0&tab=0&sizefrom1=2&sizeto1=3&sizefrom2=40&sizeto2=80&radius=5&city=zurich&searchtext=zurich&country=1&page=1&total=64&wl=1&lng=en

ΤΟ δίπλωμα ΕΕ πρέπει να ισχύει, όπως διάβασα σε κάτι γερμανικά φόρα.
Εγώ ότι έχω κοιτάξει το έχω κάνει από εδώ http://www.homegate.ch
Όταν λέτε έξω από Ζυρίχη αναφέρεστε σε περιπτώσεις όπως Baden?
Γιατί κοιτάζοντας το google maps βλέπω κάτι τουλάχιστον σε 1h commuting.

Εσείς τι θεωρείται φθηνότερο έξω από την Ζυρίχη? Σαν μια εκτίμηση για να δω και να τσεκάρω και αποστάσεις.

Η εργασία είναι στο κέντρο, και από ότι καταλαβαίνω το να κατέβω με αυτοκίνητο μέσα δεν θα είναι επιλογή. Από ότι είδα από το maps, δεν φαίνεται να υπάρχει πάρκινγκ στο κτίριο και η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα.

Δεν με πειράζουν οι συγκοινωνίες αλλά δεν μου αρέσει και το άπειρο commuting. Με βάση αυτό υπολόγισα 2000 για το σπίτι, συμπεριλαμβανομένων αυτών που στο site λέει addiniotal expenses και το κόστος για την θέση πάρκινγκ.

SchumiGr1985
12-11-11, 23:29
Ιατροφαρμακευτικη πως την εβγαλες 4200?

chat1978
12-11-11, 23:30
μου την έβαλε η recruiter στο breakdown

john dubi
13-11-11, 00:24
Εγώ ότι έχω κοιτάξει το έχω κάνει από εδώ http://www.homegate.ch
Όταν λέτε έξω από Ζυρίχη αναφέρεστε σε περιπτώσεις όπως Baden?
Γιατί κοιτάζοντας το google maps βλέπω κάτι τουλάχιστον σε 1h commuting.

Εσείς τι θεωρείται φθηνότερο έξω από την Ζυρίχη? Σαν μια εκτίμηση για να δω και να τσεκάρω και αποστάσεις.

Η εργασία είναι στο κέντρο, και από ότι καταλαβαίνω το να κατέβω με αυτοκίνητο μέσα δεν θα είναι επιλογή. Από ότι είδα από το maps, δεν φαίνεται να υπάρχει πάρκινγκ στο κτίριο και η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα.

Δεν με πειράζουν οι συγκοινωνίες αλλά δεν μου αρέσει και το άπειρο commuting. Με βάση αυτό υπολόγισα 2000 για το σπίτι, συμπεριλαμβανομένων αυτών που στο site λέει addiniotal expenses και το κόστος για την θέση πάρκινγκ.

Στη Ζυριχη για να βρεις διαμερισμα της προκοπης πρεπει να δωσεις γυρω στα 1900 με 2200 το μηνα. Με παρκινγκ και να εχει ασανσερ.
Το Baden δεν ειναι καθολου κακο. Για καθε μερα να πηγαινεις στο κεντρο της Ζυριχης με το αυτοκινητο και χωρις να εχεις παρκινγκ απ την εταιρια ξεχασε το.
Για κατοικια ψαξε επισης σε Uster,Winterthur αμα δεν βρισκεις κοντα στη πολη της Ζυριχης.

siesta
13-11-11, 00:28
Εγώ ότι έχω κοιτάξει το έχω κάνει από εδώ http://www.homegate.ch
Όταν λέτε έξω από Ζυρίχη αναφέρεστε σε περιπτώσεις όπως Baden?
Γιατί κοιτάζοντας το google maps βλέπω κάτι τουλάχιστον σε 1h commuting.

Εσείς τι θεωρείται φθηνότερο έξω από την Ζυρίχη? Σαν μια εκτίμηση για να δω και να τσεκάρω και αποστάσεις.

Η εργασία είναι στο κέντρο, και από ότι καταλαβαίνω το να κατέβω με αυτοκίνητο μέσα δεν θα είναι επιλογή. Από ότι είδα από το maps, δεν φαίνεται να υπάρχει πάρκινγκ στο κτίριο και η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα.

Δεν με πειράζουν οι συγκοινωνίες αλλά δεν μου αρέσει και το άπειρο commuting. Με βάση αυτό υπολόγισα 2000 για το σπίτι, συμπεριλαμβανομένων αυτών που στο site λέει addiniotal expenses και το κόστος για την θέση πάρκινγκ.

