PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Φανερός Πράκτωρ
23-02-12, 00:44
Λυπηρό είναι, σαν τις καμπάνιες "υιοθετήστε ένα παιδί από την Αφρική":(
είναι ακόμα "καλύτερα" μια που άλλοι το μόρφωσαν και το μεγάλωσαν και τώρα που έχει τα απαραίτητα εφόδια θα δουλέψει για σένα και θα βοηθήσει τη δική σου χώρα.

darkmoon
23-02-12, 00:49
Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια εταιρία που να ψάχνει αντί για εμένα για εύρεση εργασίας;Κάτι σαν προσωπικός ατζέντης δηλαδή, ο οποίος θα μπορούσε για παράδειγμα να ψάχνει και σε χώρες ή σε sites που δεν είναι στα αγγλικά , κάτι που δε θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου.Είμαι προγραμματιστής με πολυετή εμπειρία και bachelor σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και ψάχνω κάποια τέτοια εταιρία για να μου δώσει και κατεύθυνση αν θέλετε σε ποια χώρα με συμφέρει να δουλέψω.Φυσικά διατίθεμαι να πληρώσω για αυτές τις υπηρεσίες αν μου ζητηθεί.

lewton
23-02-12, 00:56
Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια εταιρία που να ψάχνει αντί για εμένα για εύρεση εργασίας;Κάτι σαν προσωπικός ατζέντης δηλαδή, ο οποίος θα μπορούσε για παράδειγμα να ψάχνει και σε χώρες ή σε sites που δεν είναι στα αγγλικά , κάτι που δε θα μπορούσα να το κάνω μόνος μου.Είμαι προγραμματιστής με πολυετή εμπειρία και bachelor σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και ψάχνω κάποια τέτοια εταιρία για να μου δώσει και κατεύθυνση αν θέλετε σε ποια χώρα με συμφέρει να δουλέψω.Φυσικά διατίθεμαι να πληρώσω για αυτές τις υπηρεσίες αν μου ζητηθεί.

Ρίξε μια ματιά και εκεί: https://www.facebook.com/CERNjobs

cool11
12-03-12, 17:07
Αυτο εδω, πως το κρινετε?
http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=11777

nmavro73
12-03-12, 17:21
Γύρισα την Παρασκευή μετά από 2 ραντεβού για συνέντευξη. Κανένας δεν ζητάει άδεια εργασίας. Απλά τους λες αυτό που είχα αναφέρει. Σε φιλοξενούν προσωρινά φίλοι και πηγαινοέρχεσαι όσο ψάχνεις δουλειά. Δεν τους ενόχλησε καθόλου.
Πάντως ήταν η πρώτη φορά που με έβαλαν να λύνω sudoku σε συνέντευξη
Από όσο μου είπαν στην Πρεσβεία, κανείς δεν ασχολείται με το τρίμηνο και το εξάμηνο για Ευρωπαίους πολίτες.

........Auto merged post: nmavro73 πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτο εδω, πως το κρινετε?
http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=11777
Μίλησα αυτές τις μέρες που ήμουν Ελβετία με κάποιους που έχουν συγγενείς στη Γερμανία. Πιθανόν ο απλός καθημερινός γερμανός εργαζόμενος να είναι στην ίδια μοίρα με τον έλληνα. Πληρώνει τρελούς φόρους και δεν ξέρει το γιατί. Και έχει αρκετές περικοπές στο μισθό του. Αυτό δημιουργεί σίγουρα αντιπάθειες.
Πιστεύω όμως ότι τα περιοδικά υπερβάλλουν

KLG
12-03-12, 17:25
Πιθανόν ο απλός καθημερινός γερμανός εργαζόμενος να είναι στην ίδια μοίρα με τον έλληνα. Πληρώνει τρελούς φόρους και δεν ξέρει το γιατί. Και έχει αρκετές περικοπές στο μισθό του. Αυτό δημιουργεί σίγουρα αντιπάθειες.
Πιστεύω όμως ότι τα περιοδικά υπερβάλλουν

Το γεγονός οτι μεχρι σημερα ο Γερμανός ή ο Β. Ευρωπαίος εργαζόμενος / φορολογουμενος επιδοτούσε τον μετανάστη Ευρωπαίο που αναζητά εργασία στη χώρα και πιθανώς δρα και ανταγωνιστικά δηλώνει την εμπρακτη αλληλεγγύη, αν και αμφιβάλλω αν ρωτηθηκε επι της ουσίας ο Γερμανός ή ο Β. Ευρωπαίος.

Αλλά όλα αυτά μέχρι σήμερα... μια απο τις παράπλευρες απώλειες της κρίσης ηταν η απώλεια αυτης της αλληλεγγυης (μεταξώ των άλλων) και κατ' επεκταση η κατάρευση της ευρωπαικής ιδέας ακόμα και στην εξιδανικευμενη της μορφή.

button
12-03-12, 17:55
Αυτο εδω, πως το κρινετε?
http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=11777

Τελεία ... Και έλεγα αν γλιτώσω το πτυχίο ηλεκτρολόγου να πάω έξω

Αν και :hmm: ίσως μπορώ αφού δεν εχω ελληνική καταγωγή

alexasso
21-03-12, 23:54
Εχει κανεις καμια γνωμη για Μαλτα ? καμια προσωπικη εμπειρια θα με ενδιεφερε περισσοτερο

aroutis
22-03-12, 00:23
Πιστεύω όμως ότι τα περιοδικά υπερβάλλουνΔεν είναι θέμα πιστης, ειναι θέμα αν όντως ισχύουν ή όχι αυτά που γράφονται. Αν ισχύουν ειναι θέμα ρατσισμού. Βέβαια, σε αυτή τη περίπτωση, όποιος γνωρίζει 2 δράμια ιστορίας δεν εκπλήσσεται.

anon
22-03-12, 09:51
Πιθανόν ο απλός καθημερινός γερμανός εργαζόμενος να είναι στην ίδια μοίρα με τον έλληνα. Πληρώνει τρελούς φόρους και δεν ξέρει το γιατί. Και έχει αρκετές περικοπές στο μισθό του. Αυτό δημιουργεί σίγουρα αντιπάθειες.
Πιστεύω όμως ότι τα περιοδικά υπερβάλλουν


