PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

siesta
23-03-12, 01:58
οχι ακριβως συγκεκριμενο(ή μαλλον οχι για το αμεσο μελλον) απλα επειδη ειδα οτι ειχε κινηση ειπα ειναι ευκαιρια μηπως ξερει καποιος.. σκεφτομαι για μεταπτυχιακο αρχικα σκεφτομουν μοναχο(tu-muenchen ειναι αυτο... ) αλλα αποσα ακουω ειναι αρκετα υψηλο το κοστος ζωης(και πιθανον και λογω του ονοματος του πανεπιστημιου να ναι και πιο δυσκολο να σε δεχτουν) και κοιταω και τα αλλα τεχνικα πανεπιστημια να εχω μια εικονα... ειχα μεινει παλαιοτερα (1996-1998) δυο χρονια στην βοννη οποτε για μεταπτυχιακο στην ευρωπη ειναι η μοναδικη μου επιλογη η γερμανια.... βεβαια προσγειωθηκα λιγο γιατι δυσκολο ακουγεται το 1200 το μηνα αν δεν βρω και δουλεια ταυτοχρονα..

Όντως είναι ακριβό το Μόναχο, αλλά σε τελική ανάλυση σε κάποια πόλη θα πας, οπότε άντε να σού ρθει 15% με 20% παραπάνω. Δηλ. αντί για 1000 θα δινεις 1200 πχ. Είναι το πρόβλημα σου τα 200; Εγώ έτσι θα το έβλεπα. Γιατί στις σπουδές θα μετρούσα πρώτα την σχολή και μετά όλα τα άλλα. Btw TU Darmstadt δεν είναι καλά;

lefe
23-03-12, 01:59
@lefe: Αφού ανέφερες TU, δες και το TH Darmstadt...

ω ναι αυτο κοιταω τελευταια αν και δεν το ειχα ξανακουσει απο λιγο που εψαξα ειναι απο τα παλαιοτερα.. (copy/paste : Historically, it was the first university in the world (in 1882/83) to set up a chair for and offer a course in electrical engineering ) ως ηλεκτρολογος κ εγω :) το καλο ειναι οτι ειχα παει 2 χρονια σε γερμανικο σχολειο οσο ημουν εκει οποτε εχω μια ελπιδα οτι ισως αν φερω και τις αναλογες βεβαιωσεις απτο σχολειο + το mittelstufe ισως γλυτωσω τα πολλα-πολλα για την επαρκεια γλωσσας(εξετασεις κλπ?)

euri
23-03-12, 02:02
Είναι από τα πιο γνωστά στη Γερμανία (και όχι μόνο)... και τώρα βλέπω, όπως ανέφερε και ο siestas, ότι είναι πλέον TU και όχι ΤΗ. Αν και ακόμη και ως ΤΗ ξεπερνούσε σε φήμη τα περισσότερα TU...

KLG
23-03-12, 03:23
ω ναι αυτο κοιταω τελευταια αν και δεν το ειχα ξανακουσει απο λιγο που εψαξα ειναι απο τα παλαιοτερα.. (copy/paste : Historically, it was the first university in the world (in 1882/83) to set up a chair for and offer a course in electrical engineering ) ως ηλεκτρολογος κ εγω :) το καλο ειναι οτι ειχα παει 2 χρονια σε γερμανικο σχολειο οσο ημουν εκει οποτε εχω μια ελπιδα οτι ισως αν φερω και τις αναλογες βεβαιωσεις απτο σχολειο + το mittelstufe ισως γλυτωσω τα πολλα-πολλα για την επαρκεια γλωσσας(εξετασεις κλπ?)

Kανε το εξης απλό. Πήγαινε στη wikipedia και ψαξε τη λίστα με τα TUs της Γερμανίας και απο κει μια μια τις σελίδες τους. Δεν θα είναι πολλά και ίσως βρεις κάποιο πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει. Το Darmstadt το είχα τσεκάρει και εγώ. Πάντως με mittel θα δυσκολευτείς λίγο και ίσως θα πρέπει να ψάξεις κάποιο αγγλόφωνο πρόγραμμα μιας και τα μεταπτυχιακά τους είναι ζορικο. Στη διάρκεια αυτή θα τελειοποιήσεις και τα γερμανικά σου.

nmavro73
23-03-12, 11:54
Τα ελβετικά λέγονται schweizerdeutsch. Τα κανονικα hochdeutsch

siesta
23-03-12, 14:32
Τα ελβετικά λέγονται schweizerdeutsch.

