PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
29-11-11, 10:14
Επειδή η γυναίκα αναρωτήθηκε για Ελληνική Τηλεόραση, τι λύσεις υπάρχουν για αυτό;
Ξέρω ξέρω, θάνατος στην τηλεόραση, αλλά και εγώ το έριχνα καμιά φορά το χάζεμα.
Το θέμα προέκυψε αφού έχει δημιουργηθεί το δίλημμα μεταξύ

Καλωδιακή με κάποια Αγγλικά κανάλια, Ιντερνετ & τηλέφωνο με πολλούς περιορισμούς και ακριβή τιμή
Ιντερνετ με τηλέφωνο με λιγότερους περιορισμούς και πιο νορμαλ τιμή

xhaos
29-11-11, 10:22
να δει και εσύ μαζί βελγική τηλεόραση που θα σας βοηθήσει να μαθαίνεται πιο γρήγορα τη γλώσσα. Για καμία μελαγχολία internet αλλά να μην υπάρχει η εύκολη επιλογή για αγγλική ή ελληνική τηλεόραση, ώστε το αυτί σας να συνηθίζει.

IoStefo1
29-11-11, 12:55
Επειδή η γυναίκα αναρωτήθηκε για Ελληνική Τηλεόραση, τι λύσεις υπάρχουν για αυτό;
Ξέρω ξέρω, θάνατος στην τηλεόραση, αλλά και εγώ το έριχνα καμιά φορά το χάζεμα.
Το θέμα προέκυψε αφού έχει δημιουργηθεί το δίλημμα μεταξύ

Καλωδιακή με κάποια Αγγλικά κανάλια, Ιντερνετ & τηλέφωνο με πολλούς περιορισμούς και ακριβή τιμή
Ιντερνετ με τηλέφωνο με λιγότερους περιορισμούς και πιο νορμαλ τιμή


Μπορείς με Web TV και ανέξοδα να κάνεις την δουλεία σου άνετα.:)

sonic
29-11-11, 12:58
Μπορείς να βάλεις και nova, που είναι παράνομο, αλλά το ξέρουν και κάνουν τα στραβά μάτια.

Άποψη μου είναι να μην βάλεις, δεν χρειάζεται να κουβαλήσεις μαζί σου την γκαντεμιά, άσε που δεν θα σε βοηθήσει και με την γλώσσα.

thama
29-11-11, 13:02
Μπορείς με Web TV και ανέξοδα να κάνεις την δουλεία σου άνετα.:)
Δεν παίζει στο εξωτερικό.

IoStefo1
29-11-11, 13:15
Δεν παίζει στο εξωτερικό.

Παίζει και πολύ καλά μάλιστα.:)

Και όταν το συνδέσεις στην τηλεόραση είσαι πασάς στα Γιάννενα.;)

anon
29-11-11, 14:00
Δεν παίζει στο εξωτερικό.
Ε, βάλε έναν proxy απο Ελλάδα, κάποιος γνωστός μπορεί να σου κάνει την δουλειά... :wink:

Aν και όπως είπαν και άλλοι λογικά πρέπει να παίζει, γιατί γιαυτόν τον λόγο το βάλανε.

megahead13
29-11-11, 15:39
Υπάρχουν και υπηρεσίες όπως αυτή (http://www.greekiptv.com/), αλλά σώπα τώρα που θα ασχοληθείς. Προσωπικά δε μου έχει λείψει καθόλου η τηλεόραση τόσα χρόνια (άσε που και από Ελλάδα την είχα κόψει). Άντε κάνα Ράδιο Αρβύλα ή καμιά άλλη σειρά που μπορεί να αξίζει και εκεί λύσεις υπάρχουν. Μόνο αν θες να δεις κάνα ματσάκι είναι σπάσιμο αν δεν πετύχεις καλό streamινγ, αλλά και πάλι δε βαριέσαι...

Φανερός Πράκτωρ
29-11-11, 19:48
Επειδή η γυναίκα αναρωτήθηκε για Ελληνική Τηλεόραση, τι λύσεις υπάρχουν για αυτό;
Ξέρω ξέρω, θάνατος στην τηλεόραση, αλλά και εγώ το έριχνα καμιά φορά το χάζεμα.

http://kanalia.eu/ ή κατευθείαν στα site των καναλιών για να δεις συγκεκριμένες εκπομπές (αυτό κάνω εγώ)

Αν τα site παραπονεθούν ότι δεν είσαι Ελλάδα, βρες έναν proxy από κανέναν φίλο.

alexasso
29-11-11, 20:37
Ευχαριστώ πολύ.


Καλη τυχη και καλη συνεχεια εκει , εχει δικιο ο konenas , ειναι σαν να μετακομισαμε και εμεις μαζι σου :):) ευχομαι ολα να σου πανε καλα.:oneup:

chat1978
29-11-11, 21:53
Μετά που έκανα το ποστ σκέφτηκα ότι ίσως ένα σχετικό thread να είναι χρήσιμο, συνεπώς έφτιαξα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4446596#post4446596).
Παρακαλώ να μεταφερθούν τα σχετικά μηνύματα

chat1978
04-12-11, 22:14
Μετά από περίπου δύο μήνες μπόρεσα να καταγράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου για το Βέλγιο.
Επειδή η ΣΟ δεν θέλει να παραθέτουμε κείμενα από προσωπικά μας μπλογκ θα παραθέσω σε spoilers το λινκ και το κείμενο


Είμαι δύο μήνες τώρα Βέλγιο και δύο εβδομάδες με εργασία.

Ακόμα δεν έχω τελειώσει όλα τα γραφειοκρατικά αλλά έχω μια πρώτη αίσθηση σχετικά με το Βέλγιο. Εννοείται ότι δεν υπάρχει σύγκριση με τον πάτο που έχει φτάσει η Ελλάδα, συνεπώς παρόλα όσα θα γράψω σαν κριτική, μου υπενθυμίζω το παραπάνω και προσπαθώ να τα συνηθίσω. Σε κάποια πράγματα θα τα συγκρίνω με την Ελλάδα, έτσι για να καταλαβαίνουμε και πόσο χαζοί είμαστε σε ορισμένα θέματα, πόσο παραμύθια μας πουλάνε αλλά και πόσο χαζοί είναι και εδώ σε άλλα θέματα.

Συγκοινωνίες

Τουλάχιστον σε σύγκριση με την Ελλάδα οι συγκοινωνίες είναι έτη φωτός μπροστά. Εννοείται ότι σκηνικά τύπου “δεν κουνιέμαι στο φρενάρισμα γιατί απλά δεν υπάρχει ούτε εκατοστό χώρος” δεν υπάρχουν. Επίσης γενικώς τα πάντα είναι προγραμματισμένα και γενικώς τηρούνται. Ειδικά όταν έψαχνα για δουλειά και ήμουν Γάνδη, εύκολα μπορούσα να προγραμματίσω το δρομολόγιο και δεν άργησα ποτέ. Οι οδηγοί των λεωφορείων θα έλεγα ότι οδηγάνε λίγο σαν μανιακοί.

