PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

DSLaManiaC
19-11-08, 01:43
Λοιπόν, 7 Δεκέμβρη πετάω με Swiss για Γενεύη.
Έκλεισα Business Class (saver, δηλαδή χωρίς flexibility) με 186 ευρώ! Και έχωσα και μια επιστροφή με 110 ευρώ (Economy saver) και αν δεν την κάνω θα πάρω 55 ευρώ πίσω.
Ευχαριστώ απεριόριστα που μου επισημάνατε την ύπαρξη αυτής της δυνατότητας. :)

Φευγείς?
Και το μαθαίνω μέσα απο το forum?
Χωρίζουμε :p

lewton
19-11-08, 01:51
Φευγείς?
Και το μαθαίνω μέσα απο το forum?
Χωρίζουμε :p
Σταμάτα να προσποιείσαι ότι με χωρίζεις.
Αφού το ξέρεις ότι ποτέ δε σε είδα σαν κάτι περισσότερο από sex.
Αποδέξου το τέλος πάντων!

sdikr
19-11-08, 03:53
Σταμάτα να προσποιείσαι ότι με χωρίζεις.
Αφού το ξέρεις ότι ποτέ δε σε είδα σαν κάτι περισσότερο από sex.
Αποδέξου το τέλος πάντων!


Ετσί έεε, και το μαθαίνω απο το φόρουμ οτι ............ κλαψ

lewton
19-11-08, 16:27
Πάμε μια χαζή ερώτηση: με την άδεια oδήγησης την Ελλάδας μπορώ να οδηγήσω σε Ε.Ε. και Ελβετία;



Ετσί έεε, και το μαθαίνω απο το φόρουμ οτι ............ κλαψ
Σπύρο σου έχω πει ότι για εσένα τρέφω αληθινά αισθήματα. :(
Δε θέλω να σε ανησυχούν οι απιστίες που κάνω όταν μου λείπεις. Αφού σου είπα, άσε επιτέλους τη Θεσσαλονίκη. :( :(

ariadgr
19-11-08, 16:31
με την άδεια oδήγησης την Ελλάδας μπορώ να οδηγήσω σε Ε.Ε. και Ελβετία;

Ναι. :)

Sovjohn
19-11-08, 16:33
Κανονικότατα - βέβαια μπορεί να βγάζουν τα μάτια τους οι αστυνομικοί για να σε γράψουν :p αλλά χρησιμοποιείται κανονικότατα εντός ΕΕ/ΕΟΧ

john dubi
20-11-08, 12:06
Πάμε μια χαζή ερώτηση: με την άδεια oδήγησης την Ελλάδας μπορώ να οδηγήσω σε Ε.Ε. και Ελβετία;

Μέ ένα χρόνο διαμονής μπορείς να αλάξεις το ελληνικό δίπλωμα σε ελβετικό μόνο με ένα έλεγχο στην όραση σε οφθαλμίατρο ή οπτικό και συμπληρώνοντας μια αίτηση. Το ελληνικό δίπλωμα εμένα μου το κράτησαν άλλα δεν τρέχει τίποτα μιας και το ελβετικό αναγράφει το νούμερο απ το ελληνικό και είναι επίσης για όλο τον κόσμο. (πρακτικότερο μιας και είναι κάρτα και μπορείς να το έχεις στο πορτοφόλι!)

lewton
20-11-08, 12:28
Μέ ένα χρόνο διαμονής μπορείς να αλάξεις το ελληνικό δίπλωμα σε ελβετικό μόνο με ένα έλεγχο στην όραση σε οφθαλμίατρο ή οπτικό και συμπληρώνοντας μια αίτηση. Το ελληνικό δίπλωμα εμένα μου το κράτησαν άλλα δεν τρέχει τίποτα μιας και το ελβετικό αναγράφει το νούμερο απ το ελληνικό και είναι επίσης για όλο τον κόσμο. (πρακτικότερο μιας και είναι κάρτα και μπορείς να το έχεις στο πορτοφόλι!)
Καλή φάση. :oneup:

cool11
23-02-09, 19:38
lewton, κατ αρχας να ευχηθω μια καλη και ευχαριστη διαμονη στην ομορφη χωρα της Ελβετιας!
Περιμενω τα φωτα σου σε οτι ξερεις σχετικα, γιατι ψαχνω σχετικα με διαμονη-εργασια στην Ελβετια, και παροτι εχω ηδη διαβασει πολλα, μου εχουν μεινει ακομη αρκετες αποριες!

1- κατα τη γνωμη σου ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για να βρεις δουλεια? να απευθυνθω σε γραφεια ευρεσεως εργασιας, να στειλω mail κατευθειαν στις εταιριες? ή να ψαχνω θεματικους καταλογους με ανοικτες θεσεις εργασιας?

2- διαβαζω σε sites οπως αυτο εδω http://www.jobs.ch/en/tipps/bewerbung/index.php για ολοκληρο...ντοσιε που πρεπει να ετοιμασω για καθε εταιρια που με ενδιαφερει. Ειναι αληθεια οτι με παραξενεψε καπως. Καποτε, στελναμε (ελλαδα παντα) cv μονο, μετα βαλαμε και συνοδευτικη επιστολη, τωρα(ελβετια) ειναι απαραιτητο ολοκληρο ντοσιε με τα χαρτια μας-προσοντα μας? Ξερεις κατι πανω σε αυτο?

hammer21
23-02-09, 19:41
1- κατα τη γνωμη σου ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για να βρεις δουλεια? να απευθυνθω σε γραφεια ευρεσεως εργασιας, να στειλω mail κατευθειαν στις εταιριες? ή να ψαχνω θεματικους καταλογους με ανοικτες θεσεις εργασιας?

