PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Φανερός Πράκτωρ
27-05-12, 23:44
Δεν σκεφτομαι ειδικα για βρετανια...
αλλα για μεταναστευση γενικα οχι απλα το σκεφτομαι, το παρασκεφτομαι!
τέτοια δημοσιεύματα είναι απλά για δημιουργία (μαλακισμένων) εντυπώσεων και ανάξια σχολιασμού. Αν σοβαρολογούν, μπορείς να κάνεις focus σε ευρωπαϊκές χώρες και όχι στην τελευταία πολιτεία των ΗΠΑ :p

voithostyrempora2
28-05-12, 21:49
Ηρθε επιτέλους η ωρα να γράψω κι εγώ σε αυτό το topic ως αμεσα ενδιαφερομενος :) . Βεβαια αφορά σπουδές στο εξωτερικό,οπότε δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ.Αν οχι,παρακαλώ κάποιον από τη ΣΟ να μεταφερει το post μου στο κατάλληλο topic.

Ειμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών του ΕΜΠ (περίπου δηλαδή :p : εχω τελειώσει με τα μαθηματα και εκκρεμει η παρουσιαση της διπλωματικης) με ειδίκευση ως Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων. Σημερα απολύθηκα απ'το στρατό,οπότε μένει να κάνω την παρουσιαση μεσα στον Ιουνη. Εγινα δεκτός από το Πολυτεχνείο του Αϊντχοφεν (http://www.tue.nl) (Technical University of Eindhoven - TU/e , όπως τους αρεσει να το γράφουν) στο Master αυτό (http://www.tue.nl/en/education/tue-graduate-school/masters-programs/broadband-telecommunication-technology/) . Το εξάμηνο ξεκιναει στις 31/08 ,αλλά έχει ένα εισαγωγικό πρόγραμμα από 13/08. Αν υπάρχει κάποιος που μένει στο Eindhoven ή ακόμα καλύτερα που σπουδαζει/σπουδασε στο TU/e is more than welcome για συμβουλες. Εστω και γνώση του τί περίπου παίζει στην Ολλανδία θα βοηθήσει .

Πάμε στις πρώτες ερωτησεις που σίγουρα είναι και ontopic :


α) σπίτι μπορεί να μου βρεί το TU/e (http://www.tue.nl/en/education/studying-at-tue/practical-information-for-international-students/housing/) με 350-450 ευρώ το μήνα,συγκατοικώντας βεβαια με άλλους φοιτητες (ΚΑΙ φοιτήτριες :D ).Το ενοίκιο (http://www.tue.nl/en/education/studying-at-tue/practical-information/housing/housing-for-bachelors-and-masters-students/)περιλαμβάνει :

Gas
Water
Electricity
Internet
Council taxes and other levies
Maintenance
Administration costs
Safety appliances
Inspection service
Partial insurance

Πώς σας φαινεται? καλύτερα να πάω μεσω TU/e, έτσι?ή να ψάξω και μόνος μου?

β)Το θέμα του τραπεζικού λογαριασμού.Ποιος τρόπος με συμφερει για μεταφορά χρημάτων από Ελλάδα (e-banking βασικά)?είδα εδώ (http://www.athensinfoguide.com/gr/genbanks.htm) κάποιες διεθνείς τράπεζες. Από αυτές , η HSBC και η ABN Amro έχουν υποκαταστηματα και στην Ολλανδία. Να υποθέσω όμως ότι μεσω e-banking θα υπάρχει προμήθεια ακόμη και για την ίδια τράπεζα? ξερουμε περίπου προμηθειες για Alpha Bank & Πειραιώς? το TU/e μπορεί να μου ανοιξει λογαριασμό στη Rabobank (http://www.rabobank.nl), συμφέρει? εχει υποκαταστηματα στην Τουρκία,αλλά όχι στην Ελλάδα :evil: .

Sovjohn
28-05-12, 22:03
Ηρθε επιτέλους η ωρα να γράψω κι εγώ σε αυτό το topic ως αμεσα ενδιαφερομενος :) . Βεβαια αφορά σπουδές στο εξωτερικό,οπότε δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ.Αν οχι,παρακαλώ κάποιον από τη ΣΟ να μεταφερει το post μου στο κατάλληλο topic.

Ειμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών του ΕΜΠ (περίπου δηλαδή :p : εχω τελειώσει με τα μαθηματα και εκκρεμει η παρουσιαση της διπλωματικης) με ειδίκευση ως Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων. Σημερα απολύθηκα απ'το στρατό,οπότε μένει να κάνω την παρουσιαση μεσα στον Ιουνη. Εγινα δεκτός από το Πολυτεχνείο του Αϊντχοφεν (http://www.tue.nl) (Technical University of Eindhoven - TU/e , όπως τους αρεσει να το γράφουν) στο Master αυτό (http://www.tue.nl/en/education/tue-graduate-school/masters-programs/broadband-telecommunication-technology/) . Το εξάμηνο ξεκιναει στις 31/08 ,αλλά έχει ένα εισαγωγικό πρόγραμμα από 13/08. Αν υπάρχει κάποιος που μένει στο Eindhoven ή ακόμα καλύτερα που σπουδαζει/σπουδασε στο TU/e is more than welcome για συμβουλες. Εστω και γνώση του τί περίπου παίζει στην Ολλανδία θα βοηθήσει .

Πάμε στις πρώτες ερωτησεις που σίγουρα είναι και ontopic :


α) σπίτι μπορεί να μου βρεί το TU/e (http://www.tue.nl/en/education/studying-at-tue/practical-information-for-international-students/housing/) με 350-450 ευρώ το μήνα,συγκατοικώντας βεβαια με άλλους φοιτητες (ΚΑΙ φοιτήτριες :D ).Το ενοίκιο (http://www.tue.nl/en/education/studying-at-tue/practical-information/housing/housing-for-bachelors-and-masters-students/)περιλαμβάνει :

Gas
Water
Electricity
Internet
Council taxes and other levies
Maintenance
Administration costs
Safety appliances
Inspection service
Partial insurance

Πώς σας φαινεται? καλύτερα να πάω μεσω TU/e, έτσι?ή να ψάξω και μόνος μου?

β)Το θέμα του τραπεζικού λογαριασμού.Ποιος τρόπος με συμφερει για μεταφορά χρημάτων από Ελλάδα (e-banking βασικά)?είδα εδώ (http://www.athensinfoguide.com/gr/genbanks.htm) κάποιες διεθνείς τράπεζες. Από αυτές , η HSBC και η ABN Amro έχουν υποκαταστηματα και στην Ολλανδία. Να υποθέσω όμως ότι μεσω e-banking θα υπάρχει προμήθεια ακόμη και για την ίδια τράπεζα? ξερουμε περίπου προμηθειες για Alpha Bank & Πειραιώς? το TU/e μπορεί να μου ανοιξει λογαριασμό στη Rabobank (http://www.rabobank.nl), συμφέρει? εχει υποκαταστηματα στην Τουρκία,αλλά όχι στην Ελλάδα :evil: .

