PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Vasilis32
31-01-12, 18:33
Αυτό που λες δεν ισχύει....

Πρέπει φυσικά να εξηγήσεις τι εννοείς ως πλούσιος, τι είδους εργασία έχεις και τι επίπεδο διαβίωσης εννοείς ως "άνετο".

Εχω ξαδερφο σε Νεα Ζηλανδια, εχει πτυχιο Ηλεκτρολογιας και MSc.

Σε ευρω παιρνει περιπου 18-19Κ το χρονο. Λεφτα στην ακρη βαζει αλλα οχι και πολλα. Να ερθει Ελλαδα πολλα εξοδα, θελει πανω κατω 1500. Μια φορα το χρονο και αν....

Αστραυλια παιζει πανω κατω ο ιδιος μισθος για αναλογη δουλεια. Για Συνδευ δεν ξερω που ειναι πιο ακριβη πολη.

Αν εισαι εργενης λες οτι κανεις καποια λεφτα, αν εχεις οικογενεια απλα ζεις πολυ καλα χωρις να λειψει τιποτα στην οικογενεια σου.

Αν σκεφτεται καποιος να παει εξω να γινει σερβιτορος ή κατι αναλογο δεν θα αλλαξει η ζωη του προς το καλυτερο κατα πολυ...Καλυτερα να κατσει σπιτι του να χαρει το χρονο του με την οικογενεια του και τους φιλους του και ας ειναι στριμωγμενα.

Αν εισαι μικρρος 25< ειναι πιο ευκολη η μεταναστευση αλλα να φυγεις μεγαλος αφου εχεις κανει τον κυκλο σου κ τις παρεες σου ειναι δυσκολο, ιδιως αν δεν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο να σε ακολουθησει (σχεση, συζηγος.).

Rebel Scum
31-01-12, 18:52
Εχω ξαδερφο σε Νεα Ζηλανδια, εχει πτυχιο Ηλεκτρολογιας και MSc.

Σε ευρω παιρνει περιπου 18-19Κ το χρονο. Λεφτα στην ακρη βαζει αλλα οχι και πολλα. Να ερθει Ελλαδα πολλα εξοδα, θελει πανω κατω 1500. Μια φορα το χρονο και αν....

Αστραυλια παιζει πανω κατω ο ιδιος μισθος για αναλογη δουλεια. Για Συνδευ δεν ξερω που ειναι πιο ακριβη πολη.

Αν εισαι εργενης λες οτι κανεις καποια λεφτα, αν εχεις οικογενεια απλα ζεις πολυ καλα χωρις να λειψει τιποτα στην οικογενεια σου.

Αν σκεφτεται καποιος να παει εξω να γινει σερβιτορος ή κατι αναλογο δεν θα αλλαξει η ζωη του προς το καλυτερο κατα πολυ...Καλυτερα να κατσει σπιτι του να χαρει το χρονο του με την οικογενεια του και τους φιλους του και ας ειναι στριμωγμενα.

Αν εισαι μικρρος 25< ειναι πιο ευκολη η μεταναστευση αλλα να φυγεις μεγαλος αφου εχεις κανει τον κυκλο σου κ τις παρεες σου ειναι δυσκολο, ιδιως αν δεν εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο να σε ακολουθησει (σχεση, συζηγος.).

Δεν είναι αυτοί ακριβώς οι μισθοί στην Αυστραλία, είναι μάλλον στο κατώτερο όριο. Ειδικά για πτυχιούχο είναι πολύ λίγα για Αυστραλία (για Νέα Ζηλανδία δεν ξέρω).

Όπως είπα είναι ανάλογα τι ζητάς. Στην Αυστραλία υπάρχουν προοπτικές όπως να δουλέψεις σε ορυχείο ή να δουλέψεις σε μικρότερες πόλεις όπου πληρώνεσαι καλύτερα και έχεις φοροαπαλλαγές.

Vasilis32
31-01-12, 18:55
Δεν είναι αυτοί ακριβώς οι μισθοί στην Αυστραλία, είναι μάλλον στο κατώτερο όριο. Ειδικά για πτυχιούχο είναι πολύ λίγα για Αυστραλία (για Νέα Ζηλανδία δεν ξέρω).

Όπως είπα είναι ανάλογα τι ζητάς. Στην Αυστραλία υπάρχουν προοπτικές όπως να δουλέψεις σε ορυχείο ή να δουλέψεις σε μικρότερες πόλεις όπου πληρώνεσαι καλύτερα και έχεις φοροαπαλλαγές.

Αυτα ειναι καθαρα στη τσεπη που βλεπει μετα απο κρατησεις φορους κτλ..

Rebel Scum
31-01-12, 18:57
Αυτα ειναι καθαρα στη τσεπη που βλεπει μετα απο κρατησεις φορους κτλ..

Έχουν πράγματι υψηλή φορολογία κάτω αλλά και πάλι σου λέω ότι για Αυστραλία ο μισθός αυτός είναι χαμηλός έστω και μετά τους φόρους.

Vasilis32
31-01-12, 19:52
Έχουν πράγματι υψηλή φορολογία κάτω αλλά και πάλι σου λέω ότι για Αυστραλία ο μισθός αυτός είναι χαμηλός έστω και μετά τους φόρους.

Τι να σου πω απο οσους ζουν εκει (συγγενεις-φιλοι) αυτα μου λενε. Τα πολλα λεφτα θελουν σκιλ και εμπειρια. Τωρα μετα απο 10 χρονια μπορει να παιρνει παρα πανω, αλλα με 2 χρονια εμπειρια Ελλαδα μου ειπε ο μεσος ορος ειναι αυτος. Τωρα αν καποιος ειναι ταλεντο θα βρει κατι καλυτερο..

Και εγω εξω ειμαι, Αγγλια. Χωρις προυπηρεσια για πληροφοριακαριους καθαρα στη τσεπη παιζουν απο 16,17Κ - 22Κ απο οσους ξερω. Αλλα με τα χρονια ο μισθος ανεβαινει αρκετα σε σχεση με Ελλαδα.

