PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

PopManiac
18-11-11, 11:23
Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί με το Βέλγιο και τελικά δεν θα υπάρξει rellocation agent.

Ξέρει κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω και πόσο πχ κρατάνε αυτά, για να ολοκληρώσω την έναρξη παραμονής μου στο Βέλγιο? Αναφέρομαι στα βήματα registratio, σπίτι, άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού, πάρκινγκ για το αυτοκίνητο κτλ κτλ.
Δευτέρα πρωί θα υπογράψω συμβόλαιο.

Βοήθεια!

Ήρεμα, έχεις ΡΜ ;)

chat1978
18-11-11, 12:21
Αφού τα έχει αναλαβει η εταιρία σου, καλύτερα πριν πας μόνος σου στο Δημαρχείο να τους συμβουλευτείς.
Δυστυχώς έτσι νόμιζα και έτσι νόμιζε ο HR. Αυτό είπα σε ένα προηγούμενο ποστ μου.
Και είχα επαναπαυτεί!

Εντάξει θα βρεθεί η λύση. Νομίζω το κομβικό σημείο είναι η κατοικία!

Ioanna123
18-11-11, 13:14
Για να βρω σπίτι, χρειάζεται ένα τραπεζικός λογαριασμός για το deposit.
Αυτό μου φαίνεται σαν dead lock.



Αν θελεις, πες πως το ελυσες τελικα αυτο (που φαινοταν dead lock).
Ευχαριστω.

chat1978
18-11-11, 13:20
Αν θελεις, πες πως το ελυσες τελικα αυτο (που φαινοταν dead lock).
Ευχαριστω.

Δεν το έλυσα. Υποψιάζομαι ότι κάπως από εκεί θα ανοίξει ο δρόμος για όλα τα υπόλοιπα, γιατί παντού μου ζητάνε διεύθυνση κατοικίας.

sonic
18-11-11, 13:26
Θέλεις ένα γράμμα που να λέει που μένεις, όπως είπα και πιο πάνω, ζήτα το από αυτούς που θα νοικιάσεις στο σπίτι. Στην τελική, από τον φίλο σου που σε φιλοξενεί.

KLG
18-11-11, 13:36
Δεν το έλυσα. Υποψιάζομαι ότι κάπως από εκεί θα ανοίξει ο δρόμος για όλα τα υπόλοιπα, γιατί παντού μου ζητάνε διεύθυνση κατοικίας.

Demelene είμαι 100% σίγουρος οτι μπορεις να δηλώσεις προσωρινη διευθυνση για να προχωρησει η γραφειοκρατία, την οποια και θα αλλαξεις στη συνέχεια. Μπορεις ανετα να δηλωσεις την τωρινη σου διευθυνση και να φαινεται οτι υπαρχει συγκατοικηση με τον γνωστό σου. Αν δεν υπαρχει καποια αλλαγη σε καποιον φόρο για τον φίλο σου δεν βρισκω λογο να μην το δεχτει (οπως π.χ. θα υπηρχε προβλημα με το council tax) στην Aγγλία... και αν υπαρξει να του πεις οτι θα τον καλύψεις εσυ.

Και πάλι οπως θα προχωράς την γραφειοκρατία με την προσωρινη σου διευθυνση, σε καθε σου βημα θα τους λες οτι ειναι προσωρινη, και θα τους ζητας πληροφορίες για το πως θα αλλαξει οταν βρεις μονιμη κατοικία, αν υπαρχει προβλημα που ειναι προσωρινη και αν θα υπαρξει καποιο επιπλεον κόστος.

Ioanna123
18-11-11, 13:45
Δεν το έλυσα. Υποψιάζομαι ότι κάπως από εκεί θα ανοίξει ο δρόμος για όλα τα υπόλοιπα, γιατί παντού μου ζητάνε διεύθυνση κατοικίας.

Λυπαμαι και σε καταλαβαινω.
Η γραφειοκρατια στο Βελγιο μπορει πραγματικα να τρελανει καποιον.
Σου ευχομαι καλη τυχη και οπωσδηποτε ζητα επαγγελματικη βοηθεια (δικηγορος κλπ).
Γραψε πως το ελυσες, οταν θα το εχειις λυσει τελικα.

euri
18-11-11, 14:14
ΚΕΠ δεν έχουν εκεί πέρα; Τσκ τσκ τσκ, ανοργάνωτοι κουτόφραγκοι :p

IoStefo1
18-11-11, 14:57
Εμ.. δεν είναι σαν κι`εμάς μπες τε σκύλοι και αλέστε,βλέπουμε τα χάλια στο κέντρο στην Αθήνα.:p


Demelene. αυτό που πρέπει να κάνει ο φίλος σου είναι να σε πάρει και να πάτε στο δημαρχείο και να σε δηλώσει ότι μένεις σε αυτόν ως που να βρεις να νοικιάσεις σπίτι, και μετά όλα θα έρθουν μόνα τους.

KLG
18-11-11, 15:26
Ασχετο...

