PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

PopManiac
15-11-11, 16:22
Ωρέ σεις, τι κάνουμε hijack το νήμα εμείς οι μετανάστες;;;

Εδώ είναι για συμβουλές και όχι ανθρωπολογικές αναζητήσεις :p

KLG
15-11-11, 16:30
Πες και ότι κάνεις πλάκα. Καλύτεροι άνθρωποι από τους Βερολινέζους δεν υπάρχουν.

Δεν κανω πλακα... εχουν το συνδρομο του ευρωεπαρχιωτη. Τα ιδια εχω ακουσει απο ολους τους πρωην χρεωκοπυμενους και / ή πρωην Σοβιετικους. "Γιατι δεν κανετε οτι σας λενε... μεις ημαστε κοροιδα που περασαμε / περναμε την κριση?" Η απαντηση μου βεβαια που κινειται απο "Σταλιν που σας χρειαζεται" μεχρι "Ναι κοροϊδα είστε" δεν βοηθάει στη συζητηση... αλλα ευτυχως θα εχουν γνωρισει καποιον Ελληνα πριν απο μενα που θα τους ειπε "ναι αλλο ο Χιτλερ..."

Οι Βερολινεζοι είναι αλλη φαρα, άλλοι ανθρωποι. Αν και ειναι στην Αν. Γερμανία δεν εχουν καμια σχεση με την πρωην Αν. Γερμανία.

Αgent ακομα δεν εχεις δει hijack... hijack θα ειναι αν πω τιποτα στον γκρουπι της Σεγκολεν για το SPD του :p :p :p

megahead13
15-11-11, 16:34
Το SPD είναι μια χαρά κόμμα. Σύντομα μας αποχαιρετά η Μέρκελ και θα αλλάξουν πολλά. ;)
Άντε να δούμε ρε lewton...


Πες και ότι κάνεις πλάκα. Καλύτεροι άνθρωποι από τους Βερολινέζους δεν υπάρχουν.
Οι Εδιμβουργιανοί! :respekt: :p

Sovjohn
15-11-11, 16:56
Σκωτσέζοι rule γενικότερα. Δώρο βιντεάκι με scottish accents :p
http://www.youtube.com/watch?v=5FFRoYhTJQQ&feature=share

siesta
15-11-11, 17:24
Α. Εκτός αν έχετε τρελό μισθό (άνω €5Κ μηνιαίως) ή σας τύχει η απίστευτη ευκαιρία sublease ξεχάστε τα επιπλωμένα διαμερίσματα. Ένα decent επιπλωμένο διαμέρισμα είναι από 30% έως 50% ακριβότερο από άδειο. Σκεφτείτε πως μπορείτε για αρχή με μίνιμουμ έπιπλα να επιβιώσετε (το πρώτο εξάμηνο σπίτι μου είχα κυριολεκτικά μόνο ένα κρεβάτι, 2 πλαστικές καρέκλες + ένα τραπέζι για τον υπολογιστή γιατί ήμουν πανί με πανί οικονομικά. Έχω κρατήσει τις καρέκλες εις ανάμνηση και μπας και τυχόν τα φέρει η τύχη να τις ξαναχρειαστώ :p) και το ΙΚΕΑ έχει ευκαιρίες. Προσέξτε όμως να αγοράσετε και εκεί τα απαραίτητα μόνο γιατί ό,τι είναι ευκαιρία από ΙΚΕΑ πάει για πέταμα με τη λογική πως θα θελήσετε να αναβαθμίσετε λιγάκι αργότερα και συνεπώς καμένα λεφτά αλλά ΟΚ για αρχή

Το πρόβλημα είναι τα ηλεκτρικά, ψυγείο, κουζίνα και πλυντήριο, αν δεν υπάρχει κοινόχρηστο, τα οποία ουσιαστικά τα ξαναπληρώνεις εάν χρειαστεί να μετακομίσεις. Αυτά σε επιπλωμένο είναι μέσα.

KLG
15-11-11, 17:31
Το πρόβλημα είναι τα ηλεκτρικά, ψυγείο, κουζίνα και πλυντήριο, αν δεν υπάρχει κοινόχρηστο, τα οποία ουσιαστικά τα ξαναπληρώνεις εάν χρειαστεί να μετακομίσεις. Αυτά σε επιπλωμένο είναι μέσα.

Oλα αυτα θα τα δει σαν "white appliances" στις αγγελίες και συνηθως υπάρχουν. Μοναδική εξαιρεση τα πλυντήρια. Αλλα και εκει μπορει να ρωτησει αν υπαρχει το κοινοχρηστο, ή υποδομη για να βαλει δικό του.

chat1978
15-11-11, 17:46
Λοιπόν εγώ ξεκινάω Δευτέρα δουλειά στην περιοχή του Μέχελεν-Βέλγιο.
Είμαι ήδη σε ένα φίλο που με φιλοξενεί χωρίς να έχω κάνει τίποτα επίσημο εκτός από prepaid κάρτα κινητού.
Η εταιρία γνωρίζει για το θέμα του xpat, και έχουν βάλει συμβουλευτικές εταιρίες για τα λογιστικά και για την δική μου εγκατάσταση.
Αυτοκίνητο θα μου δώσει η εταιρία εξαρχής μαζί με κάρτα καυσίμων.

Δυστυχώς θα πρέπει να κοιτάξω σπίτια ενώ δουλεύω, δεν γίνεται αλλιώς αλλά έχω την επιλογή της φιλοξενίας σε πρώτη φάση.

Επειδή μετά από μένα και όταν κάνει τις απαραίτητες ετοιμασίες θα έρθει και η γυναίκα, σκεφτόμαστε για το σπίτι να βρούμε ένα επιπλωμένο για ένα διάστημα μερικών μηνών όχι για την επίπλωση αλλά για να έχουμε να μείνουμε μέχρι και η ίδια να βρει δουλειά και μετά να κανονίσουμε την κατοικία αναλόγως. Σαν κάτι προσωρινό δηλαδή.

