PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

siesta
14-11-11, 12:18
Θα ηθελα να παρακαλεσω θερμα τα εξης και 1.000 συγνωμη για το off topic!

1. siesta, πες για Ελβετιδες, ακομα και με pm!
2. IoStefo1, ΑΝ καταλαβα καλα ζεις Ολλανδια?? Μιλησε για τις Ολλανδεζες, ακομα και με pm!

Ευχαριστω ΠΟΛΥ αν τελικα απαντησετε, 1.000 συγνωμη για το "κουφο" off topic, ειναι ομως αναγκη!! Να ειστε καλα!



Είναι ανάγκη; ...για φαντάσου.
Αυτά είναι υποκειμενικά όπως ξέρεις. Για μένα ισχύει:
ελβετίδες = ξενέρωτες, βαρετές (όπως και οι άντρες).
ολλανδέζες = μού αρέσουν.
οι πιο όμορφες κατά την ταπεινή μου άποψη είναι οι δανέζες (τυχεράκια KLG :lol:). Πάντα από ευρωπαίες...

chat1978
14-11-11, 12:34
Δυστυχώς αν και είχα πεισθεί για Ελβετία σε σχέση με Βέλγιο, έπεσε Ελβετική χυλοπίτα.
Σας ευχαριστώ όλους!

KLG
14-11-11, 13:43
Δυστυχώς αν και είχα πεισθεί για Ελβετία σε σχέση με Βέλγιο, έπεσε Ελβετική χυλοπίτα.
Σας ευχαριστώ όλους!

nvm !!! Ακόμα πιο ευκολη η επιλογή σου τότε ! All the best !

chat1978
14-11-11, 14:21
nvm !!! Ακόμα πιο ευκολη η επιλογή σου τότε ! All the best !

Εντάξει, κάνουμε το πρώτο βήμα και βλέπουμε.

siesta
14-11-11, 19:24
Εντάξει, κάνουμε το πρώτο βήμα και βλέπουμε.

Ε, ναι!

Και αν μού επιτρέπεις μια συμβουλή, εκ πείρας, μην πολυσυζητάς για τα λεφτά, δίνεις κακή εντύπωση (από πολλές πλευρές).

john dubi
14-11-11, 20:15
Καλη αρχη! :oneup:

IoStefo1
14-11-11, 20:46
Ε, ναι!

Και αν μού επιτρέπεις μια συμβουλή, εκ πείρας, μην πολυσυζητάς για τα λεφτά, δίνεις κακή εντύπωση (από πολλές πλευρές).

Πολλή σωστός τα λεφτά και ο ψήφος δεν συζητιόνται ποτέ.;):)

chat1978
14-11-11, 21:16
Ε, ναι!

Και αν μού επιτρέπεις μια συμβουλή, εκ πείρας, μην πολυσυζητάς για τα λεφτά, δίνεις κακή εντύπωση (από πολλές πλευρές).
Εντάξει ένα μινιμουμ δεν το ρωτάς? Εμένα ήταν μια ιδιάζουσα περίπτωση. Είχα προσφορά καλή και έκατσε σφήνα ενδιαφέρον. Εξήγησα ότι η προσφορά είναι καλή, αλλά αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον να το τρέξουμε. Γιαυτό και ρώτησα και τα λεφτά.


Καλη αρχη! :oneup:
Ευχαριστώ

Περιμένω συμβόλαια.

lewton
14-11-11, 21:37
Πολλή σωστός τα λεφτά και ο ψήφος δεν συζητιόνται ποτέ.;):)
Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς στις Ολλανδίες, αλλά εδώ κάτω είναι πολύ σημαντική παράμετρος.

8anos
14-11-11, 22:19
αν ειχατε να διαλεξετε αναμεσα σε Ολλανδία-Σουηδία-Νορβηγία για εργασία με τα ιδια πάνω κατω χρήματα (Νορβηγία>Ολλανδία>Σουηδία), τι θα προτιμούσατε;

tsavman
14-11-11, 22:24
αν ειχατε να διαλεξετε αναμεσα σε Ολλανδία-Σουηδία-Νορβηγία για εργασία με τα ιδια πάνω κατω χρήματα (Νορβηγία>Ολλανδία>Σουηδία), τι θα προτιμούσατε;


Σουηδία δαγκωτό :oneup:

lewton
14-11-11, 22:28
αν ειχατε να διαλεξετε αναμεσα σε Ολλανδία-Σουηδία-Νορβηγία για εργασία με τα ιδια πάνω κατω χρήματα (Νορβηγία>Ολλανδία>Σουηδία), τι θα προτιμούσατε;
Πόλεις;

8anos
14-11-11, 22:36
Πολεις σε μια βδομάδα περίπου θα ξερω. Πιθανοτατα ομως σε μικρες-περιφερειακές σε Σουηδία-Νορβηγία

chat1978
14-11-11, 23:09
αν ειχατε να διαλεξετε αναμεσα σε Ολλανδία-Σουηδία-Νορβηγία για εργασία με τα ιδια πάνω κατω χρήματα (Νορβηγία>Ολλανδία>Σουηδία), τι θα προτιμούσατε;

Έχω πάει μικρός Σουηδία και Νορβηγία και δεν θυμάμαι πολλά. Μόνο με κριτήρια ομορφιάς τόπου δεν θα πήγαινα Ολλανδία.

anon
14-11-11, 23:15
Εχω διαβάσει ότι η Νορβηγία είναι αν όχι πρώτη απο τις πρώτες χώρες σε επίπεδο ποιότητας διαβίωσης.

PopManiac
14-11-11, 23:24
αν ειχατε να διαλεξετε αναμεσα σε Ολλανδία-Σουηδία-Νορβηγία για εργασία με τα ιδια πάνω κατω χρήματα (Νορβηγία>Ολλανδία>Σουηδία), τι θα προτιμούσατε;

Mε αμιγώς οικονομικά κριτήρια και έχοντας πλήρη επίγνωση Ολλανδία δαγκωτό, η διαφορά τιμών με τις άλλες δύο είναι στο θεό ;)

Από εκεί και πέρα, σε επίπεδο τιμών πάντα πάει η Νορβηγία με τιμές άντε γεια και να κλαις, και μετά η Σουηδία.

Επίσης, αν πρόκειται για μικρές πόλεις να έχεις υπόψιν πως Ολλανδία όλα είναι ένα τσιγάρο δρόμος ενώ Σουηδία / Νορβηγία αν βρεθείς στο διάολο τότε οι αποστάσεις και οι καιρικές συνθήκες θα σε κάνουν να εύχεσαι να ήσουν υποχρεωτικά χειμώνα στην άγονη γραμμή στις Κυκλάδες...

Τούτων λεχθέντων όμως, σαφώς οι Νορβηγοί / Σουηδοί (και δη οι θηλυκές τους εκδόσεις :p) απέχουν παρασάγγες αλλά και πάλι αν πέσεις σε καμιά shitty old town στην Ολλανδία θα είσαι ένα τσιγάρο δρόμο ;)

Αλλά, γενικά :p, μακράν οι Σουηδές και Νορβηγίδες είναι κλάσεις ανώτερες από Ολλανδές :whistle:

Στην τελική, όπως και σχεδόν όλα στη ζωή, είναι συνάρτηση τι σου δίνουν αλλά προσωπικά - εκτός και αν φυσικά καιγόμουν και δεν είχα επιλογή - Σκανδιναβία με λιγότερο από €3Κ καθαρά (after tax) δεν θα πήγαινα....

dhatz
14-11-11, 23:32
Εχω διαβάσει ότι η Νορβηγία είναι αν όχι πρώτη απο τις πρώτες χώρες σε επίπεδο ποιότητας διαβίωσης.