Μου μεταφερθηκε ενα δημοσιευμα το οποιο υπολογιζε τα εσοδα που ερχονται απο μεταναστες high end εργαζόμενους στη Δανια. Με βασικο θεμα οτι εχουν μεγάλους μισθους, αρα και φόρους, πληρωνουν ασφαλιση ενω κατα κανονα δεν τραβανε πολλα απο τον δημοσιο κουμπαρα επειδη εχουν μικρες οικογενειες (αν έχουν), ξοδευουν περισσότερα στη βαρια βιομηχανια (design) περισσότερο (επειδη κατα μεσο ορο μια δανεζικη οικογενεια δεν αλλαζει το νοικοκυριο της καθε 2 χρονια). Σε γενικες γραμμες το αρθρο ανεφερε οτι οι εξειδικευμενοι μετανάστες παραγουν ενα σημαντικό πλεονασμα το οποιο δεν ειναι σωστό να χρησιμοποιείται στο 100% για να καλύπτει τις τρυπες της οικονομίας και οτι και αυτό πρεπει να επιστραφει σε κάποιο βαθμό πισω. Για αυτο σκεφτηκανε και ξεκινανε την υλοποιηση κρατικών reallocation agents σε reallocation centres.. ωπου θα πηγαινεις και θα σε αναλαμβανει ο coach ο οποιος θα σε βοηθαεί σε καθε σου βήμα....

lewton
18-11-11, 16:04
Ασχετο...

Μου μεταφερθηκε ενα δημοσιευμα το οποιο υπολογιζε τα εσοδα που ερχονται απο μεταναστες high end εργαζόμενους στη Δανια. Με βασικο θεμα οτι εχουν μεγάλους μισθους, αρα και φόρους, πληρωνουν ασφαλιση ενω κατα κανονα δεν τραβανε πολλα απο τον δημοσιο κουμπαρα επειδη εχουν μικρες οικογενειες (αν έχουν), ξοδευουν περισσότερα στη βαρια βιομηχανια (design) περισσότερο (επειδη κατα μεσο ορο μια δανεζικη οικογενεια δεν αλλαζει το νοικοκυριο της καθε 2 χρονια). Σε γενικες γραμμες το αρθρο ανεφερε οτι οι εξειδικευμενοι μετανάστες παραγουν ενα σημαντικό πλεονασμα το οποιο δεν ειναι σωστό να χρησιμοποιείται στο 100% για να καλύπτει τις τρυπες της οικονομίας και οτι και αυτό πρεπει να επιστραφει σε κάποιο βαθμό πισω. Για αυτο σκεφτηκανε και ξεκινανε την υλοποιηση κρατικών reallocation agents σε reallocation centres.. ωπου θα πηγαινεις και θα σε αναλαμβανει ο coach ο οποιος θα σε βοηθαεί σε καθε σου βήμα....
Πολύ καλό. :oneup:
Αυτό από την ίδια κυβέρνηση που επανέφερε ελέγχους στα σύνορα με τη Γερμανία;

KLG
18-11-11, 16:29
Πολύ καλό. :oneup:
Αυτό από την ίδια κυβέρνηση που επανέφερε ελέγχους στα σύνορα με τη Γερμανία;

Δεν μπορω να βρω το δημοσιευμα... αλλα θα το εχω στα υποψη. Παντως αυτη η κυβερνηση (που ειναι ο αντιπαλος σχηματισμος απο αυτους που επανεφεραν τους ελεγχους) βγηκε και με πρόγραμμα υπερ της μεταναστευσης και με ριζοσπαστική μεταταναστευτική πολιτική (για την εποχη που ζουμε), ενω ταυτοχρονα υποστηριζε περικοπες σε αλλες δαπανες (μεταξυ των οποιων και του κοινωνικου κράτους). Η συγκεκριμένη κυβερνηση εκλεχτηκε με ενα προγραμμα που ελεγες οτι σαν να το ειχαν γραψει επιτηδες για να μην εκλεγουν.

konenas
18-11-11, 16:38
Διάβασα το θέμα όλο χωρίς να θέλω να μεταναστεύσω. Μετά το τελευταίο του KLG όμως θα αρχίσω να το ψάχνω και γω.
Ακούς εκεί reallocation centers!!! ;)

KLG
18-11-11, 16:52
centres (EN - GB dictionary)

Tα reallocation centres θα εχουν σκοπο να αντιμετωπιζουν καταστασεις σαν αυτες που βιωνει το τελευταιο διαστημα ο Demelene και θα ειναι περισσότερο μια φωνη λογικής στον πανικό που δημιουργειται απο την αλλαγη περιβαλλοντος. Δλδ δεν θα βρισκει σπιτια και τέτοια, απλα θα καθοδηγει και θα καθησυχάζει -κατι που ταιριαζει γαντι και στη ψυχοσυνθεση των Δανων-.

euri
18-11-11, 18:56
Ζήλεψαν από μας ρε που έχουμε τα κέντρα υποδοχής (λαθρο)μεταναστών...

dhatz
18-11-11, 19:19
Ακούς εκεί reallocation centers!!! ;)

Μήπως ήθελε να πει relocation centres ?
(re-allocation κάνουν τα bad blocks οι σκληροί δίσκοι)

chat1978
18-11-11, 19:21
Demelene είμαι 100% σίγουρος οτι μπορεις να δηλώσεις προσωρινη διευθυνση για να προχωρησει η γραφειοκρατία, την οποια και θα αλλαξεις στη συνέχεια. Μπορεις ανετα να δηλωσεις την τωρινη σου διευθυνση και να φαινεται οτι υπαρχει συγκατοικηση με τον γνωστό σου. Αν δεν υπαρχει καποια αλλαγη σε καποιον φόρο για τον φίλο σου δεν βρισκω λογο να μην το δεχτει (οπως π.χ. θα υπηρχε προβλημα με το council tax) στην Aγγλία... και αν υπαρξει να του πεις οτι θα τον καλύψεις εσυ.