Επειδή έχω πολλούς συγγενείς στην Γερμανία και οι γονείς μου ήταν εκεί ως οικονομικοί μετανάστες. Ολο το σόι του πατέρα μου ήταν Γερμανία και οι περισσότεροι είναι ακόμη εκεί. Σε συζητήσεις μαζί τους αυτό που ακόμα και οι δικοί μας πιστεύουν, επηρεασμένοι απο τα εκεί ΜΜΕ, είναι ότι πλασάρεται απο περιοδικά και τηλεόραση. Οτι είμαστε κηφήνες (εξάλλου αυτό που βλέπουν απο Ελλάδα είναι καλοκαιρινές διακοπές), και ότι τρώμε τα λεφτά τους. Ναι, ακόμα και οι δικοί μας. Ισως για έναν παραπάνω λόγο, γιατί ξέρουν ότι γίνονται ένα κάρο λαμογιες, ακόμα και σε μικρό επίπεδο. Αυθαίρετη οικοδόμηση, μη έκδοση αποδείξεων, κλέψιμο στο ζυγι στις τιμες, πράγματα αδιανόητα για τον μέσο Γερμανό, ή "γερμανό". (αφήστε τι γίνεται σε υψηλό επίπεδο μεγαλοεπιχειρήσεων στυλ siemens). Οτι για να γίνει η δουλειά σου θέλει "λάδωμα" κλπ κλπ κλπ. Αυτα τα βιώνουν οι δικοί μας στα ξένα, και έχουν ίσως και χειρότερη εικόνα απο τους γηγενείς εκεί. Παρόλα αυτα, η στάση τους μεταφράζεται σαν μια απεικόνιση του μέσου όρου του τι νοιώθει ένας γερμανός, και σίγουρα είναι το μεγαλύτερο ποσοστό διαμορφωμένο απο τα ΜΜΕ. Οι λίγοι γερμανοί που είναι ψυλλιασμένοι, διαβάζουν εναλλακτικά κυρίως στο διαδίκτυο και ενημερώνονται καλύτερα, μπορεί να έχουν μια θετική άποψη για εμας, μπορεί να καταλαβαίνουν ότι όλα γίνονται απο άλλα συμφέροντα απο πίσω, αλλά αυτοί είναι λίγοι.

lewton
22-03-12, 10:02
Γνωστή μου που εργάζεται εδώ και πολλά χρόνια στη Φρανκφούρτη έχει δεχτεί πολλές φορές τα τελευταία 3 χρόνια φραστική επίθεση, ακόμα και από συναδέλφους της στη δουλειά.

Εγώ πάλι έζησα πέρυσι 5 μήνες στο Βερολίνο και ποτέ κανένας δεν "μου την έπεσε" επειδή είμαι Έλληνας (εξαιρούνται τα καλαμπούρια από συμφοιτητές στο πανεπιστήμιο, μιας και business σπουδάζαμε, άρα ήταν και σχετικό το θέμα).
Γενικά η βόρεια Γερμανία, η οποία είναι προτεσταντική, είναι ιδιαίτερα φιλελεύθερη* και οι άνθρωποι πολύ φιλικοί.
Θυμάμαι την βιβλιοθηκάριο της σχολής, η οποία εμφανισιακά ήταν σαν να το έσκασε από ταινία με ναζί (τυπική γερμανόφατσα), όταν πήγα την τελευταία μέρα να επιστρέψω την κάρτα μου, κατάφερε με τα ανύπαρκτα Αγγλικά της να με ρωτήσει πώς τα βγάζει πέρα η οικογένειά μου στην Ελλάδα (με ειλικρινές ενδιαφέρον) και να μου πει ότι είναι κρίμα να ελέγχουν τα πάντα οι τράπεζες και να υποφέρει ο κόσμος.
Επίσης θυμάμαι ότι ήμουν την τελευταία εβδομάδα σε ένα πάρτυ, είχα μόλις πιάσει κουβέντα με ένα πηγαδάκι, και όταν τους είπα ότι φεύγω επειδή δε μπόρεσα να βρω δουλειά και λέω να επιστρέψω στην Ελβετία, μου είπαν σοβαρότατα να κάτσω 6 μήνες και να δουλέψω σε κάτι άσχετο (πχ να φτιάχνω καφέδες στα Starbucks) έτσι ώστε μετά να δικαιούμαι επίδομα ανεργίας. Που αν το άκουγε αυτό κανένας τραπεζίτης θα τους έκραζε που προτείνουν στον τεμπέλη Έλληνα να κάτσει να εκμεταλλευτεί το γερμανικό σύστημα πρόνοιας.

Αντιθέτως όσο πιο κοντά πας στο άντρο του φασισμού (Βαυαροαυστρία) τόσο πιο πιθανό είναι να δεχτείς αρνητικά σχόλια ή και καθαρά ρατσιστική επίθεση.
Αντίθετα στη Φρανκφούρτη (το άντρο των τραπεζών) δεν κινδυνεύεις να δεχτείς κλασικού τύπου ρατσιστική επίθεση αλλά περισσότερο κριτική σε επίπεδο οικονομίας/σπατάλης.



*Ναι φιλελεύθερη, για να σκάσουν οι αριστεροί που χρησιμοποιώ τη λέξη με αυτήν την έννοια. :p

anon
22-03-12, 10:29
οι δικοί μου είναι νότια Γερμανία, στο άντρο του φασισμού, και ίσως γιαυτό έχω αυτές τις εικόνες.

nmavro73
22-03-12, 12:18
Λίγο που ζω τους Ελβετούς λόγω του συλλόγου καθώς και του πήγαινε έλα, δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα με τους Έλληνες. Βασικά δεν έχουν πρόβλημα με κανέναν..απλά ΔΕΝ ασχολούνται με την Ευρώπη.

siesta
22-03-12, 12:54
Λίγο που ζω τους Ελβετούς λόγω του συλλόγου καθώς και του πήγαινε έλα, δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα με τους Έλληνες. Βασικά δεν έχουν πρόβλημα με κανέναν..απλά ΔΕΝ ασχολούνται με την Ευρώπη.