Χωρις προυπηρεσια τα πιο πολλα λεφτα τα δινει Νορβηγια, χωρις προθπηρεσια μετα του φορους (που ξυριζουν!!) εχεις στη τσεπη 32-36Κ!! Βεβαια η ζωη εκει ειναι ακριβη αλλα και παλι στο τελος θα σου μεινουν περισσοτερα απο αλλου.

Μετα απο καποια χρονια τα 60-70Κ δεν ειναι κατι ανεφικτο εκει...μαλλον ειναι ο επομενος προορισμος μου. Ωραια χωρα, φυση, γεματη αθλητικες δραστηριοτητες και καλη οικονομια.

Rebel Scum
31-01-12, 19:56
Τι να σου πω απο οσους ζουν εκει (συγγενεις-φιλοι) αυτα μου λενε. Τα πολλα λεφτα θελουν σκιλ και εμπειρια. Τωρα μετα απο 10 χρονια μπορει να παιρνει παρα πανω, αλλα με 2 χρονια εμπειρια Ελλαδα μου ειπε ο μεσος ορος ειναι αυτος. Τωρα αν καποιος ειναι ταλεντο θα βρει κατι καλυτερο..

Και εγω εξω ειμαι, Αγγλια. Χωρις προυπηρεσια για πληροφοριακαριους καθαρα στη τσεπη παιζουν απο 16,17Κ - 22Κ απο οσους ξερω. Αλλα με τα χρονια ο μισθος ανεβαινει αρκετα σε σχεση με Ελλαδα.

Χωρις προυπηρεσια τα πιο πολλα λεφτα τα δινει Νορβηγια, χωρις προθπηρεσια μετα του φορους (που ξυριζουν!!) εχεις στη τσεπη 32-36Κ!! Βεβαια η ζωη εκει ειναι ακριβη αλλα και παλι στο τελος θα σου μεινουν περισσοτερα απο αλλου.

Μετα απο καποια χρονια τα 60-70Κ δεν ειναι κατι ανεφικτο εκει...μαλλον ειναι ο επομενος προορισμος μου. Ωραια χωρα, φυση, γεματη αθλητικες δραστηριοτητες και καλη οικονομια.

Δεν διαφωνώ ότι είναι καλά (ή και καλύτερα) στη Νορβηγία, απλά ότι 20k στην Αυστραλία μου φαίνονται λίγα για εξειδικευμένη εργασία.

lewton
31-01-12, 20:25
Κάντε μου τη χάρη να πάτε σε Αγγλίες, Αυστραλίες και Ολλανδίες και να μείνετε μακριά από την Ελβετία!
Άμα έρθετε όλοι εδώ θα πέσουν οι μισθοί....

aroutis
31-01-12, 20:49
Στην Αυστραλια δεν κανεις λεφτα, απλα βγαζεις τοσα για να ζεις ανετα. Αλλα μην περιμενεις να πας εκει και μετα στη συνταξη να γυρισεις πλουσιος.

Τωρα αν εισαι γιατρος ή κατι αναλογο δεν ξερω..

Αν θες να κανεις λεφτα, πηγαινε Σκαδιναβια (Νορβηγια για πρωτη επιλογη).
Επειδή καλά ειναι να λέμε λίγο περισσότερα, όταν λες ότι δεν βγάζεις λεφτά στην aus, σε τι επαγγέλματα αναφέρεσαι;

siesta
31-01-12, 21:09
To flexicurity μπορεί να δουλευει σχετικά καλα για τους Σκανδιναβους που μπορουν να κανουν ενα "διαλλειματάκι" μεταξυ δουλειών, αλλα δεν δουλευει για τους μετανάστες... ακόμα και όσους στοχευουν σε υπερειδικευμένες θέσεις εργασίας

Δεν μού φαίνεται λογικό. Αναφέρομαι σε Έλληνες και όχι εκτός ΕΕ πολίτες. Εκτός του ότι τα δικαιώματα ανάμεσα σε Σκανδιναυούς και Έλληνες είναι τα ίδια (με εξαίρεση την Νορβηγία), στους Έλληνες υπάρχει συχνά επί πλέον υποστήριξη από την οικογένεια.

Γιατί ο Σουηδός ή ο Δανός, που κατά κανόνα από τα 18 του παύει να παίρνει λεφτά από τους γονείς του, είναι πιο άνετος στα "διαλλειματάκια"; Ποιος είναι ο λόγος, πες καθαρά τι έχεις στο μυαλό σου.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 0 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάντε μου τη χάρη να πάτε σε Αγγλίες, Αυστραλίες και Ολλανδίες και να μείνετε μακριά από την Ελβετία!
Άμα έρθετε όλοι εδώ θα πέσουν οι μισθοί....

Έχουν φροντίσει οι Γερμανοί γι' αυτό :lol:. Δεν μπορεί να μην στο έχουν πει ακόμη οι Ελβετοί.

KLG
31-01-12, 21:17
Δεν μού φαίνεται λογικό. Αναφέρομαι σε Έλληνες και όχι εκτός ΕΕ πολίτες. Εκτός του ότι τα δικαιώματα ανάμεσα σε Σκανδιναυούς και Έλληνες είναι τα ίδια (με εξαίρεση την Νορβηγία), στους Έλληνες υπάρχει συχνά επί πλέον υποστήριξη από την οικογένεια.

Γιατί ο Σουηδός ή ο Δανός, που κατά κανόνα από τα 18 του παύει να παίρνει λεφτά από τους γονείς του, είναι πιο άνετος στα "διαλλειματάκια"; Ποιος είναι ο λόγος, πες καθαρά τι έχεις στο μυαλό σου.


Οταν αλλάζεις θεσεις καθε 2-3-4 χρόνια πρέπει να ακολουθείς μια ανοδική πορεία. Δεν μπορείς να είσαι σταθερός στην ίδια θέση αλλά σε αλλη εταιρία. Είτε πρεπει να ανεβαίνεις, είτε να αλλάζεις αντικείμενο / δουλεια. Αντε πες οτι για τα 2ετη συμβολαια δεν υπαρχουν απαιτησεις εξελιξης μιας και δεν θεωρειται ο χρονος ικανοποιητικός. Ο Σουηδός ή ο Δανός μπορεί να κατσει ενα χρόνο off με το επίδομα ανεργείας να ψαξει με την ησυχία του θεση εργασίας και δεν χρειάζεται την βοήθεια της οικογένειας.

Εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν αυσηροι μεταναστευτικοί νόμοι που ακόμα και πολίτες της ΕΕ δεν τους επιτρέπουν να μείνουν ανεργοι πάνω απο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Επισης το να είσαι ανεργος σε ξένη χώρα δεν είναι και το πιο ευχαριστο συναισθημα... δεν μπορω να το συγκρίνω με το πως είναι να είσαι ανεργος στη χώρα σου, αλλά και παλι δεν μου φαίνεται λογικό.

lewton
31-01-12, 22:11
Έχουν φροντίσει οι Γερμανοί γι' αυτό :lol:. Δεν μπορεί να μην στο έχουν πει ακόμη οι Ελβετοί.

Άστα να πάνε, έχει γιομίσει η Ελβετία Γερμανούς κακοπληρωμένους μετανάστες.... :mad:

sdikr
31-01-12, 22:16
Τι να σου πω απο οσους ζουν εκει (συγγενεις-φιλοι) αυτα μου λενε. Τα πολλα λεφτα θελουν σκιλ και εμπειρια. Τωρα μετα απο 10 χρονια μπορει να παιρνει παρα πανω, αλλα με 2 χρονια εμπειρια Ελλαδα μου ειπε ο μεσος ορος ειναι αυτος. Τωρα αν καποιος ειναι ταλεντο θα βρει κατι καλυτερο..

Και εγω εξω ειμαι, Αγγλια. Χωρις προυπηρεσια για πληροφοριακαριους καθαρα στη τσεπη παιζουν απο 16,17Κ - 22Κ απο οσους ξερω. Αλλα με τα χρονια ο μισθος ανεβαινει αρκετα σε σχεση με Ελλαδα.

Χωρις προυπηρεσια τα πιο πολλα λεφτα τα δινει Νορβηγια, χωρις προθπηρεσια μετα του φορους (που ξυριζουν!!) εχεις στη τσεπη 32-36Κ!! Βεβαια η ζωη εκει ειναι ακριβη αλλα και παλι στο τελος θα σου μεινουν περισσοτερα απο αλλου.

Μετα απο καποια χρονια τα 60-70Κ δεν ειναι κατι ανεφικτο εκει...μαλλον ειναι ο επομενος προορισμος μου. Ωραια χωρα, φυση, γεματη αθλητικες δραστηριοτητες και καλη οικονομια.

Επιστάτης (janitor) στην Εκκλησία, 5.000 δολάρια Αυστραλίας τον μήνα.
Μήπως τον έχουν στο δούλεμα;
Σαν Σερβιτόρος 120 δολάρια για 4 ώρες δεν τα λές και άσχημα

aroutis
31-01-12, 23:44
Επιστάτης (janitor) στην Εκκλησία, 5.000 δολάρια Αυστραλίας τον μήνα.
Μήπως τον έχουν στο δούλεμα;
Σαν Σερβιτόρος 120 δολάρια για 4 ώρες δεν τα λές και άσχημα
Για να μη πιάσουμε επαγγέλματα IT.


http://content.mycareer.com.au/salary-centre/it-telecommunications/-/australia

Ε όχι και δεν πλερώ...

anon
01-02-12, 07:42
Για να μη πιάσουμε επαγγέλματα IT.
http://content.mycareer.com.au/salary-centre/it-telecommunications/-/australia
Ε όχι και δεν πλερώ...

Πάντως καλύτερα να γίνεις πωλητής. Μέσο μισθός 133Κ/χρόνο. Προγραμματιστής 86Κ/χρόνο. Αναλυτής 99Κ, Διαχειριστής Βάσεων 91Κ, Web Developer 81K, κλπ κλπ κλπ... Τζάμπα διάβαζες και μελετούσες.... Αρκεί να τόχεις το επικοινωνιακό, και θα είσαι σούπερ ντούπερ πωλητής και με περισσότερα φράγκα...

siesta
01-02-12, 08:31
Πάντως καλύτερα να γίνεις πωλητής. Μέσο μισθός 133Κ/χρόνο. Προγραμματιστής 86Κ/χρόνο. Αναλυτής 99Κ, Διαχειριστής Βάσεων 91Κ, Web Developer 81K, κλπ κλπ κλπ... Τζάμπα διάβαζες και μελετούσες.... Αρκεί να τόχεις το επικοινωνιακό, και θα είσαι σούπερ ντούπερ πωλητής και με περισσότερα φράγκα...

Αυτός ο πωλητής που έχεις υπ' όψιν σου, είναι αυτός που ...πουλάει. Χρειάζεται ταλέντο, γνώσεις, ενδεχομένως και κάποιες σπουδές. Δεν είναι ο πωλητής που περιμένει να έρθει ο πελάτης και αν πουλήσει έχει καλώς, αν όχι δεν πειράζει. Γι' αυτό παίρνει τόσα.

Σε τελική ανάλυση αν είσαι καλός στην πώληση, μπορείς να κάνεις και δική σου δουλειά και σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερο κέρδος. Ωστόσο δεν είναι μόνον τα λεφτά στη ζωή. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που (θα πρέπει να) συντρέχουν στην επιλογή επαγγέλματος.

Ioanna123
01-02-12, 14:28
Ε όχι και δεν πλερώ...

Αμ πως...


Μελβούρνη: Εργοδότης μοίρασε 15 εκατ. δολάρια στους υπαλλήλους του (http://www.tanea.gr/kosmos/article/?aid=4690980)

Ξάφνιασε ευχάριστα το προσωπικό του ένας εργοδότης από τη Μελβούρνη. Μοίρασε με τη μορφή μπόνους στους εργαζόμενους 15 εκατομμύρια δολάρια για να τους ευχαριστήσει για τη σκληρή δουλειά και την αφοσίωσή τους.