Παρεπιπτόντως οι συγκοινωνίες εδώ είναι κρατικές, δηλαδή τις δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι! Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε τι εννοώ και γιατί το είπα.

Δρόμοι και οδήγηση

Μιας και η χώρα είναι εντελώς επίπεδη οι δρόμοι είναι πολύ μπροστά. Αυτοκινητόδροιμοι τουλάχιστον επιπέδου Αττικής οδού και οι εθνικοί δρόμοι (όχι εθνικές οδοί), σχεδόν πάντα με δυο λωρίδες και διάζωμα. Προσπεράσεις με είσοδο στο αντίθετο ρεύμα δεν έχω δει να χρειάζεται. Η σήμανση θα έλεγα είναι εξαιρετική στους αυτοκινητοδρόμους. Η άσφαλτος όχι τόσο καλή θα έλεγα. Σίγουρα ομως δεν λείπουν κομμάτια εδώ και εκεί. Χαρακτηριστικά όμως χθες που έβρεχε το νερό δεν έφευγε από την άσφαλτο γιατί το σπράι νερου ήταν απλά απίστευτο, ενώ έριχνε λίγο θα έλεγα.

Σχετικά με τον τρόπο οδήγησης, και εδώ το πορτοκαλί στο φανάρι είναι πράσινο. Στις πόλεις όμως μέσα, γενικώς ο πεζός έχει πρωτεραιότητα σε σημείο που περνάς και χωρίς να κοιτάξεις. Το ποδήλατο όμως είναι ο απόλυτος θεός της ασφάλτου και του πεζοδρομίου. Πραγματικά πιστεύω ότι έχει μεγαλύτερη πρωτεραίοτητα και από τους πεζούς.

Στους αυτοκινητοδρόμους όμως βλέπεις άλλα κόλπα και συμπεριφορές. Γενικώς όλοι είναι με ένα gps το οποίο φυσικά έχει και τις θέσεις των ραντάρ ταχύτητας. Εκτός λοιπόν περιοχών ραντάρ γίνεται απλά χαμός. Καταρχήν υπάρχει ένας κανόνας εδώ ότι πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν πιο δεξιά γίνεται αν δεν υπάρχει αυτοκινητο δεξιά σου. Αυτό σημαίνει ότι οι αλλαγές λωρίδων πάνε σύννεφο, έστω και για 200μ. Δηλαδή υπάρχουν στιγμές που βλέπεις αυτοκίνητα με 130χλμ να πηγαίνουν τέρμα δεξιά για να βγούν σχεδόν αμέσως αριστερά. Οι αλλαγές των λωρίδων είναι εκτός από συχνές και πολύ επικίνδυνες. Σαν Έλληνας έχω επαναπροσδιορίσει την έννοια του “κάνω σφήνα”. Μου έχει τύχει πολύ συχνά να δω ή να μου κάνουν, αλλαγή λωρίδας με 130χλμ/ω και 2μ απόσταση. Επίσης μπορεί να μην αναβοσβήνουν τα προβολάκια όταν θέλουν να περάσουν, αλλά έρχονται και σου κολάνε μπορεί και στα 2μ για ώρα όμως. Φυσικά εννοείται ότι έχουν πάρα μα πάρα πολλά ατυχήματα στις εθνικές οδούς κυρίως.

Για τους αυτοκινητοδρόμους επίσης που μέσα σε δυό εβδομάδες έχω κάνει 1500χλμ απλά επαναπροσδιόρισα την λέξη κίνηση και κυκλοφοριακό κόλημα. Μιλάμε ότι κάθε μέρα πρωί και βράδυ ουρές χιλιομέτρων και αντίστοιχες κατάστασεις με Κυριακής βράδυ επιστροφή σε καλοκαιρινή περίοδο. Το άλλο πολύ ενοχλητικό για μένα είναι ότι τα φώτα τους είναι πολύ δυνατά και αρίθμηστα. Προσωπικά, στην Ελλάδα οδήγαγα και με τον καθρέπτη της μέρας στις εθνικές μας οδούς αλλά και στις πόλεις. Εδώ, ούτε στην πόλη μέσα δεν μπορώ και πάλι τα μάτια μου έχουν γίνει κομμάτια εξαιτίας των πλαϊνών καθρεπτών.

Σπίτι

Ναι λοιπόν δεν είμαστε οι μόνοι με 60% και βάλε ποσοστό ιδιοκατοίκησης. Και δεν μιλάμε για διαμερίσματα αλλά και για μεζονέτες. Αν λοιπόν δεν έχεις δικό σου σπίτι, άστα να πάνε στο θέμα του ενοικίου. Γενικώς υπάρχει μια αίσθηση ότι τα συμβόλαια είναι υπέρ του ενοικιαστή αν και εγώ πιστεύω το εντελώς αντίθετο, με τους ιδιοκτήτες ουσιαστικά να μην ρισκάρουν ούτε δεκάρα.

Για να νοικιάσεις ένα σπίτι αφού κατεφέρεις και το βρείς, βάζεις δύο ενοίκια σε κλειστό λογαριασμό σαν εγγύηση, Αυτό είναι το μόνο θετικό, μιας και ο ιδιοκτήτης δεν έχει πάρει τα λεφτά στην τσέπη. Από εκεί και μετά, δίνεις το ενοίκιο μαζί με τα κοινόχρηστα πριν μπεις και τώρα αρχίζει το πανηγύρι. Υπάρχουν δύο ειδών συμβόλαια, στα οποία λίγο πολύ έχουν ελάχιστη διάρκεια 3 χρόνια. Αν φύγεις στον πρώτο, δεύτερο και τρίτο χρόνο πρέπει να πληρώσεις τρείς, δύο και ένα μήνες αντίστοιχα πρόστιμο. Το πιο αστείο είναι ότι σε ένα από τα είδη συμβολαίων, υποχρεώνεσαι να πληρώσεις ενοίκιο μέχρι να μπει και άλλος ενοικιαστής μέσα. Και όλα αυτά με έγγραφη ειδοποιήση τουλάχιστον τρεις μήνες πριν. Δηλαδή, και την επόμενη μέρα να μπει άλλος εσύ πάλι θα πληρώσεις το πρόστιμο. Επιπροσθέτως, θα υπογραφεί και ένα χαρτί που περιγράφει τις ζημιές που υπάρχουν στο σπίτι, ώστε αν τύχει και κάνεις καμία να την πληρώσεις. Υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις και ασφάλεια πυρός που πάει κανένα 200άρι το χρόνο. Και όλα αυτά με ένα ιδιοκτήτη που λίγο πολύ δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα με το σπίτι του. Και φυσικά, πριν φύγεις μπουγάδα το σπίτι και πιθανά βάψιμο.