Επειδή δεν πληρώνουν. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν πιο ρατσιστές από τους Ελβετούς.

Και δεν είναι αλήθεια ότι δεν ασχολούνται με την Ευρώπη, αντιθέτως γκρινιάζουν ότι οι Γερμανοί μετανάστες τους παίρνουν τις δουλειές, από τότε που άνοιξαν τις πόρτες στην ΕΕ.

Α και αυτό το έκαναν για να μην αναγκαστούν να καταργήσουν το απόρρητο των Τραπεζών τους (με κεφαλαίο), όπως ζητούσε η ΕΕ. Έδωσαν αντ' αυτού χαλαρότερες συνθήκες μετανάστευσης για πολίτες της ΕΕ.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυθαίρετη οικοδόμηση, μη έκδοση αποδείξεων, κλέψιμο στο ζυγι στις τιμες, πράγματα αδιανόητα για τον μέσο Γερμανό, ή "γερμανό". (αφήστε τι γίνεται σε υψηλό επίπεδο μεγαλοεπιχειρήσεων στυλ siemens). Οτι για να γίνει η δουλειά σου θέλει "λάδωμα" κλπ κλπ κλπ.
Είναι ψέμματα αυτά;

lewton
22-03-12, 13:01
Επειδή δεν πληρώνουν. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν πιο ρατσιστές από τους Ελβετούς.


Τους γερμανόφωνους. ;)

nmavro73
22-03-12, 14:41
Τους γερμανόφωνους. ;)
Εγώ μόνο γερμανόφωνους έχω γνωρίσει. Από τη Ζυρίχη, το Winterthur και τα γύρω μέρη. Ίσα ίσα που πολλοί από αυτούς μαθαίνουν ελληνικά και αγαπάνε πολύ την Ελλάδα. Τις μέρες που ήμουν εκεί δεν παρατήρησα κανένα ρατσισμό, παρόλο που φαινόταν ότι δεν είμαι Ελβετίδα ή Γερμανίδα. Ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Και πολύ ευγενικοί. Να πω ότι δεν φαίνομαι τόσο για Ελληνίδα;Πιθανόν, πάντως ξενοφοβία δεν αντιμετώπισα

KLG
22-03-12, 15:40
Γνωστή μου που εργάζεται εδώ και πολλά χρόνια στη Φρανκφούρτη έχει δεχτεί πολλές φορές τα τελευταία 3 χρόνια φραστική επίθεση, ακόμα και από συναδέλφους της στη δουλειά.


H γνωστή σου είναι troll magnet. Τα trolls είδαν θηραμα και όρμηξαν. Όσες αντιπαραθέσεις είχα εγώ έληξαν και με αυτά τα άτομα δεν ξαναυπήρξε θέμα. Ήμουν ξεκάθαρος οτι την επόμενη φορά θα τους δαγκώσω τα λαρύγγια... οπότε και δεν υπήρξε δευτερη φορά. π.χ. μια φοιτήτρια research assistant κόντεψε να φύγει με κλάματα απο το τραπεζι οταν αφου της εδωσα 3 ευκαιρίες να σκασει επεμενε στο οτι ο Δανός φορολογουμενος πληρώνει την τεμπελια του Έλληνα. Της είπα οτι σαν φοιτήτρια οικονομικών που είναι πάνω απο τον μεσο όρο (αφου εχει την ευκαιρία να είναι RA) οταν κάνει τέτοιου είδους υποθέσεις θα πρέπει να τις στηρίζει. Ο μη επιστημονας εχει κάθε δικαίωμα στις γενικευσεις και απλουστευσεις, αλλά ειδικά ενας οικονομολόγος θα πρέπει να στηρίζει τις υποθεσεις του με στοιχεία. Μετά της ζητησα να μου πει ποιο ειναι το κόστος του Ελληνα τεμπέλη στον Δανό φορολογουμενο, πόσο αυξηθηκε ο φόρος της σαν αποτελεσμα της συμμετοχής της Δανίας στο bail out, αν υπηρξε συμμετοχή της Δανίας στο bail out και αν γνωρίζει τη διαφορά μεταξυ τεμπελιάς και υποπαραγωγικότητας... η συζήτηση τελείωσε εκεί και ηταν και ενα μηνυμα στους υπόλοιπους οτι next time come prepared, or stfu.

Βεβαια οι περισσότερες συζητήσεις με τους συναδελφους μου (Δανους) καθορίζονται απο αυτό το αγνό και τίμιο προτεσταντικό συναισθημα που αναφερεις και ο φιλελληνισμός τους με έχει εντυπωσιάσει. Ξεχωριστές περιπτώσεις υπάρχουν παντα, είτε απο τη μία, είτε απο την άλλη πλευρα. π.χ. δεν γνωρίζω αν οι Αυστριακοι είναι καθάρματα, εχω ακουσει διάφορα, αν και εγω απο τη συνομιλία μου με εναν Αυστριακό ειχα εντυπωσιαστεί (ευχαριστα).

Δεν έχει νόημα να γενικευουμε, δεδομενο ειναι οτι θα υπάρχει τουλαχιστον ενα κλίμα αβεβαιότητας στις σχέσεις μας με τους Ευρωπαίου, το πως θα εξελιχθεί εξαρτάται απο εμας.

chat1978
22-03-12, 22:08
Εγώ πάντως στο Βέλγιο δεν έχω αισθανθεί κάτι εκτός από το γεγονός οτί κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου!

siesta
22-03-12, 22:36
Τους γερμανόφωνους. ;)