Δεν πίστευαν τα μάτια τους οι 1800 εργαζόμενοι στην εταιρεία λεωφορείων Grenda όταν, μαζί με την εβδομαδιαία πληρωμή τους, έλαβαν και ένα δώρο που κυμαινόταν από 8.500 έως 30.000 δολάρια ο καθένας τους, ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας.

Η εταιρία Grenda πουλήθηκε πρόσφατα έναντι σημαντικού ποσού και ο Κέν Γκρέντα, κύριος μέτοχος, θέλησε με την χειρονομία του αυτή να πει «ένα ευχαριστώ σε όλους αυτούς τους ανθρώπους, τους υπαλλήλους της, που έφτιαξαν την εταιρεία».

«Μια επιχείρηση είναι πετυχημένη όταν οι εργαζόμενοι της είναι ευχαριστημένοι. Εμείς πετύχαμε, επειδή είχαμε αφοσιωμένους υπαλλήλους», είπε ο κ. Γκρέντα. Όσο για τους υπαλλήλους πολλοί έκλαψαν από συγκίνηση για το "δώρο" και λένε πως «ο κ. Γκρέντα ήταν πάντα ο καλύτερος εργοδότης». Η εταιρεία ξεκίνησε το 1945 με τέσσερα πούλμαν και σήμερα έχει πάνω από 1300 σε όλη την Αυστραλία.

Και απο άλλη πηγη (http://www.dailytelegraph.com.au/news/meet-australias-best-boss-ken-grenda-gave-his-loyal-staff-a-15-million-bonus/story-e6freuy9-1226258962275)

aroutis
01-02-12, 17:08
Πάντως καλύτερα να γίνεις πωλητής. Μέσο μισθός 133Κ/χρόνο. Προγραμματιστής 86Κ/χρόνο. Αναλυτής 99Κ, Διαχειριστής Βάσεων 91Κ, Web Developer 81K, κλπ κλπ κλπ... Τζάμπα διάβαζες και μελετούσες.... Αρκεί να τόχεις το επικοινωνιακό, και θα είσαι σούπερ ντούπερ πωλητής και με περισσότερα φράγκα...
Δεν παει έτσι. Ο πωλητής έχει στόχους που τηρεί. Οσο και να το έχεις, αν δεν πιάσεις στόχους, τον λουπο.

Από την άλλη, αν είσαι καλός στο IT, μια χαρά τα βγάζεις τα φράγκα. Και όνομα κάνεις. Μη κοιτάς στο Ελλάντα που επιπλεουν οι φελλοί.

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτός ο πωλητής που έχεις υπ' όψιν σου, είναι αυτός που ...πουλάει. Χρειάζεται ταλέντο, γνώσεις, ενδεχομένως και κάποιες σπουδές. Δεν είναι ο πωλητής που περιμένει να έρθει ο πελάτης και αν πουλήσει έχει καλώς, αν όχι δεν πειράζει. Γι' αυτό παίρνει τόσα.

Σε τελική ανάλυση αν είσαι καλός στην πώληση, μπορείς να κάνεις και δική σου δουλειά και σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερο κέρδος. Ωστόσο δεν είναι μόνον τα λεφτά στη ζωή. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που (θα πρέπει να) συντρέχουν στην επιλογή επαγγέλματος.Και το αυτό ισχύει επίσης.

Σε κάθε περίπτωση, για να είσαι καλός στη δουλειά σου πρέπει να γουστάρεις αυτο που κάνεις, δεν ειναι θέμα το πόσα βγάζεις μόνο.

Ειδικά δε στα επαγγέλματα στο spectrum του IT, αν δεν γουστάρεις, ξέχνα το.

jose_ee1985
01-02-12, 20:19
Υπάρχει κάποιος με εμπειρίες από Γαλλία κ συγκεκριμένα Παρίσι; Ποιο πολύ έξοδα διαβίωσης θέλω να δω, με τι καθαρό μισθό είναι άνετος δλδ ένας νέος εργένης...

Φανερός Πράκτωρ
01-02-12, 22:25
Υπάρχει κάποιος με εμπειρίες από Γαλλία κ συγκεκριμένα Παρίσι; Ποιο πολύ έξοδα διαβίωσης θέλω να δω, με τι καθαρό μισθό είναι άνετος δλδ ένας νέος εργένης...
για σπίτι 40 τετραγωνικά υπολόγισε 1000 ευρώ το μήνα σε σχετικά καλή συνοικία μέσα στο Παρίσι. Κάπου στα 600 ακόμα τροφή και λοιπά έξοδα χωρίς πολλές εξόδους. Από 2Κ και πάνω έχει νόημα η συζήτηση κατά τη γνώμη μου για κάποιον που χτυπάει 1000άρικο Ελλάδα.

tsigarid
02-02-12, 03:33
Υπάρχει κάποιος με εμπειρίες από Γαλλία κ συγκεκριμένα Παρίσι; Ποιο πολύ έξοδα διαβίωσης θέλω να δω, με τι καθαρό μισθό είναι άνετος δλδ ένας νέος εργένης...
Όπως στα λένε. Αν είσαι μόνος σου, κάτω απο 2Κ το μήνα πεινάς. Επίσης πρόσεξε το μισθό που σου προσφέρουν, μάθε αν κάνουν προκράτηση φόρου. Σε πολλές δουλειές ΔΕΝ κάνουν, οπότε στο τέλος του χρόνου δίνεις ακόμα ένα μισθό στην εφορία. Κάνε τα κουμάντα σου...

jose_ee1985
03-02-12, 12:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο μισθός είναι ικανοποιητικός σύμφωνα με αυτά που μ λέτε, δεν γνωρίζω για την προκράτηση φόρου μόνο, θα το διευκρινίσω αν έχω κάτι χειροπιαστό.

Andrew
04-02-12, 12:22
Παιδια , Αυστραλια εχει παει κανεις σας; φευγω τον Μαρτιο και παροτι εχω συγγενεις που θα με φιλοξενησουν για λιγο καιρο , οποτε και η μεταβαση θα ειναι αρκετα πιο ευκολη, θα μου ηταν πολυ καλο να ακουσω εμπειριες/πληροφοριες απο εναν ελληνα.