Τα σπίτια είναι σαφώς χειρότερα από τα Ελληνικά αν και σαφώς καλύτερα μονωμένα. Δυστυχώς το σπίτι που θα μείνω, έχει τουαλέτα και μπανιέρα χωριστά και μάλιστα με μια αποθήκη στην μέση. Δεν είναι θέμα χώρου, καθώς έχει δύο νιπτήρες. Τι ακριβώς σκέφτονται και σε καινούργια σπίτια επιλέγουν την διαρύθμιση αυτή δεν μπορώ να καταλάβω. Προσωπικά, το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα σε ζητήματα υγιεινής κάτι που με κάνει να σκέφτομαι για Γαλλικές επιρροές.

Συνήθως τα σπίτια νοικιάζονται με έτοιμη την κουζίνα και ψυγείο. Βέβαια τα ψυγειά ειναι μικρά ακόμα και σε 100τμ σπίτια, δηλαδή σε οικογενειακής κατηγορίες. Κάποιες φορές το σπίτι έχει μόνο ηλεκτρικά μάτια χωρίς φούρνο, ενώ από κάτω έχει χώρο για τον φούρνο, όπως είναι και το δικό μου. Άλλες φορές είδα και πλυντήριο πιάτων αλλά όχι φούρνο. Κυριολεκτικά ότι να είναι και μια αίσθηση γερής τσιποσύνης από τους ιδιοκτήτες.

Κόστος διαβίωσης

Προσωπικά θεωρώ ότι το κόστος είναι σαφώς αυξημένο δεδομένο και των παροχών που προσφέρουν ανά ευρώ.

Το Lidl και Aldi είναι πιο φθηνά από την Ελλάδα. Το Carrefour όμως είναι πιο ακριβό ακόμα και στις δικές του μάρκες. Το πιο εξωφρενικά ακριβότερο όμως είναι το νερό και το ψωμί δύο βασικά αγαθά. Γενικώς τα μόνα φθηνότερα πράγματα είναι ο καφές και η μπύρα, αλλά μόλις θελήσεις πληρώνεις 1€ έτσι για να γουστάρεις το ποτηράκι με το νερό βρύσης που σου έφεραν. Το ψωμί είναι εύκολα 3 φορές πιο ακριβό από Ελλάδα και σαφώς πιο κοπανιστός αέρας.

Η μαναβική είναι και απαράδεκτη, κάτι λογικό και προβλεπόμενο αλλά και ακριβότερη, αδικαιολόγητα θα έλεγα σε ορισμένα σημεία. Πορτοκάλια, μήλα είναι εύκολα 2 και 3 φορές πιο ακριβά από Ελλάδα. Και στην Ελλάδα λεμόνια Αργεντινής παίρνουμε παρεπιπτόντως, αλλά είναι πιο φθηνά.

Επιπλέον του σουπερμάρκετ, τα πάγια έξοδα του σπιτιού, το ιντερνετ και το κινητό είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Ειδικά το ιντερνετ θυμίζει εποχές μονοπωλίου ΟΤΕ στην Ελλάδα, με την αντίστοιχη ΕΕΕΤ να κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Γενικώς έχω μια αίθηση ότι όλα είναι για τα λεφτά. Τα πάντα γίνονται επί πληρωμή. Στην Ελλάδα έχουμε το παρεξηγημένο τσάμπα αλλά εδώ του δίνουν και καταλαβαίνει στο πλήρωνε. Κάθε τι μα κάθε τι θέλει λεφτά. Ακόμα και να πας στην τουαλέτα στον σταθμό ή στα Burger King στο Άμστερνταμ θέλει ένα 50λεπτο. Οι τράπεζες χρεώνουν 30€ τον χρόνο την διατήρηση του λογαριασμού και επιπλέον τις επιπρόσθετες υπηρεσίες, λες και δεν βγάζουν αρκετά ήδη. Το πάρκιγκ τσούζει και δαγκώνει.

Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι με 45% κρατήσεις έχουν πληρώσει για όλα αυτά και με το παραπάνω και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρούν λογικό το να τα πληρώνουν ξανά σε ιδιωτικές εταιρίες. Σε αυτό το σημείο πιστεύω έχω εντοπίσει το γιατί έχουν σκάσει τα εταιρικά συμφέροντα και κεφάλαια με την Ελλάδα. Γιατί απλά δεν πληρώναμε για τα πάντα και είναι εμφανές για μένα τώρα που βλέπω το αποτέλεσμα της ιδιωτικοποιήσης που ακριβώς θέλουν να φέρουν και την Ελλάδα. Με μια διαφορά όμως στους μισθούς, προς το παρών γιατί αν και δεν το έχουν καταλάβει το προπύργιο για τα τελευταίο δυτικό κάστρο “κράτους πρόνοιας” έπεσε με τις ευλογίες τους.

Για την υγεία δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, αν και έχω καταλάβει ότι και εκεί πληρώνεις και μάλιστα αδρά, αφού φυσικά τα έχεις πληρώσεις με κρατήσεις.

Εργασία

Εδώ το πράγμα αλλάζει θετικά και σοβαρά. Αν και δουλεύω μόνο 2 εβδομάδες, από συζητήσεις που έχω κάνει πιστεύω ότι έχω σωστή αίσθηση. Καταρχήν τα πράγματα είναι χαλαρά. Μιλάμε όμως για χαλαρά και ας γκρινιάζουν όσο θέλουν, γιατι προφανώς δεν έχουν κάνει Ελλάδα. Επίσης υπάρχει σεβασμός στον εργαζόμενο και κατανόηση στην φύση της σχέσης εργαζόμενου και εταιρίας. Το κακό φαίνεται να είναι ότι η αυτοαπασχόληση και οι μικρές εταιρίες ειναι ανύπαρκτες.

Υπάρχει και εδώ το ευέλικτο ωράριο, μόνο που δεν σημαίνει “δούλεψε τσάμπα παραπάνω” όπως στην Ελλάδα. Ο τρόπος εργασίας είναι λογικά προβλεπόμενος. Δηλαδή, δεν είναι ότι έχουν τίποτα διαδικασίες επιπέδου διδακτορικών. Τα αυτονόητα κάνουν σχετικά και αυτά όχι πάντα. Απλά δεν βλέπεις τα απίστευτα που έχω δει και έχω ακούσει στην Ελλάδα.

Επίσης ο βασικός μισθός ή ο μισθός πρακτικής είναι αξιοπρεπέστατος ακόμα και για την αυξημένη ακρίβεια που έχουν εδώ. Όχι ότι φτάνει αλλά σίγουρα είναι μισθός!

Η εργασία ήταν εκτός από το βιοποριστικό και ένας από τους λόγους μετανάστευσης μου και προς το παρών είμαι ευχαριστημένος για αρχή.

Ομορφιά και καιρός

Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν οπαδός των ευρωπαϊκών πόλεων γιατί πάντα μου άρεσε το καινούργιο. Το Βέλγιο έμεινε σχετικά ανέπαφο από τον Β’ Παγκόσμιο πόλεμο, συνεπώς οι πόλεις είναι αρκετά παλιές σε θέματα look and feel. Ανεξαρτήτως όμως, κάθε πόλη έχει σοβαρή ρημοτομία που χαρακτηρίζεται από αστικά κέντρα για τους πεζούς και τα ποδήλατα και όχι για τα αυτοκίνητα. Επίσης οι πόλεις στην φλαμανδική πλευρά έχουν και πολύ έντονο το στοιχείο των καναλιών με νερό.