τς τς τς.... schwiezerduitsch είναι το σωστό

nmavro73
23-03-12, 18:09
τς τς τς.... schwiezerduitsch είναι το σωστό
Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνεις τι λένε.

cool11
23-03-12, 18:49
Και για να μην ξεχναμε τον ελληνικο εργασιακο παραδεισο...
http://www.youtube.com/watch?v=z5nEcOAxQLE&feature=player_embedded

lewton
23-03-12, 22:46
εχω μια απορια ,σε γερμανικες πολεις(πχ μοναχο,βερολινο κλπ) ποσα περιπου χρειαζεται καποιος για να ζησει σχετικα νορμαλ-ανετα ξερω οτι αυτα διαφερουν απο κρατιδιο σε κρατιδιο , απλα αν καποιος εχει καποια εμπειρια σαν παραδειγμα για να εχω μια εικονα περιπου τι παιζει

Στο Βερολίνο 5 μήνες δε χάλασα ποτέ πάνω από 1000€, συμπεριλαμβανομένης της διαμονής.

etsi
23-03-12, 23:09
Να ρωτησω κατι?Ψαχνοντας για δουλεια στο εξωτερικο πεφτω συχνα σε αγγελιες που ζητανε ατομα που να γνωριζουν ελληνικα για call-center..Υπαρχει καποια παγιδα σε αυτο?Συνηθως προσφερουν σχετικα καλα λεφτα ή ακομα και ημιπληρωμενη διαμονη (Teleperformance πχ)..Εχεις καποιος αντιστοιχη εμπειρια ή να γνωριζει κατι παραπανω?

megahead13
26-03-12, 10:46
Για όσους δεν το έχουν δει: http://www.adslgr.com/forum/threads/609166-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C?p=4611697&viewfull=1#post4611697

antreas9
26-03-12, 12:56
απορία:
συζητάω με μια εταιρεία (εδρα Ολλανδία), μου έχουν αναφέρει μισθό και παροχές, αλλά, επειδή είναι η 1η σοβαρή μου απόπειρα να παω εξωτερικό σε εταιρεία μη ελληνική, εχω την εξής απορία:
ο μισθός που μου αναφέρουν , είναι gross,ή net? μετά τη φορολογία, ή θα πρέπει να αφαιρώ ένα ποσοστό για φορολογία και ιατρική περίθαλψη?

jose_ee1985
26-03-12, 13:00
απορία:
συζητάω με μια εταιρεία (εδρα Ολλανδία), μου έχουν αναφέρει μισθό και παροχές, αλλά, επειδή είναι η 1η σοβαρή μου απόπειρα να παω εξωτερικό σε εταιρεία μη ελληνική, εχω την εξής απορία:
ο μισθός που μου αναφέρουν , είναι gross,ή net? μετά τη φορολογία, ή θα πρέπει να αφαιρώ ένα ποσοστό για φορολογία και ιατρική περίθαλψη?

Κατά πάσα πιθανότητα είναι gross. Γιατί δεν το διευκρινίζεις όμως μαζί τους; Έτσι μόνο θα είσαι σίγουρος

antreas9
26-03-12, 13:02
ε,οκ. αν φτάσουμε στο τελικό στάδιο, θα ρωτήσω. Απλά, δε ρώτησα εκείνη τη στιγμη,της 1ης επαφής, και τώρα μου φαίνεται κάπως να επανελθω σε αυτό το θέμα. Θα περιμένω την τελική τους προσφορά, και θα κα΄νω τότε την ερώτηση! Thanks!

Crosswind
26-03-12, 13:19
Συνήθως βασικοί μισθοί και εννοείται δεν έχει διαμονές κτλ.