Και πάλι οπως θα προχωράς την γραφειοκρατία με την προσωρινη σου διευθυνση, σε καθε σου βημα θα τους λες οτι ειναι προσωρινη, και θα τους ζητας πληροφορίες για το πως θα αλλαξει οταν βρεις μονιμη κατοικία, αν υπαρχει προβλημα που ειναι προσωρινη και αν θα υπαρξει καποιο επιπλεον κόστος.
Πήγαμε.
Κάτι μου είπαν σήμερα ότι μπορεί να ανοίξει η εταιρία λογαριασμό για μένα.
Επίσης σε κάποιο γραφείο που πήρα, όταν του εξήγησα την φάση μου είπαν ότι οκ στην αρχή μετρητά.

Πάντως από όλους τους γνωστούς μου συμπεριλαμβανομένου και των γνωστών τους εδώ, είμαι ο πρώτος που εταιρία αν και διεθνής δεν έχει βάλει rellocation agent. Ο hr υπεύθυνος είναι στην Ολλανδία και πρόσφατα ανέλαβε το Βελγικό κομμάτι. Έπεσα σε κακιά συγκυρία.

Πάλι θα ανοίξω δρόμους!

konenas
18-11-11, 19:34
Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός ή λίγο παραπάνω για σένα ;)
Καλή συνέχεια

siesta
18-11-11, 20:55
Δεν το έλυσα. Υποψιάζομαι ότι κάπως από εκεί θα ανοίξει ο δρόμος για όλα τα υπόλοιπα, γιατί παντού μου ζητάνε διεύθυνση κατοικίας.

Λογικό είναι αυτό. Δεν γίνεται να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα χωρίς να δώσεις δ/ση.
Εγώ (μάλλον) θα έδινα την δ/ση όπου μένω τώρα, αυτό μού φαίνεται ως λογικότερο. Δεν είσαι παράνομος, αφού ως πολίτης της ΕΕ έχεις δικαίωμα να μείνεις. Στο κάτω, κάτω εκεί θα μείνεις μέχρι να βρεις σπίτι, ακόμη και όταν θα δουλεύεις από βδομάδα, έτσι δεν είναι; Απλώς συνενοήσου με τον φίλο σου.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


centres (EN - GB dictionary)

το αμερικάνοι το έχει απλοποιήσει σε center. :p

chat1978
18-11-11, 21:04
Λογικό είναι αυτό. Δεν γίνεται να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα χωρίς να δώσεις δ/ση.
Εγώ (μάλλον) θα έδινα την δ/ση όπου μένω τώρα, αυτό μού φαίνεται ως λογικότερο. Δεν είσαι παράνομος, αφού ως πολίτης της ΕΕ έχεις δικαίωμα να μείνεις. Στο κάτω, κάτω εκεί θα μείνεις μέχρι να βρεις σπίτι, ακόμη και όταν θα δουλεύεις από βδομάδα, έτσι δεν είναι; Απλώς συνενοήσου με τον φίλο σου.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το αμερικάνοι το έχει απλοποιήσει σε center. :p
Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουν απλά διεύθυνση. Αλλιώς έδινα και εγώ του φίλου μου.
Θέλουν registration κάτι το οποίο σημαίνει ότι ξεκινάς διαδικασίες για eID. Και αυτή είναι πάντα δεμένη με την διεύθυνση σου.
Δηλαδή αν ένας Βέλγος μετακομίσει, εκτός των άλλων πρέπει να αλλάξει και ταυτότητα. Γενικώς στο θέμα σπίτι βλέπω μια δόση ανελαστικότητας. Με τρομάζει λίγο το χρόνια συμβόλαιο κατ' ελάχιστο.

Έχω μια αίσθηση ότι είναι η τέλεια δικαιολογία να αρνηθείς τον γάμο. "Δεν μπορώ κοστίζει 3-2-1 μηνιάτικα το πρόστιμο του να αφήσω σπίτι"

lewton
18-11-11, 21:11
Πάντως από όλους τους γνωστούς μου συμπεριλαμβανομένου και των γνωστών τους εδώ, είμαι ο πρώτος που εταιρία αν και διεθνής δεν έχει βάλει rellocation agent.

Τι θα έλεγες να διεκδικήσεις λίγο αυτά που δικαιούσαι;
Προφανώς δε βρήκαν στη ντόπια αγορά τα skills που χρειάζονταν και αποφάσισαν να ψωνίσουν φθηνά στο νότο.
Είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει να είσαι ο φθηνός εργάτης από το νότο;

Μπορείς πάντα να απαιτήσεις μια σωστή μεταχείριση. Έχει συμβεί σε γνωστούς μου να πετύχουν καλύτερο μισθό ή καλύτερες συνθήκες από ο,τι προσέφερε αρχικά η εταιρία απλά επειδή το ζήτησαν. Ο «γάμος» είναι μια διαπραγμάτευση. Πρέπει και οι δύο πλευρές να είναι ικανοποιημένες.
Αυτό για όσους έγραφαν σε παλαιότερες σελίδες ότι δεν πρέπει ποτέ να αναφέρεις το οικονομικό.

chat1978
18-11-11, 21:34
Τι θα έλεγες να διεκδικήσεις λίγο αυτά που δικαιούσαι;
Προφανώς δε βρήκαν στη ντόπια αγορά τα skills που χρειάζονταν και αποφάσισαν να ψωνίσουν φθηνά στο νότο.
Είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει να είσαι ο φθηνός εργάτης από το νότο;