Θα σου απαντήσω με βάση την εμπειρία μου ως φοιτητής σε άλλη χώρα...

α) Ναι, πάρ'το. Οι εστίες με τα flat fees έχουν ασυναγώνιστες τιμές γιατί δεν πληρώνεις ρεύμα, θέρμανση κτλ. Μην το συζητάς...

β) Το μπλέκεις πολύ. Δεν σε ενδιαφέρει αν έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα. Η HSBC δεν έχει ουσιαστική παρουσία στην Ολλανδία εκτός από 1 (για εταιρείες κυρίως) υποκατάστημα. Η ABN Amro έχει αποχωρήσει από την Ελλάδα καιρό τώρα.

Άνοιξε ένα λογαριασμό όπου θες. Από ελληνική τράπεζα μέσω web banking θα στέλνεις εμβάσματα με χρέωση 0,30 - 1 € (ανάλογα την τράπεζα). Από ΑΤΜ εξωτερικού, σε χώρα εντός Ευρωζώνης τουλάχιστον, τραβάς λεφτά και η χρέωση είναι ίδια σαν να τραβάς στην Ελλάδα από ΑΤΜ άλλης τράπεζας μέσω ΔΙΑΣ. Δηλαδή ποταπή (1 Ε? 1.5 Ε?).

Και οι 2 επιλογές είναι μια χαρά. Τραβάς με ελληνική κάρτα σε περίπτωση ανάγκης / έξοδα κίνησης / κτλ, και με έμβασμα μέσω web banking η χρέωση είναι μηδαμινή επίσης.

Εφόσον σου ανοίγουν στη Rabobank, why not άνοιξε εκεί. Φαντάζομαι θα έχει branch κοντά στο πανεπιστήμιο, άρα θα βολεύει σίγουρα.

Αυτά! Ψαρούλη*

*Να μην ξεχνιόμαστε! :p

IoStefo1
28-05-12, 22:25
εχει υποκαταστηματα στην Τουρκία,αλλά όχι στην Ελλάδα :evil: .

Μην ξεχνάς πως έχει και πάρα πολλούς Τούρκους.;)

voithostyrempora2
28-05-12, 22:26
Θα σου απαντήσω με βάση την εμπειρία μου ως φοιτητής σε άλλη χώρα...

α) Ναι, πάρ'το. Οι εστίες με τα flat fees έχουν ασυναγώνιστες τιμές γιατί δεν πληρώνεις ρεύμα, θέρμανση κτλ. Μην το συζητάς...

Κι εγώ αυτο σκέφτομαι :) .



β) Το μπλέκεις πολύ. Δεν σε ενδιαφέρει αν έχει υποκατάστημα στην Ελλάδα. Η HSBC δεν έχει ουσιαστική παρουσία στην Ολλανδία εκτός από 1 (για εταιρείες κυρίως) υποκατάστημα. Η ABN Amro έχει αποχωρήσει από την Ελλάδα καιρό τώρα.

Άνοιξε ένα λογαριασμό όπου θες. Από ελληνική τράπεζα μέσω web banking θα στέλνεις εμβάσματα με χρέωση 0,30 - 1 € (ανάλογα την τράπεζα). Από ΑΤΜ εξωτερικού, σε χώρα εντός Ευρωζώνης τουλάχιστον, τραβάς λεφτά και η χρέωση είναι ίδια σαν να τραβάς στην Ελλάδα από ΑΤΜ άλλης τράπεζας μέσω ΔΙΑΣ. Δηλαδή ποταπή (1 Ε? 1.5 Ε?).

Και οι 2 επιλογές είναι μια χαρά. Τραβάς με ελληνική κάρτα σε περίπτωση ανάγκης / έξοδα κίνησης / κτλ, και με έμβασμα μέσω web banking η χρέωση είναι μηδαμινή επίσης.

Εφόσον σου ανοίγουν στη Rabobank, why not άνοιξε εκεί. Φαντάζομαι θα έχει branch κοντά στο πανεπιστήμιο, άρα θα βολεύει σίγουρα.

ΟΚ,υπάρχουν κάπου συγκεκριμένα αυτες οι χρεώσεις/ η citibank δε δραστηριοποιειται στην Ολλανδία.Κανείς με εμπειρια ελαχιστοποιησης εξοδων εμβασματων?





Αυτά! Ψαρούλη*

*Να μην ξεχνιόμαστε! :p

Πολίτης παρακαλώ,κύριε Sovjohn.

IoStefo1
28-05-12, 22:42
Κι εγώ αυτο σκέφτομαι :) .




ΟΚ,υπάρχουν κάπου συγκεκριμένα αυτες οι χρεώσεις/ η citibank δε δραστηριοποιειται στην Ολλανδία.Κανείς με εμπειρια ελαχιστοποιησης εξοδων εμβασματων?





Πολίτης παρακαλώ,κύριε Sovjohn.


Πάρε μια γνώμη.


http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=7044&page=5

voithostyrempora2
28-05-12, 23:28
Σ'ευχαριστώ IoStefo1.Πολύ κατατοπιστικό το λινκ.Καθε άλλη εμπειρια ευπρόσδεκτη.

doctor_667
29-05-12, 01:48
Για το σπίτι, καλή ακούγεται η τιμή για Ολλανδία, αν και δεν ξέρω γενικά τι παίζει στο Eindhoven. Επειδή φαντάζομαι θα είναι πολύ δύσκολα να βρεις αλλιώς,
κλείσε αυτό και αλλάζεις μετά όταν θα είσαι πάνω, κι εγώ αυτό έκανα. Σαν πόλη το Eindhoven είναι ενδιαφέρoν, από τις μοντέρνες πόλεις όπου έχει πράγματα να κάνεις, χωρίς να είναι και πάρα πολύ μακριά από τις μεγάλες πόλεις. Στα πολύ θετικά το αεροδρόμιο όπου πετάνε Ryanair και Wizz, οπότε έχεις πάρα πολλούς προορισμούς σε πολύ χαμηλή τιμή.

Για τράπεζα τώρα, οποιαδήποτε από τις τρεις μεγάλες και να διαλέξεις θα είσαι καλυμμένος, από όπου κι αν τραβάς μετρητά σε Ολλανδία και Ευρώπη δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση. Η ABN είναι η μόνη όμως που έχει το internet banking της στα αγγλικά, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μάθεις να κάνεις τις βασικές κινήσεις και από τις άλλες τράπεζες στα ολλανδικά. Πάντως είναι απίστευτα βασικό να έχεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα λογαριασμό, οπότε πηγαίνοντας με τη Rabobank που συνεργάζεται το πανεπιστήμιο σου θα επιταχύνει λίγο τα πράγματα. Για μεταφορά χρημάτων από Ελλάδα από Πειραιώς, χρεώνεσαι με 50 λεπτά για κάθε έμβασμα.

voithostyrempora2
30-05-12, 13:45
Για το σπίτι, καλή ακούγεται η τιμή για Ολλανδία, αν και δεν ξέρω γενικά τι παίζει στο Eindhoven. Επειδή φαντάζομαι θα είναι πολύ δύσκολα να βρεις αλλιώς,κλείσε αυτό και αλλάζεις μετά όταν θα είσαι πάνω, κι εγώ αυτό έκανα.