Υπάρχουν 3 ερωτήσεις

1) Πόσο καλά είναι τα Αγγλικά σου;

2) Τι δουλειά κάνεις ή ψάχνεις να βρεις;

3) Σε ποια πόλη θα πας;

Ο λιγότερος μισθός που παίρνεις είναι κάπου στα 40Κ το χρόνο (κάπου στα 34Κ καθαρά, δηλαδή 29Κ ευρώ). Τώρα ανάλογα την εμπειρία σου και τις γνώσεις σου μπορεί να παίρνεις και 100Κ το χρόνο και ξέρω αρκετούς πρόσφατους μετανάστες που βγάζουν κάπου τόσα και δεν είναι τα Αγγλικά η πρώτη τους γλώσσα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα έχεις είναι να βρεις την πρώτη σου δουλειά, μια και μπορεί να είσαι overqualified για entry level positions, ενώ χωρίς αρκετή εμπειρία για κάποια ανώτερη θέση!

Από εκεί και πέρα η μεγαλύτερη δυσκολία είναι στο να αποκτήσεις άδεια εργασίας εδώ, αλλά εφόσον το έχεις λύσει αυτό το πρόβλημα τα 3 ερωτήματα που σου έθεσα είναι τα πιο σημαντικά.

siesta
04-02-12, 15:37
Ο λιγότερος μισθός που παίρνεις είναι κάπου στα 40Κ το χρόνο (κάπου στα 34Κ καθαρά, δηλαδή 29Κ ευρώ).

Σε οποιαδήποτε δουλειά, ακόμη και να πλένεις σκάλες;

Siba
04-02-12, 17:09
Σε οποιαδήποτε δουλειά, ακόμη και να πλένεις σκάλες;
Δεν υπαρχουν σκαλες στην Αυστραλια, ανεβοκατεβαινουν με μαγνητικους διαδρομους.:biggrin:

button
04-02-12, 19:06
πισης το να είσαι ανεργος σε ξένη χώρα δεν είναι και το πιο ευχαριστο συναισθημα...

Δες την κάλλη πλευρά θα εχεις αρκετό χρόνο για τουρισμό


Επιστάτης (janitor) στην Εκκλησία, 5.000 δολάρια Αυστραλίας τον μήνα.
Μήπως τον έχουν στο δούλεμα;
Σαν Σερβιτόρος 120 δολάρια για 4 ώρες δεν τα λές και άσχημα

:stunned:


Εγω που εχω πτυχίο Ηλεκτρονικού απο ΕΠΑΛ και θα εχω πτυχίο του Ηλεκτρολόγου απο ΟΑΕΔ

Τι μπορώ να σκεφτώ για εξωτερικό τα αγγλικά μου δεν είναι super ώμος μπορώ να καταλάβω και να διαβάσω τώρα να γράψω και να μιλήσω θα θέλει χρόνο :crazy: να είχα ADSL internet ίσως θα ήξερα και καλύτερα

........Auto merged post: button πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν υπαρχουν σκαλες στην Αυστραλια, ανεβοκατεβαινουν με μαγνητικους διαδρομους.:biggrin:

Αυτα συντήρηση δεν θα θέλουν:biggrin:

jkaygraham
04-02-12, 19:07
Υπάρχουν 3 ερωτήσεις

1) Πόσο καλά είναι τα Αγγλικά σου;

2) Τι δουλειά κάνεις ή ψάχνεις να βρεις;

3) Σε ποια πόλη θα πας;

Ο λιγότερος μισθός που παίρνεις είναι κάπου στα 40Κ το χρόνο (κάπου στα 34Κ καθαρά, δηλαδή 29Κ ευρώ). Τώρα ανάλογα την εμπειρία σου και τις γνώσεις σου μπορεί να παίρνεις και 100Κ το χρόνο και ξέρω αρκετούς πρόσφατους μετανάστες που βγάζουν κάπου τόσα και δεν είναι τα Αγγλικά η πρώτη τους γλώσσα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα έχεις είναι να βρεις την πρώτη σου δουλειά, μια και μπορεί να είσαι overqualified για entry level positions, ενώ χωρίς αρκετή εμπειρία για κάποια ανώτερη θέση!

Από εκεί και πέρα η μεγαλύτερη δυσκολία είναι στο να αποκτήσεις άδεια εργασίας εδώ, αλλά εφόσον το έχεις λύσει αυτό το πρόβλημα τα 3 ερωτήματα που σου έθεσα είναι τα πιο σημαντικά.
Κατα το ημισυ Αυστραλος-> Αγγλικα τελεια, εχω υπηκοοτητα.Την σχολη δεν την εχω τελειωσει ακομα(Πληροφορικη ΑΕΙ) , θα κοιταξω αν ειναι δυνατον να μεταφερω μαθηματα.Οσο για δουλεια, σκεφτομουν για τον πρωτο καιρο που θα φιλοξενηθω, να δουλεψω σε κανα μπαρ, που την ξερω την δουλεια.Θα παω στο Μπρισμπεην.

Andrew
05-02-12, 06:13
Σε οποιαδήποτε δουλειά, ακόμη και να πλένεις σκάλες;

Εδώ υπάρχουν τα awards που καθορίζουν τον ελάχιστο μισθό στις περισσότερες ειδικότητες. Ο κατώτατος μισθός είναι περίπου $16 την ώρα, αν είσαι όμως προσωρινός παίρνεις επιπλέον 20% σαν loading μια και δεν δικαιούσαι ημέρες ασθένειας ούτε επίδομα άδειας.


Κατα το ημισυ Αυστραλος-> Αγγλικα τελεια, εχω υπηκοοτητα.Την σχολη δεν την εχω τελειωσει ακομα(Πληροφορικη ΑΕΙ) , θα κοιταξω αν ειναι δυνατον να μεταφερω μαθηματα.Οσο για δουλεια, σκεφτομουν για τον πρωτο καιρο που θα φιλοξενηθω, να δουλεψω σε κανα μπαρ, που την ξερω την δουλεια.Θα παω στο Μπρισμπεην.