Μπορείς πάντα να απαιτήσεις μια σωστή μεταχείριση. Έχει συμβεί σε γνωστούς μου να πετύχουν καλύτερο μισθό ή καλύτερες συνθήκες από ο,τι προσέφερε αρχικά η εταιρία απλά επειδή το ζήτησαν. Ο «γάμος» είναι μια διαπραγμάτευση. Πρέπει και οι δύο πλευρές να είναι ικανοποιημένες.
Αυτό για όσους έγραφαν σε παλαιότερες σελίδες ότι δεν πρέπει ποτέ να αναφέρεις το οικονομικό.
Ναι το έκανα. Γενικώς από όσο ξέρω παίρνω μια χαρά μισθό για τα Βέλγικα δεδομένα. Απλά μάλλον βασίστηκαν στο HR τα κάνει όλα και έπεσα σε λάθος εποχή.

lewton
18-11-11, 21:41
Ναι το έκανα. Γενικώς από όσο ξέρω παίρνω μια χαρά μισθό για τα Βέλγικα δεδομένα. Απλά μάλλον βασίστηκαν στο HR τα κάνει όλα και έπεσα σε λάθος εποχή.
Αν ο μισθός είναι όπως λες νορμάλ τότε πάω πάσο.
Σε αυτήν την περίπτωση υπομονή με όλα τα εμπόδια, και όπως είπα σε παλιότερο post, μη σκας και πολύ. Φυλακή δεν πας, τη δουλειά δεν τη χάνεις, άρα όλα στο τέλος θα γίνουν.

siesta
18-11-11, 21:44
Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουν απλά διεύθυνση. Αλλιώς έδινα και εγώ του φίλου μου.
Θέλουν registration κάτι το οποίο σημαίνει ότι ξεκινάς διαδικασίες για eID. Και αυτή είναι πάντα δεμένη με την διεύθυνση σου.
Δηλαδή αν ένας Βέλγος μετακομίσει, εκτός των άλλων πρέπει να αλλάξει και ταυτότητα. Γενικώς στο θέμα σπίτι βλέπω μια δόση ανελαστικότητας. Με τρομάζει λίγο το χρόνια συμβόλαιο κατ' ελάχιστο.

Έχω μια αίσθηση ότι είναι η τέλεια δικαιολογία να αρνηθείς τον γάμο. "Δεν μπορώ κοστίζει 3-2-1 μηνιάτικα το πρόστιμο του να αφήσω σπίτι"

Σχετικά με το συμβόλαιο σπιτιού, θα πρέπει να ψάξεις τις καλύτερες συνθήκες για σένα, πιθανόν να είναι ένα σπίτι όχι τόσο καλό, ίσως πιο μακριά, λίγο ακριβότερο, ή από μεσίτη (οπότε πληρώνεις προμήθεια αλλά παζαρεύεις τους όρους σου), γενικώς υπάρχουν επιλογές. Δεν έχει νόημα να κλεισεις 3 χρόνια συμβόαιο όταν δεν έχεις ξεκινησει ακόμη να δουλεύεις. Μην ξεχνάς ότι η αρχή είναι δοκιμαστική και για την εταιρία αλλά και για εσένα.

Όσον αφορά το eID που γράφεις, νομίζω ότι υπερβάλεις όταν λες ότι αλλάζει ο Βέλγος ταυτότητα. Τουλάχιστον στην Γερμανία πάς και δηλώνεσαι, σού δίνουν ένα χαρτί ότι μένεις στην τάδε δ/ση και αν αλλάξεις ξαναπάς και αλλάζουν την δ/ση κατοικίας.

Για όλα αυτά και για να μην σε φάει το άγχος και κάνεις κανα συμβόλαιο ακριβό, γιατί δεν κάνεις το εξής απλό; Συνεννοήσου με τον φίλο σου αν μπορείς να μείνεις εκεί για 1 μήνα π.χ. και να τού πληρώσεις το μισό ενοίκιο. Εάν το δεχτεί, θα πρέπει να το ξεκαθαρίσει με τον ιδιοκτήτη του (συνήθως ανεβαίνουν τα μη πάγια έξοδα, οπότε ζητούν κάτι παραπάνω). Μετά δηλώνεσαι παντού με αυτήν την δ/ση και όταν μετακομίζεις στο δικό σου πας και αλλάζεις δ/ση.

Στην συνέχεια κάνεις το τραπέζι με αστακό και άλλα φρέσκα θαλασσινά στον φίλο σου. Για να μην πω και σε μάς που βοηθάμε από μακριά όσο μπορούμε :p

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι θα έλεγες να διεκδικήσεις λίγο αυτά που δικαιούσαι;
Προφανώς δε βρήκαν στη ντόπια αγορά τα skills που χρειάζονταν και αποφάσισαν να ψωνίσουν φθηνά στο νότο.
Είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει να είσαι ο φθηνός εργάτης από το νότο;

Μπορείς πάντα να απαιτήσεις μια σωστή μεταχείριση. Έχει συμβεί σε γνωστούς μου να πετύχουν καλύτερο μισθό ή καλύτερες συνθήκες από ο,τι προσέφερε αρχικά η εταιρία απλά επειδή το ζήτησαν. Ο «γάμος» είναι μια διαπραγμάτευση. Πρέπει και οι δύο πλευρές να είναι ικανοποιημένες.
Αυτό για όσους έγραφαν σε παλαιότερες σελίδες ότι δεν πρέπει ποτέ να αναφέρεις το οικονομικό.
Το οικονομικό ασφαλώς και θα αναφερθεί, άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να υπογράψεις συμβόλαιο χωρίς μισθό επάνω.