Δεν ξερω τι ακριβως απαιτειται, αλλα εγω εχω τσεκαρει την aissec οτι μπορει να σε στειλει στο εξωτερικο για δουλεια.Δεν ξερω πχ αν υπαρχει καποιος μεγιστος χρονος αποφοιτησης.:)

cool11
23-02-09, 20:08
H ερωτηση ηταν προσανατολισμενη στο τι γινεται στην ελβετια, οπου ειχε την τυχη να βρεθει ο lewton. Εδω ελλαδα μαλλον ειναι απλουστερα τα πραγματα, αλλα εκει διαβασα οτι πρεπει να στειλεις 'ντοσιε' με αρκετη χαρτουρα, οταν ενδιαφερεσαι για μια θεση.

lewton
23-02-09, 22:08
Δεν ξερω τι ακριβως απαιτειται, αλλα εγω εχω τσεκαρει την aissec οτι μπορει να σε στειλει στο εξωτερικο για δουλεια.Δεν ξερω πχ αν υπαρχει καποιος μεγιστος χρονος αποφοιτησης.:)
Εγώ μέσω AIESEC τη βρήκα τη δουλειά στη Γενεύη! :up:

hammer21
23-02-09, 22:17
nice:)

Δηλαδη τι πιθανοτητες εχει καποιος να παει μεσω aiesec στο εξωτερικο.Στελνουν οποιον κανει αιτηση?Μπα ε?

lewton
23-02-09, 22:38
nice:)

Δηλαδη τι πιθανοτητες εχει καποιος να παει μεσω aiesec στο εξωτερικο.Στελνουν οποιον κανει αιτηση?Μπα ε?
Ναι, είναι πολύ εύκολο να βρεις internship στο εξωτερικό με την Αiesec, αλλά συνήθως είναι κάποια δουλειά ψιλομέτρια.
Εγώ ειλικρινά ήμουν εξαιρετικά κ@λόφαρδος, αλλά συν Αθηνά και χείρα κίνει. ;)
Βρήκα τρομερά ενδιαφέρον internship για ένα χρόνο σε μια από τις μεγαλύτερες και καλύτερες εταιρίες ΙΤ του κόσμου, το οποίο θα είναι εξαιρετικό asset στο βιογραφικό μου στο μέλλον (και παίζει να με κρατήσουν μετά το χρόνο).
Επομένως συνιστώ ανεπιφύλακτα μια βόλτα από το γραφείο της AIESEC (και κατά προτίμηση πριν καν πάρεις πτυχίο γιατί η οργάνωση είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα), και προσείλωση στο να βρεις ποιοτικό internship (αν το συνδυάσεις και με καλή τοποθεσία ακόμα καλύτερα).

Όσον αφορά το ερώτημα του cool11, αν θέλεις να βρεις τη δουλειά μόνος σου ξεκίνα να στέλνεις CVs με καλή συνοδευτική επιστολή και με λίγη τύχη... κάτι καλό θα βρεθεί.
Να σου πω ότι εδώ στη Γενεύη οι εταιρίες χρειάζονται υπαλλήλους από άλλες χώρες γιατί η περιοχή έχει τρομερά χαμηλή ανεργία και δε βρίσκουν κόσμο. Επομένως δοκίμασε να στείλεις CV απευθείας στις εταιρίες, μέσω των ιστοσελίδων τους.
Αν θέλεις γράψε τι τομέας σε ενδιαφέρει καθώς επίσης και τι θέση, για να δω αν έχω υπόψη μου εταιρίες που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

hammer21
23-02-09, 22:48
Πολυ ενδιαφεροντα αυτα lewton.ευχαριστουμε:)

του χρονου που θα πληρω τις ελαχιστες προυποθεσεις θα το ψαξω.

cool11
23-02-09, 22:55
lewton thanks για τις πληροφοριες.
Η aisec οπως ξερω αφορα τον φοιτητοκοσμο, κι εγω ειμαι πλεον στα..αντα και κατι.
Γι αυτο και ψαχνω με το κανονικο τροπο με cv.

Καθως, δεν εχω αποφασισει ακομη να κανω το βημα, ψαχνω διαδικαστικα θεματα, οπως το αν χρειαζεται να μεταφρασω κατι, αν πρεπει να ετοιμασω 'ντοσιε' χαρτιων, περαν του cv και της συνοδευτικης επιστολης κλπ.

lewton
23-02-09, 22:58
Καθως, δεν εχω αποφασισει ακομη να κανω το βημα, ψαχνω διαδικαστικα θεματα, οπως το αν χρειαζεται να μεταφρασω κατι, αν πρεπει να ετοιμασω 'ντοσιε' χαρτιων, περαν του cv και της συνοδευτικης επιστολης κλπ.
Αν ψάξεις μόνος σου και όχι με κάποιο γραφείο, τότε μπαίνεις στα site των εταιριών και βλέπεις τι ζητούν. Το ντοσιέ χρειάζεται αν βάλεις μεσάζοντα να ψάξει.

........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λέω να δεις και αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Geneva#Economy
Geneva hosts the international headquarters of companies like JT International (JTI), Mediterranean Shipping Company, Serono, SITA, Société Générale de Surveillance and STMicroelectronics. Many other multinational companies like Caterpillar, DuPont, Take Two Interactive, Electronic Arts, Hewlett-Packard, INVISTA, Procter & Gamble and Sun Microsystems have their European headquarters in the city too.