Η Νορβηγία είχε ήδη ανεπτυγμένο κοινωνικό κράτος (Σκανδιναβικό μοντέλο γαρ) και επένδυε σημαντικά στους πολίτες (αντίθετα με άλλες χώρες π.χ. ΗΠΑ), της "έκατσε και το λαχείο" με το πετρέλαιο τα τελευταία χρόνια κι έδεσε το πράγμα.

........Auto merged post: dhatz πρόσθεσε 7 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ: Τελικά φαίνεται πως οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι υπ'ατμόν να λακίσουν από το Ελλάντα ... Αυτοί θα χάσουν, καθώς οσονούπω θα βάλουμε μπρος και τα πετρέλαια ("ντάπα-ντούπα" όπως έλεγε ο Κωνσταντάρας) :lol:

siesta
14-11-11, 23:55
αν ειχατε να διαλεξετε αναμεσα σε Ολλανδία-Σουηδία-Νορβηγία για εργασία με τα ιδια πάνω κατω χρήματα (Νορβηγία>Ολλανδία>Σουηδία), τι θα προτιμούσατε;

Εξαρτάται τι αναζητάς και τι έχεις ανάγκη. Νορβηγία είναι πολύ εξορία, κατάθλιψη, δεν επικοινωνεί καν με την ηπειρωτική Ευρώπη. Σουηδία πολύ ψηλά επίσης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, κρύο, μεγάλη νύχτα τον χειμώνα,, αλλά έχει ομορφιά πόλεων και φύσης. Προσωπικώς, θα πήγαινα μάλλον Ολλανδία. Νορβηγία πολύ δύσκολα, δεν μού αρέσει και η γλώσσα σε αντίθεση με τις άλλες δύο.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 8 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εντάξει ένα μινιμουμ δεν το ρωτάς? Εμένα ήταν μια ιδιάζουσα περίπτωση. Είχα προσφορά καλή και έκατσε σφήνα ενδιαφέρον. Εξήγησα ότι η προσφορά είναι καλή, αλλά αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον να το τρέξουμε. Γιαυτό και ρώτησα και τα λεφτά.

Μισθό ασφαλώς και θα ρωτήσεις, αν και καλύτερα όχι από την αρχή κατά την γνώμη μου και θα σού πουν τα μικτά, που θα αναγράφονται στο συμβόλαιο που θα υπογράψεις. Από κει και πέρα δεν είναι δική τους δουλειά να σού πουν το καθαρό ποσό και αν αυτό σε συμφέρει ανάλογα με το κόστος ζωής. Αναφέρομαι στο breakdown του ατζέντη (μην ξεχνας οτι πελάτης του είναι η εταιρία και όχι εσύ).

Γενικώς, το μοντέλο μού αρέσει η χώρα μου, αλλά τα έκανε σκατά κι έτσι αποφάσισα να ξενιτευτώ, αλλά μόνον αν τα φράγκα είναι αρκετά δεν είναι καλό. Αυτό που πιάνει είναι το θέλω να δουλέψω σε μια ξένη χώρα, για να γνωρίσω κάτι διαφορετικό, να ανοίξει ο ορίζοντάς μου, να μάθω καινούριες συνήθειες, να γνωρίσω καινούριους ανθρώπους και γενικώς μού αρέσει να μαθαίνω (λέξη κλειδί αυτή). Άλλο το 1950 που ζητούσαν μετανάστες για λωρίδα παραγωγής και άλλο τώρα που ζητάν στελέχη. Εκεί μετράει η προσωπικότητα, πολλές φορές περισσότερο και από τα τεχνικά προσόντα.

Και γενικώς, 5.000 ελβ. φράγκα καθαρά είναι καλά λεφτά, δεν τα παίρνει ο καθένας, οπότε κακώς ανησυχούσες. Μην ξεχνάς ότι ακόμη και αν είσαι προχωρημένος στο αντικείμενο σου, παραμένεις αρχάριος ως προς την νέα κοινωνία, τους συναδέλφους μιας καινούριας χώρας κλπ, οποτε η εταιρία προτιμά να ρισκάρει με όσο χαμηλότερο κόστος γίνεται. Αν όμως βρεθείς εκεί, παιζεις με πολύ καλύτερα χαρτιά στα χέρια σου και μπορείς ευκολώτερα να πας αλλού, χτυπώντας καλύτερο μισθό, ακόμη και μέσα στους πρώτους μήνες.

PopManiac
15-11-11, 00:16
Και γενικώς, 5.000 ελβ. φράγκα καθαρά είναι καλά λεφτά, δεν τα παίρνει ο καθένας, οπότε κακώς ανησυχούσες. Μην ξεχνάς ότι ακόμη και αν είσαι προχωρημένος στο αντικείμενο σου, παραμένεις αρχάριος ως προς την νέα κοινωνία, τους συναδέλφους μιας καινούριας χώρας κλπ, οποτε η εταιρία προτιμά να ρισκάρει με όσο χαμηλότερο κόστος γίνεται. Αν όμως βρεθείς εκεί, παιζεις με πολύ καλύτερα χαρτιά στα χέρια σου και μπορείς ευκολώτερα να πας αλλού, χτυπώντας καλύτερο μισθό, ακόμη και μέσα στους πρώτους μήνες.

:hmm::hmm::hmm::hmm:

Βut my dear Watson, 5000 ελβετικά σήμερα με αναλογία σχεδόν 1:1 (για το ακριβές 1 CHF=0.8€ :scared:) δεν είναι απλά καλά λεφτά είναι τρελοκατάσταση, ιδιαίτερα αν είναι καθαρά (after tax etc).

Τότε μένεις σε μια τρώγλη στην Ελβετία και απλά μαζεύεις στην τράπεζα και κάνεις όλα σου τα ψώνια στην Ευρωζώνη ;)

chat1978
15-11-11, 00:55
Από ζητήματα μετακόμισης ξέρει κανείς; Το έχει κάνει;
Εγώ που είχα πάρει ένα τηλέφωνο Αθήνα για Βέλγιο μου είπαν κάτι σε 1500 με 2500 € και έτσουξε.

sonic
15-11-11, 01:00
Τι θα πάρεις μαζί σου;

lewton
15-11-11, 01:06
:hmm::hmm::hmm::hmm:

Βut my dear Watson, 5000 ελβετικά σήμερα με αναλογία σχεδόν 1:1 (για το ακριβές 1 CHF=0.8€ :scared:) δεν είναι απλά καλά λεφτά είναι τρελοκατάσταση, ιδιαίτερα αν είναι καθαρά (after tax etc).