Αν είσαι έτσι θα μπορούσες να κάνεις μεταπτυχιακό εδώ ταυτόχρονα με κάποια προχειροδουλειά. Λογικά δικαιούσαι και να παίρνεις επιδόματα, όπως επίδομα σπουδαστή για να κάνεις μεταπτυχιακό/σπουδές, ή επίδομα νέας εκκίνησης (σαν να λέμε επίδομα ανεργίας). Αν θέλεις πολύ καιρό για να τελειώσεις τη σχολή, άστην τελείως και πήγαινε εδώ πανεπιστήμιο, είναι 3 χρόνια και θεωρείται πολύ καλύτερο από κάποιο Ελληνικό πανεπιστήμιο. Δουλειά να βρεις (πρόχειρη) είναι ΠΟΛΥ εύκολο, δες στο seek και στο gumtree έχει άπειρες δουλειές. Απλά να σκέφτεσαι ότι είσαι Αυστραλός και όχι κάποιος που μόλις κατέβηκε από το καράβι και να περιμένεις μερικές μέρες να βγάλεις το TFN (σαν να λέμε ΑΦΜ).

Το πρόβλημα με την Αυστραλία εδώ, είναι ότι απαιτούνται πολλές διαδικασίες για να έρθει κάποιος οι οποίες είναι χρονοβόρες και έχουν το κόστος τους. Για τον Ελληνα που μπορεί να πάρει το αεροπλάνο και να πάει στην ΕΕ και σε 1 βδομάδα μπορεί να ξεκινήσει δουλειά, χωρίς άλλο κόστος η σύγκριση είναι άσχημη. Πάντως αρκετοί Ελληνες που έχουν έρθει εδώ με τον αργό τρόπο έχουν βολευτεί πολύ καλά, αλλά όπως ξέρουμε οι Ελληνες είναι του εδώ και τώρα και όχι της υπομονής. :whistle:

lewton
05-02-12, 10:34
Το πρόβλημα με την Αυστραλία εδώ, είναι ότι απαιτούνται πολλές διαδικασίες για να έρθει κάποιος οι οποίες είναι χρονοβόρες και έχουν το κόστος τους. Για τον Ελληνα που μπορεί να πάρει το αεροπλάνο και να πάει στην ΕΕ και σε 1 βδομάδα μπορεί να ξεκινήσει δουλειά, χωρίς άλλο κόστος η σύγκριση είναι άσχημη. Πάντως αρκετοί Ελληνες που έχουν έρθει εδώ με τον αργό τρόπο έχουν βολευτεί πολύ καλά, αλλά όπως ξέρουμε οι Ελληνες είναι του εδώ και τώρα και όχι της υπομονής. :whistle:

Με πληρώνεις 50 ημέρες για να κάθομαι να περιμένω την άδεια; :p

nmavro73
16-02-12, 12:33
Εχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα. Σκέφτομαι να φύγω και εγώ προς τα έξω σε κάποια γερμανόφωνη χώρα με τελευταία επιλογή τη Γερμανία
1. Πόσο ρόλο παίζει το αν έχεις διεύθυνση εξωτερικού; Έχω εξασφαλίσει Ελβετική σε ένα φιλικό σπίτι και μπορώ να βρω και Γερμανική.
2. Σκέφτομαι να πάρω ένα skype number αλλά για μία χώρα. Προφανώς δεν μπορώ να πάρω για 3.
Θα βοηθήσει νομίζετε;

siesta
16-02-12, 13:33
Εχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα. Σκέφτομαι να φύγω και εγώ προς τα έξω σε κάποια γερμανόφωνη χώρα με τελευταία επιλογή τη Γερμανία
1. Πόσο ρόλο παίζει το αν έχεις διεύθυνση εξωτερικού; Έχω εξασφαλίσει Ελβετική σε ένα φιλικό σπίτι και μπορώ να βρω και Γερμανική.
2. Σκέφτομαι να πάρω ένα skype number αλλά για μία χώρα. Προφανώς δεν μπορώ να πάρω για 3.
Θα βοηθήσει νομίζετε;

Ρόλο ως προς τι; Δεν είναι σαφές τι θέλεις να πετυχεις.

Γερμανία γιατί τελευταία επιλογή;

john dubi
16-02-12, 13:53
Εχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα. Σκέφτομαι να φύγω και εγώ προς τα έξω σε κάποια γερμανόφωνη χώρα με τελευταία επιλογή τη Γερμανία
1. Πόσο ρόλο παίζει το αν έχεις διεύθυνση εξωτερικού; Έχω εξασφαλίσει Ελβετική σε ένα φιλικό σπίτι και μπορώ να βρω και Γερμανική.
2. Σκέφτομαι να πάρω ένα skype number αλλά για μία χώρα. Προφανώς δεν μπορώ να πάρω για 3.
Θα βοηθήσει νομίζετε;

Για ελβετια μπορεις να δηλωσεις τη διευθυνση απ το φιλικο σπιτι και να παρεις αδεια παραμονης τυπου L/EFTA για 18 μηνες.
Θα πρεπει βεβαια να κανεις ασφαλεια υγειας.
Το skype number τι ακριβως θελεις να το κανεις? Δεν καταλαβα.

button
16-02-12, 20:53
να παίρνει τηλέφωνο

nmavro73
17-02-12, 12:36
Σκέφτομαι να δηλώνω ότι μένω εκει για να με παίρνουν πιο εύκολα για συνέντευξη. Το τηλέφωνο το θέλω για να με βρίσκουν. Είναι μέσα στη γενική ιδέα του μένω εκει. Αν ζήσω 18 μήνες χωρίς δουλειά εκει χρεωκοπησε όλη η οικογένεια. Δεν λέει
Έχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας

siesta
17-02-12, 16:40
Σκέφτομαι να δηλώνω ότι μένω εκει για να με παίρνουν πιο εύκολα για συνέντευξη. Το τηλέφωνο το θέλω για να με βρίσκουν. Είναι μέσα στη γενική ιδέα του μένω εκει. Αν ζήσω 18 μήνες χωρίς δουλειά εκει χρεωκοπησε όλη η οικογένεια. Δεν λέει
Έχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας

Κι αν σού πουν, πέρασε να σε δούμε, τι θα κάνεις; Θα πρέπει να πάς για μία μόνο συνέντευξη και θα σού έρθει ακριβότερο.