Επομένως ξεκίνα την αναζήτησή σου από το careers section των ιστοσελίδων αυτών των εταιριών. ;)

Link
24-02-09, 00:51
Πολυ ενδιαφέροντα τα γραφομενά σου lewton!Τhanks.:oneup:To AIESEC τι ακριβως ειναι?Βλεπω στο site τους αναφερουν οτι "Τα μέλη της AIESEC αφιερώνουν περίπου 15 – 30 ώρες την εβδομάδα στον οργανισμό, ενώ παράλληλα είναι φοιτητές, δουλεύουν σε άλλες part – time δουλειές, έχουν τις οικογένειές τους και τους φίλους τους. Μαθαίνουν πώς να διαχειρίζονται τον χρόνο τους, να θέτουν προτεραιότητες κτλ.".Τι ακριβως κανει κανείς;

lewton
24-02-09, 01:11
Είναι οργάνωση η οποία βοηθάει νέους ανθρώπους να αναπτύξουν τον εαυτό τους. Καλό;

Κατά βάση αυτό που κάνει είναι να βοηθάει νέους απόφοιτους ή τελειόφοιτους να κάνουν να κάνουν exchange σε κάποια άλλη χώρα του κόσμου, όπου echange μπορεί να σημαίνει είτε εργασία με τη μορφή internship είτε εθελοντική εργασία σε κάποιον οργανισμό.
Στην πρώτη περίπτωση πας σε κάποια εταιρία, έχεις ένα σχετικά χαμηλό μισθό, και η τοπική AIESEC της πόλης όπου πας φροντίζει να σου έχει βρει σπίτι (το οποίο πληρώνεις εσύ) και να φέρει εις πέρας όλες τις γραφειοκρατικές διαδικασίες. Επίσης σε βοηθάει να ενσωματωθείς και να αποκτήσεις παρέες (άλλωστε τα μέλη της AIESEC γουστάρουν να γνωρίζουν άτομα από άλλες χώρες, δηλαδή ένα μέρος της «ανταμοιβής» τους είναι το ότι θα γνωρίσουν εσένα που θα πας στην πόλη τους ως intern).
Στη δεύτερη περίπτωση δεν πληρώνεσαι αν και συνήθως σου καλύπτουν τα έξοδα διαμονής και διατροφής, και μπορεί να βρεθείς κάπου στην Λατινική Αμερική σε κάποιο ίδρυμα που φιλοξενεί κακοποιημένα παιδιά και η δουλειά σου να είναι να τους διδάσκεις πχ Αγγλικά. Kατά τα άλλα ισχύει ό,τι και παραπάνω.
Από εκεί και ύστερα, τα πάντα εξαρτώνται από το πόσο καλά οργανωμένα και πόσο μεράκι έχουν τα παιδιά της τοπικής που σε φιλοξενεί. Στη Γενεύη που ήρθα εγώ είναι απίστευτα οργανωμένοι, το οποίο με βοήθησε σημαντικά. Έχουν συμφωνία με έναν ιδιοκτήτη μιας πολυκατοικίας σε πολύ κεντρικό σημείο, και τους interns τους φέρνουν εδώ για αρχή όπου ο καθένας νοικιάζει ένα δωμάτιο και έχει συγκατοίκους (μετά αν θέλω μπορώ να βρω δικό μου σπίτι μόνος μου). Έτσι βρέθηκα να έχω αποκτήσει πάρα πολλές γνωριμίες μέσα στην πρώτη εβδομάδα, και ύστερα από δύο μήνες έχω αρχίσει να σχηματίζω φιλίες με κάποια άτομα. Γνώρισα και ανθρώπους από αλλού (πχ από το γραφείο ή από τα μαθήματα snowboard), αλλά ήταν πολύ σημαντικό το αν έχω κόσμο γύρω μου από την πρώτη μέρα. Αλλού δεν είναι τόσο καλά, αφού μπορεί να αναγκαστείς να ζήσεις από την αρχή μόνος σου.

Το άλλο που κάνει η AIESEC είναι να διοργανώνει διάφορα συνέδρια και σεμινάρια σε τοπικό, εθνικό ή διεθνές επίπεδο, όπου και πάλι γνωρίζεις κόσμο από άλλες χώρες αλλά αν πας με σοβαρή διάθεση μπορείς να μάθεις πολλά ακόμα πράγματα. Εγώ δεν έχω πάει σε κανένα, αλλά άλλο αυτό.

Link
24-02-09, 11:17
Thanks again Lewton.:oneup::oneup:

hammer21
24-02-09, 12:47
Οταν λες οτι γνωριζεις κοσμο, κανας Ελληνας υπαρχει?Μην ξεχασουμε και τη γλωσσα του χρονου που θα παμε στο αμβουργο(το δεσα κομπο εγω:p).

lewton
24-02-09, 15:50
Οταν λες οτι γνωριζεις κοσμο, κανας Ελληνας υπαρχει?Μην ξεχασουμε και τη γλωσσα του χρονου που θα παμε στο αμβουργο(το δεσα κομπο εγω:p).
Μου πήρε περίπου 2 μήνες για να μιλήσω Ελληνικά (χωρίς να υπολογίσω τα τηλεφωνήματα με Ελλάδα), αλλά μετά ήρθε κι άλλος Έλληνας στο γραφείο.
Αυτή τη στιγμή σας γράφω από το γραφείο και ακούω τον Έλληνα συνάδελφο να μιλάει στο τηλέφωνο Ελληνικά και μάλιστα σχετικά με τη δουλειά (με το ελληνικό γραφείο)... :blink:

hammer21
24-02-09, 16:30
Ασχετο, μεγαλη εταιρεια και τιτλος χρηστη== στην γνωστη και με τα λαπτοπ εισαι ε?Τυχερε....Απο οτι ακουσα πηρε και βραβειο για το περιβαλλον εργασιας της προσφατα.Βαλε και Ελβετια στη μεση...ζηλευω:cry::cry:

cool11
05-03-09, 11:07
lewton πως τα περνας εκει στη Γενευη? Πως τα βλεπεις τα πραγματα?

papios
23-09-09, 22:13
Αν η σύζυγος παραμείνει ελλάδα και εγώ εξωτερικό γράφομαι στη εφορία κατοικων εξωτερικού. Πόσα χρόνια πρέπει να παραμείνω στο εξωτερικό για να χρησιμοποιήσω τα χρήματά που θα φέρω απρόσκοπτα;

tsigarid
24-09-09, 02:04
Νομίζω μετά από 8 χρόνια θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

cool11
24-09-09, 08:27
Αν η σύζυγος παραμείνει ελλάδα και εγώ εξωτερικό γράφομαι στη εφορία κατοικων εξωτερικού. Πόσα χρόνια πρέπει να παραμείνω στο εξωτερικό για να χρησιμοποιήσω τα χρήματά που θα φέρω απρόσκοπτα;

Δεν καταλαβαινω. Υπαρχει προβλημα στη μετακινηση χρηματων?

hammer21
24-09-09, 13:24
Νομίζω μετά από 8 χρόνια θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.


Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μεταξυ EU χωρων ειναι 5 χρονια για να παρεις υποκοοτητα.Τουλαχιστον αυτο βλεπω στην μπαλα.;)

tsigarid
24-09-09, 18:50
Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μεταξυ EU χωρων ειναι 5 χρονια για να παρεις υποκοοτητα.Τουλαχιστον αυτο βλεπω στην μπαλα.;)
... και όχι στους απλούς ανθρώπους όπως εμείς, πίστεψέ με!

lewton
24-09-09, 18:54
Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο αλλα μεταξυ EU χωρων ειναι 5 χρονια για να παρεις υποκοοτητα.

Δε λέτε το ίδιο.
Ρωτάει πώς μπορεί να θεωρηθεί κάτοιος εξωτερικού. Άρα Έλληνας υπήκοος που μένει στο εξωτερικό. Άρα δεν έχει να κάνει με αλλαγή υπηκοότητας.

tsigarid
24-09-09, 19:00
Η διαφορά είναι επίσης στο ότι για να είσαι Έλληνας του εξωτερικού, αρκεί να ζεις ένα χρονικό διάστημα (το οποίο νομίζω ότι είναι 8 χρόνια) στο εξωτερικό. Όχι σε μία χώρα, σε όσες θες, αλλά όχι στην Ελλάδα. Η υπηκοότητα προϋποθέτει συνεχή παραμονή στην εν λόγω χώρα.

lewton
24-09-09, 19:52
Η διαφορά είναι επίσης στο ότι για να είσαι Έλληνας του εξωτερικού, αρκεί να ζεις ένα χρονικό διάστημα (το οποίο νομίζω ότι είναι 8 χρόνια) στο εξωτερικό. Όχι σε μία χώρα, σε όσες θες, αλλά όχι στην Ελλάδα. Η υπηκοότητα προϋποθέτει συνεχή παραμονή στην εν λόγω χώρα.

Επίσης η απόκτηση ή όχι της υποκοότητας δεν αφορά το ελληνικό κράτος.
Η χώρα όπου ζεις αποφασίζει το πόσο εύκολα ή δύσκολα θα σου χορηγήσει την υπηκοότητά αν τη ζητήσεις.
Για το ελληνικό κράτος παραμένεις Έλληνας υπήκοος μέχρι να σου δώσει υπηκοότητα κάποια άλλη χώρα, και απλά αν περάσει το απαιτούμενο χρονικό διάστημα μπορείς να θεωρηθείς Έλληνας του εξωτερικού.

tsigarid
24-09-09, 20:09
Επίσης η απόκτηση ή όχι της υποκοότητας δεν αφορά το ελληνικό κράτος.
Η χώρα όπου ζεις αποφασίζει το πόσο εύκολα ή δύσκολα θα σου χορηγήσει την υπηκοότητά αν τη ζητήσεις.
Για το ελληνικό κράτος παραμένεις Έλληνας υπήκοος μέχρι να σου δώσει υπηκοότητα κάποια άλλη χώρα, και απλά αν περάσει το απαιτούμενο χρονικό διάστημα μπορείς να θεωρηθείς Έλληνας του εξωτερικού.
Και αφού σου δώσει κάποια άλλη χώρα, μπορείς να έχεις διπλή υπηκοότητα, εκτός από λίγες εξαιρέσεις. Ξέρω σίγουρα για παράδειγμα ότι το Ιράν, η Ινδία και η Κίνα δεν επιτρέπουν διπλή υπηκοότητα, άρα αν πάρεις μία από αυτές πρέπει αναγκαστικά να απαρνηθείς την προηγούμενή σου, στη δική μας περίπτωση την Ελληνική. Άλλες χώρες (πχ ΗΠΑ) έχουν όριο τις 2 υπηκοότητες.

kover
28-09-09, 11:11
Υποικοοτητα μπορείς να ζητήσεις μετά από 7 χρόνια αποδεδειγμενης παραμονής σε μια χώρα. Από εκεί και πέρα η κάθε χώρα έχει την ευχέρεια να σε δεχτεί η όχι. Στη περίπτωση της αγγλίας που γνωρίζω από πρώτο χέρι οφείλεις να περάσεις με άριστα εξετάσεις αγγλικής ιστορίας σε ένα βιβλίο κάπου 300 σελίδων. Αφού περάσεις αυτές τις εξετάσεις και αποδείξεις τα χρόνια παραμονής είναι στη κρίση τους για το αν θα σε δεχτούν. Οι ευρωπαϊκές χώρες δέχονται όλες τη διπλή υποικοοτητα με εξερεση τη Γερμανία η οποία δέχεται μόνο μια.

tsigarid
28-09-09, 18:16
Υποικοοτητα μπορείς να ζητήσεις μετά από 7 χρόνια αποδεδειγμενης παραμονής σε μια χώρα. Από εκεί και πέρα η κάθε χώρα έχει την ευχέρεια να σε δεχτεί η όχι. Στη περίπτωση της αγγλίας που γνωρίζω από πρώτο χέρι οφείλεις να περάσεις με άριστα εξετάσεις αγγλικής ιστορίας σε ένα βιβλίο κάπου 300 σελίδων. Αφού περάσεις αυτές τις εξετάσεις και αποδείξεις τα χρόνια παραμονής είναι στη κρίση τους για το αν θα σε δεχτούν. Οι ευρωπαϊκές χώρες δέχονται όλες τη διπλή υποικοοτητα με εξερεση τη Γερμανία η οποία δέχεται μόνο μια.
Τα bold δεν ισχύουν. Αποδεδειγμένα. Ξέρω προσωπικά Γερμανούς με 2 υπηκοότητες. Η Γερμανία δεν δέχεται 3, το ξέρω επίσης από πρώτο χέρι.

john dubi
29-09-09, 00:54
Τα bold δεν ισχύουν. Αποδεδειγμένα. Ξέρω προσωπικά Γερμανούς με 2 υπηκοότητες. Η Γερμανία δεν δέχεται 3, το ξέρω επίσης από πρώτο χέρι.