Κατοικίες και εγώ κοιτάζω μέσα από το Immoweb και μέσα από το logic-immo. Έχω όμως κάποιες απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Οι περισσότερες αγγελίες είναι από μεσίτη νομίζω. Αυτό επηρεάζει κάπως εμένα;
Υπάρχει και κάποια λογική προτίμησης μεταξύ House και Appartment; Στην Ελλάδα οτιδήποτε μέχρι πρώτο όροφο είναι επίφοβο. Εδώ ξέρω ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
Γενικώς εγώ κρυώνω στα σπίτια μέσα και θέλω καλή θέρμανση και μόνωση. Από ότι βλέπω από μόνωση είναι καλά, αλλά σαν τύπο θέρμανσης τι έχετε να προτείνεται και σαν απόδοση και σαν μόνωση.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει μια έλλειψη από παντζούρια. Ισχύει αυτό;


Άλλο πράγμα που κοιτάζω είναι η τράπεζα. Δεν ξέρω αν εδώ προσφέρουν όλες τα ίδια αλλά στην Ελλάδα οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες ορισμένων είναι έτη φωτός μπροστά.
Σίγουρα θα χρειαστώ e-banking και υποστήριξη στα Αγγλικά. Επίσης αν μπορούν να δώσουν και κάτι σαν τις επαναφορτιζόμενες ακόμα καλύτερα.

KLG
15-11-11, 17:50
Demelene στο θεμα του επιπλωμένου θα πρεπει να το ξανασκεφτεις. Έστω να δεις τις τιμές και να εκτιμήσεις τη διαφορα. Είναι και ευκαιρία που και η γυναικα σου δεν θα δουλευει να οργανωσετε το σπιτικό σας. Για αρχη ενα διπλο κρεβατι αρκει :p ασε που το shopping theory χαλαρωνει απο το αγχος της μεταναστευσης :p

lewton
15-11-11, 17:55
Καλή αρχή.

Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις e-banking στα Αγγλικά. Εδώ είχα e-banking στα Αγγλικά στη Γερμανία. ;)

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 0 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ασε που το shopping theory χαλαρωνει απο το αγχος της μεταναστευσης :p
Therapy dear, not theory (με προσφορά Κανέλλη :rofl: ).

KLG
15-11-11, 17:57
:mrgreen: εχεις παραιτηθει απο το να διορθωνεις τα ελληνικά μου και επιασες τα αγγλικά μου? :lol:

chat1978
15-11-11, 18:00
Παίδες ευχαριστώ. Περισσότερο από την τιμή με προβληματίζει μια ρήτρα στα συμβόλαια περί πληρωμής 3 μηνιάτικων αν φύγεις νωρίτερα.
Δεν υπάρχουν πχ συμβόλαια 6 μηνών; Μήπως ο pop να έχει καλύτερη άποψη μια και χρόνια στο Βέλγιο.

KLG
15-11-11, 18:06
Παίδες ευχαριστώ. Περισσότερο από την τιμή με προβληματίζει μια ρήτρα στα συμβόλαια περί πληρωμής 3 μηνιάτικων αν φύγεις νωρίτερα.
Δεν υπάρχουν πχ συμβόλαια 6 μηνών; Μήπως ο pop να έχει καλύτερη άποψη μια και χρόνια στο Βέλγιο.

Αυτη η ρητρα υπηρχε και εδω με τριετες συμβολαιο. Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι θα την εισπραξουν αν δεν βρουν ενοικιαστή, το οποιο ομως ειναι αδυνατο στη συγκεκριμενη αγορά (δεν ξερω ομως για το Βελγιο).

Τα μικρα συμβολαια που ψαχνεις τα βρισκεις απο ανθρωπους που πανε ταξιδι ή μετακομιζουν και δεν θελουν να σπασουν το παλιο συμβολαιο (αν και ισως να ειναι παρανομο αυτό). Γενικως ενα μεσιτικο γραφειο δεν εχει κανενα κινητρο να σου κλεισει μικρο συμβολαιο... ισα ισα εχει κοστος (οτι πρεπει να επαναλαβει τη διαδικασια συντομα) το οποιο κοστος το μεταβιβαζει σε σενα.

lewton
15-11-11, 19:50
:mrgreen: εχεις παραιτηθει απο το να διορθωνεις τα ελληνικά μου και επιασες τα αγγλικά μου? :lol:

Ήθελα να πω την ατάκα για την προφορά της Κανέλλη. :p

HRC2360
15-11-11, 21:30
με πια λογική απαγορεύονται μέσα στο σπίτι, νόμιζα ότι ήταν θέμα οικονομίας και επιλογής όχι νόμου..


Απο τον κανονισμο της οικοδομης :whistle: και στα bold κατω :p







Μολις σημερα ξυπνησα 7.30 να βαλω 2 πλυντηρια... και μενω στον 5ο και δεν εχω ασανσερ... 3 ανεβακατεβα (πρεπει να τα βαλω στο στεγνωτηριο) πικρααααααααα
Απο την αλλη σε αλλες πολεις βεβαια βλεπω κοσμο να τρεχει με τα απλυτα και να καθεται εξω απο τα πλυντηρια... βεβαια εκει γινονται και γνωριμίες :p

Να πω επισης οτι σε αυτo το στρουμφοδιαμερισμα, στη στρουμφοπολη που ζω υπαρχει προγραμμα με 2ωρα slots. Πας και καβατζωνεις την ημερα και ωρα που θες με ενα λουκετακι που εχει το νουμερο του διαμερισματος σου. Επισης για να μην πηγαινουν οι πορωμενοι απο τα χαραματα και ξυπνανε τους ενοικους του πρωτου, το ρευμα στην υπογα με τα πλυντηρια ξεκιναει απο 8 το πρωι μεχρι 10 τη "νυχτα" (και οχι το βραδυ :p).