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι.


Σαν πόλη το Eindhoven είναι ενδιαφέρoν, από τις μοντέρνες πόλεις όπου έχει πράγματα να κάνεις, χωρίς να είναι και πάρα πολύ μακριά από τις μεγάλες πόλεις. Στα πολύ θετικά το αεροδρόμιο όπου πετάνε Ryanair και Wizz, οπότε έχεις πάρα πολλούς προορισμούς σε πολύ χαμηλή τιμή.

Thx 4 the info.


Για τράπεζα τώρα, οποιαδήποτε από τις τρεις μεγάλες και να διαλέξεις θα είσαι καλυμμένος, από όπου κι αν τραβάς μετρητά σε Ολλανδία και Ευρώπη δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση. Η ABN είναι η μόνη όμως που έχει το internet banking της στα αγγλικά, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μάθεις να κάνεις τις βασικές κινήσεις και από τις άλλες τράπεζες στα ολλανδικά. Πάντως είναι απίστευτα βασικό να έχεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα λογαριασμό, οπότε πηγαίνοντας με τη Rabobank που συνεργάζεται το πανεπιστήμιο σου θα επιταχύνει λίγο τα πράγματα. Για μεταφορά χρημάτων από Ελλάδα από Πειραιώς, χρεώνεσαι με 50 λεπτά για κάθε έμβασμα.

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες.Θα το ψαξω για τις εκαστοτε προμηθειες από Αλφα,Πειραιως και Eurobank.

- - - Updated - - -

Μόλις επιβεβαιωσα από την Τ/Υ της Alpha Bank ότι για ποσά έως 15.000 ευρώ προς Ολλανδία μέσω Web Banking η χρέωση είναι 0,30 ευρώ.

:)

lefe
17-06-12, 15:57
εχει κανεις καμια ιδεα για εταιριες με internship προγραμματα(2-3-6 μηνα) για ηλεκτρολογους??? σε χωρες με αγγλικα ειτε γερμανικα?? ανα καιρους βγαζουν στα site τους application forms για πρακτικη εχω στειλει σε μερικες απλα το ψαχνω μπας και βρω καμια ακομα

SchumiGr1985
18-06-12, 21:24
Για Γερμανια θα βρεις σιγουρα το προβλημα ειναι να βρεις πληρωμενη πρακτικη...Αναλογα με τον τομεα που σε ενδιαφερει ψαχνεις και στις αναλογες εταιρειες (πχ αν ενδιαφερεσαι για αυτοκινητα σε BMW, Mercedes, VW κλπ).

lewton
18-06-12, 21:29
Εγώ δηλώνω στο κοινό μου (:p) ότι από εδώ και στο εξής όταν λαμβάνω πμ που μου ζητούν βοήθεια για εύρεση εργασίας ή εγκατάσταση στο εξωτερικό, θα ρωτάω στην ψύχρα τι ψήφισαν στις εκλογές του Μαΐου και του Ιουνίου 2012.
Όποιος δεν απαντάει ότι ψήφισε και τις 2 φορές κάτι εκ των ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΔΗΜΑΡ/Μάνου/ΦΙΣ (ίσως και κάτι που μου διαφεύγει, θα το κρίνω κατά περίπτωση) δε θα λαμβάνει απάντηση.
Όποιος ψήφισε ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ να κάτσει στην Ελλάδα να τα λουστεί.
Όποιος ψήφισε Χρυσή Αυγή η Καμένο να πάει στο εξωτερικό αλλά από εμένα βοήθεια δε θα έχει (επειδή τους φταίνε οι μετανάστες στην Ελλάδα).

lefe
18-06-12, 21:36
Για Γερμανια θα βρεις σιγουρα το προβλημα ειναι να βρεις πληρωμενη πρακτικη...Αναλογα με τον τομεα που σε ενδιαφερει ψαχνεις και στις αναλογες εταιρειες (πχ αν ενδιαφερεσαι για αυτοκινητα σε BMW, Mercedes, VW κλπ).

ειχα στειλει στην EADS αλλα κυριως εστειλα ετσι απλα για να στειλω ,αποτι ειδα κυριως παιρνουν ειτε ατομα στο 1ο-2ο μαστερ τους ειτε κατα προτιμηση ατομα που εχουν τελιωσει σχολες απο κρατη μελη της eads(UK,γερμανια,αγγλια,ισπανια) , βεβαια και οι αιτησεις εμπειρια ειναι μπαινεις στο κλιμα για το τι γραφεις σε cover letters ,πως παρουσιαζεις τα προτερηματα σου περιεκτικα κλπ

intech
19-06-12, 20:55
http://www.toytowngermany.com/jobs/?mspagestart=0&site=tt&location=&category=
































































@ lewton Εγώ δηλώνω στο κοινό μου () ότι από εδώ και στο εξής όταν λαμβάνω πμ που μου ζητούν βοήθεια για εύρεση εργασίας ή εγκατάσταση στο εξωτερικό, θα ρωτάω στην ψύχρα τι ψήφισαν στις εκλογές του Μαΐου και του Ιουνίου 2012.
Όποιος δεν απαντάει ότι ψήφισε και τις 2 φορές κάτι εκ των ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΔΗΜΑΡ/Μάνου/ΦΙΣ (ίσως και κάτι που μου διαφεύγει, θα το κρίνω κατά περίπτωση) δε θα λαμβάνει απάντηση.
Όποιος ψήφισε ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ να κάτσει στην Ελλάδα να τα λουστεί.
Όποιος ψήφισε Χρυσή Αυγή η Καμένο να πάει στο εξωτερικό αλλά από εμένα βοήθεια δε θα έχει (επειδή τους φταίνε οι μετανάστες στην Ελλάδα).