Σωστο! Αυτο ηταν παλιοτερα με τη Γερμανια. Τωρα μπορεις να εχεις και δευτερη μαζι με τη γερμανικη.

kover
29-09-09, 07:31
Το 2006 γεννηθηκαν τα παιδιά της αδερφής μου, που ζεί στη γερμανία (Καρλσρούη). Η μαμά Ελληνίδα και ο μπαμπάς Γερμανός. Μέχρι τα 18 τους χρόνια έχουν τη Γερμανική υποκοότητα και μετά τη δυνατότητα να επιλέξουν. Αν άλλαξε κάτι από το 2006 μέχρι σήμερα, δε το γνωρίζω, αλλά τότε ήταν 100 τα 100 σίγουρο πως δεν επέτρεπαν τη δεύτερη υποκοότητα και χαρακτηριστικά λέγαν πως είναι η μοναδική χώρα στην ευρώπη που δε δέχεται διπλή. Όσο για τα 7 χρόνια, είναι η προυπόθεση που έχει η Αγγλία. Ίσως άλλες χώρες να έχουν περισσότερη/λιγότερη παραμονή.

Επειδή δε μπορώ να το βρω πουθενά σε αυτά που διάβασα προηγουμένως, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται, όσο αναφορά τη σύνταξη κάποιου που μετακινείτε από Αγγλία-Έλλαδα. Μιλώντας με την εφορία κατοίκων εξωτερικού μου είπαν πως δε χρειάζεται να γίνει κάτι, απλά όταν συμπληρωθούν τα χρόνια εργασίας και είναι έτοιμος για συνταξιοδότηση, τότε θα παίρνει δύο συντάξεις. Η μία απο Ην. Βασίλειο και για τα χρόνια που δούλεψε εκεί και η άλλη απο το Ελληνικό ταμείο. Οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν είναι όταν φτάσει ο καιρός της συνταξιοδοτησης και όχι τώρα. Έχει κανέις προσωπική εμπειρία, η τυχόν προβλήματα, η απρόοπτα σε αντίστοιχη περίπτωση?

stp
29-09-09, 12:31
Το 2006 γεννηθηκαν τα παιδιά της αδερφής μου, που ζεί στη γερμανία (Καρλσρούη). Η μαμά Ελληνίδα και ο μπαμπάς Γερμανός. Μέχρι τα 18 τους χρόνια έχουν τη Γερμανική υποκοότητα και μετά τη δυνατότητα να επιλέξουν. Αν άλλαξε κάτι από το 2006 μέχρι σήμερα, δε το γνωρίζω, αλλά τότε ήταν 100 τα 100 σίγουρο πως δεν επέτρεπαν τη δεύτερη υποκοότητα και χαρακτηριστικά λέγαν πως είναι η μοναδική χώρα στην ευρώπη που δε δέχεται διπλή. Όσο για τα 7 χρόνια, είναι η προυπόθεση που έχει η Αγγλία. Ίσως άλλες χώρες να έχουν περισσότερη/λιγότερη παραμονή.

Επειδή δε μπορώ να το βρω πουθενά σε αυτά που διάβασα προηγουμένως, θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται, όσο αναφορά τη σύνταξη κάποιου που μετακινείτε από Αγγλία-Έλλαδα. Μιλώντας με την εφορία κατοίκων εξωτερικού μου είπαν πως δε χρειάζεται να γίνει κάτι, απλά όταν συμπληρωθούν τα χρόνια εργασίας και είναι έτοιμος για συνταξιοδότηση, τότε θα παίρνει δύο συντάξεις. Η μία απο Ην. Βασίλειο και για τα χρόνια που δούλεψε εκεί και η άλλη απο το Ελληνικό ταμείο. Οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν είναι όταν φτάσει ο καιρός της συνταξιοδοτησης και όχι τώρα. Έχει κανέις προσωπική εμπειρία, η τυχόν προβλήματα, η απρόοπτα σε αντίστοιχη περίπτωση?

'Οσον αφορά την σύνταξη -- ναι, οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν είναι όταν φτάσει ο καιρός (ξεκίνα και 1-2 χρόνια πριν γιατί ειδικώς η ελληνική πλευρά κάνει καιρό να κινηθεί ...) βρίσκομαι και εγώ σε αυτήν την κατάσταση (εισφορές σε 3 διαφορετικές χώρες) και με καθησύχασε γνωστός μου ο οποίος πήρε σύνταξη κατ' αυτόν τον τρόπο. (έχει τρέξιμο ...)
Να ξέρεις βέβαια ότι η εφορία δεν έχει σχέση με τις συντάξεις -- επί του θέματος να πηγαίνεις στο ελληνικό σου ταμείο (ΙΚΑ κλπ.).

Όσον αφορά την εισαγωγή συναλλάγματος από το εξωτερικό -- ΟΣΟ είσαι στο εξωτερικό (και υποβάλλεις δήλωση στην κατοίκων εξωτερικού) μπορείς να εισάγεις όσο συνάλλαγμα θέλεις, εφόσον αυτό γίνεται μέσω τράπεζας. (για πόθεν έσχες μιλάμε πάντα)

Τώρα αν γυρίσεις στην Ελλάδα και εγκατασταθείς και έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό και θέλεις να φέρεις χρήματα μετά από κάποιο καιρό -- υπάρχουν διάφοροι κανόνες.