Οι Βρυξέλες για μένα είναι πολύ ωραίες. Έχουν μια απλωσιά και ένα σοβαρό πάρκο κάθε λίγο και λιγάκι. Έχουν και τρομερές συγκοινωνίες, συνεπώς αν δουλεύεις Βρυξέλες και μπορείς να μείνεις Βρυξέλες πιστεύω είναι εγγύηση.

Τα περίχωρα είναι απλά μονότονα κάτι λογικό σε μια χώρα που είναι εντελώς επίπεδη. Η Ελλάδα όμως είναι πραγματικά πανέμορφη χώρα να μένεις, αρκεί να μην μένεις Αθήνα.

Ο καιρός καλοκαίρι που είχα έρθει ήταν μέγιστο 20 βαθμούς. Αν καθόσουν χρειαζόταν το τσινάκι και το ζακετάκι. Στο περπάτημα όμως λόγω υγρασίας σίγουρα ήταν πολλά. Το χειμώνα ακούω κάτι για –10 βαθμούς επί ένα μήνα. Η μεγάλες ατάκες περί έχει παρατεταμένα πολύ καλό καιρό – στην πραγματικότητα έχει 0-5 βαθμούς και κάποιες φορές ήλιο – και αυτό είναι επίφοβο γιατί συνήθως τότε έχει κακό χειμώνα ακούγονται τρομακτικές.

Στην απορία που είχα πως διάολο κάνουν τόσο ποδήλατο ενώ βρέχει και ψιχαλίζει συχνά, έχω καταλάβει ότι βροχή στην Ελλάδα είναι κατακλυσμός για το Βέλγιο.

Εν κατά κλείδι

Πολλά λέμε για τους Έλληνες πολλά ακούγονται για το εξωτερικό. Προσωπική μου άποψη, αν βγάλεις το θέμα οικονομική κατάσταση, πολύ Ράδιο Αρβύλα παίζει. Οι άνθρωποι τουλάχιστον στο Βέλγιο είναι μια από τα ίδια, σε άλλα πράγματα καλύτερα και σε άλλα χειρότερα. Οδηγική συμπεριφορά, λεφτά και κόστος ζωής σίγουρα χειρότερα. Εργασία και σεβασμός στον πολίτη έτη φωτός μπροστά. Κοινωνική συμπεριφορά, θα έλεγα και καλύτερα και χειρότερα, καθώς πολύ φιλευλεθερισμός στην Φλαμανδική πλευρά. Ειδικά σε αυτό το θέμα και με αφορμή τις πρόσφατες απεργίες, δυστυχώς κάνουν τα ίδια ακριβώς λάθη με την Ελλάδα. Μόνο που εδώ έχει ακόμα βιομηχανίες και πολυεθνικές.

Τελικώς η Ελλάδα είναι μια σούπερ χώρα να μένεις εκτός Αθηνών. Παλαιότερα είναι και πολύ καλά σε θέματα πολίτη και κράτους. Κρίμα που τα συμφέροντα και η κοντόφθαλμη προσέγγιση των Ελλήνων την έκαναν ένα τόπο διακοπών και αναμνήσεων για τους Έλληνες. Έχουμε όλα τα φόντα για να μεγαλουργήσουμε με ή χωρίς πολυεθνικές. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν στοιχειώδες μέτρο, στοιχειώδης λογική και το κυριότερο σεβασμός στον συμπολίτη μας, είτε είναι γείτονας είτε πελάτης στην δημόσια υπηρεσία είτε ο υπάλληλος στις ιδιωτικές και δημόσιες επιχειρήσεις.


http://demelene.blogspot.com/2011/12/blog-post.html


Τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει από το παρελθόν από μια αντίστοιχη παράθεση. Μπορεί και να το θυμάμαι λάθος βέβαια

Ioanna123
05-12-11, 14:50
Μετά από περίπου δύο μήνες μπόρεσα να καταγράψω τις πρώτες εντυπώσεις μου για το Βέλγιο.
Επειδή η ΣΟ δεν θέλει να παραθέτουμε κείμενα από προσωπικά μας μπλογκ θα παραθέσω σε spoilers το λινκ και το κείμενο


http://demelene.blogspot.com/2011/12/blog-post.html


Τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει από το παρελθόν από μια αντίστοιχη παράθεση. Μπορεί και να το θυμάμαι λάθος βέβαια

Ευγε! Θερμα συγχαρητηρια!! Προσωπικα σε ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για ολες αυτες τις ουσιαστικοτατες πληροφοριες που μοιραζεσαι μαζι μας! Μακαρι και καποιοι αλλοι που υπερ-αναλυουν εδω μεσα, να εγραφαν 10-15 απλα καθημερινα πραγματα απο τις χωρες που ζουν! Θα αντιλαμβανονταν πολλοι, αρκετα πραγματα! Και εμεις που τους βλεπουμε τοσα χρονια στα "χωρια" μας, θα καταλαβαιναμε (πραγματικα) γιατι ο Ολλανδος ή ο Βελγος ή ο Δανος (για παραδειγμα) "ειναι οπως ειναι και δειχνει οπως δειχνει"... ΑΝ γινεται αντιληπτο τι εννοω.

Σε ορισμενα σημεια δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις, ισως σε "ενοχλησω" με pm!

Να εισαι καλα!

Ευχαριστω πολυ:oneup::oneup:

chat1978
05-12-11, 16:48
Ευγε! Θερμα συγχαρητηρια!! Προσωπικα σε ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για ολες αυτες τις ουσιαστικοτατες πληροφοριες που μοιραζεσαι μαζι μας! Μακαρι και καποιοι αλλοι που υπερ-αναλυουν εδω μεσα, να εγραφαν 10-15 απλα καθημερινα πραγματα απο τις χωρες που ζουν! Θα αντιλαμβανονταν πολλοι, αρκετα πραγματα! Και εμεις που τους βλεπουμε τοσα χρονια στα "χωρια" μας, θα καταλαβαιναμε (πραγματικα) γιατι ο Ολλανδος ή ο Βελγος ή ο Δανος (για παραδειγμα) "ειναι οπως ειναι και δειχνει οπως δειχνει"... ΑΝ γινεται αντιληπτο τι εννοω.

Σε ορισμενα σημεια δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις, ισως σε "ενοχλησω" με pm!

Να εισαι καλα!

Ευχαριστω πολυ:oneup::oneup:
Νομίζω έχουν γραφτεί αρκετά αναλυτικά παλαιότερα, ειδικά για την Ελβετία που θυμάμαι γιατί αυτή είναι η τρίτη φορά που ασχολήθηκα με το θέμα. Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν όπως επίσης και η προσωπική εμπειρία που εξαρτάται από τα βιώματα και τις προσδοκίες μας.