:rofl:

KLG
19-06-12, 21:05
lewton φανταζομαι οτι τον Μανο και την ΦΙΣ τους βαζεις στην ίδια κατηγορία με ΣΥΡΙΖΑ κτλ για συναισθηματικούς λόγους :lol: :p

Λείπει το ΚΚΕ απο τη λίστα σου btw, όπως και οι αποχες ;)

SchumiGr1985
19-06-12, 22:01
Kαλα το ΚΚΕ λειπει γενικως και οι αποχες νομιζω θα πρεπει να αλλαξουν ονομα σε "ηλιθιοι νεοελληνες που πρεπει να φυγουν".Γι αυτο λοιπον εχω να αντιπροτεινω να "βοηθαμε" οσους ψηφισαν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Τυπου: "Φιλε η Ελβετια εχει πεσει πολυ γι αυτο κι εγω μετακομισα στο Ουζμπεκισταν.Ειναι πολυ ωραια εδω, βρηκαν κατι πετρελαια τελευταια και υπαρχει τρελη προσφορα εργασιας." Αυτοματως ειμαστε -1 μ@λ@κ@. Λιγο, λιγο αμα το κανουμε ολοι ρε παιδια θα ξεβρωμισει οντως ο τοπος...

lewton
20-06-12, 01:22
lewton φανταζομαι οτι τον Μανο και την ΦΙΣ τους βαζεις στην ίδια κατηγορία με ΣΥΡΙΖΑ κτλ για συναισθηματικούς λόγους :lol: :p
Κάνεις λάθος.
Ο Μάνος και η ΦΙΣ μπορεί να είναι αντιδιαμετρικά αντίθετοι με τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά έχουν ένα κοινό στοιχείο: θέλουν για την Ελλάδα τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά που θα φέρει η ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ.
Άρα οι ψηφοφόροι τους έχουν κάθε δικαίωμα να θέλουν να την κάνουν αηδιασμένοι, και άρα αν μπορώ να προσφέρω τα φώτα μου δεν έχω λόγο να μην το κάνω. ;)

ralliboy
23-06-12, 00:39
Καλησπέρα σας παίδες.
Μιας και υπάρχει αυτό το τόπικ θα ήθελα μια βοήθεια αν έχει κανείς άποψη για το θέμα.Σκέφτομαι να μετακομίσω στον Μπρνο στην Τσεχία στην AT&T σαν 3rd level network enginneer. Ξέρει κανείς να μου πει αν γύρω στις 57000 κορώνες (2150-2200 Ευρώ) καθαρά είναι καλά για μια 4μέλή οικογένεια;;;

skyliner34
24-06-12, 13:46
Εγώ δηλώνω στο κοινό μου (:p) ότι από εδώ και στο εξής όταν λαμβάνω πμ που μου ζητούν βοήθεια για εύρεση εργασίας ή εγκατάσταση στο εξωτερικό, θα ρωτάω στην ψύχρα τι ψήφισαν στις εκλογές του Μαΐου και του Ιουνίου 2012.
Όποιος δεν απαντάει ότι ψήφισε και τις 2 φορές κάτι εκ των ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΔΗΜΑΡ/Μάνου/ΦΙΣ (ίσως και κάτι που μου διαφεύγει, θα το κρίνω κατά περίπτωση) δε θα λαμβάνει απάντηση.
Όποιος ψήφισε ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ να κάτσει στην Ελλάδα να τα λουστεί.
Όποιος ψήφισε Χρυσή Αυγή η Καμένο να πάει στο εξωτερικό αλλά από εμένα βοήθεια δε θα έχει (επειδή τους φταίνε οι μετανάστες στην Ελλάδα).

Η ΔΗ.ΣΥ. που αυτοπροσδιορίζονταν ως φιλελεύθεροι (1η κατηγορία) αλλά είχαν την Ντόρα μέσα (πατάει στην δεύτερη κατηγορία ) σε ποια απ τις 3 κατηγορίες μπαίνει; :rofl:
Αν είχε βγει σύριζα θα είχαμε τα διαβατήρια στο στόμα :P
Πάντως κάτι φίλοι που φεύγουν για έξω δήλωσαν οτι θα γυρνάνε ανά 4ετία και θα ρίχνουν ΠΑΣΟΚ για εκδίκηση...:twisted:

SchumiGr1985
24-06-12, 16:02
Nαι ενω τωρα με ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τα κραταμε στο χερι και οχι στο στομα...Προφανως εισαι ακομα Ελλαδα, ευχομαι να βγεις εξωτερικο και να συνειδητοποιησεις την πραγματικοτητα.Ας μην χαλαμε ομως το νημα, εδω ειναι καθαρα γνωμες για μεταναστευση..

intech
24-06-12, 21:14
Απλά σας ξαναλέω, στην Γερμανία χωρίς πολύ καλή γνώση των Γερμανικών, με πλήρη αντιστήχηση του αντικειμένου εργασίας με την γλώσσα, κανείς δεν έχει τύχη.
Τους τελευταίους μήνες, παρατηρώ, οτι απλά, με το οτι κάποιος είναι Ελληνας, αντιμετωπίζει μεγαλύτερα προβλήματα και μικρότερους μισθούς!
Αυτό μάλιστα δεν ισχύει για τους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας, αλλά και για αποδεδειγμένα αξια στελέχη εταιρειών (Γερμανικών), που θέλουν να πανε για κάτι καλύτερο.
Δεν εννοώ το ευατό μου, είμαι αυτεπάγγελτος εδώ.

cool11
24-06-12, 21:33
intech δηλαδη λες, οτι μας 'κολησε' η 'ρετσινια'...
Και καλος να εισαι, μονο και μονο που εισαι ελληνας, ξεκινας με χαμηλοτερες προσδοκιες, λογω της αντιμετωπισης που υπαρχει και την εικονας που πλεον εχουμε?

Ελπιζω οτι υπαρχουν ακομη χωρες, που το να εισαι ελληνας δεν αποτελει κατι το αρνητικο.

lefe
24-06-12, 22:29
σαν τι προβληματα περιπου?
επισης οσο αφορα την γλωσσα και την εργασια ,για τι επιπεδο γλωσσας μιλαμε?
θελω να πω επειδη κ παλαιοτερα καποιοι γραψαν οτι η ειρωνια/κοροιδεμα απο αρκετους δινει και παιρνει λογω κρισης , εχει αυξηθει αυτο?
και σαν τι κανουν δηλαδη?

- - - Updated - - -




Ελπιζω οτι υπαρχουν ακομη χωρες, που το να εισαι ελληνας δεν αποτελει κατι το αρνητικο.

θετικο δεν προκειται να ειναι πουθενα , αντε το πολυ πολυ να ναι αδιαφορη η αποψη των ξενων :)

button
24-06-12, 22:33
Με πτυχίο Ηλεκτρολόγου απο ΕΠΑΣ/ΟΑΕΔ άμα μάθω Γερμανικά τι πιθανότητες έχω?