Εκείνο που έγραψα πιο πάνω ήταν σχετικά με τα 5.500 καθαρά, που είναι πάρα πολύ καλά λεφτά. Εκεί δεν ρωτάς τίποτε, παρά λες "ευχαριστώ πολύ, πότε να έρθω;" Και γενικώς δεν είναι καλό να ρωτάς πόσα είναι τα καθαρά κλπ, διότι δεν είναι δική τους δουλειά να κάνουν λογιστική ανάλυση. Εκτός αυτού, υποτίθεται ότι σε ενδιαφέρει πρωτίστως το αντικείμενο, η εταιρία και η εξέλιξη. Τα λεφτά είναι απλώς μια ...ενδιαφέρουσα συγκιρία.

chat1978
18-11-11, 22:01
Σχετικά με το συμβόλαιο σπιτιού, θα πρέπει να ψάξεις τις καλύτερες συνθήκες για σένα, πιθανόν να είναι ένα σπίτι όχι τόσο καλό, ίσως πιο μακριά, λίγο ακριβότερο, ή από μεσίτη (οπότε πληρώνεις προμήθεια αλλά παζαρεύεις τους όρους σου), γενικώς υπάρχουν επιλογές. Δεν έχει νόημα να κλεισεις 3 χρόνια συμβόαιο όταν δεν έχεις ξεκινησει ακόμη να δουλεύεις. Μην ξεχνάς ότι η αρχή είναι δοκιμαστική και για την εταιρία αλλά και για εσένα.

Όσον αφορά το eID που γράφεις, νομίζω ότι υπερβάλεις όταν λες ότι αλλάζει ο Βέλγος ταυτότητα. Τουλάχιστον στην Γερμανία πάς και δηλώνεσαι, σού δίνουν ένα χαρτί ότι μένεις στην τάδε δ/ση και αν αλλάξεις ξαναπάς και αλλάζουν την δ/ση κατοικίας.

Για όλα αυτά και για να μην σε φάει το άγχος και κάνεις κανα συμβόλαιο ακριβό, γιατί δεν κάνεις το εξής απλό; Συνεννοήσου με τον φίλο σου αν μπορείς να μείνεις εκεί για 1 μήνα π.χ. και να τού πληρώσεις το μισό ενοίκιο. Εάν το δεχτεί, θα πρέπει να το ξεκαθαρίσει με τον ιδιοκτήτη του (συνήθως ανεβαίνουν τα μη πάγια έξοδα, οπότε ζητούν κάτι παραπάνω). Μετά δηλώνεσαι παντού με αυτήν την δ/ση και όταν μετακομίζεις στο δικό σου πας και αλλάζεις δ/ση.

Στην συνέχεια κάνεις το τραπέζι με αστακό και άλλα φρέσκα θαλασσινά στον φίλο σου. Για να μην πω και σε μάς που βοηθάμε από μακριά όσο μπορούμε :p

Είμαι ήδη ένα μήνα εδώ και μάλλον έχει κουραστεί ήδη. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι για μεσίτη με την λογική του συμβολαίου.
Όσον αφορά την eID, ήδη αυτή ανανεώνεται κάθε 5 χρόνια και επίσης αν αλλάξεις διεύθυνση πρέπει να πας στον δήμο και να τους το πεις. Νομίζω έλεγε ότι αλλάζεις και ταυτότητα. Νομίζω όμως.

siesta
18-11-11, 22:29
Είμαι ήδη ένα μήνα εδώ και μάλλον έχει κουραστεί ήδη. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι για μεσίτη με την λογική του συμβολαίου.
Όσον αφορά την eID, ήδη αυτή ανανεώνεται κάθε 5 χρόνια και επίσης αν αλλάξεις διεύθυνση πρέπει να πας στον δήμο και να τους το πεις. Νομίζω έλεγε ότι αλλάζεις και ταυτότητα. Νομίζω όμως.
Δεν εννοούσα να κάτσεις έναν ολόκληρο μηνα ακόμη. Εσύ θα συνεχίσεις να ψάχνεις, εννοείται. Την Δευτέρα όμως δεν πιάνεις δουλειά; Αυτοί με τι δ/ση θα σε δηλώσουν; Υποθέτω ότι θα πρέπει να δώσεις αυτήν που μένεις, πώς αλλιώς;

Κι εγώ όταν πρωτοήρθα με μεσίτη βρήκα σπίτι. Εκ των υστέρων, ξέροντας πώς είναι να ψάχνεις στο "τζαμπέ", δεν το μετανιώνω. Επειδή ο μεσίτης θα πάρει προμήθεια, ενδιαφέρεται πάρα πολύ να διευκολύνει και να επιταχύνει την συναλλαγή.

Τι να κάνουμε, κάθε αρχή και δύσκολη. Παρεμπιπτόντως, να είσαι προετοιμασμένος ότι κάποια πράγματα θα σού έρθουν ακριβότερα, λόγω απειρίας, δεν γίνεται διαφορετικά.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 6 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό λες eID;
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_identity_card

Τι σχέση έχει με μάς αυτό, εμείς νομίζω έχουμε την δική μας (όταν θα βγει)

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Demelene, στα περί μεσίτη να προσθέσω και τα του συμβολαίου. Πιστεύω ότι έχεις μια κάπως μεγαλύτερη εγγύηση. Άσε που θέλεις συμβόλαιο στα αγγλικά, διότι φλαμανδικά δεν ξέρεις. Δεν είναι εύκολη υπόθεση.