Να ρωτησω κατι?Ψαχνοντας για δουλεια στο εξωτερικο πεφτω συχνα σε αγγελιες που ζητανε ατομα που να γνωριζουν ελληνικα για call-center..Υπαρχει καποια παγιδα σε αυτο?Συνηθως προσφερουν σχετικα καλα λεφτα ή ακομα και ημιπληρωμενη διαμονη (Teleperformance πχ)..Εχεις καποιος αντιστοιχη εμπειρια ή να γνωριζει κατι παραπανω?

nmavro73
26-03-12, 13:23
Συνήθως gross είναι

IoStefo1
26-03-12, 14:24
απορία:
συζητάω με μια εταιρεία (εδρα Ολλανδία), μου έχουν αναφέρει μισθό και παροχές, αλλά, επειδή είναι η 1η σοβαρή μου απόπειρα να παω εξωτερικό σε εταιρεία μη ελληνική, εχω την εξής απορία:
ο μισθός που μου αναφέρουν , είναι gross,ή net? μετά τη φορολογία, ή θα πρέπει να αφαιρώ ένα ποσοστό για φορολογία και ιατρική περίθαλψη?

Πάντα μικτά, και ιατρική περίθαλψη πληρώνεις εσύ το ποσοστό που σου ανήκει περίπου +-130€ τον μήνα.

etsi
26-03-12, 14:56
Βλέποντας για διαφορες δουλειες στο εξωτερικο το τελευταιο καιρο πεφτω παντα πάνω σε αυτην την αγγελια ου αναδημοσιευεται σχεδον καθε μερα

http://www.hipo.ro/locuri-de-munca/locuri_de_munca/15277/mgi-recruitment/Junior-Greek-Accounts-Payable-Associate-Jobs-%E2%80%93-FREE-Relocation-to-Romania-

Η σε διαφορες αλλες παραλλαγες τις..Δεν εχω καμια σχεση με τον κλαδο αλλα μου φαινεται εντελως μουφα (κρινοντας και απ'το οτι αν πατησεις εκει πανω δεξια που λεει all jobs from mgi recruitment ψαχνουν μονο αποφοιτους :rolleyes:)
Καποιος που ειναι του χωρου μπορει να κρινει και να καταλαβει αν ειναι απατη ή οχι..Θα μου πειτε ρε μεγαλε παρε τηλ και μαθε..:p Απλη περιεργεια βασικα γτ και να παρω δεν εχω κατι να τους πω:lol:

jose_ee1985
03-04-12, 21:26
Όπως είχα αναφέρει κ εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/596211-%CE%A4%CE%BF-%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82/page4), από την επόμενη βδομάδα θα είμαι κάτοικος (αν τελικά βρω σπιτι :p ) Παρισιού. Έχεις κανείς καμιά συμβουλή όσον αφορά κινητή τηλεφωνία, home broadband;

Για κινητό, κάποιο πακέτο με 500ΜΒ πάνω κάτω, κ κάποια λεπτά διεθνών κλήσεων θα με βόλευε...

lewton
03-04-12, 23:25
Θα έλεγα free.fr και για κινητό και για σταθερό.
Έχεις βρει σπίτι;
Το broadband συνήθως πάει πακέτο στα διαμερίσματα στο Παρίσι.

jose_ee1985
04-04-12, 00:20
Ευχαριστώ, θα κοιτάξω για την free.

Είμαι στο ψάξιμο σπίτι, γενικά από ότι βλέπω είναι λίγο λούκι. Πιάνω κ δουλειά άμεσα κ δεν θα έχω κ την πολυτέλεια χρόνου να το ερευνήσω όπως θα ήθελα :(

lewton
04-04-12, 07:02
Η κινητή της Free είναι 100% online νομίζω, οπότε μπορείς να παραγγείλεις ήδη την κάρτα SIM (αν τα καταφέρεις με τη χαρτούρα από απόσταση).
Αλλιώς, φτάνοντας στη Γαλλία μπες σε ένα Leclerc (αλυσίδα Super Market) και αγόρασε μια καρτοκινητή του. Tην τελευταία φορά που κοίταξα ήταν το οικονομικότερο prepaid Internet:
http://www.leclercmobile.fr/formules/options-sms-internet.html
Unlimited Internet είτε με 9,9 είτε με 13,9 €/μήνα (το πρώτο περιορίζει την ταχύτητα μετά τα 250 και το δεύτερο μετά τα 500 ΜΒ). Είναι δυστυχώς ο,τι καλύτερο σε prepaid Internet αυτή τη στιγμή στη Γαλλία αν εξαιρέσεις τη Free.
Mετά από κανένα δίμηνο που θα έχεις εγκατασταθεί μπορείς να κάνεις φορητότητα από Leclerc στη Free. ;)

lewton
04-04-12, 07:04
Όσον αφορά το σπίτι, θα ρωτήσω ποια ιστοσελίδα είναι η πιο χρησιμοποιημένη στη Γαλλία για εύρεση συγκατοίκου.
Εν τω μεταξύ κοίτα αν υπάρχει κάποια αγγελία στο σχετικό group στο couchsurfing.
http://www.couchsurfing.org/group.html?gid=38860

tsigarid
07-04-12, 12:45
Θα έλεγα free.fr και για κινητό και για σταθερό.
Έχεις βρει σπίτι;
Το broadband συνήθως πάει πακέτο στα διαμερίσματα στο Παρίσι.