70% είναι.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


H γνωστή σου είναι troll magnet. Τα trolls είδαν θηραμα και όρμηξαν. Όσες αντιπαραθέσεις είχα εγώ έληξαν και με αυτά τα άτομα δεν ξαναυπήρξε θέμα. Ήμουν ξεκάθαρος οτι την επόμενη φορά θα τους δαγκώσω τα λαρύγγια... οπότε και δεν υπήρξε δευτερη φορά. π.χ. μια φοιτήτρια research assistant κόντεψε να φύγει με κλάματα απο το τραπεζι οταν αφου της εδωσα 3 ευκαιρίες να σκασει επεμενε στο οτι ο Δανός φορολογουμενος πληρώνει την τεμπελια του Έλληνα. Της είπα οτι σαν φοιτήτρια οικονομικών που είναι πάνω απο τον μεσο όρο (αφου εχει την ευκαιρία να είναι RA) οταν κάνει τέτοιου είδους υποθέσεις θα πρέπει να τις στηρίζει. Ο μη επιστημονας εχει κάθε δικαίωμα στις γενικευσεις και απλουστευσεις, αλλά ειδικά ενας οικονομολόγος θα πρέπει να στηρίζει τις υποθεσεις του με στοιχεία. Μετά της ζητησα να μου πει ποιο ειναι το κόστος του Ελληνα τεμπέλη στον Δανό φορολογουμενο, πόσο αυξηθηκε ο φόρος της σαν αποτελεσμα της συμμετοχής της Δανίας στο bail out, αν υπηρξε συμμετοχή της Δανίας στο bail out και αν γνωρίζει τη διαφορά μεταξυ τεμπελιάς και υποπαραγωγικότητας... η συζήτηση τελείωσε εκεί και ηταν και ενα μηνυμα στους υπόλοιπους οτι next time come prepared, or stfu.

Βεβαια οι περισσότερες συζητήσεις με τους συναδελφους μου (Δανους) καθορίζονται απο αυτό το αγνό και τίμιο προτεσταντικό συναισθημα που αναφερεις και ο φιλελληνισμός τους με έχει εντυπωσιάσει. Ξεχωριστές περιπτώσεις υπάρχουν παντα, είτε απο τη μία, είτε απο την άλλη πλευρα. π.χ. δεν γνωρίζω αν οι Αυστριακοι είναι καθάρματα, εχω ακουσει διάφορα, αν και εγω απο τη συνομιλία μου με εναν Αυστριακό ειχα εντυπωσιαστεί (ευχαριστα).

Δεν έχει νόημα να γενικευουμε, δεδομενο ειναι οτι θα υπάρχει τουλαχιστον ενα κλίμα αβεβαιότητας στις σχέσεις μας με τους Ευρωπαίου, το πως θα εξελιχθεί εξαρτάται απο εμας.

Να τους πεις να δουν την ταινία Festen

dhatz
22-03-12, 22:50
Τα trolls είδαν θηραμα και όρμηξαν. Όσες αντιπαραθέσεις είχα εγώ έληξαν και με αυτά τα άτομα δεν ξαναυπήρξε θέμα. Ήμουν ξεκάθαρος οτι την επόμενη φορά θα τους δαγκώσω τα λαρύγγια... οπότε και δεν υπήρξε δευτερη φορά. π.χ. μια φοιτήτρια research assistant κόντεψε να φύγει με κλάματα απο το τραπεζι οταν αφου της εδωσα 3 ευκαιρίες να σκασει επεμενε στο οτι ο Δανός φορολογουμενος πληρώνει την τεμπελια του Έλληνα. Της είπα οτι σαν φοιτήτρια οικονομικών που είναι πάνω απο τον μεσο όρο (αφου εχει την ευκαιρία να είναι RA) οταν κάνει τέτοιου είδους υποθέσεις θα πρέπει να τις στηρίζει. Ο μη επιστημονας εχει κάθε δικαίωμα στις γενικευσεις και απλουστευσεις, αλλά ειδικά ενας οικονομολόγος θα πρέπει να στηρίζει τις υποθεσεις του με στοιχεία. Μετά της ζητησα να μου πει ποιο ειναι το κόστος του Ελληνα τεμπέλη στον Δανό φορολογουμενο, πόσο αυξηθηκε ο φόρος της σαν αποτελεσμα της συμμετοχής της Δανίας στο bail out, αν υπηρξε συμμετοχή της Δανίας στο bail out και αν γνωρίζει τη διαφορά μεταξυ τεμπελιάς και υποπαραγωγικότητας... η συζήτηση τελείωσε εκεί και ηταν και ενα μηνυμα στους υπόλοιπους οτι next time come prepared, or stfu.

Η παραπάνω συζήτηση έγινε σε χώρο εργασίας (εταιρία) ή σε ακαδημαϊκό περιβάλλον;

lewton
22-03-12, 22:55
70% είναι.

Όσοι και να είναι.
Οι Γαλλόφωνοι Ελβετοί είναι από τους πλέον φιλικούς και ανεκτικούς ανθρώπους. Κρίμα να τσουβαλιάζουμε όλους τους Ελβετούς λοιπόν.

john dubi
22-03-12, 23:16
Όσοι και να είναι.
Οι Γαλλόφωνοι Ελβετοί είναι από τους πλέον φιλικούς και ανεκτικούς ανθρώπους. Κρίμα να τσουβαλιάζουμε όλους τους Ελβετούς λοιπόν.

Στη γαλλοελβετια ειναι οπως στη Θεσσαλονικη. Χαλαραααααααααααααααααααα! :p
Καμια σχεση παντως γερμανοελβετος με γερμανο!

siesta
22-03-12, 23:21
Στη γαλλοελβετια ειναι οπως στη Θεσσαλονικη. Χαλαραααααααααααααααααααα! :p
Καμια σχεση παντως γερμανοελβετος με γερμανο!

Εξαρτάται από τον Γερμανό. Οι Βαυαροί είναι φασισταριά σαν τους Αυστριακούς. Αλλά όπως λένε και οι ίδιοι ...δεν είναι Γερμανοί :lol:
Ιστορικά βέβαια έχουν μια λατρεία στον ελληνικό πολιτισμό, αυτό φαίνεται και σε πολλά κτίρια του Μονάχου.
Οι Ελβετοί έχουν κόμπλεξ απέναντι στους Γερμανούς, δικαιολογείται κατά πολύ από την μεγάλη διαφορά πληθυσμού και το γεγονός ότι η κουλτούρα τους είναι γερμανική.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όσοι και να είναι.
Οι Γαλλόφωνοι Ελβετοί είναι από τους πλέον φιλικούς και ανεκτικούς ανθρώπους. Κρίμα να τσουβαλιάζουμε όλους τους Ελβετούς λοιπόν.
Πιθανόν, η γλώσσα κάνει άλλωστε πολλά. Νομίζω όμως ότι οι Γάλλοι έχουν παρόμοια αντιμετώπιση όπως οι Γερμανοί με τους Γερμανοελβετούς. Κάνω λάθος;