Τότε μένεις σε μια τρώγλη στην Ελβετία και απλά μαζεύεις στην τράπεζα και κάνεις όλα σου τα ψώνια στην Ευρωζώνη ;)

Χώσε πράκτορα.
Άλλωστε για αυτό ο μέσος ημιενημερωμένος Ελβετός μας λατρεύει, επειδή χάρη στο ελληνικό μπάχαλο το φράγκο ανέβηκε στο θεό σε σχέση με το ευρώ και νιώθει πλούσιος (ο καλά ενημερωμένος δεν μας λατρεύει επειδή βλέπει ότι αυτή η άνοδος του φράγκου κάνει κακό στην οικονομία).

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πολεις σε μια βδομάδα περίπου θα ξερω. Πιθανοτατα ομως σε μικρες-περιφερειακές σε Σουηδία-Νορβηγία
Ο,τι είπαν και οι άλλοι.
Αν είναι καμια Στοκχόλμη, Όσλο, Γκέτεμποργκ, Μπέργκεν τότε με τα χίλια Σκανδιναβία (και μεταξύ των δύο θα έλεγα Νορβηγία).
Αν όμως είναι να είσαι στη μέση του πουθενά τότε καλύτερα Ολλανδία.

chat1978
15-11-11, 01:15
Σκέφτομαι αλλά όχι υποχρεωτικά, ότι θα μπορούσα να πάρω

Τηλεόραση 42"
Χαλιά έτοιμα από καθαριστήριο για δυάρι
3θεσιο καναπέ
24άρα οθόνη
Αρκετά ακόμα ρούχα. Τουλάχιστον μια βαλίτσα
ίσως ένα κρεβάτι με το στρώμα. ημιδιπλό περίπου νομίζω.

Αν ανέβαινα με αυτοκίνητο θα έβαζα πολλά μέσα σε αυτό, όπως κουζινικά και κουβέρτες και πάπλωμα custom made λόγω ύψους.
Έχω μια αίσθηση ότι δεν με συμφέρει για 1500€.

Φανερός Πράκτωρ
15-11-11, 01:28
Σκέφτομαι αλλά όχι υποχρεωτικά, ότι θα μπορούσα να πάρω

Τηλεόραση 42"
Χαλιά έτοιμα από καθαριστήριο για δυάρι
3θεσιο καναπέ
24άρα οθόνη
Αρκετά ακόμα ρούχα. Τουλάχιστον μια βαλίτσα
ίσως ένα κρεβάτι με το στρώμα. ημιδιπλό περίπου νομίζω.

Αν ανέβαινα με αυτοκίνητο θα έβαζα πολλά μέσα σε αυτό, όπως κουζινικά και κουβέρτες και πάπλωμα custom made λόγω ύψους.
Έχω μια αίσθηση ότι δεν με συμφέρει για 1500€.
για τα παραπάνω 1500 με 2500 ευρώ;

έχεις σκεφτεί να νοικιάσεις vanακι και να το πας μόνος σου; Επειδή και εμένα μου ζητούσαν κάτι παρόμοια τρελά, εγώ αυτό έκανα. Βέβαια για πολύ μικρότερες αποστάσεις (500 χλμ). Με το βανάκι βάζεις ότι θες μέσα και πας. Θα σου βγει στο τέλος κανένα χιλιάρικο για την απόσταση που θες να κάνεις αλλά θα έχεις μεταφέρει όλο το σπίτι.

chat1978
15-11-11, 01:41
Για Ελβετία το σκεφτόμουν. Για Βέλγιο όμως?
Το Βανάκι πως επιστρέφει? ή το παραδίδεις κάπου στον προορισμό;

siesta
15-11-11, 01:48
Από ζητήματα μετακόμισης ξέρει κανείς; Το έχει κάνει;
Εγώ που είχα πάρει ένα τηλέφωνο Αθήνα για Βέλγιο μου είπαν κάτι σε 1500 με 2500 € και έτσουξε.

Υπαρχουν και επιπλωμένα σπίτια, το έχεις κοιτάξει; Μπορεί να συμφέρει, μέχρι να δεις πού θα καταλήξεις.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σκέφτομαι αλλά όχι υποχρεωτικά, ότι θα μπορούσα να πάρω

Τηλεόραση 42"
Χαλιά έτοιμα από καθαριστήριο για δυάρι
3θεσιο καναπέ
24άρα οθόνη
Αρκετά ακόμα ρούχα. Τουλάχιστον μια βαλίτσα
ίσως ένα κρεβάτι με το στρώμα. ημιδιπλό περίπου νομίζω.

Αν ανέβαινα με αυτοκίνητο θα έβαζα πολλά μέσα σε αυτό, όπως κουζινικά και κουβέρτες και πάπλωμα custom made λόγω ύψους.
Έχω μια αίσθηση ότι δεν με συμφέρει για 1500€.
Δεν θα πάρεις αυτοκίνητο τελικά; Καλύτερα να το πάρεις και βάλε μέσα τις οθόνες και τα ρούχα.
Τα υπόλοιπα σε ένα ΙΚΕΑ θα τα πάρεις για πολύ φτηνότερα.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:hmm::hmm::hmm::hmm:

Βut my dear Watson, 5000 ελβετικά σήμερα με αναλογία σχεδόν 1:1 (για το ακριβές 1 CHF=0.8€ :scared:) δεν είναι απλά καλά λεφτά είναι τρελοκατάσταση, ιδιαίτερα αν είναι καθαρά (after tax etc).

Τότε μένεις σε μια τρώγλη στην Ελβετία και απλά μαζεύεις στην τράπεζα και κάνεις όλα σου τα ψώνια στην Ευρωζώνη ;)

Η Ζυρίχη είναι στις 5 ακριβότερες πόλεις στον κόσμο. Φίλη μου αγόρασε διαμέρισμα προ κρίσεως βέβαια, αλλά έδωσε πάνω από εκατ. για διαμέρισμα! Σε καλή περιοχή κεντρικά, αλλά ένα μύριο...

megahead13
15-11-11, 01:49
Σκέφτομαι αλλά όχι υποχρεωτικά, ότι θα μπορούσα να πάρω

Τηλεόραση 42"
Χαλιά έτοιμα από καθαριστήριο για δυάρι
3θεσιο καναπέ
24άρα οθόνη
Αρκετά ακόμα ρούχα. Τουλάχιστον μια βαλίτσα
ίσως ένα κρεβάτι με το στρώμα. ημιδιπλό περίπου νομίζω.

Αν ανέβαινα με αυτοκίνητο θα έβαζα πολλά μέσα σε αυτό, όπως κουζινικά και κουβέρτες και πάπλωμα custom made λόγω ύψους.
Έχω μια αίσθηση ότι δεν με συμφέρει για 1500€.
Relocation allowance δεν παίζει;

Όσον αφορά το μισθό δε γίνεται να μη ρωτήσεις. Φυσικά όχι με το καλημέρα σας, αλλά όπως και να 'χει το θέμα θα έρθει κι εκεί. Εμένα πχ με είχαν ρωτήσει στο τέλος της ημέρας. Εκεί μπορείς να διαπραγματευτείς και για το relocation allowance και φυσικά να ενημερωθείς τι benefits έχεις (ασφαλιστική κάλυψη, κτλ).