:respekt::respekt:

siesta
15-11-11, 22:43
[LIST]
Οι περισσότερες αγγελίες είναι από μεσίτη νομίζω. Αυτό επηρεάζει κάπως εμένα;

Συνήθως σού παίρνει προμήθεια, αλλά θα το λένε στις αγγελίες, τουλάχιστον στην Γερμανία που είμαι έτσι ισχύει

Εδώ θέλεις 2 μηνιάτικα + ΦΠΑ για τον μεσίτη. Μετά δίνεις εγγύηση 2 ή και 3 μηνιάτικα πλέον σε μερικούς.

Κοντολογίς, χρειάζεσαι 5 με 6 μηνιάτικα για να μπεις μέσα :evil:

Όταν φύγεις η εγγύηση επιστρέφεται (αν και εφ' όσον ήταν όλα εντάξει) μέσα σε 6 μήνες. Δηλ. αν αλλάξεις σπίτι πρέπει να καταθέσεις φρέσκο χρήμα.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 7 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παίδες ευχαριστώ. Περισσότερο από την τιμή με προβληματίζει μια ρήτρα στα συμβόλαια περί πληρωμής 3 μηνιάτικων αν φύγεις νωρίτερα.
Δεν υπάρχουν πχ συμβόλαια 6 μηνών; Μήπως ο pop να έχει καλύτερη άποψη μια και χρόνια στο Βέλγιο.

Τα συμβόλαια δεν είναι στάνταρντ. Απλώς προτιμούν μεγαλύτερης διάρκειας ώστε να δέσουν τον γάιδαρό τους. Μπορείς να το ζητήσεις και αν δεχτεί τόσο το καλύτερο. Ίσως να θέλει όμως κάτι παραπάνω.

Κάποτε επειδή δεν ήξερα πόσο θα μείνω είχα βρει συμβόλαιο 1 μηνός. Κάθε μήνα τους έστελνα ιμειλ ότι θα το παρατείνω και έτσι το πήγα για κανα χρόνο :lol:

8anos
15-11-11, 23:25
Σας ευχαριστώ ολους για τις πληροφορίες, θα επανέλθω συντομα με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις:p

anon
16-11-11, 05:54
@demelene, φίλος μου στις Βρυξέλλες, λίγο έξω απο την πόλη, μου είπε ότι πουλιέται το διπλανο του σπίτι (maison). κάπου στα 400 χιλιάρικα. περιοχή Overije ή κάπως έτσι...

chat1978
16-11-11, 11:53
@demelene, φίλος μου στις Βρυξέλλες, λίγο έξω απο την πόλη, μου είπε ότι πουλιέται το διπλανο του σπίτι (maison). κάπου στα 400 χιλιάρικα. περιοχή Overije ή κάπως έτσι...
Ευχαριστώ αλλά προς το παρών η αγορά δεν είναι επιλογή!

siesta
16-11-11, 20:04
@demelene, φίλος μου στις Βρυξέλλες, λίγο έξω απο την πόλη, μου είπε ότι πουλιέται το διπλανο του σπίτι (maison). κάπου στα 400 χιλιάρικα. περιοχή Overije ή κάπως έτσι...
Τζάμπα πράγμα.... :p

Έλληνας είναι;

8anos
16-11-11, 23:04
Πόλεις;

http://goo.gl/TqIRw

προσανατολιζομαι περισσοτερο για Ολλανδία, οι επιλογες που εχουμε προς το παρον για Σουηδία-Νορβηγία ειναι αρκετα βορεια :whistle:

lewton
16-11-11, 23:30
http://goo.gl/TqIRw

προσανατολιζομαι περισσοτερο για Ολλανδία, οι επιλογες που εχουμε προς το παρον για Σουηδία-Νορβηγία ειναι αρκετα βορεια :whistle:
Εγώ θα χτυπούσα το νορβηγικό χωριουδάκι....

8anos
16-11-11, 23:48
Εγώ θα χτυπούσα το νορβηγικό χωριουδάκι....

δυστυχώς η συμβία μου το εχει αποκλείσει κατηγορηματικά :hammered: :oops:

lewton
17-11-11, 00:01
δυστυχώς η συμβία μου το εχει αποκλείσει κατηγορηματικά :hammered: :oops:
ΟΚ (αν και αν της δείξεις μια φωτο των φιόρδ θα αλλάξει γνώμη!).
Τότε είσαι μεταξύ του πρώτου στη Σουηδία και του ολλανδικού. Την Ουμεα την ξεχνάς γιατί θα κόψετε τις φλέβες παρέα με τη συμβία. :p

siesta
17-11-11, 00:06
Όχι Νορβηγία με γυναίκα. Ξέρω έναν που την πήγε στο Μπέργκεν και την κυνηγά να μην αυτοκτονήσει.

Λιούτον, έχεις ζήσει στην Νορβηγία;

lewton
17-11-11, 00:27
Όχι Νορβηγία με γυναίκα. Ξέρω έναν που την πήγε στο Μπέργκεν και την κυνηγά να μην αυτοκτονήσει.

Λιούτον, έχεις ζήσει στην Νορβηγία;
Οχι, αλλά somehow sounds cool....

KLG
17-11-11, 01:33
http://goo.gl/TqIRw

προσανατολιζομαι περισσοτερο για Ολλανδία, οι επιλογες που εχουμε προς το παρον για Σουηδία-Νορβηγία ειναι αρκετα βορεια :whistle:

Παντως και το Ολλανδικο χωριό στο κεντρο του πουθενα φαινεται να ειναι (σε αντιθεση με τα αλλα που ειναι στην άκρη του πουθενα :p).