χμμ αμα μάθω θα είναι θαύμα :worthy:

lewton
25-06-12, 01:09
Απλά σας ξαναλέω, στην Γερμανία χωρίς πολύ καλή γνώση των Γερμανικών, με πλήρη αντιστήχηση του αντικειμένου εργασίας με την γλώσσα, κανείς δεν έχει τύχη.90% σωστό. Εγώ πχ δε βρήκα μετά το μεταπτυχιακό και γύρισα Ελβετία.
Αλλά μερικά άτομα από το έτος μου βρήκαν δουλειά 100% αγγλόφωνη (οι 3 τουλάχιστον στο Βερολίνο όπου σπουδάσαμε, και ίσως 2-3 ακόμα μετακόμισαν στις πόλεις του νότου).
Άρα μη γενικεύεις με τόσο απόλυτο τρόπο. ;)



Τους τελευταίους μήνες, παρατηρώ, οτι απλά, με το οτι κάποιος είναι Ελληνας, αντιμετωπίζει μεγαλύτερα προβλήματα και μικρότερους μισθούς!
Τι εννοείς μεγαλύτερα προβλήματα; Θα με ενδιέφερε πχ σε σύγκριση με ένα Γάλλο.

Όσον αφορά τους μισθούς, οι Έλληνες γενικά έχουν μια τάση να περιμένουν να θυμηθεί το αφεντικό να τους δώσει αύξηση.
Με την ανεργία στη Γερμανία να έχει πέσει στο 7%, θέλει και λίγη διαπραγμάτευση το πράγμα. Πάρτε μερικά μαθήματα από την Ελβετία. ;)

lefe
25-06-12, 01:50
90% σωστό. Εγώ πχ δε βρήκα μετά το μεταπτυχιακό και γύρισα Ελβετία.
Αλλά μερικά άτομα από το έτος μου βρήκαν δουλειά 100% αγγλόφωνη (οι 3 τουλάχιστον στο Βερολίνο όπου σπουδάσαμε, και ίσως 2-3 ακόμα μετακόμισαν στις πόλεις του νότου).
Άρα μη γενικεύεις με τόσο απόλυτο τρόπο. ;)



Τι εννοείς μεγαλύτερα προβλήματα; Θα με ενδιέφερε πχ σε σύγκριση με ένα Γάλλο.

Όσον αφορά τους μισθούς, οι Έλληνες γενικά έχουν μια τάση να περιμένουν να θυμηθεί το αφεντικό να τους δώσει αύξηση.
Με την ανεργία στη Γερμανία να έχει πέσει στο 7%, θέλει και λίγη διαπραγμάτευση το πράγμα. Πάρτε μερικά μαθήματα από την Ελβετία. ;)

ελβετια πως ειναι τα πραγματα απο αποψη ανεργιας-ανταγωνισμου??
θελω να πω φανταζομαι υπαρχει ανταγωνισμος δυνατος γιατι πηγαινουν και γαλλοι και γερμανοι και ισως και ιταλοι ε?
βεβαια γαλλικα δεν μιλαω μονο γερμανικα οποτε δεν ξερω τι προοπτικες υπαρχουν , γενικα η αγορα τους ειναι "φιλικη" σε junior θεσεις , δηλαδη αποφοιτους? ή ψαχνουν κυριως πιο εμπειρια στελεχη? αυτο που με φοβιζει ειναι το κοστος ζωης εκει..

ps : επειδη γενικα ρωταω ολους τους γνωστους μου που μενουν εξωτερικο , θα ρωτησω κ εδω , αυτοι πως μας αντιμετωπιζουν? τρωνε και αυτη προπαγανδα απτα μμε ή ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα?

nmavro73
25-06-12, 09:09
Το ποσοστό ανεργίας στην Ελβετία είναι 2-4%. Γενικά είναι μία χώρα που κινούνται τα πάντα με ευνομία. Υπάρχουν άλλα θέματα όμως που μπορούν να κάνουν κάποιον να νοιώσει ότι οι νόμοι τον φυλακίζουν.

aroutis
25-06-12, 19:12
Το ποσοστό ανεργίας στην Ελβετία είναι 2-4%. Γενικά είναι μία χώρα που κινούνται τα πάντα με ευνομία. Υπάρχουν άλλα θέματα όμως που μπορούν να κάνουν κάποιον να νοιώσει ότι οι νόμοι τον φυλακίζουν.
Παραδειγμα;

nmavro73
25-06-12, 19:52
Μάζεψε ένα ζώο από δω που κάποιος πχ του έκοψε την ουρά και δοκίμασε να το πας εκεί. Αυτό στο λέω για ένα απλό παράδειγμα.
Το νόημα είναι ότι πράγματα που σου φαίνονται εδώ απλά εκεί απαγορεύονται. Είναι παράνομα και πληρώνεις πρόστιμο.

sdikr
25-06-12, 20:41
Μάζεψε ένα ζώο από δω που κάποιος πχ του έκοψε την ουρά και δοκίμασε να το πας εκεί. Αυτό στο λέω για ένα απλό παράδειγμα.
Το νόημα είναι ότι πράγματα που σου φαίνονται εδώ απλά εκεί απαγορεύονται. Είναι παράνομα και πληρώνεις πρόστιμο.

Το ότι σε κάτι εμείς είμαστε λάθος, δεν σημαίνει οτι πρέπει να είναι και οι άλλοι ;)

chat1978
25-06-12, 21:22
Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το φορολογικό.
Δούλεψα δύο περίπου μήνες το 2011 στο Βέλγιο και συνεχίζω.
Για το 2011 είχα εισόδημα στην Ελλάδα και έκανα την δήλωση ηλεκτρονικά χωρίς να αναφέρω τίποτα σχετικό με το Βέλγιο. Δεν ξέρω πόσο καλά έκανα ή όχι.
Για το 2012 όμως δεν ξέρω τι να κάνω. Να κάνω Μ1 και να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού; Τι γίνεται όταν δηλώνεις εισόδημα στο εξωτερικό. Φαντάζομαι δεν ξαναφορολογείται.

Όσοι είστε στο εξωτερικό τι κάνετε για αυτό το θέμα; Αν βοηθάει στο όνομα μου στην Ελλάδα έχω μόνο ένα αυτοκίνητο και μάλλον θα συνεχίσω να το έχω.

nmavro73
25-06-12, 21:50
[QUOTE=sdikr;4728156]Το ότι σε κάτι εμείς είμαστε λάθος, δεν σημαίνει οτι πρέπει να είναι και οι άλλοι ;)[/QUOTΕ]
Είναι κακό να μαζέψεις ένα ταλαιπωρημένο αδέσποτο και να το κρατήσεις; Υπάρχει το δεδομένο..κακοποιήθηκε. Το ότι έγινε σαφώς και κακώς έγινε. Γιατί να μην το πάρει κάποιος; Αν είναι Ελβετός απαγορεύεται.
Επίσης, μην έχεις την κακή τύχη να ζεις με το σύζυγό σου σε καθολική χώρα και να μην μπορείς να κάνεις με φυσικό τρόπο παιδιά. Αν το άθροισμα της ηλικίας του ζευγαριού υπερβαίνει τα 70 έτη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ η υιοθεσία και η εξωσωματική εντός της χώρας. Στην Ελβετία 100% ισχύει. Ούτε σε ξένη χώρα μπορείς να υιοθετήσεις και να το πας εκεί. Και όσοι κάνουν εξωσωματικές στην Ελλάδα (έρχονται εδώ γιατί δεν υπάρχουν περιορισμοί) πάνε πίσω και λένε ότι συνέλαβαν με φυσικό τρόπο.
Ας μην κοιτάμε μόνο τα καλά των άλλων χωρών (η Ελβετία έχει πολλά, δεν αντιλέγω. Καλούς μισθούς, καλό σύστημα, ψηφίζεις για τα πάντα ανά πάσα στιγμή). Υπάρχουν και κάποια κακά. Αυτό το τελευταίο ειδικά είναι ελαφρώς εξωπραγματικό (τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα)