Το Μπάντεν είναι άλλη πόλη, όχι ότι δεν υπάρχει κοσμος που μένει εκεί και δουλεύει Ζυρίχη (και από Βασιλεία ξέρω). Νομίζω πως είναι και διαφορετικό καντόνι, και ίσως να είναι γραφειοκρατία με την άδεια παραμονής (θυμάμαι ότι άλλος βγάζει την εργασίας και άλλος την παραμονής).

Εννοούσα όλα αυτά τα -ikon :lol: γύρω από την Ζυρίχη Dietikon, Zummikon, Pfäffikon, Wetzikon :lol:
Είναι φτηνότερα και κινείσαι με S-Bahn.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στη Ζυριχη για να βρεις διαμερισμα της προκοπης πρεπει να δωσεις γυρω στα 1900 με 2200 το μηνα. Με παρκινγκ και να εχει ασανσερ.

Ακόμη να συνηθίσεις να ανεβαίνεις με τις σκάλες; Εγώ πλέον ούτε κοιτάω αν έχει ασανσέρ. :lol:

john dubi
13-11-11, 00:35
Το Μπάντεν είναι άλλη πόλη, όχι ότι δεν υπάρχει κοσμος που μένει εκεί και δουλεύει Ζυρίχη (και από Βασιλεία ξέρω). Νομίζω πως είναι και διαφορετικό καντόνι, και ίσως να είναι γραφειοκρατία με την άδεια παραμονής (θυμάμαι ότι άλλος βγάζει την εργασίας και άλλος την παραμονής).

Εννοούσα όλα αυτά τα -kon :lol: γύρω από την Ζυρίχη Dietikon, Zummikon, Pfäffikon, Wetzikon :lol:
Είναι φτηνότερα και κινείσαι με S-Bahn.

Με την αδεια δεν υπαρχει προβλημα απο το 2004. Αμα εισαι απο ΕΕ μπορεις να μενεις και να δουλευεις οπου θελεις σε ολη την Ελβετια.

........Auto merged post: john dubi πρόσθεσε 6 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακόμη να συνηθίσεις να ανεβαίνεις με τις σκάλες; Εγώ πλέον ούτε κοιτάω αν έχει ασανσέρ. :lol:

Δεν υπαρχει ποιο ωραιο πραγμα να εχεις τα ψωνια απ το sm και να ανεβαινεις τεσσερις οροφους απ τις σκαλες! Τσαμπα γυμναστηριο. Οσο εισαι νεος ειναι ΟΚ. Μετα τι κανεις? :p

siesta
13-11-11, 00:44
Demelene, θα σού λέγαμε και για ελβετίδες, αλλά από ότι φαίνεται δεν πας για τέτοια...

Καλή αρχή εύχομαι.

john dubi
13-11-11, 00:45
Demelene, θα σού λέγαμε και για ελβετίδες, αλλά από ότι φαίνεται δεν πας για τέτοια...

Καλή αρχή εύχομαι.

:nono:

chat1978
13-11-11, 01:21
Demelene, θα σού λέγαμε και για ελβετίδες, αλλά από ότι φαίνεται δεν πας για τέτοια...

Καλή αρχή εύχομαι.


:nono:

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που διαθέτετε. Το σενάριο έχει ότι μέχρι Δευτέρα περιμένω απάντηση από Ελβετία για να αποφασίσω μεταξύ αυτής και μιας πολύ καλής πρότασης Βέλγιο.
Συνεπώς το συζητάμε με την γυναίκα σαν να μου έχουν πει ναι.

........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 15 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και επίσης έχω φοβηθεί με το θέμα δόντια, που τα έχει σακατέψει ο παιδικός οδοντίατρος που είχα.
Εδώ έχω φοβηθεί για τα ελληνικά δεδομένα, περισσότερο για Βέλγιο πόσο μάλλον Ελβετία.

siesta
13-11-11, 01:47
Υπάρχουν ειδικά ασφάλιστρα για οδοντιάτρους. Πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά έχεις περισσότερη κάλυψη. Χρειάζεται ψάξιμο για λεπτομέρειες.

lewton
13-11-11, 03:13
1b δηλαδή δεν ισχύει το τελευταίο δίπλωμα για την ΕΕ σαν κάρτα που έβγαλα σε βάθος χρόνου?
Οι Ελβετοί θέλουν εφόσον μένεις μόνιμα (δηλαδή με άδεια B) να την αλλάξεις σε ελβετική.