free.fr και από μένα, χαλαρά. Το broadband δεν πήγαινε πακέτο πριν περίπου 4 χρόνια που έμενα στο Παρίσι, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι...

nikoker
17-04-12, 00:06
Αν ενδιαφέρεται κάποιος να δουλέψει Ολλανδία σαν τεχνική υποστήριξη, στην περιοχή του twente μπορεί να μου στείλει μήνυμα για να τον συστήσω. Πτυχία κτλ εννοείται δεν χρειάζονται, θα χρειαστείτε βασικές γνώσεις networking για να κάνετε απλό troubleshooting σε συσκευές router κτλ. Είναι θέση που έχω εγώ και ψάχνουν αντικαταστάτη επειδή θα φύγω. Μισθός 1250-1300 καθαρά 8ώρο πενθήμερο. Από γλώσσες χρειάζονται ελληνικά, αγγλικά και αν κάποιος ξέρει γερμανικά ή ισπανικά ακόμη καλύτερα Περιμένω μηνύματα από όσους ενδιαφέρονται και θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.

cmykos
17-04-12, 19:28
Πολύ καλή η είδηση σου γιατί ενδιαφέρομαι να δουλέψω στην Ολλανδία. Στείλε μου σε παρακαλώ ένα email: rgbee@the.forthnet.gr.
ευχαριστώ

lewton
17-04-12, 19:44
Όποιος θα ήθελε λίγη από τη λάμψη του CERN στο βιογραφικό του ας δει αυτό: https://www.facebook.com/CERNjobs

Πχ. βλέπω σημερινή αγγελία για Software Engineer.
Και ο μισθός είναι σχεδόν καθαρός (γύρω στο 10% κρατήσεις) γιατί δεν πληρώνουν φόρους οι υπάλληλοι του CERN. ;)

nikoker
18-04-12, 12:29
Το πρόβλημα που προέκυψε και το έμαθα σήμερα με την παραπάνω αγγελία είναι ότι επειδή προσέλαβαν ήδη 2 έλληνες που μιλάν μόνο αγγλικά, ο τρίτος που θα πάρουν θέλουν να μιλάει και γερμανικά. Ή το πολύ πολύ ολλανδικά και σαν τρίτη προτεραιότητα ισπανικά. Μία από τις παραπάνω 3 λοιπόν.

George978
19-04-12, 17:38
παιδες, μου εχουν κανει προσφορα εργασιας στη Γερμανια για μια θεση πολυ καλη, δεν εχω ιδεα για τη χωρα αυτη. Μπορω να διαλεξω αναμεσα σε 2 πολεις (εδρες), Μοναχο και Βερολινο. Μου ειπε φιλος οτι Μοναχο ειναι πανακριβη πολη, στο Βερολινο υπαρχουν καλες ευκαιριες ακομη. Το σκεφτομαι σοβαρα, υπαρχει κανενας εδω περα που ειναι Βερολινο?

KLG
19-04-12, 17:47
Βερολίνο
Βερολίνο
Βερολίνο
.
.
.
.
Βερολίνο

Δεν υπαρχει συγκριση σε θεμα νοοτροπιας μεταξυ των 2 πόλεων.

George978
19-04-12, 17:55
νοοτροπιας? δεν ειναι οι βερολινεζοι πιο κρυοι και βορειοι στην νοοτροπια απο τους μοναχους (lol)? ειναι και πιο μακρυα το Βερολινο ρε γμτ, μονο ανταποκρισεις βλεπω για Θεσ/νικη, δεν εχω σκοπο να ριξω μαυρη τρυπα πισω ΑΝ δεχτω, καλα θα ψαξω για κανα συντοπιτη που ειναι εκει...μου ειπανε οτι με 700 ευρω βιρκσεις διαμερισμα με ολα πληρωμενα ακομα και θερμανση χειμωνα, πλην τηλεφωνου.