sdikr
25-06-12, 21:54
Είναι κακό να μαζέψεις ένα ταλαιπωρημένο αδέσποτο και να το κρατήσεις; Υπάρχει το δεδομένο..κακοποιήθηκε. Το ότι έγινε σαφώς και κακώς έγινε. Γιατί να μην το πάρει κάποιος; Αν είναι Ελβετός απαγορεύεται.
Επίσης, μην έχεις την κακή τύχη να ζεις με το σύζυγό σου σε καθολική χώρα και να μην μπορείς να κάνεις με φυσικό τρόπο παιδιά. Αν το άθροισμα της ηλικίας του ζευγαριού υπερβαίνει τα 70 έτη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ η υιοθεσία και η εξωσωματική εντός της χώρας. Στην Ελβετία 100% ισχύει. Ούτε σε ξένη χώρα μπορείς να υιοθετήσεις και να το πας εκεί. Και όσοι κάνουν εξωσωματικές στην Ελλάδα (έρχονται εδώ γιατί δεν υπάρχουν περιορισμοί) πάνε πίσω και λένε ότι συνέλαβαν με φυσικό τρόπο.
Ας μην κοιτάμε μόνο τα καλά των άλλων χωρών (η Ελβετία έχει πολλά, δεν αντιλέγω. Καλούς μισθούς, καλό σύστημα, ψηφίζεις για τα πάντα ανά πάσα στιγμή). Υπάρχουν και κάποια κακά. Αυτό το τελευταίο ειδικά είναι ελαφρώς εξωπραγματικό (τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα)

Δεν απαγορεύεται κάτι, μπορείς να πάρεις το σκυλάκι μαζί σου, άπλα΄σου λένε πλήρωσε.

Πραγματικά, θα το πω απλα, welcome to the real world, δεν έχουμε παραθυράκια κλπ, αυτό είναι το καλύτερο, είδαμε που μας έχουνε φτάσει αυτά τα παραθυράκια εδω

nmavro73
25-06-12, 22:10
Δεν απαγορεύεται κάτι, μπορείς να πάρεις το σκυλάκι μαζί σου, άπλα΄σου λένε πλήρωσε.

Πραγματικά, θα το πω απλα, welcome to the real world, δεν έχουμε παραθυράκια κλπ, αυτό είναι το καλύτερο, είδαμε που μας έχουνε φτάσει αυτά τα παραθυράκια εδω
Δεν κατάλαβες..το ΠΛΗΡΩΣΕ στο λέει επειδή το έκανες ΧΩΡΙΣ να ξέρεις ότι είναι παράνομο και δεν μπορεί να σου πάρει το ζώο. Αν πας να περάσεις το ζώο στη χώρα θα σου πουν ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Αυτά από Ελβετούς.

chat1978
25-06-12, 22:48
Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το φορολογικό.
Δούλεψα δύο περίπου μήνες το 2011 στο Βέλγιο και συνεχίζω.
Για το 2011 είχα εισόδημα στην Ελλάδα και έκανα την δήλωση ηλεκτρονικά χωρίς να αναφέρω τίποτα σχετικό με το Βέλγιο. Δεν ξέρω πόσο καλά έκανα ή όχι.
Για το 2012 όμως δεν ξέρω τι να κάνω. Να κάνω Μ1 και να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού; Τι γίνεται όταν δηλώνεις εισόδημα στο εξωτερικό. Φαντάζομαι δεν ξαναφορολογείται.

Όσοι είστε στο εξωτερικό τι κάνετε για αυτό το θέμα; Αν βοηθάει στο όνομα μου στην Ελλάδα έχω μόνο ένα αυτοκίνητο και μάλλον θα συνεχίσω να το έχω.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα!
Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαχειριστείς έγγραφα στην Ελλάδα. Για παράδειγμα χρειάζομαι ένα πιστοποιητικό γέννησης. Άντε και το έκανα από τον Ερμή. Για να το παραλάβει όμως κάποιος της οικογένειας χρειάζεται εξουσιοδότηση που πρέπει να την κάνουμε και οι δύο μαζί. Υπάρχει γενικώς κάποια "πατέντα";

kover
26-06-12, 08:22
Γενικά η πατέντα ονομάζεται πρεσβεία ή προξενείο

xhaos
26-06-12, 12:04
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα!
Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαχειριστείς έγγραφα στην Ελλάδα. Για παράδειγμα χρειάζομαι ένα πιστοποιητικό γέννησης. Άντε και το έκανα από τον Ερμή. Για να το παραλάβει όμως κάποιος της οικογένειας χρειάζεται εξουσιοδότηση που πρέπει να την κάνουμε και οι δύο μαζί. Υπάρχει γενικώς κάποια "πατέντα";

δεν έχεις κάνει πληρεξούσιο σε κάποιον; πάντως μπορείς να πας να ζητήσεις τέτοια χαρτιά από την πρεσβεία μας.

SchumiGr1985
26-06-12, 19:34
Αυτο για το μονιμος κατοικος εξωτερικου, ενδιαφερει κι εμενα.Το εχει κανει κανεις? Εαν ναι, ποσο χρονοβορο ειναι?
Επισης απο 1 Αυγουστου μετακομιζω Ολλανδια στο Ενσεντε για δουλεια.Οποιος θελει πληροφοριες για την χωρα ή ειναι ηδη εκει, πμ....

- - - Updated - - -


Όσον αφορά τους μισθούς, οι Έλληνες γενικά έχουν μια τάση να περιμένουν να θυμηθεί το αφεντικό να τους δώσει αύξηση.
Με την ανεργία στη Γερμανία να έχει πέσει στο 7%, θέλει και λίγη διαπραγμάτευση το πράγμα. Πάρτε μερικά μαθήματα από την Ελβετία. ;)

Γενικα οι Ελληνες τελευταια εχουν μια ταση να τα θελουν ολα στα ποδια τους...Απο την αυξηση μεχρι το ποιο λεωφορειο παει στο κεντρο, περιμενουν να γινουν με καποιο θαυματουργο τροπο. Ενημερωνω οτι επειδη μεχρι τωρα δεν εχει βρεθει τετοιος τροπος, καλο θα ειναι οσοι σκεφτονται να μεταναστευσουν να μη βαριουνται....

chat1978
26-06-12, 22:10
Γενικά η πατέντα ονομάζεται πρεσβεία ή προξενείο


δεν έχεις κάνει πληρεξούσιο σε κάποιον; πάντως μπορείς να πας να ζητήσεις τέτοια χαρτιά από την πρεσβεία μας.
Για κάτι παρόμοιο πήγα σήμερα στο Προξενείο των Βρυξελλών.
Ο κύριος εκεί μου εξήγησε ότι δεν χρειάζεται να είναι παρών και ο εξουσιοδοτούμενος. Στο ΚΕΠ του Συντάγματος Αθηνών αλλιώς μου τα είχαν πει βέβαια!