........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υπαρχουν και επιπλωμένα σπίτια, το έχεις κοιτάξει; Μπορεί να συμφέρει, μέχρι να δεις πού θα καταλήξεις.
Η πιο σωστή σκέψη! :oneup:

lewton
15-11-11, 01:57
Η Ζυρίχη είναι στις 5 ακριβότερες πόλεις στον κόσμο. Φίλη μου αγόρασε διαμέρισμα προ κρίσεως βέβαια, αλλά έδωσε πάνω από εκατ. για διαμέρισμα! Σε καλή περιοχή κεντρικά, αλλά ένα μύριο...
Για αυτό λέει ο πράκτορας οτι αξίζει να μένεις σε τρύπα και να γυρνάς τον κόσμο με τα φράγκα σου αντί να τα κάνεις ακριβό σπίτι.
Όπου και να βρεθείς (άντε να εξαιρέσω καμια Νορβηγία) θα χαλάς λιγότερα. :p

siesta
15-11-11, 02:01
Για αυτό λέει ο πράκτορας οτι αξίζει να μένεις σε τρύπα και να γυρνάς τον κόσμο με τα φράγκα σου αντί να τα κάνεις ακριβό σπίτι.
Όπου και να βρεθείς (άντε να εξαιρέσω καμια Νορβηγία) θα χαλάς λιγότερα. :p
Άλλο όμως να βλέπεις τη λίμνη της Ζυρίχης το βράδυ φωτισμένη, πίνοντας το Pflümli σου στο μπαλκόνι σου με -3. :p

lewton
15-11-11, 02:12
Άλλο όμως να βλέπεις τη λίμνη της Ζυρίχης το βράδυ φωτισμένη, πίνοντας το Pflümli σου στο μπαλκόνι σου με -3. :p

Ναι αλλά μη γκρινιάζεις για το εκατομμύριο που ξόδεψες.
Είναι θέμα φιλοσοφίας. Για εμένα τα λεφτά υπάρχουν μόνο για να επιβιώνω, να αγοράζω gadgets και να κάνω ταξίδια.

Φανερός Πράκτωρ
15-11-11, 02:13
Για Ελβετία το σκεφτόμουν. Για Βέλγιο όμως?
Το Βανάκι πως επιστρέφει? ή το παραδίδεις κάπου στον προορισμό;
η στον προορισμό ή το επιστρέφεις. αν το αφήσεις στον προορισμό μάλλον θα πληρώσεις ένα (υψηλό) penalty. ΕΕ αν πας Βέλγιο πάει μακρυά η βαλίτσα... Η Ελβετία κάπως παιζόταν.

Υπαρχουν και επιπλωμένα σπίτια, το έχεις κοιτάξει; Μπορεί να συμφέρει, μέχρι να δεις πού θα καταλήξεις.
αυτό είναι καλή ιδέα μέχρι να δεις το που πάει το πράγμα. Ειδικά αν έχεις κάπου να βάλεις τα πράγματα στην Ελλάδα.


Relocation allowance δεν παίζει;
Αυτή νομίζω ότι είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση αν αποφασίσεις να μετακομίσεις πλήρως εκεί. Πολύ πιθανόν να προβλέπεται κάτι τέτοιο από την εταιρεία σου. Ρώτα και μετά αποφασίζεις τι κάνεις.

KLG
15-11-11, 02:44
Πολεις σε μια βδομάδα περίπου θα ξερω. Πιθανοτατα ομως σε μικρες-περιφερειακές σε Σουηδία-Νορβηγία

Με τα ίδια λεφτα ξεχνα τη Νορβηγία. Το μέρος είναι αστρονομικά ακριβό για όλους εκτός απο τους Νορβηγους.

Επίσης αν μιλάμε για χωριό στη Σουηδία τα πραγματα θα είναι πολυ ερημα (και κρυα αν είναι στον Βορρα). Γεωγραφικά, θα είναι καλή ευκαιρία αν ειναι στο Skane που είναι η πιο νότια επαρχία και πολυ κοντά στην Κοπενχαγη για κοσμοπολιτικα σουκου :p

Oι Ολλανδοι μπορεί να είναι σιχαμένοι ανθρωποι, αλλα αν μιλαμε για κάποιο σουηδικό χωριουδάκι στο Βορρά δυσκολα θα αντέξεις, εκτός αν πας με οικογένεια, σκυλιά, γατιά και θα έχετε να περνάτε τον χρόνο σας.

xhaos
15-11-11, 09:49
Εγώ αυτό που έχω να σας συμβουλέψω είναι στο να επικεντρώνεστε κατά τη διαδικασία της συνέντευξης στην added value που θα προσφέρετε στην εταιρία, δηλαδή ότι σύμφωνα με τις προηγούμενες δουλειές σας καταφέρατε να μειώσετε το κόστος χ% ή καταφέρατε να αυξήσετε τον κύκλο εργασιών τους κατά ψ%. Το γράφω κώδικα είναι κάλο για αρχή, αλλά σε υψηλότερο επίπεδο είναι άλλο αυτό που ψάχνουν. Προσπαθήστε δηλαδή να τους πείσετε ότι φέρνεται σαν άτομο added value και δεν είστε μιας μορφής εργάτης.

Υ.Γ. για Ελλάδα βέβαια τα πράγματα είναι ανάποδα αφού όποιος κάνει τη συνέντευξη που είναι ένας διευθυντής και όχι HR το τελευταίο που θέλει είναι να έχει μετά από ένα δυο χρονια εσωτερικό ανταγωνισμό στην εταιρία του να του ροκανίζει την καρέκλα.

chat1978
15-11-11, 11:50
Υπαρχουν και επιπλωμένα σπίτια, το έχεις κοιτάξει; Μπορεί να συμφέρει, μέχρι να δεις πού θα καταλήξεις.

Δεν θα πάρεις αυτοκίνητο τελικά; Καλύτερα να το πάρεις και βάλε μέσα τις οθόνες και τα ρούχα.
Τα υπόλοιπα σε ένα ΙΚΕΑ θα τα πάρεις για πολύ φτηνότερα.

Το σκέφτομαι για επιπλωμένο για ένα αρχικό 6άμηνο πχ. Γενικά χασούρα είναι.
Στο Βέλγιο η συνήθης πρακτική είναι να σου δίνουν εταιρικό αυτοκίνητο leasing μαζί με κάρτα καυσίμων. Έβαλα κάτω τα νούμερα και δεν με συμφέρει να ανεβάσω το Ελληνικό.


Relocation allowance δεν παίζει;
Όχι τουλάχιστον από όσο ξέρω. Γενικώς ήρθα Βέλγιο σε ένα φίλο για να με βοηθήσει να βρω δουλειά. Και έτσι προέκυψε και το πιο έντονο ενδιαφέρον. Γιατί από Ελλάδα δεν κουνιόντουσαν και πολλά.


η στον προορισμό ή το επιστρέφεις. αν το αφήσεις στον προορισμό μάλλον θα πληρώσεις ένα (υψηλό) penalty. ΕΕ αν πας Βέλγιο πάει μακρυά η βαλίτσα... Η Ελβετία κάπως παιζόταν.
Και εγώ έτσι το κόβω!

anon
15-11-11, 12:35
Σκέφτομαι αλλά όχι υποχρεωτικά, ότι θα μπορούσα να πάρω

Τηλεόραση 42"
Χαλιά έτοιμα από καθαριστήριο για δυάρι
3θεσιο καναπέ
24άρα οθόνη
Αρκετά ακόμα ρούχα. Τουλάχιστον μια βαλίτσα
ίσως ένα κρεβάτι με το στρώμα. ημιδιπλό περίπου νομίζω.