Τέλος, έχε υπ' όψιν σου ότι αν υποβάλλεις δήλωση στην κατοίκων εξωτερικού (για τα εισοδήματα στην Ελλάδα προφανώς) τότε φορολογείσαι από το πρώτο ευρώ δυστυχώς (δεν έχεις αφορολόγητο) -- αν κρατήσεις διεύθυνση στην Ελλάδα και υποβάλλεις στην τοπική εφορία, τότε κρατάς το αφορολόγητο (αφού ζεις στην Ελλάδα γι'αυτούς). Βέβαια δεν έχεις πόθεν έσχες

kover
29-09-09, 12:53
Το θέμα σύνταξης, κατόπιν συζήτησης με δικηγόρο, έχει όπως τα περιγράφεις.

Αν υπάρχει επιλογή του πιάς διεύθυνσης να κρατήσω τότε τι θα με συμβούλευες? Αυτό που με νοιάζει περισσοτέρο από όλα είναι να μη χαθεί το δικαίωμα του να διατηρώ εδώ αυτοκίνητο με Αγγλικές πινακίδες.

--Υποθέτω πως για να γίνει αυτό, θα πρέπει να κρατήσω την αγγλική διεύθυνση και να κάνω δήλωση στην εφορία εξωτερικού, με ότι αυτό συνεπάγεται (περί αφορολόγητου).

--Αν μεταφέρω τη διεύθυνση μου στην Ελλάδα τότε φαντάζομαι χάνω τη δυνατότητα διατήρησης αυτοκινήτου με αγγλικά στοιχεία, αποκτώ το αφορολόγητο, αλλά δεν έχω πόθεν έσχες (αλήθεια γιατί? αν μπορώ να αποδείξω πως μεταφέρω χρήματα από την εργασία μου στο εξωτερικό τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί σε άλλη χώρα της ευρωπαικής ένωσης)

lewton
29-09-09, 14:47
Όσο για τα 7 χρόνια, είναι η προυπόθεση που έχει η Αγγλία. Ίσως άλλες χώρες να έχουν περισσότερη/λιγότερη παραμονή.


Προφανώς και δεν ισχύει ως γενικός κανόνας ό,τι γνωρίζεις ότι ισχύει συγκεκριμένα στην πρώην αυτοκρατορία.
Αφού πρώτα ξεκινάς ένα post με τη βαρύγδουπη δήλωση ότι:
Υποικοοτητα μπορείς να ζητήσεις μετά από 7 χρόνια αποδεδειγμενης παραμονής σε μια χώρα.χωρίς φυσικά να δώσεις κάποιο σύνδεσμο που να το τεκμηριώνει, μετά διευκρινίζεις ότι ενδεχομένως να μην ισχύει αυτό σε κάθε χώρα. Καλό θα ήταν να είχε γίνει πρώτα η διευκρίνηση και μετά η δήλωση, για αποφυγή παρανοήσεων. ;)

kover
30-09-09, 08:00
Είπα για 7 γιατί είναι ο μέσος όρος τον ευρωπαικών χωρών με την Αγγλία να θέλει στη θεωρία 5ετία και στη πράξη 7ετία (αυτό σου συνηστούν οι δικηγόροι για να μη πετάξεις 800 λύρες πάνω στη 5ετία κάνοντας apply), την Ολλανδία πάλι 5ετία αλλά και εκεί συμβουλέυεσαι να το προσπαθήσεις στα 7, η Γερμανία θέλει 8 χρόνια αλλά είναι από τις ελάχιστες. Ζητώ συγνώμη αν παραπλανήθηκες αλλά εδώ δίνεται μια γενικότερη ιδέα και συζήτηση χαλαρή. Αν θες να πάρεις άλλη υποικοότητα τότε δε περιμένεις να μάθεις από ένα forum επ ακριβώς το τι μέλι γενέσθαι. Το νούμερο 7 πάντως, είναι πάνω κάτω το πόσα χρόνια χρειάζεσαι ρεαλιστικά για να έχεις τις πιθανότητες σου και ως αριθμός δίνει στίγμα και είναι ρεαλιστικός.

Για τεκμηρίωση ανάλογα με τη χώρα που ενδιαφέρεσαι google; british citizeship, german citizenship, italian citizenship etc etc etc. Προτίμησε τα links των homeoffice της κάθε χώρας και όχι τόσο του wikipedia.

stp
30-09-09, 13:53
Το θέμα σύνταξης, κατόπιν συζήτησης με δικηγόρο, έχει όπως τα περιγράφεις.

Αν υπάρχει επιλογή του πιάς διεύθυνσης να κρατήσω τότε τι θα με συμβούλευες? Αυτό που με νοιάζει περισσοτέρο από όλα είναι να μη χαθεί το δικαίωμα του να διατηρώ εδώ αυτοκίνητο με Αγγλικές πινακίδες.

--Υποθέτω πως για να γίνει αυτό, θα πρέπει να κρατήσω την αγγλική διεύθυνση και να κάνω δήλωση στην εφορία εξωτερικού, με ότι αυτό συνεπάγεται (περί αφορολόγητου).