Για το 2 στο breakdown έχει τα παρακάτω ποσοστά για το ετήσιο ποσό.
Το αρχικό ποσό είναι κάτω από 100Κ
Swiss Retirement Plan (AHV/IV/EO) 5,15%
Unemployment Insurance (ALV) 1,1%
Salary compensation Accident 1,5%
Salary compensation illness 0,29%
BVG Second pillar 4,9%

Αθροιστικά περίπου 15%
Μετά μου έβαλε 4200 την Ιατροφαρμακευτική.

Το αποτέλεσμα είναι ότι αυτό που περισσεύει για 12 κάνει κάτω από 5000 καθαρό μισθό. Φαντάζομαι σε καθαρά αναφέρεσαι σαν όριο?

Τα λέει σωστά το breakdown?

Για την κατοικία επίσης υπολογίζω μαζί με τα γκαράζ και τα πάγια έξοδα ένα διχίλιαρο. Υπό αυτές τις προϋποθέσεις το ποσό που μένει για κάθε μήνα είναι κάτι λιγότερο από το όριο που θέτεις και υποτίθεται σύμφωνα με τα λεγόμενα τους αλλά και της recruiter ο μισθός είναι εξαιρετικός.

Όπως είπα, αρχικά σίγουρα θα πρέπει να υποστηρίξω δύο άτομα.
σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

ΥΓ. Δεν βάζω το αρχικό ποσό γιατί δεν θέλω να το φανερώσω δημόσια.Εγώ τα 5 χιλιάρικα στα έβαλα ως μίνιμουμ καθαρό μισθό πριν σπίτι+ιατροφαρμακευτική.
Σπίτι+ιατροφαρμακευτική στα έβαλα 2500, αλλά από ο,τι λέει ο john dubi που ξέρει από Ζυρίχη θα πρέπει να τα προβλέψεις πιο πάνω, πάντως όχι και 3000.
ΟΚ, οπότε θέσε ως ελάχιστο ποσό τις 5,5 χιλιάδες καθαρά (ή και λίγο πιο κάτω).
Ακόμα και 90 χιλιάδες να είναι ο μικτός μισθός, δεν πέφτεις κάτω από τις 5,5 χιλιάδες. Αυτό δείχνουν τα ποσοστά του breakdown, αλλά αυτό φαντάζομαι και από την εμπειρία μου.

john dubi
13-11-11, 14:13
Υπάρχουν ειδικά ασφάλιστρα για οδοντιάτρους. Πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά έχεις περισσότερη κάλυψη. Χρειάζεται ψάξιμο για λεπτομέρειες.

Οι ασφαλειες για τα δοντια ειναι πανακριβες. Ο οδοντιατρος πονεμενη ιστορια στην Ελβετια. Ενα σφραγισμα κοστιζει γυρω στα 250 ευρω.
Για φθηνα ο κοσμος παει Γερμανια.

IoStefo1
13-11-11, 14:58
Μια, δυο, ερωτησουλες στα παιδιά από την Ελβετία.

1.Αν έλθω από Ολλανδία μου αρκεί μια μέρα για άνοιγμα λογαριασμού.
2.Εκτός από διαβατήριο και αποδεικτικά χαρτιά μόνιμου κατοίκου Ολλανδίας χρειάζομαι και κάτι άλλο.
3.Και ποια τράπεζα να διαλέξω,από αυτήν την λίστα http://www.swconsult.ch/cgi-bin/bankcant.pl?Canton=ZH

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

john dubi
13-11-11, 17:18
Μια, δυο, ερωτησουλες στα παιδιά από την Ελβετία.

1.Αν έλθω από Ολλανδία μου αρκεί μια μέρα για άνοιγμα λογαριασμού.
2.Εκτός από διαβατήριο και αποδεικτικά χαρτιά μόνιμου κατοίκου Ολλανδίας χρειάζομαι και κάτι άλλο.
3.Και ποια τράπεζα να διαλέξω,από αυτήν την λίστα http://www.swconsult.ch/cgi-bin/bankcant.pl?Canton=ZH

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στη Γερμανια ανοιγεις λογαριασμο αμεσως. Για Ελβετια δεν γνωριζω αμα μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο χωρις να εισαι μονιμος κατοικος.
Σε περιπτωση που μπορεις προτιμησε μικροτερες τραπεζες. UBS και Credit Suisse ειναι ακριβες για καταθεσεις κατω απο 20000 chf.
Migros bank,Coop bank,Kantonalbank για παραδειγμα. Δες στο ιντερνετ. Ολα τα sites ειναι και στα αγγλικα.