Στη δουλεια οι γερμανοι να φανταστω ειναι σκυλια μαυρα ετσι, χειροτεροι απο εγγλεζους που ξερω 2-3 πραγματα?

euri
19-04-12, 18:11
ειναι και πιο μακρυα το Βερολινο ρε γμτ, μονο ανταποκρισεις βλεπω για Θεσ/νικη

Οι παρακάτω εταιρείες έχουν απευθείας πτήσεις από/προς Θεσσαλονίκη:

EasyJet
Air Berlin
Germanwings

lewton
19-04-12, 18:25
Βερολίνο λέμε!
Εκτός αν στο Μόναχο σου προσφέρουν τουλάχιστον 700€ το μήνα παραπάνω (εκει ξεκινάς να το σκέφτεσαι). Προσωπικά θα επελεγα Μόναχο μόνο αν η διαφορά στο μισθό ήταν απο 1500€ και πάνω.
Η ποιότητα ζωής και ανθρώπων στο Βερολίνο είναι ασύγκριτη. Το κόστος ζωής χαμηλότερο.
Ωστόσο:
-ο καιρός είναι μέτριος προς χάλια
-το καλοκαίρι προσωπικά είχα πρόβλημα με την έλλειψη ύπνου γιατί στις 5 το πρωί έχει φωτίσει.
-αν σου αρέσει πολύ το σκι προφανώς Μόναχο.
Τα τελευταία στα λέω για λόγους πληροτητας. Και πάλι Βερολίνο επιλέγω. :p

George978
19-04-12, 18:28
Δεν ξερω σκι ουτε θελω να μαθω :p, αυτο με το ξυπνημα στις 5 δε με πειραζει ειμαι προπονημενος απο το Newcastle που ξημερωνε ακομα νωριτερα. Ειδα και τις πτησεις, νομιζα πως ηταν μονο για τη θερινη περιοδο αυτες, οποτε και αλλο τσεκ.

Ευχαριστω για τις απαντησεις, για να δουμε για να δουμε ;)

KLG
19-04-12, 18:44
Τζιορτζ το Μοναχο ειναι μια συντηριτική πόλη με συμπλεγματα ανωτερότητας... προσωπική πεποιθηση ειναι οτι θα σου πετάνε ντοματες όταν θα μαθαίνουν οτι είσαι Έλληνας :p

Το Βερολίνο απο την άλλη είναι η πιο κοσμοπολιτικη πολη της Ευρωπης (το Λονδίνο δεν είναι Ευρώπη :p) με τη μεγαλύτερη ιστορία, μια πόλη του υψους και του βάθους ταυτόχρονα, απο τη μια χαλασματα, απο την αλλη συγχρονα θαυματα του κόσμου, απο τη μια καταλήψεις και υπογεια μπαράκια, απο την αλλη SONY CENTER και multiplex στο καρακεντρο ... Σημείο τομης πολιτισμων, αποψεων και ιστορίας.

Α και btw στη Γερμανία ο γεωγραφικός προσδιορισμός βορρα - νοτου είναι ο αναποδος απο οτι στην Ευρωπη...

(περιμένω να μπει μεσα ο siesta να με αρχισει στις αναποδες :p )

George978
19-04-12, 18:50
μωρε ντοματες καλα ειναι, τουβλα μην πετανε οπως οι geordie. Παντως αυτο που λες με το αναποδα βορρα νοτου τουλαχιστον φατσικα οι βορειογερμανοι μου θυμισαν πολυ τους βορειοεγγλεζαδες, σαν χαρακτηρες δεν ξερω αλλα διαβαζω οτι βερολινο ανεβαινει πολυ σαν πολη.

lewton
19-04-12, 19:08
μωρε ντοματες καλα ειναι, τουβλα μην πετανε οπως οι geordie. Παντως αυτο που λες με το αναποδα βορρα νοτου τουλαχιστον φατσικα οι βορειογερμανοι μου θυμισαν πολυ τους βορειοεγγλεζαδες, σαν χαρακτηρες δεν ξερω αλλα διαβαζω οτι βερολινο ανεβαινει πολυ σαν πολη.