--Αν μεταφέρω τη διεύθυνση μου στην Ελλάδα τότε φαντάζομαι χάνω τη δυνατότητα διατήρησης αυτοκινήτου με αγγλικά στοιχεία, αποκτώ το αφορολόγητο, αλλά δεν έχω πόθεν έσχες (αλήθεια γιατί? αν μπορώ να αποδείξω πως μεταφέρω χρήματα από την εργασία μου στο εξωτερικό τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί σε άλλη χώρα της ευρωπαικής ένωσης)

η πρώτη γρήγορη απάντηση είναι - αν δεν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα, δεν έχεις κανένα λόγο να μην γραφτείς στην κατοίκων εξωτερικού (τουλάχιστον απ' όσο το έχω ψάξει)
Από εκεί και πέρα μάλλον εξαρτάται από τη συνολική σου οικονομική κατάσταση - και χωρίς να είμαι σίγουρος αν εργάζεσαι στο εξωτερικό νομικά πρέπει να είσαι στην κατοίκων εξωτερικού

Lorditos
22-12-09, 20:38
Καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..βρίσκομαι αυτή στην ολλανδία σε ένα φιλικό μου πρόσωπο,(με φιλοξενεί)ενδιαφέρομαι να παω σχολείο να μάθω την γλώσσα,και μετέπειτα να βρω μια δουλειά...προς το παρόν δεν έχω οικονομικό πρόβλημα για να βρω άμεσα δουλειά...αυτά τα λίγα που ξέρω από ράδιο αρβύλα ειναι: 1)πρέπει να γραφτώ στο αλλοδαπών. εφόδον 2)έχω μια διέυθυνση (ο γνωστός μου είναι διατεθειμένος να με δηλώσει στο σπίτι του,εάν γινεται,που έχω ακούσει ότι αυτό είναι εφικτό)3)να πληρώνω κάθε μήνα 120 ευρώ για απλή ασφάλεια 4)να αποκτήσω αφμ εδώ 5) να ανοίξω λογαριασμό τραπέζης...εφόσον γίνουν όλα αυτά,μπορώ να πάω σχολείο (κρατικό) πληρώνοντας ένα μηδαμινό ποσό κάθε μήνα..η ερώτηση είναι αν όλα τα παραπάνω ισχύουν και αν όχι πωσ μπορώ να μάθω τι μπορώ να κάνω.(εφορία θ εχω μηδενική?εφόσον δεν έχω δουλειά?πως θα δικαιολογώ ότι πληρώνω την ασφάλεια μου?) σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Κώστας.
Σημείωση:ο γνωστός μου δεν είναι ολλανδός,ενοικιάζει το σπίτι λόγω ότι μετατέθηκε εδώ επειδή είναι καθηγητής...

Link
08-02-10, 20:41
Θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες και κυριως τους συμφορουμιτες που ζουν σε αλλες χωρες της Ευρωπης 2 πραγματακια.Σε ποιες χωρες πιστευετε/γνωρίζετε οτι υπάρχουν πιο πολλές αγγλόφωνες δουλείες(πέρα από Αγγλία,Ιρλανδία);Έχει κανείς ελπίδα αν δεν ξέρει την γλώσσα να βρει δουλεία;Ξέρω ότι σε κάποιες χώρες(Ολλανδία,Σουηδία,Δανία κτλ) ο κόσμος είναι πολύ εξοικιωμένος με τα αγγλικά.Να υποθέσω πως αυτό παίζει το ρόλο του σωστά;Αν θυμάμαι καλά ο No-Name και ο Pan.nl ζούνε πλέον στην Ολλανδία.Μπορείτε παιδια να μου πείτε αν οι δουλειές σας είναι αγγλόφωνες;Aκομα γνωρίζει κανείς τίποτα για Βιεννη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

lewton
09-02-10, 11:07
Τη Βιέννη την ξεχνάς κατά πάσα πιθανότητα, γιατί δεν έχει πολλές πολυεθνικές με τα headquarters τους εκεί.
Γενικά μόνο σε πολυεθνική μπορείς να βρεις δουλειά που δεν απαιτεί τη ντόπια γλώσσα, οπότε προς καμια Ελβετία σε βλέπω και εσένα (έλα να γίνουμε πολλοί οι... φίλοι του Link).

siesta
09-02-10, 15:08
Σωστο! Αυτο ηταν παλιοτερα με τη Γερμανια. Τωρα μπορεις να εχεις και δευτερη μαζι με τη γερμανικη.

Μόνον για υπηκόους χώρας της ΕΕ και αυτό ύστερα από 8 χρόνια εργασίας στη Γερμανία.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 4 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα σας,θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια..βρίσκομαι αυτή στην ολλανδία σε ένα φιλικό μου πρόσωπο,(με φιλοξενεί)ενδιαφέρομαι να παω σχολείο να μάθω την γλώσσα,και μετέπειτα να βρω μια δουλειά...προς το παρόν δεν έχω οικονομικό πρόβλημα για να βρω άμεσα δουλειά...αυτά τα λίγα που ξέρω από ράδιο αρβύλα ειναι: 1)πρέπει να γραφτώ στο αλλοδαπών. εφόδον 2)έχω μια διέυθυνση (ο γνωστός μου είναι διατεθειμένος να με δηλώσει στο σπίτι του,εάν γινεται,που έχω ακούσει ότι αυτό είναι εφικτό)3)να πληρώνω κάθε μήνα 120 ευρώ για απλή ασφάλεια 4)να αποκτήσω αφμ εδώ 5) να ανοίξω λογαριασμό τραπέζης...εφόσον γίνουν όλα αυτά,μπορώ να πάω σχολείο (κρατικό) πληρώνοντας ένα μηδαμινό ποσό κάθε μήνα..η ερώτηση είναι αν όλα τα παραπάνω ισχύουν και αν όχι πωσ μπορώ να μάθω τι μπορώ να κάνω.(εφορία θ εχω μηδενική?εφόσον δεν έχω δουλειά?πως θα δικαιολογώ ότι πληρώνω την ασφάλεια μου?) σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Κώστας.
Σημείωση:ο γνωστός μου δεν είναι ολλανδός,ενοικιάζει το σπίτι λόγω ότι μετατέθηκε εδώ επειδή είναι καθηγητής...