Αν ανέβαινα με αυτοκίνητο θα έβαζα πολλά μέσα σε αυτό, όπως κουζινικά και κουβέρτες και πάπλωμα custom made λόγω ύψους.
Έχω μια αίσθηση ότι δεν με συμφέρει για 1500€.

Μα με τόσα λεφτα, τα αγοράζεις καινούργια απο εκεί.... Εαν σκεφτείς ότι μια 42" είναι πλέον στα 500 περίπου ευρώ και θαναι και καινούργια και με εγγύηση. Τώρα γα τα χαλιά δεν ξέρω, εαν είναι λινομέταξο απο Τεχεράνη, φτιαγμένο με μισο εκατομύριο κόμπους και χρώματική ανάλυση Μιραράκη, εντάξει, δεν τα αγοράζεις απο εκεί με τόσα λεφτά. :lol: :lol:

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Η Ζυρίχη είναι στις 5 ακριβότερες πόλεις στον κόσμο. Φίλη μου αγόρασε διαμέρισμα προ κρίσεως βέβαια, αλλά έδωσε πάνω από εκατ. για διαμέρισμα! Σε καλή περιοχή κεντρικά, αλλά ένα μύριο...

Και βρυξέλλες το ίδιο είναι και όλες οι μεγάλες πόλεις (Παρίσι, Λονδίνο). Κέντρο. Εαν πας περίχωρα είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά επωμίζεσαι το κόστος (και χρόνο) μετακίνησης.

sonic
15-11-11, 12:39
Σκέφτομαι αλλά όχι υποχρεωτικά, ότι θα μπορούσα να πάρω

Τηλεόραση 42"
Χαλιά έτοιμα από καθαριστήριο για δυάρι
3θεσιο καναπέ
24άρα οθόνη
Αρκετά ακόμα ρούχα. Τουλάχιστον μια βαλίτσα
ίσως ένα κρεβάτι με το στρώμα. ημιδιπλό περίπου νομίζω.

Αν ανέβαινα με αυτοκίνητο θα έβαζα πολλά μέσα σε αυτό, όπως κουζινικά και κουβέρτες και πάπλωμα custom made λόγω ύψους.
Έχω μια αίσθηση ότι δεν με συμφέρει για 1500€.

Θεωρείς ότι με 1,500 ευρώ δεν μπορείς να τα αντικαταστήσεις ή η αξία τους είναι πολλαπλάσια των 1,500 ευρώ; Δεν βάζω μέσα την ταλαιπωρία να τα κουβαλάς....

Για τα ρούχα, ΟΚ, δεν το συζητώ, αλλά όλα τα άλλα μου δείχνουν περιττά και μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα.

chat1978
15-11-11, 12:39
Μα με τόσα λεφτα, τα αγοράζεις καινούργια απο εκεί.... Εαν σκεφτείς ότι μια 42" είναι πλέον στα 500 περίπου ευρώ και θαναι και καινούργια και με εγγύηση. Τώρα γα τα χαλιά δεν ξέρω, εαν είναι λινομέταξο απο Τεχεράνη, φτιαγμένο με μισο εκατομύριο κόμπους και χρώματική ανάλυση Μιραράκη, εντάξει, δεν τα αγοράζεις απο εκεί με τόσα λεφτά. :lol: :lol.
Γιαυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς. Γιατί και μένα μου φαίνονται τραγικά ακριβά.

KLG
15-11-11, 13:14
Ακολουθουν γενικές οδηγίες μετακομισης προς Κ. Β. Ευρωπη... ενδεχεται να μην ταιριάζουν απολυτα σε καθε περιπτωση :p

Αδεια παραμονης - αριθμός κοινωνικής ασφαλισης
Αυτό πρεπει να γινει οσο πιο νωρις γινεται. Αν γινεται να καταθεσετε τα χαρτια σας απο Ελλαδα, καντε το. Αν δεν ξερετε τη διαδικασία, ρωτηστε. Χωρίς αριθμό κοινωνικής ασφαλισης, θα χάσετε πολλα σπίτια.


1. Οικοσυσκευη.

Σε γενικές γραμμές τα ΙΚΕΑ της Β/Κ Ευρωπης εχουν φτηνοτερα ειδη απο το ελληνικό. Μπειτε στο τοπικό site και συγκρινετε τιμες με τα είδη που σας ενδιαφέρουν.

Play cheap... δεν λεω να παρετε τον φτηνότερο καναπε που κανει 30 ευρω... αλλα μπορουν να εξοικονομηθουν χρηματα απο κρεβατια (ολα τα κουτια ειναι τα ιδια) και ντουλαπες (συνηθως η μεγαλυτερη ειναι και φτηνότερη). Ακόμα και για καναπε υπάρχουν προσφορές εκτος απο τον φτηνότερο. Για οικονομία, και αν υπαρχει χωρος (π.χ. μεταφορα με αμαξι) φερτε το καλυμα σας, παπλωματα, μαξιλαρια κτλ. Αν δεν υπαρχει χωρος, δεν αξίζει τον κόπο.

Ηλεκτρονικά. Σε μερικές χωρες είναι πανακριβα, δειτε τιμες στα αντιστοιχα καταστηματα τυπου Ηλεκτρονική κτλ κτλ

2. Οικοσκευή

Το κόλπο "6 μηνες επιπλωμένο" είναι δυσκολο. Τα επιπλωμενα σπιτια ειναι sublets και η ενοικιαση τους ειναι εντελως συγκυριακή. Μπορεί να ειναι 1-2-6 μηνες και τις ημερομηνιες που δεν σας βολευουν,

Στη περίπτωση που δεν ειναι υπενοικιαση και ειναι απο κάποιο πρακτορείο, θα υπαρχει σοβαρο premium λογω επιπλωσης. π.χ. εγω στη Κοπενχαγη εκανα αποσβεση τα 2κ ευρω σε 5-6 νοίκια. Αν βαλουμε και την προκαταβολη και ποσα μπορουν να πανε λαθος σε ενα σπιτι τοτε το πραγματικό κοστος μειωνεται.

3. House Hunting

Προσοχη στους απατεωνες. Site με classified ads ειναι γεματα "Νιγηριανούς" απατεωνες. Οταν οι αγγελειες ειναι γενικες τυπου "σπιτι κοντα σε παρκο, παιδικο σταθμο, σχολειο, bar, restaurant, συγκοινωνία" και οι φωτο ειναι ονειρικες τότε ειναι απατεωνας.

Σπιτι μονος βρισκεις δυσκολα απο το ιντερνετ. Θα χρειαστει παραμονη σε hotel / hostel ή temporary accommodation (εστία) για 1-2 εβδομαδες / 1 μηνα για λάου λάου καταστασεις.

Εργασία και house hunting είναι no no. Δεν ξερω για το Βελγιο, αλλα για μενα το house hunting στην Κοπενχαγη ήταν full time job για 3 εβδομαδες. Οποτε να πατε 20 μερες πριν ξεκινησει η εργασία.