Διάβασε και τι έγραψα ελαχιστες σελίδες πίσω:
www.adslgr.com/forum/threads/204022-Εργασία-στο-εξωτερικό-Γνώμες-απόψεις-τι-ισχύει-από-ασφαλιστικά-φορολογικά-συνταξιοδοτικά?p=4607149#post4607149

KLG
19-04-12, 19:23
μωρε ντοματες καλα ειναι, τουβλα μην πετανε οπως οι geordie. Παντως αυτο που λες με το αναποδα βορρα νοτου τουλαχιστον φατσικα οι βορειογερμανοι μου θυμισαν πολυ τους βορειοεγγλεζαδες, σαν χαρακτηρες δεν ξερω αλλα διαβαζω οτι βερολινο ανεβαινει πολυ σαν πολη.

Οι geordie θα σου πεταξουνε τουβλα για να σου κλέψουνε τα αθλητικά παπουτσια, οι Μοναχεζοι επειδη εισαι Ελληνας και κανονικα δεν θα επρεπε να φορας αυτα τα παπουτσια - τα οποιο ειναι 1000% σίγουροι οτι τα αγορασες με τα δικά τους λεφτα -.

siesta
19-04-12, 22:43
Όντως οι Βαυαροί είναι λαλάκες, από την άλλη το Μόναχο έχει τις περισσότερες δουλειές και καλοπληρωμένες, αν τυχόν θελήσες ή χρειαστεί ποτέ να αλλάξεις.

megahead13
19-04-12, 22:54
Καλά έχεις προσφορά για Βερολίνο και το σκέφτεσαι ακόμα;;; :shock:

konenas
19-04-12, 22:56
μωρε ντοματες καλα ειναι, τουβλα μην πετανε οπως οι geordie. Παντως αυτο που λες με το αναποδα βορρα νοτου τουλαχιστον φατσικα οι βορειογερμανοι μου θυμισαν πολυ τους βορειοεγγλεζαδες, σαν χαρακτηρες δεν ξερω αλλα διαβαζω οτι βερολινο ανεβαινει πολυ σαν πολη.

Αν σου περισσέψει η δουλειά του Βερολίνου πες το μου μπας και πάω εγώ.

lewton
19-04-12, 23:00
Καλά έχεις προσφορά για Βερολίνο και το σκέφτεσαι ακόμα;;; :shock:
Πέρα του ήλιου που χάραζε στις 4, έχει και πολλή υγρασία....
Επίσης κάνεις εύκολα μπάκα επειδή το αλκοόλ και το καλό φαγητό είναι πάμφθηνα.

ΟΚ, τα λέω αυτά για να μη στεναχωριέμαι που έφυγα. :cry:

KLG
19-04-12, 23:09
Πέρα του ήλιου που χάραζε στις 4, έχει και πολλή υγρασία....
Επίσης κάνεις εύκολα μπάκα επειδή το αλκοόλ και το καλό φαγητό είναι πάμφθηνα.

ΟΚ, τα λέω αυτά για να μη στεναχωριέμαι που έφυγα. :cry:

Mην είσαι φλώρος... :p :p μην ξεχνας οτι εχουμε μελη στο φόρουμ σε χωρες που δεν νυχτωνει και ενα burger και μια μπυρα κάνει 40Ε... αα.. και είναι και στην ΣΟ :p :p

npats
19-04-12, 23:16
Όντως οι Βαυαροί είναι λαλάκες, από την άλλη το Μόναχο έχει τις περισσότερες δουλειές και καλοπληρωμένες, αν τυχόν θελήσες ή χρειαστεί ποτέ να αλλάξεις.

Έκανα δυο χρόνια ειδικότητα στο Μόναχο , στα μέσα περίπου της δεκαετίας του 90.

Έχω και θετικές και αρνητικές εμπειρίες από την κλινική όσον αφορά στην συμπεριφορά των συναδέλφων (μην ξεχνάμε ότι το νοσοκομείο είναι και ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον).

Αντίθετα , έξω από το νοσοκομείο και στο Μόναχο και στην Βαυαρία γενικότερα , αντιμετώπισα μόνο ευγενείς και φιλικούς ανθρώπους και πολλούς φιλέλληνες .

Σε πρόσφατο σχετικά ταξίδι μου στο Βερολίνο , συνάντησα αρκετή αγένεια και ψυχρότητα (προς μεγάλη μου έκπληξη )

Βέβαια σαν πόλη για να περάσεις καλά και να διασκεδάσεις το Βερολίνο δεν συγκρίνεται με το Μόναχο.