Εκεί που θα δηλωθείς για την κατοικία σου, θα τα ρωτήσεις όλα αυτά και θα σού πουν πού να απευθυνθείς. Έτσι θα έχεις έγκυρη ενημέρωση. Σκέψου καλά τι στοχεύεις να κάνεις, ώστε να τους το μεταφέρεις και να σε πληροφορήσουν καταλλήλως.

pan.nl
09-02-10, 20:41
@Link: η δουλειά μου είναι κατά κύριο λόγω ελληνόφωνη αλλά επίσημη γλώσσα της εταιρείας είναι τα αγγλικά. Γενικά στην Ολλανδία τα αγγλικά κατέχουν ισχυρή θέση στις, πολυεθνικές κυρίως, εταιρείες. Αν έχεις τα απαιτούμενα προσόντα, νομίζω πως δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Γνωρίζω κόσμο που μένει εδώ χρόνια και δε γνωρίζει ούτε μια λέξη στα ολλανδικά (κατ'εμέ απαράδεκτο αλλά συμβαίνει). :cool:

Link
10-02-10, 12:25
Τη Βιέννη την ξεχνάς κατά πάσα πιθανότητα, γιατί δεν έχει πολλές πολυεθνικές με τα headquarters τους εκεί.
Γενικά μόνο σε πολυεθνική μπορείς να βρεις δουλειά που δεν απαιτεί τη ντόπια γλώσσα, οπότε προς καμια Ελβετία σε βλέπω και εσένα (έλα να γίνουμε πολλοί οι... φίλοι του Link).

Χαχαχα μακαρι αλλα να δω πως...Βασικα σκεφτομουν να παω Βιεννη για να κανω την πτυχιακη μου σε ενα πανεπιστημιο και ηθελα αυτο να ειναι το εναυσμα για να βρω και δουλεια εκει μετα αλλα με αυτο που μου ειπες μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησω.Αρχικος προορισμος παντως ηταν η Ελβετια για τον λογο που αναφερεις αλλα απο τη σχολη μου ειπαν οτι επειδη δεν ειναι στην Ευρωπαικη Ενωση δεν με επιδοτουν κτλ οποτε Switzerland γιοκ.Πιστεψε με ηθελα πολυ Ελβετια.


@Link: η δουλειά μου είναι κατά κύριο λόγω ελληνόφωνη αλλά επίσημη γλώσσα της εταιρείας είναι τα αγγλικά. Γενικά στην Ολλανδία τα αγγλικά κατέχουν ισχυρή θέση στις, πολυεθνικές κυρίως, εταιρείες. Αν έχεις τα απαιτούμενα προσόντα, νομίζω πως δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Γνωρίζω κόσμο που μένει εδώ χρόνια και δε γνωρίζει ούτε μια λέξη στα ολλανδικά (κατ'εμέ απαράδεκτο αλλά συμβαίνει). :cool:
Πολυ σε ζηλευω φιλε!Και ελληνοφωνη δουλεια!Ενδιαφεροντα αυτα που γραφεις.Ισως πρεπει να ξανακοιταξω την Ολλανδια.

lewton
10-02-10, 12:48
ΚΑΚΙΣΤΑ προσπαθείς να επιλέξεις πρώτα το μέρος.
Το σωστό είναι να ψάχνεις μια πραγματικά καλή δουλειά ανεξάρτητα τοποθεσίας, και να εύχεσαι όταν τη βρεις να μην είναι σε κάποιο μέρος που δε σου αρέσει (πχ εγώ δεν έχω καμία διάθεση να ζήσω στο Δουβλίνο, αλλά αν μου κάνουν πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά για την οποία έκανα apply την περασμένη εβδομάδα θα το σκεφτώ).
Μην περιορίζεις τις επιλογές σου γεωγραφικά. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα βρεις στη Βιέννη, επομένως είναι χαζό να κοιτάς μόνο στη Βιέννη. Από την άλλη όμως, υπάρχει μια μικρή πιθανόττηα να βρεις και στη Βιέννη. Επομένως ψάχνεις γενικά κι όπου σε βγάλει. ;)

Link
10-02-10, 15:09
ΚΑΚΙΣΤΑ προσπαθείς να επιλέξεις πρώτα το μέρος.
Το σωστό είναι να ψάχνεις μια πραγματικά καλή δουλειά ανεξάρτητα τοποθεσίας, και να εύχεσαι όταν τη βρεις να μην είναι σε κάποιο μέρος που δε σου αρέσει (πχ εγώ δεν έχω καμία διάθεση να ζήσω στο Δουβλίνο, αλλά αν μου κάνουν πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά για την οποία έκανα apply την περασμένη εβδομάδα θα το σκεφτώ).
Μην περιορίζεις τις επιλογές σου γεωγραφικά. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα βρεις στη Βιέννη, επομένως είναι χαζό να κοιτάς μόνο στη Βιέννη. Από την άλλη όμως, υπάρχει μια μικρή πιθανόττηα να βρεις και στη Βιέννη. Επομένως ψάχνεις γενικά κι όπου σε βγάλει. ;)

Oχι δεν καταλαβες, Ελβετια ναι μεν ηθελα πολυ επειδη μου αρεσει σαν χωρα αλλα και επειδη συγκριτικα με αλλου ηξερα οτι λιγο πολυ εχει περισσοτερες αγγλοφωνες δουλειες.Τωρα σε οτι αφορα την Βιεννη ελεγα οτι αφου θα παω που θα παω για την πτυχιακη μου ε ας βρω εκει δουλεια!Για αυτο ρωταγα για αγγλοφωνες δουλειες εκει.Οχι οτι αποφασισα πως μου αρεσει σαν πολη και θα παω να βρω δουλεια εκει οτι και να γινει.Τωρα οπως το βλεπω θα παω Βιεννη και μετα τρελο ψαξιμο για οπου με βγαλει οπως ειπες.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.