Το τρολλοχωρι παντως τα σπαει για το ονομα ... και για τη τοποθεσια στη μεση ενος τεραστιου δάσους !!!

siesta
17-11-11, 02:12
Οχι, αλλά somehow sounds cool....
Μόνον για διακοπές το καλοκαίρι (με ψιλό μπουφανάκι)

anon
17-11-11, 03:26
Τζάμπα πράγμα.... :p

Έλληνας είναι;

Μα ναι. Οι τιμές των ακινήτων επηρεάζονται πολύ απο τον νόμο προσφοράς / ζήτησης καθώς και την ευκολία πίστωσης (και ύψους πίστωσης) που μπορεί να έχουν οι αγοραστές. Σε πόλεις όπως οι Βρυξέλλες αυτό το κακό παράγινε, μιας και εφόσον είναι το κέντρο της ΕΕ με δεκάδες αν όχι εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου να δουλεύουν στην ΕΕ, μα πολυ καλύτερους μισθούς απο τον μέσο Βέλγο, με πολύ καλύτερες δυνατότητες πίστωσης, οι τιμές έχουν φτάσει στα ουράνια. Λογικά προβλέπω και εκεί μια μείωση της τιμής των ακινήτων λόγω φούσκας, αλλά λίγο, όχι πολύ, λόγω των κοινωτικών υπαλλήλων. Εαν φύγουν αρκετές υπηρεσίες και πάνε αλλού, τότε θα πέσουν οι τιμές σοβαρά. Ομως σε κάθε περίπτωση, οι τιμές είναι ψηλά.

PopManiac
17-11-11, 11:54
Μα ναι. Οι τιμές των ακινήτων επηρεάζονται πολύ απο τον νόμο προσφοράς / ζήτησης καθώς και την ευκολία πίστωσης (και ύψους πίστωσης) που μπορεί να έχουν οι αγοραστές. Σε πόλεις όπως οι Βρυξέλλες αυτό το κακό παράγινε, μιας και εφόσον είναι το κέντρο της ΕΕ με δεκάδες αν όχι εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου να δουλεύουν στην ΕΕ, μα πολυ καλύτερους μισθούς απο τον μέσο Βέλγο, με πολύ καλύτερες δυνατότητες πίστωσης, οι τιμές έχουν φτάσει στα ουράνια. Λογικά προβλέπω και εκεί μια μείωση της τιμής των ακινήτων λόγω φούσκας, αλλά λίγο, όχι πολύ, λόγω των κοινωτικών υπαλλήλων. Εαν φύγουν αρκετές υπηρεσίες και πάνε αλλού, τότε θα πέσουν οι τιμές σοβαρά. Ομως σε κάθε περίπτωση, οι τιμές είναι ψηλά.

:hmm::hmm::hmm:

Δεν είναι υψηλές οι τιμές, οι Βευξέλλες έχουν την τρομερή ιδιομορφία - σε σύγκριση με άλλες πρωτεύουσες στη Β. Κεντρ. Ευρ. - πως κυριολεκτικά οι τιμές αλλάζουν από δρόμο σε δρόμο.

Θέλει πολύ ψάξιμο αλλά έχει και αρκετές νομικές ιδιαιτερότητες η αγορά ακινήτων στο Βέλγιο

Τεσπά, δε νομίζω πως κανείς μας εδώ - εμού σμυπεριλαμβανόμενου - σχεδιάζει αγορά ακινήτου στις Βρυξέλλες τέτοιες εποχές ;)

anon
17-11-11, 12:01
Αυτό συμβαίνει γιατί είναι πολύ υψηλά και μάλλον θα βουλιάξουν; Γιατί εαν οι τιμές προβλέπεται να μείνουν σταθερές για μεγάλο χρονικό διάστημα (>20 ετών) και χωρίς σοβαρές διακυμάνσεις, τότε δεν βλέπω τον λόγο γιατι κανείς να μην αγοράσει. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να πουλήσει μετά.

PopManiac
17-11-11, 13:41
Αυτό συμβαίνει γιατί είναι πολύ υψηλά και μάλλον θα βουλιάξουν; Γιατί εαν οι τιμές προβλέπεται να μείνουν σταθερές για μεγάλο χρονικό διάστημα (>20 ετών) και χωρίς σοβαρές διακυμάνσεις, τότε δεν βλέπω τον λόγο γιατι κανείς να μην αγοράσει. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να πουλήσει μετά.

Aν εννοείς αποφυγή αγοράς τώρα και γιατί;

Well, οι τιμές Βρυξέλλες είναι μια χαρά - εντός λογικών πλαισίων περιοχών που ψάχνει κανείς - έως αρκετά φθηνές έως και 'κελεπούρια' απίστευτα (π.χ. έπαυλη, αλλά μιλάμε για έπαυλη όχι αστεία, σε χώρο περίπου 10 στρεμμάτων με κήπο κλπ, 20 χλμ εκτός Βρυξελλών για €600Κ που χρειάζεται ανακαίνιση αλλά έχοντας την επισκεφτεί μην πάει ο νους σου σε καμιά ριζική ανακαίνιση, άνετα με €100Κ την καραέφτιαχνες και για ένα άτομο, well υπερβολή but you get my point ;)) αλλά:

Με δεδομένη την αστάθεια στην €ζώνη και everything goes αν τυχόν αρχίσει κανένα πανηγύρι στο Βέλγιο εκεί θα έχουμε το αντίθετο απ'ότι στην Ελλάδα δλδ όχι δημοσιονομικό squeeze αλλά κατ'αρχάς ιδιωτικό squeeze με πρώτη σφαλιάρα στα επιτόκια σε στεγαστικά και σκάσιμο φούσκας που θα προκαλέσει κατάρρευση σε τιμές ακινήτων.

Επομένως, δάνειο τώρα (ή ακόμα και μετρητά αν τα έχει κανείς) για αξία ακίνητου που θα πέσει ΕΑΝ αρχίσει κάποιο contagion effect δε λέει.