john dubi
22-03-12, 23:41
Εξαρτάται από τον Γερμανό. Οι Βαυαροί είναι φασισταριά σαν τους Αυστριακούς. Αλλά όπως λένε και οι ίδιοι ...δεν είναι Γερμανοί :lol:
Ιστορικά βέβαια έχουν μια λατρεία στον ελληνικό πολιτισμό, αυτό φαίνεται και σε πολλά κτίρια του Μονάχου.
Οι Ελβετοί έχουν κόμπλεξ απέναντι στους Γερμανούς, δικαιολογείται κατά πολύ από την μεγάλη διαφορά πληθυσμού και το γεγονός ότι η κουλτούρα τους είναι γερμανική.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πιθανόν, η γλώσσα κάνει άλλωστε πολλά. Νομίζω όμως ότι οι Γάλλοι έχουν παρόμοια αντιμετώπιση όπως οι Γερμανοί με τους Γερμανοελβετούς. Κάνω λάθος;

Το μεγαλυτερο καντονι της γερμανιας ειναι η ελβετια λενε οι γερμανοι! :p

Σε αυτο με τη γλωσσα εχεις δικιο! Αν και οι γερμανοελβετοι μονο γερμανικα δεν μιλανε. Πανε στη γερμανια και τους δουλευουν οι γερμαναραδες γιατι ενα μεγαλο ποσοστο κομπιαζουν να μιλησουν κανονικα γερμανικα (schriftdeutsch).
Οι γερμανοελβετοι δεν γουσταρουν σε μεγαλο ποσοστο τους γερμανους για πολλους λογους. Ενας απο αυτους ειναι για τις θεσεις εργασιας που χασανε!
Στην πραγματικοτητα θα μπορουσανε να μην βγαζουν τοσες αδειες σε γερμανους ή τους υπολλοιπους ευρωπαιους.
Αλλα ποιος δεν θελει φθηνο εργατικο δυναμικο που μιλαει και γραφει τη γλωσσα και εχει περιπου το ιδιο επιπεδο σε εκπαιδευση.
Οι ιδιοι οι μεγαλοελβετοι τα μαγειρεψανε ετσι και βγαζουν τρελο χρημα. Απλως υπαρχουν και εδω σε ενα μεγαλο βαθμο προβατα που πιστευουν αυτα που τους λεει ο καθε ελβετοΚαρατζαφερης (βλεπε SVP).

lewton
22-03-12, 23:54
Το μεγαλυτερο καντονι της γερμανιας ειναι η ελβετια λενε οι γερμανοι! :p Η Βαυαρία είναι μεγαλύτερη!!



Πανε στη γερμανια και τους δουλευουν οι γερμαναραδες γιατι ενα μεγαλο ποσοστο κομπιαζουν να μιλησουν κανονικα γερμανικα (schriftdeutsch).
Ωχ, ωχ, ωχ, εσένα πρέπει κάπως να σου βρούμε δουλειά αλλού γιατί έχεις παραγίνει Ελβετός. :lol:
Δεν ξέρω τι είναι τα schriftdeutsch, αλλά τα στάνταρ Γερμανικά λέγονται Hochdeutsch.

ΟΚ, το βρήκα στη Wikipedia, Schriftdeutsch είναι η ελβετική έκδοση των Hochdeutsch. Κατάλαβες πόσο έχεις εξελβετιστεί; :nono:
:p

Φανερός Πράκτωρ
22-03-12, 23:59
Μια χαρά παιδιά είναι οι Γερμανοί. Τα ΜΜΕ τους έχουν ένα προβληματάκι και η άρχουσα πολιτική τάξη. Η αλήθεια είναι ότι είναι τυπικοί και τα τηρούν όλα με ευλάβεια. Ακόμα και το κωλοβάρεμα :p Κατά τα άλλα εγώ προτιμώ τους Γάλλους, αγαπάνε την Ελλάδα και τους Έλληνες περισσότερο. Ίσως επειδή και αυτοί είναι ένα μικρό μπουρδέλο (όχι όσο το δικό μας αλλά είναι).

siesta
23-03-12, 00:06
Το μεγαλυτερο καντονι της γερμανιας ειναι η ελβετια λενε οι γερμανοι! :p

Σε αυτο με τη γλωσσα εχεις δικιο! Αν και οι γερμανοελβετοι μονο γερμανικα δεν μιλανε. Πανε στη γερμανια και τους δουλευουν οι γερμαναραδες γιατι ενα μεγαλο ποσοστο κομπιαζουν να μιλησουν κανονικα γερμανικα (schriftdeutsch).
Οι γερμανοελβετοι δεν γουσταρουν σε μεγαλο ποσοστο τους γερμανους για πολλους λογους. Ενας απο αυτους ειναι για τις θεσεις εργασιας που χασανε!
Στην πραγματικοτητα θα μπορουσανε να μην βγαζουν τοσες αδειες σε γερμανους ή τους υπολλοιπους ευρωπαιους.
Αλλα ποιος δεν θελει φθηνο εργατικο δυναμικο που μιλαει και γραφει τη γλωσσα και εχει περιπου το ιδιο επιπεδο σε εκπαιδευση.
Οι ιδιοι οι μεγαλοελβετοι τα μαγειρεψανε ετσι και βγαζουν τρελο χρημα. Απλως υπαρχουν και εδω σε ενα μεγαλο βαθμο προβατα που πιστευουν αυτα που τους λεει ο καθε ελβετοΚαρατζαφερης (βλεπε SVP).

Οι Γερμανοί δεν είναι φθηνότεροι, αλλά είναι επαγγελματικά πιο ικανοί από τους Ελβετούς, γι' αυτό προτιμώνται στις δουλειές. Και αυτό ακριβώς είναι που την σπάει στους Ελβετούς. Αυτά τα ξέρω από τους ίδιους τους Ελβετούς.

john dubi
23-03-12, 00:18
Ωχ, ωχ, ωχ, εσένα πρέπει κάπως να σου βρούμε δουλειά αλλού γιατί έχεις παραγίνει Ελβετός. :lol: ...