lewton
13-11-11, 17:45
Στη Γερμανια ανοιγεις λογαριασμο αμεσως. Για Ελβετια δεν γνωριζω αμα μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο χωρις να εισαι μονιμος κατοικος.
Σε περιπτωση που μπορεις προτιμησε μικροτερες τραπεζες. UBS και Credit Suisse ειναι ακριβες για καταθεσεις κατω απο 20000 chf.
Migros bank,Coop bank,Kantonalbank για παραδειγμα. Δες στο ιντερνετ. Ολα τα sites ειναι και στα αγγλικα.

Και εγώ δε γνωρίζω αν πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος για να σου ανοίξουν λογαριασμό (φαντάζομαι προτιμάς personal account και όχι savings account - άλλωστε η διαφορά στα επιτόκια ειναι μικρή και ο savings έχει ένα σωρό περιορισμούς).
Αυτήν την εβδομάδα όμως θα πάω να ανοίξω το νέο μου λογαριασμό και μπορώ να ρωτήσω.

Εγώ θα τον ανοίξω είτε στην Coop Bank είτε στην BCV (την τράπεζα του κοντονιού του Vaud), καθώς η Migros Bank έχει χρέωση ανά συναλλαγή στη maestro και εγώ δουλεύω πολύ τη maestro.

Όμως για τη δική σου περίπτωση προτείνω ακριβώς την Migros Bank επειδή δεν έχει μηνιαίο πάγιο. Δηλαδή θα αποκτήσεις ένα λογαριασμό, πλήρη πρόσβαση σε αυτόν μέσω e-banking και κάρτα maestro μπορείς να μη ζητήσεις καν (κοστίζει 30 φράγκα το χρόνο νομίζω).

Πάντως συμφωνώ με τον john dubi, είτε κάποια Βank Cantontal (πχ της Ζυρίχης, του Vaud ή της Βασιλείας που είναι οι μεγαλύτερες) είτε μια εκ των Coop και Migros.

Γενικό site για τις Cantonal Banks: http://www.kantonalbank.ch/e/index.php
Επίσης η Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Cantonal_bank (στα Αγγλικά αλλά αν θέλεις ρίξε μια ματιά και στο γαλλικό ή το γερμανικό άρθρο)
Την Banque Cantonale de Genève δεν την πολυσυμπαθώ. Έχω ακούσει πολύ καλύτερα λόγια για την Banque Cantonale Vaudoise όπου θα ανοίξω εγώ το λογαριασμό μου. Επομένως αν ο δρόμος σου σε φέρει Γενεύη λόγω του αεροδρομίου, καλύτερα να πας παραδίπλα στο Vaud για να ανοίξεις λογαριασμό σε εκείνη την Cantonal Bank (ούτε 10 φράγκα δεν είναι το τρένο για να φτάσεις Nyon, και με την ευκαιρία κάνεις και μια επίσκεψη στο μουσείο της FIFA αν είσαι ποδοσφαιρόφιλος :p ).

cool11
13-11-11, 21:23
Παιδια, το 'breakdown' που λετε, τι ειναι;

chat1978
13-11-11, 23:11
Παιδια, το 'breakdown' που λετε, τι ειναι;

Εγώ το είπα. Ήταν μια ανάλυση των πάγιων κρατήσεων από τον μισθό, συν ιατροφαρμακευτική συν πιθανό ενοίκιο που μου έκανε η recruiter που σπρώχνει Ελβετία.
Ένα excel είναι βασικά.

Ioanna123
14-11-11, 03:24
Demelene, θα σού λέγαμε και για ελβετίδες, αλλά από ότι φαίνεται δεν πας για τέτοια...

Καλή αρχή εύχομαι.


Θα ηθελα να παρακαλεσω θερμα τα εξης και 1.000 συγνωμη για το off topic!

1. siesta, πες για Ελβετιδες, ακομα και με pm!
2. IoStefo1, ΑΝ καταλαβα καλα ζεις Ολλανδια?? Μιλησε για τις Ολλανδεζες, ακομα και με pm!

Ευχαριστω ΠΟΛΥ αν τελικα απαντησετε, 1.000 συγνωμη για το "κουφο" off topic, ειναι ομως αναγκη!! Να ειστε καλα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.