Άσε που γενικά δεν ξέρουμε κυριολεκτικά τι θα μας ξημερώσει €ζωνικά ;) Αν αρχίσει να σκάει το πράγμα βέβαια τότε ο παράδεισος αυτού που έχει μετρητά ;)

Τεσπά, ξεφεύγουμε από το θέμα εδώ

lewton
17-11-11, 13:49
PopManiac, εσύ άφησες γενειάδα για να λήξει η πολιτική κρίση στο Βέλγιο; :p

PopManiac
17-11-11, 13:53
PopManiac, εσύ άφησες γενειάδα για να λήξει η πολιτική κρίση στο Βέλγιο; :p

Mα τι λες τώρα, η πολιτική κρίση ήταν η καλύτερη απάντηση στην οικονομική κρίση για το Βέλγιο καθώς μεταβατική κυβέρνηση και μηδέν παροχές και δαπάνες και όλα ήταν ΟΚ με τις αγορές.

Τώρα που είναι να αποκτήσουν κυβέρνηση και άρχισαν ήδη τα συνδικάτα να απαιτούν είναι που έχει ξεκινήσει το ξύλο :lol:

anon
17-11-11, 14:25
Νομίζω στον τίτλο πρέπει να μπει και το στεγαστικό, γιατί είναι υψηλής επίσης σημασίας και άμεσα σχετιζόμενο.

redfever7
17-11-11, 14:49
μιας και εγώ είμαι στη διαδικασία αναζήτησης εργασίας στο εξωτερικό, την επόμενη εβδομάδα έχω ενα telephone interview για ένα graduate scheme στο Λονδίνο. Υπάρχει κανείς να δώσει καμία καλή συμβουλή τι να προσέξω και συναφή;

megahead13
17-11-11, 15:25
Τα γνωστά:

1. Πάνω απ' όλα να είσαι ο εαυτός σου και να έχεις αυτοπεποίθηση (όχι υπερβολική, αλλά να έχεις) :)
2. Να βρεις όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία για την εταιρεία.
3. Να είσαι ειλικρινής στις απαντήσεις σου όσο μπορείς, χωρίς όμως να φοβηθείς να γίνεις και λίγο creative (πώς λέμε greek statistics :p) αν κάπου δυσκολευτείς (μην τον παραχέ όμως). Αν σε κάποιο σημείο δυσκολευτείς ή δεν καταλάβεις την ερώτηση, ζήτα ευγενικά να την επαναλάβουν ώστε να κερδίσεις χρόνο ;)
4. Σκέψου σε τι πρότζεκτ έχεις δουλέψει είτε στη σχολή, είτε σε εργασιακό περιβάλλον. Επιμένουν πολύ στο θέμα επικοινωνία/ομαδικότητα.
5. Υποστήριξε την υποψηφιότητά σου αναφέροντας τι μπορείς να φέρεις στην επιχείρηση.
6. ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ! ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΝ ΔΕ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ (αυτό έρχεται στο τέλος και αν κι εφόσον περάσεις και από άλλη συνέντευξη, αν και τα πράγματα σε graduate schemes πάνω κάτω είναι ψιλο-στανταρ)!!!
7. Χωρίς να γνωρίζω για τι μέγεθος εταιρείας μιλάμε, αν κι εφόσον περάσεις στο επόμενο στάδιο, μπορεί να χρειαστεί να κάνεις τα λεγόμενα ψυχολογικά τεστ (ειδικά σε μεγάλες εταιρείες και ιδιαίτερα σε graduate schemes το ενδεχόμενο αυτό παίζει πολύ). Γούγλαρε, θα βρεις υλικό.

Καλή επιτυχία! :oneup:

........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέχασα

8. ¨Σκέψου αν έχεις να τους ρωτήσεις κάτι. Αν όχι, δεν πειράζει, απλώς λες ότι αυτά που είχα στο μυαλό μου να σας ρωτήσω καλύφθηκαν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης.

KLG
17-11-11, 15:41
Nα τονίσω λίγο στο 3. Αν δεν καταλαβαινεις μια ερωτηση, ρωτα ξανα και ξανα μεχρι να την καταλαβεις. Μην απαντησεις σε μια ερωτηση που την εχεις καταλαβει κατα προσεγγιση και μην το ρισκάρεις. Να τους ακους πολυ προσεκτικα και να ρωτας παντα ευγενικα να επαναλαβουν την ερώτηση.

chat1978
17-11-11, 16:39
Γενικά η όλη φάση είναι σαν τα μαθήματα του σχολείου και το λυσάρια.
Αυτοί προσεγγίζουν κατά πλειοψηφία την διαδικασία με ένα σύστημα κανόνων που είναι ίδιο, ειδικά τα hr που δεν ξέρουν και ακριβώς τις επιμέρους λεπτομέρειες. Εσύ από την άλλη απαντάς με βάση το βέλτιστο στις ερωτήσεις αυτές που λίγο πολύ είναι γνωστές και στο ιντερνετ. Δηλαδή σαν να έχεις το λυσάρι.

Συνήθεις ερωτήσεις είναι πως βλέπεις τον εαυτό σου σε κάποια χρόνια, τι έχεις να προσφέρεις στην εταιρία, τι αξιολογήσεις ως σημαντικότερο στον εαυτό σου.

Ρίξε ένα διάβασμα στο ιντερνετ.

Εγώ παίζει και να έκανα 25 interviews μέσα σε ένα μήνα αθροιστικά με τα διάφορα τμήματα των εταιριών και τους recruiters. Και αυτά όσο είχα ήδη έρθει στο Βέλγιο γιατί έκανα και κάποια από Ελλάδα. Νομίζω μια φορά να με ρωτήσαν κάτι διαφορετικό από τις άλλες. Προσοχή δεν μιλάω για τεχνικά ζητήματα αλλά για HR ζητήματα.

KLG
17-11-11, 16:42
Καλα μπορει να ειναι ολα απο λυσσαρι, αλλα προσοχή στα στερεοτυπα και τις κλισέ απαντήσεις.

chat1978
17-11-11, 17:57
Καλα μπορει να ειναι ολα απο λυσσαρι, αλλα προσοχή στα στερεοτυπα και τις κλισέ απαντήσεις.