Στο appenzell με τους γνησιους ελβετους να βοσκαμε τις αγελαδες. :p

http://www.swissinfo.ch/media/cms/images/keystone/2008/08/keyimg20080826_9614784_2.jpg

lewton
23-03-12, 00:28
Οι Γερμανοί δεν είναι φθηνότεροι, αλλά είναι επαγγελματικά πιο ικανοί από τους Ελβετούς, γι' αυτό προτιμώνται στις δουλειές. Και αυτό ακριβώς είναι που την σπάει στους Ελβετούς. Αυτά τα ξέρω από τους ίδιους τους Ελβετούς.

Φυσικά και είναι φθηνότεροι.

Πέρυσι το καλοκαίρι έκανα κάποιες συνεντεύξεις με την eBay για μια θέση στη Βέρνη (μεγάλη πίκρα, κόπηκα στην 4η :sorry: ) και στην πρώτη συνέντευξη με τον τύπο από το HR, όταν με ρώτησε ποιό είναι το salary expectations μου και του είπα 90 με 100 χιλιάδες φράγκα μου απάντησε "φαίνεται ότι έχεις δουλέψει στην Ελβετία, γιατί συνήθως όταν μιλάω με Γερμανούς μου ζητούν 50 χιλιάδες για αντίστοιχη θέση".
Το είπε αυτό επειδή τότε ζούσα Βερολίνο (αν και ήξερε ότι είμαι Έλληνας από το CV μου).

Προφανώς ο Γερμανός που θα έρθει και θα ζήσει στην Ελβετία μετά από 2-3 χρόνια θα παίρνει λογικό μισθό για την εμπειρία του.
Αλλά όταν έρθει θα έρθει με μισθό κατώτερο από το αναμενόμενο για την εμπειρία του.
Πχ κάποιος που έρχεται με 10 χρόνια εμπειρία και ζητάει 100 χιλιάδες φράγκα μετά από 2 χρόνια θα ανεβάσει το κασέ του στα τουλάχιστον 150.
Ή κάποιος που έρχεται με 2-3 χρόνια εμπειρία και ζητάει 50 χιλιάδες μετά από ένα εξάμηνο θα συνειδητοποιήσει ότι 100 χιλιάδες είναι λογικό για την εμπειρία του.

Και προσοχή: οι εταιρίες δεν τους δίνουν αυτούς τους παράλογα χαμηλούς μισθούς γιατί ξέρουν ότι σε μια χώρα με ανεργία 4% (και αυτό είναι αυξημένο) αν φέρεις τον Γερμανό με μισθό πείνας θα του πάρει λιγότερο από 6 μήνες να βρει άλλη δουλειά και να σε εγκαταλείψει. Άρα τους δίνουν περισσότερα από όσα ζητούν μεν, λιγότερα από έναν νορμάλ μισθό δε.

john dubi
23-03-12, 00:29
Οι Γερμανοί δεν είναι φθηνότεροι, αλλά είναι επαγγελματικά πιο ικανοί από τους Ελβετούς, γι' αυτό προτιμώνται στις δουλειές. Και αυτό ακριβώς είναι που την σπάει στους Ελβετούς. Αυτά τα ξέρω από τους ίδιους τους Ελβετούς.

Δεν ειναι ολοι ικανοι. Βλεπε τους ανατολικους. Ποιο αρπακολες σε τεχνικες δουλειες ανθρωπους δεν εχω γνωρισει. Υπαρχουν ποιοτητες και στη γερμανια οπως και σε καθε χωρα. Οτι πληρωσεις παιρνεις.

siesta
23-03-12, 00:32
Δεν ειναι ολοι ικανοι. Βλεπε τους ανατολικους. Ποιο αρπακολες σε τεχνικες δουλειες ανθρωπους δεν εχω γνωρισει. Υπαρχουν ποιοτητες και στη γερμανια οπως και σε καθε χωρα. Οτι πληρωσεις παιρνεις.

Οι ανατολικοι ειναι δημόσιοι υπάλληλοι. ..άσ' τους αυτούς.:lol:

Ελβετία πάντως δεν πάω όσα και να μού δώσουν. Είναι εντελώς μικροαστοί.

lefe
23-03-12, 01:07
εχω μια απορια ,σε γερμανικες πολεις(πχ μοναχο,βερολινο κλπ) ποσα περιπου χρειαζεται καποιος για να ζησει σχετικα νορμαλ-ανετα ξερω οτι αυτα διαφερουν απο κρατιδιο σε κρατιδιο , απλα αν καποιος εχει καποια εμπειρια σαν παραδειγμα για να εχω μια εικονα περιπου τι παιζει

KLG
23-03-12, 01:24
Η παραπάνω συζήτηση έγινε σε χώρο εργασίας (εταιρία) ή σε ακαδημαϊκό περιβάλλον;

Σε ακαδημαικό περιβαλλον. Ακόμα όμως και σε εταιρία δεν νομιζω οτι κανενας εχει το δικαίωμα να λεει τους γονείς και συγγενείς σου κλεφτες και τεμπεληδες -επειδη εσενα δεν μπορεί να σε αποκαλεσει ετσι γιατι ξερει οτι δεν εισαί-. Απο την στιγμή που επιλέγει αυτον τον δρόμο θα πρέπει να τον υποστηρίξει. Συμφωνώ πάντως οτι το ακαδημαϊκό περιβάλλον δίνει μεγαλύτερη ελευθερία για να πέφτουν περισσότερα μπινελίκια. Όμως και σε μια Business School απο την οποια υποτιθεται οτι βγαινουν τα μυαλά του μέλλοντος έχω περισσότερες απαιτήσεις απο τους φοιτητές.

siesta
23-03-12, 01:26
εχω μια απορια ,σε γερμανικες πολεις(πχ μοναχο,βερολινο κλπ) ποσα περιπου χρειαζεται καποιος για να ζησει σχετικα νορμαλ-ανετα ξερω οτι αυτα διαφερουν απο κρατιδιο σε κρατιδιο , απλα αν καποιος εχει καποια εμπειρια σαν παραδειγμα για να εχω μια εικονα περιπου τι παιζει

Τα πολύ απαραίτητα είναι τα εξής:
Φαγητό: 300
Ρεύμα: 60 (είναι ακριβό το άτιμο)
Τηλ. + ιντερνετ + κινητό: 60
Εισιτήρια: 70

Φυσικά ποικίλουν από πόλη σε πόλη, π.χ Μόναχο, Φραγκφούρτη, Αμβούργο είναι ακριβές

Από κεί και πέρα χρειάζεσαι νοίκι + κοινόχρηστα και κάτι ώστε να διασκεδάζεις και λίγο.