Το κλασσικό "πρόβλημα" είναι ότι το thread έχει τραβήξει χρόνια και έχει ανάκατα διάφορες χώρες μέσα.

antoine
07-12-11, 11:07
Παίδες καλησπέρα,

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το εξής;; Την Τετάρτη φεύγω μόνιμα στην Κύπρο για εργασία (για 2η φορά, μιας και εδώ τα πράγματα στενεύουν). Όλα οκ, τακτοποιημένα κ.λπ.. Θα ήθελα να κάνω μια εξουσιοδότηση στον πατέρα μου να μπορεί να ενεργεί αντ'εμού για ότι μπορεί να προκύψει σε θέματα με δημόσιο, τράπεζες, ΙΚΑ, ταχυδρομεία.. ότι χρειαστεί τέσπα.

Μπορώ να κάνω μια γενική εξουσιοδότηση;;; Υπάρχει θέμα;; Τι να γράψω;; Έχω το έντυπο, οκ βάζω τα στοιχεία, εξουσιοδοτώ τον τάδε για να... ενεργεί αντ'εμου λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό;;;

Ευχαριστώ και καλή επιτυχία και κουράγιο τόσο σε εμάς που φεύγουμε όσο και στους υπόλοιπους που μένουν πίσω.

xhaos
07-12-11, 11:12
Παίδες καλησπέρα,

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με το εξής;; Την Τετάρτη φεύγω μόνιμα στην Κύπρο για εργασία (για 2η φορά, μιας και εδώ τα πράγματα στενεύουν). Όλα οκ, τακτοποιημένα κ.λπ.. Θα ήθελα να κάνω μια εξουσιοδότηση στον πατέρα μου να μπορεί να ενεργεί αντ'εμού για ότι μπορεί να προκύψει σε θέματα με δημόσιο, τράπεζες, ΙΚΑ, ταχυδρομεία.. ότι χρειαστεί τέσπα.

Μπορώ να κάνω μια γενική εξουσιοδότηση;;; Υπάρχει θέμα;; Τι να γράψω;; Έχω το έντυπο, οκ βάζω τα στοιχεία, εξουσιοδοτώ τον τάδε για να... ενεργεί αντ'εμου λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό;;;

Ευχαριστώ και καλή επιτυχία και κουράγιο τόσο σε εμάς που φεύγουμε όσο και στους υπόλοιπους που μένουν πίσω.

Νομίζω ότι καλύτερα ρωτήσεις σε ένα αστυνομικό τμήμα να σου που ή σε ένα συμβολαιογράφο. νομίζω ότι έχουν χρόνο ζωής και μετά από κάποιο καιρό βγαίνουν άκυρα.

ckbond
07-12-11, 11:24
Μια επίσκεψη και από ΚΕΠ θα βοηθούσε...

euri
07-12-11, 11:28
@antoine: Αυτό που περιγράφεις είναι πληρεξούσιο και όχι εξουσιοδότηση. Θα πρέπει να το δεις με συμβολαιογράφο.

antoine
07-12-11, 12:15
Ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω

megahead13
07-12-11, 12:26
@antoine: Αυτό που περιγράφεις είναι πληρεξούσιο και όχι εξουσιοδότηση. Θα πρέπει να το δεις με συμβολαιογράφο.
Έτσι ακριβώς. Το έχουν κάνει οι δικοί μου. Χρειάζεται να σκάσεις κάποια ευρουδάκια σε συμβολαιογράφο.

konenas
07-12-11, 13:21
Βέβαια μπορείς να γράψεις μια εξουσιοδότηση για κάθε ένα φορέα, αντί να πληρώσεις.
Ρώτησε και δικηγόρο.
Νομίζω πως τσάμπα λεφτά θα δώσεις.
Αν σου ζητηθεί στείλε από Κύπρο εξουσιοδότηση.

chat1978
07-12-11, 15:59
Με ενδιαφέρει και μένα αυτό.
antoine μόλις μάθεις σε παρακαλώ πες και εδώ.
megahead13 για πόσα μιλάμες;

........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 86 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ιδέες για το τι να κάνω πράγματα στην Ελλάδα.
Έχω σκεφτεί να τα πουλήσω αλλά προβληματίζομαι στο αν θα υπήρχε ενδιαφέρον κάποιος να αγοράσει χαλιά και καναπέ πχ, μιας και δεν μπαίνουν σε αυτοκίνητο εύκολα. Ειδικά ο καναπές.
Έχει κανείς εμπειρία από αυτό;

jose_ee1985
07-12-11, 15:59
Επίσης, δεν υπάρχει γενικό πληρεξούσιο, πρέπει να αναφέρεις στο συμβολαιογράφο τους πιθανούς λόγους για τους οποίους μπορεί να χρειαστεί. Γενικά πάντως ο συμβολαιογράφους θα σου πει ποια είναι τα πιο συνηθισμένα που μπαίνουν, απλά σκέψου κ εσύ κάτι πιο ειδικό που μπορεί να χρειάζεσαι προσωπικά

xhaos
07-12-11, 16:08
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ιδέες για το τι να κάνω πράγματα στην Ελλάδα.
Έχω σκεφτεί να τα πουλήσω αλλά προβληματίζομαι στο αν θα υπήρχε ενδιαφέρον κάποιος να αγοράσει χαλιά και καναπέ πχ, μιας και δεν μπαίνουν σε αυτοκίνητο εύκολα. Ειδικά ο καναπές.
Έχει κανείς εμπειρία από αυτό;

η μεταφορά είναι πρόβλημα του αγοραστή, δεν σε ενδιαφέρει, λογικά θα πάρει καμία μεταφορική όποιος τα πάρει. Πιο σημαντικό είναι ποιος έχει λεφτά για να αγοράσει έπιπλα και πως θα τα δει;

siesta
07-12-11, 22:38
Με ενδιαφέρει και μένα αυτό.
antoine μόλις μάθεις σε παρακαλώ πες και εδώ.
megahead13 για πόσα μιλάμες;

........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 86 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ιδέες για το τι να κάνω πράγματα στην Ελλάδα.
Έχω σκεφτεί να τα πουλήσω αλλά προβληματίζομαι στο αν θα υπήρχε ενδιαφέρον κάποιος να αγοράσει χαλιά και καναπέ πχ, μιας και δεν μπαίνουν σε αυτοκίνητο εύκολα. Ειδικά ο καναπές.
Έχει κανείς εμπειρία από αυτό;
Ούτε να τα χαρίσω δεν μπόρεσα. Ειδικά μεγάλα, όπως καναπέδες, κανείς δεν έρχεται να τα πάρι και να τα κουβαλήσει.

megahead13
08-12-11, 04:10
Με ενδιαφέρει και μένα αυτό.
antoine μόλις μάθεις σε παρακαλώ πες και εδώ.
megahead13 για πόσα μιλάμες;
Ούτε που θυμάμαι. Θα ρωτήσω και θα σου πω.

chat1978
08-12-11, 11:28
Ούτε να τα χαρίσω δεν μπόρεσα. Ειδικά μεγάλα, όπως καναπέδες, κανείς δεν έρχεται να τα πάρι και να τα κουβαλήσει.