Ρωτηστε συμβουλες απο συναδελφους / γραμματεα. Οι γραμματεις ξέρουν τα παντα. Τα 5-6 site που εχουν σπιτια θα τα βρουνε όλοι απο το google. Υπαρχουν 1-2 που ειναι καλυτερα και αυτα χρησιμοποιουν οι ντόπιοι.

Dont' play cheap. Μην χασετε χρόνο με τα free sites. Τα ίδιο κάνουν όλοι. 3-4 μερες browsing απο Ελλαδα ειναι καλες, στειλτε τα email σας αλλα μην περιμενετε και πολλά. Τα site με συνδρομη προσφερουν περισσότερα, αλλα επειδη πληρωνετε πρεπει να ξερετε το "καλό" site (βλ. παραπανω).

Play brave. Emails are for losers. Για καθε email που παιρνει ενας ιδιοκτητης απανταει 1 τουλαχιστον τηλεφωνο. Μαντεψτε ποιος εχει προτεραιοτητα... Αμεσως τηλ "I am interested for the house ad. I am recently employed in ΧΥΖ firm. My name is .... Πρωτα τους λετε οτι εχετε δουλεια, και μετα το ονομα σας.

Αν μου προκυψουν αλλα θα συμπληρωσω. Ειναι λίγο biased απο τις δικές μου εμπειρίες, οι οποιες ηταν ακραιες και δυσκολες :p Αλλα παντα να περιμένετε τα χειρότερα, ωστε οταν ερθουν τα κανονικα να ειστε χαρουμενοι :p

megahead13
15-11-11, 14:05
Μα με τόσα λεφτα, τα αγοράζεις καινούργια απο εκεί.... Εαν σκεφτείς ότι μια 42" είναι πλέον στα 500 περίπου ευρώ και θαναι και καινούργια και με εγγύηση. Τώρα γα τα χαλιά δεν ξέρω, εαν είναι λινομέταξο απο Τεχεράνη, φτιαγμένο με μισο εκατομύριο κόμπους και χρώματική ανάλυση Μιραράκη, εντάξει, δεν τα αγοράζεις απο εκεί με τόσα λεφτά. :lol: :lol:

Θεωρείς ότι με 1,500 ευρώ δεν μπορείς να τα αντικαταστήσεις ή η αξία τους είναι πολλαπλάσια των 1,500 ευρώ; Δεν βάζω μέσα την ταλαιπωρία να τα κουβαλάς....

Για τα ρούχα, ΟΚ, δεν το συζητώ, αλλά όλα τα άλλα μου δείχνουν περιττά και μπορούν να αντικατασταθούν εύκολα.
Καλά τα λένε οι από πάνω. Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να μεταφέρεις ολόκληρο το σπίτι! Πάνω κάτω είναι όπως τα λέει ο KLG. Πήγαινε νωρίτερα να ψαχτείς για σπίτι και πάλεψέ το για relocation allowance , ώστε να καλύψεις αεροπορικά και διαμονή σε κάποιο ξενοδοχείο/δωμάτιο για τον πρώτο καιρό μέχρι να βρεις να μείνεις κάπου. ;)

........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 1 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Oι Ολλανδοι μπορεί να είναι σιχαμένοι ανθρωποι, αλλα αν μιλαμε για κάποιο σουηδικό χωριουδάκι στο Βορρά δυσκολα θα αντέξεις, εκτός αν πας με οικογένεια, σκυλιά, γατιά και θα έχετε να περνάτε τον χρόνο σας.
Δηλαδή; :hmm:

KLG
15-11-11, 14:38
Δεν εχει δλδ... ειναι σιχαμένοι απλα... δεν τους παω... περισσότερο και απο τους Γερμανους :p

IoStefo1
15-11-11, 14:46
Το καλό στην Σουηδία είναι πως όλα τα διαμερίσματα νοικιάζονται με,ψυγείο,κατάψυξη,ηλεκτρικό φούρνο,εξαεριστήρα,επίσης έχει για κοινή χρήση πλυντήρια,και στεγνωτήρια.

HRC2360
15-11-11, 15:16
Το καλό στην Σουηδία είναι πως όλα τα διαμερίσματα νοικιάζονται με,ψυγείο,κατάψυξη,ηλεκτρικό φούρνο,εξαεριστήρα,επίσης έχει για κοινή χρήση πλυντήρια,και στεγνωτήρια.


Κοινη χρηση :biggrin: τι μου θυμισες τωρα :lol:

=ΔΗΛΑΔΗ,τα πλυντηρια,πολλες φορες (9 στις 10?),ΔΕΝ ειναι μεσα στο σπιτι,οπως ξερετε απο Ελλαδα (στο μπανιο/μπαλκονι/η' εντοιχιζομενα στην κουζινα κλπ).Απαγορευονται μεσα στο σπιτι :( (τουλαχιστον στα 80's και 90's οταν ημουν Γερμανια).Επιτρεποταν ΜΟΝΟ στο υπογειο,σε "ειδικο" χωρο,κοινο για ολους :(.Αν τωρα εμενες και σε 4οροφη χωρις ανσασερ :mad: με καθε πλυση=ειχες και την αναλογη μουρμουρα απο την συζηγο :lol:

xhaos
15-11-11, 15:28
με πια λογική απαγορεύονται μέσα στο σπίτι, νόμιζα ότι ήταν θέμα οικονομίας και επιλογής όχι νόμου..

IoStefo1
15-11-11, 15:40
Κοινη χρηση :biggrin: τι μου θυμισες τωρα :lol:

=ΔΗΛΑΔΗ,τα πλυντηρια,πολλες φορες (9 στις 10?),ΔΕΝ ειναι μεσα στο σπιτι,οπως ξερετε απο Ελλαδα (στο μπανιο/μπαλκονι/η' εντοιχιζομενα στην κουζινα κλπ).Απαγορευονται μεσα στο σπιτι :( (τουλαχιστον στα 80's και 90's οταν ημουν Γερμανια).Επιτρεποταν ΜΟΝΟ στο υπογειο,σε "ειδικο" χωρο,κοινο για ολους :(.Αν τωρα εμενες και σε 4οροφη χωρις ανσασερ :mad: με καθε πλυση=ειχες και την αναλογη μουρμουρα απο την συζηγο :lol:

Όπως μου διηγήθηκαν παλαιοί είχαν και κοινή τουαλέτα στον κήπο τους, και με τα χιόνια τα άγρια χαράματα πηγαίναν στην τουαλέτα.:lol:

PopManiac
15-11-11, 15:50
Ακολουθουν γενικές οδηγίες μετακομισης προς Κ. Β. Ευρωπη... ενδεχεται να μην ταιριάζουν απολυτα σε καθε περιπτωση :p

Αδεια παραμονης - αριθμός κοινωνικής ασφαλισης
Αυτό πρεπει να γινει οσο πιο νωρις γινεται. Αν γινεται να καταθεσετε τα χαρτια σας απο Ελλαδα, καντε το. Αν δεν ξερετε τη διαδικασία, ρωτηστε. Χωρίς αριθμό κοινωνικής ασφαλισης, θα χάσετε πολλα σπίτια.


1. Οικοσυσκευη.