Γενικώς ρώτησα για το θέμα και μου εξήγησε ότι το πιο γενικό πράγμα είναι το πληρεξούσιο. Δεν είναι απλά το πιο γενικό αλλά καμιά φορά η εξουσιοδότηση δεν είναι αρκετή.
Το πληρεξούσιο όμως δεν μπορεί να καλύψει τα πάντα και ούτε έχει ισχύ για τα πάντα. Κάτι δηλαδή σαν αφήνω τον πατέρα μου proxy των υποχρεώσεων και συμφερόντων μου στην Ελλάδα.

Η αίτηση που συμπλήρωσα σήμερα ήταν τρεις σελίδες μαζί με την εξουσιοδότηση. Σε κάθε σελίδα μπήκε ένα χαρτόσημο που κόστισε 10€, δηλαδή σύνολο 30€.

intech
26-06-12, 23:18
@ lewton

Απλά καλεσμένος για 3 μέρες εγώ και 14 άλλοι αντιπρόσωποι μεγάλης Γερμανικής εταιρείας, στο Ξενοδοχείο, μόλις η Υπάλληλος είδε το Ελληνικό Διαβατήριο μου ζήτησε να προπληρώσω τισ 3 μέρες (περίπου 800 Ευρώ).
Η εταιρεία είχε φυσικά αναλάβει το κόστος της φιλοξενείας. Ετσι μετά από έντονη λογομαχία, και σχετικές επικοινωνίες, μάς μετέφεραν όλους σε άλλο κατάλυμα.
Γιά να είμαι δίκαιος, μού έστειλαν επιστολή συγνώμης και..........
Σαρλσμπρουκεν 14 μαιου 2012.


Οσο αφορά τους μισθούς.

Πολύ καλός φίλος , μηχανολόγος που δουλέυει στην Audi, προσεγκιζεται απο στελέχη της EADS, του προσφέρουν 30 %παραπάνω, δίνει τα έγγραφα, συνεντευξη κλπ, (Απριλιος 2012).
Τον Ξανακαλούν μέσα Μαιου, και του λένε.......
Επειδή εχετε Ελληνικό Διαβατήριο και δεν πορούμε να είμαστε σίγουροι, για το τι γίνεται στην Ελλάδα, σας προτείνουμαι..... (κάτι λιγότερο απο οτι ήδη έπαιρνε.)
Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να γράψω περισσότερα.

lewton
26-06-12, 23:40
@ lewton

Απλά καλεσμένος για 3 μέρες εγώ και 14 άλλοι αντιπρόσωποι μεγάλης Γερμανικής εταιρείας, στο Ξενοδοχείο, μόλις η Υπάλληλος είδε το Ελληνικό Διαβατήριο μου ζήτησε να προπληρώσω τισ 3 μέρες (περίπου 800 Ευρώ).
Η εταιρεία είχε φυσικά αναλάβει το κόστος της φιλοξενείας. Ετσι μετά από έντονη λογομαχία, και σχετικές επικοινωνίες, μάς μετέφεραν όλους σε άλλο κατάλυμα.
Γιά να είμαι δίκαιος, μού έστειλαν επιστολή συγνώμης και..........
Σαρλσμπρουκεν 14 μαιου 2012.
Εντάξει, αυτό είναι αστείο. :p



Οσο αφορά τους μισθούς.

Πολύ καλός φίλος , μηχανολόγος που δουλέυει στην Audi, προσεγκιζεται απο στελέχη της EADS, του προσφέρουν 30 %παραπάνω, δίνει τα έγγραφα, συνεντευξη κλπ, (Απριλιος 2012).
Τον Ξανακαλούν μέσα Μαιου, και του λένε.......
Επειδή εχετε Ελληνικό Διαβατήριο και δεν πορούμε να είμαστε σίγουροι, για το τι γίνεται στην Ελλάδα, σας προτείνουμαι..... (κάτι λιγότερο απο οτι ήδη έπαιρνε.)
Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να γράψω περισσότερα.
Αυτό είναι πιο οσβαρό.
Θέλει σωστό χειρισμό.
Αποχώρηση από την αίθουσα με ένα "when you're serious, please call me again".
Αν πραγματικά σε θέλουν θα φροντίσουν να σε πάρουν. Αν δεν είναι και πολύ σίγουροι, προφανώς και θα κάνουν ότι μπορούν για να ρίξουν το μισθό.
Πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να βρεθεί η θέση για την οποία είσαι τέλειος. Τότε θα πάρεις όσα αξίζεις. ;)

KLG
27-06-12, 00:07
Γερμανικούρες του χειρίστου είδους...

Κατα τα άλλα 800 ευρω οι 3 μέρες ? Μια χαρα σε κόβω intech :p

lefe
27-06-12, 00:27
@ lewton


Πολύ καλός φίλος , μηχανολόγος που δουλέυει στην Audi, προσεγκιζεται απο στελέχη της EADS, του προσφέρουν 30 %παραπάνω, δίνει τα έγγραφα, συνεντευξη κλπ, (Απριλιος 2012).
Τον Ξανακαλούν μέσα Μαιου, και του λένε.......
Επειδή εχετε Ελληνικό Διαβατήριο και δεν πορούμε να είμαστε σίγουροι, για το τι γίνεται στην Ελλάδα, σας προτείνουμαι..... (κάτι λιγότερο απο οτι ήδη έπαιρνε.)
Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να γράψω περισσότερα.

καλα αυτο πρωτη φορα το ακουω και δεν καταλαβαινω την λογικη τους
εχω ακουσει απο αρκετους που μενουν ελλαδα και τους καλουν απο εταιρια να τους λενε κατι του στυλ "τοσα δινουμε δεν μπορω παραπανω μια χαρα ειναι τα λεφτα αφου ελλαδα κριση εχετε" και να τους προτεινουν καπως χαμηλοτερους μισθους , παντα στο μοτιβο αυτο οτι να τοσα παρε ετσι κ αλλιως στην ελλαδα τι παιρνεις?