HRC2360
18-11-11, 22:40
Έχω μια αίσθηση ότι είναι η τέλεια δικαιολογία να αρνηθείς τον γάμο. "Δεν μπορώ κοστίζει 3-2-1 μηνιάτικα το πρόστιμο του να αφήσω σπίτι"


:lol::lol::lol::lol: μπορει να μην το πιστεψεις,αλλα αυτο ακριβως ακουγα απο πολλους Γερμανους στα 90's οταν τους ρωτουσα,μα καλα αφου συζειτε χ χρονια γιατι δεν παντρευεστε? :)

chat1978
18-11-11, 22:57
Δεν εννοούσα να κάτσεις έναν ολόκληρο μηνα ακόμη. Εσύ θα συνεχίσεις να ψάχνεις, εννοείται. Την Δευτέρα όμως δεν πιάνεις δουλειά; Αυτοί με τι δ/ση θα σε δηλώσουν; Υποθέτω ότι θα πρέπει να δώσεις αυτήν που μένεις, πώς αλλιώς;

Κι εγώ όταν πρωτοήρθα με μεσίτη βρήκα σπίτι. Εκ των υστέρων, ξέροντας πώς είναι να ψάχνεις στο "τζαμπέ", δεν το μετανιώνω. Επειδή ο μεσίτης θα πάρει προμήθεια, ενδιαφέρεται πάρα πολύ να διευκολύνει και να επιταχύνει την συναλλαγή.

Τι να κάνουμε, κάθε αρχή και δύσκολη. Παρεμπιπτόντως, να είσαι προετοιμασμένος ότι κάποια πράγματα θα σού έρθουν ακριβότερα, λόγω απειρίας, δεν γίνεται διαφορετικά.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 6 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό λες eID;
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_identity_card

Τι σχέση έχει με μάς αυτό, εμείς νομίζω έχουμε την δική μας (όταν θα βγει)

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Demelene, στα περί μεσίτη να προσθέσω και τα του συμβολαίου. Πιστεύω ότι έχεις μια κάπως μεγαλύτερη εγγύηση. Άσε που θέλεις συμβόλαιο στα αγγλικά, διότι φλαμανδικά δεν ξέρεις. Δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Για την ταυτότητα ναι αυτή είναι.
http://eid.belgium.be/fr/
Διεύθυνση θα βάλουν την Ελληνική. Νομίζω είναι απαραίτητο για να μπορώ να εγγραφώ στην φοροαπαλλαγή του expat.

Σχετικά με τον Μεσίτη, γιαυτό είχα σκεφτεί να μείνω σε κάποιο επιπλωμένο που τα νοικιάζουν με τους μήνες. Αλλά η διαφορά είναι απίστευτη.




:lol::lol::lol::lol: μπορει να μην το πιστεψεις,αλλα αυτο ακριβως ακουγα απο πολλους Γερμανους στα 90's οταν τους ρωτουσα,μα καλα αφου συζειτε χ χρονια γιατι δεν παντρευεστε? :)
ΧΑχαχαχαχα

siesta
19-11-11, 00:01
Σχετικά με τον Μεσίτη, γιαυτό είχα σκεφτεί να μείνω σε κάποιο επιπλωμένο που τα νοικιάζουν με τους μήνες. Αλλά η διαφορά είναι απίστευτη.

Δηλαδή; Για πες καμμιά τιμή να μαθαίνουμε.

Φανερός Πράκτωρ
19-11-11, 00:21
Σχετικά με τον Μεσίτη, γιαυτό είχα σκεφτεί να μείνω σε κάποιο επιπλωμένο που τα νοικιάζουν με τους μήνες. Αλλά η διαφορά είναι απίστευτη
Για Παρίσι εγώ ήξερα για 10% με 20% πάνω το οποίο δεν είναι τραγικό.

chat1978
19-11-11, 00:23
Δηλαδή; Για πες καμμιά τιμή να μαθαίνουμε.

Όταν έψαχνα για κάτι πχ σε 6μηνο μεταβατικό είχα πέσει σε κανά δύο site

http://www.immobe.be/aparthotel-studios.asp
http://www.zeagency.com/page.asp?id=2724&langue=EN
http://www.eurorent.com/html/eng/?ref=&ol=
http://www.bbf.be/en/index.php?verder=&area=&apartmenttype=&agency=&p=inquiry_form

Μετά από ένα σημείο λίγο απογοητεύτηκα. Αν δούλευα Βρυξέλλες θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Για το Μέχελεν το πιο καλό βρήκα αυτό
http://aflats.be/en/cities/mechelen
Όμως εκτός από την τιμή προβληματίζομαι σοβαρά για τον περιορισμό που έχουν στο ιντερνετ

siesta
19-11-11, 00:38
Μετά από ένα σημείο λίγο απογοητεύτηκα. Αν δούλευα Βρυξέλλες θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Εγώ θα το σκεφτόμουν, 30 χλμ είναι, με αυτοκίνητο δεν είναι πολύ.

Γιατί στο Μέχελεν, παίζει να κόβεις τις φλέβες σου.