Σύνολο περίπου 700 ευρώ + νοίκι.
Χωρίς διασκέδαση, ας πούμε 500 + νοίκι.

KLG
23-03-12, 01:31
70 ευρω εισιτήρια σαν πολλα δεν είναι? Επίσης 300 ευρω φαγητό ή σουπερ στην καντίνα της δουλείας?

Γιατί 300Ε σουπερ τον μηνα δεν πληρώνω ουτε εδω που οτι φυτρωνει εκτός απο πατάτα είναι χρυσάφι.

euri
23-03-12, 01:32
Εγώ δίνω 92 ευρώ για μηνιαία κάρτα (πιάνω βέβαια και δεύτερη ζώνη, εκτός κέντρου).

lefe
23-03-12, 01:33
αρα αν υποθεσω οτι και ενοικια βρισκεις 350-500+ αναλογα την πολη/περιοχη/επιπλωμενο ή οχι/κλπ+κοινοχρηστα μιλαμε για 1300 για να πεις οτι οκ ειμαι ισα-ισα

siesta
23-03-12, 01:34
70 ευρω εισιτήρια σαν πολλα δεν είναι?

Μηνιαία κάρτα στην Γερμανία τόσο έχει.

euri
23-03-12, 01:35
αρα αν υποθεσω οτι και ενοικια βρισκεις 350-500+ αναλογα την πολη/περιοχη/επιπλωμενο ή οχι/κλπ+κοινοχρηστα μιλαμε για 1300 για να πεις οτι οκ ειμαι ισα-ισα

Ερρρ, δεν έχω άποψη για τις γερμανικές πόλεις (πάνε πολλά χρόνια που έζησα εκεί), αλλά τέτοια ενοίκια, "ελληνικού" επιπέδου, μην περιμένεις να βρεις.

siesta
23-03-12, 01:36
αρα αν υποθεσω οτι και ενοικια βρισκεις 350-500+ αναλογα την πολη/περιοχη/επιπλωμενο ή οχι/κλπ+κοινοχρηστα μιλαμε για 1300 για να πεις οτι οκ ειμαι ισα-ισα

Αν μείνεις εκτός πόλεως θα βρεις και με 350 όπως λες. Επομένως στην ανάγκη ζεις με 1000 σύνολο.

Για σπιτια δες εδώ
http://www.immobilienscout24.de/om/wohnen/index.html

Φανερός Πράκτωρ
23-03-12, 01:38
Σε ακαδημαικό περιβαλλον. Ακόμα όμως και σε εταιρία δεν νομιζω οτι κανενας εχει το δικαίωμα να λεει τους γονείς και συγγενείς σου κλεφτες και τεμπεληδες -επειδη εσενα δεν μπορεί να σε αποκαλεσει ετσι γιατι ξερει οτι δεν εισαί-. Απο την στιγμή που επιλέγει αυτον τον δρόμο θα πρέπει να τον υποστηρίξει. Συμφωνώ πάντως οτι το ακαδημαϊκό περιβάλλον δίνει μεγαλύτερη ελευθερία για να πέφτουν περισσότερα μπινελίκια. Όμως και σε μια Business School απο την οποια υποτιθεται οτι βγαινουν τα μυαλά του μέλλοντος έχω περισσότερες απαιτήσεις απο τους φοιτητές.
αν και συμφωνώ με την άποψη το ότι καλό είναι να στριμώχνονται λιγάκι οι καλοθελητές (και εγώ πάνω κάτω αυτό κάνω), από την άλλη όμως να μην το παίζουμε ότι δεν τρέχει και τίποτα με την πάρτη μας. Και αρκετοί τεμπέληδες υπάρχουν στην Ελλάδα αλλά και αρκετοί κλέφτες (διεφθαρμένοι) σε όλα τα επίπεδα και δεν οφείλονται όλα τα προβλήματα στο χαμηλό competitivity και στο ισχυρό ευρώ.

........Auto merged post: Φανερός Πράκτωρ πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αρα αν υποθεσω οτι και ενοικια βρισκεις 350-500+ αναλογα την πολη/περιοχη/επιπλωμενο ή οχι/κλπ+κοινοχρηστα μιλαμε για 1300 για να πεις οτι οκ ειμαι ισα-ισα
για Μόναχο μπορείς να υπολογίζεις και 1000άρικο για νοίκι

siesta
23-03-12, 01:39
78,50 μηνιαία κάρτα στην Φραγκφούρτη.

Για τα νοίκια τώρα: στα σπίτια τελευταία στην Γ. παιζει φούσκα (φταίνε μάλλον οι Έλληνες που βγάζουν τα ευρω τους έξω και αγοράζουν :lol:)
Οι δυτικές πόλεις γίνονται πανάκριβες, τόσο για αγορά όσο και για νοίκι (πάνω από 10 ευρώ το τμ). Στην Ανατολική και έξω από τις πολεις αντιθετως πέφτουν. Διαλέγεις και παίρνεις

lefe
23-03-12, 01:40
Ερρρ, δεν έχω άποψη για τις γερμανικές πόλεις (πάνε πολλά χρόνια που έζησα εκεί), αλλά τέτοια ενοίκια, "ελληνικού" επιπέδου, μην περιμένεις να βρεις.