Και εγώ αυτό θεωρώ πρόβλημα.
Μόνο στην επαρχία που υπάρχουν γνωστοί με φορτηγάκια θα γινόταν.
Στην Αθήνα πιστεύω πολύ δύσκολο να πουλήσεις γιατι το επιπρόσθετο κόστος της μεταφοράς τελικά κάνει την τιμή συγκρίσιμη με καινούργιο.
Αυτή την αίσθηση έχω δηλαδή

lewton
15-01-12, 21:11
2 ερωτήσεις περί φορολογίας για όσους έχουν χρόνια στην Ελβετία.

1. Έχει νόημα να κάνω φορολογική δήλωση;
Την πρώτη φορά έζησα 20 μήνες στη Γενεύη (Δεκέμβρη του 2008 με Αύγουστο του 2010), με L permit, και δεν έκανα φορολογική δήλωση. Η εταιρία κρατούσε τον φόρο και τον απέδιδε στο καντόνι.
Τώρα ξεκίνησα τον Δεκέμβρη του 2011 στη Λοζάνη, με B permit. Εφόσον το permit είναι B, δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω δήλωση γιατί μου κρατάει το φόρο η εταιρία.
Ωστόσο άκουσα ότι αν κάνεις δήλωση μπορείς να πετύχεις επιστροφές σε διάφορα πράγματα, όπως φαγητό και μετακινήσεις. Ισχύει; Και αν ναι, μπορώ να κάνω δήλωση και για τα έτη 2009 και 2010 και να πάρω επιστροφή ή το έχασα;


2. Αν συμφέρει να κάνω δήλωση, συμφέρει να δηλώσω ένα ακίνητο που έχω στην κατοχή μου στην Ελλάδα και για το οποίο πληρώνω δάνειο;
Μου είπαν ότι τα χρήματα που δίνω για δάνεια στο εξωτερικό μπορώ να τα αφαιρέσω από το φόρο μου. Αλλά την ίδια στιγμή αν δηλώσω το σπίτι μπορεί να χρειαστεί να αρχίσω να πληρώνω φόρο περιουσίας.

john dubi
15-01-12, 22:44
2 ερωτήσεις περί φορολογίας για όσους έχουν χρόνια στην Ελβετία.

1. Έχει νόημα να κάνω φορολογική δήλωση;
Την πρώτη φορά έζησα 20 μήνες στη Γενεύη (Δεκέμβρη του 2008 με Αύγουστο του 2010), με L permit, και δεν έκανα φορολογική δήλωση. Η εταιρία κρατούσε τον φόρο και τον απέδιδε στο καντόνι.
Τώρα ξεκίνησα τον Δεκέμβρη του 2011 στη Λοζάνη, με B permit. Εφόσον το permit είναι B, δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω δήλωση γιατί μου κρατάει το φόρο η εταιρία.
Ωστόσο άκουσα ότι αν κάνεις δήλωση μπορείς να πετύχεις επιστροφές σε διάφορα πράγματα, όπως φαγητό και μετακινήσεις. Ισχύει; Και αν ναι, μπορώ να κάνω δήλωση και για τα έτη 2009 και 2010 και να πάρω επιστροφή ή το έχασα;


2. Αν συμφέρει να κάνω δήλωση, συμφέρει να δηλώσω ένα ακίνητο που έχω στην κατοχή μου στην Ελλάδα και για το οποίο πληρώνω δάνειο;
Μου είπαν ότι τα χρήματα που δίνω για δάνεια στο εξωτερικό μπορώ να τα αφαιρέσω από το φόρο μου. Αλλά την ίδια στιγμή αν δηλώσω το σπίτι μπορεί να χρειαστεί να αρχίσω να πληρώνω φόρο περιουσίας.

Πως μπορεις να κανεις φορολογικη δηλωση αμα δεν εχεις το C ? Αυτο που λες δεν γινεται. Θα περιμενεις μεχρι να ληξη το Β και με το που παρεις το C θα σου ερθουν ολα τα χαρτια για τη δηλωση στο σπιτι αυτοματα.
Οταν ερθει αυτος ο καιρος το ξαναψαχνεις. Ειναι νωρις ακομα.

Για χρηματα που στελνεις στο εξωτερικο μπορεις να αφαιρεσεις συγκεκριμενα ποσα.
Βεβαια θα πρεπει να εισαι ετοιμος σε περιπτωση που την ψαξουν στην εφορια να τους παραδωσεις τα απαραιτητα χαρτια που να δικαιολογεις τα λεφτα αυτα.

Οταν ερθει η ωρα αυτη πηγαινε σε ενα λογιστη να σε βοηθησει. Προς το παρον με το Β θα σου αφαιρουν την εφορια καθε μηνα.

lewton
15-01-12, 22:46
Α, όσο έχεις B permit δε μπορείς να κάνεις δήλωση ακόμα και αν θέλεις;

john dubi
15-01-12, 22:57
Α, όσο έχεις B permit δε μπορείς να κάνεις δήλωση ακόμα και αν θέλεις;

Δεν μπορεις. O καλυτερος τροπος για να γλυτωνεις καποια λεφτα απ την εφορια ειναι να κανεις μια μικρη δουλεια σαν ελευθερος επαγγελματιας. Παραδειγμα ενα on line shop.
Θα περνας πολλα εξοδα σου σαν εταιρικα. Φαγητο,αυτοκινητο κλπ.
Ενας αλλος τροπος ειναι να πας να δηλωσεις διευθηνση κατοικιας (νοικιαζεις ενα μικρο διαμερισμα) σε καντονι με λιγους φορους. Παραδειγμα στο Zug.
Αυτα ειναι νομιμα κολπα που τα κανουν οσοι εχουν μεγαλα εσοδα.

lewton
15-01-12, 22:59
Δεν μπορεις. O καλυτερος τροπος για να γλυτωνεις καποια λεφτα απ την εφορια ειναι να κανεις μια μικρη δουλεια σαν ελευθερος επαγγελματιας. Παραδειγμα ενα on line shop.
Θα περνας πολλα εξοδα σου σαν εταιρικα. Φαγητο,αυτοκινητο κλπ.
Ενας αλλος τροπος ειναι να πας να δηλωσεις διευθηνση κατοικιας (νοικιαζεις ενα μικρο διαμερισμα) σε καντονι με λιγους φορους. Παραδειγμα στο Zug.
Αυτα ειναι νομιμα κολπα που τα κανουν οσοι εχουν μεγαλα εσοδα.

Καλά είπαμε, μη φτάσω εκεί.
Νόμιζα ότι αν έχεις B permit δεν είσαι μεν υποχρεωμένος να κάνεις δήλωση, αλλά έχεις το δικαίωμα αν θέλεις να κάνεις ως ιδιώτης (χωρίς να έχεις εταιρία).

john dubi
15-01-12, 23:02
Καλά είπαμε, μη φτάσω εκεί.
Νόμιζα ότι αν έχεις B permit δεν είσαι μεν υποχρεωμένος να κάνεις δήλωση, αλλά έχεις το δικαίωμα αν θέλεις να κάνεις ως ιδιώτης (χωρίς να έχεις εταιρία).