HRC2360
19-11-11, 01:23
Εγώ θα το σκεφτόμουν, 30 χλμ είναι, με αυτοκίνητο δεν είναι πολύ.

Γιατί στο Μέχελεν, παίζει να κόβεις τις φλέβες σου.


ε ενταξει,θα πηγαινει να ξεδινει στο Ααχεν και στο Γκλαντμπαχ :p

Ioanna123
23-11-11, 15:53
@Demelene

Γεια, ευχομαι ολα καλα!

Τελικα το ελυσες εκεινο το θεμα, "Διευθυνση Κατοικιας, Τραπεζικος λογαριασμος"...?
Τι απεγινε τελικα?
Ευχαριστω.

chat1978
23-11-11, 19:27
@Demelene

Γεια, ευχομαι ολα καλα!

Τελικα το ελυσες εκεινο το θεμα, "Διευθυνση Κατοικιας, Τραπεζικος λογαριασμος"...?
Τι απεγινε τελικα?
Ευχαριστω.

Έπηξα λίγο και δεν προλάβαινα. Εϊχα σκοπό να γράψω για αυτό.
Αυτό που έγινε τελικά είναι ότι η εταιρία είχε δικαιώμα να πει στην τράπεζα της (ING) να μου ανοίξει λογαριασμό μισθοδοσίας. Υποτίθεται ότι το σύστημα θα δεχόταν την Ελληνική μου διεύθυνση που έχει και το συμβόλαιο μου αλλά δεν γινόταν και τελικά βάλαμε ότι μένω στην εταιρία!
Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η υπάλληλος για κάποιο λόγο δεν προτίμησε την ταυτότητα που είναι ολοκαίνουργια, αλλά χρησιμοποιήσε το διαβατήριο, παρόλο που της είπα προτιμώ να με περάσεις με την ταυτότητα μιας και είναι έγγραφο με μεγαλύτερη διάρκεια ισχύος. Ίσως της κακοφάνηκε ότι δεν ήταν ηλεκτρονική, όπως έχουν εδώ.

Κατά τα άλλα να ξεκαθαρίσω ένα πράγμα. Όταν μιλάνε για κίνηση στο Βέλγιο μιλάμε για κίνηση. Δεν ξέρω τι γίνεται για τους Θεσσαλονικής προς Χαλκιδική, αλλά φανταστείτε στις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης από την εργασία, καταστάσεις επιστροφής Κυριακής.
Και το αξιοπερίεργο είναι ότι έχουν τρομερές συγκοινωνίες σε σχέση με Ελλάδα. Για να καταλάβετε, εγώ μένω προσωρινά Γάνδη και δουλεύω Μέχελεν 90-100χλμ μακρυά.
Το έκανα δύο φορές το πρωί, μια ξεκινώντας 730 και μια 630 και στις δύο περιπτώσεις έκανα κάτι λιγότερο από δύο ώρες. 130 θέλω αν όλα πάνε σούπερ με λεωφορείο-τρένο-λεωφορείο που δεν έχει και καλή συχνότητα και ανταποκρίσεις. Θα μου πεις γιατι δεν παίρνεις συγκοινωνία; Κοστίζει ένα 20άρι πήγαινελα και επειδή έχω εταιρικό αυτοκίνητο μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου πληρώσουν τα μεταφορικά μέσα.
Και στην Ολλανδία λένε εδώ ότι είναι χειρότερα!

Συνεπώς έχω 99% αποφασήσει να μετακομίσω Μέχελεν, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος καθώς η πόλη δεν έχει κάτι σαν πανεπιστήμιο και είναι λίγο νέκρα μόλις κλείσουν τα μαγαζιά. Από την άλλη έχει τρομάξει το μάτι μου με το θέμα κίνηση καθώς στην Αθήνα δεν το συζητώ πόσο γρήγορα θα είχα μετακομίσει, για λόγους πρακτικούς.

Κάποια φάση θα γράψω ένα οργανωμένο κείμενο το οποίο και θα αναδημοσιεύσω εδώ. Με 4 ώρες στον δρόμο κάθε μέρα....

PopManiac πραγματικά ευχαριστώ!

xhaos
23-11-11, 19:31
άντε καλή αρχή!

chat1978
24-11-11, 01:55
Για το Μέχελεν όσο το έχω ζήσει δεν έχω να πω τίποτα σχετικό.
Γενικά Βρυξέλλες και Γάνδη έχω δει πάρα πολύ Τούρκικο ή κάποιο παρεμφερές στοιχείο το οποίο προσπαθεί απεγνωσμένα να φανεί. Δηλαδή στις συγκοινωνίες ίσως και το 1/3 Μαντήλα σε όλες τις ηλικίες και εννοείται αν βαρέσει κινητό πρέπει να είναι σε κάποια Τούρκικη μουσική.
Δεν έχω μείνει Βρυξέλλες όμως. Αυτά τα λέω από όσο έχω περάσει και δυο φορές που διανυκτέρευσα.