Εννοείται καμουφλαρισμένο και γαρνιρισμένο με την προσωπική υπογραφή. Πχ όταν αιτιολογείς κάτι, βάσεις τις προσωπικές εμπειρίες και χαρακτήρα.

chat1978
17-11-11, 20:04
Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί με το Βέλγιο και τελικά δεν θα υπάρξει rellocation agent.

Ξέρει κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω και πόσο πχ κρατάνε αυτά, για να ολοκληρώσω την έναρξη παραμονής μου στο Βέλγιο? Αναφέρομαι στα βήματα registratio, σπίτι, άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού, πάρκινγκ για το αυτοκίνητο κτλ κτλ.
Δευτέρα πρωί θα υπογράψω συμβόλαιο.

Βοήθεια!

lewton
17-11-11, 20:47
Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί με το Βέλγιο και τελικά δεν θα υπάρξει rellocation agent.

Ξέρει κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω και πόσο πχ κρατάνε αυτά, για να ολοκληρώσω την έναρξη παραμονής μου στο Βέλγιο? Αναφέρομαι στα βήματα registratio, σπίτι, άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού, πάρκινγκ για το αυτοκίνητο κτλ κτλ.
Δευτέρα πρωί θα υπογράψω συμβόλαιο.

Βοήθεια!
Δεν έχω ιδέα από Βέλγιο, απλά μια συμβουλή: ψυχραιμία.
Κάθε εβδομάδα μεταναστεύει άπειρος κόσμος εντός της Ευρώπης και ποτέ κανείς δε μπήκε φυλακή επειδή δεν έκανε κάτι σωστά στο ξεκίνημα. ;)

siesta
17-11-11, 20:53
Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί με το Βέλγιο και τελικά δεν θα υπάρξει rellocation agent.

Ξέρει κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω και πόσο πχ κρατάνε αυτά, για να ολοκληρώσω την έναρξη παραμονής μου στο Βέλγιο? Αναφέρομαι στα βήματα registratio, σπίτι, άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού, πάρκινγκ για το αυτοκίνητο κτλ κτλ.
Δευτέρα πρωί θα υπογράψω συμβόλαιο.

Βοήθεια!

Βρε μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει λόγος. Την Δευτέρα θα πας στην εταιρία, θα υπογράψεις συμβόλαιο και θα τους ρωτήσεις εάν χρειάζεται τίποτε άλλο. Πιθανότατα θα πρέπει να γραφτείς σε έναν ασφαλιστικό φορέα και να τους προσκομίσεις την αντίστοιχη βεβάιωση. Εάν πρεπει να δηλωθείς ως κάτοικος εκεί στις αρχές, θα σού πουν πού θα πας και θα δηλώσεις την δ/ση που μένεις. Μόλις βρεις σπίτι θα πας να αλλάξεις την δ/ση.

Για τράπεζα, θα μπεις σε μια τράπεζα και θα πεις, γεια σας θελω να ανοιξω έναν λογαριασμό. Δουλεύω εδώ στην τάδε εταιρία κλπ.

Για αυτοκίνητο τι να πω :rolleyes:
Ρώτα κάποιον εκεί που μένεις αν υπάρχουν πάρκιγκ επί πληρωμή. Μην βιάζεσαι όμως, μπορεί να υπάρχουν θέσεις φρη, άλλωστε σε μικρή πόλη είσαι.

Καλή αρχή και πάλι, χωρίς άγχος. Οι Βέλγοι δεν είναι εξωγήινοι, τα ίδια ισχύουν όπως στην Ελλάδα, με την διαφορά ότι είναι πολύ πιο οργανωμένοι (ευτυχώς).

Υ.Γ. όσον αφορά το πόσο κρατάνε, αν θυμάμαι καλά εμένα μού πήραν στην Γερμανία 2 μέρες.
Πάνε βέβαια πολλά χρόνια, μπορεί να έχουν χαλάσει στο μεταξύ (αν σκεφτεις ότι εμείς οι ξένοι έχουμε αυξηθεί αρκετά από τότε :lol: )

chat1978
17-11-11, 20:58
Βρε μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει λόγος. Την Δευτέρα θα πας στην εταιρία, θα υπογράψεις συμβόλαιο και θα τους ρωτήσεις εάν χρειάζεται τίποτε άλλο. Πιθανότατα θα πρέπει να γραφτείς σε έναν ασφαλιστικό φορέα και να τους προσκομίσεις την αντίστοιχη βεβάιωση. Εάν πρεπει να δηλωθείς ως κάτοικος εκεί στις αρχές, θα σού πουν πού θα πας και θα δηλώσεις την δ/ση που μένεις. Μόλις βρεις σπίτι θα πας να αλλάξεις την δ/ση.

Για τράπεζα, θα μπεις σε μια τράπεζα και θα πεις, γεια σας θελω να ανοιξω έναν λογαριασμό. Δουλεύω εδώ στην τάδε εταιρία κλπ.

Για αυτοκίνητο τι να πω :rolleyes:
Ρώτα κάποιον εκεί που μένεις αν υπάρχουν πάρκιγκ επί πληρωμή. Μην βιάζεσαι όμως, μπορεί να υπάρχουν θέσεις φρη, άλλωστε σε μικρή πόλη είσαι.

Καλή αρχή και πάλι, χωρίς άγχος. Οι Βέλγοι δεν είναι εξωγήινοι, τα ίδια ισχύουν όπως στην Ελλάδα, με την διαφορά ότι είναι πολύ πιο οργανωμένοι (ευτυχώς).
Πήγα σε τράπεζα και μου είπαν ότι θέλει registration και διεύθυνση.
Για να βρω σπίτι, χρειάζεται ένα τραπεζικός λογαριασμός για το deposit.
Αυτό μου φαίνεται σαν dead lock.