Σε γενικές γραμμές τα ΙΚΕΑ της Β/Κ Ευρωπης εχουν φτηνοτερα ειδη απο το ελληνικό. Μπειτε στο τοπικό site και συγκρινετε τιμες με τα είδη που σας ενδιαφέρουν.

Play cheap... δεν λεω να παρετε τον φτηνότερο καναπε που κανει 30 ευρω... αλλα μπορουν να εξοικονομηθουν χρηματα απο κρεβατια (ολα τα κουτια ειναι τα ιδια) και ντουλαπες (συνηθως η μεγαλυτερη ειναι και φτηνότερη). Ακόμα και για καναπε υπάρχουν προσφορές εκτος απο τον φτηνότερο. Για οικονομία, και αν υπαρχει χωρος (π.χ. μεταφορα με αμαξι) φερτε το καλυμα σας, παπλωματα, μαξιλαρια κτλ. Αν δεν υπαρχει χωρος, δεν αξίζει τον κόπο.

Ηλεκτρονικά. Σε μερικές χωρες είναι πανακριβα, δειτε τιμες στα αντιστοιχα καταστηματα τυπου Ηλεκτρονική κτλ κτλ

2. Οικοσκευή

Το κόλπο "6 μηνες επιπλωμένο" είναι δυσκολο. Τα επιπλωμενα σπιτια ειναι sublets και η ενοικιαση τους ειναι εντελως συγκυριακή. Μπορεί να ειναι 1-2-6 μηνες και τις ημερομηνιες που δεν σας βολευουν,

Στη περίπτωση που δεν ειναι υπενοικιαση και ειναι απο κάποιο πρακτορείο, θα υπαρχει σοβαρο premium λογω επιπλωσης. π.χ. εγω στη Κοπενχαγη εκανα αποσβεση τα 2κ ευρω σε 5-6 νοίκια. Αν βαλουμε και την προκαταβολη και ποσα μπορουν να πανε λαθος σε ενα σπιτι τοτε το πραγματικό κοστος μειωνεται.

3. House Hunting

Προσοχη στους απατεωνες. Site με classified ads ειναι γεματα "Νιγηριανούς" απατεωνες. Οταν οι αγγελειες ειναι γενικες τυπου "σπιτι κοντα σε παρκο, παιδικο σταθμο, σχολειο, bar, restaurant, συγκοινωνία" και οι φωτο ειναι ονειρικες τότε ειναι απατεωνας.

Σπιτι μονος βρισκεις δυσκολα απο το ιντερνετ. Θα χρειαστει παραμονη σε hotel / hostel ή temporary accommodation (εστία) για 1-2 εβδομαδες / 1 μηνα για λάου λάου καταστασεις.

Εργασία και house hunting είναι no no. Δεν ξερω για το Βελγιο, αλλα για μενα το house hunting στην Κοπενχαγη ήταν full time job για 3 εβδομαδες. Οποτε να πατε 20 μερες πριν ξεκινησει η εργασία.

Ρωτηστε συμβουλες απο συναδελφους / γραμματεα. Οι γραμματεις ξέρουν τα παντα. Τα 5-6 site που εχουν σπιτια θα τα βρουνε όλοι απο το google. Υπαρχουν 1-2 που ειναι καλυτερα και αυτα χρησιμοποιουν οι ντόπιοι.

Dont' play cheap. Μην χασετε χρόνο με τα free sites. Τα ίδιο κάνουν όλοι. 3-4 μερες browsing απο Ελλαδα ειναι καλες, στειλτε τα email σας αλλα μην περιμενετε και πολλά. Τα site με συνδρομη προσφερουν περισσότερα, αλλα επειδη πληρωνετε πρεπει να ξερετε το "καλό" site (βλ. παραπανω).

Play brave. Emails are for losers. Για καθε email που παιρνει ενας ιδιοκτητης απανταει 1 τουλαχιστον τηλεφωνο. Μαντεψτε ποιος εχει προτεραιοτητα... Αμεσως τηλ "I am interested for the house ad. I am recently employed in ΧΥΖ firm. My name is .... Πρωτα τους λετε οτι εχετε δουλεια, και μετα το ονομα σας.

Αν μου προκυψουν αλλα θα συμπληρωσω. Ειναι λίγο biased απο τις δικές μου εμπειρίες, οι οποιες ηταν ακραιες και δυσκολες :p Αλλα παντα να περιμένετε τα χειρότερα, ωστε οταν ερθουν τα κανονικα να ειστε χαρουμενοι :p

Oρθότατα αν και καθιστός έγραψε τα παραπάνω ο Σταλίνας και προσθέτω για Βέλγιο:

Α. Εκτός αν έχετε τρελό μισθό (άνω €5Κ μηνιαίως) ή σας τύχει η απίστευτη ευκαιρία sublease ξεχάστε τα επιπλωμένα διαμερίσματα. Ένα decent επιπλωμένο διαμέρισμα είναι από 30% έως 50% ακριβότερο από άδειο. Σκεφτείτε πως μπορείτε για αρχή με μίνιμουμ έπιπλα να επιβιώσετε (το πρώτο εξάμηνο σπίτι μου είχα κυριολεκτικά μόνο ένα κρεβάτι, 2 πλαστικές καρέκλες + ένα τραπέζι για τον υπολογιστή γιατί ήμουν πανί με πανί οικονομικά. Έχω κρατήσει τις καρέκλες εις ανάμνηση και μπας και τυχόν τα φέρει η τύχη να τις ξαναχρειαστώ :p) και το ΙΚΕΑ έχει ευκαιρίες. Προσέξτε όμως να αγοράσετε και εκεί τα απαραίτητα μόνο γιατί ό,τι είναι ευκαιρία από ΙΚΕΑ πάει για πέταμα με τη λογική πως θα θελήσετε να αναβαθμίσετε λιγάκι αργότερα και συνεπώς καμένα λεφτά αλλά ΟΚ για αρχή

Β. Στο Βέλγιο προσέξτε το συμβόλαιο που θα υπογράψετε με την εταιρεία. Έχετε δικαίωμα ως expat τα πρώτα 3 χρόνια να πληρώνετε πολύ χαμηλότερο φόρο (δλδ 40% από περίπου 60%, εδώ να δείτε σφαγή!) αλλά έχει άλλα μετά που χρήζουν προσοχής καθώς τα πάντα εδώ κινούνται γύρω από την τοπική commune (ας πούμε δήμο) και ως expats μπορεί να έχετε άλλο καθεστώς σε ασφάλιση, ιατρική κάλυψη κλπ

Γ. Ευτυχώς, σε αντίθεση με όσα λέει ο Σταλίνας από τη δική του εμπειρία, εδώ αν θέλετε διαμέρισμα υπάρχει το εγκυρότατο Immoweb (http://www.immoweb.be/) αλλά και πάλι προτιμάτε αγγελίες με φωτός κλπ και σίγουρα διαθέστε 10-15 μέρες να δείτε διαμερίσματα. Επίσης, προσοχή στα συμβόλαια

Για τα παραπάνω και ό,τι άλλο θέλετε, όσοι / όσες προτίθεστε να έρθετε Βέλγιο παρακαλώ ελεύθερα μου αποστέλλετε ΡΜ για άλλες λεπτομέρειες. Εναλλακτικά συζητάμε και εδώ για να ενημερώνονται και άλλοι.