Στο Μέχελεν δεν είδα κάτι τόσο έντονο. Το Μέχελεν δεν έχει Πανεπιστήμιο και αυτό την κάνει λίγο "νεκρή" μετά το κλείσιμο των καταστημάτων. Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα. Είδα όμως τα περισσότερα μαγαζιά από όλα σε πωλήσεις αντικειμένων, όπως κρέας, αλλαντικά, τυρί και είδα και πρώτη φορά λαϊκή που πούλαγε και φρούτα.

siesta
24-11-11, 12:47
Γενικά Βρυξέλλες και Γάνδη έχω δει πάρα πολύ Τούρκικο ή κάποιο παρεμφερές στοιχείο το οποίο προσπαθεί απεγνωσμένα να φανεί. Δηλαδή στις συγκοινωνίες ίσως και το 1/3 Μαντήλα σε όλες τις ηλικίες και εννοείται αν βαρέσει κινητό πρέπει να είναι σε κάποια Τούρκικη μουσική.
Ακόμη δεν έχεις δει τίποτε. Περίμενε να δεις και μπούρκες :lol:

konenas
24-11-11, 15:39
Καλά να περνάς.
Είναι κάτι, σαν να μετακομίσαμε και μεις όλοι μαζί σου... :p

chat1978
25-11-11, 12:36
Καλά να περνάς.
Είναι κάτι, σαν να μετακομίσαμε και μεις όλοι μαζί σου... :p

Ευχαριστώ πολύ.

sonic
25-11-11, 12:52
Καλή αρχή λοιπόν, ή μάλλον καλή συνέχεια.

lewton
25-11-11, 22:13
Άντε ρε κ..λόφαρδοι κάτοικοι Βελγίου, τώρα με τη Ryanair κατευθείαν Χανιά και Κέρκυρα...

Εν τω μεταξύ έχω και εγώ νέα, μετακομίζω Λοζάνη (από Γενεύη - μισή ώρα δρόμος είναι anyway) λόγω νέας εργασίας.
Tέρμα τα dinner με τραπεζίτες και διπλομάτες, μόνο parties με μηχανικούς και καλλιτέχνες. :p

chat1978
25-11-11, 22:51
Άντε ρε κ..λόφαρδοι κάτοικοι Βελγίου, τώρα με τη Ryanair κατευθείαν Χανιά και Κέρκυρα...

Εν τω μεταξύ έχω και εγώ νέα, μετακομίζω Λοζάνη (από Γενεύη - μισή ώρα δρόμος είναι anyway) λόγω νέας εργασίας.
Tέρμα τα dinner με τραπεζίτες και διπλομάτες, μόνο parties με μηχανικούς και καλλιτέχνες. :p

Συγκοινωνία και διάβασμα. Μια χαρά!

lewton
26-11-11, 01:47
Συγκοινωνία και διάβασμα. Μια χαρά!

Αφού ρε είπα ότι μετακομίζω Λοζάνη για να είμαι δίπλα στη νέα δουλειά, τι συγκοινωνία μου λες; :p

chat1978
26-11-11, 12:54
Αφού ρε είπα ότι μετακομίζω Λοζάνη για να είμαι δίπλα στη νέα δουλειά, τι συγκοινωνία μου λες; :p

Ωχ ναι!. Ομολογούμενως να πω ότι ελάχιστα μετά ξεράθηκα στο ύπνο.

lewton
26-11-11, 16:06
Ωχ ναι!. Ομολογούμενως να πω ότι ελάχιστα μετά ξεράθηκα στο ύπνο.
Για αυτό μετακομίζω κοντά στη δουλειά, για να μην είμαι ψόφιος το βράδυ. :p

ΟΚ, και το γεγονός ότι στη Λοζάνη θα πληρώνω τουλάχιστον 25% λιγότερο για καλύτερο σπίτι από κάποια τρύπα στη Γενευή σίγουρα μέτρησε.

megahead13
26-11-11, 17:16
Κοίταζα πριν λίγο φωτό της Λωζάνης. Δεν ξέρω τι λέει από ζωή κι από κόσμο (και από δουλειές βεβαίως, βεβαίως), αλλά φαίνεται ωραία πόλη :)

lewton
26-11-11, 17:25
Κοίταζα πριν λίγο φωτό της Λωζάνης. Δεν ξέρω τι λέει από ζωή κι από κόσμο (και από δουλειές βεβαίως, βεβαίως), αλλά φαίνεται ωραία πόλη :)
Από ζωή είναι άψογη. Εντελώς φοιτητούπολη.
Και ναι, είναι πολύ όμορφη. Στην αρχή σκοτώνουν οι απίστευτες ανηφόρες, αλλά στο τέλος συνηθίζεις και κάνεις καλούς γλουτούς. :p
Και λόγω αυτής της ατέλειωτης ανηφόρας έχεις σχεδόν από παντού άψογη θέα στι λίμνη και στα βουνά πάνω από το Εβιάν.


Πιστεύω ότι θα περάσω πολύ καλύτερα από ότι στη Γενευή. Επίσης για εμένα είναι σημαντικό το ότι δεν είναι απομονωμένη από την υπόλοιπη Ελβετία όπως η Γενευή. Είναι μισή ώρα πιο κοντά σε οτιδήποτε άλλο (επειδή Γενευή-Λοζάνη είναι μισή ώρα με το τρένο), και ειδικά το καλοκαίρι μου αρέσει να καβαλάω το ποδήλατο στο τρένο και να κατεβαίνω κάπου στη μέση του πουθενά και να κάνω 80-90 χιλιόμετρα και να επιστρέφω με τρένο από όπου βαρεθώ.

megahead13
26-11-11, 17:35
Πότε να σου 'ρθω;;; :p

chat1978
26-11-11, 20:21
lewton καλορίζικο.
Επίσης οι ανηφόρες κάνουν και σε κάτι άλλο εξαιρετικά καλό. Γνωστό για το πολύγωνο της Αθήνας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.