Δεν γνωρίζω τον κλάδο σου, αλλά θα μπορούσες να στείλεις τα χαρτιά σου και να πεις ότι προτίθεσαι να μεταναστεύσεις π.χ. σε 1 μήνα. Και ότι όταν θα είσαι εκεί ευχαρίστως να σε καλέσουν (δεν το λεω καλά, βρες έναν καλύτερο τρόπο να το διατυπώσεις). Εάν δεις ανταπόκριση παίρνεις το αεροπλάνο και πας σε όσες συν/ξεις σού προταθούν.

Τηλεφωνική συνέντευξη κάνουν και με υπεραστικό, το κόστος πλέον είναι ελάχιστο. Αλλά αν το θεωρείς διευκόλυνση πάρε σκαιποτηλέφωνο, ωστόσο το να πεις ψέμματα με το καλημέρα δεν είναι πολύ καλό κατά την γνώμη μου.

lewton
17-02-12, 22:36
Έχει μια λογική το να κάνεις αίτηση ως local applicant (είναι απείρως πιο εύκολο να σε καλέσουν), αλλά όπως είπαν και οι άλλοι, αν σε καλέσουν τι θα κάνεις;
Δυστυχώς δε μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ή κάνεις τις αιτήσεις σου από την Ελλάδα και τους το λες, ή πας εκεί και ψάχνεις...
Αυτή είναι η γνώμη μου.

KLG
18-02-12, 01:45
Για τους απόδημους...

Τσεκάρετε αν ο τόπος διαμονής σας βρισκεται στις πόλεις με δραση αυριο 18 Φεβ. Παγκόσμια μέρα "Είμαστε όλοι Έλληνες".

http://realdemocracygr.wordpress.com/2012/02/15/saturday-18-international-solidarity/

megahead13
18-02-12, 03:34
Για τους απόδημους...

Τσεκάρετε αν ο τόπος διαμονής σας βρισκεται στις πόλεις με δραση αυριο 18 Φεβ. Παγκόσμια μέρα "Είμαστε όλοι Έλληνες".

http://realdemocracygr.wordpress.com/2012/02/15/saturday-18-international-solidarity/
Ψάχνω για Λονδίνο και δε βρίσκω ρε γμτ... :(

........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 44 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ωπ, εδώ είμαστε: https://www.facebook.com/events/254245677985938/

https://realdemocracygr.wordpress.com/solidarity-demonstrations/

nmavro73
18-02-12, 11:39
Έχει μια λογική το να κάνεις αίτηση ως local applicant (είναι απείρως πιο εύκολο να σε καλέσουν), αλλά όπως είπαν και οι άλλοι, αν σε καλέσουν τι θα κάνεις;
Δυστυχώς δε μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ή κάνεις τις αιτήσεις σου από την Ελλάδα και τους το λες, ή πας εκεί και ψάχνεις...
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Θα πω ότι φιλοξενούμαι και κατέβηκα Ελλάδα λίγες μέρες να δω τους γονείς μου. Νομίζω ότι οι εργοδότες δεν σε καλούνε όταν βλέπουν ότι μένεις μακριά και δεν έχεις ζήσει ποτέ στο εξωτερικό.

lewton
18-02-12, 13:01
Θα πω ότι φιλοξενούμαι και κατέβηκα Ελλάδα λίγες μέρες να δω τους γονείς μου. Νομίζω ότι οι εργοδότες δεν σε καλούνε όταν βλέπουν ότι μένεις μακριά και δεν έχεις ζήσει ποτέ στο εξωτερικό.

Είναι όντως πιο δύσκολο.
Αλλά το Skype εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω.
Πρέπει να παραγγείλεις μια προπληρωμένη σιμ απο Ελβετία και να φροντίσεις να την έχεις φορτισμένη με κάρτα. Αν σε καλέσουν και μιλήσεις 10 λεπτά θα κοστίσει 4-5 φράγκα η κλήση.
Απο εκεί και μετα θα πρέπει να το χειριστεις έξυπνα.

nmavro73
18-02-12, 13:37
Είναι όντως πιο δύσκολο.
Αλλά το Skype εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω.
Πρέπει να παραγγείλεις μια προπληρωμένη σιμ απο Ελβετία και να φροντίσεις να την έχεις φορτισμένη με κάρτα. Αν σε καλέσουν και μιλήσεις 10 λεπτά θα κοστίσει 4-5 φράγκα η κλήση.
Απο εκεί και μετα θα πρέπει να το χειριστεις έξυπνα.
Για να έχω τοπικό σταθερό. Προπληρωμένη sim κινητού μπορούν να μου φέρουν οι Ελβετοί που έρχονται την άλλη βδομάδα για προπόνηση

john dubi
19-02-12, 11:03
Απο το skype η sim πιστευω ειναι καλυτερη λυση. Για να τις βαζεις μοναδες γινεται ευκολα online μεσω πιστωτικης.
Χωρις να εχεις αδεια αλλοδαπου δεν πειθεις κανενα οτι ζεις στην ελβετια. Το τηλεφωνο και η διευθυνση ειναι λεπτομεριες.
Καλυτερα να δηλωσεις οτι εχεις ενδιαφερον απ την Ελλαδα να δουλεψεις και να ζησεις Ελβετια.

lewton
19-02-12, 11:24
Χωρις να εχεις αδεια αλλοδαπου δεν πειθεις κανενα οτι ζεις στην ελβετια. Το τηλεφωνο και η διευθυνση ειναι λεπτομεριες.
Καλυτερα να δηλωσεις οτι εχεις ενδιαφερον απ την Ελλαδα να δουλεψεις και να ζησεις Ελβετια.
Διαφωνώ σε αυτό.
Δε γράφεις στην αίτηση για δουλειά αν έχεις άδεια. Κάποιοι το κάνουν αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Άρα η nmavro μπορεί να μην γράψει τίποτα. Δεν πρόκειται να της κοστίσει τίποτα.
Όταν όμως την καλέσουν στο ελβετικό κινητό που θα έχει δώσει, θα πρέπει να παίξει το σενάριο «έχω μετακομίσει Ελβετία και ψάχνω δουλειά, επομένως δεν έχω ακόμα την άδεια».