Η όλη ατμόσφαιρα είναι μαγική , με χιλιάδες φοιτητές από ξένες χώρες και δεκάδες πολιτιστικά ενδιαφέροντα.

Από τιμές , μου φάνηκε πολύ φθηνό.(Το Μόναχο ήταν πολύ ακριβό όταν ζούσα εκεί , και υπήρχε πρόβλημα εύρεσης διαμερισμάτων για ενοικίαση)

Σαν φυσική ομορφιά , η Βαυαρία δεν υστερεί καθόλου για να μην πω ότι υπερτερεί.

Πάντως , προσωπική εκτίμηση είναι ότι αν είχα άλλη επιλογή δεν θα διάλεγα την Γερμανία για να δουλέψω τέτοια εποχή , και οτι τα καλά γερμανικά είναι ισχυρό χαρτί για απρόσκοπτη ενταξη στην κοινωνία τους.

lewton
19-04-12, 23:28
Σαν φυσική ομορφιά , η Βαυαρία δεν υστερεί καθόλου για να μην πω ότι υπερτερεί.

Γιατί να μην το πεις;
Εννοείται ότι σε φυσική ομορφιά η Βαυαρία απλά δε συγκρίνεται.
Το Βερολίνο είναι στη μέση μιας τεράστιας πεδιάδας. Το ίδιο το Βερολίνο για πόλη έχει μια χαρά ομορφιά (είναι καταπράσινο, με τεράστιους δρόμους και πεζοδρόμια και ατέλειωτα πάρκα, πως λέμε Αθήνα), αλλά ο γεωγραφικός χώρος όπου βρίσκεται είναι αδιάφορος.

button
19-04-12, 23:48
Πέρα του ήλιου που χάραζε στις 4, έχει και πολλή υγρασία....
Επίσης κάνεις εύκολα μπάκα επειδή το αλκοόλ και το καλό φαγητό είναι πάμφθηνα.

ΟΚ, τα λέω αυτά για να μη στεναχωριέμαι που έφυγα. :cry:

YΓΡΑΣΙΑ ΛΕΕΙ !!!! Εγώ έφυγα ήδη αφου την ίδια υγρασία εχω κάθε μέρα στην τρύπα του Λαγκαδά

siesta
19-04-12, 23:53
Mην είσαι φλώρος... :p :p μην ξεχνας οτι εχουμε μελη στο φόρουμ σε χωρες που δεν νυχτωνει και ενα burger και μια μπυρα κάνει 40Ε... αα.. και είναι και στην ΣΟ :p :p

Να μην νυχτώνει δεν πειράζει, άμα δεν ξημερώνει είναι τα ζόρια...

euri
20-04-12, 00:02
Να μην νυχτώνει δεν πειράζει, άμα δεν ξημερώνει είναι τα ζόρια...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=NlA4mj2PqmI#t=78s

:cool:

megahead13
20-04-12, 01:01
Πέρα του ήλιου που χάραζε στις 4, έχει και πολλή υγρασία....
Επίσης κάνεις εύκολα μπάκα επειδή το αλκοόλ και το καλό φαγητό είναι πάμφθηνα.

ΟΚ, τα λέω αυτά για να μη στεναχωριέμαι που έφυγα. :cry:

Mην είσαι φλώρος... :p :p μην ξεχνας οτι εχουμε μελη στο φόρουμ σε χωρες που δεν νυχτωνει και ενα burger και μια μπυρα κάνει 40Ε... αα.. και είναι και στην ΣΟ :p :p
Α να γειά σου γιατρέ. 3-4 καλοκαίρια στο Εδιμβούργο 11 νύχτωνε, 3 ξημέρωνε. Καλά όχι ότι και εδώ κάτω στο Kent αλλάζει πολύ η κατάσταση. Κουρτινούλες και μια χαρά. Όσο για υγρασία, να φαν' κι οι κότες. :p


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=NlA4mj2PqmI#t=78s

:cool:
:up:

lefe
20-04-12, 02:14
ε πρόσφατο σχετικά ταξίδι μου στο Βερολίνο , συνάντησα αρκετή αγένεια και ψυχρότητα (προς μεγάλη μου έκπληξη )


.

πως δηλαδη? θελω να πω για πες κανενα παραδειγμα να μπουμε στο κλιμα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.