Δέχομαι σοβαρές προτάσεις μόνο :p

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 4 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........





Δηλαδή; :hmm:

Ως επί το πλείστον οι Ολλανδοί είναι οι πιο άνοστοι άνθρωποι και επιπλέον ρατσιστές και γουρούνια (γυναίκες συμπεριλαμβανόμενες) ιδιαίτερα τα τελευταία 10 χρόνια που έχουν γίνει παρτάκηδες απίστευτοι.

Μιλάς π.χ. με Ολλανδό από 40 και πάνω και βλέπεις τρελή διαφορά σε σχέση με 40 και κάτω και όσο χαμηλότερα ηλικιακά τόσο χειρότερα.

Άσχετο με το θέμα, αλλά βάζω στοίχημα πως αν τεθεί ζήτημα διάλυσης € με λογική "δεν θα πλερώνουμε εμείς τους άχρηστους" αυτό θα ξεκινήσει από Ολλανδία (και Φινλανδία), οι Γερμανοί είναι πάρα πολύ περισσότερο αλτρουιστές από αυτή τη φάρα....

KLG
15-11-11, 16:01
Κοινη χρηση :biggrin: τι μου θυμισες τωρα :lol:

=ΔΗΛΑΔΗ,τα πλυντηρια,πολλες φορες (9 στις 10?),ΔΕΝ ειναι μεσα στο σπιτι,οπως ξερετε απο Ελλαδα (στο μπανιο/μπαλκονι/η' εντοιχιζομενα στην κουζινα κλπ).Απαγορευονται μεσα στο σπιτι :( (τουλαχιστον στα 80's και 90's οταν ημουν Γερμανια).Επιτρεποταν ΜΟΝΟ στο υπογειο,σε "ειδικο" χωρο,κοινο για ολους :(.Αν τωρα εμενες και σε 4οροφη χωρις ανσασερ :mad: με καθε πλυση=ειχες και την αναλογη μουρμουρα απο την συζηγο :lol:

Μολις σημερα ξυπνησα 7.30 να βαλω 2 πλυντηρια... και μενω στον 5ο και δεν εχω ασανσερ... 3 ανεβακατεβα (πρεπει να τα βαλω στο στεγνωτηριο) πικρααααααααα
Απο την αλλη σε αλλες πολεις βεβαια βλεπω κοσμο να τρεχει με τα απλυτα και να καθεται εξω απο τα πλυντηρια... βεβαια εκει γινονται και γνωριμίες :p

Να πω επισης οτι σε αυτo το στρουμφοδιαμερισμα, στη στρουμφοπολη που ζω υπαρχει προγραμμα με 2ωρα slots. Πας και καβατζωνεις την ημερα και ωρα που θες με ενα λουκετακι που εχει το νουμερο του διαμερισματος σου. Επισης για να μην πηγαινουν οι πορωμενοι απο τα χαραματα και ξυπνανε τους ενοικους του πρωτου, το ρευμα στην υπογα με τα πλυντηρια ξεκιναει απο 8 το πρωι μεχρι 10 τη "νυχτα" (και οχι το βραδυ :p).

megahead13
15-11-11, 16:10
Ως επί το πλείστον οι Ολλανδοί είναι οι πιο άνοστοι άνθρωποι και επιπλέον ρατσιστές και γουρούνια (γυναίκες συμπεριλαμβανόμενες) ιδιαίτερα τα τελευταία 10 χρόνια που έχουν γίνει παρτάκηδες απίστευτοι.

Μιλάς π.χ. με Ολλανδό από 40 και πάνω και βλέπεις τρελή διαφορά σε σχέση με 40 και κάτω και όσο χαμηλότερα ηλικιακά τόσο χειρότερα.

Άσχετο με το θέμα, αλλά βάζω στοίχημα πως αν τεθεί ζήτημα διάλυσης € με λογική "δεν θα πλερώνουμε εμείς τους άχρηστους" αυτό θα ξεκινήσει από Ολλανδία (και Φινλανδία), οι Γερμανοί είναι πάρα πολύ περισσότερο αλτρουιστές από αυτή τη φάρα....
Για το άνοστοι και ρατσιστές δεν ξέρω. Για το παρτάκηδες κάτι μου λέει από αυτά που βλέπω εδώ (αν και παίζει στην κατηγορία 40+).

Όσο για τους Γερμανούς: Προσωπικά συνάντησα αρκετούς εδώ πάνω, με κάποιους κάναμε και πολύ καλή παρέα. Οι πολιτικοί τους είναι μαλάκες με πατέντα! :evil:

KLG
15-11-11, 16:14
Προσοχή στους ανατολικους... δαγκώνουν :p

megahead13
15-11-11, 16:19
:rofl:

lewton
15-11-11, 16:21
Για το άνοστοι και ρατσιστές δεν ξέρω. Για το παρτάκηδες κάτι μου λέει από αυτά που βλέπω εδώ (αν και παίζει στην κατηγορία 40+).

Όσο για τους Γερμανούς: Προσωπικά συνάντησα αρκετούς εδώ πάνω, με κάποιους κάναμε και πολύ καλή παρέα. Οι πολιτικοί τους είναι μαλάκες με πατέντα! :evil:
Το SPD είναι μια χαρά κόμμα. Σύντομα μας αποχαιρετά η Μέρκελ και θα αλλάξουν πολλά. ;)

Οι Γερμανοί χωρίζονται από μια γραμμή. Νότιοι (και καθολικοί) είναι συνήθως συντηριτικοί και ρατσιστές του κερατά. Βόρειοι (και προτεστάντες) είναι γ..ώ τα άτομα.
Έζησα 5 μήνες στο Βερολίνο μέσα στο 2011 και ΠΟΤΕ κανείς δε μου είπε τίποτα κακό για την Ελλάδα, αντίθετα άνθρωποι στο άσχετο μου δήλωναν τη συμπάθειά τους (πχ η 55άρα βιβλιοθηκάριος της σχολής που ήξερε 10 λέξεις Αγγλικά κατάφερε να με ρωτήσει πώς τα βγάζουν πέρα οι γονείς μου και μου είπε πόσο κρίμα είναι να ελέγχουν τα πάντα οι τράπεζες). Αντίθετα φίλη μου στη Φρανκφούρτη έχει δεχθεί λεκτική επίθεση πολλές φορές από συναδέλφους της στο πανεπιστήμιο (κάνει Phd και την ξέρουν εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια). Μόναχο είναι ακόμα χειρότερα, και φυσικά top ρατσισμού είναι οι καρακαθολικοί Αυστριακοί. Οι Γερμανόφωνοι Ελβετοί είναι ακόμα πιο ρατσιστές και από τους Αυστριακούς, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ξαναέγραψα ότι θεωρούν θετικό για την τσέπη τους το ότι χάρη στην Ελλάδα το ευρώ έχει καταποντιστεί σε σχέση με το φράγκο, οπότε μας αγαπάνε.... :p

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσοχή στους ανατολικους... δαγκώνουν :p
Πες και ότι κάνεις πλάκα. Καλύτεροι άνθρωποι από τους Βερολινέζους δεν υπάρχουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.