Επίσης αν διαλέξω ένα κεντρικό σπίτι, με το θέμα πάρκινγκ τι γίνεται για το αυτοκίνητο; Ρωτάω γιατί μου έχουν πει ότι η κάρτα κατοίκου αν έχεις κάνει το registration κάνει και 2-μήνες.

sonic
17-11-11, 21:00
Να ζητήσεις από τον αυτόν που νοικιάζεις ένα χαρτί που να λέει ότι θα μένεις όπου μένεις για να σου ανοίξουν λογαριασμό,

redfever7
17-11-11, 21:07
Τα γνωστά:

1. Πάνω απ' όλα να είσαι ο εαυτός σου και να έχεις αυτοπεποίθηση (όχι υπερβολική, αλλά να έχεις) :)
2. Να βρεις όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία για την εταιρεία.
3. Να είσαι ειλικρινής στις απαντήσεις σου όσο μπορείς, χωρίς όμως να φοβηθείς να γίνεις και λίγο creative (πώς λέμε greek statistics :p) αν κάπου δυσκολευτείς (μην τον παραχέ όμως). Αν σε κάποιο σημείο δυσκολευτείς ή δεν καταλάβεις την ερώτηση, ζήτα ευγενικά να την επαναλάβουν ώστε να κερδίσεις χρόνο ;)
4. Σκέψου σε τι πρότζεκτ έχεις δουλέψει είτε στη σχολή, είτε σε εργασιακό περιβάλλον. Επιμένουν πολύ στο θέμα επικοινωνία/ομαδικότητα.
5. Υποστήριξε την υποψηφιότητά σου αναφέροντας τι μπορείς να φέρεις στην επιχείρηση.
6. ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ! ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΝ ΔΕ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ (αυτό έρχεται στο τέλος και αν κι εφόσον περάσεις και από άλλη συνέντευξη, αν και τα πράγματα σε graduate schemes πάνω κάτω είναι ψιλο-στανταρ)!!!
7. Χωρίς να γνωρίζω για τι μέγεθος εταιρείας μιλάμε, αν κι εφόσον περάσεις στο επόμενο στάδιο, μπορεί να χρειαστεί να κάνεις τα λεγόμενα ψυχολογικά τεστ (ειδικά σε μεγάλες εταιρείες και ιδιαίτερα σε graduate schemes το ενδεχόμενο αυτό παίζει πολύ). Γούγλαρε, θα βρεις υλικό.

Καλή επιτυχία! :oneup:

........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέχασα

8. ¨Σκέψου αν έχεις να τους ρωτήσεις κάτι. Αν όχι, δεν πειράζει, απλώς λες ότι αυτά που είχα στο μυαλό μου να σας ρωτήσω καλύφθηκαν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης.

Προς το παρών έχω βρει άπειρο υλικό στο νετ για τέτοιες διαδικασίες και αυτό που κάνω είναι να προετοιμάσω τις απαντήσεις που θα έδινα εγώ. Απλά ρωτάω μήπως υπάρχει κανενα inside tip:hmm:
Όσο για τη διαδικασία, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο γρήγορα έχει προχωρήσει η διαδικασία. Έκανα την αίτηση 1η Νοέμβρη απαντώντας σε διάφορες ερωτήσεις και σε 10 μέρες μου ζήτησαν να κάνω 3 διαφορετικά test, verbal reasoning, numerical analysis και logical reasoning online.
Τα έκανα τη τρίτη αυτα τα test το απόγευμα και τετάρτη μεσημέρι μου στείλαν mail πως θέλουν να προχωρήσουμε σε telephone interview με το HR τους, δίνοντας μου μάλιστα τη δυνατότητα να το "schedule over the next couple of weeks " (!) ενώ έχει ακόμη σχεδόν 15 μέρες για να κλείσει η αγγελία που προορίζεται για Σεπτέμβρη του 12.:down:
Όσο για την εταιρία, είναι reasonable size σε alternative investments management και πάω για software engineer graduate.

siesta
17-11-11, 21:08
Πήγα σε τράπεζα και μου είπαν ότι θέλει registration και διεύθυνση.
Για να βρω σπίτι, χρειάζεται ένα τραπεζικός λογαριασμός για το deposit.
Αυτό μου φαίνεται σαν dead lock.

Επίσης αν διαλέξω ένα κεντρικό σπίτι, με το θέμα πάρκινγκ τι γίνεται για το αυτοκίνητο; Ρωτάω γιατί μου έχουν πει ότι η κάρτα κατοίκου αν έχεις κάνει το registration κάνει και 2-μήνες.

Να τα πάρουμε με την σειρά.

1) μένεις σε κάποιον φίλο σου, ο οποίος είναι δηλωμένος εκεί, εργάζεται εκεί ή ακόμη και αν δεν εργάζεται είναι δηλωμένος στην τοπική αρχή; Εάν ναι, εκείνος ξέρει καλύτερα από όλους μας.
2) Για το σπίτι γιατί χρειάζεται τραπ. λογ; Σκοπεύουν να τραβάν τα λεφτά από τον λογαριασμό σου; Πού ακούστηκε αυτό; Ουδέποτε έδωσα νούμερο τραπεζικού λογ. σε συμβόλαιο σπιτιού, παρά μόνον μετά ώστε να μού περάσουν την εγγύηση. Και γενικώς να προσέχεις πού δίνεις στοιχεία τραπεζικά. Εάν το θέλουν για να τους περάσεις την εγγύηση, μπορείς να το κάνεις και από τον ελληνικό λογαριασμό αν έχεις e-banking ή στην τελική και cash αν θέλουν.
3) Εκεί στο registration τους εξήγησες το πρόβλημα σου; Δεν ξέρω τι τυποι ειναι οι Βέλγοι, εδώ δεν έχω βρει έναν Γερμανό που να μην θέλει να βοηθήσει σε θέματα γραφειοκρατικά και πάντοτε βρίσκονται λύσεις. Πιστεύω ότι θα μπορείς να δηλωθείς στην δ/ση που μένεις τώρα, φτάνει να συνεννοηθείς πρώτα με τον φίλο σου. Δεν είναι δυνατόν να μην το δεχτούν, αφού μένεις εκεί και άδεια παραμονής δεν χρειάζεσαι καθοτι ΕΕ.