κ εχω ειχα ζησει πολυ μικρος 2 χρονια και θυμαμαι οτι τα ενοικια ηταν τσουχτερα παρολαυτα σιγουρα ειναι αναλογα την περιοχη(έμενα και σε ολοκαινουριο τοτε) ,απο γνωστους ακουω για πιο μικρες πολεις γυρω στα 400-450 οποτε εχω μια μικρη ελπιδα οτι με 500 βρισκεις κατι.. αλλα να 'χαμε να λεγαμε υποθεσεις κανω ;) το μονο που με παρηγορει οτι και στα ορια της πολης να μενεις εχουν τουλαχιστον σοβαρα μεσα μεταφορας με πυκνα δρομολογια..




για Μόναχο μπορείς να υπολογίζεις και 1000άρικο για νοίκι

κατι μεσα μου μολις πεθανε.... (αν και θυμηθηκα ποσα διναμε προ 15ετιας και μου κοπηκαν τα ονειρα ...) παντως γνωστη μου που σπουδαζε heidelberg νομιζω εδινε 400

siesta
23-03-12, 01:46
Ορίστε και Μόναχο που ειναι η πιο ακριβή πόλη μάλλον
http://www.immobilienscout24.de/expose/54678068
Γκαρσονιέρα 270€. Βεβαια είναι ακριβή γιατί ειναι 26τμ.
Με 400€ σύνολο έχεις κοινόχρηστα και θέρμανση.

(νομιζω πως ειναι και σε καλη περιοχή)

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπορείς να νοικιάσεις και με 9.200€ αν προτιμάς
http://www.immobilienscout24.de/expose/63000732

lefe
23-03-12, 01:47
Ορίστε και Μόναχο που ειναι η πιο ακριβή πόλη μάλλον
http://www.immobilienscout24.de/expose/54678068
Γκαρσονιέρα 270€. Βεβαια είναι ακριβή γιατί ειναι 26τμ.
Με 400€ σύνολο έχεις κοινόχρηστα και θέρμανση.

(νομιζω πως ειναι και σε καλη περιοχή)

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπορείς να νοικιάσεις και με 9.200€ αν προτιμάς
http://www.immobilienscout24.de/expose/63000732

ε με 6 δωματια ξενοδοχειο ανοιγεις....
στην 1η αγγελια ετος κατασκευης 1968 ε..

siesta
23-03-12, 01:50
70 ευρω εισιτήρια σαν πολλα δεν είναι? Επίσης 300 ευρω φαγητό ή σουπερ στην καντίνα της δουλείας?

Γιατί 300Ε σουπερ τον μηνα δεν πληρώνω ουτε εδω που οτι φυτρωνει εκτός απο πατάτα είναι χρυσάφι.

Δεν το κατάλαβα. Πάντως η Κοπεγχάγη είναι πολύ ακριβότερη από οποιαδήποτε πόλη στην Γερμανία. Αλλά και πάλι ρε παιδί μου, ένας άνθρωπος πληρώνεις πάνω από 80 ευρώ την εβδομάδα; Πόσες φορές πας και πόσα αγοραζεις την φορά; Βάζεις και τα ουίσκια μέσα; Εϊπαμε, το μινιμουμ λέμε. Αν αγοράζεις κρασιά και κάνεις παρτυ αλλάζει το πράγμα.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ε με 6 δωματια ξενοδοχειο ανοιγεις....
στην 1η αγγελια ετος κατασκευης 1968 ε..

Ε καί; Μην είσαι δύσκολος... μια χαρά είναι.


Δεν είπες, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο ή γενικώς ρωτάς;

KLG
23-03-12, 01:52
Δεν το κατάλαβα. Πάντως η Κοπεγχάγη είναι πολύ ακριβότερη από οποιαδήποτε πόλη στην Γερμανία. Αλλά και πάλι ρε παιδί μου, ένας άνθρωπος πληρώνεις πάνω από 80 ευρώ την εβδομάδα; Πόσες φορές πας και πόσα αγοραζεις την φορά; Βάζεις και τα ουίσκια μέσα; Εϊπαμε, το μινιμουμ λέμε. Αν αγοράζεις κρασιά και κάνεις παρτυ αλλάζει το πράγμα.


Μα αυτό εννοω... θεωρω τα 80Ε πολλα ακόμα και για εδω. Για αυτό μου κάνει εντυπωση που λες 80Ε για Γερμανία.

lefe
23-03-12, 01:54
οχι ακριβως συγκεκριμενο(ή μαλλον οχι για το αμεσο μελλον) απλα επειδη ειδα οτι ειχε κινηση ειπα ειναι ευκαιρια μηπως ξερει καποιος.. σκεφτομαι για μεταπτυχιακο αρχικα σκεφτομουν μοναχο(tu-muenchen ειναι αυτο... ) αλλα αποσα ακουω ειναι αρκετα υψηλο το κοστος ζωης(και πιθανον και λογω του ονοματος του πανεπιστημιου να ναι και πιο δυσκολο να σε δεχτουν) και κοιταω και τα αλλα τεχνικα πανεπιστημια να εχω μια εικονα... ειχα μεινει παλαιοτερα (1996-1998) δυο χρονια στην βοννη οποτε για μεταπτυχιακο στην ευρωπη ειναι η μοναδικη μου επιλογη η γερμανια.... βεβαια προσγειωθηκα λιγο γιατι δυσκολο ακουγεται το 1200 το μηνα αν δεν βρω και δουλεια ταυτοχρονα..



Ε καί; Μην είσαι δύσκολος... μια χαρά είναι.



ε η πικρη αληθεια ειναι οτι ειναι πανω κατω σαν κ αυτο που μενω..

siesta
23-03-12, 01:55
Μα αυτό εννοω... θεωρω τα 80Ε πολλα ακόμα και για εδω. Για αυτό μου κάνει εντυπωση που λες 80Ε για Γερμανία.

Στο φαγητό δεν κάνω οικονομία. Αν πηγαίνεις Αλντι δινεις όντως λιγότερα, αλλά στα τρώνε αργότερα οι γιατροί. Χοντρικά έβαλα 300 σούπερ αλλά και φαγητό έξω, όχι όμως ακριβό εστιατόριο και ας πούμε 1 φορά τη βδομάδα. Κατά τα άλλα εστιατόριο της δουλειάς, καντινα κλπ.

euri
23-03-12, 01:56
@lefe: Αφού ανέφερες TU, δες και το TH Darmstadt...

@ ADSLgr.com All rights reserved.