αλλα ας πουμε με ποια λογικη αμα ο αλλος δουλευει ηδη στην audi τον καλουν και επειδη ειναι ελληνας του προσφερουν λιγοτερα? ποσο χαζοι μπορει να ειναι? αφου εργαζεται ηδη σε ξενη εταιρια και με παραπανω μισθο , προς τι το στυλακι "εισαι φτωχος ελληνας " ενω ηδη παιρνει παραπανω αποσα του προσφερουν
τελικα? δεν εχω βεβαια εμπειρια επι του θεματος αλλα μου φανηκε παραξενο


οσο αφορα τα αλλα δεν ξερω αν τους εχουν κανει τοσο μεγαλη πλυση εγκεφαλου ειτε τι λενε τα ΜΜΕ τους αλλα ακομα και γνωστοι μου που πανε ταξιδακια εξω τους "την λενε" σε παρομοιες καταστασεις του στυλ , πας σε εστιατοριο βερολινο "ειναι ακριβα εδω εχετε να πληρωσετε? -οχι ρε βλαμμενε θα φαω και θα τρεξω μετα.."

button
27-06-12, 22:30
Xa... Ξεφύγαμε

cool11
27-06-12, 22:33
Που εισαι Καζαντζιδη να τραγουδισεις παλι για τους ελληνες που παιρνουν τον δρομο της ξενιτειας...
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/ellhniko_kuma_metanasteyshs_pros_th_germania.1833269.html

chat1978
03-07-12, 21:37
Θέλω να κάνω μια ερώτηση για το φορολογικό.
Δούλεψα δύο περίπου μήνες το 2011 στο Βέλγιο και συνεχίζω.
Για το 2011 είχα εισόδημα στην Ελλάδα και έκανα την δήλωση ηλεκτρονικά χωρίς να αναφέρω τίποτα σχετικό με το Βέλγιο. Δεν ξέρω πόσο καλά έκανα ή όχι.
Για το 2012 όμως δεν ξέρω τι να κάνω. Να κάνω Μ1 και να δηλώσω κάτοικος εξωτερικού; Τι γίνεται όταν δηλώνεις εισόδημα στο εξωτερικό. Φαντάζομαι δεν ξαναφορολογείται.

Όσοι είστε στο εξωτερικό τι κάνετε για αυτό το θέμα; Αν βοηθάει στο όνομα μου στην Ελλάδα έχω μόνο ένα αυτοκίνητο και μάλλον θα συνεχίσω να το έχω.

Επειδή δεν απάντησε κανείς σε αυτό το θέμα και με καίει γιατί θα έρθω Ελλάδα σε δύο εβδομάδες και δεν ξέρω τι να κάνω με το θέμα "κάτοικος του εξωτερικού".

megahead13
03-07-12, 22:00
Προσωπικά τις προηγούμενες βδομάδες που είχα κατέβει Αθήνα, πήγα στην εφορία και συμπλήρωσα τις φόρμες για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Βέβαια τα τελευταία χρόνια δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα (στρατός, μεταπτυχιακό και πλέον εργαζόμενος στο νησί), οπότε διαφέρει κάπως η περίπτωσή μου από τη δική σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις την εφορία στην οποία ανήκεις.

KLG
03-07-12, 22:01
Αν δεν δηλώσεις κάτοικος εξωτερικου και απλά κανεις μηδενική δήλωση, θα πληρώσεις γύρω στα 150 ευρω (λόγω αποδείξεων) εκτός αν έχεις αποδείξεις.

Εδω και 6 χρόνια κάνω μηδενικές δηλώσεις μιας και ετσι και αλλίως έχω μηδενικά εισοδήματα στην Ελλάδα. Προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ησυχο και να μην μπλεκω με εξτρα γραφειοκρατίες. Τωρα με τις αποδείξεις πρέπει να πληρώσω φόρο "ησυχίας" 150 ευρω... χάρισμα τους.. θεωρώ οτι για τις 20-30 μερες τον χρόνο που είμαι στην Ελλαδα τα 150 συν το ΦΠΑ απο οτι καταναλώνω είναι υπεραρκετά.

chat1978
03-07-12, 22:05
Αν δεν δηλώσεις κάτοικος εξωτερικου και απλά κανεις μηδενική δήλωση, θα πληρώσεις γύρω στα 150 ευρω (λόγω αποδείξεων) εκτός αν έχεις αποδείξεις.

Εδω και 6 χρόνια κάνω μηδενικές δηλώσεις μιας και ετσι και αλλίως έχω μηδενικά εισοδήματα στην Ελλάδα. Προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ησυχο και να μην μπλεκω με εξτρα γραφειοκρατίες. Τωρα με τις αποδείξεις πρέπει να πληρώσω φόρο "ησυχίας" 150 ευρω... χάρισμα τους.. θεωρώ οτι για τις 20-30 μερες τον χρόνο που είμαι στην Ελλαδα τα 150 συν το ΦΠΑ απο οτι καταναλώνω είναι υπεραρκετά.
Τι εννοείς με το να μπλέκεις με γραφειοκράτες; Είναι κάτι το περίεργο και δύσκολο να δηλώσεις κάτοικος εξωτερικού και πιθανά στο μέλλον να ξαναδηλώσεις κάτοικος Ελλάδας;
Για τις αποδείξεις εννοείς ότι πρέπει να μαζέψεις αποδείξεις 150ευρώ;

Εγώ φοβάμαι λίγο αυτόν τον φόρο επιτηδεύματος. Φοβάμαι ότι θα τον βάλουν είτε έχεις εισόδημα είτε όχι.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Φανερός Πράκτωρ
03-07-12, 22:12
Αν δεν δηλώσεις κάτοικος εξωτερικου και απλά κανεις μηδενική δήλωση, θα πληρώσεις γύρω στα 150 ευρω (λόγω αποδείξεων) εκτός αν έχεις αποδείξεις.

Εδω και 6 χρόνια κάνω μηδενικές δηλώσεις μιας και ετσι και αλλίως έχω μηδενικά εισοδήματα στην Ελλάδα. Προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ησυχο και να μην μπλεκω με εξτρα γραφειοκρατίες. Τωρα με τις αποδείξεις πρέπει να πληρώσω φόρο "ησυχίας" 150 ευρω... χάρισμα τους.. θεωρώ οτι για τις 20-30 μερες τον χρόνο που είμαι στην Ελλαδα τα 150 συν το ΦΠΑ απο οτι καταναλώνω είναι υπεραρκετά.

Αυτό κοίταξέ το επειδή εγώ έμαθα από τους δικούς μου (και τον λογιστή τους μάλλον) ότι αν δεν είχα δηλώσει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, το ελληνικό δημόσιο θα ήταν έτοιμο να μου φορολογήσει για 2η φορά το εισόδημά μου στη Γερμανία (πέρα από τους φόρους που πληρώνω στο Γερμανικό κράτος). Μου φαίνεται ψιλοκουφό αλλά κοίταξέ το μια που τώρα πια λογικά κάνουν και διασταυρώσεις Ευρωπαϊκά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.