Ριξε μια ματια εδω:
http://www.kmu.admin.ch/themen/00614/00715/00716/index.html?lang=en

franck
24-01-12, 03:09
Παιδιά καλημέρα,
η ύπαρξη αυτού του topic είναι και ο λόγος δημιουργίας μου προφιλ εδώ, κάτι που κάνω πρώτη φορά έτσι σε μέρος συζητήσεων.

Το λοιπόν καλησπερίζω και οσον αφορα τις ερωτήσεις μου θα πέσουν μαλλον από αυριο ... :oneup:

........Auto merged post: franck πρόσθεσε 30 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά είπα να γράψω τώρα, μιας και ύπνος δεν με πιάνει..
Παιδιά από πάντα ήθελα να μετακομίσω Αθήνα αλλά πλεον τείνω προς εξωτερικό.
Σκέφτομαι για Αμστερνταμ αλλα σε κανα 3μηνο και μετα. Αυριο ήδη ξεκινώ μαθήματα ολλανδικών (χαλαρά) γιατι είχε πάρει το μάτι μου πως έχουν "μαζευτεί κι αυτοί στις ¨μαζικές προσλήψεις και χρήσιμο εργαλέιο θα ήταν η γνώση ολλανδικών.
Μένεις κάποιος εκεί απο εδώ? ΝΑ μπορούσα να πάρω κανένα tip?
Ευχαριστώ κοπέλια!

IoStefo1
24-01-12, 13:45
Παιδιά καλημέρα,
η ύπαρξη αυτού του topic είναι και ο λόγος δημιουργίας μου προφιλ εδώ, κάτι που κάνω πρώτη φορά έτσι σε μέρος συζητήσεων.

Το λοιπόν καλησπερίζω και οσον αφορα τις ερωτήσεις μου θα πέσουν μαλλον από αυριο ... :oneup:

........Auto merged post: franck πρόσθεσε 30 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά είπα να γράψω τώρα, μιας και ύπνος δεν με πιάνει..
Παιδιά από πάντα ήθελα να μετακομίσω Αθήνα αλλά πλεον τείνω προς εξωτερικό.
Σκέφτομαι για Αμστερνταμ αλλα σε κανα 3μηνο και μετα. Αυριο ήδη ξεκινώ μαθήματα ολλανδικών (χαλαρά) γιατι είχε πάρει το μάτι μου πως έχουν "μαζευτεί κι αυτοί στις ¨μαζικές προσλήψεις και χρήσιμο εργαλέιο θα ήταν η γνώση ολλανδικών.
Μένεις κάποιος εκεί απο εδώ? ΝΑ μπορούσα να πάρω κανένα tip?
Ευχαριστώ κοπέλια!

Καλό διάβασμα.

http://www.mofeu.eu/forum/forumdisplay.php?f=59

http://www.expatica.com/nl/main.html

franck
25-01-12, 20:52
Μπόλικο υλικό, ευχαριστώ! :oneup:

doctor_667
27-01-12, 18:22
Μπορείς να ρωτήσεις κι εδώ ο,τι θες και αν ξέρω θα σου απαντήσω.

cool11
29-01-12, 17:44
Μαμά, μην κλαις, θα τα λέμε στο «skype»...

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=25862&subid=2&pubid=63608447

franck
29-01-12, 22:05
Τι να πρωτορωτήσω μου λες?? Πφφ..
Εσείς μένετε Ελλάδα?

ΚΑλησπερα συναγωνιστές ;)

jkaygraham
30-01-12, 02:37
Παιδια , Αυστραλια εχει παει κανεις σας; φευγω τον Μαρτιο και παροτι εχω συγγενεις που θα με φιλοξενησουν για λιγο καιρο , οποτε και η μεταβαση θα ειναι αρκετα πιο ευκολη, θα μου ηταν πολυ καλο να ακουσω εμπειριες/πληροφοριες απο εναν ελληνα.

homo_digital
30-01-12, 16:51
εμπειρια δεν εχω αλλα εχω συγγενεις εκει, που μου λενε πως ειναι δυσκολα τα πραγματα. Κριση σαν και τη δικη μας δεν εχουν αλλα υπαρχουν γενικα δυσκολιες και το μεροκαματο πια βγαινει με πολυ κοπο.

Vasilis32
30-01-12, 19:10
Παιδια , Αυστραλια εχει παει κανεις σας; φευγω τον Μαρτιο και παροτι εχω συγγενεις που θα με φιλοξενησουν για λιγο καιρο , οποτε και η μεταβαση θα ειναι αρκετα πιο ευκολη, θα μου ηταν πολυ καλο να ακουσω εμπειριες/πληροφοριες απο εναν ελληνα.

Στην Αυστραλια δεν κανεις λεφτα, απλα βγαζεις τοσα για να ζεις ανετα. Αλλα μην περιμενεις να πας εκει και μετα στη συνταξη να γυρισεις πλουσιος.

Τωρα αν εισαι γιατρος ή κατι αναλογο δεν ξερω..

Αν θες να κανεις λεφτα, πηγαινε Σκαδιναβια (Νορβηγια για πρωτη επιλογη).

KLG
30-01-12, 19:33
Αν θες να κανεις λεφτα, πηγαινε Σκαδιναβια (Νορβηγια για πρωτη επιλογη).

Διαφωνω. Οι μισθοι είναι καλοι, αλλα το κόστος ζωής και η φορολογία ειναι ιδιαίτερα αυξημένο. Αν ζεις μόνος σου τοτε χρηματα θα μπουνε στην ακρη... όμως σε καμια περίπτωση δεν θα βγουνε χρηματα με το τσουβάλι... Να ξερεις οτι αυτοι που είναι σόλο σε σκανδιναβικές χώρες πληρώνουν αυτους που εχουν οικογένειες. Απο αυτη την αποψη για μια νεα οικογενεια ειναι ιδανικός τόπος, ειδικα η Δανία που εχει σχετικά καλό κλίμα. Ολες αυτες οι χωρες ειναι καλές για να ζεις άνετα με τον ελάχιστο δυνατό κόπο (και εκεί υπάρχει μια αδυναμία στο σύστημα). Σε μερικές χώρες τα δίνεις όλα και παίρνεις διφραγκα (Ελλαδα), σε κάποιες επιβιωνεις (Νότος), σε αλλες βγαζεις φραγκα (ας πουμε american dream). Σε σκανδιναβικές χώρες δουλευεις οσο χρειαζεται και παίρνεις όσα σου χρειάζονται... και να διακριθείς δεν θα βγαλεις περισσότερα... αν βαλεις περισσότερα δεν θα μπουνε στη τσεπη σου, θα εξασφαλίσουν αλλον ενα μηνα μητρότητας για μια 18χρονη μητέρα.

Η Νορβηγία ίσως να είναι λιγο διαφορετική επειδη δεν ξερουν τι να κάνουν με τα πετρελαια που εχουν.. δεν ξερουν πως να ξοδεψουν τις κορώνες τους... Η Δανία κυρίως, και σε λιγότερο βαθμό η Σουηδία (που ειναι πιο ανοιχτή μισθολογικά) είναι hard core σοσιαλισμός σε θέματα μισθολογικά (και σε κάποια άλλα).