nmavro73
19-02-12, 11:27
Το σενάριο είναι ότι με φιλοξενούν φίλοι και ψάχνω. Δεν μένω μόνιμα. Νομίζω ότι αν πηγαινοερχεσαι κατα διαστήματα δεν θέλεις άδεια. Μέχρι 3 μήνες δικαιουσαι να μένεις χωρίς άδεια

lewton
19-02-12, 11:38
Το σενάριο είναι ότι με φιλοξενούν φίλοι και ψάχνω. Δεν μένω μόνιμα. Νομίζω ότι αν πηγαινοερχεσαι κατα διαστήματα δεν θέλεις άδεια. Μέχρι 3 μήνες δικαιουσαι να μένεις χωρίς άδεια

Και λόγω του ότι είσαι Ευρωπαία πολίτις δε σε ενδιαφέρει καν ο περιορισμός των 3 μηνών γιατί μπαινοβγαίνουμε ελεύθερα.
Ο περιορισμός έχει νόημα για μη Ευρωπαίους (πρέπει να φαίνεται στο διαβατήριο ότι δεν έκατσαν πάνω από 3 μήνες).

john dubi
19-02-12, 12:46
Το σενάριο είναι ότι με φιλοξενούν φίλοι και ψάχνω. Δεν μένω μόνιμα. Νομίζω ότι αν πηγαινοερχεσαι κατα διαστήματα δεν θέλεις άδεια. Μέχρι 3 μήνες δικαιουσαι να μένεις χωρίς άδεια

Σαν πολιτης ΕΕ δεν εχεις προβλημα να μπαινοβγαινεις στην Ελβετια. Το προβλημα ειναι οτι απ τη στιγμη που θα βλεπουν ελβετικη διευθυνση και τηλεφωνο. Θα σε ρωτανε τι αδεια εχεις. Θεωρουν οτι μενεις στην Ελβετια. Το εχω δει το εργο αρκετες φορες εδω με ελληνες που ψαχνανε για δουλεια.

lewton
19-02-12, 13:00
Σαν πολιτης ΕΕ δεν εχεις προβλημα να μπαινοβγαινεις στην Ελβετια. Το προβλημα ειναι οτι απ τη στιγμη που θα βλεπουν ελβετικη διευθυνση και τηλεφωνο. Θα σε ρωτανε τι αδεια εχεις. Θεωρουν οτι μενεις στην Ελβετια. Το εχω δει το εργο αρκετες φορες εδω με ελληνες που ψαχνανε για δουλεια.

Με εμένα δε συνέβη.
Γύρισα Ελβετία το Σεπτέμβρη για αναζήτηση εργασίας, και έβαζα στις αιτήσεις τη διεύθυνση ενός φίλου που με φιλοξενούσε (με c/o και το όνομά του).
Κανένας δεν ενοχλήθηκε από αυτό, και είχα μπόλικες κλήσεις από εταιρίες για αιτήσεις που έκανα. Τώρα που το λες, υπήρξαν 2-3 περιπτώσεις που θεωρούσα δεδομένο ότι θα με καλέσουν για συνέντευξη επειδή ταίριαζα απόλυτα στη θέση και τελικά δε με κάλεσαν, αλλά θεωρώ πιθανότερο να μη με κάλεσαν επειδή δεν διάβασαν καλά το CV μου ή επειδή βρήκαν άλλον, παρά επειδή στη διεύθυνση είχα γράψει c/o.

john dubi
19-02-12, 13:20
Με εμένα δε συνέβη.
Γύρισα Ελβετία το Σεπτέμβρη για αναζήτηση εργασίας, και έβαζα στις αιτήσεις τη διεύθυνση ενός φίλου που με φιλοξενούσε (με c/o και το όνομά του).
Κανένας δεν ενοχλήθηκε από αυτό, και είχα μπόλικες κλήσεις από εταιρίες για αιτήσεις που έκανα. Τώρα που το λες, υπήρξαν 2-3 περιπτώσεις που θεωρούσα δεδομένο ότι θα με καλέσουν για συνέντευξη επειδή ταίριαζα απόλυτα στη θέση και τελικά δε με κάλεσαν, αλλά θεωρώ πιθανότερο να μη με κάλεσαν επειδή δεν διάβασαν καλά το CV μου ή επειδή βρήκαν άλλον, παρά επειδή στη διεύθυνση είχα γράψει c/o.

Στο CV σου αναφερεις οτι εχεις εργαστει στη ταδε εταιρια στην Ελβετια. Αυτο τα λεει ολα. Σιγουρα ειχες βαλει references μεσα.
Ετσι δουλεψε σε σενα. Και στο σταθμο του τρενου να εμενες θα σε καλουσαν :p

nmavro73
19-02-12, 14:00
Οπότε μπορω να βάλω ότι έχω c/o. Το φιλικό μου ζευγάρι μένει στο winterthur λίγο έξω απο τη Ζυριχη. Μια μικρή πόλη. Η γυναίκα είναι καθηγήτρια ελληνικών. Φαντάζομαι σε μικρή πόλη βοηθάει να έχεις γνωστούς με μια επιφάνεια.

lewton
19-02-12, 14:01
Στο CV σου αναφερεις οτι εχεις εργαστει στη ταδε εταιρια στην Ελβετια. Αυτο τα λεει ολα. Σιγουρα ειχες βαλει references μεσα.
Ετσι δουλεψε σε σενα. Και στο σταθμο του τρενου να εμενες θα σε καλουσαν :p

Σωστός σε αυτό.

Rebel Scum
23-02-12, 00:33
http://hireagreek.com/

Για όσους ενδιαφέρονται....

Λυπηρό είναι, σαν τις καμπάνιες "υιοθετήστε ένα παιδί από την Αφρική":(

@ ADSLgr.com All rights reserved.