Ίσως είναι καλύτερα να κάνεις αυτό πρώτα και μετά λύνονται όλα.

Για το αυτοκ. δεν νομιζω να μπορεί κανεις εδώ μεσα να σε βοηθήσει. Πάλι πήγαινε και πες τους, επί 2 μήνες πού θα παρκάρω; Δεν μπορεί να μην γνωρίζουν το πρόβλημα. Αλλά θα σού πουν και στην δουλειά σου πιστεύω.

IoStefo1
17-11-11, 21:35
Πήγα σε τράπεζα και μου είπαν ότι θέλει registration και διεύθυνση.
Για να βρω σπίτι, χρειάζεται ένα τραπεζικός λογαριασμός για το deposit.
Αυτό μου φαίνεται σαν dead lock.

Επίσης αν διαλέξω ένα κεντρικό σπίτι, με το θέμα πάρκινγκ τι γίνεται για το αυτοκίνητο; Ρωτάω γιατί μου έχουν πει ότι η κάρτα κατοίκου αν έχεις κάνει το registration κάνει και 2-μήνες.

Αυτό θα σε βοηθήσει,δεν χρειάζεται να έχεις άγχος.

http://www.justlanded.com/english/Belgium

chat1978
17-11-11, 23:46
Να τα πάρουμε με την σειρά.

1) μένεις σε κάποιον φίλο σου, ο οποίος είναι δηλωμένος εκεί, εργάζεται εκεί ή ακόμη και αν δεν εργάζεται είναι δηλωμένος στην τοπική αρχή; Εάν ναι, εκείνος ξέρει καλύτερα από όλους μας.
2) Για το σπίτι γιατί χρειάζεται τραπ. λογ; Σκοπεύουν να τραβάν τα λεφτά από τον λογαριασμό σου; Πού ακούστηκε αυτό; Ουδέποτε έδωσα νούμερο τραπεζικού λογ. σε συμβόλαιο σπιτιού, παρά μόνον μετά ώστε να μού περάσουν την εγγύηση. Και γενικώς να προσέχεις πού δίνεις στοιχεία τραπεζικά. Εάν το θέλουν για να τους περάσεις την εγγύηση, μπορείς να το κάνεις και από τον ελληνικό λογαριασμό αν έχεις e-banking ή στην τελική και cash αν θέλουν.
3) Εκεί στο registration τους εξήγησες το πρόβλημα σου; Δεν ξέρω τι τυποι ειναι οι Βέλγοι, εδώ δεν έχω βρει έναν Γερμανό που να μην θέλει να βοηθήσει σε θέματα γραφειοκρατικά και πάντοτε βρίσκονται λύσεις. Πιστεύω ότι θα μπορείς να δηλωθείς στην δ/ση που μένεις τώρα, φτάνει να συνεννοηθείς πρώτα με τον φίλο σου. Δεν είναι δυνατόν να μην το δεχτούν, αφού μένεις εκεί και άδεια παραμονής δεν χρειάζεσαι καθοτι ΕΕ.

Ίσως είναι καλύτερα να κάνεις αυτό πρώτα και μετά λύνονται όλα.

Για το αυτοκ. δεν νομιζω να μπορεί κανεις εδώ μεσα να σε βοηθήσει. Πάλι πήγαινε και πες τους, επί 2 μήνες πού θα παρκάρω; Δεν μπορεί να μην γνωρίζουν το πρόβλημα. Αλλά θα σού πουν και στην δουλειά σου πιστεύω.
1) Δεν ξέρει γιατί η δική του εταιρία του ανέθεσε rellocation agent. Κάποια πράγματα είναι θολά και σε αυτόν.
2) Όπου και αν έχω κοιτάξει, αναφέρονται σε ένα κλειστό τραπεζικό λογαριασμό για την εγγύηση.
3)Δεν έχω πάει γιατί το hr της εταιρίας που θα παω, μου είπε να μην κάνω κάποια κίνηση γιατί και οι ίδιοι δεν ήταν σίγουροι για το expat tax ruling. Δυστυχώς το hr τους είναι στην Ολλανδία. Στην αρχή της εβδομάδας μου είπαν για rellocation agent, αλλά τελικά στο τηλέφωνο μου εξήγησαν σήμερα ότι θα είναι μια λογίστρια που θα προσπαθήσει να με βοηθήσει. Είχα επαναπαυτεί και γιαυτό έχει προκύψει ξαφνικά το πρόβλημα.


Αύριο θα πάω στο δημαρχείο το πρωί να ρωτήσω.

siesta
18-11-11, 00:36
1) Δεν ξέρει γιατί η δική του εταιρία του ανέθεσε rellocation agent. Κάποια πράγματα είναι θολά και σε αυτόν.
2) Όπου και αν έχω κοιτάξει, αναφέρονται σε ένα κλειστό τραπεζικό λογαριασμό για την εγγύηση.
3)Δεν έχω πάει γιατί το hr της εταιρίας που θα παω, μου είπε να μην κάνω κάποια κίνηση γιατί και οι ίδιοι δεν ήταν σίγουροι για το expat tax ruling. Δυστυχώς το hr τους είναι στην Ολλανδία. Στην αρχή της εβδομάδας μου είπαν για rellocation agent, αλλά τελικά στο τηλέφωνο μου εξήγησαν σήμερα ότι θα είναι μια λογίστρια που θα προσπαθήσει να με βοηθήσει. Είχα επαναπαυτεί και γιαυτό έχει προκύψει ξαφνικά το πρόβλημα.


Αύριο θα πάω στο δημαρχείο το πρωί να ρωτήσω.

Αφού τα έχει αναλαβει η εταιρία σου, καλύτερα πριν πας μόνος σου στο Δημαρχείο να τους συμβουλευτείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.