IoStefo1
30-01-12, 19:43
Διαφωνω. Οι μισθοι είναι καλοι, αλλα το κόστος ζωής και η φορολογία ειναι ιδιαίτερα αυξημένο. Αν ζεις μόνος σου τοτε χρηματα θα μπουνε στην ακρη... όμως σε καμια περίπτωση δεν θα βγουνε χρηματα με το τσουβάλι... Να ξερεις οτι αυτοι που είναι σόλο σε σκανδιναβικές χώρες πληρώνουν αυτους που εχουν οικογένειες. Απο αυτη την αποψη για μια νεα οικογενεια ειναι ιδανικός τόπος, ειδικα η Δανία που εχει σχετικά καλό κλίμα. Ολες αυτες οι χωρες ειναι καλές για να ζεις άνετα με τον ελάχιστο δυνατό κόπο (και εκεί υπάρχει μια αδυναμία στο σύστημα). Σε μερικές χώρες τα δίνεις όλα και παίρνεις διφραγκα (Ελλαδα), σε κάποιες επιβιωνεις (Νότος), σε αλλες βγαζεις φραγκα (ας πουμε american dream). Σε σκανδιναβικές χώρες δουλευεις οσο χρειαζεται και παίρνεις όσα σου χρειάζονται... και να διακριθείς δεν θα βγαλεις περισσότερα... αν βαλεις περισσότερα δεν θα μπουνε στη τσεπη σου, θα εξασφαλίσουν αλλον ενα μηνα μητρότητας για μια 18χρονη μητέρα.

Η Νορβηγία ίσως να είναι λιγο διαφορετική επειδη δεν ξερουν τι να κάνουν με τα πετρελαια που εχουν.. δεν ξερουν πως να ξοδεψουν τις κορώνες τους... Η Δανία κυρίως, και σε λιγότερο βαθμό η Σουηδία (που ειναι πιο ανοιχτή μισθολογικά) είναι hard core σοσιαλισμός σε θέματα μισθολογικά (και σε κάποια άλλα).


+1000000 Έχω κάνει Skåne όπως τα λες είναι.:oneup:

Ioanna123
30-01-12, 23:03
Στην Αυστραλια δεν κανεις λεφτα, απλα βγαζεις τοσα για να ζεις ανετα.



........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 3 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε σκανδιναβικές χώρες δουλευεις οσο χρειαζεται και παίρνεις όσα σου χρειάζονται...

@both: define please.

Δηλαδη τι εννοειτε? Οτι παιρνεις χρηματα ικανα να ζησεις σε αξιοπρεπες διαμερισμα επιπλωμενο, να φας καλα, να ντυθεις, να συντηρεις μια κοινωνικη ζωη (εξοδος τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα) + να συντηρεις ενα μεσαιου κυβισμου αυτοκινητο + να εχεις 2 εβδομαδες διακοπες τον χρονο, εκτος χωρας?

Περισσοτερα, λιγοτερα (απο τα παραπανω)?

siesta
31-01-12, 01:10
........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 3 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........



@both: define please.

Δηλαδη τι εννοειτε? Οτι παιρνεις χρηματα ικανα να ζησεις σε αξιοπρεπες διαμερισμα επιπλωμενο, να φας καλα, να ντυθεις, να συντηρεις μια κοινωνικη ζωη (εξοδος τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα) + να συντηρεις ενα μεσαιου κυβισμου αυτοκινητο + να εχεις 2 εβδομαδες διακοπες τον χρονο, εκτος χωρας?

Περισσοτερα, λιγοτερα (απο τα παραπανω)?

Συν αποταμίευση, καθότι οι λαοί αυτοί είναι περισσότερο της αποταμίευσης και λιγώτερο της κατανάλωσης.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλλα μην περιμενεις να πας εκει και μετα στη συνταξη να γυρισεις πλουσιος.
Αυτό είναι ο ορισμός της μιζέριας.

KLG
31-01-12, 14:51
Συν αποταμίευση, καθότι οι λαοί αυτοί είναι περισσότερο της αποταμίευσης και λιγώτερο της κατανάλωσης.


Η αποταμιευση γίνεται μέσω της αγοράς διαμερίσματος δλδ στο ξεχρεωμα της υποθήκης. Αυτά τα λεφτά εμεις τα βάζουμε στην ακρή, ενώ αυτοι στην ουσία επιδοτουνε το νοίκι τους για μια ζωή

Συμφωνουμε οτι δεν καταναλώνουνε (οι Σκανδιναβοι)... έστω με τον τρόπο που καταναλώνουμε εμείς. π.χ. θα δεις σπιτια με φτηνοεπιπλα (μπροστα στα οποια τα ικεα είναι πολυτελεια) αλλά στο κέντρο θα υπάρχει ενα ανθοδοχείο απο μπρουτζο που κάνει 1000 ευρω... ή ενα γλυπτό... ή μια πολυθρόνα design (διπλα στον φθαρμένο καναπε). Γενικώς δεν υπάρχει η ανάγκη για αποταμιευση... αυτό που λεμε στην Ελλάδα "για μια ώρα ανάγκης". Οι ανθρωποι κατα πλειοψηφία ζουνε μετρημένες ζωές, κάνουνε αυτά που τους αρέσουν, έχουν τα διημερα ταξιδάκια τους και γενικά ζουνε γεμάτες ζωές χωρίς το αγχος της επιβιώσης που εχουμε οι Ελληνες ακόμα και σε ενα τέτοιο περιβαλλον..

siesta
31-01-12, 16:44
Γιατί έχεις άγχος επιβίωσης, ακόμη και σε ενα τέτοιο περιβαλλον;

KLG
31-01-12, 17:12
Γιατί έχεις άγχος επιβίωσης, ακόμη και σε ενα τέτοιο περιβαλλον;

To flexicurity μπορεί να δουλευει σχετικά καλα για τους Σκανδιναβους που μπορουν να κανουν ενα "διαλλειματάκι" μεταξυ δουλειών, αλλα δεν δουλευει για τους μετανάστες... ακόμα και όσους στοχευουν σε υπερειδικευμένες θέσεις εργασίας

Rebel Scum
31-01-12, 17:21
Στην Αυστραλια δεν κανεις λεφτα, απλα βγαζεις τοσα για να ζεις ανετα. Αλλα μην περιμενεις να πας εκει και μετα στη συνταξη να γυρισεις πλουσιος.

Τωρα αν εισαι γιατρος ή κατι αναλογο δεν ξερω..

Αν θες να κανεις λεφτα, πηγαινε Σκαδιναβια (Νορβηγια για πρωτη επιλογη).

Αυτό που λες δεν ισχύει....

Πρέπει φυσικά να εξηγήσεις τι εννοείς ως πλούσιος, τι είδους εργασία έχεις και τι επίπεδο διαβίωσης εννοείς ως "άνετο".

@ ADSLgr.com All rights reserved.